Об утверждении государственного списка памятников истории и культуры местного значения Алматинской области
Постановление акимата Алматинской области от 16 августа 2024 года № 258. Зарегистрировано Департаментом юстиции Алматинской области 21 августа 2024 года № 6149-05
В соответствии с подпунктом 18) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан" и статьей 21 Закона Республики Казахстан "Об охране и использовании объектов историко-культурного наследия" акимат Алматинской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить государственный список памятников истории и культуры местного значения Алматинской области согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Признать утратившим силу постановление акимата Алматинской области "Об утверждении государственного списка памятников истории и культуры местного значения Алматинской области" от 22 декабря 2020 года № 498 (зарегистрировано в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 5840).
3. Государственному учреждению "Управление культуры, архивов и документации Алматинской области" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в Департаменте юстиции Алматинской области;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Алматинской области после его официального опубликования.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего первого заместителя акима области.
5. Настоящее постановление вступает в силу со дня государственной регистрации в органах юстиции и вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Алматинской области М. Султангазиев
Приложение к постановлению акимата Алматинской области от 16 августа 2024 года № 258
Наименование
Вид памятника
Местонахождение
Балхашский район
1.
Обелиск героям павшим в годы Великой Отечественной войны,1978 год
сооружение монументального искусства
село Баканас
2.
Бюст Бактыораза Бейсекбаева, 1998 год
сооружение монументального искусства
село Баканас
3.
Бюст Динмухамеда Конаева, 1998 год
сооружение монументального искусства
село Баканас
4.
Обелиск воинам павшим в годы Великой Отечественной войны,1941-1945 годы, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Балатопар
5.
Бюст Жамбыла Жабаева, 2003 год
сооружение монументального искусства
село Балатопар
6.
Бюст Динмухамеда Конаева, 1999 год
сооружение монументального искусства
село Желторангы
7.
Обелиск героям павшим в годы Великой Отечественной войны, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Караой
8.
Бюст Нурмухамеда Бозжанова, 1998 год
сооружение монументального искусства
село Куйган
9.
Развалины отдельного сооружения, средние века
археология
в песках около озера Балхаш, между рек Баканас ІІ и Орта –Баканас
10.
Развалины отдельного сооружения, средние века
археология
в 100 км от истока реки Баканас
11.
Остатки оросительной системы, средние века
археология

Алматы облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы
Алматы облысы әкімдігінің 2024 жылғы 16 тамыздағы № 258 қаулысы. Алматы облысы Әділет департаментінде 2024 жылғы 21 тамызда № 6149-05 болып тіркелді
"Қазақстан Республикасының жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" 27-бабы 1-тармағының 18) тармақшасына және "Тарихи-мәдени мұра объектілерін қорғау және пайдалану туралы" Қазақстан Республикасының Заңының 21-бабына сәйкес Алматы облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Алматы облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімі осы қаулының қосымшасына сәйкес бекітілсін.
2. Алматы облысы әкімдігінің 2020 жылғы 22 желтоқсандағы № 498 "Алматы облысының жергілікті маңызы бар тарих және мәдениет ескерткіштерінің мемлекеттік тізімін бекіту туралы" (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 5840 болып тіркелген) қаулысы күші жойылды деп танылсын.
3. "Алматы облысының мәдениет, архивтер және құжаттама басқармасы" мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының Алматы облысы Әділет департаментінде мемлекеттік тіркелуін;
2)осы қаулының ресми жарияланғанынан кейін, Алматы облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау жетекшілік ететін облыс әкімінің бірінші орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы әділет органдарында мемлекеттік тіркелген күннен бастап күшіне енеді және оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы облысының әкімі М. Султангазиев
Алматы облысы әкімдігінің 2024 жылғы 16 тамыздағы № 258 қаулысына қосымша
Атаулары
Ескерткіш түрі
Орналасқан жері
Балқаш ауданы
1.
Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза болған батырлардың ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бақанас ауылы
2.
Бақтыораз Бейсекбаев бюсті, 1998 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бақанас ауылы
3.
Дінмұхамед Қонаев бюсті, 1998 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бақанас ауылы
4.
1941-1945 жылдар, Ұлы Отан соғысы жылдары қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Балатопар ауылы
5.
Жамбыл Жабаев бюсті, 2003 жыл
монументтік өнер құрылысы
Балатопар ауылы
6.
Дінмұхамед Қонаев бюсті, 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Желтораңғы ауылы
7.
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза болған батырлар ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қараой ауылы
8.
Нұрмұхамед Бозжанов бюсті, 1998 жыл
монументтік өнер құрылысы
Құйған ауылы
9.
Жеке қорғандардың қирандылары, орта ғасырлар
археология
Бақанас ІІ және Орта-Бақанас өзендерінің арасындағы Балқаш көлінің маңайындағы құмдарда
10.
Жеке қорғандардың қирандылары, орта ғасыр
археология
Бақанас өзенінің бастауынан 100 км
11.
Суғару жүйесінің қалдықтары, орта ғасыр
археология

между 30-33 км от села Баканас, по дороге в село Акколь
12.
Неукрепленное поселение, средние века
археология
в урочище Баканас, на правом берегу реки Или
13.
Курганы Актам (8), ранний железный век
археология
в 87 км от Капчагайского водохранилища по дороге в село Баканас
Енбекшиказахский район
14.
Обелиск павшим односельчанам в годы Великой Отечественной войны, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Акчи
15.
Памятник воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны, 1986 год
сооружение монументального искусства
село Ават
16.
Памятник воинам, погибшим в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Амангельды
17.
Мемориал воинам-односельчанам, погибшим в Великой Отечественной войне, 1984 год
сооружение монументального искусства
село Алмалы
18.
Бюст Героя Советского Союза Толена Кабылова, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Асысага
19.
Обелиск павшим односельчанам в Великой Отечественной войне, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Ащибулак
20.
Обелиск воинам-односельчанам погибшим в Великой Отечественной войне, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Байтерек
21.
Мемориальный комплекс павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Байсеит
22.
Памятник воинам, погибшим в Великой Отечественной войне, 1983 год
сооружение монументального искусства
село Балтабай
23.
Памятник воинам, погибшим в Великой Отечественной войне, 1983 год
сооружение монументального искусства
село Енбек
24.
Обелиск воинам-односельчанам погибшим в Великой Отечественной войне, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Жанашар
25.
Мемориальный комплекс, погибшим в Великой Отечественной войне, 1983 год
сооружение монументального искусства
село Каратурык
26.
Обелиск павшим в Великой Отечественной войне, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Кайрат
27.
Памятник Мухтара Ауэзова, 1999 год
сооружение монументального искусства
село Кызылшарык
28.
Обелиск воинам-односельчанам погибшим в Великой Отечественной войне, 1965 год
сооружение монументального искусства
село Малыбай
29.
Обелиск воинам-односельчанам погибшим в Великой Отечественной войне, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Маловодное
30.
Бюст Ораза Жандосова, 1977 год
сооружение монументального искусства
село Нура
31.
Обелиск воинам-односельчанам погибшим в Великой Отечественной войне, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Саймасай
32.
Обелиск павшим в боях за Родину, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Сарыбулак
33.
Обелиск павшим в Великой Отечественной войне, 1965 год
сооружение монументального искусства
село Тескенсу
34.
Бюст Абдоллы Розыбакиева, 1961 год
сооружение монументального искусства
село Тескенсу
35.
Обелиск воинам-односельчанам погибшим в Великой Отечественной войне, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Тургень
36.
Памятник воинам, погибшим в Великой Отечественной войне, 1986 год
сооружение монументального искусства
село Талдыбулак
37.
Комплекс Медетбек батыра, 2007 год
сооружение монументального искусства
село Таутурген
38.
Бюст Абая Кунанбаева, 1977 год
сооружение монументального искусства
село Шелек
39.
Бюст Абдолла Розыбакиева, 1977 год
сооружение монументального искусства
село Шелек
40.
Бюст Петра Вихрева, 1980 год
сооружение монументального искусства
село Шелек
41.
Обелиск Исмаил Таирову, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Шелек
42.
Обелиск Ахметжан Шымбулатову, борцу за установление Советской власти в Семиречье, 1968 год
сооружение монументального искусства
село Шелек
43.
Обелиск воинам, погибшим в годы Великой Отечественной войны,1988 год
сооружение монументального искусства
село Шелек
44.
Памятник Маншук Маметовой, 1988 год
сооружение монументального искусства
село Шелек
45.
Историко-краеведческий музей Шелек, 1981 год
градостроительство и архитектура
село Шелек
46.
Памятник Героя Советского Союза Алии Молдагуловой, 2008 год
сооружение монументального искусства
село Шелек
47.
Памятник Героя Советского Союза Толе Кенжебаева, 2003 год
сооружение монументального искусства
село Шелек
48.
Обелиск воинам землякам погибшим в Великой Отечественной войне, 1973 год
сооружение монументального искусства
город Иссык
49.
Курган, ранний железный век
археология
в 2 км к юго-западу от села Ассы-Сага
50.
Могильник Ассы V, VІ-ІV века до нашей эры, эпоха раннего железа
археология
урочище Ассы, в 400 м южнее метеопоста
51.
Курган, эпоха раннего железа
археология

Ақкөл ауылының жолымен Бақанас ауылынан 30-33 км арасында
12.
Нығайтылмаған ауылдар, орта ғасыр
археология
Іле өзенінің оң жақ жағалауындағы Бақанас шатқалында
13.
Ақтам қорғандары (8), ежелгі темір ғасыры
археология
Бақанас ауылының жолымен Қапшағай су қоймасынан 87 км
Еңбекшіқазақ ауданы
14.
Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза болған ауылдастар ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақши ауылы
15.
Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1986 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ават ауылы
16.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Амангелді ауылы
17.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас жауынгерлер мемориалы, 1984 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алмалы ауылы
18.
Кеңес Одағының Батыры Төлен Қабыловтың бюсті, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Асысаға ауылы
19.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдастар ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ащыбұлақ ауылы
20.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас жауынгерлер ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бәйтерек ауылы
21.
Ұлы Отан соғысында қаза болғандардың мемориалдық кешені, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Байсейіт ауылы
22.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1983 жыл
монументтік өнер құрылысы
Балтабай ауылы
23.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1983 жыл
монументтік өнер құрылысы
Еңбек ауылы
24.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас жауынгерлер ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жаңашар ауылы
25.
Ұлы Отан соғысында қаза болғандардың мемориалдық кешені, 1983 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қаратұрық ауылы
26.
Ұлы Отан соғысында қаза болғандардың ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қайрат ауылы
27.
Мұхтар Әуезов ескерткіші, 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қызылшарық ауылы
28.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас жауынгерлер ескерткіші, 1965 жыл
монументтік өнер құрылысы
Малыбай ауылы
29.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас жауынгерлер ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Маловодное ауылы
30.
Ораз Жандосов бюсті, 1977 жыл
монументтік өнер құрылысы
Нұра ауылы
31.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас жауынгерлер ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Саймасай ауылы
32.
Отан үшін соғыста қаза болғандар ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сарыбұлақ ауылы
33.
Ұлы Отан соғысында қаза болғандар ескерткіші, 1965 жыл
монументтік өнер құрылысы
Тескенсу ауылы
34.
Абдолла Розыбакиев бюсті, 1961 жыл
монументтік өнер құрылысы
Тескенсу ауылы
35.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас жауынгерлер ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Түрген ауылы
36.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1986 жыл
монументтік өнер құрылысы
Талдыбұлақ ауылы
37.
Медетбек батырдың кешені, 2007 жыл
монументтік өнер құрылысы
Таутүрген ауылы
38.
Абай Құнанбаев бюсті, 1977 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шелек ауылы
39.
Абдолла Розыбакиев бюсті, 1977 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шелек ауылы
40.
Петр Вихрев бюсті, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шелек ауылы
41.
Исмайл Тайров ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шелек ауылы
42.
Жетісуда Кеңес үкіметін орнату үшін күрескен Ахметжан Шымболатов ескерткіші, 1968 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шелек ауылы
43.
Ұлы Отан соғысы жылдары қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1988 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шелек ауылы
44.
Мәншүк Маметова ескерткіші, 1988 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шелек ауылы
45.
Шелек тарихи-өлкетану мұражайы, 1981 жыл
қала құрылысы және сәулет
Шелек ауылы
46.
Кеңес Одағының Батыры Әлия Молдағұлова ескерткіші, 2008 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шелек ауылы
47.
Кеңес Одағының Батыры Төле Кенжебаев ескерткіші, 2003 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шелек ауылы
48.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлер ескерткіші, 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Есік ауылы
49.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология
Ассы-Саға ауылынан оңтүстік-батысқа 2 км
50.
Ассы V бейіті, біздің дәуірге дейінгі VІ-ІV ғасырлар, ежелгі темір дәуірі
археология
Метеопосттан оңтүстікке 400 м, Ассы шатқалы
51.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология

урочище Ассы, в 4,5 км к северо-востоку от обсерватории
52.
Курган, эпоха раннего железа
археология
урочище Ассы, в 300 м к северо-востоку от обсерватории
53.
Курган, эпоха раннего железа
археология
урочище Ассы, в 6,5 км к северо-западу от обсерватории
54.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
урочище Ассы, в 3-х км к северу от обсерватории
55.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
урочище Ассы, в 4,5 км к северо-западу от обсерватории
56.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
урочище Ассы, в 4,2 км к северу от обсерватории
57.
Курган, эпоха раннего железа
археология
урочище Ассы, в 2,5 км к северо-востоку от обсерватории
58.
Курган, эпоха раннего железа
археология
урочище Ассы, в 2,7 км к северо-востоку от обсерватории
59.
Курган, эпоха раннего железа
археология
урочище Ассы, в 2,9 км к северо-востоку от обсерватории
60.
Могильник из 2 курганов, эпоха раннего железа
археология
на правом берегу высохшего русла реки Ассы, в 20 км к северу
61.
Могильник из 2 курганов, эпоха раннего железа
археология
4,2 км к северу от обсерваторий
62.
Могильник из 2 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 7 км к северу от обсерватории
63.
Могильник из 2 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 10 км к югу от трассы на перевале Ассы
64.
Могильник из 3 курганов, эпоха раннего железа
археология
4,5 км к северо-западу от обсерваториий
65.
Могильник из 4 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 2,5 км к северу от обсерваторий
66.
Могильник из 5 курганов, эпоха раннего железа
археология
в урочище Ассы, первый курган в 3,5 км, последний в 5,3 км к северо-востоку от обсерватории
67.
Могильник из 7 курганов, эпоха раннего железа
археология
в урочище Ассы, первый курган в 3,8 км, последний в 6 км северо-западу от обсерватории
68.
Могильник из 17 курганов, эпоха раннего железа
археология
урочища Ассы, в 2 км к югу от обсерватории
69.
Могильник из 41 курганов, эпоха раннего железа
археология
урочища Ассы, на левом берегу реки Ассы
70.
Курган, эпоха раннего железа
археология
в 4 км к востоку обсерваторий
71.
Курган, тюркское время
археология
1 км к югу от дороги село Тургень
72.
Могильник Жылысай, VІ-VІІ века до нашей эры, ІІІ век нашей эры
археология
в 2,8 км от урочища Жылысай, к северо-востоку 300 м от обсерваторий
73.
Курган, VІ-ІV века до нашей эры
археология
Ассы-Тургенское плато, в 500 м юго-западнее от обсерватории
74.
Могильник Жылысай ХVІІІ, І тысячелетие второй половины І тысячелетия нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай в 3,4 км к северо-востоку от обсерватории
75.
Курганный могильник Жылысай XXV, V век до нашей эры – V век нашей эры
археология

Обсерваториядан солтүстік-шығысқа 4,5 км, Ассы шатқалы
52.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан солтүстік-шығысқа 300 м, Ассы шатқалы
53.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан солтүстік-батысқа 6,5 км, Ассы шатқалы
54.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан солтүстікке 3 км, Ассы шатқалы
55.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан солтүстік-батысқа 4,5 км, Ассы шатқалы
56.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан солтүстікке 4,2 км, Ассы шатқалы
57.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан солтүстік-шығысқа 2,5 км, Ассы шатқалы
58.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан солтүстік-шығысқа 2,7 км, Ассы шатқалы
59.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан солтүстік-шығысқа 2,9 км, Ассы шатқалы
60.
2 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ассы өзенінің кепкен саласының оң жағалауында, солтүстікке 20 км
61.
2 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан солтүстікке 4,2 км
62.
2 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан солтүстікке 7 км
63.
2 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ассы асуы трассасынан оңтүстікке 10 км
64.
3 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан солтүстік-батысқа 4,5 км
65.
4 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан солтүстікке 2,5 км
66.
5 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
бірінші қорған 3,5 км, ал соңғысы обсерваториядан солтүстік-шығысқа 5,3 км, Ассы шатқалында
67.
7 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
бірінші қорған 3,8 км, ал соңғысы обсерваториядан солтүстік-батысқа 6 км, Ассы шатқалында
68.
17 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Обсерваториядан оңтүстікке 2 км, Ассы шатқалы
69.
41 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ассы шатқалы, Ассы өзенінің сол жағалауы
70.
Қорған, ерте темір дәуірі
археология
Обсерваториядан шығысқа 4 км
71.
Қорған, түркі уақыты
археология
Түрген ауылы жолынан оңтүстікке 1 км
72.
Жылысай бейіті, біздің дәуірге дейін VІ-VІІ ғасырлар, біздің дәуірдің ІІІ ғасыры
археология
Обсерваториядан солтүстік-шығысқа 300 м, Жылысай шатқалынан 2,8 км
73.
Қорған, біздің дәуірге дейінгі VІ-ІV ғасырлар
археология
Обсерваториядан оңтүстік-батысқа 500 м, Ассы-Түрген платосы
74.
Жылысай бейіті ХVІІІ, І мыңжылдықтың екінші жартысы, біздің дәуірдің І мыңжылдығы
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3,4 км
75.
Жылысай қорғанды бейіті ХХV, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуіріміздің V ғасыры
археология

жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 2,2 км к северо-востоку от обсерватории, 150 м от дороги
76.
Курганный могильник, обсерватория І, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 1,8 км к северо-востоку от обсерваторий
77.
Курганный могильник, обсерватория ІІ, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 1,3 км к северо-востоку от обсерватории
78.
Курганный могильник, обсерватория III, середина I тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 1 км к северо-востоку от обсерватории, в 100 м к северо-западу от дороги
79.
Курганный могильник, обсерватория ІV, середина І тысячелетия до нашей эры, эпоха раннего железа
археология
жайлау Ассы, в 0,6 км к северо-востоку от обсерватории
80.
Курганный могильник, обсерватория V, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 100 м к юго-востоку от обсерваториий
81.
Курган, обсерватория VІ, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 70 м к северо-западу от обсерватории
82.
Курган, обсерватория VІІ, ІІІ век до нашей эры - V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 0,48 км к юго-западу от обсерватории, 150 м к юго-востоку от дороги
83.
Курганный могильник Болексаз "А", V век до нашей эры -V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 1,4 км к северо-востоку от обсерваториий
84.
Курган Болексаз "В", V век до нашей эры-V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 1 км к северо-западу обсерваториий
85.
Курган Болексаз "Г", V век до нашей эры -V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 800 м к востоку
86.
Курганный могильник, Болексаз "Ж", середина І тысячелетия до нашей эры – І тысячалетия нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 2,8 км к востоку от обсерватории
87.
Курган Болексаз "Е", середина І тысячалетия нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 2 км к востоку от обсерватории
88.
Курган Болексаз "Д", середина І тысячелетия нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 1,2 км к северо-востоку от обсерватории
89.
Курганный могильник Болексаз 3, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Болексаз, в 2,6 км к северо-востоку от обсерваторий
90.
Курганный могильник, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 1 км к северо-востоку от обсерватории, в 100 м к северо-западу от дороги
91.
Курганный могильник Бозинген І, V век до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Бозинген, в 22 км к юго-западу от реки Киши-Кара-Арша, в 230 м к северу от дороги
92.
Курганный могильник Бозинген ІІ, 7 курганов, V век до нашей эры - V век нашей эры
археология

Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 2,2 км, жолдан 150 м
76.
Қорғанды бейіт обсерватория І, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 1,8 км
77.
Қорғанды бейіт, обсерватория ІІ, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдық ортасы
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 1,3 км
78.
Қорғанды бейіт, обсерватория ІІІ, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 1 км, жолдан солтүстік-батысқа 100 м
79.
Қорғанды бейіт, обсерватория ІV, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы, ерте темір дәуірі
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 0,6 км
80.
Қорғанды бейіт, обсерватория V, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан оңтүстік-шығысқа 100 м
81.
Қорған, обсерватория VІ, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан солтүстік-батысқа 70 м
82.
Қорған, обсерватория VІІ, біздің дәуірге дейінгі ІІІ ғасыр – біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан оңтүстік-батысқа 0,48 км, жолдан оңтүстік-шығысқа 150 м
83.
Қорғанды бейіт Бөлексаз "А", біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 1,4 км
84.
Қорған Бөлексаз "В", біздің дәуірге дейін V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан солтүстік-батысқа 1 км
85.
Қорған Бөлексаз "Г", біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, шығысқа 800 м
86.
Қорғанды бейіт, Бөлексаз "Ж" біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдық ортасы – біздің дәуірдің І мыңжылдық
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан шығысқа 2,8 км
87.
Қорған Бөлексаз "Е", біздің дәуірдің І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан шығысқа 2 км
88.
Қорған Бөлексаз "Д", біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 1,2 км
89.
Қорғанды бейіт Бөлексаз 3, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, Бөлексаз шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 2,6 км
90.
Қорғанды бейіт, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 1 км, жолдан солтүстік - батысқа 100 м
91.
Қорғанды бейіт Бозінген І, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен оңтүстік-батысқа 22 км, жолдан солтүстікке 230 м
92.
Қорғанды бейіт Бозінген ІІ, 7 қорғандар, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология

жайлау Ассы, урочище Бозинген, в 2,2 км к юго-западу от реки Киши-Кара-Арша, в 2,6 км к северу от дороги
93.
Курганный могильник Бозинген ІІІ, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Бозинген, в 1,5 км к юго-западу от реки Киши-Кара-Арша, в 290 м к северу от дороги
94.
Курганный могильник Бозинген ІV, 6 курганов, V век до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Бозинген, в 2,3 км к юго-западу от реки Киши-Кара-Арша, в 350 м к северу от дороги
95.
Курган Бозинген ІV, ІІІ век до нашей эры - V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Бозинген, в 2,1 км к юго-западу от реки Киши-Кара-Арша, в 290 м к северу от дороги
96.
Курганный могильник Бозинген VІІ, V век до нашей эры - V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Бозинген, в 2 км к юго-западу от реки Киши- Кара-Арша, в 680 мк северу от дороги
97.
Курганный могильник Бозинген VІІІ, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 1 км к юго-западу от реки Киши-Кара-Арша, в 240 м к северу от дороги
98.
Курганный могильник Бозинген ІХ, ІІ век до нашей эры, начало ІІІ века до нашей эры-ІІІ век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Бозинген, в 1,1 км к юго-западу от реки Киши-Кара-Арша
99.
Могильник Бозинген Х, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Бозинген, в 1,3 км к юго-западу от реки Киши- Кара-Арша
100.
Курган Бозинген ХІ, ІІІ век до нашей эры -V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Бозинген, в 880 м к юго-западу от реки Киши-Кара-Арша
101.
Курганный могильник Бозинген ХІІ, V век до нашей эры -V век нашей эры
археология
жайлау Ассы урочище Бозинген, в 880 м к юго-западу от реки Киши- Кара-Арша, в 150 м к северо-западу от дороги
102.
Курган Бозинген ХІІІ, ІІІ век до нашей эры -V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Бозинген, в 640 м к юго-западу от реки Киши- Кара-Арша, в 80 м к северо-западу от дороги
103.
Курганный могильник Бозинген ХІV, ІІІ век до нашей эры - V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Бозинген, в 480 м к юго-западу от реки Киши- Кара-Арша
104.
Курган Бозинген ХV, V век до нашей эры - ІІІ век нашей эры
археология
жайлау Ассы урочище Бозинген, в 600 м к западу от реки Киши- Кара-Арша, в 300 м к северо-западу от дороги
105.
Курганный могильник Бозинген ХVІ, VІ-ХІІ века
археология
жайлау Ассы, урочище Бозинген, в 200 м к северо-западу от реки Киши-Кара-Арша

Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші Қара-Арша өзенінен оңтүстік-батысқа 2,2 км, жолдан солтүстікке 2,6 км
93.
Қорғанды бейіт Бозінген ІІІ, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен оңтүстік-батысқа 1,5 км, жолдан солтүстікке 290 м
94.
Қорғанды бейіт Бозінген ІV, 6 қорғандар, біздің дәуірге дейін V ғасыр
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен оңтүстік-батысқа 2,3 км, жолдан солтүстікке 350 м
95.
Қорған Бозінген ІV, біздің дәуірге дейін ІІІ ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен оңтүстік-батысқа 2,1 км, жолдан солтүстікке 290 м
96.
Қорғанды бейіт Бозінген VІІ, біздің дәуірге дейін V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен оңтүстік-батысқа 2 км, жолдан солтүстікке 680 м
97.
Қорғанды бейіт Бозінген VІІІ, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен оңтүстік-батысқа 1 км, жолдан солтүстікке 240 м
98.
Қорғанды бейіт Бозінген ІХ, біздің дәуірге дейін ІІ ғасыр, біздің дәуірге дейінгі ІІІ ғасырдың басы - біздің дәуірдің ІІІ ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен оңтүстік-батысқа 1,1 км
99.
Бейіт Бозінген Х, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен оңтүстік-батысқа 1,3 км
100.
Қорған Бозінген ХІ, біздің дәуірге дейінгі ІІІ ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен оңтүстік-батысқа 880 м
101.
Қорғанды бейіт Бозінген ХІІ, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен оңтүстік-батысқа 880 м, жолдан солтүстік-батысқа 150 м
102.
Қорған Бозінген ХІІІ, біздің дәуірге дейінгі ІІІ ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен оңтүстік-батысқа 640 м, жолдан солтүстік-батысқа 80 м
103.
Қорғанды бейіт Бозінген ХІV, біздің дәуірге дейінгі ІІІ ғасыр – біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен оңтүстік батысқа 480 м
104.
Қорған Бозінген ХV, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр -біздің дәуірдің ІІІ ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен батысқа 600 м, жолдан солтүстік-батысқа 300 м
105.
Қорғанды бейіт Бозінген ХVІ, VІ-ХІІ ғасырлар
археология
Ассы жайлауы, Бозінген шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен солтүстік-батысқа 200 м

106.
Курганный могильник Кокбастау I, V век до нашей эры-V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Кокбастау, в 200 м к северо-западу от реки Киши-Кара-Арша
107.
Могильник Кокбастау І, середина І тысячелетия до нашей эры - І тысячалетия нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Кокбастау, в 450 м к северо-западу от реки Киши-Кара-Арша
108.
Могильник Кокбастау ІІ, конец І тысячелетия до нашей эры-раннее средневековье
археология
жайлау Ассы, урочище Кокбастау, в 300 м к северо-западу от реки Киши-Кара-Арша
109.
Курганный могильник Кокбастау ІІІ, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Кокбастау,в 670 м к северо-востоку от реки Киши-Кара-Арша
110.
Курганный могильник Кокбастау V, начало и середина І тысячелетия нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Кокбастау, в 80 м к северо-западу от реки Киши-Кара-Арша
111.
Курганный могильник Жылысай І, эпоха раннего железа
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 2,8 км к северо-востоку от обсерватории, в 50 км к северу от реки Болексаз
112.
Курган Жылысай ІV, V век до нашей эры – ІІІ век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3,1 км к северу–востоку от обсерватории, 100 м к северу от реки Болексаз
113.
Могильник Жылысай V, V век до нашей эры-V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3 км к северо-востоку от обсерватории, в 800 м к северу от реки Болексаз
114.
Курганный могильник Жылысай VІІ, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 2,9 км к северо-востоку от обсерватории, в 350 м к северу от реки Болексаз
115.
Курганный могильник, Жылысай VІІІ, ІІІ век до нашей эры –ІІІ век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 2,7 км к северо-востоку от обсерватории, в 360 м к северу от реки Болексаз
116.
Могильник Жылысай ІХ, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3 км к северо-востоку от обсерватории, в 600 м к северу от реки Болексаз
117.
Могильник Жылысай Х, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3,3 км к северо-востоку от обсерватории, в 300 м к северу от реки Болексаз
118.
Могильник Жылысай ХІІ, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3 км к северо-востоку от обсерватории, в 800 м к северу от дороги
119.
Могильник Жылысай ХІІІ, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3 км к северо-востоку от обсерватории, в 880 м к северу от дороги

106.
Қорғанды бейіт Көкбастау І, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Көкбастау шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен солтүстік-батысқа 200 м
107.
Бейіт Көкбастау І, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы- біздің дәуірдің І мыңжылдығы
археология
Ассы жайлауы, Көкбастау шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен солтүстік-батысқа 450 м
108.
Бейіт Көкбастау ІІ, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың аяғы - ерте орта ғасыр
археология
Ассы жайлауы, Көкбастау шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен солтүстік-батысқа 300 м
109.
Қорғанды бейіт Көкбастау ІІІ, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, Көкбастау шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен солтүстік-шығысқа 670 м
110.
Қорғанды бейіт Көкбастау V, біздің дәуірдің І мыңжылдығының басы және ортасы
археология
Ассы жайлауы, Көкбастау шатқалы, Кіші-Қара-Арша өзенінен солтүстік-батысқа 80 м
111.
Қорғанды бейіт Жылысай І, ежелгі темір дәуірі
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 2,8 км, Бөлексаз өзенінен солтүстікке 50 км
112.
Қорған Жылысай ІV, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің ІІІ ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3,1 км, Бөлексаз өзенінен солтүстікке 100 м
113.
Бейіт Жылысай V, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдіңV ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3 км, Бөлексаз өзенінен солтүстікке 800 м
114.
Қорғанды бейіт Жылысай VІІ, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 2,9 км, Бөлексаз өзенінен солтүстікке 350 м
115.
Қорғанды бейіт, Жылысай VІІІ, біздің дәуірге дейінгі ІІІ ғасыр – біздің дәуірдің ІІІ ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 2,7 км, Бөлексаз өзенінен солтүстікке 360 м
116.
Бейіт Жылысай ІХ, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3 км, Бөлексаз өзенінен солтүстікке 600 м
117.
Бейіт Жылысай Х, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3,3 км, Бөлексаз өзенінен солтүстікке 300 м
118.
Бейіт Жылысай ХІІ, біздің дәуірге дейін І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3 км, жолдан солтүстікке 800 м
119.
Бейіт Жылысай ХІІІ, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3 км, жолдан солтүстікке 880 м

120.
Курган Жылысай ХІV, V век до нашей эры -V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3,2 км к северо-востоку от обсерватории
121.
Курганный могильник Жылысай ХV, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3,1 км к северо-востоку от обсерватории, в 1 км к северу от дороги
122.
Курган Жылысай ХVІ, раннее средневековье
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3,5 км к северо-востоку от обсерватории
123.
Курганный могильник Жылысай ХVІІ, раннее средневековье
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3,2 км ксеверо-востоку от обсерватории, в 950 м к северу от дороги
124.
Курган Жылысай ХІХ, вторая половина І тысячелетия нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3,6 км к северо-востоку от обсерватории, в 1,6 км к северу от дороги
125.
Курган Жылысай ХХ, вторая половина І тысячелетия нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3,6 км к северо-востоку от обсерватории, в 1,7 км к северу от дороги
126.
Курган Жылысай ХХІ, вторая половина І тысячелетия нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3,7 км к северо-востоку от обсерватории, в 1,8 км к северу от дороги
127.
Курганный могильник, Жылысай ХХІІ, ІІІ век до нашей эры -V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 3,8 км к северо-востоку от обсерватории, в 1,7 км к северу от дороги
128.
Курган Жылысай ХХІV, начало І тысячелетия нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 4 км от обсерватории, в 2,2 км к северу от дороги
129.
Курганный могильник Жылысай ХХV, сако-уйсуньское время, V век до нашей эры -V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, в 2,2 км к северо-востоку отурочище Жылысай, в 150 м к югу от дороги
130.
Курганный могильник Жылысай ХХVІ, V век до нашей эры -V век нашей эры
археология
жайлау Ассы, урочище Жылысай, в 2,3 км к северо-востоку от обсерватории, в 110 м к югу от дороги
131.
Могильник из 13 курганов, эпоха раннего железа
археология
жайлау Ассы, в 1 км к северу от обсерватории
132.
Курган, эпоха раннего железа
археология
урочище Ассы, в 2,5 км к северо-востоку от обсерватории
133.
Одиночный курган, І ІІвек до нашей эры – І век нашей эры
археология
на правом берегу реки Ассы, в 200 м к югу от дороги
134.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
урочище Ассы, 7 км к северо-востоку от обсерватории
135.
Могильник Ассы ІІ, ІІІ век до нашей эры – І век нашей эры
археология
на правом берегу высохшего русла реки Ассы, в 20 км к северу от реки
136.
Могильник Белшабдар-2, ІІІ век до нашей эры, І век нашей эры
археология
в 4 км к западу от села Ащибулак

120.
Қорған Жылысай ХІV, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр –біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3,2 км
121.
Қорғанды бейіт Жылысай ХV, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3,1 км, жолдан солтүстікке 1 км
122.
Қорған Жылысай ХVІ, ерте орта ғасыр
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3,5 км
123.
Қорғанды бейіт Жылысай ХVІІ, ерте орта ғасыр
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3,2 км, жолдан солтүстікке 950 м
124.
Қорған Жылысай ХІХ, біздің дәуірдің І мыңжылдығының екінші жартысы
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3,6 км, жолдан солтүстікке 1,6 км
125.
Қорған Жылысай ХХ, біздің дәуірдің І мыңжылдығының екінші жартысы
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3,6 км, жолдан солтүстікке 1,7 км
126.
Қорған Жылысай ХХІ, біздің дәуірдің І мыңжылдығының екінші жартысы
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3,7 км, жолдан солтүстікке 1,8 км
127.
Қорғанды бейіт Жылысай ХХІІ, біздің дәуірге дейін ІІІ ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 3,8 км, жолдан солтүстікке 1,7 км
128.
Қорған Жылысай ХХІV, біздің дәуірдің І мыңжылдығының басы
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан 4 км, жолдан солтүстікке 2,2 км
129.
Қорғанды бейіт Жылысай ХХV, сақ-үйсін уақыты, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры,
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалынан солтүстік-шығысқа 2,2 км, жолдан оңтүстікке 150 м
130.
Қорғанды бейіт Жылысай ХХVІ, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ассы жайлауы, Жылысай шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 2,3 км, жолдан оңтүстікке 110 м
131.
13 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Ассы жайлауы, обсерваториядан солтүстікке 1 км
132.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Ассы шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 2,5 км
133.
Жалғыз қорған, біздің дәуірге дейінгі ІІІ ғасыр - біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Ассы өзенінің оң жағалауында, жолдан оңтүстікке 200 м
134.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ассы шатқалы, обсерваториядан солтүстік-шығысқа 7 км
135.
Бейіт Ассы ІІ, біздің дәуірге дейінгі ІІІ ғасыр - біздің дәуір І ғасыры
археология
Ассы өзенінің кеуіп кеткен арнасының оң жағасында, өзеннен солтүстікке 20 км
136.
Бейіт Белшабдар-2, біздің дәуірге дейінгі ІІІ ғасыр, біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Ащыбұлақ ауылынан батысқа 4 км

137.
Могильник из 16 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 4,5 км к от северо-западу от села Ащибулак
138.
Городище Лавар, І - ІІІ века нашей эры
археология
на окраине села Лавар, вдоль трассы Алматы-Шелек
139.
Могильник Дихан ІІ, из 189 курганов, ранний железный век
археология
0,75 км к юго-востоку от села Дикан, на левом берегу реки Шелек
140.
Могильник Дихан ІІ, из 57 курганов, І - ІІІ века нашей эры
археология
в 0,5 км южнее села Дикан
141.
Могильник Дихан ІІІ, из 51 курганов, І–ІІІ века нашей эры
археология
в 1 км южнее села Дикан
142.
Могильник Дихан ІV, из 361 курганов, І-ІІІ века нашей эры
археология
в 1,7 км южнее села Дикан
143.
Могильник Иссык, V век до нашей эры
археология
юго-западная окраина города Иссык, на левом берегу реки Иссык
144.
Могильник Тургень І, из 17 курганов, эпоха раннего железа
археология
слева от дороги из города Иссык в село Тургень (55 и 56 км)
145.
Курган Тургень І, группа 1, V век до нашей эры
археология
село Тургень, в 0,15 км к востоку от улицы Садовая
146.
Курганы Тургень І, группа 3, V век до нашей эры
археология
село Тургень, в 0,51 км от улицы Садовая к западу
147.
Курган Тургень-І, группа 4, эпоха раннего железа
археология
в 1,2 км к юго-западу от бригады №10 село Толе би
148.
Курган Тургень І, группа 5, V век до нашей эры
археология
село Кайназар, в 0,7 км к северу от улицы Садовая
149.
Курган Тургень І, группа В (6), состоит из 2 курганов, V век до нашей эры
археология
село Тургень, улица Пролетарская, 17
150.
Курганы Тургень ІІ, группа 2, V век до нашей эры
археология
село Тургень, улица Садовая
151.
Археологический комплекс Турген ІІ, эпоха бронзы и раннего железного века
археология
в 35 км к юго-востоку от села Турген
152.
Могильник Тургень ІІ, из 4 курганов, эпоха раннего железа
археология
на 57 км по дороге от города Иссык
153.
Курган Тургень-ІІ, группа І, эпоха раннего железа
археология
село Толе би, в 1,6 км к северу от села Тургень
154.
Курган Тургень-ІІ, группа 2, эпоха раннего железа
археология
село Толе би, в 0,4 км к северо-западу от села Тургень
155.
Курган Тургень-ІІІ, группа 2, V век до нашей эры
археология
село Толе би, в 2 км к северо-западу от села Тургень
156.
Курганный могильник Тургень ІV, группа 4, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
1,1 км к северо-западу от села Толе би
157.
Курганный могильник Тургень ІV, группа 5, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
от села Тургень в 5,5 км
158.
Курганный могильник Коксай 1, эпоха раннего железа
археология
дачи “Коксай”, участок № 303, расположены в предгорной долине по оси северо-запад-юго-восток

137.
16 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ащыбұлақ ауылынан солтүстік-батысқа 4,5 км
138.
Лавар қалашығы, біздің дәуірдің І - ІІІ ғасырлары
археология
Лавар ауылының шетінде, Алматы-Шелек трассасының бойында
139.
Диқан ІІ бейіті, 189 қорғаннан тұрады, ежелгі темір ғасыры
археология
Диқан ауылынан оңтүстік-шығысқа 0,75 км, Шелек өзенінің сол жағалауында
140.
Диқан ІІ бейіті, 57 қорғаннан тұрады, біздің дәуірдің І – ІІІ ғасырлары
археология
Диқан ауылынан оңға 0,5 км
141.
Диқан ІІІ бейіті, 51 қорғаннан тұрады, біздің дәуірдің І - ІІІ ғасырлары
археология
Диқан ауылынан оңға 1 км
142.
Диқан ІV бейіті, 361 қорғаннан тұрады, біздің дәуірдің І - ІІІ ғасырлары
археология
Диқан ауылынан оңға 1,7 км
143.
Есік бейіті, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Есік қаласының оңтүстік-батыс шетінде, Есік өзеннің сол жағалауында
144.
Түрген І бейіті, 17 қорғаннан тұрады, ежелгі темір дәуірі
археология
Есік қаласынан Түрген ауылына баратын жолдың сол жағында (55 және 56 км)
145.
Қорған Түрген І, 1 топ, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Түрген ауылы, Садовая көшесінен солтүстікке 0,15 км
146.
Қорған Түрген І, 3 топ, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Түрген ауылы, Садовая көшесінен батысқа 0,51 км
147.
Қорған Түрген І, 4 топ, ежелгі темір дәуірі
археология
Төле би ауылының №10 бригадасынан оңтүстік-батысқа 1,2 км
148.
Қорған Түрген І, 5 топ, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Қайназар ауылы, Садовая көшесінен солтүстікке 0,7 км
149.
Қорған Түрген І топ В (6), 2 қорғаннан тұрады, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Түрген ауылы, Пролетарская көшесі, 17
150.
Қорған Түрген ІІ, 2 топ, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Түрген ауылы, Садовая көшесі
151.
Түрген ІІ археологиялық кешені, қола дәуірі және ерте темір ғасыр
археология
Түрген ауылынан оңтүстік-шығысқа 35 км
152.
Түрген ІІ бейіті, 4 қорғаннан тұрады, ежелгі темір дәуірі
археология
Есік қаласы жолының 57 км
153.
Қорған Түрген -ІІ, І топ, ежелгі темір дәуірі
археология
Төле би ауылы, Түрген ауылынан солтүстікке 1,6 км
154.
Қорған Түрген-ІІ, 2 топ, ежелгі темір дәуірі
археология
Төле би ауылы, Түрген ауылынан солтүстік-батысқа 0,4 км
155.
Қорған Түрген–ІІІ, 2 топ, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Төле би ауылы, Түрген ауылынан солтүстік-батысқа 2 км
156.
Қорғанды бейіт Түрген ІV, 4 топ, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Төле би ауылынан солтүстік-батысқа 1,1 км
157.
Қорғанды бейіт Түрген ІV, 5 топ, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Түрген ауылынан 5,5 км
158.
Қорғанды бейіт Көксай 1, ежелгі темір дәуірі
археология
“Көксай” саяжайы, № 303 учаскесі, тау етегі алқабының солтүстік-батыс-оңтүстік-шығыс осінде орналасқан

159.
Курган Коксай 2, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
город Иссык дачи "Коксай" участки №72-73
160.
Курган Коксай 3, середина V тысячелетия до нашей эры
археология
город Иссык дачи "Коксай" участки №3-4
161.
Курганный могильник Коксай 4, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
город Иссык дачи "Коксай" участки №187-189
162.
Курган Коксай 5, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
город Иссык дачи "Коксай" участки №195-209
163.
Курган Коксай 6, середина І тысячелетия до нашей эры
археологии
город Иссык дачи "Коксай" участки №124-125
164.
Курганный могильник Коксай 7, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
город Иссык дачи "Коксай" участки №4-53
165.
Иссыкский могильник, группа 3, эпоха раннего железа
археология
город Иссык, 350 м к северо-западу от хлебо комбината
166.
Могильник Рахат из 16 курганов, ІІ век до нашей эры -ІІвек нашей эры
археология
по левую сторону дороги из села Кайназарв село Рахат
167.
Могильник Рахат-ІІ, группа 1, эпоха раннего железа
археология
село Кайназар, в 1,5 км к юго-востоку от села Рахат
168.
Курган Рахат ІІ, группа 3, середина V тысячелетия до нашей эры
археологии
село Кайназар, в 1,3 км к юго-востоку от села Рахат
169.
Могильник Рахат ІІІ, группа І, эпоха раннего железа
археология
село Кайназар, в 0,9 км к юго-востоку от села Рахат
170.
Могильник из 3 курганов, эпоха раннего железа
археология
урочище Ассы, в 7,5 км к северо-западу от обсерватории
171.
20 Курганов, эпоха раннего железа
археология
на терассе вдоль реки Болексаз
172.
Могильник Азат, группа 1, эпоха раннего железа
археология
село Кайназар, на западе села Азат
173.
Могильник Азат, группа ІІІ, эпоха раннего железа
археология
село Кайназар, на западе села Азат
174.
Могильник Азат, группа VІІ, эпоха раннего железа
археология
село Кайназар,на западе села Азат
175.
Могильник Азат ХІ, эпоха раннего железа
археология
село Кайназар, в 1,6 км к северо-западу от села Азат
176.
Могильник, микрорайон І, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
город Иссык, в 210 м к северу от улицы Ш. Уалиханова, в 100 м к востоку от улицы Пугачева
177.
Курганы, ІV-ІІІ века до нашей эры
археология
в 1,4 км от села Рахат, по левую сторону дороги в село Красный Восток
178.
Группа курганов, микрорайон 3, середина І тысячелетия до нашей эры
археология
город Иссык, в 100 м к северу от улицы Ш.Уалиханова
179.
Могильник Кайназар – ІІІ - ІV, эпоха раннего железа
археология
в 1,6 км к северо-западу от села Кайназар

159.
Қорған Көксай 2, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Есік қаласының "Көксай" саяжайының №72-73 учаскелері
160.
Қорған Көксай 3, біздің дәуірге дейінгі V мыңжылдықтың ортасы
археология
Есік қаласының "Көксай" саяжайының № 3-4 учаскелері
161.
Қорғанды бейіт Көксай 4, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Есік қаласының "Көксай" саяжайын № 187-189 учаскелері
162.
Қорған Көксай 5, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Есік қаласындағы "Көксай" саяжайы № 195-209 учаскелері
163.
Қорған Көксай 6, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Есік қаласының "Көксай" саяжайындағы №124-125 учаскелері
164.
Қорғанды бейіт Көксай 7, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Есік қаласы "Көксай" саяжайының № 4-53 учаскелері
165.
Есік бейіті, 3 топ, ежелгі темір дәуірі
археология
Есік қаласы, нан комбинатынан солтүстік-батысқа 350 м
166.
16 қорғаннан тұратын Рахат бейіті, біздің дәуірге дейінгі ІІ ғасыр- біздің дәуірдің ІІ ғасыры
археология
Кайназар ауылынан Рахат ауылы жолының сол жағында
167.
Бейіт Рахат-ІІ, 1 топ, ежелгі темір дәуірі
археология
Қайназар ауылы, Рахат ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,5 км
168.
Қорған Рахат ІІ, 3 топ, біздің дәуірге дейінгі V мыңжылдықтың ортасы
археология
Қайназар ауылы, Рахат ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,3 км
169.
Бейіт Рахат ІІІ, І топ, ежелгі темір дәуірі
археология
Қайназар ауылы, Рахат ауылынан оңтүстік-шығысқа 0,9 км
170.
3 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ассы шатқалы, обсерваториядан солтүстік-батысқа 7,5 км
171.
20 қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Бөлексаз өзенінің бойындағы терассада
172.
Бейіт Азат, 1 топ, ежелгі темір дәуірі
археология
Қайназар ауылы, Азат ауылының батысы
173.
Бейіт Азат, ІІІ топ, ежелгі темір дәуірі
археология
Қайназар ауылы, Азат ауылынан батысында
174.
Бейіт Азат, VІІ топ, ежелгі темір дәуірі
археология
Қайназар ауылы, Азат ауылының батысында
175.
Бейіт Азат ХІ, ежелгі темір дәуірі
археология
Қайназар ауылы, Азат ауылынан солтүстік-батысқа 1,6 км
176.
Бейіт, І шағын аудан, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Есік қаласы, Ш. Уәлиханов көшесінен солтүстікке 210 м, Пугачев көшесінен шығысқа 100 м
177.
Қорғандар, біздің дәуірге дейінгі ІV-ІІІ ғасырлар
археология
Рахат ауылынан 1,4 км, Красный Восток ауылы жолының сол жағында
178.
Қорғандар тобы, 3 шағын ауданы, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Есік қаласы, Ш. Уәлиханов көшесінен солтүстікке 100 м
179.
Бейіт Қайназар-ІІІ - ІV, ежелгі темір дәуірі
археология
Қайназар ауылынан солтүстік-батысқа 1,6 км

229.
Два кургана, ранний железный век
археология
в 33,7 км к юго-востоку от села Турген
230.
Два кургана, ранний железный век
археология
в 32,8 км к юго-востоку от села Турген
231.
Два кургана, ранний железный век
археология
в 34,2 км к юго-востоку от села Турген
232.
Два кургана, ранний железный век
археология
в 34,5 км к юго-востоку от села Турген
233.
Два кургана, ранний железный век
археология
в 33,2 км к юго-востоку от села Турген
234.
Два кургана, ранний железный век
археология
в 34 км к юго-востоку от села Турген
235.
Три кургана, ранний железный век
археология
в 32 км к юго-востоку от села Турген
236.
Поселение, ранний железный век
археология
в 34,2 км к юго-востоку от села Турген
237.
Могильник, этнографический могильник казакского рода Ортканыс подрода Калкан, ХІХ - ХХ века
археология
в 31,5 км к юго-востоку от села Турген
238.
Курганый могильник Коксай І, середина І тысячилетия до нашей эры
археология
город Иссык, дачи Коксай
239.
Курганый могильник Коксай ІІІ, ранний железный век
археология
город Иссык, дачи Коксай, напротив участка №187 Б
240.
Курганый могильник Коксай ІV, ранний железный век
археология
город Иссык, дачи Коксай, северо-западнее участка № 0209
241.
Курганный могильник, ранний железный век
археология
город Иссык, дачи Коксай, на против участка № 147
242.
Погребальный комплекс жертвоприношений, VІІІ век до нашей эры
археология
город Иссык, по улице Пушкина, микрорайон № 3
243.
Курган, ранний железный век
археология
город Иссык, дачи Иссык 2
244.
Курган, ранний железный век
археология
город Иссык, дачи Иссык 2, юго-восточнее участка № 457
245.
Три кургана, ранний железный век
археология
город Иссык, дача Иссык 2, к северо-востоку от автодрома
246.
Курган, ранний железный век
археология
город Иссык, дачи Иссык 2, между участками №177 и №178
247.
Курган, ранний железный век
археология
город Иссык, дачи Иссык 2 между участками № 96 и № 97
248.
Курган, ранний железный век
археология
город Иссык, дачи Иссык 2 участок № 47
249.
Курган, ранний железный век
археология
город Иссык, северо-восточнее дачи Иссык 2
250.
Курганный магильник
археология
Рахатский сельский округ, юго-восточнее с. Кайназар.
Жамбылский район
251.
Обелиск павшим воинам в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Актерек
252.
Обелиск борцам за советскую власть в честь 50 летие Союза Советских Социалистических Республик, 1967 год
сооружение монументального искусства
село Аккайнар
253.
Обелиск павшим воинам в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Танбалы
254.
Обелиск героям павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Жамбыл

229.
Екі қорған, ерте темір ғасыры
археология
Түрген ауылынан оңтүстік-шығысқа 33,7 км
230.
Екі қорған, ерте темір ғасыры
археология
Түрген ауылынан оңтүстік-шығысқа 32,8 км
231.
Екі қорған, ерте темір ғасыры
археология
Түрген ауылынан оңтүстік-шығысқа 34,2 км
232.
Екі қорған, ерте темір ғасыры
археология
Түрген ауылынан оңтүстік-шығысқа 34,5 км
233.
Екі қорған, ерте темір ғасыры
археология
Түрген ауылынан оңтүстік-шығысқа 33,2 км
234.
Екі қорған, ерте темір ғасыры
археология
Түрген ауылынан оңтүстік-шығысқа 34 км
235.
Үш қорған, ерте темір ғасыры
археология
Түрген ауылынан оңтүстік-шығысқа 32 км
236.
Қоныс, ерте темір ғасыры
археология
Түрген ауылынан оңтүстік-шығысқа 34,2 км
237.
Бейіт, Калкан руынан тарайтын қазақтың Ортқаныс руының этнографиялық бейіті, ХІХ-ХХ ғасырлары
археология
Түрген ауылынан оңтүстік-шығысқа 31,5 км
238.
Көксай І қорғанды бейіті, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың ортасы
археология
Есік қаласы, Көксай саяжайы
239.
Көксай ІІІ қорғанды бейіті, ерте темір ғасыр
археология
Есік қаласы, Көксай саяжайы, №187 Б учаскісінің қарсысында
240.
Көксай ІV қорғанды бейіт, ерте темір ғасыр
археология
Есік қаласы, Көксай саяжайы, № 0209 учаскесінен солтүстік-батысқа
241.
Қорғанды бейіт, ерте темір ғасыр
археология
Есік қаласы, Көксай саяжайы, № 147 учаскісінің қарсысында
242.
Құрбандықты жерлеу кешені, біздің дәуірге дейінгі VІІІ ғасыр
археология
Есік қаласы, Пушкина көшесі, № 3 ықшам ауданы
243.
Қорған, ерте темір ғасыр
археология
Есік қаласы, Есік 2 саяжайы
244.
Қорған, ерте темір ғасыр
археология
Есік қаласы, Есік 2 саяжайы, № 457 учаскесінен оңтүстік-шығысына
245.
Үш қорған, ерте темір ғасыр
археология
Есік қаласы, Есік 2 саяжайы, автодромның солтүстік - шығысында
246.
Қорған, ерте темір ғасыр
археология
Есік қаласы, Есік 2 саяжайы, №177 және №178 учаскелерінің арасында
247.
Қорған, ерте темір ғасыр
археология
Есік қаласы, Есік 2 саяжайы № 96 және № 97 учаскелерінің арасында
248.
Қорған, ерте темір ғасыр
археология
Есік қаласы, Есік 2 саяжайының № 47 учаскесі
249.
Қорған, ерте темір ғасыр
археология
Есік қаласы, Есік 2 саяжайының солтүстік-шығысында
250.
Обалы қорым
археология
Рахат селолық округ, Кайназар ауылының оңтүстік-шығысында.
Жамбыл ауданы
251.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақтерек ауылы
252.
Кеңестің Социалистік Республикалар Одағының 50 жылдығына орай, кеңес үкіметі күрескерлері ескерткіші, 1967 жыл
монументтік өнер құрылысы
Аққайнар ауылы
253.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Таңбалы ауылы
254.
Ұлы Отан соғысында қаза болған батырлар ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жамбыл ауылы

255.
Бюст Жамбыл Жабаева, 1976 год
сооружение монументального искусства
село Жамбыл
256.
Памятник Медетбек батыра, 2008 год
сооружение монументального искусства
село Жамбыл
257.
Бюст Алгадай Жамбылулы, 2008 год
сооружение монументального искусства
село Жамбыл
258.
Памятник Нургисе Тлендиева, 1999 год
сооружение монументального искусства
село Жамбыл
259.
Обелиск воинам, павшим в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Дегерес
260.
Мавзолей Наурызбай батыра, 2006 год
градостроительство и архитектура
село Дегерес, гора Бесбатыр
261.
Обелиск героям павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Унгыртас
262.
Бюст Жамбыла Жабаева, 1969 год
сооружение монументального искусства
село Узынагаш
263.
Обелиск воинам, павшим в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Узынагаш
264.
Памятник воинам павшим в Великой Отечественной войне, 1941-1945 годы, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Узынагаш
265.
Дом музей Умбетали Карибаева, 1988 год
градостроительство и архитектуры
село Умбетали
266.
Обелиск воинам, павшим в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Умбетали
267.
Мавзолей Умбетали Карибаева, 1996 год
сооружение монументального искусства
село Умбетали
268.
Обелиск павшим воинам в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Мынбаева
269.
Обелиск павшим воинам в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Саурык батыра
270.
Обелиск героям павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Карасу
271.
Бюст Сарыбай би, 1992 год
сооружение монументального искусства
село Карасу
272.
Мавзолей Суюнбай Аронулы, 1996 год
сооружение монументального искусства
село Каракастек
273.
Обелиск павшим воинам в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Каракастек
274.
Памятник Самен батыра, 2005 год
сооружение монументального искусства
село Самсы
275.
Обелиск павшим воинам в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Талап
276.
Обелиск павшим воинам в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Б. Кыдырбекулы
277.
Обелиск воинам, павшим в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Шиен
278.
Обелиск героям павшим в Великой Отечественной войне, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Каргалы
279.
Могильник, из 10 курганов, эпоха раннего железа
археология

255.
Жамбыл Жабаев бюсті, 1976 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жамбыл ауылы
256.
Медетбек батыр ескерткіші, 2008 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жамбыл ауылы
257.
Алғадай Жамбылұлы бюсті, 2008 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жамбыл ауылы
258.
Нұрғиса Тілендиев ескерткіші, 1999 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жамбыл ауылы
259.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Дегерес ауылы
260.
Наурызбай батыр кесенесі, 2006 жыл
қала құрылысы және сәулет
Дегерес ауылы, Бесбатыр тауы
261.
Ұлы Отан соғысында қаза болған батырлар ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Үңгіртас ауылы
262.
Жамбыл Жабаев бюсті, 1969 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ұзынағаш ауылы
263.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ұзынағаш ауылы
264.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1941-1945 жылдар, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ұзынағаш ауылы
265.
Үмбетәлі Кәрібаевтың музей үйі, 1988 жыл
қала құрылысы және сәулет
Үмбеталі ауылы
266.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Үмбеталі ауылы
267.
Үмбетәлі Кәрібаев кесенесі, 1996 жыл
қала құрылысы және сәулет
Үмбетәлі ауылы
268.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Мыңбаев ауылы
269.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Саурық батыр ауылы
270.
Ұлы Отан соғысында қаза болған батырлар ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарасу ауылы
271.
Сарыбай би бюсті, 1992 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарасу ауылы
272.
Сүйінбай Аронұлы кесенесі, 1996 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қаракастек ауылы
273.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қаракастек ауылы
274.
Сәмен батыр ескерткіші, 2005 жыл
монументтік өнер құрылысы
Самсы ауылы
275.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Талап ауылы
276.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Б. Қыдырбекұлы ауылы
277.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шиен ауылы
278.
Ұлы Отан соғысында қаза болған батырлар ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарғалы ауылы
279.
10 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология

в 9,8 км от села Дегерес
280.
Могильник из 14 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 5,7 км к северо-западу от села Таран, на левом берегу реки Аксенгир
281.
Могильник из 19 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 3,5 км к югу от станций Аксенгир
282.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 8 км к югу от станций Аксенгир
283.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 4 км к северо-западу от села Таран, на левом берегу реки Аксенгир
284.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 4,7 км к северо-западу от села Таран
285.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 14 км к югу от села Аксенгир
286.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 14,5 км к югу от села Аксенгир
287.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 2 км от места пересечения реки Аксенгир и трассы Алматы-Бишкек
288.
Могильник Ащису из 31 курганов, ІІ тысячелетия до нашей эры
археология
в 43 км от станции Копа, 200 м юго-западнее от села Ащису
289.
Могильник Ащису І, ІІ тысячелетия до нашей эры
археология
в 42 км северо-западу станций Копа, в 25 км к юго-западу от села Ащису
290.
Могильник Ащису ІІ, 4 кургана, ІІ тысячелетия до нашей эры
археология
в 200 м к северо-западу в село Ащису
291.
Могильник Ащису ІІІ, 3 кургана, І тысячелетия до нашей эры
археология
в 44 км северо-западу от станций Копа, в 2 км юго-западнее от села Ащису
292.
Могильник Ащису ІV, 6 курганов, начало І тысячелетия до нашей эры
археология
в 3,5 км к юго-западу от села Ащису
293.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 3 км от села Дегерес, по дороге в село Сункар
294.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 9 км от села Дегерес, по дороге в село Сункар
295.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
не доезжая 3 км до села Дегерес
296.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
2 км к северу от музея Жамбыла
297.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
2 км к югу от музея Жамбыла
298.
Могильник Копа І, ІІІ век до нашей эры
археология
11,7 км не доезжая до станции Копа
299.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
46 км к северо-западу от станции Копа
300.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
1 км к юго-западу от села Кастек
301.
Курганы, VІ-ІV века до нашей эры
археология
1 км от села Прудки
302.
Курганы, VІ-ІV века до нашей эры
археология
на восточной окраине села Кастек
303.
Могильник из 17 курганов, VІ-ІV века до нашей эры
археология
на северной окраине села Кастек
304.
Могильник №57, V век до нашей эры
археология
урочище Каракыр
305.
Могильник №57 ,V век до нашей эры
археология
село Каншенгель, 220 м к югу от кошара

Дегерес ауылынан 9,8 км
280.
14 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Таран ауылынан солтүстік-батысқа 5,7 км, Ақсеңгір өзенінін сол жағалауда
281.
19 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсеңгір бекетінен оңтүстікке 3,5 км
282.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсеңгір бекетінен оңтүстікке 8 км
283.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Таран ауылынан солтүстік-батысқа 4 км, Ақсеңгір өзенінін сол жақ жағалауда
284.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Таран ауылынан солтүстік-батысқа 4,7 км
285.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсеңгір ауылынан оңтүстікке 14 км
286.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсеңгір ауылынан онтүстікке 14,5 км
287.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Алматы-Бішкек трассасымен Ақсеңгер өзенінің қиылысқан жерінен 2 км жерде
288.
31 қорғаннан тұратын Ащысу бейіті, біздің дәуірімізге дейінгі ІІ мыңжылдық
археология
Қопа бекетінен 43 км, Ащысу ауылынан оңтүстік-батысқа 200 м
289.
Ащысу І бейіті, біздің дәуірімізге дейінгі ІІ мыңжылдық
археология
Копа бекітінен солтүстік-батысқа 42 км, Ащысу ауылынан оңтүстік-батысқа 25 км
290.
Ащысу ІІ бейіті, 4 қорған, біздің дәуірге дейінгі ІІ мыңжылдық
археология
Ащысу ауылынан солтүстік-батысқа 200 м
291.
Ащысу ІІІ бейіті , 3 қорған, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдық
археология
Қопа бекетінен солтүстік батысқа 44 км, Ащысу ауылынан оңтүстік-батысқа 2 км
292.
Ащысу ІV бейіті , 6 қорған, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдықтың басы
археология
Ащысу ауылынан оңтүстік-батысқа 3,5 км
293.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Дегерес ауылынан 3 км, Сұңқар ауылының жолында
294.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Дегерес ауылынан 9 км, Сұңқар ауылының жолында
295.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Дегерес ауылына жетпей 3 км
296.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Жамбыл музейінен солтүстікке 2 км
297.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Жамбыл музейінен оңтүстікке 2 км
298.
Қопа І бейіті, біздің дәіурге дейінгі ІІІ ғасыр
археология
Қопа бекетіне жетпей 11,7 км
299.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Қопа бекетінен солтүстік-батысқа 46 км
300.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Қастек ауылынан оңтүстік-батысқа 1 км
301.
Қорғандар, біздің дәуірге дейінгі VІ-ІV ғасырлар
археология
Прудки ауылынан 1 км
302.
Қорғандар, біздің дәуірге дейінгі VІ-ІV ғасырлар
археология
Қастек ауылының шығыс шетінде
303.
Бейіт, 17 қорғаннан құрылған, біздің дәуірге дейінгі VІ-ІV ғасырлар
археология
Қастек ауылының солтүстік шетінде
304.
Бейіт № 57, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Қарақыр шатқалы
305.
Бейіт № 57, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Қаншенгел ауылы, қошардан оңтүстікке 220 м

306.
Могильник №61 из 5 курганов, V век до нашей эры
археология
урочище Каракыр, в 1,1 км к востоку от станции Копа
307.
Могильник №62, V век до нашей эры
археология
урочище Каракыр
308.
Могильник №63, V век до нашей эры
археология
урочище Каракыр
309.
Одиночный курган №64, V век до нашей эры
археология
урочище Каракыр
310.
Одиночный курган №65, V век до нашей эры
археология
урочище Каракыр
311.
Могильник №56, эпоха раннего железа
археология
1,2 км к северу от села Карабастау
312.
Могильник №75 из 2 курганов и 8 оград, Х-V века до нашей эры
археология
1,6 км к северо-западу от села Каншенгель
313.
Могильник №76 из 3 курганов и 1 ограды, Х-V века до нашей эры
археология
на юго-восточной окраине села Карабастау
314.
Могильник № 77, Х-V века до нашей эры
археология
в 1,1 км к северо-западу от села Карабастау
315.
Развалины средневекового караван-сарая в селе Каракастек, Х-ХІІ века
археология
в 3 км к востоку от села Каракастек
316.
Курган, эпоха раннего железа
археология
в 7 км от села Каракастек
317.
Курган, эпоха раннего железа
археология
в 9 км от села Каракастек
318.
Курган, эпоха раннего железа
археология
в 10 км от села Каракастек
319.
Курган, эпоха раннего железа
археология
в 11,7 км от села Каракастек
320.
Курган, эпоха раннего железа
археология
в 12,9 км от села Каракастек
321.
Могильник 10 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 1 км от села Каракестек
322.
Одиночный курган, VІ-ІV века до нашей эры
археология
в 3 км к востоку от села Каракастек
323.
Курган, эпоха раннего железа
археология
в 3 км к западу от села Каракастек
324.
Могильник №66 состоит из 2 курганов и 4 оград, ХІ-ІV века до нашей эры
археология
1 км к югу от трассы станции Копа-Каншенгел
325.
Могильник №67, ХІ-ІV века до нашей эры
археология
в 6,2 км к западу от 91-го км трассы станции Копа-Каншенгель
326.
Могильник №68, V век до нашей эры
археология
в 5,7 км к западу от 91-го км трассы станции Копа-Каншенгель
327.
Могильник №69, ХІ-V века до нашей эры
археология
42 км к западу от 91-го км трассы станции Копа-Каншенгель
328.
Могильник №70, ХІ-V века до нашей эры
археология
в 300 м к западу от 92-го км трассы станции Копа-Каншенгель
329.
Одиночный курган №72, ІV века до нашей эры
археология
в 4,2 км к западу от 92-го км трассы станции Копа-Каншенгель
330.
Могильник №73,
ХІ-V века до нашей эры
археология
в 7,5 км к западу от 91-го км трассы станции Копа-Каншенгель
331.
Могильник из 23 курганов, І век до нашей эры
археология
в 10 км юго-востоку от станции Шилибастау

306.
Бейіт № 61, 5 қорғаннан құралған, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Қарақыр шатқалы, Қопа бекетінен шығысқа 1,1 км
307.
Бейіт № 62, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Қарақар шатқалы
308.
Бейіт № 63, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Қарақыр шатқалы
309.
Жалғыз қорған № 64, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Қарақыр шатқалы
310.
Жалғыз қорған № 65, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Қарақыр шатқалы
311.
Бейіт № 56 , ежелгі темір дәуірі
археология
Қарабастау ауылынан солтүстікке 1,2 км
312.
Бейіт № 75, 2 қорғаннан және 8 қоршаудан құралған, біздің дәуірге дейінгі Х-V ғасырлар
археология
Қаншенгел ауылынан оңтүстік-батысқа 1,6 км
313.
Бейіт № 76, 3 қорғаннан және 1 қоршаудан құралған, біздің дәуірге дейінгі Х-V ғасырлар
археология
Қарабастау ауылының оңтүстік-шығыс шетінде
314.
Бейіт № 77, біздің дәуірге дейінгі Х-V ғасырлар
археология
Қарабастау ауылынан солтүстік - батысқа 1,1 км
315.
Қаракастек ауылындағы орта ғасыр керуен-сарайының қирандылары, Х-ХІІ ғасырлар
археология
Қаракастек ауылынан шығысқа 3 км
316.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаракастек ауылынан 7 км
317.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаракастек ауылынан 9 км
318.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаракастек ауылынан 10 км
319.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаракастек ауылынан 11,7 км
320.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаракастек ауылынан 12,9 км
321.
Бейіт, 10 қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаракастек ауылынан 1 км
322.
Жалғыз қорған, біздің дәуірге дейінгі VІ-ІV ғасырлар
археология
Қаракастек ауылынан шығысқа 3 км
323.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаракастек ауылынан батысқа 3 км
324.
Бейіт № 66, 2 корған және 4 қоршаудан құралған, біздің дәуірге дейінгі ХІ-ІV ғасырлар
археология
Қопа-Қаншенгел бекеті трассасынан оңтүстікке 1 км
325.
Бейіт № 67, біздің дәуірге дейінгі ХІ-ІV ғасырлар
археология
Қопа-Қаншенгел бекеті трассасының 91 км батысқа 6,2 км
326.
Бейіт № 68, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Қопа-Қаншенгел бекеті трассасының 91 км батысқа 5,7 км
327.
Бейіт № 69, біздің дәуірге дейінгі ХІ-V ғасырлар
археология
Қопа-Қаншенгел бекеті трассасының 91 км батысқа 42 км
328.
Бейіт № 70, біздің дәуірге дейінгі ХІ-V ғасырлар
археология
Қопа-Қаншенгел бекеті трассасының 92 км батысқа 300 м
329.
Жалғыз қорған № 72, біздің дәуірге дейінгі ІV ғасыр
археология
Қопа-Қаншенгел бекеті трассасының 92 км батысқа 4,2 км
330.
Бейіт № 73, біздің дәуірге дейінгі ХІ-V ғасырлар
археология
Қопа-Қаншенгел бекеті трассасының 91 км батысқа 7,5 км
331.
23 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі І ғасыр
археология
Шилібастау бекетінен оңтүстік-шығысқа 10 км

332.
Курган, І-ІІІ века до нашей эры
археология
в 1,2 км к востоку от села 1 Мая
333.
Могильник, 9 курган, эпоха раннего железа
археология
в 200 м от трассы между селами Аккайнар и Унгуртас
334.
Могильник №58, 3 кургана, V век до нашей эры
археология
урочище Тамгалы
335.
Могильник № 60, 1 курган, V век до нашей эры
археология
в 1,3 км к западу от 88-го км трассы станции Копа-Каншенгель
336.
Могильник № 74 состоит из 6 оград, Х-ІХ века до нашей эры
археология
урочище Каракыр
337.
Могильник № 77 состоит из 2 курганов и 3 оград, ХІ-V век до нашей эры
археология
в 6,5 км к западу от 92-го км трассы, станции Копа- Каншенгель
338.
Каменные ограды Калмыкуй, эпоха раннего железа
археология
на северных склонах Заилийского Алатау
339.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 2 км от села Самсы
340.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 5 км от села Самсы
341.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 2,4 км к югу от села Самсы
342.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 5,5 км от села Самсы
343.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 5 км от села Узынагаш
344.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 1 км от села Узынагаш
345.
Могильник из 17 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 1 км к западу от села Сергеевки
346.
Могильник из 21 курганов, эпоха раннего железа
археология
село Сергеевка
347.
Могильник из 45 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 200 м к западу от села Сергеевка
348.
Могильник Узынагаш ІІ, ІІІ век до нашей эры
археология
не доезжая 5 км до села Узынагаш
349.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
по обе стороны дороги в село Самсы
350.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 22 км от станции Жиренайгыр
351.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 32 км от станции Жиренайгыр
352.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 33 км от станции Жиренайгыр
353.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
по обе стороны дороги в село Таргап
354.
Могильник из 2 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 17 км от станции Отар
355.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 18 км от станции Отар
356.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 21 км от станции Отар
357.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 21,5 км от станции Отар
358.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 22 км от станции Отар
359.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 23 км от станции Отар
360.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 28 км от станции Отар
361.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 1,3 км от станции Отар
362.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 2,3 км от села Таргап, по левую сторону дороги в город Алматы
363.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 1 км до села Таргап

332.
Қорған, біздің дәуірге дейінгі І-ІІІ ғасырлар
археология
1 Май ауылынан шығысқа 1,2 км
333.
Бейіт, 9 қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Аққайнар және Үңгіртас ауылдарының арасындағы трассадан 200 м
334.
Бейіт № 58, 3 қорған, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Тамғалы шатқалы
335.
Бейіт № 60, 1 қорған, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Қопа-Қаншенгел бекеті трассасының 88 км батысқа 1,3 км
336.
Бейіт № 74, 6 қоршаудан құралған, біздің дәуірге дейінгі Х-ІХ ғасырлар
археология
Қарақыр шатқалы
337.
Бейіт № 77, 2 қорғаннан және 3 қоршаудан құралған, біздің дәуірге дейінгі ХІ- V ғасырлар
археология
Қопа-Қаншенгел бекеті трассасынан 92 км батысқа 6,5 км
338.
Қалмықүй тас қоршауы, ежелгі темір дәуірі
археология
Іле Алатауының солтүстік беткейінде
339.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Самсы ауылынан 2 км
340.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Самсы ауылынан 5 км
341.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Самсы ауылынан оңтүстікке 2,4 км
342.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Самсы ауылынан 5,5 км
343.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Ұзынағаш ауылынан 5 км
344.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Ұзынағаш ауылынан 1 км
345.
17 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Сергеевка ауылынан батысқа 1 км
346.
21 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Сергеевка ауылы
347.
45 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Сергеевка ауылынан батысқа 200 м
348.
Ұзынағаш ІІ бейіті, біздің дәуірге дейінгі ІІІ ғасыр
археология
Ұзынағаш ауылына жетпей 5 км
349.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Самсы ауылы жолының екі жағында
350.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Жиренайғыр бекетінен 22 км
351.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Жиренайғыр бекетінен 32 км
352.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Жиренайғыр бекетінен 33 км
353.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Тарғап ауылы жолының екі жағында
354.
Бейіт, 2 қорғаннан құралған, ежелгі темір дәуірі
археология
Отар бекетінен 17 км
355.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Отар бекетінен 18 км
356.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Отар бекетінен 21 км
357.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Отар бекетінен 21,5 км
358.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Отар бекетінен 22 км
359.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Отар бекетінен 23 км
360.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Отар бекетінен 28 км
361.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Отар бекетінен 1,3 км
362.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Тарғап ауылынан 2,3 км, Алматы қаласы жолының сол жағында
363.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Тарғап аулына дейін 1 км

364.
Могильник из 26 курганов, эпоха раннего железа
археологии
в 15 км от села Таргап
365.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
на юго-восточной окраине по дороге в село Самсы
366.
Могильник из 40 курганов, эпоха раннего железа
археология
1 км от села Самсы
367.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
1,3 км от села Самсы
368.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
1,5 км от села Самсы
369.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
на северо-восточной окраине села Самсы
370.
Могильник 2 кургана, эпоха раннего железа
археология
2 км к северу от села Каракастек
371.
Могильник №78, ІІ-ІІІ века до нашей эры
археология
200 м к северу от Каргалинской больницы
372.
Одиночный курган и место жертвоприношения №79, V век до нашей эры - ІІІ век до нашей эры
археология
в 150 м к западу от автобазы №25-88
373.
Могильник №80 из 7 курганов, V-ІV века до нашей эры
археология
в 100 м к северо-западу от автобазы №25-88
374.
Могильник №81 состоит из 9 курганов, V век-І век до нашей эры
археология
северо-западная окраина села Каргалы, в 60 м к югу от фермы
375.
Могильник Каргалы, эпоха раннего железа
археология
село Каргалы
376.
Городище, ІХ-ХІІІ века
археология
2 км к югу от село Самсы
377.
Могильник, ранний железный век
археология
в 5,8 км от села Сункар
378.
Курганы, ранний железный век
археология
в 6 км от села Сункар
379.
Могильник из 16 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 2,3 км от села Узынагаш
380.
Могильник из 18 курганов, ранний железный век
археологии
в 10 км от села Сункар
381.
Могильник из 25 курганов, ранний железный век
археология
в 10,8 км от села Сункар
382.
Могильник из 33 курганов, эпоха раннего железа
археология
3 км не доезжая до села Шиен
383.
Могильник из 39 курганов, ранний железный век
археология
в 2,6 км от села Сункар
384.
Курган, эпоха раннего железа
археология
в 4 км от села Каргалы
385.
Наскальные изображения, эпоха раннего железа
археология
в 4 км от села Каргалы
386.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
3,2 км не доезжая до села Шиен
387.
Каменный курган, эпоха раннего железа
археология
3,7 км не доезжая до села Шиен
Илийский район
388.
Памятник Токашу Бокину, 1980 год
сооружение монументального искусства
село Акши
389.
Обелиск в честь 30-летия Победы над фашисткой Германией, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Акши
390.
Архитектурный ансамбль памяти героев комсомольцев гражданской войны, 1974 год
сооружение монументального искусства
22 км от трассы Алматы – Капчагай
391.
Обелиск погибшим воинам в Великой Отечественной войне, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Бурундай
392.
Обелиск погибшим воинам-землякам в годы Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Байсерке

364.
26 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Тарғап ауылынан 15 км
365.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Самсы ауылы жолының оңтүстік-шығыс шетінде
366.
Бейіт 40 қорғаннан құралған, ежелгі темір дәуірі
археология
Самсы ауылынан 1 км
367.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Самсы ауылынан 1,3 км
368.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Самсы ауылынан 1,5 км
369.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Самсы ауылының солтүстік-шығыс шетінде
370.
Бейіт 2 қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Каракастек ауылынан солтүстікке 2 км
371.
Бейіт № 78, біздің дәуірге дейінгі ІІ-ІІІ ғасырлар
археология
Қарғалы ауруханасынан 200 м
372.
Жалғыз қорған және құрбан шалынатын жер № 79, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірге дейінгі ІІІ ғасыр
археология
№ 25-88 автобазадан батысқа 150 м
373.
Бейіт № 80, 7 қорған құралған, біздің дәуірге дейінгі V- ІV ғасырлар
археология
№ 25-88 автобазадан солтүстік-батысқа 100 м
374.
Бейіт № 81, 9 қорған құралған, біздің дәуірге дейінгі V- І ғасырлар
археология
Қарғалы ауылының солтүстік-батыс шетінде, фермадан оңтүстікке 60 м
375.
Қарғалы бейіті, ежелгі темір дәуірі
археология
Қарғалы ауылы
376.
Қалашық, ІХ-ХІІІ ғасыр
археология
Самсы ауылнан онтүстікке 2 км
377.
Бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Сұңқар ауылынан 5,8 км
378.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Сұңқар ауылынан 6 км
379.
16 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ұзынағаш ауылынан 2,3 км
380.
18 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Сұңқар ауылынан 10 км
381.
25 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Сұңқар ауылынан 10,8 км
382.
33 қорғанан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Шиен ауылына жетпей 3 км
383.
39 қорғанан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Сұңқар ауылынан 2,6 км
384.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Қарғалы ауылынан 4 км
385.
Тастағы безендірулер, ежелгі темір дәуірі
археология
Қарғалы ауылынан 4 км
386.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Шиен ауылына жетпей 3,2 км
387.
Тас қорғаны, ежелгі темір дәуірі
археология
Шиен ауылына жетпей 3,7 км
Іле ауданы
388.
Тоқаш Бокин ескерткіші, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақши ауылы
389.
Фашистік Германияны жеңудің 30-жылдығына арналған ескерткіш, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақши ауылы
390.
Азамат соғысының комсомол батырларын есте қалдырудың архитектуралық ансамблі, 1974 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алматы – Қапшағай трассасынан 22 км
391.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бұрындай ауылы
392.
Ұлы Отан соғысы жылдарында қаза болған жерлес-жауынгерлер ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Байсерке ауылы

393.
Бюст Юрия Гагарина, 1968 год
сооружение монументального искусства
село Междуречинская
394.
Обелиск "В память погибшим воинам- землякам", 1975 год
сооружение монументального искусства
село Караой
395.
Обелиск "Вечная память воинам погибшим в Великой Отечественной войне", 1975 год
сооружение монументального искусства
село Туймебаева
396.
Обелиск "Памяти трех поколений", 1978 год
сооружение монументального искусства
село Отеген батыр
397.
Обелиск "Помнит мир спасенный", 1975 год
сооружение монументального искусства
село Отеген батыр
398.
Курган, эпоха раннего железа
археология
5 км от села Акши
399.
Могильник из 13 курганов, эпоха раннего железа
археология
8,8 км не доезжая до села Акши
400.
Могильник из 14 курганов, эпоха раннего железа
археология
11 км от села Акши
401.
Могильник из 23 курганов, VІ-ІV века до нашей эры
археология
1,5 км от села Бурындай
402.
Могильник из 30 курганов, эпоха раннего железа
археология
11,2 км не доезжая до село Акши
403.
Могильник из 35 курганов, эпоха раннего железа
археология
11 км от села Акши
404.
Могильник из 51 кургана, VІІ-ІV века до нашей эры
археология
6 км к западу от плотины Капчагайский ГЭС
405.
Петроглифы, наскальные изображения, І тысячелетия до нашей эры – І тысячелетия нашей эры
археология
в 45 км к востоку от села Шенгельды
406.
Могильник Бесшатыр, VІІ-ІV века до нашей эры
археология
100 км к востоку от города Капчагая
407.
Каменные оградки, VІІ-ІV века до нашей эры
археология
в ущелье Капчагай, на левом берегу реки Или
408.
Одиночный курган, эпоха раннего железа
археология
1 км северо-западу от сопки Коккайнар
409.
Первый Большой Бесшатырский курган, V век до нашей эры
археология
70 км на востоке от села Шенгельды
410.
Третий Бесшатырский курган, V век до нашей эры
археология
70 км на восток от села Шенгельды
411.
Древние буддийские надписи, позднее средневековье
археология
горы Шолактау, ущелье Тайгак
412.
Курганы, позднее средневековье
археология
0,7 км к северу от станции Шамалган
413.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
урочище Жалпактас, на левом берегу реки Курты
414.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
3 км от урочища Жалпактас
415.
Наскальные изображения, эпоха раннего железа
археология
3 км к юго-западу от урочища Жалпактас
416.
Наскальные изображения, эпоха раннего железа
археология
на пересечении ущелья Казыбек с ущельем Жалпактас
417.
Наскальные изображения, эпоха раннего железа
археология
в урочище Капыбулак, 5 км от урочища Казыбек
418.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
на левом берегу урочища Тастоган
419.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
на левом берегу урочища Казыбек

393.
Юрий Гагарин бюсті, 1968 жыл
монументтік өнер құрылысы
Междуреченск ауылы
394.
"Қаза болған жерлес-жауынгерлерге естелік" ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қараой ауылы
395.
"Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлерге мәңгі естелік" ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Түймебаев ауылы
396.
"Үш ұрпақ естелігі" ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Өтеген батыр ауылы
397.
"Құтқарылған әлем есте сақтайды" ескерткішісі, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Өтеген батыр ауылы
398.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақши аулынан 5 км
399.
13 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақши ауылына жетпей 8,8 км
400.
14 тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақши ауылынан 11 км
401.
23 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі VІ-ІV ғасырлар
археология
Бұрындай ауылынан 1,5 км
402.
30 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақши ауылына жетпей 11,2 км
403.
35 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақши ауылынан 11 км
404.
Бейіт 51 қорғаннан құралған, біздің дәуірге дейінгі VІІ-ІV ғасырлар
археология
Қапшағай ГЭС-і плотинасынан батысқа 6 км
405.
Петроглифтер , тастағы безендірулер, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдық – біздің дәуірдің І мыңжылдығы
археология
Шенгелді ауылынан шығысқа 45 км
406.
Бесшатыр бейіті, біздің дәуірге дейінгі VІІ-ІV ғасырлар
археология
Қапшағай қаласынан шығысқа 100 км
407.
Тас қоршаулар, біздің дәуірге дейінгі VІІ-ІV ғасырлар
археология
Қапшағай шатқалында, Іле өзенінің сол жағалауында
408.
Жалғыз қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Көкқайнар шоқысынан солтүстік-шығысқа 1 км
409.
Бірінші үлкен Бесшатыр қорғаны, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Шенгелді ауылынан шығысқа 70 км
410.
Үшінші Бесшатыр қорғаны, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Шенгелді ауылынан шығысқа 70 км
411.
Ежелгі будда қолтаңбалары, кейінгі орта ғасыр
археология
Шолақтау тауы, Тайғақ шатқалы
412.
Қорғандар, кейінгі орта ғасыр
археология
Шамалған бекетінен солтүстікке 0,7 км
413.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Жалпактас шатқалы, Күрті өзенінің сол жақ жағасында
414.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Жалпактас шатқалынан 3 км
415.
Тастағы безендірулер, ежелгі темір дәуірі
археология
Жалпақтас шатқалынан оңтүстік-батысқа 3 км
416.
Тастағы безендірулер, ежелгі темір дәуірі
археология
Қазыбек шатқалының Жалпақтас шатқалымен қиылысында
417.
Тастағы безендірулер,ежелгі темір дәуірі
археология
Қапыбұлақ шатқалында, Қазыбек шатқалынан 5 км
418.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Тастоған шатқалының сол жағалауында
419.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Қазыбек шатқалының сол жағалауында

420.
Курганы каменные, І век нашей эры -І век до нашей эры
археология
13 км от села Новостройка
421.
Могильник из 14 курганов, эпоха раннего железа
археология
29 км от села Новостройка
422.
Могильник из 15 курганов, І век до нашей эры - І век нашей эры
археология
1,3 км к западу от села Куртстрой
423.
Могильник из 16 курганов, І век до нашей эры –І век нашей эры
археология
17 км от села Новостройка
424.
Могильник из 21 курганов, І век до нашей эры - І век нашей эры
археология
21,2 км от села Новостройка
425.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
30 км от села Новостройки
426.
Курганы каменные, І век до нашей эры – І век нашей эры
археология
5 км северо-востоку от станции Шилибастау
427.
Курганы, І век до нашей эры - І век нашей эры
археология
19,3 км от села Новостройки
428.
Курганы, І век до нашей эры – І век нашей эры
археология
20,4 км от села Новостройки
429.
Наскальные изображения, эпоха раннего железа
археология
на правом берегу реки Курты
430.
Наскальные изображения, эпоха раннего кочевников
археология
в урочище Жалпактас
431.
Курган каменный, эпоха раннего железа
археология
4,4 км к юго-востоку от села Отеген батыра
432.
Курган каменный, эпоха раннего железа
археология
1,7 км к юго-востоку от села Отеген батыра
433.
Курган каменный, эпоха раннего железа
археология
300 км к юго-востоку от села Отеген батыра
434.
Наскальные изображения, эпоха раннего железа
археология
в урочище Тасаткан
435.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
28 км от колодца Таскудук
436.
Могильник Курты из 113 курганов, эпоха раннего железа
археология
31,1 км от колодца Таскудук
437.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
32,3 км от колодца Таскудук
438.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
20,5 км от колодца Таскудук
439.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
20 км от колодца Таскудук
440.
Могильник из 11 курганов, эпоха раннего железа
археология
19 км от колодца Таскудук
441.
Могильник из 12 курганов, эпоха раннего железа
археология
23,9 км от колодца Таскудук
442.
Могильник из 12 курганов, эпоха раннего железа
археология
24,5 км от колодца Таскудук
443.
Могильник из 14 курганов, эпоха раннего железа
археология
26,3 км от колодца Таскудук
444.
Могильник из 15 курганов, эпоха раннего железа
археология
30,7 км от колодца Таскудук
445.
Могильник из 23 курганов, эпоха раннего железа
археология
10 км к юго-востоку от села Отеген батыра
446.
Могильник из 28 курганов, эпоха раннего железа
археология
22,2 км от колодца Таскудук

420.
Тас қорғандар, біздің дәуірдің І ғасыры –біздің дәуірге дейінгі І ғасыр
археология
Новостройка ауылынан 13 км
421.
14 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Новостройка ауылынан 29 км
422.
15 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейін І ғасыр – біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Куртстрой ауылынан батысқа 1,3 км
423.
16 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейін І ғасыр – біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Новостройка ауылынан 17 км
424.
Бейіт 21 қорғаннан тұратын, біздің дәуірге дейін І ғасыр – біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Новостройка ауылынан 21,2 км
425.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Новостройка ауылынан 30 км
426.
Тас қорғандар, біздің дәуірге дейінгі І ғасыр – біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Шилібастау бекетінен солтүстік-шығысқа 5 км
427.
Қорғандар, біздің дәуірге дейін І ғасыр –біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Новостройка ауылынан 19,3 км
428.
Қорғандар, біздің дәуірге дейін І ғасыр –біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Новостройка ауылынан 20,4 км
429.
Тастағы безендірулер, ежелгі темір дәуірі
археология
Күрті өзенінің оң жағасында
430.
Тастағы безендірулер, ерте көшпенділер дәуірі
археология
Жалпақтас шатқалында
431.
Тас қорғаны, ерте ежелгі темір дәуірі
археология
Өтеген батыр ауылынан оңтүстік-шығысқа 4,4 км
432.
Тас қорғаны, ерте ежелгі темір дәуірі
археология
Өтеген батыр ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,7 км
433.
Тас қорғаны, ерте ежелгі темір дәуірі
археология
Өтеген батыр ауылынан оңтүстік-шығысқа 300 км
434.
Тастағы безендірулер, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасатқан шатқалы
435.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 28 км
436.
113 қорғаннан тұратын Күрті бейіті, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 31,1 км
437.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 32,3 км
438.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 20,5 км
439.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 20 км
440.
11 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 19 км
441.
12 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 23,9 км
442.
12 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 24,5 км
443.
14 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 26,3 км
444.
15 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 30,7 км
445.
23 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Өтеген батыр ауылынан оңтүстік-шығысқа 10 км
446.
28 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 22,2 км

447.
Могильник из 36 курганов, эпоха раннего железа
археология
22,5 км от колодца Таскудук
448.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
15 км от колодца Таскудук
449.
Курган, эпоха раннего железа
археология
24,5 км от колодца Таскудук
450.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
23,6 км от колодца Таскудук
451.
Наскальные изображения, эпоха раннего железа
археология
на правом берегу реки Курты
Карасайский район
452.
Памятник Бекболат Омарову, 1972 год
сооружение монументального искусства
село Алмалыбак
453.
Бюст Абаю Кунанбаеву, 1995 год
сооружение монументального искусства
село Абая
454.
Обелиск погибшим в Великой Отечественной войне, 1970 год
сооружение монументального искусства
село Береке
455.
Обелиск героям павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Жандосова
456.
Здание районного дома культуры, 1909 год
градостроительство и архитектура
город Каскелен
457.
Мемориал Славы, 1985 год
сооружение монументального искусства
город Каскелен
458.
Памятник Карасай батыра, 2006 год
сооружение монументального искусства
город Каскелен
459.
Бюст Маншук Маметовой, 1968 год
сооружение монументального искусства
село Коксай
460.
Обелиск героям, павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Бекболат
461.
Обелиск героям Великой Отечественной войны, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Шамалган
462.
Обелиск героям Гражданской войны, 1957 год
сооружение монументального искусства
село Шамалган
463.
Памятник посвященный Аныракайской битве, 2001 год
сооружение монументального искусства
село Шамалган
464.
Памятник Наурызбай батыра, 2006 год
сооружение монументального искусства
25 км от дороги Алматы-Бишкек
465.
Могильник из 21 курганов, ранний железный век
археология
на юго-западе города Алматы
466.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
500 м к западу от села Кемертоган
467.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
3 км от города Каскелен
468.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
3,5 км от города Каскелена
469.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
9 км от города Каскелена
470.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
15 км от города Каскелен
471.
Не укрепленное поселение, эпоха раннего железа
археология
12 км к юго-западу от города Алматы
472.
Производство свинца, эпоха раннего железа
археология
7 км к югу от города Каскелен
473.
Могильник из 36 курганов, эпоха раннего железа
археология
3 км к северу от города Каскелен
474.
Укрепленное поселение, эпоха раннего железа
археология
1,4 км к юго-востоку от села Кольащы
475.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
4 км северо-запада от села Кольащы

447.
36 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 22,5 км
448.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 15 км
449.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 24,5 км
450.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасқұдық құдығынан 23,6 км
451.
Тастағы безендірулер, ежелгі темір дәуірі
археология
Күрті өзенінің оң жағалауында
Қарасай ауданы
452.
Бекболат Омаров ескерткіші, 1972 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алмалыбақ ауылы
453.
Абай Құнанбаев мүсіні, 1995 жыл
монументтік өнер құрылысы
Абай ауылы
454.
Ұлы Отан соғысында қаза болғандар ескерткіші, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Береке ауылы
455.
Ұлы Отан соғысында қаза болған батырлар ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жандосов ауылы
456.
Аудандық мәдениет үйінің ғимараты, 1909 жыл
қала құрылысы және сәулет
Қаскелең қаласы
457.
Даңқ мемориалы, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қаскелең қаласы
458.
Қарасай батыр ескерткіші, 2006 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қаскелең қаласы
459.
Маншүк Маметова бюсті, 1968 жыл
монументтік өнер құрылысы
Көксай ауылы
460.
Ұлы Отан соғысында қаза болған батырлардың ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Бекболат ауылы
461.
Ұлы Отан соғысы батырлары ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шамалған ауылы
462.
Азамат соғысы батырларының ескерткішісі, 1957 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шамалған ауылы
463.
Аңырақай шайқасына арналған ескерткіш, 2001 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шамалған ауылы
464.
Наурызбай батыр ескерткіші, 2006 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алматы-Бішкек жолынан 25 км
465.
21 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Алматы қаласының оңтүстік-батысында
466.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеміртоған ауылынан батысқа 500 м
467.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаскелен қаласынан 3 км
468.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаскелен қаласынан 3,5 км
469.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаскелен қаласынан 9 км
470.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаскелен қаласынан 15 км
471.
Нығайтылмаған қоныстар, ежелгі темір дәуірі
археология
Алматы қаласынан оңтүстік-батысқа 12 км
472.
Қорғасын өндіру, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаскелен қаласынан оңтүстікке 7 км
473.
36 қорғаннан құралған бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Қаскелен қаласынан солтүстікке 3 км
474.
Нығайтылған қоныс, ежелгі темір дәуірі
археология
Көлащы ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,4 км
475.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Көлащы ауылынан солтүстік-батысқа 4 км

476.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
2,6 км северо-запада от села Кольащы
477.
Могильник из 2 кураганов, эпоха раннего железа
археология
1 км к юго-западу от села Кемиртоган
478.
Могильник из 3 курганов Теренкара, эпоха раннего железа
археология
северная окраина села Курылысшы
479.
Могильникиз 5 курганов, эпоха раннего железа
археология
2,7 км к северу от села Курылысшы
480.
Могильник из 6 курганов, эпоха раннего железа
археология
0,9 км к северу от села Курылысшы
481.
Могильник из 6 курганов, эпоха раннего железа
археология
1,7 км к северо-западу от села Курылысшы
482.
Поселение Теренкара, Х-VІІІ века до нашей эры
археология
0,6 км к северо-западу от улицы Аврора и Рыскулова
483.
Торткуль, Х-VІІІ века до нашей эры
археология
на правом берегу реки Теренкара
484.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
1,1 км южнее от центра села Таугуль
Кегенский район
485.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1966 год
сооружение монументального искусства
село Алгабас
486.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1970 год
сооружение монументального искусства
село Алгабас
487.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1980 год
сооружение монументального искусства
село Актасты
488.
Памятник "Ереуил тобе ерлери", героям национально-освободительного восстания, 1986 год
сооружение монументального искусства
местность Ереуил
489.
Обелиск "Никто не забыт, ничто не забыто", 1975 год
сооружение монументального искусства
село Каркара
490.
Обелиск "Вечная слава героям павшим в боях за Родину", 1974 год
сооружение монументального искусства
село Кеген
491.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Жаланаш
492.
Обелиск "Никто не забыт,ничто не забыто", 1974 год
сооружение монументального искусства
село Жылысай
493.
Обелиск "В память героям павшим в Великой отечественной войне 1941-1945 годы", 1973 год
сооружение монументального искусства
село Малый Жаланаш
494.
Обелиск "Никто не забыт, ничто не забыто", 1975 год
сооружение монументального искусства
село Узынбулак
495.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Ширганак
496.
Могильник, ІІ-ІV века нашей эры
археологии
3 км на южнее села Актасты
497.
Могильник, І - ІІІ века нашей эры
археологии
1 км от села Актас, в ущелье Коксай
498.
Курганы № 3, V век до нашей эры- І век нашей эры
археология
3,8 км к северо-востоку от села Актасты
499.
Курганы № 5, V век до нашей эры – І век нашей эры
археология

476.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Көлащы ауылынан солтүстік-батысқа 2,6 км
477.
2 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Кемертоған ауылынан оңтүстік-батысқа 1 км
478.
3 қорғаннан тұратын Тереңқара бейіті, ежелгі темір дәуірі
археология
Құрылысшы ауылынын солтүстік шетінде
479.
5 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Құрылысшы ауылынан солтүстікке 2,7 км
480.
6 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Құрылысшы ауылынан солтүстікке 0,9 км
481.
6 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Құрылысшы ауылынан солтүстік-батысқа 1,7 км
482.
Тереңқара қонысы, біздің дәуірге дейінгі Х-VІІІ ғасырлар
археология
Аврора және Рыскулова көшелерінен солтүстік-батысқа 0,6 км
483.
Төрткөл, біздің дәуірге дейінгі Х-VІІІ ғасырлар
археология
Тереңқара өзенінің оң жағалауында
484.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Таугул ауылының орталығынан оңтүстікке 1,1 км
Кеген ауданы
485.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1966 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алғабас ауылы
486.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алғабас ауылы
487.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақтасты ауылы
488.
"Ереуіл төбе ерлері", ұлт-азаттық көтерілісі ерлерінің ескерткіші, 1986 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ереуіл жері
489.
"Ешкімде ұмытылмайды, ешнәрсе де ұмытылмайды" ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарқара ауылы
490.
"Отан үшін от кешкендердің даңқы мәңгі арта берсін" ескерткіші, 1974 жыл
монументтік өнер құрылысы
Кеген ауылы
491.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жалаңаш ауылы
492.
"Ешкімде ұмытылмайды, ешнәрсе де ұмытылмайды" ескерткіші, 1974 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жылысай ауылы
493.
"1941-1945 жылдары Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер құрметіне" ескерткіші, 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Кіші Жалаңаш ауылы
494.
"Ешкімде ұмтылмайды, ешнәрсе де ұмтылмайды" ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ұзынбұлақ ауылы
495.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шырғанақ ауылы
496.
Бейіт, біздің дәуірдің ІІ-ІV ғасырлары
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстікке 3 км
497.
Бейіт, біздің дәуірдің І - ІІІ ғасырлары
археология
Ақтасты ауылынан 1 км, Көксай шатқалында
498.
Қорғандар № 3, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр – біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 3,8 км
499.
Қорғандар № 5, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр – біздің дәуірдің І ғасыры
археология

3,6 км к северо-востоку от села Актасты
500.
Курганы № 6, V век до нашей эры
археология
2 км к западу от села Актасты
501.
Курганы, ограда № 6, эпоха бронзы и эпоха раннего железа
археология
село Актасты, севернее грунтовой дороги
502.
Могильник № 6 а, V век до нашей эры- V век нашей эры
археология
2,3 км к западу от села Актасты
503.
Курганы 6 б, V век до нашей эры- V век нашей эры
археология
2,1 км к западу от села Актасты
504.
Курганы № 7, V век до нашей эры
археология
3,6 км к востоку от села Актасты
505.
Курганы № 8, V век до нашей эры – V век нашей эры
археология
3,5 км к востоку от села Актасты
506.
Одиночный курган № 22, V век до нашей эры
археология
2,9 км к северо-востоку от села Актасты
507.
Курганы № 23, V век до нашей эры
археология
2,8 км к северо-востоку от села Актасты
508.
Могильник № 24, V век до нашей эры
археология
2,7 км к северо-востоку от селаАктасты
509.
Курганы № 25, V век до нашей эры -V век нашей эры
археология
3,2 км к северо-востоку от села Актасты
510.
Курганы № 26, V век до нашей эры - V век нашей эры
археология
3,3 км к северо-востоку от села Актасты
511.
Курганы № 27, V век до нашей эры-V век нашей эры
археология
2,7 км к северо-востоку от села Актасты
512.
Курганы № 28, Могильник, V век до нашей эры - V век нашей эры
археология
2,7 км к востоку от села Актасты
513.
Курганы № 29, V век до нашей эры- ІІ век нашей эры
археология
2,8 км к востоку от села Актасты
514.
Курганы № 30, V век до нашей эры – V век нашей эры
археология
2,6 км к востоку от села Актасты
515.
Могильник № 31, V век до нашей эры- V век нашей эры
археология
2,7 км к востоку от села Актасты
516.
Курганы № 32, V век до нашей эры-V век нашей эры
археология
2,9 км к востоку от села Актасты
517.
Ограда №34, V век нашей эры
археология
2,9 км к востоку от села Актасты
518.
Курганы №35,V век до нашей эры-V век нашей эры
археология
1,5 км к северо-востоку от села Актасты
519.
Курганы №36, V век до нашей эры- V век нашей эры
археология
2 км к юго-востоку села Актас
520.
Могильник № 37, V век до нашей эры – V век нашей эры
археология
4,9 км к востоку от села Актасты
521.
Могильник № 38, V век до нашей эры –V век нашей эры
археология
1,3 км к юго-востоку от села Актасты

Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 3,6 км
500.
Қорған № 6, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Ақтасты ауылынан батысқа 2 км
501.
Қорғандар, қоршау № 6, қола дәуірі және ежелгі темір дәуірі
археология
Ақтасты ауылы, қара жолдан солтүстікке
502.
Бейіт № 6 а, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр- біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан батысқа 2,3 км
503.
Қорғандар 6 б, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуіріміздің V ғасыры
археологии
Ақтасты ауылынан батысқа 2,1 км
504.
Қорғандар № 7, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 3,6 км
505.
Қорғандар № 8, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр – біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 3,5 км
506.
Жалғыз қорған № 22, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 2,9 км
507.
Қорғандар № 23, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 2,8 км
508.
Бейіт № 24, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 2,7 км
509.
Қорғандар № 25, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр – біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 3,2 км
510.
Қорғандар № 26, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр – біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 3,3 км
511.
Қорғандар № 27, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр – біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 2,7 км
512.
Қорғандар № 28, бейіт біздің дәуірге дейінгі V ғасыр – біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 2,7 км
513.
Қорғандар № 29, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр- біздің дәуірдің ІІ ғасыры
археология
Ақбастау ауылынан шығысқа 2,8 км
514.
Қорғандар № 30, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр- біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 2,6 км
515.
Бейіт № 31, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 2,7 км
516.
Қорғандар № 32, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 2,9 км
517.
Қоршау № 34, біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 2,9 км
518.
Қорғандар № 35, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 1,5 км
519.
Қорғандар № 36, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстік-шығысқа 2 км
520.
Бейіт № 37, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 4,9 км
521.
Бейіт № 38, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,3 км

522.
Курганы 3, ограда 2, V век до нашей эры –V век нашей эры
археология
2,9 км к востоку от села Актасты
523.
Могильник из 8 курганов, V век до нашей эры-V век нашей эры
археология
2,7 км к востоку от села Актасты
524.
Могильник, ІІ-ІV века нашей эры
археология
1 км к югу от села Актасты
525.
Могильник, ІІІ-V века нашей эры
археология
1,5 км к югу от села Актасты
526.
Петроглифы Актас, ІІ-ІV века нашей эры
археология
2 км к югу от села Актасты, в ущелье Курайлы
527.
Петроглифы Актас (плита ІІІ), ІІ-ІV века нашей эры
археология
2,5 км к югу от села Актасты, в ущелье Курайлы
528.
Петроглифы Актас (плита ІV), ІІ-ІV века нашей эры
археология
3 км к югу от села Актасты, в ущелье Курайлы
529.
Поселение Актас І, эпоха раннего железа
археология
3 км от села Актасты, ущелья Курайлы
530.
Могильник Аспанкора, І-ІІІ века
археология
0,7 км к востоку от села Актасты
531.
Курганы, ІІІ-V века нашей эры
археология
4 км к юго-востоку села Актасты
532.
Могильник Актас ІІІ, ІІ-ІV века нашей эры
археология
2 км южнее села Актасты
533.
Могильник Актас ІV, ІІ-ІV века до нашей эры
археология
3,5 км южнее села Актасты, в ущелье Курайлы
534.
Могильник Курайлы ІV, ІІІ-V века нашей эры
археология
1,5 км к юго-востоку села Актасты
535.
Курганы, V век до нашей эры
археология
1,2 км к юго-востоку от села Актасты
536.
Могильник из 8 курганов, эпоха раннего железа
археология
700 м южнее села Актасты
537.
Одиночный курган, эпоха раннего железа
археология
8 км к югу от села Актасты
538.
Ограда, эпоха раннего железа
археология
3,6 км к востоку от села Актасты
539.
Могильник “Аксай”, ІІІ века до нашей эры –ІІІ века нашей эры
археология
6,7 км от села Аксай
540.
Могильник, эпоха бронзы, эпоха раннего железа
археология
2,7 км к югу от села Аксай
541.
Могильник, эпоха бронзы, эпоха раннего железа
археология
6 км к югу от села Аксай
542.
Могильник из 2 курганов и оград, V век до нашей эры -V век нашей эры
археология
2,7 км к северо-востоку от села Актасты
543.
Могильник из 2 курганов, V век до нашей эры
археология
2,6 км к северо-востоку от села Актасты
544.
Могильник из 2 курганов, V век до нашей эры
археология
2 км к западу от села Актасты
545.
Курганы из 3 курганов, V век до нашей эры - І век нашей эры
археология
2,7 км к северо-востоку от села Актасты
546.
Могильник из 4 курганов, V век до нашей эры -V век нашей эры
археология

522.
Қорғандар 3, қоршаулар 2, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 2,9 км
523.
Бейіт, 8 қорғаннан құралған, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр – біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 2,7 км
524.
Бейіт, біздің дәуірдің ІІ-ІV ғасырлар
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстікке 1 км
525.
Бейіт, біздің дәуірдің ІІІ-V ғасырлар
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстікке 1,5 км
526.
Ақтас петроглифтері, біздің дәуірдің ІІ-ІV ғасырлар
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстікке 2 км, Құрайлы шатқалы
527.
Ақтас петроглифтері (плита ІІІ), біздің дәуірдің ІІ-ІV ғасырлар
археология
Ақтас ауылынан оңтүстікке 2,5 км, Құрайлы шатқалы
528.
Ақтас петроглифтері (плита ІV), біздің дәуірдің ІІ-ІV ғасырлар
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстікке 3 км, Құрайлы шатқалы
529.
Ақтас қонысы І, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақтасты ауылынан 3 км, Құрайлы шатқалы
530.
Аспанқора бейіті, І-ІІІ ғасырлар
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 0,7 км
531.
Қорғандар, біздің дәуірдің ІІІ-V ғасырлар
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстік-шығысқа 4 км
532.
Ақтас ІІІ бейіті, біздің дәуірдің ІІ-ІV ғасырлар
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстікке 2 км
533.
Актас бейіті ІV, біздің дәуірге дейінгі ІІ-ІV ғасырлар
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстікке 3,5 км, Құрайлы шатқалы
534.
Құрайлы бейіті ІV, біздің дәуірдің ІІІ-V ғасырлар
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,5 км
535.
Қорғандар, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,2 км
536.
Бейіт 8 қорғаннан құралған, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстікке 700 м
537.
Жалғыз қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстікке 8 км
538.
Қоршау, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 3,6 км
539.
“Ақсай” бейіті, біздің дәуірге дейінгі ІІІ ғасыр – біздің дәуірдің ІІІ ғасыры
археология
Ақсай ауылынан 6,7 км
540.
Бейіт, қола дәуірі, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан оңтүстікке 2,7 км
541.
Бейіт, қола дәуірі, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан оңтүстікке 6 км
542.
2 қорғаннан және қоршаудан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыр
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 2,7 км
543.
2 қорғанан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 2,6 км
544.
2 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Ақтасты ауылынан батысқа 2 км
545.
3 қорғаннан тұратын қорғандар біздің дәуірге дейінгі V ғасыр –біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 2,7 км
546.
4 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология

2,7 км к востоку от села Актасты
547.
Курганы из 5 курганов, V век до нашей эры - І век нашей эры
археология
2,6 км к северо-востоку от села Актасты
548.
Могильник из 5 курганов, V век до нашей эры
археология
1,3 км к юго-востоку от села Актасты
549.
Курганы из 7 курганов, V век до нашей эры - І век нашей эры
археология
3,5 км к северо-востоку от села Актасты
550.
Могильник из 9 курганов, V век до нашей эры – V век нашей эры
археология
3,1 км к востоку от села Актасты, к северу от дороги
551.
Могильник, V век до нашей эры – І век нашей эры
археология
3,2 км к востоку от села Актасты
552.
Курган и выкладка, V век до нашей эры - V век нашей эры
археология
3,3 км к востоку от села Актасты
553.
Кольцевая и прямоугольная выкладки, V век до нашей эры – V век нашей эры
археология
3,4 км к востоку от села Актасты
554.
Могильник, V век до нашей эры – V век нашей эры
археология
65,5 км к северо-востоку от села Актасты
555.
Курган, V век нашей эры
археология
2,7 км к востоку от села Актасты
556.
Могильник, V век до нашей эры - І век нашей эры
археология
3,5 км к востоку от села Актасты
557.
Могильник, V век до нашей эры-І век нашей эры
археология
2,5 км к западу от села Актасты
558.
Могильник, V век до нашей эры
археология
2,5 км к северо-востоку от села Актасты
559.
Могильник, V век до нашей эры
археология
4 км к югу от села Актасты
560.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
2 км к западу от 195 км дороги Алматы-Нарынкол
561.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
3 км к югу от села Аксай
562.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
2,3 км к югу от села Аксай
563.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
2,5 км к югу от села Аксай
564.
Могильник, эпоха бронзы
археология
3,5 км к востоку от села Аксай
565.
Могильник из 42 курганов, эпоха раннего железа
археология
0,9 км от села Акбейк, на правой стороне дороги в село Сарыжаз
566.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
на территории Жуантобе
567.
Могильник и поселение, эпоха раннего железа
археология
1,5 км к югу от села Тасашы
568.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
на левом берегу реки Каркара
569.
Могильник из 14 курганов, эпоха раннего железа
археология
на левом берегу реки Каркара
570.
Курганы №90, V век до нашей эры
археология
500 м на юг от 3-ей фермы село Каркара
571.
Курганы №91, V век до нашей эры
археология
3 км на восток от фермы Каркара, 4,5 км северо-востоку села Кеген

Ақтасты ауылынан шығысқа 2,7 км
547.
5 қорғаннан тұратын қорғандар, біздің дәуірге дейін V ғасыр - І біздің дәуірдің ғасыр
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 2,6 км
548.
5 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Ақтасты ауылынан оңтүстік-шығысқа 1,3 км
549.
7 қорғаннан тұратын қорғандар, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 3,5 км
550.
9 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 3,1 км, жолдың солтүстігінде
551.
Бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 3,2 км
552.
Қорған және қаланулар, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 3,3 км
553.
Шеңберлі және тікбұрышты қаланулар,біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің - V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 3,4 км
554.
Бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 65,5 км
555.
Қорған, біздің дәуір V ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 2,7 км
556.
Бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан шығысқа 3,5 км
557.
Бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Ақтасты ауылынан батысқа 2,5 км
558.
Бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Ақтасты ауылынан солтүстік-шығысқа 2,5 км
559.
Бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Ақтасты ауылының оңтүстігіне 4 км
560.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Алматы-Нарынқол жолының 195 км батысқа 2 км
561.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан оңтүстікке 3 км
562.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан оңтүстікке 2,3 км
563.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан оңтүстікке 2,5 км
564.
Бейіт, қола дәуірі
археология
Ақсай ауылынан шығысқа 3,5 км
565.
42 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақбейік ауылынан 0,9 км, Сарыжаз ауылы жолының оң жағы
566.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Жуантөбе аумағында
567.
Бейіт және қоныс, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасашы ауылынан оңтүстікке 1,5 км
568.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Қарқара өзенінің сол жағалауында
569.
14 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Қарқара өзенінің сол жағалауында
570.
Қорғандар № 90, біздің дәуірге дейін V ғасыр
археология
Қарқара ауылының 3- фермасынан оңтүстікке 500 м
571.
Қорғандар № 91, біздің дәуірге дейін V ғасыр
археология
Қарақара фермасынан шығысқа 3 км, Кеген ауылынан солтүстік-шығысқа 4,5 км

572.
Курганы №92, Vвек до нашей эры
археология
от села Каркара, в 180 км на восток от дороги Кеген-Туп
573.
Курганы № 93, V век до нашей эры
археология
1,5 км к юго-западу от молочной фермы села Каркара
574.
Могильник № 50, V век до нашей эры
археология
урочище Кулыктау, в 2,3 км к юго-востоку от села Узынбулак
575.
Могильник, из 2 курганов, V век до нашей эры
археология
урочище Кулыктау, в 3 км к юго-востоку отселаУзынбулак
576.
Могильник, из 2 курганов, V век до нашей эры
археология
урочище Кулыктау, в 3,2 км к юго-востоку от селаУзынбулак
577.
Могильник, из 2 курганов, V век до нашей эры
археология
урочище Кулыктау, в 3,5 км к юго-востоку от селаУзынбулак
578.
Могильник, из 3 курганов, V век до нашей эры
археология
урочище Кулыктау, в 2,7 км к югу от села Узынбулак
579.
Могильник состоит из 4 курганов, Vвек до нашей эры
археология
урочище Кулыктау, в 2 км к юго-востоку от села Узынбулак
580.
Могильник из 14 курганов, эпоха раннего железа
археология
на левом берегу реки Каркара
581.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
урочище Кулыктау, в 3,7 км юго-востоку села Узынбулак
582.
Могильник № 82, V век до нашей эры –V век нашей эры
археология
1,5 км к северу от плотины перед озером Кольсай
583.
Могильник, V век до нашей эры –V век нашей эры
археология
в 100 м к западу от ущелье Кольсай
584.
Могильник из 3 курганов, V век до нашей эры –V век нашей эры
археология
в 2,5 км на запад от Кольсайского лесничества
585.
Могильник из 5 курганов, эпоха раннего железа
археология
ущелье Кольсай, в 1 км к югу от Кольсайского лесничества
586.
Могильник состоит из 14 курганов и 6 оград, V век до нашей эры –V век нашей эры
археология
в 1,5 км на запад от Кольсайского лесничества
587.
Могильник из 15 курганов, V век до нашей эры –V век нашей эры
археология
ущелье Кольсай, в 1,5 км к югу от Кольсайского лесничества
588.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
200 м к западу от села Тасашы
589.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
7,5 км к северо-востоку от села Кеген
590.
Одиночный курган, эпоха раннего железа
археология
2 км к юго-востоку от села Кеген
591.
Мазары, эпоха раннего железа
археология
27 км к северу от села Кеген, обе стороны дороги в села Шонжы
592.
Могильник из 21 курганов, эпоха раннего железа
археология
7 км от села Аксай
593.
Могильник из 25 курганов, эпоха раннего железа
археология
6 км от села Аксай, по обе стороны дороги в село Кеген
594.
Могильник из 26 курганов, эпоха раннего железа
археология
на территории села Кеген

572.
Қорғандар № 92, біздің дәуірге дейін V ғасыр
археология
Қарқара ауылынан 3,5 км, Кеген-Түп жолынан шығысқа 180 км
573.
Қорғандар № 93, біздің дәуірге дейін V ғасыр
археология
Қарқара ауылының сүт фермасынан оңтүстік-батысқа 1,5 км
574.
Бейіт № 50, біздің дәуірге дейін V ғасыр
археология
Құлықтау шатқалы, Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа 2,3 км
575.
2 қорғанды бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Құлықтау шатқалы, Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа 3 км
576.
2 қорғанды бейіт, біздің дәуірге дейін V ғасыр
археология
Құлықтау шатқалы, Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа 3,2 км
577.
2 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейін V ғасыр
археология
Құлықтау шатқалы, Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа 3,5 км
578.
3 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Құлықтау шатқалы, Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстікке 2,7 км
579.
4 қорғанды бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Құлықтау шатқалы, Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстік-шығсқа 2 км
580.
14 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Қарқара өзенінің сол жағында
581.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Құлықтау шатқалы, Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа 3,7 км
582.
Бейіт № 82, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Көлсай көлі алдындағы плотинасынан солтүстікке 1,5 км
583.
Бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Көлсай шатқалынан батысқа 100 м
584.
3 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Көлсай орман шаруашылығынан батысқа 2,5 км
585.
5 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Көлсай шатқалы, Көлсай орман шаруашылығынан оңтүстікке 1 км
586.
14 қорғаннан және 6 қоршаудан құралған бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Көлсай орман шаруашылығынан батысқа 1,5 км
587.
15 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Көлсай шатқалы, Көлсай орман шаруашылығынан оңтүстікке 1,5 км
588.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Тасашы ауылынан батысқа 200 м
589.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан солтүстік-шығысқа 7,5 км
590.
Жалғыз қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан оңтүстік-шығысқа 2 км
591.
Мазарлар, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан солтүстікке 27 км, Шонжы ауылы жолының екі жағы
592.
21 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан 7 км
593.
25 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан 6 км, Кеген ауылы жолының екі жағында
594.
26 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылы аумағында

595.
Могильник из 27 курганов, эпоха раннего железа
археология
6,7 км от села Аксай по обе стороны дороги в село Кеген
596.
Могильник из 31 курганов, эпоха раннего железа
археология
2,8 км от села Аксай
597.
Курган, эпоха раннего железа
археология
4,4 км от села Аксай по дороге в село Кеген
598.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
1,7 км от села Аксай
599.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
на северной окраине села Аксай
600.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
12,5 км от села Кеген, левая сторона дороги в село Акбейк
601.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
17,5 км от села Кеген, по левую сторону дороги в село Акбеик
602.
Развалины сооружения, эпоха раннего железа
археология
7 км от села Кеген, по дороге села Кеген и Каркара
603.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
2,3 км от села Кеген, по правую сторону дороги в село Шонжы
604.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
3,4 км от села Кеген, по левую сторону дороги в село Шонжы
605.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
3,3 км от села Кеген, в 2,5 км от дороги в село Шонжы
606.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
2,5 км от села Кеген, в 0,5 км вправо от дороги в село Шонжы
607.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
На правом берегу реки Кеген, в окрестностях Кегенского Арасана
608.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 12 км к востоку от села Кеген
609.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 1 км от села Кеген по дороге в село Каркара
610.
Могильник из 13 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 4 км от села Кеген по дороге в село Каркара
611.
Курган каменный, эпоха раннего железа
археология
в 5 км от села Кеген по дороге в село Каркара
612.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
в 5,9 км от села Кеген
613.
3 кургана, эпоха раннего железа
археология
в 5,5 км к северо-востоку от села Кеген
614.
Могильник № 71, эпоха раннего железа
археология
южная окраина села Кеген
615.
Одиночный курган, эпоха раннего железа
археология
в 25 м на запад от села Кеген
616.
Каменная стелла, эпоха раннего железа
археология
в 7 км к востоку от села Кеген
617.
Выработки на медь, эпоха раннего железа
археология
в 20 км к северо-востоку от села Кеген, в верховьях реки Темирлик
618.
Выработки на медь, эпоха раннего железа
археология
в 16 км к северо-востоку от села Кеген, в верховьях реки Кенбулак и Туйыксу
619.
Изображения наскальные, эпоха раннего железа
археология
в 12 км к северо-востоку от села Кеген, в верховьях реки Кенбулак и Туйыксу
620.
Могильник состоит из 3 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 3,5 км западнее села Мынжылкы
621.
Могильник из 4 курганов, V век до нашей эры
археология

595.
27 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан 6,7 км, Кеген ауылы жолының екі жағы
596.
31 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан 2,8 км
597.
Қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан 4,4 км, Кеген ауылы жолында
598.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсай ауылынан 1,7 км
599.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Ақсай ауылының солтүстік шетінде
600.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан 12,5 км, Ақбейік ауылы жолының сол жақ беті
601.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан 17,5 км, Ақбейік ауылы жолының сол жақ беті
602.
Қираған ғимараттар, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан 7 км, Кеген мен Қарқара ауылы жолдары бойында
603.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан 2,3 км, Шонжы ауылы жолының оң жағы
604.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан 3,4 км, Шонжы ауылы жолының сол жағы
605.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан 3,3 км, Шонжы ауылы жолынан 2,5 км
606.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан 2,5 км, Шонжы ауылы жолынан оңға 0,5 км
607.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген өзенінің оң жағалауында, Кеген Арасаны маңайында
608.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан шығысқа 12 км
609.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Қарқара ауылына баратын жолдағы Кеген ауылынан 1 км
610.
13 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Қарқара ауылына баратын жолдағы Кеген ауылынан 4 км
611.
Тас қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Қарқара ауылына баратын жолдағы Кеген ауылынан 5 км
612.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан 5,9 км
613.
3 қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан солтүстік-шығысқа 5,5 км
614.
№ 71 Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылының оңтүстік шетінде
615.
Жалғыз қорған, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан батысқа 25 м
616.
Тас стелласы, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан шығысқа 7 км
617.
Мыс өндірісі, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан солтүстік-шығысқа 20 км, Темірлік өзенінің жоғарғы жағында
618.
Мыс өндірісі, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан солтүстік-шығысқа 16 км, Кеңбұлақ және Тұйықсу өзендерінің жоғарғы ағысында
619.
Тастағы безендірулер, ежелгі темір дәуірі
археология
Кеген ауылынан солтүстік-шығысқа 12 км, Кеңбұлақ және Тұйықсу өзендерінің жоғарғы ағысында
620.
3 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Мыңжылқы ауылынан батысқа 3,5 км
621.
4 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология

урочище Кулыктау, 3,7 км к юго-востоку от села Узынбулак
622.
Курганы №85, V век до нашей эры- І век нашей эры
археология
в 1,5 км к западу от села Мынжылкы, село Каркара в 24 км к западу
623.
Курганы № 86,V век до нашей эры- І век нашей эры
археология
2 км на северо-запад от села Мынжылкы
624.
Курганы № 87, V век до нашей эры – І век нашей эры
археология
в 3 км на северо-запад от села Мынжылкы
625.
Курганы № 89, V век до нашей эры- І век нашей эры
археология
1 км к западу от села Мынжылки, 23 м к западу от дороги 3-ей фермы
626.
Курганы №94, V век до нашей эры- І век нашей эры
археология
в 350 м юго-востоку от села Мынжылкы
627.
Могильник состоит из 5 курганов, V век до нашей эры -V век нашей эры
археология
5 км к западу от села Мынжылки
628.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 2 км к востоку от села Туменбай
629.
Изображения наскальные, эпоха раннего железа,
археология
на правом берегу левого притока реки Шелек
630.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 3 км к северу от села Тогызбулак
631.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 600 м к востоку от села Тогызбулак
632.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 1 км к югу от села Тогызбулак
633.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 1,5 км к востоку от села Тогызбулак
634.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 1,3 км к северо-востоку от села Тогызбулак
635.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
северная окраина села Тогызбулак.
636.
Выработки на свинец и медь, эпоха раннего железа
археология
в селе Узынбулак
637.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
600 м к юго-востоку от сопки села Узынбулак
638.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
село Узынбулак в южной части улицы
639.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 600 м к северо-востоку от села Узынбулак
640.
Могильник из 5 курганов, эпоха раннего железа
археология
село Узынбулак в южной части
641.
Могильник из 5 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 400 м к западу от села Узынбулак
642.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 300 м восточнее села Узынбулак
643.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 200 м восточнее села Узынбулак
644.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 500 м юго-востоку от села Узынбулак
645.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 1 км к югу от села Узынбулак
646.
Одиночная ограда, эпоха раннего железа
археология
в 1,5 км к югу от села Узынбулак, у подножия гор Кулык
647.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 100 м к югу от села Узынбулак
648.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 750 м юго-западу села Узынбулак

Құлықтау шатқалы, Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа 3,7 км
622.
Қорғандар № 85, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр- біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Мыңжылқы ауылынан батысқа 1,5 км, Қарқара ауылынан 24 км батысқа
623.
Қорғандар № 86, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Мыңжылқы ауылынан, солтүстік-батысқа 2 км
624.
Қорғандар № 87, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Мыңжылқы ауылынан, солтүстік-батысқа 3 км
625.
Қорғандар № 89, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Мыңжылқы ауылынан батысқа 1 км, 3-фермадан шығатын жолдан батысқа 23 м
626.
Қорғандар № 94, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Мыңжылқы ауылынан оңтүстік-шығысқа 350 м
627.
5 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр - біздің дәуірдің V ғасыры
археология
Мыңжылқы ауылынан батысқа 5 км
628.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Түменбай ауылынан шығысқа 2 км
629.
Тастағы безендірулер, ерте темір дәуірі
археология
Шелек өзенінің сол жақ сағасының оң жақ жағалауында
630.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Тоғызбұлақ ауылынан солтүстікке 3 км
631.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Тоғызбұлақ ауылынан шығысқа 600 м
632.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Тоғызбұлақ ауылынан оңтүстікке 1 км
633.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Тоғызбұлақ ауылынан шығысқа 1,5 км
634.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Тоғызбұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа 1,3 км
635.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Тоғызбұлақ ауылының солтүстік шетінде
636.
Мыс және қорғасын өндірісі, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылында
637.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылының шоқысынан оңтүстік-шығысқа 600 м
638.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылының оңтүстік бөлігіндегі көшесінде
639.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылынан солтүстік-шығысқа 600 м
640.
5 қорғаннан тұратын бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылының оңтүстік бөлігінде
641.
5 қорғаннан тұратын бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылынан батысқа 400 м
642.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылынан шығысқа 300 м
643.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылынан шығысқа 200 м
644.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстік-шығысқа 500 м
645.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстікке 1 км
646.
Жалғыз қоршау, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстікке 1,5 км, Құлық тауының етегінде
647.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстікке 100 м
648.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа 750 м

649.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 800 м юго-западу от села Узынбулак, у подножья гор Кулык
650.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 1 км южнее села Узынбулак
651.
Могильник, эпоха бронзы
археология
в 2,5 км к югу от села Узынбулак
652.
Развалины сооружения, эпоха раннего железа
археология
ва левом берегу реки Тау-Чилик
653.
Выработки на медь, эпоха раннего железа
археология
севернее села Туйык
654.
Остатки плавильной печи, эпоха раннего железа
археология
южнее села Туйык
655.
Надписи на камнях, эпоха раннего железа
археология
в урочище Ширганак, в долине реки Ирсу
656.
Каменные бабы, эпоха раннего железа
археология
в урочище Ширганак, в долине реки Ирсу
657.
Средневековое неукрепленное поселение, эпоха раннего железа
археология
в урочище Ширганак, на берегу реки Ширганак
658.
Наскальные изображения, эпоха раннего железа
археология
на левом берегу реки Шилик
Райымбекский район
659.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1968 год
сооружение монументального искусства
село Какпак
660.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1976 год
сооружение монументального искусства
село Какпак
661.
Памятник Жаменке Мамбетулы, 2006 год
сооружение монументального искусства
село Какпак
662.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1977 год
сооружение монументального искусства
село Текес
663.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1963 год
сооружение монументального искусства
село Нарынкол
664.
Захоронение воинов-пограничников, погибшим в борьбе с басмачами 1928-1932 годы
сооружение монументального искусства
село Нарынкол
665.
Памятник Бердибеку Сокпакбаеву, 1994 год
сооружение монументального искусства
село Нарынкол
666.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1966 год
сооружение монументального искусства
село Сарыбастау
667.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1973 год
сооружение монументального искусства
село Сарыжаз
668.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1973 год
сооружение монументального искусства
село Сумбе
669.
Обелиск павшим воинам в Великой отечественной войне, 1965 год
сооружение монументального искусства
село Карасаз
670.
Бюст Мукагали Макатаева, 1991 год
сооружение монументального искусства
село Карасаз
671.
Могильник, эпоха раннего железа
археология
в 2 км к западу от 195 км трассы Алматы-Нарынкол
672.
Могильник из 42 курганов, эпоха раннего железа
археология
0,9 км от села Акбеик, по правую сторону дороги в село Сарыжаз
673.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
0,6 км от села Какпак, по левую сторону дороги в село Нарынкол
674.
Могильник из 10 курганов, эпоха раннего железа
археология

649.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Құлық тауының етегінде, Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстік-батысқа 800 м
650.
Бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстікке 1 км
651.
Бейіт, қола дәуірі
археология
Ұзынбұлақ ауылынан оңтүстікке 2,5 км
652.
Қираған құрылыстар, ежелгі темір дәуірі
археология
Тау-Шелек өзенінің сол жағалауы
653.
Мыс өнімдері, ежелгі темір дәуірі
археология
Тұйық ауылының солтүстігінде
654.
Балқытылған пештердің қалдықтары, ежелгі темір дәуірі
археология
Тұйық ауылының оңтүстігінде
655.
Тастағы жазулар, ежелгі темір дәуірі
археология
Шырғанақ шатқалында, Ирсу өзенінің алқабында
656.
Балбалтастар, ежелгі темір дәуірі
археология
Шырғанақ шатқалында, Ирсу өзенінің алқабында
657.
Ортағасырлық нығайтылмаған қоныстар, ежелгі темір дәуірі
археология
Шырғанақ шатқалында, Шырғанақ өзенінің жағасында
658.
Тастағы безендірулер, ежелгі темір дәуірі
археология
Шелек өзенінің сол жағасында
Райымбек ауданы
659.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1968 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қақпақ ауылы
660.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1976 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қақпақ ауылы
661.
Жәмеңке Мәмбетұлының ескерткіші, 2006 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қақпақ ауылы
662.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1977 жыл
монументтік өнер құрылысы
Текес ауылы
663.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1963 жыл
монументтік өнер құрылысы
Нарынқол ауылы
664.
1928-1932 жылдары Басмаштармен күресте қаза болған шекарашы-жауынгерлердің жерленген жері
монументтік өнер құрылысы
Нарынқол ауылы
665.
Бердібек Соқпақбаев ескерткіші, 1994 жыл
монументтік өнер құрылысы
Нарынқол ауылы
666.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1966 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сарыбастау ауылы
667.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сарыжаз ауылы
668.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сүмбе ауылы
669.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жауынгерлер ескерткіші, 1965 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарасаз ауылы
670.
Мұқағали Мақатаев бюсті, 1991 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарасаз ауылы
671.
Бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Алматы-Нарынқол трассасының 195 км батысқа 2 км
672.
42 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыр
археология
Ақбейік ауылынан 0,9 км, Сарыжаз ауылы жолының оң жағы
673.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Қақпақ ауылынан 0,6 км, Нарынқол ауылы жолының сол жағы
674.
10 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология

15,5 км от села Какпак, по правую сторону дороги в село Сарыжаз
675.
Могильник из 24 курганов, эпоха раннего железа
археология
6 км от села Сарыжаз, по обе стороны дороги в село Нарынкол
676.
Могильник из 38 курганов, Vвек до нашей эры
археология
3 км не доезжая до села Нарынкол
677.
Могильник из 42 курганов, эпоха раннего железа
археология
24 км от села Какпак, по обе стороны дороги в село Сарыжаз
678.
Могильник из 45 курганов, эпоха раннего железа
археология
2 км не доезжая до села Текес, по левую сторону села Сарыжаз
679.
Могильник из 45 курганов, эпоха раннего железа
археология
3,5 км от села Сарыжаз, по левую сторону дороги в село Нарынкол
680.
Курганы каменные, эпоха раннего железа
археология
17 км от села Какпак, по правую сторону дороги в село Сарыжаз
681.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
25 км от села Какпак, по обе стороны дороги в село Сарыжаз
682.
Курган, V век до нашей эры – І век нашей эры
археология
в 4 км от села Нарынкол, по обе стороны дороги в село Талдыбулак
683.
Курган, V век до нашей -эры І век нашей эры
археология
в 6 км от села Нарынкол, по правую сторону в село Талдыбулак
684.
Курган, V век до нашей эры - І век нашей эры
археология
в 2 км к западу от села Нарынкол
685.
Курган, V век до нашей эры - І век нашей эры
археология
в 1 км от села Нарынкол, 0,5 км слева от дороги в село Талдыбулак
686.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
на северной окраине села Текес
687.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
4 км от села Сарыжаз, левую сторону дороги в село Каркара
688.
Могильник из 12 курганов, эпоха раннего железа
археология
8 км от села Сарыжаз, по правую сторону дороги в село Каркара
689.
Могильник из 15 курганов, эпоха раннего железа
археология
около села Сарыжаз
690.
Могильник из 17 курганов, эпоха раннего железа
археология
5 км от села Сарыжаз, по обе стороны дороги в село Каркара
691.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
15,7 км от села Сарыжаз, по левую сторону дороги села Нарынкол
692.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
19,1 км от села Сарыжаз, по левую сторону дороги села Нарынкол
693.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
19,7 км от села Сарыжаз, по левую сторону дороги села Нарынкол
694.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
2,5 км от села Сарыжаз, по правую сторону дороги в село Нарынкол
695.
Курганы, эпоха раннего железа
археология
4,8 км от села Сарыжаз, по левую сторону дороги в село Нарынкол
Талгарский район
696.
Обелиск воинам односельчанам погибшим в Великой Отечественной войне, 1965 год
сооружение монументального искусства
Алматинская трасса
697.
Бюст Ивану Мичурину, 1972 год
сооружение монументального искусства
село Белбулак

Қақпақ ауылынан 15,5 км, Сарыжаз ауылы жолының оң жағы
675.
24 қорғаннан тұратын бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Сарыжаз ауылынан 6 км, Нарынқол ауылының жолының екі жағында
676.
38 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейін Vғасыр
археология
Нарынқол ауылына жетпей 3 км
677.
42 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Қақпақ ауылынан 24 км, Сарыжаз ауылы жолының екі жағы
678.
45 қорғаннан тұратын бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Сарыжаз ауылының сол жақ бетінде, Тектес ауылына жетпей 2 км
679.
45 қорғанды бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Сарыжаз ауылынан 3,5 км, Нарынқол ауылы жолының сол жағы
680.
Тас қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Қақпақ ауылынан 17 км, Сарыжаз ауылы жолының оң жағы
681.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Қақпақ ауылынан 25 км, Сарыжаз ауылы жолының екі жағы
682.
Қорған, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр-біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Нарынқол ауылынан 4 км, Талдыбұлақ ауылы жолының екі жағы
683.
Қорған, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр-біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Нарынқол ауылынан 6 км, Талдыбұлақ ауылы жолының оң жағы
684.
Қорған, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр-біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Нарынқол ауылынан батысқа 2 км
685.
Қорған,біздің дәуірге дейінгі V ғасыр-біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Нарынқол ауылынан 1 км, Талдыбұлақ ауылы жолының сол жағынан 0,5 км
686.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология
Текес ауылының солтүстік маңайында
687.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология
Сарыжаз ауылынан 4 км, Қарқара ауылының жолының сол жағы
688.
12 қорған тұратын бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Сарыжаз ауылынан 8 км, Қарқара ауылы жолының оң жағы
689.
15 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Сарыжаз ауылы маңайы
690.
17 қорғаннан тұратын бейіт, ерте темір дәуірі
археология
Сарыжаз ауылынан 5 км, Қарқара ауылы жолының екі жағы
691.
Қорғандар,ерте темір дәуірі
археология
Сарыжаз ауылынан 15,7 км, Нарынқол ауылы жолының сол жағы
692.
Қорғандар, ерте темір дәуірі
археология
Сарыжаз ауылынан 19,1 км, Нарынқол ауылы жолының сол жағы
693.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Сарыжаз ауылынан 19,7 км, Нарынқол ауылы жолының сол жағы
694.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Сарыжаз ауылынан 2,5 км, Нарынқол ауылы жолының коң жағы
695.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Сарыжаз ауылынан 4,8 км, Нарынқол ауылы жолының сол жағы
Талғар ауданы
696.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас-жауынгерлер ескерткіші, 1965 жыл
монументтік өнер құрылысы
Алматы трассасы
697.
Иван Мичурин бюсті, 1972 жыл
монументтік өнер құрылысы
Белбұлақ ауылы

698.
Обелиск воинам односельчанам павшим в Великой Отечественной войне, 1965 год
сооружение монументального искусства
село Белбулак
699.
Памятник борцам за установление Советской власти в Семиречье, 1958 год
сооружение монументального искусства
село Белбулак
700.
Бюст Динмухамед Конаева, 2003 год
сооружение монументального искусства
село Гулдала
701.
Памятник воинам-односельчанам, погибшим в Великой Отечественной войне 1941-1945 годы, 1980 год
сооружение монументального искусства
село Гулдала
702.
Памятник жертвам политических репрессий, 2001 год
сооружение монументального искусства
село Жаналык
703.
Памятник воинам-односельчанам, погибшим в Великой Отечественной войне 1941-1945 годы, 1983 год
сооружение монументального искусства
село Коктобе
704.
Памятник воинам-односельчанам, погибшим в Великой Отечественной войне 1941-1945 годы,1965 год
сооружение монументального искусства
село Кызыл-Ту
705.
Памятник павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Карабулак
706.
Бюст Ивана Панфилова, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Панфилова
707.
Обелиск воинам односельчанам павшим в Великой Отечественной войне, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Панфилова
708.
Обелиск борцам за Советскую власть, 1967 год
сооружение монументального искусства
город Талгар
709.
Памятник воинам-односельчанам, погибшим в Великой Отечественной войне, 1941-1945 годы, 1985 год
сооружение монументального искусства
город Талгар
710.
Памятник Турара Рыскулова, 1998 год
сооружение монументального искусства
город Талгар
711.
Доска с портретом Жамбыла Жабаева (в честь первого айтыса акынов), 1958 год
сооружение монументального искусства
город Талгар
712.
Обелиск воинам 28 гвардейцам Панфиловцам, 1978 год
сооружение монументального искусства
Талгарский тракт
713.
Обелиск воинам односельчанам, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Тонкерыс
714.
Могильник Луч Востока, VІ-ІІІ века до нашей эры
археология
в 6,1 км от города Алматы, по правую сторону дороги в город Талгар
715.
Могильник Луч Востока І, VІ-І века до нашей эры
археология
в 7 км от города Алматы, по обе стороны дороги в город Талгар
716.
Курганы, ранний железный век
археология
в 3,6 км, от города Алматы, по левую сторону дороги в город Талгар
717.
Курганы, ранний железный век
археология
в 8 км от города Алматы, по правую сторону дороги в город Талгар
718.
Курганы, ранний железный век
археология
в 11 км от города Алматы, по левую сторону дороги в город Талгар
719.
Могильник из 2 курганов, ранний железный век
археология
в 6 км к северо-востоку от города Капчагай

698.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас-жауынгерлер ескерткіші, 1965 жыл
монументтік өнер құрылысы
Белбұлақ ауылы
699.
Жетісуда Совет үкіметін орнатқан күрескерлер ескерткіші, 1958 жыл
монументтік өнер құрылысы
Белбұлақ ауылы
700.
Дінмұхамет Қонаевтың бюсті, 2003 жыл
монументтік өнер құрылысы
Гүлдала ауылы
701.
1941-1945 жылдар, Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас-жауынгерлер ескерткіші, 1980 жыл
монументтік өнер құрылысы
Гүлдала ауылы
702.
Саяси қуғын-сүргін құрбандарының ескерткіші, 2001 жыл
монументтік өнер құрылысы
Жаңалық ауылы
703.
1941-1945 жылдар, Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас-жауынгерлер ескерткіші, 1983 жыл
монументтік өнер құрылысы
Көктөбе ауылы
704.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас-жауынгерлер ескерткіші, 1965 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қызыл-Ту ауылы
705.
Ұлы Отан соғысында қаза болғандар ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қарабұлақ ауылы
706.
Иван Панфиловтың бюсті, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Панфилов ауылы
707.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас-жауынгерлер ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Панфилов ауылы
708.
Совет үкіметі үшін күрескендер ескерткіші, 1967 жыл
монументтік өнер құрылысы
Талғар қаласы
709.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас-жауынгерлер ескерткіші, 1941-1945 жылдар, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Талғар қаласы
710.
Тұрар Рысқұловтың ескерткіші, 1998 жыл
монументтік өнер құрылысы
Талғар қаласы
711.
Жамбыл Жабаевтың суреті ілінген тақта (алғашқы ақындар айтысының құрметіне), 1958 жыл
монументтік өнер құрылысы
Талғар қаласы
712.
28 гвардияшы Панфиловшы жауынгерлерінің ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Талғар трактісі
713.
Ауылдас-жауынгерлер ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Төңкеріс ауылы
714.
Шығыс сәулесі бейіті, біздің дәуірге дейінгі VІ-ІІІ ғасырлар
археология
Алматы қаласынан 6,1 км, Талғар қаласы жолының оң жағы
715.
Шығыс сәулесі І бейіті, біздің дәуірге дейінгі VІ-І ғасырлар
археология
Алматы қаласынан 7 км, Талғар қаласы жолының екі жағы
716.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Алматы қаласынан 3,6 км, Талғар қаласы жолының сол жағы
717.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Алматы қаласынан 8 км, Талғар қаласы жолының оң жағы
718.
Қорғандар, ежелгі темір дәуірі
археология
Алматы қаласынан 11 км, Талғар қаласы жолының сол жағы
719.
2 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Қапшағай қаласынан солтүстік-шығысқа 6 км

720.
Могильник из 6 курганов, эпоха раннего железа
археология
в 6 км к востоку от города Капчагай
721.
Могильник из 9 курганов, ранний железный век
археология
в 6 км 500 м к северо-востоку от города Капчагай
722.
Могильник из 9 курганов, І тысячелетие до нашей эры - І тысячелетие нашей эры
археология
в 8 км к северо-востоку от города Капчагай
723.
Могильник из 12 курганов, ранний железный век
археология
на правом берегу реки Или
724.
Поселение, ІІІ-ІІ века до нашей эры
археология
восточная окраина село Кызыл-Ту
725.
Поселение, ІІІ-ІІ века до нашей эры
археология
0,6 км от трассы пересечении села Панфилов и села Алатау
726.
Ограда Первого Бесшатырского кургана, V век до нашей эры
археология
в 70 км на восток от села Шенгельды
727.
Городище Шенгелды, ІХ-ХІІ века
археология
в центре села Шенгелды
728.
Наскальные изображения Теректы, І тысячелетия до нашей эры - І тысячелетие нашей эры
археология
в 130 км к западу от села Шенгельды, в горах Шолактау
729.
Могильник Капчагай, ІІІ-ІІ века до нашей эры
археология
урочища Ушсай, на южном берегу Капчагайского водохранилища
730.
Курганы, ранний железный век
археология
на правом берегу реки Или, в 24 км от плотины
731.
Могильник, ранний железный век
археология
на правом берегу реки Или, в 30,8 км от плотины
732.
Могильник, ранний железный век
археология
на правом берегу реки Или, 32,4 км от плотины
733.
Могильник, ранний железный век
археология
на правом берегу реки Или, 32,9 км от плотины
734.
Могильник, ранний железный век
археология
на правом берегу реки Или, в 15 км от плотины
735.
Могильник, ранний железный век
археология
на правом берегу реки Или, в 16,9 км от плотины
736.
Могильник, ранний железный век
археология
на правом берегу реки Или, в 19,3 км к востоку от плотины
737.
Могильник из 34 курганов, ранний железный век
археология
на правом берегу реки Или, в 19 км к востоку от плотины
738.
Поселения, эпоха бронзы
археология
на правом берегу реки Или, в 12 км от плотины
739.
Петроглифы Тамгалы-Тас ІІ, первый век новой эры
археология
не доезжая 0,4 км до села Кызыл-Кайрат, по правую сторону дороги
740.
Наскальные изображения, ранний железный век
археология
в урочище Коскудук
741.
Курганы, ранний железный век
археология
на северной окраине села Кызыл-Кайрат
742.
Могильник из 6 курганов, VІ-ІІІ века до нашей эры
археология
не доезжая 0,4 км до села Кызыл-Кайрат, по правую сторону дороги
743.
Могильник из 14 курганов, ранний железный век
археология
в 0,7 км от села Кызыл-Кайрат, по правую сторону дороги города Талгар
744.
Могильник из 18 курганов, ранний железный век
археология
1,8 км от села Кызыл-Кайрат
745.
Могильник из 23 курганов, ранний железный век
археология

720.
6 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Қапшағай қаласынан шығысқа 6 км
721.
9 қорғанан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Қапшағай қаласынан солтүстік-шығысқа 6 км 500 м
722.
9 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдық-біздің дәуірдің І мыңжылдығы
археология
Қапшағай қаласынан солтүстік-шығысқа 8 км
723.
12 қоғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Іле өзенінің оң жағы
724.
Қоныс, біздің дәуірге дейінгі ІІІ-ІІ ғасырлар
археология
Қызыл-Ту ауылының шығыс шеті
725.
Қоныс, біздің дәуірге дейінгі ІІІ-ІІ ғасырлар
археология
Панфилов ауылы мен Алатау ауылы трассасының қиылысынан 0,6 км
726.
Бірінші Бесшатыр қорғанының қоршауы, біздің дәуірге дейінгі V ғасыр
археология
Шеңгелді ауылынан шығысқа 70 км
727.
Шеңгелді қалашығы, ІХ-ХІІ ғасырлар
археология
Шеңгелді ауылының орталығында
728.
Теректі тастағы безендірулер, біздің дәуірге дейінгі І мыңжылдық -біздің дәуірдің І мыңжылдығы
археология
Шеңгелді ауылынан батысқа 130 км, Шолақтау тауында
729.
Қапшағай бейіті, біздің дәуірге дейінгі ІІІ-ІІ ғасырлар
археология
Үшсай шатқалы, Қапшағай су қоймасының оң жағасында
730.
Қоғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Іле өзенінің оң жағы, плотинадан 24 км
731.
Бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Іле өзенінің оң жағы, плотинадан 30,8 км
732.
Бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Іле өзенінің оң жағы, плотинадан 32,4 км
733.
Бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Іле өзенінің оң жағы, плотинадан 32,9 км
734.
Бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Іле өзенінің оң жағы, плотинадан 15 км
735.
Бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Іле өзенінің оң жағы, плотинадан 16,9 км
736.
Бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Іле өзенінің оң жағы, плотинадан шығысқа 19,3 км
737.
34 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Іле өзенінің оң жағы, плотинадан шығысқа 19 км
738.
Қоныс, қола дәуірі
археология
Іле өзенінің оң жағы, плотинадан 12 км
739.
Тамгалы-Тас ІІ петроглифтері, жаңа дәуірдің бірінші ғасыры
археология
Қызыл-Қайрат ауылына 0,4 км жетпей, жолдың оң жағы
740.
Тастағы безендірулер, ежелгі темір ғасыры
археология
Қосқұдық шатқалында
741.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Қызыл-Қайрат ауылының солтүстігінде
742.
6 қорғаннан тұратын бейіт, біздің дәуірге дейінгі VІ-ІІІ ғасырлар
археология
Қызыл-Қайрат ауылына 0,4 км жетпей, жолдың оң жағы
743.
14 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Қызыл-Қайрат ауылынан 0,7 км, Талғар қаласы жолының оң жағы
744.
18 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Қызыл-Қайрат ауылынан 1,8 км
745.
23 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология

не доезжая 0,7 км до города Талгара, по обе стороны дороги из села Кызыл-Кайрат
746.
Неукрепленные поселения, ранний железный век
археология
не доезжая 4 км до города Талгар
747.
Могильник, ранний железный век
археология
к северу от города Талгара
748.
Укрепленные поселения, средневековье
археология
село Шенгельды
749.
Рудные выроботки, средневековье
археология
село Шенгельды
750.
Могильник, І век до нашей эры - І век нашей эры
археология
в 5 км северо-востоку от города Капчагай
Уйгурский район
751.
Обелиск землякам воинам павшим в Великой Отечественной войне, 1978 год
сооружение монументального искусства
село Ават
752.
Бюст уйгурского поэта Изима Искендирова, 1965 год
сооружение монументального искусства
село Ават
753.
Обелиск землякам павшим в Великой Отечественной войне, 1973 год
сооружение монументального искусства
село Актам
754.
Памятник "Славы" землякам павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Большое Аксу
755.
Обелиск воинам-землякам, павшим в Великой Отечественной войне, 1987 год
сооружение монументального искусства
село Добын
756.
Обелиск землякам павшим в Великой Отечественной войне, 1967 год
сооружение монументального искусства
село Малый Дихан
757.
Обелиск землякам павшим в Гражданской и Великой Отечественной войне, 1967 год
сооружение монументального искусства
село Кетмен
758.
Обелиск воинам-землякам павшим в Великой Отечественной войне, 1985 год
сооружение монументального искусства
село Калжат
759.
Обелиск землякам воинам павшим в Великой Отечественной войне, 1973 год
сооружение монументального искусства
село Кыргызсай
760.
Обелиск землякам павшим в Великой Отечественной войне, 1974 год
сооружение монументального искусства
село Сумбе
761.
Обелиск землякам воинам павшим в Великой Отечественной войне,1970 год
сооружение монументального искусства
село Тирмен
762.
Памятник "Славы" землякам павшим в Великой Отечественной войне, 1972 год
сооружение монументального искусства
село Шонжы
763.
Обелиск воинам-землякам павшим в Великой Отечественной войне, 1988 год
сооружение монументального искусства
село Шарын
764.
Курганы, ранний железный век
археология
1,5 км от села Ардолайты
765.
Курганы, ранний железный век
археология
на южной окраине в села Малый Ашинаха
766.
Курганы, ранний железный век
археология
в 4,9 км от села Малый Ашинаха, по левую сторону дороги в село Большого-Ашинаха
767.
Могильник из 14 курганов, ранний железный век
археология
2,9 км к северо-востоку от села Большой Ашинаха, по левую сторону дороги в село Добын
768.
Могильник из 15 курганов, ранний железный век
археология
не доезжая 4,4 км до села Малый Кетмень, по правую сторону дороги из села Шункур

Талғар қаласына жетпей 0,7 км, Қызыл-Қайрат ауылы жолының екі жағында
746.
Нығайтылмаған қоныстар, ежелгі темір дәуірі
археология
Талғар қаласына жетпей 4 км
747.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Талғар қаласынан солтүстікке
748.
Нығайтылған қоныс, орта ғасыр
археология
Шеңгелді ауылы
749.
Кен өндірісі, орта ғасыр
археология
Шеңгелді ауылы
750.
Бейіт, біздің дәуірге дейінгі І ғасыр -біздің дәуірдің І ғасыры
археология
Капшағай қаласынан солтүстік-шығысқа 5 км
Ұйғыр ауданы
751.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлер ескерткіші, 1978 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ават ауылы
752.
Ұйғыр ақыны Изим Искендіровтің бюсті, 1965 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ават ауылы
753.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлестер ескерткіші, 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Ақтам ауылы
754.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлестер “Даңқ” ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Үлкен Ақсу ауылы
755.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлер ескерткіші, 1987 жыл
монументтік өнер құрылысы
Добын ауылы
756.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлестер ескерткіші, 1967 жыл
монументтік өнер құрылысы
Кіші Диқан ауылы
757.
Ұлы Отан соғысында және Азамат соғысында қаза болған жерлестер ескерткіші, 1967 жыл
монументтік өнер құрылысы
Кетмен ауылы
758.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлер ескерткіші, 1985 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қалжат ауылы
759.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлер ескерткіші, 1973 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қырғызсай ауылы
760.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлестер ескерткіші, 1974 жыл
монументтік өнер құрылысы
Сүмбе ауылы
761.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлер ескерткіші, 1970 жыл
монументтік өнер құрылысы
Тиірмен ауылы
762.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлестер "Даңқ" ескерткіші, 1972 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шонжы ауылы
763.
Ұлы Отан соғысында қаза болған жерлес-жауынгерлер ескерткіші, 1988 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шарын ауылы
764.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Ардолайты ауылынан 1,5 км
765.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Кіші Ашинах ауылының оңтүстік шетінде
766.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Кіші Ашинах ауылынан 4,9 км, Үлкен-Ашинах ауылы жолының сол жағында
767.
14 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Үлкен Ашинах ауылынан солтүстік-шығысқа қарай 2,9 км, Добын ауылы жолының сол жағы
768.
15 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Кіші Кетмен ауылына жетпей 4,4 км, Шұңқыр ауылы жолының оң жағы

769.
Могильник из 34 курганов, ранний железный век
археология
5,7 км от села Малый Ашинаха, по обе стороны дороги из Большого-Кетмен
770.
Могильник из 34 курганов, ранний железный век
археология
не доезжая 2,8 км до села Актам, по обе стороны дороги в село Долайты
771.
Могильник из 66 курганов, ранний железный век
археология
не доезжая 0,5 км до села Актам, по правую сторону дороги из села Тирмен
772.
Могильник из 74 курганов, ранний железный век
археология
не доезжая 1 км до села Актам, по дороге село Бодеты
773.
Курганы, ранний железный век
археология
по правую сторону дороги из села Долайты
774.
Курганы, ранний железный век
археология
на западной окраине села Ават
775.
Курганы, ранний железный век
археология
5,4 км от села Большой Кетмен, по правую сторону дороги в село Малый Ашинах
776.
Могильник, ранний железный век
археология
не доезжая 3,3 км до села Малый Ашинах
777.
Стоянка, ранний железный век
археология
на левом берегу реки Или
778.
Курганы, ранний железный век
археология
6,6 км от села Добын, по левую сторону дороги в село Чунджа
779.
Могильник из 14 курганов, ранний железный век
археология
1 км к юго-западу от села Дардамты
780.
Могильник из 67 курганов, ранний железный век
археология
на южной окраинах села Долайты
781.
Могильник из 72 каменных курганов, ранний железный век
археология
в 200 м от села Дардамты, село Шункур
782.
Могильник из 137 курганов, ранний железный век
археология
на северной окраине села Подгорное
783.
Могильник из 239 курганов, ранний железный век
археология
на западной и северной окраинах села Долайты
784.
Курганы, ранний железный век
археологи
1,1 км от села Долайты, по левую сторону дороги в селе Актам
785.
Городище Сумбе, ІХ-ХІІІ века
археология
село Сумбе
786.
Курганы каменные, ранний железный век
археология
в 3 км от села Ташкарасу
787.
Курганы, ранний железный век
археология
на западной окраине села Тирмен
788.
Курганы, ранний железный век
археология
в 10 км от села Тимирлик, по правую сторону дороги в село Шонжы
789.
Курганы, ранний железный век
археология
в 13,2 км от села Шонжы, по правую сторону дороги в город Алматы, через урочище Сарытогай
790.
Могильник Сарытогай, І-ІІ век до нашей эры - ІІ век нашей эры
археология
в 18,2 км западнее села Шонжы, урочище Сарытогай
791.
Изображения наскальные, ранний железный век
археология
в ущельях хребта Кетмень, на правом берегу реки Шалкудусу
город Конаев
792.
Обелиск воинам односельчанам павшим в Великой Отечественной войне, 1975 год
сооружение монументального искусства
село Шенгельды
793.
Памятник Динмухамеду Конаеву, 2000 год
сооружение монументального искусства
город Капшагай

769.
34 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Кіші Ашинах ауылынан 5,7 км, Үлкен Кетмен ауылы жолының екі жағында
770.
34 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Ақтам ауылына жетпей 2,8 км, Долайты ауылы жолының екі жағы
771.
66 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Ақтам ауылына жетпей 0,5 км, Тиірмен ауылы жолының оң жағында
772.
74 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Ақтам ауылына жетпей 1 км, Бөдеті ауылы жолында
773.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Долайты ауылы жолының оң жағында
774.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Ават ауылының батыс шетінде
775.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Үлкен Кетмен ауылынан 5,4 км, Кіші Ашинах ауылы жолының оң жағы
776.
Бейіт, ежелгі темір дәуірі
археология
Кіші Ашинах ауылына жетпей 3,3 км
777.
Тұрақ, ежелгі темір ғасыры
археология
Іле өзенінің сол жағы
778.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Добын ауылынан 6,6 км, Шонжы ауылы жолының сол жағы
779.
14 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Дардамты ауылынан оңтүстік-батысқа 1 км
780.
67 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Долайты ауылының оңтүстік шетінде
781.
72 тас қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Дардамты ауылынан 200 м, Шұңқыр ауылы
782.
137 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Подгорный ауылының солтүстік шетінде
783.
239 қорғаннан тұратын бейіт, ежелгі темір ғасыры
археология
Долайты ауылының батыс және солтүстік шетінде
784.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Долайты ауылынан 1,1 км, Ақтам ауылы жолының сол жағы
785.
Сүмбе қалашығы, ІХ-ХІІІ ғасырлар
археология
Сүмбе ауылы
786.
Тас қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Ташқарасу ауылынан 3 км
787.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Тиірмен ауылының батыс шетінде
788.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Темірлік ауылынан 10 км, Шонжы ауылы жолының оң жағы
789.
Қорғандар, ежелгі темір ғасыры
археология
Шонжы ауылынан 13,2 км, Сарытоғай шатқалы арқылы Алматы қалаасына баратын жолдың оң жағы
790.
Сарытоғай бейіті, біздің дәуірге дейінгі І-ІІ ғасыр-біздің дәуірдің ІІ ғасыры
археология
Шонжы ауылының батысында 18,2 км, Сарытоғай шатқалы
791.
Тастағы безендірулер, ежелгі темір ғасыры
археология
Кетмен шатқалы жотасында, Шалқұдысу өзенінің оң жағасы
Қонаев қаласы
792.
Ұлы Отан соғысында қаза болған ауылдас жауынгерлер ескерткіші, 1975 жыл
монументтік өнер құрылысы
Шеңгелді ауылы
793.
Дінмұхамед Қонаев ескерткіші, 2000 жыл
монументтік өнер құрылысы
Қапшағай қаласы