"Кедендік декларациялаудың, тауарлар санатының, Қазақстан Республикасында жүргізілетін тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы экспериментті іске асырушы өңірдің және электрондық сауда тауарларына қатысты техникалық регламенттерді сақтаудың хабарламалық тәртібін қолдану ерекшеліктерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 шiлдедегi № 739 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің м.а. 2024 жылғы 6 тамыздағы № 517 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 9 тамызда № 34917 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Кедендік декларациялаудың, тауарлар санатының, Қазақстан Республикасында жүргізілетін тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы экспериментті іске асырушы өңірдің және электрондық сауда тауарларына қатысты техникалық регламенттерді сақтаудың хабарламалық тәртібін қолдану ерекшеліктерін айқындау туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің орынбасары – Қаржы министрінің 2023 жылғы 4 шiлдедегi № 739 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілердің мемлекеттік тізілімінде № 33082 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген, Кедендік декларациялаудың, тауарлар санатының, Қазақстан Республикасында жүргізілетін тауарлардың сыртқы электрондық саудасы саласындағы экспериментті іске асырушы өңірдің және электрондық сауда тауарларына қатысты техникалық регламенттерді сақтаудың хабарламалық тәртібін қолдану ерекшеліктерде (бұдан әрі – Ерекшеліктер):
15-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"15. Эксперимент Астана, Алматы қалалары бойынша мемлекеттік кірістер департаменттерінің және Ақтөбе, Алматы және Жетісу облысы бойынша мемлекеттік кірістер департаментінің қызмет аймағында іске асырылады.";
41-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"41. Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларына қатысты өзге электрондық құжатты толтыруды электрондық сауда операторы мынадай ерекшеліктерді сақтай отырып жүргізеді:
1) тауарлар туралы мәліметтер тізілімінің тіркеу нөмірі мынадай түрде қалыптастырылады:
1-элемент – кеден органының коды;
2-элемент – ХПЖ тізілімін тіркеу күні (күні, айы, жылдың соңғы екі цифры);
3-элемент – күнтізбелік жыл шеңберіндегі өтпелі нөмірлеу бойынша реттік нөмір;
2) "жеке жүкқұжат немесе ДПО құжаты" деген бағанда жеке жүкқұжат немесе ХПЖ бірегей нөмірі (әрбір ХПЖ қолданылатын ДПО техникалық стандарттар жинағының S10 стандартына сәйкес келетін жазбаша хат-хабарлар мен сәлемдемелердің бірегей 13 таңбалы әріптік-цифрлық сәйкестендіргіші) туралы мәліметтер толтырылады;

О внесении изменений в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 4 июля 2023 года № 739 "Об определении особенностей таможенного декларирования, категории товаров, региона реализации эксперимента в области внешней электронной торговли, проводимого в Республике Казахстан и применения уведомительного порядка соблюдения технических регламентов в отношении товаров электронной торговли"
Приказ и.о. Министра финансов Республики Казахстан от 6 августа 2024 года № 517. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 9 августа 2024 года № 34917
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. "Внести в приказ Заместителя Премьер-Министра – Министра финансов Республики Казахстан от 4 июля 2023 года № 739 "Об определении особенностей таможенного декларирования, категории товаров, региона реализации эксперимента в области внешней электронной торговли, проводимого в Республике Казахстан и применения уведомительного порядка соблюдения технических регламентов в отношении товаров электронной торговли" (зарегистрирован в Реестре государственной нормативных правовых актов под № 33082) следующие изменения:
в Особенностях таможенного декларирования, категории товаров, региона реализации эксперимента в области внешней электронной торговли, проводимого в Республике Казахстан и применения уведомительного порядка соблюдения технических регламентов в отношении товаров электронной торговли (далее – Особенности), утвержденных указанным приказом:
пункт 15 изложить в следующей редакции:
"15. Эксперимент реализуется в зоне деятельности Департаментов государственных доходов по городам Астана, Алматы и Департаментов государственных доходов по Актюбинской, Алматинской области и области Жетісу.";
пункт 41 изложить в следующей редакции:
"41. Заполнение иного электронного документа в отношении товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами, производится оператором электронной торговли, с соблюдением следующих особенностей:
1) регистрационный номер реестра сведений о товарах формируется следующим образом:
элемент 1 – код таможенного органа;
элемент 2 – дата регистрации реестра МПО (день, месяц, две последние цифры года);
элемент 3 – порядковый номер по сквозной нумерации в рамках календарного года;
2) в графе "Индивидуальная накладная или документ ВПС" заполняются сведения об индивидуальной накладной или уникальном номере МПО (уникальный 13-значный буквенно-цифровой идентификатор письменной корреспонденции и посылок, соответствующий стандарту S10 Сборника технических стандартов ВПС, который наносится на каждое МПО);

3) "Жөнелтуші (жөнелтуші ел, ұйымның атауы, жөнелтушінің мекенжайы)" деген бағанда ДПО актілерінде көзделген жеке жүкқұжатта немесе құжаттарда және ілесіп жүретін ХПЖ-да көрсетілген жөнелтуші туралы мәліметтер толтырылады;
4) "Тауарларды алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)" деген бағанда ДПО актілерінде көзделген жеке жүкқұжатта немесе құжаттарда және ілесіп жүретін ХПЖ-да көрсетілген электрондық сауда тауарын алушысы туралы мәліметтер, жеке басын куәландыратын құжат туралы мәліметтер немесе тауарды алушының жеке сәйкестендіру нөмірі болған кезде, толтырылады; тегін, атын, әкесінің атын толтыруға жол беріледі (ол болған жағдайда) ДПО құжатына сәйкес латын әліпбиінің әріптерін пайдалана отырып (жеке тұлғаның жеке сәйкестендіру нөмірін көрсеткен кезде). Мемлекеттік кірістер органдары мен электрондық сауда операторының ақпараттық жүйелерін интеграциялау арқылы тауарды алушының жеке басын куәландыратын құжаты немесе жеке сәйкестендіру нөмірі туралы мәліметтер болмаған кезде;
5) "Тауарларды алушы жеке тұлғаның мекенжайы" деген бағанда жеке тұлғаның тұрғылықты жері немесе ДПО актілерінде көзделген жеке жүкқұжатта немесе құжаттарда және ілесіп жүретін ХПЖ-да көрсетілген тауарларды жеткізу мекенжайы толтырылады;
6) "Тауардың атауы" деген бағанда ДПО актілерінде көзделген жеке жүкқұжатта немесе құжаттарда және ілесіп жүретін ХПЖ-да көрсетілген тауардың атауы толтырылады. Латын әліпбиінің әріптерін пайдалана отырып тауар атауын толтыруға жол беріледі;
7) "ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауар коды" деген бағанда Еуразиялық экономикалық одақтың Сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай тауар номенклатурасына сәйкес тауар коды кемінде алғашқы 6 белгі (болған кезде) деңгейінде толтырылады. Электрондық сауда операторында СЭҚ ТН коды туралы мәліметтер болмаған жағдайда 000 000 көрсетуге жол беріледі.
8) "Тауар саны" деген бағанда өлшем бірліктеріндегі тауар саны толтырылады;
9) "Брутто салмағы, кг" деген бағанда ДПО актілерінде көзделген жеке жүкқұжатта немесе құжаттарда және ілесіп жүретін ХПЖ-да көрсетілген тауарлардың жалпы брутто массасы толтырылады;
10) "Құны" деген бағанда тауардың құны коммерциялық құжаттарға немесе ДПО құжаттарына сәйкес цифрлармен толтырылады;
11) "Валюта" деген бағанда валюта сыныптауышына сәйкес валютаның әріптік коды толтырылады.";
көрсетілген Ерекшеліктерге қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Мемлекеттік кірістер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:

3) в графе "Отправитель (страна отправления, наименование организации, адрес отправителя)" заполняются сведения об отправителе, указанные в индивидуальной накладной или документах, предусмотренных Актами ВПС и сопровождающих МПО;
4) в графе "Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя товаров" заполняются сведения о получателе товара электронной торговли, указанные в индивидуальной накладной или документах, предусмотренных Актами ВПС и сопровождающих МПО, сведения о документе, удостоверяющем личность или при наличии индивидуальный идентификационный номер получателя товара; допускается заполнение фамилии, имени, отчества (при его наличии) физического лица с использованием букв латинского алфавита согласно документу ВПС (при указании индивидуального идентификационного номера физического лица). При отсутствии сведений о документе, удостоверяющем личность или индивидуального идентификационного номера получателя товара путем досыла посредством интеграции информационных систем органов государственных доходов и оператора электронной торговли.
5) в графе "Адрес физического лица – получателя товаров" заполняется место жительства физического лица или адрес доставки товаров, указанный в индивидуальной накладной или документах, предусмотренных Актами ВПС и сопровождающих МПО;
6) в графе "Наименование товара" заполняется наименование товара, указанное в индивидуальной накладной или документах, предусмотренных Актами ВПС и сопровождающих МПО. Допускается заполнение наименования товара с использованием букв латинского алфавита;
7) в графе "Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС" заполняется код товара в соответствии с единой Товарной номенклатурой внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза на уровне не менее первых 6 знаков (при наличии). В случае отсутствия у оператора электронной торговли сведений о коде ТН ВЭД допускается указание 000 000;
8) в графе "Количество товара" заполняется количество товара в единицах измерения;
9) в графе "Вес брутто, кг" заполняется общая масса брутто товаров, указанная в индивидуальной накладной или документах, предусмотренных Актами ВПС и сопровождающих МПО;
10) в графе "Стоимость" заполняется стоимость товара цифрами в соответствии с коммерческими документами или документами ВПС;
11) в графе "Валюта" заполняется буквенный код валюты в соответствии с классификатором валют.";
приложение к указанным Особенностям изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу.
2. Комитету государственных доходов Министерства финансов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:

1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қаржы министрлігінің Заң қызметі департаментіне ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін атқарушы
Е. Биржанов
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Сауда және интеграция министрлігі
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрінің міндетін
атқарушы
2024 жылғы 6 тамыздағы
№ 517 бұйрыққа
қосымша
Кедендік декларациялаудың,
тауарлар санатының,
Қазақстан Республикасында
жүргізілетін тауарлардың
сыртқы электрондық саудасы
саласындағы экспериментті
іске асырушы өңірдің және
электрондық сауда тауарларына
қатысты техникалық
регламенттерді сақтаудың
хабарламалық тәртібін
қолдану ерекшеліктеріне
қосымша
Нысан
Жеке тұлғалар сатып алған электрондық сауда тауарларын кедендік декларациялау үшін кедендік декларациямен пилоттық жоба (эксперимент) шеңберінде танылатын электрондық сауда операторлары пайдаланатын өзге де электрондық құжат
Жеке жүкқұжат немесе ДПО құжаты
Жөнелтуші (ел жөнелтілімдер, ұйымның атауы, жөнелтушінің мекен-жайы)
Тауарлар алушының тегі, аты, әкесінің аты (ол болған жағдайда)
Тауарлардың алушы – жеке тұлғаның мекен жайы
Тауардың атауы
ЕАЭО СЭҚ ТН бойынша тауардың коды
Таурдың саны
Брутто салмағы, кг
Құны
Валюта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
Аббревиатураларды ашып жазу және қысқарту:
ЕАЭО СЭҚ ТН – Еуразиялық экономикалық одақтың сыртқы экономикалық қызметінің бірыңғай Тауар номенклатурасы;
ДПО – Дүниежүзілік пошта одағы;
кг – килограмм.

1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстане;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства финансов Республики Казахстан.
3) в течение десяти календарных дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан предоставление в Департамент юридической службы Министерства финансов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Исполняющий обязанности
Министра финансов Республики Казахстан
Е. Биржанов
"СОГЛАСОВАН"
Министерство торговли и интеграции
Республики Казахстан
Приложение к приказу
Исполняющий обязанности
Министра финансов
Республики Казахстан
от 6 августа 2024 года № 517
Приложение к Особенностям
таможенного декларирования,
категории товаров, региона
реализации эксперимента
в области внешней электронной
торговли, проводимого
в Республике Казахстан и
применения уведомительного
порядка соблюдения
технических регламентов
в отношении товаров
электронной торговли
Форма
Иной электронный документ, используемый операторами электронной торговли и содержащий сведения, необходимые для выпуска, признаваемый в рамках пилотного проекта (эксперимента) таможенной декларацией для таможенного декларирования товаров электронной торговли, приобретенных физическими лицами
Индивидуальная накладная или документ ВПС
Отправитель (страна отправления, наименование организации, адрес отправителя)
Фамилия, имя, отчество (при его наличии) получателя товаров
Адрес физического лица - получателя товаров
Наименование товара
Код товара по ТН ВЭД ЕАЭС
Количество товара
Вес брутто, кг
Стоимость
Валюта
1
2
3
4
5
6
7
8
9
11
12
Расшифровка аббревиатур и сокращения:
ТН ВЭД ЕАЭС – Товарная номенклатура внешнеэкономической деятельности Евразийского экономического союза;
ВПС – Всемирный почтовый союз;
кг – килограмм.