Түркістан облысы әкімдігінің 2020 жылғы 17 қыркүйектегі № 188 "Түркістан облысының жергiлiктi маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" қаулысына өзгеріс енгізу туралы
Түркістан облысы әкiмдiгiнiң 2023 жылғы 12 сәуірдегі № 58 қаулысы. Түркістан облысының Әдiлет департаментiнде 2023 жылғы 13 сәуірде № 6254-13 болып тiркелдi
Түркістан облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Түркістан облысы әкімдігінің 2020 жылғы 17 қыркүйектегі № 188 "Түркістан облысының жергiлiктi маңызы бар Тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" қаулысына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5804 тіркелген) келесі өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген қаулының қосымшасы осы қаулының қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін Түркістан облысы әкімінің орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Түркістан облысының әкімі Д. Сатыбалды
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және спорт министрлігі
Түркістан облысы әкімдігінің
2023 жылғы 12 сәуірдегі
№ 58 қаулысына қосымша
Түркістан облысы әкімдігінің
2020 жылғы 17 қыркүйектегі
№ 188 қаулысымен бекітілген қосымша
Түркістан облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің Мемлекеттік тізімі
р/с
Ескерткіштің атауы
Ескерткіштің түрі
Ескерткіштің географиялық координаттары
Ескерткіштің орналасқан жері
1
2
3
4
5
Арыс қаласы
1
Теміржол вокзалы аумағындағы құрылыстар, ХХ ғасырдың басы
Ансамбльдер мен кешендер
басы Қазыбек би көшесі, 7, Әділбек би (бұрыңғы Чкалов көшесі) көшесі, нөмірсіз үй, Қазыбек би көшесі, 2,
Қазыбек би көшесі, 2 В,
Әділбек би (бұрыңғы Чкалов көшесі) көшесі, нөмірсіз үй,
Әйтеке би көшесі, нөмерсіз үй,
Әйтеке би көшесі, 164,
соңы А. Борықбаев (бұрыңғы МПС көшесі) көшесі, 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 7/1, 8/1, 9/1, 10/1
1)
Тұрғын үй, ХХ ғасырдың басы
42º25´12.2
68º47´42.9
Қазыбек би көшесі, 7
2)
Вокзал, ХХ ғасырдың басы
42º41´92.5
68º79´35.3
Әділбек би (бұрыңғы Чкалов көшесі) нөмірсіз үй, Арыс 1 станциясы
3)
Қызметтік корпус, 1907 жыл
42º41´94.1
68º79´64.9
Қазыбек би көшесі, 2
4)
Демалыс үйі, 1905 жыл
42º25´08.6
68º47´44.9
Қазыбек би көшесі, 2 В
5)
Кітапхана ғимараты, 1905 жыл
42º25´07.3
68º47´48.0
Әділбек би (бұрыңғы Чкалов көшесі) көшесі, нөмірсіз үй
6)
Су айдайтын мұнара, 1906 жыл
42º42´08.6
68º79´41.9
Әйтеке би көшесі, нөмерсіз үй
7)
Тұрғын үй, 1920-шы жылдардың аяғы - 1930-шы жылдардың басы

О внесении изменения в постановление акимата Туркестанской области от 17 сентября 2020 года № 188 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Туркестанской области"
Постановление акимата Туркестанской области от 12 апреля 2023 года № 58. Зарегистрировано Департаментом юстиции Туркестанской области 13 апреля 2023 года № 6254-13
Акимат Туркестанской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Внести в постановление акимата Туркестанской области от 17 сентября 2020 года № 188 "Об утверждении Государственного списка памятников истории и культуры местного значения Туркестанской области" (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 5804) следующее изменение:
приложение к указанному постановлению изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Туркестанской области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Туркестанской области Д. Сатыбалды
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство культуры и спорта
Республики Казахстан
Приложение к постановлению
акимата Туркестанской области
от 12 апреля 2023 года № 58
Утвержден постановлением
акимата Туркестанской области
от 17 сентября 2020 года № 188
Государственный список памятников истории и культуры местного значения Туркестанской области
№ п/н
Наименование памятника
Вид памятника
Географические координаты памятника
Местонахождение памятника
1
2
3
4
5
город Арыс
1
Застройки на территории железнодорожного вокзала, начало ХХ века
Ансамбли и комплексы
начало на улице Казыбек би, 7,
улица Адилбек би (бывшая улица Чкалова), дом без номера,
улица Казыбек би, 2,
улица Казыбек би, 2 В,
улица Адилбек би (бывшая улица Чкалов), дом без номера,
улица Айтеке би, дом без номера,
улица Айтеке би, 164, конец на улице А.Борикбаева (бывшая улица МПС), 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 7/1, 8/1, 9/1, 10/1
1)
Жилой дом, начало XX века
42º25´12.2
68º47´42.9
улица Казыбек би, 7
2)
Вокзал, начало XX века
42º41´92.5
68º79´35.3
улица Адилбек би (бывшая улица Чкалова), дом без номера, Станция Арыс 1
3)
Служебный корпус, 1907 год
42º41´94.1
68º79´64.9
улица Казыбек би, 2
4)
Дом отдыха, 1905 год
42º25´08.6
68º47´44.9
улица Казыбек би, 2 В
5)
Здание библиотеки, 1905 год
42º25´07.3
68º47´48.0
улица Адилбек би (бывшая улица Чкалова), дом без номера
6)
Башня водонапорная,
1906 год
42º42´08.6
68º79´41.9
улица Айтеке би, дом без номера
7)
Дом жилой, конец 1920-х - начало 1930-х годов

42º41´87.6
68º79´71.2
Әйтеке би көшесі, 164
8)
Қатынас жолдары министрлігі (бұрынғы МПС) көшесінің құрылыстары, ХХ ғасырдың басы
42º26´22.9
68º48´35.1
42º26´23.4
68º48´32.1
42º26´21.5
68º48´28.9
42º26´21.0
68º48´26.9
42º26´20.3
68º48´23.9
42º26´20.0
68º48´21.8
42º26´19.2
68º48´18.7
42º26´18.7
68º48´16.8
42º26´18.1
68º48´14.0
42º26´17.6
68º48´12.2
А. Борықбаев (бұрыңғы МПС көшесі) көшесі, 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 7/1, 8/1, 9/1, 10/1
2
Қызыл көпір, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
42°47'44.9
69°12'09.8
Екпінді ауылынан 0,5 шақырым шығыста
3
Тақыркөл 1 қалашығы, І мыңжылдықтың бірінші жартысы - ХІІ ғасыр
археология
42º14´710 68º19,252
Шөгірлі ауылынан 23 шақырым солтүстік-шығыста, Арыс-Байырқұм авто жолының оң жиегінен 1 шақырым жерде
4
Тақыркөл 2 қалашығы, І мыңжылдықтың бірінші жартысы - ХІІ ғасыр
археология
42º17´611
68º21,908
Шөгірлі ауылынан 20 шақырым солтүстік-шығыста
5
Шөгірлі обалар қорымы, І-V ғасырлар
археология
42°06'49.1 68°14'59.1
Шөгірлі ауылынан 2 шақырым оңтүстікте
6
Тақыркөл 1 обалар қорымы, І-V ғасырлар
археология
42°16'09.0
68°17'57.2
Тахыркөл ауылынан 5 шақырым солтүстік-шығыста, Арыс-Тахыркөл автожолының оң жағында
7
Тақыркөл 2 обалар қорымы, І-V ғасырлар
археология
42°17'30.2 68°17'22.0
Тахыркөл ауылынан 11 шақырым солтүстік-шығыста, Арыс-Тахыркөл автожолының сол жағында
8
Тоғайлы 1 обалар қорымы, І-V ғасырлар
археология
42°18'03.5 68°16'04.2
Тоғайлы ауылының орталығында
9
Тоғайлы 2 обалар қорымы, І-V ғасырлар
археология
42°20'08.9
68°17'30.5
Тоғайлы ауылынан 5 шақырым солтүстікте
10
Жеке оба 1, І-V ғасырлар
археология
42°29'53.2 68°30'16.4
Тоғайлы ауылынан 20 шақырым солтүстік-шығыста, Көксарай бөгет сызығынан 150 метр солтүстікте
11
Жеке оба 2, І-V ғасырлар
археология
42°15'15.5
68°17'52.3
Тақыркөл ауылынан 3 шақырым солтүстікте, Арыс-Тақыркөл жолының оң жағында 2 шақырым жерде
12
Жеке оба 3, І-V ғасырлар
археология
42°18'55.7 68°16'37.0
Тоғайлы ауылынан 2 шақырым оңтүстік-шығыста, Тоғайлы 1 және Тақыркөл 1 қорымдарының ортасында
13
Жеке оба 4, І-V ғасырлар
археология
42°19'21.3 68°16'54.6
Тоғайлы ауылынан 2,5 шақырым оңтүстік-шығыста, Тоғайлы 1 және Тақыркөл 1 қорымдарының ортасында
14
Айғырұшқан обалар қорымы (8) VІ-VІІІ ғасырлар
археология
41°54'57.4 68°25'19.9
Қожатоғай ауылынан 25,5 шақырым оңтүстік-шығыста
15
Дастарбасы 1 обалар қорымы (4) ерте темір ғасыры
археология
41°51'07.1 68°31'05.4
Қожатоғай ауылынан 34,2 шақырым оңтүстік-шығыста
16
Тасқотан тұрағы, неолит
археология
41°49'11.6 68°27'02.1
Қожатоғай ауылынан 33 шақырым батыста, Тасқотан бұлағының қасында
17
Қарақтау (Мұрынқарақ) қорымы, V-XIX ғасырлар
археология
42°16´48.20 67°45´30.72
Аққала ауылынан 34 шақырым батыста, Қызылқұм аумағында
Бәйдібек ауданы
18
Қосым баба кесенесі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет

42º41´87.6
68º79´71.2
улица Айтеке би, 164
8)
Застройки улицы Министерство путей сообщения (бывший МПС) начало XX века
42º26´22.9
68º48´35.1
42º26´23.4
68º48´32.1
42º26´21.5
68º48´28.9
42º26´21.0
68º48´26.9
42º26´20.3
68º48´23.9
42º26´20.0
68º48´21.8
42º26´19.2
68º48´18.7
42º26´18.7
68º48´16.8
42º26´18.1
68º48´14.0
42º26´17.6
68º48´12.2
улица А. Борикбаева (бывшая улица МПС), 1/1, 2/1, 3/1, 4/1, 5/1, 6/1, 7/1, 8/1, 9/1, 10/1
2
Красный мост, ХIХ век
градостроительство и архитектура
42°47'44.9
69°12'09.8
в 0,5 километрах к востоку от села Екпинди
3
Городище Такыркол 1, первая половина I тысячелетия - ХII век
археология
42º14´710 68º19,252
в 23 километрах к северо-востоку от села Шогирли, в 1 километрах от правого края автотрассы Арыс-Баиркум
4
Городище Такыркол 2, первая половина I тысячелетия - ХII век
археология
42º17´611
68º21,908
в 20 километрах к северо-востоку от села Шогирли
5
Курганный могильник Шогирли, I-V века
археология
42°06'49.1 68°14'59.1
в 2 километрах к югу от села Шогирли
6
Курганный могильник Такыркол 1, I-V века
археология
42°16'09.0 68°17'57.2
в 5 километрах к северо-востоку от села Тахыркол, справа от автотрассы Арыс-Тахыркол
7
Курганный могильник Такыркол 2, I-V века
археология
42°17'30.2 68°17'22.0
в 11 километрах к северо-востоку от села Тахыркол, слева от автотрассы Арыс-Тахыркол
8
Курганный могильник Тогайлы 1, I-V века
археология
42°18'03.5 68°16'04.2
в центре села Тогайлы
9
Курганный могильник Тогайлы 2, I-V века
археология
42°20'08.9
68°17'30.5
в 5 километрах к северу от села Тогайлы
10
Курган 1, I-V века
археология
42°29'53.2 68°30'16.4
в 20 километрах к северо-востоку от села Тогайлы, в 150 метрах к северу от линии Коксарайской плотины
11
Курган 2, I-V века
археология
42°15'15.5
68°17'52.3
в 3 километрах к северу от села Тахыркол, в 2 километрах справа от автотрассы Арыс-Тахыркол
12
Курган 3, I-V века
археология
42°18'55.7
68°16'37.0
в 2 километрах к юго-востоку от села Тогайлы, в середине могильников Тогайлы 1 и Тахыркол 1
13
Курган 4, I-V века
археология
42°19'21.3
68°16'54.6
в 2,5 километрах к юго-востоку от села Тогайлы, в середине могильников Тогайлы 1 и Тахыркол 1
14
Курганный могильник Айгырушкан (8) VI-VIII века
археология
41°54'57.4 68°25'19.9
в 25,5 километрах к юго-востоку от села Ходжатогай
15
Курганный могильник Дастарбасы 1 (4) ранний железный век
археология
41°51'07.1 68°31'05.4
в 34,2 километрах к юго-востоку от села Ходжатогай
16
Стоянка Таскотан, неолит
археология
41°49'11.6 68°27'02.1
в 33 километрах к западу от села Ходжатогай, у родника Таскотан
17
Могильник Карактау (Мурынкарак), V-XIX века
археология
42°16´48.20 67°45´30.72
в 34 километрах к западу от села Аккала, на территории Кызылкум
район Байдибек
18
Мавзолей Косым баба, конец ХIХ века
градостроительство и архитектура

43°01'24.5
69°22'14.7
Шаян ауылынан 0,5 шақырым оңтүстікте
19
Ауылдық сағана, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
43°01'23.9
69°22'14.1
Шаян ауылынан 0,5 шақырым оңтүстікте, ауылдық зиратта
20
Домалақ ана мазары, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
42°52'30.2
69°40'11.9
Ақбастау ауылынан 2 шақырым солтүстік-шығыста
21
Бәйдібек ата кесенесі 1998 жыл
қала құрылысы және сәулет
42°59'29.91
69°55'55.24
Бәйдібек ата ауылының орталығында, Балабөген өзенінің жоғарғы жағасында
22
Ақмешіт үңгірі
киелі объект
43°00'23.17
69°42'13.65
Кеңестөбе ауылынан 7 шақырым оңтүстік-шығыста
23
Алғабас обалар қорымы (4), ерте темір ғасыры
археология
43º11´392
69º38´683
Алғабас ауылынан 0,8 шақырым оңтүстік-шығыста
24
Балақ обалар қорымы (24), ерте темір ғасыры
археология
43º15´45
69º38´16
Алғабас ауылынан 6,53 шақырым шығыста
25
Қызылтас обалар қорымы (8), ерте темір ғасыры
археология
43º16´83
69º37,59
Алғабас ауылынан 9,17 шақырым солтүстікте
26
Алғабас 1 (12) обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
43º15´05
69º33,32
Алғабас ауылынан 9,17 шақырым солтүстік-батыста
27
Алғабас 2 (7) обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
43º15´05
69º33'32
Алғабас ауылынан 9,28 шақырым солтүстік-батыста
28
Жаңаталап 1 (2) обалары, ерте темір ғасыры
археология
43º06´05
69º42'26
Жаңаталап ауылынан 2,7 шақырым шығыста
29
Жаңаталап обалар қорымы (11), ерте темір ғасыры
археология
43º05´69
69º41'80
Жаңаталап ауылынан 3,7 шақырым шығыста
30
Жаңаталап 2 (3) обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
43º07´078
69º44'607
Жаңаталап ауылынан 2,9 шақырым солтүстік-шығыста
31
Обалар қорымы (3), ерте темір ғасыры
археология
43º02´627
69º51'072
Жарықбас ауылынан 1 шақырым оңтүстікте
32
Жарықбас обалар қорымы (19), ерте темір ғасыры
археология
43º02´26
69º47'35
Жарықбас ауылынан 5,21 шақырым батыста
33
Жарықбас обалар қорымы (3), ерте темір ғасыры
археология
43º02´627 69º51'072
Жарықбас ауылынан 0,1 шақырым оңтүстікте
34
Бәйдібек обалар қорымы (4), ерте темір ғасыры
археология
42º57´097 69º49'195
Бәйдібек ауылынан 8,5 шақырым батыста
35
Жеке оба, ерте темір ғасыры
археология
42º53´728
69º38'446
Кеңес ауылынан 9,89 шақырым оңтүстік-шығыста
36
Үштөбе обасы, ерте темір ғасыры
археология
42º56´921
69º32'061
Кеңес ауылынан 2,54 шақырым оңтүстікте
37
Үштөбе 3 (4) обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
42º58´075
69º32'062
Кеңес ауылынан 4,87 шақырым оңтүстікте
38
Сасық обалар қорымы (5), ерте темір ғасыры
археология
43º02´34
69º37'56
Кеңестөбе ауылынан 1 шақырым шығыста, Сасық өзенінің оң жағасында
39
Ақмешіт обалар қорымы (4), ерте темір ғасыры
археология

43°01'24.5
69°22'14.7
в 0,5 километрах к югу от села Шаян
19
Склеп поселковый, ХIХ век
градостроительство и архитектура
43°01'23.9
69°22'14.1
в 0,5 километрах к югу от села Шаян, в сельской кладбище
20
Мазар Домалак ана, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
42°52'30.2
69°40'11.9
в 2 километрах к северо-востоку от села Акбастау
21
Мавзолей Байдибек ата, 1998 год
градостроительство и архитектура
42°59'29.91
69°55'55.24
в центре села Байдибек ата, на верхнем берегу реки Балабоген
22
Пещера Акмешит
сакральный объект
43°00'23.17
69°42'13.65
в 7 километрах к юго-востоку от села Кенестобе
23
Курганный могильник Алгабас (4), ранний железный век
археология
43º11´392
69º38´683
в 0,8 километрах к юго-востоку от села Алгабас
24
Курганный могильник Балак (24), ранний железный век
археология
43º15´45
69º38´16
в 6,53 километрах к востоку от села Алгабас
25
Курганный могильник Кызылтас (8), ранний железный век
археология
43º16´83
69º37,59
в 9,17 километрах к северу от села Алгабас
26
Курганный могильник Алгабас 1 (12), ранний железный век
археология
43º15´05
69º33,32
в 9,17 километрах к северо-западу от села Алгабас
27
Курганный могильник Алгабас 2 (7), ранний железный век
археология
43º15´05
69º33'32
в 9,28 километрах к северо-западу от села Алгабас
28
Курганы Жанаталап 1 (2), ранний железный век
археология
43º06´05
69º42'2
в 2,7 километрах к востоку от села Жанаталап
29
Курганный могильник Жанаталап (11), ранний железный век
археология
43º05´69
69º41'80
в 3,7 километрах к востоку от села Жанаталап
30
Курганный могильник Жанаталап 2 (3), ранний железный век
археология
43º07´078
69º44'607
в 2,9 километрах к северо-востоку от села Жанаталап
31
Курганный могильник (3), ранний железный век
археология
43º02´627
69º51'072
в 1 километрах к югу от села Жарыкбас
32
Курганный могильник Жарыкбас (19), ранний железный век
археология
43º02´26
69º47'35
в 5,21 километрах к западу от села Жарыкбас
33
Курганный могильник Жарыкбас (3), ранний железный век
археология
43º02´627 69º51'072
в 0,1 километрах к югу от села Жарыкбас
34
Курганный могильник Байдибек (4), ранний железный век
археология
42º57´097 69º49'195
в 8,5 километрах к западу от села Байдибек
35
Курган, ранний железный век
археология
42º53´728
69º38'446
в 9,89 километрах к юго-востоку от села Кенес
36
Курган Уштобе, ранний железный век
археология
42º56´921
69º32'061
в 2,54 километрах к югу от села Кенес
37
Курганный могильник Уштобе 3 (4), ранний железный век
археология
42º58´075
69º32'062
в 4,87 километрах к югу от села Кенес
38
Курганный могильник Сасык (5), ранний железный век
археология
43º02´34
69º37'56
в 1 километрах к востоку от села Кенестобе, на правом берегу реки Сасык
39
Курганный могильник Акмечеть (4), ранний железный век
археология

43º02´91
69º37'59
Ақмешіт ауылынан 1,5 шақырым солтүстікте
40
Сасық елді мекені, орта ғасырлар VIII-XII ғасырлар
археология
42º55´075
69º25'631
Ақмешіт ауылынан 8 шақырым шығыста
41
Бірлік 1 (4) обалар тобы, ерте темір ғасыры
археология
43º00´141
69º35'957
Бірлік ауылынан 6,86 шақырым солтүстік-шығыста
42
Жүзімдік 1 (2) обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
42º54´142
69º14'306
Жүзімдік ауылынан 1,6 шақырым солтүстікте
43
Жүзімдік 2 (3) обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
43º04´957
69º10'329
Жүзімдік ауылынан 3 шақырым солтүстік-шығыста
44
Жүзімдік 3 (5) обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
43º04´878
69º11'242
Жүзімдік ауылынан 4,09 шақырым шығыста
45
Жүзімдік обалары (2), ерте темір ғасыры
археология
43º04´25
69º16'47
Жүзімдік ауылынан 11 шақырым шығыста
46
Жүзімдік обалары (2), ерте темір ғасыры
археология
43º01´00
69º05'88
Жүзімдік ауылынан 6,87 шақырым оңтүстік-батыста
47
Жүзімдік елді мекені, VІ-ХІІ ғасырлар
археология
43º05´902 69º13´900
Жүзімдік ауылынан 1,8 шақырым солтүстік-батыста
48
Жүзімдік обалар қорымы (3), ерте темір ғасыры
археология
43º00´49
69º08´40
Жүзімдік ауылынан 6,95 шақырым оңтүстікте
49
Жүзімдік обалары (3), ерте темір ғасыры
археология
43º05´18
69º08´26
Жүзімдік ауылынан 2 шақырым оңтүстік-шығыста
50
Жүзімдік обалар қорымы (4), ерте темір ғасыры
археология
43º05´18
69º08´26
Жүзімдік ауылынан 5,12 шақырым оңтүстік-шығыста
51
Сексеншортан 1 (8) обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
43º00´13
69º02´32
Жүзімдік ауылынан 11,2 шақырым оңтүстік-батыста
52
Шаян елді мекені, V-ІХ ғасырлар
археология
43º03´682
69º25´276
Таңатар ауылынан 1,2 шақырым шығыста
53
Қарауылтөбе обасы, ерте темір ғасыры
археология
42º54´872 69º17´049
Жамбыл ауылынан 8,4 шақырым оңтүстікте
54
Тасқұдық 1 обалары, ерте темір ғасыры
археология
42º52´711 69º11´617
Тасқұдық ауылынан 3,2 шақырым оңтүстік-шығыста, Шаян өзенінің сол жағасында
55
Қарауылтөбе обалар тобы (3), ерте темір ғасыры
археология
42º49´40
69º07´57
Екпінді ауылынан 5,6 шақырым батыста
56
Шалдар қалашығы, VІІІ-Х ғасырлар
археология
42º49´612
69º18´117
Шалдар ауылынан 5 шақырым солтүстік-шығыста, Бөген өзенінің оң жағасында
57
Шалдар елді мекені, VІІІ-Х ғасырлар
археология
42º49´361 69º17´872
Шалдар ауылынан 5,3 шақырым солтүстік-шығыста, Бөген өзенінің оң жағасында
58
Жеке оба (1), ерте темір ғасыры
археология
42º50´097 69º19´953
Шалдар ауылынан 8,5 шақырым солтүстік-шығыста, Бөген өзенінің оң жағасында
59
Жалаутөбе қалашығы, VІ-ХV ғасырлар
археология
42º50´888
69º25´003
Сарқырама ауылының оңтүстік-шығыс шетінде, Бөген өзенінің оң жағасында
60
Сарқырама обалар қорымы (8), ерте темір ғасыры
археология

43º02´91
69º37'59
в 1,5 километрах к северу от села Акмечеть
40
Поселение Сасык, средние века VIII-ХII века
археология
42º55´075
69º25'631
в 8 километрах к востоку от села Акмечеть
41
Курганная группа Бирлик 1 (4), ранний железный век
археология
43º00´141
69º35'957
в 6,86 километрах к северо-востоку от села Бирлик
42
Курганный могильник Жузумдик 1 (2), ранний железный век
археология
42º54´142
69º14'306
в 1,6 километрах к северу от села Жузумдик
43
Курганный могильник Жузумдик 2 (3), ранний железный век
археология
43º04´957
69º10'329
в 3 километрах к северо-востоку от села Жузумдик
44
Курганный могильник Жузумдик 3 (5), ранний железный век
археология
43º04´878
69º11'242
в 4,09 километрах к востоку от села Жузумдик
45
Курганы Жузумдик (2), ранний железный век
археология
43º04´25
69º16'47
в 11 километрах к востоку от села Жузумдик
46
Курганы Жузумдик (2), ранний железный век
археология
43º01´00
69º05'88
в 6,87 километрах к юго-западу от села Жузумдик
47
Поселение Жузумдик, VI-ХII века
археология
43º05´902 69º13´900
в 1,8 километрах к северо-западу от села Жузумдик
48
Курганный могильник Жузумдик (3), ранний железный век
археология
43º00´49 69º08´40
в 6,95 километрах к югу от села Жузумдик
49
Курганы Жузумдик (3), ранний железный век
археология
43º05´18
69º08´26
в 2 километрах к юго-востоку от села Жузумдик
50
Курганный могильник Жузумдик (4), ранний железный век
археология
43º05´18
69º08´26
в 5,12 километрах к юго-востоку от села Жузумдик
51
Курганный могильник Сексеншортан 1 (8), ранний железный век
археология
43º00´13
69º02´32
в 11,2 километрах к юго-западу от села Жузумдик
52
Поселение Шаян, V-IХ века
археология
43º03´682
69º25´276
в 1,2 километрах к востоку от села Танатар
53
Курган Караултобе, ранний железный век
археология
42º54´872 69º17´049
в 8,4 километрах к югу от села Жамбыл
54
Курганы Таскудык 1, ранний железный век
археология
42º52´711 69º11´617
в 3,2 километрах к юго-востоку от села Таскудык, на левом берегу реки Шаян
55
Курганный могильник Караултобе (3), ранний железный век
археология
42º49´40
69º07´57
в 5,6 километрах к западу от села Екпинди
56
Городище Шалдар, VIII-Х века
археология
42º49´612
69º18´117
в 5 километрах к северо-востоку от села Шалдар, на правом берегу реки Боген
57
Поселение Шалдар, VIII-Х века
археология
42º49´361 69º17´872
в 5,3 километрах к северо-востоку от села Шалдар, на правом берегу реки Боген
58
Курган (1), ранний железный век
археология
42º50´097 69º19´953
в 8,5 километрах к северо-востоку от села Шалдар, на правом берегу реки Боген
59
Городище Жалаутобе, VI-ХV века
археология
42º50´888
69º25´003
на юго-восточной окраине села Саркырама, на правом берегу реки Боген
60
Курганный могильник Саркырама (8), ранний железный век
археология

42º50´87
69º27´08
Сарқырама ауылынан 2,67 шақырым оңтүстік-шығыста
61
Сарқырама 1 (4) обалар тобы, ерте темір ғасыры
археология
42º51´944
69º30´537
Сарқырама ауылынан 8,7 шақырым шығыста, Бөген өзенінің оң жағасында
62
Жеке оба, ерте темір ғасыры
археология
42º49´94
69º28´05
Сарқырама ауылынан 4,36 шақырым оңтүстік-шығыста
63
Жеке оба, ерте темір ғасыры
археология
42º51´01
69º28´32
Сарқырама ауылынан 4,36 шақырым шығыста
64
Сарқырама обалары (2), ерте темір ғасыры
археология
42º49´95
69º29´82
Сарқырама ауылынан 6,45 шақырым шығыста
65
Желтимес елді мекені, VІІІ-ХІІІ ғасырлар
археология
42º51´432
69º30´463
Сарқырама ауылынан 8,4 шақырым шығыста
66
Кеңес Төрткүлі, VІ-ХІV ғасырлар
археология
42º53´336
69º35´784
Кеңес ауылынан 7 шақырым оңтүстік-шығыста
67
Кеңес обалар қорымы (7), ерте темір ғасыры
археология
42º53´501 69º35´688
Кеңес ауылынан 6,44 шақырым оңтүстік-шығыста, Бөген өзенінің оң жағасында
68
Домалақтөбе қалашығы, ІХ-ХІІ ғасырлар
археология
42º52´024
69º39´475
Ақбастау ауылынан 9 шақырым оңтүстік-шығыста
69
Ақбастау обалар қорымы (4), ерте темір ғасыры
археология
42º55´144
69º47´100
Ақбастау ауылынан 16 шақырым солтүстік-шығыста
70
Тұрақты обалар тобы (39), ерте темір ғасыры
археология
42º50´45
69º44´21
Тұрақты ауылынан 1,58 шақырым оңтүстікте
71
Жүзімдік жартас суреттері, қола дәуірі
археология
42º50´90
69º49´56
Тұрақты ауылынан 7,8 шақырым шығыста
72
Қошқарата елді мекені, біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдықтың соңы – біздің заманымыздың І мыңжылдығының басы
археология
42º53´984
70º05´309
Қошқарата ауылының орталығында
73
Қошқарата обалары (2) ерте темір ғасыры
археология
42º54´721
70º04´108
Қошқарата ауылынан 2,13 шақырым батыста, Қошқарата өзенінің сол жағасында
74
Қошқарата обалар қорымы (15), ерте темір ғасыры
археология
42º54´005 70º04´791
Қошқарата ауылынан 0,7 шақырым батыста, Қошқарата өзенінің сол жағасында
75
Боралдай 2 (12) обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
42º42´774
69º34´285
Орынбай Тайманов ауылынан 3,24 шақырым оңтүстік-батыста
76
Төменгі Боралдай қалашығы, VІІ-ІХ ғасырлар
археология
42º44´303
69º35´038
Орынбай Тайманов ауылының оңтүстік-батысында
77
Ақтөбе (Боралдай) елді мекені, VІ-ХVІ ғасырлар
археология
42º44´522
69º35´540
Орынбай Тайманов ауылының батыс шетінде, Боралдай өзенінің оң жағасында
78
Жартытөбе (Төменгі Боралдай) елді мекені, VІІ-ІХ ғасырлар
археология
42º41´808
69º31´685
Орынбай Тайманов ауылынан 6,6 шақырым оңтүстік-батыста, Боралдай өзенінің сол жағасында
79
Ақжар 1 (7) обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
42º45´54
69º33´93
Боралдай ауылынан 8,25 шақырым батыста
80

42º50´87
69º27´08
в 2,67 километрах к юго-востоку от села Саркырама
61
Группа курганов Саркырама 1 (4), ранний железный век
археология
42º51´944
69º30´537
в 8,7 километрах к востоку от села Саркырама, на правом берегу реки Боген
62
Курган, ранний железный век
археология
42º49´94
69º28´05
в 4,36 километрах к юго-востоку от села Саркырама
63
Курган, ранний железный век
археология
42º51´01
69º28´32
в 4,36 километрах к востоку от села Саркырама
64
Курганы Саркырама (2), ранний железный век
археология
42º49´95
69º29´82
в 6,45 километрах к востоку от села Саркырама
65
Поселение Желтимес, VIII-ХIII века
археология
42º51´432
69º30´463
в 8,4 километрах к востоку от села Саркырама
66
Торткуль Кенес, VI-ХIV века
археология
42º53´336
69º35´784
в 7 километрах к юго-востоку от села Кенес
67
Курганный могильник Кенес (7), ранний железный век
археология
42º53´501 69º35´688
в 6,44 километрах к юго-востоку от села Кенес, на правом берегу реки Боген
68
Городище Домалактобе, IХ-ХII века
археология
42º52´024
69º39´475
в 9 километрах к юго-востоку от села Акбастау
69
Курганный могильник Акбастау (4), ранний железный век
археология
42º55´144
69º47´100
в 16 километрах к северо-востоку от села Акбастау
70
Группа курганов Туракты (39), ранний железный век
археология
42º50´45
69º44´21
в 1,58 километрах к югу от села Туракты
71
Наскальные изображения Жузимдик, эпоха бронзы
археология
42º50´90
69º49´56
в 7,8 километрах к востоку от села Туракты
72
Поселение Кошкарата, конец I тысячелетия до нашей эры - начало I тысячелетия нашей эры
археология
42º53´984
70º05´309
в центре села Кошкарата
73
Курганы Кошкарата (2), ранний железный век
археология
42º54´721
70º04´108
в 2,13 километрах к западу от села Кошкарата, на левом берегу реки Кошкарата
74
Курганный могильник Кошкарата (15), ранний железный век
археология
42º54´005 70º04´791
в 0,7 километрах к западу от села Кошкарата, на левом берегу реки Кошкарата
75
Курганный могильник Боралдай 2 (12), ранний железный век
археология
42º42´774
69º34´285
в 3,24 километрах к юго-западу от села Орынбай Тайманов
76
Городище Нижний Боралдай, VII-IХ века
археология
42º44´303
69º35´038
на юго-западной окраине села Орынбай Тайманов
77
Поселение Актобе (Боралдайское), VI-ХVI века
археология
42º44´522
69º35´540
на западной окраине села Орынбай Тайманов, на правом берегу реки Боралдай
78
Поселение Жартытобе (Нижний Боралдайский), VII-IХ века
археология
42º41´808
69º31´685
в 6,6 километрах к юго-западу от села Орынбай Тайманов, на левом берегу реки Боралдай
79
Курганный могильник Акжар 1 (7), ранний железный век
археология
42º45´54
69º33´93
в 8,25 километрах к западу от села Боралдай
80

Ақжар 2 (10) обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
42º44´04
69º33´13
Боралдай ауылынан 10,4 шақырым оңтүстік-батыста
81
Боралдай 3 (18) обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
42º46´58
69º39´49
Боралдай ауылынан 0,5 шақырым оңтүстікте
82
Жартытөбе обалар қорымы (45), ерте темір ғасыры
археология
42º41´57
69º32´29
Боралдай ауылынан 13 шақырым оңтүстік-батыста, Боралдай өзенінің сол жағасында
83
Обалар (2), ерте темір ғасыры
археология
42º36´71
69º29´49
Боралдай ауылынан 23,4 шақырым оңтүстік-батыста
84
Обалар (2), ерте темір ғасыры
археология
42º38´58
69º27´98
Боралдай ауылынан 22,1 шақырым оңтүстік-батыста
85
Обалар тобы (4), ерте темір ғасыры
археология
42º37´93
69º26´14
Боралдай ауылынан 24,8 шақырым оңтүстік-батыста
86
Обалар тобы (4), ерте темір ғасыры
археология
42º40´38
69º30´04
Боралдай ауылынан 17,8 шақырым оңтүстік-батыста
87
Жыланды 1 обалар тобы (3), ерте темір ғасыры
археология
42º47´515
69º52´565
Жыланды ауылынан 18,56 шақырым оңтүстік-шығыста
88
Кішітұра обалар тобы (4), ерте темір ғасыры
археология
42º48´904
69º53´185
Жыланды ауылынан 20,4 шақырым солтүстік-шығыста
89
Жыланды обалар қорымы (7), ерте темір ғасыры
археология
42º37´58
69º33´09
Жыланды ауылынан 14,5 шақырым оңтүстік-батыста
90
Қарағашты елді мекені, ХІІ ғасыр
археология
42º47´56.8
69º49´47.4
Теректі ауылынан 6 шақырым оңтүстік-шығыста
91
Амансай елді мекені, ХІІ ғасыр
археология
42º40´102
69º45´471
Амансай ауылының батыс шетінде
92
Амансай жеке обасы, ерте темір ғасыры
археология
42º41´203
69º43´125
Амансай ауылынан 3,68 шақырым солтүстік-шығыста
93
Амансай обалар қорымы (9), ерте темір ғасыры
археология
43º39´75
69º46´30
Амансай ауылынан 0,5 шақырым оңтүстікте
94
Талап обалары (5), ерте темір ғасыры
археология
42º41´07
69º47´74
Талап ауылынан 2 шақырым солтүстік-батыста
95
Аршалы 2 (7) обалар тобы, ерте темір ғасыры
археология
43º25´152
69º00´062
Қайнарбұлақ ауылынан 12,5 шақырым солтүстік-батыста
96
Аршалы елді мекені, VІІІ-ХІІІ ғасырлар
археология
43º25´310
68º59´613
Қайнарбұлақ ауылынан 12,78 шақырым солтүстікте
97
Аршалы 1 обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
43º24´114
68º59´613
Қайнарбұлақ ауылынан 10,9 шақырым солтүстік-батыста
98
Қайнарбұлақ обалар қорымы (10), ерте темір ғасыры
археология
43º18´52
68º59´61
Қайнарбұлақ ауылынан 0,9 шақырым батыста
99
Шыбықбел обалар қорымы (11), ерте темір ғасыры
археология
43º20´15
69º01´39
Қайнарбұлақ ауылынан 2,8 шақырым батыста
100
Обалар қорымы (10), ерте темір ғасыры
археология
43º21´98
69º01´89
Қайнарбұлақ ауылынан 6,35 шақырым солтүстік-батыста

Курганный могильник Акжар 2 (10), ранний железный век
археология
42º44´04
69º33´13
в 10,4 километрах к юго-западу от села Боралдай
81
Курганный могильник Боралдай 3 (18), ранний железный век
археология
42º46´58
69º39´49
в 0,5 километрах к югу от села Боралдай
82
Курганный могильник Жартытобе (45), ранний железный век
археология
42º41´57
69º32´29
в 13 километрах к юго-западу от села Боралдай, на левом берегу реки Боралдай
83
Курганы (2), ранний железный век
археология
42º36´71
69º29´49
в 23,4 километрах к юго-западу от села Боралдай
84
Курганы (2), ранний железный век
археология
42º38´58
69º27´98
в 22,1 километрах к юго-западу от села Боралдай
85
Группа курганов (4), ранний железный век
археология
42º37´93
69º26´14
в 24,8 километрах к юго-западу от села Боралдай
86
Группа курганов (4) ранний железный век
археология
42º40´38
69º30´04
в 17,8 километрах к юго-западу от села Боралдай
87
Группа курганов Жыланды 1 (3), ранний железный век
археология
42º47´515
69º52´565
в 18,56 километрах к юго-востоку от села Жыланды
88
Группа курганов Кишитура (4), ранний железный век
археология
42º48´904
69º53´185
в 20,4 километрах к северо-востоку от села Жыланды
89
Курганный могильник Жыланды (7), ранний железный век
археология
42º37´58
69º33´09
в 14,5 километрах к юго-западу от села Жыланды
90
Поселение Карагашты, ХII век
археология
42º47´56.8
69º49´47.4
в 6 километрах к юго-востоку от села
Теректи
91
Поселение Амансай, ХII век
археология
42º40´102
69º45´471
на западной окраине села Амансай
92
Курган Амансай, ранний железный век
археология
42º41´203
69º43´125
в 3,68 километрах к северо-западу от села Амансай
93
Курганный могильник Амансай (9), ранний железный век
археология
43º39´75
69º46´30
в 0,5 километрах к югу от села Амансай
94
Курганы Талап (5), ранний железный век
археология
42º41´07
69º47´74
в 2 километрах к северо-западу от села Талап
95
Группа курганов Аршалы 2 (7), ранний железный век
археология
43º25´152
69º00´062
в 12,5 километрах к северо-западу от села Кайнарбулак
96
Поселение Аршалы, VIII-XIII века
археология
43º25´310
68º59´613
в 12,78 километрах к северу от села Кайнарбулак
97
Курганный могильник Аршалы 1, ранний железный век
археология
43º24´114
68º59´613
в 10,9 километрах к северо-западу от села Кайнарбулак
98
Курганный могильник Кайнарбулак (10), ранний железный век
археология
43º18´52
68º59´61
в 0,9 километрах к западу от села Кайнарбулак
99
Курганный могильник Шыбыкбел (11), ранний железный век
археология
43º20´15
69º01´39
в 2,8 километрах к западу от села Кайнарбулак
100
Курганный могильник (10), ранний железный век
археология
43º21´98
69º01´89
в 6,35 километрах к северо-западу от села Кайнарбулак

101
Қашақ обалар қорымы (7), ерте темір ғасыры
археология
43º21’74
69º05´20
Қайнарбұлақ ауылынан 6,6 шақырым солтүстік-шығыста
102
Қайнарбұлақ обалар қорымы (17), ерте темір ғасыры
археология
43º16´57
69º06´33
Қайнарбұлақ ауылынан 6,6 шақырым оңтүстік-шығыста
103
Қызылжар обалар қорымы (15), ерте темір ғасыры
археология
43º17´22
69º58´55
Қайнарбұлақ ауылынан 5,78 шақырым батыста
104
Қызылжар обалар қорымы (5), ерте темір ғасыры
археология
42º58´50
69º00´42
Қайнарбұлақ ауылынан 15,1 шақырым оңтүстік-батыста
105
Талдыбұлақ обалар қорымы (17), ерте темір ғасыры
археология
43º26´46
69º01´21
Қайнарбұлақ ауылынан 7,5 шақырым солтүстік-батыста
106
Обалар қорымы (3), ерте темір ғасыры
археология
43º22´43
69º00´34
Қайнарбұлақ ауылынан 7,8 шақырым солтүстік-батыста
107
Шұңқырқара обалар қорымы (15), ерте темір ғасыры
археология
43º15´57
69º07´45
Қайнарбұлақ ауылынан 8,27 шақырым оңтүстік-шығыста
108
Ақтас обалар қорымы (8), ерте темір ғасыры
археология
43º21´81
69º07´25
Қайнарбұлақ ауылынан 8,39 шақырым солтүстік-шығыста
109
Аюсай обалар қорымы (3), ерте темір ғасыры
археология
43º22´17
69º08´69
Қайнарбұлақ ауылынан 10,3 шақырым солтүстік-шығыста
110
Күшікбай 1 обалар қорымы (10), ерте темір ғасыры
археология
43º21´75
69º10´69
Қайнарбұлақ ауылынан 12,1 шақырым солтүстік-шығыста
111
Күшікбай 2 обалар қорымы (10), ерте темір ғасыры
археология
43º21´87
69º11´60
Қайнарбұлақ ауылынан 13,2 шақырым солтүстік-шығыста
112
Қайнарбұлақ обалары (2), ерте темір ғасыры
археология
43º21´13
69º09´78
Қайнарбұлақ ауылынан 10,5 шақырым солтүстік-шығыста
113
Қостөбе 1 елді мекені, Х-ХІ ғасырлар
археология
43º16´154
69º02´018
Қайнарбұлақ ауылынан 4,74 шақырым оңтүстікте
114
Қостөбе 2 елді мекені, Х-ХІ ғасырлар
археология
43º16´216
69º02´125
Қайнарбұлақ ауылынан 4,6 шақырым оңтүстікте
115
Ақтөбе (Ақбұлақ) елді мекені, VІ-ХІV ғасырлар
археология
43º09´292
69º01´880
Мыңбұлақ ауылынан 7,5 шақырым оңтүстікте, Бестоғай өзенінің оң жағасында
116
Есейтөбе қалашығы, ХІ-ХVІІІ ғасырлар
археология
43º11´082
68º59´053
Мыңбұлақ ауылынан 4,4 шақырым оңтүстік-батыста
117
Мыңбұлақ 1 елді мекені, ХІІ-ХVІІІ ғасырлар
археология
43º13´172 69º00´601
Мыңбұлақ ауылының орталығында, ауылдық аурухананың оңтүстігінде
118
Мыңбұлақ 2 елді мекені, орта ғасырлар
археология
43º13´190
69º00´227
Мыңбұлақ ауылынан оңтүстік-батыста
119
Кіші Мыңбұлақ обалар қорымы (4), ерте темір ғасыры
археология
43º05´640 68º56´853
Мыңбұлақ ауылынан 9,18 шақырым оңтүстік-шығыста
120
Досанбұлақ елді мекені, ІХ-ХІV ғасырлар
археология
43º17´729 69º12´920
Бестоғай ауылынан 6,7 шақырым солтүстік-шығыста

101
Курганный могильник Кашак (7), ранний железный век
археология
43º21’74
69º05´20
в 6,6 километрах к северо-востоку от села Кайнарбулак
102
Курганный могильник Кайнарбулак (17), ранний железный век
археология
43º16´57
69º06´33
в 6,6 километрах к юго-востоку от села Кайнарбулак
103
Курганный могильник Кызылжар (15), ранний железный век
археология
43º17´22
69º58´55
в 5,78 километрах к западу от села Кайнарбулак
104
Курганный могильник Кызылжар (5), ранний железный век
археология
42º58´50
69º00´42
в 15,1 километрах к юго-западу от села Кайнарбулак
105
Курганный могильник Талдыбулак (17), ранний железный век
археология
43º26´46
69º01´21
в 7,5 километрах к северо-западу от села Кайнарбулак
106
Курганный могильник (3), ранний железный век
археология
43º22´43
69º00´34
в 7,8 километрах к северо-западу от села Кайнарбулак
107
Курганный могильник Шункыркара (15), ранний железный век
археология
43º15´57
69º07´45
в 8,27 километрах к юго-востоку от села Кайнарбулак
108
Курганный могильник Актас (8), ранний железный век
археология
43º21´81
69º07´25
в 8,39 километрах к северо-востоку от села Кайнарбулак
109
Курганный могильник Аюсай (3), ранний железный век
археология
43º22´17
69º08´69
в 10,3 километрах к северо-востоку от села Кайнарбулак
110
Курганный могильник Кушикбай 1 (10), ранний железный век
археология
43º21´75
69º10´69
в 12,1 километрах к северо-востоку от села Кайнарбулак
111
Курганный могильник Кушикбай 2 (10), ранний железный век
археология
43º21´87
69º11´60
в 13,2 километрах к северо-востоку от села Кайнарбулак
112
Курганы Кайнарбулак (2), ранний железный век
археология
43º21´13
69º09´78
в 10,5 километрах к северо-востоку от села Кайнарбулак
113
Поселение Костобе 1, Х-ХI века
археология
43º16´154
69º02´018
в 4,74 километрах к югу от села Кайнарбулак
114
Поселение Костобе 2, Х-ХI века
археология
43º16´216
69º02´125
в 4,6 километрах к югу от села Кайнарбулак
115
Поселение Актобе (Акбулак), VI-ХIV века
археология
43º09´292
69º01´880
в 7,5 километрах к югу от села Мынбулак, на правом берегу реки Бестогай
116
Городище Есейтобе, ХI-ХVIII века
археология
43º11´082
68º59´053
в 4,4 километрах к юго-западу от села Мынбулак
117
Поселение Мынбулак 1, ХII-ХVIII века
археология
43º13´172 69º00´601
в центре села Мынбулак, на юге от сельской больницы
118
Поселение Мынбулак 2, средние века
археология
43º13´190
69º00´227
к юго-западу от села Мынбулак
119
Курганный могильник Киши Мынбулак (4), ранний железный век
археология
43º05´640 68º56´853
в 9,18 километрах к юго-востоку от села Мынбулак
120
Поселение Досанбулак, IХ-ХIV века
археология
43º17´729 69º12´920
в 6,7 километрах к северо-востоку от села Бестогай

121
Досанбұлақ обалар қорымы (8), ерте темір ғасыры
археология
43º15´23
69º10´15
Бестоғай ауылынан 1,25 шақырым солтүстікте
122
Бестоғай обалар қорымы (8), ерте темір ғасыры
археология
43º16´54
69º11´82
Бестоғай ауылынан 4 шақырым солтүстік-батыста
123
Бестоғай обалары (2), ерте темір ғасыры
археология
43º21´51
69º18´78
Бестоғай ауылынан 14,1 шақырым солтүстік-шығыста
Ордабасы ауданы
124
Қажымұқан Мұңайтпасов мазары, 1967 жыл
қала құрылысы және сәулет
42°36´26.8
69°17´58.6
Қажымұқан ауылы, ауылдық мазаратта
125
Шіркеулік мектеп, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
42°23´23.4 69°20´41.1
Ақбұлақ ауылының орталығында
Отырар ауданы
126
Икрам мешіті, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
43°09´05.3
67°49´01.8
Балтакөл ауылынан 6 шақырым солтүстік- шығыста
127
Сорап бекеті, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
42°46´31.7
68°22´02.2
Шәуілдір ауылының орталығында
128
Су айдайтын мұнара, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
42°49´30.2
68°26´31.6
Темір ауылының орталығында
129
Вокзал, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
42°49´32.7
68°26´30.5
Темір ауылының орталығында
130
Құйрықтөбе қалашығы, І-ХV ғасырлар
археология
42°51´14.3 68°15´13.2
Отырар ауылынан 3 шақырым солтүстік-батыста
131
Қаракөншек қалашығы, І-ІV ғасырлар
археология
42°46'25.8
68°22'12.5
Шәуілдір ауылының оңтүстік шетінде
132
Артық ата қалашығы, Х-ХІV ғасырлар
археология
43°16´42.4
67°35´52.3
Балтакөл ауылынан 22 шақырым солтүстік-батыста
133
Жалпақтөбе қалашығы, І-ХІІІ ғасырлар
археология
42°52'50.4 68°11'11.7
Қоғам ауылынан 17 шақырым солтүстік-батыста
134
Көкмардан қалашығы, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°44´50.3
68°19´29.2
Көкмардан ауылынан 3 шақырым оңтүстік-батыста
135
Алтынтөбе қалашығы, VІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°52´29.9
68°13´47.1
Қоғам ауылынан 5 шақырым солтүстік-батыста
136
Пышақшытөбе қалашығы, І-ХІІ ғасырлар
археология
42°49'07.7 68°17'56.8
Қоғам ауылынан 1 шақырым оңтүстік-батыста
137
Жамантөбе елді мекені, VІІІ-Х ғасырлар
археология
42°50'52.3 68°13'33.7
Қоғам ауылынан 6,5 шақырым солтүстік-батыста, Отырар қалашығынан 6 шақырым батыста
138
Аққұм төрткүлі, ІХ-ХІ ғасырлар
археология
42°22'45.0
68°10'22.7
Аққұм ауылынан 2,5 шақырым солтүстік-батыста
139
Көрқара (Самыра) елді мекені, І-VІ ғасырлар
археология
43°01'45.8 67°53'35.1
Балтакөл ауылынан 14 шақырым оңтүстік-шығыста, Сырдария өзенінің жағасында
140
Қауғаната (Қалғаната) қалашығы, VІ-ХVІІІ ғасырлар
археология
43°05'25.1 67°45'11.0
Балтакөл ауылының оңтүстік шетінде
141
Қауған-арық магистральды каналы, Х-ХVІІ ғасырлар
археология
43°05'31.8 67°45'28.4
Балтакөл ауылында
142
Шүлембайтөбе елді мекені, біздің заманымыздың І мыңжылдығының І-ші жартысы
археология

121
Курганный могильник Досанбулак (8), ранний железный век
археология
43º15´23
69º10´15
в 1,25 километрах к северу от села Бестогай
122
Курганный могильник Бестогай (8), ранний железный век
археология
43º16´54
69º11´82
в 4 километрах к северо-западу от села Бестогай
123
Курганы Бестогай (2), ранний железный век
археология
43º21´51
69º18´78
в 14,1 километрах к северо-востоку от села Бестогай
Ордабасинский район
124
Мазар Кажымукана Мунайтпасова, 1967 год
градостроительство и архитектура
42°36´26.8
69°17´58.6
в селе Кажимукан, на сельском кладбище
125
Церковная школа, конец XIX века
градостроительство и архитектура
42°23´23.4 69°20´41.1
в центре села Акбулак
Отрарский район
126
Мечеть Икрама, ХIХ век
градостроительство и архитектура
43°09´05.3
67°49´01.8
в 6 километрах к северо-востоку от села Балтаколь
127
Насосная станция, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
42°46´31.7
68°22´02.2
в центре села Шаульдер
128
Водонапорная башня, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
42°49´30.2
68°26´31.6
в центре села Тимур
129
Вокзал, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
42°49´32.7
68°26´30.5
в центре села Тимур
130
Городище Куйрыктобе, I-ХV века
археология
42°51´14.3 68°15´13.2
в 3 километрах к северо-западу от села Отрар
131
Городище Караконшек, I-IV века
археология
42°46'25.8
68°22'12.5
на южной окраине села Шаульдер
132
Городище Артык ата, Х-ХIV века
археология
43°16´42.4
67°35´52.3
в 22 километрах к северо-западу от села Балтаколь
133
Городище Жалпактобе, I-ХIII века
археология
42°52'50.4 68°11'11.7
в 17 километрах к северо-западу от села Когам
134
Городище Кокмардан, I-VIII века
археология
42°44´50.3
68°19´29.2
в 3 километрах к юго-западу от села Кокмардан
135
Городище Алтынтобе, VI-ХII века
археология
42°52´29.9
68°13´47.1
в 5 километрах к северо-западу от села Когам
136
Городище Пшакшитобе, I-ХII века
археология
42°49'07.7 68°17'56.8
в 1 километрах к юго-западу от села Когам
137
Поселение Жамантобе, VIII-Х века
археология
42°50'52.3 68°13'33.7
в 6,5 километрах к северо-западу от села Когам, в 6 километрах к востоку от городища Отрар
138
Торткуль (Аккумский), IХ-ХI века
археология
42°22'45.0
68°10'22.7
в 2,5 километрах к северо-западу от села Аккум
139
Поселение Коркара (Самыра), I-VI века
археология
43°01'45.8 67°53'35.1
в 14 километрах к юго-востоку от села Балтаколь, на берегу реки Сырдарьи
140
Городище Кауганата (Калганата), VI-ХVIII века
археология
43°05'25.1 67°45'11.0
на южной окраине села Балтаколь
141
Магистральный канал Кауган-арык, Х-ХVII века
археология
43°05'31.8 67°45'28.4
в селе Балтаколь
142
Поселение Шулембайтобе, I половина I тысячелетия нашей эры
археология

43°03'54.9 67°48'29.6
Балтакөл ауылынан 6 шақырым оңтүстік-шығыста
143
Шұрықтөбе елді мекені, біздің заманымыздың І мыңжылдығының І-ші жартысы
археология
43°04'45.3 67°47'27.3
Балтакөл ауылынан 4 шақырым оңтүстік-шығыста
144
Айкөл елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42°41'17.6
68°21'38.5
Көкмардан ауылынан 10 шақырым оңтүстікте
145
Ақсейіттөбе елді мекені, ІV-VІ ғасырлар
археология
42°40'46.3 68°19'14.4
Көкмардан ауылынан 10 шақырым оңтүстікте
146
Ақсу-Арыс табылу орны, кейінгі мустье
археология
42°46'05.1 68°14'44.1
Көкмардан ауылынан 10 шақырым батыста
147
Байылдыр елді мекені, XІV-ХVІ ғасырлар
археология
42°49'59.6 68°19'36.0
Қоғам ауылынан 3,5 шақырым шығыста
148
Базарбайтөбе елді мекені, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°48'35.3 68°13'43.6
Қоғам ауылынан 4 шақырым оңтүстік-батыста
149
Дүртөбе елді мекені, ІV-VІ ғасырлар
археология
42°43'02.0 68°22'11.3
Көкмардан ауылынан 5,5 шақырым оңтүстікте
150
Бесіншітөбе елді мекені, І-VІ ғасырлар
археология
42°49'24.6 68°18'15.1
Қоғам ауылынан 1,5 шақырым шығыста
151
Жартытөбе елді мекені, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°49'04.3 68°17'43.9
Қоғам ауылынан 0,5 шақырым оңтүстікте
152
Қаламтөбе елді мекені, І-V ғасырлар
археология
42°48'57.5 68°18'18.0
Қоғам ауылынан 2,5 шақырым оңтүстік-шығыста
153
Өліктөбе 1 елді мекені, ІV-VІ ғасырлар
археология
42°39'34.2 68°18'22.9
Көкмардан ауылынан 12,5 шақырым оңтүстік-батыста
154
Пұшық-Мардан қалашығы, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°43'58.7 68°19'26.5
Көкмардан ауылынан 4 шақырым оңтүстік-батыста
155
Разықұл елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°49'07.6 68°15'37.2
Қоғам ауылынан 2 шақырым оңтүстік-батыста
156
Сейтмантөбе елді мекені, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°43'19.2 68°20'36.2
Көкмардан ауылынан 5 шақырым оңтүстікте
157
Тоз (Қыз) төбе елді мекені, І-VІ ғасырлар
археология
42°49'42.6 68°18'35.2
Қоғам ауылынан 2 шақырым шығыста
158
Тостаған елді мекені, ІV-VІ ғасырлар
археология
42°41'37.6 68°23'00.9
Көкмардан ауылынан 8 шақырым оңтүстікте, Арыс өзенінің сол жағасында
159
Төленгіт 1 елді мекені, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°41'51.9 68°17'27.7
Көкмардан ауылынан 9 шақырым оңтүстік-батыста
160
Төленгіт 2 елді мекені, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°41'41.1 68°18'24.3
Көкмардан ауылынан 9 шақырым оңтүстік-батыста, Төленгіт 1 елді мекенінен 1,2 шақырым батыста
161
Шөлтөбе (Үсен) елді мекені, ІV-VІ ғасырлар
археология
42°44'04.5 68°21'39.9
Көкмардан ауылынан 3 шақырым оңтүстікте
162
Шытты қалашығы (Шықты, Алтынтөбе), ІV-VІІІ ғасырлар
археология
42°43'03.2
68°15'54.0
Көкмардан ауылынан 9 шақырым оңтүстік-батыста
163
Ескі мола елді мекені, І-V ғасырлар
археология
42°34'18.6 68°09'42.0
Көксарай ауылынан 8 шақырым оңтүстікте

43°03'54.9 67°48'29.6
в 6 километрах к юго-востоку от села Балтаколь
143
Поселение Шуруктобе, I половина I тысячелетия нашей эры
археология
43°04'45.3 67°47'27.3
в 4 километрах к юго-востоку от села Балтаколь
144
Поселение Айколь, VI-VIII века
археология
42°41'17.6
68°21'38.5
в 10 километрах к югу от села Кокмардан
145
Поселение Аксеиттобе, IV-VI века
археология
42°40'46.3 68°19'14.4
в 10 километрах к югу от села Кокмардан
146
Местонахождение Аксу-Арыс, поздний мустье
археология
42°46'05.1 68°14'44.1
в 10 километрах к западу от села Кокмардан
147
Поселение Байылдыр, ХIV-ХVI века
археология
42°49'59.6 68°19'36.0
в 3,5 километрах к востоку от села Когам
148
Поселение Базарбайтобе, I-VIII века
археология
42°48'35.3 68°13'43.6
в 4 километрах к юго-западу от села Когам
149
Поселение Дуртобе, IV-VI века
археология
42°43'02.0 68°22'11.3
в 5,5 километрах к югу от села Кокмардан
150
Поселение Бесиншитобе, I-VI века
археология
42°49'24.6 68°18'15.1
в 1,5 километрах к востоку от села Когам
151
Поселение Жартытобе, I-VIII века
археология
42°49'04.3 68°17'43.9
в 0,5 километрах к югу от села Когам
152
Поселение Каламтобе, I-V века
археология
42°48'57.5 68°18'18.0
в 2,5 километрах к юго-востоку от села Когам
153
Поселение Оликтобе 1, IV-VI века
археология
42°39'34.2 68°18'22.9
в 12,5 километрах к юго-западу от села Кокмардан
154
Городище Пшук-Мардан, I-VIII века
археология
42°43'58.7 68°19'26.5
в 4 километрах к юго-западу от села Кокмардан
155
Поселение Разыкул, Х-ХII века
археология
42°49'07.6 68°15'37.2
в 2 километрах к юго-западу от села Когам
156
Поселение Сейтмантобе, I-VIII века
археология
42°43'19.2 68°20'36.2
в 5 километрах к югу от села Кокмардан
157
Поселение Тоз (Кыз) тобе, I-VI века
археология
42°49'42.6 68°18'35.2
в 2 километрах к востоку от села Когам
158
Поселение Тостаган, IV-VI века
археология
42°41'37.6 68°23'00.9
в 8 километрах к югу от села Кокмардан, на левом берегу реки Арыс
159
Поселение Толенгит 1, I-VIII века
археология
42°41'51.9 68°17'27.7
в 9 километрах к юго-западу от села Кокмардан
160
Поселение Толенгит 2, I-VIII века
археология
42°41'41.1 68°18'24.3
в 9 километрах к юго-западу от села Кокмардан, в 1,2 километрах к западу от поселения Толенгит 1
161
Поселение Шольтобе (Усен), IV-VI века
археология
42°44'04.5 68°21'39.9
в 3 километрах к югу села Кокмардан
162
Городище Шытты (Шыкты, Алтынтобе), IV-VIII века
археология
42°43'03.2
68°15'54.0
в 9 километрах к юго-западу от села Кокмардан
163
Поселение Ески мола, I-V века
археология
42°34'18.6 68°09'42.0
в 8 километрах к югу от села Коксарай

164
Жартөбе қалашығы, ХІІ-ХV ғасырлар
археология
42°29'00.9 68°10'43.8
Көксарай ауылынан 17,5 шақырым оңтүстікте, Сырдария өзенінен 3 шақырым қашықтықта
165
Шаншар (Асаршық, Төрткүл) қалашығы, біздің заманымыздың І ғасыры – біздің заманымыздың І мыңжылдығының І жартысы
археология
42°34'02.1 67°58'50.1
Көксарай ауылынан 16 шақырым оңтүстік-батыста
166
Ақтөбе (Бұзықтық), қалашығы І-V ғасырлар
археология
42°49'34.7 68°41'42.4
Ақтөбе ауылынан 3 шақырым солтүстік-батыста
167
Баусексеуіл Төрткүлі (Шұңқырлы Төрткүлтөбе) елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°29'44.0 68°15'02.9
Көкмардан ауылынан 31,5 шақырым оңтүстік-батыста, Сырдария өзенінің жағасында
168
Бұзықтөбе қалашығы, І-ХV ғасырлар
археология
42°47'09.4 68°43'49.6
Ақтөбе ауылынан 1 шақырым оңтүстік-шығыста, Бөген өзенінің жағасында
169
Қотан елді мекені, V-ХІІІ ғасырлар
археология
42°29'25.5 68°20'04.1
Көкмардан ауылынан 30 шақырым оңтүстікте
170
Көрқара (Мазартөбе) қалашығы, ХІІІ-ХІV ғасырлар
археология
42°47'19.4 68°38'46.2
Ақтөбе ауылынан 7 шақырым батыста
171
Мергенбай елді мекені, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°47'40.0 68°40'17.8
Ақтөбе ауылынан 3,5 шақырым батыста
172
Бөріойнақтөбе елді мекені, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°55'28.3 68°03'51.8
Маяқұм ауылынан 6 шақырым солтүстікте
173
Рабат елді мекені, ІV-VІІІ ғасырлар
археология
42°49'41.5 68°07'02.7
Маяқұм ауылынан 6,5 шақырым оңтүстік-шығыста
174
Сегізбай елді мекені, ІV-VІІІ ғасырлар
археология
42°45'26.0
67°51'22.9
Маяқұм ауылынан 19 шақырым оңтүстік-батыста
175
Тектұрмас елді мекені, біздің заманымыздың І мыңжылдығының І жартысы
археология
42°54'33.5 68°03'06.0
Маяқұм ауылынан 4 шақырым солтүстікте
176
Шырынкөл елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°58'53.9 67°58'30.5
Маяқұм ауылынан 15 шақырым солтүстік-батыста
177
Ақтөбе (Арыс) елді мекені, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°43'43.0 68°25'46.3
Шәуілдір ауылынан 7 шақырым оңтүстік-шығыста
178
Ақтөбе 1 (Күйіктік) қалашығы, VІІІ-ХІІІ ғасырлар
археология
42°55'54.0 68°13'40.6
Қоғам ауылынан 11 шақырым солтүстік-батыста
179
Ақтөбе 2 (Күйіктік) елді мекені,
І-ІV ғасырлар
археология
42°55'43.0
68°14'19.6
Қоғам ауылынан 10,5 шақырым солтүстікте
180
Ақтөбе 3 (Күйіктік) қалашығы, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°57'02.8 68°15'16.0
Қоғам ауылынан 13 шақырым солтүстікте
181
Ботайтөбе елді мекені, ІV-VІ ғасырлар
археология
42°52'01.8 68°13'22.5
Қоғам ауылынан 5 шақырым солтүстік-батыста, Алтынтөбе қалашығынан 1 шақырым оңтүстік-батыста
182
Болатбай елді мекені, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°53'48.9 68°13'46.9
Қоғам ауылының 7,5 шақырым солтүстік-батыста
183
Дәметер елді мекені, ІV-VІІІ ғасырлар
археология

164
Городище Жартобе, ХII-ХV века
археология
42°29'00.9 68°10'43.8
в 17,5 километрах к югу от села Коксарай, в 3 километрах от реки Сырдарьи
165
Городище Шаншар (Асаршик, Торткуль), I век нашей эры - I половина I тысячелетия нашей эры
археология
42°34'02.1 67°58'50.1
в 16 километрах к юго-западу от села Коксарай
166
Городище Актобе (Бузукское), I-V века
археология
42°49'34.7 68°41'42.4
в 3 километрах к северо-западу от села Актобе
167
Поселение Торткуль Баусаксаульский (Шунгирли Торткультобе), VIII-ХII века
археология
42°29'44.0 68°15'02.9
в 31,5 километрах к юго-западу от села Кокмардан, на берегу реки Сырдарьи
168
Городище Бузыктобе, I-ХV века
археология
42°47'09.4 68°43'49.6
в 1 километрах к юго-востоку от села Актобе, на берегу реки Боген
169
Поселение Котан, V-ХIII века
археология
42°29'25.5 68°20'04.1
в 30 километрах к югу от села Кокмардан
170
Городище Коркара (Мазартобе), ХIII-ХIV века
археология
42°47'19.4 68°38'46.2
в 7 километрах к западу от села Актобе
171
Поселение Мергенбай, I-VIII века
археология
42°47'40.0 68°40'17.8
в 3,5 километрах к западу от села Актобе
172
Поселение Бориойнактобе, I-VIII века
археология
42°55'28.3 68°03'51.8
в 6 километрах к северу от села Маякум
173
Поселение Рабат, IV-VIII века
археология
42°49'41.5 68°07'02.7
в 6,5 километрах к юго-востоку от села Маякум
174
Поселение Сегизбай, IV-VIII века
археология
42°45'26.0
67°51'22.9
в 19 километрах к юго-западу от села Маякум
175
Поселение Тектурмас, I половина I тысячелетия нашей эры
археология
42°54'33.5 68°03'06.0
в 4 километрах к северу от села Маякум
176
Поселение Ширинколь, Х-ХII века
археология
42°58'53.9 67°58'30.5
в 15 километрах к северо-западу от села Маякум
177
Поселение Актобе (Арыс), I-VIII века
археология
42°43'43.0 68°25'46.3
в 7 километрах к юго-востоку от села Шаульдер
178
Городище Актобе (Куикское) 1, VIII-ХIII века
археология
42°55'54.0 68°13'40.6
в 11 километрах к северо-западу от села Когам
179
Поселение Актобе (Куикское) 2, I-IV века
археология
42°55'43.0
68°14'19.6
в 10,5 километрах к северу от села Когам
180
Городище Актобе (Куикское) 3, I-VIII века
археология
42°57'02.8 68°15'16.0
в 13 километрах к северу от села Когам
181
Поселение Ботайтобе, IV-VI века
археология
42°52'01.8 68°13'22.5
в 5 километрах к северо-западу от села Когам, в 1 километрах к юго-западу от городища Алтынтобе
182
Поселение Болатбай, I-VIII века
археология
42°53'48.9 68°13'46.9
в 7,5 километрах к северо-западу от села Когам
183
Поселение Даметер, IV-VIII века
археология

42°59'16.2 68°09'37.1
Қоғам ауылынан 22 шақырым солтүстік-батыста, Аққолтық көлінің жағасында
184
Жалпақтөбе (Арыстық) қалашығы, VІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°44'02.7 68°24'26.1
Шәуілдір ауылынан 5,5 шақырым оңтүстік-шығыста
185
Көктөбе (Отрабадтық) 1 елді мекені, ІV-VІІІ ғасырлар
археология
42°59'56.2 68°15'09.6
Қоғам ауылынан 18 шақырым солтүстікте
186
Көктөбе (Отрабадтық) 2 елді мекені, ІV-VІІІ ғасырлар
археология
42°59'55.3 68°16'00.3
Қоғам ауылынан 18 шақырым солтүстікте
187
Құйрықтөбе қалашығының мазараты, ХІІІ-ХV ғасырлар
археология
42°51'09.9 68°15'06.7
Қоғам ауылынан 3 шақырым солтүстік-батыста
188
Қызғышбаб, ХІV-ХV ғасырлар
археология
42°50'58.2 68°21'31.1
Темір ауылынан 7 шақырым солтүстік-батыста, Отырар қалашығынан 4 шақырым шығыста
189
Мардан-Күйік қалашығы, І-ХV ғасырлар
археология
42°54'11.4 68°14'52.1
Қоғам ауылынан 7 шақырым солтүстікте
190
Мардан обасы, біздің заманымызға дейінгі І ғасыр - біздің заманымыздың ІV ғасыры
археология
42°53'43.4 68°12'15.5
Қоғам ауылынан 7 шақырым солтүстік-батыста
191
Мәслихаттөбе қалашығы, VІІ-VІІІ ғасырлар
археология
42°59'37.7 68°12'44.3
Қоғам ауылынан 18 шақырым солтүстікте
192
Отрабад елді мекені, VІІ-VІІІ ғасырлар
археология
43°04'02.5
68°16'20.8
Қоғам ауылынан 25 шақырым солтүстікте
193
Тоқай елді мекені, І-VІІІ ғасырлар
археология
42°44'14.9
68°22'28.0
Шәуілдір ауылынан 4 шақырым оңтүстікте
194
Қайнартөбе елді мекені, ІV-VІІІ ғасырлар
археология
42°57'20.5 68°12'30.8
Қоғам ауылынан 20 шақырым солтүстік-батыста
195
Аты жоқ елді мекен, орта ғасырлар
археология
42°52'41.5 68°36'51.0
Ескі Шілік ауылынан 5,5 шақырым батыста
196
Қошқартөбе елді мекені, орта ғасырлар
археология
42°56'28.9 68°31'16.0
Темір ауылынан 15,5 шақырым солтүстік-шығыста
Сайрам ауданы
197
Мектеп, 1912 жыл
қала құрылысы және сәулет
42°24´27.2
69°48´10.9
Қарасу ауылының орталығында
198
Оба қорымы (5), біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдық
археология
42°35´29.2
69°35´20.0
Ақарыс ауылынан 3 шақырым шығыста, Ақсу өзенінің сол жағасында
199
Жеке оба (патшалық), біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдық
археология
42°23´12.8
69°53´01.9
Ақбұлақ ауылынан 1 шақырым солтүстікте
200
Ақбұлақ қалашығы, VІ-Х ғасырлар
археология
42°23´10.2
69°51´59.1
Ақбұлақ ауылынан 0,5 шақырым батыста
201
Төрткүлтөбе елді мекені 1, VІ-Х ғасырлар
археология
42°23´17.6
69°53´24.0
Ақбұлақ ауылынан 1 шақырым солтүстікте
202
Төрткүлтөбе елді мекені 2, VІ-Х ғасырлар
археология
42°23´14.9
69°52´53.5
Ақбұлақ ауылынан 1,5 шақырым солтүстікте
203
Жартытөбе елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42°23´11.8
69°56´44.6
Аққала ауылынан 5 шақырым батыста
204
Құмышқа оба қорымы (22), біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдық
археология

42°59'16.2 68°09'37.1
в 22 километрах к северо-западу от села Когам, на берегу озеро Акколтык
184
Городище Жалпактобе (Арысское), VI-ХII века
археология
42°44'02.7 68°24'26.1
в 5,5 километрах к юго-востоку от села Шаульдер
185
Поселение Коктобе (Отрабатское) 1, IV-VIII века
археология
42°59'56.2 68°15'09.6
в 18 километрах к северу от села Когам
186
Поселение Коктобе (Отрабатское) 2, IV-VIII века
археология
42°59'55.3 68°16'00.3
в 18 километрах к северу от села Когам
187
Некрополь городища Куйрыктобе, ХIII-ХV века
археология
42°51'09.9 68°15'06.7
в 3 километрах к северо-западу от села Когам
188
Кызгышбаб, ХIV-ХV века
археология
42°50'58.2 68°21'31.1
в 7 километрах к северо-западу от села Тимур, в 4 километрах к востоку от городища Отрар
189
Городище Мардан-Куик, I-ХV века
археология
42°54'11.4 68°14'52.1
в 7 километрах к северу от села Когам
190
Могильник Мардан, I век до нашей эры - IV век нашей эры
археология
42°53'43.4 68°12'15.5
в 7 километрах к северо-западу от села Когам
191
Городище Маслихаттобе, VII-VIII века
археология
42°59'37.7 68°12'44.3
в 18 километрах к северу от села Когам
192
Поселение Отрабад, VII-VIII века
археология
43°04'02.5
68°16'20.8
в 25 километрах к северу от села Когам
193
Поселение Токай, I-VIII века
археология
42°44'14.9
68°22'28.0
в 4 километрах к югу от села Шаульдер
194
Поселение Кайнартобе, IV-VIII века
археология
42°57'20.5 68°12'30.8
в 20 километрах к северо-западу от села Когам
195
Поселение безымянное, средние века
археология
42°52'41.5 68°36'51.0
в 5,5 километрах к западу от села Ески Шилик
196
Поселение Кошкартобе, средние века
археология
42°56'28.9 68°31'16.0
в 15,5 километрах к северо-востоку от села Тимур
Сайрамский район
197
Школа, 1912 год
градостроительство и архитектура
42°24´27.2
69°48´10.9
в центре села Карасу
198
Курганный могильник (5), I тысячелетия до нашей эры
археология
42°35´29.2
69°35´20.0
в 3 километрах к востоку от села Акарыс, на левом берегу реки Аксу
199
Курган (царский), I тысячелетия до нашей эры
археология
42°23´12.8
69°53´01.9
в 1 километрах к северу от села Акбулак
200
Городище Акбулак, VI-Х века
археология
42°23´10.2
69°51´59.1
в 0,5 километрах к западу от села Акбулак
201
Поселение Торткультобе 1, VI-Х века
археология
42°23´17.6
69°53´24.0
в 1 километрах к северу от села Акбулак
202
Поселение Торткультобе 2, VI-Х века
археология
42°23´14.9
69°52´53.5
в 1,5 километрах к северу от села Акбулак
203
Поселение Жартытобе, VI-VIII века
археология
42°23´11.8
69°56´44.6
в 5 километрах к западу от села Аккала
204
Курганный могильник Кумышка (22), I тысячелетия до нашей эры
археология

42°29´20.2
69°35´48.0
Көмешбұлақ ауылынан 5 шақырым оңтүстік-батыста, Көмешбұлақ өзенінің оң жағасында
205
Қаратөбе қалашығы, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42°29´50.7
69°38´06.0
Қайнарбұлақ ауылынан 2 шақырым батыста, Көмешбұлақ өзенінің оң жағасында
206
Қаратөбе қалашығы, VІІІ-Х ғасырлар
археология
42°29´37.5
69°38´21.5
Қайнарбұлақ ауылынан 2 шақырым батыста, Көмешбұлақ өзенінің оң жағасында
207
Қаратөбе елді мекені, VІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°30´38.7
69°38´54.0
Көмешбұлақ ауылынан 5 шақырым солтүстікте
208
Тілеутөбе елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°34´15.0
69°44´58.6
Қарабұлақ ауылынан 3 шақырым солтүстікте
209
Бағнынтөбе елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42°33'36.5
69°45'50.1
Қарабұлақ ауылынан 0,5 шақырым солтүстікте, Қарасу өзенінің оң жағасында
210
Хошмуллатөбе қалашығы, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42°30'41.4
69°40'22.5
Көлкент ауылынан 0,5 шақырым оңтүстікте, Ақсу өзенінің оң жағасында
211
Хошмуллатөбе елді мекені, VІ-Х ғасырлар
археология
42°30´48.3
69°40´44.0
Көлкент ауылынан 0,1 шақырым оңтүстікте, Ақсу өзенінің оң жағасында
212
Ханқорған қалашығы, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°35´00.2
69°41´10.5
Ханқорған ауылынан 0,5 шақырым батыста
213
Исатөбе елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42°34´23.4
69°43´54.5
Ханқорған ауылының орталығында
214
Оба топтары (4), біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдық
археология
42°34´04.4
69°40´57.3
Ханқорған ауылынан 3 шақырым батыста
215
Манкент қалашығы, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°25´38.4
69°51´28.5
"Манкент" демалыс үйінен 2 шақырым солтүстікте
216
Оба топтары (4), біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдық
археология
42°31´17.1
69°36´25.7
Теспе ауылынан 2 шақырым оңтүстік-батыста
217
Жеке оба, біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдық
археология
42°31´06.7
69°50´00.2
Қарабұлақ ауылынан 2 шақырым солтүстік-шығыста
218
Ақтөбе қалашығы, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°19´34.8
69°53´25.8
Өтеміс ауылынан 1,5 шақырым шығыста
219
Қызылтөбе қалашығы, VІ-Х ғасырлар
археология
42º30´082
69º42´391
Шіркін ауылынан 1 шақырым солтүстікте, Ақсу өзенінің оң жағасында
220
Көлкенттөбе қалашығы, Х-ХVІІ ғасырлар
археология
42º29´927
69º42´841
Шіркін ауылынан 300 м батыста
221
Көлкенттөбе елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42º29´950
69º42´911
Шіркін ауылынан 2 шақырым оңтүстікте
222
Ақтөбе қалашығы, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°36´12.1
69°32´00.4
Оймауыт ауылынан 1 шақырым оңтүстікте, Арыс өзенінің сол жағасында
223
Ақтөбе елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°15´55.9 69°51´19.0
Абдулабат ауылынан 0,5 шақырым батыста
224
Қалашық, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°27´54.3
69°45´31.1
Ынтымақ ауылынан 2 шақырым оңтүстікте, Ақсу өзенінің оң жағасында

42°29´20.2
69°35´48.0
в 5 километрах к юго-западу от села Комешбулак, на правом берегу реки Комешбулак
205
Городище Каратобе, VI-VIII века
археология
42°29´50.7
69°38´06.0
в 2 километрах к западу от села Кайнарбулак, на правом берегу реки Комешбулак
206
Городище Каратобе, VIII-Х века
археология
42°29´37.5
69°38´21.5
в 2 километрах к западу от села Кайнарбулак, на правом берегу реки Комешбулак
207
Поселение Каратобе, VII-ХII века
археология
42°30´38.7
69°38´54.0
в 5 километрах к северу от села Комешбулак
208
Поселение Тилеутобе, VIII-ХII века
археология
42°34´15.0
69°44´58.6
в 3 километрах к северу от села Карабулак
209
Поселение Багнинтобе, VI-VIII века
археология
42°33'36.5
69°45'50.1
в 0,5 километрах к северу от села Карабулак, на правом берегу реки Карасу
210
Городище Хошмуллатобе, VI-VIII века
археология
42°30'41.4
69°40'22.5
в 0,5 километрах к югу от села Колкент, на правом берегу реки Аксу
211
Поселение Хошмуллатобе, VI-Х века
археология
42°30´48.3
69°40´44.0
в 0,1 километрах к югу от села Колкент, на правом берегу реки Аксу
212
Городище Ханкорган, VIII-ХII века
археология
42°35´00.2
69°41´10.5
в 0,5 километрах к западу от села Ханкорган
213
Поселение Исатобе, VI-VIII века
археология
42°34´23.4
69°43´54.5
в центре села Ханкорган
214
Курганная группа (4), I тысячелетия до нашей эры
археология
42°34´04.4
69°40´57.3
в 3 километрах к западу от села Ханкорган
215
Городище Манкент, VIII-ХII века
археология
42°25´38.4
69°51´28.5
в 2 километрах к северу от санатория "Манкент"
216
Курганная группа (4), I тысячелетия до нашей эры
археология
42°31´17.1
69°36´25.7
в 2 километрах к юго-западу от села Теспе
217
Курган, I тысячелетия до нашей эры
археология
42°31´06.7
69°50´00.2
в 2 километрах к северо-востоку от села Карабулак
218
Городище Актобе, VIII-ХII века
археология
42°19´34.8
69°53´25.8
в 1,5 километрах к востоку от селе Отемис
219
Городище Кызылтобе, VI-Х века
археология
42º30´082
69º42´391
в 1 километрах к северу от села Ширкин, на правом берегу реки Аксу
220
Городище Колкенттобе, Х-ХVII века
археология
42º29´927
69º42´841
в 300 метрах к западу от села Ширкин
221
Поселение Колкенттобе, VI-VIII века
археология
42º29´950
69º42´911
в 2 километрах к югу от села Ширкин
222
Городище Актобе, VIII-ХII века
археология
42°36´12.1
69°32´00.4
в 1 километрах к югу от села Оймаут, на левом берегу реки Арыс
223
Поселение Актобе, VIII-ХII века
археология
42°15´55.9 69°51´19.0
в 0,5 километрах к западу от села Абдулабат
224
Городище, VIII-ХII века
археология
42°27´54.3
69°45´31.1
в 2 километрах к югу от села Ынтымак, на правом берегу реки Аксу

225
Обалар (2), біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдық
археология
42°33´01.4 69°33´20.2
Ақарыс ауылынан 5 шақырым оңтүстікте
226
Бұлақкөгал қалашығы, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42º23´818
69º50´795
Ақбұлақ ауылынан 2 шақырым батыста, Ақсу өзенінің сол жағасында
227
Оба тобы (3), біздің заманымыздың І мыңжылдығы
археология
42°28´33.9
69°39´49.5
Қайнарбұлақ ауылынан 3 шақырым батыста, Қайнарбұлақ-Шіркін автожолы бойында
228
Төрткүлтөбе қалашығы, V-VІІІ ғасырлар
археология
42º30´915
069º33´583
Тоған ауылынан 1 шақырым солтүстік-батыста, Құмышқа өзенінің оң жағасында
229
Қожақорғантөбе қалашығы, Х-ХVІІ ғасырлар
археология
42°34´05.3
69°44´46.4
Қарабұлақ ауылынан 0,5 шақырым батыста
230
Жеке обалар (патшалық) (2), біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдық
археология
42°32´57.5
69°48´04.5
Қарабұлақ ауылының шығысында
231
Үшқорған елді мекені, Х-ХVІІ ғасырлар
археология
42º31´601
69º45´726
Қарабұлақ ауылының орталығында
232
Жартытөбе қалашығы, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42º35´789
69º37´651
Құтарыс ауылының оңтүстік-батыс шетінде, Арыс өзенінің оң жағасында
Сарыағаш ауданы
233
Атауы жоқ кесене, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
41°26´24.6 69°06´53.9
Сарыағаш қаласынан 5 шақырым оңтүстік-батыста
234
Шіркеу, ХІХ ғасырдың соңы-ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
41°34´06.3
69°19´49.3
Дербісек ауылының шетінде
Сауран ауданы
235
Мешіт, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
43°11´22.6
68°31´18.8
Иқан ауылының батыс шетінде
236
Меңдуана кесенесі, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
43°13´38.6
68°18´38.8
Түркістан қаласынан 20 шақырым оңтүстік-шығыста
237
Мұнара, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
43°20´32.8
68°21´21.1
Еңбекшідихан ауылының оңтүстік шетінде
238
Имам Марқозы кесенесі, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
43°20´32.9
68°21´23.7
Еңбекшідихан ауылының оңтүстік шетінде
239
Төрткүл қалашығы, VІІІ-ХІІІ ғасырлар
археология
43°24´00.2 68°22´30.5
Ораңғай ауылының орталығында, Түркістан қаласынан 15 шақырым солтүстік-шығыста
240
Шаға обасы, ІV-VІІІ ғасырлар
археология
43°19´34.5
68°29´12.2
Шаға ауылының солтүстік шетінде
241
Иқан қалашығы, ІХ-ХVІІІ ғасырлар
археология
43°11´21.2
68°31´25.9
Иқан ауылының орталығында
Созақ ауданы
242
Баба Түкті Шашты Әзіз кесенесі, ХІХ ғасырдың соңы -ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
43°42´50.1
69°35´30.8
Құмкент ауылынан 3 шақырым оңтүстікте
243
Әже ата кесенесі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
44°08´23.8
68°28´06.2
Созақ ауылының орталығында
244
Қазаншы кесенесі, ХVІІІ-ХІХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
44°08´37.9
68°28´03.1
Созақ ауылының орталығында
245
Қарабура кесенесі, ХVІІІ- ХІХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет

225
Курганы (2), I тысячелетия до нашей эры
археология
42°33´01.4 69°33´20.2
в 5 километрах к югу от села Акарыс
226
Городище Булакковаль, VIII-ХII века
археология
42º23´818
69º50´795
в 2 километрах к западу от села Акбулак, на левом берегу реки Аксу
227
Курганная группа (3), I тысячелетия нашей эры
археология
42°28´33.9
69°39´49.5
в 3 километрах к западу от села Кайнарбулак, вдоль автотрассы Кайнарбулак-Ширкин
228
Городище Торткультобе, V-VIII века
археология
42º30´915
069º33´583
в 1 километрах к северо-западу от села Тоган, на правом берегу реки Кумышка
229
Городище Кожакоргантобе, Х-ХVII века
археология
42°34´05.3
69°44´46.4
в 0,5 километрах к западу от села Карабулак
230
Курган (царский) (2), I тысячелетия до нашей эры
археология
42°32´57.5
69°48´04.5
на востоке села Карабулак
231
Поселение Ушкорган, Х-ХVII века
археология
42º31´601
69º45´726
в центре села Карабулак
232
Городище Жартытобе, VIII-ХII века
археология
42º35´789
69º37´651
на юго-западной окраине села Кутарыс, на правом берегу реки Арыс
Сарыагашский район
233
Мавзолей безымянный, конец ХIХ века
градостроительство и архитектура
41°26´24.6
69°06´53.9
в 5 километрах к юго-западу от города Сарыагаш
234
Церковь, конец ХIХ - начало ХХ веков
градостроительство и архитектура
41°34´06.3
69°19´49.3
на окраине села Дербисек
район Сауран
235
Мечеть, XIX век
градостроительство и архитектура
43°11´22.6
68°31´18.8
на западной окраине села Икан
236
Мавзолей Мендуана, ХIХ век
градостроительство и архитектура
43°13´38.6
68°18´38.8
в 20 километрах к юго-востоку от города Туркестан
237
Минарет, ХIХ век
градостроительство и архитектура
43°20´32.8
68°21´21.1
на южной окраине села Енбекши дихан
238
Мавзолей Имам Маркозы, XIX век
градостроительство и архитектура
43°20´32.9
68°21´23.7
на южной окраине села Енбекшидихан
239
Городище Торткуль, VIII-ХIII века
археология
43°24´00.2 68°22´30.5
в центре села Орангай, в 15 километрах к северо-востоку от города Туркестан
240
Могильник Шага, IV-VIII века
археология
43°19´34.5
68°29´12.2
на северной окраине села Шага
241
Городище Икан, IХ-ХVIII века
археология
43°11´21.2
68°31´25.9
в центре села Икан
Сузакский район
242
Мавзолей Баба Тукти Шашты Азиз, конец ХIХ - начало ХХ веков
градостроительство и архитектура
43°42´50.1
69°35´30.8
в 3 километрах к югу от села Кумкент
243
Мавзолей Аже ата, конец ХIХ века
градостроительство и архитектура
44°08´23.8
68°28´06.2
в центре села Сузак
244
Мавзолей Казанши, ХVІІІ-ХIХ века
градостроительство и архитектура
44°08´37.9
68°28´03.1
в центре села Сузак
245
Мавзолей Карабура, ХVIII- ХIХ века
градостроительство и архитектура

44°08´08.1
68°28´12.0
Созақ ауылының орталығында
246
Құлақ ата кесенесі, ХVІ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
44°08´15.0
68°28´05.2
Созақ ауылының орталығында, Созақ қалашығының аумағында
247
Мәмет Хальфе кесенесі, ХVІІІ-ХІХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
44°08´16.6
68°27´57.4
Созақ ауылының орталығында, Созақ қалашығының аумағында
248
Мардан ата кесенесі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
44°03´07.0
68°33´40.1
Сызған ауылынан 5 шақырым солтүстік-батыста
249
Кесене, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
44°46´18.5
68°45´24.4
Жуантөбе ауылынан 5 шақырым батыста
250
Жүсіпбек кесенесі, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
44°40´55.6
68°58´30.0
Жуантөбе ауылынан 15 шақырым оңтүстікте
251
Байғара кесенесі, ХVІІІ ғасырдың соңы-ХІХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
44°52´55.7 68°41´14.8
Жуантөбе ауылынан 25 шақырым батыста
252
Байна Молда кесенесі, ХVІІІ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
44°50´54.3
69°05´28.0
Тасты ауылынан 3 шақырым солтүстікте
253
Рүстембек кесенесі, ХІХ ғасыр – ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
44°48´39.3
69°08´18.4
Тасты ауылынан 2 шақырым солтүстік-батыста
254
Сағана, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
44°47´48.9
68°38´36.5
Жуантөбе ауылынан 20 шақырым батыста
255
Екі қоймалы кесене, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
44°49´11.3
69°11´24.3
Тасты ауылынан 5 шақырым солтүстік-шығыста
Төлеби ауданы
256
Мәдениет үйі, 1960 жылдардың ортасы
қала құрылысы және сәулет
42°10´55.5
69°53´35.5
Леңгір қаласы, Төлеби көшесі, нөмірсіз үй
257
Шіркеу, 1882 жыл
қала құрылысы және сәулет
42°15´13.9
69°59´47.1
Көксәйек ауылының орталығында
258
Шіркеу, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
42°13´31.8
70°10´06.3
Қасқасу ауылының орталығында
259
Шіркеу мектебі, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
42°13´31.8
70°10´06.3
Қасқасу ауылының орталығында
260
Шіркеу, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
42°06´20.3 69°52´58.0
Бірінші Мамыр ауылының орталығында
261
Мектеп, ХХ ғасырдың басы
қала құрылысы және сәулет
42°15'12.7
69°59'59.7
Тасарық ауылында
262
Қызылқанат 1 елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°09´39.0 69°50´47.2
Ақайдар ауылынан 0,5 шақырым солтүстік-батыста, Бадам өзенінің сол жағасында
263
Қызылқанат 2 елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°09´59.3
69°50´40.5
Ақайдар ауылынан 1 шақырым солтүстік-батыста, Бадам өзенінің сол жағасында
264
Қайыпататөбе елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42°08´49.4
69°51´30.4
Ақайдар ауылынан 0,4 шақырым оңтүстік-шығыста, Бадам өзенінің сол жағасында
265
Қайыпататөбе қалашығы, ХІІ-ХVІ ғасырлар
археология
42°08´45.8

44°08´08.1
68°28´12.0
в центре села Сузак
246
Мавзолей Кулак ата, ХVI век
градостроительство и архитектура
44°08´15.0
68°28´05.2
в центре села Сузак, на территории городища Сузак
247
Мавзолей Мамет Хальфе, ХVIII-ХIХ века
градостроительство и архитектура
44°08´16.6
68°27´57.4
в центре села Сузак, на территории городища Сузак
248
Мавзолей Мардан ата, конец ХIХ века
градостроительство и архитектура
44°03´07.0
68°33´40.1
в 5 километрах к северо-западу от села Сызган
249
Мавзолей, конец ХIХ века
градостроительство и архитектура
44°46´18.5
68°45´24.4
в 5 километрах к западу от села Жуантобе
250
Мавзолей Жусупбека, конец ХIХ века
градостроительство и архитектура
44°40´55.6
68°58´30.0
в 15 километрах к югу от села Жуантобе
251
Мавзолей Байгара, конец ХVIII века – начало ХIХ века
градостроительство и архитектура
44°52´55.7 68°41´14.8
в 25 километрах к западу от села Жуантобе
252
Мавзолей Байна Молда, ХVIII век
градостроительство и архитектура
44°50´54.3
69°05´28.0
в 3 километрах к северу от села Тасты
253
Мавзолей Рустембека, ХIХ век – начало ХХ века
градостроительство и архитектура
44°48´39.3
69°08´18.4
в 2 километрах к северо-западу от села Тасты
254
Сагана, конец ХIХ века
градостроительство и архитектура
44°47´48.9
68°38´36.5
в 20 километрах к западу от села Жуантобе
255
Мавзолей двухкамерный, конец ХIХ века
градостроительство и архитектура
44°49´11.3
69°11´24.3
в 5 километрах к северо-востоку от села Тасты
Толебийский район
256
Дворец культуры, середина 1960-х годов
градостроительство и архитектура
42°10´55.5
69°53´35.5
в городе Ленгер, на улице Толеби, дом без номера
257
Церковь, 1882 год
градостроительство и архитектура
42°15´13.9
69°59´47.1
в центре села Коксаек
258
Церковь, конец ХIХ век
градостроительство и архитектура
42°13´31.8
70°10´06.3
в центре села Каскасу
259
Церковная школа, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
42°13´31.8
70°10´06.3
в центре села Каскасу
260
Церковь, конец ХIХ века
градостроительство и архитектура
42°06´20.3 69°52´58.0
в центре села Биринши Мамыр
261
Школа, начало ХХ века
градостроительство и архитектура
42°15'12.7
69°59'59.7
в селе Тасарык
262
Поселение Кызылканат 1, VIII-ХII века
археология
42°09´39.0 69°50´47.2
в 0,5 километрах к северо-западу от села Акайдар, на левом берегу реки Бадам
263
Поселение Кызылканат 2, VIII-ХII века
археология
42°09´59.3
69°50´40.5
в 1 километрах к северо-западу от села Акайдар, на левом берегу реки Бадам
264
Поселение Кайыпататобе, VI-VIII века
археология
42°08´49.4
69°51´30.4
в 0,4 километрах к юго-востоку от села Акайдар, на левом берегу реки Бадам
265
Городище Кайыпататобе, ХII-ХVI века
археология
42°08´45.8

69°51´32.4
Ақайдар ауылынан 1 шақырым оңтүстікте, Бадам өзенінің сол жағасында
266
Төрткүлтөбе қалашығы, ХV-ХVІІІ ғасырлар
археология
42°05´53.1
69°56´51.3
Бейнеткеш ауылынан 1 шақырым шығыста
267
Қарауылтөбе қалашығы, Х-ХVІІ ғасырлар
археология
42°04´41.9
69°56´30.1
Бейнеткеш ауылынан 0,5 шақырым шығыста, Сырғанақ бұлағының оң жағасында
268
Төрткүлтөбе елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42°04´39.6
69°55´17.2
Бейнеткеш ауылынан 2 шақырым батыста, Ақбұлақ бұлағының оң жағасында
269
Елді мекен 1, ХV-ХVІІ ғасырлар.
археология
42°05´28.4
70°00´34.4
Біркөлік ауылынан 6 шақырым оңтүстікте, Біркөлік өзенінің оң жағасында
270
Елді мекен 2, ХV-ХVІІІ ғасырлар
археология
42°05´46.8 70°00´22.3
Біркөлік ауылынан 6 шақырым оңтүстікте, Біркөлік өзенінің оң жағасында
271
Александровское қалашығы, ХІІ-ХVІІ ғасырлар
археология
42°09´49.1 69°51´08.9
Достық ауылынан 0,5 шақырым батыста, Бадам өзенінің оң жағасында
272
Оба қорымы (10), І-ІV ғасырлар
археология
42°09´48.4
69°50´38.2
Достық ауылынан 5 шақырым оңтүстік-батыста
273
Қасқатөбе қалашығы, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°04´03.9
69°52´47.4
Жаңажол ауылынан 1 шақырым солтүстікте, Бадам өзенінің сол жағасында
274
Төрткүлтөбе қалашығы, ХІІІ-ХVІІІ ғасырлар
археология
42°02´49.6
69°53´39.4
Жаңажол ауылынан 1 шақырым оңтүстік-шығыста, Бадам өзенінің оң жағасында
275
Шерімбет 1 оба қорымы, І-ІV ғасырлар
археология
42°02´12.8
69°52´55.6
Жаңажол ауылынан 2 шақырым оңтүстік-батыста, Бадам өзенінің сол жағасында
276
Шерімбет 2 оба қорымы, І-ІV ғасырлар
археология
42°01´29.5
69°53´04.2
Жаңажол ауылынан 3 шақырым оңтүстікте, Бадам өзенінің сол жағасында
277
Шерімбет 3 оба қорымы, І-ІV ғасырлар
археология
42°01´53.2
69°55´04.2
Жаңажол ауылынан 2 шақырым оңтүстік-шығыста, Бадам өзенінің оң жағасында
278
Қызылбілек оба қорымы (43), біздің заманымызға дейінгі V-І ғасырлар
археология
42º06´428
70º07´770
Ханарық ауылынан 1 шақырым оңтүстікте
279
Кіндіктөбе 1 елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42º17´410
70º07´850
Ханарық ауылынан 1 шақырым солтүстікте, Қызылбілек өзенінің оң жағасында
280
Кіндіктөбе 2 елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42º18´400
70º08´010
Ханарық ауылынан 3 шақырым солтүстікте
281
Кіндіктөбе 3 елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42º18´280
70º08´103
Ханарық ауылынан 3 шақырым солтүстік-батысында
282
Елді мекен, ХІІ-ХVІ ғасырлар
археология
42°06´42.3
69°56´44.4
Екпінді ауылынан 4 шақырым солтүстік-шығыста, Доңызтау өзенінің сол жағасында
283
Оба қорымы (6), І-ІV ғасырлар
археология
42°11´05.0 70°05´10.3
Нысанбек ауылынан 2 шақырым солтүстікте
284
Нысанбектөбе қалашығы, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°10´44.1
70°05´21.0

69°51´32.4
в 1 километрах к югу от села Акайдар, на левом берегу реки Бадам
266
Городище Торткультобе, ХV-ХVIII века
археология
42°05´53.1
69°56´51.3
в 1 километрах к востоку от села Бейнеткеш
267
Городище Караултобе, Х-ХVII века
археология
42°04´41.9
69°56´30.1
в 0,5 километрах к востоку от села Бейнеткеш
268
Поселение Торткультобе, VI-VIII века
археология
42°04´39.6
69°55´17.2
в 2 километрах к западу от села Бейнеткеш
269
Поселение 1, ХV-ХVII века
археология
42°05´28.4
70°00´34.4
в 6 километрах к югу от села Бургулюк, на правом берегу реки Бургулюк
270
Поселение 2, ХV-ХVIII века
археология
42°05´46.8 70°00´22.3
в 6 километрах к югу от села Бургулюк, на правом берегу реки Бургулюк
271
Городище Александровское, ХII-ХVII века
археология
42°09´49.1 69°51´08.9
в 0,5 километрах к западу от села Достык, на правом берегу реки Бадам
272
Курганный могильник (10), I-IV века
археология
42°09´48.4
69°50´38.2
в 5 километрах к юго-западу от села Достык
273
Городище Каскатобе, VIII-ХII века
археология
42°04´03.9
69°52´47.4
в 1 километрах к северу от села Жанажол, на левом берегу реки
Бадам
274
Городище Торткультобе, ХIII-ХVIII века
археология
42°02´49.6
69°53´39.4
в 1 километрах к юго-востоку от села Жанажол, на правом берегу реки Бадам
275
Курганный могильник Шеримбет 1, I-IV века
археология
42°02´12.8
69°52´55.6
в 2 километрах к юго-западу от села Жанажол, на левом берегу реки Бадам
276
Курганный могильник Шеримбет 2, I-IV века
археология
42°01´29.5
69°53´04.2
в 3 километрах к югу от села Жанажол, на левом берегу реки Бадам
277
Курганный могильник Шеримбет 3, I-IV века
археология
42°01´53.2
69°55´04.2
2 километрах к юго-востоку от села Жанажол, на правом берегу реки Бадам
278
Курганная группа Кызылблек (43), V-I века до нашей эры
археология
42º06´428
70º07´770
в 1 километрах к югу от села Ханарык
279
Поселение Киндиктобе 1, VI-VIII века
археология
42º17´410
70º07´850
в 1 километрах к северу от села Ханарык, на правом берегу реки Кызылблек
280
Поселение Киндиктобе 2, VI-VIII века
археология
42º18´400
70º08´010
в 3 километрах к северу от села Ханарык
281
Поселение Киндиктобе 3, VI-VIII века
археология
42º18´280
70º08´103
в 3 километрах к северо-западу от села Ханарык
282
Поселение, ХII-ХVI века
археология
42°06´42.3
69°56´44.4
в 4 километрах к северо-востоку от села Екпинди, на левом берегу реки Донызтау
283
Курганный могильник (6), I-IV века
археология
42°11´05.0 70°05´10.3
в 2 километрах к северу от села Нысанбек
284
Городище Нысанбектобе, VIII-ХII века
археология
42°10´44.1
70°05´21.0

Нысанбек ауылынан 0,5 шақырым солтүстікте
285
Қалашық қамал, ХІІ-ХVІІ ғасырлар
археология
42°14´32.1
70°06´24.8
Тасарық ауылынан 1 шақырым оңтүстік-батыста
286
Елді мекен, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°14´24.0
70°06´15.5
Тасарық ауылынан 5 шақырым оңтүстік-батыста, Сайрамсу өзенінің сол жағасында
287
Төбешік елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°16´25.5
70°07´55.5
Тасарық ауылынан 3 шақырым оңтүстік-батыста, Сайрамсу өзенінің сол жағасында
288
Қалашық, VІ-Х ғасырлар
археология
42°14´19.7 70°07´02.9
Тасарық ауылының орталығында, Сайрамсу өзенінің сол жағасында
289
Жеке обалар (3), І-ІV ғасырлар
археология
42°12´47.9
70°07´44.5
Диханкөл ауылынан 3 шақырым солтүстікте
290
Екпінді моншасы, ІХ-ХІІ ғасырлар
археология
42°07´18.5
69°55´54.4
Екпінді ауылынан 1 шақырым солтүстікте
291
Қасқатөбе елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42º03´949
69º53´215
Жаңажол ауылының солтүстік шетінде
292
Пелметөбе елді мекені, ІV-VІ ғасырлар
археология
42º03´803
69º73´302
Жаңажол ауылының солтүстік шетінде
293
Ащысайтөбе елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42º01´892
69º53´644
Жаңажол ауылынан 5 шақырым оңтүстік-батыста, Бадам өзенінің оң жағасында
294
Дәркембектөбе қалашығы, ХІІ-ХVІІІ ғасырлар
археология
42º15´292
70º02´053
Қазақстан ауылының шығыс шетінде, Сайрамсу өзенінің оң жағасында
295
Дәуіттөбе қалашығы (Есім хан ордасы), ХІV-ХVІІІ ғасырлар
археология
42º13´642
70º10´886
Кеңесарық ауылының оңтүстік шетінде, Сайрамсу өзенінің оң жағасында
296
Керегетас 1 нығайтылған елді мекені, VІ-Х ғасырлар
археология
42º13´148
70º10´270
Қасқасу ауылынан 1 шақырым оңтүстік-батыста, Керегетас өзенінің оң жағасында
297
Керегетас 2 елді мекені, VІ-Х ғасырлар
археология
42°11´23.1
70°10´45.0
Керегетас ауылынан 1 шақырым оңтүстікте
298
Жеке оба, біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдық
археология
42°11´04.7
70°09´37.0
Керегетас ауылынан 1,5 шақырым оңтүстікте
299
Қасқасу ауылындағы жеке оба, біздің заманымызға дейінгі І мыңжылдық
археология
42º12´572
70º11´171
Қасқасу ауылынан 1,5 шақырым оңтүстікте
300
Әулиетөбе қамал елді мекені, ХІV-ХVІІІ ғасырлар
археология
42º14´527
70º04´157
Көксәйек ауылынан 4 шақырым оңтүстікте, Сайрамсу өзенінің сол жағасында
301
Жотатөбе елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42º13´656
70º04´564
Көксәйек ауылының шығыс шетінде
302
Төрткүлтөбе қалашығы, ХІІІ-ХVІІІ ғасырлар
археология
42º12´491
70º04´716
Көксәйек ауылының батыс шетінде
303
Қосағаштөбе қалашығы, ХІІ-ХVІІ ғасырлар
археология
42º07´245
69º58´131
Қосағаш ауылының орталығында, Доңызтау өзенінің сол жағасында
304
Құлалытөбе елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42º07´802
69º59´132
Қосағаш ауылының солтүстік шетінде, Доңызтау өзенінің сол жағасында

в 0,5 километрах к северу от села Нысанбек
285
Городище крепость, ХII-ХVII века
археология
42°14´32.1
70°06´24.8
в 1 километрах к юго-западу от села Тасарык
286
Поселение, VIII-ХII века
археология
42°14´24.0
70°06´15.5
в 5 километрах к юго-западу от села Тасарык, на левом берегу реки Сайрамсу
287
Поселение Тобешик, VIII-ХII века
археология
42°16´25.5
70°07´55.5
в 3 километрах к юго-западу от села Тасарык, на левом берегу реки Сайрамсу
288
Городище, VI-Х века
археология
42°14´19.7 70°07´02.9
в центре села Тасарык, на левом берегу реки Сайрамсу
289
Курганы (3), I-IV века
археология
42°12´47.9
70°07´44.5
в 3 километрах к северу от села Диханкуль
290
Баня Екпинди, IХ-ХII века
археология
42°07´18.5
69°55´54.4
в 1 километрах к северу от села Екпинди
291
Поселение Каскатобе, VI-VIII века
археология
42º03´949
69º53´215
на северной окраине села Жанажол
292
Поселение Пелметобе, IV-VI века
археология
42º03´803
69º73´302
на северной окраине села Жанажол
293
Поселение Ащысайтобе, VIII-ХII века
археология
42º01´892
69º53´644
в 5 километрах к юго-западу от села Жанажол, на правом берегу реки Бадам
294
Городище Даркембектобе, ХII-ХVIII века
археология
42º15´292
70º02´053
на восточной окраине села Казахстан, на правом берегу реки Сайрамсу
295
Городище Дауттобе (орда Есим хана), ХIV-ХVIII века
археология
42º13´642
70º10´886
на южной окраине села Кенесарык, на правом берегу реки Сайрамсу
296
Поселение укрепленное Керегетас 1, VI-Х века
археология
42º13´148
70º10´270
в 1 километрах к юго-западу от села Каскасу, на правом берегу реки Керегетас
297
Поселение Керегетас 2, VI-Х века
археология
42°11´23.1
70°10´45.0
в 1 километрах к югу от села Керегетас
298
Курган, I тысячилетия до нашей эры
археология
42°11´04.7
70°09´37.0
в 1,5 километрах к югу от села Керегетас
299
Курган в селе Каскасу, I тысячилетия до нашей эры
археология
42º12´572
70º11´171
в 1,5 километрах к югу от села Каскасу
300
Поселение крепость Аулиетобе, ХIV-ХVIII века
археология
42º14´527
70º04´157
в 4 километрах к югу от села Коксаек, на левом берегу реки Сайрамсу
301
Поселение Жотатобе, VI-VIII века
археология
42º13´656
70º04´564
на восточной окраине села Коксаек
302
Городище Торткультобе, ХIII-ХVIII века
археология
42º12´491
70º04´716
на западной окраине села Коксаек
303
Городище Косагаштобе, ХII-ХVII века
археология
42º07´245
69º58´131
в центре села Косагаш, на левом берегу реки Донызтау
304
Поселение Кулалытобе, VIII-ХII века
археология
42º07´802
69º59´132
на северной окраине села Косагаш, на левом берегу реки Донызтау

305
Жұрынтөбе елді мекені, ІV-VІІI ғасырлар
археология
42º15´809
70º14´847
Майбұлақ ауылының оңтүстік-шығыс шетінде
306
Майтөбе елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42º15´809
70º11´847
Майбұлақ ауылының орталығында
307
Майбұлақтөбе қалашығы, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42º16´379
70º11´138
Майбұлақ ауылының батыс шетінде
308
Төрткүлтөбе елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°15´40.9
70°12´04.5
Майбұлақ ауылының орталығында, Майбұлақ өзенінің сол жағасында
309
Сұлтанрабат қалашығы, VІІІ-ХVІІ ғасырлар
археология
42º11´096
69º49´358
Сұлтанрабат ауылының оңтүстік-батысында, Бадам өзенінің сол жағасында
310
Түлкітөбе елді мекені, VIIІ-ХVІІ ғасырлар
археология
42º07´544
69º51´968
Тағайна ауылының оңтүстік-батысында, Бадам өзенінің сол жағасында
311
Тағайна 1 елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42º07´448 69º51´970
Тағайна ауылының орталығында, Бадам өзенінің сол жағасында
312
Тағайна 2 елді мекені, VIII-ХІІ ғасырлар
археология
42º07´376
69º51´964
Тағайна ауылының оңтүстік-батысында, Бадам өзенінің сол жағасында
313
Тағайнатөбе елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°05´36.2
69°49´08.2
Тағайна ауылының орталығында, Бадам өзенінің сол жағасында
314
Жеке обалар (6), біздің заманымызға дейінгі V ғасыр – біздің заманымыздың І ғасыры
археология
42º08´965
70º02´456
Шұбарағаш ауылынан 2 шақырым оңтүстік-шығыста, Доңызтау өзенінің оң жағасында
315
Жолбарыстөбе елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42º08´142
70º01´825
Тасарық ауылынан 1 шақырым оңтүстік-шығыста, Доңызтау өзенінің сол жағасында
316
Жолбарыс обалар тобы (81), біздің заманымызға дейінгі V ғасыр – біздің заманымыздың V ғасыры
археология
42º07´332
70º01´658
Тасарық ауылынан 1 шақырым оңтүстікте
Түлкібас ауданы
317
Покров Пресвятыня Богородица шіркеуі, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
42°30´45.9
70°33´44.8
Шақпақ баба ауылының солтүстік шетінде
318
Шіркеулік мектеп, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
42°30´32.1
70°33´24.3
Шақпақ баба ауылының солтүстік-шығыс шетінде
319
Қарауылтөбе, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°28´43
70°38´37
Шақпақ баба ауылынан 7,5 шақырым оңтүстік-шығыста
320
Төрткүл, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°30´54
70°37´78
Шақпақ баба ауылынан 6 шақырым шығыста
321
Обалар тобы (2), ерте темір ғасыры
археология
42°31´29
70°36´02
Шақпақ баба ауылынан 4 шақырым солтүстік-шығыста
322
Тақиялытөбе қалашығы, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°28´84
70°35´21
Шақпақ баба ауылынан 4 шақырым оңтүстік-шығыста, Шымкент-Алматы авто жолында
323
Тоғыз құмалақ елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°28´29
70°34´14
№ 114 темір жол бекетінен 2,4 шақырым оңтүстікте
324
Шақпақ баба елді мекені, V-VІІІ ғасырлар
археология

305
Поселение Журынтобе, ІV-VІІI века
археология
42º15´809
70º14´847
на юго-восточной окраине села Майбулак
306
Поселение Майтобе, VI-VIII века
археология
42º15´809
70º11´847
в центре села Майбулак
307
Городище Майбулактобе, VIII-ХII века
археология
42º16´379
70º11´138
на западной окраине села Майбулак
308
Поселение Торткультобе, VIII-ХII века
археология
42°15´40.9
70°12´04.5
в центре села Майбулак, на левом берегу реки Майбулак
309
Городище Султанрабат, VIII-ХVІІ века
археология
42º11´096
69º49´358
на юго-западе села Султанрабат, на левом берегу реки Бадам
310
Поселение Тулькитобе, VIIІ-ХVII века
археология
42º07´544
69º51´968
на юго-западе села Тагайна, на левом берегу реки Бадам
311
Поселение Тагайна 1, VIII-ХII века
археология
42º07´448 69º51´970
в центре села Тагайна, на левом берегу реки
Бадам
312
Поселение Тагайна 2, VIII-ХII века
археология
42º07´376
69º51´964
к юго-западу от села Тагайна, на левом берегу реки Бадам
313
Елді мекені Тагайнатобе, VIII-ХII века
археология
42°05´36.2
69°49´08.2
в центре села Тагайна, на левом берегу реки Бадам
314
Курганы (6), V век до нашей эры - I век нашей эры
археология
42º08´965
70º02´456
в 2 километрах к юго-востоку от села Шубарагаш, на правом берегу реки Донызтау
315
Поселения Жолбарыстобе, VIII-ХII века
археология
42º08´142
70º01´825
в 1 километрах к юго-востоку от села Тасарык, на левом берегу реки Донызтау
316
Курганная группа Жолбарыс (81), V век до нашей эры - V век нашей эры
археология
42º07´332
70º01´658
в 1 километрах к югу от села Тасарык
Тюлькубасский район
317
Церковь Покрова Пресвятыни Богородицы, XIX век
градостроительство и архитектура
42°30´45.9
70°33´44.8
на северной окраине села Шакпак баба
318
Церковная школа, конец XIX века
градостроительство и архитектура
42°30´32.1
70°33´24.3
на северо-восточной окраине села Шакпак баба
319
Караултобе, VIII-ХII века
археология
42°28´43
70°38´37
в 7,5 километрах к юго-востоку от села Шакпак баба
320
Торткуль, VIII-ХII века
археология
42°30´54 70°37´78
в 6 километрах к востоку от села Шакпак баба
321
Группа курганов (2), ранний железный век
археология
42°31´29
70°36´02
в 4 километрах к северо-востоку от села Шакпак баба
322
Городище Такиялытобе, VIII-ХII века
археология
42°28´84
70°35´21
в 4 километрах к юго-востоку от села Шакпак баба, на автотрассе Шымкент-Алматы
323
Поселение Тогуз кумалак, VIII-ХII века
археология
42°28´29
70°34´14
в 2,4 километрах к югу от железнодорожной станции № 114
324
Поселение Шакпак баба, V-VIII века
археология

42°29´95
70°32´29
Шақпақ баба ауылынан 1 шақырым оңтүстікте, № 114 темір жол бекетінен 2 шақырым батыста
325
Қаратаз обалар қорымы (7), ерте темір ғасыры
археология
42°29´03
70°31´96
Шақпақ баба ауылынан 2 шақырым оңтүстікте, Арыс өзенінің сол жағасында
326
Жабағылытөбе елді мекені, ІV -VІ ғасырлар
археология
42°26’43
70°31’13
Шақпақ баба ауылынан 8 шақырым оңтүстік-батыста, Жабағылысу өзенінің оң жағасында
327
Жабағылы обалар қорымы, ерте темір ғасыры
археология
42°27´20.2
70°31´52.3
Шақпақ баба ауылынан 7 шақырым оңтүстік-батыста
328
Аюжылға елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°24´86
70°30´32
Жабағылы ауылынан 3,4 шақырым оңтүстік-батыста
329
Талдыбұлақ елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°25´31
70°28´52
Жабағылы ауылынан 2,5 шақырым оңтүстікте
330
Жабағылы елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°25´71
70°28´84
Жабағылы ауылынан 0,7 шақырым оңтүстікте
331
Абайыл обалар қорымы (9), ерте темір ғасыры
археология
42°28´84
70°28´90
Абайыл ауылынан 0,5 шақырым шығыста
332
Обалар қорымы (7), біздің заманымызға дейінгі I ғасыр – біздің заманымыздың I ғасыры
археология
42°28´58.4
70°28´53.2
Абайыл ауылынан 1 шақырым оңтүстік-шығыста
333
Елді мекен, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42°31´27
70°30´77
Ақбиік ауылынан 6,9 шақырым шығыста
334
Оба, ерте темір ғасыры
археология
42°31´37
70°29´35
Ақбиік ауылынан 5,1 шақырым шығыста
335
Елді мекен, VIIІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°31´43
70°24´26
Ақбиік ауылының батыс шетінде, Арыс өзенінің оң жағасында, Шымкент-Тараз автокөлік жолында
336
Қызылбел төрткүлі, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°25´31
70°26´73
Сарытөр ауылынан 6 шақырым солтүстік-шығыста, Құлан өзенінің сол жағасында
337
Тас құрылыстар, ХVІІ-ХVІІІ ғасырлар
археология
42°37´77
70°26´90
Құлан ауылынан 10 шақырым солтүстік-шығыста, Әбішбұлақ өзенінің оң жағасында
338
Кұлан обалар қорымы (10), ерте темір ғасыры
археология
42°36´42
70°23´73
Құлан ауылынан 3 шақырым солтүстік-шығыста
339
Құлантөбе елді мекені, ІV-VІІІ ғасырлар
археология
42°34´03
70°19´10
Тұрар Рысқұлов ауылының батыс шетінде
340
Ванновка елді мекені, VІІІ-Х ғасырлар
археология
42°28´51
70°21´64
Тұрар Рысқұлов ауылының батыс шетінде
341
Оба, ерте темір ғасыры
археология
42°32´52
70°19´10
Тұрар Рысқұлов ауылының батыс шетінде
342
Жамбасарық елді мекені, VІ-ІХ ғасырлар
археология
42°31´75
70°19´52
Тұрар Рысқұлов ауылының оңтүстік-батыс шетінде
343
Арыс елді мекені, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°31´80
70°22´00
Тұрар Рысқұлов ауылының шығыс шетінде
344
Оба, ерте темір ғасыры
археология
42°30´64
70°24´09
Дауан ауылынан 1,5 шақырым оңтүстікте
345
Қарағашты елді мекені, VІ-ІХ ғасырлар
археология
42°30´30
70°25´30
Дауан ауылынан 2 шақырым оңтүстік-шығыста

42°29´95
70°32´29
в 1 километрах к югу от села Шакпак баба, в 2 километрах к западу от железнодорожной станции № 114
325
Курганный могильник Каратаз (7), ранний железный век
археология
42°29´03
70°31´96
в 2 километрах к югу от села Шакпак баба, на левом берегу реки
Арыс
326
Поселение Жабагылытобе, IV-VІ века
археология
42°26´43
70°31´13
в 8 километрах к юго-западу от села Шакпак баба, на правом берегу реки Жабаглысу
327
Курганный могильник Жабагылы, ранний железный век
археология
42°27´20.2
70°31´52.3
в 7 километрах к юго-западу от села Шакпак баба
328
Поселение Аюжылга, Х-ХII века
археология
42°24´86
70°30´32
в 3,4 километрах к юго-западу от села Жабаглы
329
Поселение Талдыбулак, Х-ХII века
археология
42°25´31
70°28´52
в 2,5 километрах к югу от села Жабаглы
330
Поселение Жабагылы, Х-ХII века
археология
42°25´71
70°28´84
в 0,7 километрах к югу от села Жабаглы
331
Курганный могильник Абаил (9), ранний железный век
археология
42°28´84
70°28´90
в 0,5 километрах к востоку от села Абаил
332
Курганный могильник (7), I век до нашей эры - I век нашей эры
археология
42°28´58.4 70°28´53.2
в 1 километрах к юго-востоку от села Абаил
333
Поселение, VI-VIII века
археология
42°31´27
70°30´77
в 6,9 километрах к востоку от села Акбиик
334
Курган, ранний железный век
археология
42°31´37
70°29´35
в 5,1 километрах к востоку от села Акбиик
335
Поселение, VIIІ-ХII века
археология
42°31´43
70°24´26
на западной окраине села Акбиик, на правом берегу реки Арыс, на авто трассе Шымкент-Тараз
336
Торткуль Кызылбел, VIII-ХII века
археология
42°25´31
70°26´73
в 6 километрах к северо-востоку от села Сарытор, на левом берегу реки Кулан
337
Каменные сооружения, ХVII-ХVIII века
археология
42°37´77
70°26´90
в 10 километрах к северо-востоку от села Кулан, на правом берегу реки Абишбулак
338
Курганный могильник Кулан (10), ранний железный век
археология
42°36´42 70°23´73
в 3 километрах к северо-востоку от села Кулан
339
Поселение Кулантобе, IV-VIII века
археология
42°34´03 70°19´10
на западной окраине села Турар Рыскулов
340
Поселение Ванновское VIII-Х века
археология
42°28´51
70°21´64
на западной окраине села Турар Рыскулов
341
Курган, ранний железный век
археология
42°32´52 70°19´10
на западной окраине села Турар Рыскулов
342
Поселение Жамбасарык, VI-IХ века
археология
42°31´75
70°19´52
на юго-западной окраине села Турар Рыскулов
343
Поселение Арыс, VIII-ХII века
археология
42°31´80
70°22´00
на восточной окраине села Турар Рыскулов
344
Курган, ранний железный век
археология
42°30´64
70°24´09
в 1,5 километрах к югу от села Дауан
345
Поселение Карагашты, VI-IХ века
археология
42°30´30 70°25´30
в 2 километрах к юго-востоку от села Дауан

346
Тереңсай елді мекені, VІ-ІХ ғасырлар
археология
42°30´21
70°22´14
Бақыбек ауылынан 3 шақырым шығыста
347
Дегелекжар елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°35´10
70°00´17
Керейт ауылынан 0,5 шақырым шығыста, Арыс өзенінің оң жағасында
348
Ақтөбе елді мекені, VІ-ІХ ғасырлар
археология
42°29´78
70°23´16
Бақыбек ауылынан 4 шақырым оңтүстік-шығыста
349
Төрткүл, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°19´77
70°15´84
Иірсу ауылында, Ақсу өзенінің оң жағасынан 1 шақырым солтүстікте
350
Тақиятөбе елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°21´51
70°23´27
Иірсу ауылынан 1,3 шақырым оңтүстік-шығыста
351
Карағашты бастау елді мекені, VІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°22´35
70°24´24
Иірсу ауылынан 2,5 шақырым шығыста
352
Аршалысай обалар қорымы (9), ерте темір ғасыры
археология
42°23´39
70°22´29
Иірсу ауылынан 3,9 шақырым солтүстік-шығыста
353
Аршалысай обалар тобы (2), ерте темір ғасыры
археология
42°24´49
70°22´58
Иірсу ауылынан 4,5 шақырым солтүстікте
354
Иірсу обалар қорымы (6), ерте темір ғасыры
археология
42°22´03
70°24´49
Иірсу ауылынан 0,8 шақырым оңтүстікте
355
Обалар тобы (3), ерте темір ғасыры
археология
42°22´57
70°22´47
Иірсу ауылынан 0,3 шақырым шығыста
356
Иірсу елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°22´27
70°22´51
Иірсу ауылынан 0,5 шақырым оңтүстік-шығыста, Иірсу өзенінің сол жағасында
357
Майтөбе елді мекені, ІV-VІІІ ғасырлар
археология
42°23´10
70°23´59
Елтай ауылынан 8,5 шақырым оңтүстікте
358
Төрткүл, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°24´76
70°22´72
Елтай ауылынан 4 шақырым оңтүстікте
359
Бораншы обалар қорымы (7), ерте темір ғасыры
археология
42°25’71
70°22’99
Елтай ауылынан 3 шақырым оңтүстікте
360
Қарабастаутөбе 2 елді мекені, ІV-VІІІ ғасырлар
археология
42°26’15
70°25’83
Күмісбастау ауылының шығыс шетінде
361
Елді мекен, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°26´71
70°24´76
Күмісбастау ауылының батыс шетінде
362
Елді мекен, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°26´45
70°24’93
Күмісбастау ауылының батыс шетінде
363
Елді мекен, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°26´71
70°24’72
Күмісбастау ауылынан 0,5 шақырым оңтүстік-батыста
364
Елтайтөбе қалашығы, Х-ХVІІ ғасырлар
археология
42°27´45
70°22´97
Елтай ауылының орталығында
365
Мүрдетөбе 1 елді мекені, V-VІІІ ғасырлар
археология
42°33´41
70°13´60
Кемербастау ауылынан 4 шақырым батыста
366
Мүрдетөбе 2 елді мекені, VІІІ-Х ғасырлар
археология
42°33´43
70°13´61
Кемербастау ауылынан 3,8 шақырым батыста
367
Оба, ерте темір ғасыры
археология
42°32´83
70°16´25
Азаттық ауылынан 1 шақырым оңтүстікте
368
Азаттықтөбе қалашығы, VІІІ-ХІ ғасырлар
археология
42°32´81
70°17´85
Азаттық ауылының шығыс шетінде, Арыс өзенінің сол жағасында
369
Жыланды елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология

346
Поселение Теренсай, VI-IХ века
археология
42°30´21
70°22´14
в 3 километрах к востоку от села Бакыбек
347
Поселение Дегелекжар, Х-ХII века
археология
42°35´10
70°00´17
в 0,5 километрах к востоку от села Керейт, на правом берегу реки Арыс
348
Поселение Актобе, VI-IХ века
археология
42°29´78
70°23´16
в 4 километрах к юго-востоку от села Бакыбек
349
Торткуль, Х-ХII века
археология
42°19´77
70°15´84
в селе Ирсу, в 1 километрах к северу от правого берега реки Аксу
350
Поселение Такиятобе, Х-ХII века
археология
42°21´51
70°23´27
в 1,3 километрах к юго-востоку от села Ирсу
351
Поселение Карагашты бастау, VI-ХII века
археология
42°22´35
70°24´24
в 2,5 километрах к востоку от села Ирсу
352
Курганный могильник Аршалысай (9), ранний железный век
археология
42°23´39
70°22´29
в 3,9 километрах к северо-востоку от села Ирсу
353
Группа курганов (2) Аршалысай, ранний железный век
археология
42°24´49
70°22´58
в 4,5 километрах к северу от села Ирсу
354
Курганный могильник Ирсу (6), ранний железный век
археология
42°22´03
70°24´49
в 0,8 километрах к югу от села Ирсу
355
Группа курганов (3), ранний железный век
археология
42°22´57 70°22´47
в 0,3 километрах к востоку от села Ирсу
356
Поселение Ирсу, Х-ХII века
археология
42°22´27 70°22´51
в 0,5 километрах к юго-востоку от села Ирсу, на левом берегу реки Ирсу
357
Поселение Майтобе, IV-VIII века
археология
42°23´10 70°23´59
в 8,5 километрах к югу от села Елтай
358
Торткуль, Х-ХII века
археология
42°24´76
70°22´72
в 4 километрах к югу от села Елтай
359
Курганный могильник Бораншы (7), ранний железный век
археология
42°25’71
70°22’99
в 3 километрах к югу от села Елтай
360
Поселение Карабастаутобе 2, ІV-VIII века
археология
42°26’15
70°25’83
на восточной окраине села Кумисбастау
361
Поселение, VIII-ХII века
археология
42°26´71 70°24´76
на западной окраине села Кумисбастау
362
Поселение, Х-ХII века
археология
42°26´45 70°24´93
на западной окраине села Кумисбастау
363
Поселение, Х-ХII века
археология
42°26´71 70°24´72
в 0,5 километрах к юго-западу от села Кумисбастау
364
Городище Елтайтобе, Х-ХVII века
археология
42°27´45 70°22´97
в центре села Елтай
365
Поселение Мурдетобе 1, V-VIII века
археология
42°33´41
70°13´60
в 4 километрах к западу от села Кемербастау
366
Поселение Мурдетобе-2, VIII-Х века
археология
42°33´43
70°13´61
в 3,8 километрах к западу от села Кемербастау
367
Курган, ранний железный век
археология
42°32´83
70°16´25
в 1 километрах к югу от села Азаттык
368
Городище Азаттыктобе, VIII-ХI века
археология
42°32´81
70°17´85
на восточной окраине села Азаттык, на левом берегу реки Арыс
369
Поселение Жыланды, VI-VIII века
археология

42°36´10.8 70°15´07.9
Жыланды ауылының шығыс шетінде
370
Елді мекен, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°33´26
70°12´96
Амангелді ауылының батыс шетінде, Шымкент-Тараз авто жолына жақын жерде
371
Елді мекен 1, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°30´98
70°14´73
Майтөбе ауылының батыс шетінде
372
Елді мекен 2, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°30´99
70°14´78
Майтөбе ауылынан 1 шақырым батыста
373
Шөлтөбе елді мекені, V-VІІІ ғасырлар
археология
42°29´57
70°18´70
Майтөбе ауылынан 2 шақырым шығыста
374
Қарауылтөбе елді мекені, біздің заманымызға дейінгі ІV-І ғасырлар
археология
42°31´27
70°11´56
Жаскешу ауылынан 1,5 шақырым оңтүстік-шығыста
375
Жартытөбе елді мекені, І-ІV ғасырлар
археология
42°33´02.7
70°11´57.6
Жаскешу ауылының шығыс шетінде, Арыс өзенінің сол жағасында
376
Наймантөбе елді мекені, VІІІ-Х ғасырлар
археология
42°33´02
70°11´76
Жаскешу ауылының шығыс шетінде, Арыс өзенінің сол жағасында
377
Жаскешу елді мекені, V-VІІІ ғасырлар
археология
42°34´19
70°09´42
Жаскешу ауылының батыс шетінде, Балықшы көлінің сол жағасында
378
Желсай обалар тобы (2), ерте темір ғасыры
археология
42°35´01
70°07´52
Жаскешу ауылынан 3 шақырым солтүстік-батыста
379
Жанұзақтөбе елді мекені, VІ-VІІІ ғасырлар
археология
42°36´51.1
70°11´05.9
Жанұзақ ауылында, Жыланды өзенінің оң жағасында
380
Қарабастау елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°38´29
70°09´41
Абай ауылынан 3,8 шақырым солтүстік-шығыста, Үлкен Көкбұлақ өзенінің оң жағасында
381
Саламатсай обалар тобы (3), ерте темір ғасыры
археология
42°41´95
70°09´59
Абай ауылынан 8 шақырым солтүстікте
382
Үңгірлі обасы, ерте темір ғасыры
археология
42°43´48
70°07´26
Абай ауылынан 10,6 шақырым солтүстікте, Үңгірлі өзенінің сол жағасында
383
Төрткүлтөбе қалашығы, VІІІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°35´04
70°06´39
Шарапкент ауылының батыс шетінде
384
Балықты 1 елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°35´06
70°07´14
Шарапкент ауылының солтүстік шетінде, Балықты өзенінің сол жағасында
385
Балықты 2 елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°34´90
70°03´06
Шарапкент ауылының шығыс шетінде
386
Керейіт қалашығы, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°35´12
69°57´52.
Керейіт ауылында
387
Қараүңгір тұрағы, біздің заманымызға дейінгі V-ІV мыңжылдықтар
археология
42°35´04
69°56´16
Мақталы ауылынан 10 шақырым солтүстікте
388
Қарауылтөбе обасы, ерте темір ғасыры
археология
42°38´29
70°01´27
Қайыршақты ауылынан 1,5 шақырым оңтүстікте
389
Алтын қазған төрткүлі, ХІ-ХІІ ғасырлар
археология
42°35´12
70°57´52
Қайыршақты ауылынан 4 шақырым шығыста
390
Қарадөң төрткүлі, ІV-VІІІ ғасырлар
археология
42°39´46
70°54´58
Қайыршақты ауылынан 2,3 шақырым солтүстік-батыста
391
Еңбек елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология

42°36´10.8 70°15´07.9
на восточной окраине села Жыланды
370
Поселение, Х-ХII века
археология
42°33´26
70°12´96
на западной окраине села Амангельды, вблизи авто дороги Шымкент-Тараз
371
Поселение 1, Х-ХII века
археология
42°30´98
70°14´73
на западной окраине села Майтобе
372
Поселение 2, Х-ХII века
археология
42°30´99
70°14´78
в 1 километрах к западу от села Майтобе
373
Поселение Шолтобе, V-VIII века
археология
42°29´57
70°18´70
в 2 километрах к востоку от села Майтобе
374
Поселение Караултобе, I-IV века до нашей эры
археология
42°31´27
70°11´56
в 1,5 километрах к юго-востоку от села Жаскешу
375
Поселение Жартытобе, І-ІV века
археология
42°33´02.7
70°11´57.6
на восточной окраине села Жаскешу, на левом берегу реки Арыс
376
Поселение Наймантобе, VIІІ-Х века
археология
42°33´02 70°11´76
на восточной окраине села Жаскешу, на левом берегу реки Арыс
377
Поселение Жаскешу, V-VIII века
археология
42°34´19
70°09´42
на западной окраине села Жаскешу, на левом берегу озера Балыкты
378
Группа курганов Желсай (2), ранний железный век
археология
42°35´01
70°07´52
в 3 километрах к северо-западу от села Жаскешу
379
Поселение Жанузактобе, VI-VIII века
археология
42°36´51.1
70°11´05.9
в селе Жанузак, на правом берегу реки Жыланды
380
Поселение Карабастау, Х-ХII века
археология
42°38´29
70°09´41
в 3,8 километрах к северо-востоку от села Абай, на правом берегу реки Большой Кокбулак
381
Группа курганов Саламатсай (3), ранний железный век
археология
42°41´95 70°09´59
в 8 километрах к северу от села Абай
382
Курган Унгирли, ранний железный век
археология
42°43´48
70°07´26
в 10,6 километрах к северу от села Абай, на левом берегу реки Унгирли
383
Городище Торткультобе, VIII-ХII века
археология
42°35´04
70°06´39
на западной окраине села Шарапкент
384
Поселение Балыкты 1, Х-ХII века
археология
42°35´06
70°07´14
на северной окраине села Шарапкент, на левом берегу реки Балыкты
385
Поселение Балыкты 2, Х-ХII века
археология
42°34´90
70°03´06
на восточной окраине села Шарапкент
386
Городище Кереит, Х-ХII века
археология
42°35´12
69°57´52
в селе Кереит
387
Стоянка Караунгир, V-IV тысячилетия до нашей эры
археология
42°35´04
69°56´16
в 10 километрах к северу от села Макталы
388
Курган Караултобе, ранний железный век
археология
42°38´29
70°01´27
в 1,5 километрах к югу от села Кайыршакты
389
Торткуль Алтын казган, ХІ-ХII века
археология
42°35´12 70°57´52
в 4 километрах к востоку от села Кайыршакты
390
Торткуль Карадон, IV-VIII века
археология
42°39´46
70°54´58
в 2,3 километрах к северо-западу от села Кайыршакты
391
Поселение Енбек, Х-ХII века
археология

42°35´41
70°00´37
Еңбек ауылының солтүстік шетінде, Арыс өзенінің сол жағасында
392
Мыңбай елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°35´41
70°00´37
Мыңбай ауылынан 0,3 шақырым шығыста
393
Машаттөбе елді мекені, VІ-Х ғасырлар
археология
42°34´17
69°51´05
Машат ауылында, Машат өзенінің сол жағасында
394
Кершетас елді мекені, VІ-ІХ ғасырлар
археология
42°30´32
70°55´72
Кершетас ауылынан 2 шақырым батыста, Машат өзенінің оң жағасында
395
Шеңгелді елді мекені, Х-ХІІ ғасырлар
археология
42°29´14
70°57´59
Кершетас ауылының оңтүстік-шығыс шетінде
396
Қоғалы обасы, ерте темір ғасыры
археология
42°28´22
70°01´33
Қоғалы ауылынан 1 шақырым шығыста
397
Жырым обалар тобы (6), ерте темір ғасыры
археология
42°27´09
70°11´15
Дәубаба ауылынан 1 шақырым оңтүстікте
Түркістан қаласы
398
Қалалық атқару комитетінің ғимараты, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
43°30´02.40
68°27´57.40
Түркістан қаласының орталығында, Байбұрт – Ғ.Мүсірепов көшелерінің қиылысында
399
Бала би кесенесі, XIX ғасыр
қала құрылысы және сәулет
43°17´12.0
68°17´02.1
Түркістан қаласының орталығында, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен 1,6 шақырым оңтүстік-шығыста, Алшын көшесіндегі ескі қорымда
400
Балалар спорт мектебі, ХІХ ғасыр
қала құрылысы және сәулет
43°29´99.88
68°27´74.45
Түркістан қаласы, Әмір Темір көшесі, 3 А
401
Дәріхана ғимараты, ХІХ ғасырдың соңы
қала құрылысы және сәулет
43°30´12.49
68°27´59.09
Түркістан қаласы, Ғ.Мүсірепов көшесі, 9
402
Казарма,
ХІХ-ХХ ғасырлар
қала құрылысы және сәулет
43°29´90.59
68°27´39.22
Түркістан қаласының орталығында, Қожа Ахмет Ясауи кесенесінен 0,5 шақырым солтүстік-шығыста
Шардара ауданы
403
Сүткент қалашығы, І-ХV ғасырлар
археология
41°56´19.5
68°04´15.7
Сүткент ауылынан 2 шақырым батыста
Ескерту: *Жақшаның ішінде тұрған 2, 3, 4, 5, 6, 9 және т.б. сандар Оба қорымдарының санын білдіреді

42°35´41
70°00´37
на северной окраине села Енбек, на левом берегу реки Арыс
392
Поселение Мынбай, Х-ХII века
археология
42°35´41
70°00´37
в 0,3 километрах к востоку от села Мынбай
393
Поселение Машаттобе, VI-Х века
археология
42°34´17
69°51´05
в селе Машат, на левом берегу реки Машат
394
Поселение Кершетас, VI-ІХ века
археология
42°30´32 70°55´72
в 2 километрах к западу от села Кершетас, на правом берегу реки Машат
395
Поселение Шенгельды, Х-ХII века
археология
42°29´14 70°57´59
на юго-восточной окраине села Кершетас, в 30 метрах от правого берега реки Машат
396
Курган Когалы, ранний железный век
археология
42°28´22 70°01´33
в 1 километрах к востоку от села Когалы
397
Группа курганов Жырым (6), ранний железный век
археология
42°27´09 70°11´15
в 1 километрах к югу от села Даубаба
город Туркестан
398
Здание городского исполкома, ХIХ век
градостроительство и архитектура
43°30´02.40
68°27´57.40
в центре города Туркестан, на пересечении улиц Байбурт – Г.Мусирепова
399
Мавзолей Бала би, XIX век
градостроительство и архитектура
43°17´12.0
68°17´02.1
в центре города Туркестан, в 1,6 километрах к юго-востоку от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясави, в старом кладбище на улице Алшын
400
Детская спортивная школа, ХIХ век
градостроительство и архитектура
43°29´99.88
68°27´74.45
город Туркестан, на улице Амира Тимура,3 А
401
Здание аптеки, конец XIX века
градостроительство и архитектура
43°30´12.49
68°27´59.09
город Туркестан, на улице Г.Мусирепова, 9
402
Казарма,
ХІХ-ХХ века
градостроительство и архитектура
43°29´90.59
68°27´39.22
в центре города Туркестан, в 0,5 километрах к северо-востоку от мавзолея Ходжа Ахмеда Ясави
Шардаринский район
403
Городище Сюткент, I-ХV века
археология
41°56´19.5
68°04´15.7
в 2 километрах к западу от села Сюткент
Примечание: * Цифры 2, 3, 4, 5, 6, 9 и т. д. в скобках. цифры представляют количество Курганных могильников