"Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 10 тамыздағы № 321 бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрінің м.а. 2025 жылғы 6 наурыздағы № 56 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 6 наурызда № 35795 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесін қалыптастыру қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Экология, геология және табиғи ресурстар министрінің міндетін атқарушының 2021 жылғы 10 тамыздағы № 321 (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 29286 болып тіркелген) бұйрығына мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдардың тізбесін қалыптастыру қағидаларында:
1-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"1. Осы Қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесін қалыптастыру қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасы Экология кодексінің (бұдан әрі – Экология кодексі) 324-бабының 6-тармағына сәйкес әзірленді және қалдықтарды энергетикалық кәдеге жаратуды пайдаланатын энергия өндіруші ұйымдар тізбесін қалыптастыру тәртібін (бұдан әрі – Тізбе) айқындайды.";
10-тармақта:
1) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"1) өтінім берушінің немесе өтінім берушімен бірге мәлімделген консорциумға, әріптестікке қатысушылардың кез келгенінің құрылыс тәжірибесі кемінде 5 (бес) объектіні және энергетикалық кәдеге жарату жөніндегі объектілерді пайдалану тәжірибесінің кемінде 8 (сегіз) жылын құрайды;";
5) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"5) өтініш берушінің немесе Қазақстан Республикасының резиденті болып табылатын консорциумға қатысушылардың бірінің мынадай өлшемшартқа сәйкестігі:
Қазақстан Республикасында қалдықтарды қайта өңдеуде және (немесе) кәдеге жаратуда кемінде 3 (үш) жыл тәжірибе.";
11-тармақтың 4) тармақшасы жаңа редакцияда жазылсын:
"4) өтінім берушінің немесе өтінім берушімен бірге мәлімделген консорциумға қатысушылардың кез келгенінің кемінде 5 (бес) объект салу тәжірибесі және энергетикалық кәдеге жарату объектілерін пайдаланудың кемінде 8 (сегіз) жыл тәжірибесі туралы мәліметтер;";
23-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
" 23. Уәкілетті органның шешімімен келіспеген жағдайда өтініш беруші оның әрекеттеріне Қазақстан Республикасының Азаматтық процестік кодексіне сәйкес шағымданады.".

О внесении изменений и дополнения в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 августа 2021 года № 321 "Об утверждении Правил формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов"
Приказ и.о. Министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 6 марта 2025 года № 56. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 6 марта 2025 года № 35795
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра экологии, геологии и природных ресурсов Республики Казахстан от 10 августа 2021 года № 321 "Об утверждении Правил формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 23936) следующие изменения и дополнение:
в Правилах формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов, утвержденных указанным приказом:
пункт 1 изложить в следующей редакции:
"1. Настоящие Правила формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов (далее - Правила) разработаны в соответствии с пунктом 6 статьи 324 Экологического кодекса Республики Казахстан (далее – Экологический кодекс) и определяют порядок формирования перечня энергопроизводящих организаций, использующих энергетическую утилизацию отходов (далее – Перечень).";
в пункте 10:
подпункт 1) изложить в следующей редакции:
"1) опыт заявителя или любого из участников консорциума, партнерства, заявленного вместе с заявителем, строительства составляет не менее, чем 5 (пять) объектов, и не менее 8 (восьми) лет опыта эксплуатации объектов по энергетической утилизации;".
подпункт 5) изложить в следующей редакции:
"5) соответствие заявителя или одного из участников консорциума, который является резидентом Республики Казахстан, следующему критерию:
опыт не менее 3 (трех) лет в переработке и (или) утилизации отходов в Республике Казахстан.";
подпункт 4) пункта 11 изложить в новой редакции:
"4) сведения об опыте заявителя или любого из участников консорциума, заявленного вместе с заявителем, строительства не менее, чем 5 (пять) объектов, и не менее 8 (восьми) лет опыта эксплуатации объектов по энергетической утилизации;".
пункт 23 изложить в следующей редакции:
"23. В случаях несогласия с решением уполномоченного органа заявитель обжалует его действия в соответствии с Гражданским процессуальным кодексом Республики Казахстан.".

2. Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Қалдықтарды басқару департаменті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықтың Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуін;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оның Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің интернет-ресурсында орналастырылуын;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Экология және табиғи ресурстар министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтердің ұсынылуын қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Экология және табиғи ресурстар вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Экология және табиғи
ресурстар министрінің м.а.
Н. Шарбиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Энергетика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Ұлттық экономика министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасы
Бәсекелестікті қорғау
және дамыту агенттігі
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Бас прокуратурасы

2. Департаменту управления отходами Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Департамент юридической службы Министерства экологии и природных ресурсов Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра экологии и природных ресурсов Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
и.о. Министра экологии
и природных ресурсов
Республики Казахстан
Н. Шарбиев
"СОГЛАСОВАН"
Министерство энергетики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство финансов
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Агентство по защите
и развитию конкуренции
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Генеральная прокуратура
Республики Казахстан