Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органның нұсқамасы бойынша интернет-ресурстарға, шетелдік онлайн-платформаларға және лездік хабарлар алмасу сервистеріне қолжетімділікті шектеу туралы қағидаларды бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрінің 2024 жылғы 24 маусымдағы № 267-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 25 маусымда № 34570 болып тіркелді.
Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2023 жылғы 4 қарашадағы № 866 қаулысымен бекітілген Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігі туралы ереженің 15-тармағының 168) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органның нұсқамасы бойынша интернет-ресурстарға, шетелдік онлайн-платформаларға және лездік хабарлар алмасу сервистеріне қолжетімділікті шектеу туралы қағидалар бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Заң департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Мәдениет және ақпарат вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат министрі
А. Балаева
Қазақстан Республикасының
Мәдениет және ақпарат
министрі
2024 жылғы 24 маусымдағы
№ 267-НҚ
Қазақстан Республикасы
Мәдениет және ақпарат
министрінің
202___ жылғы "___" _______
№____ бұйрығымен
бекітілген
Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органның нұсқамасы бойынша интернет-ресурстарға, шетелдік онлайн-платформаларға және лездік хабар алмасу сервистеріне қол жетімділікті шектеу туралы қағидалар
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органның нұсқамасы бойынша интернет-ресурстарға, шетелдік онлайн-платформаларға және лездік хабар алмасу сервистеріне қолжетімділікті шектеу туралы қағидаларда (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынған ақпаратқа қол жеткізуді шектеу тәртібі белгіленеді.

Об утверждении Правил об ограничении доступа к интернет-ресурсам, иностранным онлайн-платформам и сервисам обмена мгновенными сообщениями по предписанию уполномоченного органа в области средств массовой информации
Приказ Министра культуры и информации Республики Казахстан от 24 июня 2024 года № 267-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 25 июня 2024 года № 34570.
В соответствии с подпунктом 168) пункта 15 Положения о Министерстве культуры и информации Республики Казахстан, утвержденного постановлением Правительства Республики Казахстан от 4 октября 2023 года № 866, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила об ограничении доступа к интернет-ресурсам, иностранным онлайн-платформам и сервисам обмена мгновенными сообщениями по предписанию уполномоченного органа в области средств массовой информации.
2. Комитету информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства культуры и информации Республики Казахстан;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства культуры и информации Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра культуры и информации Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после его первого официального опубликования.
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
А. Балаева
Министр культуры и информации
Республики Казахстан
от 24 июня 2024 года
№ 267-НҚ
Утверждены
приказом Министра
культуры и информации
Республики Казахстан
от "___" 202___ года №____
Правила об ограничении доступа к интернет–ресурсам, иностранным онлайн–платформам и сервисам обмена мгновенными сообщениями по предписанию уполномоченного органа в области средств массовой информации
Глава 1. Общие положения
1. Настоящими Правилами об ограничении доступа к интернет–ресурсам, иностранным онлайн–платформам и сервисам обмена мгновенными сообщениями по предписанию уполномоченного органа в области средств массовой информации (далее – Правила) устанавливается порядок ограничения доступа к запрещенной законами Республики Казахстан информации.

2. Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар пайдаланылады:
1) байланыс операторы – байланыс қызметтерін көрсететін және (немесе) байланыс желілерін пайдаланатын, Қазақстан Республикасының аумағында тіркелген жеке немесе заңды тұлға;
2) бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкiлеттi орган – бұқаралық ақпарат құралдары саласында мемлекеттiк реттеудi жүзеге асыратын мемлекеттiк орган (бұдан әрi – уәкiлеттi орган);
3) интернет-ресурс – бірегей желілік адресі және (немесе) домендік аты бар және Интернетте жұмыс істейтін аппараттық-бағдарламалық кешенде орналастырылған (мәтіндік, графикалық, аудиокөрінімді немесе өзге де түрдегі) ақпарат;
4) лездік хабар алмасу сервисі – қаржылық көрсетілетін қызметтер ұсынуға және электрондық коммерцияға арналған бағдарламалық қамтылымды қоспағанда, телекоммуникация желілерін пайдалана отырып нақты уақыт режимінде лездік хабар алмасуға не оларды нақты айқындалған тұлғаға (тұлғаларға) беруге арналған және (немесе) онлайн-платформаны пайдаланушылар сол үшін қолданатын бағдарламалық қамтылым;
5) мемлекеттік техникалық қызмет – Қазақстан Республикасы Үкіметінің шешімі бойынша құрылған акционерлік қоғам;
6) онлайн-платформа – қаржылық көрсетілетін қызметтер ұсынуға және электрондық коммерцияға арналған интернет-ресурсты және (немесе) интернет желісінде жұмыс істейтін бағдарламалық қамтылымды, және (немесе) лездік хабар алмасу сервисін қоспағанда, онлайн-платформаны пайдаланушының өзі ашқан аккаунт, жария қоғамдастық арқылы онлайн-платформадағы контентті алуға, жасауға және (немесе) орналастыруға, және (немесе) таратуға, және (немесе) сақтауға арналған интернет-ресурс және (немесе) интернет желісінде жұмыс істейтін бағдарламалық қамтылым, және (немесе) лездік хабар алмасу сервисі.
3. Мемлекеттік органдар мен ұйымдар өз құзыреті шегінде Қазақстан Республикасының заңнамасын бұзушылықтарды анықтау нысанасында Интернет желісіне мониторингті жүзеге асырады.
2-тарау. Интернет-ресурстарға, шетелдік онлайн-платформаларға және лездік хабар алмасу сервистеріне қолжетімділікті шектеу тәртібі
4. Лездік хабар алмасу сервистерін пайдаланушылар заңнаманы бұза отырып орналастыратын материалдарға мониторинг бұзушылықтар бірнеше рет болған жағдайда лездік хабар алмасу сервисін пайдаланушының жолданымы негізінде жүзеге асырылады.
5. Анықталған бұзушылықтар бойынша уәкілетті орган анықталған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде осы Қағидаларға 1-қосымшада көрсетілген нысан бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында тыйым салынған ақпаратты жою туралы шетелдік онлайн-платформа және (немесе) лездік хабар алмасу сервисі әкімшілігінің мекенжайына хабарлама хат жібереді.

2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) оператор связи – физическое или юридическое лицо, зарегистрированное на территории Республики Казахстан, оказывающее услуги связи и (или) эксплуатирующее сети связи;
2) уполномоченный орган в области средств массовой информации – государственный орган, осуществляющий государственное регулирование в области средств массовой информации (далее – уполномоченный орган);
3) интернет-ресурс – информация (в текстовом, графическом, аудиовизуальном или ином виде), размещенная на аппаратно-программном комплексе, имеющем уникальный сетевой адрес и (или) доменное имя и функционирующем в Интернете;
4) сервис обмена мгновенными сообщениями – программное обеспечение, предназначенное и (или) используемое пользователями онлайн-платформы для обмена мгновенными сообщениями либо их передачи конкретно определенному лицу (определенным лицам) в режиме реального времени с использованием сетей телекоммуникаций, за исключением программного обеспечения, предназначенного для предоставления финансовых услуг и электронной коммерции;
5) государственная техническая служба – акционерное общество, созданное по решению Правительства Республики Казахстан;
6) онлайн-платформа – интернет-ресурс и (или) программное обеспечение, функционирующее в сети Интернет, и (или) сервис обмена мгновенными сообщениями, предназначенные для получения, производства и (или) размещения, и (или) распространения, и (или) хранения контента на онлайн–платформе пользователем онлайн–платформы посредством созданного им аккаунта, публичного сообщества, за исключением интернет–ресурса и (или) программного обеспечения, функционирующего в сети Интернет, и (или) сервиса обмена мгновенными сообщениями, предназначенных для предоставления финансовых услуг и электронной коммерции.
3. Государственные органы и организации в пределах своей компетенции осуществляют мониторинг сети Интернет на предмет выявления нарушений законодательства Республики Казахстан.
Глава 2. Порядок ограничения доступа к интернет–ресурсам, иностранным онлайн–платформам и сервисам обмена мгновенными сообщениями
4. Мониторинг материалов с нарушениями законодательства, размещаемых пользователями сервисов обмена мгновенными сообщениями, осуществляется на основании обращения пользователя сервиса обмена мгновенными сообщениями при условии неоднократности нарушения.
5. По выявленным нарушениям уполномоченный орган в течение трех рабочих дней с момента выявления направляет в адрес администрации иностранной онлайн–платформы и (или) сервиса обмена мгновенными сообщениями уведомительное письмо об удалении информации, запрещенной законами Республики Казахстан, по форме, указанной в приложении 1 к настоящим Правилам.

6. Уәкілетті орган "Ақпараттандыру туралы" Заңның (бұдан әрі – Заң) 66-бабының 3-тармағын бұзатын Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік онлайн-платформаның қызметі анықталған кезде, анықталған кезден бастап үш жұмыс күні ішінде оның меншік иелеріне және (немесе) заңды өкілдеріне осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша "Онлайн-платформалар және онлайн-жарнама туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 9-бабының талаптарын орындау қажеттігі туралы хабарлама жібереді.
7. Шетелдік онлайн-платформа Заңның 66-бабының 3-тармағын орындамаған кезде, хабарлама жіберілгеннен кейін сегіз ай ішінде уәкілетті орган мемлекеттік техникалық қызметке тәуліктің әртүрлі уақыт кезеңінде Қазақстан Республикасының телекоммуникациялар желілерін орталықтандырылған басқару жүйесінің өңірлік объектілері бөлінісінде шетелдік онлай-платформа трафигінің өткізу қабілеттілігінің параметрлері бойынша статистикалық деректерді беру туралы сұрау салуды жібереді.
8. Мемлекеттік техникалық қызмет осы Қағидалардың 7-тармағында көрсетілген уәкілетті органнан сұрау салуды алғаннан кейін күнтізбелік 15 күн ішінде шетелдік онлайн-платформа трафигінің өткізу қабілеттілігінің параметрлері бойынша статистикалық деректерді жинауды және талдауды жүргізеді және талдау нәтижелерін уәкілетті органға жібереді.
9. Шетелдік онлайн-платформаның Заңның 66-бабы 3-тармағының талаптарын орындамауы бойынша уәкілетті орган мемлекеттік техникалық қызметке осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша өңірлер бөлінісінде және тәуліктің әртүрлі уақыт кезеңінде Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік онлайн-платформаға қол жеткізуді шектеу түрінде қызметін шектеу жөнінде шаралар қабылдау туралы нұсқама жібереді:
1) хабарлама жөнелтілген кезден бастап сегіз ай ішінде – шетелдік онлайн-платформаға қол жеткізуді осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген талдаудан алынған статистикалық деректердің ең жоғары мәнінен 10%-ға шектеу жөнінде шаралар қабылдайды;
2) хабарлама жөнелтілген кезден бастап бір жыл ішінде – шетелдік онлайн-платформаға қол жеткізуін осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген талдаудан алынған статистикалық деректердің ең жоғары мәнінен 50%-ға шектеу жөнінде шаралар қабылдайды;
3) хабарлама жөнелтілген кезден бастап бір жыл және алты ай ішінде – шетелдік онлайн-платформаға қол жеткізуді осы Қағидалардың 8-тармағында көрсетілген талдаудан алынған статистикалық деректердің ең жоғары мәнінен 90%-ға шектеу жөнінде шаралар қабылдайды.
10. Мемлекеттік техникалық қызмет уәкілетті органның нұсқамасы негізінде осы Қағидаларға сәйкес Қазақстан Республикасының аумағында шетелдік онлайн–платформаға қол жеткізуді шектеу түріндегі қызметті шектеу жөнінде шаралар қабылдайды.
Бұқаралық ақпарат құралдары
саласындағы уәкілетті органның
нұсқамасы бойынша интернет–
ресурстарға, шетелдік онлайн-
платформаларға және лездік
хабар алмасу сервистеріне
қолжетімділікті шектеу
туралы қағидаларға
1-қосымша
Онлайн-платформа
(лездік хабар алмасу сервисі):
____________________________
онлайн-платформаның
(лездік хабар алмасу сервисінің)
атауы:
Мекенжайы: ________________.
Тел: _______________________.
E–mail: _____________________.
Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын бақылау функцияларын орындайтын Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті (бұдан әрі – Комитет) ______________________________________ онлайн-платформасында (лездік хабар алмасу сервисінде) Қазақстан Республикасы заңнамасының нормаларының бұзылуына назар аударады.
_________________________________________________________________________
пайдаланушының деректері көрсетіледі
__________________________________________________________________________
заңнамалық актілердің нормалары келтіріледі
__________________________________________________________________________
бұзушылықтың түрі көрсетіледі
бұзушылық белгілері бар материалдар жариялаған.
"Онлайн-платформалар және онлайн-жарнама туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 1-бабының 10) тармақшасына сәйкес онлайн-платформа – қаржылық көрсетілетін қызметтер ұсынуға және электрондық коммерцияға арналған интернет-ресурсты және (немесе) интернет желісінде жұмыс істейтін бағдарламалық қамтылымды, және (немесе) лездік хабар алмасу сервисін қоспағанда, онлайн-платформаны пайдаланушының өзі ашқан аккаунт, жария қоғамдастық арқылы онлайн-платформадағы контентті алуға, жасауға және (немесе) орналастыруға, және (немесе) таратуға, және (немесе) сақтауға арналған интернет-ресурс және (немесе) интернет желісінде жұмыс істейтін бағдарламалық қамтылым, және (немесе) лездік хабар алмасу сервисі; "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Заңның 1–бабының 4) және 5) тармақшаларына сәйкес интернет–ресурс бұқаралық ақпарат құралдарына жатқызылады, ал онда орналастырылған ақпарат бұқаралық ақпарат құралының өнімі болып табылады. "Бұқаралық ақпарат құралдары туралы" Заңның 1-бабының 4) және 5) тармақшаларына сәйкес интернет-ресурс бұқаралық ақпарат құралдарына жатады, ал онда орналастырылған ақпарат бұқаралық ақпарат құралының өнімі болып табылады. Осыған байланысты Комитет Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуын жою және __________________________________________________________________ орналастырылған заңға қайшы материалдарды жою жөнінде шаралар қабылдау қажеттігіне назар аударады. Қабылданған шешім туралы ақпаратты электрондық пошта мекенжайына (көрсету) немесе факс (көрсету) арқылы жіберуіңізді сұраймыз.
Біз өзара түсіністікке және ынтымақтастыққа үміт артамыз.
Қосымша (сілтемелер және бұзылушылықтар бар экран түсірілімдер).
Бұқаралық ақпарат құралдары
саласындағы уәкілетті органның
нұсқамасы бойынша интернет-
ресурстарға, шетелдік онлайн-
платформаларға және лездік
хабар алмасу сервистеріне
қолжетімділікті шектеу
туралы қағидаларға
2-қосымша
Онлайн платформа
(лездік хабар алмасу сервисі):
___________________________
онлайн-платформаның
(лездік хабар алмасу сервисінің)
атауы:
Мекенжайы: ________________.
Тел: ________________________
E–mail: _____________________.
Қазақстан Республикасының бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы заңнамасы талаптарының сақталуын бақылау функцияларын орындайтын Қазақстан Республикасы Мәдениет және ақпарат министрлігінің Ақпарат комитеті (бұдан әрі – Комитет) ______________________________________ онлайн-платформасында (лездік хабар алмасу сервисінде) Қазақстан Республикасы заңнамасы нормаларының бұзылуына назар аударады.
"Онлайн-платформалар және онлайн-жарнама туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 1-тармағына сәйкес онлайн-платформаларға бір ай ішіндегі орташа тәуліктік қолжетімділігі Қазақстан Республикасының аумағындағы бір жүз мыңнан астам пайдаланушыны құрайтын онлайн-платформалардың меншік иелері және (немесе) өзге де заңды өкілдері Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген талаптарға сәйкес уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасау жөніндегі өзінің заңды өкілін тағайындайды.
Шетелдік онлайн–платформа немесе жедел хабар алмасу сервисі Заңның 66-бабы 3-тармағының талаптарын орындамаған кезде уәкілетті орган қол жеткізуді шектеу түрінде олардың Қазақстан Республикасының аумағында қызметін шектеу жөнінде шаралар қабылдайды.
Осылайша, қазіргі уақытта "__________" онлайн-платформасы / лездік хабар алмасу сервисі Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін Заңның 9-бабының 1-тармағын бұза отырып жүзеге асыруда.
Осыған байланысты Комитет Қазақстан Республикасы заңнамасының бұзылуын жою және __________________________________________________________________ заңға қайшы материалдарды жою жөнінде шаралар қабылдау қажеттігіне назар аударады.
Қабылданған шешім туралы ақпаратты электрондық поштасы мекенжайына (көрсету) немесе факс (көрсету) арқылы жіберуіңізді сұраймыз.
Уәкілетті орган осы хабарлама хатын алған кезден бастап алты сағат ішінде интернет-ресурс әкімшілігінің анықталған бұзушылықтарды жоймау фактілері бойынша интернет-ресурсқа қол жеткізуді шектеу туралы нұсқама шығарады.
Біз өзара түсіністікке және ынтымақтастыққа үміт артамыз.
Бұқаралық ақпарат құралдары
саласындағы уәкілетті органның
нұсқамасы бойынша интернет-
ресурстарға, шетелдік онлайн-
платформаларға және лездік
хабар алмасу сервистеріне
қолжетімділікті шектеу
туралы қағидаларға
3-қосымша
"Мемлекеттік техникалық
қызмет" акционерлік қоғамы
"Талдау және ақпарат
орталығы" шаруашылық жүргізу
құқығындағы республикалық
мемлекеттік кәсіпорын
"Онлайн-платформалар және онлайн-жарнама туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 9-бабының 1-тармағына сәйкес онлайн-платформаларға бір ай ішіндегі орташа тәуліктік қолжетімділігі Қазақстан Республикасының аумағындағы бір жүз мыңнан астам пайдаланушыны құрайтын онлайн-платформалардың меншік иелері және (немесе) өзге де заңды өкілдері Қазақстан Республикасының аумағында қызметін жүзеге асыру үшін Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексінде белгіленген талаптарға сәйкес уәкілетті органмен өзара іс–қимыл жасау жөніндегі өзінің заңды өкілін тағайындайды.
Шетелдік онлайн–платформа немесе жедел хабар алмасу сервисі Заңның 66-бабы 3-тармағының талаптарын орындамаған кезде уәкілетті орган қол жеткізуді шектеу түрінде олардың Қазақстан Республикасының аумағында қызметін шектеу жөнінде шаралар қабылдайды.
__________(күні) жағдай бойынша бұрын "__________" (онлайн-платформаның/лездік хабар алмасу сервисінің атауы) онлайн-платформасының / лездік хабар алмасу сервисінің меншік иесінің атына ( № _____ ) хабарламаның жіберілгеніне қарамастан, Комитеттің мекенжайына "__________" (онлайн–платформаның / лездік хабар алмасу сервисінің атауы) онлайн-платформасының / лездік хабар алмасу сервисінің меншік иесінен бұқаралық ақпарат құралдары саласындағы уәкілетті органмен өзара іс-қимыл жасасу бойынша өзінің заңды өкілін айқындау туралы мәлімет келіп түспеді.
Осылайша, қазіргі уақытта "__________" онлайн–платформасы / лездік хабар алмасу сервисі Қазақстан Республикасының аумағында өз қызметін Заңның 9-бабының 1-тармағын бұза отырып жүзеге асыруда.

6. Уполномоченный орган при выявлении деятельности иностранной онлайн–платформы на территории Республики Казахстан, нарушающей пункт 3 статьи 66 Закона "Об информатизации" (далее – Закон), в течение трех рабочих дней с момента выявления направляет ее собственникам и (или) законным представителям уведомление о необходимости исполнения требований статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об онлайн-платформах и онлайн-рекламе" по форме согласно приложению 2 к настоящим Правилам.
7. При неисполнении иностранной онлайн-платформой пункта 3 статьи 66 Закона, в течение восьми месяцев после отправки уведомления, уполномоченный орган направляет в государственную техническую службу запрос о предоставлении статистических данных по параметрам пропускной способности трафика иностранной онлайн-платформы в разрезе региональных объектов системы централизованного управления сетями телекоммуникаций Республики Казахстан в разный период времени суток.
8. Государственная техническая служба в течение 15 календарных дней после получения запроса от уполномоченного органа, указанного в пункте 7 настоящих Правил, проводит сбор и анализ статистических данных по параметрам пропускной способности трафика иностранной онлайн–платформы и направляет результаты анализа в уполномоченный орган.
9. По неисполнению иностранной онлайн–платформой требования пункта 3 статьи 66 Закона уполномоченный орган направляет в государственную техническую службу предписание по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам о принятии мер по ограничению деятельности в виде ограничения доступа к иностранной онлайн-платформе на территории Республики Казахстан в разрезе регионов и в разные периоды времени суток:
1) в течение восьми месяцев с момента отправки уведомления – принимает меры по ограничению доступа к иностранной онлайн–платформе на 10 % от максимального значения статистических данных из анализа, указанного в пункте 8 настоящих Правил;
2) в течение одного года с момента отправки уведомления – принимает меры по ограничению доступа к иностранной онлайн–платформе на 50 % от максимального значения статистических данных из анализа, указанного в пункте 8 настоящих Правил;
3) в течение одного года и шести месяцев с момента отправки уведомления – принимает меры по ограничению доступа к иностранной онлайн–платформе на 90 % от максимального значения статистических данных из анализа, указанного в пункте 8 настоящих Правил.
10. Государственная техническая служба на основании предписания уполномоченного органа принимает меры по ограничению деятельности в виде ограничения доступа к иностранной онлайн–платформе на территории Республики Казахстан в соответствии с настоящими Правилами.
Приложение 1
к Правилам об ограничении доступа
к интернет–ресурсам, иностранным
онлайн–платформам и сервисам
обмена мгновенными сообщениями
по предписанию уполномоченного
органа в области средств
массовой информации
Онлайн–платформа
(сервис обмена
мгновенными сообщениями):
____________________________
наименование онлайн–
платформы (сервиса обмена
мгновенными сообщениями):
Адрес: ____________________
Тел: ______________________
E–mail: ____________________
Комитет информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан
(далее – Комитет), выполняющий функции контроля за соблюдением требований
законодательства Республики Казахстан в области средств массовой информации,
обращает внимание на нарушения норм законодательства Республики Казахстан
на онлайн платформе (сервисе обмена мгновенными сообщениями)
________________________________________________________________________.
Так, ____________________________________________________________________
указываются данные пользователя опубликованы материалы с признаками нарушения
________________________________________________________________________
________________________________________________________________________
указывается вид нарушения ________________________________________________
приводятся нормы законодательных актов
В соответствии с подпунктом 10) статьи 1 Закона Республики Казахстан "Об онлайн-
платформах и онлайн-рекламе" онлайн-платформой является интернет-ресурс и (или)
программное обеспечение, функционирующее в сети Интернет, и (или) сервис обмена
мгновенными сообщениями, предназначенные для получения, производства и (или)
размещения, и (или) распространения, и (или) хранения контента на онлайн-
платформе пользователем онлайн- платформы посредством созданного им аккаунта,
публичного сообщества, за исключением интернет-ресурса и (или) программного
обеспечения, функционирующего в сети Интернет, и (или) сервиса обмена
мгновенными сообщениями, предназначенных для предоставления финансовых услуг
и электронной коммерции.
Согласно подпунктам 4) и 5) статьи 1 Закона Республики Казахстан "О средствах
массовой информации" интернет–ресурс отнесен к средствам массовой информации,
а информация, размещенная на нем, является продукцией средства массовой
информации. В этой связи, Комитет обращает внимание на необходимость устранения
нарушения законодательства Республики Казахстан и принятия мер по удалению
противозаконных материалов, размещенных на (в)
________________________________________________________________________
Информацию о принятом решении просим направить на адрес электронной почты
(указать), или по факсу (указать).
Надеемся на взаимопонимание и готовность к сотрудничеству.
Приложение (ссылки и экранные снимки с нарушениями).
Приложение 2
к Правилам об ограничении
доступа к интернет–ресурсам,
иностранным онлайн–
платформам и сервисам
обмена мгновенными сообщениями
по предписанию уполномоченного
органа в области средств
массовой информации
Онлайн–платформа
(сервис обмена мгновенными
сообщениями):
_________________________
наименование онлайн–
платформы (сервиса обмена
мгновенными сообщениями):
Адрес: ____________________
Тел: ______________________
E–mail: ____________________
Комитет информации Министерства культуры и информации Республики Казахстан
(далее – Комитет), выполняющий функции контроля за соблюдением требований
законодательства Республики Казахстан в области средств массовой информации,
обращает внимание на нарушения норм законодательства Республики Казахстан
на онлайн платформе (сервисе обмена мгновенными сообщениями)
_____________________________________________________________________.
В соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об онлайн-
платформах и онлайн–рекламе" (далее – Закон), для осуществления деятельности
на территории Республики Казахстан собственники и (или) иные законные
представители онлайн–платформ, среднесуточный доступ к онлайн–платформам
которых в течение месяца составляет более ста тысяч пользователей, находящихся
на территории Республики Казахстан, назначают своего законного представителя
по взаимодействию с уполномоченным органом в соответствии с требованиями,
установленными Гражданским кодексом Республики Казахстан.
При неисполнении иностранной онлайн–платформой или сервисом обмена
мгновенными сообщениями требования пункта 3 статьи 66 Закона, уполномоченный
орган принимает меры по ограничению их деятельности на территории
Республики Казахстан в виде ограничения доступа.
Таким образом, в настоящее время деятельность онлайн–платформы / сервиса обмена
мгновенными сообщениями "__________" на территории Республики Казахстан
осуществляется с нарушением пункта 1 статьи 9 Закона.
В этой связи, Комитет обращает внимание на необходимость устранения нарушения
законодательства Республики Казахстан и принятия мер по удалению
противозаконных материалов, размещенных на (в)
______________________________________________________________________
Информацию о принятом решении просим направить на адрес электронной почты
(указать), или по факсу (указать).
Уполномоченный орган выносит предписание об ограничении доступа к интернет-
ресурсу по фактам не устранения выявленных нарушений администрацией интернет-
ресурса в течение шести часов с момента получения настоящего уведомительного письма.
Надеемся на взаимопонимание и готовность к сотрудничеству.
Приложение 3
к Правилам об ограничении
доступа к интернет–ресурсам,
иностранным онлайн-
платформам и сервисам
обмена мгновенными
сообщениями по предписанию
уполномоченного органа
в области средств
массовой информации
Акционерное общество
"Государственная техническая служба"
Республиканское предприятие
на праве хозяйственного ведения
"Центр анализа и информации"
ПРЕДПИСАНИЕ
об устранении нарушений законодательства Республики Казахстан
В соответствии с пунктом 1 статьи 9 Закона Республики Казахстан "Об онлайн-платформах и онлайн-рекламе" (далее – Закон), для осуществления деятельности на территории Республики Казахстан собственники и (или) иные законные представители онлайн–платформ, среднесуточный доступ к онлайн–платформам которых в течение месяца составляет более ста тысяч пользователей, находящихся на территории Республики Казахстан, назначают своего законного представителя по взаимодействию с уполномоченным органом в соответствии с требованиями, установленными Гражданским кодексом Республики Казахстан.
При неисполнении иностранной онлайн–платформой или сервисом обмена мгновенными сообщениями требования пункта 3 статьи 66 Закона, уполномоченный орган принимает меры по ограничению их деятельности на территории Республики Казахстан в виде ограничения доступа.
По состоянию на __________ (дата), несмотря на ранее направленное уведомление (№ ____) в адрес собственника онлайн–платформы / сервиса обмена мгновенными сообщениями "__________" (наименование онлайн–платформы / сервиса обмена мгновенными сообщениями), сведения об определении своего законного представителя по взаимодействию с уполномоченным органом в области средств массовой информации в адрес Комитета от собственника онлайн–платформы / сервиса обмена мгновенными сообщениями "__________" (наименование онлайн–платформы / сервиса обмена мгновенными сообщениями) не поступали.
Таким образом, в настоящее время деятельность онлайн–платформы / сервиса обмена мгновенными сообщениями "__________" на территории Республики Казахстан осуществляется с нарушением пункта 1 статьи 9 Закона.

Баяндалғанның негізінде, сондай–ақ "Байланыс туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 41-1-бабының 1-1-тармағын басшылыққа ала отырып, Комитет
Нұсқамалар береді:
1. "Мемлекеттік техникалық қызмет" акционерлік қоғамы мынадай мәндерге сәйкес Қазақстан Республикасы заңнамасының талаптарын бұза отырып, өз қызметін жүзеге асыратын "____________" (онлайн-платформаның/лездік хабар алмасу сервисінің атауы) онлайн–платформасы / лездік хабар алмасу сервисі трафигінің үшін ықтимал өткізу қабілеттілігінің жоғарғы шегінің мәнін белгілеу жөнінде дереу шаралар қабылдасын:
Қазақстан Республикасының телекоммуникация желілерін орталықтандырылған басқару жүйесінің өңірлік объектісі
трафиктің ықтимал өткізу қабілеттілігінің жоғарғы шегінің мәні (Кбит/с)
Бір тәулік ішінде мәннің әрекет етуінің уақыт кезеңі
2. Нұсқаманы орындау нәтижелері туралы оны алған кезден бастап 10 тәулік ішінде Комитетке хабарлау қажет.

На основании изложенного, а также руководствуясь пунктом 1-1 статьи 41-1 Закона Республики Казахстан "О связи", Комитет
ПРЕДПИСЫВАЕТ:
1. Акционерное общество "Государственная техническая служба" незамедлительно принять меры по установлению значения для верхнего предела возможной пропускной способности для трафика онлайн–платформы / сервиса обмена мгновенными сообщениями "____________" (наименование онлайн–платформы / сервиса обмена мгновенными сообщениями), осуществляющей свою деятельность с нарушением требований законодательства Республики Казахстан, в соответствии со следующими значениями:
Региональный объект системы централизованного управления сетями телекоммуникаций Республики Казахстан
значение для верхнего предела возможной пропускной способности для трафика (Кбит/с)
Период времени действия значения в течение одних суток
2. О результатах исполнения предписания сообщить в Комитет в течение 10 суток с момента его получения.