Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу қағидасын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрінің 2024 жылғы 28 желтоқсандағы № 504 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 желтоқсанда № 35569 болып тіркелді
ЗҚАИ-ның ескертпесі!
Осы бұйрық 01.01.2025 бастап қолданысқа енгізіледі
Қазақстан Республикасының Әлеуметтік кодексінің 142 бабының 2-тармағының 3 абзацысына сәйкес тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге ақы төлеу қағидасы бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Арнаулы әлеуметтік қызметтер департаменті заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтер ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық 2025 жылғы 1 қаңтардан бастап қолданысқа енгізіледі және ресми жариялануға тиіс.
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты әлеуметтік қорғау министрі
С. Жакупова
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Қаржы министрлігі
Қазақстан Республикасы
Еңбек және халықты
әлеуметтік қорғау министрі
2024 жылғы 28 желтоқсандағы
№ 504 Бұйрығымен
бекітілген
Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге ақы төлеу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге ақы төлеу тәртібі (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Әлеуметтік кодексінің (бұдан әрі – Кодекс) 142-бабын 2-тармағының үшінші абзацына сәйкес әзірленді және тауарлар мен көрсетілетін қызметтерді әлеуметтік көрсетілетін Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге ақы төлеу тәртібін айқындайды.
2. Осы Қағидада мынадай негізгі ұғымдар мен анықтамалар қолданылады:
1) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтер – адамның тыныс-тіршілігін объективті түрде бұзатын негіздерді еңсеру үшін адамға (отбасына) жағдай жасауды қамтамасыз ететін және оның қоғам өміріне басқа азаматтармен бірдей қатысу мүмкіндіктерін жасауға бағытталған көрсетілетін қызметтер кешені;

Об утверждении Правил оплаты специальных социальных услуг в области социальной защиты населения
Приказ Министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан от 28 декабря 2024 года № 504. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2024 года № 35569.
Примечание ИЗПИ!
Вводится в действие с 01.01.2025.
В соответствии с абзацем третьим пункта 2 статьи 142 Социального кодекса Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила оплаты специальных социальных услуг в области социальной защиты населения.
2. Департаменту специальных социальных услуг Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Департамент юридической службы Министерства труда и социальной защиты населения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра труда и социальной защиты населения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие с 1 января 2025 года и подлежит официальному опубликованию.
Министр труда и социальной
защиты населения Республики Казахстан
С. Жакупова
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
Утвержден приказом
Министр труда и социальной
защиты населения
Республики Казахстан
от 28 декабря 2024 года № 504
Правила оплаты специальных социальных услуг в области социальной защиты населения
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила оплаты специальных социальных услуг в области социальной защиты населения (далее – Правила) разработаны в соответствии с абзацем третьим пункта 2 статьи 142 Социального кодекса Республики Казахстан (далее – Кодекс) и определяют порядок оплаты специальных социальных услуг в области социальной защиты населения.
2. В настоящих Правилах используются следующие понятия:
1) специальные социальные услуги – комплекс услуг, обеспечивающих лицу (семье) условия для преодоления оснований, объективно нарушающих жизнедеятельность человека и направленных на создание равных с другими гражданами возможностей участия в жизни общества;

2) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді алушы – арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге мұқтаж деп танылған адам (отбасы);
3) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілер – арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсыну жөніндегі мемлекеттік және мемлекеттік емес секторларда жұмыспен қамтылған жеке және (немесе) заңды тұлғалар;
4) арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерге арналған бағаның шектері – арнаулы әлеуметтік қызметтердің кепілдік берілген мемлекеттік құнын қамтамасыз етуге арналған тарифтердің ең жоғары және ең төмен деңгейлері;
5) әлеуметтік көрсетілетін қызметтер порталы (бұдан әрі – портал) – Кодекске сәйкес мүгедектігі бар адамдар үшін өнім берушілер ұсынатын тауарлар мен көрсетілетін қызметтердің құнын жергілікті атқарушы органдардың кепілдік берілген сома шегінде өтеуі шарттарымен оларға қол жеткізудің бірыңғай нүктесін білдіретін ақпараттандыру объектісі;
6) халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту мәселелері жөніндегі жергілікті атқарушы орган (бұдан әрі – уәкілетті орган) – облыстың, республикалық маңызы бар қалалардың, астананың, облыстық маңызы бар қалалардың, аудандардың халықты әлеуметтік қорғау және жұмыспен қамту саласындағы бағыттарды айқындайтын жергілікті атқарушы органы;
7) электрондық цифрлық қолтаңба (бұдан әрі – ЭЦҚ) – электрондық цифрлық қолтаңба құралдарымен жасалған және электрондық құжаттың дұрыстығын, оның тиесілілігін және мазмұнының өзгермейтіндігін растайтын электрондық цифрлық нышандар жиынтығы.
3. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілер құнын өтеуді уәкілетті орган жүзеге асырады.
2-тарау. Халықты әлеуметтік қорғау саласында арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге ақы төлеу қағидалары
4. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілердің арнаулы әлеуметтік қызметтердің құны жергілікті атқарушы орган бекітетін арнаулы әлеуметтік қызметтердің тарифы шегінде өтеледі.
5. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектісі порталда сәйкес мына құжаттары негізінде жүзеге асырады:
1) "Бастапқы есепке алу құжаттарының нысандарын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің 2012 жылғы 20 желтоқсандағы № 562 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 8265 болып тіркелген) (бұдан әрі – № 562 бұйрық) бекітілген нысан бойынша арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсетуге арналған ведомостарын қоса бере отырып, орындалған жұмыстардың (көрсетілген қызметтердің) актісі;
2) Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектілер "Электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысанда шот-фактураны жазып беру қағидаларын және оның нысанын бекіту туралы" 2019 жылғы 22 сәуірдегі № 370 Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің бірінші орынбасары-Қазақстан Республикасы Қаржы министрі міндетін атқарушының бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 18583 болып тіркелген) сәйкес электрондық шот-фактуралардың ақпараттық жүйесінде электрондық нысанда шот-фактураларды жазып береді.

2) получатель специальных социальных услуг (далее – получатель услуг)– лицо (семья), признанное нуждающимся в специальных социальных услугах;
3) субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги, – физические и (или) юридические лица, занятые в государственном и негосударственном секторах по предоставлению специальных социальных услуг на основании лицензии на предоставление специальных социальных услуг;
4) ценовые пределы на специальные социальные услуги – максимальные и минимальные уровни тарифов на обеспечение гарантированной государственной стоимости специальных социальных услуг;
5) портал социальных услуг (далее – портал) – объект информатизации, представляющий собой единую точку доступа к товарам и услугам, предоставляемым поставщиками для лиц с инвалидностью на условиях возмещения местными исполнительными органами их стоимости в пределах гарантированной суммы в соответствии с Кодексом.
6) местный исполнительный орган по вопросам социальной защиты и занятости населения (далее – уполномоченный орган) – местный исполнительный орган области, городов республиканского значения, столицы, районов, городов областного значения определяющий направления в сфере социальной защиты и занятости населения;
7) электронная цифровая подпись (далее – ЭЦП) – набор электронных цифровых символов, созданный средствами электронной цифровой подписи и подтверждающий достоверность электронного документа, его принадлежность и неизменность содержания.
3. Оплата субъектов, предоставляющих специальные социальные услуги, осуществляется уполномоченным органом.
Глава 2. Правила оплаты стоимости специальных социальных услуг в области социальной защиты населения
4. Оплата стоимости специальных социальных услуг субъекту, предоставляющему специальные социальные услуги, осуществляется в пределах тарифов на предоставление специальных социальных услуг, утверждаемых местными исполнительными органами.
5. Субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги, предоставляют на портале следующие подтверждающие документы:
1) акт выполненных работ (оказанных услуг) с приложением листов, по форме, утвержденной приказом Министра финансов Республики Казахстан от 20 декабря 2012 года № 562 "Об утверждении форм первичных учетных документов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 8265) (далее – приказ № 562);
2) Субъекты, предоставляющие специальные социальные услуги, выписывают счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур в соответствии с приказом Первого заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан – Министра финансов Республики Казахстан от 22 апреля 2019 года № 370 "Об утверждении Правил выписки счета-фактуры в электронной форме в информационной системе электронных счетов-фактур и его формы" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 18583).

6. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъектіге арнаулы әлеуметтік қызметтерді төлеуге арналған құжаттарды уәкілетті орган қарауға қабылдағанға дейін себебін көрсете отырып, құжаттарды кері қайтарып алуға және оларға өзгерістер енгізуге жол беріледі.
7. Уәкілетті орган арнаулы әлеуметтік қызметтерді төлеу үшін осы Қағидалардың 5-тармағында көрсетілген құжаттарды "Е-собес" ақпараттық жүйесіне келіп түскен күннен бастап 7 (жеті) жұмыс күні ішінде оларды қарайды және қабылдайды немесе қайтарады. себебін көрсете отырып, қайта қарау үшін арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін субъектіге.
Порталдағы "Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтерді ұсынатын субъектінің жеке кабинеті" модуліне және өнім берушінің ұялы байланысының абоненттік нөміріне құжаттарды пысықтауға қайтару туралы ақпарат жіберіледі.
8. Уәкiлеттi орган арнаулы әлеуметтiк қызметтерді көрсететін субъектiге пысықтау үшiн қайтарады және (немесе) арнаулы әлеуметтiк қызметтер көрсететін субъектi мынадай негiздер бойынша қайта қарауға қайтарады:
1) 5-тармақта көрсетілген құжаттардың толық топтамасын ұсынбау;
2) 5-тармақта көрсетілген құжаттардағы ұсынылған мәліметтердің дәйексіздігі:
3) көрсетілетін қызметті алушының қайтыс болуы;
4) көрсетілетін қызметті алушының мүгедектігін жою;
5) стационар, жартылай стационар немесе үй жағдайында көрсетілетін қызметті алушының үшінші мүгедектік тобын белгілеу;
6) оңалту мен оңалтудың жеке жоспарында арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсету бойынша тиімді ұсыныстардың болмауы;
7) жетім балалар мен ата-анасының қамқорлығынсыз қалған балаларды қоспағанда, тірек-қимыл аппараты бұзылған балалар мен балалардың кәмелеттік жасқа толуы;
8) арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін басқа ұйымдардан осындай қызметтерді алу;
9) көрсетілетін қызметті алушының басқа елді мекенге көшуі;
10) білім беру ұйымдарында арнаулы әлеуметтік қызметтерді алу;
11) көрсетілетін қызметті алушыға іздеу жариялау;
12) көрсетілетін қызметті алушыны хабар-ошарсыз кетті деп тану;
13) медициналық ұйымдарда медициналық оңалтудан өту;
14) балаларды стационарлық мекемелерден патронаттық тәрбиеге беру;
15) арнаулы әлеуметтік қызмет көрсететін маманның болмауы;
16) арнаулы әлеуметтік қызмет түрлерін дұрыс тағайындауды анықтау;
17) арнаулы әлеуметтiк қызметтiң түрi қаржыландырудың басқа тәсiлдерi (ҚБШ) арқылы көрсетiледi;
18) көрсетілетін қызметті алушының (ақылы қызмет) есебінен арнаулы әлеуметтік қызметтер көрсету туралы шарт жасасу;
19) қызметті алушы міндетті әлеуметтік медициналық сақтандыру жүйесінде көрсетілетін тегін медициналық көмектің және (немесе) медициналық оңалтудың кепілдік берілген көлемі шеңберінде көрсетіледі.

6. Субъекту, предоставляющему специальные социальные услуги до принятия уполномоченным органом на рассмотрение документов по оплате специальных социальных услуг, допускается отзывать документы с указанием причины и доработать их.
7. Уполномоченный орган в течение 7 (семи) рабочих дней со дня поступления в информационную систему "Е-собес" документов, указанных в пункте 5 настоящих Правил на оплату специальных социальных услуг, рассматривает и принимает их или возвращает субъекту, предоставляющему специальные социальные услуги на доработку с указанием причины.
В модуль "Личный кабинет субъекта, предоставляющего специальные социальные услуги" на портале и на абонентский номер сотовой связи субъекта, направляется информация о возврате документов на доработку.
8. Уполномоченный орган возвращает на доработку субъекту, предоставляющему специальные социальные услуги и (или) субъект, предоставляющий специальные социальные услуги отзывает на доработку по следующим причинам:
1) представление неполного пакета документов, указанных в пункте 5;
2) недостоверность представленных сведений в документах, указанных в пункте 5;
3) смерть получателя услуг;
4) снятие инвалидности получателя услуг;
5) установление третьей группы инвалидности получателя услуг в условиях стационара, полустационара или на дому;
6) отсутствие действующей рекомендации по оказанию специальных социальных услуг в индивидуальном плане абилитации и реабилитации;
7) достижение совершеннолетия детьми и детьми с нарушениями опорно-двигательного аппарата, за исключением детей-сирот и детей, оставшихся без попечения родителей;
8) получение специальных социальных услуг в других организациях, оказывающих такие услуги;
9) переезд получателя услуг в другой населенный пункт;
10) получение специальных социальных услуг в организациях образования;
11) объявление розыска получателя услуг;
12) признание получателя услуг пропавшим без вести;
13) прохождение медицинской реабилитации в медицинских организациях;
14) передача детей в организациях стационарного типа в патронатное воспитание;
15) отсутствие специалиста, оказывающего специальные социальные услуги;
16) выявление неправильного назначения видов специальных социальных услуг;
17) вид специальных социальных услуг обеспечивается другими средствами финансирования (КСН);
18) заключение договора об оказании специальных социальных услуг за счет средств получателя услуг (платные услуги);
19) получателю услуг в рамках гарантированного объема бесплатной медицинской помощи и (или) в системе обязательного социального медицинского страхования оказана медицинская реабилитация.

9. Арнаулы әлеуметтік қызметтерді көрсететін субъект уәкілетті органнан қайта қарау үшін қайтару туралы ақпаратты алған күннен бастап 3 (үш) жұмыс күні ішінде қайтару себептерін жойып, 8-тармағында көрсетілген уәкілетті органның құжаттарды арнаулы әлеуметтік қызметтерге ақы төлеуге қайта жібереді.
10. Арнаулы әлеуметтік көрсетілетін қызметтердің құнын өтеу уәкілетті орган құжаттарды қабылдаған күннен бастап 10 (он) жұмыс күні ішінде жүзеге асырылады.

9. Субъект, предоставляющий специальные социальные услуги со дня получения информации о возврате на доработку от уполномоченного органа, в течение 3 (трех) рабочих дней повторно направляет документы на оплату специальных социальных услуг с устранением причин возврата уполномоченного органа, указанных в пункте 8.
10. Оплата специальных социальных услуг осуществляется в течение 10 (десяти) рабочих дней со дня принятия уполномоченным органом документов на оплату специальных социальных услуг.