"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 28 наурыздағы № 52/НҚ бұйрығына өзгерістер мен толықтыру енгізу туралы
Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің м.а. 2025 жылғы 23 сәуірдегі № 175/НҚ бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 2025 жылғы 24 сәуірде № 36014 болып тіркелді
БҰЙЫРАМЫН:
1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге мониторинг жүргізу қағидаларын бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Қорғаныс және аэроғарыш өнеркәсібі министрінің 2018 жылғы 28 наурыздағы № 52/НҚ бұйрығына (Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде № 17019 болып тіркелген) мынадай өзгерістер мен толықтыру енгізілсін:
көрсетілген бұйрықпен бекітілген "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілерінің және ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілерінің ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге мониторинг жүргізу қағидаларында:
2-тармақта:
3) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"3) осалдық – пайдаланылуы ақпараттандыру объектісі тұтастығының және (немесе) құпиялылығының және (немесе) қолжетімділігінің бұзылуына алып келуі мүмкін ақпараттандыру объектісінің кемшілігі;";
13) тармақша мынадай редакцияда жазылсын:
"ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылымның аса маңызды объектілері (бұдан әрі – АКИАМО) – жұмыс істеуінің бұзылуы немесе тоқтауы қолжетімділігі шектеулі дербес деректерді және заңмен қорғалатын құпия қамтылған өзге де мәліметтерді заңсыз жинауға және өңдеуге, әлеуметтік және (немесе) техногендік сипаттағы төтенше жағдайға немесе қорғаныс, қауіпсіздік, халықаралық қатынастар, экономика, шаруашылықтың жекелеген салалары үшін немесе тиісті аумақта тұратын халықтың тыныс-тіршілігі, оның ішінде: жылумен жабдықтау, электрмен жабдықтау, газбен жабдықтау, сумен жабдықтау, өнеркәсіп, денсаулық сақтау, байланыс, банк саласы, көлік, гидротехникалық құрылыстар, құқық қорғау қызметі, "электрондық үкімет" инфрақұрылымы үшін елеулі теріс салдарларға алып келетін ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілері;";
4-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"4. АҚҚМ объектілеріне:
мемлекеттік құпияларды құрайтын мәліметтерді қамтитын электрондық ақпараттық ресурстардан;
мемлекеттік құпияларға жататын, орындалуы қорғалған ақпараттық жүйелерден;
Қазақстан Республикасы Ұлттық Банкінің ЭҮ АО-мен интеграцияланбайтын ақпараттандыру объектілерінен басқа өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген, оның ішінде АКИАМО-ға жатқызылған ЭҮ АО жатады.";
5 және 6-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:

О внесении изменений и дополнений в приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 28 марта 2018 года № 52/НҚ "Об утверждении Правил проведения мониторинга обеспечения информационной безопасности объектов информатизации "электронного правительства" и критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры"
Приказ и.о. Министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан от 23 апреля 2025 года № 175/НҚ. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 24 апреля 2025 года № 36014
ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Внести в приказ Министра оборонной и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан 28 марта 2018 года № 52/НҚ "Об утверждении Правил проведения мониторинга обеспечения информационной безопасности объектов информатизации "электронного правительства" и критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры" (зарегистрирован в Реестре государственной регистрации нормативных правовых актов за № 17019), следующие изменения и дополнение:
в Правилах проведения мониторинга обеспечения информационной безопасности объектов информатизации "электронного правительства" и критически важных объектов информационно-коммуникационной инфраструктуры", утвержденных указанным приказом:
в пункте 2:
подпункт 3) изложить в следующей редакции:
"3) уязвимость – недостаток объекта информатизации, использование которого может привести к нарушению целостности и (или) конфиденциальности, и (или) доступности объекта информатизации;";
подпункт 13) изложить в следующей редакции:
"критически важные объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры (далее - КВОИКИ) – объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры, нарушение или прекращение функционирования которых приводит к незаконному сбору и обработке персональных данных ограниченного доступа и иных сведений, содержащих охраняемую законом тайну, чрезвычайной ситуации социального и (или) техногенного характера или к значительным негативным последствиям для обороны, безопасности, международных отношений, экономики, отдельных сфер хозяйства или для жизнедеятельности населения, проживающего на соответствующей территории, в том числе инфраструктуры: теплоснабжения, электроснабжения, газоснабжения, водоснабжения, промышленности, здравоохранения, связи, банковской сферы, транспорта, гидротехнических сооружений, правоохранительной деятельности, "электронного правительства";";
пункты 4, 5 и 6 изложить в следующей редакции:
"4. Объектами МОИБ являются введенные в промышленную эксплуатацию ОИ ЭП, в том числе отнесенные к КВОИКИ, за исключением:
электронных информационных ресурсов, содержащих сведения, составляющие государственные секреты;
информационных систем в защищенном исполнении, отнесенных к государственным секретам;
объектов информатизации Национального банка Республики Казахстан, не интегрируемых с ОИ ЭП.

"5. АҚҚМ мынадай нұсқалардың бірі бойынша жүргізіледі:
1) бір жұмыс түрі бойынша;
2) бірнеше жұмыс түрлері бойынша;
3) жұмыс түрлерінің толық құрамында.
6. АКИАМО-ға жатқызылған АҚҚМ Қазақстан Республикасы Ұлттық қауіпсіздік комитеті (бұдан әрі – ҚР ҰҚК) мен "МТҚ" АҚ арасындағы шарттық қатынастар негізінде жүзеге асырылады.";";
8-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"8. АҚҚМ объектісінің меншік иесі немесе иеленушісі АҚҚМ объектісінің өнеркәсіптік пайдалануға енгізілгені немесе пайдалану тоқтатылғаны туралы өнеркәсіптік пайдалануға енгізілген немесе пайдалану тоқтатылған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ресми хатпен "МТҚ" АҚ-ны хабардар етеді және осы Қағидаларға 1-қосымшаға сәйкес нысан бойынша ЭҮ АО туралы мәліметтерді қағаз және электронды түрде жолдайды (бұдан әрі – Мәліметтер).";
9, 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 және 17-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"9. "МТҚ" АҚ АҚҚМ бойынша жұмыстар жүргізу кестесін әзірлейді және оны ҚР ҰҚК-пен келіседі.
10. "МТҚ" АҚ АҚҚМ жүргізу кезінде келесілерді жүзеге асырады:
1) АҚ оқыс оқиғаларына ден қою мониторингі шеңберінде:
АҚҰҮО-ның АҚ оқиғаларын басқару жүйесіне жіберілуі қажет оқиғаларды тіркеу журналдарының тізбесін анықтау үшін АҚҚМ объектісін талдау;
АҚ оқиғаларын басқару жүйесінің агенттерін АҚҚМ объектісінің оқиғаларды тіркеу журналдарын жинау жүйесіне және, қажет болған жағдайда, АҚҚМ объектісінің меншік иесі немесе иеленушісінің өзге ақпараттық-коммуникациялық инфрақұрылым объектілеріне орнату;
АҚҰҮО-ның АҚ оқиғаларын басқару жүйесіне АҚҚМ объектісінің және оған жататын ақпаратты қорғау құралдарының оқиғаларды тіркеу журналдарын жинау, оларды АҚ оқиғалары мен АҚ оқыс оқиғаларын анықтау мақсатында өңдеу және талдау;
АҚҚМ объектілерінде анықталған АҚ оқиғалары немесе АҚ оқыс оқиғаларын бастапқы талдау;
АҚҚМ объектісінің АҚ қамтамасыз етуге жауапты тұлғаларын АҚ оқиғасы немесе АҚ оқыс оқиғасы анықталған сәттен бастап 30 минут ішінде анықталған АҚ оқиғасы немесе АҚ оқыс оқиғасы туралы деректер тізбесін осы Қағидаларға 7-қосымшаға сәйкес ұсына отырып хабардар ету;
АҚҚМ объектісінің меншік иесі мен иеленушісіне АҚ оқыс оқиғасының таралуын тоқтата тұру бойынша бастапқы ұсыныстар беру;
АҚ оқыс оқиғаларына ден қою шеңберінде қажет болған жағдайда, "МТҚ" АҚ қызметкерін АҚҚМ объектісі орналасқан жерге бағыттау (қажеттілікті ҚР ҰҚК немесе "МТҚ" АҚ дербес айқындайды);
АҚҚМ объектісінің меншік иесі немесе иеленушісі немесе оның уәкілетті тұлғасы АҚ оқыс оқиғасының себептері мен салдарын АҚ оқыс оқиғасы расталған сәттен бастап 72 сағат ішінде жоймаған жағдайда ҚР ҰҚК-ні хабардар ету;

5. МОИБ проводится по одному из следующих вариантов:
1) по одному виду работ;
2) по нескольким видам работ;
3) в полном составе видов работ.
6. МОИБ, отнесенных к КВОИКИ, осуществляется на основании договорных отношений между Комитетом национальной безопасности Республики Казахстан (далее – КНБ РК) и АО "ГТС";";
пункты 8 и 9 изложить в следующей редакции:
"8. Собственник или владелец объекта МОИБ уведомляет АО "ГТС" о вводе объекта МОИБ в промышленную эксплуатацию, либо о прекращении эксплуатации в течение 10 рабочих дней со дня ввода в промышленную эксплуатацию, либо прекращения эксплуатации официальным письмом и предоставляет в бумажном и электронном виде сведения об ОИ ЭП по форме, согласно приложению 1 к настоящим Правилам (далее – Сведения).
9. АО "ГТС" разрабатывает график проведения работ по МОИБ и согласовывает его с КНБ РК.";
пункты 10, 11, 12, 13, 14, 15, 16 и 17 изложить в следующей редакции:
"10. АО "ГТС" при проведении МОИБ осуществляет:
1) в рамках мониторинга реагирования на инциденты ИБ:
анализ объекта МОИБ на предмет определения перечня журналов регистрации событий, необходимых для передачи в систему управления событиями ИБ НКЦИБ;
установку агентов системы управления событиями ИБ на систему сбора журналов регистрации событий объекта МОИБ и, при необходимости, на иные объекты информационно-коммуникационной инфраструктуры собственника или владельца объекта МОИБ;
сбор в систему управления событиями ИБ НКЦИБ журналов регистрации событий объекта МОИБ и относящихся к нему средств защиты информации, их обработку и анализ с целью выявления событий ИБ и инцидентов ИБ;
первичный анализ событий ИБ или инцидентов ИБ, выявленных на объекте МОИБ;
уведомление ответственных лиц за обеспечение ИБ объекта МОИБ в течение 30 минут с момента выявления события ИБ или инцидента ИБ с предоставлением перечня данных о выявленном событии ИБ или инциденте ИБ согласно приложению 7 к настоящим Правилам;
выдачу первичных рекомендаций по приостановлению распространения инцидента ИБ собственнику или владельцу объекта МОИБ;
направление, при необходимости, к месту размещения объекта МОИБ работника АО "ГТС" в рамках реагирования на инцидент ИБ (необходимость определяется КНБ РК или АО "ГТС" самостоятельно);
уведомление КНБ РК при не устранении собственником или владельцем объекта МОИБ или уполномоченным им лицом причин и последствий инцидента ИБ в течение 72 часов с момента подтверждения инцидента ИБ;

2) қорғауды қамтамасыз ету мониторингі шеңберінде:
АҚҚМ бойынша жұмыстарды жүргізу кестесіне сәйкес АҚҚМ объектілерін осалдықтардың бар-жоғы мәніне зерттеп-қарау (бұдан әрі – осалдықтарға зерттеп-қарау):
"енуге тестілеу" режимінде - жылына 8 рет (4 негізгі, 4 бақылау);
"жаңартуларды бақылау және конфигурацияларды талдау" режимінде – жылына 2 рет (негізгі, бақылау);
бастапқы кодты талдау – жылына 4 рет (2 негізгі, 2 бақылау);
енуге "қолмен" тестілеу – жылына 2 рет (негізгі, бақылау);
енуге қолмен тестілеу кезінде АҚҚМ объектісі орналасқан жергілікті есептеу желісімен түйісетін жергілікті есептеу желісін (бар болған жағдайда) зерттеп-қарау;
АҚҚМ объектілерінің меншік иелері немесе иеленушілеріне осалдықтарға зерттеп-қарау бойынша жұмыстар аяқталғаннан кейін 10 жұмыс күні ішінде АҚҚМ объектілерін осалдықтарға зерттеп-қарау нәтижелерін және осалдықтарды жою бойынша ұсынымдар беру;
АҚҚМ объектілерінің меншік иесінің немесе иеленушісінің сұрау салуы бойынша осалдықтарға зерттеп-қарау шеңберінде анықталған АҚҚМ объектілерінің осалдықтарын жою мәселелері бойынша консультация беру;
3) қауіпсіз жұмыс істеуді қамтамасыз ету мониторингі шеңберінде:
АҚҚМ объектісін осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген ақпараттық қауіпсіздік жөніндегі техникалық құжаттама (бұдан әрі – АҚ жөніндегі ТҚ) талаптарының орындалуына АҚҚМ бойынша жұмыс жүргізу кестесіне сәйкес зерттеп-қарау;
АҚҚМ объектілерінің меншік иелеріне немесе иеленушілеріне АҚҚМ объектісін АҚ жөніндегі ТҚ талаптарының орындалуына зерттеп-қарау нәтижелерін және анықталған бұзушылықтарды жою бойынша ұсынымдарды зерттеп-қарау аяқталған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде ұсыну.
11. АҚҚМ объектісінің меншік иесі немесе иеленушісі "МТҚ" АҚ АҚҚМ бойынша жұмыстар жүргізуі үшін жағдайлар жасайды, оның ішінде:
"МТҚ" АҚ қызметкерлеріне АҚҚМ объектісіне, АҚҚМ объектісінің оқиғаларды тіркеу журналдарын жинау жүйесіне АҚҚМ объектісінің меншік иесі немесе иеленушісі қызметкерлері немесе уәкілетті тұлғаның сүйемелдеуімен физикалық қолжетімділік:
"МТҚ" АҚ қызметкерлері үшін АҚҚМ объектісіне тәулік бойы желілік қолжетімділікті қамтамасыз ете отырып тегін негізде екі жұмыс орны;
АҚҚМ объектісінің оқиғаларды тіркеу журналдарын жинау жүйесіне шектеусіз барлық операцияларды орындай алатындай "МТҚ" АҚ үшін желілік қолжетімділік;
АҚҚМ объектісінің меншік иесі немесе иеленушісі бекіткен, оның қолымен және мөрімен (бар болған жағдайда) расталған АҚ жөніндегі ТҚ-ға қолжетімділік;
фото және бейнетіркеу жүргізе отырып, АҚҚМ объектісінің серверлік және желілік жабдығына, телекоммуникация желісіне және АҚҚМ объектісіне арналған құжаттама мен ілеспе құжаттамаға, оның ішінде АҚҚМ объектісін сүйемелдеу және техникалық қолдау шарттарына физикалық қолжетімділік.

2) в рамках мониторинга обеспечения защиты:
обследование объектов МОИБ на предмет наличия уязвимостей (далее – обследование на уязвимости) согласно графику проведения работ по МОИБ:
в режиме "тестирование на проникновение" – 8 раз в год (4 основных, 4 контрольных);
в режиме "контроль обновлений и анализ конфигураций" – 2 раза в год (основное, контрольное);
анализ исходного кода – 4 раза в год (2 основных, 2 контрольных);
"ручное" тестирование на проникновение – 2 раза в год (основное, контрольное);
при проведении ручного тестирования на проникновение обследование локальной вычислительной сети (при ее наличии), имеющей сопряжение с локальной вычислительной сетью, в которой размещен объект МОИБ;
предоставление результатов обследования на уязвимости и рекомендаций по устранению уязвимостей объектов МОИБ собственникам или владельцам объектов МОИБ в течение 10 рабочих дней после завершения работ по обследованию на уязвимости;
по запросу собственника или владельца объектов МОИБ консультирование по вопросам устранения уязвимостей объектов МОИБ, выявленных в рамках обследования на уязвимости;
3) в рамках мониторинга обеспечения безопасного функционирования:
обследование объекта МОИБ на предмет исполнения требований технической документации по информационной безопасности (далее – ТД по ИБ), приведенной в приложении 3 к настоящим Правилам, согласно графику проведения работ по МОИБ;
предоставление собственникам или владельцам объектов МОИБ результатов обследования объекта МОИБ на предмет исполнения требований ТД по ИБ и рекомендаций по устранению выявленных нарушений в течение 10 рабочих дней со дня завершения обследования.
11. Собственник или владелец объекта МОИБ обеспечивает условия для проведения АО "ГТС" работ по МОИБ, включая:
физический доступ работникам АО "ГТС" к объекту МОИБ, к системе сбора журналов регистрации событий объекта МОИБ в сопровождении работников собственника или владельца объекта МОИБ или уполномоченного им лица;
два рабочих места для работников АО "ГТС" с предоставлением круглосуточного сетевого доступа к объекту МОИБ на безвозмездной основе;
сетевой доступ для АО "ГТС" к системе сбора журналов регистрации событий объекта МОИБ с правами на исполнение всех без исключения операций;
доступ к ТД по ИБ, утвержденной собственником или владельцем объекта МОИБ, заверенной его подписью и печатью (при наличии);
физический доступ к серверному и сетевому оборудованию, сети телекоммуникаций объекта МОИБ с проведением фото и видео фиксации и к документации на объект МОИБ и сопутствующей документации, в том числе к договорам на сопровождение и техническую поддержку объекта МОИБ.

12. "МТҚ" АҚ АҚ оқыс оқиғаларына ден қою мониторингін жүргізген кезде АҚҚМ объектінің меншік иесі немесе иеленушісі немесе оған АҚЖО қызметтерін көрсететін тұлға:
АҚҚМ объектісі оқиғаларының және оған қатысты ақпаратты қорғау құралдарының журналдануын осы Қағидаларға 4-қосымшада келтірілген ЭҮ АО оқиғаларын тіркеу журналдары жазбаларының үлгілері мен түрлеріне сәйкес ұйымдастырады;
АҚҚМ объектісі жұмыс істейтін телекоммуникация желісінің шеңберінде оқиғаларды тіркеу журналдарын жинау жүйесін ұйымдастырады;
АҚҚМ объектісінің және оған қатысты ақпаратты қорғау құралдарының оқиғаларды тіркеу журналдарын АҚҚМ объектісінің оқиғаларды тіркеу журналдарын жинау жүйесіне беруді ұйымдастырады;
АҚҚМ объектісі оқиғаларының журналдануына өзгерістер енгізу бойынша жоспарланған жұмыстар туралы өзгерістер енгізгенге дейін 5 жұмыс күн бұрын "МТҚ" АҚ-ны хабардар етеді. Хабарламаға оқиғаларды тіркеу журналдарының өзгертілетін үлгілері және олардың сипаттамасы қоса беріледі;
оқиғаларды тіркеу журналдарын АҚҚМ объектісінің оқиғаларды тіркеу журналдарын жинау жүйесінен АҚҰҮО АҚ оқиғаларын басқару жүйесіне жіберу үшін, "МТҚ" АҚ-мен келісілген жағдайларды қамтамасыз етеді;
АҚҚМ объектісінде АҚ оқыс оқиғасы өз бетінше анықталған кезде, АҚ оқыс оқиғасы расталған сәттен бастап 15 минут ішінде "МТҚ" АҚ-ны хабардар етеді және АҚ оқыс оқиғасы расталған сәттен бастап 72 сағат ішінде "МТҚ" АҚ-ға АҚ оқыс оқиғасын жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпаратты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жібереді;
"МТҚ" АҚ АҚ оқиғасы немесе АҚ оқыс оқиғасы туралы хабардар еткен кезде, "МТҚ" АҚ-ға хабарлама сәтітен бастап 72 сағат ішінде:
АҚ оқиғасы расталған кезде - АҚ оқиғасын талдау нәтижелері туралы ақпаратты;
АҚ оқыс оқиғасы расталған кезде - АҚ оқыс оқиғасын жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпаратты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жолдайды.
13. АҚҚМ объектілерінің меншік иесі немесе иеленушісі "МТҚ" АҚ қорғауды қамтамасыз ету мониторингін жүргізу кезінде:
АҚҚМ объектісінің осалдықтарын табуға зерттеп-қарау нәтижелерін алған күннен жиырма күнтізбелік күн ішінде "МТҚ" АҚ-ға осалдықтарды жою үшін қабылданған шаралар туралы ақпаратты жолдайды;
АҚҚМ объектісінде осалдықды өз бетінше анықтаған жағдайда, осалдық анықталған сәттен бастап 24 сағат ішінде ЭҮ АО осалдығы туралы деректер тізбесін осы Қағидаларға 5-қосымша нысаны бойынша "МТҚ" АҚ-ға жолдайды;
АҚҚМ объектісінің осалдығын жоймаған кезде осалдыққа санаттардың бірін (өндірістік қажеттілік, нөлдік күннің осалдығы, жалған іске қосу) бере алады және осы Қағидаларға 6-қосымшаға сәйкес осалдықты жоймау себептерінің санаттарын және жоймау себебінің негіздемесін "МТҚ" АҚ-ға ұсынады.

12. При проведении АО "ГТС" мониторинга реагирования на инциденты ИБ собственник или владелец объекта МОИБ или лицо, оказывающее ему услуги ОЦИБ:
организует журналирование событий объекта МОИБ и относящихся к нему средств защиты информации, в соответствии с форматами и типами записей журналов регистрации событий ОИ ЭП, приведенными в приложении 4 к настоящим Правилам;
организует систему сбора журналов регистрации событий в контуре телекоммуникационной сети, в котором функционирует объект МОИБ;
организует передачу журналов регистрации событий объекта МОИБ и относящихся к нему средств защиты информации, в систему сбора журналов регистрации событий объекта МОИБ;
уведомляет АО "ГТС" о планируемых работах по внесению изменений в журналирование событий объекта МОИБ за 5 рабочих дней до внесения изменений. К уведомлению прикладываются образцы изменяемых журналов регистрации событий и их описание;
обеспечивает условия, согласованные с АО "ГТС", для передачи журналов регистрации событий объекта МОИБ из системы сбора журналов регистрации событий объекта МОИБ в систему управления событиями ИБ НКЦИБ;
при самостоятельном обнаружении инцидента ИБ на объекте МОИБ, уведомляет АО "ГТС" в течение 15 минут с момента подтверждения инцидента ИБ и направляет в АО "ГТС" информацию о принятых мерах по устранению инцидента ИБ в течение 72 часов с момента его подтверждения, в соответствии с Приложением 2 к настоящим Правилам;
в случае уведомления АО "ГТС" о событии ИБ или инциденте ИБ, в течение 72 часов с момента уведомления направляет в АО "ГТС":
при подтверждении события ИБ - результаты анализа события ИБ;
при подтверждении инцидента ИБ - информацию о принятых мерах по устранению инцидента ИБ в соответствии с Приложением 2 к настоящим Правилам.
13. При проведении АО "ГТС" мониторинга обеспечения защиты собственник или владелец объектов МОИБ:
в течение двадцати календарных дней со дня получения результатов обследования на наличие уязвимостей направляет в АО "ГТС" информацию о принятых мерах для устранения уязвимостей объекта МОИБ;
при самостоятельном обнаружении уязвимости объекта МОИБ, предоставляет в АО "ГТС" перечень данных об уязвимости ОИ ЭП по форме согласно приложению 5 к настоящим Правилам в течение 24 часов с момента выявления уязвимости;
при неустранении уязвимости объекта МОИБ может присвоить уязвимости одну из категорий (производственная необходимость, уязвимость нулевого дня, ложное срабатывание) и предоставляет в АО "ГТС" категории причин неустранения уязвимости и обоснование причины неустранения согласно приложению 6 к настоящим Правилам.

14. АҚҚМ объектісінің меншік иесі немесе иеленушісі "МТҚ" АҚ қауіпсіз жұмыс істеуді қамтамасыз ету мониторингін жүргізген кезде:
АҚҚМ объектісін АҚ жөніндегі ТҚ талаптарының орындалуына зерттеп-қарау бойынша жұмыстарды жүргізу туралы хабарламаны алған күннен бастап 10 жұмыс күні ішінде "МТҚ" АҚ-ға АҚҚМ объектісінің меншік иесі немесе иеленушісі бекіткен, оның қолымен және мөрімен (бар болған жағдайда) куәландырылған осы Қағидаларға 3-қосымшада келтірілген АҚ жөніндегі ТҚ көшірмелерін ұсынады;
АҚҚМ объектісін АҚ жөніндегі ТҚ талаптарының орындалуына зерттеп-қарау нәтижелерін алған күннен бастап бір ай ішінде "МТҚ" АҚ-ға АҚ жөніндегі ТҚ талаптарының анықталған бұзушылықтары бойынша қабылданған шаралар туралы ақпаратты ұсынады.
15. "МТҚ" АҚ АҚҚМ объектілер тізбесін қалыптастыру мақсатында, АҚҚМ объектілерінің меншік иелеріне немесе иеленушілеріне Мәліметтерді ұсыну туралы сұраныс жолдайды. АҚҚМ объектісінің меншік иесі немесе иеленушісі "МТҚ" АҚ-дан сұраныс алған сәттен 10 жұмыс күні ішінде Мәліметтерді электрондық формада "МТҚ" АҚ-ға ұсынады.
16. АҚҚМ объектісінің АҚ-ны қамтамасыз етуге жауапты тұлғасының байланыс деректері өзгерген жағдайда, АҚҚМ меншік иесі немесе иеленушісі аталған өзгеріс сәтінен бастап 48 сағат ішінде "МТҚ" АҚ-ға өзекті байланыс деректерін жолдайды.
17. "МТҚ" АҚ тоқсан сайын ҚР ҰҚК-ға анықталған АҚ оқиғалары, АҚ оқыс оқиғалары, ЭҮ АО-ның осалдықтары, ЭҮ АО өзгерістері және АҚ жөніндегі ТҚ талаптарының анықталған бұзушылықтары бойынша жиынтық ақпаратты, сондай-ақ АҚҚМ меншік иелері мен иеленушілері қабылдаған шаралар туралы деректерді жолдайды.";
19 және 20-тармақтар мынадай редакцияда жазылсын:
"19. ЭҮ АО-ға жатпайтын АКИАМО-ның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз ету мониторингі АКИАМО иесінің АҚ бойынша өз бөлімшесімен немесе Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексінің 683-бабына сәйкес үшінші тұлғалардың қызметтерін сатып алу жолымен жүзеге асырылады.
20. АКИАМО меншік иесі немесе иеленушісі Заңның 7-1-бабы 3) тармақшасына сәйкес ақпараттық қауіпсіздікті қамтамасыз ету саласындағы уәкілетті органмен бекітілетін АКИАМО тізбесіне енгізілу күнінен бастап тоқсан күнтізбелік күн ішінде АКИАМО-ның АҚ-ны қамтамасыз ету мониторингі жүйесін (бұдан әрі – АҚ ҚМЖ) АҚЖО-ның техникалық құралдарына қосуды қамтамасыз етеді, сондай-ақ АКИАМО-ның АҚ бойынша жауапты тұлғасын анықтайды.";
22-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"22. АКИАМО АҚ ҚМЖ-сы АҚЖО-ның техникалық құралдарына қосылғаннан кейін, АҚЖО-ның АҚ ҚМЖ-сы АҚ оқыс оқиғасын анықтаған жағдайда, АҚЖО АҚ оқыс оқиғасы расталған сәттен бастап 15 минут ішінде, "МТҚ" АҚ-ны және АКИАМО-ның АҚ бойынша жауапты тұлғасына хабарлау арқылы АКИАМО меншік иесін немесе иеленушісін хабардар етеді. АҚЖО "МТҚ" АҚ-ға АҚ оқыс оқиғасы расталған сәттен бастап 72 сағат ішінде АҚ оқыс оқиғасын жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпаратты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жолдайды.";
24-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:

14. При проведении АО "ГТС" мониторинга обеспечения безопасного функционирования собственник или владелец объекта МОИБ:
в течение 10 рабочих дней со дня получения уведомления о проведении работ по обследованию объекта МОИБ на предмет исполнения требований ТД по ИБ предоставляет в АО "ГТС" копии ТД по ИБ, утвержденной собственником или владельцем объекта МОИБ, заверенной его подписью и печатью (при наличии), приведенной в приложении 3 к настоящим Правилам;
в течение одного месяца со дня получения результатов обследования объекта МОИБ на предмет исполнения требований ТД по ИБ предоставляет в АО "ГТС" информацию о мерах, принятых по выявленным нарушениям требований ТД по ИБ.
15. АО "ГТС" направляет запрос собственникам или владельцам объектов МОИБ о предоставлении Сведений с целью формирования перечня объектов МОИБ. Собственник или владелец объекта МОИБ в течение 10 рабочих дней с момента получения запроса от АО "ГТС" предоставляет в АО "ГТС" Сведения в электронной форме.
16. Собственник или владелец объекта МОИБ при изменении контактных данных лица, ответственного за обеспечение ИБ объекта МОИБ, в течение 48 часов с момента данного изменения направляет в АО "ГТС" актуальные контактные данные.
17. АО "ГТС" ежеквартально направляет в КНБ РК сводную информацию по выявленным событиям ИБ, инцидентам ИБ, уязвимостям ОИ ЭП, изменениям ОИ ЭП и выявленным нарушениям требований ТД по ИБ, а также сведения о принятых собственниками или владельцами объектов МОИБ мерах.";
пункты 19 и 20 изложить в следующей редакции:
"19. Мониторинг обеспечения информационной безопасности КВОИКИ, не относящихся к ОИ ЭП, осуществляется собственным подразделением по ИБ владельца КВОИКИ или путем приобретения услуг третьих лиц в соответствии со статьей 683 Гражданского кодекса Республики Казахстан.
20. Собственник или владелец КВОИКИ обеспечивает подключение системы мониторинга обеспечения ИБ (далее – СМО ИБ) КВОИКИ к техническим средствам ОЦИБ, а также определяет ответственного по ИБ КВОИКИ в течение девяноста календарных дней со дня включения в перечень КВОИКИ, утверждаемый уполномоченным органом в сфере обеспечения информационной безопасности";
пункт 22 изложить в следующей редакции:
"22. После подключения СМО ИБ КВОИКИ к техническим средствам ОЦИБ, при выявлении СМО ИБ ОЦИБ инцидента ИБ, ОЦИБ в течение 15 минут с момента подтверждения инцидента ИБ уведомляет АО "ГТС" и собственника или владельца КВОИКИ путем оповещения ответственного по ИБ КВОИКИ. ОЦИБ в течение 72 часов с момента подтверждения инцидента ИБ направляет в АО "ГТС" информацию о принятых мерах по устранению инцидента ИБ в соответствии с Приложением 2 к настоящим Правилам.";
пункт 24 изложить в следующей редакции:

"24. АКИАМО-ның АҚ бөлімшесі АҚ оқыс оқиғасын өзі дербес анықтаған жағдайда, АКИАМО-ның АҚ бойынша жауапты тұлғасы АҚ оқыс оқиғасы расталған сәттен бастап 15 минут ішінде "МТҚ" АҚ мен АҚЖО-ны хабардар етеді. АҚЖО "МТҚ" АҚ-ға АҚ оқыс оқиғасы расталған сәттен бастап 72 сағат ішінде АҚ оқыс оқиғасын жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпаратты осы Қағидаларға 2-қосымшаға сәйкес жолдайды.
АҚЖО қызметтерін көрсететін тұлға болмаған жағдайда, "МТҚ" АҚ-ға АҚ оқыс оқиғасын жою бойынша қабылданған шаралар туралы ақпаратты АКИАМО-ның АҚ бойынша бөлімшесі жолдайды".
көрсетілген бұйрыққа 1-қосымша осы бұйрыққа 1-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектілері туралы мәліметтерге 1 және 2-қосымшалар алып тасталсын;
көрсетілген бұйрыққа 2-қосымша осы бұйрыққа 2-қосымшаға сәйкес жаңа редакцияда жазылсын;
осы бұйрыққа 3-қосымшаға сәйкес 7-қосымшамен толықтырылсын.
2. Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Ақпараттық қауіпсіздік комитеті Қазақстан Республикасының заңнамасында белгіленген тәртіппен:
1) осы бұйрықты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде мемлекеттік тіркеуді;
2) осы бұйрықты ресми жарияланғаннан кейін Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің интернет-ресурсында орналастыруды;
3) осы бұйрық мемлекеттік тіркелгеннен кейін он жұмыс күні ішінде Қазақстан Республикасы Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі министрлігінің Заң департаментіне осы тармақтың 1) және 2) тармақшаларында көзделген іс-шаралардың орындалуы туралы мәліметтерді ұсынуды қамтамасыз етсін.
3. Осы бұйрықтың орындалуын бақылау жетекшілік ететін Қазақстан Республикасының Цифрлық даму, инновациялар және аэроғарыш өнеркәсібі вице-министріне жүктелсін.
4. Осы бұйрық алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
К. Тулеушин
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 23 сәуірдегі
№ 175/НҚ бұйрығына
1 қосымша
"Электрондық үкіметтің"
ақпараттандыру объектілерінің
және ақпараттық-
коммуникациялық
инфрақұрылымның аса маңызды
объектілерінің ақпараттық
қауіпсіздігін қамтамасыз
етуге мониторинг
жүргізу қағидаларына
1-қосымша
Нысан
"Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісі туралы мәліметтер

"24. В случае самостоятельного выявления инцидента ИБ подразделением по ИБ КВОИКИ, ответственный по ИБ КВОИКИ в течение 15 минут с момента подтверждения инцидента ИБ уведомляет АО "ГТС" и ОЦИБ. ОЦИБ в течение 72 часов с момента подтверждения инцидента ИБ направляет в АО "ГТС" информацию о принятых мерах по устранению инцидента ИБ в соответствии с Приложением 2 к настоящим Правилам. В случае отсутствия лица, оказывающего услуги ОЦИБ, информацию о принятых мерах по устранению инцидента ИБ в АО "ГТС" направляет подразделение по ИБ КВОИКИ.";
приложение 1 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 1 к настоящему приказу;
приложения 1 и 2 к Сведениям об объекте информатизации "электронного правительства" исключить;
приложение 2 к указанному приказу изложить в новой редакции согласно приложению 2 к настоящему приказу;
дополнить приложением 7 согласно приложению 3 к настоящему приказу.
2. Комитету по информационной безопасности Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего приказа в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего приказа на интернет-ресурсе Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан после его официального опубликования;
3) в течение десяти рабочих дней после государственной регистрации настоящего приказа представление в Юридический департамент Министерства цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан сведений об исполнении мероприятий, предусмотренных подпунктами 1) и 2) настоящего пункта.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на курирующего вице-министра цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Республики Казахстан.
4. Настоящий приказ вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
исполняющий обязанности
Министра цифрового развития, инноваций
и аэрокосмической промышленности
Республики Казахстан
К. Тулеушин
Приложение 1 к приказу
исполняющий обязанности
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 23 апреля 2025 года
№ 175/НҚ
Приложение 1
к Правилам проведения
мониторинга обеспечения
информационной безопасности
объектов информатизации
"электронного правительства"
и критически важных объектов
информационно-коммуникационной
инфраструктуры
Форма
Сведения об объекте информатизации "электронного правительства"

1. "Электрондық үкіметтің" ақпараттандыру объектісінің (бұдан әрі - ЭҮ АО) ресми атауы.
2. ЭҮ АО меншік иесі.
3. ЭҮ АО иеленушісі (бар болған жағдайда).
4. ЭҮ АО нақты орналасқан жері (көше, қала, облыс).
5. ЭҮ АО-ны қолдап отыруды және (немесе) жүйелік-техникалық қызмет көрсетуді жүзеге асыратын ұйым (толық байланыс деректерін көрсете отырып).
6. Ақпараттандыру объектілерінің сыныптауышына сәйкес маңыздылық деңгей: жоғары, орташа, төмен.
7. ЭҮ АО-ның мемлекеттік органдардың бірыңғай көліктік ортасына қосылуының болуы және байланыс арнасының өткізу қабілеті туралы ақпарат.
8. ЭҮ АО-ның Интернетке қосылуының болуы және байланыс арнасының өткізу қабілеті туралы ақпарат.
9. ЭҮ АО меншік иесі немесе иеленушісі бекіткен және оның қолымен және мөрімен (бар болған жағдайда) куәландырылған ЭҮ АО-ның логикалық және физикалық архитектуралық схемалары.
10. Жүйенің атауын және жүйе жұмыс істейтін жергілікті желінің шеңберін көрсете отырып, оқиғаларды тіркеу журналдарын жинау жүйесінің болуы туралы ақпарат.
11. АҚЖО немесе ЭҮ АО-ның ақпараттық қауіпсіздігін қамтамасыз етуге жауапты тұлғаның байланыс деректері.
12. ЭҮ АО техникалық және бағдарламалық құралдары, оның ішінде IP-мекенжайларын, домендік аттарды (бар болған жағдайда), техникалық және бағдарламалық құралдың мақсатын және IP-мекенжай жататын нұсқасын (бар болған жағдайда) көрсете отырып, ЭҮ АО-ға жататын резервтік техникалық және бағдарламалық құралдар мен ақпаратты қорғау құралдары туралы мәліметтер.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 23 сәуірдегі
№ 175/НҚ бұйрығына
2 қосымша
"Электрондық үкіметтің"
ақпараттандыру объектілерінің
және ақпараттық-
коммуникациялық
инфрақұрылымның аса маңызды
объектілерінің ақпараттық
қауіпсіздігін қамтамасыз
етуге мониторинг
жүргізу қағидаларына
2-қосымша
нысан
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы туралы деректер тізбесі
АҚ оқыс оқиғасы тіркелген күні
АҚ оқыс оқиғасының маңыздылық деңгейі*
Жоғары (4);
Орташа (3);
Төмен (2);
Анықталмаған (1).
АҚ оқыс оқиғасының түрі
Қызмет көрсетуден бас тарту (DoS, DDoS);
Рұқсатсыз қол жеткізу және қамтылымды түрлендіру;
Ботнет;
Вирустық шабуыл;
Шифрлаушы;
Осалдықты пайдалану;
Аутентификация/авторизация құралдарының жария етілуі;
Фишинг;
Спам;
Басқа.
Ауқымы
Жеке;
Жаппай.
Егжей-тегжейліліктер
Туындау күні мен уақыты;
Растау күні мен уақыты;
Қайта / жаңа;
Жария ету индикаторы (IOC).
Белгісі
Жарамды;
Әрекет;
Күдік;
Шеңбер
Ішкі шеңбердің жергілікті желісі;
Сыртқы шеңбердің жергілікті желісі.
АҚ оқыс оқиғасының сипаты
Салдары
Салдары жоқ;
Жұмысқа қабілеттілігінің бұзылуы;
Тұтастығының бұзылуы;
Ақпараттың құпиялылық режимінің бұзылуы
Зиян келтірілген объект
АҚ оқыс оқиғасын жою үшін қолданылған әрекеттер
Ескертпе
Ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасының маңыздылық деңгейлері
Маңыздылық деңгей
Белгілері
АҚ оқыс оқиғаларының үлгілері
Жоғары (4)
Қызметтерді ұсыну/жұмыстарды орындау мүмкінсіздігіне және (немесе) маңызды* деректердің жоғалуына/түрлендіруге және (немесе) маңызды* деректерді өңдейтін ақпараттандыру объектісінің құпиялылығының бұзылуына әкеп соғатын АҚ оқыс оқиғалары.
- Рұқсатсыз қол жеткізу
- Осалдықты пайдалану
- Шифрлаушы
- Зиянды БҚ
- Қызмет көрсетуден бас тарту (DoS/ DDoS шабуылы)
Және т. б.
Орташа (3)
Қызметтер көрсетуді/жұмыстарды орындауды елеулі шектеуге және (немесе) маңызды болып табылмайтын деректерді жоғалтуға/түрлендіруге және (немесе) маңызды болып табылмайтын деректерді өңдейтін ақпараттандыру объектісінің құпиялылығын бұзуға әкелетін АҚ оқыс оқиғалары*.
- Рұқсатсыз қол жеткізу
- Шифрлаушы
- Зиянды БҚ
- Қызмет көрсетуден бас тарту (DoS/DDoS шабуылы)
- Осалдықты пайдалану
- Және т. б.
Төмен (2)
Қызмет көрсетуге/жұмыстарды орындауға әсер етпейтін АҚ оқыс оқиғалары.
- Зиянды БҚ
- Қызмет көрсетуден бас тарту (DoS /DdoS шабуылы)
- Осалдықты пайдалану
- Спам
- Фишингтік шабуыл
- Және т. б.
Анықталмаған (1)**
АҚ оқыс оқиғасының қызмет көрсетуге әсері анықталмаған
Сипатқа ие емес / күдікті белсенділік
Ескертпе:
* Маңызды деректерге Қазақстан Республикасының заңнамасымен қорғалатын және/немесе ақпараттандыру объектісінің меншік иесі/иеленушісі маңыздыларға жатқызған деректер жатады.
** АҚ оқыс оқиғасы расталған сәттен бастап 48 сағат ішінде деңгейді қайта қарау қажет.
Қазақстан Республикасының
Цифрлық даму, инновациялар
және аэроғарыш өнеркәсібі
министрінің міндетін атқарушы
2025 жылғы 23 сәуірдегі
№ 175/НҚ Бұйрыққа
3- қосымша
"Электрондық үкіметтің"
ақпараттандыру объектілерінің
және ақпараттық-
коммуникациялық
инфрақұрылымның аса маңызды
объектілерінің ақпараттық
қауіпсіздігін қамтамасыз
етуге мониторинг
жүргізу қағидаларына
7-қосымша
Нысан
Анықталған ақпараттық қауіпсіздік оқиғасы немесе ақпараттық қауіпсіздіктің оқыс оқиғасы туралы деректер тізбесі
АҚ оқиғасы/АҚ оқыс
оқиғасы тіркелген күні
Егжей-тегжейліліктер
Анықтау күні мен уақыты;
Шығу орнының IP-мекенжайы;
Нысананың IP-мекенжайы (ОТЖ-да ақпарат болған жағдайда);
Құрылғының атауы / Компьютердің аты;
АҚ оқиғасының/АҚ оқыс оқиғасының атауы;
Файл жолы / Сұрау салу (ОТЖ-да ақпарат болған жағдайда);
Серверден жауап коды (ОТЖ-да ақпарат болған жағдайда);
АҚҚ-да әрекет ету саны (ОТЖ-да ақпарат болған жағдайда);
Дереккөз-ұйым (ОТЖ-да ақпарат болған жағдайда);
Алғашқы тіркеу/қайта тіркеу;
АҚ оқиғасының/АҚ оқыс оқиғасының сипаты
ОТЖ-да қосымша ақпарат болған жағдайда
ЭҮ АО иесі немесе иеленушісі
АҚ оқиғасы/АҚ оқыс
оқиғасы анықталған объект
Ескертпе

1. Официальное наименование объекта информатизации "электронного правительства" (далее - ОИ ЭП).
2. Собственник ОИ ЭП.
3. Владелец ОИ ЭП (при наличии).
4. Физическое месторасположение ОИ ЭП (улица, город, область).
5. Организация, осуществляющая сопровождение и (или) системно-техническое обслуживание ОИ ЭП (с указанием полных контактных данных).
6. Уровень критичности согласно классификатору объектов информатизации: высокий, средний, низкий.
7. Информация о наличии подключения ОИ ЭП к Единой транспортной среде государственных органов и пропускной способности канала связи.
8. Информация о наличии подключения ОИ ЭП к Интернету и пропускной способности канала связи.
9. Логическая и физическая архитектурные схемы ОИ ЭП, утвержденные собственником или владельцем ОИ ЭП и заверенные его подписью и печатью (при наличии).
10. Информация о наличии системы сбора журналов регистрации событий с указанием наименования системы и контура локальной сети, в котором функционирует система.
11. Контактные данные ОЦИБ или лица, ответственного за обеспечение информационной безопасности ОИ ЭП.
12. Сведения о технических и программных средствах ОИ ЭП, в том числе, резервных технических и программных средствах и средствах защиты информации, относящихся к ОИ ЭП, с указанием IP-адресов, доменных имен (при наличии), назначения технического и программного средства и версии (при наличии), к которому относится IP-адрес.
Приложение 2 к приказу
исполняющий обязанности
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 23 апреля 2025 года
№ 175/НҚ
Приложение 2
к Правилам проведения
мониторинга обеспечения
информационной безопасности
объектов информатизации
"электронного правительства"
и критически важных объектов
информационно-коммуникационной
инфраструктуры
Форма
Перечень данных об инциденте информационной безопасности
Дата регистрации инцидента ИБ
Уровень критичности инцидента ИБ*
Высокий (4);
Средний (3);
Низкий (2);
Не определено (1).
Тип инцидента ИБ
Отказ в облуживании (DoS, DDoS);
Несанкционированный доступ и модификация содержания;
Ботнет;
Вирусная атака;
Шифровальщик;
Эксплуатация уязвимости;
Компрометация средств
аутентификации/авторизации;
Фишинг;
Спам;
Другой.
Масштабность
Единичный;
Массовый.
Детали
Дата и время возникновения;
Дата и время подтверждения;
Повторный/новый;
Индикатор компрометации (IOC).
Признак
Действительный;
Попытка;
Подозрение;
Контур
Локальная сеть внутреннего контура;
Локальная сеть внешнего контура.
Описание инцидента ИБ
Последствие
Без последствий;
Нарушение работоспособности;
Нарушение целостности;
Нарушение режима конфиденциальности информации.
Объект, которому нанесен ущерб
Действия, предпринятые для устранения инцидента ИБ
Примечание
Уровни критичности инцидента информационной безопасности
Уровень критичности
Признаки
Примеры инцидентов ИБ
Высокий (4)
Инциденты ИБ, которые приводят к невозможности предоставления услуг/выполнения работ, и (или) потере/модификации критичных* данных, и (или) нарушению конфиденциальности объекта информатизации, обрабатывающего критичные* данные.
- Несанкционированный доступ
- Эксплуатация уязвимости
- Шифровальщик
- Вредоносное ПО
- Отказ в обслуживании
(DoS/DDoS-атака)
И т.д.
Средний (3)
Инциденты ИБ, которые приводят к существенному ограничению предоставления услуг/выполнения работ, и (или) потере/модификации данных, не являющихся критичными*, и (или) нарушению конфиденциальности объекта информатизации, обрабатывающего данные, не являющихся критичными*.
- Несанкционированный доступ
- Шифровальщик
- Вредоносное ПО
- Отказ в обслуживании
(DoS/DDoS-атака)
- Эксплуатация уязвимости
И т.д.
Низкий (2)
Инциденты ИБ, не влияющие на предоставление услуги/выполнение работ.
- Вредоносное ПО
- Отказ в обслуживании (DoS/DdoS-атака)
- Эксплуатация уязвимости
- Спам
- Фишинговая атака
И т.д.
Не определено (1)**
Влияние инцидента ИБ на предоставление услуг не определено
Нехарактерная/подозрительная активность
Примечание:
* К критичным данным относятся данные, защищаемые законодательством Республики Казахстан и/или отнесенные к критичным владельцем/собственником объекта информатизации.
**Уровень необходимо пересмотреть в течение 48 часов с момента подтверждения инцидента ИБ.
Приложение 3 к приказу
исполняющий обязанности
Министра цифрового развития,
инноваций и аэрокосмической
промышленности
Республики Казахстан
от 23 апреля 2025 года
№ 175/НҚ
Приложение 7
к Правилам проведения
мониторинга обеспечения
информационной безопасности
объектов информатизации
"электронного правительства"
и критически важных объектов
информационно-коммуникационной
инфраструктуры
Форма
Перечень данных о выявленном событии информационной безопасности или инциденте информационной безопасности
Дата регистрации события
ИБ/инцидента ИБ
Детали
Дата и время обнаружения;
IP-адрес источника;
IP-адрес назначения (при наличии информации в ЖРС);
Наименование устройства/Имя компьютера;
Наименование события ИБ/инцидента ИБ;
Путь файла/Запрос (при наличии информации в ЖРС);
Код ответа от сервера (при наличии информации в ЖРС);
Количество сработок на СЗИ (при наличии информации в ЖРС);
Организация-источник (при наличии информации в ЖРС);
Первичное фиксирование/повторное фиксирование;
Описание события ИБ/инцидента ИБ
В случае наличия дополнительной информации в ЖРС
Собственник или владелец ОИ ЭП
Объект, на котором выявлено событие ИБ/инцидент ИБ
Примечание