Жамбыл облысының аумағындағы су объектілерінде су қорғау аймақтары мен белдеулерін және оларды шаруашылық пайдалану режимін белгілеу туралы
Жамбыл облысы әкімдігінің 2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 318 қаулысы. Жамбыл облысы Әділет департаментінде 2025 жылғы 6 қаңтарда № 5256-08 болып тіркелді
Қазақстан Республикасы Су кодексінің 39-бабының 2), 2-1) тармақшаларына және 116-бабының 2-тармағына, "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағының 8-1) тармақшасына, "Су қорғау аймақтары мен белдеулерiн белгiлеу қағидаларын бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Ауыл шаруашылығы министрінің 2015 жылғы 18 мамырдағы № 19-1/446 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 11838 болып тіркелген) бекітілген Су қорғау аймақтары мен белдеулерін белгілеу қағидаларының 5-тармағына сәйкес Жамбыл облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Жамбыл облысының аумағындағы су объектілерінде су қорғау аймақтары мен белдеулері осы қаулының 1-қосымшасына сәйкес белгіленсін.
2. Жамбыл облысының аумағындағы су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылық пайдалану режимі осы қаулының 2-қосымшасына сәйкес белгіленсін.
3. "Жамбыл облысы әкімдігінің табиғи ресурстар және табиғат пайдалануды реттеу басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы қаулының әділет органдарында мемлекеттік тіркелуін;
2) осы қаулының Жамбыл облысы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы қаулыдан туындайтын өзге де шаралардың қабылдануын қамтамасыз етсін.
4. Осы қаулының орындалуын бақылау Жамбыл облысы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
5. Осы қаулы алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Жамбыл облысының әкімі Е. Карашукеев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Су ресурстары және ирригация министрлігі
Су шаруашылығы комитетінің
Су ресурстарын пайдалануды реттеу
және қорғау жөніндегі Шу-Талас
бассейндік инспекциясы
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Денсаулық сақтау министрлігі
Санитарлық-эпидемиологиялық
бақылау комитетінің Жамбыл облысының
санитарлық-эпидемиологиялық бақылау
департаменті
Жамбыл облысы әкімдігінің

Об установлении водоохранных зон и полос на водных объектах Жамбылской области и режима их хозяйственного использования
Постановление акимата Жамбылской области от 30 декабря 2024 года № 318. Зарегистрировано Департаментом юстиции Жамбылской области от 6 января 2024 года № 5256-08
В соответствии с подпунктами 2), 2-1) статьи 39 и пунктом 2 статьи 116 Водного Кодекса Республики Казахстан, подпунктом 8-1) пункта 1 статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 5 Правил установления водоохранных зон и полос, утвержденных приказом Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 18 мая 2015 года № 19-1/446 "Об утверждении Правил установления водоохранных зон и полос" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 11838), акимат Жамбылской области ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Установить водоохранные зоны и полосы на водных объектах в Жамбылской области согласно приложению 1, к настоящему постановлению.
2. Установить режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос на водных объектах в Жамбылской области согласно приложению 2 к настоящему постановлению.
3. Коммунальному государственному учреждению "Управление природных ресурсов и регулирования природопользования акимата Жамбылской области" в установленном законодательством порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в органах юстиции;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата Жамбылской области;
3) принятие иных мер, вытекающих из настоящего постановления.
4. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима Жамбылской области.
5. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким Жамбылской области Е. Карашукеев
"СОГЛАСОВАНО"
Шу-Таласская бассейновая инспекция
по регулированию использования и охране
водных ресурсов Комитета водного хозяйства
Министерства водных ресурсов и ирригации
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАНО"
Департамент санитарно-эпидемиологического
контроля Жамбылской области
Комитета санитарно-эпидемиологического
контроля Министерства здравоохранения
Республики Казахстан
Приложение 1 к постановлению
акимата Жамбылской области

ВЗ-2/500
Су қорғау
аймағы
ПК6-7
500
74° 3' 11,868"E
43° 11' 48,658"N
3
ВЗ-3/500
Су қорғау
аймағы
ПК8-9
500
74° 3' 7,363"E
43° 12' 18,722"N
4
ВЗ-4/500
Су қорғау
аймағы
ПК16-17
500
74° 3' 28,561"E
43° 13' 56,878"N
Су қорғау белдеуі
5
ВП-1/35
Су қорғау
белдеуі
ПК5-6
35
74° 3' 56,209"E
43° 11' 56,796"N
6
№-1/35
Малды, үй жануарларын және құстарды жаюға тыйым салынады
ПК10-11
35
74° 3' 33,082"E
43° 12' 30,038"N
7
ВП-2/35
Су қорғау
белдеуі
ПК15-16
35
74° 2' 58,472"E
43° 13' 25,143"N
8
ВП-3/35
Су қорғау
белдеуі
ПК16-17
35
74° 3' 33,973"E
43° 13' 41,721"N
9
№-2/35
Малды, үй жануарларын және құстарды жаюға тыйым салынады
ПК16-17
35
74° 3' 40,097"E
43° 13' 43,732"N
Богара-1 су қоймасы - 5,180 шақырым
Байзақ ауданы
Су қорғау аймағы
1
ВЗ-1/500
Су қорғау
аймағы
ПК 1-2
500
73° 4' 48,858"E
49° 44' 30,310"N
2
ВЗ-2/500
Су қорғау
аймағы
ПК 2-3
500
73° 3' 51,102"E
49° 44' 52,735"N
3
ВЗ-3/500
Су қорғау
аймағы
ПК 3-4
500
73° 3' 50,910"E
49° 44' 52,959"N
Су қорғау белдеуі
4
№-1/35
Малды, үй жануарларын және құстарды жаюға тыйым салынады
П0-1
35
73° 4' 13,227"E
49° 44' 51,539"N
5
№-2/35
Аумақты қоқыспен ластауға тыйым салынады
ПК2-3
35
73° 4' 1,340"E
49° 45' 7,976"N
6
ВП-1/35
Су қорғау
белдеуі
ПК 2-3
35
73° 4' 39,691"E
49° 44' 48,580"N
7
ВП-2/35
Су қорғау
белдеуі
ПК 3-4
35
73° 4' 39,691"E
49° 44' 48,580"N
8
№-3/35
Малды, үй жануарларын және құстарды жаюға тыйым салынады
ПК3-4
35
73° 4' 15,236"E
49° 45' 20,440"N
Богара-2 су қоймасы - 5,190 шақырым
Байзақ ауданы
Су қорғау аймағы
1
ВЗ-1/500
Су қорғау
аймағы
ПК0-1
500
71° 24’ 56,757"E
43° 9’ 49,994"N
2
№-1/500
Мал шаруашылығы кешендері мен фермаларын орналастыруға тыйым салынады
ПК0-1
500
71° 24’ 57,191"E
43° 9’ 49,272"N
3
ВЗ-2/500
Су қорғау
аймағы
ПК1-2
500
71° 24’ 0,521"E
43° 9’ 7,188"N
4
ВЗ-3/500
Су қорғау
аймағы
ПК2-3
500
71° 23’ 49,756"E
43° 10’ 2,337"N
5
ВЗ-4/500
Су қорғау
аймағы
ПК3
500
71° 24’ 18,014"E
43° 10’ 15,849"N
Су қорғау белдеуі
6
ВП-1/35
Су қорғау
белдеуі
П0-1
35
73° 4’ 13,227"E
49° 44’ 51,539"N
7
№-1/35
Өндірістік, тұрмыстық және ауыл шаруашылығы қалдықтарын сақтауға және көму орындарын орналастыруға тыйым салынады
ПК2-3
35
71° 24’ 16,747"E
43° 10’ 6,140"N
8
ВП-2/35
Су қорғау
белдеуі
ПК2-3
35
71° 24’ 4,487"E
43° 9’ 51,011"N
9
№-2/35
Малды, үй жануарларын және құстарды жаюға тыйым салынады
ПК2-3
35
71° 24’ 4,926"E
43° 9’ 49,404"N
Дулатбай су қоймасы – 3,91 шақырым
Талас ауданы
Су қорғау аймағы
1
ВЗ-1/500
Су қорғау
аймағы
ПК1
500
70° 34' 21,556"E
43° 7' 36,042"N
2
ВЗ-2/500
Су қорғау
аймағы
ПК3-3+91
500
70° 34' 1,248"E
43° 6' 51,464"N
Су қорғау белдеуі
3
ВП-1/35
Су қорғау
белдеуі
П0-1
35
70° 34' 5,545"E
43° 7' 11,786"N
Жартас су қоймасы - 9,708 шақырым
Талас ауданы
Су қорғау аймағы
1
ВЗ-1/500
Су қорғау
аймағы
П0
500
70° 28' 8,295"E
70° 28' 8,295"N
2
ВЗ-2/500
Су қорғау
аймағы

ВЗ-2/500
Водоохранная
зона
ПК6-7
500
74° 3' 11,868"E
43° 11' 48,658"N
3
ВЗ-3/500
Водоохранная
зона
ПК8-9
500
74° 3' 7,363"E
43° 12' 18,722"N
4
ВЗ-4/500
Водоохранная
зона
ПК16-17
500
74° 3' 28,561"E
43° 13' 56,878"N
Водоохранная полоса
5
ВП-1/35
Водоохранная
полоса
ПК5-6
35
74° 3' 56,209"E
43° 11' 56,796"N
6
№-1/35
Запрещен выпас скота, домашних животных и птиц
ПК10-11
35
74° 3' 33,082"E
43° 12' 30,038"N
7
ВП-2/35
Водоохранная
полоса
ПК15-16
35
74° 2' 58,472"E
43° 13' 25,143"N
8
ВП-3/35
Водоохранная
полоса
ПК16-17
35
74° 3' 33,973"E
43° 13' 41,721"N
9
№-2/35
Запрещен выпас скота, домашних животных и птиц
ПК16-17
35
74° 3' 40,097"E
43° 13' 43,732"N
Водохранилища Богара-1 - 5,180 километр
Байзакский район
Водоохранная зона
1
ВЗ-1/500
Водоохранная
зона
ПК1-2
500
73° 4' 48,858"E
49° 44' 30,310"N
2
ВЗ-2/500
Водоохранная
зона
ПК2-3
500
73° 3' 51,102"E
49° 44' 52,735"N
3
ВЗ-3/500
Водоохранная
зона
ПК3-4
500
73° 3' 50,910"E
49° 44' 52,959"N
Водоохранная полоса
4
№-1/35
Запрещен выпас скота, домашних животных и птиц
П0-1
35
73° 4' 13,227"E
49° 44' 51,539"N
5
№-2/35
Запрещено засорять территорию
ПК2-3
35
73° 4' 1,340"E
49° 45' 7,976"N
6
ВП-1/35
Водоохранная
полоса
ПК2-3
35
73° 4' 39,691"E
49° 44' 48,580"N
7
ВП-2/35
Водоохранная
полоса
ПК3-4
35
73° 4' 39,691"E
49° 44' 48,580"N
8
№-3/35
Запрещен выпас скота, домашних животных и птиц
ПК3-4
35
73° 4' 15,236"E
49° 45' 20,440"N
Водохранилища Богара-2 - 5,190 километр
Байзакский район
Водоохранная зона
1
ВЗ-1/500
Водоохранная
зона
ПК0-1
500
71° 24' 56,757"E
43° 9' 49,994"N
2
№-1/500
Запрещено размещение животноводческих комплексов и ферм
ПК0-1
500
71° 24' 57,191"E
43° 9' 49,272"N
3
ВЗ-2/500
Водоохранная
зона
ПК1-2
500
71° 24' 0,521"E
43° 9' 7,188"N
4
ВЗ-3/500
Водоохранная
зона
ПК2-3
500
71° 23' 49,756"E
43° 10' 2,337"N
5
ВЗ-4/500
Водоохранная
зона
ПК3
500
71° 24' 18,014" E
43° 10' 15,849"N
Водоохранная полоса
6
ВП-1/35
Водоохранная
полоса
П0-1
35
73° 4' 13,227"E
49° 44' 51,539"N
7
№-1/35
Запрещено размещение мест складирования и захоронения промышленных, бытовых и сельскохозяйственных отходов
ПК2-3
35
71° 24' 16,747"E
43° 10' 6,140"N
8
ВП-2/35
Водоохранная
полоса
ПК2-3
35
71° 24' 4,487"E
43° 9' 51,011"N
9
№-2/35
Запрещен выпас скота, домашних животных и птиц
ПК2-3
35
71° 24' 4,926"E
43° 9' 49,404"N
Водохранилища Дулатбай - 3,91 километр
Таласский район
Водоохранная зона
1
ВЗ-1/500
Водоохранная
зона
ПК1
500
70° 34' 21,556"E
43° 7' 36,042"N
2
ВЗ-2/500
Водоохранная
зона
ПК3-3+91
500
70° 34' 1,248"E
43° 6' 51,464"N
Водоохранная полоса
3
ВП-1/35
Водоохранная
полоса
П0-1
35
70° 34' 5,545"E
43° 7' 11,786"N
Водохранилища Жартас - 9,708 километр
Таласский район
Водоохранная зона
1
ВЗ-1/500
Водоохранная
зона
П0
500
70° 28' 8,295"E
70° 28' 8,295"N
2
ВЗ-2/500
Водоохранная
зона

№-4П/35
Тыңайтқыштарды қолдануға тыйым салынады
ПК47-48
35
72° 42' 22,94"E
42° 51' 58,88"N
Қарақоңыз өзені - 53 шақырым
Қордай ауданы
Су қорғау аймағы
Сол жағалау
1
ВЗ-2Л/500
Су қорғау
аймағы
ПК44
500
75°19'23.145"В
42°56'8.045"С
2
ВЗ-3Л/500
Су қорғау
аймағы
ПК50
500
75°18'54.141"В
42°52'44.878"С
Оң жағалау
3
ВЗ-2П/500
Су қорғау
аймағы
ПК47
500
75°18'27.686"В
42°54'21.123"С
Су қорғау белдеуі
Сол жағалау
4
ВП-2Л/50
Су қорғау
белдеуі
ПК45
50
75°18'56.117"В
42°55'21.673"С
5
№-2Л/№ 2.4
Пестицидтер қоймасының орналасуына тыйым салынады
ПК45
50
75°18'46.986"В
42°53'31.238"С
Оң жағалау
6
ВП-1П/50
Су қорғау
белдеуі
ПК46
50
75°18'49.534"В
42°54'49.381"С
7
№-1П/50
Аумақты ластауға тыйым салынады
ПК46
50
75°10'49.430"В
42°54'41.310"С
Қарақоңыз су қоймасы - 1,85 километр
Қордай ауданы
Су қорғау аймағы
Оң жағалау
1
ВЗ-1П/500
Су қорғау
аймағы
ПК42
500
75°18'29.905"В
42°56'47.674"С
Су қорғау белдеуі
Сол жағалау
2
ВП-1Л/50
Су қорғау
белдеуі
ПК4
50
75°19'23.079"В
42°57'1.816"С
3
№-1Л/№ 2.19
Малды, үй жануарлары мен құстарын жаюға тыйым салынады
ПК4
50
75°19'23.08"В
42°57'1.943"С
Мөңке өзені – 43,53 шақырым
Т.Рысқұлов ауданы
Су қорғау аймағы
Сол жағалау
1
ВЗ-1Л/500
Су қорғау
аймағы
ПК3
500
72°55'23.265"В
42°54'11.169"С
2
ВЗ-2Л/500
Су қорғау
аймағы
ПК22
500
72°59'49.045"В
43°2'27.794"С
3
ВЗ-3Л/500
Су қорғау
аймағы
ПК30
500
73°2'31.609"В
43°5'45.395"С
4
ВЗ-4Л/500
Су қорғау
аймағы
ПК32+688
500
73°3'59.75"В
43°6'19.353"С
Оң жағалау
5
ВЗ-1П/500
Су қорғау
аймағы
ПК3
500
72°56'7.183"В
42°54'0.113"С
6
ВЗ-2П/500
Су қорғау
аймағы
ПК22
500
73°0'44.775"В
43°2'28.642"С
7
ВЗ-3П/500
Су қорғау
аймағы
ПК32+688
500
73°4'38.941"В
43°5'52.676"С
Су қорғау белдеуі
Сол жағалау
8
ВП-1Л/50
Су қорғау белдеуі
ПК3
50
72°55'42.137"В

№-4П/35
Запрещено применение удобрений
ПК47-48
35
72° 42' 22,94"E
42° 51' 58,88"N
Река Караконыз - 53 километр
Кордайский район
Водоохранная зона
Левый берег
1
ВЗ-2Л/500
Водоохранная
зона
ПК44
500
75°19'23.145"В
42°56'8.045"С
2
ВЗ-3Л/500
Водоохранная
зона
ПК50
500
75°18'54.141"В
42°52'44.878"С
Правый берег
3
ВЗ-2П/500
Водоохранная
зона
ПК47
500
75°18'27.686"В
42°54'21.123"С
Водоохранная полоса
Левый берег
4
ВП-2Л/50
Водоохранная
полоса
ПК45
50
75°18'56.117"В
42°55'21.673"С
5
№-2Л/№ 2.4
Запрещено размещение складов ядохимикатов
ПК45
50
75°18'46.986"В
42°53'31.238"С
Правый берег
6
ВП-1П/50
Водоохранная
полоса
ПК46
50
75°18'49.534"В
42°54'49.381"С
7
№-1П/№ 2.23
Запрещено засорять территорию
ПК46
50
75°10'49.430"В
42°54'41.310"С
Водохранилища Караконыз - 1,85 километр
Кордайский район
Водоохранная зона
Правый берег
1
ВЗ-1П/500
Водоохранная
зона
ПК42
500
75°18'29.905"В
42°56'47.674"С
Водоохранная полоса
Левый берег
2
ВП-1Л/50
Водоохранная
полоса
ПК4
50
75°19'23.079"В
42°57'1.816"С
3
№-1Л/№ 2.19
Запрещен выпас скота, домашних животных и птиц
ПК4
50
75°19'23.08"В
42°57'1.943"С
Река Муньке - 43,53 километр
Район Т.Рыскулова
Водоохранная зона
Левый берег
1
ВЗ-1Л/500
Водоохранная
зона
ПК3
500
72°55'23.265"В
42°54'11.169"С
2
ВЗ-2Л/500
Водоохранная
зона
ПК22
500
72°59'49.045"В
43°2'27.794"С
3
ВЗ-3Л/500
Водоохранная
зона
ПК30
500
73°2'31.609"В
43°5'45.395"С
4
ВЗ-4Л/500
Водоохранная
зона
ПК32+688
500
73°3'59.75"В
43°6'19.353"С
Правый берег
5
ВЗ-1П/500
Водоохранная
зона
ПК3
500
72°56'7.183"В
42°54'0.113"С
6
ВЗ-2П/500
Водоохранная
зона
ПК22
500
73°0'44.775"В
43°2'28.642"С
7
ВЗ-3П/500
Водоохранная
зона
ПК32+688
500
73°4'38.941"В
43°5'52.676"С
Водоохранная полоса
Левый берег
8
ВП-1Л/50
Водоохранная
полоса
ПК3
50
72°55'42.137"В

ПК2-3
500
72°41'25"В
42°56'57"С
2
ВЗ-2Л/500
Су қорғау аймағы
ПК4
500
72°41'47"В
42°57'15"С
3
ВЗ-3Л/500
Су қорғау аймағы
ПК14
500
72°47'11"В
42°59'8"С
4
ВЗ-4Л/500
Су қорғау аймағы
ПК18-19
500
72°48'34"В
43°0'10"С
5
ВЗ-7Л/205
Су қорғау аймағы
ПК40-41
500
72°56'51"В
43°6'33"С
6
ВЗ-8Л/395
Су қорғау аймағы
ПК51
500
73°2'17"В
43°8'16"С
7
ВЗ-9Л/300
Су қорғау аймағы
ПК58-59
500
73°6'9"В
43°9'51"С
8
ВЗ-10Л/500
Су қорғау аймағы
ПК79
500
73°15'30"В
43°13'20"С
Меркі ауданы
9
ВЗ-11Л/500
Су қорғау аймағы
ПК84

ПК2-3
500
72°41'25"В
42°56'57"С
2
ВЗ-2Л/500
Водоохранная зона
ПК4
500
72°41'47"В
42°57'15"С
3
ВЗ-3Л/500
Водоохранная зона
ПК14
500
72°47'11"В
42°59'8"С
4
ВЗ-4Л/500
Водоохранная зона
ПК18-19
500
72°48'34"В
43°0'10"С
5
ВЗ-7Л/205
Водоохранная зона
ПК40-41
500
72°56'51"В
43°6'33"С
6
ВЗ-8Л/395
Водоохранная зона
ПК51
500
73°2'17"В
43°8'16"С
7
ВЗ-9Л/300
Водоохранная зона
ПК58-59
500
73°6'9"В
43°9'51"С
8
ВЗ-10Л/500
Водоохранная зона
ПК79
500
73°15'30"В
43°13'20"С
Меркенский район
9
ВЗ-11Л/500
Водоохранная зона
ПК84

43°1'39.774"С
19
№-1П/№2.23
Аумақты қоқыспен тастауға тыйым салынады
ПК1
50
73°11'51.317"В
43°1'39.805"С
20
ВП-2П/50
Су қорғау белдеуі
ПК11
50
73°11'38.046"В
43°3'1.035"С
21
№-2П/№2.4
Улы химикаттардың қоймаларын орналастыруға тыйым салынады
ПК11
50
73°11'13.957"В
43°5'12.779"С
22
ВП-3П/50
Су қорғау белдеуі
ПК17
50
73°10'12.467"В
43°6'54.862"С
23
№-3П/№2.22
От жағуға тыйым салынады
ПК17
50
73°10'12.685"В
43°6'54.933"С
24
ВП-4П/50
Су қорғау белдеуі
ПК29
50
73°9'52.658"В
43°10'27.011"С
25
№-4П/№2.15
Ағаштар мен бұталарды кесуге тыйым салынады
ПК29
50
73°9'52.545"В
43°10'26.973"С
Жамбыл облысы әкімдігінің
2024 жылғы 30 желтоқсандағы № 318
қаулысына 2-қосымша
Су қорғау аймақтары мен белдеулерін шаруашылық пайдалану режимі
1. Осы режим Қазақстан Республикасының Су кодексіне сәйкес ерекше қорғалатын табиғи аумақтар мен мемлекеттік орман қоры жерінің құрамына кіретін су объектілерін қоспағанда, жер үсті суларының ластануын, қоқысталуын және сарқылуын болғызбау, сондай-ақ өсімдіктер мен жануарлар дүниесін сақтау үшін су объектілерін санитарлық-гигиеналық және экологиялық талаптарға сәйкес жағдайда ұстау үшін әзірленді.
2. Су қорғау белдеулерінің шегінде:
1) су объектілерінің сапалық және гидрологиялық жай-күйін нашарлататын (ластану, қоқыстану, сарқылу) шаруашылық қызметіне немесе өзге де қызметке;
2) су шаруашылығы және су жинайтын құрылысжайлар мен олардың коммуникацияларын, көпірлерді, көпір құрылысжайларын, айлақтарды, порттарды, пирстерді және су көлігі қызметіне байланысты өзге де көліктік инфрақұрылым, кәсіпшілік балық өсіру, балық шаруашылығы технологиялық су айдындары объектілерін, жаңартылатын энергия көздерін (гидродинамикалық су энергиясын) пайдалану объектілерін, сондай-ақ су объектісіндегі рекреациялық аймақтарды қоспағанда, демалыс және (немесе) сауықтыру мақсатындағы ғимараттар мен құрылысжайларды салмай, ғимараттар мен құрылысжайларды салуға және пайдалануға;
3) бау-бақша егуге және саяжай салуға жер учаскелерін беруге;
4) су объектілерінің және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген қазіргі бар объектілерді пайдалануға;
5) жекелеген учаскелерді шалғындандыруға, егін егуге және ағаш отырғызуға арналған жерлерді өңдеуді қоспағанда, топырақ және өсімдік қабатын бұзатын жұмыстарды жүргізуге (оның ішінде жер жыртуға, мал жаюға, пайдалы қазбаларды өндіруге);
6) шатыр қалашықтарын, көлік құралдары үшін тұрақты тұрақтарды, малдың жазғы жайылым қостарын орналастыруға;
7) пестицидтер мен тыңайтқыштардың барлық түрлерін қолдануға тыйым салынады.

43°1'39.774"С
19
№-1П/№2.23
Запрещено засорять территорию
ПК1
50
73°11'51.317"В
43°1'39.805"С
20
ВП-2П/50
Водоохранная
полоса
ПК11
50
73°11'38.046"В
43°3'1.035"С
21
№-2П/№2.4
Запрещено размещение складов ядохимикатов
ПК11
50
73°11'13.957"В
43°5'12.779"С
22
ВП-3П/50
Водоохранная
полоса
ПК17
50
73°10'12.467"В
43°6'54.862"С
23
№-3П/№2.22
Запрещено разведение костров
ПК17
50
73°10'12.685"В
43°6'54.933"С
24
ВП-4П/50
Водоохранная
полоса
ПК29
50
73°9'52.658"В
43°10'27.011"С
25
№-4П/№2.15
Запрещена вырубка деревьев и кустарника
ПК29
50
73°9'52.545"В
43°10'26.973"С
Приложение 2 к постановлению
акимата Жамбылской области
от 30 декабря 2024 года № 318
Режим хозяйственного использования водоохранных зон и полос
1. Настоящий режим разработан в соответствии с Водным кодексом Республики Казахстан для поддержания водных объектов в состоянии, соответствующем санитарно-гигиеническим и экологическим требованиям, для предотвращения загрязнения, засорения и истощения поверхностных вод, а также сохранения растительного и животного мира, за исключением водных объектов, входящих в состав земель особо охраняемых природных территорий и государственного лесного фонда.
2. В пределах водоохранных полос запрещаются:
1) хозяйственная и иная деятельность, ухудшающая качественное и гидрологическое состояние (загрязнение, засорение, истощение) водных объектов;
2) строительство и эксплуатация зданий и сооружений, за исключением водохозяйственных и водозаборных сооружений и их коммуникаций, мостов, мостовых сооружений, причалов, портов, пирсов и иных объектов транспортной инфраструктуры, связанных с деятельностью водного транспорта, промыслового рыболовства, рыбохозяйственных технологических водоемов, объектов по использованию возобновляемых источников энергии (гидродинамической энергии воды), а также рекреационных зон на водном объекте, без строительства зданий и сооружений досугового и (или) оздоровительного назначения;
3) предоставление земельных участков под садоводство и дачное строительство;
4) эксплуатация существующих объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
5) проведение работ, нарушающих почвенный и травяной покров (в том числе распашка земель, выпас скота, добыча полезных ископаемых), за исключением обработки земель для залужения отдельных участков, посева и посадки леса;
6) устройство палаточных городков, постоянных стоянок для транспортных средств, летних лагерей для скота;
7) применение всех видов пестицидов и удобрений.

2. Су қорғау аймақтарының шегінде:
1) су объектілерін және олардың су қорғау аймақтары мен белдеулерінің ластануы мен қоқыстануын болғызбайтын құрылыстармен және құрылғылармен қамтамасыз етілмеген жаңа және реконструкцияланған объектілерді пайдалануға беруге;
2) ғимараттарға, құрылыстарға, коммуникацияларға және басқа да объектілерге реконструкция жүргізуге, сондай-ақ құрылыс, су түбін тереңдету және жарылыс жұмыстарын жүргізуге, пайдалы қазбалар өндіруге, кәбіл, құбыр және басқа да коммуникацияларды төсеуге, белгіленген тәртіппен жергілікті атқарушы органдармен, бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен және басқа да мүдделі органдармен келісілген жобасы жоқ бұрғылау, жер қазу және өзге де жұмыстар жүргізуге;
3) тыңайтқыштар, пестицидтер, мұнай өнімдерін сақтайтын қоймаларды, көлік құралдары мен ауыл шаруашылығы техникасына техникалық қызмет көрсету, оларды жуу пункттерін, механикалық шеберханаларды, тұрмыстық және өнеркәсіп қалдықтарын төгетін құрылғыны, аппаратураларды пестицидтермен толтыратын алаңдарды, авиациялық-химиялық жұмыстар жүргізуге арналған ұшу-қону жолақтарын орналастыруға және салуға, сондай-ақ судың сапасына кері әсер ететін басқа да объектілерді орналастыруға;
4) мал шаруашылығы фермалары мен кешендерін, сарқынды су жинағыштарды, сарқынды сумен суарылатын егістіктерді, зираттарды, мал қорымдарын (биотермиялық шұңқырларды), сондай-ақ жерүсті және жерасты суларының микробпен ластану қаупіне себепші болатын басқа да объектілерді орналастыруға;
5) жүктелім нормасынан асырып мал жаюға, су тоғандарының режимін нашарлататын мал тоғыту мен санитариялық өңдеуге және шаруашылық қызметінің басқа да түрлеріне;
6) су көздеріндегі су кемерінен екі мың метрге жетпейтін қашықтықта орналасқан ауыл шаруашылығы дақылдары мен орман екпелерін пестицидтермен авиациялық өңдеу және авиация арқылы минералдық тыңайтқыштармен қоректендіру тәсілін қолдануға;
7) концентрациясының жол берілетін шегі белгіленбеген пестицидтерді қолдануға, қардың үстіне тыңайтқыш себуге, сондай-ақ залалсыздандырылмаған көң қосылған сарқынды суды және тұрақты хлорорганикалық пестицидтерді тыңайтқыш ретінде пайдалануға тыйым салынады.
Су қорғау аймағында мәжбүрлі санитариялық өңдеу жүргізу қажет болған жағдайда уыттылығы әлсіз және орташа тұрақсыз пестицидтерді қолдануға жол беріледі.
3. Су объектілерінде және (немесе) су қорғау аймақтарында (су қорғау белдеулерінен басқа) жаңа объектілерді (ғимараттарды, құрылыстарды, олардың кешендерін және коммуникацияларды) жобалау, салу және орналастыру, сондай-ақ олар алып жатқан жер учаскелері су қорғау аймақтарына және белдеулерге немесе өзге де ерекше қорғалатын табиғи аумақтарға жатқызылғанға дейін тұрғызылған қолданыстағы объектілерді реконструкциялау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, қайта бейіндеу) бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен, ветеринария саласындағы уәкілетті органмен, Жамбыл облысының жергілікті атқарушы органымен келісіледі.
Келiсу тәртiбi Қазақстан Республикасының сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметi туралы заңнамасына сәйкес бекiтiлген, құрылыс саласында құрылыс салуды ұйымдастыру және рұқсат беру рәсімдерінен өту қағидаларында айқындалады.
Ықтимал сел қаупі бар су объектілеріндегі нақ осындай қызмет - азаматтық қорғау саласындағы уәкілетті органмен, ал су кемелері қатынайтын су жолдарында су көлігі мәселелері жөніндегі уәкілетті органмен келісіледі.

2. В пределах водоохранных зон запрещаются:
1) ввод в эксплуатацию новых и реконструированных объектов, не обеспеченных сооружениями и устройствами, предотвращающими загрязнение и засорение водных объектов и их водоохранных зон и полос;
2) проведение реконструкции зданий, сооружений, коммуникаций и других объектов, а также производство строительных, дноуглубительных и взрывных работ, добыча полезных ископаемых, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, буровых, земельных и иных работ без проектов, согласованных в установленном порядке с местными исполнительными органами, бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения и другими заинтересованными органами;
3) размещение и строительство складов для хранения удобрений, пестицидов, нефтепродуктов, пунктов технического обслуживания, мойки транспортных средств и сельскохозяйственной техники, механических мастерских, устройство свалок бытовых и промышленных отходов, площадок для заправки аппаратуры пестицидами, взлетно-посадочных полос для проведения авиационно-химических работ, а также размещение других объектов, отрицательно влияющих на качество воды;
4) размещение животноводческих ферм и комплексов, накопителей сточных вод, полей орошения сточными водами, кладбищ, скотомогильников (биотермических ям), а также других объектов, обусловливающих опасность микробного загрязнения поверхностных и подземных вод;
5) выпас скота с превышением нормы нагрузки, купание и санитарная обработка скота и другие виды хозяйственной деятельности, ухудшающие режим водоемов;
6) применение способа авиаобработки пестицидами и авиаподкормки минеральными удобрениями сельскохозяйственных культур и лесонасаждений на расстоянии менее двух тысяч метров от уреза воды в водном источнике;
7) применение пестицидов, на которые не установлены предельно допустимые концентрации, внесение удобрений по снежному покрову, а также использование в качестве удобрений необезвреженных навозосодержащих сточных вод и стойких хлорорганических пестицидов.
При необходимости проведения вынужденной санитарной обработки в водоохранной зоне допускается применение мало- и среднетоксичных нестойких пестицидов.
3. Проектирование, строительство и размещение на водных объектах и (или) водоохранных зонах (кроме водоохранных полос) новых объектов (зданий, сооружений, их комплексов и коммуникаций), а также реконструкция (расширение, модернизация, техническое перевооружение, перепрофилирование) существующих объектов, возведенных до отнесения занимаемых ими земельных участков к водоохранным зонам и полосам или иным особо охраняемым природным территориям, согласовываются с бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, уполномоченным органом по изучению недр, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, уполномоченным органом в области ветеринарии, местным исполнительным органом Жамбылской области.
Порядок согласования определяется правилами организации застройки и прохождения разрешительных процедур в сфере строительства, утвержденными в соответствии с законодательством Республики Казахстан об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности.
Та же деятельность на водных объектах, представляющих потенциальную селевую опасность, согласовывается с уполномоченным органом в сфере гражданской защиты, а на судоходных водных путях - с уполномоченным органом по вопросам водного транспорта.

4. Қолданылуы су объектілерінің жай-күйіне теріс әсер етуі мүмкін жаңа объектілердің құрылысын немесе қолданыстағыларын реконструкциялау (кеңейту, жаңғырту, техникалық қайта жарақтандыру, қайта бейіндеу) жобаларында техникалық сумен жабдықтаудың тұйық (ақпайтын) жүйесі көзделуге тиіс.
5. Су объектілерінің жай-күйіне теріс әсер етуі мүмкін қолданыстағы (салынып жатқан) объектілерді консервациялау және жою (кейіннен кәдеге жарату) бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті мемлекеттік органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен және өзге де мемлекеттік органдармен келісім бойынша Қазақстан Республикасының заңдарында белгіленген тәртіппен жүргізіледі.
6. Су объектілерінің аумағы арқылы көліктік немесе инженерлік коммуникациялар салу жобалары тасқын суларды өткізуді, су объектілерін пайдалану режимін, судың ластануын, қоқыстануын және сарқылуын болғызбауды, олардың зиянды әсерінің алдын алуды қамтамасыз ететін іс-шаралардың жүргізілуін көздеуге тиіс.
Көрсетілген жобалар бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкілетті органмен, жер қойнауын зерттеу жөніндегі уәкілетті органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен, энергиямен жабдықтау саласындағы уәкілетті органмен келісілуге жатады.
7. Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен келісілген және салалық сараптамалардың түйіндерін қамтитын, құрылыс жобаларына (техникалық-экономикалық негіздемелерге, жобалау-сметалық құжаттамаға) ведомстводан тыс кешенді сараптаманың оң қорытындысы алынған жобалар болмаса, су қорғау аймақтары мен белдеулерінде кәсіпорындар, ғимараттар, құрылыстар мен коммуникациялар салуға (реконструкциялауға, күрделі жөндеуге) тыйым салынады.
8. Су объектiлерiндегi немесе су қорғау аймақтарындағы су объектiлерiнiң жай-күйiне әсер ететiн құрылыс, түбiн тереңдету және жарылыс жұмыстары, пайдалы қазбаларды және басқа да ресурстарды өндiру, кабельдердi, құбырлар мен басқа да коммуникацияларды төсеу, орман ағаштарын кесу, бұрғылау және өзге де жұмыстар бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен, Жамбыл облысының жергiлiктi атқарушы органы, кеме қатынасына жатқызылған су объектiлерiнде - қосымша су көлiгi органдарымен де келiсiм бойынша жүргiзiледi.

4. Проекты строительства новых или реконструкции (расширение, модернизация, техническое перевооружение, перепрофилирование) существующих объектов, применение которых может оказать негативное влияние на состояние водных объектов, должны предусматривать замкнутые (бессточные) системы технического водоснабжения.
5. Консервация и ликвидация (постутилизация) существующих (строящихся) объектов, которые могут оказать негативное влияние на состояние водных объектов, производятся по согласованию с бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, уполномоченным органом по изучению недр и иными государственными органами в порядке, установленном законами Республики Казахстан.
6. Проекты строительства транспортных или инженерных коммуникаций через территорию водных объектов должны предусматривать проведение мероприятий, обеспечивающих пропуск паводковых вод, режим эксплуатации водных объектов, предотвращение загрязнения, засорения и истощения вод, предупреждение их вредного воздействия.
Указанные проекты подлежат согласованию с бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, уполномоченным органом по изучению недр, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, уполномоченным органом в области энергоснабжения.
7. В водоохранных зонах и полосах запрещается строительство (реконструкция, капитальный ремонт) предприятий, зданий, сооружений и коммуникаций без наличия проектов, согласованных в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан, и получивших положительное заключение комплексной вневедомственной экспертизы проектов строительства (технико-экономических обоснований, проектно-сметной документации), включающей выводы отраслевых экспертиз.
8. Строительные, дноуглубительные и взрывные работы, добыча полезных ископаемых и других ресурсов, прокладка кабелей, трубопроводов и других коммуникаций, рубка леса, буровые и иные работы на водных объектах или водоохранных зонах, влияющие на состояние водных объектов, производятся по согласованию с бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, местным исполнительным органом Жамбылской области, на водных объектах, отнесенных к судоходным, - дополнительно и с органами водного транспорта.

9. Су объектiлерiнде және олардың су қорғау аймақтарында жұмыстар жүргiзу тәртiбi су объектiлерiнiң жай-күйiн, қоршаған ортаның экологиялық тұрақтылығын сақтау талаптарын ескере отырып, бассейндік инспекциялармен, қоршаған ортаны қорғау саласындағы уәкiлеттi мемлекеттiк органмен, халықтың санитариялық-эпидемиологиялық саламаттылығы саласындағы мемлекеттік органмен, Жамбыл облысының жергiлiктi атқарушы органы және өзге де мүдделi мемлекеттiк органдармен келiсiм бойынша әрбiр су объектiсi бойынша жеке-дара айқындалады.

9. Порядок производства работ на водных объектах и их водоохранных зонах определяется для каждого водного объекта отдельно с учетом их состояния, требований сохранения экологической устойчивости окружающей среды по согласованию с бассейновыми инспекциями, уполномоченным государственным органом в области охраны окружающей среды, государственным органом в сфере санитарно-эпидемиологического благополучия населения, местными исполнительным органам Жамбылской области и иными заинтересованными государственными органами.