"Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 401 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрінің м.а. 2024 жылғы 16 қаңтардағы № 17 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 17 қаңтарда № 33911 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4-т. қараңыз.
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарды белгілеу туралы" Қазақстан Республикасы Инвестициялар және даму министрінің 2015 жылғы 31 наурыздағы № 401 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11666 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Құрылыс материалдарының, бұйымдары мен конструкцияларының энергия тиімділігі жөніндегі талаптарда:
7-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Жарық өткізгіш конструкциялардың жылу беру кедергісінің, көлеңкелеу коэффициентінің және күн радиациясының салыстырмалы өткізгіштігінің көрсеткіші осы Талаптарға 1-қосымшаға сәйкес көрсеткіштерден төмен еместі құрайды";
1 және 2-қосымшалар осы бұйрыққа 1 және 2-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің Өнеркәсіп комитеті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Өнеркәсіп және құрылыс министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Өнеркәсіп және құрылыс вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс министрінің
міндетін атқарушы
А. Бейспеков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 16 қаңтардағы
№ 17 Бұйрыққа
1-қосымша
Құрылыс материалдарының,
бұйымдары мен
конструкцияларының
энергия тиімділігі жөніндегі
талаптарға
1-қосымша
Жылу беруге келтірілген кедергі, жарық өткізгіш конструкциялардың көлеңкелеу және күн радиациясының салыстырмалы өткізу коэффициенті
Жарық ойығын толтыру
Мөлдір жарық конструкциялар
ағаш немесе ПВХ жақтауларда
алюминий жақтауларда
Ror,
м2×°C/
Вт
t
k
Ror,
м2×°C/
Вт
t
k
Қосарланған жақтауларда кәдімгі шыныдан жасалған қосарлы шынылау
0,4

О внесении изменений в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 401 "Об установлении требований по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций"
Приказ и.о. Министра промышленности и строительства Республики Казахстан от 16 января 2024 года № 17. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 17 января 2024 года № 33911
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. п. 4.
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра по инвестициям и развитию Республики Казахстан от 31 марта 2015 года № 401 "Об установлении требований по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11666) следующие изменения:
в Требованиях по энергоэффективности строительных материалов, изделий и конструкций, утвержденных указанным приказом:
пункт 7 изложить в следующей редакции:
"Показатель приведенного сопротивления теплопередачи, коэффициента затенения и относительного пропускания солнечной радиации светопрозрачных конструкций составляет не ниже показателей, согласно приложению 1 к настоящим Требованиям";
приложения 1 и 2 изложить в новой редакции согласно приложениям 1 и 2 к настоящему приказу.
2. Комитету промышленности Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства промышленности и строительства Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра промышленности и строительства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
А. Бейспеков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 16 января 2024 года № 17
Приложение 1
к Требованиям
по энергоэффективности
строительных материалов,
изделий и конструкций
Приведенное сопротивление теплопередаче, коэффициент затенения и относительного пропускания солнечной радиации светопрозрачных конструкций
Заполнение светового проема
Светопрозрачные конструкции
в деревянных или ПХВ переплетах
в алюминиевых переплетах
Ror,
м2× C/Вт
t
k
Ror,
м2× C/Вт
t
K
Двойное остекление из обычного стекла в спаренных переплетах
0,4

0,60
0,38
қатты іріктемелі жабыны бар және аргонмен толтырылған
0,69
0,60/-
0,58
-
0,60
0,58
* Болатты жақтауларда
1. Жұмсақ іріктемелі шыны жабындарына жылу эмиссиясы 0,15-тен аз жабындар, қатты (К шыны) - 0,15 және одан да көп жабындар жатады.
2. Жарық саңылауларын толтырудың жылу беруге келтірілген кедергісінің мәні шынылау ауданының жарық ойығының толтыру ауданына қатынасы 0,75 болған жағдайда беріледі.
3. Кестеде көрсетілген жылу беруге кедергінің мәндерін конструкцияларға арналған стандарттарда немесе техникалық шарттарда осы мәндер болмаған немесе сынақ нәтижелерімен расталмаған кезде есептеу ретінде қолдануға рұқсат етіледі.

0,60
0,38
с твердым селективным покрытием и заполнением аргоном
0,69
0,60/-
0,58
-
0,60
0,58
* В стальных переплетах.
1. К мягким селективным покрытиям стекла относят покрытия с тепловой эмиссией менее 0,15, к твердым (K стекло) - 0,15 и более.
2. Значения приведенного сопротивления теплопередаче заполнений световых проемов даны для случаев, когда отношение площади остекления к площади заполнения светового проема равно 0,75.
3. Значения приведенного сопротивления теплопередаче, указанные в таблице, допускается применять в качестве расчетных при отсутствии этих значений в стандартах или технических условиях на конструкции или не подтвержденных результатами испытаний.

4. Алымда тұрғын, қоғамдық және қосалқы ғимараттардың, бөлгіште - өндірістік ғимараттардың жарық өткізгіш онструкциялары, жақшада - саңылаусыз жақтаулары бар жарық өткізгіш конструкциялар үшін t мәндері келтірілген.
5. Шыныпакеттері бар терезелер үшін мәндер былайша келтірілген:
ағаш терезелер үшін жақтау ені 78 мм;
үш ауа камерасы бар ені 60 мм ПВХ жақтаулардағы терезе конструкциялары үшін. Ені 70 мм және бес ауа камерасы бар ПВХ жақтауларды қолданған кезде жылу беруге кедергі 0,03 м2×°С/Вт артады;
алюминий терезелер үшін мәндер термиялық ендірмелері бар жақтаулар үшін келтірілген.
Қысқартылған атаулардың толық жазылуы:
Ror – берілген жылу беру кедергісі;
м2 – шаршы метр;
°C –Цельси бойынша градус температурасы;
Вт – ватт;
t – жарық өткізбейтін элементтермен көлеңкелеу коэффициенті;
K – терезелердің, балкон есіктерінің және шамдардың күн радиациясының салыстырмалы өткізу коэффициенті;
ПВХ – поливинихлорид;
мм – миллиметр.
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министрінің міндетін атқарушы
2024 жылғы 16 қаңтардағы
№ 17 Бұйрыққа
2-қосымша
Құрылыс материалдарының,
бұйымдары мен
конструкцияларының
энергия тиімділігі жөніндегі
талаптарға
2-қосымша
Жылу оқшаулағыш материалдардың жылу техникалық көрсеткіштері
Материал
Құрғақ күйдегі материалдардың сипаттамасы
Тығыздығы
r0,
кг/м3
Меншікті жылу сыйымдылығы со, кДж/
(кг × оС)
Жылу өткізгіштік коэффициенті
l0, Вт/(м × °С)
1
2
3
4
А. Минералды мақта (МЕМСТ 4640), шыны талшықты, көбік шыны, газды шыны
Тігілетін минерал мақта төсеніштер
(МЕМСТ 21880)

4. В числителе приведены значения t для светопрозрачных конструкций жилых, общественных и вспомогательных зданий, в знаменателе - производственные зданий, в скобках - для светопрозрачных конструкций с глухими переплетами.
5. Значения для окон со стеклопакетами приведены:
для деревянных окон при ширине переплета 78 мм;
для конструкций окон в ПВХ переплетах шириной 60 мм с тремя воздушными камерами. При применении ПВХ переплетов шириной 70 мм и с пятью воздушными камерами приведенное сопротивление теплопередаче увеличивается на 0,03 м2× C/Вт;
для алюминиевых окон значения приведены для переплетов с термическими вставками.
Расшифровка аббревиатуры:
Ror – приведенное сопротивление теплопередаче;
м2 – квадратный метр;
°C – градус температуры по Цельсию;
Вт – ватт;
t – коэффициент затенения непрозрачными элементами;
K – коэффициент относительного пропускания солнечной радиации окон, балконных дверей и фонарей;
ПВХ – поливинихлорид;
мм – миллиметр.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра промышленности
и строительства
Республики Казахстан
от 16 января 2024 года № 17
Приложение 2
к Требованиям
по энергоэффективности
строительных материалов,
изделий и конструкций
Теплотехнические показатели теплоизоляционных материалов
Материал
Характеристики материала в сухом состоянии
Плотность
r0,
кг/м3
удельная теплоемкость со, кДж/
(кг × оС)
Коэффициент теплопроводности l0, Вт/(м × °С)
1
2
3
4
А. Минераловатные (ГОСТ 4640), стекловолокнистые, пеностекло, газостекло
Маты минераловатные прошивные (ГОСТ 21880)