"Қазақстан Республикасында мемлекеттік авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 145 бұйрығына өзгерістер енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2025 жылғы 4 ақпандағы № 103 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 6 ақпанда № 35707 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан Республикасында мемлекеттік авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрінің 2015 жылғы 18 наурыздағы № 145 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 10821 болып тіркелген) мынадай өзгерістер енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Мемлекеттік авиациядағы авиациялық оқиғалар мен оқыс оқиғаларды тергеп-тексеру қағидаларында:
11-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) авиациялық оқиға (апат немесе авария) болған күн, уақыт, жіктемесі, авиациялық оқиға ауданы;";
14-тармақтың 1) тармақшасы мынадай редакцияда жазылсын:
"1) авиациялық оқиға болған күн, уақыт, жіктемесі;";
125-тармақ алып тасталсын;
134-тармақ алып тасталсын;
Қағидаларға 1-қосымшаның 3-тармағы мынадай редакцияда жазылсын:
"3. Авиациялық оқиға мән-жайы (күні, апта күні, тәулік уақыты, жерүсті оқиғасының уақыты (Астана/Гринвич бойынша), метеорологиялық жағдай). Тергеп-тексеру барысында жерүсті оқиғасының себебіне негіз болған қандай мән-жай анықталды. Жерүсті оқиғасына қатысы бар адамдардың әрекеті. Әуе кемесі және қоршаған орта үшін салдары.".
Қағидаларға 7-қосымша осы бұйрыққа қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
Қағидаларға 8-қосымша 2-тармағының 19-тармақшасы алып тасталсын.
2. Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігі Қазақстан Республикасы мемлекеттік авиациясының ұшу қауіпсіздігі департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің интернет-ресурсына орналастыруды;
3) алғашқы ресми жарияланған күнінен бастап күнтізбелік он күн ішінде осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларының орындалуы туралы мәліметтерді Қазақстан Республикасы Қорғаныс министрлігінің Заң департаментіне жіберуді қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау Қорғаныс министрінің бірінші орынбасары – Қазақстан Республикасы Қарулы Күштері Бас штабының бастығына жүктелсін.
4. Осы бұйрық мүдделі лауазымды адамдарға және құрылымдық бөлімшелерге жеткізілсін.
Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрі
Р. Жаксылыков
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Мемлекеттік күзет қызметі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ішкі істер министрлігі
Қазақстан Республикасы
Қорғаныс министрінің
2025 жылғы 4 ақпандағы
№ 103 бұйрығына
қосымша
Қазақстан Республикасында
мемлекеттік авиациядағы
авиациялық оқиғаларды
және оқыс оқиғаларды
тергеп-тексеру қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Бекітемін
________________________
(тергеп-тексеру актісін бекітетін
лауазымды адамның лауазымы,
әскери атағы, инициалдары
мен тегі)
20___ жылғы "___" __________
Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру актісі
_________________________________________________________________
(авиациялық оқиға түрі, әуе кемесі типі)
__________________________________________________________________
(авиациялық бөлім, мемлекеттік орган атауы)
__________________________________________________________________
(оқиға болған күн, апта күні, тәулік уақыты, оқиға уақыты: Астана/Гринвич бойынша)
__________________________________________________________________ (авиациялық оқиға орны, оның географиялық координаталары)

О внесении изменений в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 145 "Об утверждении Правил расследования авиационных происшествий и инцидентов в государственной авиации Республики Казахстан"
Приказ Министра обороны Республики Казахстан от 4 февраля 2025 года № 103. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 февраля 2025 года № 35707
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра обороны Республики Казахстан от 18 марта 2015 года № 145 "Об утверждении Правил расследования авиационных происшествий и инцидентов в государственной авиации Республики Казахстан" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 10821) следующие изменения:
в Правилах расследования авиационных происшествий и инцидентов в государственной авиации, утвержденных указанным приказом:
подпункт 1) пункта 11 изложить в следующей редакции:
"1) дата, время, классификация авиационного происшествия (катастрофа или авария), район авиационного происшествия;";
подпункт 1) пункта 14 изложить в следующей редакции:
"1) дата, время, классификация авиационного происшествия;";
пункт 125 исключить;
пункт 134 исключить;
пункт 3 приложения 1 к Правилам изложить в следующей редакции:
"3. Обстоятельства авиационного происшествия (дата, день недели, время суток, время наземного происшествия (Астана / по Гринвичу), метеорологические условия). Какие обстоятельства, обусловившие причины наземного происшествия, удалось выяснить в ходе расследования. Действия лиц, причастных к наземному происшествию. Последствия для воздушного судна и окружающей среды.";
приложение 7 изложить в новой редакции согласно приложению к настоящему приказу;
подпункт 19) пункта 2 приложения 8 к Правилам исключить.
2. Департаменту безопасности полетов государственной авиации Республики Казахстан Министерства обороны Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства обороны Республики Казахстан;
3) направление сведений в Юридический департамент Министерства обороны Республики Казахстан об исполнении подпунктов 1) и 2) настоящего пункта в течение десяти календарных дней со дня его первого официального опубликования.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого заместителя Министра обороны – начальника Генерального штаба Вооруженных Сил Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ довести до заинтересованных должностных лиц и структурных подразделений.
5. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр обороны
Республики Казахстан
Р. Жаксылыков
"СОГЛАСОВАН"
Служба государственной охраны
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство внутренних дел
Республики Казахстан
Приложение
к приказу Министра обороны
Республики Казахстан
от 4 февраля 2025 года № 103
Приложение 7
к Правилам расследования
авиационных происшествий
и инцидентов
в государственной авиации
Республики Казахстан
Форма
Утверждаю
________________________
(должность, воинское звание,
инициалы и фамилия
должностного лица,
утверждающего акт
расследования)
"___" __________20___ года
Акт расследования авиационного происшествия
____________________________________________________________
(вид авиационного происшествия, тип воздушного судна)
____________________________________________________________
(наименование авиационной части, государственного органа)
____________________________________________________________
(дата события, день недели, время суток, время события: Астана/по Гринвичу)
____________________________________________________________
(место авиационного происшествия, его географические координаты)

1. Нақты ақпарат:
1) ұшуды ұйымдастыру туралы деректер:
ұшуды ұйымдастыру жөніндегі іс-шаралардың толықтығы мен уақтылығы;
ұшуды ұйымдастырудың нормативтік талаптарға сәйкестігі туралы қорытындылар;
2) экипаж туралы деректер:
Р/с №
Экипажда кімнің міндетін атқарды
Штаттық лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), туған күні
Сыныптық біліктілігі және ол берілген жыл
Ұшу жұмысы өтілі, жалпы ұшу сағаты, қай уақыттан бері ұшады және осы әуе кемесінде ұшу уақыты
Ұшу тапсырмасын орындауға рұқсат берілген күн
экипаждың кәсіби даярлығына,оның ұшу тапсырмасын орындауға рұқсат берілген негіздемеге баға беріледі және оның даярлық деңгейінің ұшу тапсырмасына сәйкестігі туралы қорытынды жасалады;
3) әуе қозғалысын басқару органының персоналытуралы деректер:
Р/с №
Штаттық лауазымы
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Сыныптық біліктілігі және ол берілген жыл
Басшылық жасау өтілі және соңғы 12 айда ұшуға басшылық жасау саны
ұшуды басқаратын адамдардың кәсіби даярлығына және ерекше жағдайдың туындауы және өршуі кезіндегі олардың әрекет етуіне баға беріледі;
4) жолаушылар туралы деректер:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Әскери қызметке тиесілілігі, лауазымы, жұмыс орны
Осы әуе кемесінде ұшуға негіздеме
жолаушылардың әуе кемесінің бортында болу негізділігіне баға беріледі;
5) жеткізілетін жүктің сипаты туралы деректер:
Р/с №
Жеткізілетін жүктің атауы
Габариті (м)
Салмағы (кг)
Жүктің әуе тасымалы кімнің мүддесінде орындалды
Ұзындығы, ені, биіктігі
Жүктің жалпы салмағы
Ортаға дәлдеу
ұшу салмағының және ортаға дәлдеудің әуе кемесін ұшуда пайдалану жөніндегі басшылық талаптарына сәйкестігі туралы қорытынды жасалады және әуе тасымалына рұқсат берілген жүктің белгіленген талаптарға сәйкестігіне баға беріледі;
6) авиациялық техника туралы деректер:
әуе кемесі туралы деректер: типі, зауыттық нөмірі, жасаушы зауыт, шығарылған күні, пайдаланылғаннан бастап ұшу уақыты, қону және жөндеу саны, соңғы жөндеу күні, одан кейінгі ұшу уақыты мен қону саны;
қозғалтқыш (қозғалтқыштар) туралы деректер: типі, зауыттық нөмірі, жасаушы зауыт, шығарылған күні, пайдаланылғаннан бастап жұмыс істеуі, жөндеу саны және соңғы жөнделген күні, соңғы жөндеуден кейінгі жұмыс ауқымы;
әуе кемесінің ұшуды орындауға ресурсының (қолдыналу мерзімінің) жеткіліктілігі және әуе кемесін техникалық пайдаланудың белгіленген талаптарға сәйкестігіне баға беріледі;
7) метеорологиялық және орнитологиялық ақпарат:
ұшу және қону әуеайлақтарындағы,ұшу бағыты бойынша және авиациялық оқиға орнындағы ауа райы және нақты метеорологиялық және орнитологиялық жағдайлар туралы деректер келтіріледі;
ұшуды метеорологиялық және орнитологиялық қамтамасыз етуге қысқаша баға беріледі;

1. Фактическая информация:
1) данные об организации полетов:
полнота и своевременность мероприятий по организации полетов;
выводы о соответствии организации полетов нормативным требованиям;
2) данные об экипаже:
№ п/п
В каком качестве исполнял функции в экипаже
Штатная должность, воинское звание. Фамилия, имя, отчество (при его наличии). Дата рождения
Классная квалификация и год ее присвоения
Стаж летной работы, общий налет, с какого времени летает и налет на данном типе воздушного судна
Дата получения допуска к выполнению полетного задания
дается оценка профессиональной подготовленности экипажа, обоснованности его допуска к выполнению полетного задания и делается вывод о соответствии его уровня подготовки полетному заданию.
1) данные о персонале органа управления воздушным движением:
№ п/п
Штатная должность
Воинское звание
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Классная квалификация и год ее присвоения
Стаж руководства и количество руководств полетами за последние 12 месяцев
дается оценка профессиональной подготовленности лиц управления полетом и их действий при возникновении и развитии особой ситуации;
4) данные о пассажирах:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Отношение к воинской службе, должность, место работы
Основание для полета на данном воздушном судне
дается оценка обоснованности нахождения пассажиров на борту воздушного судна;
5) данные о характере перевозимых грузов:
№ п/п
Наименование перевозимого груза
Габариты (метр)
Вес (килограмм)
В чьих интересах выполнялась воздушная перевозка груза
Длина, ширина, высота
Общий вес груза
Центровка
составляется заключение о соответствии взлетной массы и центровки требованиям руководства по летной эксплуатации воздушного судна и дается оценка соответствия допущенных к воздушной перевозке грузов установленным требованиям;
6) данные о воздушном судне:
данные о воздушном судне: тип, заводской номер, завод-изготовитель, дата выпуска, налет с начала эксплуатации, количество посадок и ремонтов, дата последнего ремонта, налет и количество посадок после него;
данные о двигателе (двигателях): тип, заводской номер, завод-изготовитель, дата выпуска, наработка с начала эксплуатации, количество ремонтов и дата последнего ремонта, наработка после последнего ремонта.
Делается вывод о достаточности ресурса (срока службы) воздушного судна для выполнения полета и оценка соответствия технической эксплуатации воздушного судна установленным требованиям.
7) метеорологическая и орнитологическая информация:
приводятся данные о прогнозе погоды и фактических метеорологических и орнитологических условиях на аэродромах взлета и посадки, по маршруту полета и на месте авиационного происшествия.
Дается краткая оценка метеорологического и орнитологического обеспечения полета.

8) әуеайлақ (қону алаңы) туралы деректер:
әуеайлақ сыныбы және ұшу-қону жолағының (қону алаңының) сипаттамасы туралы деректер келтіріледі;
әуеайлақтың (қону алаңының) техникалық жай-күйіне және оны пайдалануға қысқаша баға беріледі;
9) ұшуды байланыспен және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдары туралы деректер:
барысында авиациялық оқиға болған әуе кемесінің ұшуы процесінде пайдаланылған байланыс, навигациялау, қону және ҰҚБ құралдары туралы деректер келтіріледі;
ұшуды байланыспен және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдарын техникалық пайдаланудың белгіленген талаптарға сәйкестігіне қысқаша баға беріледі;
10) іздестіру-құтқару қызметінің іс-қимылдары:
іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізуге тартылатын күштер мен құралдар саны, оларды уақтылы әзірлікке келтіру, іздестіру-құтқару жұмысының нәтижелері көрсетіледі;
жүргізілген іздестіру-құтқару жұмысына және авиациялық оқиғалардың салдарларын жою жөніндегі жұмысқа қысқаша баға беріледі;
11) экипаж мүшелерінің және жолаушылардың авиациялық оқиғадан кейінгі жағдайы:
әуе кемесінің бортында болған адамдардың қаза табуының себептері белгіленеді. Дене жарақатын алған адамдар саны көрсетіледі;
12) басқа да ақпарат:
авиациялық оқиғаның мән-жайларын анықтау және осы оқиғаның себептері туралы қорытынды жасау үшін басқа көздерден алынған қажетті барлық нақты ақпарат келтіріледі.
2. Авиациялық оқиғаның мән-жайлары.
Оқиғалар хронологиясын сақтаумен (мүмкіндігінше) мыналар көрсетіледі:
1) ұшу тапсырмасы, авиация тегінің жауынгерлік даярлық курсы жаттығуының нөмірі (ұшу, жаттығу-ұшу және тағы басқа), кезектілігі бойынша нешінші, ұшу ауысымының қай сағатта және ұшу қандай жағдайларда орындалды;
2) тәулік уақыты, ұшып көтерілу уақыты (жергілікті/Астана/Гринвич бойынша) және әуеайлағы (алаңы);
3) ерекше жағдай ұшып көтерілгеннен кейін қанша уақыт өткеннен кейін, қай жерде (оқиға болған пункт атауы, немесе азимут және оған тән бағдардан арақашықтық), ұшудың қай кезеңінде, кімнің жауапкершілік аймағында, қандай биіктікте және ұшу жылдамдығында, қандай жағдайларда туындады және қалай өрбіді;
4) ерекше жағдайдағы экипаждың әрекет етуі, осы әрекет етудің ұшу нәтижесіне әсер ету дәрежесі;
5) ұшу жетекшісінің (топ командирінің және ұшуды басқаратын басқа да адамдардың) ерекше жағдайда әрекет етуі;
6) әуе кемесінің құлау (қону) сипаты (әуе кемесінің қалпы, құлау бұрышы, жер (су) үсті және басқа да соғылғанға (түйіскенге) дейінгі ұшу траекториясы);
7) экипаждың құтқару құралдарын қолдану жағдайлары (жылдамдық, ұшу биіктігі, әуе кемесінің қалпы, құтқару жүйесі автоматикасының іске қосылуы және т.б.), сондай-ақ құтқару құралдарын қолданбау немесе оларды кешіктіріп қолдану себептері;

8) данные об аэродроме (посадочной площадке):
приводятся данные о классе аэродрома и характеристиках взлетно-посадочной полосы (посадочной площадки).
Дается краткая оценка технического состояния и эксплуатации аэродрома (посадочной площадки).
9) данные о средствах связи и радиотехнического обеспечения полетов:
приводятся данные об использовавшихся средствах связи, навигации, посадки и УВД в процессе полета воздушного судна, в ходе которого произошло авиационное происшествие.
Дается краткая оценка соответствия технической эксплуатации средств связи и радиотехнического обеспечения полетов установленным требованиям.
10) действия поисково-спасательной службы:
указываются количество сил и средств, привлекаемых к проведению поисково-спасательных работ, своевременность их приведения в готовность, результаты поисково-спасательных работ.
Дается краткая оценка проведенным поисково-спасательным работам и работам по ликвидации последствий авиационного происшествия.
11) состояние членов экипажа и пассажиров после авиационного происшествия:
устанавливаются причины гибели находившихся на борту воздушного судна людей. Указывается количество людей, получивших телесные повреждения;
12) другая информация:
приводится вся фактическая информация, полученная из других источников, необходимая для установления обстоятельств авиационного происшествия и составления заключения о причинах этого события.
2. Обстоятельства авиационного происшествия.
Указываются с соблюдением (по возможности) хронологии событий:
1) задание на полет, номер упражнения курса боевой (летной, учебно-летной и тому подобное) подготовки рода авиации, какой по очередности, в котором часу летной смены и в каких условиях выполнялся полет;
2) время суток, время (местное/Астана/по Гринвичу) и аэродром (площадка) взлета;
3) по истечении какого времени после взлета, в каком месте (название пункта, где произошло событие, или азимут и расстояние от характерного ориентира), на каком этапе полета, в чьей зоне ответственности, на какой высоте и скорости полета, при каких условиях возникла и как протекала особая ситуация;
4) действия экипажа в особой ситуации, степень влияния этих действий на исход полета;
5) действия руководителя полетов (командира группы и других лиц, управлявших полетом) в особой ситуации;
6) характер падения (посадки) воздушного судна (положение воздушного судна, угол падения, траектория полета до удара (касания) о земную (водную) поверхность);
7) условия применения экипажем средств спасения (скорость, высота полета, положение воздушного судна, срабатывание автоматики системы спасения), а также причины неиспользования средств спасения или их позднего применения;

8) экипаж мүшелері және жолаушылар үшін салдар;
9) әуе кемесі үшін салдар;
10) авиациялық оқиға орнындағы қоршаған орта үшін салдар.
3. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру кезінде айқындалған кемшіліктер мен қателіктер, олардың ерекше жағдайдың туындауына, өрбуіне және ұшу нәтижесіне әсері.
Жүргізілген зерттеу бағыттары бойынша авиациялық жүйе жұмысындағы барлық ауытқушылықтар, кемшіліктерді көрсете отырып келтіріледі:
1) ұшу қызметін регламенттеуде;
2) ұшуды ұйымдастыруда;
3) әуе қозғалысын басқаруда (ұшуға басшылық жасауда);
4) экипаждың әрекет етуінде;
5) ұшуды қамтамасыз етуде;
6) авиациялық техниканы жобалауда, жасауда, тәжірибе жүргізудежәне жөндеуде;
7) ұшуды қамтамасыз ету құралдарын жобалауда, жасауда және жөндеуде;
8) басқа да кемшіліктер мен қателіктер көрсетіледі.
Кемшіліктер мен қателіктердің ерекше оқиғаның туындауына және өрбуіне және ұшу нәтижелеріне әсер етуі туралы қорытындылар.
4. Қорытынды.
Авиациялық оқиғаның себептері еркін нысанда жазылады. Себептерді тұжырымдау оларды екі мағынада түсіну болмауға тиіс.
5. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру жөніндегі комиссияның ұсынымдары мен ұсыныстары.
Тергеп-тексеру кезінде айқындалған кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсынымдар мен ұсыныстар келтіріледі.
Комиссия төрағасы ____________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Комиссия төрағасының орынбасары
______________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Комиссия мүшелері
______________________________________________
______________________________________________
(әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
6. Авиациялық оқиғаның себептері туралы түпкілікті қорытынды.
Авиациялық оқиғаның себептері туралы түпкілікті қорытынды комиссияның авиациялық оқиғаның себептері туралы қорытындыларының өзгерістерін негіздеумен сараптамалық қорытындыны ескере отырып жасалады.
Комиссияның
20___ жылғы "___" __________
отырысында қаралды
№ ____ хаттама
Ұшқыш кіші комиссиясының тергеп-тергеп-тексеруге байланысты жүргізілген жұмысының нәтижелері жөніндегі есебі
______________________________________________________________
(авиациялық бөлім,
_____________________________________________________________
мемлекеттік орган атауы)
________________________________________________________ болған
(оқиға болған күн және орны)
_____________________________ ұшақтың (тікұшақтың) _____________
(авиациялық оқиға түрі) (түрі)
Кіші комиссия 20___ жылғы ________ – _______ дейінгі кезеңде авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру барысында мыналарды анықтады:

8) последствия для членов экипажа и пассажиров;
9) последствия для воздушного судна;
10) последствия для окружающей среды на месте авиационного происшествия.
3. Недостатки и упущения, выявленные при расследовании авиационного происшествия, их влияние на возникновение, развитие особой ситуации и исход полета.
Приводятся все отклонения в функционировании авиационной системы по направлениям проведенных исследований с указанием нарушений:
1) в регламентации летной работы;
2) в организации полетов;
3) в управлении воздушным движением (руководстве полетами);
4) в действиях экипажа;
5) в обеспечении полетов;
6) в проектировании, изготовлении, испытаниях и ремонте авиационной техники;
7) в проектировании, изготовлении и ремонте средств обеспечения полетов;
8) другие недостатки и упущения.
Выводы о влиянии недостатков и упущений на возникновение и развитие особой ситуации и исход полета.
4. Заключение.
В произвольной форме излагаются причины авиационного происшествия. Формулировка причин должна исключать двусмысленное их понимание.
5. Рекомендации и предложения комиссии по расследованию авиационного происшествия.
Приводятся рекомендации и предложения, направленные на устранение выявленных при расследовании недостатков.
Председатель комиссии ____________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Заместитель председателя комиссии
_________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены комиссии
_________________________________________________________
_________________________________________________________
(воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
6. Окончательное заключение о причинах авиационного происшествия.
Окончательное заключение о причинах авиационного происшествия формулируется с учетом экспертного заключения с обоснованием изменений выводов Комиссии о причинах авиационного происшествия в случае пересмотра результатов расследования.
Рассмотрен на заседании
комиссии
"___" _____________ 20___ года
Протокол № ____
Отчет летной подкомиссии по результатам работ, проведенных в связи с расследованием
_____________________________________________________________
самолета (вертолета) ______, (вид авиационного происшествия) (тип)
произошедшей ________________________________________________
(дата и место происшествия)
______________________________________________________________
(наименование авиационной части,
______________________________________________________________
______________________________________________________________
государственного органа)
Подкомиссия в ходе расследования авиационного происшествия
в период с _______ по ________ 20___ года установила:

1. Ұшуды ұйымдастыру туралы деректер:
1) ұшуды жасау туралы шешім қабылдау үшін негіздеме (шешім қабылдаған күн, кім қабылдады, қандай мәселелерді шешу үшін, ұшуды қамтамасыз ететін авиациялық бөлімнің басшылық құрамына, авиациялық бөлімдер мен бөлімшелердің командирлеріне тапсырма қашан және қандай нысанда қойылды);
2) ұшуды жасау туралы қабылданған шешім негізінде авиациялық бөлім штабы жүргізген іс-шаралардың толықтығы (ұшуға өтінім беру уақтылығы және олардың қамтамасыз етілуі, әуе кеңістігін, полигондарды пайдалану жөніндегі ұсыныстар дайындау, жоспарлау кестелерін әзірлеу).
3) ұшуды жоспарлау (жоспарланған жаттығулардың ұшуды жасау ниетіне сәйкестігі, жоспарланған жаттығулардың әдістемелік жүйелілігін сақтау, жауынгерлік даярлық курсы белгілеген авиация тегін сақтау (ұшу даярлығы курсы және т.б.), жоспарланған ұшудың саны бойынша нормалар және ұшу ауысымындағы экипаждардың ұшу сағаты, қайталанатын ұшуға әуе кемесін дайындау үшін қажетті уақытты сақтау, барлаушы экипаждарды және ауа райын толық барлаушы экипаждарды, іздестіру-құтқару әуе кемелері экипаждарын анықтау, резервтегі әуе кемелерінің болуы, жедел объективті бақылауды жоспарлау, ұшу нұсқалары бойынша әзірленген кестелер саны және басқа да қажетті деректер);
4) экипажды ұшуға даярлау:
жалпы даярлық: жүргізілген күн, кім ұйымдастырды және кім жүргізді, жүргізу толықтығы, экипаждың ұшуға даярлығын қашан және кім бақылады;
алдын ала даярлау: жүргізген күні, ұшуға тапсырмаларды кім қойды және олардың толықтығы, дербес даярлықты жүргізу сапасы, тренажерларда жаттықтырулар (әуе кемелерінің кабиналарында), ұшуға даярлықты бақылау, экипаждың ұшуға даярлығын қашан және кім бақылады;
ұшуалды даярлығы: медициналық тексеруден өту, ұшуалды нұсқауларының толықтығы, ұшудың нақты шарттары үшін қажетті есептеулерді орындау, авиациялық техниканы қабылдау, қорғаныс жарақтарын дайындау және тексеру, алдағы ұшу тапсырмаларына әуе кемесі кабиналарының жұмыс орындарын дайындау және тексеру;
5) ауа райын барлау:
ауа райына радиолокациялық барлау жүргізу уақтылығы мен толықтығы;
ауа райын әуеден барлау деректері, қауіпті ауа райы құбылыстарының болуы;
6) ұшуды ұйымдастырудың толықтығы және нормативтік талаптарға сәйкестігі туралы қорытындылар.
2. Ұшуды ұйымдастыруға, орындауға және оған қызмет көрсетуге қатысатын негізгі адамдар туралы деректер:
1) авиациялық бөлім командирі туралы деректер:
әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), туған жылы, жалпы және әскери білімі (қашан және қандай оқу орындарын бітірді);
лауазымға тағайындалған күн;
негізгі лауазымдарда қызмет өткеру мерзімдері;
осы бөлімге қашан келді;
оған бағынысты авиациялық бөлімшеде, бөлімде бұрын авиациялық оқиғалар болды ма, олардың себептері;
осы авиациялық оқиға болған сәтте болған жері мен әрекет етуі;

1. Данные об организации полета:
1) основание для принятия решения о проведении полета (дата принятия решения, кем оно принято, для решения каких задач, когда и в какой форме поставлена задача руководящему составу авиационной части, командирам авиационных частей и подразделений, обеспечивающих полеты);
2) полнота мероприятий, проведенных штабом авиационной части, на основании принятого решения о проведении полета (своевременность подачи заявок на полеты и их обеспечение, подготовка предложений по использованию воздушного пространства, полигонов, разработка плановых таблиц);
3) планирование полетов (соответствие запланированных упражнений замыслу проведения полетов, соблюдение методической последовательности запланированных упражнений, соблюдение установленных курсом боевой подготовки рода авиации (курса летной подготовки и тому подобное), норм по количеству запланированных полетов и налету экипажей в летную смену, соблюдение времени, необходимого для подготовки воздушного судна к повторному полету, определение экипажей-разведчиков и экипажей-доразведчиков погоды, экипажей поисково-спасательных воздушных судов, наличие резервных воздушных судов, планирование оперативного
объективного контроля, количество разработанных таблиц по вариантам полетов и другие необходимые данные);
4) подготовка экипажа к полетам:
общая подготовка: дата проведения, кем организована и кем проведена, полнота проведения, когда и кто контролировал готовность экипажа к полетам;
предварительная подготовка: дата проведения, кем поставлены задачи на полеты и их полнота, качество проведения самостоятельной подготовки, тренировок на тренажерах (в кабинах воздушных судов), контроля готовности к полетам, когда и кто контролировал готовность экипажа к полетам;
предполетная подготовка: прохождение медицинского осмотра, полнота предполетных указаний, выполнение необходимых расчетов для конкретных условий полета, прием авиационной техники, подготовка и проверка защитного снаряжения, подготовка и проверка рабочих мест кабины воздушного судна к предстоящему
полетному заданию;
5) разведка погоды:
своевременность и полнота проведения радиолокационной разведки погоды;
данные воздушной разведки погоды, наличие опасных явлений погоды;
6) выводы о полноте и соответствии организации полетов нормативным требованиям.
2. Данные об основных лицах, участвовавших в организации, выполнении полета и его обслуживании:
1) данные о командире авиационной части:
воинское звание, фамилия, имя, отчество (при наличии), год рождения, образование гражданское и военное (когда и какие учебные заведения окончил);
дата назначения на должность;
сроки прохождения службы на основных должностях;
когда прибыл в данную часть;
были ли ранее авиационные происшествия в подчиненных ему авиационном
подразделении, авиационной части, их причины;
местонахождение и действия в момент данного авиационного происшествия;

2) экипаж командирі (әкету немесе бақылап ұшуды орындау жағдайында деректер нұсқаушыға немесе ұшқышқа толтырылады, ал топпен ұшуды орындау кезінде – егер олардың әрекет етуі ерекше жағдайдың өрбуі және оның нәтижесіне ықпал етсе – жетекшіге және жетектегіге) және әрекет етудің ерекше жағдайдың туындауына және өрбуіне әсер еткен экипаж мүшелері туралы деректер (лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), туған күні, айы және жылы, жалпы және әскери білімі, берілген сыныптық біліктілігі (күні, бұйрық нөмірі, әуе кемесінің қандай типінде), ұшқыш лауазымдарында қызмет өткеру мерзімдері, берілген әуе кемесінің осы типінде қай уақыттан бастап ұшады, әуе кемесінің осы типінде қайта оқытып-үйретуден қашан және қайдан өтті);
3) қоса берілген кестеге сәйкес ұшу сағаты туралы деректер (жауынгерлік және оқу-жаттығу жауынгерлік әуе кемелері үшін бөлек):
Әуе кемесінің типі
Ұшу сағаты
Жалпы
Күндіз
оның ішінде
Түнде
оның ішінде
Бұлыңғыр күндері
Күрделі
метеожағдайларда
Бұлттарда
Теңіз үстінде
Бұлыңғыр күндері
Күрделі метеожағдайларда
Бұлттарда
Теңіз үстінде
Кестенің жалғасы
Қону жүйесін қолданумен қону (қонуға беттеу) саны
күндіз
түнде
Барлығы
Белгіленген ауа райы минимумы кезінде
Барлығы
Белгіленген ауа райы минимумы кезінде
Барлығы ұшу:
оның ішінде соңғы 12 айда____________;
соңғы 5 жылда жылдар бойынша жалпы ұшу сағаты__________________;
4) соңғы 12 айда ұшуда жаттыққандығы туралы деректер (айлар бойыша бөле отырып):
Күні, метеожағдай,
ұшуды шартты белгілеу,
жаттығу нөмірі
Ұшу (сағ. мин.):
күндіз,
түнде,
барлығы,
оның ішіндежаттықтырулық
5) тренаж өткізу туралы деректер:
Тренажерда
Әуе кемесінің кабинасында
Жалпы ұшу сағаты
(сағат, мин.)
Ұшу саны
Авиациялық оқиғағабайланысты ерекше жағдай бойынша (саны, соңғы тренаж күні)
Ерекше жағдай бойынша соңғы тренаж
Ұшудағы ерекше жағдай бойынша(саны)
Авиациялық оқиғаға байланысты ерекше жағдай бойынша (саны, соңғы тренаж күні)
Экипаждың ұшуға басшылық жасау топтарымен қарым-қатынасын пысықтау бойынша (саны, соңғы тренаж күні)
6) соңғы 12 айда ұшуда тексерудің белгіленген барынша аз мерзімдерін сақтау туралы деректер (жауынгерлік (ұшу, оқу-жаттығу ұшу) курсына сәйкес авиация тегін даярлау, күні, тәулік уақыты, метеорологиялық жағдай, тексеруді кім жүзеге асырды, бағасы):
ұшуды басқару техникасы бойынша;
жауынгерлік қолдану бойынша;
әуе навигациясы бойынша;
нұсқаушы үшін – сынақ-әдістемелік ұшу;
жетекші (жетектегі) үшін – саппен ұшуды басқару техникасын тексеру үшін бақылап ұшу;
7) парашюттік даярлық туралы деректер:
парашюттен оқу-жаттықтыру секіру: саны (жалпы/соңғы 12 айда), соңғы секірген күні;
жердегі катапульттеу: саны, соңғы жаттықтырған күн;
арнайы тренажерлардағы тренаж: тренажер түрі, жаттықтыру саны, соңғы тренаж күні;
құтқару құралдарын пайдалану бойынша кешенді тренаж: тренаж түрі, саны, соңғы тренаж күні;

2) данные о командире экипажа (в случае выполнения вывозных или контрольных полетов данные заполняются на инструктора и летчика, а при выполнении группового
полета - на ведущего и ведомого, если их действия оказали влияние на развитие и исход особой ситуации) и членах экипажа, чьи действия оказали влияние
на возникновение и развитие особой ситуации (должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), число, месяц и год рождения, образование гражданское и военное, присвоенная классная квалификация (дата, номер приказа, на каком типе воздушного судна), сроки прохождения службы на летных должностях, с какого времени летает на данном типе воздушного судна, когда и где проходил
переучивание на данный тип воздушного судна);
3) данные о налете в соответствии с прилагаемой таблицей (раздельно для боевых
и учебно-боевых воздушных судов):
Тип воздушного судна
Налет в часах
Общий
Днем
В том числе
Ночью
В том числе
Под шторкой
В сложных метеоусловиях
В облаках
Над морем
Под шторкой
В сложных метеоусловиях
В облаках
Над морем
Продолжение таблицы
Количество посадок (заходов) с применением посадочных систем
Днем
Ночью
Всего
При установленном минимуме погоды
Всего
При установленном минимуме погоды
Всего налет:
в том числе за последние 12 месяцев ___________;
общий налет по годам за последние 5 лет ________________________;
4) данные о натренированности в полетах за последние 12 месяцев
(с разбивкой по месяцам):
Дата, метеоусловия, условное обозначение полета, номер упражнения
Налет (часов, минут):
днем,
ночью,
всего,
в том числе тренировочный
5) данные о проведении тренажей:
На тренажере
В кабине воздушного судна
Общий налет (часов, минут)
Количество полетов
По особому случаю, связанному с авиационным происшествием (количество, дата последнего тренажа)
Последний тренаж по особому случаю
По особому случаю в полете (количество)
По особому случаю, связанному с авиационным происшествием (количество, дата последнего тренажа)
По отработке взаимодействия экипажа с группой руководства полетами (количество, дата последнего тренажа)
6) данные о соблюдении установленных минимальных сроков проверки в полетах за последние 12 месяцев (в соответствии с курсом боевой (летной, учебно-летной) подготовки рода авиации, дата, время суток, метеорологические условия, кто осуществлял проверку, оценка):
по технике пилотирования;
по боевому применению;
по воздушной навигации;
для инструктора – зачетно-методические полеты;
для ведущего (ведомого) – контрольные полеты для проверки техники
пилотирования строем;
7) данные о парашютной подготовке:
учебно-тренировочные прыжки с парашютом: количество (общее/за последние 12 месяцев), дата последнего прыжка;
наземное катапультирование: количество, дата последней тренировки;
тренаж на специальных тренажерах: тип тренажера, количество тренировок, дата последнего тренажа;
комплексный тренаж по использованию средств спасения: вид тренажа, количество, дата последнего тренажа;

8) авиациялық оқиға болған ұшу даярлығы түрі бойынша ұшудағы үзілістерден кейін қатарға қосу әдістемесін сақтау туралы деректер (соңғы 12 ай үшін);
9) ұшуға тапсырмаларды орындау толықтығы, ұшуды басқару техникасының және авиациялық техниканы пайдаланудың ұшуды пайдалану жөніндегі басшылық (экипажға нұсқаулық) және алдыңғы 10 ұшуда объективті бақылаудың борттық және жерүсті құралдарының деректері бойынша авиация тегін жауынгерлік даярлау курсы нормативтері талаптарынан ауытқушылықтар туралы деректер;
10) соңғы 12 айда мыналардың болуы:
авиациялық оқиғалар, олардың себептері;
авиациялық оқыс оқиғалар, олардың себептері;
тәртіптік жазалау, қандай және не үшін;
11) отбасы жағдайы, балалар саны, олардың жасы;
12) тұрғын-үй жағдайы;
13) дәрігерлік-ұшу комиссиясы және соңғы кезеңдік қарап-тексерген күн және қорытынды. Комиссия аралық кезеңдегі науқастанулары.
Ұшуалды медициналық тексеру нәтижелері: жүргізілген күн, тамыр соғысы, қан қысымы, температурасы, ұшуға жіберу туралы қорытынды;
14) кезекті демалыс және соңғы екі жылдағы профилактикалық демалыс уақыты мен өткізу орны туралы деректер.
Ұшу күні қарсаңында және ұшу күніндегі денсаулық жағдайы және эмоционалдық жай-күйі, еңбек және демалыс режимі, ұшу жүктемесінің денсаулық және жеке төзімділік жағдайына сәйкестігі, жеке тұлғаға тән ерекшеліктер.
Қысқаша ұшқыш мінездемесі.
Ұшу даярлығы деңгейі туралы қысқаша қорытындылар және оның ұшу тапсырмаларына сәйкестігі;
15) ұшуға басшылық жасау тобының персоналы туралы деректер (ұшу жетекшісі туралы – барлық жағдайларда, басқалар туралы – егер олардың әрекет етуі ерекше жағдайдың туындауына және өрбуіне әсер еткен жағдайда):
лауазымы, әскери атағы, тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде), туған жылы, сыныптық біліктілігі (оны беру туралы бұйрық нөмірі және күні);
білімі (қашан және не бітірді);
негізгі лауазымдарда қызмет өткеру мерзімдері;
ұшу жұмысын қашан аяқтады (жылы және әуе кемесінің қандай типінде);
ұшуға басшылық жасауға даярлықты қашан және қайда өтті;
ұшуға басшылық жасауға кім, қашан және қандай рұқсатнама берді (қандай құраммен, қандай метеожағдайда, күндіз, түнде);
соңғы 12 ай үшін ұшуға басшылық жасау практикасын қашан және кім, қандай жағдайларда тексерді, тексеру толықтығы мен оның сапасы;
ұшуға басшылық жасауда рұқсат етілгеннен асатын үзілістер кезінде қалай қатарға қосылды;
соңғы 12 айда ұшуға басшылық жасау жиілігі (айлар бойынша):
Ай
Күні
Күн/түн
Метеожағдай
Әуе кемелерінің саны
ұшуға басшылық жасауға даярлық: кім және қашан міндет қойды, даярлықты ұйымдастырды және бақылауды жүзеге асырды;
ұшу жетекшісінің болатын жері және оның ұшуда ерекше жағдай туындаған сәттегі әрекеттері;
бұдан бұрын ұшуды басқару кезінде авиациялық оқыс оқиғаларға жол берді ме, олардың себептері;
өткен кезеңде ұшуға басшылық жасау кезінде авиациялық оқиғалар болды ма, олардың себептері;
ұшуға басшылық жасау алдында медициналық қарап-тексеру деректері (тамыр соғысы, қан қысымы, температурасы, ұшуға басшылық жасауға жіберу туралы қорытынды);
ұшу күні қарсаңындағы және ұшу күніндегі денсаулық жағдайының және эмоционалдық жай-күйінің қысқаша сипаттамасы, еңбек және демалыс режимі;
кәсіби даярлық деңгейі туралы қысқаша қорытындылар.

8) данные о соблюдении методики ввода в строй после перерывов в полетах по виду летной подготовки, при котором произошло авиационное происшествие
(за последние 12 месяцев);
9) данные о полноте выполнения заданий на полет, об отклонениях в технике пилотирования и эксплуатации авиационной техники от требований руководства
(инструкции экипажу) по летной эксплуатации и нормативов курса боевой (летной, учебно-летной) подготовки рода авиации по данным бортовых и наземных средств       объективного контроля в предыдущих 10 полетах;
10) данные о наличии за последние 12 месяцев:
авиационных происшествий, их причины;
авиационных инцидентов, их причины;
дисциплинарных взысканий (вид взысканий и причина их наложения);
11) семейное положение, количество детей, их возраст;
12) жилищные условия;
13) дата и заключение врачебно-летной комиссии и последнего периодического осмотра. Перенесенные заболевания в межкомиссионный период.
Результаты предполетного медицинского осмотра: дата проведения, пульс, артериальное давление, температура, заключение о допуске к полетам;
14) данные о времени и месте проведения очередного отпуска и профилактического отдыха за последние два года.
Краткая характеристика состояния здоровья и эмоционального состояния накануне и в день полетов, режим труда и отдыха, соответствие летной нагрузки состоянию
здоровья и физической выносливости, характерные особенности личности.
Краткая летная характеристика.
Краткие выводы об уровне летной подготовки и его соответствие полетному заданию;
15) данные о персонале группы руководства полетами (о руководителе полетов во всех случаях, о других - в случае, если их действия оказали влияние на возникновение и развитие особой ситуации):
должность, воинское звание, фамилия, имя, отчество (при его наличии), год рождения, классная квалификация (номер и дата приказа о ее присвоении);
образование;
сроки прохождения службы на основных должностях;
когда закончил летную работу (год и на каком типе воздушного судна);
когда и где проходил подготовку к руководству полетами;
кто, когда и какой допуск дал к руководству полетами (каким составом, в каких метеоусловиях, днем, ночью);
когда и кем, в каких условиях проверен в практическом руководстве полетами за последние 12 месяцев, полнота проверки и ее качество;
как вводился в строй при перерывах в руководстве полетами, превышающих допустимые;
регулярность руководства полетами за последние 12 месяцев (по месяцам):
Месяц
Дата
День/ночь
Метеоусловия
Количество воздушных судов
подготовка к руководству полетами: кто и когда поставил задачу, организовал подготовку и осуществлял контроль;
местонахождение руководителя полетов и его действия в момент возникновения особой ситуации в полете;
допускал ли ранее авиационные инциденты при руководстве полетами, их причины;
имел ли в прошлом при руководстве полетами авиационные происшествия, их причины;
данные медицинского осмотра перед руководством полетами (пульс, артериальное давление, температура, заключение о допуске к руководству полетами);
краткая характеристика состояния здоровья и эмоционального состояния накануне и в день полетов, режим труда и отдыха;
краткие выводы об уровне профессиональной подготовки.

3. Нақты ақпарат:
1) ұшу тапсырмасының мазмұны, оның экипажды даярлау деңгейіне және ұшуды орындау жағдайларына сәйкестігі;
2) ерекше жағдай туындаған кезеңде ұшу ауданындағы әуе және навигациялық жағдай;
3) ұшуда ерекше жағдай туындаған кезеңде нақты метеорологиялық, гидрологиялық және орнитологиялық (қажет болған кезде) жағдай;
4) қолда бар ұшуды байланыспен және радиотехникалық қамтамасыз ету құралдары және оның уақытында авиациялық оқиға болған ұшу процесінде пайдаланылған құралдар туралы деректер;
5) ерекше жағдайдың туындау және өрбу сипаты.
Ұшу жағдайының күрделенуі сипаттамасы. Олардың күрделі жағдайға айналуына қандай факторлар әсер етті (күрделенген жағдай ұшуға көтерілуден кейін қандай уақытта, ұшудың қандай кезеңінде, әуе кемесі қозғалысының қандай параметрлері кезінде пайда болды, осындай жағдайда экипаждың, ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының немесе әуе қозғалысын басқару органының іс-қимылдары, бұл немен расталады).
Күрделі жағдай сипаттамасы. Оның авариялық жағдайға айналуына қандай факторлар әсер етті (пайда болу уақыты, ұшудың қандай кезеңінде, әуе кемесі қозғалысының қандай параметрлері кезінде, осындай жағдайда экипаждың, ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының немесе әуе қозғалысын басқару органының іс-қимылдары, бұл немен расталады).
Авариялық жағдай сипаттамасы. Оның өрбу сипаттамасы (пайда болу уақыты, ұшудың қандай кезеңінде және әуе кемесі қозғалысының қандай параметрлері кезінде пайда болды, осындай жағдайда экипаждың, ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының немесе әуе қозғалысын басқару органының іс-қимылдары, бұл немен расталады).
Апаттық жағдай сипаттамасы. Туындаған уақыты, ұшудың қандай кезеңінде және әуе кемесі қозғалысының қандай параметрлері кезінде туындады, осындай жағдайда экипаждың, ұшуға басшылық жасау тобы адамдарының немесе әуе қозғалысын басқару органының әрекет етуі, бұл немен расталады;
6) ұшу нәтижесі:
экипаж үшін салдар (кімнің қаза тапқаны, жараланғаны, табылмағаны, сау екені көрсетіледі, немен расталады);
жолаушылар үшін салдар (қаза тапқандар, жараланғандар, табылмағандар, саулар саны көрсетіледі, немен расталады);
әуе кемесі үшін салдар (қирау, зақымдану дәрежесі, немен расталады);
қоршаған орта үшін салдар (авиациялық оқиға орнында қаза тапқандар, жараланғандар саны, құрылысқа, орман алабына, ауыл шаруашылығына пайдаланылатын жерлерге, су тоғандарына және басқа да объектілерге келтірілген залал, немен расталады);
7) объективті бақылау құралдарын талдау:
кеңістіктегі әуе кемесі қозғалысының траекториясын және экипаждың басқару органдарымен іс-қимылдарын сипаттайтын тіркелетін параметрлер шифрларын ашу нәтижелері;
басқару пункттерімен радиоалмасу магнитофондық жазбаларының шифрларын ашу нәтижелері (хронологиялық жүйелікте ұшуда ерекше жағдайдың туындауын және өрбуін растайтын сөздер көрсетіледі);
экипаж мүшелерінің сөйлесулерін магнитофондық жазбасының шифрларын ашу нәтижелері (хронологиялық жүйелікте ұшуда ерекше жағдайдың туындауын және өрбуін растайтын сөздер көрсетіледі);
радиолокациялық құралдар индикаторлары экрандары фототүсіруінің шифларын ашу нәтижелері (уақыт, азимуттар, радиолокациялық станция экрандарында белгілердің жоғалып кетуіне дейін әуе кемесінің орналасу қашықтығы);
әуе кемесінің авариялық ұшуын растайтын басқа да құралдар шифрларын ашу нәтижелері.
Объективті бақылау материалдарын талдаудан туындайтын қорытындылар.

3. Фактическая информация:
1) содержание полетного задания, его соответствие уровню подготовки экипажа и условиям выполнения полета;
2) воздушная и навигационная обстановка в районе полетов на период возникновения особой ситуации;
3) фактические метеорологические, гидрологические и орнитологические (при необходимости) условия на период возникновения особой ситуации в полете;
4) данные об имеющихся средствах связи и радиотехнического обеспечения полетов, и использованных в процессе полета, во время которого произошло авиационное происшествие;
5) характер возникновения и развития особой ситуации.
Характеристика усложнения условий полета. Какие факторы повлияли на перерастание их в сложную ситуацию (в какое время после взлета появилась усложненная ситуация, на каком этапе полета, при каких параметрах движения воздушного судна, действия экипажа, лиц группы руководства полетами или органа управления воздушным движением в этой ситуации, чем это подтверждается).
Характеристика сложной ситуации. Какие факторы повлияли на перерастание ее в аварийную (время проявления, на каком этапе полета, при каких параметрах движения воздушного судна, действия экипажа, лиц группы руководства полетами или органа управления воздушным движением в этой ситуации, чем это подтверждается).
Характеристика аварийной ситуации. Характер ее протекания (время проявления, на каком этапе полета и при каких параметрах движения воздушного судна она возникла, действия экипажа, лиц группы руководства полетами или органа управления воздушным движением в этой ситуации, чем это подтверждается).
Характеристика катастрофической ситуации. Время проявления, на каком этапе полета и при каких параметрах движения воздушного судна она возникла, действия экипажа, лиц группы руководства полетами или органа управления воздушным движением в этой ситуации, чем это подтверждается;
6) исход полета:
последствия для экипажа (указывается, кто погиб, ранен, не найден, невредим, чем подтверждается);
последствия для пассажиров (указывается число погибших, раненых, ненайденных, невредимых, чем подтверждается);
последствия для воздушного судна (степень разрушения, повреждения, чем подтверждается);
последствия для окружающей среды (число погибших, раненых на месте авиационного происшествия, нанесенный ущерб строениям, лесным массивам, сельскохозяйственным угодьям, водоемам и другим объектам, чем подтверждается);
7) анализ средств объективного контроля:
результаты дешифрирования регистрируемых параметров, характеризующих траекторию движения воздушного судна в пространстве и действия экипажа с органами управления;
результаты дешифрирования магнитофонных записей радиообмена с пунктами управления (в хронологической последовательности указываются фразы, подтверждающие возникновение и развитие особой ситуации в полете);
результаты дешифрирования магнитофонной записи переговоров членов экипажа (в хронологической последовательности указываются фразы, подтверждающие возникновение и развитие особой ситуации в полете);
результаты дешифрирования фотоснимков экранов индикаторов радиолокационных средств (время, азимуты, дальности положения воздушного судна до пропадания отметок на экранах радиолокационных станций);
результаты дешифрирования других средств, подтверждающих аварийный полет воздушного судна.
Выводы из анализа материалов объективного контроля.

4. Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру кезінде айқындалған кемшіліктер, және олардың авариялық жағдайдың туындауына, өрбуіне және ұшу нәтижесіне әсер етуі.
Жүргізілгензерттеу бағыттары бойынша авиациялық персоналдың жұмыс істеуіндегі барлық ауытқулар нені және кімнің бұзу фактілері тізбесімен бірге көрсетіледі:
ұшуды ұйымдастыруда;
әуе қозғалысына қызмет көрсетуде (ұшуды басқаруда);
экипаж әрекет етуінде;
ұшуды қамтамасыз етуде;
ұшу жұмысын регламенттеуде;
басқа да ауытқуларда.
Ерекше жағдайдың туындауына және өрбуіне әкеп соқтырған кемшіліктерді талдаудан туындайтын қорытындылар.
5. Қорытынды.
Жүргізілген зерттеу және олардың нәтижелерін талдау негізінде кіші ұшқыш комиссиясы мүшелерінің пікірі бойынша авиациялық оқиғамен себепті байланыстағы қауіпті факторлар туралы қорытындылар жасалады немесе авиациялық оқиға себебі ұшу факторларымен байланысты еместігі көрсетіледі.
6. Тергеп-тексеру кезінде анықталған қауіпті факторларды жою жөніндегі ұсынымдар.
Тергеп-тексеру кезінде анықталған қауіпті факторларды жою жөніндегі ұсынымдар келтіріледі.
Кіші комиссия төрағасы ________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Кіші комиссия мүшелері ________________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Есепке қосымшалар:
ұшудың жоспарлы кестесінен үзінді-көшірме (көшірме);
кіші комиссия жұмыс топтарының материалдары;
өзінің растауын таппаған авиациялық оқиға нұсқаларын сипаттау;
ұшуды ұйымдастыруға, оларға қызмет көрсетуге және орындауға қатысқан лауазымды адамдардың баянаттары.
Комиссияның
20___ жылғы "___" __________
отырысында қаралды
№ ____ хаттама
Инженерлік-техникалық кіші комиссияның тергеп-тексеруге байланысты жүргізілген жұмысының нәтижелері туралы есеп
________________________________________________________________
(авиациялық бөлім,
________________________________________________________________
мемлекеттік орган атауы)
__________________________________________________________ болған
(оқиға болған күн және орны)
_____________________________ ұшақтың (тікұшақтың) _____________
(авиациялық оқиға түрі) (түрі)
Кіші комиссия 20___ жылғы ________ – _______ дейінгі кезеңде авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру барысында мыналарды анықтады:
1. Авиациялық техника туралы деректер:
1) _________әуе кемесін ____________________ кәсіпорны 20___ ж. "____" ________________________ __________жыл ішінде ресурсын _______________ сағат, бірінші жөндеуге дейін ресурсын ____________ сағат, қолданылу мерзімін___________жыл деп белгілеп шығарған.
Кепілдік берілген ресурс ________жылда _______________сағат.
Пайдаланылғаннан бастап ұшу уақыты______ сағат_____ мин., қону _____.
_________________ әскери бөліміне 20____жылғы "____" __________ пайдалануға қабылданда.
Белгіленген ресурс (қолданылу мерзімі) 20___ж. "____"_______ сағат, _______жылға дейін ұзартылды.
Бірінші жөндеуге дейінгі ресурс _______________________негізінде 20___жылғы "____" ___________ ____cағат дейін ұзартылды.
Әуе кемесі мынадай жөндеуден өтті:
Жөндеудің реттік нөмірі
Жөндеу ауқымы
Жөнделген күн
Кім жүргізді және жөндеу жүргізген орын
Пайдаланылғаннан бастап ұшу уақыты
Жөндеуден кейінгі ұшу уақыты
Жөндеуден кейінгі белгіленген
Ресурс
Соңғы жөндеуден кейінгі ұшу уақыты _______сағат, қону__________.
Кезекті жөндеуге дейін қалған ресурсы (қолданылу мерзімі) ____сағат,____жыл;

4. Недостатки, выявленные при расследовании авиационного происшествия, и их влияние на возникновение, развитие аварийной ситуации и исход полета.
Указываются все отклонения в функционировании авиационного персонала по направлениям проведенных исследований с перечнем фактов, что и кем было нарушено:
в организации полетов;
в обслуживании воздушного движения (управлении полетами);
в действиях экипажа;
в обеспечении полетов;
в регламентации летной работы;
другие отклонения.
Выводы из анализа недостатков, приведших к возникновению и развитию особой ситуации.
5. Заключение.
На основании проведенных исследований и анализа их результатов делаются выводы об опасных факторах, находящихся, по мнению членов летной подкомиссии, в причинной связи с авиационным происшествием, или указывается, что причина авиационного происшествия не связана с летными факторами.
6. Рекомендации по устранению опасных факторов, выявленных при расследовании.
Приводятся рекомендации по устранению опасных факторов, выявленных при расследовании.
Председатель подкомиссии _____________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены подкомиссии ___________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Приложения к отчету:
выписка (копия) из плановой таблицы полетов.
материалы рабочих групп подкомиссии.
описание версий авиационного происшествия, не нашедших своего подтверждения.
рапорты должностных лиц, участвующих в организации, обслуживании и выполнении полета.
Рассмотрен на заседании комиссии
"___" _____________ 20___ года
Протокол № ____
Отчет инженерно-технической подкомиссии о результатах работ, проведенных в связи с расследованием
________________________________________________ самолета (вертолета) ______,
(вид авиационного происшествия) (тип)
произошедшей
_________________________________________________________________________
(дата и место происшествия)
_____________________________________________________________ ___________
(наименование авиационной части,
_____________________________________________________________ ___________
государственного органа)
Подкомиссия в ходе расследования авиационного происшествия
в период с _________ по ___________ 20___ года установила:
1. Данные об авиационной технике
1) воздушное судно _______________________ выпущено ________
предприятием ____________ "____" _____________ ____ года
с назначенным ресурсом ___________ часов в течение __________ лет,
ресурсом до первого ремонта _________часов, сроком службы_________ лет.
Гарантийный ресурс __________часов в течение _________ лет.
Налет с начала эксплуатации ______часов______ минут, ________ посадок.
Принято для эксплуатации в войсковой части ____________ "____"_____ 20____ года
Назначенный ресурс (срок службы) продлен "____" _____ 20___ года
до ___ часов, ___ лет.
Ресурс до первого ремонта продлен "____" ________ 20___ года
до ____ часов, ____ лет на основании _____________
Воздушное судно прошло ремонты:
Порядковый номер ремонта
Объем ремонта
Дата ремонта
Кто проводил и место проведения ремонта
Налет с начала эксплуатации
Налет после ремонта
Ресурс, установленный после ремонта
Налет после последнего ремонта ______________ часов, ____ посадок.
Остаток ресурса (срока службы) до очередного ремонта _____ часов, ______ лет.

2) қозғалтқыштар бойынша мәліметтер:
Қуат қондырғысы бойынша мәлімет
Бірінші
Екінші
Үшінші
Төртінші
Типі
Зауыттық нөмірі
Жасаушы зауыт
Шығарылған күні
Ұшаққа орнатылған күні
Белгіленген ресурс
Жөндеуаралық ресурс
Кепілдік ресурс
Пайдаланылғаннан бастап атқарымы
Жылу-кернеу режимдерінде:
ұшып көтерілу, атаулы
Жөндеуден өтті:
Реттік нөмірі
Жөндеу себебі және ауқымы
Күні
Жөндеу орны
Реттік нөмірі
Жөндеу себебі және ауқымы
Күні
Жөндеу орны
Соңғы жөндеуден кейін жөндеуаралық ресурс белгіленді
Соңғы жөндеуден кейін кепілдік ресурс белгіленді
Соңғы жөндеуден кейінгі атқарымы
әуеде
жерде
барлығы
Жылу-кернеу режимдерынде:
ұшып көтерілу, атаулы
Қалдығы жөндеуаралық ресурс
Ұшуды орындау үшін әуе кемесі ресурсының (қолданылу мерзімінің) жеткіліктілігі туралы қорытынды.
2. Әуе кемесін дайындауға қатысатын инженерлік-техникалық құрам туралы деректер.
Техникалық есеп құрамы:
Р/с
Штаттық лауазымы
Әскери атағы
Тегі, аты, әкесінің Аты (бар болған кезде), туған жылы
Сыныптылығы
Бұйрық нөмірі мен осы типтегі әуе кемесіне қызмет көрсетуге рұқсат берілген күн
Атқаратын лауазымдағы жұмыс өтілі
Әуе кемесін ұшуға дайындау үшін техникалық есептоп күштерінің жеткіліктілігі туралы қорытындылар. Мамандардың жұмысты орындауға әзірлігін бағалау. Авиациялық техникада өздігінен жұмысқа авиациялық персоналды жіберу бойынша кемшіліктер, қателіктер.
3. Әуе кемесінде жүргізілетін жұмыстар туралы деректер:
1) ұшуға даярлық:
Ұшуға даярлық түрі
Дайындық күні, даярлқтың басталу және аяқталууақыты
Даярлықты жүргізу орны
Әскери атағы,тегі және инициалдары
Даярлдықты орындайтын мамандар
Даярлықты бақылайтын мамандар
Ұшудан кейінгі даярлық
Алдын ала даярлық
Ұшуалды даярлығы
Қайталап ұшуға даярлық
әуе кемесін ұшуға дайындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, бұзушылықтар;
2) кезеңдік жұмыстар: орындалған күні, жұмыс түрлері.
Кезеңдік жұмыстарды орындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, бұзушылықтар;
3) регламенттік жұмыстар: 20___ж. "____" _____________ пайдаланылғаннан бастап әуе кемесінің ұшу уақыты______сағат кезінде, соңғы жөндеуден кейін ______сағат, алдыңғы _______ регламенттік жұмыстарды орындаудан кейін (соңғы 24 айлық регламенттік жұмыстардан кейін _____ айдан соң) ______сағат (ай) соң әуе кемесінде _______регламенттік жұмыстар орындалды.
Соңғы регламенттік жұмыстар орындалғаннан кейін ұшу уақыты ______ сағат, күнтізбелік мерзім ________ай.
Соңғы регламенттік жұмыстардан кейінгі қозғалтқыштың (қозғалтқыштардың) атқарымы _____сағат.
Регламенттік жұмыстарды орындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, бұзушылықтар;

2) сведения по двигателям:
Сведения по силовой установке
Первый
Второй
Третий
Четвертый
Тип
Заводской номер
Завод-изготовитель
Дата выпуска
Дата установки на самолет
Назначенный ресурс
Межремонтный ресурс
Гарантийный ресурс
Наработка с начала эксплуатации всего
На теплонапряженных режимах:
взлетный, номинальный
Прошел ремонты:
Порядковый номер
Причины ремонта и объем
Дата
Место ремонта
Порядковый номер
Причины ремонта и объем
Дата
Место ремонта
Установлен межремонтный ресурс после последнего ремонта
Установлен гарантийный ресурс после последнего ремонта
Наработка после последнего ремонта
в воздухе
на земле
всего
На теплонапряженных режимах:
взлетный, номинальный
Остаток межремонтного ресурса
Вывод о достаточности ресурса (срока службы) воздушного судна для выполнения полета.
2. Данные об инженерно-техническом составе, участвовавшем в подготовке воздушного судна.
Состав технического расчета:
№ п/п
Штатная должность
Воинское звание
Фамилия, имя, отчество(при его наличии), год рождения
Классность
Номер приказа и дата допуска к обслуживанию воздушного судна данного типа
Стаж работы в занимаемой должности
Выводы о достаточности сил технического расчета для подготовки воздушного судна к полету. Оценка готовности специалистов к выполнению работ. Недостатки, нарушения по допуску авиационного персонала к самостоятельной работе на авиационной технике.
3. Данные о работах, проведенных на воздушном судне:
1) подготовка к полетам:
Вид подготовки к полетам
Дата, время начала и окончания подготовки
Место проведения подготовки
Воинское звание, фамилия и инициалы
специалистов, выполнявших подготовку
специалистов, контролировавших подготовку
Послеполетная подготовка
Предварительная подготовка
Предполетная подготовка
Подготовка
к повторному полету
выводы о полноте и качестве подготовки воздушного судна к полету, недостатки, нарушения;
2) периодические работы: дата выполнения, виды работ.
Выводы о полноте и качестве выполнения периодических работ, недостатки, нарушения;
3) регламентные работы: "__"_______20___ года при налете воздушного судна с начала эксплуатации ___ часов, после последнего ремонта ___ часов, через ___ часов (месяцев) после выполнения предшествующих ___ регламентных работ (через ___ месяцев после последних 24-месячных регламентных работ) на воздушном судне выполнены ___ регламентные работы.
Налет после выполнения последних регламентных работ ___ часов, календарный срок __ месяцев.
Наработка двигателя (двигателей) после последних регламентных работ ___ часов.
Выводы о полноте и качестве выполнения регламентных работ, недостатки, нарушения;

4) мақсатты қарап-тексеру мен тексеру: орындалған күні, қарап-тексеру мен тергеп-тексеру түрлері.
Авиациялық техниканы пайдалану мәселелері бойынша нұсқаулардың, директивалар мен өкімдердің орындалу толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар;
5) жазғы (қысқы) пайдалануға дайындық: 20____ж. "____"____________ бастап 20____ж. "____"______________ дейінгі кезеңде әуе кемесінде оны жазғы (қысқы) пайдалануға дайындау бойынша жұмыс тізбесі орындалды.
Әуе кемесін жазғы (қысқы) пайдалануға дайындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, қателіктер;
6) сақтау кезіндегі жұмыстар (ұшуда ұзақ үзілістер кезінде): жұмыстарды орындау түрлері мен мерзімдері.
Оны сақтау кезіндегі әуе кемесінде жұмыстарды орындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, бұзушылықтар;
7) әскери жөндеу: әскери жөндеу қашан, қайда, қандай ауқымда орындалды. Жөндеу себебі, зақымдалу сипаты. Әскери жөндеу орындалғаннан кейінгі ұшу.
Жөндеу сапасы және әуе кемесін жөндеуден кейін ұшуда пайдалануға жіберу заңдылығы туралы қорытындылар, кемшіліктер, қателіктер;
8) бюллетеньдер бойынша жұмыс: жұмыстың орындалу тізбесі мен мерзімдері.
Әуе кемесінде бюллетеньдер бойынша жұмыстың орындалу уақтылығы, толықтығы және сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, бұзушылықтар;
9) әуе кемесінің айналып ұшуы: талап етілетін әуе кемесінің айналып ұшуы қашан, қайда жүргізілді. Айналып ұшу себептері.
Айналып ұшуды жүргізу толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, әуе кемесін одан әрі пайдалануға жіберу негізділігі, кемшіліктер, бұзушылықтар;
10) әуе кемесінің және қозғалтқыштардың ресурсын ұзарту бойынша жұмыс: орындау үшін негіздемелерді, орындалған күнін көрсету.
Жұмысты орындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар;
11) парктік күн: соңғы парктік күн өткізілген күн.
Жұмысты орындау толықтығы мен сапасы туралы қорытындылар, кемшіліктер, бұзушылықтар;
12) әуе кемесіне техникалық қызмет көрсету толықтығы мен сапасы туралы қорытынды.
4. Авиациялық оқиға болғанға дейін авиациялық техниканы пайдалану кезеңіндегі оның жай-күйі:
1) соңғы 12 айда айлар бойынша әуе кемесінің ұшу уақыты;
2) соңғы 12 айда әуе кемесінің ақаусыздығын бағалау: авиациялық оқыс оқиғалар және әуеде істен шығу, авиациялық оқыс оқиғалар болған және істен шыққан күн мен мән-жайы, істен шығуды жойған күн мен әдістері;
3) әуе кемесін жерде және әуеде пайдалану, сұрыпталмаған ұшуды жерүсті қамтамасыз ету құралдарын, жанар-жағармай материалдарын, арнайы сұйықтықтарды, газдарды және оқ-дәрілерді қолдану қағидаларын бұзу жағдайлары, агрегаттарды, жабдықтарды белгіленген ресурстар, қолданылут мерзімдері шегінен тыс пайдалану (соңғы 12 айға көрсетіледі).
Әуе кемесі жүйесінің қолданылу қабілеті туралы қорытындылар және соңғы 12 айда оны пайдалану;

4) целевые осмотры и проверки: дата выполнения, виды осмотров и проверок.
Выводы о полноте и качестве выполнения указаний, директив и распоряжений по вопросам эксплуатации авиационной техники;
5) подготовка к летней (зимней) эксплуатации: в период с "___" _______ 20___ года по "___" _______ 20___ года на воздушном судне был выполнен перечень работ по подготовке его к летней (зимней) эксплуатации.
Выводы о полноте и качестве подготовки воздушного судна к летней (зимней) эксплуатации, недостатки, нарушения;
6) работы при хранении (при длительных перерывах в полетах): виды и сроки выполнения работ.
Выводы о полноте и качестве выполнения работ на воздушном судне при его хранении, недостатки, нарушения;
7) войсковой ремонт: когда, где, в каком объеме выполнялся войсковой ремонт. Причина ремонта, характер повреждения. Налет после выполнения войскового ремонта.
Выводы о качестве ремонта и законности допуска воздушного судна к летной эксплуатации после ремонта, недостатки, нарушения;
8) работы по бюллетеням: перечень и сроки выполнения работ.
Выводы о своевременности, полноте и качестве выполненных на воздушном судне работ по бюллетеням, недостатки, нарушения;
9) облеты воздушного судна: когда, где проведены требуемые облеты воздушного судна. Причины облетов.
Выводы о полноте и качестве проведения облетов, обоснованность допуска воздушного судна к дальнейшей эксплуатации, недостатки, нарушения.
10) работы по продлению ресурса воздушного судна и двигателей: указать основание для выполнения, дату выполнения.
Выводы о полноте и качестве выполнения работ.
11) парковый день: дата проведения последнего паркового дня.
Выводы о полноте и качестве выполнения работ, недостатки, нарушения;
12) вывод о полноте и качестве технического обслуживания воздушного судна.
4. Состояние авиационной техники в период ее эксплуатации до авиационного происшествия:
1) налет воздушного судна по месяцам за последние 12 месяцев;
2) оценка исправности воздушного судна за последние 12 месяцев: авиационные инциденты и отказы в воздухе, даты и обстоятельства авиационных инцидентов и отказов, даты и методы устранения отказов;
3) случаи нарушения правил эксплуатации воздушного судна на земле и в воздухе, применения некондиционных средств наземного обеспечения полетов, горюче-смазочных материалов, специальных жидкостей (далее – спецжидкость), газов и боеприпасов, эксплуатации агрегатов, оборудования за пределами установленных ресурсов, сроков службы (указываются за последние 12 месяцев).
Вывод о работоспособности систем воздушного судна и его эксплуатации за последние 12 месяцев;

4) авиациялық оқиға алдындағы 10 ұшуда ұшу параметрлерін борттық тіркеу құрылғылары материалдары бойынша әуе кемесі жүйелерінің қолданыс қабілетін бағалау;
5) осы ұшу күні әуе кемесі ұшуының саны мен ұзақтығы. Ұшу ауысымының алдыңғы ұшуындағы әуе кемесі жүйелерінің жұмысы бойынша ескертулер;
6) әуе кемесінің жүйелеріне жанар-жағармай материалдарын, газды, арнайы сұйықтықтарды құю (толтырып құю), атауы мен мөлшерін көрсете отырып, ұшу алдында оқ-дәрілерді зарядтау (аспа) туралы деректер. Ұшаққа құйылған жанар-жағармай материалдары, газ, арнайы сұйықтықтар бақылау сынамасының зертханалық талдауы нәтижелері, зарядталған (ілінген) оқ-дәрілердің паспорттық деректері;
7) борттық ұшу деректерін тіркеу құралдары материалдары бойынша соңғы ұшуда әуе кемесі жүйесінің қолданыс қабілетін бағалау. Авиациялық техниканың істен шығу белгілерінің болуы, экипаждың белгіленген тәртіпті және авиациялық техниканы пайдалану қағидаларын бұзуы кезінде әуе кемесі жүйесінің жұмысын және экипаж әрекет етуін нақты талдау;
8) әуе кемесі жүйелерінің қолданыс қабілетін және оны соңғы ұшуда пайдалану туралы қорытынды.
5. Әуе кемесінің авиациялық оқиғадан кейінгі жай-күйі.
Планердің және оның жүйелерінің, қозғалтқыштардың, агрегаттар мен авиациялық және радиоэлектрондық жабдық коммуникацияларының, авиациялық қару-жарақ пен оқ-дәрілердің, құтқару құралдарының, оларды бекітудің және біріктірудің жай-күйі, тұтқалардың, крандардың, штурвалдардың, ауыстырып қосқыштардың және әуе кемесін басқарудың басқа да агрегаттарының орналасуы, басқару бетінің орналасуы және аспаптар көрсеткіштері сипатталады.
Әуе кемесінің конфигурациясы, оның қирауы сәтінде сыртқы аспалардың болуы айқындалады. Авиациялық техниканың ұшудағы қолданыс қабілетін сипаттайтын белгілер көрсетіледі. Әсіресе авиациялық оқиғаға әкеп соқтыруы мүмкін авиациялық техника ақаулары (зақымдалулар) егжей-тегжейлі сипатталады.
Авиациялық оқиғадан кейін жанар-жағармай материалдарының, газдың, арнайы сұйықтықтардың және оқ-дәрілердің болуы, олардың сәйкестігі (сынамалар санын және олардың мөлшерін, қандай жүйелерден алынғанын көрсету) айқындалады. Олардың болмауы жағдайында әуе кемесі жүйесіне май құю жүргізілген май құю құралдарынан іріктелген сынамаларды зертханалық талдау нәтижелері жанар-жағармай материалдарының, газдардың және арнаулы сұйықтықтардың техникалық шарттарға сәйкестігі бағаланады. Авиациялық зақымдау құралдарының сәйкестігі паспорттық деректер және оларды сақтау және пайдалануға дайындау шарттарын тергеп-тексеру нәтижелері бойынша бағаланады.

4) оценка работоспособности систем воздушного судна по материалам бортовых устройств регистрации параметров полета в 10 полетах, предшествовавших авиационному происшествию;
5) количество и продолжительность полетов воздушного судна в данный летный день. Замечания по работе систем воздушного судна в предыдущих полетах летной смены;
6) данные о заправке (дозаправке) систем воздушного судна горюче-смазочными материалами, газами, спецжидкостями, о зарядке (подвеске) боеприпасов перед полетом, с указанием наименования и количества. Результаты лабораторных анализов контрольных проб заправленных в самолет горюче-смазочных материалов, газов, спецжидкостей, паспортные данные заряженных (подвешенных) боеприпасов;
7) оценка работоспособности систем воздушного судна в последнем полете по материалам бортовых средств регистрации полетных данных. При наличии признаков отказа авиационной техники, нарушений экипажем установленных порядка и правил эксплуатации авиационной техники дать подробный анализ работы систем воздушного судна и действий экипажа;
8) вывод о работоспособности систем воздушного судна и его эксплуатации в последнем полете.
5. Состояние воздушного судна после авиационного происшествия.
Описывается состояние планера и его систем, двигателей, агрегатов и коммуникаций авиационного и радиоэлектронного оборудования, авиационного вооружения и боеприпасов, средств спасения, их крепления и сочленения, положение рычагов, кранов, штурвалов, переключателей и других агрегатов управления воздушным судном, положение управляющих поверхностей и показания приборов.
Определяется конфигурация воздушного судна, наличие внешних подвесок в момент его разрушения. Указываются признаки, характеризующие работоспособность авиационной техники в полете. Особенно подробно описываются те неисправности (повреждения) авиационной техники, которые могли привести к авиационному происшествию.
Определяется наличие горюче-смазочных материалов, газов, спецжидкостей и боеприпасов после авиационного происшествия, их кондиционность (указать количество проб и их объем, из каких систем взяты). В случае их отсутствия оценивается соответствие горюче-смазочных материалов, газов и спецжидкостей техническим условиям по результатам лабораторного анализа проб, отобранных из средств заправки, которыми проводилась заправка систем воздушного судна. Кондиционность авиационных средств поражения оценивается по паспортным данным и результатам проверки условий их хранения и подготовки к применению.

6. Соңғы ұшуда әуе кемесі жүйесінің қолданыс қабілетін бағалау бойынша зерттеу.
Авариялық әуе кемесінде кіші комиссия жүргізген зерттеу сипатталады. Зерттеу нәтижелері, пысықтауға қабылданған авиациялық оқиға нұсқаларын және әрбір нұсқа бойынша кіші комиссияның жұмыс нәтижелері, авиациялық техниканың істен шығуларының себеп-салдарлық байланыстары схемасы, істен шыққан жүйенің құрылымдық-фунционалдық схемасы (егер әуе кемесінің соңғы ұшуында оның істен шығуы болса).
Ұшатын ғылыми-зерттеу зертханасы қандай зерттеу жүргізді. Зерттеу қорытындылары.
Ғылыми-зерттеу ұйымдарына не және қашан зерттеуге жіберілді. Зерттеу нәтижелері.
Әуе кемесі жүйелері істен шығуының немесе ақауының себебі, ол неге әкеп соқтырды (әкеп соқтыруы мүмкін) және бұл немен расталады.
Ұшуда істен шыққан агрегаттар бойынша деректер (осы есептің 1-бөлімінің талаптарына сәйкес көрсету).
Авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру барысында белгіленген әуе кемесінің конструкциясындағы, оны жасаудағы, пайдаланудағы және жөндеудегі барлық кемшіліктерді, сондай-ақ ұшуды қамтамасыз етудегі кемшіліктерді талдау (кемшіліктерді және олардың істен шығу себебіне ықпал ету дәрежесін көрсету).
7. Қорытынды.
Жүргізілген зерттеу және олардың нәтижелерін талдау негізінде инженерлік-техникалық кіші комиссия мүшелерінің пікірі бойынша авиациялық оқиғамен себепті байланыста болған авиациялық техниканың әуеде істен шығуларымен байланысты қауіпті факторлар туралы қорытынды жасалады, немесе авиациялық оқиғаның себебі авиациялық техниканың істен шығуымен байланысты емес екені көрсетіледі.
8. Ұсынымдар.
Белгіленген себептер және тергеп-тексеру барысында анықталған қауіпті факторлар бойынша авиациялық өнеркәсіп, ғылыми-зерттеу ұйымдары, пайдаланушылар мен жөндеу кәсіпорындары үшін авиациялық оқиғаларды болғызбау жөнінде ұсынымдар жазылады.
Кіші комиссия төрағасы ______________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Кіші комиссия мүшелері ______________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
9. Ғылыми-зерттеу ұйымдарында авариялық техниканы зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды.
Авариялық техниканы зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды келтіріледі, оған кім және қашан қол қойды (комиссия жұмысы аяқталғаннан кейін зерттеу нәтижелері бойынша қорытынды алған жағдайда толтырылады).
Есепке қосымша:
жұмыс топтарының есептері;
әуе кемесін ұшуға дайындауға қатысатын лауазымды адамдардың баянаттары, авиациялық оқиға куәгерлерінің жазбаша көрсетулері;
әуе кемесін ұшуға дайындауды жүргізу және пайдалану кезінде пайдаланылған жанар-жағармай материалдары, авиациялық-техникалық мүлік, әскери жарақтандыру қоймаларын, зарядтау-аккумуляторлық станцияны, ұшуды қамтамасыз етудің жерүсті құралдарын тексеру актілері;
ұшатын ғылыми-зерттеу зертханасында зерттеу жүргізуге тапсырмалар;
ғылыми-зерттеу ұйымдарында зерттеу жүргізуге тапсырмалар.
Комиссияның
20___ жылғы "___" __________
отырысында қаралды
№ ____ хаттама
Әкімшілік-штабтық кіші комиссияның тергеп-тексеруге байланысты жүргізген жұмысының нәтижелері жөніндегі есеп
________________________________________________________________
(авиациялық бөлім,
________________________________________________________________
мемлекеттік орган атауы)
__________________________________________________________ болған
(оқиға болған күн және орны)
_____________________________ ұшақтың (тікұшақтың) _____________
(авиациялық оқиға түрі) (түрі)
Кіші комиссия 20___ жылғы ________ – _______ дейінгі кезеңде авиациялық оқиғаны тергеп-тексеру барысында мыналарды анықтады:

6. Исследования по оценке работоспособности систем воздушного судна в последнем полете.
Описываются исследования, которые проводила подкомиссия на аварийном воздушном судне. Результаты исследований, перечень принятых к проработке версий авиационного происшествия и результаты работы подкомиссии по каждой версии, схема причинно-следственных связей отказа авиационной техники, структурно-функциональная схема отказавшей системы (если в последнем полете воздушного судна произошел ее отказ).
Какие исследования проводила научно-исследовательская летающая лаборатория. Результаты исследований.
Что и когда направлено на исследование в научно-исследовательские организации, что требовалось установить. Результаты исследований.
Причина отказа или неисправности систем воздушного судна, к чему она привела (могла привести) и чем это подтверждается.
Данные по агрегатам, которые отказали в полете (указать в соответствии с требованиями раздела 1 настоящего отчета).
Анализ всех отмеченных в ходе расследования авиационного происшествия недостатков в конструкции воздушного судна, его изготовлении, эксплуатации и ремонте, а также недостатки в обеспечении полетов (указать недостатки и степень их влияния на причину отказа).
7. Заключение.
На основании проведенных исследований и анализа их результатов делаются выводы об опасных факторах, связанных с отказами авиационной техники в полете, находящихся, по мнению членов инженерно-технической подкомиссии в причинной связи с авиационным происшествием, или указывается, что причина авиационного происшествия не связана с отказом авиационной техники.
8. Рекомендации.
Излагаются рекомендации по предотвращению авиационных происшествий для авиационной промышленности, научно-исследовательских организаций, эксплуатантов и ремонтных предприятий по установленным причинам и опасным факторам, выявленным в ходе расследования.
Председатель подкомиссии ______________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены подкомиссии ____________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
9. Заключение по результатам исследований аварийной техники в научно-исследовательских организациях.
Приводится заключение по результатам исследований аварийной техники, указывается, кем и когда оно подписано (заполняется в случае получения заключения по результатам исследований после окончания работы комиссии).
Приложения к отчету:
отчеты рабочих групп;
рапорты должностных лиц, участвовавших в подготовке воздушного судна к полету, письменные показания очевидцев авиационного происшествия;
акты проверок складов горюче-смазочных материалов, авиационно-технического имущества, боепитания, зарядно-аккумуляторной станции, средств наземного обеспечения полетов, которые использовались при эксплуатации и проведении подготовки воздушного судна к полету;
задания на проведение исследований в научно-исследовательской летающей лаборатории;
задания на проведение исследований в научно-исследовательских организациях.
Рассмотрен на заседании комиссии
"___" _____________ 20___ года
Протокол № ____
Отчет административно-штабной подкомиссии по результатам работ, проведенных в связи с расследованием
______________________________________ самолета (вертолета) _________,
(вид авиационного происшествия) (тип)
произошедшей _____________________________________________________
(дата и место происшествия)
__________________________________________________________________
(наименование авиационной части,
__________________________________________________________________
государственного органа)
Подкомиссия в ходе расследования авиационного происшествия
в период с _________ по ___________ 20___ года установила:

1. Әуе тасымалын ұйымдастыру
1) жолаушылар туралы деректер:
Р/с
Тегі, аты, әкесінің аты (бар болған кезде)
Әскери қызметке қатысы. Лауазымы, жұмыс орны
Осы әуе кемесінде ұшу үшін негіздеме
Жолаушылар үшін салдар (қаза тапты, жараланды, дені сау, табылмады)
жеткізу құжаттарының болуы, олардың атауы, толтырылған күні;
жолаушылар санының осы әуе кемесінде адамдарды жеткізуге рұқсат берілген жолаушылар санына сәйкестігі;
жеткізуге мәлімделген жолаушылар жүгінің және қолжүгінің салмағы;
әуе кемесінің бортына жолаушыларды, жүкті және қолжүкті орналастыру;
2) жеткізілетін жүктің сипаты туралы деректер:
Р/с
Жеткізілетін жүк атауы
Габариті (м)
Салмағы (кг)
Жүкті әуеде жеткізу кімнің мүддесінде орындалды
ұзындығы
ені
биіктігі
Жүктің жалпы салмағы
Ортаға дәлдеу
әуе кемесінің бортына жүкті орналастыру, оны бекіту әдісі;
жалпы жүктеме (сонымен қатар шектеулі жол берілетін жүктемені көрсету);
әуе кемесін ортаға дәлдеу;
авиациялық оқиға орнында жеткізілетін жүктің жай-күйі (сынды, жанып кетті, жанар-жағармаймен бүлінді, табылмады және т.б.).
әуе тасымалын ұйымдастыру туралы қысқаша қорытынды.
2. Іздестіру-құтқару жұмыстары:
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің атыәкесінің аты (бар болған кезде)
Әскери қызметке қатысы. Лауазымы, жұмыс орны
Осы әуе кемесінде ұшу үшін негіздеме
Жолаушылар үшін салдар (қаза тапты, жараланды, сау, табылмады)
1) іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізуге тартылған кұштер мен құралдар құрамы;
2) авиациялық оқиға туралы іздестіру-құтқару күштері кезекшілерін хабардар ету уақыты;
3) әуе кемесін іздестіруді бастау уақыты және оны табу уақыты;
4) іздестіруді қысқаша сипаттау: іздестіру ауданының шекаралары, іздестіру уақыты, іздестіру биіктігі, іздестіру нәтижелері;
5) жерүсті іздестіру-құтқару командаларын хабардар ету және олардың жиналған уақыты және авиациялық оқиға орнына келу уақыты;
6) авиациялық оқиға орнынан әуе кемесінің жолаушылары мен экипаж мүшелерін эвакуациялау уақыты мен тәсілдері. Зардап шеккендерді емдеу мекемесіне (қандай көрсетілсін) жеткізу уақыты;
7) іздестіру-құтқару жұмыстарын жүргізу кезінде авиациялық оқиға болған әуе кемесі экипажы мүшелерінің әрекет етуі;
8) өрт сөндіру үшін тартылған кұштер мен құралдар, оны жоюға кеткен уақыт;
9) борттық объективті бақылау құралдарын іздеу нәтижелері;
10) авиациялық оқиға орнын күзету үшін қабылданған шаралар (қандай күштермен, кім, күзетуді бастау және аяқтау уақыты);
11) іздестіру-құтқару жұмысын жүргізу кезіндегі метеожағдайлар;
12) жерүсті іздестіру-құтқару командалары келгенге дейін авиациялық оқиға орнынан эвакуацияланған әуе кемесінің қаза тапқан және жарақаттанған жолаушылары және экипажы мүшелері саны;

1. Организация воздушной перевозки.
1) данные о пассажирах:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество
(при его наличии)
Отношение к воинской службе. Должность, место работы
Основание для полета на данном воздушном судне
Последствия для пассажиров (погиб, ранен, невредим, не найден)
наличие перевозочных документов, их наименования, даты заполнения;
соответствие числа пассажиров числу разрешенных к перевозке людей на данном воздушном судне;
заявленный к перевозке вес багажа и ручной клади пассажиров;
размещение на борту воздушного судна пассажиров, багажа и ручной клади;
2) данные о характере перевозимых грузов:
№ п/п
Наименование перевозимого груза
Габариты (метр)
Вес (килограмм)
В чьих интересах выполнялась воздушная перевозка груза
длина
ширина
высота
Общий вес груза
Центровка
размещение груза на борту воздушного судна, способ его крепления;
общая нагрузка (указать также предельно допустимую нагрузку);
центровка воздушного судна;
состояние перевозимого груза на месте авиационного происшествия (разбился, сгорел, поврежден горюче-смазочными материалами, не обнаружен);
3) краткий вывод об организации воздушной перевозки.
2. Поисково-спасательные работы:
№ п/п
Фамилия, имя, отчество(при его наличии)
Отношение к воинской службе. Должность, место работы
Основание для полета на данном воздушном судне
Последствия для пассажиров (погиб, ранен, невредим, не найден)
1) состав сил и средств, привлеченных к проведению поисково-спасательных работ;
2) время оповещения дежурных поисково-спасательных сил об авиационном происшествии;
3) время начала поиска воздушного судна и время его обнаружения;
4) краткое описание поиска: границы района поиска, время поиска, высота поиска, результаты поиска;
5) время оповещения и сбора наземной поисково-спасательной команды и время прибытия к месту авиационного происшествия;
6) время и способы эвакуации пассажиров и членов Экипажа воздушного судна с места авиационного происшествия. Время доставки пострадавших в лечебные учреждения (указать их местонахождение);
7) действия членов экипажа воздушного судна потерпевшего авиационное происшествие при проведении поисково-спасательных работ;
8) силы и средства, задействованные для тушения пожара, время, затраченное на его ликвидацию;
9) результаты поиска бортовых средств объективного контроля;
10) меры, принятые для охраны места авиационного происшествия (какими силами, кто, время начала и окончания охраны);
11) метеоусловия в период проведения поисково-спасательных работ;
12) количество погибших и получивших телесные повреждения пассажиров и членов экипажа воздушного судна, эвакуированных с места авиационного происшествия до прибытия наземной поисково-спасательной команды;

13) жерүсті іздестіру-құтқару командаларының авиациялық оқиға орнынан эвакуациялаған әуе кемесі жолаушылары және экипажы мүшелері саны;
14) қаза тапқандардың жеке басын анықтау;
15) патологоанатомиялық зерттеу үшін қаза тапқандардың мәйіті жіберілген мекеме;
16) іздестіру-құтқару жұмыстарын ұйымдастыруды және жүргізуді қысқаша бағалау.
3. Авиациялық оқиға куәгерлерінен сұрау деректері.
Анықталған және сұрау жүргізілген адамдардың тізімі.
Р/с №
Тегі, аты, әкесінің атыәкесінің аты (бар болған кезде)
Сұрау жүргізілген күн
Авиациялық оқиға сәтінде адамның болған жері
Тұрғылықты орны
Сауал жүргізілген адамдардың жауаптарын жинақтаудан туындайтын деректер.
4. Әуеайлақ туралы деректер.
Әуеайлақ сыныбы, ұшу-қону жолағының сипаттамалары, жабын жай-күйі, әуеайлақ ауданында және әуеден қонуға беттеу жолағында жасанды және табиғи кедергілердің болуы.
Әуеайлақты техникалық пайдалануға қысқаша бағалау.
5. Авиациялық оқиға орнынан авариялық әуе кемесін эвакуациялау туралы деректер.
Авиациялық оқиға орнынан радиоактивтік элементтерді алу және оқ-дәрілерді қатерсіздендіру бойынша жүргізілген жұмыстар: күні, тартылған күштер мен құралдар.
Әуе кемесін авиациялық оқиға орнынан эвакуациялау бойынша жұмыстың басталған және аяқталған күні, бұл жұмысты жүргізу үшін тартылған күштер мен құралдар.
Авариялық әуе кемесін жеткізу орны.
6. Авиациялық оқиғаға қатысты құжаттарды, материалдарды алу туралы деректер.
Алынған және комиссияға берілген құжаттар тізбесі.
Комиссияның қосымша сұрау салған құжаттарының атаулары.
Комиссия үшін қажетті авиациялық оқиғаға қатысты материалдардың сақталуы.
7. Авиациялық оқиғадан келген экономикалық шығынды бағалау.
Жоғалған авиациялық техника құны ___________(мың теңге).
Жоғалған жүк құны___________(мың теңге).
Авиациялық оқиғаға тергеп-тексеру жүргізуге шығындар________ (мың теңге).
Тергеп-тексеруге ұшатын зертхана мамандарын тартуға шығындар____ (мың теңге).
8. Авиациялық оқиғаларды тергеп-тексеру кезінде анықталған кемшіліктер.
Жолаушыларды және жүкті әуеде тасымалдауды ұйымдастырудағы кемшіліктер.
Іздестіру-құтқару және эвакуациялық жұмысын жүргізудегі кемшіліктер.
9. Қорытынды.
Әуе тасымалын ұйымдастыруда лауазымды адамдардың әрекет етуін, жүктеме нормаларын және ортаға дәлдеуді сақтауға, жолаушылар мен жүкке жеткізу құжаттарын ресімдеуге, сондай-ақ іздестіру-құтқару жұмысының тиімділігіне баға беріледі. Егер олар әуе тасымалын ұйымдастырудағы және орындаудағы кемшіліктерге байланысты болса, авиациялық оқиға себептері көрсетіледі.

13) количество пассажиров и членов экипажа воздушного судна, эвакуированных с места авиационного происшествия наземной поисково-спасательной командой;
14) установление личностей погибших;
15) учреждения, куда направлены для патологоанатомических исследований останки погибших;
16) краткая оценка организации и проведения поисково-спасательных работ.
3. Данные опроса очевидцев авиационного происшествия.
Список выявленных и опрошенных лиц.
№ п/п
Фамилия, имя, отчество (при его наличии)
Дата опроса
Место нахождения лица в момент авиационного происшествия
Место жительства
Данные, вытекающие из обобщения показаний опрошенных лиц.
4. Данные об аэродроме.
Класс аэродрома, характеристики взлетно-посадочной полосы, состояние покрытия, наличие искусственных и естественных препятствий в районе аэродрома и в полосе воздушных подходов.
Дается краткая оценка технической эксплуатации аэродрома.
5. Данные об эвакуации аварийного воздушного судна с места авиационного происшествия.
Проведенные работы по изъятию радиоактивных элементов и обезвреживанию боеприпасов на месте авиационного происшествия: дата, задействованные силы и средства.
Дата начала и окончания работ по эвакуации воздушного судна с места авиационного происшествия, силы и средства, задействованные для проведения этих работ.
Место доставки аварийного воздушного судна.
6. Данные об изъятии документов, материалов, относящихся к авиационному происшествию.
Перечень изъятых и переданных комиссии документов.
Наименование документов, дополнительно запрошенных комиссией.
Сохранность необходимых для комиссии материалов, относящихся к авиационному происшествию.
7. Оценка экономического ущерба от авиационного происшествия.
Стоимость утраченной авиационной техники ___________________________________ (тысяч тенге).
Стоимость утраченных грузов ________________________________________________ (тысяч тенге).
Затраты на проведение расследования авиационного происшествия ______________________________________ (тыс. тенге).
Затраты на привлечение к расследованию специалистов летающих лабораторий ___________________________ (тыс. тенге).
8. Недостатки, вскрытые при расследовании авиационного происшествия.
Недостатки в организации воздушной перевозки пассажиров и грузов.
Недостатки в проведении поисково-спасательных и эвакуационных работ.
9. Заключение.
Дается оценка действий должностных лиц в организации воздушной перевозки, соблюдении норм загрузки и центровки, оформлении перевозочных документов на пассажиров и груз, а также эффективности поисково-спасательных работ. Указываются причины авиационного происшествия, если они связаны с недостатками в организации и выполнении воздушной перевозки.

10. Ұсынымдар.
Анықталған кемшіліктерді жоюға бағытталған ұсынымдар келтіріледі.
Кіші комиссия төрағасы ______________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Кіші комиссия мүшелері ______________________________________
(лауазымы, әскери атағы, қолы, инициалдары және тегі)
Есепке қосымшалар:
әуе тасымалына байланысты жеткізу құжаттарының, шарттардың және басқа да материалдардың көшірмелері;
кіші комиссия жұмыс топтарының материалдары;
жүргізілген іздестіру-құтқару жұмысы бойынша есеп;
өзінің растауын таппаған әуе тасымалына байланысты авиациялық оқиға нұсқаларының сипаттамасы;
экономикалық залалбағасын есептеу материалдары;
әуе тасымалын ұйымдастыруға, іздестіру-құтқару жұмысын ұйымдастыруға және орындауға қатысқан лауазымды адамдардың баянаттары, аивициялық оқиға куәгерлерінің куәлік етуі.

10. Рекомендации.
Приводятся рекомендации, направленные на устранение выявленных недостатков.
Председатель подкомиссии ____________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Члены подкомиссии __________________________________________________
(должность, воинское звание, подпись, инициалы и фамилия)
Приложения к отчету:
копии перевозочных документов, договоров и других материалов, связанных с воздушной перевозкой.
материалы рабочих групп подкомиссии.
отчет по проведенным поисково-спасательным работам.
описание версий авиационного происшествия, связанных с воздушной перевозкой, не нашедших своего подтверждения.
материалы расчетов оценки экономического ущерба.
рапорты должностных лиц, участвующих в организации воздушной перевозки, в организации и выполнении поисково-спасательных работ, свидетельства очевидцев авиационного происшествии.