Сақтандыру жағдайларын реттеу қағидаларын, реттеудің оңайлатылған тәртібінің шарттары мен мерзімдерін, әрбір жекелеген сақтандыру жағдайы бойынша сақтандыру сомасының шекті мөлшерін, сондай-ақ сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі туралы декларация нысанын және құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар мен оған қоса берілетін мәліметтерді, Сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі кезінде көлік құралдарын сақтандырушының қарап-тексеру қағидаларын, шарттарын және мерзімдерін, Сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі кезінде сақтандыру төлемін жүзеге асыру қағидаларын және мерзімдерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Басқармасының 2023 жылғы 15 қарашадағы № 83 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 17 қарашада № 33652 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Қолданысқа енгізілу тәртібін 4-тармақтан қараңыз
"Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 43-бабының 18-3) тармақшасына және "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-2-бабына сәйкес Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің Басқармасы ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Мыналар бекітілсін:
1) осы қаулыға 1-қосымшаға сәйкес Сақтандыру жағдайларын реттеу қағидаларын, реттеудің оңайлатылған тәртібінің шарттары мен мерзімдерін, әрбір жекелеген сақтандыру жағдайы бойынша сақтандыру сомасының шекті мөлшерін, сондай-ақ сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі туралы декларация нысаны және құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар мен оған қоса берілетін мәліметтер;
2) осы қаулыға 2-қосымшаға сәйкес Сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі кезінде көлік құралдарын сақтандырушының қарап-тексеру қағидалары, шарттары және мерзімдері;
3) осы қаулыға 3-қосымшаға сәйкес Сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі кезінде сақтандыру төлемін жүзеге асыру қағидалары және мерзімдері.
2. Сақтандыру нарығы және актуарлық есеп айырысу департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) Заң департаментімен бірлесіп осы қаулыны Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігінің ресми интернет-ресурсына орналастыруды;
3) осы қаулы мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Заң департаментіне осы тармақтың 2) тармақшасында көзделген іс-шараның орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.

Об утверждении Правил, условий и сроков упрощенного порядка урегулирования страховых случаев, предельного размера страховой суммы по каждому отдельному страховому случаю, а также формы декларации об упрощенном порядке урегулирования страхового случая и требований к оформлению документов и сведений, прилагаемых к ней, Правил, условий, сроков осмотра страховщиком транспортных средств при упрощенном порядке урегулирования страхового случая, Правил и сроков осуществления страховщиком страховой выплаты при упрощенном порядке урегулирования страхового случая
Постановление Правления Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка от 15 ноября 2023 года № 83. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 ноября 2023 года № 33652.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2024
В соответствии с подпунктом 18-3) статьи 43 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и статьей 22-2 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" Правление Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить:
1) Правила, условия и сроки упрощенного порядка урегулирования страховых случаев, предельный размер страховой суммы по каждому отдельному страховому случаю, а также форму декларации об упрощенном порядке урегулирования страхового случая и требования к оформлению документов и сведений, прилагаемых к ней согласно приложению 1 к настоящему постановлению;
2) Правила, условия, сроки осмотра страховщиком транспортных средств при упрощенном порядке урегулирования страхового случая согласно приложению 2 к настоящему постановлению;
3) Правила и сроки осуществления страховщиком страховой выплаты при упрощенном порядке урегулирования страхового случая согласно приложению 3 к настоящему постановлению.
2. Департаменту страхового рынка и актуарных расчетов в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) совместно с Юридическим департаментом государственную регистрацию настоящего постановления в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на официальном интернет-ресурсе Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего постановления представление в Юридический департамент сведений об исполнении мероприятия, предусмотренного подпунктом 2) настоящего пункта.

3. Осы қаулының орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Қаржы нарығын реттеу және дамыту агенттігі Төрағасының жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға жатады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және дамыту
Агенттігінің Төрағасы
М. Абылкасымова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш
өнеркәсібі министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық Банкі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің
Басқармасының
2023 жылғы 15 қарашадағы
№ 83 Қаулыға
1-қосымша
Сақтандыру жағдайларын реттеу қағидаларын, реттеудің оңайлатылған тәртібінің шарттары мен мерзімдерін, әрбір жекелеген сақтандыру жағдайы бойынша сақтандыру сомасының шекті мөлшерін, сондай-ақ сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі туралы декларация нысаны және құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар мен оған қоса берілетін мәліметтер 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Сақтандыру жағдайларын реттеу қағидаларын, реттеудің оңайлатылған тәртібінің шарттары мен мерзімдерін, әрбір жекелеген сақтандыру жағдайы бойынша сақтандыру сомасының шекті мөлшері, сондай-ақ сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі туралы декларация нысаны және құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар мен оған қоса берілетін мәліметтерді ресімдеуге қойылатын талаптар (бұдан әрі – Қағидалар) "Сақтандыру қызметі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 43-бабының 18-3) тармақшасына және "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 22-2-бабына сәйкес әзірленді және сақтандыру жағдайларын реттеу қағидаларын, реттеудің оңайлатылған тәртібінің шарттары мен мерзімдерін, әрбір жекелеген сақтандыру жағдайы бойынша сақтандыру сомасының шекті мөлшерін, сондай-ақ сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі туралы декларация нысанын және құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар мен оған қоса берілетін мәліметтерді ресімдеуге қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Көлік оқиғасына қатысушылардың (бұдан әрі – қатысушылар) сақтандыру жағдайын оңайлатылған тәртіп шеңберінде реттеуі Заңның 22-2-бабының 1-тармағында белгіленген талаптар сақталған кезде жүзеге асырылады.
3. Сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі кезінде әрбір жеке сақтандыру жағдайы бойынша сақтандыру сомасының шекті мөлшері 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіштен аспайды.

3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя Председателя Агентства Республики Казахстан по регулированию и развитию финансового рынка.
4. Настоящее постановление вводится в действие с 1 января 2024 года и подлежит официальному опубликованию.
Председатель Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
М. Абылкасымова
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Национальный Банк
Республики Казахстан
Приложение 1
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 15 ноября 2023 года № 83
Правила, условия и сроки упрощенного порядка урегулирования страховых случаев, предельный размер страховой суммы по каждому отдельному страховому случаю, а также форма декларации об упрощенном порядке урегулирования страхового случая и требования к оформлению документов и сведений, прилагаемых к ней
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, условия и сроки упрощенного порядка урегулирования страховых случаев, предельный размер страховой суммы по каждому отдельному страховому случаю, а также форма декларации об упрощенном порядке урегулирования страхового случая и требования к оформлению документов и сведений, прилагаемых к ней (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 18-3) статьи 43 Закона Республики Казахстан "О страховой деятельности" и статьей 22-2 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (далее – Закон) и определяют порядок, условия и сроки упрощенного порядка урегулирования страховых случаев, предельный размер страховой суммы по каждому отдельному страховому случаю, а также форму декларации об упрощенном порядке урегулирования страхового случая и требования к оформлению документов и сведений, прилагаемых к ней.
2. Урегулирование страхового случая участниками транспортного происшествия (далее - участники) в рамках упрощенного порядка осуществляется при соблюдении требований, установленных пунктом 1 статьи 22-2 Закона.
3. Предельный размер страховой суммы по каждому отдельному страховому случаю при упрощенном порядке урегулирования страхового случая составляет не более 100 (ста) месячных расчетных показателей.

4. Сақтандырушының қатысушылардың көлік құралдарын қарап-тексеру жүргізу қажеттілігі болмаған кезде сақтандыру жағдайларын оңайлатылған тәртіп бойынша реттеу сақтандырушы сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі туралы декларацияны (бұдан әрі – декларация) қабылдағаннан кейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүзеге асырылады.
2-тарау. Сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі мен шарттары
5. Сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі шеңберінде қатысушылардың көлік оқиғасын тіркеуі сақтандырушының ақпараттық жүйесін және мынадай субъектілердің:
1) сақтандырушының;
2) тиісті келісім негізінде сақтандырушының әріптесі болып табылатын ұйымның;
3) сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда, сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйымның бірінің интернет-ресурсы және (немесе) мобильдік қосымшасы арқылы дерекқорын қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның ақпараттық жүйесін пайдалана отырып жүзеге асырылады.
6. Көлік оқиғасын оңайлатылған ресімдеуді қатысушылар көлік оқиғасы болған жерде Қағидаларға қосымшаға сәйкес нысан бойынша электрондық құжат түріндегі декларацияны толтыру арқылы жүзеге асырады.
7. Декларацияны толтырар алдында қатысушылар көлік оқиғасының Заңның 22-2-бабының 1-тармағына сәйкес сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібінің талаптарына сәйкес келуін растауды және екі қатысушыны да сәйкестендіруді жүзеге асырады.
Қатысушыларды сәйкестендіру сәйкестендіру процесінде көрсетілген қатысушылардың жеке деректерін (қатысушылардың фотосы, жеке сәйкестендіру нөмірі, ұялы байланысының абоненттік нөмірі) мемлекеттік органдардың және оларға ведомстволық бағынысты ұйымдардың ақпараттық жүйелерінің деректерімен салыстыруды жүзеге асыру кезінде қатысушылардың жеке басын растау арқылы олардың дербес деректерін жинауға және өңдеуге қатысушылардың келісімі болған кезде жүзеге асырылады.
Декларацияны жіберу мүмкін болмаған кезде сақтандыру жағдайы сақтандыру төлемін жүзеге асырудың жалпы талаптарында Заңға сәйкес қаралады.
8. Көлік оқиғасы Заңның 22-2-бабының 1-тармағында белгіленген талаптарға сәйкес келмеген немесе қатысушылардың жеке басын растау мүмкін болмаған кезде қатысушыларға Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген адамдардың электрондық ақпараттық хабарды қалыптастыру жолымен сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібінің процесін аяқтау мүмкін еместігі және сақтандыру төлемін жүзеге асырудың жалпы шарттарында Заңға сәйкес көлік оқиғасын реттеу мүмкіндігі туралы хабарланады.

4. При отсутствии необходимости проведения осмотра страховщиком транспортных средств участников, урегулирование страховых случаев по упрощенному порядку осуществляется не позднее 3 (трех) рабочих дней после принятия страховщиком декларации об упрощенном порядке урегулирования страхового случая (далее – декларация).
Глава 2. Порядок и условия упрощенного урегулирования страхового случая
5. Регистрация транспортного происшествия участниками в рамках упрощенного порядка урегулирования страхового случая осуществляется с использованием информационной системы страховщика и информационной системы организации по формированию и ведению базы данных посредством интернет-ресурса и (или) мобильного приложения одного из следующих субъектов:
1) страховщика;
2) организации, являющейся партнером страховщика на основании соответствующего соглашения;
3) организации, гарантирующей осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций.
6. Упрощенное оформление транспортного происшествия осуществляется участниками на месте транспортного происшествия путем заполнения декларации в электронном виде по форме согласно приложению к Правилам.
7. Перед заполнением декларации участниками осуществляется подтверждение соответствия транспортного происшествия условиям упрощенного порядка урегулирования страхового случая в соответствии с пунктом 1 статьи 22-2 Закона и идентификация обоих участников.
Идентификация участников осуществляется при наличии согласия участников на сбор и обработку их персональных данных путем подтверждения личности участников при осуществлении сверки их личных данных (фото, индивидуальный идентификационный номер, абонентский номер сотовой связи участников), указанных в процессе идентификации, с данными из информационных систем государственных органов и подведомственных им организаций.
При невозможности направления декларации страховой случай рассматривается в соответствии с Законом на общих условиях осуществления страховой выплаты.
8. При несоответствии транспортного происшествия требованиям, установленным пунктом 1 статьи 22-2 Закона, или отсутствии возможности подтверждения личности участников, участникам сообщается о невозможности завершения процесса упрощенного порядка урегулирования страхового случая и возможности урегулирования транспортного происшествия в соответствии с Законом на общих условиях осуществления страховой выплаты путем формирования электронного информационного сообщения лицами, указанными в пункте 5 Правил.

9. Көлік оқиғасы сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібінің талаптарына және қатысушыларды сәйкестендіруге сәйкес келген кезде бірыңғай сақтандыру жөніндегі деректер қоры (бұдан әрі – БСДҚ) қайталануды болдырмау мақсатында көлік құралдарының декларациясында көрсетілген көлік құралдарының қатысуымен БСДҚ-да тіркелген сақтандыру жағдайының болуын тексеруді автоматты түрде жүзеге асырады.
Қатысушылардың көлік құралдарының қатысуымен қайталанған сақтандыру жағдайы болған кезде қатысушыларға Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғалардың интернет-ресурсы немесе мобильді қосымшасы арқылы электрондық ақпараттық хабарлама қалыптастыру арқылы сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі процесін аяқтау мүмкін еместігі туралы хабарланады.
10. Декларацияға көлік оқиғасына қатысқан көлік құралдарының маркасын, моделін, сәйкестендіру нөмірін, мемлекеттік тіркеу нөмірлік белгісін анықтауға болатын фотоматериалдар, декларацияда көрсетілген мән-жайларға сәйкес келетін және декларацияда көрсетілген мән-жайлардың салдарынан көлік оқиғасының басталғанын, сондай-ақ көлік құралдарындағы зақымдардың көлік оқиғасының мән-жайларына сәйкес келетіндігін және (немесе) декларацияда көрсетілген тиісті ақпараттың бір уақытта алынғанын растайтын көлік оқиғасының фотосхемасы және (немесе) бейнежазбасы, фотоматериалдары қоса беріледі.
11. Сақтандыру жағдайы БСДҚ сақтандыру жағдайының бірегей нөмірін бергеннен кейін және сақтандырушылар дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымынан электрондық ақпараттық хабарлама арқылы декларация қабылдағаннан кейін тіркелген болып есептеледі.
Сақтандыру жағдайының бірегей нөмірін беру бойынша БСДҚ-ның сервистерінің жұмысында іркілістер және (немесе) сақтандырушылардан декларацияны қабылдау туралы хабарлама болмаған жағдайда, дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым қатысушылар декларация жібергеннен кейін 10 минут ішінде интернет-ресурс немесе Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген тұлғалардың мобильді қосымшасы арқылы БСДҚ жұмысындағы және (немесе) сақтандырушының ақпараттық жүйесіндегі іркілістер туралы және мәліметтер мен құжаттарды қайта жіберу қажеттігі туралы хабарлама жіберуге бастамашылық жасайды.
12. Көлік оқиғасына қатысушылар дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымнан сақтандыру жағдайының бірегей нөмірі берілгені туралы және көлік оқиғасын тіркеу кезінде көрсетілген қатысушылардың ұялы байланысының абоненттік нөміріне декларацияны сақтандырушының қабылдағаны туралы өздері электрондық ақпараттық хабарлама алғанға дейін көлік оқиғасы орнынан кетпейді.

9. При соответствии транспортного происшествия условиям упрощенного порядка урегулирования страхового случая и идентификации участников единая страховая база данных (далее – ЕСБД) автоматически осуществляет проверку на наличие зарегистрированного в ЕСБД страхового случая с участием указанных в декларации транспортных средств в целях исключения дублирования.
При наличии дублирования страхового случая с участием транспортных средств участников, участникам сообщается о невозможности завершения процесса упрощенного порядка урегулирования страхового случая путем формирования электронного информационного сообщения посредством интернет-ресурса или мобильного приложения лиц, указанных в пункте 5 Правил.
10. К декларации прикладываются фотоматериалы, по которым возможно определить марку, модель, идентификационный номер, государственный регистрационный номерной знак транспортных средств, участвовавших в транспортном происшествии, фотосхема и (или) видеосхема, фотоматериалы транспортного происшествия, которые соответствуют обстоятельствам, указанным в декларации, и подтверждают наступление транспортного происшествия вследствие указанных в декларации обстоятельств, а также то, что повреждения на транспортных средствах соответствуют обстоятельствам транспортного происшествия и (или) были получены в одно время, соответствующие информации, указанной в декларации.
11. Страховой случай считается зарегистрированным после присвоения ЕСБД уникального номера страхового случая и принятия страховщиками декларации от организации по формированию и ведению базы данных посредством электронного информационного сообщения.
При наличии сбоев в работе сервисов ЕСБД по присвоению уникального номера страхового случая и (или) отсутствии уведомления от страховщиков о принятии декларации, организацией по формированию и ведению базы данных в течение 10 минут после направления участниками декларации инициируется направление уведомления посредством интернет-ресурса или мобильного приложения лиц, указанных в пункте 5 Правил, о сбое в работе ЕСБД и (или) информационной системе страховщика и о необходимости повторного направления сведений и документов.
12. Участники транспортного происшествия не покидают место транспортного происшествия до получения ими электронного информационного сообщения от организации по формированию и ведению базы данных о присвоении уникального номера страхового случая и о принятии страховщиком декларации на абонентский номер сотовой связи участников, указанные при регистрации транспортного происшествия.

13. Сақтандырушы декларацияға қатысушылар қоса берген құжаттар мен мәліметтердің Қағидалардың 10-тармағының талаптарына сәйкес келмейтінін анықтаған кезде, сондай-ақ, егер құжаттар мен мәліметтер келтірілген залалдың мән-жайларын, көлік оқиғасы салдарынан көлік құралдарының көрініп тұрған зақымдануының сипаты мен тізбесін анықтауға мүмкіндік бермеген жағдайда, сақтандырушы декларацияны алған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде қатысушылардан сақтандырушының интернет-ресурсын және дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйымның ақпараттық жүйесін пайдалана отырып не басқа қолжетімді тәсілмен фотоматериалдарды қайта сұратады және (немесе) көлік құралдарын қарап-тексеруді жүзеге асырады.
Осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген мән-жайлар сақтандырушының декларацияны қабылдаудан бас тартуы үшін негіз болып табылмайды.
14. Сақтандырушы өзінің интернет-ресурсында және (немесе) мобильдік қосымшада сақтандыру жағдайы бойынша деректер мен мәліметтерді сақтау үшін қатысушылардың әрқайсысының жеке кабинетін (бұдан әрі – жеке кабинет), сондай-ақ қатысушылардың сақтандыру жағдайын оңайлатылған реттеу процесінің негізгі кезеңдерінің мәртебесін қадағалап отыруға мүмкіндік жасайды.
Қажет болған жағдайда дерекқорды қалыптастыру және жүргізу жөніндегі ұйым қатысушылардың сақтандыру жағдайын жеңілдетілген реттеу процесінің негізгі кезеңдерінің мәртебесін қадағалап отыруы үшін өзінің интернет-ресурсында және (немесе) мобильдік қосымшада әрбір қатысушының жеке кабинетін құрады.
Сақтандыру ұйымдары таратылған жағдайда сақтанушыларға (сақтандырылушыларға, пайда алушыларға) сақтандыру төлемдерін жүзеге асыруға кепілдік беретін ұйым және тиісті келісім негізінде сақтандырушының серіктесі болып табылатын ұйым, сақтандыру жағдайы бойынша мәліметтерді сақтау үшін интернет-ресурста және (немесе) мобильдік қосымшада көлік оқиғасына қатысушылардың әрқайсысының жеке кабинетін (бұдан әрі – жеке кабинет), сондай-ақ қатысушылардың сақтандыру жағдайын реттеу процесінің негізгі кезеңдерінің мәртебесін қадағалап отыруға мүмкіндік жасайды.
Сақтандырушының күні мен уақыты көрсетілген декларацияны алғаны туралы ақпаратты көлік оқиғасына қатысушылардың жеке кабинетінде көруге болады.
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Басқармасының
2023 жылғы 15 қарашадағы
№ 83 Қаулыға
2-қосымша
Сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі кезінде көлік құралдарын сақтандырушының қарап-тексеру қағидалары, шарттары және мерзімдері 1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі кезінде көлік құралдарын сақтандырушының қарап-тексеру қағидалары, шарттары, мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 22-2-бабына сәйкес әзірленді және сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі кезінде көлік құралдарын сақтандырушының қарап-тексеру тәртібін, шарттарын, мерзімдерін айқындайды.

13. При выявлении страховщиком несоответствия документов и сведений, приложенных участниками к декларации, требованиям пункта 10 Правил, а также в случае, если документы и сведения не позволяют определить обстоятельства причинения ущерба, характер и перечень видимых повреждений транспортных средств в результате транспортного происшествия, страховщик в течение 1 (одного) рабочего дня с момента получения декларации повторно запрашивает у участников фотоматериалы с использованием интернет-ресурса страховщика и информационной системы организации по формированию и ведению базы данных либо другим доступным способом и (или) осуществляет осмотр транспортных средств.
Обстоятельства, указанные в части первой настоящего пункта, не являются основанием для отказа в принятии страховщиком декларации.
14. Страховщик создает на своем интернет-ресурсе и (или) в мобильном приложении личный кабинет каждому из участников (далее – личный кабинет) для хранения данных и сведений по страховому случаю, а также возможности отслеживания участниками статуса основных этапов процесса упрощенного урегулирования страхового случая.
При необходимости организация по формированию и ведению базы данных создает на своем интернет-ресурсе и (или) в мобильном приложении личный кабинет каждому из участников для отслеживания участниками статуса основных этапов процесса упрощенного урегулирования страхового случая.
Организация, гарантирующая осуществление страховых выплат страхователям (застрахованным, выгодоприобретателям) в случае ликвидации страховых организаций, и организация, являющаяся партнером страховщика на основании соответствующего соглашения, создает на интернет-ресурсе и (или) в мобильном приложении личный кабинет каждому из участников транспортного происшествия (далее – личный кабинет) для хранения сведений по страховому случаю, а также возможности отслеживания участниками статуса основных этапов процесса урегулирования страхового случая.
Информация о получении страховщиком декларации с отображением даты и времени доступна для просмотра участниками транспортного происшествия в личном кабинете.
Приложение 2
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 15 ноября 2023 года № 83
Правила, условия, сроки осмотра страховщиком транспортных средств при упрощенном порядке урегулирования страхового случая
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила, условия, сроки осмотра страховщиком транспортных средств при упрощенном порядке урегулирования страхового случая (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 22-2 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (далее – Закон) и определяют порядок, условия, сроки осмотра страховщиком транспортных средств при упрощенном порядке урегулирования страхового случая.

2-тарау. Сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі кезінде сақтандырушының көлік құралдарын қарап-тексеру қағидалары, шарттары, мерзімдері
2. Көлік оқиғасына қатысқан көлік құралдарын тексеру қажеттілігін сақтандырушы айқындайды.
3. Сақтандырушы сақтандыру жағдайының фактісі мен мән-жайларын анықтау және (немесе) зардап шегушінің көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау үшін көлік оқиғасына қатысқан көлік құралдарын өарап-тексеруді жүзеге асырады. Қарап-тексеруді жүргізу қажеттілігі туралы талапты сақтандырушы көлік оқиғасына қатысушыларға (бұдан әрі – қатысушылар) сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі туралы декларацияны (бұдан әрі – декларация) алған кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынады.
Сақтандырушы мен қатысушылар зақымданған көлік құралдарын қарау күнін, уақытын және орнын келіседі, ал қатысушылар сақтандырушының қарап-тексеру жүргізу туралы талабын алған сәттен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қарап-тексеру жүргізу үшін көлік құралдарын ұсынады.
Сақтандырушы көлік оқиғасына қатысқан көлік құралдарын - қарап-тексеруді қатысушылар көлік құралдарын ұсынған сәттен бастап 1 (бір) жұмыс күні ішінде жүзеге асырады.
Зақымданған мүлікті осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзім ішінде ұсынбаған кезде, қатысушылардың кінәсінен немесе тараптардың еркіне байланысты емес мән-жайлар бойынша жүзеге асырылмаған жағдайда, қатысушылар осы тармақтың екінші бөлігінде көрсетілген мерзімнен кейін 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірмей тексеру жүргізу үшін көлік құралдарын ұсынады.
Сақтандырушы Заңның 29-бабы 2-тармағының 6) тармақшасына сәйкес қатысушылар көлік құралдарын белгіленген мерзімде ұсынбаған кезде сақтандыру төлемінен бас тартады.
Сақтандырушының көлік оқиғасына қатысқан көлік құралдарын қарап-тексеруді жүргізбеуі белгіленген мерзімде сақтандырушының кінәсінен көлік құралдарының зақымдануының оқиға мән-жайларына сәйкес келмеуіне байланысты сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту үшін негіз болып табылмайды және залал мөлшері 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіш мөлшерінде белгіленеді.
4. Сақтандырушының талабы бойынша қатысушылар зақымданған мүлікті сақтандырушы сақтандыру төлемін жүзеге асырғанға немесе дәлелді бас тартуды жібергенге дейін көлік оқиғасынан кейін болған күйінде сақтайды.
5. Сақтандырушы қарап-тексеру жүргізілгеннен кейін 2 (екі) жұмыс күні ішінде зақымданудың декларацияда көрсетілген мән-жайларға сәйкестігі не сәйкес еместігі туралы қорытындыларды көрсете отырып, қарап-тексеру актісін жасайды, көлік құралына келтірілген залалдың мөлшері туралы есепті жасайды және оларды қатысушыларға дереу жібереді.
Сақтандыру жағдайларын реттеу қағидаларын, реттеудің оңайлатылған тәртібінің шарттары мен мерзімдерін, әрбір жекелеген сақтандыру жағдайы бойынша сақтандыру сомасының шекті мөлшеріне, сондай-ақ сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі туралы декларация нысанына және құжаттарды ресімдеуге қойылатын талаптар мен оған қоса берілетін мәліметтерге
қосымша
Нысан
Сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі туралы декларация
Зардап шегуші
Көлік оқиғасының мән-жайы туралы деректер
Кінәлі
1
Көлік оқиғасының орны (облыс, қала, аудан, көше)
2
Көлік оқиғасының күні (күні, айы, жылы) / (сағат, минут)
3
Көлік құралының маркасы, моделі:

Глава 2. Правила, условия, сроки осмотра страховщиком транспортных средств при упрощенном порядке урегулирования страхового случая
2. Необходимость проведения осмотра транспортных средств, участвовавших в транспортном происшествии, определяется страховщиком.
3. Страховщик осуществляет осмотр транспортных средств, участвовавших в транспортном происшествии, для установления факта и обстоятельств страхового случая и (или) определения размера вреда, причиненного транспортному средству потерпевшего. Требование о необходимости проведения осмотра предъявляется страховщиком участникам транспортного происшествия (далее – участники) в течение 2 (двух) рабочих дней с момента получения декларации об упрощенном порядке урегулирования страхового случая (далее – декларация).
Страховщик и участники согласовывают дату, время и место проведения осмотра поврежденных транспортных средств, и участники предоставляют транспортные средства для проведения осмотра в течение 3 (трех) рабочих дней с момента получения требования страховщика о проведении осмотра.
Страховщик осуществляет осмотр транспортных средств, участвовавших в транспортном происшествии, в течение 1 (одного) рабочего дня с момента предоставления участниками транспортных средств.
При непредоставлении поврежденного имущества в течение срока, указанного в части второй настоящего пункта, по вине участников или по независящим от воли сторон обстоятельствам, участники предоставляют транспортные средства для проведения осмотра не позднее 2 (двух) рабочих дней после срока, указанного в части второй настоящего пункта.
Страховщик отказывает в страховой выплате в соответствии с подпунктом 6) пункта 2 статьи 29 Закона при непредоставлении участниками транспортных средств в установленный срок.
Непроведение страховщиком осмотра транспортных средств, участвовавших в транспортном происшествии, в установленный срок по вине страховщика не является основанием для отказа в осуществлении страховой выплаты в связи с несоответствием повреждений транспортных средств обстоятельствам происшествия и размер ущерба устанавливается в размере, указанном в декларации, но не более 100 (ста) месячных расчетных показателей.
4. По требованию страховщика участники сохраняют поврежденное имущество в таком состоянии, в каком оно находилось после транспортного происшествия до момента осуществления страховщиком страховой выплаты или направления мотивированного отказа.
5. Cтраховщик в течение 2 (двух) рабочих дней после проведения осмотра составляет акт осмотра с указанием выводов о соответствии либо несоответствии повреждений обстоятельствам, указанным в декларации, составляет отчет о размере ущерба, причиненного транспортному средству, и незамедлительно направляет их участникам.
Приложение
к Правилам, условиям и срокам
упрощенного порядка
урегулирования страховых
случаев, предельному размеру
страховой суммы по каждому
отдельному страховому случаю,
а также форме декларации
об упрощенном порядке
урегулирования страхового случая
и требованиям к оформлению
документов и сведений,
прилагаемых к ней
Форма
Декларация об упрощенном порядке урегулирования страхового случая
Потерпевший
Данные об обстоятельствах транспортного происшествия
Виновник
1
Место транспортного происшествия
(область, город, район, улица)
2
Дата транспортного происшествия (день, месяц, год)/(часы, минуты)
3
Марка, модель транспортного средства:

1) көлік құралының сәйкестендіру нөмірі
2) көлік құралының мемлекеттік тіркеу белгісі
3) көлік құралын тіркеу туралы куәлік (фотосуретті тіркеу)
4
Жеке тұлғалардың жеке деректері:
1) тегі, аты, әкесінің аты (ол бар болса)
2) жеке сәйкестендіру нөмірі
3) туған күні
4) ұялы байланыс нөмірі
5) жүргізуші куәлігі (фотосуретті тіркеу)
Заңды тұлғалардың деректері (көлік құралын басқаратын тұлға бойынша толтырылады):

1) идентификационный номер транспортного средства
2) государственный регистрационный знак транспортного средства
3) свидетельство о регистрации транспортного средства (прикрепление фото)
4
Личные данные для физических лиц:
1) фамилия, имя и отчество (при его наличии)
2) индивидуальный идентификационный номер
3) дата рождения
4) абонентский номер сотовой связи
5) водительское удостоверение (прикрепление фото)
Данные для юридических лиц (заполняется по лицу, управляющему транспортным средством):

1) заңды тұлғаның атауы
2) бизнес- сәйкестендіру нөмірі
3) туған күні
4) ұялы байланыс нөмірі
5) жүргізуші куәлігі (фотосуретті тіркеу)
6) еңбек шартының, сенімхат не жол парағының нөмірі (бар болса)
Бейрезиденттер үшін жеке басын куәландыратын құжаттың фотосы қоса беріледі
4.1
Сақтанушының (сақтандырылушының) қатысуымен көлік құралын басқарған адамның жеке деректері:
1) тегі, аты және әкесінің аты (ол бар болса)

1) наименование юридического лица
2) бизнес-идентификационный номер
3) дата рождения
4) абонентский номер сотовой связи
5) водительское удостоверение (прикрепление фото)
6) номер трудового договора, доверенности либо путевого листа (при наличии)
Прикрепляется фото документа, удостоверяющего личность для нерезидентов
4.1
Личные данные лица, управлявшего транспортным средством в присутствии страхователя (застрахованного):
1) фамилия, имя и отчество (при его наличии)

2) жеке сәйкестендіру нөмірі
3) туған күні
4) ұялы байланыс нөмірі
5) жүргізушінің куәлігі (фотосуретті тіркеу)
5
Көлік құралын иелену, пайдалану, билік ету құқығына арналған құжат (сенімхат, жалдау шарты, жол парағы және басқалары)
6
Жауапкершілікті сақтандырушының атауы, сақтандыру полисі (нөмірі)
7
Көрінетін бүлінген бөлшектер мен элементтердің сипаты мен тізбесі (фотоматериалдарды және (немесе) бейнематериалдарды сипаттау және бекіту)
8
Көлік оқиғасының жалпы жоспары (көлік оқиғасының фотосхемасы және (немесе) бейнесхемасы)
9
Көлік оқиғасының сипаты
10
Келіспеушіліктердің жоқтығын растау
11
Залалдың алдын ала сомасы (теңгемен, 100 айлық есептік көрсеткіштен аспайтын) (зардап шегуші толтырылады)
12
Сақтандыру жағдайын реттеу түрі (жалпы шарттарда /тікелей реттеу) (зардап шегуші толтырады)
13
Көлік оқиғасына қатысушылардың ескертпесі
Қазақстан Республикасының
Қаржы нарығын реттеу және
дамыту Агенттігінің Басқармасының
2023 жылғы 15 қарашадағы
№ 83 Қаулыға
3-қосымша
Сақтандырушының сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі кезінде сақтандыру төлемін жүзеге асыру қағидалары мен мерзімдері 1-тарау. Жалпы ережелер

2) индивидуальный идентификационный номер
3) дата рождения
4) абонентский номер сотовой связи
5) водительское удостоверение (прикрепление фото)
5
Документ на право владения, пользования, распоряжения транспортного средства
(доверенность, договор аренды, путевой лист и прочее)
6
Наименование страховщика, застраховавшего ответственность, страховой полис (номер)
7
Характер и перечень видимых поврежденных деталей и элементов (описание и прикрепление фотоматериалов и (или) видеоматериалов)
8
Общий план транспортного происшествия (фотосхема и (или) видеосхема транспортного происшествия)
9
Описание транспортного происшествия
10
Подтверждение отсутствия разногласий
11
Предварительная сумма ущерба (в тенге, не более 100 месячных расчетных показателей) (заполняется потерпевшим)
12
Вид урегулирования страхового случая (на общих условиях/прямое урегулирование) (заполняется потерпевшим)
13
Примечание участников транспортного происшествия
Приложение 3
к постановлению
Правления Агентства
Республики Казахстан
по регулированию и развитию
финансового рынка
от 15 ноября 2023 года № 83
Правила и сроки осуществления страховщиком страховой выплаты при упрощенном порядке урегулирования страхового случая
Глава 1. Общие положения

1. Осы Сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі кезінде сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асыру қағидалары мен мерзімдері (бұдан әрі – Қағидалар) "Көлік құралдары иелерінің азаматтық-құқықтық жауапкершілігін міндетті сақтандыру туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 22-2-бабына сәйкес (бұдан әрі – Заң) әзірленді және сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі кезінде сақтандырушының сақтандыру төлемін жүзеге асыру тәртібі мен мерзімдерін айқындайды.
2-тарау. Сақтандырушының сақтандыру төлемдерін жүзеге асыру қағидалары мен мерзімдері
2. Сақтандырушы сақтандыру төлемін сақтандыру жағдайын реттеудің оңайлатылған тәртібі туралы декларацияда (бұдан әрі – декларация) көрсетілген, бірақ 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде жүзеге асырады.
Сақтандырушы көлік оқиғасына қатысқан көлік құралдарын қарап-тексерген кезде сақтандыру төлемінің мөлшері осы тармақтың бірінші бөлігінде көрсетілген соманың шегінде, көлік құралына келтірілген залал мөлшері туралы есепте көрсетілген соманы құрайды.
Көлік құралына келтірілген залалдың мөлшерін есептеуді сақтандырушы лицензиялық мамандандырылған бағдарламалық қамтылымды қолдана отырып жүзеге асырады не қызмет көрсету туралы шарттың негізінде өзі тартқан бағалаушы жүзеге асырады.
Көлік құралын қалпына келтіру жөндеу құнының калькуляциясы (есебі) және зиянның мөлшері туралы есепті ресімдеу (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 13460 болып тіркелген) Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкі Басқармасының 2016 жылғы 28 қаңтардағы № 14 қаулысымен бекітілген Көлік құралына келтірілген зиянның мөлшерін айқындау қағидаларына сәйкес жүзеге асырылады.
3. Сақтандырушы көлік құралының залал мөлшері туралы есепті қарау жүргізілген кезден бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде ұсынбаған кезде сақтандырушы зардап шегушіге декларацияда көрсетілген, бірақ 100 (жүз) айлық есептік көрсеткіштен аспайтын мөлшерде сақтандыру төлемін жүзеге асырады.
4. Есептеу нәтижелерімен келіспеген жағдайда, зардап шегуші (пайда алушы) залал мөлшері туралы есеппен танысқан күннен бастап 2 (екі) жұмыс күні ішінде сақтандырушыға келіспеу себептерін көрсете отырып, наразылығын жібереді және қажет болған жағдайда қажетті құжаттарды қоса береді.
Сақтандыру төлемін сақтандырушы залал мөлшерінің дауланбайтын бөлігі мөлшерінде жүргізеді.
Зардап шегуші залал мөлшерін есептеу нәтижелерін даулауды Заңның 29-1-бабында көзделген тәртіппен жүзеге асырады.
5. Сақтандыру төлемін сақтандырушы зардап шегушінің көлік құралына келтірілген залалдың мөлшері келісілген күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде немесе сақтандырушының қатысушылардың көлік құралдарын қарап-тексеру қажеттігі болмаған кезде, декларацияны алған сәттен бастап жүргізеді.

1. Настоящие Правила и сроки осуществления страховщиком страховой выплаты при упрощенном порядке урегулирования страхового случая (далее – Правила) разработаны в соответствии со статьей 22-2 Закона Республики Казахстан "Об обязательном страховании гражданско-правовой ответственности владельцев транспортных средств" (далее – Закон) и определяют порядок и сроки осуществления страховщиком страховой выплаты при упрощенном порядке урегулирования страхового случая.
Глава 2. Правила и сроки осуществления страховщиком страховой выплаты
2. Страховщик осуществляет страховую выплату в размере, указанном в декларации об упрощенном порядке урегулирования страхового случая (далее – декларация), но не более 100 (ста) месячных расчетных показателей.
При проведении страховщиком осмотра транспортных средств, участвовавших в транспортном происшествии, размер страховой выплаты составляет сумму, указанную в отчете о размере ущерба, причиненного транспортному средству, в пределах суммы, указанной в части первой настоящего пункта.
Расчет размера ущерба, причиненного транспортному средству, осуществляется страховщиком с применением лицензионного специализированного программного обеспечения либо привлеченным им оценщиком на основании договора об оказании услуг.
Калькуляция (расчет) стоимости восстановительного ремонта транспортного средства и оформление отчета о размере вреда осуществляются в соответствии с Правилами определения размера вреда, причиненного транспортному средству, утвержденными постановлением Правления Национального Банка Республики Казахстан от 28 января 2016 года № 14 (зарегистрированными в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 13460).
3. При непредоставлении страховщиком в течение 2 (двух) рабочих дней с момента проведения осмотра отчета о размере ущерба транспортного средства, страховщик осуществляет страховую выплату потерпевшему в размере, указанном в декларации, но не более 100 (ста) месячных расчетных показателей.
4. При несогласии с результатами расчета потерпевший (выгодоприобретатель) в течение 2 (двух) рабочих дней со дня ознакомления с отчетом о размере ущерба направляет страховщику претензию с указанием причин несогласия и при необходимости прилагает необходимые документы.
Страховая выплата производится страховщиком в размере неоспариваемой части размера ущерба.
Оспаривание результатов расчета размера ущерба потерпевшим осуществляется в порядке, предусмотренном статьей 29-1 Закона.
5. Страховая выплата производится страховщиком в течение 3 (трех) рабочих дней со дня согласования размера ущерба, причиненного транспортному средству потерпевшего, или с момента получения декларации при отсутствии необходимости проведения осмотра страховщиком транспортных средств участников.

6. Сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту үшін негіздер болған кезде сақтандырушы декларацияны алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде көлік оқиғасына қатысушыға (зардап шегушіге, пайда алушыға) бас тарту себептерінің уәжді негіздемесімен, көлік оқиғасына қатысушының жеке кабинетіне сақтандыру төлемін жүзеге асырудан бас тарту туралы тиісті шешім жібереді.
7. Сақтандыру төлемін уақтылы жүзеге асырмаған жағдайда сақтандырушы пайда алушыға Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 353-бабында белгіленген тәртіппен және мөлшерде айыпақы төлейді.

6. При наличии оснований для отказа в осуществлении страховой выплаты страховщик в течение 3 (трех) рабочих дней со дня получения декларации направляет участнику транспортного происшествия (потерпевшему, выгодоприобретателю) соответствующее решение об отказе в осуществлении страховой выплаты в личный кабинет участника транспортного происшествия, с мотивированным обоснованием причин отказа.
7. При несвоевременном осуществлении страховой выплаты страховщик уплачивает выгодоприобретателю неустойку в порядке и размере, установленных статьей 353 Гражданского кодекса Республики Казахстан.