Қазақстан Республикасының облыстары арасындағы су қатынастарын реттеу қағидаларын бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрінің 2023 жылғы 5 желтоқсандағы № 23 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2023 жылғы 7 желтоқсанда № 33739 болып тіркелді.
"Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 863 қаулысының 15-тармағының 79) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қазақстан Республикасының облыстары арасындағы су қатынастарын реттеу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Су ресурстары ирригация министрлігінің Су шаруашылығы комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің Заң департаментіне ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Су ресурстары және ирригация вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрі
Н. Нуржигитов
"КЕЛІСІЛДІ"
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрі
2023 жылғы 5 желтоқсандағы
№ 23
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация
министрінің 2023 жылғы
_______ № __ бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының облыстары арасындағы су қатынастарын реттеу қағидалары
1. Осы Қағидалар "Қазақстан Республикасы Су ресурстары және ирригация министрлігінің кейбір мәселелері" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қазандағы № 863 қаулысының 15-тармағының 79) тармақшасына сәйкес әзірленген және трансшекаралық суларды қоспағанда, су объектiсiнiң бассейнi екi немесе одан да кеп облыс аумағында орналасқан жағдайдағы Қазақстан Республикасының облыстары арасындағы су қатынастарын реттеу тәртiбiн айқындайды.
2. Республика облыстары арасындағы су қатынастарын реттеу мақсаты халықтың, облыстар экономикасы салаларының қазiргi және перспективалық қажеттерiн қанағаттандыру әрi бассейндегi қоршаған ортаның экологиялық орнықтылығын сақтау үшiн облыстар арасында жер бетi су ресурстарын бөлу жөнiнде шаралар қабылдау болып табылады.

Об утверждении Правил регулирования водных отношений между областями Республики Казахстан
Приказ Министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан от 5 декабря 2023 года № 23. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7 декабря 2023 года № 33739.
В соответствии с подпунктом 79) пункта 15 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 863 "Некоторые вопросы Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила регулирования водных отношений между областями Республики Казахстан.
2. Комитету водного хозяйства Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридической департамент Министерства водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра водных ресурсов и ирригации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
Н. Нуржигитов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Министр водных ресурсов
и ирригации
Республики Казахстан
от 5 декабря 2023 года № 23
Приложение к приказу
Министра водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
от ________ 2023 года № ___
Правила регулирования водных отношений между областями Республики Казахстан
1. Настоящие Правила разработаны в соответствии с подпунктом 79) пункта 15 постановления Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 863 "Некоторые вопросы Министерства водных ресурсов и ирригации" и определяют порядок регулирования водных отношений между областями Республики Казахстан, в случаях, когда бассейн водного объекта расположен на территории двух и более областей, за исключением трансграничных вод.
2. Целью регулирования водных отношений между областями республики является принятие мер по распределению поверхностных водных ресурсов между областями для удовлетворения настоящих и перспективных потребностей в воде населения, отраслей экономики областей и сохранению экологической устойчивости окружающей среды в бассейне.

3. Республика облыстары арасындағы су қатынастарын реттеудi су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлеттi орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган) және оның бассейндiк инспекциялары су ресурстары мен су шаруашылығы теңгерiмдерiн кешендi түрде пайдалану мен қорғаудың бекiтiлген басты және бассейндiк схемалары негiзiнде облыстар бойынша су тұтыну лимиттерiн белгiлеу облыстық атқарушы органдардың ұсыныстарын ескере отырып, бассейндегi су ресурстарын ұтымды пайдалану әрi қорғау жөнiндегi iс шаралар әзiрлеу және оларды iске асыру жолымен жүзеге асырады.
4. Су объектiлерiн қалпына келтiру әрi қорғау жөнiндегi iс-шараларды iске асыру, су объектiсiнiң бассейнi шегiнде орналасқан бассейндiк инспекциялар, жергiлiктi атқарушы органдар мен басқа да субъектiлер арасында бассейндегi су қорын пайдалану мен қорғау саласында туындаған проблемаларды шешу мақсатында оның шеңберiнде бассейндiк кеңес құрылатын бассейндiк келiсiмдер жасалады.
5. Бассейндiк келiсiмдерде проблемалық мәселелердi шешу және оларды орындау мерзiмi көрсетiлiп, нақты су қорғау iс-шараларын iске асыру үшiн қажеттi күштер мен құралдарды бiрiктiру жөнiндегi тараптардың ниетi қамтылады.
6. Облыстық атқарушы органдар бассейндегi су қорын пайдалану мен қорғау саласында облысаралық маңызы бар проблемалық мәселелер туындаған кезде оларды тиiстi бассейндік кеңестің қарауына енгiзедi.
7. Бассейндiк кеңес ұсынылған проблемалық мәселелердi қарап, су қатынастарын реттеу жөнiнде ұсынымдар әзiрлейдi, олардың негiзiнде су қорын пайдалану мен қорғау саласындағы уәкiлеттi орган және жергiлiктi атқарушы орган бассейннiң су объектiлерiн дамыту, қалуына келтiру және қорғау жөнiнде жыл сайын жоспарланатын бағдарламаларда, ғылыми және жобалық әзірлемелерде туындаған мәселелердi шешу үшiн iс-шаралар көздейді.

3. Регулирование водных отношений между областями республики осуществляется уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда (далее – уполномоченный орган) и его бассейновыми инспекциями на основе утвержденных генеральных и бассейновых схем комплексного использования и охраны водных ресурсов и водохозяйственных балансов, путем определения лимитов потребления воды по областям, разработки и реализации мероприятий по рациональному использованию и охране водных ресурсов в бассейне с учетом предложений областных исполнительных органов.
4. В целях реализации мероприятий по восстановлению и охране водных объектов, решения возникших проблем в области использования и охраны водного фонда в бассейне между бассейновыми инспекциями, местными исполнительными органами и другими субъектами, расположенными в пределах бассейна водного объекта заключаются бассейновые соглашения, в рамках которых создается бассейновый совет.
5. Бассейновые соглашения содержат намерения сторон по кооперации сил и средств, необходимых для решения проблемных вопросов и реализации конкретных водоохранных мероприятий, с указанием сроков их исполнения.
6. Областные исполнительные органы при возникновении проблемных вопросов межобластного значения в области использования и охраны водного фонда в бассейне вносят их на рассмотрение соответствующего бассейнового совета.
7. Бассейновый совет, рассмотрев представленные проблемные вопросы, вырабатывает рекомендации по урегулированию водных отношений, на основе которых уполномоченным органом в области использования и охраны водного фонда и местными исполнительными органами предусматриваются мероприятия для решения возникших вопросов в ежегодно планируемых программах по развитию, восстановлению и охране водных объектов бассейна, научных и проектных разработках.