"Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 21 шілдедегі № 224 бұйрығына толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2024 жылғы 29 мамырдағы № 127 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 1 маусымда № 34444 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штаттарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің міндетін атқарушының 2023 жылғы 21 шілдедегі № 224 бұйрығына (Нормативтік-құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 33166 болып тіркелген) мынадай толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттарында:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттары" деген штаттарында:
ескертпелерде:
мынадай мазмұндағы 13-тармақпен толықтырылсын:
"13. Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту ұйымдарының бірінші басшылары штат санының бекітілген лимиті шеңберінде басқарушы, әкімшілік және көмекші персоналдың штат саны мен штат кестесін қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай өзгертеді.";
"Бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттары" деген 2-тарауда:
"Мектеп-балабақша" кешендерінде:
ескертпелерде:
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. "Мектеп-балабақша" кешендерінің бірінші басшылары штат санының бекітілген лимиті шеңберінде басқарушы, әкімшілік және көмекші персоналдың штат саны мен штат кестесін қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай өзгертеді.";
Жалпы білім беретін мектептерде:
ескертпеде:
мынадай мазмұндағы үшінші бөлікпен толықтырылсын:
"Жалпы білім беретін мектептердің бірінші басшылары штат санының бекітілген лимиті шеңберінде басқарушы, әкімшілік және көмекші персоналдың штат саны мен штат кестесін қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай өзгертеді.";
Лицейлер, гимназиялар (мектеп-лицейлер, мектеп-гимназиялар), эксперименттік алаңдарда:
мынадай мазмұндағы ескертпемен толықтырылсын:
"Ескертпе:
Лицейлердің, гимназиялардың (мектеп-лицейлер, мектеп-гимназиялар), эксперименттік алаңдардың бірінші басшылары штат санының бекітілген лимиті шеңберінде басқарушы, әкімшілік және көмекші персоналдың штат саны мен штат кестесін қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай өзгертеді.";
Жекелеген пәндерді тереңдетіп оқытатын мамандандырылған мектеп-интернаттар, дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттар және әскери мектеп-интернаттарда:
ескертпелерде:
мынадай мазмұндағы 5-тармақпен толықтырылсын:

О внесении дополнений в приказ исполняющего обязанности Министра просвещения Республики Казахстан от 21 июля 2023 года № 224 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования"
Приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 29 мая 2024 года № 127. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 1 июня 2024 года № 34444
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра просвещения Республики Казахстан от 21 июля 2023 года № 224 "Об утверждении Типовых штатов работников государственных организаций образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 33166) следующие дополнения:
в Типовых штатах работников государственных организаций образования, утвержденных указанным приказом:
в главе 1 "Типовые штаты работников организаций дошкольного воспитания и обучения":
в примечаниях:
дополнить пунктом 13 следующего содержания:
"13. Первые руководители организаций дошкольного воспитания и обучения, в рамках утвержденного лимита штатной численности, изменяют штатную численность и штатное расписание управленческого, административного и вспомогательного персонала, но не более одного раза в течение финансового года.";
в главе 2 "Типовые штаты работников организаций начального, основного среднего, общего среднего образования":
в Комплексах "Школа-детский сад":
в примечаниях:
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Первые руководители комплексов "Школа - детский сад", в рамках утвержденного лимита штатной численности, изменяют штатную численность и штатное расписание управленческого, административного и вспомогательного персонала, но не более одного раза в течение финансового года.";
в Общеобразовательных школах:
в примечаниях:
дополнить частью третьей следующего содержания:
"Первые руководители общеобразовательных школ, в рамках утвержденного лимита штатной численности, изменяют штатную численность и штатное расписание управленческого, административного и вспомогательного персонала, но не более одного раза в течение финансового года.";
В Лицеях, гимназиях (школы-лицеи, школы-гимназии), экспериментальных площадках:
дополнить примечанием следующего содержания:
"Примечание:
Первые руководители лицеев, гимназий (школы-лицеи, школы-гимназии), экспериментальных площадок, в рамках утвержденного лимита штатной численности, изменяют штатную численность и штатное расписание управленческого, административного и вспомогательного персонала, но не более одного раза в течение финансового года.";
в Специализированных школах-интернатах с углубленным изучением отдельных предметов, школах-интернатах для одаренных детей и военных школах-интернатах:
в примечаниях:
дополнить пунктом 5 следующего содержания:

"5. Жекелеген пәндерді тереңдетіп оқытатын мамандандырылған мектеп-интернаттар, дарынды балаларға арналған мектеп-интернаттар және әскери мектеп-интернаттардың бірінші басшылары штат санының бекітілген лимиті шеңберінде басқарушы, әкімшілік және көмекші персоналдың штат саны мен штат кестесін қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай өзгертеді.";
Жалпы және санаторийлік үлгідегі мектеп-интернаттарда:
ескертпелерде:
мынадай мазмұндағы 3-тармақпен толықтырылсын:
"3. Жалпы және санаторийлік үлгідегі мектеп-интернаттардың бірінші басшылары штат санының бекітілген лимиті шеңберінде басқарушы, әкімшілік және көмекші персоналдың штат саны мен штат кестесін қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай өзгертеді.";
Өнер мектептері, колледждері (училищелері) жанындағы интернаттарда:
ескертпелерде:
мынадай мазмұндағы бесінші бөлікпен толықтырылсын:
"Мектеп жанындағы интернаттардың бірінші басшылары штат санының бекітілген лимиті шеңберінде басқарушы, әкімшілік және көмекші персоналдың штат саны мен штат кестесін қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай өзгертеді.";
"Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгі штаттары" деген 3-тарауда:
Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарында:
ескертпелерде:
мынадай мазмұндағы 14-тармақпен толықтырылсын:
"14. Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білім беру ұйымдарының бірінші басшылары штат санының бекітілген лимиті шеңберінде басқарушы, әкімшілік және көмекші персоналдың штат саны мен штат кестесін қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай өзгертеді.";
"Даму мүмкіндігі шектеулі балалар мен жасөспірімдерге арналған арнаулы ұйымдар қызметкерлерінің үлгі штаттары" деген 4-тарауда:
ескертпелерде:
мынадай мазмұндағы 18-тармақпен толықтырылсын:
"18. Даму мүмкіндіктері шектеулі балалар мен жасөспірімдерге арналған арнаулы ұйымдардың бірінші басшылары штат санының бекітілген лимиті шеңберінде басқарушы, әкімшілік және көмекші персоналдың штат саны мен штат кестесін қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай өзгертеді.";
"Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау арнаулы ұйымдарының қызметкерлерінің үлгі штаттары." деген 7-тарауда:
ескертпеде:
мынадай мазмұндағы екінші бөлікпен толықтырылсын:
"Кемтар балаларды әлеуметтік және медициналық-педагогикалық түзеу арқылы қолдау арнаулы ұйымдардың бірінші басшылары штат санының бекітілген лимиті шеңберінде басқарушы, әкімшілік және көмекші персоналдың штат саны мен штат кестесін қаржы жылы ішінде бір реттен асырмай өзгертеді.".

"5. Первые руководители специализированных школ-интернатов с углубленным изучением отдельных предметов, школ-интернатов для одаренных детей и военных школ-интернатов, в рамках утвержденного лимита штатной численности, изменяют штатную численность и штатное расписание управленческого, административного и вспомогательного персонала, но не более одного раза в течение финансового года.";
в Школах-интернатах общего и санаторного типа:
в примечаниях:
дополнить пунктом 3 следующего содержания:
"3. Первые руководители школ-интернатов общего и санаторного типа, в рамках утвержденного лимита штатной численности, изменяют штатную численность и штатное расписание управленческого, административного и вспомогательного персонала, но не более одного раза в течение финансового года.";
в Интернатах при школах, колледжах (училищах) искусств:
в примечаниях:
дополнить частью пятой следующего содержания:
"Первые руководители интернатов при школах, в рамках утвержденного лимита штатной численности, изменяют штатную численность и штатное расписание управленческого, административного и вспомогательного персонала, но не более одного раза в течение финансового года.";
в главе 3 "Типовые штаты работников организаций технического и профессионального, послесреднего образования":
в Организациях технического и профессионального, послесреднего образования:
в примечаниях:
дополнить пунктом 14 следующего содержания:
"14. Первые руководители организаций технического и профессионального, послесреднего образования, в рамках утвержденного лимита штатной численности, изменяют штатную численность и штатное расписание управленческого, административного и вспомогательного персонала, но не более одного раза в течение финансового года.";
в главе 4 "Типовые штаты работников специальных организаций образования для детей и подростков с ограниченными возможностями в развитии":
в примечаниях:
дополнить пунктом 18 следующего содержания:
"18. Первые руководители специальных организаций образования для детей и подростков с ограниченными возможностями в развитии, в рамках утвержденного лимита штатной численности, изменяют штатную численность и штатное расписание управленческого, административного и вспомогательного персонала, но не более одного раза в течение финансового года.";
в главе 7 "Типовые штаты работников специальных организаций, предоставляющих социальную медико-педагогическую и коррекционную поддержку детей с ограниченными возможностями":
в примечании:
дополнить частью второй следующего содержания:
"Первые руководители специальных организаций, предоставляющих социальную медико-педагогическую и коррекционную поддержку детей с ограниченными возможностями, в рамках утвержденного лимита штатной численности, изменяют штатную численность и штатное расписание управленческого, административного и вспомогательного персонала, но не более одного раза в течение финансового года.".

2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Орта білім беру комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Министрдің м.а. Н. Жумадильдаева
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Туризм және спорт министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

2. Комитету среднего образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на Интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня их первого официального опубликования.
И.о. министра Н. Жумадильдаева
"СОГЛАСОВАН"
Министерство здравоохранения
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство культуры и информации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство туризма и спорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан