"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің м.а. 2024 жылғы 26 маусымдағы № 158 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің м.а. 2024 жылғы 26 маусымдағы № 42 бірлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылы 26 маусымда № 34595 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫЗ:
1. "Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 719 және Қазақстан Республикасы Ұлттық экономика министрінің міндетін атқарушының 2015 жылғы 31 желтоқсандағы № 843 бірлескен бұйрығына (Нормативтік – құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12777 болып тіркелді) мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
көрсетілген бірлескен бұйрықтың тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру және кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру көрсетілетін қызметтерін ұсыну бөлігінде білім беру жүйесінің тәуекел дәрежесін бағалау өлшемшарттарын және тексеру парақтарын бекіту туралы";
1-тармақтың 1)тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"1) осы бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру және кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру көрсетілетін қызметтерін ұсыну бөлігінде білім беру жүйесін бағалау және тәуекелдерді басқару өлшемшарттары;";
1-тармақ мынадай мазмұндағы 8) тармақшамен толықтырылсын:
8) осы бірлескен бұйрыққа 8-қосымшаға сәйкес кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру көрсетілетін қызметтерін ұсыну бөлігінде білім беру жүйесінің тексеру парағы бекітілсін.";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес 8-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі және қосымша білім беру бөлігінде білім беру жүйесін бағалау және тәуекелдерді басқару өлшемшарттарына:
тақырыбы жаңа редакцияда жазылсын:
"Мектепке дейінгі тәрбие мен оқыту, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім беру және кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру көрсетілетін қызметтерін ұсыну бөлігінде білім беру жүйесін бағалау және тәуекелдерді басқару өлшемшарттары";
8-тармақтың 1) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в совместный приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за системой образования в части дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования"
Совместный приказ и.о. Министра просвещения Республики Казахстан от 26 июня 2024 года № 158 и и.о. Министра национальной экономики Республики Казахстан от 26 июня 2024 года № 42. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 26 июня 2024 года № 34595
Примечание ИЗПИ!
Порядок введения в действие см. 4.
ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Внести в совместный приказ исполняющего обязанности Министра образования и науки Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 719 и исполняющего обязанности Министра национальной экономики Республики Казахстан от 31 декабря 2015 года № 843 "Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за системой образования в части дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 12777) следующие изменения и дополнения:
заголовок указанного совместного приказа изложить в новой редакции:
"Об утверждении критериев оценки степени риска и проверочных листов за системой образования в части дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и предоставления образовательно-оздоровительных услуг несовершеннолетним";
подпункт 1) пункта 1 изложить в новой редакции:
"1) критерии оценки и управления рисками за системой образования, в части дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и предоставления образовательно-оздоровительных услуг несовершеннолетним согласно приложению 1 к настоящему совместному приказу;";
пункт 1 дополнить подпунктом 8) следующего содержания:
8) проверочный лист за системой образования в части предоставления образовательно-оздоровительных услуг несовершеннолетним согласно приложению 8 к настоящему совместному приказу.";
дополнить приложением 8 согласно приложению 1 к указанному совместному приказу;
в Критериях оценки и управления рисками за системой образования, в части дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего и дополнительного образования, утвержденных указанным совместным приказом:
заголовок изложить в новой редакции:
"Критерии оценки и управления рисками за системой образования, в части дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и предоставления образовательно-оздоровительных услуг несовершеннолетним";
подпункт 1) пункта 8 изложить в новой редакции:

"1) қызметі Қазақстан Республикасының білім беру саласындағы заңнамасын бұза отырып жүргізілетін мектепке дейінгі тәрбие мен оқытудың, бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің білім беретін оқу бағдарламаларын, техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі, қосымша білім берудің және кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру көрсетілетін қызметтерін ұсыну білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдары жоғары тәуекел дәрежесіне жатады;";

"1) к высокой степени риска относятся организации образования, реализующие образовательные учебные программы дошкольного воспитания и обучения, начального, основного среднего, общего среднего, образовательные программы технического и профессионального, послесреднего, дополнительного образования и предоставляющие образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним, деятельность которых ведется с нарушениями законодательства Республики Казахстан в области образования;";

12-тармақтың 2) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"2) алдыңғы тексерулердің нәтижелері;";
13-тармақ мынадай мазмұндағы 5) тармақшамен толықтырылсын:
"5) осы Өлшемшарттарға 6-1-қосымшаға сәйкес кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру көрсетілетін қызметтерін ұсыну. ";
16-тармақ мынадай мазмұндағы 4) тармақшамен толықтырылсын:
"4) осы Өлшемшарттарға 10-қосымшаға сәйкес кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру көрсетілетін қызметтерін ұсынатын білім беру ұйымдарының білім беру бағдарламалары.".
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

подпункт 2) пункта 12 изложить в новой редакции:
"2) результаты предыдущих проверок;";
пункт 13 дополнить подпунктом 5) следующего содержания:
"5) предоставления образовательно-оздоровительных услуг несовершеннолетним согласно приложению 6-1 к настоящим Критериям.";
пункт 16 дополнить подпунктом 4) следующего содержания:
"4) образовательные программы организаций образования, предоставляющих образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним, согласно приложению 10 к настоящим Критериям.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. Тексеру парақтары осы бірлескен бұйрыққа 2, 3, 4, 5, 6, 7 және 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша қалыптастырылады.";
көрсетілген бірлескен бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес 6-1-қосымшамен толықтырылсын;
көрсетілген бірлескен бұйрықпен бекітілген Техникалық және кәсіптік, орта білімнен кейінгі білімнің білім беру бағдарламаларын іске асыратын білім беру ұйымдарына қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесіне:
"Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін" кіші бөлімде:

"24. Проверочные листы формируются по форме согласно приложениям 2, 3, 4, 5, 6, 7 и 8 к настоящему совместному приказу.";
дополнить приложением 6-1 согласно приложению 2 к указанному совместному приказу;
в Перечне субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям за системой образования в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаций образования, реализующих образовательные программы технического и профессионального, послесреднего образования, утвержденном указанным совместным приказом:
в подразделе "Для проверок на соответствие требованиям":

көрсетілген бірлескен бұйрыққа 3 қосымшаға сәйкес 10 қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Білім саласында сапаны қамтамасыз ету комитеті Қазақстан Республикасы заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бірлескен бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бірлескен бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бірлескен бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бірлескен бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бірлескен бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік алпыс күн өткен соң қолданысқа енгізілетін осы бірлескен бұйрықтың бірінші тармағының он төртінші, он бесінші, жиырма төртінші, жиырма бесінші, жиырма алтыншы абзацтарын қоспағанда, 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің м.а.
Б.Омарбеков
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
Е.Оспан
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бас прокуратурасының
Құқықтық статистика және арнайы
есепке алу жөніндегі комитеті
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрінің
м.а.
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 42 мен
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 26 маусымдағы
№ 158 бұйрығына
қосымша
Бірлескен бұйрыққа
1-қосымша
Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес бiлiм беру жүйесiн кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру көрсетілетін қызметтерін ұсыну бөлігінде кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру көрсетілетін қызметтерін ұсынатын білім беру ұйымдарына қатысты тексеру парағы
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындаған мемлекеттік орган ______________________________
____________________________________________________________________
Тексеруді/бақылау субъектісіне (объектісіне) бару арқылы профилактикалық
бақылауды тағайындау туралы акт ______________________________
(№, күні)
Бақылау субъектінің (объектінің) атауы _________________________________
____________________________________________________________________
Бақылау субъектісінің (объектісінің) (жеке сәйкестендіру нөмірі), бизнес-
сәйкестендіру нөмірі _________________________________________________
Орналасқан мекенжайы _______________________________________________
Талаптар тізбесі
Талаптарға сәйкес келеді
Талаптарға сәйкес келеді
1
2
3
4
1.
Жұмыс оқу жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына және бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
2.
Тиісті бейіні бойынша педагогикалық білімі немесе педагогикалық қайта даярлаудан өтумен кәсіптік білімі бар оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес педагогтердің болуы.
Педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын педагогтердің үлесі педагогтердің жалпы санының кемінде 50%.
Педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің үлесі кемінде 25 %.
Білім беру ұйымы басшысының және педагогтерінің білімі, жұмыс өтілі № 338 бұйрық талаптарына сәйкес болуы.
Білім беру ұйымы басшысының және педагогтерінің білімі, жұмыс өтілі педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларының талаптарына сәйкес болуы.
3.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған оқулықтардың нормалары мен тізбесіне сәйкес оқу және көркем әдебиеттің кітапханалық қорының болуы.
Болжамды білім алушылар контингентіне арналған оқу жұмыс жоспарына сәйкес бір оқушыға арналған оқулықтар жиынтығының болуы.
4.
Ғимараттардың (оқу корпустарының) жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес балаларға медициналық қызмет көрсету құқығымен медициналық қызметке лицензиясының болуы.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес штаттық медицина қызметкерлерінің болуы.
5.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның айқындаған санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы негізінде білім алушыларға ғимараттарда (оқу корпустарында) арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
6.
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның айқындаған санитариялық ережелерге және төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган бекіткен өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, кемінде 10 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алу.
Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жабық жүзу бассейндерінің/ванналарының/ жағажайларының, балалардың ойын және спорт алаңдарының болуы,
сондай-ақ штатта мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штаттарына сәйкес жүзу бойынша ЕДШ спорттық нұсқаушысының болуы.
7.
Компьютерлік сыныптармен, интернет желісіне қосылған компьютерлермен, оқу пәндік кабинеттермен, зертханалармен (білім беру-сауықтыру ұйымдары үшін физика, химия, биология пәндері бойынша ұсынылатын оқу-зертханалық жабдықтардың болуы жеткілікті), спорт залдарымен жабдықталуы; edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы; жабдықтар мен жиһаздардың болуы; денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес ауыз су режимін ұйымдастыру; ғимаратта денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған санитариялық қағидаларға сәйкес келетін санитариялық тораптардың (унитаздардың, қол жуатын раковиналардың) болуы; 400 оқушыға дейін интернеттің ең аз жылдамдығы кемінде 20 Мбит/с, оған қосымша бір ауысымдағы контингент санын ескере отырып, әрбір 20 оқушыға 1 Мбит/с.
Білім беру ұйымдары үшін білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың және күзет қызметі субъектілерінің, дабыл түймесінің, өткізу режимінің болуы.
8.
Тиісті бейіні бойынша педагогтердің біліктілігін арттыруды 3 жылда кемінде 1 рет 36 сағаттан кем емес көлемінде қамтамасыз ету.
Білім беру ұйымдарының басшылары үшін тиісті бейін және білім беру саласында менеджмент бойынша біліктілікті арттыру - 3 жылда кемінде 1 рет.
9.
Білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес өзекті дерекқорлары бар ҰБДҚ және әкімшілік деректері ҰБДҚ-мен сәйкес келетін білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы.
10.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган бекіткен санитариялық қағидаларға сәйкес балалар үшін тұру жағдайларының болуы.
11.
Балаларды тасымалдауға арналған автокөліктің және балаларды тасымалдауды жүзеге асыратын жүргізушінің автомобиль көлiгi саласындағы уәкілетті орган бекіткен қағидалардың талаптарына сәйкес болуы.
Лауазымды адам (адамдар)
______________________________________________________
лауазымы қолы
_____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бақылау субъектісінің басшысы
______________________________________________________
лауазымы қолы
_____________________________________________________
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)
Бірлескен бұйрыққа
2-қосымша
Кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру көрсетілетін қызметтерін ұсынатын білім беру ұйымдарының бақылау субъектілерінің (объектілерінің) талаптарын бұзу дәрежесі
Өлшемшарттар
Бұзушылықтың дәрежесі
1.
Жұмыс оқу жоспарларының үлгілік оқу жоспарларына және бастауыш, негізгі орта, жалпы орта білім берудің мемлекеттік жалпыға міндетті стандартына сәйкестігі.
өрескел
2.
Тиісті бейіні бойынша педагогикалық білімі немесе педагогикалық қайта даярлаудан өтумен кәсіптік білімі бар оқу жұмыс жоспарының пәндеріне сәйкес педагогтердің болуы.
Педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын педагогтердің үлесі педагогтердің жалпы санының кемінде 50%.
Педагогтердің жалпы санынан негізгі жұмыс орны лицензиат болып табылатын педагог-сарапшылардың, педагог-зерттеушілердің, педагог-шеберлердің үлесі кемінде 25 %.
Білім беру ұйымы басшысының және педагогтерінің білімі, жұмыс өтілі № 338 бұйрық талаптарына сәйкес болуы.
Білім беру ұйымы басшысының және педагогтерінің білімі, жұмыс өтілі педагог лауазымдарының үлгілік біліктілік сипаттамаларының талаптарына сәйкес болуы.
өрескел
3.
Білім беру саласындағы уәкілетті орган айқындаған оқулықтардың нормалары мен тізбесіне сәйкес оқу және көркем әдебиеттің кітапханалық қорының болуы.
Болжамды білім алушылар контингентіне арналған оқу жұмыс жоспарына сәйкес бір оқушыға арналған оқулықтар жиынтығының болуы.
болмашы
4.
Ғимараттардың (оқу корпустарының) жабдықталған медициналық пункттермен қамтамасыз етілуі. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау саласындағы заңнамасына сәйкес балаларға медициналық қызмет көрсету құқығымен медициналық қызметке лицензиясының болуы.
Денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган бекіткен қағидаларға сәйкес штаттық медицина қызметкерлерінің болуы.
елеулі
5.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның айқындаған санитариялық-эпидемиологиялық қорытындысы негізінде білім алушыларға ғимараттарда (оқу корпустарында) арналған тамақтандыру объектісінің болуы.
елеулі
6.
Меншікті не шаруашылық жүргізу немесе жедел басқару не сенімгерлік басқару құқығында тиесілі материалдық активтердің болуы немесе халықтың санитариялық-эпидемиологиялық салауаттылығы саласындағы уәкілетті органның айқындаған санитариялық ережелерге және төтенше жағдайлар саласындағы уәкілетті орган бекіткен өрт қауіпсіздігі талаптарына сәйкес келетін оқу үй-жайларымен білім беру қызметтерінің сапасын қамтамасыз ететін, кемінде 10 жыл қолданылу мерзімімен материалдық активтерді жалға алу.
Балалардың сауықтыру және санаторий объектілеріне қойылатын санитариялық-эпидемиологиялық талаптарға сәйкес жабық жүзу бассейндерінің/ванналарының/ жағажайларының, балалардың ойын және спорт алаңдарының болуы,
сондай-ақ штатта мемлекеттік білім беру ұйымдары қызметкерлерінің үлгілік штаттарына сәйкес жүзу бойынша ЕДШ спорттық нұсқаушысының болуы.
елеулі
7.
Компьютерлік сыныптармен, интернет желісіне қосылған компьютерлермен, оқу пәндік кабинеттермен, зертханалармен (білім беру-сауықтыру ұйымдары үшін физика, химия, биология пәндері бойынша ұсынылатын оқу-зертханалық жабдықтардың болуы жеткілікті), спорт залдарымен жабдықталуы; edu.kz аймағында үшінші деңгейдегі домендік атаудың болуы; жабдықтар мен жиһаздардың болуы; денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған санитариялық қағидалардың талаптарына сәйкес ауыз су режимін ұйымдастыру; ғимаратта денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган айқындаған санитариялық қағидаларға сәйкес келетін санитариялық тораптардың (унитаздардың, қол жуатын раковиналардың) болуы; 400 оқушыға дейін интернеттің ең аз жылдамдығы кемінде 20 Мбит/с, оған қосымша бір ауысымдағы контингент санын ескере отырып, әрбір 20 оқушыға 1 Мбит/с.
Білім беру ұйымдары үшін білім беру ұйымдарының үй-жайларында және (немесе) іргелес аумақтарында бейнебақылаудың және күзет қызметі субъектілерінің, дабыл түймесінің, өткізу режимінің болуы.
елеулі
8.
Тиісті бейіні бойынша педагогтердің біліктілігін арттыруды 3 жылда кемінде 1 рет 36 сағаттан кем емес көлемінде қамтамасыз ету.
Білім беру ұйымдарының басшылары үшін тиісті бейін және білім беру саласында менеджмент бойынша біліктілікті арттыру - 3 жылда кемінде 1 рет.
өрескел
9.
Білім беру мониторингі шеңберінде әкімшілік деректер нысандарына сәйкес өзекті дерекқорлары бар ҰБДҚ және әкімшілік деректері ҰБДҚ-мен сәйкес келетін білім беруді басқарудың ақпараттық жүйесінің болуы.
өрескел
10.
Халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы уәкілетті орган бекіткен санитариялық қағидаларға сәйкес балалар үшін тұру жағдайларының болуы.
өрескел
11.
Балаларды тасымалдауға арналған автокөліктің және балаларды тасымалдауды жүзеге асыратын жүргізушінің автомобиль көлiгi саласындағы уәкілетті орган бекіткен қағидалардың талаптарына сәйкес болуы.
елеулі
Бірлескен бұйрыққа
3-қосымша
Кәмелетке толмағандарға білім беру-сауықтыру көрсетілетін қызметтерін ұсынатын білім беру ұйымдарына қатысты Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің 138-бабына сәйкес білім беру жүйесінің субъективті өлшемшарттары бойынша тәуекел дәрежесін айқындауға арналған субъективті өлшемшарттар тізбесі
Р/с №
Субъективті өлшемшарттар көрсеткіші
Субъективті өлшемшарт көрсеткіші бойынша ақпарат көзі
Маңыздылығы бойынша үлес салмағы, балл (барлығы 100 баллға дейін болуы тиіс), wi
Шарттар / мәндер, xi
1-шарты / мәні
2-шарты / мәні
1
2
3
4
5
6
Талаптарға сәйкестігін тексеру үшін
1.
Жүзеге асыратын білім беру деңгейі бойынша білім беру қызметіне лицензияның және (немесе) лицензияға қосымшаның болмауы.
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде ҰББД ақпараттық жүйесі арқылы
100%
0
1
0%
100%
2.
Пәндік кабинеттің (физика, химия, биология, информатика), интерактивті тақталардың және оқу шеберханаларының (негізгі орта және жалпы орта білім беру үшін) болмауы.
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде ҰББД ақпараттық жүйесі арқылы
100%
0
1
0%
100%
3.
Лицензиатты қайта тіркеу, оның атауын немесе заңды мекенжайын өзгерту фактісі
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде ҰББД ақпараттық жүйесі арқылы
100%
0
1
0%
100%
4.
"Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Заңның 34-бабында айқындалған тәртіпке сәйкес лицензиат-заңды тұлғаны қайта құру фактісі
Бақылау және қадағалау субъектісі ұсынатын есептілік пен мәліметтер мониторингінің нәтижелері, оның ішінде ҰББД ақпараттық жүйесі арқылы
100%
0
1
0%
100%

дополнить приложением 10 согласно приложению 3 к указанному совместному приказу.
2. Комитету по обеспечению качества в сфере образования Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего совместного приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего совместного приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего совместного приказа представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего совместного приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий совместный приказ вводится в действие с 1 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию, за исключением абзацев четырнадцатого, пятнадцатого, двадцать четвертого, двадцать пятого, двадцать шестого пункта 1 настоящего совместного приказа, которые вводятся в действие по истечении шестидесяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра национальной экономики
Республики Казахстан
__________ Б. Омарбеков
исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
__________ Е. Оспан
"СОГЛАСОВАНО"
Комитет по правовой статистике
и специальным учетам
Генеральной прокуратуры
Республики Казахстан
Приложение
к приказу и.о. Министра
национальной экономики
Республики Казахстан
от 26 июня 2024 года № 42
и исполняющий обязанности
Министра просвещения
Республики Казахстан
от 26 июня 2024 года № 158
Приложение 1
к совместному приказу
Проверочный лист за системой образования в части предоставления образовательно-оздоровительных услуг несовершеннолетним в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаций образования, предоставляющих образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним
Государственный орган, назначивший проверку __________________________
____________________________________________________________________
Акт о назначении проверки _____________________________________ №, дата
Наименование субъекта (объекта) контроля ______________________________
____________________________________________________________________
(Индивидуальный идентификационный номер), бизнес-идентификационный номер
субъекта (объекта) контроля
____________________________________________________________________
Адрес места нахождения ______________________________________________
Перечень требований
Соответствует требованиям
Не соответствует требованиям
1
2
3
4
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам, государственному общеобязательному стандарту начального, основного среднего и общего среднего образования.
2.
Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям или профессиональное образование с прохождением педагогической переподготовки.
Доля педагогов, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов не менее 50 %.
Доля педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов не менее 25 %.
Соответствие образования, стажа работы руководителя и педагогов организации образования требованиям типовых квалификационных характеристик должностей педагогов.
3.
Наличие библиотечного фонда учебной и художественной литературы в соответствии с нормами и перечнем учебников, утвержденным уполномоченным органов в сфере образования.
Наличие комплекта учебников на одного ученика в соответствии с рабочим учебным планом на предполагаемый контингент обучающихся.
4.
Обеспеченность зданий (учебных корпусов) оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность с правом оказания медицинских услуг детскому населению в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере здравоохранения.
Наличие штатных медицинских сотрудников согласно правил, утвержденных уполномоченным органом в сфере здравоохранения.
5.
Наличие объекта питания для обучающихся в зданиях (учебных корпусах) на основании санитарно-эпидемиологического заключения в соответствии с санитарными правилами, утвержденными уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
6.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренда материальных активов со сроком действия не менее 10 лет, обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным правилам, утвержденным уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и требованиям пожарной безопасности, утвержденным уполномоченным органом в сфере чрезвычайных ситуаций.
Наличие закрытых плавательных бассейнов/ванн/ пляжей, детских игровых и спортивных площадок согласно санитарно-эпидемиологических требований к детским оздоровительным и санаторным объектам,
а также наличие в штате спортивного инструктора ЛФК по плаванию согласно типовым штатам работников государственных организаций образования.
7.
Оснащенность компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, учебными предметными кабинетами, лабораториями (для образовательно-оздоровительных организаций образования достаточно наличие рекомендуемого учебно-лабораторного оборудования по предметам физика, химия, биология), спортивными залами; наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz; наличие оборудования и мебели; организация питьевого режима в соответствии с требованиями санитарных правил, наличие в здании санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины), соответствующих санитарным правилам; минимальная скорость интернета не менее 20 Мбит/сек до 400 обучающихся
плюс 1 Мбит/сек на каждые 20 обучающихся с учетом количества контингента в одной смене
Наличие субъектов охранной деятельности, тревожной кнопки, пропускного режима и видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации.
8.
Обеспечение повышения квалификации педагогов по соответствующему профилю не реже 1 раза в 3 года, объемом не менее 36 часов.
Для руководителей организаций образования повышение квалификации по соответствующему профилю и менеджменту в области образования - не реже 1 раза в 3 года.
9.
Наличие информационной системы НОБД с актуальными базами данных в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга и информационной системы управления образованием с актуальными базами данных, соответствующих административным данным НОБД.
10.
Наличие условий проживания для детей в соответствии с санитарными правилами, утвержденными уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
11.
Наличие автотранспорта для перевозки детей и водителя, осуществляющего перевозку детей, соответствующих требованиям правил, утвержденных уполномоченным органом в области автомобильного транспорта.
Должностное (ые) лицо (а) __________________________________ __________
должность подпись
____________________________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Руководитель субъекта контроля
__________________________________ _________________________________
должность подпись __________________________________________________
фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Приложение 2
к совместному приказу
Степени нарушений требований субъектов (объектов) контроля организаций образования, предоставляющие образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним
п/п
Критерии
Степень нарушения
1.
Соответствие рабочих учебных планов типовым учебным планам, государственному общеобязательному стандарту начального, основного среднего и общего среднего образования.
грубое
2.
Наличие педагогов в соответствии с предметами рабочего учебного плана, имеющих педагогическое образование по соответствующим профилям или профессиональное образование с прохождением педагогической переподготовки.
Доля педагогов, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов не менее 50 %.
Доля педагогов-экспертов, педагогов-исследователей, педагогов-мастеров, для которых основным местом работы является лицензиат, от общего числа педагогов не менее 25 %.
Соответствие образования, стажа работы руководителя и педагогов организации образования требованиям типовых квалификационных характеристик должностей педагогов.
грубое
3.
Наличие библиотечного фонда учебной и художественной литературы в соответствии с нормами и перечнем учебников, утвержденных уполномоченным органом в сфере образования.
Наличие комплекта учебников на одного ученика в соответствии с рабочим учебным планом на предполагаемый контингент обучающихся.
незначительное
4.
Обеспеченность зданий (учебных корпусов) оборудованными медицинскими пунктами. Наличие лицензии на медицинскую деятельность с правом оказания медицинских услуг детскому населению в соответствии с законодательством Республики Казахстан в сфере здравоохранения.
Наличие штатных медицинских сотрудников согласно правил, утвержденных уполномоченным органом в сфере здравоохранения.
значительное
5.
Наличие объекта питания для обучающихся в зданиях (учебных корпусах) на основании санитарно-эпидемиологического заключения в соответствии с санитарными правилами, утвержденными уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
значительное
6.
Наличие собственных либо принадлежащих на праве хозяйственного ведения, или оперативного управления, или доверительного управления материальных активов, или аренда материальных активов со сроком действия не менее 10 лет, обеспечивающих качество образовательных услуг, с учебными помещениями, соответствующими санитарным правилам, утвержденным уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и требованиям пожарной безопасности, утвержденным уполномоченным органом в сфере чрезвычайных ситуаций.
Наличие закрытых плавательных бассейнов/ванн/ пляжей, детских игровых и спортивных площадок согласно санитарно-эпидемиологических требований к детским оздоровительным и санаторным объектам,
а также наличие в штате спортивного инструктора ЛФК по плаванию согласно типовым штатам работников государственных организаций образования.
значительное
7.
Оснащенность компьютерными классами, компьютерами, подключенными к сети интернет, учебными предметными кабинетами, лабораториями (для образовательно-оздоровительных организациях образования достаточно наличие рекомендуемого учебно-лабораторного оборудования по предметам физика, химия, биология), спортивными залами; наличие доменного имени третьего уровня в зоне edu.kz; наличие оборудования и мебели; организация питьевого режима в соответствии с требованиями санитарных правил, наличие в здании санитарных узлов (унитазы, умывальные раковины), соответствующих санитарным правилам;
минимальная скорость интернета не менее 20 Мбит/сек до 400 обучающихся
плюс 1 Мбит/сек на каждые 20 обучающихся с учетом количества контингента в одной смене
Наличие субъектов охранной деятельности, тревожной кнопки, пропускного режима и видеонаблюдения в помещениях и (или) на прилегающих территориях организации.
значительное
8.
Обеспечение повышения квалификации педагогов по соответствующему профилю не реже 1 раза в 3 года, объемом не менее 36 часов.
Для руководителей организаций образования повышение квалификации по соответствующему профилю и менеджменту в области образования - не реже 1 раза в 3 года.
грубое
9.
Наличие информационной системы НОБД с актуальными базами данных в соответствии с формами административных данных в рамках образовательного мониторинга и информационной системы управления образованием с актуальными базами данных, соответствующих административным данным НОБД.
грубое
10.
Наличие условий проживания для детей в соответствии с санитарными правилами, утвержденными уполномоченным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения.
грубое
11.
Наличие автотранспорта для перевозки детей и водителя, осуществляющего перевозку детей, соответствующих требованиям правил, утвержденных уполномоченным органом в области автомобильного транспорта
значительное
Приложение 3
к совместному приказу
Перечень субъективных критериев для определения степени риска по субъективным критериям за системой образования в соответствии со статьей 138 Предпринимательского кодекса Республики Казахстан в отношении организаций образования, предоставляющих образовательно-оздоровительные услуги несовершеннолетним
№ п/п
Показатель субъективного критерия
Источник информации по показателю субъективного критерия
Удельный вес по значимости, балл (в сумме не должен превышать 100 баллов), wi
Условия /значения, xi
условие 1/значение
условие 2/значение
1
2
3
4
5
6
Для проверок на соответствие требованиям
1.
Отсутствие лицензии на образовательную деятельность и (или) приложения к лицензии по осуществляемому уровню образования.
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством ИС НОБД
100 %
0
1
0 %
100 %
2.
Отсутствие предметного кабинета (физики, химии, биологии, информатики), интерактивных досок и учебных мастерских (для основного среднего и общего среднего образования).
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством ИС НОБД
100 %
0
1
0 %
100 %
3.
Факт перерегистрации лицензиата, изменения его наименования или юридического адреса
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством ИС НОБД
100 %
0
1
0 %
100 %
4.
Факт реорганизации юридического лица-лицензиата в соответствии с порядком, определенным статьей 34 Закона "О разрешениях и уведомлениях"
Результаты мониторинга отчетности и сведений, представляемые субъектом контроля, в том числе посредством ИС НОБД
100 %
0
1
0 %
100 %