Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның баласынан бөлек тұратын ата-ананың, аталарының, әжелерінің, аға-інілері мен апа-сіңлілерінің баламен араласуға байланысты дауларды шешу қағидаларын бекіту туралы
Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрінің 2025 жылғы 31 наурыздағы № 53 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 31 наурызда № 35880 болып тіркелді
"Неке (ерлі-зайыптылық) және отбасы туралы" Қазақстан Республикасы Кодексінің 73 және 73-1 бабтарына сәйкес БҰЙЫРАМЫН:
1. Қоса беріліп отырған Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның баласынан бөлек тұратын ата-ананың, аталарының, әжелерінің, аға-інілері мен апа-сіңлілерінің баламен араласуға байланысты дауларды шешу қағидалары бекітілсін.
2. Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Балалардың құқықтарын қорғау комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрық ресми жарияланғаннан кейін оны Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Оқу-ағарту министрлігінің Заң қызметі департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Оқу-ағарту вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
Г. Бейсембаев
Қазақстан Республикасы
Оқу-ағарту министрі
2025 жылғы 31 наурыздағы
№ 53 бұйрығымен
бекітілген
Қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның баласынан бөлек тұратын ата-ананың, аталарының, әжелерінің, аға-інілері мен апа-сіңлілерінің баламен араласуға байланысты дауларды шешу қағидалары
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органның баладан бөлек тұратын ата-ананың, аталарының, әжелерінің, аға-інілері мен апа-сіңлілерінің баламен араласуға байланысты дауларды шешу тәртібін айқындайды.
2. Баласынан бөлек тұратын ата-ананың, аталарының, әжелерінің, аға-інілері мен апа-сіңлілерінің баламен араласуға байланысты дауларды баланың тұрғылықты жері бойынша қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын орган шешеді.
2 тарау. Баласынан бөлек тұратын ата-ананың, аталарының, әжелерінің, аға-інілері мен апа-сіңлілерінің баламен араласуға байланысты дауларды шешу тәртібі

Об утверждении Правил разрешения органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, споров на общение с ребенком родителем, проживающего отдельно от ребенка, дедушек, бабушек, братьев и сестер
Приказ Министра просвещения Республики Казахстан от 31 марта 2025 года № 53. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 31 марта 2025 года № 35880
В соответствии со статьями 73 и 73-1 Кодекса Республики Казахстан "О браке (супружестве) и семье", ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Утвердить прилагаемые Правила разрешения органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, споров на общение с ребенком родителем, проживающего отдельно от ребенка, дедушек, бабушек, братьев и сестер.
2. Комитету по охране прав детей Министерства просвещения Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства просвещения Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан представление в Юридический департамент Министерства просвещения Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра просвещения Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Министр просвещения
Республики Казахстан
Г. Бейсембаев
Утвержден приказом
Министр просвещения
Республики Казахстан
от 31 марта 2025 года № 53
Правила разрешения органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству,
споров на общение с ребенком родителем, проживающего отдельно от ребенка, дедушек, бабушек, братьев и сестер
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила разрешения органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, споров на общение с ребенком родителем, проживающего отдельно от ребенка, дедушек, бабушек, братьев и сестер (далее – Правила) определяют порядок разрешения органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, споров на общение с ребенком родителем, проживающего отдельно от ребенка, дедушек, бабушек, братьев и сестер.
2. Споры на общение с ребенком родителем, проживающим отдельно от ребенка, дедушек, бабушек, братьев и сестер разрешается органом, осуществляющим функции по опеке или попечительству, по месту проживания ребенка.
Глава 2. Порядок разрешения споров на общение с ребенком родителем, проживающего отдельно от ребенка, дедушек, бабушек, братьев и сестер

3. Баласынан бөлек тұратын ата-ананың, аталарының, әжелерінің, аға-інілері мен апа-сіңлілерінің баламен араласуға байланысты дауларды (бұдан әрі – дау) шешу үшін баладан бөлек тұратын ата-ана, аталар, әжелер, аға-інілері мен апа-сіңлілері (бұдан әрі – өтініш беруші) қорғаншылық немесе қамқоршылық жөніндегі функцияларды жүзеге асыратын органға (бұдан әрі – орган) осы Қағидалардың қосымшасына сәйкес нысан бойынша баламен араласуға байланысты дауды шешу туралы өтінішті және оған мынадай құжаттарды қоса береді:
1) өтініш берушінің жеке куәлігінің көшірмелері;
2) "Денсаулық сақтау саласында мемлекеттік қызметтер көрсетудің кейбір мәселелері туралы" Қазақстан Республикасы Денсаулық сақтау министрінің 2020 жылғы 18 мамырдағы № ҚР ДСМ-49/2020 бұйрығымен (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 20665 болып тіркелді) бекітілген нысанға сәйкес наркологиялық және психиатриялық диспансерлерде есепте тұрғаны туралы мәліметтердің жоқтығы туралы анықтама;
3) соттылығының болуы не болмауы туралы анықтама;
4) тұрғын үйге меншік құқығын немесе оны пайдалану құқығын растайтын құжаттардың көшірмелері.
4. Дауды шешу туралы өтінішті қарау мерзімі органға өтініш келіп түскен күннен бастап 15 (он бес) жұмыс күнін құрайды.
5. Орган өтініш келіп түскен күннен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде бала бірге тұратын ата-анаға және өтініш берушіге өтініште көрсетілген тұрғылықты жері бойынша, электрондық поштаға немесе телефон нөміріне хабарламаны жолдау арқылы дауды шешу туралы өтінішті қараудың орны, күні мен уақыты туралы хабарлайды.
6. Дау өтініш берушінің және бала бірге тұратын ата-ананың қатысуымен шешіледі.
7. Дау тараптарының бірі келмеген жағдайда, дауды шешу туралы өтінішті қарау мерзімі 3 (үш) жұмыс күніне кейінге қалдырылады.
Дау тараптарының бірінің дәлелді себептерсіз қайта келмеуі дауды шешу туралы өтінішті қарау үшін кедергі болып табылмайды.
8. Дауды шешу барысында орган тараптардан даудың себептерін, араласу жағдайларын, баламен араласудың нақты режимін немесе режимнің жалпы сипаттамасын (араласу уақыты, орны, ұзақтығы) анықтайды.
9. Орган он жасқа толған баланың өтініш берушімен араласу шарттары туралы пікірін анықтайды.
Он жасқа толған балаға сауалнама педагогтың және (немесе) психологтың қатысуымен жүргізіледі.
10. Орган дау тараптарының бірінің талабы бойынша дау тараптарының тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларына тексеру жүргізеді.
11. Баламен тұратын ата-ананың, өтініш берушінің баламен араласу шарттары және он жасқа толған баланың пікірі, сондай-ақ тұрғын үй-тұрмыстық жағдайларды тексеру жүргізілген жағдайда оның нәтижелері анықталғаннан кейін орган дауды шешу туралы шешім шығарады.

3. Для разрешения спора на общение с ребенком родителем, проживающего отдельно от ребенка, дедушек, бабушек, братьев и сестер (далее – спор) родитель, проживающий отдельно от ребенка, дедушки, бабушки, братья и сестры (далее – заявитель) подают в орган, осуществляющий функции по опеке или попечительству, (далее – орган) заявление о разрешении спора на общение с ребенком по форме согласно приложению к настоящим Правилам с приложением следующих документов:
1) копии удостоверения личности заявителя;
2) справки об отсутствии сведений о состоянии на учете в наркологическом и психиатрическом диспансерах в соответствии с формой, утвержденной приказом Министра здравоохранения Республики Казахстан от 18 мая 2020 года № ҚР ДСМ-49/2020 "О некоторых вопросах оказания государственных услуг в области здравоохранения" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов под № 20665);
3) справки о наличии либо отсутствии судимости;
4) копии документов, подтверждающие право собственности или право пользования жилищем.
4. Срок рассмотрения заявления о разрешении спора составляет 15 (пятнадцать) рабочих дней со дня поступления заявления в орган.
5. Орган в течение 5 (пяти) рабочих дней со дня поступления заявления извещает родителя, с которым проживает ребҰнок и заявителя о месте, дате и времени рассмотрения заявления о разрешении спора путем направления извещения по месту жительства, на электронную почту или номер телефона указанных в заявлении.
6. Спор разрешается в присутствии заявителя и родителя, с которым проживает ребенок.
7. В случае неявки одного из сторон спора, рассмотрение заявления о разрешении спора откладывается сроком на 3 (три) рабочих дня.
Повторная неявка одного из сторон спора без уважительных причин не является препятствием для рассмотрения заявления о разрешении спора.
8. В ходе разрешения спора орган выясняет у сторон причины спора, условия общения, конкретный режим или общее описание режима общения с ребенком (время, место, продолжительность общения).
9. Орган выясняет мнение ребенка, достигшего десятилетнего возраста, об условиях общения с заявителем.
Опрос ребенка, достигшего десятилетнего возраста, производится с участием педагога и (или) психолога.
10. Орган проводит обследование жилищно-бытовых условий сторон спора по требованию одного из сторон спора.
11. После выяснения условий общения с ребенком родителя, с которым проживает ребенок, заявителя и мнения ребенка, достигшего десятилетнего возраста, а также результатов обследования жилищно-бытовых условий в случае его проведения орган составляет решение о разрешении спора.

12. Дауды шешу туралы шешімде мынадай мәселелер көрсетіледі:
1) шешім шығарылған күні мен орны;
2) шешім шығарған органның атауы;
3) дауды шешуге қатысқан тараптардың, адамдардың тегі, аты, әкесінің аты (ол болған кезде);
4) даудың мәні;
5) баланың күн тәртібін (оқу, демалу, ұйықтау), баланың денсаулық жағдайын, мереке, каникул және демалыс күндерін, өтініш берушінің тұратын жерін ескере отырып, араласу жағдайлары, араласудың нақты режимі немесе режимнің жалпы сипаттамасы (араласу уақыты, орны, ұзақтығы);
6) ерекше жағдайларда қосымша кездесулер (туған күндер, отбасылық мерекелер);
7) шешім шығарған орган басшысының қолы қойылады.
13. Дауды шешу туралы шешім дау тараптарына өтініште көрсетілген тұрғылықты жері бойынша, электрондық поштаға немесе телефон нөміріне жолданады.
14. Баламен араласу бойынша органның шешімімен келіспеген жағдайда дау медиация тәртібімен немесе орган мен баланың ата-анасының қатысуымен сот арқылы шешіледі.
Қорғаншылық немесе
қамқоршылық жөніндегі
функцияларды жүзеге
асыратын органның баласынан
бөлек тұратын ата-ананың,
аталарының, әжелерінің, аға-
інілері мен апа-сіңлілерінің
баламен араласуға байланысты
дауларды шешу қағидаларына
қосымша
нысан
________________ басшысына
(орган атауы)
______________ азамат(ша)дан
(тегі, аты, әкесінің аты)
(ол бар болған жағдайда))
және жеке сәйкестендіру номері)
Тұрғылықты мекен жайы,
телефон номері,
электрондық поштасы
____________________________
Баласынан бөлек тұратын ата-ананың, аталарының, әжелерінің, аға-інілері мен апа-сіңлілерінің баламен араласуға байланысты дауларды шешу туралы өтініш
Мен,
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
баланың _________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда))
әкесі, анасы, атасы, әжесі, аға-інісі, апа-сіңлісі (керегінің астын сызу)
Баламен араласу үшін дауды қарауды сұраймын:
1.________________________________________________________________________
(баламен араласу бойынша даудың себептерін көрсетіңіз)
2.________________________________________________________________________
3.________________________________________________________________________
Баламен араласудың келесі тәртібін анықтауыңызды сұраймын:
__________________________________________________________________________
(баламен араласу күндерін, уақытын және орнын көрсетіңіз)
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
__________________________________________________________________________
Баламен бірге тұратын ата-ананың деректері ____________________________________
__________________________________________________________________________
(тегі, аты, әкесінің аты (бар болған жағдайда), байланыс деректері, телефон нөмірі,
электрондық пошта)
Ақпараттық жүйелердегі "Дербес деректер және оларды қорғау туралы" Қазақстан Республикасы Заңымен қорғалатын құпияны қамтитын мәліметтерді пайдалануға келісемін.
"___" ____________ 20__жыл
азаматтың (шаның) қолы

12. В решении о разрешении спора указываются:
1) дата и место вынесения решения;
2) наименование органа, вынесшего решение,
3) фамилия, имя, отчество (при его наличии) сторон, лиц, участвующих в разрешении спора;
4) предмет спора;
5) условия общения, конкретный режим или общее описание режима общения (время, место, продолжительность общения) с учетом режима дня ребенка (учебы, отдыха, сна), состояния здоровья ребенка, праздничных, каникулярных и выходных дней, места проживания заявителя;
6) дополнительные встречи в особых случаях (дни рождения, семейные праздники);
7) подпись руководителя органа, вынесшего решение.
13. Решение о разрешении спора направляется сторонам спора по месту жительства, на электронную почту или номер телефона указанных в заявлении.
14. При несогласии с решением органа на общение с ребенком спор разрешается – в порядке медиации или судом с участием органа и родителей ребенка.
Приложение
к Правилам разрешения
органом, осуществляющим
функции по опеке
или попечительству, споров
на общение с ребенком родителем,
проживающего отдельно от ребенка,
дедушек, бабушек, братьев и сестер
форма
Руководителю _______________
(наименование органа)
от гражданина(ки)
____________________________
(фамилия, имя, отчество
(при его наличии))
и индивидуальный
идентификационный номер)
проживающий (ая) по адресу,
номер телефона,
электронная почта
____________________________
Заявление о разрешении спора на общение с ребенком родителем,
проживающего отдельно от ребенка, дедушек, бабушек, братьев и сестер
Я, ____________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
являюсь отцом, матерью, дедушкой, бабушкой, братом, сестрой (нужное подчеркнуть)
ребенка _______________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии))
прошу рассмотреть спор на общение с ребенком:
1. ____________________________________________________________________
(указать причины спора на общение с ребенком)
2. ____________________________________________________________________
3. ____________________________________________________________________
и определить следующий порядок общения с ребенком:
______________________________________________________________________
(указать дни, время и место общения с ребенком)
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
Данные родителя, проживающего с ребенком
______________________________________________________________________
______________________________________________________________________
(фамилия, имя, отчество (при его наличии), контактные данные, номер телефона,
электронная почта)
Согласен(а) на использования сведений, составляющих охраняемую Законом
Республики Казахстан "О персональных данных и их защите" тайну, содержащихся
в информационных системах.
"___" ____________ 20__года
подпись гражданина (ки)