"Әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 наурыздағы № 84 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 4 сәуірдегі № 91 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 8 сәуірде № 34233 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Әлеуметтік-еңбек саласында мемлекеттік қызметтерді көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2021 жылғы 25 наурыздағы № 84 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 22394 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
1-тармақ мынадай мазмұндағы 10) тармақшамен толықтырылсын:
"10) "Қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды қайтару" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары осы бұйрыққа 8-2 қосымшаға сәйкес бекітілсін.";
осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес 8-2 қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Әлеуметтік қамсыздандыру және әлеуметтік сақтандыру департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ресми интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау бірінші вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар және
аэроғарыш өнеркәсібі министрлігі
2024 жылғы 4 сәуірдегі
№ 91 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасының
Еңбек және халықты әлеуметтік
қорғау министрінің
2021 жылғы 25 наурыздағы
№ 84 бұйрығына
8-2-қосымша
"Қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды қайтару" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары 1-тарау. Жалпы ережелер

О внесении дополнений в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 марта 2021 года № 84 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере"
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 4 апреля 2024 года № 91. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 8 апреля 2024 года № 34233
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 25 марта 2021 года № 84 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в социально-трудовой сфере" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 22394) следующие дополнения:
пункт 1 дополнить подпунктом 10) следующего содержания:
"10) Правила оказания государственной услуги "Возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени" согласно приложению 8-2 к настоящему приказу".
дополнить приложением 8-2 согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту социального обеспечения и социального страхования Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан, в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на официальном интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр труда и социальной защиты
населения Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности Республики Казахстан
Приложение к приказу
от 4 апреля 2024 года № 91
Приложение 8-2 к приказу
Министра труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 25 марта 2021 года № 84
Правила
оказания государственной услуги "Возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени"
Глава 1. Общие положения

1. Осы "Қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды қайтару" мемлекеттік қызметін көрсету қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 10-бабының 1) тармақшасына сәйкес әзірленді және "Қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды қайтару" мемлекеттік қызметін (бұдан әрі – мемлекеттік көрсетілетін қызмет) көрсету тәртібін айқындайды.
2. "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші) мемлекеттік қызметті жеке және заңды тұлғаларға (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті алушы) осы Қағидаларға сәйкес көрсетеді.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәртібін айқындайтын заңға тәуелді нормативтік құқықтық актілерге енгізілген өзгерістер және (немесе) толықтырулар туралы ақпарат "электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым операторына, Бірыңғай байланыс орталығына тиісті нормативтік құқықтық акт Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде жіберіледі.
3. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы (бұдан әрі – Мемлекеттік корпорация, көрсетілетін қызметті беруші) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес мемлекеттік қызметтерді көрсету үшін, "бір терезе" қағидаты бойынша мемлекеттік қызметтер көрсетуге өтініштерді қабылдау және көрсетілетін қызметті алушыға олардың нәтижелерін беру жөніндегі жұмысты ұйымдастыру, мемлекеттік қызметтерді электрондық нысанда көрсетуді қамтамасыз ету үшін Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған заңды тұлға;
2) Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры (бұдан әрі – БЖЗҚ) – зейнетақы жарналарын тарту және зейнетақы төлемдері жөніндегі қызметті, сондай-ақ Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінде айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын заңды тұлға.
3) БЖЗҚ автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – БЖЗҚ ААЖ) – ақпаратты сақтауға, беруге және өңдеуге байланысты БЖЗҚ қызметін автоматтандыруға арналған бағдарламалық-аппараттық құралдар жиынтығы;
4) жеке зейнетақы шоты (бұдан әрі – ЖЗШ) – Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес міндетті зейнетақы жарналары салымшысының, өзі үшін міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары, ерікті зейнетақы жарналары аударылған жеке тұлғаның (зейнетақы төлемдерін алушының) міндетті зейнетақы жарналары не міндетті кәсіптік зейнетақы жарналары не ерікті зейнетақы жарналары, инвестициялық кіріс, өсімпұл және өзге де түсімдер есепке алынатын және зейнетақы төлемдері жүргізілетін жеке атаулы шоты;

1. Настоящие Правила оказания государственной услуги "Возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени" (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 1) статьи 10 Закона Республики Казахстан "О государственных услугах" и определяют порядок оказания государственной услуги "Возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени" (далее – государственная услуга).
2. Государственная услуга оказывается некоммерческим акционерным обществом "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – услугодатель) физическим и юридическим лицам (далее – услугополучатель) в соответствии с настоящими Правилами.
Информация о внесенных изменениях и (или) дополнениях в подзаконные нормативные правовые акты, определяющие порядок оказания государственной услуги, направляется оператору информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства", в Единый контакт-центр в течение трех рабочих дней после государственной регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан соответствующего нормативного правового акта.
3. Основные понятия, используемые в настоящих Правилах:
1) Государственная корпорация "Правительство для граждан" (далее – Государственная корпорация, услугодатель) – юридическое лицо, созданное по решению Правительства Республики Казахстан для оказания государственных услуг в соответствии с законодательством Республики Казахстан, организации работы по приему заявлений на оказание государственных услуг и выдаче их результатов услугополучателю по принципу "одного окна", обеспечения оказания государственных услуг в электронной форме;
2) Единый накопительный пенсионный фонд (далее – ЕНПФ) – юридическое лицо, осуществляющее деятельность по привлечению пенсионных взносов и пенсионным выплатам, а также иные функции, определенные Социальным кодексом Республики Казахстан;
3) автоматизированная информационная система ЕНПФ (далее – АИС ЕНПФ) - совокупность программно-аппаратных средств, предназначенных для автоматизации деятельности ЕНПФ, связанной с хранением, передачей и обработкой информации;
4) индивидуальный пенсионный счет (далее – ИПС) – личный именной счет вкладчика обязательных пенсионных взносов, физического лица, за которого перечислены обязательные профессиональные пенсионные взносы, добровольные пенсионные взносы (получателя пенсионных выплат), на котором учитываются обязательные пенсионные взносы либо обязательные профессиональные пенсионные взносы, либо добровольные пенсионные взносы, инвестиционный доход, пеня и иные поступления в соответствии с законодательством Республики Казахстан и с которого производятся пенсионные выплаты;

5) "Заңды тұлғалар" мемлекеттік деректер қоры" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ЗТ МДҚ) – ұлттық бизнес-сәйкестендіру нөмірлерінің ұлттық тізілімін жүргізуге арналған мемлекеттік деректер қоры және заңды тұлғаларға филиалдар мен өкілдіктерге ЗТ МДҚ және Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігі Мемлекеттік кірістер комитетінің ведомстволық жүйелерімен өзара іс-қимыл жасай отырып, бизнес-сәйкестендіру нөмірін беруді қамтамасыз етеді;
6) Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – Еңбекминінің АЖ) – зейнетақы төлемдері мен жәрдемақыларды қарауға және тағайындауға, сондай-ақ төлемдер тағайындалған адамдарды есепке алу мен мониторингті жүзеге асыруға арналған ақпараттық жүйелер кешені;
7) көрсетілетін қызметті алушы – Қазақстан Республикасының орталық мемлекеттік органдарын, шет елдердегі мекемелерін, облыстардың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, аудандардың, облыстық маңызы бар қалалардың жергілікті атқарушы органдарын, қаладағы аудандардың, аудандық маңызы бар қалалардың, кенттердің, ауылдардың, ауылдық округтердің әкімдерін қоспағанда, жеке немесе заңды тұлғалар;
8) міндетті зейнетақы жарналары (бұдан әрі – МЗЖ) – Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексіне сәйкес Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына енгізілетін ақша;
9) МЗЖ салымшысы (бұдан әрі – салымшы) – БЖЗҚ-да МЗЖ есепке алу үшін жеке зейнетақы шоты бар жеке тұлға;
10) міндетті зейнетақы жарналарын төлеу жөніндегі агент (бұдан әрі – агент) – Қазақстан Республикасындағы қызметін шетелдік заңды тұлғалардың тұрақты мекемесі, филиалдары, өкілдіктері арқылы жүзеге асыратын шетелдік заңды тұлғаны қоса алғанда, Қазақстан Республикасының заңнамасында айқындалатын тәртіппен міндетті зейнетақы жарналарын, ұстап қалатын (есепке жазатын) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аударатын жеке немесе заңды тұлға;
11) "Төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру" автоматтандырылған ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ТӨҰ" ААЖ) – әлеуметтік аударымдар мен төлемдерді өңдеуді ұйымдастыру үшін процестерді автоматтандыру бойынша ақпараттық жүйе;
12) "электрондық үкімет" веб-порталы (бұдан әрі – портал) – нормативтік құқықтық базаны қоса алғанда, бүкіл шоғырландырылған үкіметтік ақпаратқа және электрондық нысанда көрсетілетін мемлекеттік қызметтерге, табиғи монополиялар субъектілерінің желілеріне қосуға техникалық шарттарды беру жөніндегі қызметтерге және квазимемлекеттік сектор субъектілерінің қызметтеріне қол жеткізудің бірыңғай терезесі болатын ақпараттық жүйе;

5) информационная система "Государственная база данных "Юридические лица" (далее – ГБД ЮЛ) – государственная база данных, предназначенная для ведения национального реестра бизнес-идентификационных номеров и обеспечивает присвоение бизнес-идентификационного номера юридическим лицам, филиалам и представительствам во взаимодействии с ГБД ЮЛ и ведомственными системами Комитета государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан;
6) информационная система Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан (далее – ИС МТСЗН) – комплекс информационных систем, предназначенных для рассмотрения и назначения пенсионных выплат и пособий, а также осуществления учета и мониторинга лиц, которым назначены выплаты;
7) услугополучатель – физические или юридические лица, за исключением центральных государственных органов, загранучреждений Республики Казахстан, местных исполнительных органов областей, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения, акимов районов в городе, городов районного значения, поселков, сел, сельских округов;
8) обязательные пенсионные взносы (далее – ОПВ) – деньги, вносимые в соответствии с Социальным кодексом Республики Казахстан в ЕНПФ в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан;
9) вкладчик ОПВ (далее - вкладчик) - физическое лицо, имеющее ИПС для учета ОПВ в ЕНПФ;
10) агент по уплате обязательных пенсионных взносов (далее – агент) – физическое или юридическое лицо, включая иностранное юридическое лицо, осуществляющее деятельность в Республике Казахстан через постоянное учреждение, филиалы, представительства иностранных юридических лиц, исчисляющие, удерживающие (начисляющие) и перечисляющие обязательные пенсионные взносы в ЕНПФ в порядке, определяемом законодательством Республики Казахстан;
11) автоматизированная информационная система "Организация обработки платежей" (далее – АИС "ООП") – информационная система по автоматизации процессов для организации обработки пенсионных и социальных отчислений и платежей;
12) веб-портал "электронного правительства" (далее – портал) – информационная система, представляющая собой единое окно доступа ко всей консолидированной правительственной информации, включая нормативную правовую базу, и к государственным услугам, услугам по выдаче технических условий на подключение к сетям субъектов естественных монополий и услугам субъектов квазигосударственного сектора, оказываемым в электронной форме;

13) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың анықтығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
2-тарау. Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі
4. Мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес мемлекеттік қызметті көрсетуге қойылатын негізгі талаптар тізбесінде (бұдан әрі – тізбе) көрсетілген құжаттарды қоса бере отырып, Мемлекеттік корпорацияға осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш береді немесе www.egov.kz "электрондық үкімет" веб-порталында (бұдан әрі – портал) электрондық өтінімді өз бетінше қалыптастырады.
5. Құжаттарды қараудың және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін берудің жалпы мерзімі:
қағаз түріндегі өтініштер үшін – Мемлекеттік корпорацияда "ТӨҰ" ААЖ-да қағаз өтініштерді тіркеу журналында тіркелген күннен бастап;
порталда қалыптастырылған өтініштер үшін – "ТӨҰ" ААЖ-да қайтаруға электрондық өтінімдер журналына түскен күннен бастап он бес жұмыс күнінен аспайды.
6. Қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұлды қайтару үшін құжаттар топтамасын көрсетілетін қызметті алушы көрсетілетін қызметті берушіге пошта арқылы жолдайды немесе көрсетілетін қызметті берушінің кеңсесіне қолма-қол береді.
7. Көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 525 қаулысымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдерінің (бұдан әрі – Қаулы) 21-22-тармақтарына сәйкес құжаттар топтамасы кеңседе тіркелгеннен кейін бес жұмыс күні ішінде өтініштердің дұрыс толтырылуын тексереді және нотариалды куәландырылған, осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес міндетті зейнетақы жарналары салымшысының қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұлдарды оның жеке зейнетақы шотынан есептен шығаруға келісімі туралы өтінішіндегі бірегей код бойынша QR-код арқылы кодтарды оқу жөніндегі қосымшаның көмегімен немесе enis.kz сайттағы құжаттың тексеру коды бойынша нотариаттық мәміленің түпнұсқалығы мен дұрыстығын айқындайды.
8. Көрсетілетін қызметті беруші қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұл сомасын қайтаруға көрсетілетін қызметті алушының өтінішін қараудан мынадай жағдайларда бас тартады:
1) тізбенің 8-тармағына сәйкес қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұлды қайтаруға арналған құжаттардың толық емес топтамасы ұсынылған;

13) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания;
Глава 2. Порядок оказания государственной услуги
4. Для получения государственной услуги услугополучатель подает заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам с приложением документов, указанных в перечне основных требований к оказанию государственной услуги, согласно приложению 2 к настоящим Правилам (далее – перечень), в Государственную корпорацию или формирует электронную заявку самостоятельно на веб-портале "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
5. Общий срок рассмотрения документов и выдачи результатов оказания государственной услуги составляет не более пятнадцати рабочих дней:
для заявлений в бумажном виде - со дня регистрации в Государственной корпорации в журнале регистрации бумажных заявлений в АИС "ООП";
для заявлений, сформированных на портале – со дня поступления в журнал электронных заявок на возврат в АИС "ООП".
6. Пакет документов на возврат ошибочно перечисленных ОПВ и (или) пени направляется услугополучателем услугодателю посредством почтовой связи или подается нарочно в канцелярию услугодателя.
7. Услугодатель согласно пунктам 21-22 Правил и сроков исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взысканий по ним, утвержденных постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 525 (далее – Постановление), в течение пяти рабочих дней после регистрации пакета документов в канцелярии проверяет правильность заполнения заявлений и по уникальному коду на нотариально заверенном заявлении вкладчика обязательных пенсионных взносов о согласии списания с его индивидуального пенсионного счета ошибочно перечисленных ОПВ и (или) пени согласно приложению 3 к настоящим Правилам определяет подлинность и достоверность нотариальной сделки по QR-коду с помощью приложения по считыванию кодов или по проверочному коду документа на сайте enis.kz.
8. Услугодатель отказывает в рассмотрении заявления услугополучателя на возврат ошибочно перечисленных ОПВ и (или) пени в следующих случаях:
1) предоставлен неполный пакет документов на возврат ошибочно перечисленных ОПВ и (или) пени согласно пункту 8 перечня;

2) МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомасын қайтаруға өтініш дұрыс толтырылмаған;
3) салымшының (салымшылардың) МЗЖ және (немесе) өсімпұл сомасын оның ЖЗШ-дан есептен шығаруға нотариат куәландырған келісімі болмаған немесе расталмаған жағдайлар.
Көрсетілетін қызметті беруші толтыру себептері мен қателіктерін көрсете отырып, өтінішті қараудан бас тарту туралы жазбаша жауапты қалыптастырады және оны пошта байланысы арқылы көрсетілетін қызметті алушыға жібереді.
9. МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомасын қайтаруға агенттің ішінара пысықталған өтініші кезінде қызмет көрсетілді деп есептеледі, салымшы (лар) бойынша БЖЗҚ-ға өтінімдер қалыптастырылмаған көрсетілетін қызметті алушының өтініші бойынша көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 5-қосымшасына сәйкес өтінімді қалыптастырудан бас тарту себептерін көрсете отырып, жазбаша жауап қалыптастырады.
10. Осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген себептер жойылған кезде көрсетілетін қызметті алушы қайтадан қызмет көрсетілу үшін жүгінеді.
11. Егер өтініштер дұрыс толтырылса және салымшының (салымшылардың) келісімі расталса, өтінішті көрсетілетін қызметті беруші "ТӨҰ" ААЖ-да қағаз өтініштерді тіркеу журналында тіркейді және бір жұмыс күні ішінде қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұлды растауға немесе қайтаруды жүзеге асырудан бас тартуға БЖЗҚ-ға алдын ала сұрау салуды қалыптастырады. БЖЗҚ растаған сомалар бойынша бір жұмыс күні ішінде МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтаруға электрондық түрде өтінімдер қалыптастырылады және келісімге сәйкес БЖЗҚ-ға жіберіледі,
12. БЖЗҚ көрсетілетін қызметті берушіден қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұл сомаларын қайтару туралы электрондық өтінімді алғаннан кейін екі жұмыс күні ішінде қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұл сомасын көрсетілетін қызметті беруші өтінімінің нөмірі мен күнін көрсете отырып, Мемлекеттік корпорацияның банк шотына қайтарады, не Қаулының 28-тармағына сәйкес себебін көрсете отырып, БЖЗҚ уәкілетті тұлғасының ЭЦҚ арқылы куәландырылған МЗЖ және (немесе) өсімпұлды қайтарудан бас тарту туралы электрондық хабарламасын қалыптастырады.
Келісімде көрсетілетін қызметті берушіден қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұлды қайтаруға арналған алдын ала сұрау салу, электрондық өтінімді жіберу нысандары мен мерзімдері, сондай-ақ БЖЗҚ-дан жауаптарды ұсыну көзделген.
13. Көрсетілетін қызметті беруші БЖЗҚ-дан МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтару түскен күннен бастап үш жұмыс күні ішінде көрсетілетін қызметті алушының өтінішінде көрсетілген деректемелерге сәйкес жеке тұлғалардың тізімдерін қса бере отырып, оларды төлем тапсырмасымен аударуды жүргізеді.

2) неверно заполнены заявления на возврат ошибочно перечисленной суммы ОПВ и (или) пени;
3) отсутствует или не подтверждается нотариально удостоверенное согласие вкладчика (-ов) на списание суммы ОПВ и (или) пени с его ИПС.
Услугодатель формирует письменный ответ об отказе в рассмотрении заявления с указанием причины и ошибок заполнения и направляет его услугополучателю посредством почтовой связи.
9. При частично отработанном заявлении агента на возврат ошибочно перечисленной суммы ОПВ и (или) пени, услуга считается оказанной, по заявлению услугополучателя услугодатель формулирует письменный ответ с указанием вкладчика (-ов), по кому не сформированы заявки в ЕНПФ и причины отказа в формировании заявки согласно приложению 5 настоящих Правил.
10. При устранении причин, указанных в пункте 8 настоящих Правил, услугополучатель обращается за оказанием услуги повторно.
11. Если заявления заполнены верно и согласие вкладчика (-ов) подтверждается, заявление регистрируется в журнале регистрации бумажных заявлений в АИС "ООП" услугодателем и в течение одного рабочего дня формируется предварительный запрос в ЕНПФ на подтверждение или отказ в осуществлении возврата ошибочно перечисленных ОПВ и (или) пени. По подтвержденным ЕНПФ суммам в течение одного рабочего дня формируются заявки в электронном виде на возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени и направляются в ЕНПФ в соответствии с соглашением, заключенным между ЕНПФ и услугодателем (далее – Соглашение).
12. ЕНПФ, получив от услугодателя электронную заявку на возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени, в течение двух рабочих дней осуществляет возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени на банковский счет Государственной корпорации с указанием номера и даты заявки услугодателя, либо формирует электронное уведомление об отказе в осуществлении возврата ОПВ и (или) пени с указанием причины согласно пункту 28 Постановления, удостоверенное посредством ЭЦП уполномоченного лица ЕНПФ.
Формы и сроки отправки предварительного запроса, электронной заявки на возврат ошибочно перечисленных ОПВ и (или) пени от услугодателя, а также предоставление ответов от ЕНПФ предусмотрены Соглашением.
13. Услугодатель в течение трех рабочих дней со дня поступления из ЕНПФ возврата ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени, производит их перечисление платежным поручением с приложением списков физических лиц согласно реквизитам, указанным в заявлении услугополучателя.

14. Мемлекеттік көрсетілетін қызметті сондай-ақ порталда қызметті алушы МЗЖ (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтаруға электрондық өтінімді өз бетінше қалыптастыру жолымен алуға болады.
15. Көрсетілетін қызметті алушы порталда авторизацияланғаннан және мемлекеттік қызметті таңдағаннан кейін көрсетілетін қызметті алушы олар бойынша қайтарылуға бастама жасалуы қажет МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын аударуды жүзеге асырған агенттің деректемелерін (бизнес-сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі-БСН), жеке сәйкестендіру нөмірі (бұдан әрі-ЖСН), банктік сәйкестендіру коды (бұдан әрі-БСК), жеке сәйкестендіру коды (бұдан әрі-ЖСК), телефон нөмірі мен электрондық пошта мекенжайы) толтырады.
16. Агенттің деректерін енгізгеннен кейін портал заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу, олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу және (немесе) заңды тұлғаны қайта ұйымдастыру (тоқтату немесе заңды тұлғалардың құқықтық мирасқорлық қатынастарына әкеп соғатын заңды тұлғаның құқықтық мәртебесінің өзге де өзгеруі) туралы ақпаратты алу үшін ЗТ МДҚ-ға сұрау салу жібереді.
17. Бұрын МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын аударуды жүзеге асырған заңды тұлға (агент) қайта ұйымдастырылған жағдайда, портал көрсетілетін қызметті алушының таңдауына ЗТ МДҚ-дан МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомалары аударылған агенттің БСН-ін шығарады.
18. Көрсетілетін қызметті алушы МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын аударған агенттің деректемелерін таңдағаннан кейін портал МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын (референс, төлем тапсырмасының нөмірі, күні және жалпы сомасы), аудару кезінде қателіктер жіберілген қайтаруға арналған төлем тапсырмасының деректемелері бар сұрау салуды толтыруды және "ТӨҰ" ААЖ-ға жіберуді ұсынады.
19. Көрсетілетін қызметті алушы порталда көрсеткен агенттің деректемелері МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларының төлем тапсырмасының деректемелерімен сәйкес келмеген немесе заңды тұлғаны тіркеу болмаған жағдайда, "ТӨҰ" ААЖ мемлекеттік қызметті ресімдеу процесін аяқтайды.
Деректемелер нақтыланғаннан кейін агент қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұл сомаларын қайтаруға порталда электрондық өтінішті қайта қалыптастырады.
20. Агенттің алдында МЗЖ және (немесе) өсімпұл сомаларын аудару жүзеге асырылған банктік шоттың ЖСК өзгерген кезде, агент қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұл сомаларын қайтару үшін екінші деңгейдегі банктен немесе "Қазпошта" АҚ-дан ағымдағы банктік шот ашылғаны туралы хабарламаның сканерленген нұсқасын міндетті түрде қоса бере отырып, банктік шотты (ЖСК) көрсетеді.

14. Государственную услугу также можно получить на портале путем самостоятельного формирования услугополучателем электронной заявки на возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ (или) пени.
15. После авторизации услугополучателя на портале и выбора государственной услуги, услугополучатель заполняет реквизиты агента (бизнес-идентификационный номер (далее-БИН), индивидуальный идентификационный номер (далее-ИИН), банковский идентификационный код (далее-БИК), индивидуальный идентификационный код (далее-ИИК), номер телефона и электронный адрес почты), осуществившего ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени, по которым необходимо инициировать возврат.
16. После ввода данных агента, портал направляет запрос в ГБД ЮЛ для получения сведений о государственной регистрации юридического лица, учетной регистрации их филиалов и представительств и (или) реорганизации юридического лица (прекращение или иное изменение правового положения юридического лица, влекущее отношения правопреемства юридических лиц).
17. При реорганизации юридического лица (агента), ранее осуществившего ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени, портал выводит из ГБД ЮЛ на выбор услугополучателя БИН агента, от которого были ошибочно перечислены суммы ОПВ и (или) пени.
18. После выбора услугополучателем реквизитов агента, перечислившего ошибочно перечисленные суммы ОПВ и (или) пени, портал предлагает заполнить и отправить в АИС "ООП" запрос с реквизитами платежного поручения на возврат (референс, номер, дата и общая сумма платежного поручения), в котором были допущены ошибки при перечислении ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени.
19. При несоответствии указанных на портале услугополучателем реквизитов агента с реквизитами платежного поручения ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени или отсутствия регистрации юридического лица, процесс оформления государственной услуги завершается.
После уточнения реквизитов агент повторно формирует электронное заявление на возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени на портале.
20. При изменениии ИИК банковского счета агента, указанного для возврата ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени, от ИИК банковского счета, с которого осуществлялось перечисление сумм ОПВ и (или) пени, агент указывает банковский счет (ИИК) для возврата с обязательным приложением сканированного варианта уведомления с банка второго уровня или АО "Казпочта" об открытом текущем банковском счете.

21. Агенттің деректемелері аударылған төлем тапсырмасының деректемелеріне сәйкес келген жағдайда, "ТӨҰ" ААЖ қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұл сомаларын қайтаруға төлем тапсырмасының тізімдік бөлігін қоса бере отырып, агенттің дұрыс толтырылған деректемелері туралы растаумен жауапты автоматты түрде порталға жібереді. Көрсетілетін қызметті беруші көрсетілетін қызметті алушыны порталдың жеке кабинетіне хабарлама жіберу арқылы мемлекеттік көрсетілетін қызметті алуға өтінішті ресімдеуді жалғастыру қажеттігі туралы хабардар етеді.
22. Төлем тапсырмасының келіп түскен тізімдік бөлігінен, көрсетілетін қызметті алушы МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтаруды жүзеге асыру қажет жеке тұлғаларды (жұмыскерлерді) таңдайды, қайтарудың сомасы мен себебін көрсетеді, одан кейін портал жеке тұлғаларға (жұмыскерлерге) порталдағы жеке кабинетінде салымшының ЖЗШ-дан ақшаны есептен шығаруға және дербес деректерді өңдеуге келісім алуға сұрау салуды осы Қағидаларға 4-қосымшаға хабарлама нысанында жібереді.
23. Егер төлем тапсырмасының барлық таңдалған элементтері бойынша жеке тұлғалар (жұмыскерлер) қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұл сомаларын агенттің шотына қайтаруды жүзеге асыру үшін ЖЗШ-дан сомаларды есептен шығаруға келісім бермеген жағдайда, портал мемлекеттік қызмет көрсету процесін автоматты түрде аяқтайды.
24. Жеке тұлғалардың (жұмыскерлердің) ЖЗШ-дан сомаларды есептен шығаруға келісімі алынған төлем тапсырмасының тізімдік бөлігінің элементтері бойынша портал көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ арқылы куәландырылған электрондық өтінішті оған МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қайтарылған қате аударылған сомаларын аудару қажет көрсетілетін қызметті алушының деректемелерін қоса бере отырып автоматты түрде қалыптастырады.
25. "ТӨҰ" ААЖ порталынан келіп түскен электрондық өтініш МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтаруды жүзеге асыру үшін деректемелердің дұрыстығына, қайтарылатын соманың болуына, жеке тұлғалар (жұмыскерлер) бойынша қайтарудың болмауына және электрондық өтініште көрсетілген МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтаруға бұрын жіберілген өтініштің болмауына тексеруден өтеді.
26. Осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес жүзеге асырылған тексерудің теріс нәтижесі болған кезде "ТӨҰ" ААЖ мемлекеттік қызмет көрсету процесін аяқтауға бастама жасайды және порталға қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұл сомаларын БЖЗҚ-ға қайтаруға электрондық өтінімді қалыптастырудан бас тарту себебін көрсете отырып, осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес хабарлама жібереді.

21. При соответствии реквизитов агента с реквизитами перечисленного платежного поручения, АИС "ООП" автоматически направляет на портал ответ с подтверждением о корректно заполненных реквизитах агента, с прикреплением списочной части платежного поручения на возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени. Услугодатель информирует услугополучателя посредством отправки уведомления в личный кабинет портала, о необходимости продолжить оформление заявления на получение государственной услуги.
22. Из поступившей списочной части платежного поручения, услугополучатель выбирает физических лиц (работников), по которым необходимо осуществить возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени, указывает сумму и причину возврата, после чего портал направляет физическим лицам (работникам) в личный кабинет на портале запрос на получение согласия на списание денег с его ИПС и обработку персональных данных в форме уведомления согласно приложению 4 к настоящим Правилам.
23. Если по всем выбранным элементам платежного поручения физические лица (работники) не дали согласия на списание сумм с ИПС, для осуществления возврата ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени на счет агента, портал автоматически завершает процесс оказания государственной услуги.
24. По элементам списочной части платежного поручения, по которым получено согласие физических лиц (работников) на списание сумм с ИПС, портал автоматически формирует электронное заявление, удостоверенное посредством ЭЦП услугополучателя, с приложением реквизитов услугополучателя, на которые необходимо перечислить возвращаемые ошибочно перечисленные суммы ОПВ и (или) пени.
25. Поступившее с портала в АИС "ООП" электронное заявление проходит проверку на корректность реквизитов для осуществления возврата ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени, на наличие возвращаемой суммы, отсутствие возврата по физическим лицам (работникам) и отсутствие ранее направленного заявления на возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени, указанных в электронном заявлении.
26. При отрицательном результате проверки, осуществленного согласно пункту 25 настоящих Правил, АИС "ООП" инициирует завершение процесса оказания государственной услуги и отправляет уведомление на портал согласно приложению 5 к настоящим Правилам с указанием причины отказа в формировании электронной заявки на возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени в ЕНПФ.

27. Осы Қағидалардың 25-тармағына сәйкес жүзеге асырылған тексерудің оң нәтижесі болған кезде "ТӨҰ" ААЖ электрондық өтінішті көрсетілетін қызметті берушінің электрондық өтініштерін тіркеуіне арналған МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтаруға арналған өтініштер журналына автоматты түрде жібереді.
28. МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтаруға арналған электрондық өтініш журналына электрондық өтініш түскеннен кейін көрсетілетін қызметті беруші өтінішті алған күннен кейінгі бес жұмыс күні ішінде МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтаруға арналған электрондық өтінішті қарайды.
29. Электрондық өтінішті толтыруда қателер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші "ТӨҰ" ААЖ арқылы порталға осы Қағидаларға 9-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қосымша құжаттарды ұсыну қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
Көрсетілетін қызметті алушы екі жұмыс күні ішінде қызметті одан әрі көрсету үшін қосымша құжаттарды ұсынады.
Екі күн мерзімде қосымша құжаттар ұсынылмаған жағдайда көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарламаны қалыптастырады.
30. Тізбенің 9-тармағында көрсетілген себептер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші осы Қағидалардың 33-тармағына сәйкес МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтарудан бас тартады. "ТӨҰ" ААЖ осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтарудан бас тарту туралы хабарламаны порталға жібереді және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің электрондық өтінішін қарау мәртебесі туралы хабарламаны порталдың жеке кабинетінде шығарады.
31. Электрондық өтініш тіркелгеннен кейін көрсетілетін қызметті беруші МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтаруды жүзеге асыруға ЖЗҚ-ға электрондық өтінім жібереді. "ТӨҰ" ААЖ порталға осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хабарлама жібереді және порталдың жеке кабинетінде мемлекеттік қызмет көрсетуге арналған электрондық өтінішті қарау мәртебесі туралы хабарламаны шығарады.
32. БЖЗҚ электрондық өтінімді алған күннен бастап бес жұмыс күні ішінде электрондық өтінімнің нөмірі мен күнін көрсете отырып, қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұлды көрсетілетін қызметті берушіге қайтаруды жүзеге асырады.
33. Тізбенің 9-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген жағдайларда БЖЗҚ электрондық өтініштің нөмірін, күнін және бас тартудың себептерін көрсете отырып, МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтарудан бас тартуды "ТӨҰ" ААЖ -ға жібереді.
"ТӨҰ" ААЖ осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес нысан бойынша МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтарудан бас тарту туралы хабарламаны порталға жібереді және мемлекеттік көрсетілетін қызметтің электрондық өтінішін қарау мәртебесі туралы хабарламаны порталдың жеке кабинетінде шығарады.

27. При положительном результате проверки, осуществленной согласно пункту 25 настоящих Правил, АИС "ООП" автоматически направляет электронное заявление в журнал заявлений на возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени, предназначенный для регистрации электронных заявлений услугодателем.
28. После поступления электронного заявления в журнал электронных заявлений на возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени, услугодатель в течение пяти рабочих дней, следующих за днем получения заявления, рассматривает электронное заявление на возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени.
29. При наличии ошибок заполнения электронного заявления, услугодатель через АИС "ООП" направляет на портал уведомление о необходимости предоставления дополнительных документов по форме согласно приложению 9 к настоящим Правилам.
Услугополучатель в течение двух рабочих дней предоставляет дополнительные документы для дальнейшего оказания услуги.
При непредоставлении дополнительных документов в двухдневный срок, услугодатель формирует уведомление по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам.
30. При наличии причин, указанных в пункте 9 перечня услугодатель отказывает в возврате ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени в соответствии с пунктом 33 настоящих Правил. АИС "ООП" направляет на портал уведомление об отказе в возврате ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам и выводит в личном кабинете портала уведомление о статусе рассмотрения электронного заявления государственной услуги.
31. После регистрации электронного заявления, услугодатель направляет электронную заявку в ЕНПФ на осуществление возврата ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени. АИС "ООП" направляет на портал уведомление по форме согласно приложению 6 к настоящим Правилам и выводит в личном кабинете портала уведомление о статусе рассмотрения электронного заявления на оказание государственной услуги.
32. ЕНПФ в течение пяти рабочих дней со дня получения электронной заявки осуществляет возврат ошибочно перечисленных ОПВ и (или) пени услугодателю с указанием номера и даты электронной заявки.
33. В случаях, указанных в подпунктах 2) и 3) пункта 9 перечня, ЕНПФ направляет в АИС "ООП" отказ в возврате ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени с указанием номера, даты электронного заявления и причины отказа.
АИС "ООП" направляет на портал уведомление об отказе в возврате ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени по форме согласно приложению 7 к настоящим Правилам и выводит в личном кабинете портала уведомление о статусе рассмотрения электронного заявления государственной услуги.

34. Тізбенің 9-тармағында көзделген негіздер болған кезде көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ӘРПК) 73-бабына сәйкес өтініш берушіге мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы алдын ала шешім туралы, сондай-ақ өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіру мүмкіндігі үшін тыңдауды өткізудің уақыты мен орны (тәсілі) туралы хабарлайды.
Тыңдау туралы хабарлама алдын ала, бірақ мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі аяқталғанға дейін үш жұмыс күнінен кешіктірілмей жіберіледі. Тыңдау хабардар етілген күннен бастап екі жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Тыңдау нәтижелері бойынша көрсетілетін қызметті алушыға МЗЖ және (немесе) өсімпұлды БЖЗҚ-ға қайтаруға арналған электрондық өтінімді қалыптастыру туралы хабарлама не Мемлекеттік корпорацияның уәкілетті тұлғасының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық құжат нысаны бойынша мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту жіберіледі.
Көрсетілетін қызметті алушы қағаз түрінде жіберген МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтаруға арналған өтініштер бойынша мемлекеттік қызметті көрсетуден бас тартуды көрсетілетін қызметті беруші пошта байланысы арқылы жібереді.
35. МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын көрсетілетін қызметті берушінің банктік шотына қайтару жүзеге асырылған жағдайда, БЖЗҚ қате аударылған МЗЖ және (немесе) өсімпұл сомаларын қайтаруға арналған электрондық өтінімнің оң қаралғаны туралы жауапты "ТӨҰ" ААЖ-ға жібереді.
"ТӨҰ" ААЖ осы Қағидаларға 8-қосымшаға сәйкес нысан бойынша мемлекеттік қызметті алуға арналған электрондық өтінішті қараудың оң мәртебесі туралы хабарламаны порталға жібереді және мемлекеттік қызметті алуға арналған электрондық өтінішті қарау мәртебесі туралы хабарламаны порталдың жеке кабинетіне шығарады.
36. Көрсетілетін қызметті беруші МЗЖ және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомалары көрсетілетін қызметті берушінің шотына түскен күннен бастап үш жұмыс күнінен кешіктірмей сомаларды агентке аударады.
37. Портал ақпараттық жүйелерді пайдаланушы қалыптастырған мәліметтердің қалыптастырылуын, қауіпсіздігін, сақталуын және өзгермейтінін қамтамасыз етеді.
38. Берілетін деректердің толықтығын, түпнұсқалығын, дұрыстығын және бұрмаланбауын ақпаратты беретін ақпараттық жүйе тарапы (сервис иесі) қамтамасыз етеді.
39.  Еңбекмині  деректерді қолданбалы бағдарламалық қамтылымы деңгейінде рұқсатсыз қол жеткізуден қорғауды, көрсетілетін қызметті алушыдан алынған мәліметтердің уақтылы берілуін және өзгермейтінін қамтамасыз етеді.

34. При наличии оснований, предусмотренных в пункте 9 перечня, услугодатель согласно статье 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК) уведомляет заявителя о предварительном решении об отказе в оказании государственной услуги, а также времени и месте (способе) проведения заслушивания для возможности выразить заявителю позицию по предварительному решению.
Уведомление о заслушивании направляется заранее, но не позднее чем за три рабочих дня до завершения срока оказания государственной услуги. Заслушивание проводится не позднее двух рабочих дней со дня уведомления.
По результатам заслушивания услугополучателю направляется уведомление о формировании электронной заявки на возврат ОПВ и (или) пени в ЕНПФ, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги по форме электронного документа, подписанного электронной цифровой подписью уполномоченного лица Государственной корпорации.
По заявлениям на возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени, направленным услугополучателем в бумажном виде, отказ в оказании государственной услуги направляется услугодателем посредством почтовой связи.
35. После осуществления возврата ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени на банковский счет услугодателя, ЕНПФ направляет в АИС "ООП" ответ о положительном рассмотрении электронной заявки на возврат ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени.
АИС "ООП" направляет на портал уведомление о положительном статусе рассмотрения электронного заявления на получение государственной услуги по форме согласно приложению 8 к настоящим Правилам и выводит в личном кабинете портала уведомление о статусе рассмотрения электронного заявления на получение государственной услуги.
36. Услугодатель не позднее трех рабочих дней со дня поступления ошибочно перечисленных сумм ОПВ и (или) пени на счет услугодателя, перечисляет сумму агенту.
37. Портал обеспечивает формирование, безопасность, сохранность и неизменность сведений, сформированных пользователем информационных систем.
38. Полноту, подлинность, достоверность и неискаженность передаваемых данных, обеспечивает сторона информационной системы (владелец сервиса), передающая информацию.
39. МТСЗН обеспечивает защиту данных от несанкционированного доступа на уровне прикладного программного обеспечения, своевременную передачу и неизменность сведений, полученных от услугополучателя.

40. Көрсетілетін қызметті берушінің мемлекеттік қызметтерді көрсетудің негізгі талаптары, тәртібі мен мерзімдері осы Қағидаларда айқындалады.
3-тарау. Көрсетілетін қызметті берушінің және (немесе) оның лауазымды адамдарының, Мемлекеттік корпорацияның және (немесе) оның қызметкерлерінің мемлекеттік қызмет көрсету мәселелері жөніндегі шешімдеріне, әрекеттеріне (әрекетсіздігіне) шағымдану тәртібі
41. Мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері бойынша шағымды қарауды жоғары тұрған әкімшілік орган, лауазымды адам, мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті орган (бұдан әрі – шағымды қарайтын орган) жүргізеді.
Шағым әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті берушіге, лауазымды адамға беріледі.
Шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалатын көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам шағым түскен күннен бастап 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей оны және әкімшілік істі шағымды қарайтын органға жібереді.
Бұл ретте, шешіміне, әрекетіне (әрекетсіздігіне) шағым жасалған көрсетілетін қызметті беруші, лауазымды адам егер 3 (үш) жұмыс күні ішінде шағымда көрсетілген талаптарды толық қанағаттандыратын оңтайлы шешім қабылдаса не әрекет жасаса, ол шағымды қарайтын органға шағымды жібермеуге құқылы.
42. Көрсетілетін қызметті берушінің атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңның 25-бабының 2-тармағына сәйкес ол тіркелген күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс. Тізбенің 9-тармағының 2) және 3) тармақшаларында көрсетілген себептер бойынша көрсетілетін қызметті алушының шағымын БЖЗҚ қарайды.
Мемлекеттік қызметтер көрсету сапасын бағалау және бақылау жөніндегі уәкілетті органның атына келіп түскен көрсетілетін қызметті алушының шағымы тіркелген күнінен бастап 15 (он бес) жұмыс күні ішінде қаралуға тиіс.
43. Егер "Мемлекеттік көрсетілетін қызметтер туралы" Заңда өзгеше көзделмесе, сотқа дейінгі тәртіппен шағым жасалғаннан кейін сотқа жүгінуге жол беріледі. Егер заңда жоғары тұрған органға шағым жасау қажеттілігінсіз сотқа жүгіну мүмкіндігі көзделген жағдайда, әкімшілік актісіне, әкімшілік әрекетіне (әрекетсіздігіне) дау айтылатын әкімшілік орган, лауазымды адам ӘРПК 91-бабының 5-тармағына сәйкес сотқа пікірмен қатар жоғары тұрған әкімшілік орган басшысының, лауазымды адамының уәжді ұстанымын ұсынады.
"Қате аударылған міндетті
зейнетақы жарналарын және
(немесе) өсімпұлдарды қайтару"
мемлекеттік қызметін
көрсету қағидаларына
1-қосымша
Нысан
Агенттің қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды қайтаруға өтініші
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы
__________________________________________________________________

40. Основные требования, порядок и сроки оказания государственных услуг услугодателем определяются настоящими Правилами.
Глава 3. Порядок обжалования решений, действий (бездействия) услугодателя и (или) его должностных лиц, Государственной корпорации и (или) ее работников по вопросам оказания государственной услуги
41. Рассмотрение жалобы по вопросам оказания государственных услуг производится вышестоящим административным органом, должностным лицом, уполномоченным органом по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг (далее – орган, рассматривающий жалобу).
Жалоба подается услугодателю, должностному лицу, чьи административный акт, административное действие (бездействие) обжалуются.
Услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, не позднее 3 (трех) рабочих дней со дня поступления жалобы направляют ее и административное дело в орган, рассматривающий жалобу.
При этом услугодатель, должностное лицо, чье решение, действие (бездействие) обжалуются, вправе не направлять жалобу в орган, рассматривающий жалобу, если он в течение 3 (трех) рабочих дней примет благоприятное решение, совершит административное действие, полностью удовлетворяющее требованиям, указанным в жалобе.
42. Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес услугодателя, в соответствии с пунктом 2 статьи 25 Закона о государственных услугах подлежит рассмотрению в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня ее регистрации. По причинам, указанным в подпунктах 2) и 3) пункта 9 перечня, жалоба услугополучателя рассматривается ЕНПФ.
Жалоба услугополучателя, поступившая в адрес уполномоченного органа по оценке и контролю за качеством оказания государственных услуг, подлежит рассмотрению в течение 15 (пятнадцати) рабочих дней со дня ее регистрации.
43. Если иное не предусмотрено Законом "О государственных услугах", обращение в суд допускается после обжалования в досудебном порядке. Если законом предусмотрена возможность обращения в суд без необходимости обжалования в вышестоящем органе, административный орган, должностное лицо, административный акт, административное действие (бездействие) которых оспариваются, наряду с отзывом представляют в суд мотивированную позицию руководителя вышестоящего административного органа, должностного лица в соответствии с пунктом 5 статьи 91 АППК.
Приложение 1
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возврат ошибочно
перечисленных обязательных
пенсионных взносов и (или) пени"
Форма
Заявление агента на возврат ошибочно
перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени
"Государственной корпорации
"Правительство для граждан"
__________________________________________________________________________

1. Міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) өсімпұл агентінің деректемелері:
Атауы ___________________________________________________________
БСН (01.01.2013 ж. кейінгі төлемдер бойынша) ___________________________
_________________________________
Салық төлеушінің тіркеу нөмірі (төлемдер бойынша 01.01.2013 ж. дейін)
_________________________________________________________________
БСК _____________________________________________________________
(ЖСК) __________________________________________________________
________________________________________________________________________________________________
2. Қателіктер жіберілген төлем тапсырмасының деректемелері, № _ _ _ _ _ _ күні
20__ жылғы "___" ____________
Төлем тапсырмасының жалпы сомасы _________________________________
3. Міндетті зейнетақы жарналары салымшысының және (немесе) өсімпұл деректемелері ___________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
Салымшының жеке сәйкестендіру нөмірі (ЖСН) ________________________
Міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) өсімпұлдарды қайтару салымшысының жарна сомасы ____________________________________________________________
Қайтарылатын сома _________________________________________________,
4. Кейінгі төлемдерді түзету мүмкін емес, себебі
__________________________________________________________________
(қайтару талап етілетін себебін көрсету, мысалы, қызметкер жұмыстан босатылды,
төлем тағайындау коды дұрыс көрсетілмеді, кезең дұрыс көрсетілмеді, банктік деректемелері дұрыс көрсетілмеді, міндетті зейнетақы жарналары және (немесе) өсімпұлдарды қайтару салымшысының деректемелері дұрыс көрсетілмеді, резидент емес және тағы басқа) Қайтаруды мынадай деректемелер бойынша жүргізуді сұраймыз
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(заңды немесе жеке тұлғаның деректері, банк деректемелері көрсетіледі)
__________________________________________________________________
_____________________ ___________________________
(басшының қолы) (бас бухгалтердің қолы)
_____________________________ (күні)
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды қайтаруды тағайындау үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін: _____ (иә/жоқ).
"Қате аударылған міндетті
зейнетақы жарналарын және
(немесе) өсімпұлдарды қайтару"
мемлекеттік қызметін көрсету
қағидаларына
2-қосымша
"Қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды қайтару" мемлекеттік қызмет көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" коммерциялық емес акционерлік қоғамы (Мемлекеттік корпорациясының орталық филиалы) (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші)
2
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері (қолжетімділік арналары)
Өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру:

1. Реквизиты агента обязательных пенсионных взносов и (или) пени:
Наименование _____________________________________________________________
БИН (по платежам после 01.01.2013 года) ______________________________________
Регистрационный номер налогоплательщика (по платежам до 01.01.2013 года)
__________________________________________________________________________
БИК _____________________________________________________________________
(ИИК) ___________________________________________________________________
2. Реквизиты платежного поручения, в котором были допущены ошибки,
№ ________ дата "___" ____________ 20__ год
Общая сумма платежного поручения _________________________________________
3. Реквизиты вкладчика обязательных пенсионных взносов и (или) пени
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
Индивидуальный идентификационный номер вкладчика (ИИН)
_______________________________________________________________________________
Сумма взноса вкладчика обязательных пенсионных взносов и (или) пени.
_______________________________________________________________________________
Сумма, подлежащая возврату, _______________________________________________
4. Корректировка последующими платежами невозможна ввиду того, что
_______________________________________________________________________________
(указать причину, по которой требуется возврат, к примеру, сотрудник уволен, неверно
указан код назначения платежа, неверно указан период, неверно указаны банковские
реквизиты, неверно указаны реквизиты вкладчика обязательных пенсионных взносов
и (или) пени, нерезидент и так далее)
Возврат просим произвести по следующим реквизитам
______________________________________________________________________________
______________________________________________________________________________
(указываются данные юридического и физического лица, банковские реквизиты)
______________________________________________________________________________
_____________________ ___________________________
(подпись руководителя) (подпись главного бухгалтера)
______________________________
(дата)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
назначения возврата ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или)
пени соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" : ____ (да/нет).
Приложение 2
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возврат ошибочно
перечисленных обязательных
пенсионных взносов и (или)
пени"
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени"
1
Наименование услугодателя
Некоммерческое акционерное общество "Государственная корпорация "Правительство для граждан" (Центральный филиал Государственной корпорации) (далее – услугодатель)
2
Способы предоставления государственной услуги (каналы доступа)
Прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляются через:

1) көрсетілетін қызметті беруші
2) "электрондық үкіметтің" веб-порталы www.egov.kz (бұдан әрі – портал).
3
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
1) көрсетілетін қызметті беруші арқылы – 15 (он бес) жұмыс күні;
2) көрсетілетін қызметті берушіге құжаттар топтамасын тапсыру үшін күтудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут;
3) көрсетілетін қызметті берушіде қызмет көрсетудің рұқсат етілген ең ұзақ уақыты – 30 минут.
4
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
электрондық (ішінара автоматтандырылған)
және (немесе) қағаз түрінде
5
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомаларын қайтару туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден дәлелді бас тарту
6
Мемлекеттік қызметті көрсету кезінде көрсетілетін қызметті алушыдан алынатын төлем мөлшері және оны Қазақстан Республикасының заңнамасында көзделген алу тәсілдері
Тегін
7
Көрсетілетін қызметті берушінің жұмыс уақыты
1) көрсетілетін қызметті берушіде – сағат 13.00-ден 14.30-ға дейінгі түскі үзіліспен сағат 9.00-ден 18.30-ға дейін; өтініштерді қабылдау және мемлекеттік қызметтердің дайын нәтижелерін беру Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, белгіленген жұмыс графигіне сәйкес түскі асқа үзіліспен дүйсенбіден жұмаға дейін көрсетілетін қызметті беруші арқылы жүзеге асырылады.
2) порталда – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (көрсетілетін қызметті алушы жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының Еңбек кодексіне сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінішті қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижесін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады).
8
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
1) көрсетілетін қызметті берушіге::
осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өтініш;
2) өтінішке мыналар қоса беріледі:
МЗЖ және (немесе) өсімпұлдарды қайтару салымшысының осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша қате есептелген сомаларды оның жеке зейнетақы шотынан есептен шығаруға келіскені туралы нотариат куәландырған өтініші.
Қайтыс болған салымшы бойынша міндетті зейнетақы жарналарының қате аударылған сомасын қайтару қажет болған жағдайда, міндетті зейнетақы жарналары салымшысының қате есептелген сомаларды жеке зейнетақы шотынан есептен шығаруға келісу туралы нотариат куәландырған өтінішін мұрагер қайтыс болу туралы куәлікті және БЖЗҚ-да зейнетақы жинақтарының мұрагерлік құқығын куәландыратын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып ресімдейді.
Соттың шешімі бойынша міндетті зейнетақы жарналарын қайтаруды жүзеге асыру кезінде міндетті зейнетақы жарналарының салымшысы өзінің жеке зейнетақы шотынан қате есептелген сомаларды есептен шығаруға келісетіні туралы нотариат куәландырған өтінішінің орнына соттың ұйғарымы қоса беріледі.
Екінші деңгейдегі банктер мен "Қазпошта" АҚ үшін – қате нұсқауды қайтаруға арналған хаттар мен өтініштерге қол қоюға осы тұлғалардың өкілеттігін растайтын құжаттың көшірмесін қоса бере отырып, банктің уәкілетті тұлғаларының қолы қойылған хат;

1) услугодателя;
2) веб-портал "электронного правительства" www.​egov.​kz (далее – портал).
3
Срок оказания государственной услуги
1) срок оказания услуги – 15 (пятнадцать) рабочих дней;
2) максимально допустимое время ожидания для сдачи пакета документов услугодателю – 30 минут;
3) максимально допустимое время обслуживания у услугодателя – 30 минут.
4
Форма оказания государственной услуги
электронная (частично автоматизированная) и (или) бумажная.
5
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о возврате ошибочно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов и (или) пени либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
6
Размер платы, взимаемой с услугополучателя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно
7
График работы услугодателя
1) услугодатель - с 9.00 часов до 18.30 часов с перерывом на обед с 13.00 часов до 14.30 часов; прием заявлений и выдача готовых результатов государственных услуг осуществляется через услугодатель с понедельника по пятницу, в соответствии с установленным графиком работы, за исключением выходных и праздничных дней, согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, с перерывом на обед.
2) портал – круглосуточно, за исключением технических перерывов в связи с проведением ремонтных работ (при обращении услугополучателя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни согласно Трудовому кодексу Республики Казахстан, прием заявления и выдача результата оказания государственной услуги осуществляется следующим рабочим днем).
8
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
1)услугодателю:
заявление по форме согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) к заявлению прилагаются:
нотариально заверенное заявление вкладчика обязательных пенсионных взносов о согласии списания с его индивидуального пенсионного счета ошибочно перечисленных ОПВ и (или) пени сумм по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам.
При необходимости возврата ошибочно перечисленной суммы обязательных пенсионных взносов по умершему вкладчику, нотариально заверенное заявление вкладчика обязательных пенсионных взносов о согласии списания с индивидуального пенсионного счета ошибочно перечисленных сумм оформляется наследником с приложением свидетельства о смерти и копии документа, свидетельствующего право на наследование пенсионных накоплений в ЕНПФ.
При осуществлении возврата обязательных пенсионных взносов по решению суда к заявлению вместо нотариально заверенного заявления вкладчика обязательных пенсионных взносов о согласии списания с его индивидуального пенсионного счета ошибочно перечисленных сумм прикладывается определение суда.
Для банков второго уровня и АО "Казпочта" - письмо за подписью уполномоченных лиц банка с приложением копии документа, подтверждающего полномочия данных лиц на подписание писем и заявлений на возврат ошибочного указания;

2) "электрондық үкіметтің" веб-порталына:
- көрсетілетін қызметті алушының ЭЦҚ-мен куәландырылған электрондық құжат нысанындағы сұрау салу;
- міндетті зейнетақы жарналары салымшысының салымшының ЭЦҚ-мен куәландырылған қате есептелген сомаларды оның жеке зейнетақы шотынан есептен шығаруға келісімі
9
Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін негіздер
1) мемлекеттік қызметті алу үшін көрсетілетін қызметті алушы ұсынған құжаттардың және (немесе) олардағы деректердің (мәліметтердің) дәйексіздігін анықтау;
2) көрсетілетін қызметті алушының және (немесе) мемлекеттік қызметті көрсету үшін қажетті ұсынылған материалдардың, объектілердің, деректер мен мәліметтердің Қаулының 27, 28-тармақтарының талаптарына сәйкес келмеуі.
3) уәкілетті мемлекеттік органның мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін келісу туралы сұрау салуға теріс жауабы, сондай-ақ сараптаманың, зерттеудің не тексерудің теріс қорытындысы;
4) белгілі бір мемлекеттік қызметті алуды талап ететін қызметке немесе қызметтің жекелеген түрлеріне тыйым салу туралы соттың заңды күшіне енген шешімі (үкімі);
5) соттың заңды күшіне енген шешімі, оның негізінде көрсетілетін қызметті алушы мемлекеттік қызметті алуға байланысты арнайы құқығынан айырылады;
6) "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге ұсынылатын келісімінің болмауы.
10
Мемлекеттік қызмет көрсету ерекшеліктерін ескере отырып, оның ішінде электрондық нысанда және Мемлекеттік корпорация арқылы көрсетілетін өзге де талаптар
Мемлекеттік қызмет электрондық және (немесе) қағаз нысанда көрсетіледі. Көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасы болған жағдайда "электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық нысанда мемлекеттік қызметті алу мүмкіндігі бар.
Көрсетілетін қызметті алушының "электрондық үкіметтің" веб-порталы "жеке кабинеті", көрсетілетін қызметті берушінің анықтамалық қызметтері, сондай-ақ "1414" Бірыңғай байланыс орталығы арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде Мемлекеттік қызмет көрсету тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.
"Электрондық үкіметтің" веб-порталы арқылы электрондық нысанда мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді алу үшін электрондық нысанда көрсетілетін қызметтерді алу субъектілері Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес бір реттік парольдерді пайдалана алады.
"Қате аударылған міндетті
зейнетақы жарналарын және
(немесе) өсімпұлдарды қайтару"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
3-қосымша
Нысан
Міндетті зейнетақы жарналары салымшысының қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды оның жеке зейнетақы шотынан есептен шығаруға келісімі туралы өтініш
Мен, ____________________________________________________________
(Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), туған күні)
ЖСН _________________________________________________________
мен жеке зейнетақы шотыма ______________________________________
(сомасы жазбаша) сомасындағы міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың қате аударылған сомасын қайтаруға келісім беремін
(Бірнеше төлем тапсырмалары бойынша міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдардың қате есептелген сомаларын қайтару қажет болған жағдайда қайтаруға жататын сомалар әрбір төлем тапсырмасына жеке көрсетіледі).
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды қайтаруды тағайындау үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін: _____ (иә/жоқ).
"Қате аударылған міндетті
зейнетақы жарналарын және
(немесе) өсімпұлдарды қайтару"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
4-қосымша
Нысан
"Электрондық үкімет" порталының жеке кабинетіндегі жеке зейнетақы шотынан міндетті зейнетақы жарналарын есептен шығаруға келісім сұратуды алуға хабарлама
Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігі Сізге _____________________ [салымшының тегі, аты, әкесінің аты] жұмыс берушінің міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың қате есептелген сомаларының болуы туралы_________________ [агенттің БСН] [агенттің атауы] хабарлайды.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 525 қаулысымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есепке жазу) және Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорындағы жеке зейнетақы шотынан қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарының сомаларын есептен шығаруға, сондай-ақ қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың ____________________________[ агент көрсеткен қайтару сомасы] мөлшерінде сомаларын қайтару үшін қежетті дербес деректерді жинауға және өңдеуге келісім беруді сұрайды.
"Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды қайтаруды тағайындау үшін қажетті менің дербес деректерімді жинауға және өңдеуге келісім беремін: _____ (иә/жоқ).
"Қате аударылған міндетті
зейнетақы жарналарын және
(немесе) өсімпұлдарды қайтару"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
5-қосымша
Нысан
Қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды қайтаруға өтінішті қараудан бас тарту туралы хабарлама
Сіздің өтінішіңіз__________________________________________________[электрондық өтініштің нөмірі] Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 525 қаулысымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес ________________________[бас тарту себебінің мәтіні] себебі бойынша бас тартылды.
Өтініш мәртебесі: ________________________________________________
______________________________________________ [мәтін мәртебесі].
"Қате аударылған міндетті
зейнетақы жарналарын және
(немесе) өсімпұлдарды қайтару"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
6-қосымша
Нысан
"Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-да "электрондық үкімет" порталының жеке кабинетінде электрондық өтінішті қарау мәртебесі туралы хабарлама
Сіздің өтінішіңіз __________________________________[электрондық өтініштің нөмірі] "Міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың қате есептелген сомаларын қайтару" мемлекеттік көрсетілетін қызметі бойынша "Азаматтарға арналған үкімет" мемлекеттік корпорациясы" КЕАҚ-да қарауға қабылданды. Өтініш мәртебесі: ____________________ [мәтін мәртебесі].
"Қате аударылған міндетті
зейнетақы жарналарын және
(немесе) өсімпұлдарды қайтару"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Қате аударылған міндетті зейнетақы жарналарын және (немесе) өсімпұлдарды қайтарудан бас тарту туралы хабарлама
Сіздің __________________________________ [өтініштің нөмірі]

2) на веб-портал "электронного правительства":
- запрос в форме электронного документа, удостоверенный ЭЦП услугополучателя;
- согласие вкладчика обязательных пенсионных взносов списания с его индивидуального пенсионного счета ошибочно перечисленных сумм, удостоверенное ЭЦП вкладчика
9
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствие услугополучателя и (или) представленных материалов, объектов, данных и сведений, необходимых для оказания государственной услуги, требованиям, установленным пунктами 27, 28 Постановления;
3) отрицательный ответ уполномоченного государственного органа на запрос о согласовании, который требуется для оказания государственной услуги, а также отрицательное заключение экспертизы, исследования либо проверки;
4) вступившее в законную силу решение (приговор) суда о запрещении деятельности или отдельных видов деятельности, требующих получения определенной государственной услуги;
5) вступившее в законную силу решение суда, на основании которого услугополучатель лишен специального права, связанного с получением государственной услуги;
6) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме и через Государственную корпорацию
Государственная услуга оказывается в электронной и (или) бумажной форме. Услугополучатель имеет возможность получения государственной услуги в электронной форме через веб-портал "электронного правительства" при условии наличия электронной цифровой подписи.
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" веб-портал "электронного правительства", справочных служб услугодателя, а также Единого контакт-центра "1414".
Для получения государственных услуг в электронной форме посредством веб-портал "электронного правительства" субъекты получения услуг в электронной форме могут использовать одноразовые пароли в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
Приложение 3
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возврат ошибочно
перечисленных обязательных
пенсионных взносов и (или)
пени"
Форма
Заявление вкладчика обязательных пенсионных взносов о согласии списания с его индивидуального пенсионного счета ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени
Я, ________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при его наличии), дата рождения)
ИИН _____________________________________________________________________
Настоящим даю согласие на возврат ошибочно перечисленных на мой
индивидуальный пенсионный счет обязательных пенсионных взносов и (или) пени в сумме
(ах) ____________________________________________________________________________
(сумма прописью)
________________________________________________________________________________
(При необходимости возврата ошибочно перечисленных сумм обязательных пенсионных
взносов и (или) пени по нескольким платежным поручениям, суммы, подлежащие возврату,
указываются отдельно на каждое платежное поручение)
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для
назначения возврата ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или)
пени соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" : ____ (да/нет).
_______________ ________________
Приложение 4
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возврат ошибочно
перечисленных обязательных
пенсионных взносов и (или)
пени"
Форма
Уведомление на получение запроса согласия на списание обязательных пенсионных взносов с индивидуального пенсионного счета в личном кабинете портала "электронного правительства"
Министерство труда и социальной защиты населения Республики Казахстан уведомляет Вас, ______________________[ Фамилия, имя, отчество вкладчика] о наличии ошибочно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов и (или) пени работодателем ___________________________ [БИН агента] [Наименование агента].
В соответствии с Правилами и сроками исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов, обязательных профессиональных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взысканий по ним, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 525, просит дать согласие на списание с индивидуального пенсионного счета в Едином накопительном пенсионном фонде ошибочно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов в размере ______________________________________[сумма возврата, указанная агентом].
Даю согласие на сбор и обработку моих персональных данных, необходимых для назначения возврата ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени соответствии с Законом Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" : ____ (да/нет).
_______________ ________________
Приложение 5
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возврат ошибочно
перечисленных обязательных
пенсионных взносов и (или)
пени"
Форма
Уведомление об отказе рассмотрения заявления на возврат ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени
Ваше заявление [номер электронного заявления] в соответствии с Правилами и сроками исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взысканий по ним, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 525, отказ по причине ___________________________[текст причины отказа].
Статус заявления: ______________________________ [текст статуса].
Приложение 6
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возврат ошибочно
перечисленных обязательных
пенсионных взносов и (или)
пени"
Форма
Уведомление о статусе рассмотрении электронного заявления в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан" в личном кабинете портала "электронного правительства"
Ваше заявление__________________________________[номер электронного заявления] по государственной услуге "Возврат ошибочно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов и (или) пени" принято на рассмотрение в НАО "Государственная корпорация "Правительство для граждан". Статус заявления: ________________текст статуса].
Приложение 7
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возврат ошибочно
перечисленных обязательных
пенсионных взносов и (или)
пени"
Форма
Уведомление об отказе в возврате ошибочно перечисленных обязательных пенсионных взносов и (или) пени

өтінішіңіз бойынша Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 30 маусымдағы № 525 қаулысымен бекітілген Міндетті зейнетақы жарналарын, міндетті кәсіптік зейнетақы жарналарын есептеу, ұстап қалу (есепке жазу) және бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қорына аудару және олар бойынша өндіріп алу қағидалары мен мерзімдеріне сәйкес, сондай-ақ тізбенің 9-тармағына сәйкес ___________________________________ [бас тарту себебінің мәтіні] себебі бойынша міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдардың қате аударылған сомаларын қайтаруға бас тарту жіберілді. Өтініш мәртебесі: [мәтін мәртебесі].
"Қате аударылған міндетті
зейнетақы жарналарын және
(немесе) өсімпұлдарды қайтару"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
8-қосымша
Нысан
"Электрондық үкімет" порталының жеке кабинетінде "Бірыңғай жинақтаушы зейнетақы қоры" АҚ-да электрондық өтініштің сәтті қаралғаны туралы хабарлама
Сіздің __________________________________ [электрондық өтініштің нөмірі]
өтінішіңіз бойынша міндетті зейнетақы жарналарының және (немесе) өсімпұлдың
және (немесе) өсімпұлдың қате есептелген сомаларын қайтару жүзеге асырылды.
Өтініш мәртебесі: ________________________________ [мәтін мәртебесі].
"Қате аударылған міндетті
зейнетақы жарналарын және
(немесе) өсімпұлдарды қайтару"
мемлекеттік қызмет көрсету
қағидаларына
9-қосымша
Нысан
Қосымша құжаттарды ұсыну туралы хабарлама
Мемлекеттік қызметті одан әрі көрсету үшін 2 жұмыс күні ішінде мыналарды ұсыну
қажет________________________________________________
Өтініш мәртебесі: __________________________________[мәртебе мәтіні]

По Вашему заявлению __________________________________ [номер заявления] в соответствии Правилами и сроками исчисления, удержания (начисления) и перечисления обязательных пенсионных взносов в единый накопительный пенсионный фонд и взысканий по ним, утвержденными постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 июня 2023 года № 525, а также в соответствии с пунктом 9 перечня, направлен отказ в возврате ошибочно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов и (или) пени по причине __________________________________ [текст причины отказа].
Статус заявления: [текст статуса].
Приложение 8
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возврат ошибочно
перечисленных обязательных
пенсионных взносов и (или)
пени"
Форма
Уведомление об успешном рассмотрении электронного заявления в АО "Единый накопительный пенсионный фонд" в личном кабинете портала "электронного правительства"
По Вашему заявлению __________________________________ [номер электронного заявления] осуществлен возврат ошибочно перечисленных сумм обязательных пенсионных взносов и (или) пени.
Статус заявления: __________________________________ [текст статуса].
Приложение 9
к Правилам оказания
государственной услуги
"Возврат ошибочно
перечисленных обязательных
пенсионных взносов и (или)
пени"
Форма
Уведомление предоставления дополнительных документов
Для дальнейшего оказания государственной услуги в течение 2-х рабочих дней необходимо предоставить_____________________________________________
Статус заявления: _____________________________ [текст статуса].