Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Салалық көтермелеу жүйесін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің 2024 жылғы 26 сәуірдегі № 196 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 29 сәуірде № 34308 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекiтiлген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 51) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Салалық көтермелеу жүйесі осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің Персоналды дамыту және басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің аппарат басшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім министрі
С. Нурбек
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрі
2024 жылғы 26 сәуірдегі
№ 196 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің салалық көтермелеу жүйесі
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігінің салалық көтермелеу жүйесі (бұдан әрі – Көтермелеу жүйесі) "Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2022 жылғы 19 тамыздағы № 580 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 51) тармақшасына сәйкес, жұмыскерлерді қызметтік міндеттерін үлгілі орындағаны, шығармашылық белсенділігі, мінсіз қызметі, еңбек қызметіндегі жетістіктері мен білім беру, ғылым және тіл саясаты саласын дамытуға қосқан үлесі үшін көтермелеу және ынталандыру мақсатында әзірленді.
2. Көтермелеу жүйесі мынадай көтермелеу түрлерінен тұрады:
1) "Ғылым және жоғары білім министрлігінің Алғысы";
2) "Ғылым және жоғары білім министрлігінің Құрмет грамотасы";
3) "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру iсiнiң үздiгi" құрмет дипломы;

Об утверждении Отраслевой системы поощрения Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Приказ Министра науки и высшего образования Республики Казахстан от 26 апреля 2024 года № 196. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 29 апреля 2024 года № 34308
В соответствии c подпунктом 51) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить Отраслевую систему поощрения Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан согласно приложению к настоящему приказу.
2. Департаменту развития и управления персоналом Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на руководителя аппарата Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
С. Нурбек
Приложение к приказу
Министр науки
и высшего образования
Республики Казахстан
от 26 апреля 2024 года № 196
Отраслевая система поощрения Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан
Глава 1. Общие положения
1. Настоящая отраслевая система поощрения Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Система поощрений) разработана в соответствии с подпунктом 51) пункта 15 Положения о Министерстве науки и высшего образования Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 19 августа 2022 года № 580 "О некоторых вопросах Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан", в целях поощрения и стимулирования труда работников за образцовое исполнение служебных обязанностей, творческую активность, безупречную службу, достижения в трудовой деятельности и вклад в развитие сферы образования, науки и языковой политики.
2. Система поощрений состоит из следующих видов поощрения:
1) "Ғылым және жоғары білім министрлігінің Алғысы";
2) "Ғылым және жоғары білім министрлігінің Құрмет грамотасы";
3) Почетный диплом "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру iсiнiң үздiгi";

4) "Ғылым үздігі" құрмет дипломы;
5) "Тіл жанашыры" құрмет дипломы.
3. Көтермелеудің мынадай реттілігі белгіленеді:
1) "Ғылым және жоғары білім министрлігінің Алғысы";
2) "Ғылым және жоғары білім министрлігінің Құрмет грамотасы";
3) "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру iсiнiң үздiгi" құрмет дипломы немесе "Ғылым үздігі" құрмет дипломы немесе "Тіл жанашыры" құрмет дипломы.
4. Тұлғаларды көтермелеуге ұсыну алдыңғы көтермелеуден кейін үш жылдан ерте болмауы тиіс.
5. Бір адамға Көтермелеу жүйесінде көзделген негіздер бойынша марапаттауға бір ұсыныс енгізіледі.
6. Көтермелеу туралы ұсыныстар "Республика күні" ұлттық мерекесін, мемлекеттік мерекелерді, "Ғылым қызметкерлері күні" кәсіби мерекесін және мерейтойлық күндерді мерекелеуге орай қарастырылады.
2 - тарау. Көтермелеу үшін материалдарды қарауға енгізу
7. Марапаттау туралы ұсыныстар Көтермелеу жүйесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша марапаттау парағын қоса бере отырып, мереке, мерейтой күндеріне дейін күнтізбелік 45 (қырық бес) күннен кешіктірілмей Министрлікке жіберіледі.
Еңбек ұжымдарын наградтау кезінде осы Көтермелеу жүйесіне 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының ЖЖОКБҰ-ның (бұдан әрі – ЖЖОКБҰ), ғылыми ұйымдардың, тіл саясаты саласындағы ұйымдардың еңбек ұжымдары Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрліктің (бұдан әрі – Министрлік) грамотасымен марапаттауға ұсыныс ресімделеді.
8. Министрліктің құрылымдық бөлімшелерінің, Министрліктің қарамағындағы ұйымдардың басшылары тиісті мерекеге дейін күнтізбелік 20 (жиырма) күннен кешіктірмей өз қызметкеріне қатысты марапаттау материалдарын:
1) көтермелеуге ұсыныс;
2) Көтермелеу жүйесіне 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша белгіленген үлгідегі марапат қағазын Министрліктің кадр қызметіне жібереді.
9. ЖЖОКБҰ, ғылыми ұйымдар көтермелеуге тізімдерді қалыптастырады, марапаттау қағаздарымен қоса ұсыныстарды Министрліктің кадр қызметіне жібереді.
10. Министрліктің жетекшілік ететін құрылымдық бөлімшелерінің басшылары Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдіктерді және азаматтығы жоқ адамдарды көтермелеу туралы ұсыныстарды Марапаттар жөніндегі комиссияның (бұдан әрі – Комиссия) қарауына енгізеді.
11. Марапаттау материалдары электрондық құжат айналымы арқылы, электрондық құжат айналымы болмаған кезде Министрліктің кеңсесіне тіркеу арқылы пошта қызметімен жіберіледі.
12. Көтермелеулерге объективті көзқарасты қамтамасыз ету үшін Министрліктің аппарат басшысының бұйрығымен Комиссия құрылады, оның құрамының мүшелері тақ санынан тұрады.

4) Почетный диплом "Ғылым үздігі";
5) Почетный диплом "Тіл жанашыры".
3. Устанавливается следующая последовательность поощрений:
1) "Ғылым және жоғары білім министрлігінің Алғысы";
2) "Ғылым және жоғары білім министрлігінің Құрмет грамотасы";
3) Почетный диплом "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру iсiнiң үздiгi" или Почетный диплом "Ғылым үздігі", или Почетный диплом "Тіл жанашыры".
4. Представление лиц к поощрению производится не ранее трех лет после предыдущего поощрения.
5. На одно лицо по основаниям, предусмотренным Системой поощрения, вносится одно представление на поощрение.
6. Представления о поощрении рассматриваются по случаю празднования национального праздника "День Республики", государственных праздников, профессионального праздника "День работников науки" и юбилейных дат.
Глава 2. Внесение и рассмотрение материалов для поощрения
7. Представления о награждении направляются в Министерство не позднее 45 (сорока пяти) календарных дней до праздничных, юбилейных дат с приложением наградного листа по форме, согласно приложения 1 к настоящей Системе поощрения.
При награждении трудовых коллективов оформляется представление к награждению трудовых коллективов организаций образования высшего и послевузовского образования (далее – ОВПО), научных организаций, в организациях сферы языковой политики грамотой Министерства науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Министерство) по форме, согласно приложению 2 к настоящей Системе поощрения.
8. Руководители структурных подразделений Министерства, организаций находящихся в ведении Министерства, не позднее чем за 20 (двадцать) календарных дней до соответствующего праздника, направляют наградные материалы в отношении своего работника в кадровую службу Министерства:
1) представление на поощрение;
2) наградной лист установленного образца по форме согласно приложению 1 к настоящей Системе поощрения.
9. ОВПО, научные организации, формируют на поощрение списки, представления с наградными листами и направляют в кадровую службу Министерства.
10. Представления о поощрении граждан Республики Казахстан, иностранцев и лиц без гражданства инициируются руководителями курирующих структурных подразделений Министерства и выносится на рассмотрение Комиссии по наградам (далее – Комиссия).
11. Наградные материалы направляются посредством электронного документооборота, при отсутствии электронного документооборота посредством почтовой связи через регистрацию в канцелярии Министерства.
12. Для обеспечения объективного подхода к поощрениям приказом руководителя аппарата Министерства создается Комиссия, состав которого состоит из нечетного количества членов.

13. Комиссияның жұмысы қажеттілігіне қарай өткізілетін отырыстар өткізу арқылы жүзеге асырылады. Комиссия отырысы Комиссия мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі қатысқан кезде заңды болып табылады.
14. Комиссия хатшысы қажетті құжаттарды дайындайды және көтермелеу туралы мәселені Комиссияның қарауына шығарады.
Комиссия қызметкерлердің осы Көтермелеу жүйесінің 18, 19, 20, 21, 22 және 23-тармақтарында көрсетілген талаптарға сәйкестігі тұрғысынан марапаттау материалдарын қарайды.
15. Комиссия шешімдері отырыста осы отырысқа қатысып отырған Комиссия мүшелерінің жалпы санының жай көпшілік дауысымен қабылданады. Талқыланатын мәселе бойынша дауыстар тең болған жағдайда Комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады. Комиссияның шешімі хаттамамен рәсімделеді.
16. Комиссияның хаттамасына оған қатысқан Комиссияның барлық мүшелері қол қояды.
17. Министрліктің аппарат басшысы көтермелеу туралы бұйрыққа қол қояды:
1) Комиссия шешімінің негізінде;
2) аталған мәселе Қазақстан Республикасы Президентінің, Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің, Қазақстан Республикасы Парламенті Мәжілісі мен Сенатының, Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрінің (бұдан әрі – Министр) актілерінен немесе тапсырмаларынан туындаған жағдайда - ал Комиссияның қарауына шығармай-ақ беріледі.
3-тарау. Көтермелеулермен марапаттау үшін негіздер
18. "Ғылым және жоғары білім министрлігінің Алғысымен":
қызметтік міндеттерін үлгілі атқарған, жұмысында үздік нәтиже көрсеткен, шығармашылық белсенділігі мен іс-шараларды өткізудегі жетістіктері (конкурстар, олимпиадалар, форумдар, жарыстар, көрмелер) үшін білім беру, ғылым және тіл саясаты салансында бір және одан да көп жыл жұмыс өтілі бар тұлғалар марапатталады.
19. "Ғылым және жоғары білім министрлігінің Құрмет грамотасымен":
1) білім беру, ғылым және тіл саясаты саласындағы табысты жұмыс нәтижелері, жоғары жетістіктері мен елеулі еңбегі үшін білім беру, ғылым және тіл саясаты саласында үш немесе одан да көп жыл еңбек өтілі бар тұлғалар;
2) ғылым мен техниканың жетістіктерін өндіріске енгізу, ерекше маңызды және күрделі тапсырмаларды орындағаны үшін, Министрлік тапсырмаларын тиісінше адал орындағаны үшін ЖЖОКБҰ, ғылыми ұйымдардың, тіл саясаты саласындағы ұйымдардың еңбек ұжымдары марапатталады.
20. "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ісінің үздігі" құрмет дипломымен:
Министрлік қызметкерлері және жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру саласындағы елеулі табысы үшін, білім алушылардың дамуындағы жетістіктері мен республикалық, халықаралық олимпиадалардағы, конкурстардағы, жарыстардағы білім алушылардың көрсеткен жоғары көрсеткіштері үшін мемлекеттік ұйымдарда, ЖЖОКБҰ-да бес немесе одан да көп жыл жұмыс өтілі бар оқытушылар марапатталады.

13. Работа Комиссии осуществляется путем проведения заседаний, которые проводятся по мере необходимости. Заседание Комиссии является правомочным, при присутствии не менее двух третей от общего числа членов комиссии.
14. Секретарь Комиссии подготавливает необходимые документы и выносит вопрос о поощрении на рассмотрение Комиссии.
Комиссия рассматривает наградные материалы на предмет соответствия работников требованиям, указанным в пунктах 18, 19, 20, 21, 22 и 23 настоящей Системы поощрения.
15. Решения Комиссии принимаются на заседании простым большинством голосов от общего числа членов Комиссии, присутствующих на данном заседании. При равенстве голосов по обсуждаемому вопросу голос председателя Комиссии является решающим. Решение Комиссии оформляется протоколом.
16. Протокол Комиссии подписывают все члены Комиссии, присутствующие на данном заседании.
17. Руководитель аппарата Министерства подписывает приказ о поощрении:
1) на основании решения Комиссии;
2) в случае, когда данный вопрос вытекает из актов или поручений Президента Республики Казахстан, Премьер-Министра Республики Казахстан, Мажилиса и Сената Парламента Республики Казахстан, Министра науки и высшего образования Республики Казахстан (далее – Министр) без вынесения его на рассмотрение Комиссии.
Глава 3. Основания для награждения поощрениями
18. "Ғылым және жоғары білім министрлігінің Алғысы" награждаются лица:
имеющие стаж работы один и более лет в области образования, науки и языковой политики за образцовое исполнение служебных обязанностей, успешные результаты деятельности, творческую активность, успехи в проведении мероприятий (конкурсы, олимпиады, форумы, смотры, выставки).
19. "Ғылым және жоғары білім министрлігінің Құрмет грамотасы" награждаются:
1) лица, имеющие стаж работы три и более лет в области образования, науки и языковой политики, за успешные результаты работы, высокие достижения и значительные заслуги в области образования, науки и языковой политики;
2) трудовые коллективы ОВПО, научные организации, организации в сфере языковой политики за выполнение заданий особой важности и сложности, за надлежащее и добросовестное выполнение поручений Министерства, за внедрение в производство достижений науки и техники.
20. Почетным дипломом "Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру iсiнiң үздiгi" награждаются работники Министерства и преподаватели:
имеющие стаж работы пять и более лет в государственных организациях, в ОВПО, за значительные успехи в области высшего и послевузовского образования, за успехи и достижения в развитии обучающихся, достижения обучающихся в республиканских, международных олимпиадах, конкурсах, состязаниях.

21. "Ғылым үздігі" құрмет дипломымен:
Министрлік қызметкерлері және ғылым, техника, технологиялар мен инновациялар саласындағы елеулі табысы үшін және ғылыми қызметкерлерді дамыту мен тәрбиелеудегі жетістіктері үшін ғылыми ұйымдарда, мемлекеттік ұйымдарда, ЖЖОКБҰ-да бес және одан да көп жыл жұмыс өтілі бар ғылыми қызметкерлер марапатталады.
22. "Тіл жанашыры" құрмет дипломымен:
тіл саясаты саласын дамытуға, қазақ тілдің қолдану аясын кеңейтуге елеулі үлес қосқан азаматтар марапатталады.
23. Министрліктің кадр қызметіне ұсыныс жіберілген күнге дейін тәртіптік жазасы алынбаған, сондай-ақ соттылығы алынбаған адамдар Министрлікке марапаттауға ұсынылмайды.
4-тарау. Көтермелеулерді тапсыру
24. Әрбiр марапатталушыға Министрдің қолы қойылған тиiстi марапат беріледі.
25. Марапаттарды тапсыруды Министрлік басшылығы немесе оның тапсырмасы бойынша басқа да лауазымды тұлғалар салтанатты жағдайда өткізеді және марапатталушының жеке өзіне тапсырылады.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрлігінің cалалық
көтермелеу жүйесіне
1-қосымша
Үлгі
МАРАПАТТАУ ҚАҒАЗЫ
1. Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)______________________
2. Лауазымы, қызмет орны ____________________________
(ұйымның бөлімшесінің нақты атауын көрсету қажет)
3. Жынысы_____________________________________________
4. Туған жылы және туған жері ________________________________
5. Ұлты _____________________________________________
6. Білімі ________________________________________________
7. Ғылыми дәрежесі, ғылыми атағы ______________________________
8. Қазақстан Республикасының қандай мемлекеттік және ведомстволық
марапаты бар және марапатталған күні _____________________________
9. Үйінің мекенжайы ____________________________________________
10. Жалпы жұмыс өтілі _________________________________________
11. Саладағы жұмыс өтілі _____________________________________
12. Аталған еңбек ұжымындағы еңбек өтілі __________________
13. Тәртіптік жазаның болуы/болмауы_______________
14. Марапатталушының нақты ерекше еңбегі көрсетілген мінездеме:
___________________________________________________________
Кандидатура
_____________________________________талқыланды және ұсынылды.
(ұйымның атауы, талқылау мерзімі, хаттама № )
______________________________________ марапатын табыстауға ұсынылады.
(марапаттың түрі)
Ұйым басшысы ___________________
(қолы)
_________________________
(Т.А.Ә.) (бар болған жағдайда)
М.О.
"___" _______________ ж.
(толтырылған күні)
Ескерту: марапатталушының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) жеке куәлігі бойынша толтырылады және транскрипциясы міндетті түрде қазақ және орыс тілдерінде көрсетіледі.
Қазақстан Республикасының
Ғылым және жоғары білім
министрлігінің cалалық
көтермелеу жүйесіне
2-қосымша
Үлгі
Жоғары және жоғары оқу орнынан кейінгі білім беру ұйымдарының, ғылыми ұйымдардың еңбек ұжымдарын Қазақстан Республикасы Ғылым және жоғары білім министрлігінің грамотасымен марапаттауға ҰСЫНЫМ

21. Почетным дипломом "Ғылым үздігі" награждаются работники Министерства и научные работники:
имеющие стаж работы пять и более лет в государственных организациях, в научных организациях, в ОВПО за значительные успехи в области науки, техники, технологий и инноваций, за успехи и достижения в развитии и воспитании научных работников.
22. Почетным дипломом "Тіл жанашыры" награждаются граждане:
внесшие значительный вклад в развитие языковой политики, расширение сферы применения казахского языка.
23. Лица, имеющие ко дню направления представления в кадровую службу Министерства не снятое дисциплинарное взыскание, а также неснятую судимость, не представляются к награждению Министерства.
Глава 4. Вручение поощрений
24. Каждому награжденному выдается соответствующая награда, подписанная Министром.
25. Вручение производится руководством Министерства или по его поручению другими должностными лицами в торжественной обстановке и вручается награжденному лично.
Приложение 1
к Отраслевой системе
поощрения
Министерства науки
и высшего образования
Республики Казахстан
Форма
НАГРАДНОЙ ЛИСТ
1. Фамилия, имя, отчество (при его наличии) _______________________
2. Должность, место работы, _____________________________________
(указать точное наименование подразделения организации)
3. Пол ________________________________________________________
4. Год и место рождения ________________________________________
5. Национальность _____________________________________________
6. Образование ________________________________________________
7. Ученая степень, ученое звание _________________________________
8. Какими государственными и ведомственными наградами Республики
Казахстан награжден(а) и дата награждения ________________________
9. Домашний адрес _____________________________________________
10. Общий стаж работы _________________________________________
11. Стаж работы в отрасли _______________________________________
12. Стаж работы в данном трудовом коллективе _____________________
13. Наличие/отсутствие дисциплинарного взыскания _________________
14. Характеристика с указанием конкретных особых заслуг награждаемого:
_______________________________________________________________
Кандидатура обсуждена и рекомендована ___________________________
(наименование организации, дата обсуждения, № протокола)
Представляется к ________________________________________________
(вид награды)
Руководитель организации
___________________
(подпись)
_________________________
(Ф.И.О). (при его наличии)
М.П.
"___" _______________ г.
(дата заполнения)
Примечание: фамилия, имя, отчество (при его наличии) награждаемого заполняются
по удостоверению личности и обязательно указывается транскрипция на казахском
и русском языках.
Приложение 2
к Отраслевой системе
поощрения
Министерства науки
и высшего образования
Республики Казахстан
Форма
ПРЕДСТАВЛЕНИЕ
к награждению трудовых коллективов организаций высшего и послевузовского
образования, научных организаций грамотой Министерства науки
и высшего образования Республики Казахстан

1. Ұйымның толық атауы
______________________________________________________________
2. Осы ұйымның құрылған күні (заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу/
қайта тіркеу туралы куәліктен мәліметтер).
___________________________________________________________
3. Ұйымда жұмыс істейтін қызметкерлер саны
______________________________________________________________
4. Соңғы 5 жылдағы ұйымның негізгі көрсеткіштері:
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
______________________________________________________________
Басшының қолы
М.О.

1. Полное наименование организации
____________________________________________________________
2. Дата образования данной организации
(сведения из справки о государственной регистрации/
перерегистрации юридического лица).
____________________________________________________________
3. Численность сотрудников, работающих в организации
____________________________________________________________
4. Основные показатели организации за последние 5 лет:
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
____________________________________________________________
Подпись руководителя
М.П. (при его наличии)