"Өз кәсібінің үздiгі" атағын беру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2024 жылғы 28 маусымдағы № 44 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 28 маусымда № 34653 болып тіркелді
"Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 272-бабының 3-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған "Өз кәсібінің үздiгі" атағын беру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Ғылым және адами ресурстар департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жариялағаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркегеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін он күнтізбелік күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
А. Альназарова
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрі
2024 жылғы 28 маусымдағы
№ 44 Бұйрықпен
бекітілген
"Өз кәсібінің үздiгі" атағын беру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. "Өз кәсібінің үздiгі" атағын беру Қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Халық денсаулығы және денсаулық сақтау жүйесі туралы" Қазақстан Республикасының Кодексі 272-бабының 3-1-тармағына сәйкес әзірленді және меншік нысаны мен ведомстволық тиістілігіне қарамастан денсаулық сақтаудың білім беру ұйымдарының медицина және/немесе фармацевтика қызметкерлеріне "Өз кәсібінің үздiгі" атағын (бұдан әрі – атақ) беру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі ұғымдар:
1) апелляциялық комиссия (бұдан әрі – Апелляциялық комиссия) – конкурстың нәтижелерін қайта қарау үшін республикалық, облыстық (республикалық маңызы бар қалалар мен астана) деңгейлерде құрылатын комиссия;
2) конкурсқа қатысушы портфолиосы – онда қатысушының денсаулық сақтау саласындағы медицина және фармацевтика қызметіндегі/білім беру қызметіндегі жеке және кәсіби жетістіктері, медицина және фармацевтика қызметкерінің денсаулық сақтау жүйесін дамытуға/білім алушыларды оқыту, тәрбиелеу мен дамыту нәтижелерімен қосқан үлесі, денсаулық сақтау жүйесін дамытуда оқытушының үлесі ұсынылатын жеке папка (электрондық парақша);

Об утверждении Правил присвоения звания "Лучший в профессии"
Приказ Министра здравоохранения Республики Казахстан от 28 июня 2024 года № 44. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 28 июня 2024 года № 34653
В соответствии с пунктом 3-1 статьи 272 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила присвоения звания "Лучший в профессии".
2. Департаменту науки и человеческих ресурсов Министерства здравоохранения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства здравоохранения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства здравоохранения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра здравоохранения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
А. Альназарова
Утверждены приказом
Министр здравоохранения
Республики Казахстан
от 28 июня 2024 года № 44
Правила присвоения звания "Лучший в профессии"
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила присвоения звания "Лучший в профессии" (далее – Правила) разработаны в соответствии с пунктом 3-1 статьи 272 Кодекса Республики Казахстан "О здоровье народа и системе здравоохранения" и определяют порядок присвоения звания "Лучший в профессии" (далее – звание) медицинским и(или) фармацевтическим работникам организаций здравоохранения независимо от форм собственности и ведомственной подчиненности, организаций образования здравоохранения.
2. В Правилах используются следующие основные понятия:
1) апелляционная комиссия (далее – Апелляционная комиссия) – комиссия, создаваемая на республиканском, областном (городов республиканского значения и столицы) уровнях для пересмотра результатов конкурса;
2) портфолио участника конкурса – индивидуальная папка (электронная страница), в которой представлены его личные и профессиональные достижения в медицинской и фармацевтической деятельности/образовательной деятельности в области здравоохранения, результаты и вклад медицинского и фармацевтического работника в развитие системы здравоохранения/обучения, воспитания и развития его обучающихся, вклад преподавателя в развитие системы здравоохранения;

3) өңірлік конкурстық комиссия (бұдан әрі – Өңірлік комиссия) – конкурстың өңірлік кезеңінің жеңімпаздарын анықтау және конкурстың келесі кезеңіне қатысуға ұсыным беру үшін облыстық (республикалық маңызы бар қалалар мен астана) деңгейінде құрылған комиссия;
4) республикалық конкурстық комиссия (бұдан әрі – Республикалық комиссия) – номинациялар бойынша "Өз кәсібінің үздiгі" атағын беру үшін денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган құрған комиссия.
3. Бұл атақ денсаулық сақтау саласындағы жоғары жетістіктері үшін оларды ынталандыру және қолдау мақсатында медицина және фармацевтика қызметкерлеріне беріледі.
4. Медицина және фармацевтика қызметкерлеріне мынадай номинациялар бойынша атақтар беріледі:
- "Үздік стационар дәрігері",
- "Үздік медициналық-санитариялық алғашқы көмек дәрігері",
- "Үздік жедел жәрдем дәрігері",
- "Үздік ауыл дәрігері",
- "Үздік провизор",
- "Үздік денсаулық сақтау менеджері",
- "Үздік медициналық ЖОО оқытушысы",
- "Үздік санитариялық-эпидемиологиялық бейін дәрігері",
- "Үздік санитариялық-эпидемиологиялық сараптама маманы",
- "Үздік денсаулық сақтаудағы әлеуметтік қызметкер",
- "Үздік медицина колледжі оқытушысы",
- "Үздік денсаулық сақтау саласындағы ғалым",
- "Үздік стационар мейіргері",
- "Үздік медициналық-санитариялық алғашқы көмек мейіргері",
- "Үздік ауыл мейіргері",
- "Үздік акушер",
- "Үздік фельдшер".
5. Медицина және фармацевтика қызметкеріне сол бір номинация бойынша атақ он жыл ішінде бір реттен артық берілмейді.
2-тарау. "Өз кәсібінің үздiгі" атағын тағайындау тәртібі
6. "Өз кәсібінің үздiгі" атағын беру конкурсына штаттық қызметкерлер болып табылатын және конкурсқа қатысу үшін құжаттарды ұсыну сәтінде үздіксіз өтілі бар, конкурсқа құжаттарды ұсыну сәтінде мынадай талаптарға сәйкес келетін Қазақстан Республикасының азаматтары, денсаулық сақтау ұйымдары мен денсаулық сақтаудың білім беру ұйымдарының медицина және фармацевтика қызметкерлері қатысады (бұдан әрі – конкурсқа қатысушы):
1) кемінде 10 жыл үздіксіз практикалық жұмыс өтілі бар дәрігерлер, фельдшерлер, акушерлер, мейіргерлер;
2) кемінде 10 жыл үздіксіз практикалық жұмыс өтілі бар денсаулық сақтаудағы әлеуметтік қызметкерлер;
3) кемінде 7 жыл үздіксіз практикалық жұмыс өтілі бар менеджерлер, провизорлар;
4) кемінде 7 жыл үздіксіз практикалық жұмыс өтілі бар санитариялық-эпидемиологиялық бейін дәрігерлері және санитариялық-эпидемиологиялық сараптама мамандары;
5) педагогикалық немесе ғылыми үздіксіз жұмыс өтілі кемінде 7 жыл медициналық жоғары оқу орындарының (бұдан әрі – ЖОО), ғылыми-зерттеу институттарының (бұдан әрі – ҒЗИ), ғылыми орталықтардың (бұдан әрі – ҒО) және колледждердің оқытушылары мен ғылыми қызметкерлері.

3) региональная конкурсная комиссия (далее – Региональная комиссия) – комиссия, создаваемая на областном (городов республиканского значения и столицы) уровне для определения победителей I (регионального) этапа конкурса и предоставления рекомендаций для участия в следующем этапе конкурса;
4) республиканская конкурсная комиссия (далее – Республиканская комиссия) – комиссия, создаваемая уполномоченным органом в области здравоохранения для присвоения звания "Лучший в профессии" по номинациям.
3. Звание присваивается медицинским и фармацевтическим работникам за высокие достижения в здравоохранении в целях их поощрения и поддержки.
4. Медицинским и фармацевтическим работникам присваиваются звания по следующим номинациям:
- "Лучший врач стационара",
- "Лучший врач первичной медико-санитарной помощи",
- "Лучший врач неотложной помощи",
- "Лучший сельский врач",
- "Лучший провизор",
- "Лучший менеджер здравоохранения",
- "Лучший преподаватель медицинского ВУЗа",
- "Лучший врач санитарно-эпидемиологического профиля",
- "Лучший специалист санитарно-эпидемиологической экспертизы",
- "Лучший социальный работник в здравоохранении",
- "Лучший преподаватель медицинского колледжа",
- "Лучший ученый в здравоохранении",
- "Лучшая медицинская сестра стационара",
- "Лучшая медицинская сестра первичной медико-санитарной помощи",
- "Лучшая сельская медицинская сестра",
- "Лучшая акушерка",
- "Лучший фельдшер".
5. Звание по одной и той же номинации присваивается медицинскому и фармацевтическому работнику не более одного раза в течение десяти лет.
Глава 2. Порядок присвоения звания "Лучший в профессии"
6. В конкурсе по присвоению звания "Лучший в профессии" участвуют граждане Республики Казахстан, медицинские и фармацевтические работники организаций здравоохранения и организаций образования здравоохранения, являющиеся штатными сотрудниками и имеющие непрерывный стаж на момент предоставления документов для участия в конкурсе (далее – участник конкурса), соответствующие следующим требованиям на момент представления документов на конкурс:
1) врачи, фельдшеры, акушерки, медицинские сестры с непрерывным стажем практической работы не менее 10 лет;
2) социальные работники в здравоохранении с непрерывным стажем практической работы не менее 10 лет;
3) менеджеры, провизоры с непрерывным стажем практической работы не менее 7 лет;
4) врачи санитарно-эпидемиологического профиля и специалисты санитарно-эпидемиологического экспертизы с непрерывным стажем практической работы не менее 7 лет;
5) преподаватели и научные сотрудники медицинских высших учебных заведений (далее – ВУЗ), научно-исследовательских институтов (далее – НИИ), научных центров (далее – НЦ) и колледжей, а также медицинских факультетов, школ медицины при многопрофильных ВУЗах с непрерывным стажем педагогической или научной работы не менее 7 лет.

7. Қазақстан Республикасының Денсаулық сақтау министрлігі (бұдан әрі – ҚР ДСМ ) "Өз кәсібінің үздiгі" конкурсын өткізу басталғанға дейін кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын оны өткізу туралы ресми интернет-ресурста жариялайды.
8. Конкурс жыл сайын екі кезеңде – өңірлік және республикалық кезеңдерде өткізіледі.
9. Конкурстың I (өңірлік) кезеңі – өңірлік, облыс (республикалық маңызы бар қалалар және астана) деңгейінде өткізіледі, онда конкурстық комиссия ІІ (республикалық) кезеңге қатысу үшін ұсынатын конкурстың жеңімпаздары айқындалады:
1) өңір (облыс, республикалық маңызы бар қала, астана) деңгейінде – 15 номинация бойынша "Үздік стационар дәрігері", "Үздік медициналық-санитариялық алғашқы көмек дәрігері", "Үздік жедел жәрдем дәрігері", "Үздік ауыл дәрігері", "Үздік провизор", "Үздік денсаулық сақтау менеджері", "Үздік санитариялық-эпидемиологиялық бейін дәрігері", "Үздік санитариялық-эпидемиологиялық сараптама маманы", "Үздік денсаулық сақтаудағы әлеуметтік қызметкер", "Үздік стационар мейіргері", "Үздік медициналық-санитариялық алғашқы көмек мейіргері", "Үздік ауыл мейіргері", "Үздік акушер", "Үздік фельдшер", "Үздік медицина колледжі оқытушысы";
2) медициналық ЖОО-лар, ҒЗИ, ҒО, сондай-ақ көп бейінді ЖОО-лар жанындағы медициналық факультеттер, медицина мектептері деңгейінде – 2 номинация бойынша "Үздік медициналық ЖОО оқытушысы", "Үздік денсаулық сақтаудағы ғалым";
10. "Үздік стационар дәрігері", "Үздік медициналық-санитариялық алғашқы көмек дәрігері", "Үздік жедел жәрдем дәрігері", "Үздік ауыл дәрігері", "Үздік провизор", "Үздік денсаулық сақтау менеджері", "Үздік санитариялық-эпидемиологиялық бейін дәрігері", "Үздік санитариялық-эпидемиологиялық сараптама маманы", "Үздік денсаулық сақтаудағы әлеуметтік қызметкер", "Үздік стационар мейіргері", "Үздік медициналық-санитариялық алғашқы көмек мейіргері", "Үздік ауыл мейіргері", "Үздік акушер", "Үздік фельдшер", "Үздік медицина колледжі оқытушысы" номинациялар бойынша атақ беруге үміткерлерді іріктеу үшін денсаулық сақтау саласындағы жергілікті атқарушы орган денсаулық сақтау саласындағы жергілікті атқарушы органның қызметкерлері, ҚР ДСМ Медициналық және фармацевтикалық бақылау, Санитариялық – эпидемиологиялық бақылау комитеттерінің (бұдан әрі – ДСМ комитеттері), медициналық ұйымдардың, колледждердің, кәсіподақ комитеттерінің, үкіметтік емес ұйымдардың және қоғам қайраткерлерінің ішінен Өңірлік комиссия құрады. Комиссия мүшелерінің көпшілік даусымен сайланатын Комиссия Төрағасы болып адам тағайындалады.

7. Министерством здравоохранения Республики Казахстан (далее – МЗ РК) объявляется о проведении конкурса "Лучший в профессии" на официальном интернет-ресурсе не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней до начала его проведения с указанием сроков проведения конкурса.
8. Конкурс проводится ежегодно в два этапа – региональный и республиканский.
9. I (региональный) этап конкурса – региональный, проводится на уровне области (городов республиканского значения и столицы), где определяются победители конкурса, рекомендуемые Конкурсной комиссией для участия во II (республиканском) этапе конкурса:
1) на уровне региона (области, города республиканского значения, столицы) – по 15 номинациям "Лучший врач стационара", "Лучший врач первичной медико-санитарной помощи", "Лучший врач неотложной помощи", "Лучший сельский врач", "Лучший менеджер здравоохранения", "Лучший врач санитарно-эпидемиологического профиля", "Лучший специалист санитарно-эпидемиологической экспертизы", "Лучшая медицинская сестра стационара", "Лучшая медицинская сестра первичной медико-санитарной помощи", "Лучшая сельская медицинская сестра", "Лучшая акушерка", "Лучший фельдшер", "Лучший провизор", "Лучший социальный работник в здравоохранении", "Лучший преподаватель медицинского колледжа";
2) на уровне медицинских ВУЗов, НИИ, НЦ, а также медицинских факультетов, школ медицины при многопрофильных ВУЗах – по 2 номинациям "Лучший преподаватель медицинского ВУЗа", "Лучший ученый в здравоохранении".
10. Для отбора претендентов к присуждению звания по номинациям "Лучший врач стационара", "Лучший врач первичной медико-санитарной помощи", "Лучший врач неотложной помощи", "Лучший сельский врач", "Лучший провизор", "Лучший менеджер здравоохранения", "Лучший врач санитарно-эпидемиологического профиля", "Лучший специалист санитарно-эпидемиологической экспертизы", "Лучший социальный работник в здравоохранении", "Лучшая медицинская сестра стационара", "Лучшая медицинская сестра первичной медико-санитарной помощи", "Лучшая сельская медицинская сестра", "Лучшая акушерка", "Лучший фельдшер", "Лучший преподаватель медицинского колледжа" местный исполнительный орган в сфере здравоохранения создает Региональную комиссию из числа сотрудников местного исполнительного органа в сфере здравоохранения, представителей территориальных департаментов Комитетов медицинского и фармацевтического контроля, санитарно-эпидемиологического контроля МЗ РК (далее – Комитеты МЗ РК), медицинских организаций, колледжей, профсоюзных комитетов, неправительственных организаций и общественных деятелей, Председателем которой назначается лицо, избираемое большинством голосов членов комиссии.

11. Өңірлік комиссияның отырысы оның мүшелерінің жалпы санының кемінде үштен екісі болған кезде заңды болып саналады.
Өңірлік комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған кезде Өңірлік комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
12. Өңірлік комиссияның төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, жалпы бақылауды жүзеге асырады.
13. Хатшы Өңірлік комиссияның қызметіне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады, сондай-ақ:
1) осы Қағидаларға 1 және 2-қосымшаларға сәйкес конкурсқа қатысушылардың құжаттарын қабылдау;
2) конкурс өткізуді ұйымдастыру;
3) өңірдің (облыстың, республикалық маңызы бар қаланың, астананың) конкурс қорытындылары бойынша денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган конкурс жариялау кезінде белгілеген мерзімдерде республикалық комиссияның хатшысына материалдарды (құжаттар), бағалау кестелерін және отырыс хаттамасын ұсынады.
14. Өңірлік комиссияның шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және отырыстың хаттамасымен ресімделеді.
15. Конкурстың ІІ (республикалық) кезеңіне бір ғана үміткер – әрбір номинация бойынша өңірлік деңгейде тиісті номинация бойынша конкурстың жеңімпазы ұсынылуы мүмкін.
16. Өңірде (облыста, республикалық маңызы бар қалада, астанада) конкурс жеңімпаздарын таңдау кезіндегі жалпы өлшемшарттар осы Қағидаларға 3, 4, 6, 8-қосымшаларға сәйкес номинациялар бойынша атақ беруге конкурсқа қатысушылардың сапалық және сандық көрсеткіштерінде және рейтингінде көрсетілген өлшемшарттар болып табылады.
17. "Үздік медициналық ЖОО оқытушысы", "Үздік денсаулық сақтау саласындағы ғалым" номинациялары бойынша атақ беруге үміткерлерді іріктеу үшін медициналық ЖОО, ҒЗИ, ҰО, сондай-ақ көп бейінді ЖОО жанындағы медицина факультеттері, медицина мектептері жанынан конкурстық комиссия (бұдан әрі – ЖОО, ҒЗИ, ҰО комиссиясы) құрылады.
18. ЖОО, ҒЗИ, ҰО комиссия құрамы ЖОО ректорының, ҒЗИ, ҰО бірінші басшысының бұйрығымен бекітілетін, конкурс өткізетін тиісті ұйымның өкілдерінен, кәсіподақ комитеттерінен және үкіметтік емес ұйымдардан кемінде 9 адамнан тұратын мүшелерден тұруы тиіс. Комиссия құрамынан төраға мен хатшы сайланады.
19. ЖОО, ҒЗИ, ҰО комиссиясының төрағасы оның қызметіне басшылық жасайды, жалпы бақылауды жүзеге асырады.
20. Хатшы ЖОО, ҒЗИ, ҰО комиссиясының қызметіне техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асырады, сондай-ақ:
1) конкурсанттардың құжаттарын қабылдау;
2) конкурс өткізуді ұйымдастыру;
3) ЖОО, ҒЗИ, ҰО конкурсының қорытындысы бойынша конкурс жариялау кезінде денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган белгілеген мерімдерде Республикалық комиссия хатшысына материалдарды, бағалау кестелерін және отырыс хаттамасын ұсынады.

11. Заседание Региональной комиссии считается правомочным, если на нем присутствуют не менее двух третей от общего числа членов.
При равенстве голосов членов Региональной комиссии, голос Председателя Региональной комиссии является решающим.
12. Председатель Региональной комиссии руководит ее деятельностью, осуществляет общий контроль.
13. Секретарь осуществляет техническое обслуживание деятельности Региональной комиссии, а также:
1) прием документов участников конкурса согласно приложениям 1 и 2 к настоящим Правилам;
2) организацию проведения конкурса;
3) по итогам конкурса региона (области, города республиканского значения, столицы) представляет (документы) материалы, оценочные таблицы и протокол заседания секретарю Республиканской комиссии в сроки, установленные уполномоченным органом в области здравоохранения при объявлении конкурса.
14. Решение Региональной комиссии принимается открытым голосованием и оформляется протоколом заседания.
15. На II (республиканский) этап конкурса по каждой номинации может быть номинирован лишь один претендент – победитель конкурса по соответствующей номинации на уровне региона.
16. Общими критериями при выборе победителей конкурса в регионе (области, городе республиканского значения, столице) являются критерии, указанные в качественных и количественных показателях и ранжирования участников конкурса на присуждение звания по номинациям согласно приложениям 3, 4, 6, 8 к настоящим Правилам.
17. Для отбора претендентов к присуждению звания по номинациям "Лучший преподаватель медицинского ВУЗа" и "Лучший ученый в здравоохранении" создается конкурсная комиссия при медицинских ВУЗах, НИИ, НЦ, а также медицинских факультетов, школ медицины при многопрофильных ВУЗах (далее – комиссия ВУЗа, НИИ, НЦ).
18. Комиссия ВУЗа, НИИ, НЦ должна состоять из членов в количестве не менее 9 человек из представителей соответствующей организации, которая проводит конкурс, из профсоюзных комитетов и неправительственных организаций, состав которой утверждается приказом ректора ВУЗа, первого руководителя НИИ, НЦ. Из состава Комиссии избирается Председатель и секретарь.
19. Председатель Комиссии ВУЗа, НИИ, НЦ руководит ее деятельностью, осуществляет общий контроль.
20. Секретарь осуществляет техническое обслуживание деятельности Комиссии ВУЗа, НИИ, НЦ, а также:
1) прием документов конкурсантов;
2) организацию проведения конкурса;
3) по итогам конкурса ВУЗа, НИИ, НЦ представляет материалы, оценочные таблицы и протокол заседания секретарю Республиканской комиссии в сроки, установленные уполномоченным органом в области здравоохранения при объявлении конкурса.

21. ЖОО, ҒЗИ, ҰО комиссиясының шешімі ашық дауыс беру арқылы қабылданады және Республикалық комиссияға ұсыну үшін отырыстың хаттамасымен ресімделеді. ІІ (республикалық) кезеңге – әр номинация бойынша бір ғана үміткер ЖОО, ҒЗИ, ҰО деңгейінде тиісті номинация бойынша конкурстың жеңімпазы номинациялануы мүмкін.
22. Осы Қағидаларға 5 және 7-қосымшаларға сәйкес номинациялар бойынша атақ беруге конкурсқа қатысушыларды бағалау және саралау әдістемесінде көрсетілген өлшемшарттар медициналық ЖОО-ларда, ҒЗИ, ҰО-да конкурс жеңімпаздарын таңдау кезінде жалпы өлшемшарттар болып табылады.
23. Конкурстың I (өңірлік) кезеңіне қатысу үшін үміткерлер мынадай құжаттарды (материалдарды) ҚР ДСМ ақпараттық жүйесі (бұдан әрі – ҚР ДСМ АЖ) арқылы немесе қағаз жеткізгіште мынадай құжаттарды (материалдарды) береді:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес "Өз кәсібінің үздiгі" атағын беру конкурсына қатысуға арналған нысан бойынша өтінім;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес конкурсқа қатысушының портфолиосы;
3) осы Қағидаларға 3-8-қосымшаларға сәйкес сапалық және сандық көрсеткіштерге сәйкес мәліметтер;
24. Конкурсқа ұсынылған құжаттар денсаулық сақтау саласындағы жергілікті атқарушы органның қызметкерлері мен денсаулық сақтау саласындағы білім беру және ғылыми ұйымдарының профессор-оқытушылар құрамы, ҚР ДСМ комитеттерінің аумақтық департаменттерінің өкілдері (бұдан әрі – Сараптама тобы) ішінен құрылған сараптама тобы жүзеге асыратын сараптамадан өтеді.
25. Сараптама тобының құрамы денсаулық сақтау саласындағы жергілікті атқарушы орган басшысының, ҚР ДСМ Комитеттерінің аумақтық департаменті басшысының бұйрығымен бекітіледі. Сараптама тобы құрамының мүшелері Комиссия құрамына кірмейді.
26. Сараптама тобы осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес сапалық және сандық көрсеткіштерге сәйкес әрбір үміткер бойынша қорытынды береді. Қорытынды Өңірлік комиссияның қарауына беріледі.
27. Конкурсқа үміткер дұрыс емес немесе толық емес мәліметтерді ұсынған жағдайда, сараптама тобы оны жазбаша негіздемесімен қатысушылар тізімінен шығару туралы ұсынысты Өңірлік комиссияға ұсынады.
28. Өңірлік комиссия сараптамалық топтың қорытындысы негізінде Конкурстың II (республикалық) кезеңіне қатысуға үміткерлерге номинациялар бойынша "Өз кәсібінің үздiгі" атағын беру туралы шешім шығарады және конкурстық құжаттаманы жібереді.
Өңірлік комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді және ДСМ АЖ-да орналастырылады.
29. Денсаулық сақтау саласындағы жергілікті атқарушы органдар, ДСМ комитеттерінің аумақтық департаменттері, денсаулық сақтау саласындағы білім беру және ғылыми ұйымдары өңірлік конкурстың қорытындылары және Өңірлік комиссияның сараптамалық қорытындысы бойынша нәтижелер жарияланғаннан кейін екі тәулік ішінде уәкілетті органға конкурстың республикалық деңгейіне қатысу үшін әрбір номинация бойынша 1-уден аспайтын үміткер береді.

21. Решение Комиссии ВУЗа, НИИ, НЦ принимается открытым голосованием и оформляется протоколом заседания, для предоставления в Республиканскую комиссию. На II (республиканский) этап конкурса по каждой номинации может быть номинирован лишь один претендент – победитель конкурса по соответствующей номинации на уровне ВУЗа, НИИ, НЦ.
22. Общими критериями при выборе победителей конкурса в медицинских ВУЗах, НИИ, НЦ являются критерии, указанные в методике оценки и ранжирования конкурсантов на присуждение звания по номинациям согласно приложениям 5 и 7 к настоящим Правилам.
23. Для участия на I (региональном) этапе конкурса претенденты подают следующие документы (материалы) посредством информационной системы МЗ РК (далее – ИС МЗ РК):
1) заявку по форме на участие в конкурсе на присвоение звания "Лучший в профессии", согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) портфолио участника конкурса согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) сведения в соответствии с качественными и количественными показателями, согласно приложений 3, 4, 5, 6, 7, 8 к настоящим Правилам;
24. Документы, представленные на конкурс, проходят экспертизу, осуществляемую экспертной группой из числа сотрудников местного исполнительного органа в сфере здравоохранения и профессорско-преподавательского состава организаций образования и науки в сфере здравоохранения, представителей территориальных департаментов Комитетов МЗ РК (далее – экспертная группа).
25. Состав экспертной группы утверждается приказом руководителя местного исполнительного органа в сфере здравоохранения, территориального департамента Комитетов МЗ РК. Члены состава экспертной группы не входят в состав Комиссии.
26. Экспертная группа дает заключение по каждому претенденту в соответствии с качественными и количественными показателями, согласно приложению 3 к настоящим Правилам. Заключения передаются на рассмотрение Региональной комиссии.
27. В случае представления претендентом конкурса недостоверных или неполных сведений, экспертная группа представляет в Региональную комиссию предложение об исключении его из списка участников с письменным обоснованием.
28. Региональная комиссия на основании заключения экспертной группы выносит решение и направляет конкурсную документацию претендентов на участие во II (республиканском) этапе конкурса присвоение звания "Лучший в профессии" по номинациям.
Решение Региональной комиссии оформляется протоколом и размещаются в ИС МЗ РК.
29. Местные исполнительные органы в сфере здравоохранения, территориальные департаменты Комитетов МЗ, организации образования и науки в сфере здравоохранения по итогам регионального конкурса и экспертного заключения Региональной комиссии в течение двух суток после опубликования результатов подает в уполномоченный орган не более 1 претендента по каждой номинации для участия на республиканском уровне конкурса.

30. Өңірлік комиссияның оң шешімін алған үміткерлер конкурстың II (республикалық) кезеңіне қатысу үшін жіберіледі.
31. ҚР ДСМ конкурстың I (өңірлік) кезеңінің бұзылғанын анықтаған жағдайда конкурстық құжаттаманы қайта қарауға жібереді.
32. Конкурстың II (республикалық) кезеңі – республикалық, жыл сайын маусым айында өткізіледі, онда конкурстың жеңімпаздары айқындалады.
Конкурстың II (республикалық) кезеңін Республикалық комиссия өткізеді, көпшілік дауыспен сайланатын Республикалық комиссия мүшелерінің арасынан адам төрағасы болып (бұдан әрі – Республикалық комиссияның төрағасы) тағайындалады.
33. Республикалық комиссия ҚР ДСМ, үкіметтік емес ұйымдардың және денсаулық сақтаудағы кәсіподақ ұйымдарының өкілдерінің, сондай-ақ денсаулық сақтау саласындағы ғалымдар мен сарапшылар қатарынан құрылады.
34. Республикалық комиссия мүшелерінің саны тақ санды құрайды (19 адамнан аспайды). Республикалық комиссияның отырыстары оның мүшелерінің кемінде үштен екісі болған кезде заңды болып саналады.
Республикалық комиссияның құрамын уәкілетті орган бекітеді.
35. Конкурстық құжаттама ҚР ДСМ АЖ-де бекітіледі және (немесе) түпнұсқада қағаз жеткізгіште ұсынылады:
1) осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан және номинациялар бойынша "Өз кәсібінің үздiгі" атағын беру конкурсына қатысуға өтінім;
2) осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша конкурсқа қатысушы тұлғаның портфолиосы;
3) осы Қағидаларға 3, 4, 5, 6, 7, 8-қосымшаларға сәйкес нысан бойынша конкурсқа қатысушының жұмысын бағалаудың сапалық және сандық көрсеткіштері.
4) Өңірлік комиссияның шешімі.
36. Конкурсқа берілген құжаттар ұсынылған материалдардың толықтығы мен дұрыстығын тексеруден өтеді. Тексеруді ҚР ДСМ бейінді департаменттері, ҚР ДСМ штаттан тыс бас мамандары, ғалымдар, денсаулық сақтау саласындағы білім беру және ғылым ұйымдарының профессор-оқытушылар құрамы (бұдан әрі – республикалық сараптама тобы) ішінен сараптама тобы жүзеге асырады.
37. Конкурсқа қағаз жеткізгіште берілген құжаттар қайтарылмайды.
38. Республикалық сараптама тобының құрамы Министрліктің бұйрығымен бекітіледі. Республикалық сараптама тобы құрамының мүшелері республикалық комиссияның құрамына кірмейді.
39. Республикалық сараптама тобы осы Қағидаларға 3, 4, 5, 6, 7, 8-қосымшаларға сәйкес сапалық және сандық көрсеткіштерге сай әрбір үміткері бойынша қорытынды береді

30. Претенденты, получившие положительное решение Региональной комиссии направляются для участия во II (республиканском) этапе конкурса.
31. МЗ РК в случае обнаружения нарушения I (регионального) этапа конкурса отправляет конкурсную документацию на повторное рассмотрение.
32. II (республиканский) этап конкурса – республиканский, проводится ежегодно в сроки, установленные уполномоченным органом в области здравоохранения при объявлении конкурса, где определяются победители Конкурса.
II (республиканский) этап конкурса проводится Республиканской комиссией, председателем которой назначается лицо из числа членов Республиканской комиссии, избираемое большинством голосов (далее – Председатель Республиканской комиссии).
33. Республиканская комиссия формируется из числа представителей МЗ РК, неправительственных организаций и представителей профсоюзных организаций в здравоохранении, а также ученых и экспертов в области здравоохранения.
34. Количество членов Республиканской комиссии составляет нечетное число (не более 19 человек). Заседания Республиканской комиссии считаются правомочными при наличии не менее двух третей его членов.
Состав Республиканской комиссии утверждается уполномоченным органом.
35. Конкурсная документация прикрепляются в ИС МЗ РК и(или) представляется на бумажном носителе в оригинале:
1) заявку на участие в конкурсе на присвоение звания "Лучший в профессии" по номинациям по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам;
2) портфолио участника конкурса по форме, согласно приложению 2 к настоящим Правилам;
3) качественные и количественные показатели оценки работы участника конкурса по форме, согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
4) решение Региональной комиссии.
36. Документы, представленные на конкурс, проходят проверку полноты и достоверности представленных материалов. Проверку осуществляет экспертная группа из числа профильных департаментов МЗ РК, главных внештатных специалистов МЗ РК, ученых, профессорско-преподавательского состава организаций образования и науки в сфере здравоохранения (далее – Республиканская экспертная группа).
37. Документы, представленные на конкурс на бумажном носителе, не возвращаются.
38. Состав Республиканской экспертной группы утверждается приказом МЗ РК. Члены состава Республиканской экспертной группы не входят в состав Республиканской комиссии.
39. Республиканская экспертная группа дает заключение по каждому претенденту в соответствии с качественными и количественными показателями, согласно приложениям 3, 4, 5, 6, 7, 8 к настоящим Правилам.

40. Конкурсқа қатысушы дұрыс емес мәліметтер ұсынған жағдайда, Республикалық сараптама тобы жазбаша негіздемесіне сай оны қатысушылар тізімінен шығару туралы ұсынысты Республикалық комиссияға ұсынады және үміткер келесі 3 жыл ішінде конкурсқа қатысуға жіберілмейді.
41. Республикалық сараптама тобының қорытындылары негізінде әрбір үміткер бойынша сапалық және сандық көрсеткіштердің балдары есептеледі.
Үміткерлердің рейтингі ДСМ АЖ-дағы балдарды саралаудың кему жүйесі бойынша кесте түрінде ресімделеді.
Кестемен бірге Республикалық сараптама тобының хаттамасы Республикалық комиссияның қарауына беріледі.
42. Республикалық комиссияның номинациялар бойынша "Өз кәсібінің үздiгі" атағын беру туралы шешімі қатысқан мүшелердің қарапайым көпшілік даусымен қабылданады. Республикалық комиссия мүшелерінің дауыстары тең болған кезде Республикалық комиссия төрағасының дауысы шешуші болып табылады.
43. Республикалық комиссияның шешімі хаттамамен ресімделеді.
44. Конкурс қорытындысы Министрліктің ресми интернет-ресурсында жарияланады.
45. Ұсынылған номинациялар бойынша конкурс жеңімпаздарын салтанатты марапаттау рәсімі маусым айында Медицина қызметкері күнін мерекелеу шеңберінде өткізіледі.
46. Үміткерлер конкурс нәтижелерімен келіспеген жағдайда нәтижелер жарияланған күні оны апелляцияға бере алады.

40. При представлении участником конкурса недостоверных сведений, Республиканская экспертная группа представляет в Республиканскую комиссию предложение об исключении его из списка участников с письменным обоснованием и не допускается участие претендента в конкурсе в течение следующих 3 лет.
41. На основании заключений Республиканской экспертной группы по каждому претенденту рассчитываются баллы качественных и количественных показателей.
Рейтинг претендентов оформляется в виде таблицы по убывающей системе ранжирования баллов в ИС МЗ РК.
Протокол Республиканской экспертной группы с приложением таблицы передается на рассмотрение Республиканской комиссии.
42. Решение Республиканской комиссии о присвоении звания "Лучший в профессии" по номинациям принимается простым большинством голосов от участвовавших членов. При равенстве голосов членов Республиканской комиссии, голос Председателя Республиканской комиссии является решающим.
43. Решение Республиканской комиссии оформляется протоколом.
44. Итоги конкурса публикуются на официальном интернет-ресурсе МЗ РК.
45. Торжественная церемония награждения победителей конкурса по представленным номинациям проводится в рамках празднования Дня медицинского работника в июне месяце.
46. Претенденты в случае несогласия с результатами конкурса в день опубликования результатов подают на апелляцию.

47. "Өз кәсібінің үздiгі" республикалық конкурсының әр номинация бойынша жеңімпаздарына Қазақстан Республикасының Республикалық бюджет туралы Заңында белгіленген және тиісті қаржы жылының 1 қаңтарында қолданыста болатын айлық есептік көрсеткіштің 500 еселенген мөлшерінде біржолғы төлем қарастырылған.
3-тарау. Апелляциялық комиссияның жұмыс тәртібі
48. Конкурсқа қатысушы Өңірлік комиссияның шешімімен келіспеген жағдайда Апелляциялық комиссияға шағымдана алады. Егер Қазақстан Республикасының заңдарында өзгеше көзделмесе, Өңірлік комиссияның шешіміне сотқа шағымдану Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің 91-бабының 5-тармағына сәйкес әкімшілік (сотқа дейінгі) тәртіппен шағымданғаннан кейін жүргізіледі.

47. Победителям республиканского конкурса "Лучший в профессии" в каждой номинации предоставляется единовременная выплата в размере 500-кратного месячного расчетного показателя, установленного Законом Республики Казахстан о республиканском бюджете и действующего на 1 января соответствующего финансового года.
Глава 3. Порядок работы апелляционной комиссии
48. Участник конкурса при несогласии с решением Региональной комиссии обжалует его в Апелляционной комиссии. Если иное не предусмотрено законами Республики Казахстан, обжалование решения Региональной комиссии в суде производится после обжалования в административном (досудебном) порядке в соответствии с пунктом 5 статьи 91 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан.

49. Апелляциялық комиссияның төрағасы мен құрамы жыл сайын денсаулық сақтау саласындағы жергілікті атқарушы органның, денсаулық сақтау саласындағы білім беру және ғылыми ұйымдарының бұйрығымен бекітіледі.
Облыстық, республикалық маңызы бар қалалар мен астананың Апелляциялық комиссиясының құрамына: сараптама тобы не Өңірлік комиссия шеңберінде кандидаттарды іріктеу бойынша бұрын шешім қабылданбаған денсаулық сақтау саласындағы жергілікті атқарушы органның, денсаулық сақтау саласындағы үкіметтік емес және кәсіподақ ұйымдарының өкілдері мен өзге де мүдделі тараптар кіреді.
Апелляциялық комиссия мүшелерінің саны тақ саннан тұрады. Апелляциялық комиссияның мүшелері отырыстарға ауыстырусыз қатысады. Апелляциялық комиссияның қызметінде мүдделер қақтығысы туындаған жағдайда Апелляциялық комиссияның құрамы қайта қаралады.

49. Председатель и состав Апелляционной комиссии утверждаются ежегодно приказом местного исполнительного органа в сфере здравоохранения, организаций образования и науки в сфере здравоохранения.
В состав Апелляционной комиссии областного, городов республиканского значения и столицы входят: представители местного исполнительного органа в сфере здравоохранения, неправительственных и профсоюзных организаций в области здравоохранения иные заинтересованные стороны, не принимавших ранее решения по отбору кандидатов в рамках экспертной группы либо региональной комиссии.
Апелляционная комиссия состоит из нечетного числа членов. Члены Апелляционной комиссии участвуют на заседаниях без замены. В случае возникновения конфликта интересов в деятельности Апелляционной комиссии, состав Апелляционной комиссии пересматривается.

50. Апелляциялық комиссия даулы жағдайлар туындаған кезде өтінішті қарайды. Конкурсқа қатысушы конкурс нәтижелері жарияланған күннен бастап үш жұмыс күні ішінде ҚР ДСМ АЖ электрондық форматта апелляция береді.
51. Апелляциялық комиссияның шешімдері 3 (үш) жұмыс күні ішінде негіздемелер көрсетіле отырып, хаттамамен ресімделеді, оған комиссия төрағасы, хатшысы және мүшелері қол қояды.
"Өз кәсібінің үздiгі"
атағын беру қағидаларына
1-қосымша
"Өз кәсібінің үздiгі" атағын беруге конкурсқа қатысушының өтінімі
Мені "Үздік________________" номинациясы бойынша атақ беру конкурсына қатысуға жіберуіңізді сұраймын. Өзім туралы мынадай мәліметтерді хабарлаймын:
1.
Жұмыс орны (қысқартуларсыз)
2.
Туған жылы, күні, айы
3.
Лауазымы (қысқартусыз)
4.
Жалпы жұмыс өтілі
5.
Үздіксіз практикалық жұмыс өтілі
6.
Білімі (қай оқу орнын, факультетті, қай жылы бітірген)
7.
Ғылыми дәрежесі / атағы
8.
Индексі көрсетілген үй мекенжайы
9.
Жеке куәліктің деректері (нөмірі, қашан және кім берді, жеке сәйкестендіру нөмірі)
10.
Байланыс телефоны (үй, ұялы)
11.
Марапаттар, көтермелеулер
Дербес деректерді өңдеуге келісемін.
Осы өтініште көрсетілген барлық деректер шынайы, ұсынған деректер үшін жеке жауапты боламын.
Қосымша: конкурсқа қатысуға арналған құжаттар _____ парақта, оның ішінде қосымшалар _____ парақта.
Конкурсқа қатысушы ______________________________________________
(Т. А. Ә. (бар болған жағдайда), қолы)
Толтырылған күні20__ жылғы "__" ______
"Өз кәсібінің үздiгі"
атағын беру қағидаларына
2-қосымша
Конкурсқа қатысушы портфолиосы
1. Конкурсқа қатысушы тұлға туралы жалпы мәліметтер:
тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда) міндетті түрде 3х4 см мөлшерлі фотосуретімен.
жеке басын куәландыратын құжаттың көшірмесі;
жұмыс орны бойынша куәландырылған кадрларды есепке алу жөніндегі жеке парақ.
карточкалық базадағы 20 таңбалы қолданыстағы есепшоты туралы хабарлама;
жұмыс өтілі (еңбек және/немесе педагогикалық);
білімі (білімін растайтын құжаттардың көшірмелері);
медициналық ұйымның/білім беру ұйымының басшыларымен куәландырылған конкурсқа қатысушыға ұсыным (бар болған жағдайда) немесе өзге де ұсынымдар (міндетті түрде);
біліктілікті арттыру (соңғы 5 (бес) жылғы сертификаттардың көшірмелері);
наградалар (грамоталардың, мақтау қағаздарының, алғыс хаттардың, төсбелгі куәліктерінің, үкіметтік және мемлекеттік наградалардың көшірмелері);
медицина және фармацевтика қызметкерлерін/оқытушыларын тану (әкімшіліктің, әріптестердің, жұртшылықтың, пациенттердің, білім алушылардың, әлеуметтік әріптестердің, ғылыми қоғам өкілдерінің пікірлері, алғыс хаттар, грамоталар, халықаралық деңгейдегі дипломдар); қоғамға ықпалы (бұқаралық ақпарат құралдарында тану, үкіметтік емес және қайырымдылық ұйымдарына мүшелік); халықаралық ұйымдармен ынтымақтастық;
денсаулық сақтау саласындағы маман сертификаты.

50. Апелляционная комиссия рассматривает обращение при возникновении спорных случаев. Участник конкурса подает апелляцию в электронном формате в ИС МЗ РК в течение трех рабочих дней со дня опубликования результатов конкурса.
51. Решения Апелляционной комиссии оформляются протоколом с указанием обоснований в течение 3 (три) рабочих дней, которые подписываются председателем, секретарем и членами комиссии.
Приложение 1
к Правилам присвоения звания
"Лучший в профессии"
Заявка участника конкурса на присвоение звания "Лучший по профессии"
На участие в конкурсе на присвоение звания по номинации
"Лучший ______________________________________________________________".
Прошу допустить меня к участию в конкурсе. Сообщаю о себе следующие сведения:
1.
Место работы (без сокращений)
2.
Дата рождения, число, месяц
3.
Должность (без сокращений)
4.
Общий стаж работы
5.
Непрерывный стаж практической работы
6.
Образование (какое учебное заведение, факультет, в каком году окончил)
7.
Ученая степень/звание
8.
Домашний адрес с указанием индекса
9.
Данные удостоверения личности (номер, когда и кем выдан, индивидуальный идентификационный номер)
10.
Контактный телефон (домашний, мобильный)
11.
Награды, поощрения
На обработку персональных данных согласен(а).
Все данные, указанные в настоящем заявлении, соответствуют действительности, за предоставление которых несу персональную ответственность.
Приложение: документы для участия в конкурсе на _____ листах, в том числе приложения на _____ листах.
Участник конкурса ______________________________________________
(Ф.И.О. (при его наличии), подпись)
Дата заполнения
"__" ______20__ года
Приложение 2
к Правилам присвоения
звания "Лучший в профессии"
Форма
Портфолио участника конкурса
1. Общие сведения об участнике конкурса:
фамилия, имя, отчество (при его наличии) с обязательным вложением фотографии в размере 3х4 см.
копия документа, удостоверяющего личность;
личный листок по учету кадров, заверенный по месту работы.
уведомление о действующем 20-значном текущем счете в карточной базе;
стаж (трудовой и/или педагогический);
образование (копии документов, подтверждающих образование);
рекомендация на участника конкурса, заверенная руководителями медицинской организации/организации образования (при наличии) или иные рекомендации (в обязательном порядке);
повышение квалификации (копии сертификатов за последние 5 (пять) лет);
награды (копии грамот, похвальных листов, благодарственных писем, удостоверений нагрудных знаков, правительственных и государственных наград);
признание медицинских и фармацевтических работников/преподавателей (отзывы администрации, коллег, общественности, пациентов, обучающихся, социальных партнеров, представителей научной общественности, благодарственные письма, грамоты, дипломы международного уровня); влияние на сообщество (признание в средствах массовой информации, членство в неправительственных и благотворительных организациях); сотрудничество с международными организациями;
сертификат специалиста в области здравоохранения.

2. Жұмыс берушімен расталған соңғы 3 (үш) жылдағы медицинадағы және фармацевтикадағы жетістіктеріне мониторинг нәтижелері (бар болған жағдайда).
3. Ғылыми-педагогикалық қызмет бойынша ақпарат:
педагогикалық тәжірибені қорыту (авторлық бағдарламалар, оқу-әдістемелік кешендер, хаттамалардан үзінді көшірме (бар болған жағдайда), семинарлар, конкурстар, дөңгелек үстелдер, оқытушы қатысқан фестивальдар, озық педагогикалық тәжірибені қорыту және тарату);
зерттеу қызметі (ғылыми зерттеулердің нәтижелері бойынша мақалалар жариялау, шығармашылық есептер, ғылыми-практикалық конференцияларда сөз сөйлеу туралы мәліметтер);
білім беру және педагогикалық жобаларды іске асыру жөніндегі материалдар (бар болған жағдайда);
4. Мынадай қызметтер бойынша ақпарат:
сараптамалық қызмет,
ТВ (телевизиялық) сабақтар түсіріліміне қатысу (сертификаттар, анықтамалар немесе бұйрықтар, сараптамалық және жұмыс топтарына қатысуды растайтын ТВ (телевизиялық) сабаққа сілтеме, ТВ (телевизиялық) сабақтар түсіріліміне қатысу;
волонтерлік қызмет, соңғы 3 (үш) жылда қайырымдылық іс-шараларға қатысу (ақпаратты web (веб) – ресурстарда және әлеуметтік желілерде тұрақты орналастыру – Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрлігінің ақпараттық жүйесінде растайтын құжаттарды (материалдарды), сілтемелерді бекіту).
"Өз кәсібінің үздiгі"
атағын беру қағидаларына
3-қосымша
"Үздік стационар дәрігері," "Үздік медициналық-санитариялық алғашқы көмек дәрігері", "Үздік жедел жәрдем дәрігері", "Үздік ауыл дәрігері", "Үздік провизор", "Үздік денсаулық сақтаудағы әлеуметтік қызметкер", "Үздік стационар мейіргері", "Үздік медициналық-санитариялық алғашқы көмек мейрігері", "Үздік ауыл мейіргері", "Үздік акушер", "Үздік фельдшер" номинациялары бойынша атақ беруге конкурсқа қатысушының жұмысын бағалаудың сапалық және сандық көрсеткіштері
Номинация _________________________________________________________
Конкурсанттың Т. А. Ә. (бар болған жағдайда)___________________________
Конкурсанттың лауазымы _____________________________________________
Медициналық ұйымның атауы _________________________________________
Өлшемшарттар
Индикаторлар
Индикаторды бағалау, балл
Конкурсанттың балы
Конкурсанттың көрсетілген индикаторға сәйкестігі туралы ақпарат1
1.1
1. Жалпы кәсіби деңгей (max 12)
Мамандығы бойынша практикалық дағдыларды меңгеру дәрежесі
5-толық көлемде меңгерген
3-жеткілікті меңгерген
1-жеткіліксіз меңгерген
1.2
Жұмыста жаңа технологиялар мен медицина ғылымының жетістіктерін пайдалану
5 - үнемі пайдаланады
3-жеткіліксіз пайдаланады
0-пайдаланбайды
1.3

2. Результаты мониторинга медицинских и фармацевтических достижений за последние 3 (три) года, заверенные работодателем (при наличии).
3. Информация по научно-педагогической деятельности:
обобщение педагогического опыта (авторские программы, учебно-методические комплексы, выписки протоколов к ним (при наличии), семинары, конкурсы, круглые столы, фестивали, в которых участвовал преподаватель, обобщение и распространение передового педагогического опыта);
исследовательская деятельность (публикации статей по результатам научных исследований, сведения о творческих отчетах, выступлениях на научно-практических конференциях);
материалы по реализации образовательных и педагогических проектов (при наличии);
4. Информация по следующим деятельностям:
экспертная деятельность,
участие в съемках TV (телевизионных) уроков (сертификаты, справки или приказы, ссылка на TV (телевизионный) урок, подтверждающие участие в экспертных и рабочих группах, съемках TV (телевизионных) уроков;
волонтерская деятельность, участие в благотворительных мероприятиях за последние 3 (три) года (регулярное размещение информации на web (веб)-ресурсах и в социальных сетях – прикрепить подтверждающие документы (материалы), ссылки в информационной системе Министерства здравоохранения Республики Казахстан).
Приложение 3
к Правилам присвоения
звания "Лучший в профессии"
Качественные и количественные показатели оценки работы участника конкурса на присвоение звания в номинациях "Лучший врач стационара", "Лучший врач первичной медико-санитарной помощи", "Лучший врач неотложной помощи", "Лучший сельский врач", "Лучший провизор", "Лучший социальный работник", "Лучшая медицинская сестра стационара", "Лучшая медицинская сестра первичной медико-санитарной помощи", "Лучшая сельская медицинская сестра", "Лучшая акушерка", "Лучший фельдшер"
Номинация ________________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) конкурсанта
__________________________________________________________________________
Должность конкурсанта _____________________________________________________
Наименование медицинской организации ______________________________________
Критерий
Индикаторы
Оценка индикатора, балл
Балл конкур санта
Информация о соответствии Конкурсанта указанному индикатору1
1.1
1.Общепрофессиональный уровень
(max 12)
Степень владения практическими навыками по специальности
5 – владеет в полном объеме
3 – достаточно владеет
1 – владеет недостаточно
1.2
Использование в работе новых технологий и достижении медицинской науки
5 – постоянно использует
3 – использует недостаточно
0 – не использует
1.3

5 жылда 1 рет міндетті біліктіліктен басқа біліктілікті көтеру
1-1 және одан көп рет
0 – біліктілікті көтермеген
1.4
Кәсіби өсуге ұмтылу
1-конференцияларға, семинарларға қатысу, медициналық қауымдастыққа, қоғамдарға мүшелік және т. б.
0-қызықпайды
1.5
Қоғамдық және әлеуметтік жұмысқа қатысу дәрежесі
3-белсенді қатысады
2-қызығушылық танытады
0-қатыспайды
Нормативтік құқықтық актіні әзірлеуге қатысу дәрежесі
3-белсенді қатысады
2-қызығушылық танытады
0-қатыспайды
2.1
2.Әлеуметтік дағдылар
(max 11)
Тәлімгерлік
5-екі және одан да көп жас мамандардың ресми тәлімгері
2-жас мамандарға көмектеседі
0 - қатыспайды
2.2
Пациенттерден пікірлер
3-пациенттер бұқаралық ақпарат құралдарында өз алғыстарын білдіреді
2-пациенттердің жазбаша пікірлері бар
0-жоқ
2.3
Арнайы медициналық басылымдарда жарияланған
мақалалар
3-3 және одан көп
2-2 мақала
0-жарияланымдар жоқ
3.1
3.Жеке қасиеттері
(max 13)
Дербес компьютерді пайдалану мүмкіндігі
5-жұмыста ағылшын тілінде электрондық кітапхананы пайдаланады, кәсіби медициналық вебинарларға қатысады
2-жұмыста интернетті, электрондық поштаны және т. б. пайдаланады.
1-пайдаланушы
0-меңгермеген
3.2
Марапаттардың болуы (алғыс хаттар, грамоталар, мемлекеттік наградалар және өзгелер)
5-3 және одан да көп
3-2 марапаттар
0-жоқ
3.3
Шет тілін білу
3-жеткілікті меңгерген
2-сөйлесу деңгейі
0- меңгермеген
_____________________
1Бұл бағанда конкурсанттың әрбір индикатор бойынша нақты бағаға сәйкестігін растайтын толық және егжей-тегжейлі мәліметтер көрсетіледі
Балдардың жалпы саны _____
"Өз кәсібінің үздiгі"
атағын беру қағидаларына
4-қосымша
"Үздік денсаулық сақтау менеджері" номинациясы бойынша атақ беруге конкурсқа қатысушының жұмысын бағалаудың сапалық және сандық көрсеткіштері
Номинация _______________________________________________________________
Конкурсанттың Т. А. Ә. (бар болған жағдайда)___________________________
Конкурсанттың лауазымы ___________________________________________________
Медициналық ұйымның атауы _______________________________________________
Индикаторлар
Индикаторды бағалау, балл
Конкурсанттың балы
Конкурсанттың көрсетілген индикаторға сәйкестігі туралы ақпарат2
I. Базалық (негізгі)
1.
Медициналық ұйымды аккредиттеудің болуы (max 7)
7-Жоғары
5-Бірінші
3-Екінші
2.
Медициналық ұйымның қаржылық тиімділігі (max 7)
7-активтердің кірісі 2,5 % және одан жоғары
5-активтердің кірісі 1,1 %-дан 2,4 %-ға дейін
3-активтердің кірісі 0-ден 1-ге дейін

Повышение квалификации, помимо обязательного 1 раз в 5 лет
1 – 1 и более раза
0 – не повышал
1.4
Стремление к профессиональному росту
1 – участие в конференциях, семинарах, членство в медицинской ассоциации, обществах и.т.д.
0 – не интересуется
1.5
Степень участия в общественной и социальной работе
3 – активно участвует
2 – проявляет интерес
0 – не участвует
Степень участия в разработке нормативно-правового акта
3 – активно участвует
2 – проявляет интерес
0 – не участвует
2.1
2.Социальные навыки
(max 11)
Наставничество
5 – является официальным наставником двух и более молодых специалистов
2 – помогает молодым специалистам
0 – не принимает участия
2.2
Полученные отзывы от пациентов
3 – пациенты выражают свою благодарность в средствах массовой информации
2 – имеет письменные отзывы от пациентов
0 – не имеет
2.3
Опубликованные в
специальных
медицинских изданиях статьи
3 – 3 и более
2 – 2 статьи
0 – публикаций не имеет
3.1
3.Личные качества
(max 13)
Умение пользоваться персональным компьютером
5 – использует в работе электронную библиотеку на английском языке, участвует в профессиональных медицинских вебинарах
2 – использует в работе интернет, электронную почту и т.д.
1 – пользователь
0 – не владеет
3.2
Наличие наград (благодарности, грамоты, государственные награды и другие)
5 – 3 и более
3 – 2 награды
0 – не имеет
3.3
Знание иностранного языка
3 – владеет в совершенстве
2 – разговорный уровень
0 – не владеет
_____________________
1В данном столбце указываются полные и развернутые сведения, подтверждающие соответствие конкурсанта конкретной оценке по каждому индикатору
Общее количество баллов _____
Приложение 4
к Правилам присвоения звания
"Лучший в профессии"
Качественные и количественные показатели оценки работы участника конкурса на присвоение звания в номинации "Лучший менеджер здравоохранения"
Ф.И.О. (при его наличии) конкурсанта ________________________________________
Должность конкурсанта ____________________________________________________
Наименование медицинской организации ______________________________________
Индикаторы
Оценка индикатора, балл
Балл конкурсанта
Информация о соответствии Конкурсанта указанному индикатору2
I. Базовые (основные)
1.
Наличие аккредитации медицинской организации (max 7)
7 – Высшая
5 – Первая
3 – Вторая
2.
Финансовая эффективность медицинской организации (max 7)
7 – рентабельность активов 2,5% и выше
5 – рентабельность активов от 1,1 до 2,4%
3 – рентабельность активов от 0 до 1

0-активтердің кірісі 0-ден төмен
3.
Халықтың медициналық қызметтердің сапасына қанағаттану деңгейі
≥80% – 5
46<80% – 2
4.
Есепті кезеңдегі негізделген шағымдар (max 7)
7- болмауы
5-1 және 2 шағым
0- 2-ден астам шағым
5.
Ұзақ мерзімді кредиторлық берешек (max 7)
7-болмауы
5-динамикадағы 15 %-дан астам төмендеуі (алдыңғы есепті кезеңмен салыстырғанда)
0-динамикадағы төмендеуі 15 %- дан аз (алдыңғы есепті кезеңмен салыстырғанда)
6.
Медицина персоналдының қанағаттану деңгейі
5 – ≥67%
3 – 51-66%
0 - ≤50%
7.
Нормативтік құқықтық актіні әзірлеуге қатысу дәрежесі
3-белсенді қатысады
2-қызығушылық танытады
0-қатыспайды
8.

0 – рентабельность активов ниже 0
3.
Уровень удовлетворенности населения качеством медицинских услуг
4.
Обоснованные жалобы за отчетный период (max 7)
7 – отсутствие
5 – от 1 до 2 жалоб
0 – более 2 жалоб
5.
Кредиторская задолженность долгосрочная (max 7)
7 – отсутствие
5 – снижение в динамике более 15% (в сравнении с предыдущим отчетным периодом)
0 – снижение в динамике менее 15% (в сравнении с предыдущим отчетным периодом)
6.
Уровень удовлетворенности медицинского персонала
7.
Степень участия в разработке нормативно-правового акта
3 – активно участвует
2 – проявляет интерес
0 – не участвует
8.

Экономикадағы орташа жалақыға дәрігердің 1 ставкасына орташа жалақының арақатынасы (дәрігердің 1 ставкасына орташа айлық жалақы немесе экономикадағы 1 қызметкердің орташа айлық номиналды жалақысы (өңірге байланысты Қазақстан Республикасының Ұлттық экономика министрлігі Статистика комитетінің деректері бойынша))
7 – ≥1,5
5 – 1,2-1,4
3 – 1,0-1,1
0 – ≤0,9
9.
Кадрлармен жасақтау: көрсетілген есепті кезеңнің соңғы күніне қызметкерлердің барлық санаттары бойынша жалпы (жұмыспен қамтылған позициялар (ставкалар) саны = 100 / көрсетілген есепті кезеңнің соңғы күніне қызметкерлердің барлық санаттары бойынша позициялардың жалпы саны)
7 – ≥85%
5 – 80-84%
0 – ≤79%
10.
Біліктілігін арттырудан, қайта даярлаудан өткен қызметкерлердің үлесі
(Біліктілікті арттырудан, қайта даярлаудан өткен қызметкерлердің жалпы саны × 100 немесе біліктілікті арттыруға, қайта даярлауға жоспарланған қызметкерлер саны)
7 – >75%
5 – 51-75%
3 – 26-50%
0 – ≤25%
11.
Кадрлардың кетуі, (max 7)
7 – ≤5%
5 – 6-12%
3 – 13-19%
0 ≥ 20%
12.
Менеджерді қосымша оқыту: "Қоғамдық денсаулық сақтау ("Денсаулық сақтау менеджменті", "Менеджмент") мамандығы бойынша магистратураның болуы, "Денсаулық сақтауды ұйымдастыру" ("Қоғамдық денсаулық сақтау", "Денсаулық сақтаудағы менеджмент") мамандығы бойынша біліктілік санатын беру туралы куәлік (max 7)
7-мамандығы бойынша магистр/PhD докторы + мамандығы бойынша біліктілік санатын беру туралы куәлік
5-мамандығы бойынша магистр
3-мамандығы бойынша біліктілік санатын беру туралы куәлік
0-жоқ (мамандығы бойынша магистратура, мамандығы бойынша біліктілік санатын беру туралы куәлік)
II. Медициналық ұйымның рейтингі (Медициналық ұйым үшін олардың арасында Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі бекіткен әдістеме бойынша алдыңғы жылы өткізілген рейтинг)
1.
Амбулаториялық-емханалық ұйымдар (ересектер, балалар, аралас) (max 7)
7-тиімділік коэффициенті 0,6-дан жоғары
5-тиімділік коэффициенті 0,4-тен 0,6-ға дейін
3-тиімділік коэффициенті 0,4-тен төмен
2.
Алғашқы медициналық-санитариялық көмек орталықтары (max 7)
7-тиімділік коэффициенті 0,6-дан жоғары
5-тиімділік коэффициенті 0,4-тен 0,6-ға дейін
3-тиімділік коэффициенті 0,4-тен төмен
3.
Стационарлық медициналық ұйымдар (ересектер, балалар) (max 7)
7-тиімділік коэффициенті 0,6-дан жоғары
5-тиімділік коэффициенті 0,4-тен 0,6-ға дейін
3-тиімділік коэффициенті 0,4-тен төмен
4
Босандыру ұйымдары (перзентханалар, перинаталдық орталықтар) (max 7)
7-тиімділік коэффициенті 0,6-дан жоғары
5-тиімділік коэффициенті 0,4-тен 0,6-ға дейін
3-тиімділік коэффициенті 0,4-тен төмен
III. Корпоративтік басқару
1.
Шаруашылық жүргізу құқығына көшу (max 7)
7 – ауысу жүзеге асырылды
0-ауысу жүзеге асырылған жоқ
2.
Байқау кеңесін енгізу (max 7)
7-енгізілген
0-енгізілмеген
3.
Байқау кеңесінің жұмыс істеуі (алдыңғы жылдың қорытындысы бойынша отырыстар саны, 4 және одан көп) (max 7)
7-4 және одан да көп өткізілді

Соотношение средней заработной платы на 1 ставку врача к средней заработной плате в экономике (Среднемесячная заработная плата на 1 ставку врача или среднемесячная номинальная заработная плата 1 работника в экономике (в зависимости от региона по данным комитета по статистики Министерства национальной экономики Республики Казахстан))
9.
Укомплектованность кадрами: общая (Число занятых позиций (ставок) по всем категориям работников на последнюю дату указанного отчетного периода × 100 / общее число позиций по всем категориям работников на последнюю дату указанного отчетного периода)
10.
Доля сотрудников, прошедших повышение квалификации, переподготовку
(Общее число сотрудников, прошедших повышение квалификации, переподготовку × 100 или запланированное число сотрудников на повышение квалификации, переподготовку)
11.
Текучесть кадров, (max 7)
12.
Дополнительное обучение менеджера: наличие магистратуры по специальности "Общественное здравоохранение ("Менеджмент здравоохранения", "Менеджмент"), свидетельство о присвоении квалификационной категории по специальности "Организация здравоохранения" ("Общественное здравоохранение", "Менеджмент в здравоохранении") (max 7)
7 – магистр/PhD доктор по специальности + свидетельство о присвоении квалификационной категории по специальности
5 – магистр по специальности
3 – свидетельство о присвоении квалификационной категории по специальности
0 – отсутствие (магистратуры по специальности, свидетельства о присвоении квалификационной категории по специальности)
II. Рейтинг медицинской организации (для медицинских организаций среди которых проведен рейтинг в предыдущем году по методике утвержденной Министерством здравоохранения Республики Казахстан)
1.
Амбулаторно-поликлинические организации (взрослые, детские, смешанные) (max 7)
7 – коэффициент результативности более 0,6
5 – коэффициент результативности от 0,4 до 0,6
3 – коэффициент результативности менее 0,4
2.
Центры Первичной медико-санитарной помощи (max 7)
7 – коэффициент результативности более 0,6
5 – коэффициент результативности от 0,4 до 0,6
3 – коэффициент результативности менее 0,4
3.
Стационарные медицинские организации (взрослые, детские) (max 7)
7 – коэффициент результативности более 0,6
5 – коэффициент результативности от 0,4 до 0,6
3 – коэффициент результативности менее 0,4
4
Организации родовспоможения (родильные дома, перинатальные центры) (max 7)
7 – коэффициент результативности более 0,6
5 – коэффициент результативности от 0,4 до 0,6
3 – коэффициент результативности менее 0,4
III. Корпоративное управление
1.
Переход на право хозяйственного ведения (max 7)
7 – осуществлен переход
0 – не осуществлен переход
2.
Внедрение Наблюдательного совета (max 7)
7 – внедрен
0 – не внедрен
3.
Функционирование Наблюдательного совета (количество заседаний по итогам предыдущего года, от 4 и больше) (max 7)
7 – проведено 4 и больше

5-2-ден 3-ке дейін өткізілді
0-өткізілген жоқ
IV. Бонус (қосымша)
1.
Менеджердің жетістіктері (max 7)
7- Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігірің төсбелгілері
6- Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігінің құрмет грамоталары
5- Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігінің алғыс хаттары
1-басқа марапаттар (соның ішінде жергілікті деңгейде)
2.
Инновациялық қызмет
(қызмет түрінің атауын көрсету) (max 7)
7-гранттық жобалар, жаңа медициналық технологиялар, ұқыпты өндіріс технологияларын енгізу, ғылыми-зерттеу жұмыстары
3.
Медициналық ұйымның ресми сайтының (немесе әлеуметтік желілердегі аккаунттың) болуы*
3-бар
0-жоқ
4.
Сараланған еңбекке ақы төлеуді қолдану**
3-қолданылады
0-қолданылмайды
_____________________
2 Бұл бағанда конкурсанттың әрбір индикатор бойынша нақты бағаға сәйкестігін растайтын толық және егжей-тегжейлі мәліметтер көрсетіледі
Балдардың жалпы саны _____
"Өз кәсібінің үздiгі"
атағын беру қағидаларына
5-қосымша
"Үздік медициналық ЖОО оқытушысы" номинациясы бойынша атақ беруге конкурсқа қатысушының жұмысын бағалаудың сапалық және сандық көрсеткіштері
Номинация _________________________________________________________
Конкурсанттың Т. А. Ә. (бар болған жағдайда)___________________________
Конкурсанттың лауазымы _____________________________________________
Медициналық ұйымның атауы __________________________________
Көрсеткіштер
Баға, балл
Негізгі сипаттамалары (көрсеткіштің компоненттері)
Конкурсанттың баллы
Конкурсанттың көрсеткіштің көрсетілген компонентіне сәйкестігі туралы ақпарат3
1
Академиялық, ғылыми дәрежесінің, ғылыми атағының болуы (екіден аспайтын тармақты белгілеу)
4
Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитеті (бұдан әрі – Комитет), немесе Қазақстан Республикасының Жоғары аттестаттау комитеті (бұдан әрі – ЖАК), немесе Кеңестік Социалистік Республикалар Одағының Жоғары аттестаттау комитеті (бұдан әрі – КСРО ЖАК) берген ғылымдар докторы
4
Комитет тағайындаған профессор не ҚР ЖАК, не КСРО ЖАК
2
Комитеті ҚР ЖАК немесе КСРО ЖАК тағайындаған ғылымдар кандидаты
2
PhD докторы, Комитеті тағайындаған бейіні бойынша доктор
2
Комитет, ҚР ЖАК немесе КСРО ЖАК берген қауымдастырылған профессор (доцент)
2
Соңғы жылдағы "Оқытушы студенттердің көзімен" тәуелсіз сауалнама нәтижелері ескерілген отырып оқыту сапасы (бір тармақты белгілеу)
Жоғары баға берілді:
4
сауалнамаға қатысқандар 90 % және одан көп
3
сауалнамаға қатысқандар 70 % - дан 8 9% - на дейін
2

5 – проведено от 2 до 3
0 – не проведено
IV. Бонусные (дополнительные)
1.
Достижения менеджера (max 7)
7 – нагрудные знаки Министерства здравоохранения Республики Казахстан 6 – почетные грамоты Министерства здравоохранения Республики Казахстан
5 – благодарственные письма Министерства здравоохранения Республики Казахстан 1 – другие награды (в том числе на местном уровне)
2.
Инновационная деятельность
(указать наименование вида деятельности) (max 7)
7 – грантовые проекты, внедрение новых медицинских технологий, технологий бережливого производства, научно-исследовательские работы
3.
Наличие официального сайта медицинской организации (или аккаунта в социальных сетях)*
3 – имеется
0 – отсутствует
4.
Применение дифференцированной оплаты труда**
3 – применяется
0 – не применяется
Общее количество баллов _____
Приложение 5
к Правилам присвоения звания
"Лучший в профессии"
Качественные и количественные показатели оценки работы участника конкурса на присвоение звания в номинации "Лучший преподаватель медицинского вуза"
Ф.И.О. (при его наличии) конкурсанта ________________________________________
Должность конкурсанта ____________________________________________________
Наименование медицинской организации ______________________________________
Показатели
Оценка, балл
Основные характеристики (компоненты показателя)
Балл конкур санта
Информация о соответствии Конкурсанта указанному компоненту показателя3
1
Наличие академической, ученой степени, ученого звания (отметить не более двух пунктов)
4
Доктор наук, присужденная Комитетом по обеспечению качества в науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики (далее - Комитет), либо Высшим аттестационным комитетом (далее - ВАК) Республики Казахстан, либо Высшим аттестационным комитетом Союза Советских Социалистических Республик (далее - ВАК СССР)
4
Профессор, присвоенный Комитетом, либо ВАК Республики Казахстан, либо ВАК СССР
2
Кандидат наук, присужденная Комитетом, либо ВАК Республики Казахстан, либо ВАК СССР
2
Доктор PhD, доктор по профилю присужденная Комитетом Республики Казахстан
2
Ассоциированный профессор (доцент), присвоенный Комитетом, либо ВАК Республики Казахстан, либо ВАК СССР
2
Качество преподавания с учетом результатов независимого анкетирования "Преподаватель глазами студентов" за последний год (отметить один пункт)
Высокую оценку дали:
4
90% и более опрошенных
3
от 70% до 89% опрошенных
2

сауалнамаға қатысқандар 50 %-дан 69 % - на дейін
1
сауалнамаға қатысқандар 50 %-ға дейін
3
Соңғы үш жылдағы әзірлеме,оған қатысу және басып шығару (жеке немесе алғашқы бес автордың қатарында) *
8
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі (ғылыми-медициналық сараптама нәтижелері бойынша Республикалық оқу-әдістемелік кеңестің Оқу-әдістемелік бірлестігінің (бұдан әрі – РОӘК ОӘБ) немесе ҚР Ғылым және жоғары білім министрлігі (бұдан әрі – ҚР ҒЖБМ), ҚР Оқу-ағарту министрлігі (бұдан әрі – ҚР ОАМ) шешімі бойынша) ұсынған оқулық
3
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі (ғылыми-медициналық сараптама нәтижелері бойынша немесе РОӘК ОӘБ шешімімен) немесе ҚР ҒЖБМ ұсынған оқу құралы, монографиялар
1
Жоғары оқу орны ғылыми кеңесі ұсынған оқу құралы, монографиялар
3
Авторлық құқықты уәкілетті орган растаған электрондық оқулық және (немесе) электрондық оқу құралы
4
Соңғы үш жылдағы студенттің ғылыми-зерттеу жұмысына басшылық жасау (қажетті тармақтарды белгілеу)*
4.1. Үміткердің басшылығымен дайындалу бейіні бойынша пәндік олимпиадалардың жеңімпаз студенттерінің саны (дипломдардың, грамоталардың көшірмелерін ұсыну):
2
халықаралық деңгейде
1
республикалық деңгейде
4.2. Үміткердің басшылығымен дайындалған ғылыми-зерттеу жұмыстары конкурстарының жеңімпаз студенттерінің саны (дипломдардың, грамоталардың көшірмелерін ұсыну):
2
халықаралық деңгейде
1
республикалық деңгейде
4.3. Дайындық бейіні бойынша Үміткердің басшылығымен мақалалар немесе сөз сөйлеу тезистерін жариялаған студенттердің саны (конференциялар бағдарламасының көшірмелерін және мақалалардың немесе тезистердің бедерлерін ұсыну):
2
халықаралық деңгейдегі мақала
1
республикалық деңгейдегі мақала
1
халықаралық деңгейдегі тезис
0,5
республикалық деңгейдегі тезис
5
Соңғы үш жылда ғылыми және ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау *
2
PhD докторлары, бейіні бойынша докторлар (Комитет тағайындаған ғылыми дәрежесі бар диссертация қорғаған докторлар есепке алынады)
1
Магистрлер (диссертация қорғаған магистрлер есепке алынады)
6
Соңғы үш жылда зерттеулерді орындау (Медициналық білім беру саласындағы зерттеулермен байланысты жобалар үшін балл 2-коэффициентке көбейтіледі)*
6.1. Халықаралық бағдарламалар мен жобалар:
6
Жоба жетекшісі
6
Жауапты орындаушы/жоба менеджері
4
Жоба орындаушысы
6.2. Республикалық ғылыми бағдарламалар мен жобалар (іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде):
4
Жоба жетекшісі
4
Жауапты орындаушы/жоба менеджері
2
Жоба орындаушысы

от 50 до 69% опрошенных
1
до 50% опрошенных
3
Разработка, участие и издание (лично или в числе первых пяти авторов) за последние три года *
8
Учебника, рекомендованного Министерства здравоохранения Республики Казахстан (по результатам научно-медицинской экспертизы или решением Учебно-методического объединения Республиканского учебно-методического совета (далее – УМО РУМС)) или Министерства науки и высшего образования РК (далее – МНВО РК) , Министерства просвещения РК (далее – МП РК)
3
Учебного пособия, монографии, рекомендованных Министерства здравоохранения Республики Казахстан (по результатам научно-медицинской экспертизы/решением УМО РУМС) или МНВО РК, МП РК
1
Учебного пособия, монографии, рекомендованных ученым советом высшего учебного заведения
3
Электронного учебника и(или) электронного учебного пособия, авторское право на которое подтверждено уполномоченным органом
4
Руководство научно-исследовательской работой студента за последние три года (отметить нужные пункты) *
4.1. Количество подготовленных под руководством претендента студентов-победителей предметных олимпиад по профилю подготовки (представить копии дипломов, грамот):
2
на международном уровне
1
на республиканском уровне
4.2. Количество подготовленных под руководством претендента студентов-победителей конкурсов научно-исследовательских работ (представить копии дипломов, грамот):
2
на международном уровне
1
на республиканском уровне
4.3. Количество студентов, опубликовавших статьи или тезисы выступлений под руководством претендента по профилю подготовки (представить копии программы конференций и оттиски статей или тезисов):
2
статья на международном уровне
1
статья на республиканском уровне
1
тезис на международном уровне
0,5
тезис на республиканском уровне
5
Подготовка научных и научно-педагогических кадров, за последние три года *
2
докторов PhD, докторов по профилю (учитывается доктора, защитившие диссертацию, с присужденной Комитетом ученой степенью)
1
Магистров (учитываются магистры, защитившие диссертацию)
6
Выполнение исследований за последние три года (для проектов, связанных с исследованиями в сфере медицинского образования балл умножается на коэффициент 2) *
6.1. Международных программ и проектов:
6
Руководитель проекта
6
Ответственный исполнитель или менеджер проекта
4
Исполнитель проекта
6.2. Республиканских научных программ и проектов (фундаментальных и прикладных научных исследований, в рамках грантового и программно-целевого финансирования):
4
Руководитель проекта
4
Ответственный исполнитель или менеджер проекта
2
Исполнитель проекта

6.3. Зерттеулерді, бастама жасалған зерттеулерді жүргізуге арналған шарттық жұмыстар (тақырыбы Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығында немесе Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығында тіркелуі тиіс):
2
Жоба жетекшісі
2
Жауапты орындаушы/жоба менеджері
1
Жоба орындаушысы
7
Соңғы үш жылда ғылыми жетістіктері (үміткер алғашқы бес автордың қатарына кіретін жарияланымдары ескеріледі, медициналық білім беру саласындағы зерттеулер мен әзірлемелерге байланысты жарияланымдар үшін балл 2 коэффициентке көбейтіледі)
7.1. Мақалалар: *
5+0,5× IF (немесе SJR)
ғылыми ақпарат дерекқорларында (Web of Science немесе Scopus) индекстелетін басылымдарда, оның ішінде Thomson Reuters компаниясы есептейтін импакт-факторды (IF) немесе Scopus-та индекстелетін журналдар үшін нормаланған SJR (SCImago Journal Ranking) индексі ескеріледі
3
PubMed дерекқорына енгізілген басылымдарда
1
Комитет тізбесіне енгізілген басылымдарда
7.2. Тезистер, қысқа хабарламалар, конференция материалдары: *
1
Web of Science, Scopus базаларында индекстелген конференциялар жинақтарында немесе журналдарда
7.3. Ғылыми жарияланымдардың сұранысы
10×h-index
Web of Science немесе Scopus деректері бойынша Хирш индексінің мәні (h-exex) (Хирш индексі оның ең жоғары мәні бар база деректері бойынша ескеріледі)
3×h-index
Қазақстандық дәйексөз базасының деректері бойынша Хирш индексінің (h-index) мәні, Ресейлік ғылыми дәйеккөздер индексі, Google Scholar (Хирш индексі оның ең жоғары мәні бар базаның деректері бойынша ескеріледі)

6.3. Договорных работ на проведение исследований, инициативных исследований (тема должна быть зарегистрирована в Национальном центре научно-технической информации или Национальном центре государственной научно- технической экспертизы:
2
Руководитель проекта
2
Ответственный исполнитель или менеджер проекта
1
Исполнитель проекта
7
Научные достижения за последние три года (учитываются публикации в которых претендент входит в число первых пяти авторов, для публикаций, связанных с исследованиями и разработками в сфере медицинского образования балл умножается на коэффициент 2)
7.1. Статьи: *
5+0,5× IF (или SJR)
в изданиях, индексируемых в базах данных научной информации (Web of Science или Scopus), в т.ч. с учетом импакт фактора (IF), рассчитываемого компанией Thomson Reuters, или нормированного индекса SJR (SCImago Journal Ranking) для журналов индексируемых в Scopus
3
в изданиях включенных в базу данных Pubmed
1
в изданиях, включенных в перечень Комитета
7.2. Тезисы, короткие сообщения, материалы конференций: *
1
в сборниках конференций или журналах, индексируемых в базах Web of Science, Scopus
7.3. Востребованность научных публикаций
10×h-index
Значение Индекса Хирша (h-index) по данным Web of Science или Scopus (учитывается индекс Хирша по данным той базы, в которой он имеет максимальное значение)
3×h-index
Значение Индекса Хирша (h-index) по данным Казахстанской базы цитирования, Российского индекса научного цитирования, Google Scholar (учитывается индекс Хирша по данным той базы, в которой он имеет максимальное значение)

7.4. Конференцияға баяндамамен қатысу: *
2
алыс шет елдердің конференцияларында ауызша баяндама:
1
таяу шет елдердің конференцияларында ауызша баяндама:
0,5
Қазақстан Республикасының аумағындағы конференцияларда ауызша баяндама:
1
алыс шет елдердің конференцияларында постерлік баяндама:
0,5
таяу шет елдердің конференцияларында постерлік баяндама:
0,25
Қазақстан Республикасының аумағындағы конференцияларда постерлік баяндама:
7.5. Патенттер мен қорғау құжаттары: *
6
Халықаралық патент
3
Ұлттық патент
1
Зияткерлік меншік объектісіне куәлік
8
Соңғы үш жылда ұйымдастыру және ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс *
8.1. Диссертациялық кеңестердің, кеңестердің, комиссиялардың, комитеттердің, жұмыс топтарының жұмысына қатысу:
3
халықаралық деңгейде
1
республикалық деңгейде
0,5
өңірлік деңгейде
1
8.2. Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі сараптама кеңесі немесе Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі медициналық қызметінің сапасы жөніндегі біріккен комиссия бекіткен Диагностика мен емдеудің клиникалық хаттамаларын әзірлеуге қатысу
8.3. Нормативтік құқықтық актіні жетілдіруге қатысу дәрежесі
3
белсенді қатысады
2
қызығушылық танытады
1
қатыспайды
9
Соңғы үш жылда әлеуетті арттыру *
9.1. Академиялық ұтқырлық бағдарламаларына қатысу (ұзақтығы кемінде 2 апта):
20
шетелдік жоғары оқу орындарында (бұдан әрі – ЖОО-ларда)
15
Қазақстан Республикасының ЖОО-ларда
9.2. Медициналық білім беру мәселелері бойынша әлеуетті арттыру курстарына және семинарларға, мастер-кластарға қатысу:
15
шетелде
10
Қазақстан Республикасында
9.3. Кәсіптік қауымдастықтар мен бірлестіктерге жеке мүшелік (конкурс өткізу сәтінде қолданыстағы):
5
халықаралық деңгейде
3
ұлттық деңгейде
10
Соңғы үш жылда инновациялық технологияларды енгізу (үміткердің авторлығы зияткерлік меншік туралы куәлікпен немесе патентпен расталған) *
15
Тіркеудің және Ұлттық тізілімдерге енгізудің ресми рәсімінен өткен немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға мақұлдаған әзірлемелер (дәрілік препараттар, биологиялық белсенді заттар, медициналық мақсаттағы әдістер)
15
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі сараптамалық кеңесі немесе Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі медициналық қызметінің сапасы жөніндегі біріккен комиссия қолдануға рұқсат берген диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың жаңа технологиялары
1
Ғылыми әзірлемелерді енгізу (ендіру актісі қоса беріледі)
3
Оқытудың инновациялық технологияларын әзірлеу немесе енгізу (ендіру актісі қоса беріледі)
11
Ағылшын тілін білу (сертификатпен расталған)
10
Advance деңгейі
7
Upper-Intermediate деңгейі
4
Intermediate деңгейі
_____________________
3 Бұл бағанда конкурсанттың көрсеткіштің әрбір құрамдас бөлігі бойынша нақты бағаға сәйкестігін растайтын толық және егжей-тегжейлі мәліметтер (дипломның нөмірі мен күні, оқу-әдістемелік және ғылыми өнімдердің, баяндамалардың, білім алушылардың, магистранттардың, докторанттардың т. а. ә. (бар болған жағдайда), ғылыми жобалар мен бағдарламалардың атаулары; мүше болып табылатын кеңестердің атаулары, атаулары) көрсетіледі және тренингтердің орны, қатысқан академиялық ұтқырлық бағдарламалары, Хирш индексінің мәні және т. б.)
Балдардың жалпы саны _____
Ескертпе:
* балл көрсеткіштің тиісті компонентінің әрбір бірлігі үшін беріледі, осы көрсеткіштің бағасы көрсеткіштің барлық компоненттері бойынша балл сомасын білдіреді;

7.4. Участие с докладом на конференции: *
2
устный доклад в конференциях стран дальнего зарубежья:
1
устный доклад в конференциях стран ближнего зарубежья:
0,5
устный доклад в конференциях на территории Республики Казахстан:
1
постерный доклад в конференциях стран дальнего зарубежья:
0,5
постерный доклад в конференциях стран ближнего зарубежья:
0,25
постерный доклад в конференциях на территории Республики Казахстан:
7.5. Патенты и охранные документы: *
6
Международный патент
3
Национальный патент
1
Свидетельство на объект интеллектуальной собственности
8
Организационная и организационно-методическая работа за последние три года *
8.1. Участие в работе диссертационных советов, советов, комиссий, комитетов, рабочих групп:
3
на международном уровне
1
на республиканском уровне
0,5
на региональном уровне
1
8.2.Участие в разработке клинических протоколов диагностики и лечения, утвержденных экспертным советом Министерства здравоохранения Республики Казахстан или Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан
8.3. Степень участия в разработке нормативно-правового акта
3
активно участвует
2
проявляет интерес
1
не участвует
9
Повышение потенциала за последние три года *
9.1. Участие в программах академической мобильности (с продолжительностью не менее 2 недель):
20
в зарубежных высших учебных заведениях (далее ВУЗах)
15
в ВУЗах Республики Казахстан
9.2. Участие в курсах повышения потенциала и семинарах, мастер-классах по вопросам медицинского образования:
15
за рубежом
10
в Республике Казахстан
9.3. Индивидуальное членство в профессиональных ассоциациях и объединениях (действующее на момент проведения конкурса):
5
на международном уровне
3
на национальном уровне
10
Внедрение инновационных технологий (авторство в которых у претендента подтверждено свидетельством об интеллектуальной собственности или патентом), за последние три года *
15
Разработки (лекарственные препараты, биологически активные вещества, методы медицинского назначения), прошедшие официальную процедуру регистрации и внесения в национальные реестры или одобренные к применению уполномоченным органом в области здравоохранения
15
Новые технологии диагностики, лечения и медицинской реабилитации, разрешенные к применению экспертным советом Министерства здравоохранения Республики Казахстан или Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1
Внедрение научных разработок в (с приложением акта внедрения)
3
Разработка или внедрение инновационных технологий обучения (с приложением акта внедрения)
11
Владение английским языком (подтвержденное сертификатом)
10
Уровень Advance
7
Уровень Upper-Intermediate
4
Уровень Intermediate
_________________
3 В данном столбце указываются полные и развернутые сведения, подтверждающие соответствие конкурсанта конкретной оценке по каждому компоненту показателя (номер и дата диплома, полные выходные данные учебно-методической и научной продукции, докладов, Ф.И.О. (при его наличии)обучающихся, магистрантов, докторантов, наименования научных проектов и программ; наименования советов, в которых является членом, наименование и место тренингов, программ академической мобильности, в на которых участвовал, значение индекса Хирша и т.д.)
Общее количество баллов _____
Примечания:
* балл присваивается за каждую единицу соответствующего компонента показателя, оценка данного показателя представляет собой сумму баллов по всем компонентам показателя;

** үміткердің 11 көрсеткіштің кемінде 8-төмен емес жетістіктері болуы тиіс
*** Әрбір көрсеткіш бойынша конкурсқа қатысушы "Конкурсанттың көрсетілген көрсеткіш компонентіне сәйкестігі туралы ақпарат" бағанында ақпарат толтырады және растайтын құжат ұсынылады:
– 1-көрсеткіш бойынша-ғылыми дәреже/атақ беру туралы дипломның көшірмесі;
– 2-көрсеткіш бойынша-ұйымның жауапты тұлғасы қол қойған "оқытушы студенттердің көзімен" тәуелсіз сауалнамасының нәтижелері бар ресми анықтама (хаттамадан үзінді немесе хаттама) ;
– 3-көрсеткіш бойынша-титулдық беттің және айналымның сканері, мақұлдау / бекіту туралы хаттаманың көшірмесі;
– 4-көрсеткіш бойынша-дипломдардың, грамоталардың, жарияланған мақалалар мен тезистердің көшірмелері;
– 5-көрсеткіш бойынша-ғылыми жетекшінің/консультанттың т. а. ә. (бар болған жағдайда) көрсетілген магистранттардың, докторанттардың қорғалған диссертациялық жұмыстарының авторефераттарының көшірмелері;
- 6-көрсеткіш бойынша-уақытша ғылыми ұжымды бекіту туралы бұйрықтардың көшірмелері, орындаушымен жасалған шарттардың көшірмелері;
- 7-көрсеткіш бойынша-жарияланымдардың, патенттердің, тезистердің, конференция бағдарламасымен конференцияға қатысушының сертификатының сканері, Хирш индексінің мәні бойынша беттің ресми бейінінен басып шығару, Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығынан анықтама;
- 8-көрсеткіш бойынша-кеңеске, комиссияға, жұмыс тобына мүшелігін растайтын бұйрықтың көшірмесі, хаттамаларды әзірлеушілердің тізімін бекіту туралы бұйрықтың көшірмесі;
– 9-көрсеткіш бойынша-іссапарға жіберу туралы бұйрықтың көшірмесі, оқу туралы сертификаттың көшірмесі, мүшелік туралы куәліктің/сертификаттың көшірмесі;
- 10 – көрсеткіш бойынша-тіркеу туралы куәліктің көшірмесі, Сараптамалық кеңес хаттамасының, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі медициналық қызметінің сапасы жөніндегі біріккен комиссиясының, ендіру актісінің көшірмесі, зияткерлік меншік туралы куәліктің немесе авторлықты растайтын патенттің көшірмесі;
- 11-көрсеткіш бойынша-TOEFL, ILETS сертификатының көшірмесі
"Өз кәсібінің үздiгі"
атағын беру қағидаларына
6-қосымша
"Үздік медицина колледжінің оқытушысы" номинациясы бойынша атақ беруге конкурс қатысушының жұмысын бағалаудың сапалық және сандық көрсеткіштері
Номинация _________________________________________________________
Конкурсанттың Т. А. Ә. (бар болған жағдайда)___________________________
Конкурсанттың лауазымы _____________________________________________
Медициналық ұйымның атауы __________________________________
Көрсеткіштер
Баға, балл
Негізгі сипаттамалары (көрсеткіштің компоненттері)
Конкурсанттың балы
Конкурсанттың көрсетілген көрсеткіш компонентіне сәйкестігі туралы ақпарат4
1
Академиялық, ғылыми дәрежесінің, ғылыми атағының болуы (екеуден аспайтын тармақты белгілеу)
4
Қазақстан Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) не Қазақстан Республикасының Жоғары аттестаттау комитеті (бұдан әрі - ЖАК) не бұрынғы КСРО ЖАК тағайындаған ғылымдар докторы
2
Комитеті, Қазақстан Республикасының ЖАК не КСРО ЖАК тағайындаған ғылымдар кандидаты
2
Комитет тағайындаған PhD докторы
1
Магистр
2
Соңғы жылдағы "Оқытушы студенттердің көзімен" тәуелсіз сауалнама нәтижелерін ескере отырып оқыту сапасы (тармақты белгілеу)
Жоғары баға берілді:
2
сауалнамаға қатысқандардың 90 % және одан көп
1,5

** претендент должен иметь достижения не менее чем по 8 из 11 показателей
*** По каждому показателю участником Конкурса заполняется информация в столбце "Информация о соответствии Конкурсанта указанному компоненту показателя" и предоставляется подтверждающий документ:
1) по показателю 1 – копия диплома о присвоении ученой степени/звания;
2) по показателю 2 – официальная справка (выписка из протокола или протокол) с результатами независимого анкетирования "Преподаватель глазами студентов", подписанная ответственным лицом организации;
3) по показателю 3 – скан титульного листа и оборота, копия протокола об одобрении/утверждении;
4) по показателю 4 – копии дипломов, грамот, опубликованных статей и тезисов;
5) по показателю 5 – копии авторефератов защищенных диссертационных работ магистрантов, докторантов с указанием ФИО (при его наличии) научного руководителя или консультанта;
6) по показателю 6 – копии приказов об утверждении временного научного коллектива, копии договоров с исполнителем;
7) по показателю 7 – скан публикаций, патентов, тезисов, сертификата участника конференции с программой конференции, распечатка с официального профиля страницы по значению индекса Хирша, справка с Национального центра государственной научно-технической экспертизы;
8) по показателю 8 – копия приказа, подтверждающее членство в совете, комиссии, рабочей группе, копия приказа об утверждении списка разработчиков протоколов;
9) по показателю 9 – копия приказа о командировании, копия сертификата об обучении, копия свидетельства/сертификата о членстве;
10) по показателю 10 – копия свидетельства о регистрации, копия протокола Экспертного совета, Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан, копия акта внедрения, копия свидетельства об интеллектуальной собственности или патента, подтверждающего авторство;
11) по показателю 11 – копия сертификата TOEFL, ILETS.
Приложение 6
к Правилам присвоения звания
"Лучший в профессии"
Качественные и количественные показатели оценки работы участника конкурса на присвоение звания в номинации "Лучший преподаватель медицинского колледжа"
Ф.И.О. (при его наличии) конкурсанта ______________________________________
Должность конкурсанта __________________________________________________
Наименование медицинской организации ___________________________________
Показатели
Оценка, балл
Основные характеристики (компоненты показателя)
Балл конкур санта
Информация о соответствии Конкурсанта указанному компоненту показателя4
1
Наличие академической, ученой степени, ученого звания (отметить не более двух пунктов)
4
Доктор наук, присужденная Комитетом по обеспечению качества в науки и высшего образования Министерства науки и высшего образования Республики (далее - Комитет), либо Высшим аттестационным комитетом (далее - ВАК) Республики Казахстан, либо ВАК бывшего СССР
2
Кандидат наук, присужденная Комитетом, либо ВАК Республики Казахстан, либо ВАК СССР
2
Доктор PhD, присужденная Комитетом Республики Казахстан
1
Магистр
2
Качество преподавания с учетом результатов независимого анкетирования "Преподаватель глазами студентов" за последний год (отметить п пункт)
Высокую оценку дали:
2
90% и более опрошенных
1,5

сауалнамаға қатысқандардың 70 %-дан 89 %-ға дейін
1
сауалнамаға қатысқандардың 50 %-дан 69 %-ға дейін
0,5
сауалнамаға қатысқандардың 50 % дейін
3
Соңғы үш жылда әзірлеме, қатысу және басып шығару (жеке немесе орындалған жұмыс көлемін көрсете отырып, бірлесіп авторлықта)*
8
Уәкілетті орган ұсынған оқулық (Қазақстан Республикасының оқу-ағарту, Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі)
3
Уәкілетті орган ұсынған оқу құралы, монографиялар (Қазақстан Республикасының оқу-ағарту, Қазақстан Республикасының Ғылым және жоғары білім министрлігі, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі)
1
Ұйымның алқалы органы бекіткен монографиялар, оқу құралы
3
Авторлық құқықты уәкілетті орган растаған электрондық оқулық және / немесе электрондық оқу құралы
4
Соңғы үш жылда студенттің ғылыми-зерттеу жұмысына басшылық жасау (қажетті тармақтарды белгілеу)*
4.1. Үміткердің басшылығымен дайындау бейіні бойынша пәндік олимпиадалардың жеңімпаз студенттерінің саны (дипломдардың, грамоталардың көшірмелерін ұсыну):
2
халықаралық деңгейде
1
республикалық деңгейде
4.2. Үміткердің басшылығымен дайындалған ғылыми-зерттеу жұмыстары конкурстарының жеңімпаз студенттерінің саны (дипломдардың, грамоталардың көшірмелерін ұсыну):
2
халықаралық деңгейде
1
республикалық деңгейде
4.3. үміткердің басшылығымен дайындық бейіні бойынша мақалалар немесе сөз сөйлеу тезистерін жариялаған студенттердің саны (конференциялар бағдарламасының көшірмелерін және мақалалардың немесе тезистердің бедерлерін ұсыну):
2
халықаралық деңгейдегі мақала
1
республикалық деңгейдегі мақала
1
халықаралық деңгейдегі тезис
0,5
республикалық деңгейдегі тезис
5
Соңғы үш жылда зерттеулерді орындау (Медициналық білім беру саласындағы зерттеулермен байланысты жобалар үшін балл 2 коэффициентке көбейтіледі)*
6.1. Халықаралық бағдарламалар мен жобалар:
6
Жоба жетекшісі
6
Жауапты орындаушы немесе жоба менеджері
4
Жоба орындаушысы
6.2. Республикалық ғылыми бағдарламалар мен жобалар (іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер, гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде):
4
Жоба жетекшісі
4
Жауапты орындаушы немесе жоба менеджері
2
Жоба орындаушысы
6.3. Зерттеулерді, бастама жасалған зерттеулерді жүргізуге арналған шарттық жұмыстар (тақырып Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығында немесе Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығында тіркелуі тиіс):
2
Жоба жетекшісі
2
Жауапты орындаушы/жоба менеджері
1
Жоба орындаушысы
6
Соңғы үш жылда ғылыми жетістіктер (үміткер алғашқы бес автордың қатарына кіретін жарияланымдар ескеріледі, медициналық білім беру саласындағы зерттеулер мен әзірлемелерге байланысты жарияланымдар үшін балл 2 коэффициентке көбейтіледі)

от 70% до 89% опрошенных
1
от 50 до 69% опрошенных
0,5
до 50% опрошенных
3
Разработка, участие и издание (лично или в соавторстве с указанием объема выполненной работы) за последние три года *
8
Учебника, рекомендованного уполномоченным органом (Министерство просвещения Республики Казахстан, Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан, Министерство здравоохранения Республики Казахстан)
3
Учебного пособия, монографии, рекомендованных уполномоченным органом (Министерство просвещения Республики Казахстан, Министерство науки и высшего образования Республики Казахстан, Министерство здравоохранения Республики Казахстан)
1
Монографии, учебного пособия, утвержденных коллегиальным органом организации
3
Электронного учебника и(или) электронного учебного пособия, авторское право на которое подтверждено уполномоченным органом
4
Руководство научно-исследовательской работой студента за последние три года (отметить нужные пункты) *
4.1. Количество подготовленных под руководством претендента студентов-победителей предметных олимпиад по профилю подготовки (представить копии дипломов, грамот):
2
на международном уровне
1
на республиканском уровне
4.2. Количество подготовленных под руководством претендента студентов-победителей конкурсов научно-исследовательских работ по (представить копии дипломов, грамот):
2
на международном уровне
1
на республиканском уровне
4.3. Количество студентов, опубликовавших статьи или тезисы выступлений под руководством претендента по профилю подготовки (представить копии программы конференций и оттиски статей или тезисов):
2
статья на международном уровне
1
статья на республиканском уровне
1
тезис на международном уровне
0,5
тезис на республиканском уровне
5
Выполнение исследований за последние три года (для проектов, связанных с исследованиями в сфере медицинского образования балл умножается на коэффициент 2) *
6.1. Международных программ и проектов:
6
Руководитель проекта
6
Ответственный исполнитель или менеджер проекта
4
Исполнитель проекта
6.2. Республиканских научных программ и проектов (фундаментальных и прикладных научных исследований, в рамках грантового и программно-целевого финансирования):
4
Руководитель проекта
4
Ответственный исполнитель или менеджер проекта
2
Исполнитель проекта
6.3. Договорных работ на проведение исследований, инициативных исследований (тема должна быть зарегистрирована в Национальном центре научно-технической информации или Национальном центре государственной научно- технической экспертизы):
2
Руководитель проекта
2
Ответственный исполнитель (или) менеджер проекта
1
Исполнитель проекта
6
Научные достижения за последние три года (учитываются публикации в которых претендент входит в число первых пяти авторов, для публикаций, связанных с исследованиями и разработками в сфере медицинского образования балл умножается на коэффициент 2)

6.4. Конференцияға баяндамамен қатысу:*
2
алыс шет елдер конференциясында ауызша баяндама
1
таяу шет елдер конференциясында ауызша баяндама
0,5
Қазақстан Республикасының аумағындағы конференцияларда ауызша баяндама
1
алыс шет елдер конференциядарында постерлік баяндама
0,5
таяу шет елдер конференциядарында постерлік баяндама
0,25
Қазақстан Республикасының аумағындағы конференцияларда постерлік баяндама
6.5. Патенттер мен қорғау құжаттары:*
6
Халықаралық патент
3
Ұлттық патент
1
Зияткерлік меншік объектісіне куәлік
7
Соңғы үш жылдағы ұйымдастыру және ұйымдастыру-әдістемелік жұмыс *
7.1. Кеңестердің, комиссиялардың, комитеттердің, жұмыс немесе сараптамалық топтардың жұмысына қатысу:
3
халықаралық деңгейде
1
республикалық деңгейде:
0,5
өңірлік деңгейде
2
7.2. Мейіргерлік құжаттаманы және мейіргерлік қызметтің операциялық рәсімдерінің стандарттарын әзірлеуге және енгізуге қатысу
8.3. Нормативтік құқықтық актіні жетілдіруге қатысу дәрежесі
3
белсенді қатысады
2
қызығушылық танытады
1
қатыспайды
8
Соңғы үш жылда әлеуетті арттыру *
8.1. Академиялық ұтқырлық бағдарламаларына қатысу (ұзақтығы кемінде 2 апта):
20
шетелдік жоғары оқу орындарында (бұдан әрі –ЖОО-ларда)
15
Қазақстан Республикасының ЖОО-ларда
8.2. Медициналық білім беру мәселелері бойынша әлеуетті арттыру курстарына және семинарларға, мастер-кластарға қатысу:
15
шетелде
10
Қазақстан Республикасында
9.3. Кәсіптік қауымдастықтар мен бірлестіктерге жеке мүшелік (конкурс өткізу сәтінде қолданыстағы):
5
халықаралық деңгейде
3
ұлттық деңгейде
9
Соңғы үш жылда инновациялық технологияларды енгізу *
3
Оқытудың инновациялық технологияларын әзірлеу немесе енгізу (ендіру актісі қоса беріледі)
3
Ғылыми әзірлемелерді енгізу (ендіру актісі қоса беріледі)
10
Ағылшын тілін білу (сертификатпен расталған)
10
Advance деңгейі
7
Upper-Intermediate деңгейі
4
Intermediate деңгейі
_________________
4 Бұл бағанда конкурсанттың көрсеткіштің әрбір құрамдас бөлігі бойынша нақты бағаға сәйкестігін растайтын толық және егжей-тегжейлі мәліметтер (дипломның нөмірі мен күні, оқу-әдістемелік және ғылыми өнімдердің, баяндамалардың, білім алушылардың, магистранттардың, докторанттардың т. а. ә. (бар болған жағдайда), ғылыми жобалар мен бағдарламалардың атаулары; мүше болып табылатын кеңестердің атаулары, атаулары) көрсетіледі және тренингтердің орны, қатысқан академиялық ұтқырлық бағдарламалары, Хирш индексінің мәні және т. б.)
Балдардың жалпы саны _____
Ескертпелер:
* балл көрсеткіштің тиісті компонентінің әрбір бірлігі үшін беріледі, осы көрсеткіштің бағасы көрсеткіштің барлық компоненттері бойынша балл сомасын білдіреді;

6.4. Участие с докладом на конференции: *
2
устный доклад, конференция стран дальнего зарубежья
1
устный доклад, конференция стран ближнего зарубежья
0,5
устный доклад, конференциях на территории Республики Казахстан
1
постерный доклад, конференция стран дальнего зарубежья
0,5
постерный доклад, конференция стран ближнего зарубежья
0,25
постерный доклад, конференция на территории Республики Казахстан
6.5. Патенты и охранные документы: *
6
Международный патент
3
Национальный патент
1
Свидетельство на объект интеллектуальной собственности
7
Организационная и организационно-методическая работа за последние три года *
7.1. Участие в работе советов, комиссий, комитетов, рабочих или экспертных групп:
3
на международном уровне
1
на республиканском уровне:
0,5
на региональном уровне
2
7.2. Участие в разработке и внедрении сестринской документации и стандартов операционных процедур сестринской службы
8.3. Степень участия в разработке нормативно-правового акта
3
активно участвует
2
проявляет интерес
1
не участвует
8
Повышение потенциала за последние три года *
8.1. Участие в программах академической мобильности (с продолжительностью не менее 2 недель):
20
в зарубежных высших учебных заведениях (далее - ВУЗах)
15
в ВУЗах Республики Казахстан
8.2. Участие в курсах повышения потенциала и семинарах, мастер-классах по вопросам медицинского образования:
15
за рубежом
10
в Республике Казахстан
9.3. Индивидуальное членство в профессиональных ассоциациях и объединениях (действующее на момент проведения конкурса):
5
на международном уровне
3
на национальном уровне
9
Внедрение инновационных технологий, за последние три года *
3
Разработка или внедрение инновационных технологий обучения (с приложением акта внедрения)
3
Внедрение научных разработок в (с приложением акта внедрения)
10
Владение английским языком (подтвержденное сертификатом)
10
Уровень Advance
7
Уровень Upper-Intermediate
4
Уровень Intermediate
___________________
4 В данном столбце указываются полные и развернутые сведения, подтверждающие соответствие конкурсанта конкретной оценке по каждому компоненту показателя (номер и дата диплома, полные выходные данные учебно-методической и научной продукции, докладов, Ф.И.О. (при его наличии) обучающихся, магистрантов, докторантов, наименования научных проектов и программ; наименования советов, в которых является членом, наименование и место тренингов, программ академической мобильности, в на которых участвовал, значение индекса Хирша и другие)
Общее количество баллов _____
Примечания:
* балл присваивается за каждую единицу соответствующего компонента показателя, оценка данного показателя представляет собой сумму баллов по всем компонентам показателя;

** үміткердің 10 көрсеткіштің кемінде 8-ден төмен емес жетістіктері болуы тиіс
*** Әрбір көрсеткіш бойынша конкурсқа қатысушы растайтын құжатты ұсынады:
– 1-көрсеткіш бойынша-ғылыми дәреже/атақ беру туралы дипломның көшірмесі;
– 2-көрсеткіш бойынша-ұйымның жауапты тұлғасы қол қойған "оқытушы студенттердің көзімен" тәуелсіз сауалнамасының нәтижелері бар ресми анықтама (хаттамадан үзінді немесе хаттама);
– 3-көрсеткіш бойынша-титулдық беттің және айналымның сканері, мақұлдау / бекіту туралы хаттаманың көшірмесі;
– 4-көрсеткіш бойынша-дипломдардың, грамоталардың, жарияланған мақалалар мен тезистердің көшірмелері;
- 5-көрсеткіш бойынша-уақытша ғылыми ұжымды бекіту туралы бұйрықтардың көшірмелері, орындаушымен жасалған шарттардың көшірмелері;
- 6-көрсеткіш бойынша-жарияланымдардың, патенттердің, тезистердің сканері, конференция бағдарламасымен конференцияға қатысушының сертификаты, Хирш индексінің мәні бойынша беттің ресми бейінінен басып шығару, Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығынан анықтама;
- 7-көрсеткіш бойынша-мейіргерлік құжаттаманы және СОР әзірлеуге және енгізуге қатысу туралы бұйрықтың кеңесте, комиссияда, жұмыс тобында мүшелігін растайтын бұйрықтың көшірмесі;
– 8-көрсеткіш бойынша-іссапарға жіберу туралы бұйрықтың көшірмесі, оқу туралы сертификаттың көшірмесі, мүшелік туралы сертификаттың/куәліктің көшірмесі;
- 9-көрсеткіш бойынша-енгізу актісінің көшірмесі, зияткерлік меншік туралы куәліктің немесе авторлықты растайтын патенттің көшірмесі;
- 10-көрсеткіш бойынша-TOEFL, ILETS сертификатының көшірмесі.
"Өз кәсібінің үздiгі"
атағын беру қағидаларына
7-қосымша
"Үздік денсаулық сақтау саласындағы ғалым" номинациясы бойынша атақ беруге конкурсқа қатысушының жұмысын бағалаудың сапалық және сандық көрсеткіштері
Номинация _________________________________________________________
Конкурсанттың Т. А. Ә. (бар болған жағдайда)___________________________
Конкурсанттың лауазымы _____________________________________________
Медициналық ұйымның атауы __________________________________
Көрсеткіштер
Баға, балл
Негізгі сипаттамалары (көрсеткіштің компоненттері)
Конкурсанттың баллы
Конкурсанттың көрсетілген көрсеткішің компонентіне сәйкестігі туралы ақпарат5
1
Академиялық, ғылыми дәрежесінің, ғылыми атағының болуы (екеуден аспайтын тармақты белгілеу)
4
Республикасы Білім және ғылым министрлігінің Білім және ғылым саласындағы бақылау комитетінің (бұдан әрі – Комитет) Қазақстан не Қазақстан Республикасының Жоғары аттестаттау комитеті (бұдан әрі - ЖАК) не бұрынғы КСРО ЖАК тағайындаған ғылымдар докторы
4
Комитет не ҚР ЖАК, не КСРО ЖАК тағайындаған профессор
2
Комитет, ҚР ЖАК немесе КСРО ЖАК тағайындаған ғылым кандидаты
2
Комитет немесе ҚР ЖАК тағайындаған PhD докторы, бейіні бойынша доктор
2
Комитет ҚР ЖАК немесе КСРО ЖАК берген қауымдастырылған профессор (доцент)
2
Соңғы үш жылда ғылыми зерттеулерді орындау *

** претендент должен иметь достижения не менее чем по 8 из 10 показателей
*** По каждому показателю участником Конкурса предоставляется подтверждающий документ:
1) по показателю 1 – копия диплома о присвоении ученой степени/звания;
2) по показателю 2 – официальная справка (выписка из протокола или протокол) с результатами независимого анкетирования "Преподаватель глазами студентов", подписанная ответственным лицом организации;
3) по показателю 3 – скан титульного листа и оборота, копия протокола об одобрении/утверждении;
4) по показателю 4 – копии дипломов, грамот, опубликованных статей и тезисов;
5) по показателю 5 – копии приказов об утверждении временного научного коллектива, копии договоров с исполнителем;
6) по показателю 6 – скан публикаций, патентов, тезисов, сертификата участника конференции с программой конференции, распечатка с официального профиля страницы по значению индекса Хирша, справка с Национального центра государственной научно- технической экспертизы;
7) по показателю 7 – копия приказа, подтверждающее членство в совете, комиссии, рабочей группе приказа о об участии в разработке и внедрении сестринской документации и стандартов операционных процедур;
8) по показателю 8 – копия приказа о командировании, копия сертификата об обучении, копия сертификата/свидетельства о членстве;
9) по показателю 9 – копия акта внедрения, копия свидетельства об интеллектуальной собственности или патента, подтверждающего авторство;
10) по показателю 10 – копия сертификата TOEFL, ILETS.
Приложение 7
к Правилам присвоения звания
"Лучший в профессии"
Качественные и количественные показатели оценки работы участника конкурса на присвоение звания в номинации "Лучший ученый в здравоохранении"
Номинация __________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) конкурсанта
____________________________________________________________________
Должность конкурсанта _______________________________________________
Наименование медицинской организации ________________________________
Показатели
Оценка, балл
Основные характеристики (компоненты показателя)
Балл конкур санта
Информация о соответствии Конкурсанта указанному компоненту показателя5
1
Наличие академической, ученой степени, ученого звания (отметить не более двух пунктов)
4
Доктор наук, присужденная Комитетом по контролю в сфере образования и науки МНВО РК (далее - Комитет), либо Высшим аттестационным комитетом (далее - ВАК) РК, либо Высшим аттестационным комитетом Союза Советских Социалистических Республик (далее - ВАК СССР)
4
Профессор, присвоенный Комитетом, либо ВАК Республики Казахстан, либо ВАК СССР
2
Кандидат наук, присужденная Комитетом, либо ВАК Республики Казахстан, либо ВАК СССР
2
Доктор PhD, присужденная Комитетом, либо ВАК Республики Казахстан
2
Ассоциированный профессор (доцент), присвоенный Комитетом, либо ВАК Республики Казахстан, либо ВАК СССР
2
Выполнение научных исследований за последние три года *

2.1. Халықаралық ғылыми бағдарламалар мен жобалар:
6
Жоба жетекшісі
6
Жауапты орындаушы/жоба менеджері
3
Жоба орындаушысы
2.2. Республикалық ғылыми бағдарламалар мен жобалар (гранттық және бағдарламалық-нысаналы қаржыландыру шеңберінде орындалатын іргелі және қолданбалы ғылыми зерттеулер):
4
Жоба жетекшісі
4
Жауапты орындаушы немесе жоба менеджері
2
Жоба орындаушысы
2.3. Ғылыми зерттеу жұмыстарына, бастамалық ғылыми зерттеулер жүргізуге арналған шарттық жұмыстар (тақырыбы Ұлттық ғылыми-техникалық ақпарат орталығында немесе Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығында тіркелуі тиіс)
2
Жоба жетекшісі
2
Жауапты орындаушы/жоба менеджері
1
Жоба орындаушысы
3
Соңғы үш жылдағы ғылыми жарияланымдар саны (үміткер алғашқы бес автордың қатарына кіретін Жарияланымдар ескеріледі)*
3.1. Мақалалар:
5+0,5×IF (немесе SJR)
ғылыми ақпарат дерекқорларында (Web of Science немесе Scopus) индекстелетін басылымдарда, оның ішінде Thomson Reuters компаниясы есептейтін импакт-факторды (IF) немесе Scopus-та индекстелетін журналдар үшін нормаланған SJR (SCImago Journal Ranking) индексін ескеріледі
3
Pubмed дерекқорына енгізілген басылымдарда
1
Комитет тізбесіне енгізілген басылымдарда
3.2. Тезистер, қысқа хабарламалар, конференция материалдары:
1
Web of Science, Scopus базаларында индекстелген конференциялар жинақтарында немесе журналдарда
3.3. Кітаптағы ғылыми басылымдар:
4
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі ұсынған монографиялар (ғылыми-медициналық сараптама нәтижелері бойынша)
3
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі ұсынған әдістемелік ұсынымдар (ғылыми-медициналық сараптама нәтижелері бойынша)
2
жоғары оқу орындарының (бұдан әрі – ЖОО), ғылыми-зерттеу институттарының (бұдан әрі – ҒЗИ), ғылыми орталықтардың (бұдан әрі – ҒО) Ғылыми кеңесі ұсынған монографиялар
1
ЖОО, ҒЗИ, ҰО Ғылыми кеңесі ұсынған әдістемелік ұсынымдар
4
Патенттік белсенділігі (үміткер алғашқы бес автордың қатарына кіретін қорғау құжаттары ескеріледі) *
6
Халықаралық патент
3
Ұлттық патент
1
Зияткерлік меншік объектісіне куәлік
5
Ғылыми жарияланымдарға сұраныс
10×h-index
Web of Science немесе Scopus деректері бойынша Хирш индексінің мәні (h-exex) (Хирш индексі оның ең жоғары мәні бар база деректері бойынша ескеріледі)
3×h-index
Қазақстандық дәйексөз базасының деректері бойынша Хирш индексінің (h-index) мәні, Ресейлік ғылыми дәйеккөздер индексі, Google Scholar (Хирш индексі оның ең жоғары мәні бар базаның деректері бойынша ескеріледі)
6
Норамтивтік құқықтық актіні әзірлеуге қатысу дәрежесі
3
2
0
белсенді қатысады
қызығушылық танытады
қатыспайды
7
Соңғы үш жылда ғылыми-педагогикалық кадрларды даярлау*
5
PhD докторлары (диссертация қорғаған, ғылыми дәрежесі берілген докторлар есепке алынады)
2
Магистрлер (диссертация қорғаған магистрлер есепке алынады)
8
Соңғы үш жылдағы ғылыми әзірлемелер және оны енгізу (үміткердің авторлығы зияткерлік меншік туралы куәлікпен немесе патентпен расталған) *
15
Тіркеудің және Ұлттық тізілімдерге енгізудің ресми рәсімінен өткен немесе денсаулық сақтау саласындағы уәкілетті орган қолдануға мақұлданған әзірлемелер (дәрілік препараттар, биологиялық белсенді заттар, медициналық мақсаттағы әдістер)
15
Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі сараптама кеңесі немесе Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі медициналық қызметінің сапасы жөніндегі біріккен комиссия қолдануға рұқсат берген диагностиканың, емдеудің және медициналық оңалтудың жаңа технологиялары
1
Ғылыми әзірлемелерді енгізу (ендіру актісі қоса беріледі)
9
Халықаралық конференцияларға қатысу (қатысушы сертификатымен расталған)*

2.1. Международных научных программ и проектов:
6
Руководитель проекта
6
Ответственный исполнитель/менеджер проекта
3
Исполнитель проекта
2.2. Республиканских научных программ и проектов (фундаментальных и прикладных научных исследований, выполняемых в рамках грантового и программно-целевого финансирования):
4
Руководитель проекта
4
Ответственный исполнитель или менеджер проекта
2
Исполнитель проекта
2.3. Договорных работ на проведение научных исследовательских работ, инициативных научных исследований (тема должна быть зарегистрирована в Национальном центре научно-технической информации или Национальном центре государственной научно- технической экспертизы):
2
Руководитель проекта
2
Ответственный исполнитель/менеджер проекта
1
Исполнитель проекта
3
Количество научных публикаций в последние три года (учитываются публикации в которых претендент входит в число первых пяти авторов) *
3.1. Статьи:
5+0,5×IF (или SJR)
в изданиях, индексируемых в базах данных научной информации (Web of Science или Scopus), в т.ч. с учетом импакт фактора (IF), рассчитываемого компанией Thomson Reuters, или нормированного индекса SJR (SCImago Journal Ranking) для журналов индексируемых в Scopus
3
в изданиях включенных в базу данных Pubmed
1
в изданиях, включенных в перечень Комитета
3.2. Тезисы, короткие сообщения, материалы конференций:
1
в сборниках конференций или журналах, индексируемых в базах Web of Science, Scopus
3.3. Книжные научные издания:
4
Монографии, рекомендованные Министерством здравоохранения Республики Казахстан (по результатам научно-медицинской экспертизы)
3
Методические рекомендации, рекомендованные Министерством здравоохранения Республики Казахстан (по результатам научно-медицинской экспертизы)
2
Монографии, рекомендованные ученым советом высших учебных заведений (далее – ВУЗ), научно-исследовательских институтов (далее – НИИ), научных центров (далее – НЦ)
1
Методические рекомендации, рекомендованные ученым советом ВУЗа, НИИ, НЦ
4
Патентная активность (учитываются охранные документы, в которых претендент входит в число первых пяти авторов) *
6
Международный патент
3
Национальный патент
1
Свидетельство на объект интеллектуальной собственности
5
Востребованность научных публикаций
10×h-index
Значение Индекса Хирша (h-index) по данным Web of Science или Scopus (учитывается индекс Хирша по данным той базы, в которой он имеет максимальное значение)
3×h-index
Значение Индекса Хирша (h-index) по данным Казахстанской базы цитирования, Российского индекса научного цитирования, Google Scholar (учитывается индекс Хирша по данным той базы, в которой он имеет максимальное значение)
6
Степень участия в разработке нормативно-правового акта
3
2
0
активно участвует проявляет интерес
не участвует
7
Подготовка научно-педагогических кадров, за последние три года *
5
докторов PhD, докторов по профилю (учитывается доктора, защитившие диссертацию, с присужденной ученой степенью)
2
Магистров (учитываются магистры, защитившие диссертацию)
8
Разработка и внедрение научных разработок (авторство в которых у претендента подтверждено свидетельством об интеллектуальной собственности или патентом) за последние три года *
15
Разработки (лекарственные препараты, биологически активные вещества, методы медицинского назначения), прошедшие официальную процедуру регистрации и внесения в национальные реестры или одобренные к применению уполномоченным органом в области здравоохранения
15
Новые технологии диагностики, лечения и медицинской реабилитации, разрешенные к применению экспертным советом Министерства здравоохранения Республики Казахстан или Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан
1
Внедрение научных разработок в (с приложением акта внедрения)
9
Участие в международных конференциях (участие подтверждено сертификатом участника)*

8.1. Ауызша баяндамамен қатысу:
2
алыс шет елдердің конференцияларында
1
таяу шет елдердің конференцияларында
0,5
Қазақстан Республикасының аумағындағы конференцияларда
8.2. Постерлік баяндамамен қатысу:
1
алыс шет елдердің конференцияларында
0,5
таяу шет елдердің конференцияларында
0,25
Қазақстан Республикасының аумағындағы конференцияларда
____________________
5 Бұл бағанда конкурсанттың көрсеткіштің әрбір компоненті бойынша нақты бағаға сәйкестігін растайтын толық және егжей-тегжейлі мәліметтер (дипломның нөмірі мен күні, оқу-әдістемелік және ғылыми өнімдердің, баяндамалардың, білім алушылардың, магистранттардың, докторанттардың Т. А. Ә. (бар болған жағдайда), ғылыми жобалар мен бағдарламалардың атаулары; Хирш индексінің мәні және т. б.) көрсетіледі
Балдардың жалпы саны _____
Ескертпе:
* балл көрсеткіші тиісті компоненттің әрбір бірлігі үшін беріледі, осы көрсеткіштің бағасы көрсеткіштің барлық компоненттері бойынша балл сомасын білдіреді;

8.1. Участие с устным докладом:
2
в конференциях стран дальнего зарубежья
1
в конференциях стран ближнего зарубежья
0,5
в конференциях на территории Республики Казахстан
8.2. Участие с постерным докладом:
1
в конференциях стран дальнего зарубежья
0,5
в конференциях стран ближнего зарубежья
0,25
в конференциях на территории Республики Казахстан
____________________
5 В данном столбце указываются полные и развернутые сведения, подтверждающие соответствие конкурсанта конкретной оценке по каждому компоненту показателя (номер и дата диплома, полные выходные данные учебно-методической и научной продукции, докладов, Ф.И.О. (при его наличии) обучающихся, магистрантов, докторантов, наименования научных проектов и программ; значение индекса Хирша и другие)
Общее количество баллов _____
Примечания:
* балл присваивается за каждую единицу соответствующего компонента показателя, оценка данного показателя представляет собой сумму баллов по всем компонентам показателя;

** үміткердің 8 көрсеткіштің кемінде 7-уі бойынша жетістіктері болуы тиіс
*** Әрбір көрсеткіш бойынша конкурсқа қатысушы растайтын құжатты ұсынады:
– 1-көрсеткіш бойынша-ғылыми дәреже/атақ беру туралы дипломның көшірмесі;
- 2-көрсеткіш бойынша-уақытша ғылыми ұжымды бекіту туралы бұйрықтардың көшірмелері, орындаушымен жасалған шарттардың көшірмелері;
– 3-көрсеткіш бойынша-патенттің сканері, зияткерлік меншік туралы куәлік;
– 4-көрсеткіш бойынша-жарияланымдар, тезистер сканері, монографиялар мен әдістемелік ұсынымдар үшін-титулдық бет пен айналым сканері, мақұлдау / бекіту туралы хаттаманың көшірмесі;
– 5-көрсеткіш бойынша-Хирш индексінің мәні бойынша беттің ресми бейінінен басып шығару, Мемлекеттік ғылыми-техникалық сараптаманың ұлттық орталығынан анықтама;
– 6-көрсеткіш бойынша- НҚА –ны қайта қарау жөнендегі жұмыс топтарының құрамына енгізу туралы бұйрықтардың және (немесе) НҚА-ға толықтырулар мен өзгерістер енгізу туралы хат-ұсыныстың көшірмелері;
- 7-көрсеткіш бойынша ғылыми жетекшінің немесе консультанттың Т.А.Ә. (бар болған жағдайда) көрсетілген магистранттардың, докторанттардың қорғалған диссертациялық жұмыстарының авторефераттарының көшірмелері;
- 8-көрсеткіш бойынша-ендіру актісінің, Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігінің немесе Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау министрлігі медициналық қызметінің сапасы жөніндегі біріккен комиссиясының сараптамалық кеңесінің хаттамасының көшірмесі, зияткерлік меншік туралы куәліктің немесе авторлықты растайтын патенттің көшірмесі;
- 9-көрсеткіш бойынша-конференция бағдарламасымен конференцияға қатысушының сертификаты.
"Өз кәсібінің үздiгі"
атағын беру қағидаларына
8-қосымша
"Үздік санитариялық-эпидемиологиялық бейін дәрігері", "Үздік санитариялық-эпидемиологиялық сараптама маманы" номинациясы бойынша атақ беруге конкурс қатысушының жұмысын бағалаудың сапалық және сандық көрсеткіштері
Номинация _________________________________________________________
Конкурсанттың Т. А. Ә. (бар болған жағдайда)___________________________
Конкурсанттың лауазымы _____________________________________________
Медициналық ұйымның атауы (заңды) __________________________________
Өлшемшарттар
Индикаторлар
Индикаторларды бағалау
Конкурсанттың баллы
Конкурсанттың көрсеткіштің көрсетілген компонентіне сәйкестігі туралы ақпарат6
1.1
1. Кәсіби деңгей (max 12)
Мамандық бойынша практикалық дағдыларды меңгеру дәрежесі
5-толық көлемде меңгерген
3-жеткілікті меңгерген
1-жеткіліксіз меңгерген
1.2
Жұмыста жаңа технологияларды қолдану
5 - үнемі пайдаланады
3-жеткіліксіз пайдаланады
0-біліктілікті көтермеген
1.3

** претендент должен иметь достижения не менее чем по 7 из 8 показателей
*** По каждому показателю участником Конкурса предоставляется подтверждающий документ:
1) по показателю 1 – копия диплома о присвоении ученой степени/звания;
2) по показателю 2 – копии приказов об утверждении временного научного коллектива, копии договоров с исполнителем;
3) по показателю 3 – скан патента, свидетельства об интеллектуальной собственности;
4) по показателю 4 – скан публикаций, тезисов, для монографий и методических рекомендаций - скан титульного листа и оборота, копия протокола об одобрении/утверждении;
5) по показателю 5 – распечатка с официального профиля страницы по значению индекса Хирша, справка с Национального центра государственной научно- технической экспертизы;
6) по показателю 6 – копии авторефератов защищенных диссертационных работ магистрантов, докторантов с указанием ФИО научного руководителя или консультанта;
7) по показателю 7 – копия акта внедрения, протокола экспертного совета Министерства здравоохранения Республики Казахстан или Объединенной комиссией по качеству медицинских услуг Министерства здравоохранения Республики Казахстан, копия свидетельства об интеллектуальной собственности или патента, подтверждающего авторство;
8) по показателю 8 – сертификат участника конференции с программой конференции.
Приложение 8
к Правилам присвоения
звания "Лучший в профессии"
Качественные и количественные показатели оценки работы участника конкурса на присвоение звания в номинациях "Лучший врач санитарно-эпидемиологического профиля", "Лучший специалист санитарно-эпидемиологической экспертизы"
Номинация ____________________________________________________________
Ф.И.О. (при его наличии) конкурсанта
______________________________________________________________________
Должность конкурсанта _________________________________________________
Наименование медицинской организации __________________________________
Критерий
Индикаторы
Оценка индикатора, балл
Балл конкур санта
Информация о соответствии Конкурсанта указанному индикатору6
1.1
1. Профессио-нальный уровень
(max 12)
Степень владения практическими навыками по специальности
5 – владеет в полном объеме
3 – достаточно владеет
1 – владеет недостаточно
1.2
Использование в работе новых технологий
5 – постоянно использует
3 – использует недостаточно
0 – не использует
1.3

5 жылда 1 рет міндетті біліктіліктен басқа біліктілікті көтеру
1-1 және одан көп рет
0-көтермеді
1.4
Кәсіби өсуге ұмтылу
1-конференцияларға,
семинарларға қатысу,
медициналық қауымдастықта,
қоғамдарда мүшелік және т. б.
0-қызықпайды
1.5
Қоғамдық және әлеуметтік жұмысқа қатысу дәрежесі
3-белсенді қатысады
2-қызығушылық танытады
0-қатыспайды
1.6
Нормативтік құқықтық актіні жетілдіруге қатысу дәрежесі
3-белсенді қатысады
2-қызығушылық танытады
0-қатыспайды
2.1
2. Әлеуметтік дағдылар
(max 11)
Тәлімгерлік
5 - екі және одан да көп жас мамандардың ресми тәлімгері
2-жаст мамандарға
көмектеседі
0 - қатыспайды
2.2
Ғылыми және арнайы медициналық басылымдарда жарияланған мақалалар
3 -3 және одан көп
2-2 мақала
0-жарияланымдар жоқ
3.1
Жеке қасиеттері
Дербес компьютермен қолдану біліктілігі
5-жұмыста ағылшын тілінде электрондық кітапхананы пайдаланады, кәсіби медициналық вебинарларға қатысады
2-жұмыста интернетті, электрондық пошта және т. б. пайдаланады
1-пайдаланушы
0-меңгермеген
3.2
Марапаттардың болуы (алғыс хаттар, грамоталар, мемлекеттік наградалар және т. б.)
5 -3 және одан көп
3-2 марапаттар
0-жоқ
3.3
Шет тілін білу
3-жеткілікті меңгерген
2-сөйлесу деңгейі
0-меңгермеген
_____________________
6 Бұл бағанда конкурсанттың көрсеткіштің әрбір компоненті бойынша нақты бағаға сәйкестігін растайтын толық және егжей-тегжейлі мәліметтер (дипломның нөмірі мен күні, оқу-әдістемелік және ғылыми өнімдердің, баяндамалардың, білім алушылардың, магистранттардың, докторанттардың Т. А. Ә. (бар болған жағдайда), ғылыми жобалар мен бағдарламалардың атаулары; Хирш индексінің мәні және т. б.) көрсетіледі
Балдардың жалпы саны _____

Повышение квалификации, помимо обязательного 1 раз в 5 лет
1 – 1 и более раза
0 – не повышал
1.4
Стремление к профессиональному росту
1 – участие в конференциях,
семинарах, членство
в медицинской ассоциации,
обществах и другие.
0 – не интересуется
1.5
Степень участия в общественной и социальной работе
3- активно участвует
2- проявляет интерес
0- не участвует
1.6
Степень участия в разработке нормативно-правового акта
3 – активно участвует
2 – проявляет интерес
0 – не участвует
2.1
2. Социальные навыки
(max 11)
Наставничество
5- является официальным
наставником двух и более
молодых специалистов
2- помогает молодым
специалистам
0-не принимает участия
2.2
Опубликованные в
научных и специальных
медицинских изданиях статьи
3 –3 и более
2 – 2 статьи
0 – публикаций не имеет
3.1
3. Личные качества
(max 13)
Умение пользоваться персональным компьютером
5- использует в работе
электронную библиотеку на английском языке, участвует в профессиональных медицинских вебинарах
2- использует в работе
интернет, электронную почту и т.д.
1- пользователь
0- не владеет
3.2
Наличие наград (благодарности, грамоты, государственные награды и т.д.)
5 –3 и более
3 – 2 награды
0 – не имеет
3.3
Знание иностранного языка
3- владеет в совершенстве
2- разговорный уровень
0-не владеет
Общее количество баллов _____