Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерін белгілеу және оларды шаруашылықта пайдалану режимі туралы
Абай облысының әкімдігінің 2023 жылғы 17 ақпандағы № 39 қаулысы. Абай облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 23 ақпанда № 28-18 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 39-бабының 1-абзацының 2), 2-1) тармақшаларына және 116-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына, Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 болып тіркелген) бекітілген су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидаларының 5-тармағына сәйкес, Абай облысның әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
Ескерту. Кіріспе жаңа редакцияда – Абай облысының әкімдігінің 04.07.2023 № 120 (алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі) қаулысымен.
1. Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулері осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. Абай облысының су қорғау аймақтары мен су объектілері белдеулерін шаруашылықта пайдалану режимі осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес белгіленсін.
3. "Абай облысының табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркелуін қамтамасыз етсін;
2) ресми жарияланғаннан кейін осы қаулыны Абай облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Абай облысы әкімі
Н. Уранхаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи ресурстар
министрлігінің Су ресурстары комитеті
Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Балқаш-Алакөл
бассейндік инспекциясы басшысы
____________________ Р. Иманбет
2023 жылғы "_____" _____________
Қазақстан Республикасының
Экология, геология және табиғи
ресурстар министрлігінің Су
ресурстары комитеті Су
ресурстарын пайдалануды
реттеу және қорғау жөніндегі
Ертіс бассейндік инспекциясы
басшысы міндетін атқарушы
____________________ Е.
Мадиев 2023 жылғы "_____"
_____________
Абай облысы әкімінің

Об установлении водоохранных зон и полос водных объектов области Абай и режима их хозяйственного использования
Постановление акимата области Абай от 17 февраля 2023 года № 39. Зарегистрировано Департаментом юстиции области Абай 23 февраля 2023 года № 28-18.
В соответствии с подпунктами 2), 2-1) абзаца 1 статьи 39 и пунктом 2 статьи 116 Водного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 5 Правил установления водоохранных зон и полос, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11838), акимат области Абай ПОСТАНОВЛЯЕТ:
Сноска. Преамбула в редакции постановления акимата области Абай от 04.07.2023 № 120 (вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования).
1. Установить водоохранные зоны и полосы водных объектов области Абай, согласно приложению 1 к настоящему постановлению.
2. Установить режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос водных объектов области Абай, согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования области Абай" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в территориальном органе юстиции;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата области Абай после официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Абай
Н. Уранхаев
"СОГЛАСОВАНО"
Руководитель Балхаш-Алакольской
бассейновой инспекции
по регулированию использования и
охране водных ресурсов Комитета
по водным ресурсам Министерства
экологии, геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
____________________ Р. Иманбет
"_____" _____________ 2023 года
Исполняющий обязанности
руководителя Ертисской
бассейновой инспекции по
регулированию использования
и охране водных ресурсов
Комитета по водным ресурсам
Министерства экологии,
геологии и природных ресурсов
Республики Казахстан
____________________ Е. Мадиев
"_____" _____________ 2023 года
Приложение 1
к постановлению акимата
Акима области Абай

2) Су шаруашылығы және су тарту құрылыстары мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылыстарын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі, кәсіпшілік балық аулау қызметімен байланысты өзге де көлік инфрақұрылымы объектілерін, балық шаруашылығы технологиялық су айдындарың, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану жөніндегі объектілерді қоспағанда, ғимараттар мен құрылыстарды, сондай-ақ су объектілері мен су қоймаларын салу және пайдалану демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылыстарды салмай, су объектісіндегі рекреациялық аймақтар жатады. Осы тармақшаның ережесі Қазақстан Республикасы Су кодексінің 145-1-бабында белгіленген талаптар ескеріле отырып қолданылады;
3) бағбандыққа және саяжай құрылысына жер учаскелерін беру;
4) су объектілері мен олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қолданыстағы объектілерді пайдалану;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыру, ағаш егу және отырғызу үшін жер өңдеуді қоспағанда, топырақ және шөп қабатын бұзатын жұмыстар жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбалар өндіруге) тыйым салынады;
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдарына арналған тұрақты тұрақтарды, малға арналған жазғы лагерьлерді орнатуға жол берілмейді;
7) пестицидтер мен тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдану.
2. Су қорғау аймақтары шегінде рұқсат етілмейді:
1) су объектілері мен олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беру;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізу, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізу, пайдалы қазбалар өндіру, кәбілдер, құбыржолдар және басқа да коммуникациялар тарту, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, бассейндік инспекциялармен, күзет саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен келісілген жобаларсыз бұрғылау, жер және өзге де жұмыстар жүргізу мемлекеттік орган, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік орган және басқа да мүдделі органдар;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, мұнай өнімдерін сақтауға арналған қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіптік қалдықтар үйінділерінің құрылғысын, аппаратураларды пестицидтермен толтыруға арналған алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыру және салу, сондай-ақ олардың су сапасына теріс әсер ететін басқа да объектілерді орналастыру;

2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, промыслового рыболовства, рыбохозяйственных технологических водоемов, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения. Положение данного подпункта применяется с учетом требований, установленных статьей 145-1 Водного кодекса Республики Казахстан;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов пестицидов и удобрений.
2. В пределах водоохранных зон не допускается:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;
3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;

4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыру;
5) су айдындарының режимін нашарлататын жүктеме нормасынан асыра мал жаю, малды шомылу және санитариялық өңдеу және шаруашылық қызметтің басқа да түрлері;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрден кем қашықтықта ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін пестицидтермен авиаөңдеу және авиа жемшөппен минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдану;
7) жол берілетін шекті концентрация белгіленбеген пестицидтерді қолдану, қар жамылғысына тыңайтқыш енгізу, сондай-ақ залалсыздандырылмаған құрамында көң бар сарқынды суларды және тұрақты хлорорганикалық пестицидтерді тыңайтқыш ретінде пайдалану.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған кезде уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.

4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки пестицидами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических пестицидов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало и среднетоксичных нестойких пестицидов.