Тарифтерді қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2024 жылғы 14 қарашадағы № 1319 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 21 қарашада № 35387 болып тіркелді
"Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы 8-бабының 5) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Тарифтерді қалыптастыру қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштері бас қолбасшысының басқармасы Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты алғашқы ресми жарияланғанынан кейін Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) мемлекеттік тіркелген күннен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Әуе қорғанысы күштерінің бас қолбасшысына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
2024 жылғы 14 қарашадағы
№ 1319 бұйрықпен
бекітілген
Тарифтерді қалыптастыру қағидалары
1-тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Тарифтерді қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) "Табиғи монополиялар туралы" Қазақстан Республикасының Заңы (бұдан әрі – Заң) 8-бабының 5) тармақшасына сәйкес әзірленді және Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әуежайлық қызмет саласында маманданатын мемлекеттік мекемесінің тарифті (бұдан әрі – тариф) қалыптастыру тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидаларда пайдаланылатын негізгі терминдер мен анықтамалар:
1) амортизация – амортизацияланатын актив құнын пайдалы қолдану мерзімі ішінде оны жүйелі бөлу;
2) әуежайлық қызмет саласындағы көрсетілетін қызметке тікелей шығын – белгілі бір көрсетілетін қызметпен тікелей себеп-салдарлық байланысты шығын және сондықтан белгілі бір көрсетілетін қызметке тікелей және бірегей жатады;
3) өндірістік процесс тобының (бұдан әрі – ӨПТ) элементтеріне тікелей шығын – ӨПТ-ның белгілі бір элементіне тікелей себеп-салдарлық байланысты шығын және сондықтан ӨПТ-ның белгілі бір элементіне тікелей және бірегей жатады;

Об утверждении Правил формирования тарифов
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 14 ноября 2024 года № 1319. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21 ноября 2024 года № 35387
В соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила формирования тарифов.
2. Управлению главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан после его первого официального опубликования;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня государственной регистрации.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на заместителя Министра обороны - главнокомандующего Силами воздушной обороны Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
Утверждены приказом
Министр обороны
Республики Казахстан
от 14 ноября 2024 года № 1319
Правила формирования тарифов
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила формирования тарифов (далее – Правила) разработаны в соответствии с подпунктом 5) статьи 8 Закона Республики Казахстан "О естественных монополиях" (далее – Закон) и определяют порядок формирования тарифов государственным учреждением Вооруженных Сил Республики Казахстан, специализирующимся в области аэропортовской деятельности (далее – Тариф).
2. Основные термины и определения, используемые в настоящих Правилах:
1) амортизация – систематическое распределение амортизируемой стоимости актива на протяжении срока его полезного использования;
2) прямые затраты на услуги в области аэропортовской деятельности – затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенной услугой, и поэтому прямо и однозначно относятся к определенной услуге;
3) прямые затраты на элементы группы производственных процессов (далее – ГПП) – затраты, которые имеют прямые причинно-следственные связи с определенным элементом ГПП, и поэтому могут быть прямо и однозначно отнесены к определенному элементу ГПП;

4) өтінім – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштерінің әуежайлық қызмет саласында маманданатын мемлекеттік мекемесінің (бұдан әрі – мекеме) уәкілетті орган ведомствосына тарифті бекіту туралы өтініші;
5) тартылған актив – мекеменің әуежайлық қызмет саласында қызмет көрсету (бұдан әрі – көрсетілетін қызмет) үшін пайдаланылатын негізгі құралдары мен материалдық емес активі;
6) тарифтік смета – уәкілетті орган бекіткен нысан бойынша реттеліп ұсынылатын көрсетілетін қызмет кірісінің, шығысы мен көлемінің тізбесі;
7) уақытша өтемдік тариф – уәкілетті орган тұтынушыларға қаражатты қайтару мақсатында белгілі бір мерзімге бекітетін тариф;
8) уақытша төмендетілетін коэффициент – уәкілетті орган бекіткен және тұтынушылар мен табиғи монополия субъектісінің мүддесін қорғау мақсатында тарифке қолданылатын шама;
9) уәкілетті орган – табиғи монополияның тиісті саласында басшылықты жүзеге асыратын және мемлекеттік авиация саласындағы уәкілетті орган болып табылатын мемлекеттік орган;
10) уәкілетті орган ведомствосы – уәкілетті орган айқындайтын басқару органы.
2-тарау. Мекеменің тарифті есептеу тетігі
1-параграф. Тарифтік реттеудің шығынды әдісін ескеріп, тарифті есептеу тетігі
3. Уәкілетті орган тарифті, егер қолданыстағы тариф ол үшін тариф бір жылдан аспайтын мерзімге бекітілетін объекті және (немесе) учаске бойынша жеке бекітілсе, алғаш құрылған, жаңа реттелетін қызметті (жаңа реттелген қызметті) көрсететін немесе жаңа объектіні және (немесе) учаскені сатып алатын (салатын) мекеме үшін жеңілдетілген тәртіппен бекітілетін тарифті қоспағанда, бес және одан көп жыл мерзімге экономикалық негізделген шығын мен пайданы айқындау арқылы бекітеді.
4. Тарифті бекіту үшін мекеме уәкілетті орган ведомствосына өтінім береді.
5. Тарифті бекіту кезінде уәкілетті орган ведомствосы өтінімді ол берілген күннен бастап 90 (тоқсан) жұмыс күнінен аспайтын мерзімде және Заңның 20-бабының 5-тармағына сәйкес тарифті бекіту кезінде күнтізбелік 30 (отыз) күннен аспайтын мерзімде қарайды.
6. Өтінімді қабылдаудан бас тарту негіздері мыналар болып табылады:
1) Заңның 15-бабының 7-тармағында көзделген құжаттарды ұсынбау;
2) ұсынылған құжаттардың Заңның 15-бабының 10-тармағына сәйкес келмеуі;
3) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу.
7. Тарифті есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Т=Кi/Қi,
мұнда:
Т – көрсетілетін қызмет бірлігі үшін тариф;
Кi – бір жылдағы кіріс бөлігі;
Қi – бір жылда көрсетілетін қызмет саны.

4) заявка – обращение государственного учреждения Вооруженных Сил Республики Казахстан, специализирующейся в области аэропортовской деятельности (далее – Учреждение) в ведомство уполномоченного органа об утверждении тарифа;
5) задействованные активы – основные средства и нематериальные активы Учреждения, используемые для предоставления услуг в области аэропортовской деятельности (далее – Услуги);
6) тарифная смета – перечень доходов, расходов и объемов предоставляемой регулируемой услуги по форме, утвержденной уполномоченным органом;
7) временный компенсирующий тариф – тариф, утверждаемый уполномоченным органом на определенный срок в целях возврата средств потребителям;
8) временный понижающий коэффициент – величина, утвержденная уполномоченным органом и применяемая к тарифу в целях защиты интересов потребителей и субъекта естественной монополии;
9) уполномоченный орган – государственный орган, осуществляющий руководство в соответствующих сферах естественных монополий и являющийся уполномоченным органом в сфере государственной авиации;
10) ведомство уполномоченного органа – орган управления, определяемый уполномоченным органом.
Глава 2. Механизм расчета тарифов Учреждения
Параграф 1. Механизм расчета тарифа с учетом затратного метода тарифного регулирования
3. Тариф утверждается уполномоченным органом путем определения экономически обоснованных затрат и прибыли сроком на пять и более лет, за исключением тарифа, утверждаемого в упрощенном порядке для Учреждения, созданного впервые, оказывающего новую регулируемую услугу (новые регулируемые услуги) или приобретающего (строящего) новые объекты и (или) участки, если действующий тариф утвержден раздельно по объектам и (или) участкам, для которых тариф утверждается на срок не более одного года.
4. Для утверждения тарифа Учреждение предоставляет заявку в ведомство уполномоченного органа.
5. При утверждении тарифа ведомство уполномоченного органа рассматривает заявку в срок не более 90 (девяноста) рабочих дней со дня ее представления и не более 30 (тридцати) календарных дней, при утверждении тарифа в соответствии с пунктом 5 статьи 20 Закона.
6. Основаниями отказа в принятии заявки являются:
1) непредставление документов, предусмотренных пунктом 7 статьи 15 Закона;
2) несоответствие представленных документов пункту 10 статьи 15 Закона:
3) отнесение к коммерческой тайне сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.
7. Расчет тарифа производится по формуле:
Т=Дi/Oi,
где:
Т – тариф за единицу услуги;
Дi – доходная часть за год;
Oi – количество оказываемых услуг за год.

8. Көрсетілетін қызмет бірлігіне экономикалық негізделген тариф есебі:
1) көрсетілетін қызмет бірлігіне тарифтің шығынды бөлігі есебінен;
2) көрсетілетін қызмет бірлігіне тарифтің кіріс бөлігі есебінен тұрады және мынадай формула бойынша есептеледі:
К = Тш + Р;
мұнда:
К – көрсетілетін қызмет бірлігіне тарифтің кіріс бөлігі;
Тш – тарифтің шығынды бөлігі (көрсетілетін қызмет бірлігіне келетін шығын);
P – көрсетілетін қызмет бірлігіне келетін жол берілетін пайда деңгейі.
9. Көрсетілетін қызмет бойынша шығыс осы Қағидалардың 10-тарауына сәйкес көрсетілетін қызметке тарифтің шығынды бөлігіне енгізіледі.
10. Тарифтің шығынды бөлігін қалыптастыру штатты қамту шығысынан, еңбекке ақы төлеу қорынан аударымнан, материалға шығыстан, негізгі өндірістік қорды жөндеу шығысынан, арнайы автокөлік техникасын күтіп-ұстау мен қызмет көрсету шығысынан, амортизация шығысынан, негізгі өндірістік қорды күтіп-ұстау мен пайдалану шығысынан, материал, электр энергиясы мен отын шығысынан тұрады.
2-параграф. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолданып, тарифті есептеу тетігі
11. Уәкілетті орган тарифті тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолданып, реттеліп көрсетілетін қызмет сапасы мен сенімділігі көрсеткішін және мекеме қызметінің тиімділік көрсеткішін ескеріп, бес және одан көп жыл мерзімге бекітеді.
12. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісін қолданып, тарифті бекіту кезінде өтінімге Заңның 15-бабының 7-тармағы бірінші бөлігінің 1), 3), 4), 6), 7), 9), 10), 13), 14) және 15) тармақшаларында көзделген құжаттар, сондай-ақ негіздейтін материалды қоса беріп, реттеліп көрсетілетін қызметтің сапасы мен сенімділігі көрсеткішінің және табиғи монополиялар субъектісі қызметінің тиімділік көрсеткішінің жобалары қоса беріледі.
13. Уәкілетті орган ведомствосы өтінімді алған күннен бастап жеті жұмыс күнінен кешіктірмей қоса берілетін есеп-қисап пен негіздейтін материалдың толықтығын осы Қағидалардың 12-тармағына сәйкестігіне тексереді және мекемені өтінімнің қарауға қабылданғаны немесе Заңның 15-бабының 11-тармағына сәйкес бас тарту себептерін көрсетіп, оны қабылдаудан бас тартылғаны туралы жазбаша хабардар етеді.
14. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі:
1) экономикалық негізділігін ескеріп, тарифте ескерілетін шығын түрі мен мөлшерін шектеуді;
2) тиісті салада қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде айқындалған шикізат, материал, отын, энергия болған кезде шығысының техникалық және технологиялық нормаларын, нормативтік техникалық шығынды, персоналдың нормативтік санын қолдануды.
Осы тармақшаның күші тарифтік реттеудің шығынды әдісінен тарифтік реттеудің ынталандыру әдісіне ауысқан жағдайда тарифті бекіту кезінде қолданылады;

8. Расчет экономически обоснованного тарифа на единицу услуги состоит из:
1) расчета затратной части тарифа на единицу услуги;
2) расчета доходной части тарифа на единицу услуги и рассчитывается по следующей формуле:
Д = Тз + Р,
где:
Д – доходная часть тарифа на единицу услуги;
Тз – затратная часть тарифа (затраты, приходящиеся на единицу услуги);
P – допустимый уровень прибыли, приходящийся на единицу услуги.
9. Расходы по оказываемым услугам включаются в затратную часть тарифов на услуги в соответствии с главой 10 настоящих Правил.
10. Формирование затратной части тарифа состоят из расходов по содержанию штата, отчисления от фонда оплаты труда, расходов на материалы, расходов по проведению ремонтов основных производственных фондов, расходов на содержание и обслуживание специальной автотранспортной техники, расходов на амортизацию, расходов на содержание и эксплуатацию основных производственных фондов, затраты на материалы, электроэнергию и топливо.
Параграф 2. Механизм расчета тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования
11. Тариф с применением стимулирующего метода тарифного регулирования утверждается уполномоченным органом сроком на пять и более лет с учетом показателей качества и надежности регулируемых услуг и показателей эффективности деятельности Учреждения.
12. При утверждении тарифа с применением стимулирующего метода тарифного регулирования к заявке прилагаются документы, предусмотренные подпунктами 1), 3), 4), 6), 7), 9), 10), 13), 14) и 15) части первой пункта 7 статьи 15 Закона, а также проекты показателей качества и надежности регулируемых услуг и показателей эффективности деятельности субъектов естественных монополий с приложением обосновывающих материалов.
13. Ведомство уполномоченного органа не позднее семи рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту прилагаемых расчетов и обосновывающих материалов на соответствие пункту 12 настоящих Правил и в письменном виде информирует Учреждение о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в ее принятии с указанием причин отказа в соответствии с пунктом 11 статьи 15 Закона.
14. Стимулирующий метод тарифного регулирования предусматривает:
1) ограничение видов и размеров затрат, учитываемых в тарифе, с учетом их экономической обоснованности;
2) применение технических и технологических норм расходов сырья, материалов, топлива, энергии при их наличии, нормативных технических потерь, нормативной численности персонала, определенных на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере).
Действие настоящего подпункта применяется при утверждении тарифа в случае перехода с затратного метода тарифного регулирования на стимулирующий метод тарифного регулирования;

3) бақыланатын және бақыланбайтын шығынды айқындауды;
4) бекітілген инвестициялық бағдарлама және бақыланбайтын шығын іс-шараларын орындамағаны үшін уақытша өтемдік тариф бекітуді;
5) реттеліп көрсетілетін қызмет сапасы мен сенімділік көрсеткішін айқындауды;
6) тозуды есептеудің тікелей әдісін қолдануды;
7) инвестициялық бағдарламаны бекітуді;
8) инвестицияланған капиталды қайтаруды және инвестицияланған капитал кірістілігінің нормаларын, сондай-ақ мекеме активтерінің баланстық құнын және уәкілетті орган айқындаған әдіс бойынша есептелген пайда мөлшерлемесін ескеріп, пайданы айқындауды;
9) мекеме қызметінің тиімділік көрсеткішін айқындауды көздейді.
15. Мекеменің болжамды тарифтік кірісі мынадай формула бойынша айқындалады:
ТКәқ = Шәқбақн + Шәқбақбн + ЖКДәқинвест + ЖКДәқсапа,
мұнда:
ТКДәқ – мекеменің қызмет көрсетуге болжамды тарифтік кірісі, теңге;
Шәқбақн – мекеменің көрсетілетін қызметтің жоспарлы көлеміне есептелген қызмет көрсетуден экономикалық негізделген жоспарлы бақыланатын жиынтық шығыны, теңге;
Шәқбақбн – мекеменің көрсетілетін қызметтің жоспарлы көлеміне есептелген қызмет көрсетуден экономикалық негізделген жоспарлы бақыланбайтын жиынтық шығыны, теңге;
ЖКДәқинвест – инвестициялық бағдарламаны іске асыруға бағытталатын қызмет көрсетуден жол берілетін пайда деңгейі, теңге;
ЖКДәқсапа – мекеме реттелiп көрсетiлетiн қызмет сапасын, сенiмдiлiгiн және қызметiнiң тиiмдiлiгiн арттыруға бағытталатын қызмет көрсетуден жол берiлетін пайда деңгейi, теңге.
16. Көрсетілетін қызметке жол берілетін пайда деңгейі осы Қағидалардың 11-тарауына сәйкес айқындалады.
17. Көрсетілетін қызмет бойынша шығыс осы Қағидалардың 10 және 13-тарауларына сәйкес көрсетілетін қызметке тарифтің шығынды бөлігіне енгізіледі.
3-параграф. Тарифті индекстеу әдісін қолданып, есептеу тетігі
18. Тариф индекстеу әдісі қолданылып, Заңның 18-бабының талаптарына сәйкес белгіленеді.
19. Тарифті индекстеу деңгейін уәкілетті орган жыл сайын күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі айдан кешіктірмей Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму параметрін ескеріп айқындайды.
20. Тарифті индекстеу деңгейін айқындау Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырысында болжамды тиісті бес жылдық кезеңге мақұлданған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көзделген пайызбен инфляция деңгейі туралы деректер негізінде жүзеге асырылады.
21. Индекстеу деңгейі ретінде алдағы күнтізбелік жылға инфляция деңгейінің орташа мәні (%) қабылданады және ол Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына кіретін өзгерістерді ескеріп түзетіледі.

3) определение контролируемых и неконтролируемых затрат;
4) утверждение временного компенсирующего тарифа за неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы и неконтролируемых затрат;
5) определение показателей качества и надежности регулируемых услуг;
6) применение прямолинейного метода начисления износа;
7) утверждение инвестиционной программы;
8) определение прибыли с учетом возврата инвестированного капитала и норм доходности инвестированного капитала, а также балансовой стоимости активов Учреждения и ставки прибыли, рассчитанной по методу, определенному уполномоченным органом;
9) определение показателей эффективности деятельности Учреждения.
15. Прогнозируемый тарифный доход Учреждения, определяется по формуле:
ТДуа = Зуаконт + Зуанеконт + ДУПуаинвест + ДУПуакачест,
где:
ТДуа – прогнозируемый тарифный доход Учреждения на оказание услуги, тенге;
Зуаконт – суммарные экономически обоснованные плановые контролируемые затраты Учреждения от оказания услуг, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
Зуанеконт – суммарные экономически обоснованные плановые неконтролируемые затраты Учреждения от оказания услуг, рассчитанные на плановый объем услуг, тенге;
ДУПуаинвест – допустимый уровень прибыли от оказания услуг, направляемый на реализацию инвестиционной программы, тенге;
ДУПуакачест – допустимый уровень прибыли от оказания услуг, направляемый на повышение качества, надежности регулируемых услуг и эффективности деятельности Учреждения, тенге.
16. Допустимый уровень прибыли на услуги определяется в соответствии с главой 11 настоящих Правил.
17. Расходы по оказываемым услугам включаются в затратную часть тарифов на услуги в соответствии с главами 10 и 13 настоящих Правил.
Параграф 3. Механизм расчета тарифов с применением метода индексации
18. Тариф с применением метода индексации устанавливается в соответствии с требованиями статьи 18 Закона.
19. Уровень индексации тарифа определяется уполномоченным органом ежегодно не позднее чем за два месяца до начала календарного года с учетом параметров социально-экономического развития Республики Казахстан.
20. Определение уровня индексации тарифа осуществляется на основании данных об уровне инфляции в процентах, предусмотренных Прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан, одобренного на заседании Правительства Республики Казахстан на соответствующий пятилетний прогнозный период.
21. В качестве уровня индексации принимается среднее значение уровня инфляции на предстоящий календарный год (%) и корректирует его с учетом изменений, вносимых в Прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан.

22. Индекстеу деңгейін белгілеу туралы шешім күнтізбелік жыл басталғанға дейін 2 (екі) айдан кешіктірмей өз интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымында орналастырылады.
23. Әлеуеті төмен мекеменің тарифін индекстеу 12 (он екі) айда бір реттен сиретпей жүргізіледі.
Әлеуеті төмен мекемесіне кірісі күнтізбелік бір жылда мекеменің барлық реттеліп көрсетілетін қызметінен түсетін кірістің 5 пайызынан аспайтын ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызмет бойынша мекемесі де жатады.
24. Тарифті индекстеу әдісімен есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Т = Тбек × Динд (1),
мұнда: Т – индекстеу әдісімен айқындалатын тариф;
Тбек – бекітілген тариф;
Динд – осы Қағидалардың 14-тармағына сәйкес айқындалған индекстеу деңгейі.
3-тарау. Мекеменің уақытша өтемдік тарифін бекіту тәртібі
1-параграф. Уақытша өтемдік тарифті бекіту негізі мен тетігі
25. Уақытша өтемдік тарифті бекіту негізі:
1) Заңға сәйкес бекітілген тарифтің асып кетуі;
2) амортизациялық аударым қаражатын мақсатты пайдаланбау;
3) мынадай жағдайды қоспағанда, тарифте ескерілген бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындамау :
бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыруға бекітілген тарифтік сметада көзделген қаражаттың толық алынбауына әкелген көлемнің азаюы. Бұл ретте бекітілген инвестициялық бағдарламаның іс-шараларын орындамаудың жалпы сомасынан көлемнің азаюына мөлшерлес толық алынбаған кіріс сомасы алып тасталады, негізделмеген кірістің қалған сомасына уәкілетті орган уақытша өтемдік тарифті енгізеді;
өткізілген конкурстық (тендерлік) рәсім нәтижесі бойынша қалыптасқан ақшаның үнемделуі;
анағұрлым тиімді әдістер мен технологияны енгізуге байланысты шығынның үнемделуі;
4) мынадай жағдайды қоспағанда, бекітілген тарифтік смета шығыны құжаттарының бекітілген тарифтік сметада көзделген мөлшердің 5 пайыздан астамын орындамау:
анағұрлым тиімді әдістер мен технологияны қолдануға, энергия аудитінің немесе экспресс-энергия аудитінің қорытындысы бойынша әзірленген энергия үнемдеу және энергия тиімділігін арттыру жөніндегі іс-шаралар жоспарын іске асыруға, нормативтік техникалық шығынды азайту жөніндегі іс-шараларды жүргізуге байланысты шығынның үнемделуі;
табиғи монополия субъектісіне байланысты емес себептер бойынша реттеліп көрсетілетін қызмет көлемінің азаюына байланысты шығынның үнемделуі. Бұл ретте бекітілген тарифтік сметаны орындамаудың жалпы сомасынан көлемнің азаюына мөлшерлес толық алынбаған кіріс сомасы алып тасталады, негізделмеген кірістің қалған сомасына уәкілетті орган уақытша өтемдік тарифті енгізеді;
өткізілген конкурстық (тендерлік) рәсім нәтижесі бойынша қалыптасқан ақшаның үнемделуі.

22. Решение об установлении уровня индексации размещается на своем интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, не позднее чем за 2 (два) месяца до начала календарного года.
23. Индексация тарифов Учреждения малой мощности производится не чаще одного раза в 12 (двенадцать) месяцев.
К Учреждению малой мощности относится Учреждение по предоставляемой регулируемой услуге, доход от которой не превышает 5 процентов дохода от всех регулируемых услуг Учреждения за один календарный год.
24. Расчет тарифа методом индексация производится по формуле:
Т = Т утв × У инд (1),
где: Т – тариф определяемый методом индексации;
Т утв – тариф утвержденный;
У инд – уровень индексации, определенный в соответствии с пунктом 21 настоящих Правил.
Глава 3. Порядок утверждения временного компенсирующего тарифа Учреждения
Параграф 1. Основание и механизм утверждения временного компенсирующего тарифа
25. Основаниями утверждения временного компенсирующего тарифа являются:
1) превышение тарифа, утвержденного в соответствии с Законом;
2) нецелевое использование средств амортизационных отчислений;
3) неисполнение мероприятий утвержденной инвестиционной программы, учтенных в тарифе, за исключением следующих случаев;
снижения объемов, повлекших недополучение средств, предусмотренных в утвержденной тарифной смете на реализацию утвержденной инвестиционной программы. При этом из общей суммы неисполнения мероприятий утвержденной инвестиционной программы исключается сумма недополученного дохода, соразмерная снижению объемов, на оставшуюся сумму необоснованного дохода уполномоченным органом вводится временный компенсирующий тариф;
экономии денег, сложившейся по результатам проведенных конкурсных (тендерных) процедур;
экономии затрат в связи с введением более эффективных методов и технологий;
4) неисполнение статей затрат утвержденной тарифной сметы более чем на 5 процентов от размеров, предусмотренных утвержденной тарифной сметой, за исключением следующих случаев:
экономии затрат в связи с применением более эффективных методов и технологий, реализацией плана мероприятий по энергосбережению и повышению энергоэффективности, разработанного по итогам энергоаудита или экспресс-энергоаудита, проведением мероприятий по снижению нормативных технических потерь;
экономии затрат в связи со снижением объемов регулируемых услуг по причинам, не зависящим от субъекта естественной монополии. При этом из общей суммы неисполнения утвержденной тарифной сметы исключается сумма недополученного дохода, соразмерная снижению объемов, на оставшуюся сумму необоснованного дохода уполномоченным органом вводится временный компенсирующий тариф;
экономии денег, сложившейся по результатам проведенных конкурсных (тендерных) процедур.

26. Уақытша өтемдік тариф:
1) мекеменің қызметін тексеру;
2) мекеме ұсынатын бекітілген тарифтік сметаны орындау туралы есепті жыл сайын талдау нәтижесі бойынша бекітіледі.
27. Уақытша өтемдiк тариф шешiм қабылданған күндегі Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң базалық мөлшерлемесі ескерiліп бекiтiледi.
28. Уақытша өтемдік тариф мекеме тұтынушыларға негізсіз алған кірісін, оның ішінде сот шешімі бойынша толық өтеген жағдайда қолданылмайды.
29. Уақытша өтемдік тарифті енгізу тексерілген айдан кейінгі екінші айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
30. Мекеме уақытша өтемдік тарифті бекіту туралы ақпаратты тұтынушыға ол қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын жеткізеді.
31. Мекеменің реттеліп көрсетілетін қызметіне уақытша өтемдік тариф бекіту туралы шешім уәкілетті органның бұйрығымен ресімделеді. Қабылданған шешім туралы ақпарат уәкілетті органның интернет-ресурсында орналастырылады.
32. Уақытша өтемдік тариф қолданылатын кезеңде мекеме Заңда көзделген жағдайда тарифті бекіту үшін өтініммен уәкілетті орган ведомствосына жүгінеді.
2-параграф. Уақытша өтемдік тариф мөлшерін есептеу
33. Осы Қағидалардың 25-тармағында көзделген негіздер болған кезде уәкілетті орган ведомствосы нақты реттеліп көрсетілген қызмет ауқымын және мекеме жол берген бұзушылық кезеңінде нақты алынған кірісті айқындайды.
34. Мекеме жол берген бұзушылық кезеңі болып:
1) осы Қағидалардың 25-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда – мекеме уәкілетті орган бекіткен тарифтен асатын құн бойынша төлем алған кезең;
2) осы Қағидалардың 25-тармағының 2), 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайда – уәкілетті орган ведомствосы мекеменің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифтік сметаны бекіткен жыл саналады.
35. Осы Қағидалардың 25-тармағының 1) тармақшасында көзделген жағдайда негізсіз алынған кіріс (НЗК1) мынадай формула бойынша айқындалады:
НЗК1 = (Т1 – Т) × V1,
мұнда:
Қ1 – мекеме іс жүзінде қолданған көрсетілетін қызмет құны, теңге;
T – шешім қабылданған күні уәкілетті орган бекіткен тариф, теңге;
V1 – бұзушылыққа жол берілген кезеңде мекеме нақты көрсеткен реттелген қызмет көлемі.
36. Осы Қағидалардың 25-тармағының 2) тармақшасында көзделген жағдайда негізсіз алынған кіріс (НЗК2) мынадай формула бойынша айқындалады:
НЗК2 = Ан.,
мұнда:
Ан. – бекітілген тарифте және (немесе) тарифтік сметада амортизациялық аударым қаражаты есебінен көзделген, мекеме реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынуда пайдаланылатын тіркелген активке капитал салымымен және тартылған кредиттік ресурс бойынша негізгі борышты қайтарумен байланысты емес мақсатқа жұмсаған қаражат, теңге.

26. Временный компенсирующий тариф утверждается по результатам:
1) проверки деятельности Учреждения;
2) ежегодного анализа отчетов об исполнении утвержденной тарифной сметы, представляемой Учреждением.
27. Временный компенсирующий тариф утверждается с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения.
28. Временный компенсирующий тариф не применяется в случае полного возмещения Учреждением необоснованно полученного им дохода потребителям, в том числе по решению суда.
29. Введение временного компенсирующего тарифа осуществляется с первого числа второго месяца, следующего за месяцем проведения проверки.
30. Учреждение доводит до сведения потребителя информацию об утверждении временного компенсирующего тарифа не позднее, чем за 30 (тридцать) календарных дней до введения его в действие.
31. Решение об утверждении временного компенсирующего тарифа на регулируемые услуги Учреждения оформляется приказом уполномоченного органа. Информация о принятом решении размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа.
32. В период действия временного компенсирующего тарифа, в случаях, предусмотренных Законом, для утверждения тарифа Учреждение с заявкой обращается в ведомство уполномоченного органа.
Параграф 2. Расчет размера временного компенсирующего тарифа
33. При наличии оснований, предусмотренных пунктом 25 настоящих Правил, ведомство уполномоченного органа определяет объем фактически оказанных регулируемых услуг и фактически полученные доходы за период допущенных Учреждением нарушений.
34. Периодом допущенных Учреждением нарушений считается в случае, предусмотренном:
1) подпунктом 1) пункта 25 настоящих Правил – период, в течение которого Учреждение взимала оплату по стоимости, превышающей тариф, утвержденный уполномоченным органом;
2) подпунктами 2), 3) и 4) пункта 25 настоящих Правил – год, на который ведомством уполномоченного органа утверждена тарифная смета на регулируемые услуги Учреждения.
35. В случае, предусмотренном подпунктом 1) пункта 25 настоящих Правил, необоснованно полученный доход (НД1) определяется по формуле:
НД1 = (Т1 – Т) × V1,
где:
T1 – фактически применявшаяся Учреждением стоимость оказываемых услуг, тенге;
T – тариф, утвержденный уполномоченным органом на день принятия решения, тенге;
V1 – объем фактически оказанных Учреждением регулируемых услуг за период, в котором допущены нарушения.
36. В случае, предусмотренном подпунктом 2) пункта 25 настоящих Правил, необоснованно полученный доход (НД2) определяется по формуле:
НД2 = Ан.,
где:
Ан. – средства, предусмотренные в утвержденном тарифе и (или) тарифной смете за счет средств амортизационных отчислений, направленные Учреждением на цели, не связанные с капиталовложениями в фиксированные активы, используемые в предоставлении регулируемых услуг, и возвратом основного долга по привлеченным кредитным ресурсам, тенге.

37. Осы Қағидалардың 25-тармағының 3) тармақшасында көзделген жағдайда негізсіз алынған кіріс (НЗК3) мынадай формула бойынша айқындалады::
НЗК3 = ∑ИПi,
мұнда:
ИПi – тарифті бекіту кезінде ескерілген инвестициялық бағдарламаның толық немесе ішінара орындалмаған i. іс-шарасын іске асыруға инвестициялық бағдарламада көзделген шығын, теңге.
38. Осы Қағидалардың 25-тармағының 4) тармақшасында көзделген жағдайда негізсіз алынған кіріс (НЗК4) мынадай формула бойынша айқындалады:
НЗК4 = ∑ Зi,
мұнда:
Зi – бекітілген тарифтік сметада ескерілген шығынмен салыстырғанда 5 пайыздан асатын i. құжаты бойынша шығынның толық игерілмеуі, теңге.
39. Негізсіз алынған кіріс сомасы (НЗК) мынадай формула бойынша айқындалады:
НЗК = НЗК1 + НЗК2 + НЗК3 + НЗК4 + НЗКбек. – НЗКөтелг.,
мұнда:
НЗКбек. – қолданыстағы уақытша өтемдік тарифті бекіту кезінде ескерілген негізсіз алынған кіріс, теңге;
НЗКөтелг. – шешім қабылданған күні өтелген негізсіз алынған кіріс, теңге.
40. Негiзсiз алынған кірістің түпкiлiктi сомасы (НЗКк) шешiм қабылданған күні Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкiнiң базалық мөлшерлемесі ескерiліп, мынадай формула бойынша айқындалады:
НЗКк = НЗК × (100 + к), мұнда 100
НЗКк – базалық мөлшерлемені ескеріп, негізсіз алынған кіріс сомасы, теңгемен;
НЗК – осы Қағидалардың 20-тармағында көзделген бұзушылық түрі бойынша негізсіз алынған кірістің жалпы сомасы;
к – шешім қабылданған күні Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі, %.
41. Уақытша өтемдік тариф бір жылға мынадай формула бойынша айқындалады:
Төтемд. = (TV × V – НЗКк)/V
мұнда:
Төтемд. – уақытша өтемдік тариф, теңге;
Vжыл – бекітілген тарифтік сметада ескерілген уақытша өтемдік тариф енгізілген кезеңге реттеліп көрсетілетін қызметтің жылдық көлемі.
4-тарау. Тарифті саралау тәртібі
1-параграф. Мекеменің сараланған тарифті есептеу тетігі
42. Индекстеу әдісін қоспағанда, осы Қағидаларға сәйкес тарифтік реттеу әдісін ескеріп, мекеме тарифін есептеу тетігіне сәйкес есептелген тариф тұрақты және тұрақты емес рейсті жүзеге асыратын тұтынушылар тобы үшін сараланады және әрбір топ үшін уәкілетті орган жеке бекітеді.
Сараланған тариф мынадай формула бойынша айқындалады:
1) тұрақты рейсті орындайтын тұтынушылар үшін (Ттұр):
Ттұр = Тқолд.рет × k,
мұнда:
Тқолд.рет – тұрақты рейс үшін мекеменің реттеліп көрсетілетін қызметіне қолданыстағы тариф;
k – Қазақстан Республикасының ішкі нарығында тариф белгілеудің әлеуметтік-экономикалық факторы негізінде айқындалған тұрақты рейс үшін мекеменің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифтің өзгеру коэффициенті;

37. В случае, предусмотренном подпунктом 3) пункта 25 настоящих Правил, необоснованно полученный доход (НД3) определяется по формуле:
НД3 = ∑ИПi,
где:
ИПi – затраты, предусмотренные в инвестиционной программе, на реализацию полностью или частично неисполненного i.-го мероприятия инвестиционной программы, учтенные при утверждении тарифов, тенге.
38. В случае, предусмотренном подпунктом 4) пункта 25 настоящих Правил, необоснованно полученный доход (НД4) определяется по формуле:
НД4 = ∑ Зi.
где:
Зi – недоосвоение затрат по i - ой статье превышающее 5 процентов по сравнению с затратами, учтенными в утвержденной тарифной смете, тенге.
39. Сумма необоснованно полученного дохода (НД) определяется по формуле:
НД = НД1 + НД2 + НД3 + НД4 + НДутв. - НДвозм.,
где:
НДутв. – необоснованно полученный доход, учтенный при утверждении действующего временного компенсирующего тарифа, тенге;
НДвозм. – необоснованно полученный доход, возмещенный на день принятия решения, тенге.
40. Окончательная сумма необоснованно полученного дохода (НДк) определяется с учетом базовой ставки Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения по формуле:
НДк = НД × (100 + к), где 100
НДк – сумма необоснованно полученного дохода с учетом базовой ставки, в тенге;
НД – общая сумма необоснованно полученного дохода по видам нарушений, предусмотренных пунктом 25 настоящих Правил;
к – базовая ставка Национального Банка Республики Казахстан на день принятия решения, в %.
41. Временный компенсирующий тариф определяется на год по следующей формуле:
Ткомп. = (TV × V – НДк)/V
где:
Ткомп. – временный компенсирующий тариф, тенге;
Vгод – годовой объем регулируемых услуг на период введения временного компенсирующего тарифа, учтенный в утвержденной тарифной смете.
Глава 4. Порядок дифференциации тарифа
Параграф 1. Механизм расчета дифференцированных тарифов Учреждением
42. Тариф, рассчитанный в соответствии с механизмом расчета тарифов Учреждения с учетом методов тарифного регулирования согласно настоящим Правилам, за исключением метода индексации, дифференцируется для групп потребителей, осуществляющих регулярные и нерегулярные рейсы, и утверждается уполномоченным органом отдельно для каждой группы.
Дифференцированные тарифы определяются по формулам:
1) для потребителей, выполняющих регулярные рейсы (Трег):
Трег = Тдейст.рег × k,
где:
Тдейст.рег – действующий тариф на регулируемые услуги Учреждения для регулярных рейсов;
k – коэффициент изменения тарифа на регулируемые услуги Учреждения для регулярных рейсов, определенный на основании социально-экономических факторов тарифообразования на внутреннем рынке Республики Казахстан;

2) тұрақты емес рейсті орындайтын тұтынушылар үшін (Ттұрем):
Ттұрем = (Т × V – Ттұрем × Vтұр)/Vтұрем,
мұнда:
Т – осы Қағидаларға сәйкес тарифтік реттеу әдісін ескеріп, мекеме тарифін есептеу тетігіне сәйкес айқындалған мекеменің реттеліп көрсетілетін қызметіне тариф;
V – реттеліп көрсетілетін қызметтің жоспарланған жылдық көлемі;
Ттұр – тұрақты рейс үшін мекеменің реттеліп көрсетілетін қызметіне тариф;
Vтұр – тұрақты рейс бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтің жоспарланған жылдық көлемі;
Vтұрем – тұрақты емес рейс бойынша реттеліп көрсетілетін қызметтің жоспарланған жылдық көлемі.
5-тарау. Тарифті жеңілдетілген тәртіппен бекіту тәртібі
1-параграф. Тарифті бекітудің және қолданысқа енгізудің жеңілдетілген тәртібі
43. Тарифті жеңілдетілген тәртіппен бекіту өтінім беру және оны қарау, мынадай:
1) алғаш құрылған;
2) жаңа реттелетін қызметті (жаңа реттелетін қызметтерді) көрсететін;
3) егер қолданыстағы тариф объект және (немесе) учаске бойынша бөлек бекітілсе, жаңа объектілерді және (немесе) учаскелерді сатып алған (салған) жағдайда;
4) қуаты аз мекеменің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті бекіту және қолданысқа енгізу тәртібін айқындайды.
44. Осы Қағидалардың 43-тармағында көрсетілген мекеме уәкілетті орган ведомствосына өтінім береді.
Өтінімге:
1) тариф және тарифтік смета жобасы;
2) персонал санының, тиісті салада қолданылатын үлгілік нормалар мен нормативтер негізінде шығарылған шикізат, материал, отын, энергия қажеттілігінің есебі;
3) негізгі өндірістік қорды жұмыс жағдайында ұстау үшін қажетті шығын сметасының жобасы;
4) жол берілген пайда деңгейінің есебі қоса беріледі.
45. Уәкілетті орган ведомствосы өтінімді алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күнінен кешіктірмей қоса беріліп отырған есеп-қисаптың және негіздейтін материалдың осы Қағидалардың 44-тармағына толық сәйкестігін тексереді және осы Қағидалардың 46-тармағына сәйкес өтінімді қарауға қабылдағаны туралы немесе бас тарту себептерін көрсетіп, оны қабылдаудан бас тартылғаны туралы жазбаша түрде хабардар етеді.
46. Өтінімді қабылдаудан бас тарту негізі мыналар болып табылады:
1) осы Қағидалардың 44-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбау;
2) ұсынылған құжаттардың Заңның 15-бабы 7-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
3) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу.
47. Уәкілетті орган ведомствосы тариф бекітілгенге дейін күнтізбелік он күн бұрын мерзімде жеңілдетілген тәртіппен жария тыңдау жүргізеді.
48. Тарифті және тарифтік сметаны бекіту туралы шешім уәкілетті органның бұйрығы түрінде ресімделеді. Бекітілген тарифті уәкілетті орган ведомствосы оларды бекіту туралы шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырады.

2) для потребителей, выполняющих нерегулярные рейсы (Тнерег):
Тнерег = (Т × V – Трег × Vрег)/Vнерег,
где:
Т – тариф на регулируемые услуги Учреждения, определенный в соответствии с механизмом расчета тарифов Учреждения с учетом методов тарифного регулирования согласно настоящим Правилам;
V – планируемый годовой объем регулируемой услуги;
Трег – тариф на регулируемые услуги Учреждения для регулярных рейсов;
Vрег – планируемый годовой объем регулируемой услуги по регулярным рейсам;
Vнерег – планируемый годовой объем регулируемой услуги по нерегулярным рейсам.
Глава 5. Порядок утверждения тарифа в упрощенном порядке
Параграф 1. Упрощенный порядок утверждения и введения в действие тарифа
43. Утверждение тарифов в упрощенном порядке определяет порядок представления и рассмотрения заявки, утверждения и введения в действие тарифа на регулируемые услуги Учреждения:
1) созданного впервые;
2) оказывающего новую регулируемую услугу (новые регулируемые услуги);
3) в случае приобретения (строительства) новых объектов и (или) участков, если действующий тариф утвержден раздельно по объектам и (или) участкам;
4) малой мощности.
44. Учреждение, указанное в пункте 43 настоящих Правил, представляет заявку в ведомство уполномоченного органа.
К заявке прилагаются:
1) проект тарифа и тарифной сметы;
2) расчеты численности персонала, потребности сырья, материалов, топлива, энергии, произведенные на основе типовых норм и нормативов, действующих в соответствующей отрасли (сфере);
3) проект сметы затрат, необходимых для поддержания основных производственных фондов в рабочем состоянии;
4) расчет допустимого уровня прибыли.
45. Ведомство уполномоченного органа не позднее 7 (семи) рабочих дней со дня получения заявки проверяет полноту прилагаемых расчетов и обосновывающих материалов на соответствие пункту 44 настоящих Правил и в письменном виде информирует о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в ее принятии с указанием причин отказа в соответствии с пунктом 46 настоящих Правил.
46. Основаниями отказа в принятии заявки являются:
1) непредставление документов, указанных в пункте 44 настоящих Правил;
2) несоответствие представленных документов требованиям пункта 7 статьи 15 Закона;
3) отнесение к коммерческой тайне сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.
47. Ведомство уполномоченного органа в срок не позднее чем за десять календарных дней до утверждения тарифа в упрощенном порядке проводит публичные слушания.
48. Решение об утверждении тарифа и тарифной сметы оформляется в виде приказа уполномоченного органа. Утвержденный тариф, ведомством уполномоченного органа размещает на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее пяти рабочих дней после принятия решения об их утверждении.

49. Жеңілдетілген тәртіппен бекітілген тарифтің қолданыс мерзімі он екі айдан аспайды.
50. Тарифті қолданысқа енгізу тариф бекітілген айдан кейінгі айдың бірінші күнінен бастап жүзеге асырылады.
2-параграф. Бекітілген тарифтік сметаны өзгерту тәртібі
51. Мекеме уәкілетті органға ағымдағы күнтізбелік жылдың 1 қарашасына дейін тарифті көтермей бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы өтінішпен жүгінеді.
52. Мекеме бекітілген тарифтік сметаны өзгерту туралы ұсыныспен жүгінген кезде уәкілетті органға өзгерістер ескерілген тарифтік смета жобасын және бекітілген тарифтік сметаға өзгеріс енгізуді негіздейтін материалды ұсынады.
6-тарау. Инвестициялық бағдарламаны бекіту және өзгерту тәртібі
1-параграф. Инвестициялық бағдарламаны қарау және бекіту тәртібі
53. Инвестициялық бағдарламаны бекіту және өзгерту тәртібі:
1) тариф және тарифтік смета жобасын бекітуге өтінім беру;
2) инвестициялық бағдарламаны қарау және бекіту;
3) жоспарланған инвестициялық бағдарлама бекітілген кезде оны өзгерту;
4) бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту кезеңін көздейді.
54. Мекеменің инвестициялық бағдарламасы:
1) қолданыстағы активті кеңейтуге, жаңғыртуға, реконструкциялауға, жаңартуға, реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынудың технологиялық циклінде тікелей пайдаланылатын жаңа актив құруға;
2) энергияны үнемдеуді қамтамасыз етуге және энергия тиімділігін арттыруға;
3) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызмет сапасын арттыруға бағытталған Қазақстан Республикасының Қарулы Күштерін дамыту басымдығы және Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық көрсеткіші ескеріліп әзірленеді.
55. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны іске асыру және оны іске асыру үшін тартылған қарыз қаражатын қайтару:
1) тарифте ескерілген пайда мен амортизациялық аударым есебінен;
2) Қазақстан Республикасының заңнамасында тыйым салынбаған өзге де көздер есебінен жүзеге асырылады.
56. Инвестициялық бағдарламаны бекіту үшін мекеме уәкілетті органға еркін нысанда:
1) сатып алынатын негізгі құралдардың, құрылыс-монтаждау жұмысының құнын көрсетіп, бағалар деңгейін салыстырмалы талдауды, оның ішінде осындай жұмыс қажеттілігін құжаттамалық техникалық растауды, жиынтық сметалық есепті, объектілік, жергілікті және ресурстық сметаны әрбір объект бойынша жеке-жеке қоса беріп, инвестициялық бағдарламаны іске асыруға инвестициялық шығын туралы ақпарат, бизнес-жоспар, прайс-парақ, шарт көшірмесі, белгіленген тәртіппен сараптамадан өткен жобалау-сметалық құжаттама;

49. Срок действия тарифа, утвержденного в упрощенном порядке не превышает двенадцати месяцев.
50. Введение в действие тарифа осуществляется с первого числа месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа.
Параграф 2. Порядок изменения утвержденной тарифной сметы
51. Учреждение обращается в уполномоченный орган с заявлением об изменении утвержденной тарифной сметы без повышения тарифа до 1 ноября текущего календарного года.
52. При обращении с предложением об изменении утвержденной тарифной сметы Учреждение представляет в уполномоченный орган проект тарифной сметы с учетом изменений и материалы, обосновывающие внесение изменений в утвержденную тарифную смету.
Глава 6. Порядок утверждения инвестиционной программы и ее изменения
Параграф 1. Порядок рассмотрения и утверждения инвестиционной программы
53. Порядок утверждения инвестиционной программы и ее изменения предусматривает следующие этапы:
1) предоставление заявки на утверждение проектов тарифов и тарифных смет;
2) рассмотрение и утверждение инвестиционной программы;
3) изменение планируемой инвестиционной программы при ее утверждении;
4) изменение утвержденной инвестиционной программы.
54. Инвестиционная программа Учреждения разрабатывается с учетом приоритетов развития Вооруженных Сил Республики Казахстан и социально-экономических показателей Республики Казахстан, направленные на:
1) расширение, модернизацию, реконструкцию, обновление действующих активов, создание новых активов, непосредственно используемых в технологическом цикле предоставления регулируемых услуг;
2) обеспечение энергосбережения и повышение энергоэффективности;
3) повышение качества предоставляемых регулируемых услуг.
55. Реализация утвержденной инвестиционной программы и возврат заемных средств, привлеченных для ее реализации, осуществляются:
1) за счет прибыли и амортизационных отчислений, учтенных в тарифе;
2) за счет иных источников, не запрещенных законодательством Республики Казахстан.
56. Для утверждения инвестиционной программы Учреждение представляет в уполномоченный орган заявку в произвольной форме с приложением:
1) информации об инвестиционных затратах на реализацию инвестиционной программы с указанием стоимости приобретаемых основных средств, строительно-монтажных работ с приложением сравнительного анализа уровня цен, в том числе документального технического подтверждения необходимости проведения таких работ, сводных сметных расчетов, объектных, локальных и ресурсных смет отдельно по каждому объекту, бизнес-план, прайс-листы, копии договоров, проектно-сметная документация, прошедшая экспертизу в установленном порядке;

2) қаржыландырудың, оның ішінде қарыз ресурсының болжамды көлемі мен алдын ала шартын растайтын құжаттар (қарыз қаражаты бойынша сыйақы, қаржыландыру кезеңі, комиссиялық төлем, қарыз қаражатын қайтару мерзімі мен шарттары) немесе қарыз қаражатын пайдаланбаудың экономикалық орындылығын есептеу (оның ішінде шығынды, нормативтік шығынды одан әрі азайту мүмкін еместігін растап), егер табиғи монополия субъектісі жоспарланып отырған инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қарыз қаражатын тартуды жоспарламаған жағдайда;
3) егер оларды іске асыру үшін республикалық, жергілікті бюджеттен қаражат бөлінетін немесе Қазақстан Республикасы Үкіметінің кепілдігімен кредит (инвестиция) тартылатын жағдайда инвестициялық бағдарламаны қаржыландыру көлемі мен шарттарын растайтын құжаттар;
4) мекеме жоспарлаған инвестициялық бағдарламаның реттеліп көрсетілетін қызметке тариф және тарифтік смета жобасын қоса беріп, оны іске асыру кезеңінде оның тарифіне ықпал ету болжамы қоса берілген өтінімді береді.
57. Мекеме инвестициялық бағдарламаны бекіту үшін уәкілетті органға береді.
58. Инвестициялық бағдарлама жобасын қарау кезінде:
1) осы Қағидалардың 54-тармағында көзделген талаптарға сәйкес келмейтін;
2) қаржыландыру көзімен қамтамасыз етілмеген;
3) негіздейтін құжаттармен расталмаған іс-шаралар алып тасталады.
Осы тармақтың бірінші бөлігіне сәйкес инвестициялық бағдарламаның барлық іс-шарасын алып тастау инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
59. Инвестициялық бағдарламаны бекітуден бас тарту тарифті бекітуден бас тарту үшін негіз болып табылады.
60. Инвестициялық бағдарлама тарифтің қолданыс мерзіміне бекітіледі.
61. Инвестициялық бағдарлама уәкілетті органның бұйрығымен бекітіледі.
62. Мекеменің бекітілген инвестициялық бағдарламасын уәкілетті орган ведомствосы шешім қабылданған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органның интернет-ресурсына орналастырады.
2-параграф. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту тәртібі
63. Мекеме тарифті көтермей бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішпен уәкілетті органға жүгінеді.
64. Бекітілген инвестициялық бағдарламаны өзгерту туралы өтінішке өзгеріс енгізудің орындылығын растайтын құжаттар қоса беріледі.
65. Уәкілетті орган мекеменің бекітілген инвестициялық бағдарламасын өзгерту туралы өтінішті осы Қағидалардың 63, 64-тармақтарында көзделген тәртіппен қарайды.

2) документов, подтверждающих прогнозный размер и предварительные условия финансирования, в том числе заемных ресурсов (вознаграждение по заемным средствам, период финансирования, комиссионные выплаты, сроки и условия возврата заемных средств) или расчета экономической целесообразности не использования заемных средств (в том числе с подтверждением невозможности дальнейшего снижения затрат, нормативных потерь), в случае, если субъектом естественной монополии не планируется привлечение заемных средств для реализации планируемой субъектом естественной монополии инвестиционной программы;
3) документов, подтверждающих размеры и условия финансирования инвестиционной программы в случае, если для их реализации выделяются средства из республиканского, местного бюджетов или привлекаются кредиты (инвестиции) под гарантии Правительства Республики Казахстан;
4) прогноза влияния планируемой Учреждением инвестиционной программы на его тарифы в период ее реализации, с приложением проекта тарифа и тарифной сметы на регулируемые услуги.
57. Инвестиционная программа для утверждения представляется Учреждением в уполномоченный орган.
58. При рассмотрении проекта инвестиционной программы исключаются мероприятия:
1) несоответствующие требованиям, предусмотренным пунктом 54 настоящих Правил;
2) необеспеченные источником финансирования;
3) неподтвержденные обосновывающими документами.
Исключение в соответствии с частью первой настоящего пункта всех мероприятий инвестиционной программы является основанием для отказа в утверждении инвестиционной программы.
59. Отказ в утверждении инвестиционной программы является основанием для отказа в утверждении тарифа.
60. Инвестиционная программа утверждается на срок действия тарифа.
61. Инвестиционная программа утверждается приказом уполномоченного органа.
62. Утвержденная инвестиционная программа Учреждения размещается ведомством уполномоченного органа на Интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее 5 (пяти) рабочих дней с момента принятия решения.
Параграф 2. Порядок изменения утвержденной инвестиционной программы
63. Учреждение обращается в уполномоченный орган с заявлением об изменении утвержденной инвестиционной программы без повышения тарифа.
64. К заявлению об изменении утвержденной инвестиционной программы прилагаются документы подтверждающие целесообразность внесение изменения.
65. Уполномоченный орган рассматривает заявление об изменении утвержденной инвестиционной программы Учреждения в порядке, предусмотренном пунктами 63, 64 настоящих Правил.

7-тарау. Тарифті жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты, оның ішінде концессия шарты негізінде айқындау тәртібі
1-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті қалыптастыру тәртібі
66. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тариф реттеліп көрсетілетін қызметті ұсыну үшін қажетті шығын құнынан төмен болмауға, сондай-ақ мемлекеттік әріптес және жеке әріптес салған инвестицияны қайтаруды және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты жобасының, оның ішінде концессиялық жобаның техникалық-экономикалық негіздемесіне сәйкес салынған инвестицияға кіріс деңгейін қамтамасыз етуге тиіс.
67. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша көрсететін реттелетін қызмет бірлігіне тариф мынадай кезең бойынша қалыптастырылады:
1) жылдық түсімді есептеу;
2) алдағы кезеңге мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызмет түрі бойынша жылдық көлемді айқындау;
3) жылдық түсімді реттеліп көрсетілетін қызмет түрі бойынша негіздеп бөлу арқылы тарифтің құндық негізін айқындау.
68. Тарифті қалыптастыру реттеліп көрсетілетін қызметтің әрбір түрі және жалпы өзге де қызмет бойынша кірістің жеке есебі, шығын мен тартылған актив негізінде жүзеге асырылады.
2-параграф. Жасалған мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты негізінде тарифті, оның ішінде концессия субъектісін бекіту тәртібі
69. Уәкілетті орган тарифті бекітуді:
1) мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі бастама танытқан;
2) уәкілетті орган бастама танытқан жағдайда жүргізеді.
70. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі тариф қолданысқа енгізілгенге дейін 90 (тоқсан) жұмыс күнінен кешіктірмей уәкілетті органға тарифті бекітуге өтінім береді.
71. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі үшін тарифті бекітуге өтінімге ортақ тәртіппен Заңның 15-бабының 7-тармағында көрсетілген құжаттар қоса беріледі.
72. Уәкілетті орган ведомствосы тарифті бекітуге өтінімді алған күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде материалдың толық берілуін тексереді және мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісін, оның ішінде концессия субъектісін өтінімнің қарауға қабылдағаны туралы немесе бас тарту себептері көрсетілген өтінімді қарауға қабылдаудан бас тартқаны туралы жазбаша хабардар етеді.

Глава 7. Порядок определения тарифа на основании заключенного договора государственно – частного партнерства, в том числе договора концессии
Параграф 1. Порядок формирования тарифов на регулируемые услуги субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии
66. Тарифы на регулируемые услуги субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии должны быть не ниже стоимости затрат, необходимых для предоставления регулируемых услуг, а также обеспечивать возврат вложенных инвестиций государственного партнера и частного партнера и уровень доходности на вложенные инвестиции в соответствии с технико-экономическим обоснованием проекта договора государственно-частного партнерства, в том числе концессионного проекта.
67. Тарифы на единицу регулируемых услуг, оказываемых субъектами государственно-частного партнерства, в том числе субъектами концессии по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии формируются по следующим этапам:
1) расчет годовой выручки;
2) определение годового объема по видам регулируемых услуг предоставляемых по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии, на предстоящий период;
3) определение стоимостной основы тарифов путем обоснованного распределения годовой выручки по видам оказываемых регулируемых услуг.
68. Формирование тарифов осуществляется на основании раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности.
Параграф 2. Порядок утверждения тарифов на основании заключенного договора государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии
69. Утверждение тарифов производится уполномоченным органом в следующих случаях:
1) по инициативе субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии;
2) по инициативе уполномоченного органа.
70. Субъект государственно-частного партнерства, в том числе субъект концессии не позднее, чем за 90 (девяносто) рабочих дней до введения в действие тарифов представляет заявку на утверждение тарифа в уполномоченный орган.
71. К заявке на утверждение тарифов для субъектов государственно-частного партнерства, в том числе субъектов концессии в общем порядке прилагаются документы, указанные в пункте 7 статьи 15 Закона.
72. Ведомство уполномоченного орган в течение 7 (семи) рабочих дней со дня получения заявки на утверждение тарифов проверяет полноту представленных материалов и в письменном виде уведомляет субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии о принятии заявки к рассмотрению или об отказе в принятии заявки к рассмотрению с приведением причин отказа.

73. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің өтінімін қарауға қабылдаудан бас тартуға негіз:
1) осы Қағидалардың 71-тармағында көрсетілген құжаттарды ұсынбау;
2) ұсынылған құжаттардың Заңның 15-бабы 7-тармағының талаптарына сәйкес келмеуі;
3) Заңның 25-бабының 7-тармағында көзделмеген мәліметтерді коммерциялық құпияға жатқызу болып табылады.
74. Уәкілетті орган ведомствосы мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі ұсынған өтінімді талдау негізінде тариф және тарифтік смета жобасына сараптама жүргізеді.
75. Уәкілетті орган ведомствосы жария тыңдау кезінде талқылауға мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессия субъектісі ұсынатын тариф жобасын өтінім ұсынылған күннен бастап кемінде күнтізбелік 30 (отыз) күн мерзімде, өтінім жеңілдетілген тәртіппен қаралған жағдайда күнтізбелік 10 (он) күн бұрын шығарады.
76. Тариф бекітілген айдан кейінгі екінші айдың 1-і (бірінші) күнінен ерте емес қолданысқа енгізіледі. Тариф жеңілдетілген тәртіппен бекітілген кезде тарифті қолданысқа енгізу тариф бекітілген айдан кейінгі айдың 1-і (бірінші) күнінен бастап жүзеге асырылады.
77. Уәкілетті орган жүргізілген сараптама нәтижесі бойынша оның қолданыс мерзімі көрсетілген тарифті бекіту туралы шешім қабылдайды. Тарифтің қолданыс мерзімі мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісі, оның ішінде концессионер инвестициялық бағдарламада және мемлекеттік-жекешелік әріптестік шартында, оның ішінде концессия шартында бекітілген іске асыру мерзімінен аспайтын кезеңге белгіленеді.
78. Уәкілетті органның мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісінің, оның ішінде концессия субъектісінің реттеліп көрсетілетін қызметіне тарифті бекіту туралы шешімі уәкілетті орган басшысының бұйрығымен ресімделеді және уәкілетті орган оны бекіту туралы шешім қабылданған күннен бастап күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей мемлекеттік-жекешелік әріптестік субъектісіне, оның ішінде концессия субъектісіне жібереді.
3-параграф. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша көрсетілетін тарифті есептеу тетігі
79. Мемлекеттік-жекешелік әріптестік шарты бойынша, оның ішінде концессия шарты бойынша көрсетілетін тарифтің шығынды бөлігін қалыптастыру осы Қағидалардың 10 және 14-тарауларына сәйкес жүзеге асырылады.
80. Реттеліп көрсетілетін қызметке тариф мынадай формула бойынша есептеледі:
Ti = (Түсi-ЖТүсi )/Vi,
мұнда:
Ti – реттеліп көрсетілетін қызметке тариф;
Түсi – жылдық түсім;
ЖТүсi – шығынды өтеу немесе бюджеттен кіріс алу көздері;
Vi – реттеліп көрсетілетін қызмет көлемі.

73. Основаниями отказа в принятии заявки субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии к рассмотрению являются:
1) непредставление документов, указанных в пункте 71 настоящих Правил;
2) несоответствие представленных документов требованиям пункта 7 статьи 15 Закона;
3) отнесение к коммерческой тайне сведений, не предусмотренных пунктом 7 статьи 25 Закона.
74. Ведомство уполномоченного органа проводит экспертизу проекта тарифов и тарифных смет на основе анализа представленных субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии заявок.
75. Ведомство уполномоченного органа выносит предлагаемый субъектом государственно-частного партнерства, в том числе субъектом концессии проект тарифов на обсуждение при проведении публичных слушаний в сроки не менее чем за 30 (тридцать) календарных дней, в случае рассмотрения заявки в упрощенном порядке – за 10 (десять) календарных дней со дня представления заявки.
76. Тариф вводится в действие не ранее 1 (первого) числа второго месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа. При утверждении тарифа в упрощенном порядке введение в действие тарифа, осуществляется с 1 (первого) числа месяца, следующего за месяцем утверждения тарифа.
77. Уполномоченный орган по результатам проведенной экспертизы принимает решение об утверждении тарифов с указанием срока его действия. Срок действия тарифа устанавливается на период, не превышающий срок реализации субъектом государственно-частного партнерства, в том числе концессионером, утвержденной инвестиционной программы и договора государственно-частного партнерства, в том числе договора концессии.
78. Решение уполномоченного органа об утверждении тарифов на регулируемые услуги субъекта государственно-частного партнерства, в том числе субъекта концессии оформляется приказом руководителя уполномоченного органа и направляется уполномоченным органом субъекту государственно-частного партнерства, в том числе субъекту концессии не позднее 5 (пяти) календарных дней со дня принятия решения о его утверждении.
Параграф 3. Механизм расчета тарифов, оказываемые по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии
79. Формирование затратной части тарифов оказываемые по договору государственно-частного партнерства, в том числе по договору концессии осуществляется в соответствии с главой 10 и 13 настоящих Правил.
80. Тариф на регулируемые услуги рассчитывается по формуле:
Ti = (Bi – ГВi)/Vi,
где:
Ti – тариф на регулируемые услуги;
Bi – годовая выручка;
ГВi – источники компенсации затрат или получения дохода из бюджета;
Vi – объем регулируемых услуг.

81. Жылдық түсім мынадай формула бойынша есептеледі:
Түсi= Шi+Кki,
мұнда:
i – реттеу кезеңінің есептік жылының нөмірі, i – 1, 2, 3...;
Шi – тарифке кіретін шығын, i бір жылға;
Кki – i бір жылға айқындалатын инвестицияланған меншік қаражатына кіріс.
8-тарау. Уақытша төмендетілетін коэффициентті бекіту тәртібі
82. Уақытша төмендетілетін коэффициент осы шараның мемлекет, әуе кемесін пайдаланушылар үшін экономикалық және/немесе әлеуметтік тиімділігін және орындылығын есептеу негізінде белгіленеді. Уақытша төмендетілетін коэффициентті бекітудің экономикалық тиімділігі мекеме, әуежай және әуе кемесін пайдаланушы көрсететін реттелетін қызмет және алатын кіріс көлемін ұлғайтумен айқындалады. Уақытша төмендетілетін коэффициентті бекітудің әлеуметтік тиімділігі әуе тасымалы мәселесінде мемлекеттік қолдау қажеттілігін ескеріп, тарифті реттеу мүмкіндігімен айқындалады.
83. Уақытша төмендетілетін коэффициент белгілі бір кезеңге өтінімде көрсетілген әуе кемесіне жерүсті қызмет көрсетудің реттелетін қызметін тұтынудың жоспарланған көлемі өткен жылдың ұқсас кезеңіндегі реттеліп көрсетілетін қызметті тұтынудың нақты көлеміне қарағанда асып кеткен кезде белгіленеді.
84. Уәкілетті орган ведомствосы әуе кемесін пайдаланушы берген негіздейтін құжаттардың сараптамасын ескеріп, мекеме, әуежай берген қорытынды негізінде өтінім қарауға алынған күннен бастап күнтізбелік 30 (отыз) күн ішінде шешім қабылдайды.
85. Уәкілетті орган ведомствосы мекеме, әуежай өкілдерінің, әуе кемесін пайдаланушылардың және тәуелсіз сарапшылардың қатысуымен уақытша төмендетілетін коэффициентті қолдану мәселелері бойынша кеңес өткізеді.
86. Жүргізілген сараптама қорытындысы бойынша уәкілетті орган уақытша төмендетілетін коэффициентті бекіту туралы не оны бекітуден бас тарту туралы шешім қабылдайды.
87. Уақытша төмендетілетін коэффициент айдың 1-і (бірінші) күнінен бастап белгілі бір кезеңге, бірақ бір жылдан аспайтын мерзімге қолданысқа енгізіледі.
88. Уақытша төмендетілетін коэффициентті бекітуді мекеменің өтінімі бойынша уәкілетті орган жүргізеді.
89. Уәкiлеттi орган уақытша төмендетілетін коэффициенттi бекiтудi мекеме орындылығы және қаржы-шаруашылық қызметiн талдау негiзделген өтiнiм берген кезде жүргiзедi. Өтінім еркін нысанда беріледі.
90. Уақытша төмендетілетін коэффициентті бекіту туралы шешім уәкілетті орган бірінші басшысының бұйрығы түрінде қабылданады.

81. Годовая выручка рассчитывается по формуле:
Bi = Pi + Дki,
где:
i – номер расчетного года периода регулирования, i-1,2,3…;
Pi – затраты включаемые в тариф, на год i;
Дki – доход на инвестированные собственные средства, определяемые на год i.
Глава 8. Порядок утверждения временного понижающего коэффициента
82. Временный понижающий коэффициент устанавливается на основе расчета экономической и/или социальной эффективности этой меры и ее целесообразности для государства, эксплуатантов воздушных судов. Экономическая эффективность утверждения временно понижающего коэффициента определяется увеличением объема оказываемых регулируемых услуг и получаемых доходов Учреждением, аэропортом и эксплуатантами воздушных судов. Социальная эффективность утверждения временно понижающего коэффициента определяется возможностью регулирования тарифа с учетом необходимости государственной поддержки в вопросах воздушных перевозок.
83. Временный понижающий коэффициент устанавливается при превышении планируемого объема потребления регулируемых услуг наземного обслуживания воздушных судов, указанный в заявке на определенный период, к фактическому объему потребления регулируемых услуг за аналогичный период предыдущего года.
84. Ведомство уполномоченного органа на основании заключений, представленных Учреждением, аэропортом с учетом экспертизы предоставленных эксплуатантом воздушных судов обосновывающих документов, принимает решение в течение 30 (тридцати) календарных дней со дня получения заявки к рассмотрению.
85. Ведомство уполномоченного органа проводит совещания по вопросам применения временного понижающего коэффициента с участием представителей Учреждения, аэропорта, эксплуатантов воздушных судов и независимых экспертов.
86. По результатам проведенной экспертизы уполномоченный орган принимает решение об утверждении временных понижающих коэффициентов либо об отказе в их утверждении.
87. Временный понижающий коэффициент вводится в действие с 1 (первого) числа месяца на определенный период, но не более чем на один год.
88. Утверждение временного понижающего коэффициента производится уполномоченным органом по заявке Учреждения.
89. Утверждение временного понижающего коэффициента производится уполномоченным органом при предоставлении Учреждением заявки с обоснованием его целесообразности и анализа финансово-хозяйственной деятельности. Заявка подается в произвольной форме.
90. Решение об утверждении временного понижающего коэффициента принимается в виде приказа первого руководителя уполномоченного органа.

91. Уәкілетті органның уақытша төмендетілетін коэффициентті бекіту туралы бұйрығы уәкілетті органның интернет-ресурсында оны бекіту туралы шешім қабылданғаннан кейін бес жұмыс күнінен кешіктірілмей орналастырылады.
92. Уақытша төмендетілетін коэффициенттің қолданысы белгіленген мерзім өткеннен кейін, сондай-ақ уәкілетті орган жаңа тарифті бекіткен сәттен бастап тоқтатылады.
9-тарау. Реттелетін көрсетілетін қызметтің әрбір түрі бойынша және жалпы реттеліп көрсетілетін қызметке жатпайтын қызмет бойынша кірісті, шығын мен тартылған активті жеке есепке алу тәртібі
1-параграф. Мекеме кірісін, шығыны мен тартылған активін жеке есепке алу тәртібі
93. Реттеліп көрсетілетін қызмет түрі бойынша кірісті, шығынды бөлу және тартылған активті айқындау үшін мекеме кірісі, шығыны мен тартылған активі қызмет бағыты бойынша топтастырылады. Кірісті, шығынды бөлу және тартылған активті айқындау барлық әуежайлық қызмет кезеңін жүйелі бөлу негізінде жүргізіледі.
94. Әуежайлық қызмет бағыты:
1) авиациялық қызметпен;
2) әуежайлық қызметпен;
3) өзге де қызметпен байланысты қызмет көрсету процесін қамтиды.
95. Әуежайлық қызметке бағытталған шығын қызметтің осы бағытына қызмет көрсету процесін қамтамасыз етуге байланысты шығыннан қалыптасады.
96. Егер мекеме әуежайлық қызмет пен авиатасымалдау функциясын біріктірген жағдайда "авиациялық қызмет" ісінің бағыты қызметтің жеке бағыты болып бөлінеді.
97. Жеке есепке алу мақсаты үшін қызмет бағыты бойынша топтастырылған кіріс, шығын және тартылған актив көрсетілетін қызмет түрі бойынша бөлінеді.
98. Қызмет көрсетуден түскен кіріс бастапқы құжаттардың деректері негізінде реттеліп көрсетілетін қызмет түріне және жалпы өзге қызметке тікелей жатқызылады.
99. Өзге қызмет бойынша қызмет көрсету шығыны тиісті қызмет түрін көрсетуге және өткізуге байланысты шығыннан қалыптасады.
100. Жалпы өзге қызмет бойынша тартылған активке өзге қызметтің тиісті түрін көрсетуге және өткізуге байланысты тартылған актив, сондай-ақ өзге қызметті ұсыну үшін қажетті ішкі көрсетілетін қызмет түрі бойынша тартылған актив жатады.
2-параграф. Мекеменің шығыны мен тартылған активін бөлу тәртібі
101. Мекеме әрбір жылдың 31 тамызына дейін уәкілетті орган ведомствосына әрбір ай бөлігінде әуеайлақты күтіп-ұстауға жұмсалған көрсетілетін қызметке, ӨПТ элементтеріне тікелей шығын, материалдық құралдарды (жанар-жағармай материалы, құрылыс материалы және әуеайлақ-пайдалану техникасын жөндеу) есептен шығару және сомасы көрсетіліп, орындалған жұмыс ауқымы туралы мәліметтер береді.

91. Приказ уполномоченного органа об утверждении временного понижающего коэффициента размещается на интернет-ресурсе уполномоченного органа не позднее пяти рабочих дней после принятия решения об их утверждении.
92. Действие временного понижающего коэффициента прекращается по истечении установленного срока, а также с момента утверждения уполномоченным органом новых тарифов.
Глава 9. Порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по деятельности, не относящейся к регулируемым услугам
Параграф 1. Порядок ведения раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов Учреждения
93. Для распределения доходов, затрат и определения задействованности активов по видам регулируемых услуг доходы затраты и задействованные активы Учреждения группируются по направлениям деятельности. Распределение доходов, затрат и определение задействованности активов проводится на основе последовательного выделения всех этапов аэропортовской деятельности.
94. Направление аэропортовской деятельности включает процессы оказания услуг, связанные с:
1) авиационная деятельность;
2) аэропортовая деятельность;
3) прочая деятельность.
95. Затраты направленные на аэропортовскую деятельность складываются из затрат, связанных с обеспечением процессов оказания услуг данного направления деятельности.
96. Направление деятельности "авиационная деятельность" выделяется в отдельное направление деятельности в том случае, если Учреждение совмещает в себе функции аэропортовской деятельности и авиаперевозчика.
97. Для целей раздельного учета доходы, затраты и задействованные активы, сгруппированные по направлениям деятельности, распределяются по видам предоставляемых услуг.
98. Доходы от оказания услуг прямо относятся по видам регулируемых услуг и в целом по иной деятельности, на основе данных первичных документов.
99. Затраты по предоставлению услуг по иной деятельности складываются из затрат, связанных с оказанием и реализацией соответствующих видов услуг.
100. Задействованным активам в целом по иной деятельности относятся задействованные активы, связанные с оказанием и реализацией соответствующих видов иной деятельности, а также задействованные активы по видам внутренних услуг, которые необходимы для предоставления иной деятельности.
Параграф 2. Порядок распределения затрат и задействованных активов Учреждения
101. Учреждение до 31 августа каждого года предоставляет ведомству уполномоченного органа сведения о прямых затратах на услуги, на элементы ГПП, списании материальных средств (горюче-смазочные материалы, строительные материалы и ремонт аэродромно – эксплуатационной техники) израсходованного на содержание аэродрома в разрезе каждого месяца и объема выполненных работ с указанием суммы.

102. Мекеме әрбір жылдың 10 қыркүйегіне дейін уәкілетті орган ведомствосына сметалық тарифтік есепті береді, онда мынадай жоспарланған шығын (шығыс) көрсетіледі:
1) шартқа сәйкес әуежайлық қызмет көрсету үшін тартылатын мамандар еңбегіне ақы төлеу;
2) әуеайлақ-пайдалану техникасы жанар-жағармай материалының шығысы;
3) әуеайлақ-пайдалану техникасын және радиотехникалық қамтамасыз етуді жөндеу;
4) ұшу алаңын күтіп-ұстауға және ағымдағы жөндеуге құрылыс материалы;
5) ұшуды жерүсті қамтамасыз ету және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарының техникасын сатып алу;
6) әуеайлақты күтіп-ұстау шығысы;
7) қызметкерлердің әуежайлық қызметке байланысты іссапар шығысы;
8) әуеайлақтың және әуеайлақ-пайдалану техникасының амортизациялық аударымы.
103. Сметалық тарифтік есеп әуе кемесінің мәлімделген кезеңінде көрсетілетін қызметті тұтынудың жоспарланған көлемін (тонна) қамтиды. Амортизациялық аударым "Мемлекеттік мекемелерде бухгалтерлік есепке алуды жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2010 жылғы 3 тамыздағы № 393 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 6443 болып тіркелген) сәйкес белгіленеді.
104. Уәкілетті орган ведомствосы әр жылдың 5 қазанына дейін келесі жылға әуеайлақты күтіп-ұстау бойынша жоспарланған іс-шаралар туралы есеп пен негіздеме дайындайды және уәкілетті органға ұсыныс береді.
10-тарау. Жол берілетін пайда деңгейін айқындау тәртібі
105. Көрсетілетін қызметке тарифке кіретін жол берілетін пайда деңгейі тартылған актив құны және тартылған активтің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесі негізінде айқындалады:
ЖПД = ПМ х ТРАБ
мұнда:
ЖПД – көрсетілетін қызмет бойынша жол берілетін пайда деңгейі (теңге);
ТАРБ – бір қызметті көрсетуге тартылған активтің реттелетін базасы (теңге);
ПМ – әуежайдың реттеліп көрсетілетін қызметі тартылған активінің реттелетін базасына пайда мөлшерлемесі (%) осы Қағидалардың 94-тармағына сәйкес есептеледі.
106. Пайда мөлшерлемесі орташа сараланған капитал құны әдісінің көмегімен есептеледі және мынадай формула бойынша айқындалады:
ПМ = (1 – g) × re) + (g × rd),
мұнда:
g – леверидж, мекеменің жалпы қаржыландыру құрылымындағы қарыз және меншікті капиталдың арақатынасын сипаттайтын шама, яғни негізгі құралдарды соңғы қайта бағалау ескеріліп, барлық капитал құрылымындағы нақты алынған қаражат үлесі (меншікті және қарыз капиталының сомасы). Леверидж деңгейі кемінде нөл шама болып табылады. Табиғи монополия субъектісі меншікті капиталының мәні теріс болғанда леверидж деңгейі 1-ге тең шама ретінде қабылданады;
re – меншікті капиталға сыйақы мөлшерлемесі (%);
rd – қарыз қаражатына сыйақы мөлшерлемесі (%).
Меншікті капиталға сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша айқындалады:
re = rf + ra,
мұнда:
ra – тәуекел үшін сыйлықақы. Тәуекел үшін сыйлықақы өндірістік-технологиялық (rmex), операциялық (rop) және қаржылық (rfin) тәуекелден тұрады.
Мекеменің өндірістік құзыретіне байланысты емес себеп бойынша болған технологиялық авариядан кірісті жоғалтуды жабу үшін өндірістік-технологиялық тәуекел (rmex) саланың тәуекелге ұшырау дәрежесін көрсетеді, ол көзделген кірісті, негізгі құралдарды және тауар-материалдық қорды жоғалтуға әкелуі мүмкін.
Осы көрсеткіш мынадай формула бойынша есептеледі:
rmex = Za/Ce,
мұнда:
Za – бір жылда орташа есеппен авария және зілзала салдарын жою шығыны.
Жұмыс ауқымының төмен болуынан кіріс шығынын жабу үшін операциялық тәуекел (rop) мынадай формула бойынша айқындалады (жұмыс ауқымы ұлғайған жағдайда бұл тәуекел қолданылмайды):
rор = 0.5 × (V–Znep)/Ce × DV/V,
мұнда:
V – есепті кезеңдегі осы көрсетілетін қызметтен түсім (кіріс);
Znep – есепті кезеңдегі ауыспалы (көрсетілетін қызмет көлеміне байланысты) шығын немесе і-көрсетілетін қызметке болжамды мән;
Се – көрсетілетін қызметке жатқызылған негізгі құралдардың баланстық құны;
DV – і-қызмет көрсетуден болжанатын жылдағы кірістің өзгеруі.
Операциялық тәуекел мәні 0 – 5 %-ға дейін шектелген, бұл ретте көптеген тәуекел түрі үшін қабылданған.
Ұйымның қаржы ресурсын жоғалтудың ықтимал болуына байланысты қаржылық тәуекел (rfin) мынадай формула бойынша айқындалады:
rfin = рбаз × (1–H) × Dp/Ce,
мұнда:
рбаз – ұйымның есепті жылдағы жалпы пайдасы;
Н – пайдаға салынатын салық мөлшерлемесі;
Dp – көрсетілетін қызмет пайдасының төмендеу деңгейі;
Dp = 0.5 × DV/V × (V–Znep )/рбаз.
Қаржылық тәуекелдің мәні 0 – 5 %-ға дейін шектелген, бұл ретте көптеген тәуекел түрі үшін қабылданған.
Акционерлік капиталға сыйақы құны қарыз қаражатына сыйақы құнынан аз емес шама болып табылады.
Қарыз қаражатына сыйақы мөлшерлемесі мынадай формула бойынша айқындалады:
rd = rf + БС,
мұнда:
rf – тәуекелсіз мөлшерлеме Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің базалық мөлшерлемесі деңгейіне тең болып қабылданады.
БС – егер борыштық мiндеттеме шығару орын алған болса, сол айналым мерзiмiндегі мемлекеттiк бағалы қағазға қатысты ол шығарған және айналымдағы борыштық мiндеттемеге сыйлықақы негiзiнде айқындалатын тәуекел үшiн борыштық сыйлыққақы. Өзге жағдайда ол ұқсас қызмет түрімен айналысатын және Қазақстан Республикасының аумағында ұқсас кредиттік рейтингісі бар басқа табиғи монополия субъектісінің тәуекелі үшін борыштық сыйлықақы ескеріліп айқындалады.

102. Учреждение до 10 сентября каждого года предоставляет ведомству уполномоченного органа сметный тарифный расчет, где указываются следующие планируемые затраты (расходы):
1) оплата труда специалистов, привлекаемых на основании договора для оказания аэропортовых услуг;
2) расход горюче-смазочных материалов аэродромно – эксплуатационной техники;
3) ремонт аэродромно- эксплуатационной техники и радиотехнического обеспечения;
4) строительные материалы для содержания и текущего ремонта летных полей;
5) приобретение техники средств наземного обеспечения полетов и радиотехнического обеспечения;
6) расходы по содержанию аэродромов;
7) командировочные расходы работников, связанные с аэропортовской деятельностью;
8) амортизационные отчисления аэродрома и аэродромно-эксплуатационной техники.
103. В сметный тарифный расчет включается планируемый объем потребления услуги в заявленном периоде (тонна), воздушных судов. Амортизационные отчисления устанавливаются в соответствии с приказом Министра финансов Республики Казахстан от 3 августа 2010 года № 393 "Об утверждении Правил ведения бухгалтерского учета в государственных учреждениях" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 6443).
104. Ведомство уполномоченного органа, до 5 октября каждого года подготавливает расчеты и обоснования на следующий год о планируемых мероприятиях по содержанию аэродромов и вносит предложение в уполномоченный орган.
Глава 10. Порядок определения допустимого уровня прибыли
105. Допустимый уровень прибыли, включаемый в тариф на услуги, определяется на основе стоимости задействованных активов и ставки прибыли на регулируемую базу задействованных активов:
ДУП = СП х РБЗА
где:
ДУП – допустимый уровень прибыли по услугам (тенге);
РБЗА – регулируемая база активов, задействованных в оказании одной из услуг (тенге);
СП – ставка прибыли (%) на регулируемую базу задействованных активов регулируемых услуг аэропортов, рассчитывается в соответствии с пунктом 94 настоящих Правил.
106. Ставка прибыли рассчитывается с помощью метода средневзвешенной стоимости капитала и определяется по формуле:
СП = ((1 – g) × re) + (g × rd),
где:
g – леверидж, величина, характеризующая соотношение заемного и собственного капитала Учреждения в общей структуре финансирования, то есть доля фактически заимствованных средств в структуре всего капитала (сумма собственного и заемного капитала) с учетом произведенной последней переоценки основных средств. Уровень левериджа является величиной не менее нуля. При отрицательном значении собственного капитала субъекта естественной монополии, уровень левериджа принимается за величину, равную 1;
re – ставка вознаграждения на собственный капитал (%);
rd – ставка вознаграждения на заемные средства (%).
Ставка вознаграждения на собственный капитал определяется по формуле:
re = rf + ra,
где:
ra – премия за риск. Премия за риск состоит из производственно-технологического (rmex), операционного (rop) и финансового (rfin) рисков.
Производственно-технологический риск (rmex) для покрытия потери дохода из-за технологических аварий, произошедших по причинам, не зависящим от производственной компетентности Учреждения, отражает степень подверженности отрасли рискам, которые могут привести к потере предусмотренного дохода, основных средств и товарно-материальных запасов.
Расчет данного показателя по формуле:
rmex = Za/Ce,
где:
Za – затраты на ликвидацию последствий аварии и стихийных бедствий в среднем за год.
Операционный риск, (rop) для покрытия потери дохода из-за снижения объемов работ определяется по формуле (в случае увеличение объемов работ данный риск не применяется):
rор = 0.5 × (V-Znep)/Ce × DV/V,
где:
V – выручка (доход) за отчетный период от данной услуги,
Znep – переменные (зависящие от объема услуг) затраты за отчетный период или прогнозируемое значение на і-ую услугу,
Се – балансовая стоимость основных средств, отнесенных на услугу,
DV – изменение дохода за прогнозируемый год от і-ую услуги.
Значение операционного риска ограничено в пределах от 0 до 5 %, как принято для большинства видов риска.
Финансовый риск (rfin), связанный с вероятностью потери финансовых ресурсов организации, определяется по формуле:
rfin = pбаз × (1-H) × Dp / Ce,
где:
pбаз – общая прибыль организации за отчетный год,
Н – ставка налога на прибыль,
Dp – уровень падения прибыли услуги,
Dp = 0.5 × DV/V × (V-Znep)/ pбаз,
Значение финансового риска ограничено в пределах от 0 до 5 %, как принято для большинства видов риска.
Стоимость вознаграждения на акционерный капитал является величиной не менее стоимости вознаграждения на заемные средства.
Ставка вознаграждения на заемные средства определяется по формуле:
rd = rf + ДП,
где:
rf – безрисковая ставка принимается равной уровню базовой ставки Национального банка Республики Казахстан.
ДП – долговая премия за риск, определяемая на основе премии на долговые обязательства, выпущенные им и находящиеся в обращении, относительно государственных ценных бумаг того же срока обращения, если выпуск долговых обязательств имел место. В ином случае, она определяется с учетом долговых премий за риск других субъектов естественных монополий, занимающихся аналогичным видом деятельности и имеющих аналогичный кредитный рейтинг на территории Республики Казахстан.

107. Мекеменің тартылған активінің реттелетін базасы нақты актив құнын активті тарту коэффициентіне көбейту ретінде мынадай формула бойынша айқындалады:
ТАРБ = АҚхКза;
мұнда:
СА – нақты актив құны (теңге);
Кза – тартылған актив коэффициенті.
108. Тартылған актив коэффициенті мекеменің негізгі құралымен жасалатын және (немесе) көрсетілетін (нормативтік шығын ескеріліп) нақты қызмет (тауар, жұмыс) көлемінің оның технологиялық әлеуетіне арақатынасы ретінде айқындалады.
109. Нақты актив құны мекеменің негізгі құралдарының қалдық құны негізінде айқындалады.
11-тарау. Уәкілетті орган бекіткен тарифті қолданыс мерзімі өткенге дейін өзгерту тәртібі
110. Уәкілетті орган бекіткен тарифті қолданылу мерзімі өткенге дейін өзгерту негізі:
1) Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес төтенше жағдай жариялау;
2) Қазақстан Республикасының салық заңнамасына сәйкес салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлем мөлшерлемесінің өзгеруі;
3) мемлекеттік бағдарламаларды және (немесе) ұлттық жобаларды іске асыруға байланысты бекітілген инвестициялық бағдарламаның, сондай-ақ уәкілетті орган бекіткен мемлекеттік жоспарлау жүйесі құжаттарының өзгеруі;
4) ұсынылатын реттеліп көрсетілетін қызмет көлемін ұлғайту;
5) реттеліп көрсетілетін қызмет сапасы мен сенімділік көрсеткішін сақтамау;
6) қызмет тиімділігі көрсеткішіне қол жеткізбеу;
7) өңірдегі (қаладағы) экономикалық қызмет түрлері бойынша бір қызметкердің бір жылдағы статистика деректері бойынша қалыптасқан орташа айлық номиналды жалақысының өзгеруі болып табылады.
111. Тарифтi осы Қағидалардың 110-тармағының 3), 4), 5), 7) тармақшаларында көзделген негiздердi қоспағанда, қолданылу мерзiмi өткенге дейiн өзгерткен жағдайда тиiстi шығын құжаты өзгертіледі.
112. Тарифті өзгерту уәкілетті органның бастамасы бойынша жылына екі реттен асырмай, мекеменің бастамасы бойынша жылына бір реттен асырмай жүзеге асырылады.
113. Уәкiлеттi орган бекiткен тарифтi қолданыс мерзiмi өткенге дейiн өзгерту үшiн мекеме уәкiлеттi органға негiздейтін материалдар қоса берілген өтiнiм бередi.
114. Уәкілетті органның тарифті қолданыс мерзімі өткенге дейін өзгерту туралы өтінімді қарау мерзімі:
1) осы Қағидалардың 110-тармағының 1), 2) және 7) тармақшаларында көзделген жағдайда ол берілген күннен бастап он жұмыс күнінен аспайтын мерзімді;

107. Регулируемая база задействованных активов Учреждения определяется как произведение фактической стоимости активов на коэффициент задействованности активов, по следующей формуле:
РБЗА = СА х Кза,
где:
СА – фактическая стоимость активов (тенге),
Кза – коэффициент задействованности активов.
108. Коэффициент задействованности активов определяется как соотношение фактического объема (за четыре предшествующие квартала или за предыдущий календарный год) производимых и (или) оказываемых (с учетом нормативных потерь) услуг (товаров, работ) основными средствами Учреждения к их технологической мощности.
109. Фактическая стоимость активов определяется на основе остаточной стоимости основных средств Учреждения.
Глава 11. Порядок изменения утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия
110. Основаниями изменения утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия являются:
1) объявление чрезвычайной ситуации в соответствии с законодательством Республики Казахстан;
2) изменение ставок налогов и других обязательных платежей в бюджет в соответствии с налоговым законодательством Республики Казахстан;
3) изменение утвержденной инвестиционной программы в связи с реализацией государственных программ и (или) национальных проектов, а также документов системы государственного планирования, утвержденных уполномоченным органом;
4) увеличение объемов предоставляемых регулируемых услуг;
5) несоблюдение показателей качества и надежности регулируемых услуг;
6) недостижение показателей эффективности деятельности;
7) изменение среднемесячной номинальной заработной платы одного работника по видам экономической деятельности в регионе (городе), сложившейся по данным статистики за год.
111. В случае изменения тарифа до истечения его срока действия, за исключением оснований, предусмотренных подпунктами 3), 4), 5), 7) пункта 110 настоящих Правил, изменяется соответствующая статья затрат.
112. Изменение тарифа осуществляется по инициативе уполномоченного органа не более двух раз в год, по инициативе Учреждения – не более одного раза в год.
113. Для изменения утвержденного уполномоченным органом тарифа до истечения его срока действия Учреждение представляет в уполномоченный орган заявку с приложением обосновывающих материалов.
114. Срок рассмотрения уполномоченным органом заявки об изменении тарифа до истечения его срока действия в случаях, предусмотренных:
1) подпунктами 1), 2) и 7) пункта 110 настоящих Правил, составляет не более десяти рабочих дней со дня ее представления;

2) осы Қағидалардың 110-тармағының 3) және 4) тармақшаларында көзделген жағдайда ол берілген күннен бастап отыз жұмыс күнінен аспайтын мерзімді құрайды.
Тариф уәкілетті органның бастамасы бойынша өзгертілген жағдайда мекеме тиісті ақпаратты алған күннен бастап бір ай мерзімде экономикалық негізделген есеп пен материалды ұсынады.
115. Тариф осы Қағидалардың 110-тармағының 3), 5) және 6) тармақшаларында көзделген жағдайда бекітілген кезде уәкілетті орган ведомствосы ол бекітілгенге дейін күнтізбелік 10 (он) күннен кешіктірмей жария тыңдау өткізеді.
116. Мекеме осы Қағидалардың 110-тармағында көзделген жағдайда тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей тарифті өзгерту себебі көрсетілген ақпарат беріп, ол туралы тұтынушыларды хабардар етеді.
12-тарау. Тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығын тізбесі, тарифте ескерілетін шығын мөлшерін шектеу тәртібі
117. Тарифте ескерілетін және ескерілмейтін шығын тізбесі, тарифте ескерілетін шығын мөлшерін шектеу тәртібі (бұдан әрі – шығын мөлшерін шектеу тізбесі мен тәртібі) реттеліп көрсетілетін қызметті ұсынатын мекемеге қолданылады.
118. Тарифті қалыптастыру реттеліп көрсетілетін қызметтің әрбір түрі бойынша және жалпы өзге қызмет бойынша кірісті, шығынды және тартылған активті жеке есепке алу негізінде жүзеге асырылады.
119. Мекеме тарифіне кіретін шығынды реттеу тарифтің шығынды бөлігіне кіретін шығыс түрін шектеу арқылы жүзеге асырылады.
Реттеліп көрсетілетін қызметке болжанатын тарифтік сметаны қалыптастыру кезінде ескерілетін шығын Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткіші ескеріліп, Қазақстан Республикасының бухгалтерлік есеп туралы заңнамасына, Қазақстан Республикасының салық және өзге де заңнамасына сәйкес келуге тиіс және субъект негіздейтін құжаттарды берумен растауға тиіс.
120. Тарифтің шығынды бөлігіне:
1) реттелетін қызмет көрсетуге материалдық шығыс;
2) амортизация;
3) негізгі қор құнының ұлғаюына әкелмейтін жөндеу жұмысына шығыс;
4) қызметкерлердіңге еңбегіне ақы төлеудің барлық түрі, оның ішінде өтемақы бойынша шығыс;
5) реттеліп көрсетілетін қызметке тікелей жататын өзге де өндірістік шығыс кіреді.
121. Уәкілетті орган қызметтің сол немесе ұқсас түрімен айналысатын субъектінің еңбегіне ақы төлеуге шығынды салыстырмалы талдау негізінде, сондай-ақ субъектінің реттеліп көрсетілетін қызметінің көлемі қысқарған жағдайда тарифке кіретін персоналдың еңбегіне ақы төлеу шығысын азайту немесе арттырудан бас тарту туралы шешім қабылдайды.

2) подпунктами 3) 4) пункта 110 настоящей Правил, составляет не более тридцати рабочих дней со дня ее представления.
В случае изменения тарифа по инициативе уполномоченного органа Учреждение в месячный срок со дня получения соответствующей информации представляет экономически обоснованные расчеты и материалы.
115. При утверждении тарифа в случаях, предусмотренных подпунктами 3) 5) и 6) пункта 110 настоящих Правил ведомство уполномоченного органа проводит публичные слушания не позднее чем за 10 (десять) календарных дней до его утверждения.
116. Учреждение в случаях, предусмотренных пунктом 110 настоящих Правил, не позднее чем за 5 (пять) календарных дней до введения в действие тарифа информирует об этом потребителей с предоставлением информации, указывающей на причины изменения тарифа.
Глава 12. Перечень затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, порядок ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе
117. Перечень затрат, учитываемых и не учитываемых в тарифе, порядок ограничения размеров затрат, учитываемых в тарифе (далее – Перечень и Порядок ограничения размеров затрат) применяется к Учреждению, предоставляющим регулируемые услуги.
118. Формирование тарифов осуществляется на основании раздельного учета доходов, затрат и задействованных активов по каждому виду регулируемых услуг и в целом по иной деятельности.
119. Регулирование затрат, включаемых в тариф Учреждения осуществляется путем ограничения видов расходов, включаемых в затратную часть тарифа.
Затраты, учитываемые при формировании прогнозируемой тарифной сметы на регулируемые услуги, должны соответствовать законодательству Республики Казахстан о бухгалтерском учете, налоговому и иному законодательству Республики Казахстан, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан, и должны подтверждаться субъектом с предоставлением обосновывающих документов.
120. В затратную часть тарифа включаются:
1) материальные расходы на оказание регулируемых услуг;
2) амортизация;
3) расходы на ремонтные работы, не приводящие к увеличению стоимости основных фондов;
4) на все виды оплаты труда работникам, в том числе на компенсационные;
5) прочие производственные расходы, непосредственно относящиеся к регулируемой услуге.
121. Уполномоченный орган принимает решение о снижении или отказе в повышении расходов на оплату труда персонала, включаемого в тарифы, на основе сравнительного анализа затрат на оплату труда субъектов, занимающихся тем же или аналогичным видом деятельности, а также в случае сокращения объемов оказываемых регулируемых услуг субъекта.

122. Уәкілетті органның бастамасы бойынша тариф және тарифтік смета бекітілген жағдайда уәкілетті орган осы шығын мөлшерін шектеу тізбесіне және тәртібіне сәйкес тарифтің өзгеруі алдындағы кезең үшін Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткішін (инфляцияны) ескеріп, қолданыстағы тарифте қабылданған шығыс шегіндегі тарифке кезең шығысын қосады.
123. Уәкілетті орган тарифті қалыптастыру кезінде мекеме қызметінің тиімділігі төмендеген кезде кезең шығысының сомасын өзгерту орындылығын айқындайды.
124. Уәкілетті орган тарифті және тарифтік сметаны бекітуге өтінімді қарау кезінде тарифтің өзгеруі алдындағы кезең үшін Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамының көрсеткішін (инфляцияны) ескеріп, қолданыстағы тарифте қабылданған шығыс шегіндегі тарифке кезең шығысын қосады.
125. Мекеме тарифін қалыптастыру және бекіту кезінде тарифтің шығынды бөлігінде мынадай шығыс ескерілмейді:
1) тауар-материалдық құндылықтың бүлінуіне және жетіспеуіне және қоймадағы қорға, өндірістік емес шығыс пен шығынға;
2) реттелетін қызмет көрсету, ұсыну кезінде пайдаланылмайтын не субъектінің балансында жоқ негізгі құралдардың амортизациялық аударымы;
3) ластаушы заттың нормативтен тыс шығарындысы (төгіндісі) үшін төлем;
4) сот шығыны;
5) үмітсіз борыш;
6) айыппұл, өсімпұл, тұрақсыздық айыбы;
7) ұрлаудан болған залал;
8) дәріс, көрме, пікірталас, ғылым және өнер қайраткерлерімен кездесу, ғылыми-техникалық конференция өткізуге және ұйымдастыруға шығыс;
9) өндірістік мақсатта пайдаланылатын өнімді қоспағанда, бұқаралық ақпарат құралдарындағы жарнама бойынша, жарнамалық, плакаттық және баспаханалық өнімді шығару бойынша шығыс;
10) жұмыс қорытындысы бойынша көтермелеу;
11) тұтынушылардан коммуналдық төлемді қабылдау бойынша банк операциясының жеке түрін жүзеге асыратын банк және ұйымдар көрсететін қызмет бойынша шығыс;
12) ұжымдық шартта айқындалған мақсаттарға кәсіподаққа аударым;
13) реттелетін қызмет жасалмайтын және көрсетілмейтін және тарифтің артуына әкелетін шығыс.
126. Уәкілетті орган тарифті есептеу кезінде пайда мөлшерлемесін белгіленген тәртіппен тартылған активтің реттелетін базасының шамасына көбейту ретінде жол берілетін пайда деңгейін айқындайды. Тарифке кіретін пайда деңгейі инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражатты және амортизациялық аударымды ескеріп шектеледі.
127. Тарифтік реттеудің ынталандыру әдісі кезінде инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін жол берілетін пайда деңгейі инвестициялық бағдарламаны іске асыру үшін қажетті қаражатты және амортизациялық аударымды ескеріп, 70 %-дан аспайтын мөлшерде шектеледі.

122. В случае утверждения тарифа и тарифных смет по инициативе уполномоченного органа, уполномоченный орган включает расходы периода в тарифы в пределах расходов, принятых в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) за период, предшествующий изменению тарифов в соответствии с настоящим Перечнем и Порядком ограничения размеров затрат.
123. При формировании тарифа уполномоченный орган определяет целесообразность изменения сумм расходов периода при снижении эффективности деятельности Учреждения.
124. При рассмотрении заявки на утверждение тарифа и тарифной сметы уполномоченный орган включает расходы периода в тарифы в пределах расходов, принятых в действовавших тарифах, с учетом показателей прогноза социально-экономического развития Республики Казахстан (инфляция) за период, предшествующий изменению тарифов.
125. При формировании и утверждении тарифа Учреждения в затратной части тарифа не учитываются следующие расходы:
1) на порчу и недостачи товарно-материальных ценностей и запасы на складах, непроизводительные расходы и потери;
2) амортизационные отчисления основных средств, не используемых при оказании, предоставлении регулируемых услуг, либо не находящихся на балансе субъекта;
3) платежи за сверхнормативные выбросы (сбросы) загрязняющих веществ;
4) судебные издержки;
5) безнадежные долги;
6) штрафы, пени, неустойки;
7) убытки от хищений;
8) на проведение и организацию лекций, выставок, диспутов, встреч с деятелями науки и искусства, научно-технических конференций;
9) по рекламе в средствах массовой информации, по изданию рекламной, плакатной и типографской продукции, за исключением продукции, используемой в производственных целях;
10) на поощрение по итогам работы;
11) на услуги банков и организации, осуществляющих отдельные виды банковских операции по приему коммунальных платежей от потребителей;
12) отчисления профсоюзам на цели, определенные коллективным договором;
13) расходы, не относящиеся к производству и оказанию регулируемых услуг и приводящие к росту тарифов.
126. Уполномоченный орган при расчете тарифа определяет допустимый уровень прибыли как произведение ставки прибыли на величину регулируемой базы задействованных активов в установленном порядке. Уровень прибыли, включаемый в тариф ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы, и амортизационных отчислений.
127. При стимулирующем методе тарифного регулирования допустимый уровень прибыли для реализации инвестиционной программы, ограничивается с учетом средств, необходимых для реализации инвестиционной программы и амортизационных отчислений в размере не более 70 %.

128. Қарыз қаражатын қайтару пайда (таза кіріс) және (немесе) амортизациялық аударым есебінен жүзеге асырылады.
13-тарау. Тарифті индекстеу тәртібі
1-параграф. Тариф индекстеу әдісімен өзгертілген кезде оны бекіту тәртібі
129. Тариф индекстеу әдісін қолданып, жыл сайын әлеуеті төмен мекемеге бекітілген тарифті уәкілетті орган айқындайтын деңгейден жоғары емес индекстеу арқылы белгіленеді.
130. Бұл ретте әлеуеті төмен мекеме өзгерткен тариф, тарифтік смета тиісінше реттеліп көрсетілетін қызметке тариф және тарифтік смета болып табылады.
131. Әлеуеті төмен мекеме тариф өзгертілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей жария тыңдау өткізеді.
132. Жария тыңдау өткізілетін күн мен орны туралы ақпаратты әлеуеті төмен мекеме өз интернет-ресурсына орналастырады, ол болмаған жағдайда уәкілетті органға ол өткізілгенге дейін күнтізбелік 30 (отыз) күн бұрын интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымында орналастыру үшін береді.
133. Тарифті индекстеу туралы шешім уәкілетті орган ведомствосының тарифтік смета қоса берілген және тарифтің өзгеру себебі көрсетілген, уәкілетті орган айқындаған тарифті индекстеу деңгейінен аспайтын шамаға тарифті өзгерту туралы бұйрығымен ресімделеді.
134. Уәкілетті органның ведомствосы ол қолданысқа енгізілгенге күнтізбелік 30 (отыз) күннен кешіктірмей тарифтің өзгеру себебін қамтитын ақпарат берілген тарифтің өзгергені туралы уәкілетті органды хабардар етеді.
135. Әлеуеті төмен мекеме өзгертілген тариф қолданысқа енгізілгенге дейін күнтізбелік 5 (бес) күннен кешіктірмей ол туралы тұтынушыларды тарифті, бекітілген тарифтік сметаны өзгерту себебін қамтитын ақпаратты өз интернет-ресурсында орналастыру арқылы хабардар етеді, ол болмаған жағдайда уәкілетті органға оның интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымында орналастыру үшін береді.
2-параграф. Тарифті индекстеу әдісін қолданып, қалыптастыру тәртібі
136. Әлеуеті төмен мекеменің тарифін индекстеу 12 (он екі) айда бір реттен сиретпей жүргізіледі.
137. Тарифті индекстеу әдісімен есептеу мынадай формула бойынша жүргізіледі:
Т = Тбек х Динд (1),
мұнда: Т – индекстеу әдісімен айқындалатын тариф;
Тбек – бекітілген тариф;
Динд – осы Қағидалардың 140-тармағына сәйкес айқындалған индекстеу деңгейі.

128. Возврат заемных средств осуществляется за счет прибыли (чистого дохода) и (или) амортизационных отчислений.
Глава 13. Порядок индексации тарифа
Параграф 1. Порядок утверждения тарифа при его изменении методом индексации
129. Тариф с применением метода индексации устанавливается ежегодно Учреждению малой мощности путем индексации утвержденного тарифа не выше уровня, определяемого уполномоченным органом.
130. При этом, тариф, тарифная смета, измененные Учреждением малой мощности, являются, соответственно, тарифом и тарифной сметой на регулируемые услуги.
131. Учреждение малой мощности в срок не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до изменения тарифа проводит публичные слушания.
132. Информация о дате и месте проведения публичных слушаний размещается Учреждением малой мощности на своем интернет-ресурсе, в случае его отсутствия представляет уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, за 30 (тридцать) календарных дней до их проведения.
133. Решение об индексации тарифа оформляется приказом ведомства уполномоченного органа об изменении тарифов на величину, не превышающую уровень индексации тарифа, определенную уполномоченным органом, с приложением тарифной сметы и указанием причин изменения тарифов.
134. Ведомство уполномоченного органа информирует уполномоченный орган об изменении тарифа не позднее чем за 30 (тридцать) календарных дней до введения его в действие с предоставлением информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы.
135. Учреждение малой мощности не позднее чем за 5 (пять) календарных дня до введения в действие измененного тарифа информируют об этом потребителей путем размещения информации, содержащей причины изменения тарифа, утвержденной тарифной сметы, на своем интернет-ресурсе, в случае его отсутствия представляет уполномоченному органу для размещения на его интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы.
Параграф 2. Порядок формирования тарифа с применением метода индексации
136. Индексация тарифов Учреждения малой мощности производится не чаще одного раза в 12 (двенадцать) месяцев.
137. Расчет тарифа методом индексация производится по формуле:
Т = Т утв х У инд (1),
где: Т – тариф определяемый методом индексации;
Т утв – тариф утвержденный;
У инд – уровень индексации, определенный в соответствии с пунктом 140 настоящих Правил.

138. Әлеуеті төмен мекеме шығынды бөлуді осы Қағидалардың 10 және 13-тарауларына сәйкес осы Қағидалардың 138-тармағына сәйкес есептелген тариф шегінде дербес жүзеге асырады.
3-параграф. Уәкілетті органның тарифті индекстеу деңгейін айқындау тәртібі
139. Уәкілетті орган тарифті индекстеу деңгейін жыл сайын күнтізбелік жыл басталғанға дейін екі айдан кешіктірмей Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму параметрін ескеріп айқындайды.
140. Тарифті индекстеу деңгейін айқындау Қазақстан Республикасы Үкіметінің отырысында тиісті бес жылдық болжамды кезеңге мақұлданған Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамында көзделген пайызбен инфляция деңгейі туралы деректер негізінде жүзеге асырылады.
141. Индекстеу деңгейі ретінде алдағы күнтізбелік жылға инфляция деңгейінің орташа мәні (%) қабылданады және ол Қазақстан Республикасының әлеуметтік-экономикалық даму болжамына кіретін өзгерістер ескеріліп түзетіледі.
142. Индекстеу деңгейін белгілеу туралы шешім күнтізбелік жыл басталғанға дейін 2 (екі) айдан кешіктірілмей интернет-ресурсында не тиісті әкімшілік-аумақтық бірлік аумағында таратылатын мерзімді баспасөз басылымында орналастырылады.

138. Учреждение малой мощности самостоятельно осуществляет распределение затрат в соответствии с главами 10 и 13 настоящих Правил в пределах тарифа, рассчитанного в соответствии с пунктом 138 настоящих Правил.
Параграф 3. Порядок определения уровня индексации тарифа уполномоченным органом
139. Уровень индексации тарифа определяется уполномоченным органом ежегодно не позднее чем за два месяца до начала календарного года с учетом параметров социально-экономического развития Республики Казахстан.
140. Определение уровня индексации тарифа осуществляется на основании данных об уровне инфляции в процентах, предусмотренных Прогнозом социально-экономического развития Республики Казахстан, одобренного на заседании Правительства Республики Казахстан на соответствующий пятилетний прогнозный период.
141. В качестве уровня индексации принимается среднее значение уровня инфляции на предстоящий календарный год (%) и корректирует его с учетом изменений, вносимых в Прогноз социально-экономического развития Республики Казахстан.
142. Решение об установлении уровня индексации размещается на своем интернет-ресурсе либо в периодических печатных изданиях, распространяемых на территории соответствующей административно-территориальной единицы, не позднее чем за 2 (два) месяца до начала календарного года.