"Оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шаралар кезеңінде спортшыларды, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілерді және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерінің әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 107 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2024 жылғы 28 мамырдағы № 111 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 1 маусымда № 34436 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шаралар кезеңінде спортшыларды, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілерді және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерінің әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Мәдениет және спорт министрінің 2014 жылғы 22 қарашадағы № 107 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10005 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 17) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
осы бұйрықпен бекітілген Оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шаралар кезеңінде спортшыларды, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілерді және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерінің әдістемесінде:
орыс тіліндегі тақырыптың мәтініне өзгерістер енгізілді, қазақ тіліндегі мәтін өзгермейді;
1-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"1-тарау. Жалпы ережелер";
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шаралар кезеңінде спортшыларды, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілерді және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтері (бұдан әрі - Әдістеме) "Дене шынықтыру және спорт туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 7-бабының 17) тармақшасына сәйкес әзірленген.";
2-тараудың тақырыбы мынадай редакцияда жазылсын:
"2-тарау. Тағам және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерін анықтау";
оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шаралар кезеңінде спортшыларды, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілерді және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерінің әдістемесіне 1-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шаралар кезеңінде спортшыларды, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілерді және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерінің әдістемесіне 2-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Оқу-жаттығу процесі мен
спорттық іс-шаралар кезеңінде
спортшыларды, оның ішінде
барлық санаттағы әскери
қызметшілерді және құқық
қорғау және арнаулы
мемлекеттік органдардың
қызметкерлерін тамақтандыру
және фармакологиялық
қамтамасыз ету нормативтерінің
әдістемесіне
2-қосымша";
оқу-жаттығу процесі мен спорттық іс-шаралар кезеңінде спортшыларды, оның ішінде барлық санаттағы әскери қызметшілерді және құқық қорғау және арнаулы мемлекеттік органдардың қызметкерлерін тамақтандыру және фармакологиялық қамтамасыз ету нормативтерінің әдістемесіне 3-қосымшаның оң жақ жоғарғы бұрышы мынадай редакцияда жазылсын:
"Оқу-жаттығу процесі мен
спорттық іс-шаралар кезеңінде
спортшыларды, оның ішінде
барлық санаттағы әскери
қызметшілерді және құқық
қорғау және арнаулы
мемлекеттік органдардың
қызметкерлерін тамақтандыру
және фармакологиялық
қамтамасыз ету нормативтерінің
әдістемесіне
3-қосымша".

О внесении изменений в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 107 "Об утверждении Методики нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий"
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 28 мая 2024 года № 111. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2024 года № 34436
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра культуры и спорта Республики Казахстан от 22 ноября 2014 года № 107 "Об утверждении Методики нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10005) следующие изменения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 17) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте" ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Методике нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе, военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий, утвержденной указанным приказом:
заголовок на русском языке изложить в следующей редакции, текст на казахском языке не меняется:
"Методика нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий";
заголовок главы 1 изложить в следующей редакции:
"Глава 1. Общие положения";
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящая Методика нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий (далее – Методика) разработана в соответствии с подпунктом 17) статьи 7 Закона Республики Казахстан "О физической культуре и спорте".";
заголовок главы 2 изложить в следующей редакции:
"Глава 2. Определение нормативов питания и фармакологического обеспечения";
приложение 1 к Методике нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
правый верхний угол приложения 2 к Методике нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий изложить в следующей редакции:
"Приложение 2
к Методике нормативов питания
и фармакологического обеспечения
спортсменов, в том числе
военнослужащих всех категорий
и сотрудников правоохранительных
и специальных государственных
органов, в период учебно-
тренировочного процесса
и спортивных мероприятий";
правый верхний угол приложения 3 к Методике нормативов питания и фармакологического обеспечения спортсменов, в том числе военнослужащих всех категорий и сотрудников правоохранительных и специальных государственных органов, в период учебно-тренировочного процесса и спортивных мероприятий изложить в следующей редакции:
"Приложение 3
к Методике нормативов питания
и фармакологического обеспечения
спортсменов, в том числе
военнослужащих всех категорий
и сотрудников правоохранительных
и специальных государственных
органов, в период учебно-
тренировочного процесса
и спортивных мероприятий".

2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Спорт және дене шынықтыру істері комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен қамтамасыз етсін:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде оны Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының туризм және спорт министрінің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрі
Е. МАРЖИКПАЕВ
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық Қауіпсіздік Комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Сыбайлас жемқорлыққа қарсы
іс-қимыл агенттігі
(Сыбайлас жемқорлыққа қарсы қызмет)
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржылық мониторинг агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Стратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрі
2024 жылғы 28 мамырдағы
№ 111 Бұйрыққа
қосымша
Оқу-жаттығу процесі мен
спорттық іс- шаралар кезеңінде
спортшыларды, оның
ішінде барлық санаттағы әскери
қызметшілерді және құқық
қорғау және арнаулы
мемлекеттік органдардың
қызметкерлерін тамақтандыру
және фармакологиялық
қамтамасыз ету нормативтерінің
әдістемесіне
1-қосымша
Оқу-жаттығу процестері мен спорт іс-шараларына қатысатын спортшылардың тамақтану нормалары
р/с№
Спорт түрлерінің атауы
1 адамға шаққандағы тәулік ішіндегі күш-қуат шығыны, каллориямен

2. Комитету по делам спорта и физической культуры Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. МАРЖИКПАЕВ
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство обороны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет Национальной Безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по противодействию коррупции
(Антикоррупционная служба)
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство Республики Казахстан
по финансовому мониторингу
"СОГЛАСОВАНО"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Агентство по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 28 мая 2024 года № 111
Приложение 1
к Методике нормативов питания
и фармакологического обеспечения
спортсменов, в том числе
военнослужащих всех категорий
и сотрудников правоохранительных
и специальных государственных
органов, в период
учебно-тренировочного
процесса и спортивных
мероприятий
Нормы питания спортсменов, участвующих на учебно-тренировочных процессах и спортивных мероприятиях
№ п/п
Наименование видов спорта
Энергозатраты в каллориях на 1 человека в сутки

1 күнге 1 адамға арналған азық-түліктің орташа нормасы, граммен
Бір адамға шаққандағы тәулік ішіндегі шығыс нормасы, теңге
1.
Ашихара-каратэ, аударыспақ, батуттық гимнастика, биатлон, бирма бокс, бокс, белбеу күрес, велосипед спорты, велосипед спорты (тас жол), велосипедтік мотокросс (BMX), велотрек, еркін күрес, байдарка мен каноэде есу, академиялық есу, есу слаломы, грек-рим күресі, грэпплинг (AIGA нұсқасы), грэпплинг UWW, джиу-джитсу, дзюдо, жекпе-жек, әйелдер күресі, қазақ күресі, каратэ (WKF), шинкиокушинкай каратэ, кҰкушин будокай каратэ, каратэ-до кекушин, каратэ-до шотокан, кҰкусин-кан каратэ-до, кекушинкай каратэ, кикбоксинг, киокушинкай-кан каратэ, комбат дзю-дзюцу, конькимен жүгіру спорты, жеңіл атлетика, шаңғы жарыстары, маунтинбайк, мейбукан годзю-рю карате-до, муайтай (муай, тай боксы), панкратион, пара велоспорт, паракаратэ, пара дзюдо, пенчак силат, жүзу, ашық суда жүзу, су асты спорты, қоян-қолтық ұрыс, спорттық гимнастика, жауынгерлік жекпе-жектің аралас түрлері (ММА), сноуборд, спорттық самбо және жауынгерлік самбо, таеквондо ИТФ (I.T.F.), таэквандо WT, таеквон-до GTF, ауыр атлетика, унифайт, ушу, фристайл, шорт-трек, Nomad MMA

Средняя норма продуктов за 1 день на 1 человека, в граммах
Норма расходов на 1 человека в сутки, в тенге
1.
Ашихара-каратэ, аударыспак, батутная гимнастика, биатлон, бирманский бокс, бокс, борьба на поясах, велосипедный спорт, велосипедный спорт (шоссе), велосипедный мотокросс (BMX), велотрек, вольная борьба, гребля на байдарках и каноэ, академическая гребля, гребной слалом, греко-римская борьба, грэпплинг (версия AIGA), грэпплинг UWW, джиу-джитсу, дзюдо, жекпе-жек, женская борьба, казакша курес, каратэ (WKF), каратэ шинкиокушинкай, кҰкушин будокай каратэ, каратэ-до кекушин, каратэ-до шотокан, кҰкусин-кан каратэ-до, кекушинкай каратэ, кикбоксинг, киокушинкай-кан каратэ, комбат дзю-дзюцу, конькобежный спорт, легкая атлетика, лыжные гонки, маунтинбайк, мейбукан годзю-рю карате-до, муайтай (муай, тай боксы), панкратион, пара велоспорт, паракаратэ, пара дзюдо, пенчак силат, плавание, плавание на открытой воде, подводный спорт, рукопашный бой, спортивная гимнастика, смешанные виды боевого единоборства (ММА), сноуборд, спортивное самбо и боевое самбо, таеквондо ИТФ (I.T.F.), таэквандо WT, таеквон-до GTF, тяжелая атлетика, унифайт, ушу, фристайл, шорт-трек, Nomad MMA

541
1,7 айлық есептік көрсеткішке дейін
Картоп
262
Әртүрлі көкөністер
544
Жас жемістер, оның ішінде
713
жеміс шырыны
114
Қант
92
Өсімдік майы
47
Жұмыртқа
51
Сүт өнімдері (сүт, сүтке есептегендегі ашыған сүт), оның ішінде
2287
сүзбе
42
қаймақ
46
ірімшік
15
сары май
48
Ет өнімдері
417
Балық өнімдері
135
Өзге өнімдер (шай, кофе, ашытқылар, тұз, бұрыш және сол сияқты)
7,3
Ескертпе: тамақтану нормалары спорттағы дарынды балаларға арналған мектем-интернаттары, олимпиадалық резервтің мамандандырылған мектеп-интернат-колледждер, спорт колледждері бойынша, сондай-ақ Ұлттық штаттық құрама командалар және спорт резерві дирекциясының, Дене мүмкіндіктері шектеулі тұлғаларға арналған спорттық даярлау орталығының штаттық құрама командаларының мүшелері - спортшылардың оқу-жаттығу сабақтары болмаған күндері осы Әдістеменің 1-қосымшасының 3-тармағына сәйкес қамтамасыз етіледі.
Тамақтану нормалары республикалық ұйымдар бойынша ең жоғары шығыстар бойынша қамтамасыз етіледі.
Спортшылардың тамақтану нормалары олимпиадалық, олимпиадалық емес және ұлттық спорт түрлерімен ортақ атаулары бар паралимпиадалық, сурдлимпиадалық және паралимпиадалық емес спорт түрлеріне қолданылады.

541
до 1,7 месячных расчетных показателей
Картофель
262
Овощи разные
544
Фрукты свежие, в том числе
713
сок фруктовый
114
Сахар
92
Масло растительное
47
Яйцо
51
Молочные продукты (молоко, кисломолочные в перечете в молоко), в том числе
2287
творог
42
сметана
46
сыр
15
масло сливочное
48
Мясные продукты
417
Рыбные продукты
135
Прочие продукты (чай, кофе, дрожжи, соль, перец и так далее)
7,3
Примечание: нормы питания по школам-интернатам для одаренных в спорте детей, специализированным школам-интернатам-колледжам олимпийского резерва, спортивным колледжам, а также в дни отсутствия учебно-тренировочных занятий спортсменов - членов штатных сборных команд Дирекции штатных национальных сборных команд и спортивного резерва, Центра спортивной подготовки для лиц с ограниченными физическими возможностями обеспечиваются согласно пункту 3 приложения 1 к настоящей Методике.
Нормы питания по республиканским организациям обеспечивается по наивысшим расходам.
Данные нормы питания спортсменов распространяются на паралимпийские, сурдлимпийские и непаралимпийские виды спорта, имеющие общие наименования с олимпийскими, неолимпийскими и национальными видами спорта.