Алматы қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде сәндік-жарықпен безендіру қызметтерін қоса алғанда, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
Алматы қаласы әкімдігінің 2025 жылғы 28 ақпандағы № 1/215 қаулысы. Алматы қаласы Әділет департаментінде 2025 жылғы 5 наурызда № 1802-02 болып тіркелді
Қазақстан Республикасының "Тұрғын үй қатынастары туралы" Заңының 10-3 бабы 2 тармағының 11) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасындағы жергілікті мемлекеттік басқару және өзін-өзі басқару туралы" Заңының 27 бабының 27-6) тармақшасына, Қазақстан Республикасының "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Заңының 4 бабының 6-5 тармағына сәйкес Алматы қаласының әкімдігі ҚАУЛЫ ЕТЕДІ:
1. Қоса беріліп отырған Алматы қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде, сәндік-жарықпен безендіру қызметтерін қоса алғанда, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларды ұйымдастыру және жүргізу қағидалары бекітілсін.
2. "Алматы қаласы Коммуналдық инфрақұрылымды дамыту басқармасы" коммуналдық мемлекеттік мекемесі Қазақстан Республикасының заңнамасымен белгіленген тәртіпте:
1) осы қаулыны Қазақстан Республикасының аумақтық әділет органында мемлекеттік тіркеуді;
2) осы қаулыны Алматы қаласы әкімдігінің интернет-ресурсында орналастыруды қамтамасыз етсін.
3. Осы қаулының орындалуын бақылау Алматы қаласы әкімінің жетекшілік ететін орынбасарына жүктелсін.
4. Осы қаулы ол алғаш ресми жарияланғаннан кейін күнтізбелік он күн өткен соң қолданысқа енгізіледі.
Алматы қаласының әкімі Е. Досаев
Алматы қаласы әкімдігінің
2025 жылғы 28 ақпандағы № 1/215
бұйрығымен бекітілген
Алматы қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде сәндік-жарықпен безендіру қызметтерін қоса алғанда, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларады ұйымдастыру және жүргізу қағидаларын бекіту туралы
1 тарау. Жалпы ережелер
1. Осы Алматы қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде сәндік-жарықпен безендіру қызметтерін қоса алғанда, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларады ұйымдастыру және жүргізу қағидалары (бұдан әрі – Қағидалар) Қазақстан Республикасының, "Алматы қаласының ерекше мәртебесі туралы" Заңының 4 бабының 6-5 тармағына сәйкес әзірленді.

Об утверждении Правил организации и проведения мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, включая услуги, в том числе декоративно-светового оформления, направленных на придание единого архитектурного облика городу Алматы
Постановление акимата города Алматы от 28 февраля 2025 года № 1/215. Зарегистрировано в Департаменте юстиции города Алматы 5 марта 2025 года № 1802-02
В соответствии с подпунктом 11) пункта 2 статьи 10-3 Закона Республики Казахстан "О жилищных отношениях", подпунктом 27-6) статьи 27 Закона Республики Казахстан "О местном государственном управлении и самоуправлении в Республике Казахстан", пунктом 6-5 статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы", акимат города Алматы ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить прилагаемые Правила организации и проведения мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, включая услуги, в том числе декоративно-светового оформления, направленных на придание единого архитектурного облика городу Алматы.
2. Коммунальному государственному учреждению "Управление развития коммунальной инфраструктуры города Алматы" в установленном законодательством Республики Казахстан порядке обеспечить:
1) государственную регистрацию настоящего постановления в территориальном органе юстиции Республики Казахстан;
2) размещение настоящего постановления на интернет-ресурсе акимата города Алматы.
3. Контроль за исполнением настоящего постановления возложить на курирующего заместителя акима города Алматы.
4. Настоящее постановление вводится в действие по истечении десяти календарных дней после дня его первого официального опубликования.
Аким города Алматы Е. Досаев
Утвержден приказом
акимата города Алматы
от 28 февраля 2025 года № 1/215
Правила организации и проведения мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, включая услуги, в том числе декоративно-светового оформления, направленных на придание единого архитектурного облика городу Алматы
Глава 1. Общие положения
1. Настоящие Правила организации и проведения мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, включая услуги, в том числе декоративно-светового оформления, направленных на придание единого архитектурного облика городу Алматы (далее – Правила), разработаны в соответствии с пунктом 6-5 статьи 4 Закона Республики Казахстан "Об особом статусе города Алматы".

2. Осы Қағидаларда мынадай негізгі ұғымдар қолданылады:
1) бірыңғай сәулеттік келбет – қалалық кеңістік элементтерінің: ғимараттар мен құрылыстардың қасбеттерінің, абаттандырудың, маңдайшалардың, көрсеткіштердің, шағын архитектуралық нысандардың және біртұтас эстетикалық архитектураны, жайлы, қолжетімді және қауіпсіз қалалық ортаны қалыптастыруға бағытталған қалалық инфрақұрылымның басқа да элементтерінің міндетті көрнекі құрамдас бөлігін регламенттейтін ұсынымдар жиынтығы;
2) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін ағымдағы жөндеу – мерзімінен бұрын тозуын болғызбау және ақауларын жою мақсатында жүргізілетін көппәтерлі тұрғын үйдің нормативтік және техникалық құжаттамада белгіленген құрамдас бөліктері мен инженерлік жабдықтарын ауыстыру немесе қалпына келтіру жөніндегі уақтылы техникалық іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
3) кондоминиум объектісінің ортақ мүлкін күрделі жөндеу – көппәтерлі тұрғын үйдің ресурсын қалпына келтіру мақсатында жүргізілетін, көппәтерлі тұрғын үйдің тозған конструкцияларын, бөлшектерін және инженерлік жабдықтарын жаңа немесе анағұрлым мықты және үнемді, жөнделетін объектілердің пайдалану көрсеткіштерін жақсартатын түрлеріне ауыстыру жөніндегі іс-шаралар мен жұмыстар кешені;
4) сәндік-жарықпен безендіру – объектілердің немесе кеңістіктердің көрнекілігін жақсарту, сондай-ақ функционалды жарық шешімдерін құру мақсатында жасанды жарықтандыруды қолдануға бағытталған шаралар кешені. Дизайнның бұл түрі әртүрлі жарық көздерін пайдалануды қамтиды;
5) көппәтерлі тұрғын үй – ортақ үлестік меншік болып табылатын кондоминиум объектісінің ортақ мүлкінен және көппәтерлі тұрғын үйге іргелес жатқан жер учаскесіне не кондоминиум объектісі ортақ мүлкінің өзге де бөліктеріне дербес шығатын жерлері бар екі және одан көп пәтерлерден, тұрғын емес үй-жайлардан тұратын, біртұтас бөлінбейтін жер учаскесінде біртұтас іргетасы бар жеке тұрған ғимарат.
6) реконструкциялау – жекелеген үй-жайлардың, ғимараттың немесе тұтастай ғимараттың өзге бөліктерінің өзгеруі, әдетте, өзгеретін объектіні жаңарту және жаңғырту қажеттілігімен байланысты.
3. Қағидалар Алматы қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын қайта жаңарту, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларады ұйымдастыру және жүргізуге ғана қолданылады.
2 тарау. Бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде сәндік-жарықпен безендіру қызметтерін қоса алғанда, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларады ұйымдастыру

2. В Правилах применяются следующие основные понятия:
1) единый архитектурный облик – свод рекомендаций, регламентирующих обязательную визуальную составляющую элементов городского пространства: фасадов зданий и сооружений, благоустройства, вывесок, указателей, малых архитектурных форм и других элементов городской инфраструктуры, направленных на формирование целостной эстетичной архитектуры, комфортной, доступной и безопасной городской среды;
2) текущий ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс своевременных технических мероприятий и работ по замене или восстановлению составных частей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома, установленных нормативной и технической документацией, проводимых с целью предотвращения их преждевременного износа и устранения неисправности;
3) капитальный ремонт общего имущества объекта кондоминиума – комплекс мероприятий и работ по замене изношенных конструкций, деталей и инженерного оборудования многоквартирного жилого дома на новые или более прочные и экономичные, улучшающие эксплуатационные показатели ремонтируемых объектов, проводимых с целью восстановления ресурса многоквартирного жилого дома;
4) декоративно-световое оформление — комплекс мероприятий, направленных на использование искусственного освещения с целью улучшения визуальности объектов или пространств, а также создание функциональных световых решений. Данный вид оформления включает использование различных источников света;
5) многоквартирный жилой дом – отдельно стоящее здание с единым фундаментом на едином неделимом земельном участке, состоящее из общего имущества объекта кондоминиума, которое является общей долевой собственностью, и двух и более квартир, нежилых помещений, имеющих самостоятельные выходы на земельный участок, прилегающий к многоквартирному жилому дому, либо в иные части общего имущества объекта кондоминиума;
6) реконструкция – изменение отдельных помещений, иных частей здания или здания в целом, как правило связанное с необходимостью обновления и модернизации изменяемого объекта.
3. Правила распространяются на организацию и проведение мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, включая услуги, в том числе декоративно-светового оформления, направленных на придание единого архитектурного облика городу Алматы.
Глава 2. Организация мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, включая услуги, в том числе декоративно-светового оформления

4. Көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларының бірыңғай сәулеттік келбеті VIII сайланған Алматы қаласы мәслихатының XIII сессиясының 2023 жылғы 29 желтоқсандағы № 82 шешімімен бекітілген Алматы қаласының Дизайн-кодына (бұдан әрі – Дизайн коды) сәйкес келуі тиіс.
5. Қала құрылысын жобалау органы қала тұрғындарының жайлы тұруы үшін қауіпсіз ортаны қалыптастыруға басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органмен және қала аудандары әкімдерінің аппараттарымен бірлесіп, Дизайн-код негізінде сыртқы қабырғаларды, көппәтерлі тұрғын үйлердің шатырын реконструкциялауды, ағымдағы немесе күрделі жөндеуді не қызметтерді, оның ішінде сәндік-қолданбалы жұмыстарды орындауды талап ететін көппәтерлі тұрғын үйлердің тізбесін айқындайды қалаға біртұтас сәулеттік көрініс беруге бағытталған жарықпен безендіру (бұдан әрі-Тізбе).
6. Алматы қаласының әкімдігі бюджеттік бағдарламаның әкімшісін айқындайды.
7. Алматы қаласына бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған сыртқы қабырғаларды, көппәтерлі тұрғын үйлердің шатырларын қайта жаңарту, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жұмыстарын жүргізу, қызметтерді, оның ішінде сәндік-жарықпен безендіруді орындау жұмыстары жергілікті бюджет қаражаты есебінен қаржыландыру не қоса қаржыландыру мүмкіндігін ескере отырып жүзеге асырылады.
3 тарау. Бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған көрсетілетін қызметтерді, оның ішінде сәндік-жарықпен безендіру қызметтерін қоса алғанда, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шараларады жүргізу
8. Бюджеттік бағдарламаның әкімшілері, сондай-ақ Алматы қаласының аумағында қала тұрғындарының жайлы тұруы үшін қауіпсіз ортаны қалыптастыруға басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік орган қала құрылысын жобалау органының атына Тізбеге енгізу үшін кондоминиум объектілерінің мекенжайлары бар ұсыныстар жібереді.
9. Қала құрылысын жобалау органы ұсыныстар негізінде тізбені қалыптастырады.
Кондоминиум объектілерін Тізбеге енгізу белгілі бір шекараларда көшені толық қамту қағидаты бойынша қалыптастырылады.
10. Тізбеде объектілердің әрқайсысы бойынша жоспарланған жұмыс/қызмет түрлері туралы мәліметтер (реконструкциялау/күрделі жөндеу/ағымдағы жөндеу/қызметтер/сәндік-жарық безендіру) қамтылуға тиіс.
11. Қала құрылысын жобалау органы бюджеттік бағдарламаның әкімшілеріне объектілердің әрқайсысы бойынша сыртқы қабырғалардың эскиздерін қоса бере отырып қалыптастырылған тізбені жібереді.
12. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі бюджеттік заңнама шеңберінде бекітілген тізбеге сәйкес алдын ала есептеулерге сәйкес Алматы қаласында бюджет саясаты, бюджетті жоспарлау және атқару саласында басшылықты жүзеге асыратын мемлекеттік органға бюджеттік өтінімді енгізеді.

4. Единый архитектурный облик наружных стен многоквартирных жилых домов должен соответствовать Дизайн-коду города Алматы (далее – Дизайн код), утвержденному решением XIII сессии маслихата города Алматы VIII созыва от 29 декабря 2023 года № 82.
5. Органом градостроительного проектирования совместно с государственным органом, осуществляющим руководство в формировании безопасной среды для комфортного проживания горожан и аппаратами акимов районов города, на основании Дизайн-кода определяется перечень многоквартирных жилых домов, требующих проведения реконструкции, текущего или капитального ремонта наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, либо выполнения услуг, в том числе декоративно-светового оформления, направленных на придание единого архитектурного облика городу (далее – Перечень).
6. Акимат города Алматы определяет администратора бюджетной программы.
7. Работа по проведению реконструкции, текущего или капитального ремонта наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, выполнение услуг, в том числе декоративно-светового оформления, направленных на придание единого архитектурного облика городу Алматы, с учетом возможности финансирования либо софинансирования за счет средств местного бюджета.
Глава 3. Проведение мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, включая услуги, в том числе декоративно-светового оформления
8. Администраторами бюджетной программы, а также государственным органом, осуществляющим руководство в формировании безопасной среды для комфортного проживания горожан на территории города Алматы в адрес органа градостроительного проектирования, направляются предложения с адресами объектов кондоминиума для включения в Перечень.
9. Орган градостроительного проектирования на основании предложений формирует Перечень.
Включение объектов кондоминиума в Перечень формируется по принципу полного охвата улицы в определенных границах.
10. Перечень должен содержать сведения о планируемых видах работ/услуг по каждому из объектов (реконструкция/капитальный ремонт/текущий ремонт/услуги/декоративно-световое оформление).
11. Орган градостроительного проектирования направляет администраторам бюджетной программы сформированный Перечень с приложением эскизов наружных стен по каждому из объектов.
12. Администратор бюджетной программы в рамках бюджетного законодательства вносит бюджетную заявку в государственный орган, осуществляющий руководство в сфере бюджетной политики, планирования и исполнения бюджета в городе Алматы в соответствии с предварительными расчетами согласно утвержденного Перечня.

13. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі, бюджеттік заңнама шеңберінде бекітілген тізбеге сәйкес, алдын ала есептеулер бойынша қалада бюджет саясаты, бюджетті жоспарлау және атқару саласында жүзеге асыратын мемлекеттік органға бюджеттік өтінімді енгізеді.
14. Тізбеге енгізілген бес және одан да көп объектілер бойынша олар бір-біріне тікелей жақын болған жағдайда жол беріледі (мекенжайларды көше-жол желісімен, қоғамдық кеңістіктермен, шағын сәулет нысандарымен, көппәтерлі тұрғын үйлерден аспайтын қабатты тұрғын емес ғимараттармен бөлуге жол беріледі, шарттың шеңберінде жұмыстармен/көрсетілетін қызметтермен қамтылады) Қазақстан Республикасы Қаржы министрінің бұйрығымен 2024 жылғы 9 қазандағы № 687 бекітілген Мемлекеттік сатып алуды жүзеге асыру қағидаларына сәйкес.
15. Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі мынадай жұмыстарды ұйымдастырады:
1) Алматы қаласының бірыңғай сәулет стилінің бекітілген тұжырымдамасын бекіте отырып, көппәтерлі тұрғын үйлердің пәтерлері мен тұрғын емес үй-жайларының (олар болған жағдайда) меншік иелерін таныстыру;
2) көппәтерлі тұрғын үйлердің пәтер және тұрғын емес үй-жайларының меншік иелерін жоспарланған жұмыстар және оларды жүргізудің болжамды мерзімдері туралы ақпараттандыру;
3) көппәтерлі тұрғын үйдің сыртқы қабырғаларға, шатырларға реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жүргізу туралы шешім қабылдау үшін Қазақстан Республикасының заңнамасына сәйкес пәтерлер және тұрғын емес үй-жайлар меншік иелерінің жиналысын ұйымдастыру;
4) ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігі және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды ғимараттар мен құрылыстардың сенімділігін және орнықтылығын техникалық зерттеп-қарауды жүзеге асыру құқығына тиісті аттестаты бар сарапшылар не құрамында аттестатталған сарапшылары бар аккредиттелген ұйым жүзеге асырады.
16. Жұмыстар/қызметтер аяқталғаннан кейін Бюджеттік бағдарламаның әкімшісі Алматы қаласының аумағын абаттандыру қағидаларында көзделген абаттандыру паспортын жасайды және декоративтік-жарық безендіру элементтерін күтіп ұстау мен пайдалануды қоспағанда, жөнделген қасбеттің күтіп-ұстау ауыртпалығын кондоминиум объектісінің меншік иелеріне береді.
17. Көшелерді (көше учаскелерін), қоғамдық кеңістіктерді кешенді абаттандыруды жүргізу шекарасына тікелей жақын орналасқан көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын заңнамада белгіленген тәртіппен әзірленген жобалау-сметалық құжаттама бойынша, оның ішінде қалада бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған сәндік-жарықпен безендіру қызметтерін қоса алғанда, қайта жаңарту, ағымдағы немесе күрделі жөндеуді жүргізуге жол беріледі.

13. В случае корректировки Перечня орган градостроительного проектирования уведомляет об этом государственный орган, осуществляющий руководство в сфере бюджетной политики, планирования и исполнения бюджета в городе Алматы.
14. Допускается выполнение работ/услуг единым договором по пяти и более объектам, включенным в Перечень, в случае нахождения их в непосредственной близости друг от друга (допускается разделение адресов улично-дорожной сетью, общественными пространствами, малыми архитектурными формами, нежилыми зданиями этажностью не превышающей многоквартирных жилых домов, охватываемых работами/услугами в рамках договора) согласно Правилам осуществления государственных закупок, утвержденных Приказом Министра финансов Республики Казахстан от 9 октября 2024 года № 687.
15. Администратор бюджетной программы организуются следующие работы:
1) ознакомление собственников квартир, нежилых помещений (при их наличии) многоквартирных жилых домов с утвержденной концепцией единого архитектурного стиля города Алматы;
2) информирование собственников квартир, нежилых помещений многоквартирных жилых домов о планируемых работах и примерных сроках их проведения;
3) организация собрания собственников квартир и нежилых помещений в соответствии с законодательством Республики Казахстан для принятия решения о проведении реконструкции, текущего или капитального ремонта наружных стен, кровли многоквартирного жилого дома;
4) проведение технического обследования зданий и сооружений экспертами, имеющими соответствующий аттестат на право осуществления технического обследования надежности и устойчивости зданий и сооружений, либо аккредитованной организацией, имеющей в своем составе аттестованных экспертов.
16. После завершения работ/услуг администратор бюджетной программы составляет Паспорт благоустройства, предусмотренный Правилами благоустройства территории города Алматы, и передает содержание отремонтированного фасада собственникам объекта кондоминиума, за исключением содержания и эксплуатации элементов декоративно-светового оформления.
17. Допускается проведение реконструкции, текущего или капитального ремонта наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, находящихся в непосредственной близости к границам проведения комплексного благоустройства улиц (участков улиц), общественных пространств по разработанной в установленном законодательством порядке проектно-сметной документации, включая услуги, в том числе декоративно-светового оформления, направленных на придание единого архитектурного облика городу Алматы.

18. Сәндік-жарықпен безендіру элементтерін одан әрі күтіп-ұстау және пайдалану жөніндегі шығыстар Қазақстан Республикасының қолданыстағы заңнамасында белгіленген тәртіппен бюджеттік бағдарламаның әкімшісіне жүктеледі.
19. Қалада бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған көрсетілетін қызметтерді қоса алғанда, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шаралар осы Ережемен бекітілген жобалау-сметалық құжаттамаға не белгіленген тәртіппен қала құрылысын жобалау органы ұсынатын сыртқы қабырғалардың эскиздеріне сәйкестікте орындалуға тиіс.
20. Алматыда тұрғын үй қорын жаңарту бағдарламасына енгізілген ескірген, авариялық, сондай-ақ көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын реконструкциялау, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі жұмыстарға/көрсетілетін қызметтерге оларды алдағы үш жылдық кезеңге бұзу жөніндегі жоспарлар болмаған жағдайда жол беріледі және қолданыстағы әрлеуді ішінара қалпына келтіруді (қажетіне қарай) және толық бояуды ғана қамтиды.
21. Көппәтерлі тұрғын үйдегі тұрғын, тұрғын емес үй-жайлардың барлық кіру топтары бірдей материалдар мен түсті шешімдерді пайдалана отырып, бір форматта орындалуы немесе сыртқы қабырғалармен бір гаммада орындалуы тиіс.
22. Алматы қаласына бірыңғай сәулеттік көрініс беруге бағытталған қызметтерді қоса алғанда, көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын, шатырларын қайта жаңарту, ағымдағы немесе күрделі жөндеу жөніндегі іс-шаралар шеңберінде әйнектеуге, терезе ойықтарын, балкондарды безендіруге байланысты, лоджиялар, кіреберістер, сондай-ақ мекенжай тақтайшаларын ауыстыру, қоршау қоршаулары мен кондиционер себеттерін орнату, Алматы қаласының Дизайн-кодына сәйкес муралдарды жағу жұмыстарды/қызметтерді орындауға пәтерлердің, тұрғын емес үй-жайлардың меншік иелерінің келісімі бойынша жол беріледі.
23. Жөндеу жұмыстарын (қайта жаңарту, күрделі немесе ағымдағы жөндеу) орындау қажеттілігі болмаған және көппәтерлі тұрғын үйлердің қасбеттерін бірыңғай сәулеттік келбетке келтіру қажет болған жағдайда сыртқы қабырғаларды эстетикалық безендіру бойынша қызметтерді орындауға, оның ішінде түс гаммасын өзгертуге, сәндік элементтері мен қасбеттік панельдерді қолдануға жол беріледі.
24. Көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын сәндік-жарықпен безендіру эстетикалық безендіру қызметтерінің жекелеген түрлері ретінде орындалуы мүмкін.
25. Әрлеу түрін және түс схемасын таңдағанда, тарихи деректер мен бастапқы жоба ескерілуі керек. Көппәтерлі тұрғын үй туралы тарихи деректер болмаған жағдайда, жергілікті жердің сәулеттік ансамблін ұстану қажет.

18. Расходы по дальнейшему содержанию и эксплуатации элементов декоративно-светового оформления возлагаются на администратора бюджетной программы, в порядке установленном действующим законодательством Республики Казахстан.
19. Мероприятия по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, включая услуги, в том числе декоративно-светового оформления, направленных на придание единого архитектурного облика городу Алматы должны быть выполнены в соответствии с утвержденной проектно-сметной документацией, а также с эскизами наружных стен, предоставляемыми органом градостроительного проектирования в порядке установленном настоящими Правилами.
20. Работы/услуги по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен ветхих, аварийных, а также многоквартирных жилых домах, включенных в программу реновации жилищного фонда в Алматы, допускаются при условии отсутствия планов по их сносу на ближайший трехлетний период и включают только частичное восстановление существующей отделки (по необходимости) и полную покраску.
21. Все входные группы жилых, нежилых помещений в многоквартирном жилом доме должны выполняться в одном формате, с использованием идентичных материалов и цветовых решений, либо выполняться в одной гамме с наружными стенами.
22. В рамках мероприятий по реконструкции, текущему или капитальному ремонту наружных стен, кровли многоквартирных жилых домов, включая услуги, в том числе декоративно-светового оформления, направленных на придание единого архитектурного облика городу Алматы, по согласованию с собственниками квартир, нежилых помещений допускается выполнение работ/услуг связанных с остеклением, декорированием оконных проемов, балконов, лоджий, подъездов, а также замена адресных табличек, установка перильного ограждения и корзин кондиционеров, нанесение муралов в соответствии с Дизайн-кодом города Алматы.
23. В случае отсутствия потребности в выполнении ремонтных работ (реконструкции, капитального или текущего ремонта) и необходимости приведения фасадов многоквартирных жилых домов в единый архитектурный облик допускается выполнение услуг по оформлению наружных стен фасадными панелями, а также изменение цветовой гаммы.
24. Декоративно-световое оформление наружных стен многоквартирных жилых домов может быть выполнено как отдельный вид услуг, направленных на формирование целостной эстетичной архитектуры.
25. При выборе типа отделки и цветового решения необходимо руководствоваться историческими данными и исходным проектом. В случае отсутствия исторических данных о многоквартирном жилом доме, необходимо придерживаться архитектурного ансамбля местности.

26. Көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын безендіру кезінде сайдингті, боялмаған хризотилцементті жалпақ парақтардың профильді металл парағын пайдалануға жол берілмейді.
27. Желдетілетін қасбеттер жүйесін әрлеу ретінде төртбұрышты фарфордан жасалған және композиттік панельдерді пайдалануға жол берілмейді.
28. Қалада бірыңғай сәулеттік келбет беруге бағытталған жұмыстарды/қызметтерді жүргізу кезінде:
1) мәдени, тарихи немесе көркемдік маңызы жоқ көппәтерлі тұрғын үйлердің толық саңырау ұштарын безендіруге, сәндік жарықтандыру, тік көгалдандыру, арт-объектілер, муралдар, мозаикалар не олардың Тізбеге енгізілген комбинациясы арқылы ресімдеуге міндетті.
29. Көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын сәндік-жарықпен безендіру үшін бір түсті, біркелкі сәулеттік жарықтандыруды қолдану қажет.
30. Мурал (граффити, стрит-арт), көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларының сәндік бөлшектері бекітілген Дизайн-кодқа сәйкес тәуліктің түнгі уақытында міндетті жарықтандыруды талап етеді.
31. Сыртқы қабырғалардың сәндік-жарықпен безендіру элементтері көппәтерлі тұрғын үйлердің терезелерін жарықтандырмауы тиіс.
32. Көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларының сәндік-жарықпен безендіру элементтерін қорғау дәрежесі кем дегенде IP65 герметизация классының стандартына сәйкес келуі тиіс.
33. Көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларын сәндік-жарықпен безендіру элементтерінің электр энергиясымен қоректенуі сыртқы көше жарықтандыру желілерінен қамтамасыз етіледі. Бұл мүмкіндік болмаған жағдайда, электр энергиясын тұтынуды міндетті түрде бөлек есепке алу шартымен көппәтерлі тұрғын үйдің негізгі Тарату қалқанынан қосу қамтамасыз етіледі.
34. Көппәтерлі тұрғын үйлердің сыртқы қабырғаларының сәндік-жарықпен безендіру элементтерін қосу және өшіру кестесі көше жарығын қосу мен өшірудің белгіленген кестесіне сәйкес келуі тиіс.

26. При отделке наружных стен многоквартирных жилых домов не допускается использование сайдинга, профилированного металлического листа неокрашенных хризотилцементных плоских листов.
27. Не допускается использование в качестве финишной отделки систем вентилируемых фасадов квадратные керамогранитные и композитные панели.
28. При проведении работ/услуг, направленных на придание единого архитектурного облика городу Алматы, необходимо:
1) декорировать полностью глухие торцы многоквартирных жилых домов, не имеющие культурной, исторической или художественной значимости, оформлять с помощью декоративной подсветки, вертикального озеленения, арт-объектов, муралов, мозаик либо их комбинацией, включенных в Перечень.
29. В целях декоративно-светового оформления наружных стен многоквартирных жилых домов необходимо использовать одноцветное, равномерное архитектурное освещение.
30. Муралы (граффити, стрит-арт), декоративные детали наружных стен многоквартирных жилых домов требуют обязательного освещения в ночное время суток согласно утвержденного Дизайн-кода города Алматы.
31. Элементы декоративно-светового оформления наружных стен не должны засвечивать окна многоквартирных жилых домов.
32. Степень защиты элементов декоративно-светового оформления наружных стен многоквартирных жилых домов должна соответствовать стандарту класса герметизации не менее IP65.
33. Питание электрической энергией элементов декоративно-светового оформления наружных стен многоквартирных жилых домов обеспечивается из сетей наружного уличного освещения. В случае отсутствия данной возможности, подключение обеспечивается из главного распределительного щита многоквартирного жилого дома при условии обязательного раздельного учета потребляемой электрической энергии.
34. График включения и выключения элементов декоративно-светового оформления наружных стен многоквартирных жилых домов должен соответствовать установленному графику включения и выключения уличного освещения.