Павлодар облысы Екібастұз қаласында пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің көппәтерлі тұрғын үйде лифтілерді жөндеуге және ауыстыруға, күрделі жөндеуге байланысты ақшаны қайтаруын қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы
Павлодар облысы Екібастұз қаласы әкімдігінің 2023 жылғы 29 қарашадағы № 1005/11 қаулысы. Павлодар облысының Әділет департаментінде 2023 жылғы 30 қарашада № 7429-14 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 10-3-бабы 2-тармағының 11) тармақшасына, Қазақстан Республикасы "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 31-бабы 1-тармағының 16-5 тармақшасына сәйкес, Екібастұз қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Осы Қаулыға қоса беріліп отырған Павлодар облысы Екібастұз қаласында пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің көппәтерлі тұрғын үйде лифтілерді жөндеуге және ауыстыруға, күрделі жөндеуге байланысты ақшаны қайтаруын қамтамасыз ету қағидалары бекітілсін.
2. "Екібастұз қаласы әкімдігінің тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны Павлодар облысының Әділет департаментінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулы ресми жарияланғаннан кейін Екібастұз қаласы әкімдігінің интернет – ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Екібастұз қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Екібастұз қаласының әкімі А. Бейсекин
Екібастұз қаласы
әкімдігінің 2023 жылғы
29 қарашадағы № 1005/11
2023 жылғы қаулымен
бекітілді
Павлодар облысы Екібастұз қаласында пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің көппәтерлі тұрғын үйде лифтілерді жөндеуге және ауыстыруға, күрделі жөндеуге байланысты ақшаны қайтаруын қамтамасыз ету қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Павлодар облысы Екібастұз қаласында пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің көппәтерлі тұрғын үйде лифтілерді жөндеуге және ауыстыруға, күрделі жөндеуге байланысты ақшаны қайтаруын қамтамасыз ету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Тұрғын үй қатынастары туралы" Қазақстан Республикасы Заңының (бұдан әрі – Заң) 10-3-бабы 2-тармағының 9-11) тармақшаларына сәйкес әзірленді, өзге де нормативтік құқықтық актілержәне пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің лифтілерді күрделі жөндеуге немесе ауыстыруға, Екібастұз қаласы бойынша КТҮ күрделі жөндеуге байланысты шығындарды өтеу тәртібін айқындайды.

Об утверждении Правил обеспечения возвратности денег собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Экибастуз Павлодарской области
Постановление акимата города Экибастуза Павлодарской области от 29 ноября 2023 года № 1005/11. Зарегистрировано в Департаменте юстиции Павлодарской области 30 ноября 2023 года № 7429-14
В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", подпунктом 16-5 пункта 1 статьи 31 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", акимат города Экибастуз ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить Правила обеспечения возвратности денег собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Экибастуз Павлодарской области, прилагаемые к настоящему постановлению.
2. Государственному учреждению "Отдел жилищной инспекции акимата города Экибастуза" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Павлодарской области;
2) размещение настоящего постановления на интернет – ресурсе акимата города Экибастуз после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Экибастуз.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечение десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Экибастуза А. Бейсекин
Утверждены
постановлением акимата
города Экибастуза
от 29 ноября 2023 года
№ 1005/11
Правила обеспечения возвратности денег собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Экибастуз Павлодарской области
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила обеспечения возвратности денег собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома (далее – МЖД) в городе Экибастуз Павлодарской области (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктами 9-11) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях" (далее – Закон), иными нормативными правовыми актами и определяют порядок компенсации собственниками квартир, нежилых помещений затрат, связанных с капитальным ремонтом или заменой лифтов, капитальным ремонтом МЖД по городу Экибастуз.

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) басқарушы компания – жасалған шарт негізінде кондоминиум объектісін басқару жөніндегі қызметтерді көрсететін жеке немесе заңды тұлға;
2) дауыс беру – келу тәртібімен өткізілетін жиналыста ерік-қалауын ашық білдіру арқылы немесе жазбаша сұрау жүргізу арқылы жүзеге асырылатын, пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға байланысты шешімдерді, сондай-ақ орынтұрақ орындары, қоймалар меншік иелерінің орынтұрақ орындарын және қоймаларды күтіп-ұстауға байланысты шешімдерді қабылдау процесі. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелері келу тәртібімен немесе жазбаша сұрау жүргізу арқылы өткізілетін жиналыста тұрғын үй қатынастары және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық саласындағы ақпараттандыру объектілері арқылы дауыс бере алады;
3) көппәтерлі тұрғын үйді басқарушы – басқаратын көппәтерлі тұрғын үйдегі пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, орынтұрақ орнының, қойманың меншік иесі болып табылмайтын, уәкілетті орган бекіткен біліктілік талаптарына сай келетін Қазақстан Республикасының азаматы;
4) көппәтерлі тұрғын үй кеңесі (бұдан әрі – Үй кеңесі) – пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері қатарынан сайланатын кондоминиум объектісін алқалы басқару органы;
5) көппәтерлі тұрғын үй пәтерлері, тұрғын емес үй-жайлары меншік иелерінің жиналысы – пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға байланысты шешімдерді ұжымдық талқылауын және дауыс беру арқылы қабылдауын қамтамасыз ететін кондоминиум объектісін басқарудың жоғары органы;
6) пәтер – көппәтерлі тұрғын үйдің бір бөлігі болып табылатын, тұрақты тұруға арналған және пайдаланылатын жеке тұрғынжай;
7) тұрғынжайдың жалпы алаңы – тұрғынжайдың пайдалы алаңының және нормативтік-техникалық актілерге сәйкес төмендететін коэффициенттер қолданылып есептелетін балкондар (лоджиялар, дәліздер, террассалар) алаңдарының жиынтығы;
8) тұрғын үйдің табиғи тозуы – табиғи, климаттық және өзге де факторлар әсерінің нәтижесінде бастапқы техникалық-пайдаланушылық қасиеттерін (төзімділігін, орнықтылығын, беріктігін және басқаларды) жоғалту;
9) тұрғын үйдің (тұрғын ғимараттың) жалпы алаңы – бүкіл тұрғын үйдің жалпы алаңы мен бүкіл тұрғын емес үй-жайлар алаңының, сондай-ақ тұрғын үйдің ортақ мүлік болып табылатын бөліктері алаңының жиынтығы;
10) үйге ортақ инженерлік жүйелер – көппәтерлі тұрғын үйде пәтердің, тұрғын емес үй-жайдың, орынтұрақ орнының, қойманың шегінен тыс жердегі немесе ішіндегі және екі және одан көп пәтерге, тұрғын емес үй-жайға, орынтұрақ орнына, қоймаға қызмет көрсететін суық және ыстық сумен жабдықтау, су бұру, жылумен жабдықтау, газбен жабдықтау, электрмен жабдықтау, түтін жою, өрт дабылы, ішкі өртке қарсы су құбыры, жүк және жолаушы лифтілері (көтергіштер), қоқыс әкету, ауабаптау, желдету, жылуды реттеу және вакуумдау жүйелері, тогы әлсіз инженерлік жүйелер;

2. В настоящих Правилах применяются следующие основные понятия:
1) управляющая компания – физическое или юридическое лицо, оказывающее услуги по управлению объектом кондоминиума на основании заключенного договора;
2) голосование – процесс принятия собственниками квартир, нежилых помещений решений, связанных с управлением объектом кондоминиума и содержанием общего имущества объекта кондоминиума, а также собственниками парковочных мест, кладовок решений, связанных с содержанием парковочных мест и кладовок, осуществляемый путем открытого волеизъявления на собрании, проводимом явочным порядком или путем письменного опроса. Собственники квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на собрании, проводимом явочным порядком или путем письменного опроса, могут проголосовать посредством объектов информатизации в сфере жилищных отношений и жилищно-коммунального хозяйства;
3) управляющий многоквартирным жилым домом – гражданин Республики Казахстан, не являющийся собственником квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки в управляемом многоквартирном жилом доме, соответствующий квалификационным требованиям, утвержденным уполномоченным органом;
4) совет многоквартирного жилого дома (далее – Совет дома) – коллегиальный орган управления объектом кондоминиума, избираемый из числа собственников квартир, нежилых помещений;
5) собрание собственников квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома – высший орган управления объектом кондоминиума, обеспечивающий коллективное обсуждение и принятие решений собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с управлением объектом кондоминиума и содержанием общего имущества объекта кондоминиума, путем голосования;
6) квартира – отдельное жилище, являющееся частью многоквартирного жилого дома, предназначенное и используемое для постоянного проживания;
7) общая площадь жилища – сумма полезной площади жилища и площадей балконов (лоджий, веранд, террас), рассчитываемых с применением понижающих коэффициентов в соответствии с нормативно-техническими актами;
8) физический износ жилища – утрата первоначальных технико-эксплуатационных качеств (прочности, устойчивости, надежности и других) в результате воздействия природных, климатических и иных факторов;
9) общая площадь жилого дома (жилого здания) – сумма общих площадей всех жилищ и площадей всех нежилых помещений, а также площадей частей жилого дома, являющихся общим имуществом;
10) общедомовые инженерные системы – системы холодного и горячего водоснабжения, водоотведения, теплоснабжения, газоснабжения, электроснабжения, дымоудаления, пожарной сигнализации, внутреннего противопожарного водопровода, грузовых и пассажирских лифтов (подъемников), мусороудаления, кондиционирования, вентиляции, терморегуляции и вакуумирования, находящиеся в многоквартирном жилом доме за пределами или внутри квартиры, нежилого помещения и обслуживающие две (два) и более квартиры, нежилого помещения, парковочного места, кладовки;

11) кондоминиум объектісі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, орынтұрақ орындарынан, қоймалардан және дара (бөлек) меншікте болмайтын және пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелеріне көппәтерлі тұрғын үй тұрған біртұтас бөлінбейтін жер учаскесін және (немесе) үй жанындағы жер учаскесін қоса алғанда, ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі ортақ мүліктен тұратын біртұтас мүліктік кешен;
12) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі – дара (бөлек) меншіктегі пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан, орынтұрақ орындарынан, қоймалардан басқа, кондоминиум объектісінің бөліктері (қасбеттер, кіреберістер, вестибюльдер, холдар, дәліздер, баспалдақ марштары мен баспалдақ алаңдары, лифтілер, шатырлар, шатырастылар, техникалық қабаттар, жертөлелер, үйге ортақ инженерлік жүйелер мен жабдықтар, абоненттік пошта жәшіктері, көппәтерлі тұрғын үй тұрған жер учаскесі және (немесе) үй жанындағы жер учаскесі, абаттандыру элементтері және ортақ пайдаланылатын басқа да мүлік);
13) дара (бөлек) меншік – азаматтардың, заңды тұлғалардың, мемлекеттің пәтерге, тұрғын емес үй-жайға, орынтұрақ орнына, қоймаға меншігі;
14) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу – көппәтерлі тұрғын үйдің ресурсын қалпына келтіру мақсатында жүргізілетін, көппәтерлі тұрғын үйдің тозған конструкцияларын, бөлшектерін және инженерлік жабдықтарын жаңа немесе анағұрлым мықты және үнемді, жөнделетін объектілердің пайдалану көрсеткіштерін жақсартатын түрлеріне ауыстыру жөніндегі іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
15) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін техникалық пайдалану, санитариялық күтіп-ұстау және ағымдағы жөндеу бойынша жұмыстар немесе көрсетілетін қызметтер кешені;
16) көппәтерлі тұрғын үй – ортақ үлестік меншік болып табылатын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінен және көппәтерлі тұрғын үйге іргелес жатқан жер учаскесіне не кондоминиум объектісі ортақ мүлкінің өзге де бөліктеріне дербес шығатын жерлері бар екі және одан көп пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан тұратын, біртұтас бөлінбейтін жер учаскесінде біртұтас іргетасы бар жеке тұрған ғимарат;
17) көппәтерлі тұрғын үй кондоминиумы – Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалған тәртіппен тіркелген меншік нысаны, бұл ретте пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар, орынтұрақ орындары, қоймалар дара (бөлек) меншікте болады, ал дара (бөлек) меншікте емес бөліктер пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, орынтұрақ орындарының, қоймалардың меншік иелеріне көппәтерлі тұрғын үй тұрған біртұтас бөлінбейтін жер учаскесін және (немесе) үй жанындағы жер учаскесін қоса алғанда, ортақ үлестік меншік құқығымен тиесілі болады;

11) объект кондоминиума – единый имущественный комплекс, состоящий из квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности, и общего имущества, которое не может находиться в индивидуальной (раздельной) собственности и принадлежит собственникам квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на праве общей долевой собственности, включая единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок;
12) общее имущество объекта кондоминиума – части объекта кондоминиума (фасады, подъезды, вестибюли, холлы, коридоры, лестничные марши и лестничные площадки, лифты, крыши, чердаки, технические этажи, подвалы, общедомовые инженерные системы и оборудование, абонентские почтовые ящики, земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок, элементы благоустройства и другое имущество общего пользования), кроме квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок, находящихся в индивидуальной (раздельной) собственности;
13) индивидуальная (раздельная) собственность – собственность граждан, юридических лиц, государства на квартиру, нежилое помещение, парковочное место, кладовку;
14) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс мероприятий и работ по замене изношенных конструкций, деталей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома на новые или более прочные и экономичные, улучшающие эксплуатационные показатели ремонтируемых объектов, проводимых с целью восстановления многоквартирного жилого дома;
15) содержание общего имущества объекта кондоминиума – комплекс работ или услуг по технической эксплуатации, санитарному содержанию и текущему ремонту общего имущества объекта кондоминиума;
16) многоквартирный жилой дом – отдельно стоящее здание с единым фундаментом на едином неделимом земельном участке, состоящее из общего имущества объекта кондоминиума, которое является общей долевой собственностью, двух и более квартир, нежилых помещений, имеющих самостоятельные выходы на земельный участок, прилегающий к многоквартирному жилому дому, либо в иные части общего имущества объекта кондоминиума;
17) кондоминиум многоквартирного жилого дома – форма собственности, зарегистрированная в порядке, определенном законодательством Республики Казахстан, при которой квартиры, нежилые помещения находятся в индивидуальной (раздельной) собственности, а те части, которые не находятся в индивидуальной (раздельной) собственности, принадлежат собственникам квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на праве общей долевой собственности, включая единый неделимый земельный участок под многоквартирным жилым домом и (или) придомовой земельный участок;

18) көппәтерлі тұрғын үй мүлкінің меншік иелері бірлестігі – коммерциялық емес ұйым болып табылатын, бір көппәтерлі тұрғын үй пәтерлерінің, тұрғын емес үй-жайларының меншік иелері құрған, кондоминиум объектісін басқаруды жүзеге асыратын, оны күтіп-ұстауды қаржыландыратын және оның сақталуын қамтамасыз ететін заңды тұлға;
19) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге арналған шығыстар – пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін немесе оның жекелеген бөліктерін күрделі жөндеуге арналған міндетті ай сайынғы жарналары;
20) тұрғын үй көмегі – аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) меншіктегі немесе мемлекеттік тұрғын үй қорынан алынған немесе жергілікті атқарушы орган жеке тұрғын үй қорынан жалға алған жалғыз тұрғынжайды не оның бір бөлігін күтіп-ұстауға арналған шығыстар мен осы Заңда айқындалған тәртіппен жергілікті өкілді органдар осы мақсаттарға белгілеген аз қамтылған отбасылар (азаматтар) шығыстарының шекті жол берілетін деңгейі арасындағы айырманы өтеу үшін жергілікті бюджеттен берілетін төлем;
21) тұрғын емес үй-жай – кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін қоспағанда, көппәтерлі тұрғын үйдегі құрылыс, санитариялық, экологиялық, өртке қарсы және басқа да міндетті нормалар мен қағидаларға сәйкес келетін, жоба сатысында көзделген, егер Қазақстан Республикасының заңнамасында өзгеше көзделмесе, шекаралары қабырғалардың, еденнің және төбенің (қабатаралық жабындылардың) ішкі беттері болып табылатын, тұрақты тұрудан өзге мақсаттарда (кеңсе, дүкен, кафе, қонақүй, хостел және халыққа қызмет көрсету саласының басқа да объектілері) пайдаланылатын және дара (бөлек) меншіктегі жеке ішкі кеңістік;
22) тұрғынжайдың пайдалы алаңы – тұрғынжайдың тұрғын алаңы мен тұрғын емес алаңының жиынтығы;
23) жай серіктестік – Қазақстан Республикасының азаматтық заңнамасына сәйкес жасалатын бірлескен қызмет туралы шарт негізінде әрекет ететін заңды емес тұлға.
3. Осы Қағидалар пәтерлердің, көппәтерлі тұрғын үйдің тұрғын емес үй-жайларының меншік иелерінің Екібастұз қаласының аумағында бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін, шатырларын жөндеуге байланысты шығындарды өтеуіне қолданылмайды.
4. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкі, оны орналастыру, пайдалану және күтіп-ұстау үшін қажетті жер учаскесін қоса алғанда, жеке (бөлек) меншіктегі пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, ортақ үлестік меншік құқығындағы қоймалардың меншік иелеріне тиесілі және пәтерге, тұрғын емес үй-жайға, тұрақ орнына, қоймаға құқықтардан ажырамайды.

18) объединение собственников имущества многоквартирного жилого дома – юридическое лицо, являющееся некоммерческой организацией, образованное собственниками квартир, нежилых помещений одного многоквартирного жилого дома, осуществляющее управление объектом кондоминиума, финансирующее его содержание и обеспечивающее его сохранность;
19) расходы на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – обязательные ежемесячные взносы собственников квартир, нежилых помещений на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума или отдельных его частей;
20) жилищная помощь – выплата из местного бюджета, предоставляемая малообеспеченным семьям (гражданам) для компенсации разницы между расходами на содержание единственного жилища либо его части, находящегося в собственности или полученного из государственного жилищного фонда, или арендованного местным исполнительным органом в частном жилищном фонде, и предельно допустимым уровнем расходов малообеспеченных семей (граждан) на эти цели, установленным местными представительными органами, в порядке, определенном Законом "О жилищных отношениях";
21) нежилое помещение – отдельное внутреннее пространство в многоквартирном жилом доме, соответствующее строительным, санитарным, экологическим, противопожарным и другим обязательным нормам и правилам, предусмотренное на стадии проекта, границами которого являются внутренние поверхности стен, пола и потолка (межэтажных перекрытий), если иное не предусмотрено законодательством Республики Казахстан, используемое в иных, чем постоянное проживание, целях (офис, магазин, кафе, гостиница, хостел и другие объекты сферы услуг населению) и находящееся в индивидуальной (раздельной) собственности, за исключением общего имущества объекта кондоминиума;
22) полезная площадь жилища – сумма жилой и нежилой площадей жилища;
23) простое товарищество – не юридическое лицо, действующее на основе договора о совместной деятельности, заключенного в соответствии с гражданским законодательством Республики Казахстан.
3. Настоящие Правила не распространяются на возмещение собственниками квартир, нежилых помещений многоквартирного жилого дома расходов, связанных с ремонтом фасадов, кровли многоквартирных жилых домов, направленных на придание единого архитектурного облика на территории города Экибастуз.
4. Общее имущество объекта кондоминиума, включая земельный участок, необходимый для его размещения, эксплуатации и содержания, принадлежит собственникам квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок на праве общей долевой собственности и неотделимо от прав на квартиру, нежилое помещение, парковочное место, кладовку, находящиеся в индивидуальной (раздельной) собственности.

5. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстау және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне ағымдағы және күрделі жөндеу жүргізуді қоса алғанда, оның қауіпсіз пайдаланылуын қамтамасыз ету жөнінде шаралар қабылдауға міндетті.
6. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кондоминиум объектісін басқаруға және кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға қатысады және "Тұрғын үй қатынастары туралы" заңда көзделген міндеттерді атқарады.
2-тарау. Павлодар облысы Екібастұз қаласында лифтілерді жөндеуге және ауыстыруға, көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеуге байланысты пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың ақшаны қайтаруын қамтамасыз ету тәртібі мен шарттары
7. Жергiлiктi атқарушы органдар жергiлiктi бюджет қаражаты болған кезде жиналыс шешiмi негiзiнде пәтер, тұрғын емес үй-жайлар иелерiнiң қаражатын өтеудi (қайтаруды) қамтамасыз ету шартымен лифтiлердi жөндеудi (ауыстыруды), КТҮ күрделi жөндеудi жүзеге асыруға құқылы.
Күрделі жөндеуге жататын көппәтерлі тұрғын үйлердің, жөндеуге және ауыстыруға жататын лифтілердің тізбесін қалыптастыру үшін жергілікті бюджет қаражаты есебінен "Екібастұз қаласы әкімдігінің тұрғын үй инспекциясы бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Тұрғын үй инспекциясы бөлімі) көппәтерлі тұрғын үйлерді басқару органдарымен не Үй кеңесінің өкілдерімен, үй тұрғындарының бастамашыл тобымен бірлесіп пәтер, тұрғын емес үй-жайлар иелерінің жиналысын ұйымдастырады.
Жиналыстар көппәтерлі тұрғын үйлерді басқару органдарының, пәтер және тұрғын емес үй-жайлар иелерінің нақты өтініштері негізінде өткізіледі.
Тұрғын үй инспекциясы бөлімі жергілікті бұқаралық ақпарат құралдары, әлеуметтік желілер, Тұрғын үй инспекциясы бөлімінің ресми сайты арқылы пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың қаражатын өтеуді (қайтаруды) қамтамасыз ету шартымен тұрғындарды лифтілерді жөндеу (ауыстыру), КТҮ күрделі жөндеу үшін өтініш беру тәртібі мен шарттары туралы хабардар етуді қамтамасыз ету бойынша шаралар қабылдайды.
8. КТҮ-дегі пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері жиналыста кондоминиуман объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға байланысты мәселелерді қарайды және шешімдер қабылдайды.
Пәтер иелерінің, тұрғын емес үй-жайлардың жиналысы Заңның 42-1-бабында белгіленген тәртіпке сәйкес өткізіледі.
Жиналыс қабылдаған шешімдер пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың, тұрақ орындарының, қоймалардың барлық меншік иелері үшін міндетті болып табылады.
Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері белгіленген тәртіппен көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеу, жергілікті бюджет қаражаты есебінен лифтілерді жөндеу және ауыстыру туралы оң шешім қабылдаған кезде, егер қатысу сәтінде басқару органы (басқару нысаны) таңдалмаса, көппәтерлі тұрғын үйді басқару органын сайлайды.

5. Собственники квартир, нежилых помещений обязаны принимать меры по содержанию общего имущества объекта кондоминиума и обеспечению его безопасной эксплуатации, включая проведение текущего и капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума.
6. Собственники квартир, нежилых помещений участвуют в расходах на управление объектом кондоминиума и содержание общего имущества объекта кондоминиума и несут обязанности, предусмотренные законом "О жилищных отношениях".
Глава 2. Порядок и условия обеспечения возвратности денег собственниками квартир, нежилых помещений, связанных с ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома в городе Экибастуз Павлодарской области
7. Местные исполнительные органы при наличии средств местного бюджета вправе осуществлять ремонт (замену) лифтов, капитальный ремонт МЖД с условием обеспечения компенсации (возвратности) средств собственниками квартир, нежилых помещений на основании решения собрания.
Для формирования перечня многоквартирных жилых домов, подлежащих капитальному ремонту, лифтов, подлежащих ремонту и замене, за счет средств местного бюджета государственное учреждение "Отдел жилищной инспекции акимата города Экибастуза" (далее – Отдел жилищной инспекции) совместно с органами управления многоквартирными жилыми домами, либо представителями Совета дома, инициативной группы жильцов дома организует собрание собственников квартир, нежилых помещений.
Собрания проводятся на основании конкретных обращений от органов управления многоквартирными жилыми домами, собственников квартир и нежилых помещений.
Отдел жилищной инспекции принимает меры по обеспечению информирования жителей о порядке и условиях подачи заявлений для ремонта (замены) лифтов, капитального ремонта МЖД с условием обеспечения компенсации (возвратности) средств собственниками квартир, нежилых помещений посредством общедоступных каналов информирования: местные печатные средства массовой информации, социальные сети, официальный сайт Отдела жилищной инспекции.
8. Собственники квартир, нежилых помещений в МЖД рассматривают вопросы и принимают решения, связанные с содержанием общего имущества объекта кондоминиума на собрании.
Собрание собственников квартир, нежилых помещений проходит в соответствии с порядком, установленным статьей 42-1 Закона.
Принятые собранием решения являются обязательными для всех собственников квартир, нежилых помещений, парковочных мест, кладовок.
Собственники квартир, нежилых помещений при принятии положительного решения в установленном порядке о капитальном ремонте многоквартирного жилого дома, ремонте и замене лифтов за счет средств местного бюджета, избирают орган управления многоквартирным жилым домом, если на момент участия орган управления (форма управления) не выбрана.

9. Жиналыста шешім қабылдау үшін пәтер, тұрғын емес үй-жайлар иелерінің қажетті кворумы болмаған жағдайда жазбаша сауалнама жүргізіледі. Жазбаша сауалнама жиналыс жарияланған күннен бастап екі айдан аспайтын мерзімде жүргізіледі. Жазбаша сауалнама жүргізу және дауыс беруді ұйымдастыру туралы шешімді Үй кеңесі немесе тұрғындардың бастамашыл тобы жүзеге асырады.
Жазбаша сауалнама жүргізу тәртібі Заңның 42-2-бабына сәйкес жүргізіледі.
10. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері теріс шешім қабылдаған жағдайда лифтілерді күрделі жөндеуге және ауыстыруға, көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеуге байланысты жұмыстар жүргізілмейді.
11. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеу, жергілікті бюджет қаражаты есебінен лифтілерді жөндеу және ауыстыру туралы белгіленген тәртіппен оң шешім қабылдаған кезде, сондай-ақ пәтерлер, тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің өтініштері негізінде Тұрғын үй инспекциясы бөлімі шаралар қабылдайды:
1) көппәтерлі тұрғын үйдің ортақ мүлкіне техникалық тексеру жүргізу бойынша;
2) пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің шешімін Екібастұз қаласы бойынша ортақ мүлікті күрделі жөндеу бағдарламасын іске асыру жөніндегі жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – Бағдарлама операторы) айқындайтын уәкілетті мамандандырылған ұйымға кейіннен мемлекеттік сараптаманың сараптамалық қорытындысын, көппәтерлі тұрғын үйге күрделі жөндеу жүргізуге экологиялық сараптаманы, лифттерді жергілікті бюджет қаражаты есебінен ауыстыруды ала отырып, жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу үшін жібереді.
Оператор авторлық, техникалық қадағалауды орындауға шарттар жасасуды қамтамасыз етеді.
Бағдарлама операторы пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерімен жоспарланған жұмыстар және оларды жүргізудің болжамды мерзімдері туралы ақпараттық-түсіндіру жұмыстарын жүргізеді.
12. Қабылдау комиссиясын Екібастұз қаласы бойынша ортақ мүлікті күрделі жөндеу бағдарламасының операторы ұйымдастырады.
Қабылдау комиссиясы осы Қағидалардың 27-тармағына сәйкес құрамда өтеді.
13. Кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге қаражат жинақтау, оның ішінде жинақ шотында ақшалай қаражат жинақтау туралы шарттың талаптары кемінде 3 жыл ішінде бекітілген шығыстар сметасының кемінде 50 (елу) пайызын орындаған кезде мүлік иелерінің бірлестігі немесе жай серіктестік тұрғын үй заемын алу үшін екінші деңгейдегі банкке жүгінеді.
3-тарау. Көппәтерлі тұрғын үйді күрделі жөндеу бойынша жұмыстарды, жергілікті бюджет қаражаты есебінен лифтілерді жөндеуге және ауыстыруға байланысты іс-шараларды жүргізуді ұйымдастыру тәртібі

9. В случае отсутствия необходимого кворума собственников квартир, нежилых помещений для принятия решения на собрании, проводится письменный опрос. Письменный опрос проводится в срок не более двух месяцев с даты объявления собрания. Решение о проведении письменного опроса и организация голосования осуществляется Советом дома или инициативной группой жителей.
Порядок проведения письменного опроса проходит в соответствии со статьей 42-2 Закона.
10. В случае принятия отрицательного решения собственниками квартир, нежилых помещений, работы, связанные с капитальным ремонтом и заменой лифтов, капитальным ремонтом многоквартирного жилого дома проводиться не будут.
11. При принятии собственниками квартир, нежилых помещений положительного решения в установленном порядке о капитальном ремонте многоквартирного жилого дома, ремонте и замене лифтов за счет средств местного бюджета, а также на основании заявлений собственников квартир, нежилых помещений, Отдел жилищной инспекции принимает меры:
1) по проведению технического обследования общего имущества многоквартирного жилого дома;
2) направляет решение собственников квартир, нежилых помещений в уполномоченную специализированную организацию, определяемую местным исполнительным органом (далее – Оператор программы) по реализации программы капитального ремонта общего имущества по городу Экибастуз, для разработки проектно-сметной документации с последующим получением экспертного заключения государственной экспертизы, экологической экспертизы на проведение капитального ремонта многоквартирного жилого дома, замены лифтов за счет средств местного бюджета.
Оператор обеспечивает заключение договоров на выполнение авторского, технического надзора.
Оператор программы ведет информационно-разъяснительную работу с собственниками квартир, нежилых помещений о планируемых работах и предполагаемых сроках их проведения.
12. Приемную комиссию организует Оператор программы капитального ремонта общего имущества по городу Экибастуз.
Приемная комиссия проходит в составе согласно пункта 27 настоящих Правил.
13. При выполнении условий договора о накоплении средств на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума, в том числе накоплении денежных средств на сберегательном счете не менее 50 (пятидесяти) процентов от утвержденной сметы расходов в течение не менее 3-х лет, объединение собственников имущества или простое товарищество обращается в банк второго уровня для получения жилищного займа.
Глава 3. Порядок организации проведения работ по капитальному ремонту многоквартирного жилого дома, мероприятий, связанных с ремонтом и заменой лифтов за счет средств местного бюджета

14. Үйдің (лифтілердің) техникалық жай-күйін тексеру қорытындылары бойынша Оператор кейіннен тиісті жобалар бойынша сараптамалық қорытынды ала отырып, лифтілерді, КТҮ күрделі жөндеуге (ауыстыруға) жобалау-сметалық құжаттаманы (бұдан әрі – ЖСҚ) әзірлеу жөніндегі жұмыстарды ұйымдастырады.
15. Ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі мен орнықтылығын техникалық тексеруді аккредиттелген заңды тұлғалар (мамандандырылған ұйымдар) жүзеге асырады.
16. Техникалық тексеру және жобалау-сметалық құжаттаманы әзірлеу тиісті лицензиялары бар мамандандырылған ұйымдардың күшімен орындалады.
Мамандандырылған ұйымдар "Мемлекеттік сатып алу туралы" Қазақстан Республикасының заңында белгіленген тәртіпке сәйкес айқындалады.
17. Лифтілерді, КТҮ күрделі жөндеу (ауыстыру) жұмыстарын жобалау кезінде сәулет және қала құрылысы, құрылыс қызметі, өнеркәсіптік қауіпсіздік саласындағы қолданыстағы заңнаманы басшылыққа алу қажет.
18. "Екібастұз қаласы әкімдігінің тұрғын үй-коммуналдық шаруашылығы, жолаушылар көлігі және автомобиль жолдары бөлімі" мемлекеттік мекемесі (бұдан әрі – Бюджеттік бағдарлама әкімшісі) лифтілерді күрделі жөндеу немесе ауыстыру жобаларын тиісті сараптамадан және (немесе) бекіткеннен кейін Бағдарлама операторын ұсыну бойынша белгіленген тәртіпке сәйкес бюджеттік өтінімді әзірлейді және ұсынады бюджеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган жүзеге асырады.
19. Лифтілерді күрделі жөндеуді немесе ауыстыруды, КТҮ күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстарды мемлекеттік сатып алу қорытындылары бойынша айқындалған қосалқы мердігерлік ұйымды тарту мүмкіндігімен акцияларының бақылау пакеті мемлекетке тиесілі Бағдарлама операторы жүзеге асырады.
20. Бағдарлама операторы КТҮ-ге күрделі жөндеу жүргізу, лифтілерді ауыстыру жұмыстары басталғанға дейін мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасымен, жай серіктестіктің сенімді адамымен не көппәтерлі тұрғын үйді басқару органының уәкілетті өкілімен және пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерімен күрделі жөндеу және қайтару құралдарын орындауға жеке үшжақты шарттар жасасады.
21. Лифтілерді, КТҮ-ді күрделі жөндеуге (ауыстыруға) және қаражатты қайтаруға шарттар жасасу үшін пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері өздеріне тиесілі мүліктің техникалық сипаттамалары туралы мәліметтерді ұсынады.
22. Лифтілерді, КТҮ-ді жүргізілген күрделі жөндеу (ауыстыру) үшін қаражатты қайтару сомасының есебі кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіндегі олардың үлесіне сәйкес пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері ұсынатын техникалық сипаттамалардың негізінде айқындалады.

14. По итогам обследования технического состояния дома (лифтов) Оператор программы организует работы по разработке проектно-сметной документации (далее – ПСД) на капитальный ремонт (замену) лифтов, МЖД с последующим получением экспертного заключения по соответствующим проектам.
15. Техническое обследование надежности и устойчивости зданий и сооружений осуществляется аккредитованными юридическими лицами (специализированными организациями).
16. Техническое обследование и разработка проектно-сметной документации выполняется силами специализированных организаций, имеющих соответствующие лицензии.
Специализированные организации определяются в соответствии с порядком, установленным законом Республики Казахстан "О государственных закупках".
17. При проектировании работ по капитальному ремонту (замене) лифтов, МЖД необходимо руководствоваться действующим законодательством и нормативами в сфере архитектурной и градостроительной, строительной деятельности, в области промышленной безопасности.
18. После соответствующей экспертизы и (или) утверждения проектов капитального ремонта или замены лифтов, капитального ремонта МЖД, государственное учреждение "Отдел жилищно-коммунального хозяйства, пассажирского транспорта и автомобильных дорог акимата города Экибастуза" (далее – Администратор бюджетной программы) по предоставлении Оператора программы разрабатывает и представляет бюджетную заявку в соответствии с порядком, определенным центральным уполномоченным органом по бюджетному планированию.
19. Капитальный ремонт или замена лифтов, работы по капитальному ремонту МЖД осуществляются Оператором программы, контрольный пакет акций которого принадлежит государству, с возможностью привлечения субподрядной организации, определенной по итогам государственных закупок.
20. Оператор программы до начала работ проведения капитального ремонта МЖД, замены лифтов заключает индивидуальные трехсторонние договора на выполнение капитального ремонта и возврат средств с председателем объединения собственников имущества, доверенным лицом простого товарищества, либо уполномоченным представителем органа управления многоквартирным жилым домом, и собственниками квартир, нежилых помещений.
21. Для заключения договоров на выполнение капитального ремонта (замены) лифтов, МЖД и возврата средств собственники квартир, нежилых помещений предоставляют сведения о технических характеристиках принадлежащего им имущества.
22. Расчет сумм возврата средств за проведенный капитальный ремонт (замены) лифтов, МЖД определяется на основании технических характеристик, предоставляемых собственниками квартир, нежилых помещений в соответствии с их долей в общем имуществе объекта кондоминиума.

23. Бағдарлама операторы мемлекеттік сатып алу қорытындылары бойынша айқындалған авторлық, техникалық қадағалауды орындауға шарттар жасасуды қамтамасыз етеді.
24. КТҮ күрделі жөндеу "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының заңына сәйкес бекітілген сәулет, қала құрылысы және құрылыс саласындағы мемлекеттік нормативтердің талаптарына, ұйымдастыру-технологиялық жобалау құжаттамасына - жобаға (жұмыс жобасына), күрделі жөндеуді ұйымдастыру жобасына және жұмыс өндірісінің жобаларына сәйкес жүзеге асырылады.
КТҮ-ге күрделі жөндеу жүргізуді мемлекеттік сатып алу нәтижелері бойынша мердігер ұйымды тарта отырып, Бағдарлама операторы жүзеге асырады.
25. Бағдарлама операторы, мүлік меншік иелері бірлестігінің төрағасы, жай серіктестіктің сенімді тұлғасы, көппәтерлі тұрғын үйді басқару органының уәкілетті өкілі, Үй кеңесі мердігер ұйымдардың кондоминиум объектісінің ортақ мүлкіне күрделі жөндеудің сапасы мен орындалу мерзімін, сондай-ақ осындай қызметтердің, жұмыстардың жобалау құжаттамасының талаптарына сәйкестігін бақылайды.
26. Кондоминиум объектісін басқару органы:
- кондоминиум объектісін тіркеуді жүзеге асырады;
- ЖСҚ, шығыстар сметасын, ақаулар ведомостарын келісуді ұйымдастырады;
- Бағдарлама операторымен шартқа қол қоюды қамтамасыз етеді.
Мүліктің меншік иелері бірлестігінің төрағасы, жай серіктестіктің сенімді тұлғасы, көппәтерлі тұрғын үйді басқару органының уәкілетті өкілі, Үй кеңесі күрделі жөндеу жүргізу барысында жіберілген кемшіліктер анықталған кезде Бағдарлама операторына не мердігерлік ұйымға, не анықталған кемшіліктерді жою үшін ЖАО-ға жүгінеді.
27. Лифттерді күрделі жөндеу немесе ауыстыру, КТҮ күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстарды қабылдауды Бағдарлама операторы, мердігер ұйым, Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, тұрғын үй инспекциясы кондоминиум объектісін басқару органымен, Үй кеңесімен, мүлік иелері бірлестігінің төрағасымен немесе жай серіктестіктің сенім білдірілген адамымен не техникалық, авторлық қадағалауды жүзеге асыратын адамдарды тарта отырып, үй тұрғындарының бастамашыл тобымен бірлесіп жүзеге асырады.
28. Мердігерлік шартта жұмыстар қабылданған күннен бастап кемінде үш жыл кепілдік мерзімдері белгіленеді.
29. Белгіленген кепілдік берілген мерзім ішінде анықталған сәйкессіздіктер мен бұзушылықтар бойынша жауапкершілік Бағдарлама операторына, мердігер ұйымға оларды жою жөніндегі міндеттемелермен жүктеледі.

23. Оператор программы обеспечивает заключение договоров на выполнение авторского, технического надзора, определенных по итогам государственных закупок.
24. Капитальный ремонт МЖД осуществляется в соответствии с требованиями государственных нормативов в области архитектуры, градостроительства и строительства утвержденных, согласно закона Республики Казахстан "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан", организационно-технологической проектной документацией – проектом (рабочим проектом), проектом организации капитального ремонта и проектами производства работ.
Проведение капитального ремонта МЖД осуществляется Оператором программы, с привлечением подрядной организации, по результатам государственных закупок.
25. Оператор программы, председатель объединения собственников имущества, доверенное лицо простого товарищества, уполномоченный представитель органа управления многоквартирным жилым домом, Совет дома контролируют качество и сроки выполнения капитального ремонта общего имущества объекта кондоминиума подрядными организациями, а также соответствие таких услуг, работ требованиям проектной документации.
26. Орган управления объектом кондоминиума:
- осуществляет регистрацию объекта кондоминиума;
- организует согласование ПСД, сметы расходов, ведомостей дефектов;
- обеспечивает подписание договора с Оператором программы.
Председатель объединения собственников имущества, доверенное лицо простого товарищества, уполномоченный представитель органа управления многоквартирным жилым домом, Совет дома при обнаружении недостатков, допущенных в ходе проведения капитального ремонта обращаются к Оператору программы, либо в подрядную организацию, либо в МИО для устранения выявленных недостатков.
27. Приемка работ по капитальному ремонту или замене лифтов, капитальному ремонту МЖД осуществляется Оператором программы, подрядной организацией, Администратором бюджетной программы, жилищной инспекцией, совместно с органом управления объектом кондоминиума, Советом дома, председателем объединения собственников имущества или доверенным лицом простого товарищества, либо инициативной группой жителей дома с привлечением лиц, осуществляющих технический, авторский надзор.
28. Договором подряда устанавливаются гарантийные сроки не менее трех лет со дня приемки работ.
29. Ответственность по выявленным в течение установленного гарантийного срока несоответствиям и нарушениям возлагается на Оператора программы, подрядную организацию, с обязательствами по их устранению.

4-тарау. Қорытынды ереже
30. Күрделі жөндеуді немесе күрделі жөндеуді жүргізетін желілерді ауыстыру іс-шараларын қаржыландыру пәтер иелерінің жөндеуге жұмсаған қаражатының, тұрғын емес үй-жайлардың қайтарымдылығын қамтамасыз ету шартымен жергілікті бюджеттен қаражат болған кезде жүзеге асырылады.
31. ЖАО мамандандырылған уәкілетті ұйымды (Бағдарлама операторын) ұстауды қаржыландыруды қамтамасыз етеді.
Бағдарлама операторы осы Қағидалардың 11-тармағының 2) тармақшасында көзделген міндеттерді орындайды.
32. Лифтілерді, МТЖ күрделі жөндеуге (ауыстыруға) бөлінген қаражат күрделі жөндеу мақсаттарына ғана пайдаланылуы мүмкін.
33. Пәтер, тұрғын емес үй-жай иесі күрделі жөндеу бойынша берешекті төлемнің белгіленген күнінен кейін өтемеген жағдайда Бағдарлама операторы жүргізілген күрделі жөндеу үшін берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу туралы нотариусқа немесе сотқа жүгінеді, пәтер иелерінен, тұрғын емес үй-жайлардан берешекті мәжбүрлеп өндіріп алу бөлігінде сот орындаушысымен өзара іс-қимыл жасайды.
Сотқа дейінгі дау осы Қағидалардың 20-тармағына сәйкес қаражатты қайтаруға жасалған жеке шарттарға сәйкес көзделген тәртіппен шешіледі.
34. Күрделі жөндеуді орындаудан бас тартқан жағдайда пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері ЖСҚ әзірлеуге және сараптамадан өтуге жұмсалған қаражаттың өтелуін қамтамасыз етеді.
35. Тұрғындар қайтарған сомаларды Бағдарлама операторы басқа КТҮ жөндеуге пайдаланады.
36. Көп пәтерлі тұрғын үйдегі пәтерге, тұрғын емес үй-жайға меншік құқығы ауысқан кезде сатушы күрделі жөндеу үшін пәтерді, тұрғын емес үй-жайды сату сәтінде жөндеуге жұмсалған қаражат бойынша ай сайынғы төлемдердің пайда болған берешек сомасын өтейді.
37. Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері орындалған жұмыстарды қабылдау актісіне қол қойғаннан кейін жеке үшжақты шарттардың талаптарына сәйкес жөндеуге жұмсалған қаражаттың қайтарылуын қамтамасыз етеді.
Пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелері кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеуге ақша жинақтауға арналған екінші деңгейдегі банктегі жинақ шотына ай сайынғы жарналарды жүргізеді. Екінші деңгейдегі банктегі шоттан жинақталған қаражат орындалған күрделі жөндеу жұмыстарына ақы төлеу ретінде Бағдарлама операторының шотына аударылуы мүмкін.
38. Аз қамтылған отбасыларға (азаматтарға) жергілікті бюджет қаражаты есебінен кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күтіп-ұстауға, оның ішінде Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2010 жылғы 30 желтоқсандағы № 2314 қаулысымен бекітілген Тұрғын үй көмегін көрсету қағидаларына сәйкес күрделі жөндеуге арналған шығыстарды төлеу үшін тұрғын үй көмегі көрсетіледі.

Глава 4. Заключительное положение
30. Финансирование мероприятий по капитальному ремонту или замене лифтов, капитальному ремонту МЖД, осуществляется при наличии средств из местного бюджета с условием обеспечения возвратности затраченных на ремонт средств собственниками квартир, нежилых помещений.
31. МИО обеспечивает финансирование содержания специализированной уполномоченной организации (Оператора программы).
Оператор программы исполняет обязанности, предусмотренные подпунктом 2 пункта 11 настоящих Правил.
32. Выделенные средства на капитальный ремонт (замену) лифтов, МЖД могут быть использованы только на цели капитального ремонта.
33. При непогашении собственником квартиры, нежилого помещения задолженности по капитальному ремонту после установленной даты платежа Оператор программы обращается к нотариусу или в суд о принудительном взыскании задолженности за проведенный капитальный ремонт, взаимодействует с судебным исполнителем в части принудительного взыскания задолженности с собственников квартир, нежилых помещений.
Досудебный спор разрешается в порядке, предусмотренном в соответствии с индивидуальными заключенными договорами на возврат средств, согласно пункта 20 настоящих Правил.
34. В случае отказа от выполнения капитального ремонта собственники квартир, нежилых помещений обеспечивают возмещение средств, затраченных на разработку ПСД и прохождение экспертизы.
35. Возвращенные жителями суммы используются Оператором программы на ремонт другого МЖД.
36. При переходе права собственности на квартиру, нежилое помещение в многоквартирном жилом доме, продавец погашает образовавшуюся сумму задолженности ежемесячных платежей по затраченным на ремонт средствам на момент реализации квартиры, нежилого помещения за капитальный ремонт.
37. Собственники квартир, нежилых помещений после подписания акта приемки выполненных работ обеспечивают возврат средств, затраченных на ремонт, в соответствии с условия индивидуальных трехсторонних договоров.
Собственники квартир, нежилых помещений производят ежемесячные взносы на сберегательный счет в банке второго уровня, предназначенный для накопления денег на капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума.
Накопленные средства со счета в банке второго уровня могут быть перечислены на счет Оператора программы в качестве оплаты выполненных работ капитального ремонта.
38. Малообеспеченным семьям (гражданам) за счет средств местного бюджета оказывается жилищная помощь для оплаты расходов на содержание общего имущества объекта кондоминиума, в том числе за капитальный ремонт в соответствии с Правилами предоставления жилищной помощи, утвержденными Постановлением правительства Республики Казахстан от 30 декабря 2009 года № 2314.