"Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын әзірлеуге немесе түзетуге қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 2 шілдедегі № 60 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары - Ұлттық экономика министрінің 2024 жылғы 29 наурыздағы № 14 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 1 сәуірде № 34199 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын әзірлеуге немесе түзетуге қойылатын талаптарды бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің 2019 жылғы 2 шілдедегі № 60 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18957 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі 225-1-бабының 4-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:"
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын әзірлеуге немесе түзетуге қойылатын талаптарда:
1, 2 және 3-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын әзірлеуге немесе түзетуге қойылатын талаптар (бұдан әрі – Талаптар) Қазақстан Республикасының Бюджет кодексі (бұдан әрі – Кодекс) 225-1-бабының 4-тармағына сәйкес әзірленді және экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын әзірлеуге немесе түзетуге қойылатын талаптарды айқындайды.
2. Осы Талаптарда мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) Қазақстан Республикасының экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдігі – Қазақстан Республикасы Үкіметінің экспортты қолдау бойынша кепілдік шартының талаптарына сәйкес Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі алдындағы оның сақтандыру және кепілді төлемдер бойынша берешегін толық немесе ішінара өтеу міндеттемесі;
2) экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысы (бұдан әрі – қорытынды) – мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігіне экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік берудің орындылығы (сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның оң салалық қорытындысы негізінде дайындалған, оның елдің экономикасына әсері мен стратегиялық және (немесе) бағдарламалық құжаттарға сәйкестігі) тұрғысынан қорытындысы;

О внесении изменений в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 60 "Об утверждении Требований к разработке или корректировке заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта"
Приказ Заместителя Премьер-Министра - Министра национальной экономики Республики Казахстан от 29 марта 2024 года № 14. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 апреля 2024 года № 34199
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра национальной экономики Республики Казахстан от 2 июля 2019 года № 60 "Об утверждении Требований к разработке или корректировке заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18957) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с пунктом 4 статьи 225-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Требованиях к разработке или корректировке заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта, утвержденных указанным приказом:
пункты 1, 2 и 3 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Требования к разработке или корректировке заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта (далее – Требования) разработаны в соответствии с пунктом 4 статьи 225-1 Бюджетного кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют требования к разработке или корректировке заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта.
2. В настоящих Требованиях используются следующие понятия:
1) государственная гарантия Республики Казахстан по поддержке экспорта – обязательство Правительства Республики Казахстан перед Экспортно-кредитным агентством Казахстана в соответствии с условиями договора гарантии по поддержке экспорта, полностью или частично погасить ее задолженность по страховым и гарантийным выплатам;
2) заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственной гарантий по поддержке экспорта (далее – заключение) – заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию на предмет целесообразности предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта (ее влияния на экономику страны и соответствие стратегическим и (или) программным документам, подготовленное на основании положительного отраслевого заключения уполномоченного органа в области государственной поддержки индустриально-инновационной деятельности) Экспортно-кредитному агентству Казахстана;

3) сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның салалық қорытындысы – сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның тиісті Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігіне экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдік беру арқылы саланы дамыту басымдықтарына сәйкестігі тұрғысына қорытындысы.
3. Қорытынды Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға қосымшасымен бірге қағаз және электрондық жеткізгіштерде ұсынған мынадай құжаттардың негізінде әзірленеді:
1) мемлекеттік кепілдік сомасын, оның қолданылу мерзімін, мемлекеттік кепілдікті пайдаланудың институционалдық схемасын (процестің барлық қатысушылары туралы ақпарат, олардың өзара іс-қимылы) қамтитын мемлекеттік кепілдік бойынша ақпарат;
2) құрылтай құжаттарының, сондай-ақ Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігінің мәртебесін растайтын құжаттардың көшірмелерін, компанияның даму стратегиясын, рейтингтік есепті қамтитын Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі туралы ақпарат;
3) Кодекстің 225-3-бабының 2) тармақшасына сәйкес сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның оң қорытындысы.";
5, 6 және 7-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Осы Талаптардың 3-тармағында көрсетілген құжаттарды қарау қорытындылары бойынша мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға оларды ұсынған күннен бастап 30 (отыз) жұмыс күнінен кешіктірілмейтін мерзімде осы Талаптарға қосымшаға сәйкес нысан бойынша қорытынды дайындайды.
6. Егер мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті орган қорытындыны ұсынғаннан кейін 3 (үш) жыл ішінде Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі мемлекеттік кепілдік бермеген жағдайда, осы қорытынды түзетілуге тиіс.
7. Қорытынды түзетілген жағдайда Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі мемлекеттік жоспарлау жөніндегі уәкілетті органға осы Талаптардың 3-тармағына сәйкес құжаттарды ұсынады.";
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын әзірлеуге немесе түзетуге қойылатын талаптарға қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің Инвестициялық саясат департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді және оны Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.

3) отраслевое заключение уполномоченного органа в области регулирования внешнеторговой деятельности – заключение уполномоченного органа в области регулирования внешнеторговой деятельности на предмет соответствия приоритетам развития отрасли посредством предоставления государственной гарантии по поддержке экспорта, соответствующему Экспортно-кредитному агентству Казахстана.
3. Заключение разрабатывается на основании следующих документов, представленных Экспортно-кредитным агентством Казахстана в уполномоченный орган по государственному планированию на бумажном и электронном носителях с приложением:
1) информации по государственной гарантии, которая содержит сумму государственной гарантии, срок ее действия, институциональную схему использования государственной гарантии (информация обо всех участниках процесса, их взаимодействие);
2) информации об Экспортно-кредитном агентстве Казахстана, которая содержит копии учредительных документов, а также документов, подтверждающих статус Экспортно-кредитного агентства Казахстана, стратегию развития компании, рейтинговый отчет;
3) положительного заключения уполномоченного органа в области регулирования внешнеторговой деятельности в соответствии с подпунктом 2) статьи 225-3 Кодекса.";
пункты 5, 6 и 7 изложить в следующей редакции:
"5. По итогам рассмотрения документов, указанных в пункте 3 настоящих Требований, центральный уполномоченный орган по государственному планированию в срок не позднее 30 (тридцати) рабочих дней со дня их представления Экспортно-кредитным агентством Казахстана в уполномоченный орган по государственному планированию готовит заключение по форме согласно приложению к настоящим Требованиям.
6. В случае если в течение 3 (трех) лет после предоставления заключения центральным уполномоченным органом по государственному планированию не выдана государственная гарантия Экспортно-кредитным агентством Казахстана, данное заключение подлежит корректировке.
7. В случае корректировки заключения Экспортно-кредитное агентство Казахстана представляет в уполномоченный орган по государственному планированию документы в соответствии с пунктом 3 настоящих Требований.";
приложение к Требованиям к разработке или корректировке заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта изложить в редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту инвестиционной политики Министерства национальной экономики Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан и его размещение на интернет-ресурсе Министерства национальной экономики Республики Казахстан.

3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі және 2024 жылғы 25 наурыздан бастап туындаған құқықтық қатынастарға қолданылады.
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
Н. Байбазаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Премьер-Министрінің
орынбасары –
Ұлттық экономика министрі
2024 жылғы 29 наурыздағы
№ 14 бұйрығына
қосымша
Экспортты қолдау бойынша
мемлекеттік кепілдіктер беру
үшін мемлекеттік жоспарлау
жөніндегі орталық уәкілетті
органның қорытындысын
әзірлеуге немесе түзетуге
қойылатын талаптарға
қосымша
Нысан
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қортындысы
1.
Мемлекеттік кепілдік бойынша жалпы ақпарат
2.
Мемлекеттік кепілдік сомасы
3.
Мемлекеттік кепілдіктің қолданылу мерзімі
4.
Мемлекеттік кепілдікті пайдаланудың институционалдық схемасы (процестің барлық қатысушылары туралы ақпарат, олардың өзара іс-қимылы)
5.
Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігі туралы ақпарат
6.
Экспортты қолдау бойынша мемлекеттік кепілдіктер беру үшін мемлекеттік жоспарлау жөніндегі орталық уәкілетті органның қорытындысын әзірлеуге немесе түзетуге қойылатын талаптардың 3-тармағында көзделген ұсынылған құжаттаманың болуы
7.
Тиісті Қазақстанның экспорттық-кредиттік агенттігіне мемлекеттік кепілдік берудің негіздемесі (сыртқы сауда қызметін реттеу саласындағы уәкілетті органның қорытындысына сәйкес)
8.
Мемлекеттік жоспарлау жүйесінің құжаттарына сәйкестікке талдау (құжаттың деректемелерін көрсету)
9.
Тұжырымдар мен ұсынымдар

3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра национальной экономики Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования и распространяется на правоотношения, возникшие с 25 марта 2024 года.
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
Н. Байбазаров
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Заместитель Премьер-Министра
– Министр национальной экономики
Республики Казахстан
от 29 марта 2024 года № 14
Приложение
к Требованиям к разработке
или корректировке заключения
центрального уполномоченного
органа по государственному
планированию для предоставления
государственных гарантий
по поддержке экспорта
Форма
Заключение центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта
1.
Общая информация по государственной гарантии
2.
Сумма государственной гарантии
3.
Срок действия государственной гарантии
4.
Институциональная схема использования государственной гарантии (информация обо всех участниках процесса, их взаимодействие)
5.
Информация об Экспортно-кредитном агентстве Казахстана
6.
Наличие представленной документации, предусмотренной пунктом 3 Требований к разработке или корректировке заключения центрального уполномоченного органа по государственному планированию для предоставления государственных гарантий по поддержке экспорта
7.
Обоснование предоставления государственной гарантии соответствующему Экспортно-кредитному агентству Казахстана (согласно заключению уполномоченного органа, в области регулирования внешнеторговой деятельности)
8.
Анализ соответствия документам Системы государственного планирования (указать реквизиты документа)
9.
Выводы и рекомендации