"Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын, өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің, сондай-ақ оларды сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 1 тамыздағы № 314-НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің м.а. 2024 жылғы 2 тамыздағы № 298-НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 6 тамызда № 34896 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрықтың қолданысқа енгізілу тәртібін 4 т. қараңыз
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларын, өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерінің, сондай-ақ оларды сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін ақпараттық-коммуникациялық көрсетілетін қызметтердің тізбесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрінің міндетін атқарушының 2022 жылғы 1 тамыздағы № 314-НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 28994 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Отандық өңделген тауарларды және көрсетілетін қызметтерді, сондай-ақ ақпараттық-коммуникациялық қызметтерді сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша қабылданған халықаралық міндеттемелер аясында өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектілері шығындарының бір бөлігін өтеу қағидаларында:
2- тармақта:
4) тармақшасы алынып тасталсын;
6) тармақшасы алынып тасталсын;
3 және 4-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Шығындардың бір бөлігін өтеу қабылданған халықаралық міндеттемелер шеңберінде өңдеуші өнеркәсіптің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтерін сыртқы нарықтарға ілгерілету жөніндегі қызметті жүзеге асыратын өнеркәсіптік-инновациялық қызмет субъектісіне (не оның еншілес компаниясына, өндірілген өнімді өткізетін ресми өкілге (дистрибьюторға/трейдерге) немесе ақпараттық-коммуникациялық қызмет көрсететіндерге (бұдан әрі – өтініш беруші) осы мақсаттарға республикалық бюджетте көзделген ағымдағы қаржы жылына арналған қаражат шегінде жүзеге асырылады.
Өтінімдер веб-порталда тіркелу кезектілігі тәртібімен қаралады еxport.gov.kz (бұдан әрі-веб-портал) және осы мақсаттарға ағымдағы қаржы жылына арналған республикалық бюджетте көзделген қаражат шегінде.

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 1 августа 2022 года № 314-НҚ "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, перечня отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки"
Приказ и.о. Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 2 августа 2024 года № 298-НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 августа 2024 года № 34896
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра торговли и интеграции Республики Казахстан от 1 августа 2022 года № 314-НҚ "Об утверждении Правил возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, перечня отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 28994) следующие изменения и дополнение:
в Правилах возмещения части затрат субъектов промышленно-инновационной деятельности по продвижению отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, а также информационно-коммуникационных услуг на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 4) исключить;
подпункт 6) исключить;
пункты 3 и 4 изложить в следующей редакции:
"3. Возмещение части затрат предоставляется субъекту промышленно-инновационной деятельности, осуществляющему деятельность по продвижению отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности на внешние рынки в рамках принятых международных обязательств (либо его дочерней компании, официальному представителю (дистрибьютору/трейдеру), реализующему произведенную продукцию) или оказывающему информационно-коммуникационные услуги (далее – заявитель) в пределах средств, предусмотренных на эти цели республиканским бюджетом на текущий финансовый год.
Заявки рассматриваются в порядке очередности регистрации на веб-портале еxport.gov.kz (далее – веб-портал) и в пределах средств, предусмотренных на эти цели республиканским бюджетом на текущий финансовый год.

4. Акцияларының (жарғылық капиталға қатысу үлестерінің) елу және одан да көп пайызы мемлекетке, ұлттық басқарушы холдингке, ұлттық холдингке, ұлттық компанияға (әлеуметтік-кәсіпкерлік корпорацияны, қазақстандық шығарылған әскери және аэроғарыштық мақсаттағы тауарларды (өнімдерді), тауарларды (өнімдерді)өндірушілерді қоспағанда) тікелей немесе жанама тиесілі өтініш берушілер өнеркәсіпті мемлекеттік ынталандыру шараларын пайдаланбайды qazvac препаратын өндірушілердің, кәсіпкерлердің, қазақстандық тектес қос мақсаттағы (қолданылатын) , мемлекеттік-жекешелік әріптестік туралы шарт шеңберінде құрылған), инвестициялық жобаны (инвестициялық басым жобаны және (немесе) арнайы инвестициялық жобаны) іске асыратын өтініш берушілер, оларға қатысты соттың оларды банкрот деп тану, банкроттық рәсімін қозғамай тарату және оңалту рәсімін қолдану туралы шешімі заңды күшіне енген өтініш берушілер, сондай-ақ соңғы екі жылда еңбекақы төлеу қорының кемінде 10% - ы мөлшерінде өсуіне қол жеткізбеген өтініш берушілер мемлекеттік қолдау шарасын алуға өтінім берген жылдың алдындағы жыл.";
9-тармақта:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шетелдік көрмелерге, форумдарға, жәрмеңкелерге, конкурстарға, Конгресстерге, саммит және конференцияларға тікелей қатысуға арналған шығындар (оның ішінде онлайн форматта):
іс-шара шеңберінде жекелеген жабық сессияларға қатысу үшін тіркеу жарнасын және қосымша жарналарды төлеуге;
көрме алаңдарын жалға алуға;
көрме стендтерін, қосымша жабдықтарды дайындауға (жалға алуға), монтаждауға, демонтаждауға;
көрме алаңдарын әзірлеуге, жобалауға және рәсімдеуге;
жарнамалық-үлестірме материалдарды әзірлеуге, жобалауға, аударуға және дайындауға.";
3) тармақшасы алынып тасталсын;
6) тармақшасы алынып тасталсын;
9) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"9) тауарларды жеткізуді ұйымдастыруға және автомобиль, темір жол, әуе, теңіз көлігімен тасымалдау жөніндегі көрсетілетін қызметтерге ақы төлеуге байланысты шығындар.";
10-тармақта:
2) және 3) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шетелдік көрмелерге, форумдарға, жәрмеңкелерге, конкурстарға, конгресстерге, саммит және конференцияларға, өнімді ілгерілетуге байланысты іс-шараларға тікелей қатысу шығындары:
іс-шара шеңберінде жекелеген жабық сессияларға қатысу үшін тіркеу жарнасын және қосымша жарналарды төлеуге;
көрме алаңдарын жалға алуға;
көрме стендтерін, қосымша жабдықтарды дайындауға (жалға алуға), монтаждауға, демонтаждауға;
көрме алаңдарын әзірлеуге, жобалауға және ресімдеуге;
жарнамалық-үлестірме материалдарды әзірлеуге, жобалауға, аударуға және дайындауға;
3) көрмелерге, форумдарға, жәрмеңкелерге, конкурстарға, конгресстерге, саммит және конференцияларға, өнімді ілгерілетуге байланысты шетелдік іс-шараларға қатысу шығындары:
іс-шара шеңберінде жекелеген жабық сессияларға қатысу үшін тіркеу жарнасын және қосымша жарналарды төлеуге;
іс-шараның негізгі қатысушыларының байланыс тізіміне қол жеткізуге.";
4) тармақшасы алынып тасталсын;

4. Мерами государственного стимулирования промышленности не пользуются заявители, пятьдесят и более процентов акций (долей участия в уставном капитале) которых прямо или косвенно принадлежат государству, национальному управляющему холдингу, национальному холдингу, национальной компании (за исключением социально-предпринимательской корпорации, производителей товаров (продукции) военного и аэрокосмического назначения казахстанского происхождения, товаров (продукции) двойного назначения (применения) казахстанского происхождения, производителей препарата QazVac, предпринимателей, учрежденных в рамках договора о государственно-частном партнерстве), заявители, реализующие инвестиционный проект (инвестиционный приоритетный проект и (или) специальный инвестиционный проект), заявители, в отношении которых вступили в законную силу решения суда о признании их банкротами, ликвидации без возбуждения процедуры банкротства и применении реабилитационной процедуры, а также заявители, которые не достигли роста фонда оплаты труда в размере не менее 10% за последние два года, предшествующие году подачи заявки на получение меры государственной поддержки.";
в пункте 9:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) затраты на прямое участие в зарубежных мероприятиях, связанных с продвижением товара, включая выставки, форумы, ярмарки, конкурсы, конгрессы, саммиты и конференции (в том числе в формате онлайн):
на оплату регистрационного взноса и взносов за участие в отдельных закрытых сессиях в рамках мероприятия;
на аренду выставочных площадей;
на изготовление (аренду), монтаж, демонтаж выставочных стендов, оборудования;
на разработку, дизайн и оформление выставочных площадей;
на разработку, дизайн, перевод и изготовление рекламно-раздаточных материалов.";
подпункт 3) исключить;
подпункт 6) исключить;
подпункт 9) изложить в следующей редакции:
"9) затраты, связанные с организацией доставки товаров и оплатой услуг по перевозке автомобильным, железнодорожным, воздушным, морским транспортом.";
в пункте 10:
подпункты 2) и 3) изложить в следующей редакции:
"2) затраты на прямое участие в зарубежных мероприятиях, связанных с продвижением товара, включая выставки, форумы, ярмарки, конкурсы, конгрессы, саммиты и конференции:
на оплату регистрационного взноса и взносов за участие в отдельных закрытых сессиях в рамках мероприятия;
на аренду выставочных площадей;
на изготовление (аренду), монтаж, демонтаж выставочных стендов, оборудования;
на разработку, дизайн и оформление выставочных площадей;
на разработку, дизайн, перевод и изготовление рекламно-раздаточных материалов.
3) затраты на участие в зарубежных мероприятиях, связанных с продвижением товара, включая выставки, форумы, ярмарки, конгрессы, саммиты и конференции в формате онлайн:
на оплату регистрационного взноса и взносов за участие в отдельных закрытых сессиях в рамках мероприятия;
на получение доступа к списку контактов основных участников мероприятия.";
подпункт 4) исключить;

11 және 12 - тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"11. Өтініш берушіге оператордың шешімі негізінде осы Қағидалардың 9-тармағында 1), 2), 4), 5) және 7) тармақшаларда көрсетілген құжаттамалық расталған шығындар өтеледі, сондай-ақ 10-тармағында мынадай тәртіппен:
1) ірі кәсіпкерлік субъектілеріне өтеуге ұсынылған соманың 30% мөлшерінде;
2) орта кәсіпкерлік субъектілеріне өтеуге ұсынылған соманың 50% мөлшерінде;
3) шағын кәсіпкерлік субъектілеріне өтеуге ұсынылған соманың 60% мөлшерінде жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 9-тармағының 8) және 9) тармақшаларында көрсетілген өтініш берушінің құжаттамалық расталған шығындары оператордың шешімі негізінде мынадай тәртіппен өтеледі:
1) өтеуге ұсынылған соманың 80% мөлшерінде Жоғарғы қайта бөлу тауарлары;
2) өтеуге ұсынылған соманың 50% мөлшерінде орташа қайта бөлінген тауарлар;
3) өтеуге ұсынылған соманың 30% мөлшерінде төменгі қайта бөлу тауарлары.
Өтініш берушіге өтелетін шығындар сомасы отандық жүк тасымалдаушыларды тартқан кезде осы Қағидалардың 9-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген құжаттамалық расталған шығындар сомасынан 5% - ға ұлғаяды.
Өтініш берушіге өтелетін шығындар сомасы тауарларды Қазақстан Республикасының теңіз порттары арқылы тасымалдау кезінде осы Қағидалардың 9-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген құжатталған расталған шығындар сомасының 5% - на ұлғаяды.
12. Осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген түрлер бойынша шығындардың бір бөлігін өтеу Қазақстан Республикасының жанама салықтары (қосылған құн салығы және акциздер) есепке алынбай жүзеге асырылады.
Осы Қағидалардың 9-тармағы 1), 2), 4), 5), 7), 8) тармақшалары мен 10-тармағында 1), 2), 3), 5), 6), 7) тармақшаларында көрсетілген шығындардың бір бөлігін өтеудің жиынтық мөлшері ағымдағы қаржы (күнтізбе) жылында бір өтініш берушіге 13 000 (он үш мың) айлық есептік көрсеткіштен (бұдан әрі – АЕК) аспауы тиіс.
Осы Қағидалардың 9-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген түрдегі шығыстардың бір бөлігін өтеу сомасы бір қаржылық (күнтізбелік) жыл ішінде келіп түскен өтініштер бойынша бір өтініш берушіге 75 000 (жетпіс бес мың) АЕК-тен аспауы керек.
Осы Қағидалардың 9-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген түрлер бойынша шығыстардың бір бөлігін өтеу сомасы өтініш берілген жылдың алдындағы жылы ҚҚС қайтарылғаны шегерілген төленген салық сомасынан аспауы керек.
Өтемақы сомасын есептеу кезінде өтініш берілген жылы бекітілген АЕК мәні пайдаланылады.";
16 - тармақта:
бірінші бөлігі мынадай редакцияда жазылсын:
"16. Өтінім беруші осы Қағидалардың 9-тармағының 1), 2), 3), 4), 5), 6), 7), 8) тармақшаларында көрсетілген шығындардың бір бөлігінің өтемін алу үшін өтінім жіберген кезде мынадай растайтын құжаттарды "PDF "(Portable Document Format)" электрондық форматында (Портейбл құжат форматы) қоса береді:";
бірінші бөлікте:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) СТ-KZ нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың көшірмесі, не өтелетін кезеңге қолданылатын индустриялық сертификат;";
3) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"3) төлем шоттарының (Егер төлем құжаттарында көзделсе), шот-фактуралардың (инвойстың) және/немесе орындалған жұмыстар, көрсетілетін қызметтер актілерінің көшірмелері, сондай-ақ өтініш берушінің Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп пен қаржылық есептілік саласындағы заңнамасында белгіленген тәртіппен ресімделген жұмыстарға, көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу фактісін растайтын төлем құжаттары қоса беріледі.";
үшінші бөлікте:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) көрмелерге, форумдарға, жәрмеңкелерге, конкурстарға, конгресстерге, саммит және конференцияларға, өнімді ілгерілетуге байланысты шетелдік іс-шараларға қатысу шығындары:
осы көрмелерге, форумдарға, жәрмеңкелерге, конкурстарға, Конгресстерге, саммит және конференцияларға (оның ішінде онлайн форматта) іс-шараларға өнімді ілгерілетуге байланысты қатысу үшін қызметкерлерді іссапарға жіберу туралы бұйрықтың көшірмесі.";
3) тармақшасы алынып тасталсын;
7) тармақшасы алынып тасталсын;
17- тармақта:
бірінші бөлікте:
1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) СТ-KZ нысанындағы тауардың шығу тегі туралы сертификаттың не өтелетін кезеңге қолданыстағы индустриялық сертификаттың не тауардың шығу тегі туралы сертификаттың көшірмесі;";
2) тармақшасы алынып тасталсын;
5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) орындаушы мен тапсырыс беруші арасында қолымен және мөрімен (бар болса) бекітілген шот-фактуралардың (инвойстардың), орындалған жұмыстар, көрсетілетін қызметтер актілерінің және өзара есеп айырысуларды салыстыру актілерінің көшірмелері.
Өзара есеп айырысуларды салыстыру актілері болмаған кезде, бірінші басшылардың қолымен және мөрмен бекітілген (қолма-қол ақшамен) төлем құжаттары ұсынылады. өтініш берушінің жұмыстарға, қызметтерге ақы төлеу фактісін растайтын құжаттар, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп саласындағы есеп және қаржылық есептілік туралы белгіленген заңнамада рәсімделген және шоттардың көшірмелері төлем (егер төлем құжаттарында көзделген болса).
Егер көрсетілетін қызметті беруші Қазақстан резиденті емес болған жағдайда, көрсетілген құжаттардың орнына осы тармақтың 5) тармақшасында қызмет көрсету фактісін растайтын құжаттар, төлем фактісін растайтын төлем құжаттары өтініш беруші жұмыстарды, көрсетілетін қызметтерді және төлем шоттарының көшірмелерін (егер төлем құжаттарында көзделген) ұсынылады.";
6) тармақшасы алынып тасталсын;
18 - тармақта:
үшінші бөлікте:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) көрмелерге, форумдарға, жәрмеңкелерге, конкурстарға, конгресстерге, саммит және конференцияларға, өнімді ілгерілетуге байланысты шетелдік іс-шараларға қатысу шығындары бойынша (оның ішінде онлайн форматта:
көрмелерді, форумдарды, жәрмеңкелерді, конкурстарды, конгресстерді , саммит және конференцияларға, тауарларды ілгерілетуге байланысты шетелдік іс-шараларға қатысу үшін қызметкерлерді іссапарға жіберу туралы бұйрықтың көшірмесі (оның ішінде онлайн форматта).";
3) тармақшасы алынып тасталсын;
20 - тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

пункты 11 и 12 изложить в следующей редакции:
"11. Заявителю на основании решения Оператора, возмещаются документально подтвержденные затраты, указанные в подпунктах 1), 2), 4), 5) и 7) пункта 9, а также в пункте 10 настоящих Правил в следующем порядке:
1) субъектам крупного предпринимательства в размере 30% от суммы, предъявленной к возмещению;
2) субъектам среднего предпринимательства в размере 50% от суммы, предъявленной к возмещению;
3) субъектам малого предпринимательства в размере 60% от суммы, предъявленной к возмещению.
Документально подтвержденные затраты заявителя, указанные в подпунктах 8) и 9) пункта 9 настоящих Правил, возмещаются на основании решения Оператора, в следующем порядке:
1) товары верхнего передела в размере 80% от суммы, предъявленной к возмещению;
2) товары среднего передела в размере 50% от суммы, предъявленной к возмещению;
3) товары нижнего передела в размере 30% от суммы, предъявленной к возмещению.
Сумма затрат, возмещаемая заявителю, увеличивается на 5% от суммы документально подтвержденных затрат, указанных в подпункте 9) пункта 9 настоящих Правил, при привлечении отечественных грузоперевозчиков.
Сумма затрат, возмещаемая заявителю, увеличивается на 5% от суммы документально подтвержденных затрат, указанных в подпункте 9) пункта 9 настоящих Правил, при транспортировке товаров через морские порты Республики Казахстан.
12. Возмещение части затрат, по видам, указанным в пунктах 9 и 10 настоящих Правил, осуществляется без учета косвенных налогов (налог на добавленную стоимость и акцизы) Республики Казахстан.
Размер возмещения части затрат по видам, указанным в подпунктах 1), 2), 4), 5), 7), 8) пункта 9 и в подпунктах 1), 2), 3), 5), 6), 7) пункта 10 настоящих Правил не может превышать 13 000 (тринадцать тысяч) месячных расчетных показателей (далее – МРП) на одного заявителя по заявкам, поступившим в одном финансовом (календарном) году.
Размер возмещения части затрат по виду, указанному в подпункте 9) пункта 9 настоящих Правил, не может превышать 75 000 (семьдесять пять тысяч) МРП на одного заявителя по заявкам, поступившим в одном финансовом (календарном году).
Размер возмещения части затрат по видам, указанным в подпункте 9) пункта 9 настоящих Правил, не может превышать сумму уплаченных налогов за вычетом возврата НДС в году, предшествующем году подачи заявки.
При расчете суммы возмещения применяется значение МРП, утвержденный в год подачи заявки.";
в пункте 16:
часть первую изложить в следующей редакции:
"16. Заявитель при направлении заявки для получения возмещения части затрат, указанных в подпунктах 1), 2), 4), 5), 7), 8) пункта 9 настоящих Правил прилагает следующие подтверждающие документы в электронном формате "PDF" (Portable Document Format) (Портейбл Документ Формат):";
в части первой:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) копия сертификата о происхождении товара в форме СТ-KZ, либо копия индустриального сертификата, действующего на возмещаемый период;";
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) копии счетов на оплату (если предусмотрены в платежных документах), счетов-фактур (инвойса) и/или актов выполненных работ, услуг, а также платежные документы, подтверждающие факт оплаты заявителем работ, услуг, оформленные в установленном законодательством порядке Республики Казахстан в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности.";
в части третьей:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) по затратам на участие в зарубежных мероприятиях, связанных с продвижением товара, включая выставки, форумы, ярмарки, конкурсы, конгрессы , саммиты и конференции (в том числе в формате онлайн):
копия приказа о командировании сотрудников для участия в зарубежных мероприятиях, связанных с продвижением товара, включая выставки, форумы, ярмарки, конкурсы, конгрессы, саммиты и конференции (в том числе в формате онлайн).";
подпункт 3) исключить;
подпункт 7) исключить;
в пункте 17:
в части первой:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) копия сертификата о происхождении товара в форме СТ-KZ, либо индустриального сертификата, действующего на возмещаемый период;";
подпункт 2) исключить;
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) копии счетов-фактур (инвойса), актов выполненных работ, услуг и актов сверки взаиморасчетов, скрепленные подписью и печатью (при наличии) между исполнителем и заказчиком.
При отсутствии актов сверки взаиморасчетов, скрепленные подписью первых руководителей и печатью (при наличии) предоставляются платежные документы, подтверждающие факт оплаты заявителем работ, услуг, оформленные в установленном законодательством порядке Республики Казахстан в области бухгалтерского учета и финансовой отчетности, и копии счетов на оплату (если предусмотрены в платежных документах).
Если услугодателем выступает нерезидент Республики Казахстан, взамен документов, указанных в подпункте 5) настоящего пункта, предоставляются документы, подтверждающие факт оказания услуги, платежные документы, подтверждающие факт оплаты заявителем работ, услуг и копии счетов на оплату (если предусмотрены в платежных документах).";
подпункт 6) исключить;
в пункте 18:
в части третьей:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) по затратам на прямое участие в зарубежных мероприятиях, связанных с продвижением товара, включая выставки, форумы, ярмарки, конкурсы, конгрессы , саммиты и конференции (в том числе в формате онлайн):
копия приказа о командировании сотрудников для участия в зарубежных мероприятиях, связанных с продвижением товара, включая выставки, форумы, ярмарки, конкурсы, конгрессы, саммиты и конференции (в том числе в формате онлайн).";
подпункт 3) исключить;
пункт 20 изложить в следующей редакции:

"20. Өтініш берушілердің өтінімдерін қарауға жол беріледі:
1) Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасының (бұдан әрі – ЕАЭО СЭҚ ТН) кемінде 6 белгісі деңгейіндегі тауар позицияларына осы бұйрықтың 2-қосымшасына сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін өңдеу өнеркәсібінің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтердің тізбесіне сәйкес келетін өнімді, сондай-ақ осы Қағидалардың 10-тармағында көрсетілген АКҚ отандық ақпараттық-коммуникациялық қызметтерді сыртқы нарыққа ілгерілету бойынша шығындар осы бұйрыққа 3-қосымшаға отандық ақпараттық-коммуникациялық қызметтерді сыртқы нарыққа ілгерілету бойынша шығындар ішінара өтелетін тізбесіне сәйкес экономикалық қызмет түрлерінің жалпы жіктеуіші (бұдан әрі - ЭҚЖЖ) бойынша кемінде 4 белгісі деңгейінде ұсынылатын;
2) өз тауарларын және АКҚ-ны ілгерілету жөніндегі шығындар туралы мәліметтерді қамтитын;
осы Қағидалардың 9 және 10-тармақтарында көрсетілген шығындар түрлеріне жатады;
өтінім беруші осы Қағидалардың 9 және 10-тармағында көрсетілген шығындардың түрлері бойынша өтінім берілген күнге дейін 12 (он екі) айдан ерте емес уақытта шеккен.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. Өтінім мен ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың талаптарына толық және сәйкес келмеген, сондай-ақ өтініш беруші жасалған келісім/келісімдер бойынша 2 (екі) жыл ішінде өнімді сатудан және қызмет көрсетуден түскен валюталық түсім кірістерінің көлемін кемінде 10% - ға ұлғайту бөлігінде қабылданған қарсы міндеттемелерді бұзған жағдайда Оператор 15 (он бес) жұмыс күннен кешіктірмей веб-портал арқылы өтініш берушіге, сондай-ақ өтініш берушінің электрондық поштасына тиісті ескертулер жібереді.
Жаңадан ұсынылған құжаттар осы Қағидалардың талаптарына толық және сәйкес келмеген жағдайда Оператор 30 (отыз) жұмыс күннен кешіктірмей веб-портал арқылы, сондай-ақ өтініш берушінің электрондық поштасына қайта хабарлама жібереді.
Оператор өтінімді қараусыз қалдырады, ол туралы веб-портал арқылы, сондай-ақ өтініш берушінің электрондық поштасына, егер:
1) ағымдағы қаржы (күнтізбелік) жылына арналған республикалық бюджетте осы мақсаттарға көзделген бюджет қаражаты толық көлемде игерілген;
2) мәлімделген шығындар сомасы осы Қағидалардың 9-тармақта 1), 2), 4), 5), 7), 8) тармақшаларда және 10-тармағы 1) 2), 3), 5), 6), 7) тармақшаларда көрсетілген түрлер бойынша бір қаржы (күнтізбелік) жылы келіп түскен өтінімдер бойынша бір өтініш берушіге 13 000 (он үш мың) АЕК сомасынан асады ;

"20. Для рассмотрения допускаются заявки заявителей:
1) осуществляющих реализацию продукции, которая соответствует товарным позициям на уровне не менее 6 знаков единой товарной номенклатуры внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза (далее – ТН ВЭД ЕАЭС) и включенных в перечень отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки согласно приложению 2 к настоящему приказу, а также затраты, указанные в пункте 10 настоящих Правил ИКУ предоставляются по общему классификатору видов экономической деятельности (далее – ОКЭД) на уровне не менее 4 знаков согласно перечню отечественных информационно-коммуникационных услуг, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки согласно приложению 3 к настоящему приказу;
2) содержащие сведения о затратах по продвижению своих товаров и ИКУ, которые:
относятся к видам затрат, указанным в пунктах 9 и 10 настоящих Правил;
были понесены заявителем по видам затрат, указанным в пунктах 9 и 10 настоящих Правил, но не ранее 12 (двенадцати) месяцев до даты подачи заявки.";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. При неполноте и несоответствии заявки и представленных документов требованиям настоящих Правил, а также нарушения заявителем принятых встречных обязательств по заключенному соглашению/соглашениям в части увеличения объема доходов валютной выручки от реализации продукции/услуг не менее чем на 10% в течение 2 (двух) лет, Оператор в срок, не позднее 15 (пятнадцати) рабочих дней направляет соответствующие замечания заявителю посредством веб-портала, а также на электронную почту заявителя.
При неполноте и несоответствии вновь представленных документов требованиям настоящих Правил, Оператор не позднее 30 (тридцати) рабочих дней направляет посредством веб-портала, а также на электронную почту заявителя повторное уведомление.
Оператор оставляет без рассмотрения заявки, о чем направляет посредством веб-портала, а также на электронную почту заявителя соответствующее уведомление в случаях, если:
1) бюджетные средства, предусмотренные на эти цели республиканским бюджетом на текущий финансовый (календарный) год, освоены в полном объеме;
2) сумма заявленных затрат превышает сумму в 13 000 (тринадцать тысяч) МРП на одного заявителя по заявкам, поступившим в одном финансовом (календарном) году, по видам, указанным в подпунктах 1), 2), 4), 5), 7), 8) пункта 9 и в подпунктах 1), 2), 3), 5), 6), 7) пункта 10 настоящих Правил;

3) мәлімделген шығындар сомасы осы Қағидалардың 9-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген түрі бойынша бір қаржы (күнтізбелік) жылы келіп түскен өтінімдер бойынша бір өтініш берушіге 75 000 (жетпіс бес мың) АЕК сомасынан асады;
4) осы Қағидалардың 9-тармағының 9) тармақшасында көрсетілген түрі бойынша бір қаржы (күнтізбелік) жылы бір өтініш берушіден келіп түскен өтінімдер бойынша мәлімделген шығындардың сомасы өтінім берілген жылдың алдындағы жылы ҚҚС қайтаруды шегергендегі төленген салықтардың сомасынан асады.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"24. Қазақстан Республикасы Әкімшілік рәсімдік-процестік кодексінің (бұдан әрі – ҚР АӨК) 73-бабына сәйкес Оператор өтінімді қарау мерзімі аяқталғанға дейін 3 (үш) жұмыс күнінен кешіктірмей шығындардың бір бөлігін өтеуден бас тартады және өтініш берушіге алдын ала шешім бойынша ұстанымын білдіруге мүмкіндік беру үшін тыңдауды өткізу уақыты мен орны (тәсілі) көрсетілген хабарламаны өтініш берушіге жібереді Оператор өтінімнің және ол бойынша мәлімделген шығындар сомасының осы Қағидалардың талаптарына толық көлемде сәйкес келмеуі туралы. Тыңдау хабарлама жасалған күннен бастап 2 (екі) жұмыс күнінен кешіктірілмей жүргізіледі.
Бұл ретте Оператор өтінім және ол бойынша мәлімделген шығындар сомасы осы Қағидалардың талаптарына толық көлемде немесе оның бір бөлігінде сәйкес келген жағдайда тыңдауды жүргізбейді және өтініш берушінің шығындарының тиісті бөлігін өтеу мүмкіндігі туралы шешім қабылдайды.";
Қосымшаның 3 тармағы:
2 бөлімнің тақырыбы келесі редакцияда жазылсын:
"Көрмелерге, форумдарға, жәрмеңкелерге, конкурстарға, конгресстерге, саммит және конференцияларға, өнімді ілгерілетуге байланысты шетелдік іс-шараларға қатысу шығындары бойынша (оның ішінде онлайн форматта):";
3 бөлім алынып тасталсын;
7 бөлім алынып тасталсын;
Көрсетілген бұйрықпен бекітілген Сыртқы нарықтарға ілгерілету бойынша шығындары ішінара өтелетін өңдеу өнеркәсібінің отандық тауарлары мен көрсетілетін қызметтердің тізбесінде:
4043-1 реттік санына ие сызық алынып тасталсын:
мынадай мазмұндағы реттік нөмірі 4955-жолымен толықтырылсын:
"
4955
040900
Бал табиғи
Төменгі
".
2. Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің Экспортты ілгерілету департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Сауда және интеграция министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Сауда және интеграция вице-министріне жүктелсін.

3) сумма заявленных затрат превышает сумму в 75 000 (семьдесят пять тысяч) МРП на одного заявителя по заявкам, поступившим в одном финансовом (календарном) году, по виду, указанному в подпункте 9) пункта 9 настоящих Правил;
4) сумма заявленных затрат по заявкам, поступившим от одного Заявителя в одном финансовом (календарном) году, по виду, указанному в подпункте 9) пункта 9 настоящих Правил превышает сумму уплаченных налогов за вычетом возврата НДС в году, предшествующем году подачи заявки.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:
"24. В соответствии со статьей 73 Административного процедурно-процессуального кодекса Республики Казахстан (далее – АППК РК) Оператор отказывает в возмещении части затрат не позднее 3 (трех) рабочих дней до окончания срока рассмотрения заявки и направляет заявителю уведомление с указанием времени и места (способа) проведения заслушивания для предоставления возможности заявителю выразить позицию по предварительному решению Оператора о несоответствии заявки и заявленной по ней сумме затрат в полном объеме требованиям настоящих Правил. Заслушивание проводится не позднее 2 (двух) рабочих дней со дня уведомления.
При этом Оператор не проводит заслушивание в случае соответствия заявки и заявленной по ней сумме затрат в полном объеме или ее части требованиям настоящих Правил и принимает решение о возможности возмещения соответствующей части затрат заявителя.";
в пункте 3 Приложения:
заголовок раздела 2 изложить в следующей редакции:
"Затраты на прямое участие в зарубежных мероприятиях, связанных с продвижением товара, включая выставки, форумы, ярмарки, конкурсы, конгрессы, саммиты и конференции (в том числе в формате онлайн):";
раздел 3 исключить;
раздел 7 исключить;
В Перечне отечественных товаров и услуг обрабатывающей промышленности, по которым частично возмещаются затраты по их продвижению на внешние рынки, утвержденным указанным приказом:
строку, порядковый номер 4043-1 исключить;
дополнить строкой, порядковый номер 4955, следующего содержания:
"
4955
040900
МҰд натуральный
Нижний
".
2. Департаменту продвижения экспорта Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан обеспечить в установленном законодательством порядке:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства торговли и интеграции Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра торговли и интеграции Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізілетін осы бұйрықтың 1-тармағының елу үшінші, елу төртінші, елу бесінші, алпыс бесінші, алпыс алтыншы және алпыс жетінші абзацтарын қоспағанда, алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Сауда және интеграция
министрінің міндетін атқарушы
А. Бижанова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Өнеркәсіп және құрылыс
министірлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования, за исключением абзацев пятьдесят третьего, пятьдесят четвертого, пятьдесят пятого, шестьдесят пятого, шестьдесят шестого и шестьдесят седьмого пункта 1 настоящего приказа, которые вводятся в действие с 1 января 2025 года.
Исполняющий обязанности
Министра торговли и интеграции
Республики Казахстан
А. Бижанова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство промышленности и строительства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан