"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығына өзгеріс енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2025 жылғы 12 наурыздағы № 104/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 12 наурызда № 35804 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Ақпарат және коммуникациялар министрінің міндетін атқарушының 2018 жылғы 29 наурыздағы № 123 бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 16777 болып тіркелген) мынадай өзгеріс енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерін интеграциялау қағидаларында:
"4. Мемлекеттік емес АЖ мемлекеттік органның АЖ-мен өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген ЭҮТШ арқылы ғана интеграцияланады.
Интеграция кезінде сондай-ақ мемлекеттік және мемлекеттік емес АЖ ақпараттық қауіпсіздігі жөніндегі бірлескен жұмыстар шартының болуы ескеріледі.
Мемлекеттік емес АЖ-ны интеграциялық сервиске қосу осы Қағидалардың 2-тарауының 3-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
Мемлекеттік органның АЖ-ны мемлекеттік органның интеграциялық сервисіне қосу осы Қағидалардың 2-тарауының 4-параграфына сәйкес жүзеге асырылады.
"Электрондық үкіметтің" ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілерін дамыту үшін оператор жасалған шарт шеңберінде өтеулі негізде мемлекеттік емес АЖ меншік иелеріне және (немесе) иелеріне "электрондық үкімет" веб-порталындағы сервистер тізіліміне енгізілген интеграциялық сервисті пайдалану және оған қол жеткізуді ұйымдастыру жөніндегі қызметтерді ұсынады.
Жасалған шарт болмаған жағдайда оператор интеграциялық сервис бастамашысының интеграциялық сервиске қосылуын тоқтата тұрады.".
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Мемлекеттік көрсетілетін қызметтерді комитетіне заңнамада белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелуді;
2) осы бұйрықты Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында ресми жарияланғаннан кейін орналастыруды қамтамасыз етсін.

О внесении изменения в приказ исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 "Об утверждении Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства"
Приказ Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 12 марта 2025 года № 104/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 марта 2025 года № 35804
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ исполняющего обязанности Министра информации и коммуникаций Республики Казахстан от 29 марта 2018 года № 123 "Об утверждении Правил интеграции объектов информатизации "электронного правительства" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 16777) следующее изменение:
в Правилах интеграции объектов информатизации "электронного правительства", утвержденных указанным приказом:
пункт 4 изложить в следующей редакции:
"4. Негосударственная ИС интегрируется с ИС государственного органа только через ВШЭП, введенный в промышленную эксплуатацию.
При интеграции также учитывается наличие договора совместных работ по информационной безопасности государственных и негосударственных ИС.
Подключение негосударственных ИС к интеграционному сервису осуществляется в соответствии с параграфом 3 главы 2 настоящих Правил.
Подключение ИС государственного органа к интеграционному сервису государственного органа осуществляется в соответствии с параграфом 4 главы 2 настоящих Правил.
Для развития объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры "электронного правительства" оператор на возмездной основе в рамках заключенного договора предоставляет услуги по использованию и организации доступа к интеграционному сервису, включенному в реестр сервисов на веб-портале "электронного правительства" собственникам и (или) владельцам негосударственной ИС.
При отсутствии заключенного договора, оператор приостанавливает подключение инициатора интеграционного сервиса.".
2. Комитету государственных услуг Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательном порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.

4. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
5. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі министрі
Ж. Мадиев
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық қауіпсіздік комитеті
"КЕЛІСІЛДІ"
Қазақстан Республикасының
Ұлттық экономика министрлігі

4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
Ж. Мадиев
"СОГЛАСОВАН"
Комитет национальной безопасности
Республики Казахстан
"СОГЛАСОВАН"
Министерство национальной экономики
Республики Казахстан