"Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын медициналық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 5 қыркүйектегі № 699 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 18 сәуірдегі № 389 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 22 сәуірде № 34275 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын медициналық қамтамасыз ету қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2019 жылғы 5 қыркүйектегі № 699 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 19372 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшуын медициналық қамтамасыз ету қағидаларында (бұдан әрі – Қағидалар):
5-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"5. Авиациялық бөлімнен кететін және жаңадан келетін, сондай-ақ негізгі еңбек демалысынан және іссапардан (күнтізбелік 24 және одан көп күн) немесе емделуден келетін авиациялық персонал кезектен тыс (жоспардан тыс) медициналық қарап-тексеруден өтеді.";
7, 8, 9 және 10-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"7. Анықталған кәсіби қызметті орындауға кедергі болатын ауруы немесе жарақаты бар ұшқыш, штурман, борт серігі, ұшқыштар оқу орнының курсанты (тыңдаушысы) және әуе кемесінің экипажы құрамында ұшу функциясын орындайтын лауазымды адамдар (бұдан әрі – ұшқыш құрамы), ұшуға жетекшілік ететін және ұшуды басқаратын адам, әуе қозғалысын басқаратын оператор, пилотсыз әуе кемесінің (бұдан әрі – ПӘК) операторы және парашютші ұшудан, ұшуға жетекшілік етуден, әуе қозғалысын басқарудан, ПӘК-ні басқарудан немесе парашютпен секіруден шеттетіледі және әскери бөлімнің немесе мекеменің әскери-медициналық (медициналық) бөлімшесіне (бұдан әрі – авиациялық бөлімнің медициналық бөлімшесі) медициналық тексеруге немесе емделуге жіберіледі.
Авиациялық бөлімнің медициналық қызметі ұшқыш құрамын және парашютші кәсіби қызметіне жіберу кезінде осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес шалдыққан ауруынан және жарақатынан сауығуы бойынша кәсіби қызметке жіберудің болжамды мерзімін басшылыққа алады.
8. Денсаулық жағдайында ауытқуы бар авиациялық персоналға профилактика немесе емдеу-сауықтыру мақсатында емдік дене шынықтыру тағайындалады. Денсаулық жағдайы бойынша күштік жүктемені шектеуге мұқтаж және емдік дене шынықтыру тобының тізіміне кірген ұшқыш құрамы мен парашютшіер ұшуға және парашютпен секіруге жіберілмейді.

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 сентября 2019 года № 699 "Об утверждении Правил медицинского обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 апреля 2024 года № 389. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 апреля 2024 года № 34275
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 5 сентября 2019 года № 699 "Об утверждении Правил медицинского обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 19372) следующие изменения и дополнения:
в Правилах медицинского обеспечения полетов государственной авиации Республики Казахстан, утвержденных указанным приказом (далее – Правила):
пункт 5 изложить в следующей редакции:
"5. Авиационный персонал, убывающий и вновь прибывший в авиационные части, а также по прибытию из основного трудового отпуска и командировок (24 календарных дня и более) или лечения, проходят внеочередной (внеплановый) медицинский осмотр.";
пункты 7, 8, 9 и 10 изложить в следующей редакции:
"7. Летчики, штурманы, бортовые проводники, курсанты (слушатели) летных учебных заведений и должностные лица, выполняющие функции в полете в составе экипажа воздушного судна (далее – летный состав), лица, осуществляющие руководство и управление полетами, операторы управления воздушным движением, операторы беспилотного воздушного судна (далее – БВС) и парашютисты с выявленными заболеваниями или травмами, препятствующими выполнению профессиональной деятельности, отстраняются от полетов, руководства полетами, управления воздушным движением, управления БВС или парашютных прыжков и направляются в военно-медицинские (медицинские) подразделения воинской части или учреждения (далее – медицинские подразделения авиационной части) на медицинское обследование или лечение.
Медицинская служба авиационной части при допуске летного состава и парашютистов к профессиональной деятельности руководствуется ориентировочными сроками допуска к профессиональной деятельности по выздоровлении после перенесенных заболеваний и травм согласно приложению 1 к настоящим Правилам.
8. Авиационному персоналу, имеющему отклонения в состоянии здоровья, с профилактической или лечебно-оздоровительной целью назначается лечебная физическая культура. Летный состав и парашютисты, нуждающиеся по состоянию здоровья в ограничении физической нагрузки и вошедшие в список группы лечебной физической культуры к полетам и парашютным прыжкам не допускаются.

9. Ұшқыш құрамына осы Қағидаларға 1-1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша бөлім командирі немесе мекеме бастығы (бұдан әрі – авиациялық бөлім командирі) бекіткен мемлекеттік авиацияның авиациялық персоналын динамикалық бақылау жоспарына сәйкес авиациялық бөлімнің медициналық бөлімшесінде 3 айда бір рет кезеңдік медициналық қарап-тексеру жүргізіледі.
10. Ұшқыш құрамына, ұшуға жетекшілік ететін және ұшуды басқаратын адамдарға, әуе қозғалысын басқаратын операторға, ҰӘК операторына және парашютшіге кезекті медициналық куәландырудан кейін 6 айдан кешіктірмей авиациялық бөлімнің медициналық бөлімшесінде терапевт пен невропатологтың қатысуымен медициналық қарап-тексеру жүргізіледі. Медициналық көрсеткіш бойынша бейінді мамандар тартылады.";
мынадай мазмұндағы 10-1-тармақпен толықтырылсын:
"10-1. Авиациялық техникаға қызмет көрсету жөніндегі әуе кемесікемесінің ұшуын, авиациялық жұмысты жерүсті қамтамасыз ету, әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету, әуе қозғалысын басқарудың жерүсті техникалық құралдарын пайдалану, навигациялау, қондыру және байланысты жүзеге асыратын жерүсті авиациялық мамандар жылына бір рет профилактикалық медициналық қарап-тексеруден өтеді.";
11-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Медициналық қарап-тексеру нәтижесі осы Қағидаларға 1-2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша хронологиялық тәртіппен Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы авиациялық персоналының (ұшқыш құрамының, ұшуға жетекшілік ету мен басқаруды жүзеге асыратын адамдардың, әуе қозғалысын басқаратын оператордың, ұшқышсыз әуе кемесі операторының, парашютшінің) медициналық кітапшасына енгізіледі, бұл ретте мынадай деректер көрсетіледі:
1) қарап-тексеру күні;
2) денсаулық жағдайына шағымы;
3) медициналық қарап-тексеру арасындағы кезеңде шалдыққан ауруы (жарақаты) және олардың салдары;
4) организмнің ұшуға реакциясын (ұшуға шыдамдылығын) зерделеу;
5) шалдыққан ауруының жұмысқа қабілетіне және ұшу тапсырмасын орындау сапасына әсер етуі;
6) антропометриялық өлшемінің және жүрек-қан тамыр жүйесінің функционалдық қабілетін зерттеу нәтижесі;
7) медициналық тексерудің қысқаша объективті деректері. Денсаулық жағдайында ауытқуы бар адамдарда объективті деректер аурудың және қарап-тексеру арасындағы кезеңде болған өзгерістердің сипатына сәйкес енгізіледі;
8) функционалдық жүктемені сынап көру нәтижесі;
9) денсаулық жағдайы туралы қорытынды және диагноз қою;
10) кәсіби қызметке жіберу туралы шешім.";
мынадай мазмұндағы 11-1-тармақпен толықтырылсын:
"11-1. Авиациялық персоналдың медициналық көмекке жүгінуі, медициналық зерттеу, емдеу, сауыққаннан кейінгі медициналық қарап-тексеру нәтижесі Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы авиациялық персоналының (ұшқыш құрамының, ұшуға жетекшілік ету мен басқаруды жүзеге асыратын адамдардың, әуе қозғалысын басқаратын оператордың, ұшқышсыз әуе кемесі операторының, парашютшінің) осы Қағидаларға 1-3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша медициналық кітапшаға қосымша бетке енгізіледі.";
20-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

9. Летному составу периодические медицинские осмотры проводятся в медицинском подразделении авиационной части один раз в 3 месяца по плану динамического наблюдения за авиационным персоналом государственной авиации, утвержденному командиром воинской части или начальником учреждения (далее – командир авиационной части) по форме, согласно приложению 1-1 к настоящим Правилам.
10. Летному составу, лицам, осуществляющим руководство и управление полетами, операторам управления воздушным движением, операторам БВС и парашютистам не позднее 6 месяцев, после очередного медицинского освидетельствования в медицинском подразделении авиационной части проводится медицинский осмотр с участием терапевта и невропатолога. По медицинским показаниям привлекаются профильные специалисты.";
дополнить пунктом 10-1 следующего содержания:
"10-1. Авиационные наземные специалисты по обслуживанию авиационной техники, осуществляющие деятельность по наземному обеспечению полетов воздушных судов, авиационных работ, техническому обслуживанию воздушных судов, эксплуатации наземных технических средств управления воздушным движением, навигации, посадки и связи один раз в год проходят профилактический медицинский осмотр.";
пункт 11 изложить в следующей редакции:
"11. Результаты медицинских осмотров заносятся в медицинскую книжку авиационного персонала государственной авиации Республики Казахстан (летного состава, лиц, осуществляющих руководство и управление полетами, операторов управления воздушным движением, операторов беспилотных воздушных судов, парашютистов) по форме, согласно приложению 1-2 к настоящим Правилам, в хронологическом порядке, при этом отражаются следующие данные:
1) дата осмотра;
2) жалобы на состояние здоровья;
3) перенесенные заболевания (травмы) в период между медицинскими осмотрами и их исход;
4) изучение реакций организма на полеты (переносимость полетов);
5) влияние имеющегося заболевания на работоспособность и качество выполнения полетных заданий;
6) результаты антропометрических измерений и исследований функциональной способности сердечно-сосудистой системы;
7) коротко объективные данные медицинского обследования. У лиц, имеющих отклонения в состоянии здоровья, заносятся объективные данные в соответствии с характером заболевания и изменения, произошедшие за период между осмотрами;
8) результат функциональной нагрузочной пробы;
9) вывод о состоянии здоровья и выставление диагноза;
10) решение о допуске к профессиональной деятельности.";
дополнить пунктом 11-1 следующего содержания:
"11-1. Обращения авиационного персонала за медицинской помощью, результаты медицинского обследования, проведенного лечения, медицинских осмотров по выздоровлению заносятся во вкладыш к медицинской книжке авиационного персонала государственной авиации Республики Казахстан (летного состава, лиц, осуществляющих руководство и управление полетами, операторов управления воздушным движением, операторов беспилотных воздушных судов, парашютистов) по форме, согласно приложению 1-3 к настоящим Правилам.";
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"20. Ұшуға дайындау кезеңінде медициналық қамтамасыз ету:
1) жоспарлы ұшу кестесінің ұшуға жоспарланған авиациялық персоналдың денсаулық жағдайы мен күштік шыдамдылығы бойынша жоспарланған ұшу жүктемесіне сәйкес келуін зерделеуді;
2) болатын ұшу шарттары мен сипатына сәйкес ұшуды медициналық қамтамасыз етуді жоспарлауды;
3) авиациялық персоналды сабақ (әңгімелесу) түрінде болатын ұшудың психофизиологиялық ерекшелігі туралы хабардар етуді, авиациялық медицина және автономды тіршілік ету жағдайында әрекет ету сабағын, жоспарланған ұшу сипатына қатысты арнайы зерттеу мен жаттықтыруды;
4) қорғаныш жарағын таңдауды және оны шақтап пішуді, қорғаныш жарағын пайдаланып, санитариялық-гигиеналық жай-күйін және сақтау жағдайын тексеруді;
5) әуеайлақ медициналық бекетінің мүлікпен, құтқарушы парашюттік-десанттық топтың және жерүсті іздеу-құтқару командасының медициналық мүлікпен жабдықталуын, борттық медициналық дәріқобдишасының және авариялық қордағы дәрі-дәрмек тобының жиынтығын және жай-күйін тексеруді;
6) тамақтанудың болатын ұшу сипатына сәйкес келуін тексеруді;
7) тамақтану рационының толық құндылығын және ұшу алдындағы тамақтану режимінің сақталуын тексеруді;
8) осы Қағидаларға 1-4-қосымшаға сәйкес әуе кемесін оттегімен толтыру алдында әуе кемесінде тіршілік әрекетін қамтамасыз ету жүйесін толтыру үшін берілген оттегіні (оның сапасын растайтын құжаттарды), сондай-ақ әуе кемесін авариясыз пайдалануды қамтамасыз етуге әсер ететін оттегімен толтырылатын (зарядтайтын) құралдардың гигиеналық жай-күйін тексеруді қамтиды.";
47-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"47. Авиациялық персоналды арнайы зерттеу мен жаттықтыруға:
1) гипоксияның шамалы және айқын дәрежесін, разрядталған атмосфераны және барометрлік қысымның тез өзгеруін көтере алуын зерттеу;
2) артық қысыммен берілген оттегімен тыныс алуды көтере алуын зерттеу;
3) статикалық бұлшық ет жүктемесін көтере алуын зерттеу жатады.";
57-тармақ алып тасталсын;
осы Қағидаларға 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жазылсын;
осы бұйрыққа 2, 3, 4, 5-қосымшаларға сәйкес 1-1, 1-2, 1-3, 1-4-қосымшалармен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;

"20. Медицинское обеспечение в период подготовки к полетам включает:
1) изучение плановой таблицы полетов на соответствие планируемой летной нагрузки по состоянию здоровья и физической выносливости авиационного персонала, запланированного на полеты;
2) планирование медицинского обеспечения полетов в соответствии с условиями и характером предстоящих полетов;
3) информирование авиационного персонала о психофизиологических особенностях предстоящих полетов в форме занятий (бесед), проведение занятий по авиационной медицине и выживанию в условиях автономного существования, специальных исследований и тренировок применительно к характеру планируемых полетов;
4) выбор защитного снаряжения и его подгонку, проверку эксплуатации, санитарно-гигиенического состояния и условий хранения защитного снаряжения;
5) проверку укомплектованности и состояния имущества медицинского поста аэродрома, медицинского имущества спасательной парашютно-десантной группы и наземной поисково-спасательной команды, бортовых медицинских аптечек и медикаментозной группы аварийного запаса;
6) проверку соответствия питания характеру предстоящих полетов;
7) проверку полноценности пищевого рациона и соблюдения режима предполетного питания;
8) перед заправкой воздушного судна кислородом, проверку кислорода (документов подтверждающих его качество), поданного для заправки системы жизнеобеспечения на воздушном судне, согласно приложению 1-4 к настоящим Правилам, а также гигиеническое состояние средств заправки (зарядки) кислорода, которое влияют на обеспечение безаварийных эксплуатации воздушных судов.";
пункт 47 изложить в следующей редакции:
"47. К специальным исследованиям и тренировкам авиационного персонала относятся:
1) исследование на переносимость умеренных и выраженных степеней гипоксии, разряженной атмосферы и быстрых изменений барометрического давления;
2) исследование на переносимость дыхания кислородом под избыточным давлением;
3) исследование на переносимость статических мышечных нагрузок.";
пункт 57 исключить;
приложение 1 настоящих Правил изложить согласно приложению 1 к настоящему приказу;
дополнить приложениями 1-1, 1-2, 1-3, 1-4 согласно приложениям 2, 3, 4, 5 к настоящему приказу.
2. Управлению главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;

3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы басқару органының басшыларына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2024 жылғы 18 сәуірдегі
№ 389 Бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуын медициналық
қамтамасыз ету қағидаларына
1-қосымша
Шалдыққан аурулардан және жарақаттардан кейін сауығудан кейін ұшқыш құрамын және парашютисттерді кәсіби қызметке жіберудің болжамды мерзімдері
Р/с №
Ауру (жарақат)
Емделу орны
Сауығуды айқындайтын субъективті және объективті деректер
Кәсіби қызметке жіберу
1.
Невропатия:
1) солаймақтаауырсынумен байқалатын желке-мойынға, қабырғааралыққа, мойын-иық өріміне, бел-сегізкөз өріміне суық тию этиологиясы, парестезия
Медициналық пункт
Ауырсыну жоқ
Невропатологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 3–5 күннен соң
2) интоксикациядан, жарақаттанудан кейінгі немесе созылмалы невралгия және неврит
Әскери госпиталь
Ауырсыну жоқ, функция қалпына келген. Омыртқа рентгенограммасында патология жоқ. Жалпы интоксикациямен байланысты невралгия кезінде, барокамералық зерделеу кезіндегі гипоксияның қалыпты дәрежесін жақсы көтере алады
Госпиталь дәрігерлік-ұшқыш комиссиясының (бұдан әрі – ДҰК), авиациялық медицина зертханасының (бұдан әрі – АМЗ) немесе әскери оқу орны ДҰКшешімі бойынша
2.
Радикулоневропатия:
1) мойын-иықта және бел-сегізкөзде орныққан жеңіл түрі
Медициналық пункт
Ауырсынукеткен, қозғалыс шектеуі жоқ
Невропатологтың кеңесінен кейін күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
2) созылмалы және қайталанатын
Әскери госпиталь
Ауырсынукеткен, қозғалыс шектеуі жоқ
Бөлімше бастығының, госпиталь ДҰКшешімі бойынша
3.
Қалжырау:
1) жеңіл дәрежелі;
2) орта және ауыр дәрежелі
Профилакторий, күнтізбелік 7 – 10 күн мерзімге демалыс
Әскери госпиталь
Шағымжоқ, ұшу жұмысына ұмтылады
Шағым жоқ, ұшу жұмысына ұмтылады
Терапевтің және невропатологтың қатысуымен медициналық қарап-тексеру деректері бойынша
Госпиталь ДҰК немесе АМЗ (әскери оқу орны) ДҰК шешімі бойынша
4.
Қолайсыз қызметтік немесе тұрмыстық жағдайға жоғары эмоциялық реакция:

3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителей органов управления государственной авиации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр обороны
Республики Казахстан
от 18 апреля 2024 года № 389
Приложение 1
к Правилам медицинского
обеспечения полетов
государственной авиации
Республики Казахстан
Ориентировочные сроки допуска летного состава и парашютистов к профессиональной деятельности по выздоровлении после перенесенных заболеваний и травм
№ п/п
Заболевания (травмы)
Место лечения
Субъективные и объективные данные, определяющие выздоровление
Допуск к профессиональной деятельности
1.
Невропатии:
1) затылочно-шейная, межреберная, шейно-плечевого сплетения, пояснично-крестцового сплетения простудной этиологии, проявляющиеся болями в типичных зонах, парестезии;
Медицинский пункт
Отсутствие болей
Через 3-5 календарных дней после консультации невропатолога
2) невралгии и невриты после интоксикации, травм или с затяжным течением
Военный госпиталь
Отсутствие болей, восстановление функции. Отсутствие патологии на рентгенограмме позвоночника. При невралгиях, связанных с общей интоксикацией, хорошая переносимость умеренных степеней гипоксии при барокамерном исследовании
По решению врачебно-летной комиссии (далее – ВЛК) госпиталя, лаборатории авиационной медицины (далее – ЛАМ) или военного учебного заведения
2.
Радикулоневропатии:
1) легкие формы шейно-плечевой и пояснично-крестцовой локализации;
Медицинский пункт
Исчезновение болей, отсутствие ограничения движений
Через 3-5 календарных дней после консультации невропатолога
2) затяжные и рецидивирующие
Военный госпиталь
Исчезновение болей, отсутствие ограничения движений
По решению начальника отделения, ВЛК госпиталя
3.
Утомление:
1) легкая степень;
2) средняя и тяжелая степень
Профилакторий, отдых сроком на 7-10 календарных дней
Военный госпиталь
Отсутствие жалоб, стремление к летной работе
Отсутствие жалоб, стремление к летной работе
По данным медицинского осмотра с участием терапевта и невропатолога
По решению ВЛК госпиталя или ВЛК ЛАМ (военного учебного заведения)
4.
Повышенная эмоциональная реакция на неблагоприятную служебную или бытовую ситуацию:

1) күрт анықбайқалмайтын қысқа мерзімді, бірнеше минутқа созылатын
Медициналық пункт
Денсаулық жағдайы қалыпты және көңіл-күйі қалпына келген, өткен жағдайғамән береді
Невропатологтың, психологтың кеңесінен кейін күнтізбелік 2 – 3 күннен соң
2) орташа созылатын реакция (бірнеше сағат), созылмалы қалыптан тыс психикалық жағдай (невротикалық бұзылу, белгісі бойынша неврастенияға, мезілік неврозға, истериялық неврозға ұқсас)
Әскери госпиталь
Денсаулық жағдайы қалыпты және көңіл-күйі қалпына келген, өткен жағдайғамән береді
Госпиталь ДҰК шешімі бойынша
5.
Авиациялық инциденттен кейінгі жағдай
Стационарлық тексеру туралы мәселе терапевтің және невропатологтың қатысуымен медициналық қарап-тексеруден кейін шешіледі
Шағым, денсаулық жағдайында ауытқу және байқалатын зақымдану, эмоциялық-психикалық реакция жоқ. Ұшқыш ұшу жұмысына мақсатты жіберілген, ал авиациялық инциденттің болуы оның денсаулық жағдайына және ұшудағы әрекетіне байланысты болмаған
Терапевтің және невропатологтың қатысуымен медициналық қарап тексеру деректері немесе госпиталь ДҰК-ның қорытындысы бойынша
6.
Анықбайқалатын біржолғы, жіті алкогольдік интоксикациядан кейінгі жағдай
Медициналық пункт, невропатологтыңкеңесі
Шағым жоқ, тамыр соғысы және артериялық қысым қалпына келген. Ортостатикалық сынама және мөлшерленгенкүштік жүктеме кезінде жүрек-қан тамыры жүйесінің реакциясы қалыпты
Күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
7
Тұмау және жіті респираторлық вирусты инфекция
Медициналық пункт. Әскери госпитальдың инфекциялық бөлімшесі
Мұрын-жұтқыншақта, ішкі ағзада және нерв жүйесінде объективті өзгеріс жоқ
Күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
8.
Жіті ринит (мұрынның бітелуі)
Медициналық пункт
Мұрынның және есту түтігінің функциясы қалыпты, жалпы қан талдауы көрсеткіші қалыптыкезінде мұрынның шырышты қабығының қабыну белгісіжоқ
Күнтізбелік 2 – 3 күннен соң
9.
Фарингит, ларингит және ларинготрахеит:
1) жалпы интоксикация белгісінсіз
Медициналық пункт
Дауыс функциясы толық қалпына келген, эндоскопия кезінде шырышты қабықтың қабыну белгісінің жоқ. Жалпы қан талдауы көрсеткіші қалыпты
Күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
2) дауыс функциясы анық бұзылған жалпы интоксикациябелгісі бар
Әскери госпиталь
Дауыс функциясы толық қалпына келген, эндоскопия кезінде шырышты қабықтың қабыну белгісі жоқ. Жалпы қан талдауы көрсеткіші қалыпты. Электрокардиограммада (бұдан әрі – ЭКГ) өзгеріс жоқ
Оториноларингологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 5 – 7 күннен соң
10.
Жіті тонзиллит (баспа)
Әскери госпитальдың инфекциялық бөлімшесі
Фарингоскопиялық қабыну белгісі, лимфатүйінмаңын пальпация жасау кезінде ауырсыну жоқ. Күнтізбелік 7 күн ішінде дене температура қалыпты. Жалпы қан және несеп талдауы көрсеткіші қалыпты. ЭКГ-да өзгеріс жоқ (емдеу курсы аяқталғаннан кейін ЭКГ-ға бақылап жазу)
Күнтізбелік 5 – 7 күннен соң
11.
Жіті синусит
Әскери госпиталь
Құлақ және мұрын қуысының қалыпты барофункциясы кезінде мұрын және мұрын маңы қуысы шырышты қабығының қабыну белгісі жоқ. Температура және жалпы қан талдауының көрсеткішіқалыпты. Барокамерада зерттеу кезінде барометриялық қысымның күрт өзгеруін жақсы көтереді. Барокамерада зерттеу пункциядан кейін күнтізбелік 3 – 5 күннен ерте жүргізілмейді
Оториноларингологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
12.
Жіті бронхит:

1) нерезко выраженная, кратковременная, продолжающаяся несколько минут;
Медицинский пункт
Восстановление обычного состояния здоровья и настроения, критическое отношение к прошедшей ситуации
Через 2-3 календарных дня после консультации невропатолога, психолога
2) реакция средней длительности (несколько часов), затяжные необычные психические состояния (невротические расстройства, по симптоматике сходные с неврастенией, неврозом навязчивости, истерическим неврозом)
Военный госпиталь
Восстановление обычного состояния здоровья и настроения, критическое отношение к прошедшей ситуации
По решению ВЛК госпиталя
5.
Состояние после авиационного инцидента
Вопрос о стационарном обследовании решается после медицинского осмотра с участием терапевта и невропатолога
Отсутствие жалоб, отклонений в состоянии здоровья и видимых повреждений, эмоционально-психической реакции. Летчик целенаправлен на летную работу, а возникновение авиационного инцидента не зависело от его состояния здоровья и действий в полете
По данным медицинского осмотра с участием терапевта и невропатолога или заключению ВЛК военного госпиталя
6.
Состояние после выраженных единичных, острых алкогольных интоксикаций
Медицинский пункт, консультация невропатолога
Отсутствие жалоб, нормализация пульса и артериального давления. Нормальная реакция сердечно-сосудистой системы при ортостатических пробах и дозированной физической нагрузке
Через 3-5 календарных дней
7.
Грипп и острые респираторные вирусные инфекции
Медицинский пункт. Инфекционное отделение военного госпиталя
Отсутствие объективных изменений со стороны носоглотки, внутренних органов и нервной системы
Через 3-5 календарных дней
8.
Острый ринит (насморк)
Медицинский пункт
Отсутствие признаков воспаления слизистой носа при нормальной функции носа и слуховых труб, нормальных показателей общего анализа крови
Через 2-3 календарных дня
9.
Фарингит, ларингит и ларинготрахеит:
1) без явлений общей интоксикации;
Медицинский пункт
Полное восстановление голосовой функции, отсутствие признаков воспаления слизистой при эндоскопии. Нормальные показатели общего анализа крови
Через 3-5 календарных дней
2) с явлениями общей интоксикации, выраженным нарушением голосовой функции
Военный госпиталь
Полное восстановление голосовой функции, отсутствие признаков воспаления слизистой при эндоскопии. Нормальные показатели общего анализа крови. Отсутствие изменений на электрокардиограмме (далее – ЭКГ)
Через 5-7 календарных дней после консультации оториноларинголога
10.
Острый тонзиллит (ангина)
Инфекционное отделение военного госпиталя
Исчезновение фарингоскопических признаков воспаления, болезненности при пальпации регионарных лимфоузлов. Нормальная температура тела в течение 7 календарных дней.
Нормальные показатели общего анализа крови и мочи. Отсутствие изменений на ЭКГ (контрольная запись ЭКГ по окончании курса лечения)
Через 5-7 календарных дней
11.
Острый синусит
Военный госпиталь
Отсутствие признаков воспаления слизистой носа и околоносовых пазух при нормальной барофункции уха и околоносовых пазух. Нормальная температура и показатели общего анализа крови. Хорошая переносимость быстрых изменений барометрического давления при исследовании в барокамере. Исследование в барокамере производить не ранее чем через 3 - 5 календарных дней после пункции
Через 3-5 календарных дней после консультации оториноларинголога
12.
Острый бронхит:

1) қалыпты ауру кезінде
Медициналық пункт
Субъективті ауру белгісіжоқ. Тыныс алу функциясы қалпына келген, өкпеде және жалпы қан талдауы көрсеткішінде патологиялық ауру белгісі жоқ. Дене температурасы күнтізбелік 2 – 3 күн ішінде қалыпты, кеуде қуысы ағзасының рентгенографиясы кезінде өзгеріс жоқ
Күнтізбелік 5 – 7 күннен соң
2) созылмалы ауру кезінде
Әскери госпиталь
Субъективті ауру белгісі жоқ. Тыныс алу функциясы қалпына келген, өкпеде және жалпы қан талдауы көрсеткішіндепатологиялық ауру белгісі жоқ. Дене температурасы күнтізбелік 2 – 3 күн ішінде қалыпты, кеуде қуысы ағзасының рентгенографиясы кезінде өзгеріс жоқ
Күнтізбелік 7 – 10 күннен соң
12-1.
Пневмония:
1) қалыпты ауру кезінде
Әскери госпиталь
Субъективті ауру белгісі жоқ. Сырттай тыныс алу функциясы қалпына келген, өкпеде және жалпы қан талдауы көрсеткішіндепатологиялық ауру белгісі жоқ. Дене температурасы күнтізбелік 2 – 3 күн ішінде қалыпты, кеуде қуысы ағзасының рентгенографиясы кезінде өзгеріс жоқ
Спирография жүргізгеннен және терапевт кеңесінен кейін
1)2) асқынған ауру кезінде
Әскери госпиталь
Субъективті ауру белгісі жоқ. Сырттай тыныс алу функциясы қалпына келген, өкпеде және жалпы қан, биохимиялық талдау көрсеткішінде патологиялық ауру белгісі жоқ. Кеуде қуысы ағзасының рентгенографиясы кезінде өзгеріс жоқ
Госпиталь ДҰК шешімі бойынша
13.
Сыртқы жіті отит, сыртқы есту жолының фурункулы
Әскери госпиталь
Отоскопия кезінде ауырсыну және есту жолы терісінің қабыну белгісі жоқ. Жалпы қан талдауының көрсеткіші қалыпты
Оториноларингологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
14.
Жіті катаралды орташа отит, сальпингоотит
Әскери госпиталь
Құлақтың қалыпты барофункциясы кезінде қабыну белгісі жоқ, барокамерада зерттеу кезінде барометриялық қысымның тез өзгеруін жақсы көтереді, қан көрсеткіші қалыпты. Барокамерада зерттеу жазылғаннан кейін күнтізбелік 5 – 7 күннен соң
Оториноларингологтың вестибулометрия жасап, кеңесінен кейін күнтізбелік 5 – 7 күннен соң
15.
Мұрыннан қан кету:
1) кенеттен сипаттағы
Медициналық пункт
Күнтізбелік 3 күн ішінде мұрыннан қан кету жоқ. Қабықша ажыраған
Оториноларингологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
2) қайталанатын, жиі қайталанатын мұрыннан қан кету
Әскери госпиталь
Күнтізбелік 3 күн ішінде мұрыннан қан кету жоқ. Қабықша ажыраған. Жалпы қан талдауының көрсеткіші қалыпты
Бөлімше бастығының, госпиталь ДҰК шешімі бойынша
16.
Ас қорыту ағзасы созылмалы ауруының өршуі
Медициналық пункт
Жалпы жағдайы қалыпқа келген, ремиссия болып, аурудың субъективті және объективті өршубелгісікеткен
Күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
17.
Глист инвазиясы
Медициналық пункт
Ас қорыту органында аурудың субъективті және объективті көрінісі кеткен
Күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
18.
Жіті ішек инфекциясы және тамақтан улану
Әскери госпиталь
Жалпы жағдай қалпына келген, аурудың субъективті және объективті белгісі кеткен
Күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
19.
Профилактикалық егпеден кейінгі реакция немесе аллергиялық реакция
Медициналық пункт. Әскери госпиталь
Жалпы жағдай қалпына келген, аурудың субъективті және объективті белгісі кеткен
Күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
20.
Күн өту:
1) жеңіл түрі
Медициналық пункт
Жалпы жағдай, артериялық қысым көрсеткіші, тамыр соғысы, дене температурасы және невропатологиялық дәрежесіқалпына келген

1) при благоприятном течении заболевания;
Медицинский пункт
Исчезновение субъективных проявлений болезни. Нормализация функции дыхания, исчезновение патологических признаков заболевания в легких и показателей общего анализа крови. Нормальная температура тела в течение 2 - 3 календарных дней, отсутствие изменений при рентгенографии органов грудной клетки
Через 5-7 календарных дней
2) при затянувшемся течении заболевания
Военный госпиталь
Исчезновение субъективных проявлений болезни. Нормализация функции дыхания, исчезновение патологических признаков заболевания в легких и показателей общего анализа крови. Нормальная температура тела в течение 2 - 3 календарных дней, отсутствие изменений при рентгенографии органов грудной клетки
Через 7-10 календарных дней
12-1
Пневмония
1) при благоприятном течении заболевания;
Военный госпиталь
Исчезновение субъективных проявлений болезни. Нормальные показатели функции внешнего дыхания, исчезновение патологических признаков заболевания в легких и показателей общего и биохимического анализов крови. Нормальная температура тела в течение 5 - 7 календарных дней, отсутствие изменений при рентгенографии органов грудной клетки
После проведения спирографии и консультации терапевта
2) при осложненном течении заболевания
Военный госпиталь
Исчезновение субъективных проявлений болезни. Нормальные показатели функции внешнего дыхания, исчезновение патологических признаков заболевания в легких и показателей общего и биохимического анализов крови. Отсутствие изменений при рентгенографии органов грудной клетки
По решению ВЛК госпиталя
13.
Острый наружный отит, фурункулы наружного слухового прохода
Военный госпиталь
Отсутствие болей и признаков воспаления кожи слухового прохода при отоскопии. Нормальные показатели общего анализа крови
Через 3-5 календарных дней после консультации оториноларинголога
14.
Острый катаральный средний отит, сальпингоотиты
Военный госпиталь
Отсутствие признаков воспаления при нормальной барофункции уха, хорошая переносимость быстрых изменений барометрического давления при исследовании в барокамере, нормальные показатели крови. Исследование в барокамере производить не ранее чем через 5-7 календарных дней после выздоровления
Через 5-7 календарных дней после консультации оториноларинголога с вестибулометрией
15.
Носовое кровотечение:
1) спонтанного характера;
Медицинский пункт
Отсутствие носового кровотечения в течение 3 календарных дней. Отторжение корочки
Через 3-5 календарных дней после консультации оториноларинголога
2) повторные, частые носовые кровотечения
Военный госпиталь
Отсутствие носового кровотечения в течение 3 календарных дней. Отторжение корочки. Нормальные показатели общего анализа крови
По решению начальника отделения, ВЛК госпиталя
16.
Обострение хронических заболеваний органов пищеварения
Медицинский пункт. Военный госпиталь
Нормализация общего состояния, исчезновение субъективных и объективных признаков обострения заболевания с наступлением ремиссии
Через 3-5 календарных дней
17.
Глистная инвазия
Медицинский пункт
Исчезновение субъективных и объективных проявлений со стороны органов пищеварения
Через 3-5 календарных дней
18.
Острые кишечные инфекции и пищевые отравления
Военный госпиталь
Нормализация общего состояния, исчезновение субъективных и объективных признаков заболевания
Через 3-5 календарных дней
19.
Реакция после профилактических прививок или аллергические реакции
Медицинский пункт. Военный госпиталь
Нормализация общего состояния, исчезновение субъективных и объективных признаков заболевания
Через 3-5 календарных дней
20.
Перегревание:
1) легкие формы;
Медицинский пункт
Нормализация общего состояния, показателей артериального давления, пульса, температуры тела и невропатологического статуса

Күнтізбелік 1 – 2 күннен соң
2) жіті нерв-қан тамырыбұзылған
Әскери госпиталь
Жалпы жағдай, артериялық қысым көрсеткіші, тамыр соғысы, дене температурасы және невропатологиялық дәрежесіқалпына келген
Госпиталь ДҰК шешімі бойынша
21.
Соғылу:
1) қатты ауырсыну болмайтын тіннің шектеулі ісінуімен, шамалы қанталаумен (бас пен омыртқаның соғылусоғылуынан басқа)
Медициналық пункт
Соғылған ағзада ауырсыну, тін ісігі кеткен, функциясы қалпына келген
Травматологтың немесе хирургтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 2 – 5 күннен соң
2) бастың, омыртқаның, кеуде қуысының барлық соғылуы, ауқымды гематомамен тері және теріасты шел сырылғансоғылу, сүйекқап сырылғансоғылу
Әскери госпиталь
Соғылған ағзада ауырсыну, тін ісігі кеткен, функциясы қалпына келген
Госпиталь ДҰК шешімі бойынша
22.
Буын байламдық аппаратының зақымдануы:
1) жұмсақ тін шамалы іскен, ауырсынған және функциясы шамалы бұзылған байламдық аппараты созылған кезінде
Медициналық пункт
Ауырсыну, тін ісігі кеткен, буын функциясы толық қалпына келген. Сауыққаннан кейін үш ай ішінде парашютпен секіруден және жерүсті катапульттенуден босатылған
Травматологтың немесе хирургтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
2) буынға қан кетуі, буынның шығуы кмүмкінбайламдық аппарат елеулі зақымданған кезде
Әскери госпиталь
Ауырсыну, тін ісігі кеткен, буын функциясы толық қалпына келген немесе уақытша шамалы бұзылған
Госпиталь ДҰК шешімі бойынша
23.
Жұмсақ тіннің ашық зақымдануы:
1) үлкен емес кесілген, соғылған, шабылған және жыртылған жара
Медициналық пункт
Функциясын шектемейтін және арнайы жарақты пайдалануға кедергі келтірмейтін ауырмайтын қатайған тыртық бар
Хирургтың кеңесінен кейін күнтізбелік 5 – 7 күннен соң
2) жұмсақ тіннің ауқымды және терең зақымдануы және оқтан жаралану
Әскери госпиталь
Функциясын шектемейтін және арнайы жарақты пайдалануға кедергі келтірмейтін ауырмайтын қатайған тыртық бар
Госпиталь ДҰК шешімі бойынша
24.
Аяқ-қолдың ұсақ сүйегінің сынуы
Медициналық пункт
Функциясын шектемейтін және арнайы жарақты пайдалануға кедергі келтірмейтін жұмсақ тіннің инфильтраты болмаған кезде сүйек мүйізгегінің пайда болуымен сынған сүйек толық консолидацияланған
Травматологтың немесе хирургтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 5 – 7 күннен соң
25.
Шыққан буынды салғаннан кейінгі жағдай
Медициналық пункт
Ауырсыну, тіннің ісінуі кеткен, буын функциясы толық қалпына келген
Травматологтың немесе хирургтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 5 – 7 күннен соң
26.
Фурункул:

Через 1-2 календарных дня
2) протекающие с острыми нервно-сосудистыми нарушениями
Военный госпиталь
Нормализация общего состояния, показателей артериального давления, пульса, температуры тела и невропатологического статуса
По решению ВЛК госпиталя
21.
Ушибы:
1) с ограниченным отеком тканей, с небольшим кровоподтеком, не сопровождающиеся сильными болями (кроме ушибов головы и позвоночника);
Медицинский пункт
Исчезновение болей, отека тканей, восстановление функций ушибленного органа
Через 2-5 календарных дней после консультации травматолога или хирурга
2) все ушибы головы, позвоночника, грудной клетки, ушибы с отслойкой кожи и подкожной клетчатки, с обширными гематомами, ушибы надкостницы с ее отслойкой
Военный госпиталь
Исчезновение болей, отека тканей, восстановление функций ушибленного органа
По решению ВЛК госпиталя
22.
Повреждение связочного аппарата суставов:
1) при растяжении связочного аппарата с незначительным отеком мягких тканей, болезненностью и незначительным нарушением функции;
Медицинский пункт
Исчезновение болей, отека тканей, полное восстановление функции сустава. Предоставить освобождение от парашютных прыжков и наземных катапультирований в течение трех месяцев после выздоровления
Через 3-5 календарных дней после консультации травматолога или хирурга
2) при значительных повреждениях связочного аппарата с подозрением на кровоизлияние в сустав, вывихи суставов
Военный госпиталь
Исчезновение болей, отека тканей, полное восстановление или незначительное временное нарушение функции сустава
По решению ВЛК госпиталя
23.
Открытые повреждения мягких тканей:
1) небольшие резаные, ушибленные, рубленные и рваные раны;
Медицинский пункт
Наличие окрепших безболезненных рубцов, не ограничивающих функцию и не препятствующих использованию специального снаряжения
Через 5-7 календарных дней после консультации хирурга
2) обширные и глубокие повреждения мягких тканей и огнестрельные раны
Военный госпиталь
Наличие безболезненных окрепших рубцов, не ограничивающих или временно ограничивающих функцию
По решению ВЛК госпиталя
24.
Переломы мелких костей конечностей
Медицинский пункт
Полная консолидация костных отломков с образованием костной мозоли, при отсутствии инфильтратов мягких тканей, не ограничивающих функцию и не препятствующих использованию специального снаряжения
Через 5-7 календарных дней после консультации травматолога или хирурга
25.
Состояние после вправления вывихов суставов
Медицинский пункт
Исчезновение болей, отека тканей, полное восстановление функции сустава
Через 5-7 календарных дней после консультации травматолога или хирурга
26.
Фурункулы:

1) жеке (бет фурункулынан басқа), дене температурасы көтерілмеген және жалпы жағдайы бұзылмаған
Медициналық пункт
Фурункул толық жазылған, ауырсыну инфильтраты және аумақтық лимфаденит жоқ. Жалпы қан талдауының көрсеткіші қалыпты
Күнтізбелік 2 – 3 күннен соң
2) көп немесе жиі қайталанатын; беттегі жеке фурункул
Әскери госпиталь
Аурудың жергілікті және жалпы көрінісі кеткен, жалпы қан талдауының көрсеткіші қалыпты
Госпиталь бөлімше бастығының шешімі бойынша, күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
27.
Абцесс, гидраденит, флегмона, карбункул
Әскери госпиталь
Арнайы жарақты пайдалануға кедергі келтірмейтін зақымданған жерде инфильтраттың қабынуынсыз қатайған тыртық, жалпы қан талдауының көрсеткіші қалыпты, қандағы қант көрсеткіші қалыпты
Күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
28.
Күбіртке:
1) тері, теріасты және тырнақасты жеңіл түрі
Медициналық пункт
Саусақ функциясы толық қалпына келгеніп жазылған
Күнтізбелік 2 – 3 күннен соң
2) ауыр түрі: сіңір, сүйек, буын, пандактилит
Әскери госпиталь
Саусақ функциясы толық қалпына келгеніп жазылған
Бөлімше бастығының, госпиталь ДҰК шешімі бойынша
29.
Күйік:
1) І – ІІ дәрежелі шектеулі
Медициналық пункт
Күйік толық жазылған, функциясын бұзбайтын және арнайы жарақты пайдалануды қиындатпайтын қатайған тыртық
Хирургтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 5 – 7 күннен соң
2) І – ІІ – ІІІ дәрежелі ауқымды
Әскери госпиталь
Күйік толық жазылған, функциясын бұзбайтын немесе уақытша бұзатын және арнайы жарақты пайдалануды қиындатпайтын қатайған тыртық
Бөлімше бастығының, госпиталь ДҰК шешімі бойынша
30.
Үсік:
1) І – ІІ дәрежелі шектеулі үсік
Медициналық пункт
Зақымданған жерде ісіну, қызару мен ауырсыну кеткен
Хирургтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 5 – 7 күннен соң
2) ІІ – ІІІ дәрежелі ауқымды үсік
Әскери госпиталь
Үсік толық жазылған, функциясын бұзбайтын немесе уақытша бұзатын және арнайы жарақты пайдалануды қиындатпайтын қатайған тыртық
Бөлімше бастығының, госпиталь, ДҰК шешімі бойынша
31.
Геморройдың асқынуы:
1) созылмалы емес және асқынбаған кезде
Медициналық пункт
Ауырсыну, қабыну белгісі мен қан кету жоқ
Хирургтың кеңесінен кейін күнтізбелік 2 – 3 күннен соң
2) созылмалы және асқынғанған кезде
Әскери госпиталь
Ауырсыну, қабыну белгісі мен қан кету жоқ. Жалпы қан талдауының көрсеткіші қалыпты
Госпиталь бөлімше бастығының шешімі бойынша
3) операциялық емделгенен кейін
Әскери госпиталь
Ауырсыну, қабыну белгісі мен қан кету жоқ. Жалпы қан талдауының көрсеткіші қалыпты
Хирургтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 30күннен соң
32.
Жіті цистит, жіті уретрит, жіті простатит
Медициналық пункт. Әскери госпиталь
Күнтізбелік 5 күн ішінде дене температурасы қалыпты, жалпы несеп және қан талдауы қалыпты, өршігеннен кейін уретрадан бөліну, дизуриялық белгі жоқ
Урологтың немесе хирургтың кеңесінен кейін күнтізбелік 2 – 3 күннен соң
33.
Ұма ағзасының қабыныпауруы
Әскери госпиталь
Ауырсыну мен ісіну кеткен, дене температурасы қалыпты, жалпы қан және несеп талдауы қалыпты
Урологтың немесе хирургтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 2 – 3 күннен соң
34.
Аппендицит, жарық, варикоцеле және гидроцеле бойынша операциядан кейінгі жағдай
Медициналық пункт
Функциясын шектемейтін және арнайы жарақты пайдалануға кедергі келтірмейтін инфильтрат болмаған кезде ауырсынусыз қатайған тыртық бар
Хирургтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 30 кеннен соң
35.
Блефарит:

1) одиночные (кроме фурункулов лица), без повышения температуры тела и без нарушения общего состояния;
Медицинский пункт
Полное заживление фурункула, отсутствие болезненного инфильтрата и регионарного лимфаденита. Нормальные показатели общего анализа крови
Через 2-3 календарных дня
2) множественные или часто рецидивирующие; одиночные фурункулы лица
Военный госпиталь
Исчезновение местных и общих проявлений болезни, нормальные показатели общего анализа крови
Через 3-5 календарных дней, по решению начальника отделения госпиталя
27.
Абсцессы, гидрадениты, флегмоны, карбункулы
Военный госпиталь
Окрепший рубец без воспалительного инфильтрата на месте очага поражения, не препятствующий использованию специального снаряжения, нормализация показателей общего анализа крови, нормальное содержание сахара в крови
Через 3-5 календарных дней
28.
Панариции:
1) легкие формы кожного, подкожного и подногтевого;
Медицинский пункт
Заживление с полным восстановлением функции пальца
Через 2-3 календарных дня
2) тяжелые формы: сухожильные, костные, суставные, пандактилит
Военный госпиталь
Заживление с полным восстановлением функции пальца
По решению начальника отделения, ВЛК госпиталя
29.
Ожоги:
1) ограниченные I-II степени;
Медицинский пункт
Полное заживление ожога, окрепшие рубцы, не нарушающие функцию и не затрудняющие использование специального снаряжения
Через 5-7 календарных дней после консультации хирурга
2) обширные I-II-III степени
Военный госпиталь
Полное заживление ожога, окрепшие рубцы, не нарушающие или временно нарушающие функцию и не затрудняющие использование специального снаряжения
По решению начальника отделения, ВЛК госпиталя
30.
Отморожения:
1) ограниченные отморожения I-II степени;
Медицинский пункт
Исчезновение отечности, покраснения и болезненности на месте поражения
Через 5-7 календарных дней после консультации хирурга
2) обширные отморожения II-III степени
Военный госпиталь
Полное заживление отморожения, окрепшие рубцы, не нарушающие функцию или временно нарушающие функцию и не затрудняющие использование специального снаряжения
По решению начальника отделения, ВЛК госпиталя
31.
Обострение геморроя:
1) при не затяжном и не осложненном течении;
Медицинский пункт
Исчезновение болей, воспалительных явлений и кровотечения
Через 2-3 календарных дня после консультации хирурга
2) при затяжном и осложненном течении
Военный госпиталь
Исчезновение болей, воспалительных явлений и кровотечения. Нормализация показателей общего анализа крови
По решению начальника отделения госпиталя
3) после оперативного лечения
Военный госпиталь
Исчезновение болей, воспалительных явлений и кровотечения. Нормализация показателей общего анализа крови
Через 30 календарных дней после консультации хирурга
32.
Острый цистит, острый уретрит, острый простатит
Медицинский пункт. Военный госпиталь
Нормальная температура тела в течение 5 календарных дней, нормальные общие анализы мочи и крови, отсутствие выделений из уретры после провокаций, отсутствие дизурических явлений
Через 2-3 календарных дня после консультации уролога или хирурга
33.
Воспалительные заболевания органов мошонки
Военный госпиталь
Исчезновение болей и отечности, нормальная температура тела, нормальные общие анализы крови и мочи
Через 2-3 календарных дня после консультации уролога или хирурга
34.
Состояние после операции по поводу аппендицита, грыж, варикоцеле и гидроцеле
Медицинский пункт
Наличие безболезненных окрепших рубцов, при отсутствии инфильтратов, не ограничивающих функцию и не препятствующих использованию специального снаряжения
Через 30 календарных дней после консультации хирурга
35.
Блефариты:

1) аурудың жеңіл түрі
Медициналық пункт
Қабақтың қышуы, кірпік түбіндегі май қабыршақ жоқ, қызаруы кеткен
Күнтізбелік 1 – 2 күннен соң
2) ауыр, қиын емделетін түрі
Әскери госпиталь
Қабақтың қышуы, кірпік түбіндегі май қабыршақ жоқ, қызаруы кеткен
Офтальмологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 5 – 7 күннен соң
36.
Теріскен. Мейбомиялық бездің іріңді қабынуы (ішкі теріскен)
Медициналық пункт. Қайталанған кезде – әскери госпиталь
Ауырсыну инфильтраты жоқ, жара жабылған. Шамалы ауырмайтын инфильтраттың болуы ұшуға жіберуге қарсы көрсеткіш болып табылмайды
Офтальмологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 2 – 3 күннен соң
37.
Конъюнктивит:
1) жіті, жеңіл, асқынбаған
Медициналық пункт
Жарықтан қорқу, көзде қысым мен ыстықты сезіну, ауырсыну жоқ, қабақ конъюнктивасында қызару мен ісіну және көзден бөлінетін бөлініс жоқ
Күнтізбелік 2 – 3 күннен соң
2) ірің көп бөлініп, ауыр, сондай-ақ беткей кератитпен асқынған
Әскери госпиталь
Жарықтан қорқу, көзде қысым мен ыстықты сезіну, ауырсыну жоқ, қабақ конъюнктивасында қызару мен ісіну және көзден бөлінетін бөлініс жоқ
Офтальмологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 5 – 7 күннен соң
38.
Көздің мүйізді қабығындағы бөгде зат
Әскери госпиталь
Көз конъюнктивасының және мүйізді қабығының қабыну белгісі жоқ
Күнтізбелік 1 – 2 күннен соң
39.
Көз алмасы қабығының қабыну сипатындағы ауруы
Әскери госпиталь
Көз алмасы қабығының қабыну белгісі жоқ
Госпиталь ДҰК шешімі бойынша
40.
Тіс жұлу:
1) асқынбаған
Медициналық пункт
Ісік, ауырсыну, қан кету жоқ, ауызды еркін ашады, ауырсынусыз шайнайды
Күнтізбелік 1 – 2 күннен соң
2) қан кетіп, альвеолитпен асқынған
Медициналық пункт
Ісік, ауырсыну, қан кету жоқ, ауызды еркін ашады, ауырсынусыз шайнайды. Жалпы қан және несеп талдауының көрсеткіші қалыпты
Күнтізбелік 2 – 3 күннен соң
41.
Жіті пульпит
Медициналық пункт
Ауырсыну жоқ
Күнтізбелік 1 – 2 күннен соң
42.
Жіті периодонтит
Медициналық пункт
Тістеу және тістің перкуссиясы кезінде ауырсыну жоқ. Пломбалау материалымен арна толық бітелген
Күнтізбелік 1 – 2 күннен соң
43.
Асқыну, іріңдеу сатысындағы парадонтоз
Медициналық пункт. Әскери госпиталь
Пародонтта қабыну белгісі толық кеткен, жалпы қан және несеп талдауының көрсеткіші қалыпты
Стоматологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 2 – 3 күннен соң
44.
Жіті одонтогенді остеомиелит. Одонтогенді флегмона
Әскери госпиталь
Ауырсыну, ісіну, гиперемия жоқ, дене температурасы қалыпты, жалпы қан және несеп талдауының көрсеткіші қалыпты
Стоматологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
45.
Ауыз қуысы шырышты қабығының жіті ауруы
Медициналық пункт. Әскери госпиталь
Шырышты қабықтың зақымдану элементтері жоқ, дене температурасы қалыпты, жалпы қан және несеп талдауының көрсеткіші қалыпты
Стоматологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
46.
Жіті сиалоаденит
Әскери госпиталь
Ауырсыну, ісіну жоқ, без функциясы қалпына келген, ЭКГ қалыпты, жалпы қан және несеп талдауының көрсеткіші қалыпты
Стоматологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 3 – 5 күннен соң
47
Перикоронаритпен асқынған "ақыл" тістің қиындықпен тесіп шығуы
Медициналық пункт. Әскери госпиталь
Ауырсыну, ісіну жоқ, ауызды еркін ашады (4 см), жалпы қан және несеп талдауының көрсеткіші қалыпты
Стоматологтыңкеңесінен кейін күнтізбелік 2 – 3 күннен соң
Бұйрыққа
2-қосымша
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуын медициналық
қамтамасыз ету қағидаларына

1) легкие формы заболевания;
Медицинский пункт
Отсутствие зуда, исчезновение покраснения век, сальных чешуек у корней ресниц
Через 1-2 календарных дня
2) тяжелые, трудно поддающиеся лечению
Военный госпиталь
Отсутствие зуда, исчезновение покраснения век, сальных чешуек у корней ресниц
Через 5-7 календарных дней после консультации офтальмолога
36.
Ячмень. Гнойное воспаление мейбомиевой железы (внутренний ячмень)
Медицинский пункт. При рецидиве – военный госпиталь
Отсутствие болезненного инфильтрата, закрытие ранки. Наличие небольшого безболезненного инфильтрата не является противопоказанием к допуску к полетам
Через 2-3 календарных дня после консультации офтальмолога
37.
Конъюнктивиты:
1) острые, легко протекающие, не осложненные;
Медицинский пункт
Отсутствие светобоязни, чувства давления и жара в глазах, болезненных ощущений, исчезновение красноты и отека конъюнктивы век и отделяемого из глаз
Через 2-3 календарных дня
2) тяжело протекающие, с обильным гнойным отделяемым, а также осложненные поверхностным кератитом
Военный госпиталь
Отсутствие светобоязни, чувства давления и жара в глазах, болезненных ощущений, исчезновение красноты и отека конъюнктивы век и отделяемого из глаз
Через 5-7 календарных дней после консультации офтальмолога
38.
Инородное тело в роговице глаза
Военный госпиталь
Отсутствие признаков воспаления конъюнктивы и роговицы глаза
Через 1-2 календарных дня
39.
Заболевания оболочек глазного яблока воспалительного характера
Военный госпиталь
Отсутствие признаков воспаления оболочек глазного яблока
По решению ВЛК госпиталя
40.
Удаление зуба:
1) неосложненное;
Медицинский пункт
Отсутствие отека, боли, кровотечения, свободное открывание рта, безболезненный акт жевания
Через 1-2 календарных дня
2) осложненное кровотечением, альвеолитом
Медицинский пункт
Отсутствие отека, боли, кровотечения, свободное открывание рта, безболезненный акт жевания. Нормальные показатели общих анализов крови и мочи
Через 2-3 календарных дня
41.
Острый пульпит
Медицинский пункт
Отсутствие болей
Через 1-2 календарных дня
42.
Острый периодонтит
Медицинский пункт
Отсутствие болей при надкусывании и перкуссии зуба. Полная облитерация канала пломбировочным материалом
Через 1-2 календарных дня
43.
Пародонтоз в стадии обострения, абсцедирования
Медицинский пункт. Военный госпиталь
Полное исчезновение явлений воспаления со стороны пародонта, нормальные показатели общих анализов крови и мочи
Через 2-3 календарных дня после консультации стоматолога
44.
Острый одонтогенный остеомиелит. Одонтогенная флегмона
Военный госпиталь
Отсутствие болей, отека, гиперемии, нормальная температура тела, нормальные показатели общих анализов крови и мочи
Через 3-5 календарных дней после консультации стоматолога
45.
Острые заболевания слизистой оболочки полости рта
Медицинский пункт. Военный госпиталь
Отсутствие элементов поражения слизистой, нормальная температура тела, нормальные показатели общих анализов крови и мочи
Через 3-5 календарных дней после консультации стоматолога
46.
Острые сиалоадениты
Военный госпиталь
Отсутствие болей, отека, нормализация функции железы, нормальная ЭКГ, нормальные показатели общих анализов крови и мочи
Через 3-5 календарных дней после консультации стоматолога
47.
Затрудненное прорезывание зуба "мудрости", осложненное перикоронаритом
Медицинский пункт. Военный госпиталь
Отсутствие болей, отека, свободное открывание рта (на 4 см), нормальные показатели общих анализов крови и мочи
Через 2-3 календарных дня после консультации стоматолога
Приложение 2 к приказу

140 – 145
23.
Барокамерада және ұшақта биіктік сынау, арнайы жаттықтыру және олардың нәтижесі
146 – 153
24.
Арнайы жарақтың өлшемдік деректері
154 – 155
25.
Қосымша жазба үшін
156 – 160
1-бет
1-бөлім. Жалпы мәліметтер ________________________________________________________________________ (әскери бөлім атауы)
Сынып______________
Фотосурет
орны
Әскери атағы
Санаты
Курсант
Ұшқыш
Штурман
Борт (маман)
Парашютші
Ұшу жетекшісі
Әуе қозғалысының операторы
Ұшқышсыз әуе кемесінің операторы
Тегі ______________________________________________________________________
Аты ______________________________________________________________________
Әкесінің аты (болса) ________________________________________________________
Туған күні ____________________ Туған жері ___________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі ___________________________________________________
Жынысы (ер, әйел) _________________________________________________________
Білімі (жалпы, әскери, арнайы) _______________________________________________
__________________________________________________________________________
Қандай (қорғаныс істері департаметімен, басқармасымен, бөлімімен әскерге шақырылған
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріндегі қызметі __________ жылдан,
әуе қорғанысы күштерінде _____________ жылдан.
Отбасы жағдайы (бойдақ, үйленген), отбасы құрамы (неше бала, олардың туған күні,
қамқорлықтағы адамдар)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Мекенжайы мен телефоны (үй және қызмет) ____________________________________
__________________________________________________________________________
Қан тобы ________________________ Резус-фактор ______________________________
Қан тобы және резус-фактор анықталған мекеменің атауы мен күні _________________
__________________________________________________________________________
Жазба жасаған дәрігердің (фельдшердің, мейіргердің) тегі, инициалдары, Қолтаңбасы (мөрі)
__________________________________________________________________________
20____жылғы "____"_______
2,3-бет
2-бөлім. Анамнез
1. Тұқым қуалаушылық ______________________________________________________
2. Шалдыққаауруы (қандай және неше жасында) ________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Бас жарақаты (күні), жарақат сипаты, есінен тану ұзақтығы, құсудың болуы, амнезия,
қай жерде және қанша уақыт емделді, жарақаттан кейін ұшу жұмысына қашан кірісті
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

140 – 145
23.
Высотные испытания в барокамере или на самолете, специальные тренировки и их результаты
146 – 153
24.
Данные размеров (ростовок) специального снаряжения
154 – 155
25.
Для дополнительных записей
156 – 160
Страница 1
Раздел 1. Общие сведения
______________________________________________________________
(наименование войсковой части)
Класс__________
Место
фотографи-
ческой
карточки
Воинское звание
Категория
Курсант
Летчик
Штурман
Борт (специалист)
Парашютист
Руководитель полетами
Оператор воздушного движения
Оператор беспилотного воздушного судна
Фамилия __________________________________________________________________
Имя ______________________________________________________________________
Отчество (при его наличии) __________________________________________________
Дата рождения _______________________ Место рождения ______________________
Индивидуальный идентификационный номер __________________________________
Пол (мужской, женский _____________________________________________________
Образование (общее, военное, специальное) ____________________________________
__________________________________________________________________________
Каким департаментом (управлением, отделом) по делам обороны призван __________
Служба в Вооруженных Силах Республики Казахстан с ____ года, в силах воздушной обороны с ____ года.
Семейное положение (холост, женат), состав семьи (сколько детей, даты их рождения, иждивенцы)
__________________________________________________________________________
Адрес и телефон (домашний и служебный) _____________________________________
__________________________________________________________________________
Группа крови ________________________________ Резус-фактор _________________
Дата и наименование учреждения, где определялась группа крови, резус-фактор _____
__________________________________________________________________________
Фамилия, инициалы, подпись врача (фельдшера, медицинской сестры), производившего запись
__________________________________________________________________________
"____"_______20____год
Страница 2,3
Раздел 2. Анамнез
1. Наследственность ________________________________________________________
2. Перенесенные заболевания (какие и в каком возрасте) _________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
3. Травмы головы (дата), характер травмы, длительность потери сознания, наличие
рвот, амнезии, где и сколько времени лечился, когда приступил к летной работе после
травмы _________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________

4. Жарақаттар: а) жаралану (қай жері, сипаты, күні, емделу ұзақтығы, ұшу жұмысына
қанша уақыттан кейін кірісті); ә) контузия (ауырлығы, есінен тану ұзақтығы, емделуі)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Ұшу жұмысындағы үзіліс, ауыруы бойынша демалыста болды ма, оның ұзақтығы,
қашан және қандай себеппен ________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
6. Зиянды әдеттер (темекі шегу, алкоголь ішу, есірткі қолдану) _____________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
7. Дәрі-дәрмекті көтеруі (аллергия) ____________________________________________
__________________________________________________________________________
8. Қосымша ескерту (бұрынғы ұшу оқиғасы, қашан, оқиға мән-жайы, себебі, салдары,
қандай зақымдану алды және т.б.) _____________________________________________
4,5,6,7-бет
3-бөлім. Қызмет өткеру және тұрмыс жағдайы
Күні
20__жылғы "__"______
20__жылғы "__"______
20__жылғы "__"______
Қызмет өткеру және тұрмыс жағдайы
Еңбек режимінің сипаттамасы: бір күндегі орташа жұмыс сағатының саны, түндегі жұмыс (кезекшілік) жиілігі мен ұзақтығы, бір айдағы жауынгерлік кезекшілік, орташа наряд саны
Ұйқысы: тәулігіне қанша сағат ұйықтайды, ұйқы сапасы
Кезекті демалыс (қай жерде және қашан өткізді)
Демалыс нәтижесі
Тамақтануы (үйде, асханада): тұрақтылығы, жиілігі, диетамен тамақтану
Тұрғын үй-тұрмыстық жағдайының сипаты
8,9-бет
4-бөлім. Сақтандыру екпесі
Күні
Препарат атауы, өндіруші кәсіпорын, сериясы, бақылау №, жарамдылық мерзімі
Препарат дозасы, егу әдісі және орны
Реакция
Дәрігердің Қолтаңбасы (мөрі)
10,11-бет
5-бөлім. Тістің және ауыз қуысының жағдайы
1) Стоматологтың қарап-тексеру деректері және диагнозы ("ауру" деген бағаннан басқа иә, жоқ деп жазу)
Қарап-тексеру күні
Шырышты қабат
Қызыл иек
Тіс шөгіндісі
Ауру
Қолтаңба
(мөрі)
қалыпты
стоматит
гингивит
қалыпты
пародонтит
пародонтоз

4. Травмы: а) ранения (локализация, характер, дата, длительность лечения, через
сколько времени приступил к летной работе); б) контузии (тяжесть, длительность потери
сознания, лечение) _______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Были ли перерывы в летной работе, отпуска по болезни, их длительность, когда и по какой причине
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
6. Вредные привычки (курение, употребление алкоголя, наркотиков) _______________
__________________________________________________________________________
7. Переносимость лекарств (аллергии) _________________________________________
__________________________________________________________________________
8. Дополнительные замечания (летные происшествия в прошлом, когда,
обстоятельства, причины, последствия, полученные повреждения и др.)
________________________________________________________________________________
Страница 4,5,6,7
Раздел 3. Условия службы и быта
Дата
"___"______20___год
"___"______20___год
"___"_______20___год
Условия службы и быта
Характеристика режима труда: среднее количество часов работы в день, частота и продолжительность работы (дежурств) по ночам, среднее количество в месяц боевых дежурств, нарядов
Сон: сколько часов в сутки спит, качество сна
Очередной отпуск (где и когда проводил). Результат отдыха
Питание (дома, в столовой): регулярность, частота, диетпитание
Характеристика жилищно-бытовых условий
Страница 8,9
Раздел 4. Предохранительные прививки
Дата
Наименование препарата, предприятие изготовитель, серия, контрольный №, срок годности
Доза, метод и место введения препарата
Реакция
Подпись врача
Страница 10,11
Раздел 5. Состояние зубов и полости рта
1.) Данные осмотра и диагноз стоматолога (вписывать да, нет, кроме графы "заболевания")
Дата
осмотра
Слизистая
Десны
Зубные отложения
Заболевания
Подпись (печать)
норма
стоматит
гингивит
норма
пародонтит
пародонтоз

12,13-бет
6-бөлім. Зертханалықзерттеу деректері
Күні
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
Қан:
Гемоглобин
Эритроциттің тұну жылдамдығы
Эритроцитмөлшері
Лейкоцитмөлшері
лейкоцитарлық формула (%)
таяқшаядролы
сегментядролы
лимфоцит
моноцит
эозинофил
Зәр:
үлес салмағы
реакция
қан
ақуыз
қант
Микроскопия
Нәжісті құрт жұмыртқасына зерттеу
Қосымша зерттеу
14,15-бет
7-бөлім. Биохимиялық зерттеу деректері
Көрсеткіш атауы
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
16,17,18,19-бет
8-бөлім. Кеуде қуысы ағзасын сәулелік зерттеу деректері
20__жылғы "____"__________
20__жылғы "____"__________
20__жылғы "____"__________
20__жылғы "____"__________
20__жылғы "____"__________
20__жылғы "____"__________
20,21,22,23-бет
9-бөлім. Ішкі ағзалардың сәулелік, эндоскопиялық және ультра дыбыстық зерттеу түрінің деректері
20__жылғы "____"__________
20__жылғы "____"__________
20__жылғы "____"__________
20__жылғы "____"__________
20__жылғы "____"__________
20__жылғы "____"__________
24,25-бет
10-бөлім. Электрокардиография деректері
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
26,27 бет
11. Дене бітімінің даму деректері
Күні
20__жылғы "___"___
20__жылғы "___"___
20__жылғы "___"___
20__жылғы "___"___
20__жылғы "___"___
20__жылғы "___"___
Бойы
Салмағы
Дене салмағының индексі
Табан ұзындығы
Бас шеңбері
Мойын шеңбері
Кеуде шеңбері
Тыныштықта
Тыныс алғанда
Тыныс шығарғанда
Іш шеңбері
Қол динамометриясы
Оң
Сол
Бойлық күші
Спирометрия
Даму ақауы
Дене бітімі
28,30,32, 34, 36,38-бет (сол жағы)
12-бөлім. Хирургиялық қарап-тексеру
Күні
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
Шағымы мен анамнезі
Сүйек-бұлшық ет жүйесі мен буыны
Терінің жай-күйі
Іш пресі (шап сақинасы, жарықтың болуы)
Іш қуысы ағзасы
Зәр шығару жүйесі
29,31,33,35,37,39-бет (оң жағы)
деректері
Күні
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
Анус және тік шек
Перифериялық тамыр
Қосымша зерттеу әдістері
Диагноз
Сараптамалық қорытынды және емдік-профилактикалықұсыным
Қолтаңбасы (мөрі)
40,41,42,43-бет
13-бөлім. Жүрек-қан тамыр жүйесінің функционалдыұ қабілетін зерттеу
20__жылғы "___"_______
20__жылғы "___"_______
20__жылғы "___"_______
Тыныштықта отырып
15 рет отырып-тұрғаннан кейін
( 30 секундта)
3 минуттан кейін
Тыныштықта отырып
15 рет отырып-тұрғаннан кейін
(30 секундта)
3 минуттан кейін
Тыныштықта отырып
15 рет отырып-тұрғаннан кейін
(30 секундта)
3 минуттан кейін
Пульсі (1 минуттағы жиілігі, ритміжәнетолу дәрежесі)
Артериалдық қан қысымы
максималды
минималды
Функционалдық сынамалар

Страница 12,13
Раздел 6. Данные лабораторных исследований
Дата
___20_год
___20_год
___20_год
___20_год
___20_год
___20_год
Кровь:
Гемоглобин
Скорость оседания эритроцитов
Количество эритроцитов
Количество лейкоцитов:
лейкоцитарная
формула (%)
палочкоядерные
сегментоядерные
лимфоциты
моноциты
эозинофилы
Моча:
удельный вес
реакция
кровь
белок
сахар
Микроскопия
Исследование кала на яйца глистов
Дополнительные исследования
Страница 14,15
Раздел 7. Данные биохимических исследований
Наименование показателя
___20__год
___20__год
___20__год
___20__год
___20__год
___20__год
Страница 16,17,18,19
Раздел 8. Данные лучевых исследований органов грудной клетки
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
Страница 20,21,22,23
Раздел 9. Данные лучевых, эндоскопических и ультразвуковых исследований внутренних органов
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
Страница 24,25
Раздел 10. Данные электрокардиографии
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
Страница 26,27
Раздел 11. Данные физического развития
Дата
___20__год
___20__год
___20__год
___20__год
___20__год
___20__год
Рост
Масса тела
Индекс массы тела
Длина стопы
Окружность головы
Окружность шеи
Окружность груди
спокойно
при вдохе
при выдохе
Окружность живота
Динамо-метрия руки
правой
левой
Становая сила
Спирометрия
Дефекты развития
Телосложение
Страница 28,30,32,34,36,38 (левая сторона)
Раздел 12. Данные хирургического обследования
Дата
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
Жалобы и анамнез
Костно-мышечная система и суставы
Состояние кожи
Брюшной пресс (паховые кольца, наличие грыжи)
Органы брюшной полости
Мочеполовая система
Страница 29,31,33,35,37,39 (правая сторона)
Дата
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
Анус и прямая кишка
Периферические сосуды
Дополнительные методы исследования
Диагноз
Экспертное заключение и лечебно-профилактические рекомендации
Подпись (печать)
Страница 40,41,42,43
Раздел 13. Исследование функциональной способности сердечно-сосудистой системы
"___"_______ 20___ год
"___"________ 20___ год
"___"_______ 20___ год
В покое сидя
После 15 приседаний (за 30 секунд)
Через 3 минуты
В покое сидя
После 15 приседаний (за 30 секунд)
Через 3 минуты
В покое сидя
После 15 приседаний (за 30 секунд)
Через 3 минуты
Пульс (частота в 1 минуту, ритм и степень наполнения)
Артериальное давление
максимальное
минимальное
Функциональные
пробы

44,46,48,50,52,54-бет (сол жағы)
14-бөлім. Ішкі ағзаны қарап-тексеру
Күні
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
Шағымы мен анамнезі
Тамақтану жағдайы
Тері қабатының түсі
Лимфа жүйесі
Қалқанша без
Жүрек-қан тамыры жүйесі
45,47,49,51,53,55-бет (оң жағы)
деректері
Күні
20__жылғы "____"__________
20__жылғы "____"__________
Тыныс алу ағзасы
Ас қорыту ағзасы
Бауыр, көкбауыр
Бүйрек
Қосымша зерттеу
Диагноз
Сараптамалық қорытынды және емдік-профилактикалық ұсыным
Қолтаңбасы (мөрі)
56,58,60,62-бет (сол жағы)
15-бөлім. Психоневрологиялық зерттеу
Күні
20__жылғы "____"_______
20__жылғы "____"_______
20__жылғы "____"_______
Шағымы мен анамнезі (шалдыққан ауруын, бас-ми жарақатын, естен тану жағдайын көрсету)
Қарашық
Бас-ми нервісі
Рефлекторлықаймақ
Қозғалысаймағы
Сезімталдықаймақ
57,59,61,63-бет (оң жағы)
деректері
Күні
20__жылғы "____"_______
20__жылғы "____"_______
20__жылғы "____"_______
Вегетативті нерв жүйесі (дермографизм, пиломотор, Ашнер көз-жүрек рефлексі, акроцианоз)
Психикалық дәрежесі
Қосымша зерттеу
Диагноз
Сараптамалық қорытынды және емдік-профилактикалық ұсыным
Қолтаңбасы (мөрі)
64,66,68,70-бет (сол жағы)
16-бөлім. Көру ағзасын зерттеу
Күні
20__жылғы "____"______
20__жылғы "____"_______
20__жылғы "____"_______
Шағымы мен анамнезі
Көру өткірлігі
коррекциясыз
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
коррекциямен
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Рефракция (скиаскопиялық)
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Орта
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Көз түбі
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
___________бойынша түс сезгіштігі
Түнде көру
Көру аймағы
Оң көз
Сол көз
Конвергенцияның жақын нүктесі
65,67,69,71-бет (оң жағы)
деректері
Күні
20__жылғы "____"______
20__жылғы "____"______
20__жылғы "____"______
Анық көрудің жақын нүктесі
Қарашық
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Қарашықреакциясы
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Оң көз ________________
Сол көз _______________
Қабақ
Конъюнктива
Жас жолы
Қосымша қарап-тексеру деректері
Диагноз
Сараптамалық қорытынды және емдік-профилактикалық ұсыным
Қолтаңбасы (мөрі)

Страница 44,46,48,50,52,54 (левая сторона)
Раздел 14. Данные обследования внутренних органов
Дата
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
Жалобы и анамнез
Состояние питания
Окраска покровов тела
Лимфатическая система
Щитовидная железа
Сердечно-сосудистая система
Страница 45,47,49,51,53,55 (правая сторона)
Дата
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
Органы дыхания
Органы пищеварения
Печень, селезенка
Почки
Дополнительные исследования
Диагноз
Экспертное заключение и лечебно-профилактические рекомендации
Подпись (печать)
Страница 56,58,60,62 (левая сторона)
Раздел 15. Данные психоневрологического исследования
Дата
"____"_________20___ год
"____"_________20___ год
"____"_________20___ год
Жалобы и анамнез (указать о перенесенных заболеваниях, травмах головного мозга, обморочных состояниях)
Зрачки
Черепно-мозговые нервы
Рефлекторная сфера
Двигательная сфера
Чувствительная сфера
Страница 57,59,61,63 (правая сторона)
Дата
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
Вегетативная нервная система (дермографизм, пиломоторы, глазосердечный рефлекс Ашнера, акроцианоз)
Психический статус
Дополнительные исследования
Диагноз
Экспертное заключение и лечебно-профилактические рекомендации
Подпись (печать)
Страница 64,66,68,70 (левая сторона)
Раздел 16. Данные исследования органов зрения
Дата
"____"________20___ год
"____"________20___ год
"____"________20___ год
Жалобы и анамнез
Острота зрения
без коррекции
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
с коррекцией
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Рефракция (скиаскопическая)
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Среды
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Глазное дно
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Цветоощущение по ___________
Ночное зрение
Поле зрения
Правый глаз
Левый глаз
Ближайшая точка конвергенции
Страница 65,67,69,71 (правая сторона)
Дата
"____"_________20___ г.
"____"_________20___ г.
"____"_________20___ г.
Ближайшая точка ясного зрения
Зрачки
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Реакция зрачков
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Правый глаз __________
Левый глаз ___________
Веки
Конъюнктива
Слезные пути
Дополнительные данные обследования
Диагноз
Экспертное заключение и лечебно-профилактические рекомендации
Подпись (печать)

73,75,77,79-бет (оң жағы)
деректері
Күні
20__жылғы "____"______
20__жылғы "____"______
20__жылғы "____"______
Сыбырлап сөйлеу
Вестибулометрия (вестибулярлық реакцияның I–III дәрежесі кезінде субъективті және объективтідеректерін сипаттау)
Қорғаныш әрекеті
3, 2, 1, 0 —0 1, 2, 3
Вегетативті реакция
3, 2, 1, 0 — 0, 1, 2, 3
Қорғаныш әрекеті
3, 2, 1, 0 —0 1, 2, 3
Вегетативті реакция
3, 2, 1, 0 — 0, 1, 2, 3
Қорғаныш әрекеті
3, 2, 1, 0 —0 1, 2, 3
Вегетативті реакция
3, 2, 1, 0 — 0, 1, 2, 3
Қосымша тексеру
Диагноз
Сараптамалық қорытынды және емдік-профилактикалық ұсыным
Қолтаңбасы (мөрі)
80,81,82,83,84,85-бет
18-бөлім. Дәрігерлік-ұшқыш комиссиясының қорытындысы
20___жылғы "____"___________
20___жылғы "____"___________
Дәрігерлік-ұшқыш комиссиясы куәландырған кезде
Дәрігерлік-ұшқыш комиссиясы куәландырған кезде
20___ жылғы "___" ______ № _______ бұйрығы
_______________ тармағының/тармақшасының
_____________бағаны бойынша:
20___ жылғы "___" ______ № _______ бұйрығы
_______________ тармағының/тармақшасының
_____________бағаны бойынша:
танылды.
танылды.
Диагноз: _________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Диагноз: _________________________________
_________________________________________
_________________________________________
_________________________________________
Емдік-профилактикалық іс-шаралар __________
_________________________________________
_________________________________________
Емдік-профилактикалық іс-шаралар __________
_________________________________________
_________________________________________
Комиссия төрағасы:
Комиссия төрағасы:
Комиссия хатшысы:
Комиссия хатшысы:
Мөр
орны
Мөр
орны
86,87,88,89,90,91,92,93-бет
19-бөлім. Дәрігерлік-ұшқыш комиссиясының нұсқауын орындау және нәтижесі
Күні
Дәрігерлік-ұшқыш комиссиясының нұсқауы
Орындалған іс-шаралар және оның нәтижесі
94,95,96,97,98,99,100,101-бет
20-бөлім. Медициналық қарап-тексеру кезіндегі антропометриялық өлшем және жүрек-қан тамыры жүйесінің функционалдық қабілетін зерттеу деректері
Күні
Салмағы
Дене салмағының индексі
Спирометрия
Қол динамометриясы
Оң
Сол
Пульс
тыныштықта
15 рет отырып-тұрғаннан кейін
3 минуттан кейін
Артериалдық қан қысымы
тыныштықта
15 рет отырып-тұрғаннан кейін
3 минуттан кейін
Функционалдық сынамалар
102,104,106,108,110,112,114,116,118,120,122,124,126,128,130,132,134,136,138-бет (сол жағы)

Страница 73,75,77,79 (правая сторона)
Дата
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
Шепотная речь
Вестибулометрия (при вестибулярных реакциях I–III степени, описать субъективные и объективные данные)
Защитные действия
3, 2, 1, 0 — 0, 1, 2, 3
Вегетативные реакции
3, 2, 1, 0 — 0, 1, 2, 3
Защитные действия
3, 2, 1, 0 — 0, 1, 2, 3
Вегетативные реакции
3, 2, 1, 0 — 0, 1, 2, 3
Защитные действия
3, 2, 1, 0 — 0, 1, 2, 3
Вегетативные реакции
3, 2, 1, 0 — 0, 1, 2, 3
Дополнительные обследования
Диагноз
Экспертное заключение и лечебно-профилактические рекомендации
Подпись (печать)
Страница 80,81,82,83,84,85
Раздел 18. Заключение врачебно-летной комиссии
"____"___________20____год
"____"___________20____год
При освидетельствовании врачебно-летной комиссией
При освидетельствовании врачебно-летной комиссией
По пункту/подпункту _______________________
__________ графы __________ приказа ________
от "__" ______ 20___ года № ________, признан:
По пункту/подпункту _______________________
__________ графы __________ приказа ________
от "__" ______ 20___ года № ________, признан:
Диагноз: __________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
Диагноз: __________________________________
__________________________________________
__________________________________________
__________________________________________
Лечебно-профилактические мероприятия _____
__________________________________________
__________________________________________
Лечебно-профилактические мероприятия _____
__________________________________________
__________________________________________
Председатель комиссии:
Председатель комиссии:
Секретарь комиссии:
Секретарь комиссии:
Место
печати
Место
печати
Страница 86,87,88,89,90,91,92,93
Раздел 19. Выполнение указаний врачебно-летной комиссии и результаты
Дата
Указания врачебно-летной комиссии
Выполненные мероприятия и их результаты
Страница 94,95,96,97,98,99,100,101
Раздел 20. Данные антропометрических измерений и исследований функциональной способности сердечно-сосудистой системы при медицинских осмотрах
Дата
Вес
Индекс массы тела
Спирометрия
Динамометрия руки
правой
левой
Пульс
в покое
после 15 приседаний
через 3 минуты
Артериальное давление
в покое
после 15 приседаний
через 3 минуты
Функциональные пробы
Страница 102,104,106,108,110,112,114,116,118,120,122,124,126,128,130,132,134,136,138 (левая сторона)

21-бөлім. Медициналық қарап-тексеру, организмнің ұшу жұмысына реакциясын зерделеу және
Организмнің ұшу жұмысына реакциясын (әртүрлі ұшу түрін, парашютпен секіруді, катапульттеудікөтере алуды) зерделеу деректері. Жалпы ұшу сағаты
Дене шынықтыру даярлығын медициналық бақылау
Медициналық қарап-тексеру деректері
103,105,107,109,111,113,115,117,119,121,123,125,127,129,131,133,135,137,139-бет (оң жағы)
дене шынықтыру дайындығын медициналық қадағалау деректері

Раздел 21. Данные медицинских осмотров, изучения реакции организма на летную работу и медицинского наблюдения за физической подготовкой
Данные изучения реакции организма на летную работу (переносимость различных видов полетов, парашютных прыжков, катапультирований). Налет часов
Медицинский контроль за физической подготовкой
Данные медицинского осмотра
Страница 103, 105, 107, 109, 111, 113, 115, 117, 119, 121, 123, 125, 127, 129, 131, 133, 135, 137, 139 (правая сторона)

146,147,148,149,150,151,152,153-бет
23-бөлім. Барокамерада және ұшақта биіктік сынау, арнайы жаттықтыру және олардың нәтижесі
Күні
Сынау, жаттықтыру туғызған себеп
Сынау, жаттықтыру сипаты
Сынау, жаттықтыру нәтижесі. Дәрігер қолтаңбасы
154,155-бет
24-бөлім. Арнайы жарақтың өлшемдік деректері
Шақтап келтіру күні
Жарақ атауы
нөмірі
өлшемі
пайдалану мерзімі
нөмірі
өлшемі
пайдалану мерзімі
Шақтап келтіру күні
Жарақ атауы
нөмірі
өлшемі
пайдалану мерзімі
нөмірі
өлшемі
пайдалану мерзімі
156,157,158,159,160-бет
25-бөлім. Қосымша жазба үшін
(артқы мұқабасы – ішкі жағы)
Нысанды толтыруға түсіндірме
1. Медициналық кітапша әрбір авиациялық персонал адамыныңбарлық ұшу жұмысындағы денсаулық жағдайын көрсететін негізгі құжат болып табылады.
2. Авиациялық персонал даярлайтын оқу орнының курсанттарына медициналық кітапша оқуға қабылданған күннен бастап 3 айдан кейін толтырылады.
3. Барлық бөлім толтырылғаннан кейін ескі медициналық кітапша мұрағатқа тапсырылмайды, жаңадан басталғанға қоса тігіледі.
4. Медициналық кітапша бөлімнің (мекеменің) медициналық пунктінде құлыпқа жабылатын шкафта сақталады. Нысанға қосымша медициналық кітапшамен бірге сақталады.
5. Авиациялық персонал емдеу мекемесіне емделуге немесе кеңес алуға, санаторийге немесе демалыс үйіне жіберілген кезде қосымшақолтаңбасын қойғызып беріледі. Стационарлық тексеруге немесе медициналық куәландыруға жіберілген кезде медициналық кітапша қосымшамен, ұшу және медициналық мінездемемен бірге тек мөрленген түрде қолхатпен беріледі немесе қызметтік пошта арқылы жіберіледі.
6. Авиациялық персонал әскери бөлімге (мекемеге) немесе оқу орнына ауысқан кезде медициналық кітапша жеке ісімен бірге жіберіледі. Қарулы Күштер қатарынан шығарылған кезде медициналық кітапша жеке ісімен бірге тұрғылықты жері бойынша қорғаныс істері департаментіне (басқармасына, бөліміне) жіберіледі.
7. Медициналық кітапшаны авиациялық бөлім (мекеме) дәрігеріжәне дәрігерлік-ұшқыш комиссиясының мамандары жүргізеді. Барлық жазуларды сиямен қысқа, ашық және анық жасау қажет. Түзету енгізу қажет болғанда бұрынғы жазу сызылады және оның үстіне жаңа тұжырым жазылады, ол "Түзетілген дұрыс" деп белгіленіп, дәрігердің қолтаңбасымен және мөрімен бекітіледі.
8. Дәрігерлік-ұшқыш комиссиясында кезекті немесе кезектен тыс медициналық куәландыру кезінде куәландыру нәтижесі медициналық кітапшаның тиісті бөліміне мамандықтар бойынша енгізіледі.
9. Госпиталда болғаны және емделгені туралы деректер медициналық кітапшаның қосымшаға енгізіледі (эпикриз, жүргізілген емдеу және әскери бөлім дәрігеріне нұсқаулар).

Страница 146,147,148,149,150,151,152,153
Раздел 23. Высотные испытания в барокамере или на самолете, специальные тренировки и их результаты
Дата
Причина, вызвавшая испытания, тренировки
Характер испытания, тренировки
Результат испытания, тренировки. Подпись врача
Страница 154,155
Раздел 24. Данные размеров (ростовок) специального снаряжения
Дата подгонки
Наименование снаряжения
номер
размер
срок эксплуатации
номер
размер
срок эксплуатации
Дата подгонки
Наименование снаряжения
номер
размер
срок эксплуатации
номер
размер
срок эксплуатации
Страница 156,157,158,159,160
Раздел 25. Для дополнительных записей
(задняя обложка – внутренняя сторона)
Пояснения к заполнению формы
1. Медицинская книжка является основным документом, отражающим состояние здоровья каждого лица авиационного персонала на всем протяжении его летной работы.
2. На курсантов учебных заведений по подготовке авиационного персонала медицинская книжка заполняется через 3 месяца со дня их зачисления.
3. По заполнении всех разделов старая медицинская книжка в архив не сдается, а подшивается к вновь заведенной.
4. Медицинские книжки хранятся в медицинском пункте части (учреждения) в шкафах под замком. Вкладыш хранится вместе с медицинской книжкой.
5. При направлении авиационного персонала в лечебные учреждения на лечение или консультацию, в санаторий или дом отдыха вкладыш выдается на руки под расписку. При направлении на стационарное обследование или медицинское освидетельствование медицинская книжка вместе с вкладышем выдается на руки только в опечатанном виде под расписку или пересылается служебной почтой.
6. При переводе авиационного персонала из воинской части (учреждения) или учебного заведения медицинская книжка пересылается вместе с личным делом. При увольнении из Вооруженных Сил медицинская книжка вместе с личным делом направляется по месту воинского учета.
7. Медицинская книжка ведется врачом авиационной части (учреждения) и специалистами врачебно-летной комиссии. Все записи следует делать чернилами кратко, ясно и отчетливо. При внесении исправлений старая запись зачеркивается и над ней пишется новая формулировка, которая оговаривается: "Исправленному верить" и скрепляется подписью и печатью врача.
8. При очередном или внеочередном медицинском освидетельствовании во врачебно-летной комиссии результаты освидетельствования вносятся в соответствующие разделы медицинской книжки по специальностям.
9. Данные о пребывании в госпитале и проведенном лечении заносятся во вкладыш к медицинской книжке (эпикриз, проведенное лечение и рекомендации врачу части).

10. "Биохимиялық зерттеу деректері" деген 7-бөлімде "Көрсеткіш атауы" деген бағанда оның атауын жазу қажет.
11 "Сәулелік, эндоскопиялық және басқа да зерттеу түрінің деректері" деген 8, 9-бөлімдерде рентгенография, рентгеноскопия және флюорография жүргізген кезде сәулелену дозасы (мЗв) көрсетіледі.
Бұйрыққа
4-қосымша
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуын медициналық
қамтамасыз ету қағидаларына
1-3-қосымша
Нысан
Форматы А6
(мұқабасы – алдыңғы парағы)
Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясы авиациялық персоналының (ұшқыш құрамының, ұшуға жетекшілік ету мен басшылық жасауды жүзеге асыратын адамдардың, әуе қозғалысын басқаратын оператордың, ұшқышсыз әуе кемесі операторының, парашютшінің) медициналық кітапшасына ҚОСЫМША _____________________________________________________________ Тегі _____________________________________________________________ Аты, әкесінің аты (болса) 20 __жылғы "____"______________ (толтырылған күні)
(мұқабасы – артқы парағы)
МАЗМҰНЫ
Бөлімдер
Беті
1.
Жалпы мәліметтер
1
2.
Жалпы анамнез
2
3.
Сақтандыру екпесі
3
4.
Сәулелік, эндоскопиялық және ультра дыбыстық зерттеу деректері
4 – 9
5.
Санаторлық-курорттық емделу

10. В разделе 7 "Данные биохимических исследований" в графу "Наименование показателя" следует вписать их название.
11. В разделе 8, 9 "Данные лучевых и эндоскопических исследований" при проведении рентгенографии, рентгеноскопии и флюорографии указывается доза облучения в миллизивертах (мЗв).
Приложение 4 к приказу
Приложение 1-3
к Правилам медицинского
обеспечения полетов
государственной авиации
Республики Казахстан
Форма
Формат А6
(обложка – лицевая сторона)
ВКЛАДЫШ
к медицинской книжке авиационного персонала государственной авиации
Республики Казахстан
(летного состава, лиц, осуществляющих руководство и управление полетами,
операторов управления воздушным движением, операторов беспилотных
воздушных судов, парашютистов)
______________________________________________________________
Фамилия
______________________________________________________________
Имя, Отчество(при его наличии)
"____"______________20 ____год
(дата заполнения)
(обложка – оборотная сторона)
СОДЕРЖАНИЕ
Разделы
Страница
1.
Общие сведения
1
2.
Общий анамнез
2
3.
Предохранительные прививки
3
4.
Данные лучевых, эндоскопических и ультразвуковых исследований
4 – 9
5.
Санаторно-курортное лечение

10 – 13
6.
Медициналық көмекке жүгінуді, стационарлық емделуге (куәландыруға) жіберуді тіркеу
14 – 25
7.
Медициналық қарап-тексеру деректері
26 –33
8.
Еңбекке жарамсыздығын есепке алу
34 – 35
9.
Арнайы белгілер үшін
36 – 37
10.
Қосымшаны толтыру бойынша түсіндірме
38
1-бет
1-бөлім. Жалпы мәліметтер _____________________________________________________________ (әскери бөлім атауы)
Сынып ______________
Тегі_____________________________________________
Аты____________________________________________
Әкесінің аты (болса)_____________________________
Туған күні ______________ Туған жері ______________
________________________________________________
Жеке сәйкестендіру нөмірі_________________________
Жынысы (ер, әйел)_______________________________
Білімі (жалпы, әскери, арнайы)_____________________
_______________________________________________
Әскери атағы
Санаты
Курсант
Ұшқыш
Штурман
Борт (маман)
Парашютші
Ұшуды басқарушы
Әуе қозғалысының операторы
Ұшқышсыз әуе кемесінің операторы
Қандай қорғаныс істері департаменті (басқармасы, бөлімі) әскерге шақырды
__________________________________________________________________________
Қазақстан Республикасы Қарулы Күштеріндегі қызметі __________ жылдан,
әуе қорғанысы күштерінде_____________ жылдан.
Отбасылық жағдайы (бойдақ, үйленген), отбасы құрамы (неше бала бар, олардың туған
күні, қамқорлықтағы адамдар) _______________________________________________
Мекенжайы және телефоны (үй және қызмет) ___________________________________
__________________________________________________________________________
Қан тобы _________________________ Резус-фактор _____________________________
2-бет
2-бөлім. Анамнезі
1. Тұқым қуалаушылық (отбасылық анамнезі) __________________________________
2. Шалдыққанауруы (қандай және қай жасында) _________________________________
__________________________________________________________________________
3. Дәрі-дәрмекке төзімділік __________________________________________________
4. Жарақат: а) жаралану, ә) контузия ___________________________________________
__________________________________________________________________________
5. Операция _______________________________________________________________
__________________________________________________________________________
6. Ауруы бойынша демалыс, оның ұзақтығы, қашан және қандай себеппен __________
__________________________________________________________________________
7. Санарийде емделу _______________________________________________________
__________________________________________________________________________

10 – 13
6.
Регистрация обращений за медицинской помощью, направлений на стационарное лечение (освидетельствование)
14 – 25
7.
Данные медицинских осмотров
26 –33
8.
Учет трудопотерь
34 – 35
9.
Для особых отметок
36 – 37
10.
Пояснения к заполнению вкладыша
38
Страница 1
Раздел 1. Общие сведения
________________________________________________________________________
(наименование войсковой части)
Класс __________
Фамилия_________________________________
Имя_____________________________________
Отчество (при его наличии)_________________
Дата рождения___________________________
Место рождения__________________________
Индивидуальный идентификационный номер
_______________________________________
Пол (мужской, женский)___________________
Образование (общее, военное, специальное)
_______________________________________
Каким Департаментом (управлением, отделом)
по делам обороны призван________________
Воинское звание
Категория
Курсант
Летчик
Штурман
Борт (специалист)
Парашютист
Руководитель полетами
Оператор воздушного движения
Оператор беспилотного воздушного судна
Служба в Вооруженных Силах Республики Казахстан с ___ года, в силах воздушной обороны с _________ года
Семейное положение (холост, женат), состав семьи (сколько детей, даты их рождения, иждивенцы)
Адрес и телефон (домашний и служебный) _______________________________________________
____________________________________________________________________________________
Группа крови ________________________________ Резус-фактор ____________________________
Страница 2
Раздел 2. Анамнез
1. Наследственность (семейный анамнез) _______________________________________________
2. Перенесенные заболевания (какие и в каком возрасте) _________________________________
___________________________________________________________________________________
3. Переносимость лекарств ___________________________________________________________
4. Травмы: а) ранения, б) контузии _____________________________________________________
___________________________________________________________________________________
5. Операции ________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________________
6. Отпуска по болезни, их длительность, когда и по какой причине __________________________
___________________________________________________________________________________
7. Лечение в санаториях ______________________________________________________________
___________________________________________________________________________________

8. Зиянды әдеттері (темекі шегу, алкоголь, есірткі қолдану) ________________________
__________________________________________________________________________
9. Дәрі-дірмекті көтере алуы (аллергия) ________________________________________
__________________________________________________________________________
3-бет
3-бөлім. Сақтандыру екпесі
Күні
Препарат атауы, өндіруші кәсіпорын, сериясы, бақылау №, жарамдылық мерзімі
Препарат дозасы, егу әдісі және орны
Реакция
Дәрігердің қолтаңбасы
4 – 9-бет
4-бөлім. Сәулелік, эндоскопиялық және ультра дыбыстық зерттеу түрінің деректері
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____
20___жылғы "__"_____

8. Вредные привычки (курение, употребление алкоголя, наркотиков) _______________________
__________________________________________________________________________________
9. Переносимость лекарств (аллергии) _________________________________________________
__________________________________________________________________________________
Страница 3
Раздел 3. Предохранительные прививки
Дата
Наименование препарата, предприятие изготовитель, серия, контрольный №, срок годности
Доза, метод и место введения препарата
Реакция
Подпись врача
Страница 4 – 9
Раздел 4. Данные лучевых, эндоскопических и ультразвуковых исследований
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год
"____"__________20___ год

36 –37-бет
8-бөлім. Арнайы белгі үшін
Күні
Мазмұны
1
2
(38-бет және артқы мұқабасы– ішкі жағы)
Қосымшаны толтыруға түсіндірме
1. Авиациялық персоналдың медициналық кітапшасына қосымша (бұдан әрі – қосымша) есепке алу және есеп беру құжаты болып табылады. Ол авиациялық персоналдың медициналық көмекке жүгінгенінжазу, еңбекке жарамсыздығын, жүргізілген емдеуді, сауығуы бойынша медициналық қарап-тексеруді, кеңес беруді, санаторийге, сонымен қатар профилакторийге, аман қалу арнайы жаттықтыру орталығына жіберуді есепке алу және әскери қызметшіні куәландыруға және сараптамалық шешім қабылдауға қатысы жоқ жазбалар жасау үшін арналған.
2. Қосымша дәрігерлік-ұшқыш комиссиясына кезекті куәландыру үшін медициналық кітапшамен бірге беріледі.
3. Қосымшада кезектен тыс стационарлық тексеруге жіберуге себеп болған комиссияаралық кезеңдегі денсаулық жағдайында анықталған өзгеріс атап көрсетіледі.
4. Қосымшаны дәрігер жүргізеді. Барлық жазуды көк түсті сиямен қысқа, ашық және анық жасау қажет. Түзету енгізу қажет болғанда бұрынғы жазу сызылады және оның үстіне жаңа тұжырым жазылады, ол "Түзетілген дұрыс" деп белгіленіп, дәрігердің қолтаңбасымен және мөрімен бекітіледі.
5. "Сәулелік және эндоскопиялық зерттеу түрінің деректері" рентгенография, рентгеноскопия және флюорография жүргізген кезде сәулелену дозасы (мЗв) көрсетіледі.
6. 5-бөлімде авиациялық персоналды санаторлық-курорттық емделуге жіберу кезінде қосымшада санаторлық-іріктеу комиссиясының шешімі менсанаторийдің (демалыс үйінің) атауы, болатын күні мен диагнозы көрсетіліп, жолдама ресімделеді. Санаторлық-курорттық емделу аяқталғаннан кейін қосымшаға келген және кеткен күні, емдік-диагностикалық шаралар, емдеу әдістері мен нәтижесі, сонымен қатар профилактикалық ұсыным мен нұсқаулар көрсетіліп, шығару эпикризі жазылады.
7. 6-бөлімде амбулаторлық емдеу кезінде қосымшаға барлық көмекке жүгіну, жүргізілетін медициналық қарап-тексеру, кеңес беру, зертханалық, аспаптық, арнайы зерттеу нәтижесі тіркеледі. Сауыққаннан кейін жазбада шағымының болуы (болмауы), емдеу мерзімі, объективті статусы, ауру ағымының динамикасы, жүргізілген ем, орындалған зертханалық және клиникалық зерттеу, сауығу критерийі және әскери қызмет міндеттерін орындауға жіберілген көрсетіледі. Стационарлы емдеу кезінде қосымшаға шағымы, объективті статусы, диагнозы мен стационарлық емделуге жіберуді көрсетіліп, бастапқы жүгіну тіркеледі. Шығарғаннан кейін жазбада шағымының болуы (болмауы), объективті статусы, шығару кезіндегі зерттеу нәтижесі, сауығу критерийі менұшуға және ұшуды басқаруға жіберу мақсатында медициналық қарап-тексеру үшін келу мерзімі, әскери қызмет міндеттерін орындауға жіберу көрсетіледі.

Страница 36 –37
Раздел 8. Для особых отметок
Дата
Содержание
1
2
(страница 38 и задняя обложка – внутренняя сторона)
Пояснения к заполнению вкладыша
1. Вкладыш к медицинской книжке авиационного персонала (далее – Вкладыш) является документом учета и отчетности. Он предназначен для записей обращений авиационного персонала за медицинской помощью, учҰта трудопотерь, проведенного лечения, медицинских осмотров по выздоровлению, консультаций, направления в санатории, профилактории, центры специальных тренировок по выживанию, а также записей, не связанных с проведением освидетельствования военнослужащего и принятия экспертного решения.
2. Вкладыш вместе с медицинской книжкой представляется на очередное освидетельствование врачебно-летной комиссии.
3. Во вкладыше отмечаются выявленные в межкомиссионный период изменения в состоянии здоровья, послужившие причиной для направления на внеочередное стационарное обследование.
4. Вкладыш ведется врачом. Все записи следует делать чернилами кратко, ясно и отчетливо. При внесении исправлений старая запись зачеркивается и над ней пишется новая формулировка, которая оговаривается: "Исправленному верить" и скрепляется подписью и печатью врача.
5. В разделе 4 "Данные лучевых и эндоскопических исследований" при проведении рентгенографии, рентгеноскопии и флюорографии указывается доза облучения в миллизивертах (мЗв).
6. В разделе 5 при направлении авиационного персонала на санаторно-курортное лечение во вкладыше оформляется направление с решением санаторно-отборочной комиссии и указанием наименования санатория (дома отдыха), сроков пребывания и диагноза. По окончании санаторно-курортного лечения во вкладыше записывается выписной эпикриз, в котором указываются даты поступления и убытия, лечебно-диагностические процедуры, методы лечения и их результаты, а так же профилактические рекомендации и указания.
7. В разделе 6 при проведении амбулаторного лечения во вкладыше регистрируются все обращения, результаты проводимых медицинских осмотров, консультаций, лабораторных, инструментальных, специальных исследований. По выздоровлению в записи указывается наличие (отсутствие) жалоб, сроки лечения, объективный статус, динамика течения заболевания, проведенное лечение, результаты выполненных лабораторных и клинических исследований, критерии выздоровления и допуск к исполнению обязанностей воинской службы. При проведении стационарного лечения во вкладыше регистрируется первичное обращение с указанием жалоб, объективного статуса, диагноза и направления на стационарное лечение. После выписки в записи указываются наличие (отсутствие) жалоб, объективный статус, результаты исследований при выписке, критерии выздоровления и делается запись о допуске к исполнению обязанностей воинской службы с указанием срока прибытия для проведения медицинского осмотра с целью допуска к полҰтам и руководству полетами.

8. Қосымша толық жазылған кезде жаңасына ауыстырылады, ал ескісі соңғы үш жылдағы бұрынғы зерттеу нәтижесімен бірге бөлек пакетте сақталады.
Бұйрыққа
5-қосымша
Қазақстан Республикасы
мемлекеттік авиациясының
ұшуын медициналық
қамтамасыз ету қағидаларына
1-4-қосымша
Оттегіні медициналық тексеру әдісі
Әуе кемесінің оттегі жүйесін газ тәріздес медициналық оттегімен толтыру (зарядтау) үшін автомобильдік оттегімен зарядтаустанциясы қолданылады.Әрбір автомобильдік оттегімен зарядтау станциясында қысымы жоғары баллон батареясы түрінде ыдыс болады. Компрессор автомобиль қозғалтқышынан әрекетке келтіріледі. Барлық автомобильдік оттегімен зарядтау станциясының жұмыс істеу қағидаты бірдей және қысымы жоғары баллоннан қысымы төмен баллонға сығылған газ тәрізді оттегі айналып, оны компрессордың көмегімен алдын ала белгіленген деңгейге дейін шығаруды қамтиды.
Авиациялық бөлімнің медициналық қызметі ұшуды өткізу алдында оттегіге ұсынылған құжаттаманы (паспортты), оттегі құю құралдарының гигиеналық жай-күйін тексереді, органолептикалық сапасын бағалайды.
Бұл тексеру газ сапасын растайтын құжаттарды (паспортты), газ құю шлангы мен штуцер тазалығын, арнайы киімнің (ақ халат), штуцер мен құю шлангысын өңдеуге арналған спирттің болуын тексеруді қамтиды.
Оттегі сапасын айқындайтын паспортта (сертификатта) мынадай мәліметтер болады:
1) Өндіруші атауы мен тауар белгісі;
2) партия нөмірі;
3) жасалған күн, сұйық оттегі массасы;
4) физикалық-химиялық талдау нәтижесі.
Биікте ұшуда тыныс алу үшін арналған медициналық оттегі мөлшері бойынша кемінде 99,5% таза оттегі болады; онда иіс, ацетилен, май, көміртегі тотығы, газ тәрізді қышқыл және негіз, ылғал және механикалық қоспа болмайды.
Су электролизіарқылы алынған газ тәрізді оттегі медициналық мақсатта қолданылмайды.
Газ тәрізді медициналық оттегі зиянды қоспа құрамы мынадай талаптарға сәйкес келеді:
Көрсеткіш атауы
Нормасы
Сыртқы түрі
түссіз иіссіз газ
Көміртегі тотығы құрамы (СО)
жоқ
Көміртегі екі тотығының құрамы(СO2)
жоқ
Азот және газ-қышқыл құрамы
жоқ
Су буы құрамы
20 градус Цельсий температура кезінде және сынап бағаны бойынша 760 милиметр қысымда 0,07 грамм куб метрден аспайды
Оттегі сапасын органолептикалық бағалау былай жүргізіледі. Автомобильдік оттегімен зарядтау станциясының жүргізушісіне шамалы қысыммен оттегіні қосу және оттегі шлангісін адамдардан және өртенгіш қабаттан алшақ айнаға шағылысқан оттегі бетке келетіндей таза айнаға бағыттау ұсынылады ұсталған таза айнаға бағыттау ұсынылады. Бұл ретте бір уақытта иіс (оттегіде иіс болмайды) және оттегінің ылғалдылығы (айна беті буланбайды) айқындалады.
Содан кейін оттегі ағыны қара матаға бағытталады (ашық қоспаныңболмауы бақылау). Содан кейін оттегі ағыны халат етегі сияқты ақ матаға бағытталады. Бұл ретте қара қоспаның болмауы бақылайды.
Тексеруден кейін медициналық қызметкер паспортқа әуе кемесінің толтыру жүйесінде оттегін пайдалануға рұқсат ету туралы белгі жасайды.

8. При полном заполнении вкладыша он заменяется новым, а старый хранится в отдельном пакете вместе с результатами предыдущих исследований за последние три года.
Приложение 4 к приказу
Приложение 1-4
к Правилам медицинского
обеспечения полетов
государственной авиации
Республики Казахстан
Методика медицинской проверки кислорода
Для заполнения (зарядки) кислородных систем воздушного судна газообразным медицинским кислородом применяется автомобильная кислородозарядная станция. Каждая автомобильная кислородозарядная станция имеет емкость в виде батареи баллонов высокого давления. Компрессоры приводятся в действие от двигателя автомобиля. Принцип работы всех автомобильных кислородозарядных станций одинаков и заключается в перепуске сжатого газообразного кислорода из баллонов с большим давлением в баллоны с меньшим давлением с последующим его повышением до заданного уровня при помощи компрессора.
Медицинская служба авиационной части перед проведением полетов проводит проверку представленной документации (паспорта) на кислород, гигиенического состояния средств заправки кислородом, органолептическую оценку его качества.
Эта проверка включает проверку документов (паспорта), подтверждающих качество газов, чистоты шлангов и штуцеров средств заправки, наличие специальной одежды (белых халатов), спирта для обработки штуцеров и заправочного шланга.
Паспорт (сертификат), который определяет качество кислорода, содержит следующие сведения:
1) наименование изготовителя и его товарный знак;
2) номер партии;
3) дату изготовления, массу жидкого кислорода;
4) результаты физико-химического анализа.
Медицинский кислород, предназначенный для дыхания в высотном полете содержит чистого кислорода по объему не менее 99,5%; он не имеет запаха, не содержит ацетилена, масел, окиси углерода, газообразных кислот и оснований, влаги и механических примесей.
Газообразный кислород, полученный путем электролиза воды, для медицинских целей не применяется.
Кислород медицинский газообразный по содержанию вредных примесей соответствует следующим требованиям:
Наименование показателей
Норма
Внешний вид
бесцветный газ без запаха
Содержание окиси углерода (СО)
отсутствует
Содержание двуокиси углерода (СO2)
отсутствует
Содержание азота и газов - окислителей
отсутствует
Содержание водяных паров
не более 0,07 грамм на кубический метр при температуре 20 градусов по Цельсию и давлении 760 миллиметров ртутного столба
Органолептическая оценка качества кислорода проводится следующим образом. Водителю автомобильной кислородозарядной станции предлагается включить подачу кислорода с небольшим напором и направить кислородный шланг в сторону от людей и огнеопасных поверхностей на чистое зеркало, которое держится таким образом, чтобы отраженный от зеркала кислород попадал в лицо. При этом одновременно определяются запах (кислород не имеет запаха) и влажность кислорода (поверхность зеркала не запотевает).
Затем струю кислорода направляют на черную ткань (контроль отсутствия светлых примесей) и на белую ткань (отсутствие темных примесей).
После проведения проверки медицинский работник делает отметку в паспорт о разрешении на использование кислорода для заправки систем воздушного судна.