Ұлытау облысында қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудің түрлері мен тәртібі, сондай-ақ оларға ақшалай сыйақының мөлшерін айқындау туралы
Ұлытау облысының әкімдігінің 2025 жылғы 15 мамырдағы № 41/01 қаулысы. Ұлытау облысының Әділет департаментінде 2025 жылғы 16 мамырда № 197-20 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының "Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтардың қатысуы туралы" Заңының 3-бабы 3-тармағының 3) тармақшасына сәйкес, Ұлытау облысының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Ұлытау облысында қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудің түрлері мен тәртібі, сондай-ақ оларға ақшалай сыйақының мөлшері осы қаулының қосымшасына сәйкес айқындалсын.
2. Осы қаулының орындалуын бақылау облыс әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
3. Осы қаулы оның алғашқы ресми жарияланған күнінен кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Ұлытау облысының әкімі Д. Рыспеков
Ұлытау облысы әкімдігінің
2025 жылғы 15 мамырдағы
№ 41/01
қаулысына қосымша
Ұлытау облысында қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудің түрлері мен тәртібі, сондай-ақ оларға ақшалай сыйақының мөлшері
1. Көтермелеудің түрлері
1. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеудің түрлері мыналар:
1) алғыс жариялау;
2) грамотамен марапаттау;
3) ақшалай сыйлықақы беру.
2. Көтермелеудің тәртібі
2. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеу мәселелері Ұлытау облысының Полиция департаментінің ұсынысы бойынша Ұлытау облысының әкімдігі құратын комиссиясымен қаралады (бұдан әрі – Комиссия).
3. Комиссия 10 адамнан тұрады. Комиссия құрамына Ұлытау облыстық мәслихатының, Ұлытау облысы әкімдігінің және Ұлытау облысының полиция департаментінің өкілдері кіреді.
Комиссияның төрағасы – құқық қорғау органдарымен өзара іс-қимыл жетекшілік ететін облыс әкімінің орынбасары.
4. Ұлытау облысының Полиция департаменті қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қатысатын азаматтарды көтермелеу бойынша материалдардын жинақтап, тоқсанына бір рет Комиссияның қарауына енгізеді.
5. Комиссия ұсыныc түскен күннен бастап 15 (он бес) күнтізбелік күн ішінде оны қарайды.
6. Комиссия отырысы оның жалпы мүшелерінің санынан кемінде үштен екісінің қатысқан жағдайда құқықты деп танылады.
7. Көтермелеу үшін негіз Комиссия қабылдаған шешімі болып табылады.
Шешім көпшілік даусымен қабылданады. Дауыстар тең болған жағдайда төрағаның дауысы шешуші болып табылады.
8. Комиссияның шешімі 5 (бес) жұмыс күні ішінде Ұлытау облысының Полиция департаментіне жолданады.

Об определении видов и порядка поощрений, а также размера денежного вознаграждения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка по области Ұлытау
Постановление акимата области Ұлытау от 15 мая 2025 года № 41/01. Зарегистрировано Департаментом юстиции области Ұлытау 16 мая 2025 года № 197-20
В соответствии с подпунктом 3) пункта 3 статьи 3 Закона Республики Казахстан "Об участии граждан в обеспечении общественного порядка", акимат области Ұлытау ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Определить виды и порядок поощрений граждан, а также размер денежного вознаграждения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка по области Ұлытау согласно приложению к настоящему постановлению.
2. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима области.
3. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким области Ұлытау Д. Рыспеков
Приложение
к постановлению
акимата области Ұлытау
от 15 мая 2025 года
№ 41/01
Виды и порядок поощрений, а также размер денежного вознаграждения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка по области Ұлытау
1. Виды поощрения
1. Видами поощрения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, являются:
1) объявление благодарности;
2) награждение грамотой;
3) выдача денежной премии.
2. Порядок поощрения
2. Вопросы поощрения граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, по представлению Департамента полиции области Ұлытау рассматриваются комиссией, создаваемой акиматом области Ұлытау (далее – Комиссия).
3. Комиссия состоит из 10 человек. В состав комиссии включаются представители маслихата области Ұлытау, акимата области Ұлытау и Департамента полиции области Ұлытау.
Председателем Комиссии является заместитель акима области, курирующий вопросы взаимодействия с правоохранительными органами.
4. Департамент полиции области Ұлытау собирает материалы и вносит представление по поощрению граждан, участвующих в обеспечении общественного порядка, на рассмотрение Комиссии раз в квартал.
5. Комиссия рассматривает представление в течение 15 (пятнадцати) календарных дней со дня поступления.
6. Заседание Комиссии признается правомочным, если в его работе принимает участие не менее двух третей от общего числа еҰ членов.
7. Основанием для поощрения является решение, принимаемое Комиссией.
Решение принимается большинством голосов. В случае равенства голосов решающим является голос председателя.
8. Решение Комиссии направляется в Департамент полиции области Ұлытау в течение 5 (пяти) рабочих дней.

9. Көтермелеуге жататын адамның қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге үлесін ескере отырып, көтермелеу түрі, соның ішінде ақшалай сыйақысының мөлшері Комиссиямен анықталады.
Комиссия Ұлытау облысы бойынша жергілікті атқарушы органдарда Қазақстан Республикасының "Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге азаматтардың қатысуы туралы" Заңында белгіленген тәртіппен тіркелмеген азаматтарды да, егер олар қылмыстық құқық бұзушылықтардың алдын алуға, жолын кесуге немесе оларды ашуға ықпал етсе, көтермелеуге құқылы.
10. Бір және сол азамат тоқсан ішінде марапаттауға бір реттен артық ұсыныла алмайды.
11. Азаматтарды көтермелеу Комиссияның шешімі қабылданған күннен бастап бір ай ішінде жүзеге асырылады.
12. Қоғамдық тәртіпті қамтамасыз етуге қосқан үлесі үшін азаматтарға алғыс жариялау, грамотамен марапаттау және ақшалай сыйлықақы беру Ұлытау облысының Полиция департаментімен салтанатты жағдайда жүзеге асырылады.
3. Ақшалай сыйақы мөлшері
13. Ақшалай сыйақы мөлшері Комиссиямен белгіленіп, он айлық есептік көрсеткіш мөлшерінен аспайды.
14. Ұлытау облысының Полиция департаменті ақшалай сыйақы төлеу үшін Комиссия шешімін алған сәттен бастап 5 (бес) жұмыс күні ішінде оны Ұлытау облысының Полиция департаментінің қаржылық қамтамасыз етуге тиісті құрылымдық бөлімшесіне жібереді.
15. Ақшалай сыйақы төлеу үшін қосымша түрде Ұлытау облысының Полиция департаменті басшысының бұйрығы шығарылады.
16. Ақшалай сыйақы төлеу Ұлытау облысының Полиция департаментінің бюджеттік қаражаты есебінен жүзеге асырылады.

9. Вид поощрения, в том числе размер денежного вознаграждения, устанавливается Комиссией с учетом внесенного поощряемым вклада в обеспечение общественного порядка.
Комиссия вправе поощрить также граждан, не зарегистрированных в местных исполнительных органах по области Ұлытау, в порядке, установленном Законом Республики Казахстан "Об участии граждан в обеспечении общественного порядка", если они способствовали предупреждению, пресечению или раскрытию уголовных правонарушений.
10. Один и тот же гражданин не может представляться к награждению более одного раза в течение квартала.
11. Поощрение граждан производится в течение месяца с момента принятия решения Комиссией.
12. Объявление благодарности, награждение грамотой, выдача денежной премии гражданам за вклад в обеспечение общественного порядка осуществляется Департаментом полиции области Ұлытау в торжественной обстановке.
3. Размер денежного вознаграждения
13. Размер денежного вознаграждения устанавливается Комиссией и не превышает десятикратного месячного расчетного показателя.
14. Департамент полиции области Ұлытау для выплаты денежного вознаграждения в течение 5 (пяти) рабочих дней с момента получения решения Комиссии направляет его в соответствующее структурное подразделение по финансовому обеспечению Департамента полиции области Ұлытау.
15. Для выплаты денежного вознаграждения дополнительно издается приказ начальника Департамента полиции области Ұлытау.
16. Выплата денежного вознаграждения производится за счет средств бюджета Департамента полиции области Ұлытау.