"Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің м.а. 2024 жылғы 27 маусымдағы № 34 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 27 маусымда № 34623 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларын және әдістемесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 21 желтоқсандағы № ҚР ДСМ-309/2020 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 21858 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымшамен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларында:
13-тармақтың 13) тармақшасы алып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 10-1-қосымша алып тасталсын;
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 12-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру қағидаларына 18-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымшамен бекітілген тегін медициналық көмектің кепілдік берілген көлемі шеңберінде және (немесе) міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тарифтерді қалыптастыру әдістемесінде:
3-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Осы Әдістемеде мынадай ұғымдар пайдаланылады:
1) АИТВ инфекциясы – адамның иммун тапшылығы вирусы туындатқан, иммундық жүйенің ерекше зақымдануымен сипатталатын және жүре пайда болған иммун тапшылығы синдромы қалыптасқанға дейін оның баяу бұзылуына алып келетін созылмалы инфекциялық ауру;
2) АИТВ инфекциясы бойынша халықты зерттеп-қарау тарифі – АИТВ инфекциясына зерттеп-қарау себебі бойынша жүгінген бір адамға шаққандағы ТМККК шеңберінде көрсетілетін қызметтер құны;

О внесении изменений в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования"
Приказ и.о. Министра здравоохранения Республики Казахстан от 27 июня 2024 года № 34. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 27 июня 2024 года № 34623
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 21 декабря 2020 года № ҚР ДСМ-309/2020 "Об утверждении правил и методики формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 21858) следующие изменения:
в правилах формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденных приложением 1 к указанному приказу:
подпункт 13) пункта 13 исключить;
приложение 10-1 к указанному приказу исключить;
приложение 12 к правилам формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 18 к правилам формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
в методике формирования тарифов на медицинские услуги, оказываемые в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования, утвержденной приложением 2 к указанному приказу:
пункт 3 изложить в следующей редакции:
"3. В настоящей Методике используются следующие понятия:
1) ВИЧ-инфекция – хроническое инфекционное заболевание, вызванное вирусом иммунодефицита человека, характеризующееся специфическим поражением иммунной системы и приводящее к медленному ее разрушению до формирования синдрома приобретенного иммунодефицита;
2) тариф на обследование населения по поводу ВИЧ-инфекции – стоимость услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного обратившегося по поводу обследования на ВИЧ-инфекцию;

3) АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға арналған тариф – АИТВ инфекциясын жұқтырған бір адамға шаққандағы ТМККК шеңберінде АИТВ инфекциясын жұқтырған адамдарға клиникалық хаттамалар негізінде қалыптастырылатын медициналық-әлеуметтік қызметтер кешенінің құны;
4) академиялық түзету коэффициенті (бұдан әрі – АТК) – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға, білім беруді, зерттеулер мен клиникалық практиканы интеграциялау арқылы медициналық көрсетілетін қызметтердің сапасын жақсарту үшін қолданылатын коэффициент;
5) ауыл субъектісі – мынадай әкімшілік-аумақтық бірліктердің біріне кіретін аудандық маңызы бар қала, аудан, ауылдық округ, ауыл, кент және "БХТ" АЖ-да тіркелген халыққа қызметтер кешенін ұсынатын аудандық маңызы бар және ауылдың денсаулық сақтау субъектісі;
6) ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компоненті – түзету коэффициенттерін ескере отырып, бекітілген ауыл халқына көрсетілетін ТМККК шеңберіндегі МСАК қызметтері кешенінің есептік құны;
7) ауыл халқына ТМККК шеңберінде қызметтер көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив) – ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің кепілдік берілген компонентінен және ауыл халқына арналған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компонентінен тұратын "БХТ" АЖ-да тіркелген бір ауыл тұрғынына шаққанда ТМККК шеңберіндегі қызметтер кешенінің құны;
8) әлеуметтік медициналық сақтандыру қоры (бұдан әрі – Қор) – аударымдар мен жарналарды жинақтауды жүргізетін, сондай-ақ медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің көрсетілетін қызметтерін медициналық көрсетілетін қызметтерді сатып алу шартында көзделген көлемдерде және талаптармен сатып алу мен оларға ақы төлеуді және Қазақстан Республикасының заңдарында айқындалған өзге де функцияларды жүзеге асыратын коммерциялық емес ұйым;
9) базалық мөлшерлеме – стационарлық және стационарды алмастыратын жағдайларда бір емделіп шығу жағдайына есептегендегі медициналық көмек көрсетуге арналған қаржы қаражатының орташа көлемі;
10) ғылыми-инновациялық түзету коэффициенті (бұдан әрі – ҒИК) – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға халықаралық инновациялық технологияларды енгізу және денсаулық сақтау жүйесін жаңғырту жолымен медициналық көмек көрсету деңгейін арттыру үшін қолданылатын коэффициент;
11) денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйым – денсаулық сақтау саласындағы ғылыми, ғылыми-техникалық және инновациялық қызметті, сондай-ақ медициналық, фармацевтикалық және (немесе) білім беру қызметін жүзеге асыратын ұлттық орталық, ғылыми орталық немесе ғылыми-зерттеу институты;

3) тариф на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией – стоимость комплекса медико-социальных услуг лицам, зараженным ВИЧ-инфекцией, в рамках ГОБМП в расчете на одно лицо, зараженное ВИЧ-инфекцией, формируемая на основе клинических протоколов;
4) академический поправочный коэффициент (далее – АПК) – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для улучшения качества медицинских услуг путем интеграции образования, исследований и клинической практики;
5) субъект села – субъект здравоохранения районного значения и села, входящий в одну из следующих административно-территориальных единиц: город районного значения, район, сельский округ, село, поселок, и предоставляющий комплекс услуг населению, зарегистрированному в ИС "РПН";
6) гарантированный компонент комплексного подушевого норматива на сельское население – расчетная стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП, оказываемых прикрепленному сельскому населению, с учетом поправочных коэффициентов;
7) комплексный подушевой норматив на оказание услуг в рамках ГОБМП сельскому населению (далее – комплексный подушевой норматив на сельское население) – стоимость комплекса услуг в рамках ГОБМП в расчете на одного сельского жителя, зарегистрированного в ИС "РПН", состоящая из гарантированного компонента комплексного подушевого норматива на сельское население и стимулирующего компонента комплексного подушевого норматива на сельское население;
8) фонд социального медицинского страхования (далее – Фонд) – некоммерческая организация, производящая аккумулирование отчислений и взносов, а также осуществляющая закуп и оплату услуг субъектов здравоохранения, оказывающих медицинскую помощь в объемах и на условиях, которые предусмотрены договором закупа медицинских услуг, и иные функции, определенные законами Республики Казахстан;
9) базовая ставка – средний объем финансовых средств на оказание медицинской помощи в расчете на один пролеченный случай в стационарных и стационарозамещающих условиях;
10) научно-инновационный поправочный коэффициент (далее – НИК) – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для повышения уровня оказания медицинской помощи путем внедрения международных инновационных технологий и модернизации системы здравоохранения;
11) научная организация в области здравоохранения – национальный центр, научный центр или научно-исследовательский институт, осуществляющие научную, научно-техническую и инновационную деятельность в области здравоохранения, а также медицинскую, фармацевтическую и (или) образовательную деятельность;

12) денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – Қазақстан Республикасы азаматтарының денсаулығын сақтау, медицина және фармацевтика ғылымы, медициналық және фармацевтикалық білім беру, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы, дәрілік заттар мен медициналық бұйымдардың айналысы, медициналық қызметтер (көмек) көрсетудің сапасы саласында басшылықты және салааралық үйлестіруді жүзеге асыратын орталық атқарушы орган;
13) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – "ДНЭТ" АЖ) – диспансерлік науқастарды уақтылы анықтаудың, тұрақты байқаудың және тұрақты сауықтырудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
14) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Наркологиялық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ННТ) – психикаға белсенді әсер ететін заттарды тұтынудан туындаған психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
15) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Психикалық науқастардың тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ПНТ) – психикасы мен мінез-құлқының бұзылулары бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
16) "Диспансерлік науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесінің "Туберкулезбен ауыратын науқастардың ұлттық тіркелімі" кіші жүйесі (бұдан әрі – ТАНҰТ) – туберкулезбен ауыратын науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
17) достық кабинетке жүгінген халықтың негізгі топтарынан бір адамға арналған тариф – достық кабинетке жүгінген халықтың негізгі топтарының біріне шаққандағы ТМККК шеңберінде медициналық көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;
18) емделіп шығу жағдайы – пациентке стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда емдеуге жатқызылған сәттен бастап жазылып шыққанға дейін көрсетілген медициналық қызметтер кешені;
19) жекеше әріптес – мемлекеттік заңды тұлғаларды, сондай-ақ жарғылық капиталға қатысу үлестерінің немесе дауыс беретін акцияларының елу және одан көп пайызы тікелей немесе жанама түрде мемлекетке тиесілі жауапкершілігі шектеулі серіктестіктерді және акционерлік қоғамдарды қоспағанда, мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартын жасасқан дара кәсіпкер, жай серіктестік, консорциум немесе заңды тұлға;
20) жыныстық-жастық түзету коэффициенті – халықтың әр түрлі жыныстық-жастық санаттарының медициналық көмекті тұтыну деңгейіндегі айырмашылықтарды есепке алатын коэффициент;

12) уполномоченный орган в области здравоохранения (далее – уполномоченный орган) – центральный исполнительный орган, осуществляющий руководство и межотраслевую координацию в области охраны здоровья граждан Республики Казахстан, медицинской и фармацевтической науки, медицинского и фармацевтического образования, санитарно-эпидемиологического благополучия населения, обращения лекарственных средств и медицинских изделий, качества оказания медицинских услуг (помощи);
13) информационная система "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – ИС "ЭРДБ") – единая информационная система своевременного выявления, постоянного наблюдения и оздоровления диспансерных больных;
14) подсистема "Регистр наркологических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РНБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами, вызванных употреблением психоактивных веществ;
15) подсистема "Регистр психических больных" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – РПБ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с психическими и поведенческими расстройствами;
16) подсистема "Национальный регистр больных туберкулезом" информационной системы "Электронный регистр диспансерных больных" (далее – НРБТ) – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных туберкулезом;
17) тариф на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет – стоимость комплекса медицинских услуг в рамках ГОБМП в расчете на одно лицо из ключевых групп населения, обратившееся в дружественный кабинет;
18) пролеченный случай – комплекс медицинских услуг, оказанных пациенту в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях с момента поступления до выписки;
19) частный партнер – индивидуальный предприниматель, простое товарищество, консорциум или юридическое лицо, за исключением государственных юридических лиц, а также товариществ с ограниченной ответственностью и акционерных обществ, пятьдесят и более процентов долей участия в уставном капитале или голосующих акций которых прямо или косвенно принадлежат государству, заключившие договор государственно-частного партнерства;
20) половозрастной поправочный коэффициент – коэффициент, учитывающий различия в уровне потребления медицинской помощи разными половозрастными категориями населения;

21) кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті (бұдан әрі – КЖНЫК) – Кодекстің 7-бабының 100) тармақшасына сәйкес тәртіпте түпкілікті нәтижеге қол жеткізілген индикаторлардың негізінде МСАК көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің жұмыскерлерін ынталандыруға бағытталған кешенді жан басына шаққандағы нормативтің ынталандырушы компоненті;
22) клиникалық-шығынды топтар (бұдан әрі – КШТ) – емдеу шығындары бойынша ұқсас клиникалық біртекті аурулардың топтары;
23) коммуналдық және басқа шығыстар (бұдан әрі – КБШ) – жылуға, электр қуатына, ыстық және салқын суға, банк қызметтеріне, байланыс қызметтеріне, кеңсе тауарларын сатып алуға, іссапар шығыстарына, ағымдағы жөндеуге, үй-жайды жалға алуға, шаруашылық тауарларын, жұмсақ мүкәммал және басқа тауарларды сатып алуға және көрсетілетін қызметтерге арналған шығыстар;
24) медициналық көмек – дәрілік қамтамасыз етуді қоса алғанда, халықтың денсаулығын сақтауға және қалпына келтіруге бағытталған медициналық көрсетілетін қызметтер кешені;
25) медициналық көрсетілетін қызметтер – денсаулық сақтау субъектілерінің нақты адамға қатысты профилактикалық, диагностикалық, емдеу, оңалту немесе паллиативтік бағыты бар іс-қимылдары;
26) медициналық-санитариялық алғашқы көмектің (бұдан әрі – МСАК) базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі – түзету коэффициенттерін ескермегенде ТМККК шеңберінде медициналық-санитариялық алғашқы көмек қызметтері кешенінің есептік құны;
27) медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсетуге арналған кешенді жан басына шаққандағы норматив (бұдан әрі – МСАК КЖН) – МСАК денсаулық сақтау субъектісіне "Бекітілген халық тіркелімі" ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – "БХТ" АЖ) тіркелген, МСАК КЖН кепілдік берілген компонентінен және МСАК КЖН ынталандырушы компонентінен тұратын, бекітілген бір адамға ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің құны;
28) медициналық техника – фунционалдық мақсатына және өндіруші белгілеген пайдалану сипаттамаларына сәйкес медициналық көмек көрсету үшін жеке немесе өзара үйлесімде қолданылатын аппараттар, аспаптар, жабдық, кешендер, жүйелер;
29) медициналық-экономикалық тариф (бұдан әрі – МЭТ) – ТМККК шеңберінде онкологиялық аурулары бар он сегіз жасқа дейінгі балаларға стационарлық және (немесе) стационарды алмастыратын жағдайларда медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне ақы төлеу үшін клиникалық хаттамалар негізінде қалыптасатын бір емделіп шығу жағдайы үшін орташа құн;
30) мемлекеттік-жекешелік әріптестік (бұдан әрі – МЖӘ) – мемлекеттік әріптес пен жекеше әріптес арасындағы МЖӘ туралы Заңмен айқындалған белгілерге сәйкес келетін ынтымақтастық нысаны;

21) стимулирующий компонент комплексного подушевого норматива (далее – СКПН) – стимулирующая составляющая комплексного подушевого норматива, направленная на стимулирование работников субъекта здравоохранения, оказывающего ПМСП, на основе достигнутых индикаторов конечного результата в порядке согласно подпункту 100) статьи 7 Кодекса;
22) клинико-затратные группы (далее – КЗГ) – клинически однородные группы заболеваний, сходные по затратам на их лечение;
23) коммунальные и прочие расходы (далее – КПР) – расходы на отопление, электроэнергию, горячую и холодную воду, банковские услуги, услуги связи, приобретение канцелярских товаров, командировочные расходы, текущий ремонт, аренду помещения, приобретение хозяйственных товаров, мягкого инвентаря, прочих товаров и услуг;
24) медицинская помощь – комплекс медицинских услуг, направленных на сохранение и восстановление здоровья населения, включая лекарственное обеспечение;
25) медицинские услуги – действия субъектов здравоохранения, имеющие профилактическую, диагностическую, лечебную, реабилитационную и паллиативную направленность по отношению к конкретному человеку;
26) базовый комплексный подушевой норматив первичной медико-санитарной помощи (далее – ПМСП) – расчетная стоимость комплекса услуг первичной медико-санитарной помощи в рамках ГОБМП без учета поправочных коэффициентов;
27) комплексный подушевой норматив на оказание первичной медико-санитарной помощи (далее – КПН ПМСП) – стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в информационной системе "Регистр прикрепленного населения" (далее – ИС "РПН") к субъекту здравоохранения ПМСП, состоящая из гарантированного компонента КПН ПМСП и стимулирующего компонента КПН ПМСП;
28) медицинская техника – аппараты, приборы, оборудование, комплексы, системы, применяемые отдельно или в сочетании между собой для оказания медицинской помощи в соответствии с функциональным назначением и эксплуатационными характеристиками, установленными производителем
29) медико-экономический тариф (далее – МЭТ) – средняя стоимость за один пролеченный случай, формируемая на основе клинических протоколов, для оплаты субъектам здравоохранения, оказывающим медицинскую помощь в стационарных и (или) стационарозамещающих условиях детям до восемнадцати лет с онкологическими заболеваниями в рамках ГОБМП;
30) государственно-частное партнерство (далее – ГЧП) – форма сотрудничества между государственным партнером и частным партнером, соответствующая признакам, определенным Закон РК о ГЧП;

31) МЖӘ субъектілері үшін түзету коэффициенті – жекеше әріптес пен денсаулық сақтау ұйымы төлеуі тиіс тарифтің қорытынды сомасын түзету үшін қолданылатын коэффициент;
32) МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің кепілдік берілген компоненті – түзету коэффициенттерін ескере отырып, ТМККК шеңберінде МСАК қызметтері кешенінің есептік құны;
33) МСАК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы норматив – МСАК деңгейінде көрсетілген бір адамға есептегендегі шығындардың нормасы;
34) "Онкологиялық науқастардың электрондық тіркелімі" ақпараттық жүйесі – онкологиялық патологиясы бар науқастардың деректерін электрондық тіркеу, есепке алу, өңдеу және сақтаудың бірыңғай ақпараттық жүйесі;
35) пайдалану шығыстары – пайдаланылатын жүйелерді, машиналарды, жабдықтарды, ғимараттар мен басқа да шығыстарды жұмысқа қабілетті жағдайда ұстаумен байланысты шығасылар;
36) психикалық денсаулық орталығының бір науқасына арналған кешенді тариф – "ДНЭТ" АЖ-ның ННТ және ПНТ кіші жүйелерінде тіркелген бір науқасқа шаққандағы ТМККК шеңберінде психикалық денсаулық орталықтарының науқастарға медициналық-әлеуметтік көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;
37) тариф – ТМККК шенберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде медициналық көмек көрсету кезінде түзету коэффициенттерін ескере отырып есептелген медициналық көрсетілетін қызмет бірлігінің немесе медициналық көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;
38) тарификатор – ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде мамандандырылған медициналық көмектің медициналық көрсетілетін қызметтер тарифтерінің тізбесі;
39) төсек-күн – науқастың стационар жағдайында өткізген күні;
40) туберкулезбен ауыратын бір науқасқа кешенді тариф – ТАНҰТ кіші жүйесінде тіркелген туберкулезбен ауыратын бір науқасқа есептегендегі ТМККК шеңберіндегі туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көрсетілетін қызметтер кешенінің құны;
41) түзету коэффициенттері – осы Әдістемеге сәйкес ТМККК шеңберінде және (немесе) МӘМС жүйесінде көрсетілетін медициналық қызметтерге тариф белгілеу мақсатында көрсетілетін қызметтің есептік құнына қолданылатын коэффициенттер;
42) ұйымдастырушылық-әдістемелік көмек коэффициенті (бұдан әрі – ҰӘК) – өңірлік медициналық ұйымдарға ҰӘК көрсету үшін денсаулық сақтау саласындағы ғылыми ұйымдарға қолданылатын коэффициент;
43) халықтың негізгі топтары – өмір сүру салтының ерекшеліктеріне байланысты АИТВ инфекциясын жұқтырудың жоғары тәуекеліне ұшырайтын халық топтары;
44) цифрлық денсаулық сақтау субъектісі – цифрлық денсаулық сақтау саласында қызметті жүзеге асыратын немесе қоғамдық қатынастарға түсетін жеке және заңды тұлғалар, мемлекеттік органдар (бұдан әрі – ақпараттандыру субъектісі);

31) поправочный коэффициент для субъекта ГЧП – коэффициент, который используется для корректировки итоговой суммы тарифа, подлежащей выплате частному партнеру и организации здравоохранения;
32) гарантированный компонент комплексного подушевого норматива ПМСП – расчетная стоимость комплекса услуг ПМСП в рамках ГОБМП с учетом поправочных коэффициентов;
33) подушевой норматив на оказание ПМСП – норма затрат в расчете на одного человека, оказанная на уровне ПМСП;
34) информационная система "Электронный регистр онкологических больных" – единая информационная система электронной регистрации, учета, обработки и хранения данных больных с онкологической патологией.
35) эксплуатационные расходы – издержки, связанные с поддержанием в работоспособном состоянии используемых систем, машин, оборудования, здания и прочие расходы;
36) комплексный тариф на одного больного центра психического здоровья – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным центров психического здоровья, в рамках ГОБМП в расчете на одного больного, зарегистрированного в подсистемах РПБ и РНБ ИС "ЭРДБ";
37) тариф – стоимость единицы медицинской услуги или комплекса медицинских услуг, рассчитанная с учетом поправочных коэффициентов, при оказании медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
38) тарификатор – перечень тарифов на медицинские услуги специализированной медицинской помощи в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС;
39) койко-день – день, проведенный больным в условиях стационара;
40) комплексный тариф на одного больного туберкулезом – стоимость комплекса медико-социальных услуг больным туберкулезом в рамках ГОБМП в расчете на одного больного туберкулезом, зарегистрированного в подсистеме НРБТ;
41) поправочные коэффициенты – коэффициенты, применяемые к расчетной стоимости услуги с целью установления тарифа на медицинские услуги, оказываемые в рамках ГОБМП и (или) в системе ОСМС, в соответствии с настоящей Методикой;
42) коэффициент организационно-методической помощи (далее – ОМП) – коэффициент, применяемый к научным организациям в области здравоохранения, для оказания ОМП региональным медицинским организациям;
43) ключевые группы населения – группы населения, которые подвергаются повышенному риску заражения ВИЧ-инфекцией в силу особенностей образа жизни;
44) субъект цифрового здравоохранения – физические и юридические лица, государственные органы, осуществляющие деятельность или вступающие в общественные отношения в области цифрового здравоохранения (далее – субъект информатизации);

45) шығын сыйымдылығы коэффициенті – КШТ-ның базалық мөлшерлеме құнына шығын дәрежесін айқындайтын коэффициент;
46) ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне бекітілген қала халқының есептік санына жан басына шаққандағы норматив – ірілендіруге жататын МСАК субъектісіне бекітілген бір тұрғынға (республикалық маңызы бар қалалар, астана және облыс орталықтары) арналған есептік құн.";
4-тармақтың 8) тармақшасы алып тасталсын;
8 және 9-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"8. Айына МСАК субъектісіне БХТ-да тіркелген бекітілген бір адамға МСАК КЖН кепілдік берілген компонентінің есебі түзету коэффициенттерін ескере отырып, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
КЖНкеп.МСАК = КЖНбаз.МСАК х ЖЖК МСАК + КЖНбаз.МСАК х (Каудан тығыз. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (К жылыту аудан – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кэколог. – 1) + КЖНбаз.МСАК х (Кауыл обл. – 1), мұндағы:
КЖНбаз.МСАК – "БХТ" АЖ-да тіркелген, бекітілген бір адамға айына түзету коэффициенттерін ескерусіз айқындалған МСАК субъектілері үшін алдағы қаржы жылына арналған МСАК базалық кешенді жан басына шаққандағы нормативі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КЖНкеп.МСАК (қр) – экологиялық апат аймақтарында үстемеақы төлеуге арналған қаражатты есепке алмағанда, алдағы қаржы жылына Қазақстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға арналған МСАК кешенді жан басына шаққандағы нормативінің орташа кепілдік берілген компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КЖНкеп.МСАК (қр) = (Vмсак_қр - Vжнык_қр - Vэкол_қр)/Сқр/m, мұндағы:
Vмсак_қр – халыққа МСАК көрсету үшін Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Vжнык_қр – республика бойынша ЖНЫК-қа республикалық бюджеттен бөлінген қаражаттың жылдық көлемі;
Vэкол_қр – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын облыстар үшін экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі;
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – МСАК-ті қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны;
ЖЖКқр – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

45) коэффициент затратоемкости – коэффициент, определяющий степень затратности КЗГ к стоимости базовой ставки;
46) подушевой норматив на расчетную численность городского населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению – расчетная стоимость на одного прикрепленного жителя (городов республиканского значения, столицы и областных центров) к субъекту ПМСП, подлежащего разукрупнению.";
подпункт 8) пункта 4 исключить;
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Расчет гарантированного компонента КПН ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в РПН к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле, с учетом поправочных коэффициентов:
КПНгар.ПМСП = КПНбаз.ПМСП х ПВК ПМСП + КПНбаз.ПМСП х (Кплотн.район – 1) + КПНбаз.ПМСП х (Котопит.район – 1) + КПНбаз.ПМСП х (Кэколог. – 1) + КПНбаз.ПМСП х (Ксельск. обл. – 1), где:
КПНбаз.ПМСП – базовый комплексный подушевой норматив ПМСП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, для субъекта ПМСП на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
КПНгар.ПМСП(рк) – средний гарантированный компонент комплексного подушевого норматива ПСМП на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год без учета средств на оплату надбавки в зонах экологического бедствия, который определяется по формуле:
КПНгар.ПМСП(рк) = (Vпмсп_рк – Vскпн_рк – Vэкол_рк)/Чрк/m, где:
Vпмсп_рк – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание ПМСП населению;
Vскпн_рк – годовой объем выделенных средств из республиканского бюджета на СКПН по республике;
Vэкол_рк – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование ПМСП;
ПВКрк – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:

ЖЖКқр = (ЖЖКобл. 1 + ЖЖКобл.2 +... + ЖЖКобл. i)/n, мұндағы:
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n х ЖЖК МСАК (n))/ Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халқының саны;
Собл. k/n – "БХТ" АЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖК МСАК(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті n нөмірі;
МСАК субъектісіне бекітілген халықтың саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықты еркін бекіту науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.қр = (Kаудан тығыз. 1 х Саудан 1+ Каудан тығыз.2 х Саудан 2 + ... + Каудан тығыз.i х Саудан i) / n, мұндағы:
n – аудандар саны
Каудан тығыз. – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан тығыз. = 1 + С х ҚР.тығыз./Т аудан халқ., мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының аудандар, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/Ѕқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес ҚР аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан, қала тұрғындарының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан/Ѕаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Ѕаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы.

ПВКрк = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл. i)/n, где:
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл. k/n х ПВК ПМСП(n))/ Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВК ПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы РПН по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Кплотн.рк = (Кплотн.район.1 х Чрайон.1+ Кплотн.район.2 х Чрайон.2 + … + Кплотн.район.i х Чрайон.i) / n, где:
n – количество районов
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории РК согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле:
Пнас.район. = Чрайон/Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ға (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірге) тең.
КҚР ауыл – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР ауыл = (Кауыл обл. 1 х Собл.1 + Кауыл обл.2 х Собл.2 + ... + Кауыл обл.і х Cобл.i) / n, мұндағы:
n – өңірлер саны
Кауыл обл. – облыстар үшін ауылдық жерлердегі жұмыс үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл обл. i = 1+0,25 х (Сауыл і/Собл.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Собл. – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жердегі жұмысы үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына байланысты қолданылады, қала халқы үшін коэффициент 1-ге (бірге) тең.
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша үстемеақымен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КжылытуҚР = (Кжылыту аудан1 х Саудан1+ Кжылыту аудан2 х Саудан2 + ... + Кжылыту аудан і х Саудан i) / n, мұндағы:
n – аудандар саны
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту аудан х (К аудан –КҚР/орташа)/КҚР /орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытуды жылдық көлеміне шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (один с половиной).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 х Чобл.1+ Ксельск.обл.2 х Чобл. 2 + … + Ксельск.обл.i х Чобл.i) / n, где
n – количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 х (Чсело i/Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения коэффициент равен 1 (единице).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.)/Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Котопит.РК = (Котопит.район.1 х Чрайон.1+ Котопит.район.2 х Чрайон.2 + … + Котопит.район.i х Чрайон.i) / n, где
n – количество районов
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. – ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КҚР/орташа = (Каудан 1 +Каудан 2 + ...+Каудан i)/ n
n – ҚР аудандарының саны.
9. Айына МСАК субъектісіне "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға кезек күттірмейтін көмек (бұдан әрі – КК) көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативті есептеу кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНкепіл.КК = ЖНбаз. ККҚР х ЖЖК КК + ЖНбаз. ККҚР х (Каудан тығыз. - 1) + ЖНбаз. ККҚР х (Кжылыту аудан - 1) + ЖНбаз. ККҚР х (Кауыл обл. - 1) + ЖНбаз. ККҚР х (Кэколог – 1), мұндағы:
ЖНбаз.ККҚР – Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттері ескерілмей айқындалған, бір айға "БХТ" АЖ-да тіркелген бір бекітілген адамға арналған КК базалық жан басына шаққандағы норматив, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖНбаз.ККҚР = ЖНорт.ККҚР / (ЖЖК ҚР + (Ктығыз.ҚР – 1) + (КжылытуҚР – 1) + (КауылҚР – 1), мұндағы:
ЖНорт. ККҚР– алдағы қаржы жылына арналған Қазакстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға КК көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖНорт. ККҚР = (V ККҚР – V экол_қр)/Сқр/m, мұндағы:
V ККҚР – халыққа КК көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
V экол_қр – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың КК көрсету бойынша барлық денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – КК қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.
ЖЖК ҚР – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректерінің негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖК ҚР = (ЖЖКобл.1 + ЖЖКобл.2 + .. + ЖЖКобл.i)/ n, мұндағы:
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n х ЖЖК МСАК(n))/ Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халық саны;
Собл. k/n – "БХТ" АЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖК МСАК(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті n нөмірі;
МСАК субъектісіне бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жас құрамы халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша БХТ базасынан халық бойынша деректер негізінде айқындалады, олар алдағы қаржы жылына арналған МСАК көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы бойынша халық тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК.
9. Расчет подушевого норматива на оказание неотложной помощи (далее – НП) на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту ПМСП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПНгар.НП = ПНбаз.НПРК х ПВК НП + ПНбаз.НПРК х (Кплотн.район – 1) + ПНбаз.НПРК х (Котопит.район. – 1) + ПНбаз.НПРК х (Ксельск.обл. – 1) + ПНбаз.НПРК х (Кэколог. – 1), где:
ПНбаз.НПРК – базовый подушевой норматив НП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который рассчитывается по формуле:
ПНбаз. НПРК = ПНсред.НПРК/(ПВК РК + (Кплотн.РК - 1) + (Котопит.РК–1) + (Ксельск.РК – 1)), где:
ПНсред. НПРК – средний компонент подушевого норматива на оказание НП на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред. НПРК = (V НПРК – V экол_рк)/Чрк/m, где:
V НПРК – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание НП населению;
V экол_рк – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия для областей, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам здравоохранения по оказанию НП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование НП.
ПВК РК – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:
ПВК РК = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл.i)/n, где:
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл. k/n х ПВК ПМСП(n))/ Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВК ПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту ПМСП, определяется на основе данных по населению из базы РПН по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание ПМСП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

Ктығыз.қр = (Ктығыз.аудан 1 х Саудан 1+ Ктығыз.аудан 2 х Саудан 2 + Ктығыз.аудан i х Саудан i)/ n, мұндағы:
n – аудандар саны
Каудан тығыз. – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан тығыз. = 1 + С х Тығыз.ҚР/Тығыз.аудан, мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының аудандар, республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/ Sқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес ҚР аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан, қала тұрғындарының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан/Sаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы;
Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ке (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірге) тең.
КҚР ауыл – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алудың орташа коэффициенті, ол мына формула бойынша айқындалады:
КҚР ауыл = (Кауыл.обл.1 х Собл.1 + Кауыл.обл.2 х Собл.2 + ... + Кауыл.обл.і х Cобл.i) / n, мұндағы:
n – өңірлер саны
Кауыл.обл. – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл.обл.i = 1 + 0,25 х (Сауыл.і/Собл.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халықтың саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Собл. – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін - коэффициент 1-ге (бірге) тең.
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.) / Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апатты аймақтарда жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Кплотн.рк = (Кплотн.район.1 х Чрайон.1+ Кплотн.район.2 х Чрайон.2 + … + Кплотн.район.i х Чрайон.i) / n, где
n – количество районов
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас.район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории РК согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле
Пнас.район. = Чрайон/Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;
При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (один с половиной).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 х Чобл.1+ Ксельск.обл.2 х Чобл.2 + … + Ксельск.обл.i х Чобл.i) / n, где:
n – количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 х (Чсело i/Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.)/ Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КжылытуҚР = (Кжылыту аудан 1 х Саудан 1+ Кжылыту аудан 2 х Саудан 2 + ... + Кжылыту аудан і х Саудан i)/n, мұндағы:
n – аудандар саны
Кжылыту аудан. – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар мен астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту аудан х (К аудан – КҚР/орташа)/КҚР /орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлемінде жылытуды жылдық көлеміне шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімінің негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + ...+ Каудан i)/ n
n – ҚР аудандарының саны.";
12-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"12. Денсаулық сақтау басқармасы басшысының бұйрығы негізінде бір айға МСАК субъектісіне бекітілген бір оқушыға интернат ұйымдарына жатпайтын орта білім беру ұйымдарының білім алушыларына медициналық көмек көрсетуге арналған түзету коэффициенттерін ескере отырып, жан басына шаққандағы нормативтің есебі, ол мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНММ = ЖНММ ҚР х Каудан тығыз. + ЖНММ ҚР х (Кжылыту аудан - 1) + ЖНММ ҚР х (Кэколог. - 1) + ЖНММ ҚР х (Кауыл - 1), мұндағы:
Каудан тығыз. – осы аудан/қала бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Каудан тығыз. = 1 + С х Тығыз.ҚР/Тығыз. аудан халқы, мұндағы:
С – республикалық маңызы бар қалаларды және астананы қоспағанда, аудандардың, қалалардың халық тығыздығының санынан республикалық маңызы бар қалалар мен астананы қоспағанда аудандар, қалалар халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.ҚР = Сқр/Sқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқаны нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес ҚР аумағының ауданы;
Тығыз.аудан халқ. – аудан немесе қаладағы халықтың тығыздығы мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тығыз.аудан халқ. = Саудан/Sаудан, мұндағы:
Саудан – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, тиісті ауданның, қаланың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sаудан – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес тиісті ауданның, қаланың аумағының ауданы;

Котопит.РК = (Котопит.район.1 х Чрайон.1+ Котопит.район.2 х Чрайон.2 + … + Котопит.район.i х Чрайон.i) / n, где
n – количество районов
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. – ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК.";
пункт 12 изложить в следующей редакции:
"12. Расчет подушевого норматива с учетом поправочных коэффициентов на оказание медицинской помощи обучающимся организаций среднего образования, не относящихся к интернатным организациям, на одного прикрепленного школьника, закрепленного к субъекту ПМСП на основании приказа руководителя управления здравоохранения, в месяц, осуществляется по формуле:
ПНШМ = ПНШМ РК х Кплотн.район + ПНШМ РК х (Котопит.район - 1) + ПНШМ РК х (Кэколог. - 1) + ПНШМ РК х (Ксельск. - 1), где:
Кплотн.район – коэффициент плотности населения по данному району/городу, который определяется по формуле:
Кплотн.район = 1 + В х Плотн.РК/Пнас.район., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы от численности населения районов, городов за исключением городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории РК согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.район. – плотность населения в районе, городе, которая определяется по формуле:
Пнас.район. = Чрайон/Sрайон, где:
Чрайон – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП соответствующего района, города, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрайон – площадь территории соответствующего района, города согласно данным официальной статистической информации;

Аудандар мен ауылдық елді мекендердегі халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде, тығыздық коэффициенті 2-ге тең.
Моноқалаларда және шағын қалаларда халыққа қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін тығыздық коэффициенті 1,5-ке (бір жарымға) тең.
Қала халқына қызмет көрсететін республикалық маңызы бар қалалардың, астананың және облыс орталықтарының МСАК субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірге) тең.
Кжылыту аудан – аудан, қала (оның ішінде республикалық, облыстық маңызы бар қалалар және астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту х (Каудан – КҚР/орташа)/КҚР/орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері деректерінің негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылытудың жылдық көлеміне арналған шығыстардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын ауданның, қаланың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚРорташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚРорташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + ... + Каудан і) /n
n – ҚР аудандарының саны
Кобл.ауыл – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кобл.ауыл i = 1 + 0,25 х (Сауыл і / Собл.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Собл. – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да МСАК көрсететін ауыл субъектісіне бекітілген халық саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Қала және ауыл халқына қызмет көрсететін МСАК субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін берілетін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті тек қана ауыл халқының санына қолданылады, қала тұрғындары үшін коэффициент 1-ге (бірге) тең.
Ауылдық елді мекендерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл субъектілеріне қолданылады.
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша ақыларды қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэколог. = (Vмсак + Vэкол.)/Vмсак
Vмсак – медициналық-санитариялық алғашқы көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірі азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптасатын экологиялық апат аймақтарындағы жұмыс үшін үстемеақы.";
40-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

При расчете коэффициента плотности населения в районах и сельских населенных пунктах больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2.
Для субъектов ПМСП, обслуживающих население в моногородах и малых городах, коэффициент плотности равен 1,5 (один с половиной).
Для субъектов ПМСП городов республиканского значения, столицы и областных центров, обслуживающих городское население, коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
Котопит.район – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (в т.ч. городов республиканского, областного значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. – ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит. – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 х (Чсело i / Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чсело – численность прикрепленного населения к субъекту села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъекту села).
Для субъектов ПМСП, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
Коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется к субъектам села.
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог. = (Vпмсп + Vэкол.) / Vпмсп
Vпмсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего первичную медико-санитарную помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.";
пункт 40 изложить в следующей редакции:

"40. Психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісіне ПНТ, ННТ, "ДНЭТ" АЖ-да тіркелген айына психикалық денсаулық орталықтарының бір науқасына арналған кешенді тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
КТпдо = (Vқарж.псих/нарко_жыл/Сорт.тізім псих/нарко_жыл/m, мұндағы:
КТпдо – айына психикалық денсаулық орталықтарының бір науқасына арналған кешенді тариф;
Vқарж.псих/нарко_жыл – алдағы қаржы жылына арналған шығыстарды ескере отырып, психикалық денсаулық орталығының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге арналған қаржыландыру көлемі;
Сорт.тізім псих/нарко_жыл – психикалық денсаулық орталықтары науқастарының жылдық орташа тізімдік саны, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Сорт.тізім псих/нарко_жыл = (Спсих/нарко.жыл басы + Спсих/нарко.жыл басы х Қөсім/100)/2, мұндағы:
Спсих/нарко.жыл басы – қаржы жылының басында ПНТ-да, ННТ-да тіркелген психикалық денсаулық орталықтары науқастарының саны;
Қөсім – психикалық денсаулық орталықтары науқастарының соңғы үш жылдағы орташа өсу қарқыны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Қөсім = (Спсих/нарко.жыл соңы (n1)/Спсих/нарко.жыл басы (n1) х 100 + Спсих/нарко. жыл соңы (n2)/С псих/нарко.жыл басы (n2) х 100+ Спсих/нарко. жыл соңы (n3) /С псих/нарко. жыл басы (n3) х 100)/3 , мұндағы:
Спсих/нарко. жыл басы – соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2, 3) жыл басына ПНТ, ННТ "ДНЭТ" АЖ-да тіркелген психикалық денсаулық орталығы науқастарының саны;
Спсих/нарко. жыл соңы – соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2, 3) жыл соңына ПНТ, ННТ "ДНЭТ" АЖ-да тіркелген психикалық денсаулық орталығы науқастарының саны;
m – психикалық денсаулық орталықтарының науқастарына медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.";
43-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"43. Туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектісінің ТАНҰТ-та тіркелген айына туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тарифті есептеу формуласы бойынша жүзеге асырылады:
Kттуб = (V қар.туб.жыл/ Сорт.тізім.туб.жыл) / m, мұндағы:
Kттуб – айына туберкулезбен ауыратын бір науқасқа арналған кешенді тариф;
V қар.туб.жыл – алдағы қаржы жылына арналған туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік көмек көрсетуге арналған қаржыландыру көлемі;
Сорт.тізім.туб.жыл – туберкулезбен ауыратын науқастардың жылдық орташа тізімдік саны, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
Сорт.тізім.туб.жыл = (Стуб.жыл басы + Стуб.жыл басы х Қөсім/100)/2, мұндағы:
Стуб.жыл басы – қаржы жылының басында ТАНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастардың саны;
Қөсім – соңғы үш жылдағы туберкулезбен ауыратын науқастардың орташа өсу қарқыны, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

"40. Расчет комплексного тарифа на одного больного центров психического здоровья в месяц, зарегистрированного в РПБ, РНБ ИС "ЭРДБ" субъекта здравоохранения, оказывающего медико-социальную помощь больным центров психического здоровья, осуществляется по формуле:
КТцпз = (Vфин.псих/нарко_год / Чср.спис.псих/нарко_год)/m, где:
КТцпз – комплексный тариф на одного больного центров психического здоровья в месяц;
Vфин.псих/нарко_год – объем финансирования на оказание медико-социальной помощи больным центра психического здоровья на предстоящий финансовый год;
Чср.спис.псих/нарко_год – годовая среднесписочная численность больных центров психического здоровья, которая рассчитывается по формуле:
Чср.спис.псих/нарко_год = (Чпсих/нарко нач. года + Чпсих/нарко нач.года х Тприроста / 100)/2, где:
Чпсих/нарко нач.года – численность больных центров психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста больных центров психического здоровья за последние три года, который определяется по формуле:
Тприроста = (Чпсих/нарко конец года (n1) / Чпсих/нарко нач. года (n1) х 100 + Чпсих/нарко конец года (n2) / Чпсих/нарко нач. года (n2) х 100 + Чпсих/нарко конец года (n3) / Чпсих/нарко нач. года (n3) х 100) / 3, где:
Чпсих/нарко. нач. года – численность больных центра психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ ИС "ЭРДБ" на начало года за период (n1, 2, 3) последних трех лет;
Чпсих/нарко конец года – численность больных центра психического здоровья, зарегистрированных в РПБ, РНБ ИС "ЭРДБ" на конец года за период (n1, 2, 3) последних трех лет;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медико-социальной помощи больным центров психического здоровья.";
пункт 43 изложить в следующей редакции:
"43. Расчет комплексного тарифа на одного больного туберкулезом в месяц, зарегистрированного в НРБТ, субъекту здравоохранения, оказывающему медико-социальную помощь больным туберкулезом осуществляется по формуле:
Кттуб = (Vфин.туб_год / Чср.спис.туб.год) / m, где:
Кттуб – комплексный тариф на одного больного туберкулезом в месяц;
Vфин.туб.год – объем финансирования на оказание медико-социальной помощи больным туберкулезом на предстоящий финансовый год;
Чср.спис.туб.год – годовая среднесписочная численность больных туберкулезом, которая рассчитывается по формуле:
Чср.спис.туб.год = (Чтуб.нач.года + Чтуб.нач. года х Тприроста /100)/2, где:
Чтуб.нач. года – численность больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ на начало финансового года;
Тприроста – средний темп прироста больных туберкулезом за последние три года, который определяется по формуле:

Қөсім = (Стуб.жыл соңы (n1)/Стуб.жыл басы (n1) х 100 + Стуб.жыл соңы (n2)/Стуб.жыл басы (n2) х 100 + Стуб.жыл соңы (n3) / Стуб.жыл басы (n3) х 100)/3, мұндағы:
Стуб.жыл басы – соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2, 3) жыл басына ТАНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастардың саны;
Стуб.жыл соңы – соңғы үш жыл кезеңінде (n1, 2, 3) жыл соңында ТАНҰТ-та тіркелген туберкулезбен ауыратын науқастардың саны;
m – туберкулезбен ауыратын науқастарға медициналық-әлеуметтік қызметтер көрсетуге қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылындағы айлардың саны.";
51-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"51. Айына ЖЖ көрсететін денсаулық сақтау субъектісін "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға ЖЖ көрсетуге арналған жан басына шаққандағы нормативтің есебі, кешенді формула бойынша жүзеге асырылады:
ЖНкеп.ЖЖ = (ЖНбаз.ЖЖҚР х ЖЖК ЖЖ + ЖНкеп.ЖЖҚР х (Көңір.тығыз - 1) + ЖНбаз.ЖЖҚР х (Кобл.жылыту - 1) + ЖНбаз.ЖЖҚР х (К ауыл.обл. - 1) + ЖНбаз.ЖЖҚР х (Кэколог - 1)) х Көңір, мұндағы:
ЖНбаз.ЖЖҚР – Қазақстан Республикасының аумағында бірыңғай болып табылатын түзету коэффициенттерін есепке алмағанда айқындалған айына "БХТ" АЖ-да тіркелген бекітілген бір адамға арналған ЖЖ базалық жан басына шаққандағы нормативі, ол мынадай формула бойынша есептеледі:
ЖНбаз.ЖЖҚР = ЖНорташаЖЖҚР/(ЖЖК ҚР + (КҚРөңір.тығыз – 1) + (КжылытуҚР – 1) + (КауылҚР – 1) + (КэкологҚР – 1)), мұндағы:
ЖНорташаЖЖҚР – алдағы қаржы жылына арналған Қазақстан Республикасы бойынша айына бір тұрғынға ЖЖ көрсетуге жан басына шаққандағы нормативтің орташа компоненті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖНорташаЖЖҚР = Vжж қр/Сқр/m, мұндағы:
Vжж қр – халыққа ЖЖ көрсетуге арналған Қазақстан Республикасы бойынша қаржыландырудың жоспарлы жылдық көлемі;
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдай бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген халықтың ЖЖ көрсету бойынша барлық денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны;
m – ЖЖ-ны қаржыландыру жүзеге асырылатын қаржы жылы ішіндегі айлар саны.
ЖЖК ҚР – Қазақстан Республикасы халқының жыныстық-жастық құрылымы бойынша "БХТ" АЖ деректері негізінде есептелген Қазақстан Республикасы деңгейінде халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының орташа жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формуламен айқындалады:
ЖЖКҚР = (ЖЖКобл.1 + ЖЖКобл.2 + .. + ЖЖКобл. i)/ n
n – өңірлер саны
ЖЖКобл. – өңір бойынша халықтың медициналық көрсетілетін қызметтерді тұтынуының жыныстық-жастық түзету коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ЖЖКобл. = ∑ (Собл. k/n х ЖЖК МСАК(n))/ Собл., мұндағы:
Собл. – "БХТ" АЖ тіркелген өңірдің бекітілген халық саны;
Собл k/n – "БХТ" АЖ тіркелген жыныстық-жас тобына жататын халықтың нөмірі n, өңірдің бекітілген халық саны нөмірі k;
ЖЖК МСАК(n) – осы Әдістемеге 4-қосымшаға сәйкес n нөмірі жыныстық-жастық топтың жыныстық-жастық түзету коэффициенті.
ЖЖ субъектісіне бекітілген халық саны және халықтың жыныстық-жастық құрамы алдағы қаржы жылына арналған ЖЖ көрсетуге арналған қаржыландыру көлемін есептеу немесе уәкілетті органның шешімі бойынша ағымдағы қаржы жылы ішінде оны түзету үшін пайдаланылатын халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе айдың соңғы күніндегі жағдай бойынша БХТ базасындағы халық бойынша деректер негізінде айқындалады.
Ктығыз.қр – Қазақстан Республикасы халқының тығыздығының орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Тприроста = (Чтуб.конец года (n1) /Чтуб.нач. года (n1) х 100+ Чтуб.конец года (n2) / Чтуб.нач. года (n2) х 100+ Чтуб.конец года (n3) /Чтуб.нач. года(n3) х 100)/3, где:
Чтуб.нач. года – численность больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ на начало года за период (n1, 2, 3) последних трех лет;
Чтуб.конец года – численность больных туберкулезом, зарегистрированных в НРБТ на конец года за период (n1, 2, 3) последних трех лет;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование на оказание медико-социальных услуг больным туберкулезом.";
пункт 51 изложить в следующей редакции:
"51. Расчет подушевого норматива на оказание СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН" к субъекту здравоохранения, оказывающему СП, в месяц, осуществляется по комплексной формуле:
ПНгар.СП = (ПНбаз.СПРК х ПВК СП + ПНбаз.СПРК х (Кплотн.регион - 1) + ПНбаз.СПРК х (Котопит.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Ксельск.обл. - 1) + ПНбаз.СПРК х (Кэколог - 1)) х Крегион, где:
ПНбаз.СПРК – базовый подушевой норматив СП на одного прикрепленного человека, зарегистрированного в ИС "РПН", в месяц, определенный без учета поправочных коэффициентов, являющийся единым на территории Республики Казахстан, который рассчитывается по формуле:
ПНбаз.СПРК = ПНсред. СПРК/(ПВК РК + (Кплот.регионРК – 1) + (Котопит.РК – 1) + (Ксельск.РК – 1) + (Кэколог.РК – 1)), где:
ПНсред. СПРК – средний компонент подушевого норматива на оказание СП на одного жителя в месяц по Республике Казахстан на предстоящий финансовый год, который определяется по формуле:
ПНсред. СПРК = Vсп рк/Чрк/m, где:
Vсп рк – плановый годовой объем финансирования по Республике Казахстан на оказание СП населению;
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем организациям по оказанию СП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
m – количество месяцев в финансовом году, в течение которых будет осуществляться финансирование СП.
ПВК РК – средний половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением на уровне Республики Казахстан, рассчитанный на основе данных ИС "РПН" по половозрастной структуре населения Республики Казахстан, который определяется по формуле:
ПВК РК = (ПВКобл.1 + ПВКобл.2 + ... + ПВКобл. i)/ n
n – количество регионов
ПВКобл. – половозрастной поправочный коэффициент потребления медицинских услуг населением по региону, который определяется по формуле:
ПВКобл. = ∑ (Чобл k/n х ПВК ПМСП(n))/ Чобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН";
Чобл. k/n – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН" номер k населения, попадающего в половозрастную группу номер n;
ПВК ПМСП(n) – половозрастной поправочный коэффициент половозрастной группы номер n, согласно приложению 4 к настоящей Методике;
Численность населения и половозрастной состав населения, прикрепленного к субъекту СП, определяется на основе данных по населению из базы РПН по результатам кампании свободного прикрепления населения или по состоянию на последний день месяца, которые используются для расчета объема финансирования на оказание СП на предстоящий финансовый год или его корректировки в течение текущего финансового года по решению уполномоченного органа.
Кплотн.рк – средний коэффициент плотности населения по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

Ктығыз.қр = (Ктығыз.обл.1 х Собл.1+ Ктығыз.обл.2 х Собл.2 + … + Ктығыз.обл. і х Собл.і)/n
n – өңірлер саны
Ктығыз.обл – осы облыс бойынша халық тығыздығының коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Ктығыз.обл = 1 + С х Тығыз.ҚР /Тығыз.обл.халқ., мұндағы:
С – облыстардың республикалық маңызы бар қалалардың және астананың халық тығыздығының облыстардың республикалық маңызы бар қалалардың және астананың халқының санынан ауытқуы ескерілетін салмақ (Пирсонның сызықтық корреляция коэффициентін есептеу);
Тығыз.ҚР – Қазақстан Республикасы бойынша халықтың орташа тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
ҚР тығыз. = Сқр/Sқр, мұндағы:
Сқр – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижесі бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күніндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, Қазақстан Республикасының барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sқр – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес ҚР аумағының ауданы;
Тығыз.обл.халқ. – облыс халқының тығыздығы, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Тығыз.обл.халқ. = Собл./Sобл., мұндағы:
Собл. – халықтың еркін бекітілу науқанының нәтижелері бойынша немесе қаржыландыруды есептеу үшін пайдаланылатын айдың сол күндегі жағдайы бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген облыстың барлық МСАК субъектілеріне бекітілген халық саны;
Sобл. – ресми статистикалық ақпарат деректеріне сәйкес облыс аумағының ауданы;
Республикалық маңызы бар қалалардың, астананың ЖЖ субъектілері үшін халық тығыздығының коэффициенті 1-ге (бірге) тең.
Халық тығыздығының коэффициенті 2 (екіден) артық есептелген кезде тығыздық коэффициенті 2-ге (екіге) тең.
КауылҚР – Қазақстан Республикасы бойынша ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыны есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл ҚР = (Кауыл.обл. 1 х Собл.1 + Кауыл обл. 2 х Собл. 2 + … + Кауыл обл. i х Собл. і)/ n
n – өңірлер саны
Кауыл обл. – облыстар үшін ауылдық жерлерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кауыл обл.і = 1+0,25 х (Сауыл і / Собл.і х ЕҮауыл), мұндағы:
ЕҮауыл – ауыл субъектілерінің ағымдағы шығындарының жалпы көлемінде лауазымдық жалақы бойынша еңбекақы төлеуге шығындар үлесі;
Сауыл – осы аудан немесе ауыл бойынша "БХТ" АЖ-да тіркелген, ЖЖ көрсететін денсаулық сақтау субъектілеріне бекітілген халық саны (бұдан әрі – ауыл субъектісіне бекітілген халық саны).
Собл – "БХТ" АЖ-да тіркелген өңірдің бекітілген халық саны.
Қала және ауыл халқына білікті мамандарды тарта отырып, санитариялық автокөлік көрсететін ЖЖ және медициналық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілері үшін ауылдық жерде жұмыс істегені үшін үстемеақыларды есепке алу коэффициенті ауыл халқының санына ғана қолданылады, қала халқы үшін коэффициент 1-ге (бірге) тең.
КжылытуҚР – Қазақстан Республикасы бойынша жылыту маусымының ұзақтығын есепке алудың орташа коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:

Кплотн.рк = (Кплотн.обл.1 х Чобл.1+ Кплотн.обл.2 х Чобл.2 + … + Кплотн.обл.i х Чобл.i) / n
n – количество регионов
Кплотн.обл. – коэффициент плотности населения по данной области, который определяется по формуле:
Кплотн.обл = 1 + В х Плотн.РК/Пнас обл., где:
В – вес, с которым учитывается отклонение плотности населения областей, городов республиканского значения и столицы от численности населения областей, городов республиканского значения и столицы (расчет коэффициента линейной корреляции Пирсона);
Плотн.РК – плотность населения в среднем по Республике Казахстан, которая определяется по формуле:
Плотн.РК = Чрк/Sрк, где:
Чрк – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП Республики Казахстан, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sрк – площадь территории РК согласно данным официальной статистической информации;
Пнас.обл. – плотность населения в области, которая определяется по формуле.
Пнас.обл.= Чобл./Sобл., где:
Чобл. – численность прикрепленного населения ко всем субъектам ПМСП области, зарегистрированная в ИС "РПН" по результатам кампании свободного прикрепления населения, или по состоянию на дату месяца, которая используется для расчета финансирования;
Sобл. – площадь территории области согласно данным официальной статистической информации;
Для субъектов СП городов республиканского значения, столицы коэффициент плотности населения равен 1 (единице).
При расчете коэффициента плотности населения больше 2 (двух), то коэффициент плотности равен 2 (двум).
Ксельск.РК – средний коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
Ксельск.РК = (Ксельск.обл.1 х Чобл.1+ Ксельск.обл.2 х Чобл. 2 + … + Ксельск.обл.i х Чобл.i) / n
n - количество регионов
Ксельск.обл. – коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности для областей, который определяется по формуле:
Ксельск.обл.i = 1 + 0,25 х (Чсело i / Чобл. i х ДОсело), где:
ДОсело – доля затрат на оплату труда по должностному окладу в общем объеме текущих затрат субъектов села;
Чсело – численность прикрепленного населения к субъектам села, оказывающему ПМСП, зарегистрированная в ИС "РПН" по данному району или селу (далее – численность прикрепленного населения к субъектам села);
Чобл. – численность прикрепленного населения региона, зарегистрированная в ИС "РПН".
Для субъектов здравоохранения, оказывающих СП и медицинскую помощь с привлечением квалифицированных специалистов, оказываемую санитарным автотранспортом, обслуживающих городское и сельское население, коэффициент учета надбавок за работу в сельской местности применяется только на численность сельского населения, для городского населения - коэффициент равен 1 (единице).
Котопит.РК – средний коэффициент учета продолжительности отопительного сезона по Республике Казахстан, который определяется по формуле:

КжылытуҚР = (Кжылыту аудан 1. х Саудан 1+ Кжылыту аудан 2 х Саудан 2+ … + Кжылыту аудан і х Саудан і) / n
n – аудандар саны
Кжылыту аудан – аудан, қала (республикалық маңызы бар қала және астана) үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
Кжылыту аудан = 1 + Үжылыту х (Каудан - КҚР/орташа)/ КҚР/орташа, мұндағы:
Кжылыту аудан – аудан үшін жылыту маусымының ұзақтығын есепке алу коэффициенті;
Үжылыту – өткен жылғы тиісті ауданда, қалада амбулаториялық-емханалық көмек көрсететін денсаулық сақтау субъектілерінің деректері негізінде ағымдағы шығындардың жалпы жылдық көлеміндегі жылыту жылдық көлеміне арналған шығындардың үлесі;
Каудан – алдағы қаржы жылына арналған қаржыландыру көлемін есептеу үшін пайдаланылатын облыстың (республикалық маңызы бар қаланың және астананың) жергілікті атқарушы органының шешімі негізінде айқындалған аудан, қала (республикалық маңызы бар қалалар және астана) бойынша жылыту маусымының кезеңі;
КҚР/орташа – Қазақстан Республикасы бойынша орташа жылыту маусымының кезеңі, ол мынадай формула бойынша айқындалады:
КҚР/орташа = (Каудан 1 + Каудан 2 + … + Каудан i)/n
n – ҚР аудандарының саны
Экологиялық түзету коэффициентін Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес экологиялық апат аймақтарында және Семей ядролық полигонындағы ядролық сынақ аумақтарында тұратын жұмыскерлерге қосымша үстемеақымен қамтамасыз ету үшін денсаулық сақтау субъектілері көздейді.
Кэколог.ҚР = (Кэколог.1 + Кэколог.2 +…+ Кэколог.i)/n
n – ҚР өңірлерінің саны
Кэколог. = (Vжж + Vэкол.) / Vжж
Vжж – жедел медициналық жәрдем көрсететін денсаулық сақтау субъектісі үшін кезекті жоспарлы кезеңге арналған қаржыландыру көлемі;
Vэкол. – Арал өңірінің азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ және СЯСП азаматтарын әлеуметтік қорғау туралы ҚРЗ сәйкес облыс деңгейінде қалыптастырылатын экологиялық апат аймақтарында жұмыс істегені үшін үстемеақы төлеуге көзделген қаражаттың жылдық көлемі.
Көңір – тарифті түзету және республикалық маңызы бар қалалар мен астанада денсаулық сақтау субъектілерінің тұрақты жұмыс істеуін қамтамасыз ету мақсатында белгіленетін түзету коэффициенті.";
52-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"52. "Рұқсаттар және хабарламалар туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес рұқсат құжаттары бар денсаулық сақтау субъектілері бірлесіп орындау үшін тартылған жағдайда жедел медициналық жәрдемді бір шақыру тарифі паллиативтік көмектің мобильдік бригадасының бір шығуы үшін бір медициналық қызметті көрсетуге арналған шығыстар сомасымен айқындалады, ол осы Әдістеменің 4-тармағының 1), 2), 3) және 7) тармақшаларында көзделген шығыстарды қамтиды.
1 қоңырау/шығу тарифін есептеу мынадай формула бойынша жүзеге асырылады:
Тқоңырау/шығу = Жалақы х tқоңырау/шығу + салықтар + (ДҚ + МБ + ЖЖМ +басқалар) / қоңырау/шығу саны, мұндағы:
Жалақы – тиісті персоналдың жалақысы;
tқоңырау/шығу – 1 қоңырау/шығу уақыты;
қоңырау/шығу саны – есептік кезеңдегі қоңыраулар саны;
ДҚ, МБ, ЖЖМ, басқалар – есептік кезеңдегі нақты шығыстардың сомасы.".

Котопит.РК = (Котопит.район.1 х Чрайон.1+ Котопит.район.2 х Чрайон.2 + … + Котопит.район.i х Чрайон.i) / n
n - количество районов
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района, города (города республиканского значения и столицы), который определяется по формуле:
Котопит.район. = 1 + Дотопит. х (Прайон. - ПРК/сред.)/ПРК/сред., где:
Котопит.район. – коэффициент учета продолжительности отопительного сезона для района;
Дотопит – доля затрат на годовой объем отопления в общем годовом объеме текущих затрат на основании данных субъектов здравоохранения, оказывающих амбулаторно-поликлиническую помощь в соответствующем районе, городе за прошедший год;
Прайон. – период отопительного сезона по району, городу (городу республиканского значения и столице), определенный на основании решения местного исполнительного органа области (города республиканского значения и столицы), который используется для расчета объема финансирования на предстоящий финансовый год;
ПРК/сред. – период отопительного сезона в среднем по Республике Казахстан, который определяется по формуле:
ПРК/сред. = (Прайон. 1 + Прайон. 2 + … + Прайон. i)/n
n – количество районов РК
Поправочный экологический коэффициент предусматривается субъектам здравоохранения для обеспечения доплат работникам, проживающим в зонах экологического бедствия и на территориях ядерного испытания на Семипалатинском ядерном полигоне в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Кэколог.РК = (Кэколог.1 + Кэколог.2 +…+ Кэколог.i)/n
n – количество регионов РК
Кэколог. = (Vсп + Vэкол.) / Vсп
Vсп – объем финансирования на очередной плановый период для субъекта здравоохранения, оказывающего скорую медицинскую помощь;
Vэкол. – годовой объем средств, предусмотренный на оплату надбавки за работу в зонах экологического бедствия, который формируется на уровне области в соответствии с ЗРК о соцзащите граждан Приаралья и ЗРК о соцзащите граждан СИЯП.
Крегион – поправочный коэффициент, устанавливаемый с целью корректировки тарифа и обеспечения устойчивого функционирования субъектов здравоохранения в городах республиканского значения и столице.";
пункт 52 изложить в следующей редакции:
"52. Тариф за один вызов скорой медицинской помощи в случае привлечения для соисполнения субъекта здравоохранения, имеющего разрешительные документы в соответствии с Законом Республики Казахстан "О разрешениях и уведомлениях", за один выезд мобильной бригады паллиативной помощи, за один вызов мобильной бригады в условиях амбулаторной помощи определяется суммой расходов на оказание одной медицинской услуги, которая включает расходы, предусмотренные подпунктами 1), 2), 3) и 7) пункта 4 настоящей Методики.
Расчет тарифа на 1 вызов/выезд осуществляется по следующей формуле:
Твызов/выезд = ЗП х tвызов/выезд + налоги + ЛС + МИ + ГСМ + прочие)/ кол.вызов/выезд, где:
ЗП – заработная плата соответствующего персонала;
tвызов/выезд – время на 1 вызов/выезд;
кол.вызов/выезд – количество вызовов за отчетный период;
ЛС, МИ, ГСМ, прочие – сумма фактических расходов за отчетный период.".

2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Экономика, қаржы және корпоративтік басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
Е. Оспанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Cтратегиялық жоспарлау және
реформалар агенттігі
Ұлттық статистика бюросы
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 27 маусымдағы
№ 34 Бұйрығына
1-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру
қағидаларына
12-қосымша
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы
Индексі: 12-ЖШЕ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
Алдыңғы жылға арналған жоспар, мың теңге
Алдыңғы жылғы факт, мың теңге
Ауытқу, мың теңге
1
2
3
4
5
6
II
ШЫҒЫСТАР, барлығы:
оның ішінде:
110
Жалақы
оның ішінде: медициналық персонал
әкімшілік-шаруашылық персоналы
120
Жұмыс берушілердің жарналары
оның ішінде: медициналық персонал
әкімшілік-шаруашылық персоналы
140
Қорды сатып алу
141
Тамақ өнiмдерiн сатып алу
142
Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы басқа да бұйымдарды сатып алу
143
Заттай мүлiктердi, басқа да нысанды және арнаулы киім-кешектер сатып алу, тігу және жөндеу
144
Отын, жанар-жағар май материалдарын сатып алу
149
Басқа да қорларды сатып алу
150
Көрсетілетін қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
151
Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу: оның ішінде:
электр энергиясы
жылу
сумен жабдықтау мен канализация
152
Байланыс қызметтеріне ақы төлеу
153
Көлiктiк қызметтерге ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу үшін ақы төлеу
159
Басқа да көрсетілетін қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа да ағымдағы шығындар
161
Ел iшiндегi іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актiлерiн орындау
169
Басқа да ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж, салықтар мен бюджетке басқа да міндетті төлемдер, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Күрделі шығыстар (толық жазу)
Ескертпе:
* - денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен есептілік
мәліметтеріне сәйкес
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
"Жүкқұжат шығыстарын
есептеу үшін денсаулық сақтау
субъектісі шығыстарының
құрылымы" әкімшілік
деректерді жинауға
арналған нысанға
қосымша
"Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісінің шығыстар құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

2. Департаменту экономики, финансов и корпоративного управления Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.".
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения Республики Казахстан
Е. Оспанов
"СОГЛАСОВАНО"
Бюро национальной статистики
Агентства по стратегическому
планированию и реформам
Республики Казахстан
Приложение к приказу 1
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июня 2024 года № 34
Приложение 12
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской помощи
и (или) в системе обязательного
социального медицинского
страхования
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов*
Индекс: 12-РНР
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20___год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Подкласс
Специфика
Наименование
План на предыдущий год, тыс. тенге
Факт за предыдущий год, тыс. тенге
Отклонение, тыс. тенге
1
2
3
4
5
6
II
РАСХОДЫ, всего:
в том числе:
110
Заработная плата
в том числе: медицинского персонала
административно-хозяйственного персонала
120
Взносы работодателей
в том числе: медицинского персонала
административно-хозяйственного персонала
140
Приобретение запасов
141
Приобретение продуктов питания
142
Приобретение лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения
143
Приобретение, пошив и ремонт предметов вещевого имущества и другого форменного и специального обмундирования
144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
149
Приобретение прочих запасов
150
Приобретение услуг и работ
151
Оплата коммунальных услуг, в том числе:
электроэнергия
отопление
водоснабжение и канализация
152
Оплата услуг связи
153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Капитальные расходы (расшифровать)
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Наименование медицинской организации _______________________
Адрес______________________________________________________
Адрес электронной почты____________________________________
Телефон____________________________________________________
Исполнитель________________________________ ______________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
__________________________________________ ________________
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Структура расходов субъекта
здравоохранения для расчета
накладных расходов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды референттік денсаулық сақтау субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 2-бағанда шығыстар ерекшелігінің коды көрсетіледі;
7. 3-бағанда шығыстардың баптары көрсетіледі;
8. 4-5 бағандарда қосалқы мердігерлік және денсаулық сақтау басқармасымен шарттар бойынша медициналық көрсетілетін қызметтер тарификаторы бойынша өтелетін сома (алдыңғы жылғы жоспар мен факті) мың теңгемен көрсетіледі;
9. 6-бағанда 4 және 5-бағандардағы ауытқулар мың теңгемен көрсетіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрінің
міндетін атқарушы
2024 жылғы 27 маусымдағы
№ 34 Бұйрығына
2-қосымша
Тегін медициналық көмектің
кепілдік берілген көлемі
шеңберінде және міндетті
әлеуметтік медициналық
сақтандыру жүйесінде
көрсетілетін медициналық
қызметтерге тарифтерді
қалыптастыру қағидаларына
18-қосымша
Жұмыс органына ұсынылады:
Әкімшілік деректер нысаны интернет-ресурста орналастырылған: https://www.dsm.gov.kz
Атауы: Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісінің шығыстарының құрылымы
Индексі: 18-ЖШЕДСШҚ
Кезеңділігі: қажеттілігіне қарай
Есептік кезең: 20__жыл
Ақпаратты ұсынатын тұлғалар тобы: Референттік денсаулық сақтау субъектілері
Нысанды ұсыну мерзімі: хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде
Кіші сыныбы
Ерекшелігі
Атауы
Алдыңғы жылға арналған жоспар
Алдыңғы жылғы факт
Ауытқу
1
2
3
4
5
6
II
ШЫҒЫСТАР, барлығы, мың теңге:
оның ішінде:
110
Жалақы
оның ішінде: медицина персоналы
әкімшілік-шаруашылық персоналы
120
Жұмыс берушілердің жарналары
оның ішінде: медициналық персонал
әкімшілік-шаруашылық персоналы
140
Қорды сатып алу
141
Тамақ өнімдерін сатып алу
142
Дәрілік заттар және медициналық мақсаттағы басқа да бұйымдарды сатып алу
143
Заттай мүліктерді, басқа да нысанды және арнаулы киім-кешектер заттарын сатып алу, тігу және жөндеу
144
Отын, жанар-жағар май материалдарын сатып алу
149
Басқа да қорларды сатып алу
150
Көрсетілетін қызметтер мен жұмыстарды сатып алу
151
Коммуналдық қызметтерге ақы төлеу, оның ішінде:
электр энергиясы
жылу
сумен жабдықтау және канализация
152
Байланыс қызметтеріне ақы төлеу
153
Көліктік қызметтерге ақы төлеу
154
Үй-жайды жалға алу үшін ақы төлеу
159
Басқа да көрсетілетін қызметтер мен жұмыстарға ақы төлеу
160
Басқа да ағымдағы шығындар
161
Ел ішіндегі іссапарлар мен қызметтік сапарлар
162
Елден тыс жерлерге іссапарлар мен қызметтік сапарлар
165
Атқарушылық құжаттарды, сот актілерін орындау
169
Басқа да ағымдағы шығындар (айыппұл, тұрақсыздық, комиссиялық төлемдер, кіріс жарналары; мемлекеттік баж, салықтар мен бюджетке басқа да міндетті төлемдер, олар бойынша өсімпұлдар мен айыппұлдар (әлеуметтік салықтан өзге)
Күрделі шығыстар (толық жазу)
Ескертпе:
* - денсаулық сақтау субъектісінің зерттелетін кезеңге бухгалтерлік есеп пен
қаржылық есептілік мәліметтеріне сәйкес
Медициналық ұйымның атауы _____________________________________
Мекенжайы _____________________________________________________
Электрондық пошта мекенжайы ____________________________________
Орындаушы _____________________________________________________
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы
Денсаулық сақтау субъектісінің құрылымдық бөлімшесінің басшысы
_________________________________________________________________
(Лауазымы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда)/ қолы)
Мөрдің орны (жеке кәсіпкерлер болып табылатын тұлғаларды қоспағанда)
"Жүкқұжат шығыстарын
есептеу үшін денсаулық сақтау
субъектісі шығыстарының
құрылымы" әкімшілік
деректерді жинауға арналған
нысанға
қосымша
"Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісінің шығыстар құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды толтыру бойынша түсіндірме

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" (далее – Форма);
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган;
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов;
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления;
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 2 указывается код специфики расходов;
7. В графе 3 указывается статья расходов;
8. В графах 4-5 указывается сумма по договорам субподряда и с управлением здравоохранения, возмещаемые по тарификатору медицинских услуг (план и факт на предыдущий год) в тыс. тенге;
9. В графе 6 указывается отклонение граф 4 и 5, в тыс. тенге.
Приложение к приказу 2
Исполняющий обязанности
Министра здравоохранения
Республики Казахстан
от 27 июня 2024 года № 34
Приложение 18
к Правилам формирования
тарифов на медицинские услуги,
оказываемые в рамках
гарантированного объема
бесплатной медицинской
помощи и (или) в системе
обязательного социального
медицинского страхования
Представляется: Рабочий орган
Форма административных данных размещена на интернет-ресурсе:
https://www.dsm.gov.kz
Наименование: Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов*
Индекс: 18-СРДРНР
Периодичность: по мере необходимости
Отчетный период: 20___год
Круг лиц, представляющих информацию: Референтные субъекты здравоохранения
Срок представления формы: в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления
Подкласс
Специфика
Наименование
План на предыдущий год
Факт за предыдущий год
Отклонение
1
2
3
4
5
6
II
РАСХОДЫ, всего, тыс.тенге:
в том числе:
110
Заработная плата
в том числе: медицинского персонала
административно-хозяйственного персонала
120
Взносы работодателей
в том числе: медицинского персонала
административно-хозяйственного персонала
140
Приобретение запасов
141
Приобретение продуктов питания
142
Приобретение лекарственных средств и прочих изделий медицинского назначения
143
Приобретение, пошив и ремонт предметов вещевого имущества и другого форменного и специального обмундирования
144
Приобретение топлива, горюче-смазочных материалов
149
Приобретение прочих запасов
150
Приобретение услуг и работ
151
Оплата коммунальных услуг, в том числе:
электроэнергия
отопление
водоснабжение и канализация
152
Оплата услуг связи
153
Оплата транспортных услуг
154
Оплата за аренду помещения
159
Оплата прочих услуг и работ
160
Другие текущие затраты
161
Командировки и служебные разъезды внутри страны
162
Командировки и служебные разъезды за пределы страны
165
Исполнение исполнительных документов, судебных актов
169
Прочие текущие затраты (штрафы, неустойка, комиссионные платежи, вступительные взносы; государственная пошлина, налоги и другие обязательные платежи в бюджет, пеня и штрафы по ним (кроме социального налога)
Капитальные расходы (расшифровать)
Примечание:
* – согласно данным бухгалтерского учета и финансовой отчетности субъекта здравоохранения за исследуемый период.
Наименование медицинской организации ____________________________
Адрес ___________________________________________________
Адрес электронной почты _________________________________________
Телефон ___________________________________________________
Исполнитель _______________________________________
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) подпись
Руководитель структурного подразделения субъекта здравоохранения
_________________________________ __
(Должность, фамилия, имя, отчество (при его наличии)/подпись)
Место для печати (за исключением лиц, являющихся субъектами частного предпринимательства)
Приложение к форме,
предназначенной для сбора
административных данных
"Структура расходов субъекта
здравоохранения для расчета
накладных расходов"
Пояснение по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов"

1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы түсіндірме "Жүкқұжат шығыстарын есептеу үшін денсаулық сақтау субъектісі шығыстарының құрылымы" әкімшілік деректерді жинауға арналған нысанды (бұдан әрі – Нысан) толтыру бойынша бірыңғай талаптарды айқындайды;
2. Нысанды денсаулық сақтаудың референтті субъектілері толтырады және жұмыс органына ұсынады;
3. Нысанға денсаулық сақтау субъектілері болып табылатын ұйымның басшысы не оның міндетін атқаратын адам тегін және аты-жөнін көрсете отырып қол қояды;
4. Нысан хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсынылады;
5. Нысан мемлекеттік және орыс тілдерінде толтырылады.
2-тарау. Нысанды толтыру
6. 2-бағанда шығыстар ерекшелігінің коды көрсетіледі;
7. 3-бағанда шығыстар баптарының атауы көрсетіледі;
8. 4-5-бағандарда алдыңғы жылғы жоспар мен факті, мың теңгеде көрсетіледі.
9. 6-бағанда 4 және 5-бағандардағы ауытқулар, мың теңгеде көрсетіледі.

Глава 1. Общие положения
1. Настоящее пояснение определяет единые требования по заполнению формы, предназначенной для сбора административных данных "Структура расходов субъекта здравоохранения для расчета накладных расходов" (далее – Форма).
2. Форма заполняется референтными субъектами здравоохранения и предоставляется в Рабочий орган.
3. Форма подписывается руководителем организации, выступающей субъектами здравоохранения, либо лицом, исполняющим его обязанности, с указанием его фамилии и инициалов.
4. Форма предоставляется в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления.
5. Форма заполняется на государственном и русском языках.
Глава 2. Заполнение формы
6. В графе 2 указывается код специфики.
7. В графе 3 указывается наименование статей расходов.
8. В графах 4-5 указываются план и факт предыдущего года, тыс. тенге.
9. В графе 6 указывается отклонение между графами 4 и 5, тыс. тенге.