"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 331 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 35167 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігін және өнім сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығы өнімдерінің өнімділігін және сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларында:
2-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) азық дайындауға теріс әсер ететін қалыптан тыс ауа райы жағдайлары – cол өңір мен жыл мезгілі үшін қалыпты немесе әдеттегі ауа райынан ауытқып кететін ауа райы жағдайлары (атмосфералық немесе топырақ құрғақшылығы, аңызақ, үсік шалу, көлемі 20 миллиметр (бұдан әрі – мм) және одан да ірі бұршақтың түсуі немесе 12 сағат ішінде және одан аз уақыт ішінде жауын-шашын мөлшері 50 мм және одан да көп қатты нөсерлі жаңбырдың болуы (сел жүру қаупі бар өңірлерде 12 сағат және одан аз уақыт ішінде 30 мм және одан көп нөсерлі жаңбыр));";
мынадай мазмұндағы 1-1) тармақшамен толықтырылсын:
"1-1) арнайы комиссия – облыстар, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының деңгейінде құрылатын, "Атамекен" Қазақстан Республикасының Ұлттық кәсіпкерлер палатасының (бұдан әрі – "Атамекен" ҰКП) өңірлік кәсіпкерлер палатасының, қоғамдық салалық одақтардың/қауымдастықтардың/ республикалық палаталардың өкілдерінен және облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органының құрылымдық бөлімшелерінің (бұдан әрі – ЖАО (көрсетілетін қызметті беруші)) мамандарынан қалыптастырылатын және тауар өндірушілерде тиісті инфрақұрылымның, қорытындыларды берудің және кері қайтарып алудың бар-жоғы бойынша салыстырып тексеруді жүзеге асыратын комиссия;";
6) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"6) мал шығынының зоотехникалық нормасы – Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 3 желтоқсандағы № 3-3/1061 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 12488 болып тіркелген) бекітілген ауыл шаруашылығы жануарларының табиғи кему (өлу) нормаларына сәйкес табиғи кему (өлу), амалсыз сойылуы, сондай-ақ мал шаруашылығы және азық өндіру жөніндегі мамандандырылған бейінді ғылыми ұйымдар ұсынған ауыл шаруашылығы жануарлары басының жарамсыздануы (етті және етті-сүтті бағыттағы ірі қара мал басы – 20%; сүтті және сүтті-етті бағыттағы ірі қара мал басы – 35%; қойлардың мал басы – 25%; жылқылардың мал басы – 15%; маралдардың (бұғылардың) мал басы – 25%; шошқалардың мал басы – 30%);";
8) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнения в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства"
Приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 331. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2024 года № 35167
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 "Об утверждении Правил субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) следующие изменения и дополнение:
в Правилах субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) аномальные погодные условия, вызывающие негативное влияние на заготовку кормов – погодные условия, которые отклоняются от нормальных или привычных погодных условий для данного региона и времени года (атмосферная или почвенная засуха, суховей, заморозки, выпадение крупного града размером 20 миллиметров (далее – мм) и более или сильного ливневого дождя количеством осадков 50 мм и более за период 12 часов и менее (в селеопасных регионах 30 мм и более за 12 часов и менее));";
дополнить подпунктом 1-1) следующего содержания:
"1-1) специальная комиссия – комиссия, создаваемая на уровне областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, которая формируется из представителей: региональной палаты предпринимателей Национальной палаты предпринимателей Республики Казахстан "Атамекен" (далее – НПП "Атамекен"), общественных отраслевых союзов/ассоциаций/республиканских палат и специалистов структурного подразделения местного исполнительного органа областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – МИО (услугодатель)), и осуществляющая определение производственной мощности и сверку по наличию соответствующей инфраструктуры, выдачу и отзыв заключений у товаропроизводителя;";
подпункт 6) изложить в следующей редакции:
"6) зоотехническая норма выбытия – естественная убыль (падеж), вынужденный забой в соответствии с нормами естественной убыли (падежа) сельскохозяйственных животных, утвержденными приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 3 декабря 2015 года № 3-3/1061 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 12488), а также выбраковка поголовья сельскохозяйственных животных, рекомендованных специализированной профильной научной организацией по животноводству и кормопроизводству (поголовье крупного рогатого скота мясного и мясо-молочного направлений – 20%; поголовье крупного рогатого скота молочного и молочно-мясного направлений – 35%; поголовье овец – 25%; поголовье лошадей – 15%; поголовье маралов (оленей) – 25%; поголовье свиней – 30%);";
подпункт 8) изложить в следующей редакции:

"8) селекциялық және асыл тұқымдық жұмысқа қатысатын аналық мал басы – табынның өсімін молайту үшін пайдаланылатын, жыныстық жағынан жетілген бас (ірі қара мал шаруашылығы бойынша: асыл тұқымды жануарлар –13 айдан бастап, тауарлық жануарлар – 18 айдан бастап, қой шаруашылығы бойынша – 12 айдан бастап, жылқы шаруашылығы бойынша – 36 айдан бастап; марал шаруашылығы (бұғы шаруашылығы) бойынша – 24 айдан бастап, шошқа шаруашылығы бойынша: тауарлы және асыл тұқымды – 8 айдан бастап, толықтыратын бас – 4 айдан бастап);";
10-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"10. Субсидиялар нормативтері, сондай-ақ субсидиялар алу өлшемшарттары, өтінімдер нысандары және өтінімдер беру мерзімдері мынадай:
ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалатын шығындардың құнын арзандату;
асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырлады сатып алу;
Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеу бағыттары бойынша мал шаруашылығы және азық өндіру жөніндегі мамандандырылған бейінді ғылыми ұйымның ұсынымдары негізінде ЖАО (көрсетілетін қызметті берушінің) қаулысымен бекітіледі.";
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
1) "электрондық үкімет" веб-порталының СМАЖ-бен өзара іс-қимылы арқылы электрондық түрде мыналарға өтінім берілуі:
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, ешкілердің асыл тұқымды аналық басын, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алу үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың/қойлардың аналық басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтері үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша ірі қара малдың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;

"8) маточное поголовье, участвующее в селекционной и племенной работе – поголовье, достигшее половозрелого возраста (по скотоводству: племенные животные – от 13 месяцев, товарные животные – от 18 месяцев, по овцеводству – от 12 месяцев, по коневодству – от 36 месяцев; по мараловодству (оленеводству) – от 24 месяцев, по свиноводству: племенные и товарные – от 8 месяцев, ремонтное поголовье – от 4 месяцев), используемое для воспроизводства стада;";
пункт 10 изложить в следующей редакции:
"10. Нормативы субсидий, а также критерии получения субсидий, формы заявок и сроки подачи заявок утверждаются постановлением МИО (услугодателя) на основе рекомендаций специализированной профильной научной организации по животноводству и кормопроизводству, по следующим направлениям:
на удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных;
на приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции;
на возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан.";
подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) подачи заявки в электронном виде посредством взаимодействия веб-портала "электронного правительства" с ГИСС:
на получение субсидий за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителя (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы по форме 1 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий племенными центрами, дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах по форме 2 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 3 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;

осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша қойдың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша қойдың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша шошқалардың асыл тұқымды және тауарлық аналықтарымен және мал басын толықтыратын аналықтарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 8-нысан бойынша маралдардың (бұғылардың) аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың сатып алынған бір жынысты және қос жынысты ұрықтары үшін субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша ірі қара мал мен қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 12-нысан бойынша тауық етін өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 14-нысан бойынша ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтерінің сүт өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 15-нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындары өткізген сиыр етінің құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 16-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеуші кәсіпорындарына союға өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 17-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеуші кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға субсидиялар алуға;
осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 18-нысан бойынша мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға;";

на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 4 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем овец по форме 5 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец по форме 6 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным и товарным маточным и ремонтным поголовьем свиней по форме 7 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей) по форме 8 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями по форме 9 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий за приобретенное однополое и двуполое семя племенных быков молочного и молочно-мясного направлений по форме 10 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий за удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец по форме 11 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства мяса курицы по форме 12 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) по форме 13 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока сельскохозяйственными производственными кооперативами по форме 14 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся убоем и первичной переработкой говядины по форме 15 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости крупного рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 16 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 17 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;
на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений по форме 18 согласно приложению 3 к настоящим Правилам;";

1, 2, 3 және 4-қосымшалар осы бұйрыққа 1, 2, 3 және 4-қосымшаларға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің Мал шаруашылығы департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының ауыл шаруашылығы вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы министрі
А. Сапаров
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау және
дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрлігі
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығыминистрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 331 бұйрығына
1-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
1-қосымша
Субсидиялау бағыттары мен нормативтерінің тізбесі
Р/с №
Субсидиялар түрлері
Өлшем бірлігі
1 бірлікке арналған субсидиялар нормативтері, теңге
Етті және етті-сүтті мал шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу:
1.1
Ірі қара малдың тауарлық аналық басы
Бас/ шағылыстыру маусымы

приложения 1, 2, 3 и 4 изложить в новой редакции согласно приложениям 1, 2, 3 и 4 к настоящему приказу.
2. Департаменту животноводства Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан после его официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра сельского хозяйства Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
А. Сапаров
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 331
Приложение 1
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства, повышения
продуктивности и качества
продукции животноводства
Перечень направлений и нормативов субсидирования
№ п/п
Виды субсидий
Единица измерения
Нормативы субсидий на 1 единицу, тенге
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
1.1
Товарное маточное поголовье крупного рогатого скота
Голова/случной сезон

5 000 тоннадан басталатын нақты өндіріс
60
2.4
500 тоннадан басталатын нақты өндіріс
50
Жұмыртқалы құс шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды құстардан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапан сатып алу
Сатып алынған бас
60
Қой шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу
1.1
Қойлардың асыл тұқымды аналық басы
Бас / шағылыстыру маусымы
4 000
1.2
Қойлардың тауарлық аналық басы
2 500
2.
Отандық асыл тұқымды қой басын сатып алу
Сатып алынған бас
15 000
2.1
Импортталған асыл тұқымды аналық қой басын сатып алу
30 000
2.2
Импортталған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар сатып алу
150 000
3.
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеу кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарағының құнын арзандату
Сатылған бас
3 000
4.
Қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
Дана
80 000
5.
Асыл тұқымдық орталықтардың, асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі аналық қой басын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтерінің құнын субсидиялау
Ұрықтандырылған бас/шағылыстыру маусымы
1 500
Жылқы шаруашылығы
1.
Мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу
Бас/ шағылыстыру маусымы
20 000
2.
Өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырлар сатып алу
Сатып алынған бас
100 000
3.
Асыл тұқымдық орталықтардың шет елдік селекцияның мініс бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
Сатып алынған бас
4.
Қазақстан Республикасының аумағында өсірілген мініс және мініс-жегін жылқылар тұқымдарының асыл тұқымды мал басын күтіп-бағуға жұмсалған шығындарды өтеу
Бас/жылына бір рет
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелер сатып алу
Сатып алынған бас
100 000
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды шошқалар сатып алу
Сатып алынған бас
100 000
2.
Асыл тұқымды және тауарлық шошқалардың аналық және мал басын толықтыратын бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу
Бас/жылына бір рет
40 000
Өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының (бұдан әрі – ЖАО) қалауы бойынша жергілікті бюджеттен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен
1.
Маралдардың (бұғылардың) аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу
Бас/ шағылыстыру маусымы
10 000
2.
Баларалары ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу
Баларалары ұясы/жылына бір рет

Фактическое производство от 5 000 тонн
60
2.4
Фактическое производство от 500 тонн
50
Яичное птицеводство
1.
Приобретение суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы
Приобретенная голова
60
Овцеводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы
1.1
Племенное маточное поголовье овец
Голова/случной сезон
4 000
1.2
Товарное маточное поголовье овец
2 500
2.
Приобретение отечественных племенных овец:
Приобретенная голова
15 000
2.1
Приобретение импортированных племенных маточных овец
30 000
2.2
Приобретение импортированных племенных баранов-производителей
150 000
3.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
Реализованная голова
3 000
4.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец
Штука
80 000
5.
Субсидирование стоимости услуг племенных центров, дистрибьютерных центров по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
Осемененная голова/случной сезон
1 500
Коневодство
1.
Ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений
Голова/случной сезон
20 000
2.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
Приобретенная голова
100 000
3.
Приобретение племенными центрами племенных жеребцов-производителей верхового направления зарубежной селекции
Приобретенная голова
4.
Возмещение затрат на содержание племенного поголовья пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений, выведенных на территории Республики Казахстан
Голова/один раз в год
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей
Приобретенная голова
100 000
Свиноводство
1.
Приобретение племенных свиней
Приобретенная голова
100 000
2.
Ведение селекционной и племенной работы с племенным и товарным маточным и ремонтным поголовьем свиней
Голова/один раз в год
40 000
За счет бюджетных средств из местного бюджета, по усмотрению местных исполнительных органов областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – МИО), с учетом особенностей и специализации регионов
1.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей)
Голова/случной сезон
10 000
2.
Ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями
Пчелиная семья/один раз в год

5 000
3.
Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату
Бас
ЖАО белгілейді
4.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық басын сатып алу
Сатып алынған бас
40 000
5.
Бие сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
60
6.
Түйе сүтін өндіру мен өңдеудің құнын арзандату
Килограмм
55
Асыл тұқымды аталық малды сатып алуды субсидиялау тек тауар өндірушіде (асыл тұқымдық орталықтарды, асыл тұқымды бұқаларды тауарлық табындарға/шаруашылықтарға жалға беретін бордақылау алаңдарын қоспағанда) аналық мал басы болған жағдайда ғана жүзеге асырылады.
Сүтті және сүтті-етті тұқымды асыл тұқымды бұқаның ұрығын сатып алу құнының 50%-на дейін белгіленген нормативтер мөлшерінде субсидияланады.

5 000
3.
Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных
Голова
Устанавливается МИО
4.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
Приобретенная голова
40 000
5.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
Килограмм
60
6.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
Килограмм
55
Приобретение племенных производителей субсидируется только при наличии маточного поголовья у товаропроизводителя (за исключением племенных центров, откормочных площадок, передающих племенных быков в аренду в товарные стада/хозяйства).
Приобретение семени племенного быка молочных и молочно-мясных пород субсидируется до 50% от стоимости приобретения, но не более установленного норматива.

"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалатын шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялау гидрометеорологиялық қызмет растаған, өңірде азық дайындауға теріс әсер еткен төтенше жағдай жарияланған немесе қалыптан тыс ауа райы жағдайлары болған кезде ғана жүзеге асырылады. 2024 жылғы 1 қаңтардан бастап бұл талап Атырау, Маңғыстау, Қызылорда және Ұлытау облыстарындағы ауыл шаруашылығы жануарларының аналық мал басына қолданылмайды.
"Ауыл шаруашылығы жануарлары басының азығына жұмсалған шығындар құнын арзандату" бағыты бойынша субсидиялау қосымша бюджет қаражаты бөлінген кезде жүзеге асырылады.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 331 бұйрығына
2-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
2-қосымша
Субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттар
Р/с №
Субсидиялар түрлері
Өлшемшарттар
Субсидиялау шарттарына сәйкестігін субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – СМАЖ) тексеру әдісі
Өтінім беру мерзімі
Етті және ет-сүт мал шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу:
Ағымдағы жылдың 15 сәуірінен 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
1.1
Ірі қара малдың тауарлық аналық басы
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтінде АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы (ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооператив мүшелерінің атында тіркелген болуы).
5. Мына әдістердің біреуі немесе бірнешеуі арқылы мал басының өсімін молайту:
5.1. Еркін шағылыстыру жүргізілгенде:
1) пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) бір асыл тұқымды тұқымдық бұқаға – кемінде 20 және 30-дан аспайтын аналық мал басы (қоса алғанда) болу қажет;
3) тұқымдық бұқалар мынадай талаптарға сай болуы тиіс:
жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айға толған болуы керек;
қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланылмаған;
бұрын тұқымдық түрлендіруде пайдаланылмаған.

Субсидирование по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" осуществляется только при объявлении чрезвычайной ситуации или наступлении аномальных погодных условий, оказавших негативное влияние на заготовку кормов в регионе, подтвержденных гидрометеорологической службой. C 1 января 2024 года данное требование не распространяется на маточное поголовье сельскохозяйственных животных в Атырауской, Мангистауской, Кызылординской областях и области Ұлытау.
Субсидирование по направлению "Удешевление стоимости затрат на корма поголовью сельскохозяйственных животных" осуществляется при выделении дополнительных бюджетных средств.
Приложение 2 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 331
Приложение 2
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства, повышения
продуктивности и качества
продукции животноводства
Критерии к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий
№ п/п
Виды субсидий
Критерии
Метод проверки в государственной информационной системе субсидирования (далее – ГИСС) на соответствие условиям субсидирования
Срок для подачи заявки
Мясное и мясо-молочное скотоводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
С 15 апреля до 20 декабря (включительно) текущего года
1.1
Товарное маточное поголовье крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки (для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации на имя сельскохозяйственного кооператива или членов кооператива).
5. Воспроизводство одним или несколькими из следующих методов:
5.1. При вольной случке:
1) наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР использованных племенных быков-производителей;
2) нагрузка на одного племенного быка – производителя не менее 20 и не более 30 голов маточного поголовья (включительно);
3) быки-производители должны соответствовать следующим требованиям:
быть в возрасте не менее 12 месяцев по состоянию на 1 июня текущего года;
использованы не более двух случных сезонов подряд;
ранее не использованные в породном преобразовании.

5.2. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) ұрықтары пайдаланылған тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) толық шағылыстыру үшін пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы, олар мынадай талаптарға сәйкес келуі тиіс:
жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айға толған;
қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланылмаған;
бұрын селекциялық және асыл тұқымдық жұмыста пайдаланылмаған;
1 бұқаға түсетін жүктеме нормативі 100 аналық бастан аспайды.
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
4) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін және аналық мал басының буаз болу фактісінің расталған болуы.
Басқарудың бірыңғай автоматтандырылған жүйесімен (бұдан әрі – ББАЖ), жылжымайтын мүліктің бірыңғай мемлекеттік кадастрының ақпараттық жүйесімен (бұдан әрі – ЖМБМКАЖ), селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қорымен
(бұдан әрі – САТЖАҚ) және ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқормен (бұдан әрі – АЖБ) интеграциялық өзара әрекеттесу
1.2
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басы
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы.
3. Аналық мал басын АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Мына әдістердің біреуі немесе бірнешеуі арқылы мал басының өсімін молайту:
4.1. Еркін шағылыстыру жүргізілгенде:
1) пайдаланылған бірінші санатты асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) бір асыл тұқымды тұқымдық бұқаға түсетін жүктеме 20-30 аналық бас (қоса алғанда);
3) асыл тұқымды тұқымдық бұқалар мынадай талаптарға сай болуы тиіс:
жасы ағымдағы жылдың 1 маусымына 12 айға толған;
4.2. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) ұрықтары пайдаланылған бірінші санаттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
3) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін және аналық мал басының буаз болу фактісінің расталған болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу

5.2. При искусственном осеменении:
1) наличие регистрации племенных быков-производителей в ИБСПР, семя которых было использовано;
2) наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР племенных быков-производителей, использованных для докрытия, которые должны соответствовать следующим требованиям:
быть в возрасте не менее 12 месяцев по состоянию на 1 июня текущего года;
использованы не более двух случных сезонов подряд;
ранее не использованные в селекционно-племенной работе;
норматив нагрузки на 1 быка не более 100 голов маточного поголовья;
3) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
4) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения и факта стельности маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с Единой автоматизированной системой управления (далее – ЕАСУ), информационной системой единого государственного кадастра недвижимости (далее – ИСЕГКН), базой данных по идентификации сельскохозяйственных животных (далее – ИСЖ) и информационной базой селекционной и племенной работы (далее – ИБСПР)
1.2
Племенное маточное поголовье крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР.
4. Воспроизводство одним или несколькими из следующих методов:
4.1. При вольной случке:
1) наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР использованных племенных быков-производителей первой категории;
2) нагрузка на одного племенного быка –производителя не менее 20 и не более 30 голов маточного поголовья (включительно);
3) племенные быки-производители должны соответствовать следующим требованиям:
возраст не менее 12 месяцев по состоянию на 1 июня текущего года;
4.2. При искусственном осеменении:
1) наличие регистрации племенных быков-производителей первой категории в ИБСПР, семя которых было использовано;
2) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
3) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения и факта стельности маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР

Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Етті және етті-сүтті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім берген сәтте АЖБ-да және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы (ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооператив мүшелерінің атында АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы).
4. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алғанда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде) – 8-26 ай аралығында болуы тиіс.
6. Сатып алынған тұқымдық бұқалардың саны аналық мал басына мынадай қатынастарда болуы керек:
1) еркін шағылыстыру үшін – 1 бұқаға кемінде 20 аналық бас және 30 аналықтан артық болмауы керек;
2) қолдан ұрықтандыру кезінде толық ұрықтандыру үшін – 1 бұқаға 100 аналық бас.
7. Қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы.
3. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған кезде – ірі қара малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): қашарлар – 6-18 ай аралығында; құнажындар – 13-26 ай аралығында.
5. Табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда, қатарынан кем дегенде екі жыл мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу

С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение племенного быка-производителя мясного и мясо-молочного направлений
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки (для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или членов кооператива).
4. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
5. Возраст приобретенного поголовья (на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве) – в пределах 8 - 26 месяцев включительно.
6. Количество приобретенных быков-производителей должно быть в следующих соотношениях к маточному поголовью:
1) для вольной случки – не менее 20 маток и не более 30 маток на 1 быка;
2) для докрытия при искусственном осеменении – 1 бык на 100 маток.
7. Принятие обязательства по целевому использованию не более двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки крупного рогатого скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – в пределах 6-18 месяцев включительно; нетели – 13-26 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР

Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
4.
Бордақылау алаңдарына бордақылау үшін немесе ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының (оның ішінде сүтті және сүтті-етті бағыттағы еркек дарақтар) құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім берген сәтте ірі қара малдың аналық басының, сондай-ақ сол шаруашылықта туған оның еркек төлінің АЖБ-да және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.
4. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша есепке алу нөмірлері бар, арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, ірі қара малды бордақылау үшін ірі қара малды бордақылау алаңдарына немесе сою қуаты тәулігіне кемінде 50 бас ірі қара мал болатын ет өңдеу кәсіпорындарына өткізу.
5. Бордақылау алаңының атына сатылған еркек ірі қара малдың АЖБ және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы;
5.1. етті қайта өңдеу кәсіпорнына мал басын өткізу кезінде - өткізілген мал басы туралы ББАЖ-да мәліметтердің (тарихи мәліметтердің) болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
5.
Ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындардың сиыр етін өткізу құнын арзандатуы
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорынға арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Сүтті және сүтті-етті мал шаруашылығы
1.
Сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды бұқаның ұрығын алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).

С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
4.
Удешевление стоимости крупного рогатого скота мужской особи, (в том числе мужские особи молочного или молочно-мясного направлений), реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья крупного рогатого скота, а также его приплода мужской особи, рожденного в данном хозяйстве в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.
4. Реализация крупного рогатого скота мужской особи на откормочную площадку для откорма крупного рогатого скота или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 50 голов крупного рогатого скота в сутки, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) реализованного крупного рогатого скота мужской особи на имя откормочной площадки;
5.1. при реализации поголовья на мясоперерабатывающее предприятие –наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализованном поголовье.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИБСПР и ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
5.
Удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающихся убоем и первичной переработкой говядины
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие положительного заключения специальной комиссии на мясоперерабатывающее предприятие, занимающееся убоем и первичной переработкой мяса крупного рогатого скота по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Молочное и молочно-мясное скотоводство
1.
Приобретение семени племенного быка молочного и молочно-мясного направлений
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).

2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтінде аналық малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Ұрығы сатып алынған сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Сатып алу нормасы аналық малдың бір басына екі доза есебінен.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
1.1
Бір жынысты
1.2
Екі жынысты
2.
Ірі қара малдың асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім берген сәтте сатып алынған малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған кезде - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте): қашарлар – 6-18 (қоса алғанда) ай аралығында; құнажындар – 13-26 (қоса алғанда) ай аралығында.
5. Табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда, қатарынан кем дегенде екі жыл мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған сәттен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Сүт өндіру құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы.
3. АЖБ-да асыл тұқымды сиырлар үшін - кемінде 23 айдан басталатын, тауарлық сиырлар үшін - 28 айдан басталатын кемінде 50 бас бағымдағы аналық бастың тіркелген болуы.
4. Есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорнына немесе сүт өңдеу цехына сүтті сату.

2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации в ИБСПР племенных быков-производителей молочного и молочно-мясного направлений, семя которых было приобретено.
5. Норма приобретения из расчета две дозы на одну голову маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
1.1
Однополое
1.2
Двуполое
2.
Приобретение племенного маточного поголовья крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны – на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте – на момент постановки крупного рогатого скота на карантинирование у продавца (экспортера)): телки – в пределах 6 - 18 месяцев включительно; нетели – 13 - 26 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Удешевление стоимости производства молока
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов.
3. Наличие регистрации в ИСЖ не менее 50 голов фуражного маточного поголовья в возрасте от 23 месяцев – для племенных, 28 месяцев – для товарных животных.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.

5. Аккредиттелген зертханаларда жасалған соматикалық жасушаларды анықтау үшін әрбір сауын сиыр сүтінің сынамаларын ай сайынғы зерттеу нәтижелерінің САТЖАҚ-да болуы.
6. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық сүт фермасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
3.1.
Ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативі (бұдан әрі - АШӨК)
1. Есепке алу нөмірі (өзінің сүт қабылдау пунктінің).
2. Өтінім беру сәтінде кооператив мүшелерінің ірі қара малдарының жасы 28 айдан басталатын аналық басының АЖБ-да тіркелген болуы.
3. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша тауарлық сүт фермасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
4. Дайындалған сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорнына өткізу.
5. Аккредиттелген зертханаларда жасалған соматикалық жасушаларды анықтау үшін әрбір сауын сиыр сүтінің сынамаларын ай сайынғы зерттеу нәтижелерінің САТЖАҚ-да болуы (тауар өндірушілер болып табылатын АШӨК мүшелері үшін (шаруа қожалығы және фермерлік шаруашылық, дара кәсіпкер)
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
4.
Ірі қара малдың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтте аналық малдың АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған эмбрионның САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
5.
Асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың аналық басын қолдан ұрықтандыру жөнінде көрсететін қызметтерін субсидиялау
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.

5. Наличие в ИБСПР результатов ежемесячного исследования проб молока каждой дойной коровы для определения соматических клеток, проведенных в аккредитованных лабораториях.
6. Наличие положительного заключения специальной комиссии на молочно-товарную ферму по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
3.1.
Сельскохозяйственный производственный кооператив (далее - СПК)
1. Наличие учетного номера (на собственный молокоприемный пункт).
2. Наличие регистрации маточного поголовья крупного рогатого скота в возрасте от 28 месяцев членов кооператива в ИСЖ на момент подачи заявки.
3. Наличие положительного заключения специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
4. Реализация заготовленного молока на молокоперерабатывающее предприятие, имеющее учетный номер.
5. Наличие в ИБСПР результатов ежемесячного исследования проб молока каждой дойной коровы для определения соматических клеток, проведенных в аккредитованных лабораториях (для членов СПК, являющихся товаропроизводителями (крестьянское хозяйство, фермерское хозяйство, индивидуальный предприниматель).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
4.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации приобретенного эмбриона в ИБСПР.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
5.
Субсидирование стоимости услуг племенных, дистрибьютерных центров и техников-осеменаторов по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
1. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства.

2. Тауар өндіруші-жануардың иесінде өтінім беру сәтінде АЖБ және САТЖАҚ-да аналық мал басының тіркелген болуы.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген сәтте ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің атында аналық малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелуінің болуы.
4. Ұрықтары қолдан ұрықтандыру үшін пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Тауар өндіруші-көрсетілетін қызметті алушымен жасалған аналық мал басын қолдан ұрықтандыру жөніндегі шарттың болуы.
6. Ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін және аналық мал басының тығыздық фактісін растауының болуы.
АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
Етті құс шаруашылығы
1.
Ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапан сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берген сәтте сатып алынған асыл тұқымды тәуліктік балапандардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ және САТЖАҚ интеграциялық өзара әрекеттесу
20 қаңтардан 20 желтоқсанға дейін (қоса алғанда) ағымдағы жылдың (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Тауық етін өндіру құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша құс фабрикасына арнайы комиссияның оң қорытындысының болуы.
ББАЖ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Жұмыртқалы құс шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды құстардан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапан сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берген сәтте САТЖАҚ-да асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы сатып алынған тәуліктік балапанның тіркелген болуы.
3. Финалдық нысандағы тәуліктік балапан алынған ата-енелік табынға асыл тұқымдық куәліктің (сертификаттың) болуы.
ББАЖ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Қой шаруашылығы
1.
Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу:
1.1
Қойлардың асыл тұқымды аналық басы
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.

2. Наличие у товаропроизводителя –владельца животных регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или ассоциированных членов кооператива на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации в ИБСПР племенных быков-производителей, семя которых было использовано для искусственного осеменения.
5. Наличие договора по искусственному осеменению маточного поголовья с товаропроизводителем – получателем услуги.
6. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения и факта стельности маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
Мясное птицеводство
1.
Приобретение племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации приобретенного племенного суточного молодняка в ИБСПР на момент подачи заявки.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Удешевление стоимости производства мяса курицы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие положительного заключения специальной комиссии на птицефабрику по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
Яичное птицеводство
1.
Приобретение суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие регистрации приобретенного суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы в ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Наличие племенного свидетельства (сертификата) на родительское стадо от которого получен суточный молодняк финальной формы.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Овцеводство
1.
Ведение селекционной и племенной работы:
1.1
Племенное маточное поголовье овец
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.

3. Өтінім беру сәтінде асыл тұқымды малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Мына әдістердің біреуі немесе бірнешеуі арқылы мал басының өсімін молайту:
4.1. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) САТЖАҚ-да ұрығы пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың тіркелген болуы (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдаланған кезде);
2) бұрын сол шаруашылықта малдың өсімін молайту үшін пайдаланылмаған негізгі асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде);
3) АЖБ-да және САТЖАҚ-да сыналатын асыл тұқымды қошқарлардың тіркелген болуы.
4) 1 негізгі аысл тұқымды тұқымдық қошқарға арналған жүктеме 1:300, сыналатын қошқарға - 1:100;
5) толық ұрықтандыруға пайдаланылған 1 асыл тұқымды тұқымдық қошқарға (сыналатын қошқарға) арналған жүктеме -1:100;
6) толық ұрықтандыруға қолданылатын асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың (сыналатын қошқарлардың) жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандадағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс;
7) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
8) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың аналық басын қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің расталған болуы;
4.2. Қолмен шағылыстыру жүргізілгенде:
1) бұрын сол шаруашылықта малдың өсімін молайту үшін пайдаланылмаған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) бір тұқымдық қошқарларды 2 шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
3) асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың жасы шағылыстыру маусымының басында ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша 12 айдан кем болмауы тиіс;
4) тұқымдық қошқарлар мен саулық қойлардың сандық қатынасы 1 асыл тұқымдық қошқарға кемінде 20 асыл тұқымдық саулықтан және 30 асыл тұқымдық саулықтан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 1 тамызынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
1.2
Қойлардың тауарлық аналық басы
1. Есепке алу нөмірінің болуы (ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім беру кезінде аналық мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.

3. Наличие регистрации племенного маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Воспроизводство одним или несколькими из следующих методов:
4.1. При искусственном осеменении:
1) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИБСПР, семя которых были использовано (при использовании глубокозамороженного семени);
2) наличие регистрации основных племенных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР, ранее неиспользованных для воспроизводства животных в одном и том же хозяйстве (при использовании свежеоткаченного семени);
3) наличие регистрации племенных баранов-пробников в ИСЖ и ИБСПР;
4) норматив нагрузки на 1 племенного основного барана-производителя 1:300, племенного барана-пробника – 1:100;
5) норматив нагрузки на 1 племенного барана-производителя (барана-пробника), использованного для докрытия - 1:100;
6) возраст племенных баранов-производителей (баранов-пробников), использованных для докрытия, должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно;
7) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
8) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья;
4.2. При ручной случке:
1) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР, ранее неиспользованных для воспроизводства животных в одном и том же хозяйстве;
2) использование одних и тех же племенных баранов-производителей не более 2-х случных сезонов;
3) возраст племенных баранов-производителей на 1 октября текущего года не менее 12 месяцев;
4) количественное соотношение баранов-производителей и маток не менее 20 племенных маток и не более 30 племенных маток на 1 племенного барана.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 1 августа до 20 декабря (включительно)
1.2
Товарное маточное поголовье овец
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и в ИБСПР, на момент подачи заявки.

4. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген сәтте ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооператив мүшесінің атында аналық малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
5. Мына әдістердің біреуі немесе бірнешеуі арқылы мал басының өсімін молайту:
5.1. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) САТЖАҚ-да ұрығы пайдаланылған тұқымдық қошқарлардың тіркелген болуы (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдаланған кезде);
2) бұрын сол шаруашылықта малдың өсімін молайту үшін пайдаланылмаған негізгі асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде);
3) сыналатын асыл тұқымды қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
4) 1 негізгі асыл тұқымды тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме 1:300, сыналатын қошқарларға - 1:100;
5) толық ұрықтандыруға пайдаланылған 1 асыл тұқымды тұқымдық қошқарға (сынақ қошқарға) түсетін жүктеме -1:100;
6) толық ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс;
7) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
8) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың аналық басын қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің расталған болуы;
5.2. Еркін шағылыстыру жүргізілгенде:
1) бұрын сол шаруашылықта малдың өсімін молайту үшін пайдаланылмаған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы;
2) сол бір асыл тұқымды тұқымдық қошқарларды 2 шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау;
3) асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың жасы ағымдағы жылдың 1 қазанын қоса алғандағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс;
4) тұқымдық қошқарлар мен саулық қойлардың сандық қатынасы 1 асыл тұқымды қошқарға кемінде 20 саулықтан және 30 саулықтан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 1 тамызынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Асыл тұқымды қойларды, тұқымдық қошқарларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (тұқымдық қошқарларды сатып алу кезінде ауыл шаруашылығы кооперативін қоспағанда) (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.

4. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или члена кооператива на момент подачи заявки.
5. Воспроизводство одним или несколькими из следующих методов:
5.1. При искусственном осеменении:
1) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИБСПР, cемя которых было использовано (при использовании глубокозамороженного семени);
2) наличие регистрации племенных основных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР, ранее неиспользованных для воспроизводства животных в одном и том же хозяйстве (при использовании свежеоткаченного семени);
3) наличие регистрации племенных баранов-пробников в ИСЖ и ИБСПР;
4) норматив нагрузки на 1 основного племенного барана-производителя 1:300, племенного барана-пробника – 1:100;
5) норматив нагрузки на 1 племенного барана-производителя, использованного для докрытия 1:100;
6) возраст племенных баранов-производителей, использованных для докрытия, должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно.
7) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
8) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья;
5.2. При вольной случке:
1) наличие регистрации племенных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР, ранее неиспользованных для воспроизводства животных в одном и том же хозяйстве;
2) использование одних и тех же племенных баранов-производителей не более 2-х случных сезона;
3) возраст племенных баранов-производителей должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно;
4) количественное соотношение баранов-производителей и маток не менее 20 маток и не более 30 маток на 1 племенного барана.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 1 августа до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение племенных овец, баранов-производителей
1. Наличие учетного номера (за исключением сельскохозяйственного кооператива при приобретении племенных баранов-производителей) (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.

3. Өтінім берген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - сатып алу сәтінде асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген; импортталған кезде – сатушыда (экспорттаушыда) малды карантинге қойған сәтте): тұқымдық қошқарлар – 5 айдан - 18 айға дейін қоса алғанда; саулық қойлар – 5 айдан 18 айға дейін қоса алғанда.
5. Мына жануарларды:
аналық мал басын табиғи кему (өлу) нормаларын қоспағанда кемінде екі жыл;
тұқымдық қошқарларды қатарынан кемінде екі шағылыстыру маусымында (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттемелер алу.
6. Сатып алынған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың саны аналық мал басына мынадай қатынастарда болуы керек:
1) еркін шағылыстыру/ қолмен шағылыстыру үшін – 1 қошқарға кемінде 20 саулықтан және 30 саулықтан аспауы тиіс;
2) қолдан ұрықтандыру үшін – 1 қошқарға 300 саулық;
3) қолдан ұрықтандыру кезінде толық ұрықтандыру үшін – 1 қошқарға 100 саулық.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
3.
Бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе союға ет өңдеу кәсіпорындарына өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте ұсақ малдың аналық басының, сондай-ақ сол шаруашылықта туған оның төлдерінің еркек дарақтарының АЖБ-да және САТЖАҚ-та (тарихи мәліметтер) тіркелген болуы.
4. Есепке алу нөмірлері және осы Қағидаларға 5-қосымшаға сәйкес нысан бойынша арнайы комиссияның оң қорытындысы бар, ұсақ малды бордақылау үшін ұсақ малды бордақылау алаңдарына немесе сою қуаты тәулігіне кемінде 300 бас ұсақ мал болатын ет өңдеу кәсіпорындарына ұсақ малдың еркек дарақтарын өткізу.
5. Өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының жасы АЖБ жүйесінде қайта тіркелген сәттен 4-12 айды қоса алғандағы аралықта.
6. Бордақылау алаңының атына өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының АЖБ және САТЖАҚ-да (тарихи мәліметтерде) тіркелуінің болуы;

3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного племенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера)): бараны-производители – от 5 до 18 месяцев включительно, маточное поголовье овец – от 5 до 18 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию животных:
маточного поголовья не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа);
баранов-производителей не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
6. Количество приобретенных племенных баранов-производителей должно быть в следующих соотношениях к маточному поголовью:
1) для вольной/ручной случки – не менее 20 маток и не более 30 маток на 1 барана;
2) для проведения искусственного осеменения – 1 баран на 300 маток;
3) для докрытия при искусственном осеменении – 1 баран на 100 маток.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
3.
Удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужской особи, реализованного на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья мелкого рогатого скота, а также его приплода мужской особи, рожденного в данном хозяйстве в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) на момент подачи заявки.
4. Реализация мелкого рогатого скота мужской особи на откормочную площадку для откорма мелкого рогатого скота или на мясоперерабатывающие предприятия с убойной мощностью не менее 300 голов мелкого рогатого скота в сутки, имеющие учетный номер и положительное заключение специальной комиссии по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам.
5. Возраст реализованного мелкого рогатого скота мужской особи в пределах 4 - 12 месяцев включительно на момент перерегистрации в системе ИСЖ.
6. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР (исторические сведения) реализованного мелкого рогатого скота мужской особи на имя откормочной площадки;

6.1. мал басын ет өңдеу кәсіпорнына өткізген кезде - ББАЖ-да өткізілген мал басы туралы мәліметтердің (тарихи мәліметтердің) болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім өткізілген күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
4.
Қойлардың эмбриондарын сатып алу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте аналық мал басының АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған эмбриондардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
5.
Асыл тұқымдық орталықтардың, дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтерінде
саулық қойларын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсететін қызметтерін субсидиялау
1. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.
2. Тауар өндіруші-жануарды иеленушіде өтінім берілген сәтте аналық мал басының АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Ауыл шаруашылығы кооперативтері үшін – өтінім берілген кезде ауыл шаруашылығы кооперативінің немесе кооперативтің қауымдасқан мүшелерінің атында асыл тұқымды малдың АЖБ және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Тауар өндіруші-көрсетілетін қызметті алушымен аналық малды қолдан ұрықтандыру жөніндегі шарттың болуы.
5. Ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың аналық малды қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің САТЖАҚ-да расталған болуы.
6. Ұрықтары қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы (аса қатты тоңазытылған ұрықтарды пайдаланған кезде).
7. Негізгі тұқымдық қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықтарды пайдаланған кезде).
8. Сыналатын қошқарлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
9. Негізгі тұқымдық қошқардың жүктеме нормативі 1:300, сыналатын қошқардың – 1:100.
10. Толық ұрықтандыруға пайдаланылатын тұқымдық қошқарға (сыналатын қошқарға) жүктеме нормативі – 1:100.

6.1. при реализации поголовья на мясоперерабатывающее предприятие -наличие сведений в ЕАСУ (исторические сведения) о реализованном поголовье.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента реализации)
4.
Удешевление стоимости приобретения эмбрионов овец
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации приобретенного эмбриона в ИБСПР.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
5.
Субсидирование стоимости услуг племенных, дистрибьютерных центров и техников-осеменаторов по
искусственному осеменению
маточного поголовья овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах
1. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/ техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства.
2. Наличие у товаропроизводителя –владельца животного регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Для сельскохозяйственных кооперативов – наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на имя сельскохозяйственного кооператива или ассоциированных членов кооператива на момент подачи заявки.
4. Наличие договора по искусственному осеменению маточного поголовья с товаропроизводителем – получателем услуги.
5. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья.
6. Наличие регистрации в ИБСПР племенных баранов-производителей, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени).
7. Наличие регистрации основных баранов-производителей в ИСЖ и ИБСПР (при использовании свежеоткаченного семени).
8. Наличие регистрации баранов-пробников в ИСЖ и ИБСПР.
9. Норматив нагрузки на 1 основного барана-производителя 1:300, барана-пробника – 1:100.
10. Норматив нагрузки на 1 барана-производителя (барана-пробника), использованного для докрытия - 1:100.

11. Толық ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлардың (сыналатын қошқарлардың) жасы ағымдағы жылдың 1 қазанына қоса алғандағы жай-күй бойынша кемінде 12 ай болуы тиіс.
12. Бір шаруашылықта бір тұқымдық қошқарды және сыналатын қошқарды екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау.
ББАЖ, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
Жылқы шаруашылығы
1.
Мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы.
3. Өтінім беру сәтінде таза тұқымды асыл тұқымды аналық мал басын АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Өсімін молайту үшін пайдаланылған, өтінім беру сәтінде 36 айдан бастап мініс және мініс-жегін бағытындағы асыл тұқымды таза тұқымды тұқымдық айғырлардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (қолдан ұрықтандыру кезінде талап етілмейді).
5. Ұрықтары пайдаланылған өтінім беру сәтінде 36 айдан бастап мініс және мініс-жегін бағытындағы асыл тұқымды таза тұқымды тұқымдық айғырлардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы (қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімін молайту кезінде).
6. Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы.
7. САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің/ асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың аналық мал басын қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісін расталған болуы (қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімін молайту кезінде).
ББАЖ, ЖМБМКАЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Өнімді бағыттағы асыл тұқымды тұқымдық айғырларды сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл норма жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 18 - 60 ай аралығында қоса алғанда.

11. Возраст племенных баранов-производителей (баранов-пробников), использованных для докрытия, должен быть не менее 12 месяцев по состоянию на 1 октября текущего года включительно.
12. Использование одних и тех же баранов-производителей, и баранов-пробников в одном хозяйстве не более 2-х случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИБСПР и ИСЖ
С 1 сентября до 20 декабря (включительно) текущего года
Коневодство
1.
Ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения.
3. Наличие регистрации племенного чистопородного маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Наличие регистрации в ИСЖ и ИБСПР племенных чистопородных жеребцов-производителей верхового и верхово-упряжного направления, использованных для воспроизводства, в возрасте от 36 месяцев на момент подачи заявки (не требуется при искусственном осеменении).
5. Наличие регистрации племенных чистопородных жеребцов-производителей верхового и верхово-упряжного направления в ИБСПР, в возрасте от 36 месяцев на момент подачи заявки, семя которых было использовано (при воспроизводстве методом искусственного осеменения);
6. Наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства (при воспроизводстве методом искусственного осеменения);
7. Наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором/ племенным/ дистрибьютерным центром факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья (при воспроизводстве методом искусственного осеменения).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН,
ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
2.
Приобретение племенных жеребцов-производителей продуктивного направления
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки на карантинирование у продавца (экспортера)) – в пределах 18 - 60 месяцев включительно.

5. Сатып алынған тұқымдық айғырлардың саны 1 тұқымдық малға кемінде 20 және 30 аналықтан (36 айдан бастап) аспайтын арақатынаста болуы тиіс.
6. Тұқымдық айғырды қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Түйе шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды тұқымдық түйелерді сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 18 - 60 ай аралығында қоса алғанда.
5. Сатып алынған тұқымдық айғырлардың саны 1 тұқымдық малға кемінде 20 және 30 аналықтан (36 айдан бастап) аспайтын арақатынаста болуы тиіс.
6. Тұқымдық түйені қатарынан екі шағылыстыру кезеңінен асырмай (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттеме алу.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ-мен, САТЖАҚ және АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
Шошқа шаруашылығы
1.
Асыл тұқымды еркек шошқаларды/ мегежіндерді сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Сатып алынған мал басының жасы -ел ішінен сатып алған жағдайда – асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде 3-12 аралығында; импорттау кезінде – малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 1-12 ай аралығында қоса алғанда.
4. Сатып алынған тұқымдық шошқалардың саны 1 тұқымдық шошқаға кемінде 50 және 200 мегежіннен аспауы керек.
5. Мына жануарларды:
аналық мал басын табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда кемінде екі жыл;
тұқымдық шошқаларды қатарынан кемінде екі шағылыстыру маусымында (кемінде 18 ай) мақсатты пайдалану бойынша міндеттемелер алу.
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу

5. Количество приобретенных жеребцов - производителей должно быть в соотношениях не менее 20 и не более 30 маток (возрастом от 36 месяцев) на 1 производителя.
6. Принятие обязательства по целевому использованию жеребца-производителя не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН,
ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Верблюдоводство
1.
Приобретение племенных верблюдов-производителей
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки на карантинирование у продавца (экспортера)) – в пределах 12 - 60 месяцев включительно.
5. Количество приобретенных верблюдов- производителей должно быть в соотношениях не менее 20 и не более 30 маток (возрастом от 36 месяцев) на 1 производителя.
6. Принятие обязательства по целевому использованию верблюда-производителя не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН,
ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
Свиноводство
1.
Приобретение племенного хряка/свинок
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Возраст приобретенного поголовья:
внутри страны – в пределах 3 - 12 месяцев включительно на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве;
при импорте – в пределах 1 - 12 месяцев включительно на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера).
4. Количество приобретенных хряков- производителей должно быть в соотношениях не менее 50 и не более 200 свиноматок на 1 хряка-производителя.
5. Принятие обязательства по целевому использованию животных:
маточного поголовья не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа);
хряков-производителей не менее двух случных сезонов подряд (не менее 18 месяцев).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР

Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
2.
Асыл тұқымды және тауарлық мегежіндердің және өсімді молайтатын шошқалардың басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстар жүргізу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Өтінім берген сәтте негізгі және өсімді молайтатын мегежіндердің АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (мегежіндер саны 50 бастан кем болмауы керек).
3. Қолдан ұрықтандыру жүргізілгенде:
1) ұрығы пайдаланылған тұқымдық еркек шошқалардың САТЖАҚ-да тіркелген болуы (аса қатты мұздатылған ұрықтарды пайдаланған кезде);
2) тұқымдық еркек шошқалардың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы (жаңа алынған ұрықты пайдалану кезінде), келесі шарттарға сәйкес:
тұқымдық еркек шошқалардың жасы 6 ай және одан жоғары;
бір еркек шошқаны екі жылдан артық пайдаланбау;
1 тұқымдық еркек шошқаға жүктеме кемінде 50 және 200 мегежіннен аспайды;
3) асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде асыл тұқымдық/ дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің тіркелген болуы;
4) САТЖАҚ-да ұрықтандырушы-техниктің аналық малды қолдан ұрықтандыруды жүргізу фактісінің расталған болуы.
ББАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
Өңірлердің ерекшеліктері мен мамандануын ескере отырып, облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдарының қалауы бойынша жергілікті бюджеттен бөлінетін бюджет қаражаты есебінен
1.
Маралдардың (бұғылардың) аналық бастарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1. Өтінім берілген сәтте аналық малдың АЖБ-да және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
2. Аталықтардың жасы ағымдағы жылдың 1 қыркүйегіне 36 айдан кем болмауы.
3. Отыз аналық басқа кемінде бір тұқымдық аталық.
4. Тұқымдық аталықты қатарынан екі шағылыстыру маусымынан артық пайдаланбау бойынша міндеттеме алу.
АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 1 қыркүйегінен 1 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
2.
Балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жүргізу
1. Есепке алу нөмірінің болуы.
2. Өтінім берілген сәтте кемінде 10 балара ұясының болуы және САТЖАҚ-да тіркелген болуы.
3. Бейіндік ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарының болуы.
4. Аналық балараларды шаруашылықта пайдаланудың орташа ұзақтығы 3 жылдан аспайды.
ББАЖ-мен, САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу

С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
2.
Ведение селекционной и племенной работы с племенным и товарным маточным и ремонтным поголовьем свиней
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие регистрации основных и ремонтных свиноматок в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки (количество маток должно быть не менее 50 голов).
3. Воспроизводство методом искусственного осеменения:
1) наличие регистрации хряков-производителей в ИБСПР, семя которых было использовано (при использовании глубокозамороженного семени);
2) наличие регистрации хряков-производителей в ИСЖ и ИБСПР (при использовании свежеоткаченного семени), в соответствии со следующими условиями:
возраст хряков-производителей от 6 месяцев и выше;
использование одних и тех же хряков не более двух лет;
нагрузка на 1 хряка-производителя не менее 50 свиноматок и не более 200 голов;
3) наличие регистрации племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства;
4) наличие в ИБСПР подтверждения техником-осеменатором факта проведения искусственного осеменения маточного поголовья.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года
За счет бюджетных средств из местного бюджета, по усмотрению местных исполнительных органов областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента, с учетом особенностей и специализации регионов
1.
Ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей)
1. Наличие регистрации маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР на момент подачи заявки.
2. Возраст самцов не менее 36 месяцев на 1 сентября текущего года.
3. Не менее одного самца-производителя на тридцать голов маточного поголовья.
4. Принятие обязательства по использованию самца-производителя не более двух случных сезонов подряд.
Интеграционное взаимодействие с ИСЖ и ИБСПР
С 1 сентября до 1 декабря (включительно) текущего года
2.
Ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями
1. Наличие учетного номера.
2. Наличие и регистрация не менее 10 пчелосемей в ИБСПР на момент подачи заявки.
3. Наличие плана селекционной и племенной работы на текущий год, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией.
4. Средняя продолжительность хозяйственного использования пчеломаток не более 3 лет.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, с ИБСПР

Ағымдағы жылдың 20 қыркүйегінен 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда)
3.
Ешкілердің асыл тұқымды аналық мал басын сатып алу
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім берілген сәтте сатып алынған мал басының САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген болуы.
4. Сатып алынған мал басының жасы (ел ішінен сатып алған жағдайда - асыл тұқымдық куәлікте көрсетілген сату сәтінде; импортталған жағдайда - малды сатушыда (экспорттаушыда) карантинге қойған сәтте) – 6 айдан бастап 18 айға дейін қоса алғанда.
5. Табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда, кемінде екі жыл қатарынан мақсатты пайдалану.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ және САТЖАҚ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатып алынған күннен бастап он екі ай ішінде беріледі)
4.
Бие сүтін өндіру және өңдеу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.
3. Өтінім беру сәтінде АЖБ-да 3 жастан асқан кемінде 30 бас аналық мал басының тіркелген болуы.
4. Сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе сүт өңдеу цехына өткізу.
5. Бие сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын биенің 1 басына 750 килограмнан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
5.
Түйе сүтін өндіру және қайта өңдеу құнын арзандату
1. Есепке алу нөмірінің болуы (2025 жылдың 1 қаңтарынан бастап қолданыста).
2. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жерлердің болуы, республикалық маңызы бар қалалардың аумақтарында орналасқан тауар өндірушілер үшін – елді мекендердің ауыл шаруашылығы пайдаланылатын жерлерінің болуы. Бұл өлшемшарт жеке қосалқы шаруашылықтардан ғана құрылған ауыл шаруашылығы кооперативтеріне қатысты қолданылмайды.

С 20 сентября 20 декабря (включительно) текущего года
3.
Приобретение племенного маточного поголовья коз
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации приобретенного поголовья в ИБСПР и ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Возраст приобретенного поголовья (при приобретении внутри страны - на момент даты продажи, указанный в племенном свидетельстве; при импорте - на момент постановки скота на карантинирование у продавца (экспортера) - от 6 до 18 месяцев включительно.
5. Принятие обязательства по целевому использованию не менее двух лет, за исключением норм естественной убыли (падежа).
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ и ИБСПР
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение двенадцати месяцев с момента приобретения)
4.
Удешевление стоимости производства и переработки кобыльего молока
1.Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.
3. Наличие регистрации как минимум 30 голов маточного поголовья возрастом старше 3-х лет в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Годовой объем производства кобыльего молока на 1 голову дойной кобылы не превышает 750 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
5.
Удешевление стоимости производства и переработки верблюжьего молока
1. Наличие учетного номера (действует с 1 января 2025 года).
2. Наличие земель сельскохозяйственного назначения, для товаропроизводителей, расположенных на территории городов республиканского значения – земель сельскохозяйственного использования населенных пунктов. Данный критерий не распространяется в отношении сельскохозяйственных кооперативов, сформированных только из личных подсобных хозяйств.

3. Өтінім берілген сәтте АЖБ-да 3 жастан асқан кемінде 30 бас аналық малдың тіркелген болуы.
4. Сүтті есепке алу нөмірі бар сүт өңдеу кәсіпорындарына немесе сүт өңдеу цехына өткізу.
5. Түйе сүтінің жылдық өндіріс көлемі сауылатын түйенің 1 басына 1500 килограмнан аспауы тиіс.
ББАЖ, ЖМБМКАЖ, АЖБ-мен интеграциялық өзара әрекеттесу
Ағымдағы жылдың 20 қаңтарынан 20 желтоқсанына дейін (қоса алғанда) (өтінім сатылған өнім үшін төлемді алған күннен бастап алты ай ішінде беріледі)
Жануарлар мен құстардың асыл тұқымды басын сатып алғанда мыналардың сақталуын қамтамасыз ету қажет:
1) АЖБ мен САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап 2 (екі) жыл бойы аналық мал басы (табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда);
2) АЖБ және САТЖАҚ-да өтінім берілген күннен бастап кемінде 18 (он сегіз) ай өндірушілер;
3) өтінім берілген күннен бастап 60 (алпыс) апта бойы құстардың ата-енелік табыны.
Малды сатып алу сәті жануарларды/құстарды АЖБ-да сатып алушының атына тіркелген күннен бастап, құстар, ұрық, эмбриондар үшін САТЖАҚ-да сатып алушының атына тіркелген күннен бастап есептеледі.
Субсидия алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды кері қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмейді.
Тауар өндірушілер нақты электрондық шот-фактураларды пайдалана отырып субсидиялар алмаған жағдайда, тауар өндірушінің өтініші бойынша жергілікті атқарушы орган (көрсетілетін қызметті беруші) СМАЖ арқылы 5 (бес) жұмыс күні ішінде осы электрондық шот-фактуралардың бұғаттан шығаруды жүзеге асырады.
Уәкілетті орган СМАЖ жұмысының алгоритміне техникалық тапсырма әзірлейді және оны СМАЖ-ға орналастырады.
Мыналар субсидиялауға жатпайды:
1) сатып алу кезінде құнын арзандатуға бұрын субсидияланған, айырбас бойынша өзара есеп айырысу есебіне сатып алынған немесе өсімін молайту мақсаттары үшін пайдаланылмайтын жануарларды, асыл тұқымды өнімді (материалды) сатып алу;
2) ағымдағы шағылыстыру маусымында селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізу бойынша ағымдағы жылы субсидияланған ірі қара малдың, қойдың, шошқаның, маралдардың аналық басымен және балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс;
3) тауар өндірушілер басқа жеке және заңды тұлғалардан одан әрі қайта сату және (немесе) өңдеу үшін сатып алған мал шаруашылығы өнімдері және ірі қара малдың/ұсақ малдың еркек дарақтары (қуаттылығы тәулігіне 1500 бас ірі қара өңдейтін ет өңдеу кәсіпорындарын);
4) етті құс шаруашылығының жанама өнімдері – аяқтары, бастары, ішкі органдары;
5) Қазақстан Республикасы аумағында орналаспаған сүт өңдеу кәсіпорнына өткізілген сүт;

3. Наличие регистрации как минимум 30 голов маточного поголовья возрастом старше 3-х лет в ИСЖ на момент подачи заявки.
4. Реализация молока на молокоперерабатывающее предприятие или цех по переработке молока, имеющий учетный номер.
5. Годовой объем производства верблюжьего молока на 1 голову дойной верблюдицы не превышает 1500 килограмм.
Интеграционное взаимодействие с ЕАСУ, ИСЕГКН, ИСЖ
С 20 января до 20 декабря (включительно) текущего года (заявка подается в течение шести месяцев с момента получения оплаты за реализованную продукцию)
При приобретении племенного поголовья животных и птицы необходимо обеспечить сохранность:
1) маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР (за исключением норм естественной убыли (падежа)) в течение 2 (двух) лет с момента подачи заявки;
2) производителей в ИСЖ и ИБСПР не менее 18 (восемнадцати) месяцев с момента подачи заявки;
3) родительского стада птицы в ИБСПР в течение 60 (шестидесяти) недель с момента подачи заявки.
Момент приобретения скота исчисляется с даты регистрации животного в ИСЖ на имя покупателя, для птиц, семени и эмбрионов - с даты регистрации на имя покупателя в ИБСПР.
Не допускается отзыв, аннулирование и корректировка электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
В случае неполучения товаропроизводителем субсидий с использованием конкретных электронных счетов-фактур, по обращению товаропроизводителя местным исполнительным органом (услугодателем) посредством ГИСС в течение 5 (пяти) рабочих дней осуществляется разблокировка данных электронных счетов-фактур.
Уполномоченный орган разрабатывает техническое задание алгоритма работы ГИСС и размещает его в ГИСС.
Субсидированию не подлежат:
1) приобретение животных, племенной продукции (материала), ранее просубсидированных на удешевление стоимости при приобретении, приобретенных по бартеру в счет взаиморасчетов или используемых не для воспроизводственных целей;
2) селекционная и племенная работа с маточным поголовьем крупного рогатого скота, овец, свиней, маралов и пчелосемей, просубсидированных в текущем году за ведение селекционной и племенной работы за текущий случной сезон;
3) продукция животноводства и крупный рогатый скот/мелкий рогатый скот мужских особей, приобретенные товаропроизводителями у других физических и юридических лиц для дальнейшей ее перепродажи и (или) переработки (за исключением мясоперерабатывающего предприятия мощностью 1500 голов крупного рогатого скота в сутки);
4) побочная продукция мясного птицеводства – лапки, головы, внутренние органы;
5) молоко, реализованное на молокоперерабатывающее предприятие, территориально не расположенное в Республике Казахстан;

6) Қағидаларға 2-қосымшада көрсетілген субсидиялар алуға үміткер тауар өндірушілерге қойылатын өлшемшарттарға сәйкес САТЖАҚ-да және АЖБ-да тіркелген жануарлар саны туралы деректерінде (жануардың сәйкестендіру нөмірі, жынысы, тұқымы, туылған күні) алшақтығы бар тауар өндірушілер;
7) ағымдағы жылғы шағылыстыру маусымында селекциялық және асыл тұқымдық жұмысты жүргізу бойынша субсидияланған ірі қара малды және қойларды қолдан ұрықтандыру бойынша ағымдағы жылы көрсеткен қызметтері үшін асыл тұқымдық және дистрибьютерлік орталықтар, ұрықтандырушы-техниктер;
8) ағымдағы жылғы шағылыстыру маусымында асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы субъектілер ірі қара малды және қойларды қолдан ұрықтандыру бойынша субсидияланатын қызметтерді көрсеткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды субсидиялауға үміткер тауар өндірушілер (мәлімделген аналық мал басы);
9) ағымдағы жылы субсидияланған азық.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 331 бұйрығына
3-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
3-қосымша
1-нысан
_______________________
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың және
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, ешкілердің асыл тұқымды аналық басын, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанын және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алу үшін субсидиялар алуға арналған өтінім (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: ___________
1. Тауар өндірушінің атауы _________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. Тауар өндірушінің мекенжайы: ________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)

6) товаропроизводители, у которых имеется расхождение данных (идентификационный номер животного, пол, порода, дата рождения) о поголовье животных, зарегистрированных в ИБСПР и ИСЖ, в соответствии с критериями к товаропроизводителям, претендующим на получение субсидий, указанных в приложении 2 к Правилам);
7) племенные и дистрибьютерные центры, техники-осеменаторы за оказанные услуги в текущем году по искусственному осеменению маточного поголовья овец, просубсидированного за ведение селекционной и племенной работы в случном сезоне текущего года;
8) товаропроизводители-претенденты (заявленное маточное поголовье) на получение субсидий по ведению селекционной и племенной работы, которым оказаны просубсидированные услуги по искусственному осеменению крупного рогатого скота и овец племенными и дистрибьютерными центрами, техниками-осеменаторами в случном сезоне текущего года;
9) корма просубсидированные в текущем году.
Приложение 3 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 331
Приложение 3
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства, повышения
продуктивности и качества
продукции животноводства
Форма 1
Местный исполнительный орган
______________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителей (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы (оставить нужное)
Номер заявки: _____
Дата формирования
заявки: ___________
1. Наименование товаропроизводителя
___________________________________________________________
___________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование юридического лица)
2. Адрес товаропроизводителя: _________________________________________
___________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)

13. Құнның толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (ел ішінен сатып алған жағдайда: төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме/бақылау-кассалық аппараттың чектері/кіріс кассалық ордер;
шетелден сатып алған кезде: тауарларға арналған кедендік декларация/тауарларды әкелуге және жанама салықтарды төлеуге арналған өтініш(тер) және ақша аударуға өтініш).
14. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________________________ теңге.
Мәлімделген жануарлар мен құстар бастарының сақталуын қамтамасыз етінімді растаймын:
1) өтінім берілген күннен бастап 2 (екі) жыл бойы АЖБ мен САТЖАҚ-та (табиғи кему (өлу) нормасын қоспағанда) аналық мал басын;
2) өндірушілерді өтінім берілген күннен бастап кемінде 18 (он сегіз) ай АЖБ және САТЖАҚ-та;
3) құстардың ата-енелік табынын өтінім берілген күннен бастап 60 (алпыс) апта бойы САТЖАҚ-та.
Сақталу қамтамасыз етілмеген жағдайда, сақталмаған жануар басына алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Субсидияларды алу үшін қолданылған электрондық шот-фактураларды бұғаттау туралы хабардармын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
ЭЦҚ-дан алынған өтінім беруші туралы мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
2-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың және
астананың)
жергілікті атқарушы органы
Асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi асыл тұқымдық орталықтар мен дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың/ қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтері үшін субсидиялар алуға арналған өтінімі (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастыру күні: _________________________

13. Электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (при приобретении внутри страны: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/приходный кассовый ордер;
при приобретении зарубежом: таможенная декларация на товары/заявление (заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и заявление на перевод средств).
14. Общая сумма причитающейся субсидии _________________________тенге.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного поголовья животных и птицы:
1) маточного поголовья в ИСЖ и ИБСПР (за исключением норм естественной убыли (падежа)) в течение 2 (двух) лет с момента подачи заявки;
2) производителей в ИСЖ и ИБСПР не менее 18 (восемнадцати) месяцев с момента подачи заявки;
3) родительского стада птицы в ИБСПР в течение 60 (шестидесяти) недель с момента подачи заявки.
В случае не обеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье животных и птицы.
Осведомлен о блокировании электронных счетов-фактур использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР - информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 2
Местный исполнительный орган
_________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий племенными центрами и дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах (оставить нужное)
Номер заявки: _____
Дата формирования
заявки: ___________

1. Қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсететін асыл
тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтардың (бұдан әрі – дистрибьютерлік
орталық)/ұрықтандырушы-техниктің атауы:
_________________________________________________________________
2. БСН (ЖСН) _____________________________________________________
3. Заңды мекен жайы:_______________________________________________
_________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
4. Банктік деректемелер (ЖСК, Кбе, БСК): _______________________________
5. Асыл тұқымдық /дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің
телефон нөмірі: ___________________________________________________
6. Қолдан ұрықтандыру жөніндегі көрсетілетін қызметті алушы-тауар
өндірушінің/ауыл шаруашылығы кооперативінің (бұдан әрі – ауылшаркооперативі)
атауы:_______________________________________________________
7. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің БСН-сы (ЖСН-сы)
8. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің заңды мекенжайы:
____________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
9. Ауылшаркооперативі-көрсетілетін қызметті алушының (бар болса)/ тауар
өндірушінің есепке алу нөмірі_______________________________________________
10. Тауар өндірушінің/ауылшаркооперативінің телефон нөмірі ___________________
11. Асыл тұқымдық /дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің асыл
тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы_____________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
12. Ұрықтандырылған аналық мал басының тізімі:
Р/с №
Тауар өндірушінің атауы/кооперативтің мүшелері болып табылатын жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ауыл шаруашылығы құралымдарының (шаруа қожалығы/фермер шаруа қожалығы) атауы
ЖСН (БСН)
АЖБ-да тіркелген аналық малдың ЖСН-сы
Ұрықтандыру күні
Зерттеп-қарау күні (қойлар үшін талап етілмейді)
1
2
3
4
5
6
1.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан /мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.

1. Наименование племенного центра/дистрибьютерного центра по реализации семени и эмбрионов племенных животных (далее – дистрибьютерный центр)/техника-осеменатора по оказанию услуг по искусственному осеменению: _____________________________________________
____________________________________________________________________
2. БИН (ИИН)________________________________________________________
3. Юридический адрес: ________________________________________________
____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
5. Номер телефона племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора
____________________________________________________________________
6. Наименование товаропроизводителя/сельскохозяйственного кооператива (далее – сельхозкооператив)-получателя услуг по искусственному осеменению:
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
7. БИН (ИИН) товаропроизводителя /сельхозкооператива____________________
8. Юридический адрес товаропроизводителя/сельхозкооператива: ____________
____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
9. Учетный номер – сельхозкооператива-получателя услуг (при наличии)/товаропроизводителя
_____________________________________________________________________
10. Номер телефона товаропроизводителя/сельхозкооператива
_____________________________________________________________________
11. Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства
_____________________________________________________________________
(выбрать из списка)
12. Список осемененного маточного поголовья:
№ п/п
Наименование товаропроизводителя/ Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц и наименование сельхозформирований (крестьянское хозяство/фермерское хозяйство) являющихся членами кооператива
ИИН (БИН)
ИНЖ маточного поголовья крупного рогатого скота, зарегистрированного в ИСЖ
Дата осеменения
Дата обследования (не требуется для овец)
1
2
3
4
5
6
1.
2.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства" /членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.

13. Қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсету туралы шарттың электрондық көшірмесі.
14. Кооператив мүшелерінің мүшелік кітаптарының электрондық көшірмесі.
15. Көрсетілген қызметтердің жалпы сомасы ________________ теңге.
16. Көрсетілген қызметтің 1 басқа шаққандағы мөлшері__________ теңге.
17. Субсидиялау нормативі: бір басқа ______ теңге.
18. Төлеуге жататын жалпы субсидия мөлшері___________ теңге.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__"___ сағат ____ қол қойып, жіберді
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
3-нысан
____________________________
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың
және астананың) жергілікті
атқарушы органы
Ірі қара малдың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған күні: ___________
1. Тауар өндірушінің/ауыл шаруашылығы кооперативінің (бұдан әрі - ауылшаркооперативі) атауы
____________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)

13. Электронная копия договора об оказании услуг по искусственному осеменению.
14. Электронная копия членской книжки членов кооператива.
15. Общая сумма оказанных услуг_______________________ тенге.
16. Сумма услуг в пересчете на 1 голову __________ тенге.
17. Норматив субсидирования: на 1 голову ________ тенге.
18. Общая сумма причитающейся субсидии___________ тенге.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 3
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем крупного рогатого скота
Номер заявки: ____
Дата формирования
заявки: __________
1. Наименование товаропроизводителя/ сельскохозяйственного кооператива (далее – сельхозкооператив)
________________________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование юридического лица)

4) Толық ұрықтандыруға арналған 1 тұқымдық бұқаға түсетін жүктеме_____ аналық мал;
5) Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің
асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың
мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы _______________________________
_________________________________________ (тізімнен таңдаңыз)
Еркін шағылыстыру арқылы өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған ірі қара малдың тауарлық аналық басының тізімі:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Мал иесінің-ауылшаркооперативі мүшесінің (ауылшаркооперативі үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауылшаркооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауылшаркооперативі үшін)
1
2
3
4
1.
Барлығы ___ бас
2) Пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық бұқалар туралы мәліметтер:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық бұқалардың ЖСН-сы
Тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсетіңіз)
1
2
3
4
1.
2.

4) Нагрузка на 1 быка-производителя для докрытия _____ маток.
5) Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства
__________________________________________________________________
(выбрать из списка)
При воспроизводстве методом вольной случки:
1) Список товарного маточного поголовья крупного рогатого скота, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
БИН/ИИН владельца животного - члена сельхозкооператива (для сельхозкооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельхозкооператива (для селхозкооператива)
1
2
3
4
1.
Всего ___ голов
2) Сведение об использованных племенных быках-производителях:
№ п/п
ИНЖ быков-производителей в ИСЖ
Регистрационный номер быков-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.

3. ЖСН/БСН_________________________________________________________
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):_______________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:___________________________________
6. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Кадастрлық нөмірі
Жалпы алаңы, га
Жер санаты
Нысаналы мақсаты
1
2
3
4
5
1.
2.
7. Тауар өндірушінің телефон нөмірі___________________________
Өз күшімен қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған ірі қара малдың аналық басының тізімі:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Аналық мал басының САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Ұрықтандырылған күні
Зерттеп-қарау күні
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі (бұдан әрі -ауылшаркооперативі) мүшесінің ЖСН/БСН-ы (ауылшаркооперативі үшін)
Ауылшаркооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауылшаркооперативі үшін)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Барлығы ___бас
2) Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның пайдаланылған ұрығы туралы мәліметтер:
Р/с №
Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
1
2
1.
2.
3) Қолданылған дозалар саны _____
4) Асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде ұрықтандырушы- техниктің болуы _________________________________________________ (тізімнен таңдаңыз)
Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің қолдан ұрықтандыру жөнінде көрсететін қызметтерін пайдалана отырып, қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған асыл тұқымды ірі қара малдың аналық басының тізімі:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Аналық мал басының САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Ұрықтандырылған күні
Зерттеп-қарау күні
Мал иесінің-ауылшаркооперативі мүшесінің (ауылшаркооперативі үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауылшаркооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауылшаркооперативі үшін)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Барлығы ___ бас
2) Асыл тұқымды тұқымдық бұқаның пайдаланылған ұрығы туралы мәлімет:
Р/с №
Тұқымдық бұқаның САТЖАҚ-да тіркелген нөмірі
1
2
1
2
3) Қолданылған дозалар саны _____
4) Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы _______________________________ (тізімнен таңдаңыз)
Еркін шағылыстыру арқылы өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған ірі қара малдың тауарлық аналық басының тізімі:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген ЖСН
Аналық мал басының САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Мал иесінің- ауылшаркооперативі мүшесінің (ауылшаркооперативі үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауылшаркооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауылшаркооперативі үшін)
1
2
3
4
5
1.
Барлығы ___ бас

3. ИИН/БИН _________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
5. Учетный номер хозяйства: ___________________________________________
6. Сведения о земельных участках сельскохозяйственного назначения
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Категория земли
Целевое назначение
1
2
3
4
5
1.
2.
7. Номер телефона товаропроизводителя _________________________________
При воспроизводстве методом искусственного осеменения собственными силами:
1) Список племенного маточного поголовья крупного рогатого скота, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
Дата осеменения
Дата обследования
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (далее – сельхозкооператив) (для сельхозкооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельхозкооператива (для сельхозкооператива)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Всего ___ голов
2) Сведения об использованном семени племенного быка-производителя:
№ п/п
Регистрационный номер племенного быка-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз _____
4) Наличие техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства
______________________________________________________________________
(выбрать из списка)
При воспроизводстве методом искусственного осеменения с использованием услуг племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора по искусственному осеменению:
1) Список племенного маточного поголовья крупного рогатого скота, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
Дата осеменения
Дата обследования
БИН/ИИН владельца животного - члена сельхозкооператива (для сельхозкооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельхозкооператива (для сельхозкооператива)
1
2
3
4
5
6
7
1.
Всего ___ голов
2) Сведение о использованном семени племенного быка-производителя:
№ п/п
Регистрационный номер быка-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз ____________
4) Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства
_____________________________________________________________________
(выбрать из списка)
При воспроизводстве методом вольной случки:
1) Список племенного маточного поголовья крупного рогатого скота, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
БИН/ИИН владельца животного - члена сельхозкооператива (для сельхозкооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельхозкооператива (для сельхозкооператива)
1
2
3
4
5
1.
Всего ___ голов

2) Еркін шағылыстыру үшін пайдаланылған бірінші санатты асыл тұқымды тұқымдық бұқалар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық бұқалардың ЖСН-сы
Бірінші санатты тұқымдық бұқалардың САТЖАҚ-да тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылған уақыттары (жылдарды көрсетіңіз)
1
2
3
4
1.
2.
3) Бір бұқаға түсетін жүктеме ____ аналық бас.
8. Субсидиялау нормативі - 1 басқа 15 мың теңге.
9. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________ теңге.
Ауылшаркооперативі мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан /мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.
Мәлімделген аналық мал басының жыл бойы сақталуын (мал шығынының зоотехникалық нормасын қоспағанда) қамтамасыз ететінімді растаймын, сақтауды қамтамасыз етпеген жағдайда, ауыл шаруашылығы жануарларының сақталмаған басы үшін алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
5-нысан
____________________________
(облыстардың, республикалық
маңызы бар қалалардың
және астананың) жергілікті
атқарушы органы
Қойдың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған күні: ___________
1. Тауар өндірушінің атауы
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)

2) Сведение о племенных быках-производителях первой категории, использованных для вольной случки:
№ п/п
ИНЖ быков-производителей первой категории в ИСЖ
Регистрационные номера быков-производителей первой категории в ИБСПР
Используются в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
3) Нагрузка на 1 быка _____ голов маток
8. Норматив субсидирования 15 тысяч тенге на 1 голову
9. Общая сумма причитающейся субсидии _________тенге.
Сведения о членах сельхозкооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства" /членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного маточного поголовья (за исключением зоотехнической нормы выбытия) в течение года, в случае необеспечения сохранности согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР – информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 5
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем овец
Номер заявки: ____
Дата формирования
заявки:___________
1. Наименование товаропроизводителя _____________________________
_______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование юридического лица)

2. Тауар өндірушінің мекенжайы:_______________________________________
________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
3. ЖСН/БСН_________________________________________________________
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):____________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:____________________________________
6. Ауыл шаруашылығы мақсатындағы жер учаскелері туралы мәліметтер:
Р/с №
Кадастрлық нөмірі
Жалпы алаңы, га
Жер санаты
Нысаналы мақсаты
1
2
3
4
5
1.
2.
7. Тауар өндірушінің телефон нөмірі _____________________________________
Өз күшімен қолдан ұрықтандыру кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған қойдың асыл тұқымды аналық басы туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген ЖСН
САТЖАҚ-да тіркелген аналық мал басының тіркеу нөмірлері
Ұрықтандырылған күні
Мал иесінің-ауыл шаруашылығы кооперативі (бұдан әрі -ауылшаркооперативі) мүшесінің (ауылшаркооперативі үшін) ЖСН/БСН-ы
Ауылшаркооперативі мүшесінің аты, әкесінің аты (бар болса), тегі (ауылшаркооперативі үшін)
1
2
3
4
5
6
1.
Барлығы ______ бас
2) Ұрықтары қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар туралы мәлімет (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдаланған кезде):
Р/с №
Асыл тұқымды тұқымдық қошқардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
1
2
1.
2.
3) Қолданылған дозалар саны ___________________________________________
4) Қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды негізгі тұқымдық қошқарлар туралы мәлімет (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде):
Р/с №
АЖБ-да тіркелген негізгі тұқымдық қошқарлардың ЖСН-сы.
Негізгі тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
5) 1 негізгі тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме ____ аналық
6) Пайдаланылған асыл тұқымды сыналатын қошқарлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген сыналатын қошқарлардың ЖСН-сы.
Сыналатын қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
7) Бір сыналатын қошқарға түсетін жүктеме ____аналық
8) Толық ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық қошқарлардың ЖСН-сы.
Тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
9) 1 тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме____ аналық
10) Ұрықтандырушы-техниктің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы
рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы
__________________________________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің қолдан ұрықтандыру бойынша көрсететін қызметтерін пайдалана отырып, қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімді молайту кезінде:

2. Адрес товаропроизводителя: _________________________________________
_____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома);
3. ИИН/БИН _________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
5. Учетный номер хозяйства: ___________________________________________
6. Сведения о земельных участках сельскохозяйственного назначения
№ п/п
Кадастровый номер
Площадь всего, гектар
Категория земли
Целевое назначение
1
2
3
4
5
1.
2.
7. Номер телефона товаропроизводителя _________________________________
При искусственном осеменении собственными силами:
1) Сведение о племенном маточном поголовье овец, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ, зарегистрированный в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
Дата осеменения
БИН/ИИН владельца животного - члена сельскохозяйственного кооператива (далее – сельхозкооператив) (для сельхозкооператива)
Фамилия, имя, отчество (при наличии) члена сельхозкооператива (для сельхозкооператива)
1
2
3
4
5
6
1.
Всего ______ голов
2) Сведение о племенных баранах-производителях, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени):
№ п/п
Регистрационный номер племенного барана-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз ______________________________________
4) Сведение о племенных основных баранах-производителях, использованных для искусственного осеменения (при использовании свежеоткаченного семени):
№ п/п
ИНЖ основных баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера основных баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
5) Нагрузка на 1 основного барана-производителя ____ маток
6) Сведение об использованных племенных баранах-пробниках:
№ п/п
ИНЖ баранов-пробников, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-пробников в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
7) Нагрузка на 1 барана-пробника ____ маток
8) Сведение об использованных племенных баранах-производителях, использованных для докрытия:
№ п/п
ИНЖ баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
9) Нагрузка на 1 барана-производителя ____ маток
10) Наличие техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства
_______________________________________________________________________
(выбрать из списка)
При воспроизводстве методом искусственного осеменения с использованием услуг племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора по искусственному осеменению:

2) Қолмен шағылыстыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық қошқарлардың ЖСН-сы
Тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
3) Бір тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме ____ аналық бас.
8. Субсидиялау нормативі – бір басқа 4 мың теңге.
9. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________ теңге.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан/мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.
Мәлімделген асыл тұқымды аналық малдың жыл бойы сақталуын (мал шығынының зоотехникалық нормасын қоспағанда) қамтамасыз ететінімді растаймын, сақталуды қамтамасыз етпеген жағдайда сақталмаған мал басы үшін алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__"___ сағат ____ қол қойып, жіберді
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
6-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың) жергілікті
атқарушы органы
Қойдың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: _____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: ___________
1. Тауар өндірушінің атауы____________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса), тегі/заңды тұлғаның атауы)

2) Сведение о племенных баранах-производителях, использованных для ручной случки:
№ п/п
ИНЖ баранов-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
3) Нагрузка на 1 барана-производителя _____ голов маток
8. Норматив субсидирования 4 тысяч тенге на 1 голову.
9. Общая сумма причитающейся субсидии _________тенге.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства" /членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного маточного поголовья (за исключением зоотехнической нормы выбытия) в течение года, в случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР – информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 6
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец
Номер заявки: ____
Дата формирования
заявки: __________
1. Наименование товаропроизводителя ___________________________________
_____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование юридического лица)

2) Еркін шағылыстыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қошқарлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық қошқарлардың ЖСН-сы
Тұқымдық қошқарлардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірлері
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
3) Бір тұқымдық қошқарға түсетін жүктеме ____ аналық бас
8. Субсидиялау нормативі – бір басқа 2,5 мың теңге.
9. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________ теңге.
Ауылшаркооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан /мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.
Мәлімделген аналық мал басының жыл бойы сақталуын (мал шығынының зоотехникалық нормасын қоспағанда) қамтамасыз ететінімді растаймын, сақталуды қамтамасыз етпеген жағдайда сақталмаған мал басы үшін алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
7-нысан
____________________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың және
астананың) жергілікті атқарушы
органы
Шошқалардың асыл тұқымды және тауарлық аналықтарымен және мал басын толықтыратын аналықтарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған
күні: ____
1. Тауар өндірушінің атауы______________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)

2) Сведение о племенных баранах-производителях, использованных для вольной случки:
№ п/п
ИНЖ баранов-производителей в ИСЖ
Регистрационные номера баранов-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать годы)
1
2
3
4
1.
2.
3) Нагрузка на 1 барана-производителя _____ голов маток
8. Норматив субсидирования 2,5 тысячи тенге на 1 голову.
9. Общая сумма причитающейся субсидии _________тенге.
Сведения о членах сельскохозкооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства" /членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного маточного поголовья (за исключением зоотехнической нормы выбытия) в течение года, в случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР – информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 7
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий на ведение селекционной и племенной работы с племенным и товарным маточным и ремонтным поголовьем свиней
Номер заявки: ____
Дата формирования
заявки:___________
1. Наименование товаропроизводителя __________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование юридического лица)

2. Тауар өндірушінің мекенжайы:________________________
________________________________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
3. ЖСН/БСН___________________________________________________
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):____________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:_______________________________
6. Тауар өндірушінің телефон нөмірі __________________
7. Мынадай әдістердің бірімен өсімін молайту:
7.1. Өз күшімен қолдан ұрықтандырған кезде:

2. Адрес товаропроизводителя: _________________________________________
____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, номер дома)
3. ИИН/БИН ________________________________________________________
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК):
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
5. Учетный номер хозяйства: ________________________________________
6. Номер телефона товаропроизводителя_______________________________
7. Воспроизводство одним из следующих методов:
7.1. При искусственном осеменении собственными силами:

1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған шошқалардың аналық басы туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген аналық мал басының ЖСН-сы
САТЖАҚ-да тіркелген аналық мал басының тіркеу нөмірлері
Ұрықтандыру күні
1
2
3
4
1.
2.
Барлығы ____ бас
2) Ұрықтары қолдан ұрықтандыру үшін пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қабандар туралы мәлімет (аса қатты мұздатылған ұрықты пайдалану кезінде):
Р/с№
Асыл тұқымды тұқымдық қабандардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
1
2
3) Пайдаланған дозалар саны ___________
4) Қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қабандар туралы мәлімет (жаңа алынған ұрықты пайдаланған кезде):
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық қабандардың ЖСН-сы
Асыл тұқымды тұқымдық қабандардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4
1.
2.
5) Бір тұқымдық қабанға түсетін жүктеме _____ аналық
6) Ұрықтандырушы-техниктің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы_________________________________________
(тізімнен таңдаңыз)
7.2. Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтерін пайдалана отырып, қолдан ұрықтандыру әдісімен өсімді молайту кезінде:
1) Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған шошқалардың аналық басы туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген аналық мал басының ЖСН-сы
САТЖАҚ-дағы тіркелген аналық мал басының тіркеу нөмірлері
Ұрықтандыру күні
1
2
3
4
1.
2.
Барлығы ____ бас
2) Ұрықтары қолдан ұрықтандыруға пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қабандар туралы мәлімет (аса қатты мұздатылған тұқымды пайдалану кезінде):
Р/с №
Асыл тұқымды тұқымдық қабандардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
1
2
3) Пайдаланылған ұрықтардың дозалар саны __________________
4) Қолдан ұрықтандыру кезінде пайдаланылған асыл тұқымды тұқымдық қабандар туралы мәлімет (жаңа алынған ұрықты пайдалану кезінде):
Р/с №
АЖБ-да тіркелген асыл тұқымды қабандардың ЖСН-сы
Асыл тұқымды тұқымдық қабандардың САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
Шаруашылықта қолданылады (жылдарды көрсету)
1
2
3
4

1) Сведение о маточном поголовье свиней, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ маточного поголовья, зарегистрированного в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
Дата осеменения
1
2
3
4
1.
2.
Всего ______ голов
2) Сведение о племенных хряках-производителях, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени):
№ п/п
Регистрационный номер племенного хряка-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз ______________________________
4) Сведение о племенных хряках-производителях, использованных для искусственного осеменения (при использовании свежеоткаченного семени):
№ п/п
ИНЖ хряков-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера хряков-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать год)
1
2
3
4
1.
2.
5) Нагрузка на 1 хряка-производителя ____ маток
6) Наличие техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства
____________________________________________________________________
(выбрать из списка)
7.2. При воспроизводстве методом искусственного осеменения с использованием услуг племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора по искусственному осеменению:
1) Сведение о маточном поголовье свиней, охваченного селекционной и племенной работой:
№ п/п
ИНЖ маточного поголовья, зарегистрированного в ИСЖ
Регистрационные номера маточного поголовья, зарегистрированного в ИБСПР
Дата осеменения
1
2
3
4
1.
2.
Всего ______ голов
2) Сведение о племенных хряках-производителях, семя которых было использовано для искусственного осеменения (при использовании глубокозамороженного семени):
№ п/п
Регистрационный номер племенного хряка-производителя в ИБСПР
1
2
1.
2.
3) Количество использованных доз _________________________
4) Сведение о племенных хряках-производителях, использованных для искусственного осеменения (при использовании свежеоткаченного семени):
№ п/п
ИНЖ хряков-производителей, зарегистрированных в ИСЖ
Регистрационные номера хряков-производителей в ИБСПР
Используется в хозяйстве (указать год)
1
2
3
4
1.
2.

5) 1 тұқымдық қабанға түсетін жүктеме _____ аналық
6) Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы _______________________________
(тізімнен таңдаңыз)
8. Шошқа басын толықтыру туралы мәлімет, 4 айдан 8 айға дейін (бар болса):
Р/с№
АЖБ-дағы ЖСН
САТЖАҚ-дағы тіркеу нөмірі
Жасы, ай
1
2
3
4
1.
2.
Бір негізгі тұқымдық қабанға түсетін жүктеме _____ аналық

5) Нагрузка на 1 основного хряка-производителя ____ маток
6) Наличие племенного/дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства
_________________________________________________________________
(выбрать из списка)
8. Сведения о ремонтном поголовье, от 4 до 8 месяцев (при наличии):
№ п/п
ИНЖ в ИСЖ
Регистрационные номера в ИБСПР
Возраст, в месяцах
1
2
3
4
1.
2.
Нагрузка на 1 основного хряка-производителя ____ маток

6. Тауар өндірушінің телефон нөмірі_______________________
7. Селекциялық және асыл тұқымдық жұмыспен қамтылған балара ұялары туралы мәлімет:
Р/с№
САТЖАҚ-та тіркелген балара ұяларының (ара ұясының) нөмірлері
1
2
1.
2.
8. Бейінді ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарының электрондық көшірмесі.
9. Субсидиялау нормативі - 1 балара ұясына 5 мың теңге.
10. Тиесілі субсидия сомасы ______ теңге.
Қыстау қорытындылары бойынша субсидия алуға асыл тұқымды мал шаруашылығы жөніндегі мемлекеттік инспекторлар растаған кемінде 80% мәлімделген балара ұяларының сақталуын қамтамасыз ететінімді растаймын (қыстау нәтижелері туралы ақпаратты келесі жылғы көктемгі тексеру қорытындылары бойынша ұсынамын), сақталуын қамтамасыз етпеген жағдайда, сақталмаған балара ұяларына алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
10-нысан
_____________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың) жергілікті
атқарушы органы
Сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың сатып алынған бір жынысты және қос жынысты ұрықтары үшін субсидиялар алуға арналған өтінім
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған күні_______

6. Номер телефона товаропроизводителя _________________________________
7. Сведение о пчелосемьях, охваченных селекционной и племенной работой:
№ п/п
Регистрационные номера пчелосемей (улей), зарегистрированных в ИБСПР
1
2
1.
2.
8. Электронная копия плана селекционной и племенной работы, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией.
9. Норматив субсидирования 5 тысяч тенге на 1 пчелосемью.
10. Сумма причитающейся субсидии_____ тенге.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленных пчелосемей на получение субсидий не менее 80%, подтвержденных государственными инспекторами по племенному животноводству по итогам зимовки (информацию о результатах зимовки представлю по итогам весенней ревизии весной следующего года), в случае необеспечения сохранности, согласен вернуть полученные субсидии на несохраненную пчелосемью.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "___" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ИБСПР – информационная база селекционной и племенной работы;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 10
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий за приобретенное однополое и двуполое семя племенных быков молочного и молочно-мясного направлений
Номер заявки: ____
Дата формирования
заявки:___________

9. Есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
10. Өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда қоса беріледі).
11. Субсидиялау нормативі - 1 килограмм үшін _ теңге.
12. Тиесілі субсидия сомасы_______ теңге.
Субсидияларды алу үшін пайдаланылған электрондық шот-фактураларды қайтарып алуға, жоюға және түзетуге жол берілмеуін қамтамасыз етуді растаймын.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді.
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
ЭШФ – электрондық шот-фактура;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
13-нысан
___________________
(облыстың, республикалық
маңызы бар қаланың
және астананың) жергілікті
атқарушы органы
Сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандатуға субсидиялар алуға арналған өтінім (қажеттісін қалдырыңыз)
Өтінім нөмірі: ____
Өтінімнің қалыптастырылған күні:___________

9. Электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха).
10. Электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха).
11. Норматив субсидирования за килограмм_____ тенге.
12. Сумма причитающейся субсидии___________тенге.
Подтверждаю, что обеспечу не допущение отзыва, аннулирования и корректировки электронных счетов-фактур, использованных для получения субсидий.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ЭСФ – электронная счет-фактура;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Форма 13
Местный исполнительный орган
____________________________
(области, города
республиканского
значения и столицы)
Заявка на получение субсидий на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) (оставить нужное)
Номер заявки: ____
Дата формирования
заявки:___________

1. Тауар өндірушінің атауы
________________________________________________________________
(жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса),тегі/заңды тұлғаның атауы)
2. ЖСН/БСН___________________________________________________
(жеке /заңды тұлға үшін)
3. Тауар өндірушінің мекенжайы ____________________________________________
(облыс, аудан, қала/ауыл/көше, үй нөмірі)
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):________________________________
5. Шаруашылықтың есепке алу нөмірі:____________________________________

1. Наименование товаропроизводителя___________________________________
____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица/наименование юридического лица)
2. ИИН/БИН _________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
3. Адрес товаропроизводителя __________________________________________
____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
5. Учетный номер хозяйства ____________________________________________

11. Субсидиялау нормативі - 1 килограмм үшін ___ теңге.
12. Тиесілі субсидия сомасы ________________ теңге.
13. Электронды шот-фактура:
Р/с№
ЭШФ-ты жазып беру күні
Айналым жасалған күн
ЭШФ нөмірі
Сатып алушының ЖСН/БСН
Сатып алушының атауы
Жалпы құны
1
2
3
4
5
6
7
1.
14. Есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).

11. Норматив субсидирования __________ тенге за килограмм.
12. Сумма причитающейся субсидии_____________________________________
13. Электронная счет-фактура (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха):
№ п/п
Дата выписки ЭСФ
Дата совершения оборота
Номер ЭСФ
ИИН/БИН покупателя
Название покупателя
Общая стоимость
1
2
3
4
5
6
7
1.
14. Электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха).

2. ЖСН/БСН__________________________________________________
(жеке/заңды тұлға үшін)
3. АШӨК мекенжайы ___________________________________________
(облыс, аудан, қала / ауыл / көше, № үй нөмірі)
4. Банктік деректемелері (ЖСК, Кбе, БСК):____________________________
5. АШӨК сүт пунктінің есепке алу нөмірі___________________
6. Сүт өткізілген сүт өңдеу кәсіпорнының/сүт өңдеу цехының есепке алу нөмірі
7. АШӨК басшысының телефон нөмірі _______________________
8. АШӨК мүшелерінің тізімі:
Р/с №
Кооператив мүшелері болып табылатын жеке тұлғалардың аты, әкесінің аты (бар болса), тегі және ауыл шаруашылығы құралымдарының (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) атауы
ЖСН(БСН)
АЖБ-да тіркелген, жасы 28 ай және одан асқан сауын сиырлардың саны
Акредиттелген зертханаларда соматикалық жасушаларға ай сайынғы сүт талдамасы нәтижесінің САТЖАҚ-да болуы (ауыл шаруашылығы құралымдары (шаруа қожалығы/фермерлік шаруа қожалығы) болып табылатын АШӨК-тің мүшелері үшін)
1
2
3
4
5
1.
Ауыл шаруашылығы кооперативтерінің мүшелері-мал иеленушілер туралы мәліметтер өтінімге қоса берілетін "электрондық үкіметтің" веб-порталынан /мүшелік кітапшадан/кооперативтің жалпы жиналысының шешімінен (хаттама)/ кооперативтің қауымдастырылған мүшесімен жасалған шарттан алынған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы анықтамадан толтырылады.

2. ИИН/БИН__________________________________________________________
(для физического/юридического лица)
3. Адрес СПК: _______________________________________________________
____________________________________________________________________
(область, район, город/село/улица, № номер дома)
4. Банковские реквизиты (ИИК, Кбе, БИК): _______________________________
5. Учетный номер молочного пункта СПК
____________________________________________________________________
6. Учетный номер молокоперерабатывающего предприятия/цеха по переработке молока, куда было реализовано молоко.
__________________________________
7. Номер телефона руководителя СПК ____________________________________
8. Список членов СПК:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при наличии) физических лиц и наименование сельхозформирований (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство) являющихся членами кооператива
ИИН (БИН)
Количество дойных коров в возрасте от 28 месяцев и выше, зарегистрированных в ИСЖ
Наличие в ИБСПР ежемесячного результата анализа молока на соматические клетки в аккредитованных лабораториях (для членов СПК, являющихся сельхозформированиями (крестьянское хозяйство/фермерское хозяйство)
1
2
3
4
5
1.
Сведения о членах сельскохозяйственного кооператива-владельцах скота заполняются из справки о государственной регистрации юридического лица с веб-портала "электронного правительства"/членской книжки/решения общего собрания кооператива (протокола)/договора с ассоциированным членом кооператива, которые прилагаются к заявке.

9. Өсімін молайту үшін пайдаланылған мініс және мініс-жегін бағыттағы асыл тұқымды таза тұқымды тұқымдық айғырлар туралы мәлімет:
Р/с №
АЖБ-да тіркелген тұқымдық айғырлардың ЖСН-сы
Тұқымдық айғырлардың САТЖАҚ-да тіркелген нөмірлері
1
2
3
1.
2.
10. Асыл тұқымдық/дистрибьютерлік орталықтың/ұрықтандырушы-техниктің асыл тұқымды мал шаруашылығы саласындағы рұқсаттар мен хабарламалардың мемлекеттік электрондық тізілімінде болуы
___________________________________________________________ (тізімнен таңдаңыз)

9. Сведения о племенных чистопородных жеребцах-производителях верхового и верхово-упряжного направления, использованных для воспроизводства:
№ п/п
ИНЖ жеребцов-производителей в ИСЖ
Регистрационные номера жеребцов-производителей в ИБСПР
1
2
3
1.
2.
10. Наличие племенного/ дистрибьютерного центра/техника-осеменатора в государственном электронном реестре разрешений и уведомлений в области племенного животноводства (при воспроизводстве методом искусственного осеменения)
____________________________________________________________________
(выбрать из списка)

11. Субсидиялау нормативі – 1 басқа 20 мың теңге.
12. Тиесілі субсидияның жалпы сомасы _________ теңге.
Мәлімделген аналық мал басының жыл бойы сақталуын (мал шығынының зоотехникалық нормасын қоспағанда) қамтамасыз ететінімді растаймын, сақтауды қамтамасыз етпеген жағдайда, ауыл шаруашылығы жануарларының сақталмаған басы үшін алынған субсидияларды қайтаруға келісемін.
Ұсынылған ақпараттың дұрыстығын растаймын, заңмен қорғалатын құпияны құрайтын мәліметтерді пайдалануға, менің дербес деректерімді жинауға, өңдеуге, сондай-ақ көрсетілген мемлекеттік қызмет бойынша деректерді бюджетті атқару жөніндегі уәкілетті органға беруге келісім беремін.
Дербес деректердің трансшекаралық түрде берілуі болмағанын, сондай-ақ дербес деректердің жалпыға бірдей қолжетімді көздерде таратылуы орын алмағанын хабарлаймын.
Жиналатын деректердің тізбесі: жеке тұлғаның аты, әкесінің аты (бар болса) тегі, заңды тұлғаның атауы, бизнес-сәйкестендіру нөмірі, жеке сәйкестендіру нөмірі, банктік деректемелер, электрондық почта, телефон нөмірі.
Өтінім беруші 20__ жылғы "__" ________ сағатта қол қойып, жіберді
Өтінім беруші туралы ЭЦҚ-дан алынған мәліметтер.
Аббревиатуралардың толық жазылуы:
ЖСН – жеке сәйкестендіру нөмірі;
БСН – бизнес-сәйкестендіру нөмірі;
ЖСК – жеке сәйкестендіру коды;
Кбе – бенефициар коды;
БСК – банктік сәйкестендіру коды;
АЖБ – ауыл шаруашылығы жануарларын бірдейлендіру жөніндегі дерекқор;
САТЖАҚ – селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстың ақпараттық қоры;
ЖСН – жануардың сәйкестендіру нөмірі;
ЭЦҚ – электрондық цифрлық қолтаңба.
Қазақстан Республикасының
Ауыл шаруашылығы
министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 331 бұйрығына
4-қосымша
Асыл тұқымды мал
шаруашылығын дамытуды, мал
шаруашылығының өнімділігін
және өнім сапасын арттыруды
субсидиялау қағидаларына
4-қосымша
"Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуға, мал шаруашылығы өнімінің өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау" мемлекеттік қызметін көрсетуге қойылатын негізгі талаптардың тізбесі
1.
Көрсетілетін қызметті берушінің атауы
Облыстардың, Астана, Алматы және Шымкент қалаларының жергілікті атқарушы органдары (бұдан әрі – көрсетілетін қызметті беруші).
2.
Мемлекеттік қызметті көрсету тәсілдері
Өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызметті көрсету нәтижелерін беру "электрондық үкіметтің" www.egov.kz веб-порталы (бұдан әрі – портал) арқылы жүзеге асырылады.
3.
Мемлекеттік қызмет көрсету мерзімі
2 (екі) жұмыс күні.
4.
Мемлекеттік қызмет көрсету нысаны
Электрондық (ішінара автоматтандырылған).
5.
Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі
Субсидиялар алуға арналған өтінімді қарау нәтижелері туралы хабарлама не мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту туралы уәжді бас тарту. Мемлекеттік қызмет көрсету нәтижесі көрсетілетін қызметті берушінің уәкілетті адамының электрондық цифрлық қолтаңбасымен куәландырылған электрондық құжат нысанында "жеке кабинетке" жіберіледі.
6.
Мемлекеттік қызмет көрсету кезінде тауар өндірушеден алынатын төлемақы мөлшері және Қазақстан Республикасының заңнамасында тегін көзделген жағдайларда оны алу тәсілдері.
Тегін
7.
Көрсетілетін қызметті берушінің және ақпарат объектілерінің жұмыс графигі
1) порталдың – жөндеу жұмыстарын жүргізуге байланысты техникалық үзілістерді қоспағанда, тәулік бойы (тауар өндіруші жұмыс уақыты аяқталғаннан кейін, Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндері жүгінген кезде өтінімдерді қабылдау және мемлекеттік қызмет көрсету нәтижелерін беру келесі жұмыс күні жүзеге асырылады); 2) көрсетілетін қызметті берушінің – Қазақстан Республикасының еңбек заңнамасына сәйкес демалыс және мереке күндерін қоспағанда, дүйсенбіден жұманы қоса алғанда сағат 9.00-ден 17.00-ге дейін, түскі үзіліс сағат 13.00-ден 14.30-ға дейін. Көрсетілетін қызметті берушілердің мекенжайлары: 1) Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрлігінің www. gov.kz интернет-ресурсында; 2) тиісті көрсетілетін қызметті берушінің интернет-ресурсында; 3) субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде орналастырылған.
8.
Мемлекеттік қызмет көрсету үшін көрсетілетін қызметті алушыдан талап етілетін құжаттар мен мәліметтердің тізбесі
Көрсетілетін қызметті алушы субсидиялар алуға көрсетілетін қызметті алушының электрондық цифрлық қолтаңбасымен қол қойылған электрондық өтінімді енгізеді:

11. Норматив субсидирования 20 тысяч тенге на 1 голову
12. Общая сумма причитающейся субсидии _________тенге.
Подтверждаю, что обеспечу сохранность заявленного маточного поголовья (за исключением зоотехнической нормы выбытия) в течение года, в случае необеспечения сохранности согласен вернуть полученные субсидии на несохраненное поголовье сельскохозяйственных животных.
Подтверждаю достоверность представленной информации, даю согласие на использование сведений, составляющих охраняемую законом тайну, на сбор, обработку моих персональных данных, а также на передачу данных по оказанной государственной услуге в уполномоченный орган по исполнению бюджета.
Сообщаю об отсутствии трансграничной передачи персональных данных, а также об отсутствии распространения персональных данных в общедоступных источниках.
Перечень собираемых данных: фамилия, имя, отчество (при наличии) физического лица, наименование юридического лица, бизнес-идентификационный номер, индивидуальный идентификационный номер, банковские реквизиты, электронная почта, номер телефона.
Подписано и отправлено заявителем в часов "__" ________20__ года
Сведения о заявителе из ЭЦП.
Расшифровка аббревиатур:
ИИН – индивидуальный идентификационный номер;
БИН – бизнес-идентификационный номер;
ИИК – индивидуальный идентификационный код;
Кбе – код бенефициара;
БИК – банковский идентификационный код;
ИСЖ – база данных по идентификации сельскохозяйственных животных;
ИБСПР – информационная база селекционной и племенной работы;
ИНЖ – идентификационный номер животного;
ЭЦП – электронная цифровая подпись.
Приложение 4 к приказу
Министр сельского хозяйства
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 331
Приложение 4
к Правилам субсидирования
развития племенного
животноводства, повышения
продуктивности и качества
продукции животноводства
Перечень основных требований к оказанию государственной услуги "Субсидирование на развитие племенного животноводства, повышение продуктивности и качества продукции животноводства"
1.
Наименование услугодателя
Местные исполнительные органы областей, городов Астаны, Алматы и Шымкента (далее – услугодатель).
2.
Способы предоставления государственной услуги
Прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются через веб-портал "электронного правительства" www.egov.kz (далее – портал).
3.
Срок оказания государственной услуги
2 (два) рабочих дня.
4.
Форма оказания государственной услуги
Электронная (частично автоматизированная).
5.
Результат оказания государственной услуги
Уведомление о результатах рассмотрения заявки на получение субсидий, либо мотивированный отказ в оказании государственной услуги.
Результат оказания государственной услуги направляется в "личный кабинет" в форме электронного документа, удостоверенного электронной цифровой подписью уполномоченного лица услугодателя.
6.
Размер оплаты, взимаемой с товаропроизводителя при оказании государственной услуги, и способы ее взимания в случаях, предусмотренных законодательством Республики Казахстан
Бесплатно.
7.
График работы услугодателя и объектов информации
1) портала – круглосуточно, за исключением технических перерывов, связанных с проведением ремонтных работ (при обращении товаропроизводителя после окончания рабочего времени, в выходные и праздничные дни в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан прием заявок и выдача результатов оказания государственной услуги осуществляются следующим рабочим днем);
2) услугодателя – с понедельника по пятницу включительно с 9.00 по 17.00 часов, с перерывом на обед с 13.00 по 14.30 часов, за исключением выходных и праздничных дней в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан.
Адреса услугодателей размещены на:
1) на интернет-ресурсе Министерства сельского хозяйства Республики Казахстан – www. gov.kz;
2) на интернет-ресурсе соответствующего услугодателя;
3) в государственной информационной системе субсидирования.
8.
Перечень документов и сведений, истребуемых у услугополучателя для оказания государственной услуги
Услугополучатель вносит электронную заявку, подписанную электронной цифровой подписью услугополучателя, на получение субсидий:

1. Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2019 жылғы 15 наурыздағы № 108 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18404 болып тіркелген) бекітілген Асыл тұқымды мал шаруашылығын дамытуды, мал шаруашылығының өнімділігі мен сапасын арттыруды субсидиялау қағидаларына (бұдан әрі - Қағидалар) 3-қосымшаға сәйкес 1-нысан бойынша ірі қара малдың (сүтті, сүтті-етті, етті және етті-сүтті бағыттағы) асыл тұқымды аналық басын, асыл тұқымды тұқымдық бұқаларды (етті және етті-сүтті бағыттағы), асыл тұқымды қойларды, асыл тұқымды тұқымдық қошқарды, өнімділік бағытындағы асыл тұқымды тұқымдық айғырды, асыл тұқымды тұқымдық түйені, асыл тұқымды тұқымдық шошқаны, асыл тұқымды мегежіндерді, ешкілердің асыл тұқымды аналық бастарына, құстардың ет бағытындағы ата-енелік/ата-тектік нысандағы асыл тұқымды тәуліктік балапанынды және асыл тұқымды құстан алынған жұмыртқа бағытындағы финалдық нысандағы тәуліктік балапанды сатып алуға:
1) карантиндеу актісінің электрондық көшірмесі;
2) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
3) құнның толық төленгенін растайтын құжаттың электрондық көшірмесі (ел ішінде сатып алған кезде: төлем тапсырмасы/банктік үзінді көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер; шетелде сатып алған кезде: тауарларға кедендік декларация/тауарларды әкелу және жанама салықтарды төлеу туралы өтініш (өтініш) және қаражат аударуға өтініш).
2. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 2-нысан бойынша асыл тұқымды жануарлардың ұрығы мен эмбриондарын өткізу жөнiндегi асыл тұқымдық орталықтар мен дистрибьютерлік орталықтардың және ұрықтандырушы-техниктердің тауар өндірушілердің және ауыл шаруашылығы кооперативтеріндегі ірі қара малдардың/ қойлардың аналық бастарын қолдан ұрықтандыру бойынша көрсеткен қызметтері үшін:
1) қолдан ұрықтандыру бойынша қызметтер көрсету туралы шарттың электрондық көшірмесі;
2) кооператив мүшелерінің мүшелік кітапшасының электрондық көшірмесі;
3. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 3-нысан бойынша ірі қара малдың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 4-нысан бойынша ірі қара малдың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 5-нысан бойынша қойдың асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 6-нысан бойынша қойдың тауарлық аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 7-нысан бойынша шошқалардың асыл тұқымды және тауарлық аналықтарымен және мал басын толықтыратын аналықтарымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге;

1. за приобретение: племенного маточного поголовья крупного рогатого скота (молочного, молочно-мясного, мясного и мясо-молочного направлений), племенного быка-производителей (мясного и мясо-молочного направлений), племенных овец, племенного барана-производителя, племенного жеребца-производителя продуктивного направления, племенного верблюда-производителя, племенного хряка-производителя, племенных свинок, племенного маточного поголовья коз, племенного суточного молодняка родительской/прародительской формы мясного направления птиц и суточного молодняка финальной формы яичного направления, полученного от племенной птицы по форме 1 согласно приложению 3 к Правилам субсидирования развития племенного животноводства, повышения продуктивности и качества продукции животноводства, утвержденным приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 15 марта 2019 года № 108 (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов № 18404) (далее – Правила):
1) электронная копия акта карантинирования;
2) электронная копия договора купли-продажи;
3) электронная копия документа, подтверждающего полную оплату стоимости (при приобретении внутри страны: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/приходный кассовый ордер; при приобретении зарубежом: таможенная декларация на товары/заявление (заявления) о ввозе товаров и уплате косвенных налогов и заявление на перевод средств);
2. племенными и дистрибьютерными центрами по реализации семени и эмбрионов племенных животных и техниками-осеменаторами за услуги по искусственному осеменению маточного поголовья крупного рогатого скота/овец товаропроизводителей и в сельскохозяйственных кооперативах по форме 2 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора об оказании услуг по искусственному осеменению;
2) электронная копия членской книжки членов кооператива;
3. на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 3 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем крупного рогатого скота по форме 4 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем овец по форме 5 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с товарным маточным поголовьем овец по форме 6 согласно приложению 3 к Правилам/ на ведение селекционной и племенной работы с племенным и товарным маточным и ремонтным маточным поголовьем свиней по форме 7 согласно приложению 3 к Правилам;

4. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 8-нысан бойынша маралдардың (бұғылардың) аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге;
5. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 9-нысан бойынша балара ұяларымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге:
1) бейіндік ғылыми-зерттеу ұйымы бекіткен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыс жоспарының электрондық көшірмесі.
6. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 10-нысан бойынша сүтті және сүтті-етті бағыттағы асыл тұқымды бұқалардың сатып алынған бір жынысты және қос жынысты ұрықтарын сатып алуға:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) ұрық құнының төленгенін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме).
7. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 11-нысан бойынша ірі қара мал мен қой эмбриондарын сатып алу құнын арзандатуға:
1) эмбриондар құны үшін төлемді растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (электрондық шот фактура/төлем тапсырмасы/банктен үзінді-көшірме);
2) сатып-алу-сату шартының электрондық көшірмесі.
8. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 12-нысан бойынша тауық етін өндіру құнын арзандатуға:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
2) өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда толтырылады);
9. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 13-нысан бойынша сүт (сиыр, бие, түйе) өндіру құнын арзандатуға:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі: төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда ұсынылмайды).
2) өнімнің орнын ауыстыруға арналған тауарлық-көліктік жүкқұжаттары тізілімінің электрондық көшірмесі (өнімді өзінің өңдеуші кәсіпорындарына немесе цехтарына тапсырған жағдайда толтырылады);
10. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 14-нысан бойынша ауыл шаруашылығы өндірістік кооперативтерінің сүт өндіру құнын арзандатуға:
1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс-кассалық ордер).
11. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 15-нысан бойынша ірі қара малды союмен және етін бастапқы өңдеумен айналысатын ет өңдеуші кәсіпорындары өткізген сиыр етінің құнын арзандатуға:

4. на ведение селекционной и племенной работы с маточным поголовьем маралов (оленей) по форме 8 согласно приложению 3 к Правилам;
5. на ведение селекционной и племенной работы с пчелосемьями по форме 9 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия плана селекционной и племенной работы, утвержденного профильной научно-исследовательской организацией;
6. за приобретенное однополое и двуполое семя племенных быков молочного и молочно-мясного направлений по форме 10 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия документов, подтверждающих оплату за стоимость семени (платежное поручение/банковская выписка);
7. за удешевление стоимости приобретения эмбрионов крупного рогатого скота и овец по форме 11 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих оплату за стоимость эмбрионов (платежное поручение/банковская выписка);
2) электронная копия договора купли-продажи;
8. на удешевление стоимости производства мяса курицы по форме 12 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
2) электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
9. на удешевление стоимости производства молока (коровье, кобылье, верблюжье) по форме 13 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет: платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер (не предоставляются в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
2) электронная копия реестра товарно-транспортных накладных на перемещение продукции (прикрепляется в случае передачи продукции в собственные перерабатывающие предприятия или цеха);
10. на удешевление стоимости производства молока сельскохозяйственными производственными кооперативами по форме 14 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет (платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер);
11. на удешевление стоимости реализованной говядины мясоперерабатывающими предприятиями, занимающиеся убоем и первичной переработкой говядины по форме 15 согласно приложению 3 к Правилам:

1) есеп шотына ақшаның келіп түсу фактісін растайтын құжаттардың электрондық көшірмесі (төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс кассалық ордер).
12. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 16-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеуші кәсіпорындарына союға өткізілген ірі қара малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға/ Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 17-нысан бойынша бордақылау алаңдарына бордақылауға немесе ет өңдеуші кәсіпорындарына союға өткізілген ұсақ малдың еркек дарақтарының құнын арзандатуға:
1) сатып алу-сату шартының электрондық көшірмесі;
2) өткізілген мал басы үшін ақшаның келіп түскен көлемін растайтын төлем құжаттарының электрондық көшірмесі (төлем тапсырмасы/ банктен үзінді-көшірме/бақылау-касса аппараттарының чектері/кіріс-кассалық ордер);
13. Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес 18-нысан бойынша мініс және мініс-жегін жылқылардың отандық тұқымдарының асыл тұқымды аналық басымен селекциялық және асыл тұқымдық жұмыстарды жүргізуге субсидиялар алу үшін.
Мемлекеттік қызметті көрсету үшін сұранымның қабылданғаны туралы субсидиялаудың мемлекеттік ақпараттық жүйесінде (бұдан әрі – СМАЖ) көрсетілетін қызметті алушының "жеке кабинетіндегі" тиісті мәртебесі өтінімнің қабылданғанын растау болып табылады.
9.
Мемлекеттік қызмет көрсетуден бас тарту үшін Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген негіздер
1) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік көрсетілетін қызметті алу үшін ұсынған құжаттарының және (немесе) оларда қамтылған деректердің (мәліметтердің) дұрыс еместігінің анықталуы; 2) тауар өндірушінің және (немесе) ұсынылған деректер мен субсидиялар алу үшін қажетті мәліметтердің Қағидаларда белгіленген өлшемшарттарға сәйкес келмеуі.
3) көрсетілетін қызметті алушының мемлекеттік қызмет көрсету үшін талап етілетін, "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 8-бабына сәйкес берілетін қолжетімділігі шектеулі дербес деректерге қол жеткізуге келісімі болмауы бойынша мемлекеттік қызметтерді көрсетуден бас тартады.
10.
Мемлекеттік қызмет көрсету, оның ішінде электрондық нысанда көрсетуерекшеліктері ескеріле отырып, өзге де талаптар
Көрсетілетін қызметті алушының СМАЖ-дағы "жеке кабинеті", сондай-ақ мемлекеттік қызметтер көрсету мәселелері жөніндегі бірыңғай байланыс орталығы 1414, 8 800 080 7777 арқылы қашықтан қол жеткізу режимінде мемлекеттік қызмет көрсетудің тәртібі мен мәртебесі туралы ақпарат алу мүмкіндігі бар.

1) электронная копия документов, подтверждающих факт поступления денег на расчетный счет (платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/кассово-приходной ордер);
12. на удешевление стоимости крупного рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 16 согласно приложению 3 к Правилам/ на удешевление стоимости мелкого рогатого скота мужских особей, реализованных на откорм в откормочные площадки или на убой в мясоперерабатывающие предприятия по форме 17 согласно приложению 3 к Правилам:
1) электронная копия договора купли-продажи;
2) электронная копия платежных документов, подтверждающих факт поступления денег за реализованное поголовье (платежное поручение/банковская выписка/чеки контрольно-кассовых аппаратов/ кассово-приходной ордер).
13. на ведение селекционной и племенной работы с племенным маточным поголовьем отечественных пород лошадей верхового и верхово-упряжного направлений по форме 18 согласно приложению 3 к Правилам.
Подтверждением принятия заявки является соответствующий статус в "личном кабинете" услугополучателя в государственной информационной системе субсидирования (далее – ГИСС) о принятии запроса для оказания государственной услуги.
9.
Основания для отказа в оказании государственной услуги, установленные законами Республики Казахстан
1) установление недостоверности документов, представленных услугополучателем для получения государственной услуги, и (или) данных (сведений), содержащихся в них;
2) несоответствия товаропроизводителя и (или) представленных данных и сведений, необходимых для получения субсидий, критериям установленных Правилами;
3) отсутствие согласия услугополучателя, предоставляемого в соответствии со статьей 8 Закона Республики Казахстан "О персональных данных и их защите", на доступ к персональным данным ограниченного доступа, которые требуются для оказания государственной услуги.
10.
Иные требования с учетом особенностей оказания государственной услуги, в том числе оказываемой в электронной форме
Услугополучатель имеет возможность получения информации о порядке и статусе оказания государственной услуги в режиме удаленного доступа посредством "личного кабинета" ГИСС, а также единого контакт-центра по вопросам оказания государственных услуг: 1414, 8 800 080 7777.