Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертудің мәтінін, эскиздерін бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрінің 2024 жылғы 30 қыркүйектегі № 168 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 қыркүйекте № 35177 болып тіркелді
"Ойын бизнесi туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 12-бабы 15-1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1) бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертулердің мәтіні;
2) бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертулердің эскиздері бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Туризм индустриясы комитеті заңнамамен белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық қолданысқа енгізілгеннен кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы тармақта көзделген іс-шаралар орындалғаннан кейін үш жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрлігінің Заң қызметі департаментіне іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз ету.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Туризм және спорт министрдің орынбасарына жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
Е. Мырзабосынов
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 168 бұйрығына
1-қосымша
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертулердің мәтіні
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге деген шамадан тыс құмарлық жеке тұлғаға келесі болжамды қауіп-қатерлері мен зиянын білдіреді:
тәуелділік: құмар ойындарға қатысушы және (немесе) бәс тігу мінез-құлықты бақылауды жоғалтады және ойнауды тоқтата алмайды;
психикалық денсаулық: стресс, мазасыздық, депрессия және басқа психикалық бұзылулар;
әлеуметтік салдары: отбасымен, достарымен және әріптестерімен қарым-қатынастың нашарлауы және әлеуметтік оқшаулану;
жұмыс пен оқуға әсері: кәсіби қызмет пен оқуға теріс әсер етеді, өнімділік пен оқу үлгерімін төмендетеді.
Тәуекелдерді азайту үшін жауапкершілікпен ойнау, құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге жұмсалатын уақыт пен қаражат лимиттерін белгілеу, сондай-ақ тәуелділіктің алғашқы белгілерінде медициналық ұйымнан көмек сұрау маңызды.
ӨЗІҢІЗГЕ ЖӘНЕ ЖАҚЫНДАРЫҢЫЗҒА ҚАМҚОР БОЛЫҢЫЗ!
Қазақстан Республикасы
туризм және спорт министрі
2024 жылғы 30 қыркүйектегі
№ 168 бұйрығына
2-қосымша
Құмар ойындарға және (немесе) бәс тігуге қатысудың қауіп-қатерлері мен зияны туралы ескертулердің эскиздері

Об утверждении текста, эскизов предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари
Приказ Министра туризма и спорта Республики Казахстан от 30 сентября 2024 года № 168. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 сентября 2024 года № 35177
В соответствии с пунктом 15-1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "Об игорном бизнесе" ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить:
1) текст предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари согласно приложению 1 к настоящему приказу;
2) эскизы предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету индустрии туризма Министерства туризма и спорта Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) в течение трех рабочих дней после введения в действие настоящего приказа размещение его на интернет-ресурсе Министерства туризма и спорта Республики Казахстан;
3) в течение трех рабочих дней после исполнения мероприятий, предусмотренных настоящим пунктом, представление в Департамент юридической службы Министерства туризма и спорта Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего заместителя министра туризма и спорта Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
Е. Мырзабосынов
Приложение 1 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 168
Текст предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари
Чрезмерное увлечение азартными играми и (или) пари влечет собой следующие предполагаемые риски и вред для личности:
зависимость: участник азартных игр и (или) пари теряет контроль над поведением и неспособен прекратить играть;
психическое здоровье: стрессы, тревоги, депрессии и другие психические расстройства;
социальные последствия: ухудшение отношений с семьей, друзьями и коллегами, а также социальная изоляция;
влияние на работу и учебу: негативно сказывается на профессиональную деятельность и учебу, снижая производительность и успеваемость.
Для минимизации рисков важно играть ответственно, устанавливать лимиты на время и деньги, затрачиваемые на азартные игры и (или) пари, а также обращаться за помощью в медицинскую организацию при первых признаках зависимости.
БЕРЕГИТЕ СЕБЯ И СВОИХ БЛИЗКИХ!
Приложение 2 к приказу
Министр туризма и спорта
Республики Казахстан
от 30 сентября 2024 года № 168
Эскизы предупреждения о рисках и вреде участия в азартных играх и (или) пари