"Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 бұйрығына өзгерістер мен толықтырулар енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрінің м.а. 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 505 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2024 жылғы 30 желтоқсанда № 35588 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ішкі істер министрінің 2015 жылғы 19 қаңтардағы № 34 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде №10335 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтырулар енгізілсін:
кіріспе мынадай редакцияда жазылсын:
"Азаматтық қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 12-бабы 1-тармағының 70-4) тармақшасына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:";
Аталған бұйрықпен бекітілген Су айдындарындағы қауіпсіздік қағидаларында:
2-тармақта:
16) және 17) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"16) осы Қағидалардың талаптарын сақтауға жауаптылар - су айдындарының, су объектілеріндегі жаппай демалыс, туризм және спорт орындарының иелері (жалға алушылар, өтеусіз пайдаланушылар), нұсқаушылар және (немесе) жаттықтырушылар, жергілікті атқарушы органдар, сондай-ақ су айдындарын пайдаланатын және (немесе) оларда демалып жатқан жеке және заңды тұлғалар;
17) сақтандыру ұшы - құтқару дөңгелегімен немесе құтқару кеудешесімен бірлесіп пайдаланылатын, белбеуге немесе иыққа тағылатын нұсқаушының өзін сақтандыруға арналған ілмегі бар катушкадағы ұзындығы кемінде 200 метр қалқымалы балға;";
19) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"19) су айдындары - өзендер және соларға теңестiрiлген каналдар, көлдер, су қоймалары, тоғандар және басқа iшкi су айдындары, аумақтық сулар;";
мынадай мазмұндағы 25-1) тармақшасымен толықтырылсын:
"25-1) шомылу - жуыну, денсаулықты нығайту немесе демалу мақсатында суға түсу, жүзу және су айдындарында болу;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. Шомылуға бөлінген су айдыны акваториясы учаскесінің түбін 2 метрге дейінгі тереңдікте зерттеп-қарауды және тазалауды, сондай – ақ жағажайдың осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарына сәйкестігін көзбен шолып қарауды азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органның (бұдан әрі-уәкілетті орган) аумақтық бөлімшелері немесе қарамағындағы мемлекеттік мекемелері немесе жергілікті атқарушы органдар мен уәкілетті органның аумақтық бөлімшелері өкілдерінің қатысуымен су астында жұмыс жүргізу үшін сүңгуірлік жабдықтары мен құрал-жабдықтары бар ұйымдар жүргізеді.";

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил безопасности на водоемах"
Приказ и.о. Министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан от 25 декабря 2024 года № 505. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30 декабря 2024 года № 35588
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра внутренних дел Республики Казахстан от 19 января 2015 года № 34 "Об утверждении Правил безопасности на водоемах" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 10335) следующие изменения и дополнения:
преамбулу изложить в следующей редакции:
"В соответствии с подпунктом 70-4) пункта 1 статьи 12 Закона Республики Казахстан "О гражданской защите", ПРИКАЗЫВАЮ:";
в Правилах безопасности на водоемах, утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункты 16) и 17) изложить в следующей редакции:
"16) ответственные за соблюдение требований настоящих Правил – владельцы (арендаторы, безвозмездные пользователи) водоемов, мест массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах, инструктора и (или) тренеры, спасатели, местные исполнительные органы, а также физические и юридические лица, пользующиеся водоемами и (или) отдыхающие на них;
17) страховочный конец – плавучий линь длиной не менее 200 метров на катушке с петлей предназначенный для страховки самого инструктора, которое надевается на пояс или через плечо, также используемое совместно со спасательным кругом или спасательным жилетом;";
подпункт 19) изложить в следующей редакции:
"19) водоемы - реки и приравненные к ним каналы, озера, водохранилища, пруды и другие внутренние водоемы, территориальные воды;";
дополнить подпунктом 25-1) следующего содержания:
"25-1) купание – погружение, плавание и нахождение в водоемах с целью обмывания, укрепления здоровья или отдыха;";
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. "Обследование и очистка дна участка акватории водоема, отведенного для купания, на глубинах до 2 метров, а также визуальный осмотр соответствия пляжа требованиям пункта 9 настоящих Правил, производится территориальными подразделениями или государственными учреждениями, находящимися в ведении уполномоченного органа в сфере гражданской защиты (далее – уполномоченный орган) или организациями, имеющими водолазное оборудование и снаряжение для производства работ под водой, в присутствии представителей местных исполнительных органов и территориальных подразделений уполномоченного органа.";

6-тармақтың 5) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"5) жағажайдың осы Қағидалардың 9-тармағының талаптарына сәйкестігін су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарында жаппай демалу, туризм және спорт орнын ұйымдастырушының өтініші бойынша көзбен шолып қарауды (шомылу маусымы басталғанға дейін) жүргізеді;";
9-тармақта:
2) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"2) шомылу маусымы басталар алдында 2 метрге дейінгі тереңдікте шомылуға бөлінген су айдыны акваториясы учаскесінің түбін тексеру және тазалау жүргізіледі, оның қорытындысы бойынша осы Қағидаларға 3-қосымшаға сәйкес нысан бойынша жағажайды зерттеу актісі уәкілетті органның аумақтық бөлімшелерімен беріледі (жағажайды зерттеу актісі барлық қолдар болған жағдайда жарамды болып табылады);";
4) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"4) күзет бекеттері құрылады (су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарында жаппай демалу, туризм және спорт орнын ұйымдастырушының бастамасы бойынша);";
6) және 7) тармақшалары мынадай редакцияда жазылсын:
"6) киім ауыстыруға арналған кабиналар (50 адамға 1), дәретханалар (50 адамға 1, шомылу орнынан кемінде 50 метр және 150 метрден аспайтын қашықтықта), шезлондар, тенттер мен шатырлар (су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарында жаппай демалу, туризм және спорт орнын ұйымдастырушының бастамасы бойынша);
7) қызмет көрсетудің барлық аймағын қамтитын дауыс зорайтқыш құрылғылар, телефон байланысы және бейне тіркеу жүйесі орнатылады; (бейне тіркеу жүйесі су объектілері мен су шаруашылығы құрылыстарында жаппай демалу, туризм және спорт орнын ұйымдастырушының бастамасы бойынша орнатылады);";
14-тармақ мынадай мазмұндағы 17-1) тармақшамен толықтырылсын:
"17-1) кемеде (оның ішінде шағын көлемді), су көлігінде немесе тіркеп сүйретілетін жүзу құралында құтқару кеудешелерін кимеген және түймелеп алмаған адамдары бар кемені (оның ішінде шағын көлемді), су көлікті немесе тіркеп сүйретілетін жүзу құралын басқаруға, болуға;";
көрсетілген Қағидаларға 2-қосымша осы бұйрықтың 1 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
көрсетілген Қағидаларға 4-қосымша осы бұйрықтың 2 қосымшасына сәйкес жаңа редакцияда жазылсын.
2. Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің Азаматтық қорғаныс және әскери бөлімдер комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіпте:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасы Төтенше жағдайлар вице-министріне жүктелсін.

подпункт 5) пункта 6 изложить в следующей редакции:
"5) проводит визуальный осмотр соответствия пляжа требованиям пункта 9 настоящих Правил по обращению организатора места массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях (до начала купального сезона);";
в пункте 9:
подпункт 2) изложить в следующей редакции:
"2) перед началом купального сезона проводится обследование и очистка дна участка акватории водоема, отведенного для купания, на глубинах до 2 метров, по итогам которого территориальными подразделениями уполномоченного органа выдается акт обследования пляжа по форме согласно приложению 3 к настоящим Правилам (акт обследования пляжа является действительным при наличии всех подписей);";
подпункт 4) изложить в следующей редакции:
"4) создаются посты охраны (по инициативе организатора места массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях);";
подпункты 6) и 7) изложить в следующей редакции:
"6) устанавливаются кабины для переодевания (1 на 50 человек), уборные (1 на 50 человек, на расстоянии не менее 50 метров и не более 150 метров от места купания), лежаки, тенты и навесы от солнца (по инициативе организатора места массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях);
7) устанавливаются громкоговорящие устройства, телефонная связь и система видео фиксации с охватом всей зоны обслуживания (система видео фиксации устанавливается по инициативе организатора места массового отдыха, туризма и спорта на водных объектах и водохозяйственных сооружениях);";
пункт 14 дополнить подпунктом 17-1) следующего содержания:
"17-1) нахождение, управление судном (в том числе маломерным), водным транспортом без надетых и пристегнутых спасательных жилетов на лицах, находящихся на судне (в том числе маломерном), водном транспорте или буксируемом плавательном средстве;";
приложение 2 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложение 4 к указанным Правилам изложить в редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу.
2. Комитету по гражданской обороне и воинским частям Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра по чрезвычайным ситуациям Республики Казахстан.

4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Төтенше жағдайлар министрінің
міндетін атқарушы
К. Турсынбаев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ауыл шаруашылығы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ішкі істер министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Көлік министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және
ирригация министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрлігі
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 505 Бұйрығына
1 қосымша
Су айдындарындағы қауіпсіздік
қағидаларына 2-қосымша
Су айдындарындағы қауіпсіздік белгілері
р/с
Белгідегі жазу
Белгінің жалпы түрі
1.
Шомылу орны!
Жасыл шеңберде ақ фонда. Үстінен жазу. Жазудың астында (жүзудің шекарасын метрмен көрсете отырып) жүзіп келе жатқан адам бейнеленген. Белгі ақ түсті бағанға бекітіледі
2.
Балалардың шомылатын орны!
Жасыл шеңберде ақ фонда. Үстінен жазу. Жазудың астында (жүзу шегі метрмен көрсетілген) суда тұрған екі бала бейнеленген. Белгі ақ түсті бағанға бекітіледі
3.
Шомылуға тыйым салынады (шекараларын метрмен көрсете отырып)!
Қызыл раманың ішінде ақ фонда. Жазу үстiңгі жағында. Төменгі жақта жүзіп келе жатқан адам бейнелеген. Бейне жоғарыдағы сол жақ бұрыштан бастап қызыл сызықпен диагональ бойынша сызылады. Белгi қызыл бағанға бекiтiледi.
4.
Мұз үстiмен жүруге болады!
Тұтастай жасыл түске боялады. Жазу ортасында ақ түстi. Белгi ақ бағанға бекiтiледi.
5.
Мұз үстiмен жүруге тыйым салынады!
Тұтастай қызыл түске боялады. Жазу ортасында ақ түстi. Белгi қызыл бағанға бекiтiледi.
6.
Толқуды тудырмаңыз!
Қызыл шеңбердің ішінде ақ фонда қызыл сызықпен сызылған қара түсті екі толқын бейнеленген. Белгі қызыл түсті бағанға бекітіледі
7.
Сүңгуге тыйым салынады!
Қызыл раманың ішінде ақ фонда. Жазу үстiңгі жағында. Төменгі жағында сүңгіп бара жатқан адам бейнеленген. Бейне жоғарыдағы сол жақ бұрыштан бастап қызыл сызықпен диагональ бойынша сызылады. Белгi қызыл бағанға бекiтiледi.
8.
Жүзу құралдарының қозғалысына тыйым салынады!
Қызыл раманың ішінде. Жазу үстiңгі жағында. Төменгі жағында iлме моторлы шағын көлемді кеме бейнеленген. Бейне жоғарыдағы бұрыштан бастап қызыл сызықпен диагональ бойынша сызылады. Жағажайдың акваториясын қоршайтын қалқыбелгілер бірге қойылады.
9.
Шағын көлемді кемелердің тұруына және тоқтауына тыйым салынады!
Қызыл шеңбердің ішінде ақ фонда қызыл сызықпен сызылған қара түсті "Р" әрпі бейнеленген. Белгі қызыл түсті бағанға бекітіледі
10.
Қауіпті! Иірім!
Қара жиектемедегі жасыл үшбұрыш ақ фонда және ортасында екі ирек көлденең сызықпен сызылған леп белгісі. Үстіңгі жағында "Қауіпті!" деген жазу. Төменгі жағында қара жиектемеде "Иірім!" деген жазу. Қалқымалы белгі, су кемерінен 5-10 метр жерде, тереңдіктер күрт алмасатын ауданға қойылады.
11.
Зәкірді лақтырмаңыз!
Қызыл шеңбердің ішінде ақ фонда қызыл сызықпен сызылған қара түсті Зәкір бейнеленген. Белгі қызыл түсті бағанға бекітіледі.
12.
Абайлаңыз, жұқа мұз!
Қызыл шеңберде ақ фонда. Жоғарыдан жазу. Төменде мұздың астына түскен адам бейнеленген. Сурет жоғарғы сол жақ бұрыштан диагональ бойынша қызыл сызықпен сызылған. Белгі қызыл түсті бағанаға бекітіледі.
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 505 Бұйрығына
2 қосымша
Су айдындарындағы қауіпсіздік
қағидаларына 4 қосымша
Су айдындарында жаппай іс-шара өткізу туралы хабарлама

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра по чрезвычайным ситуациям
Республики Казахстан
К. Турсынбаев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство сельского хозяйства
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство транспорта
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство водных
ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Приложение 1 к приказу
от 25 декабря 2024 года № 505
Приложение 2 к Правилам
безопасности на водоемах
Знаки безопасности на водоемах
№ п/п
Надпись на знаке
Общий вид знака
1.
Место купания!
В зеленой окружности на белом фоне. Надпись сверху. Под надписью (с указанием границ заплыва в метрах) изображен плывущий человек. Знак укрепляется на столбе белого цвета
2.
Место купания детей!
В зеленой окружности на белом фоне. Надпись сверху. Под надписью (с указанием границ заплыва в метрах) изображены двое детей, стоящие в воде. Знак укрепляется на столбе белого цвета
3.
Купание запрещено!
В красной окружности на белом фоне. Надпись сверху. Ниже изображен плывущий человек. Изображение перечеркнуто красной чертой по диагонали с верхнего левого угла. Знак укрепляется на столбе красного цвета.
4.
Переход (переезд) по льду разрешается!
Весь покрашен в зеленый цвет. Надпись посредине, белая. Знак укрепляется на столбе белого цвета
5.
Переход (переезд) по льду запрещен!
Весь покрашен в красный цвет. Надпись посредине белая. Знак укрепляется на столбе красного цвета
6.
Не создавать волнение!
Внутри красной окружности на белом фоне изображены две волны черного цвета, перечеркнутые красной линией. Знак укрепляется на столбе красного цвета
7.
Нырять запрещено!
В красной окружности на белом фоне. Надпись сверху. Ниже изображен ныряющий человек. Изображение перечеркнуто красной чертой по диагонали с верхнего левого угла. Знак укрепляется на столбе красного цвета
8.
Движение маломерных судов запрещено!
Внутри красной окружности на белом фоне изображена лодка с подвесным мотором черного цвета, перечеркнутая красной линией. Знак укрепляется на столбе красного цвета
9.
Стоянка и остановка маломерных судов запрещена!
Внутри красной окружности на белом фоне изображена буква "Р" черного цвета, перечеркнутая красной линией. Знак укрепляется на столбе красного цвета
10.
Опасно! Водоворот!
Внутри красной окружности на белом фоне. Надпись черного цвета сверху "Опасно!" Надпись снизу "Водоворот!". Плавающий знак выставляется в районе резкого перепада глубин в 5-10 метрах от уреза воды
11.
Якорь не бросать!
Внутри красной окружности на белом фоне изображен якорь черного цвета, перечеркнутый красной линией. Знак укрепляется на столбе красного цвета
12.
Осторожно, тонкий лед!
В красной окружности на белом фоне. Надпись сверху. Ниже изображен человек, падающий под лед. Изображение перечеркнуто красной чертой по диагонали с верхнего левого угла. Знак укрепляется на столбе красного цвета.
Приложение 2 к приказу
от 25 декабря 2024 года № 505
Приложение 4 к Правилам
безопасности на водоемах
Уведомление о проведении массового мероприятия на водоемах

1. Бұқаралық іс-шараның мақсаты
___________________________________________________________________
2. Бұқаралық іс-шара нысаны
___________________________________________________________________
3. Бұқаралық іс-шараны өткізу орны (орындары), қатысушылардың қозғалыс маршруттары, көлік (оның ішінде жүзу) құралдарын пайдаланған жағдайда оларды пайдалану туралы ақпарат
___________________________________________________________________
4. Бұқаралық іс-шараның басталу күні, уақыты
___________________________________________________________________
Бұқаралық іс-шараның аяқталу күні, уақыты
___________________________________________________________________
5. Бұқаралық іс-шараға қатысушылардың болжамды саны _____ адам
6. Ұйымдастырушының бұқаралық іс-шараны қамтамасыз ету нысандары мен әдістері:
1) көрермендер мен қатысушылардың қауіпсіздігін қамтамасыз ету (уәкілетті органның аумақтық бөлімшесінде нұсқаушыларды даярлау жөніндегі курстардан өткені туралы анықтамасы бар нұсқаушылардың саны)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
2) қоғамдық тәртіпті қорғауды қамтамасыз ету (полиция қызметкерлеріне қоғамдық тәртіпті қорғауды қамтамасыз етуде көмек көрсету үшін тартылатын жеке күзет ұйымдары қызметкерлерінің, еріктілер мен бақылаушылардың саны (олар тартылған жағдайда)
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
3) медициналық көмекті ұйымдастыру
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
7. Бұқаралық іс-шараны ұйымдастырушының (ұйымдастырушылардың) Тегі, аты, әкесінің аты (бар болса) не атауы, оның тұрғылықты немесе болған жері туралы не тұрған жері туралы мәліметтер және телефон нөмірі
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
8. Бұқаралық іс-шараны өткізу тәртібі, оның ішінде келушілерге, көрермендерге және бұқаралық іс-шараның өзге де қатысушыларына
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________
9. Су объектісіндегі адамдардың қауіпсіздігін, қоғамдық тәртіпті және қоршаған ортаны қорғауды қамтамасыз етуге жауапты адамның тегі, аты, әкесінің аты (бар болса), байланыс деректері
_________________________________________________________________
__________________________________________________________________
Қосымша:
__________________________________________________________________
(бұқаралық іс-шара өткізу объектісін пайдалануға құқықтардың бар екендігін растайтын құжаттар)
20__ жылғы "___"________ _______________________________
(хабарламаның берілген күні) (бұқаралық іс-шараны ұйымдастырушының (ұйымдастырушылар) қолы

1. Цель массового мероприятия
_____________________________________________________________________
2. Форма массового мероприятия
_____________________________________________________________________
3. Место (места) проведения массового мероприятия, маршруты движения
участников, информация об использовании транспортных (в том числе плавательных)
средств в случае их использования
_____________________________________________________________________
4. Дата, время начала массового мероприятия
_____________________________________________________________________
Дата, время окончания массового мероприятия
_____________________________________________________________________
5. Предполагаемое количество участников массового мероприятия _____ человек
6. Формы и методы обеспечения организатором массового мероприятия:
1) обеспечение безопасности зрителей и участников (количество инструкторов,
имеющих справку о прохождении курсов по подготовке инструкторов
в территориальном подразделении уполномоченного органа)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
2) обеспечение охраны общественного порядка (количество работников частных
охранных организаций, волонтеров и контролеров, привлекаемых для оказания
содействия сотрудникам полиции в обеспечении охраны общественного порядка
(в случае их привлечения)
_____________________________________________________________________
_____________________________________________________________________
3) организации медицинской помощи ____________________________________
_____________________________________________________________________
7. Фамилия, имя, отчество (при наличии) либо наименование организатора
(организаторов) массового мероприятия, сведения о его месте жительства
или пребывания либо о месте нахождения и номер телефона
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
8. Порядок проведения массового мероприятия, в том числе требования
к посетителям, зрителям и иным участникам массового мероприятия
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
9. Фамилия, имя, отчество (при наличии) лица, ответственного за обеспечение
безопасности людей на водном объекте, общественного порядка и охрану
окружающей среды, контактные данные
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Приложение:
______________________________________________________________________
(документы, подтверждающие наличие прав на использование объекта
проведения массового мероприятия)
"___" __________ 20 ___ года ____________________________________________
(дата подачи уведомления) (подпись организатора (организаторов)
массового мероприятия)