Құрылыс-монтаждау жұмыстарының ғимараттар мен құрылысжайлардың тіреу және (немесе) қоршау конструкцияларын тұрғызуға және реконструкциялауға қойылатын талаптарға сәйкестігін инспекциялау үшін құрылыс объектілеріне бару тәртібін белгілеу туралы
VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының кезектен тыс XXVI сессиясының 2024 жылғы 25 желтоқсандағы № 192 шешiмi. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2025 жылғы 6 қаңтарда № 1796-02 болып тіркелді
"Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 3-бабының 21) тармақшасына сәйкес Алматы қаласының мәслихаты ШЕШТІ:
1. Осы шешімнің қосымшасына сәйкес Құрылыс-монтаждау жұмыстарының ғимараттар мен құрылысжайлардың тіреу және (немесе) қоршау конструкцияларын тұрғызуға және реконструкциялауға қойылатын талаптарға сәйкестігін инспекциялау үшін құрылыс объектілеріне бару тәртібі белгіленсін.
2. Осы шешім алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласы мәслихатының төрағасы М. Отыншиев
Алматы қаласы мәслихатының
2024 жылғы 25 желтоқсандағы
№ 192 шешіміне қосымша
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының ғимараттар мен құрылысжайлардың тіреу және (немесе) қоршау конструкцияларын тұрғызуға және реконструкциялауға қойылатын талаптарға сәйкестігін инспекциялау үшін құрылыс объектілеріне бару тәртібі
1. Жалпы ережелер
1. Осы құрылыс-монтаждау жұмыстарының ғимараттар мен құрылысжайлардың тіреу және (немесе) қоршау конструкцияларын тұрғызуға және реконструкциялауға қойылатын талаптарға сәйкестігін инспекциялау үшін құрылыс объектілеріне бару тәртібі (бұдан әрі - Тәртіп) "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына, "Қазақстан Республикасындағы сәулет, қала құрылысы және құрылыс қызметі туралы" Қазақстан Республикасының Заңына сәйкес әзірленді.
2. Осы тәртіптің мақсаты құрылыс-монтаждау жұмыстары кезеңінде ғимараттар мен құрылыстардың сейсмикалық қауіпсіздігін қамтамасыз ету құрылыс объектілерін инспекциялау (бұдан әрі – инспекциялау) арқылы ғимараттар мен құрылысжайлардың тіреу және (немесе) қоршау конструкцияларын тұрғызуға және реконструкциялауға қойылатын талаптарға сәйкестігін анықтау болып табылады.
3. Инспекциялау үшін құрылыс объектілеріне баруды Алматы қаласының сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органы жүзеге асырады.
2. Инспекциялау үшін құрылыс объектілеріне бару тәртібі
4. Мемлекеттік сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органы инспекциялау үшін құрылыс объектілеріне баруға құқығы бар.
5. Инспекциялауды жүргізу үшін құрылыс-монтаждау жұмыстарын жүргізудің басталғаны туралы хабарламаның, құрылыстың жай-күйі мен барысы туралы техникалық қадағалау есебінің, құрылыс және реконструкциялау (қайта жоспарлау, қайта жабдықтау) жобалары үшін бастапқы материалдардың болмауы, бекітілген жобалау (жобалау-сметалық) құжаттамасынан ауытқу негіздер болып табылады.

Об установлении порядка посещения строительных объектов для инспектирования строительно-монтажных работ на соответствие требованиям, предъявляемым к возведению и реконструкции несущих и (или) ограждающих конструкций зданий и сооружений
Решение внеочередной XXVI сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 25 декабря 2024 года № 192. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 6 января 2025 года № 1796-02
В соответствии с подпунктом 21) статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", маслихат города Алматы РЕШИЛ:
1. Установить порядок посещения строительных объектов для инспектирования строительно-монтажных работ на соответствие требованиям, предъявляемым к возведению и реконструкции несущих и (или) ограждающих конструкций зданий и сооружений, согласно приложению к настоящему решению.
2. Настоящее решение вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Председатель маслихата города Алматы М. Отыншиев
Приложение к решению
маслихата города Алматы
от 25 декабря 2024 года № 192
Порядок посещения строительных объектов для инспектирования строительно-монтажных работ на соответствие требованиям, предъявляемым к возведению и реконструкции несущих и (или) ограждающих конструкций зданий и сооружений
1. Общие положения
1. Настоящий порядок посещения строительных объектов для инспектирования строительно-монтажных работ на соответствие требованиям, предъявляемым к возведению и реконструкции несущих и (или) ограждающих конструкций зданий и сооружений (далее - Порядок) разработан в соответствии с законами Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", "Об архитектурной, градостроительной и строительной деятельности в Республике Казахстан".
2. Целью настоящего Порядка является обеспечение сейсмической безопасности зданий и сооружений на этапе строительно-монтажных работ (выявление не соответствий требованиям, предъявляемым к возведению и реконструкции несущих и (или) ограждающих конструкций зданий и сооружений посредством инспектирования строительных объектов (далее – Инспектирование).
3. Посещение строительных объектов для инспектирования, осуществляется органом архитектурно-строительного контроля и надзора города Алматы.
2. Порядок посещения строительных объектов для инспектирования
4. Государственный орган архитектурно-строительного контроля и надзора имеет право посещать строительные объекты для инспектирования.
5. Основаниями для проведения инспектирования являются отсутствие уведомления о начале производства строительно-монтажных работ, отчета технического надзора о состоянии и ходе строительства, исходных материалов для проектов строительства и реконструкции (перепланировки, переоборудования), отклонение от утвержденной проектной (проектно-сметной) документации.

6. Объектіге барған кезде мемлекеттік құрылыс инспекторы құрылыс салушыға (құрылыс салушының өкіліне), мердігер ұйымның өкіліне осы Тәртіптің 1-қосымшаға сәйкес инспекция жүргізудің басталғаны туралы актіні ұсынады.
7. Құрылыс салушы (құрылыс салушының өкілі) объектіге мемлекеттік құрылыс инспекторына рұқсат береді.
8. Сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органының талап етуі бойынша құрылыс салушы (тапсырыс беруші) және/немесе мердігер осы объект бойынша құқық белгілейтін, рұқсат беретін, жобалау және атқарушылық техникалық құжаттаманы ұсынады.
9. Қажет болған жағдайда мемлекеттік құрылыс инспекторлары инспекциялауды жүргізуге мүдделі мемлекеттік органдарды тарта алады.
10. Инспекциялау қорытындысы бойынша осы Тәртіптің 2-қосымшаға сәйкес нысан бойынша анықтама және 3-қосымшаға сәйкес объектінің ведомосы анықталған ақауларды сипаттай отырып, тартылған мүдделі мемлекеттік органдарды таныстыра отырып жасалады.
11. Инспекциялау қорытындылары бойынша бұзушылықтар анықталған жағдайда, бес жұмыс күні ішінде:
сәулет және қала құрылысы органы сәулет-құрылыс бақылау органына құрылысқа бастапқы рұқсат беру құжаттамасының болуы / болмауы туралы мәліметтерді ұсынады;
Алматы қаласы тиісті ауданы әкімінің аппараты атынан сәулет-құрылыс бақылау органына Қазақстан Республикасы Кәсіпкерлік кодексінің талаптарына сәйкес жоспардан тыс тексеру жүргізу туралы өтініш жібереді;
Алматы қаласының коммуналдық қызметтері Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен электрмен жабдықтау, сумен жабдықтау, газбен жабдықтау, су бұру мәселелеріне байланысты қажетті шараларды қабылдайды.
12. Сәулет-құрылыс бақылау және қадағалау органы Қазақстан Республикасының Кәсіпкерлік Кодексіне сәйкес жоспардан тыс тексерулер жүргізеді.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының
ғимараттар мен құрылысжайлардың
тіреу және (немесе) қоршау
конструкцияларын тұрғызуға және
реконструкциялауға қойылатын
талаптарға сәйкестігін инспекциялау
үшін құрылыс объектілеріне
бару тәртібіне
1-қосымша
Инспекция жүргізуді тағайындау туралы Акт
№ ______
"___"_________ 202__ ж.
1. Мемлекеттік бақылау және қадағалау органның атауы "Алматы қаласы Қала құрылысын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
2. Актіні рәсімдеген уәкілетті адамның (адамдардың) тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде) және оның лауазымы: _______________________________________________________
________________________________________________________________________________

6. При посещении объекта государственный строительный инспектор предъявляет застройщику (представителю застройщика), представителю подрядной организации акт о начале проведения инспектирования, согласно приложению 1 к настоящему Порядку.
7. Застройщик (представитель застройщика) предоставляет доступ на объект государственному строительному инспектору.
8. По требованию органа архитектурно-строительного контроля и надзора застройщик (заказчик) и/или подрядчик предоставляют правоустанавливающую, разрешительную, проектную и исполнительную техническую документацию по данному объекту.
9. Государственные строительные инспекторы вправе привлекать заинтересованные государственные органы к участию в проведении инспектирования.
10. По итогам инспектирования составляется справка, по форме согласно приложению 2 к настоящему Порядку, и ведомость объекта с описанием выявленных дефектов с ознакомлением привлеченных заинтересованных государственных органов, согласно приложению 3 к настоящему Порядку.
11. В случае выявления нарушений по итогам инспектирования, в течении пяти рабочих дней:
органы архитектуры и градостроительства предоставляют сведения органу архитектурно-строительного контроля и надзора о наличии/отсутствии исходной разрешительной документации на строительство;
аппарат акима соответствующего района города Алматы направляет в орган архитектурно-строительного контроля обращение о проведении внеплановой проверки в соответствии с требованиями Предпринимательского Кодекса Республики Казахстан;
коммунальные службы города Алматы в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан принимают необходимые меры, связанные с вопросами электроснабжения, водоснабжения, газоснабжения, водоотведения.
12. Орган архитектурно-строительного контроля и надзора проводит внеплановые проверки в соответствии с Предпринимательским кодексом Республики Казахстан.
Приложение 1
к Порядку посещения
строительных объектов для
инспектирования строительно-
монтажных работ на
соответствие требованиям,
предъявляемым к возведению и
реконструкции несущих и (или)
ограждающих конструкций
зданий и сооружений
Акт о назначении проведения инспектирования
№ ______ "___"_________ 202__ г.
1. Наименование государственного органа Коммунальное государственное учреждение
"Управление градостроительного контроля города Алматы"
2. Фамилия, имя, отчество (при наличии) и должность лица (лиц), составляющего акт:
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________

3. Салынып жатқан объектінің орналасқан жері: _________________________________
________________________________________________________________________________
4. Бақылау мен қадағалау субъектісінің атауы немесе тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), оның басшысының тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), сондай-ақ бақылау мен қадағалау субъектісінің актіні ресімдеу кезінде болған өкілінің лауазымы:
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
5. Негіздеме: _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
6. Инспекция жүргізу мерзімі: ________________________________________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
7. Актіні алғаны немесе алудан бас тартқаны туралы мәліметтер (күні және бақылау мен қадағалау субъектісі басшысының немесе бақылау мен қадағалау субъектісі өкілінің қолтаңбасы): _________________
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
8. Актіні ресімдеген лауазымды адамның қолтаңбасы: ____________________________
________________________________________________________________________________
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының
ғимараттар мен құрылысжайлардың
тіреу және (немесе) қоршау
конструкцияларын тұрғызуға және
реконструкциялауға қойылатын талаптарға
сәйкестігін инспекциялау үшін
құрылыс объектілеріне бару тәртібіне
2-қосымша
Инспекциялау нәтижелері бойынша анықтама
№ ______
"___"_________ 202__ ж.
Мемлекеттік бақылау және қадағалау органның атауы "Алматы қаласы Қала құрылысын бақылау басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
________________________________________________________________________________
(салынып жатқан объектінің атауы, орналасқан жері)
________________________________________________________________________________
(инспекциялау жүргізген мемлекеттік құрылыс инспекторының тегі, аты, әкесінің аты (болған жағдайда) (бұдан әрі – Т.А.Ә.), лауазымы)
Тапсырыс беруші __________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә., мекенжайы және телефоны не заңды тұлғаның атауы, мекенжайы және телефоны)
Бас мердігер _______________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә., мекенжайы және телефоны не заңды тұлғаның атауы, мекенжайы және телефоны)
Қосалқы мердігер __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(жеке тұлғаның Т.А.Ә., мекенжайы және телефоны не заңды тұлғаның атауы, мекенжайы және телефоны)
Объектіге барған кезде мынадай жұмыстар жүргізіліп жатты: _____________________
________________________________________________________________________________
Ақаулар (қажетінің астын сызу):
анықталды.
қоса беріліп отырған анықталған ақаулардың сипаттамасы бар объектілердің ведомосінде көрсетілді;
анықталған жоқ.
Мемлекеттік құрылыс инспекторы: ____________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Тапсырыс беруші: __________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Мердігер: _________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Мүдделі тұлға: ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Мүдделі тұлға: ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Мүдделі тұлға: _____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Анықтама 3 (үш) данада ресімделді.
Құрылыс-монтаждау жұмыстарының
ғимараттар мен құрылысжайлардың
тіреу және (немесе) қоршау
конструкцияларын тұрғызуға және
реконструкциялауға қойылатын
талаптарға сәйкестігін инспекциялау
үшін құрылыс объектілеріне бару тәртібіне
3-қосымша
Анықталған ақаулардың сипаттайтын объектінің ведомосы (инспекциялау нәтижелері бойынша анықтамаға қосымша)
20__жылғы "__" ____________
_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(салынып жатқан объектінің атауы, орналасқан жері)
Анықталған ақаулардың сипаттамасы
1
2
Мемлекеттік құрылыс инспекторы: ___________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Тапсырыс беруші: _______________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Мердігер: _________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Мүдделі тұлға: _____________________________________________________________ ________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Мүдделі тұлға: ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Мүдделі тұлға: ____________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Т.А.Ә., лауазымы, қолы)
Ведомость 3 (үш) данада ресімделген.

3. Месторасположение объекта:______________________________________________
4. Наименование или фамилия, имя, отчество (при наличии) субъекта контроля и
надзора, фамилия, имя, отчество (при наличии) его руководителя, а также должность
оредставителя субъекта контроля и надзора, присутствовавшего при оформлении акта:
_______________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
5. Основание: ______________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
6. Срок проведения инспектирования: _________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
7. Сведения о получении или отказе от получения акта (дата и подпись руководителя
субъекта контроля и надзора или представителя субъекта контроля и надзора):
________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
_______________________________________________________________________________________
8. Подпись должностного лица, оформившего акт: _______________________________
_______________________________________________________________________________________
Приложение 2
к Порядку посещения
строительных объектов для
инспектирования строительно
монтажных работ на
соответствие требованиям,
предъявляемым к возведению и
реконструкции несущих и (или)
ограждающих конструкций
зданий и сооружений
Справка по результатам инспектирования
№ ______ "___"_________ 202__ г.
Наименование государственного органа Коммунальное государственное учреждение
"Управление градостроительного контроля города Алматы"____________________________
________________________________________________________________________________
(наименование, месторасположение строящегося объекта)
_______________________________________________________________________________
(Фамилия, имя, отчество (при наличии) (далее – Ф. И. О.), должность государственного
строительного инспектора, проводившего инспектирование)
Заказчик__________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О., адрес и телефон физических лиц, либо наименование, адрес и телефон юридических лиц)
Генеральный подрядчик _____________________________________________________
(Ф.И.О., адрес и телефон физических лиц, либо
наименование, адрес и телефон юридических лиц)
Субподрядчик _____________________________________________________________
(Ф.И.О., адрес и телефон физических лиц, либо наименование, адрес и
телефон юридических лиц)
На момент посещения объекта ведутся следующие работы: _______________________
________________________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
Дефекты (необходимые подчеркнуть):
выявлены;
приведены в прилагаемой ведомости объекта с описанием выявленных дефектов;
не выявлены.
Государственный строительный инспектор: ___________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Заказчик: _________________________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Подрядчик: _______________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Заинтересованное лицо: _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Заинтересованное лицо: ____________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Заинтересованное лицо: _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Справка оформлена в 3 (трех) экземплярах.
Приложение 3
к Порядку посещения
строительных объектов для
инспектирования строительно
монтажных работ на
соответствие требованиям,
предъявляемым к возведению и
реконструкции несущих и (или)
ограждающих конструкций
зданий и сооружений
Ведомость объекта с описанием выявленных дефектов (приложение к справке по результатам инспектирования)
от "___"_____________20___года
__________________________________________________________________
__________________________________________________________________
(наименование, месторасположение строящегося объекта)
Описание выявленных дефектов
1
2
Государственный строительный инспектор: ___________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Заказчик: _________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Подрядчик: ________________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Заинтересованное лицо: _____________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Заинтересованное лицо: _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Заинтересованное лицо: _____________________________________________________
________________________________________________________________________________
(Ф.И.О., должность, подпись)
Ведомость оформлена в 3 (трех) экземплярах.