Милицияның учаскелiк инспекторының жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi Нұсқауды бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Iшкi iстер министрлiгi Бұйрық 1993 жылғы 31 желтоқсан N 471 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ведомстволық нормативтік актілерді тіркеу бөлімінде 1994 жылғы 30 қарашада тіркелді. Тіркеу N 25. Күші жойылды - ҚР Ішкі істер министрінің 2001 жылғы 05 ақпандағы N 100 бұйрығымен. ~V011509
Милицияның учаскелiк инспекторларының құқық тәртiбiн қамтамасыз ету жөнiндегi қызметiн жетiлдiру мақсатында бұйырамын:
1. Милицияның учаскелiк инспекторының жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi Нұсқау бекiтiлсiн (қоса берiлiп отыр).
2. Секретариат (Е.Н. Лапшин) бұйрық пен Нұсқауды тiркеу үшiн Әдiлет министрлiгiне жiберсiн.
3. Алматы қалалық IIББ, облыстар мен Ленинск қалалық IIБ бастықтары 1994 жылғы 1 тоқсан iшiнде:
3.1. Кәсiби және қызмет даярлығы жүйесiнде милицияның учаскелiк инспекторлары мен iшкi iстер органдарының бөлiмшелерi қызметкерлерi Нұсқауды оқып бiлуiн қамтамасыз етсiн.
Қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының комиссияларын құрып, зачеттар қабылдасын.
3.2. Нұсқау талаптарын ескере отырып, IIБ (IIББ), қалалық, аудандық iшкi iстер органдарының басшылары мен инспекторлар құрамының функциональдық мiндеттерiн қайта қарасын.
3.3. Жедел жағдай мен халықтың санын ескере отырып аймақтық қызмет көрсету учаскелерi мен милицияның учаскелiк (аға учаскелiк) инспекторларының қажеттi санын анықтасын. Жергiлiктi өкiлдi және атқарушы органдарға милицияның учаскелiк инспекторларының қосымша санын ұстауға жергiлiктi бюджеттен қаржы бөлу туралы дәлелдi ұсыныс жасасын.
4. КООББ (Т.С.Ермағанбетов) 1994 жылғы бiрiншi жартыжылдықты Нұсқау талаптарын ескере отырып, iшкi iстер органдары жүйесiнде және IIМ оқу орындарында милицияның учаскелiк инспекторларын кәсiби даярлау бағдарламаларына өзгерiстер енгiзсiн.
5. АЕО (С.С.Назаров) милицияның учаскелiк инспекторы жұмысының нәтижелерi туралы тоқсан сайын статистикалық есеп берудi қамтамасыз етсiн.
6. Осы бұйрықты орындау жөнiндегi iстелген жұмыстар туралы бiрiншi жартыжылдықтың қорытындысы бойынша IIМ КТСББ баяндалсын. Одан әрi осы жұмыстың күйi мен нәтижесi жартыжылдық пен жыл iшiндегi жұмыс қорытындысы жөнiндегi баяндама хатында көрсетiлсiн.
7. КСРО IIМ 1987 жылғы көкектiң 20-ысындағы N 87 1988 жылғы
қыркүйектiң 7-iндегi N 190, 1988 жылғы қыркүйектiң 30-ындағы N 236, 1990
жылғы мамырдың 24-iндегi N 311 бұйрықтары күшiн жойды деп саналсын.
8. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Қазақстан Республикасы IIМ
Қоғамдық Тәртiп Сақтау Бас Басқармасына жүктелсiн.
Министр
iшкi қызмет генерал-лейтенанты
Қазақстан Республикасы                Қазақстан Республикасы IIМ

Об утверждении Инструкции по организации работы участкового инспектора милиции
П Р И К А З Министерства внутренних дел Республики Казахстан от 31 декабря 1993 г. N 471. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 30.11.1994 г. за N 25 Утратил силу - приказом Министра внутренних дел РК от 5 февраля 2001 г. N 100 ~V011509
В целях совершенствования деятельности участковых инспекторов милиции по обеспечению правопорядка приказываю:
1. Утвердить Инструкцию по организации работы участкового инспектора милиции (прилагается).
2. Секретариату (Лапшин Е.Н.) направить приказ и Инструкцию в Министерство юстиции для регистрации.
3. Начальникам ГУВД г. Алматы, УВД областей и г. Ленинска в течение I квартала 1994 года:
3.1. Обеспечить изучение Инструкции участковыми (старшими участковыми) инспекторами милиции и работниками служб органов внутренних дел в системе профессиональной и служебной подготовки.
Образовать комиссии горрайорганов внутренних дел и принять зачеты.
3.2. Пересмотреть функциональные обязанности руководителей и инспекторского состава УВД (ГУВД), горрайорганов внутренних дел с учетом требований Инструкции.
3.3. С учетом оперативной обстановки и численности населения определить зональные участки обслуживания и необходимое количество участковых (старших участковых) инспекторов милиции. Войти с обоснованными ходатайствами в местные представительные и исполнительные органы о выделении средств из местных бюджетов на содержание дополнительной численности участковых инспекторов милиции.
4. ГУКУЗ (Ермаганбетов Т.С.) в I полугодии 1994 года внести изменения в программы профессиональной подготовки участковых инспекторов милиции в системе органов внутренних дел и учебных заведений МВД с учетом требований Инструкции.
5. ИВЦ (Назаров С.С.) обеспечить ежеквартальное предоставление
статистической отчетности о результатах работы участковых
инспекторов милиции.
6. О проделанной работе по выполнению настоящего приказа
доложить в ГУООП МВД по итогам I полугодия. В дальнейшем состояние
и результаты этой работы отражать в докладных записках по итогам
работы за полугодие и год.
7. Считать утратившими силу приказы МВД СССР: от 20 апреля
1987 года N 87, от 7 сентября 1988 года N 190, от 30 сентября
1988 года N 236, от 24 мая 1990 года N 211.
8. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на
Главное управление охраны общественного порядка Республики
Казахстан.
Министр
Приложение
к приказу МВД Республики Казахстан

Әдiлет министрлiгi                 1993 жылғы 31 желтоқсанындағы
1993 жылдың 9 желтоқсанындағы           N 471 бұйрығына
тiркелген                                   қосымша
Тiркеу N 3/15 - 2382
Милицияның учаскелiк инспекторының
жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi
Нұсқау
1. Жалпы ережелер
1.1. Милицияның учаскелiк инспекторының жұмысын ұйымдастыру жөнiндегi
нұсқау
iшкi iстер органдарының милицияның учаскелiк инспекторы (аға
учаскелiк инспекторы)
жұмысының мiндеттерiн, ұйымдастырудың негiзгi
бағыттарын, олардың мiндеттерi мен құқықтарын белгiлейдi.
- Ескерту:  Одан әрi - "нұсқау"
- Ескерту:  Одан әрi - егер нұсқауда арнайы жазылмаса
"учаскелiк инспектор".
1.2. Учаскелiк инспектор қызмет көрсетiлетiн учаскедегi аудандық,
қалалық, қалада аудандық iшкi iстер бөлiмiнiң
негiзгi өкiлi болып
табылады.
- Ескерту:  Одан әрi - "қалалық, аудандық орган".
1.3. Учаскелiк инспектордың мiндеттерi:
- азаматтардың жеке және мүлiктiк хауiпсiздiгiн қамтамсыз ету;
- қоғамдық тәртiптiң сақтауын қамтамасыз ету;
- қылмыстар мен әкiмшiлiк құқық бұзушылықтардың алдын алу, жолын кесу;
- алдын ала тергеу жүргiзу мiндеттi емес қылмыстарды ашу, сондай-ақ алдын ала тергеу жүргiзу мiндеттi емес қылмыстарды ашуға белсендi қатысу;
- қылмыс немесе басқа да құқық бұзушылықтарын жасауы мүмкiн адамдардың анықтау мен оларға қатысты алдын ала жұмыстар жүргiзу;
- өз құзыры шеңберiнде азаматтарға лауазымды адамдарға, кәсiпорындарға, мекемелерге, ұйымдар мен қоғамдық бiрлестiктерге құқықтары мен заңды мүдделерiн жүзеге асыруына көмек көрсету.
1.4. Учаскелiк инспекторы қызметiнiң құқықтық негiзiн Қазақстан Республикасының Конституциясы, "Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы" Заң, осы Нұсқау, Қазақстан Республикасының басқа да нормативтiк актiлерi, олардың өкiлеттiгi шеңберiнде қабылданған жергiлiктi өкiмет және атқару органдарының актiлерi құрайды.
1.5. Учаскелiк инспектор лауазымына тағайындау, одан босату тиiстi жергiлiктi атқару өкiмет органдарымен келiсiм бойынша облыстық, қалалық iшкi iстер басқармасы бастығының бұйрығымен жүзеге асырылады. Учаскелiк инспектор лауазымын әдетте, жоғары немесе орта арнаулы заң бiлiмi бар қызметкер атқара алады.
1.6. Учаскелiк инспекторларды тiкелей бекiтiлген учаскесiне қызмет көрсетумен байланысты емес жұмыстарға төтенше жағдайларда және тек iшкi iстер органы бастығының жазбаша өкiмi бойынша жедел жағдай қиындаған кезде қатыстыруға болады.
Барлық негiзгi мiндеттерiн учаскелiк инспектор тек қызмет көрсететiн бекiтiлген учаскесiнде атқарады.
1.7. Учаскелiк инспектор қызмет уақытында белгiленген формалы киiммен жүредi. Арнаулы мiндеттердi орындау кезiнде, тiкелей бастығының рұқсатымен жай киiммен жүре алады.

от 31 декабря 1993 г.
N 471
И Н С Т Р У К Ц И Я
по организации работы
участкового инспектора милиции
I. Общие положения
1.1. Инструкция по организации работы участкового инспектора милиции определяет задачи, основные направления организации работы, обязанности и права участкового инспектора (старшего участкового инспектора) милиции органов внутренних дел.
* Сноска. Далее - инструкция
** Сноска. Далее - участковый инспектор, если иное специально не оговорено в Инструкции.
1.2. Участковый инспектор является основным представителем районного, городского, районного в городе отдела внутренних дел на обслуживаемом участке.
Сноска. Далее горрайорган.
1.3. Задачами участкового инспектора являются:
- обеспечение личной и имущественной безопасности граждан;
- обеспечение охраны общественного порядка;
- предупреждение, пресечение преступлений и административных правонарушений;
- раскрытие преступлений, по которым производство предварительного следствия не обязательно, а также активное участие в раскрытии преступлений, по которым производство предварительного следствия обязательно;
- выявление и осуществление профилактической работы в отношении лиц, от которых можно ожидать совершения преступлений или иных правонарушений.
- оказание в пределах своей компетенции помощи гражданам, должностным лицам, предприятиям, учреждениям, организациям и общественным объединениями в осуществлении их прав и законных интересов.
1.4. Правовую основу деятельности участкового инспектора составляют Конституция Республики Казахстан, Закон "Об органах внутренних дел Республики Казахстан", настоящая Инструкция, другие нормативные акты Республики Казахстан, акты местных представительных и исполнительных органов, принятые в пределах их полномочий.
1.5. Назначение на должность участкового инспектора, освобождение от нее осуществляются приказом начальника управления внутренних дел области, города по согласованию с соответствующим местным органом исполнительной власти. Должность участкового инспектора подлежит замещению сотрудником, имеющим, как правило, высшее или среднеспециальное юридическое образование.
1.6. Привлечение участковых инспекторов к работам, не связанным непосредственно с обслуживанием закрепленного за ним участка, допускается в исключительных случаях и только по письменному указанию начальника органа внутренних дел при условии осложнения оперативной обстановки.
Все основные обязанности участковый инспектор исполняет только на закрепленном обслуживаемом участке.
1.7. Участковый инспектор в служебное время носит установленную форму одежды. При выполнении специальных заданий, с разрешения своего непосредственного начальника он может находиться в гражданской одежде.

1.8. Учаскелiк инспектордың жұмыс уақытының ұзақтығы Қазақстан Республикасының еңбек заңдарына сәйкес белгiленедi. Жұмыс режимiн қалалық, аудандық орган бастығы учаскелiк инспектор қызметiн уақытының негiзгi бөлiгiнде учаскеде болып, өзiне жүктелген мiндеттердi тiкелей орындаумен айналысатындай етiп, қызмет көрсететiн аумақтағы жедел жағдайда ескере отырып, белгiлейдi.
1.9. Учаскелiк инспектордың жұмысын ұйымдастыру қалалық, аудандық орган бастығына, қызмет жөнiндегi оның орынбасарына, учаскелiк инспекторларға басшылық жасау жөнiндегi бөлiмше басшыларына жүктеледi. Учаскелiк инспекторлардың қызметiн ұйымдық-методикалық, қамтамасыз ету Қазақстан Республикасы IIМ, Алматы қалалық IIББ, облыстардағы және Ленинск қалалық IIБ тиiстi бөлiмшелермен жүзеге асырылады.
Iшкi iстер органдарының қызметi өз жұмыс салалары бойынша учаскелiк инспекторлардың қызметiн методикалық қамтамасыз етiп, жүктелген мiндеттердi орындауға, кәсiби шеберлiгiн арттыруға, олардың қызметiне жұмыстың жаңа формалары мен тәсiлдерiн қолдануға қажеттi методикалық және практикалық көмек көрсетедi.
2. Учаскелiк инспектордың жұмысын ұйымдастыру
2.1. Учаскелiк инспекторға қалалық, аудандық орган бастығының бұйрығымен әкiмшiлiк учаске бекiтiлiп, оған реттiк нөмiр берiледi. Учаске көлемi мен шекарасы учаскелiк инспекторға басшылық жасау жөнiндегi бөлiмше бастығының, халық саны мен құрамын, жедел жағдай күйiн, аумақтың және ауданның әкiмшiлiк бөлiнуiн ескере отырып, әр учаскелiк инспектордың жұмыс ауқымы бiрдей болатындай есеппен ұсыныс жасауы бойынша қалалық, аудандық орган бастығы белгiлейдi және қажет кезде қайта қарайды.
2.2. Учаскелiк инспекторлардың штаттық саны қызмет көрсетiлетiн:
- қалаларда үш мыңнан аспайтын халыққа бiр учаскелiк инспектор;
- ауылды жерлерде - екi мыңнан аспайтын халыққа бiр учаскелiк инспектор, халық санын ескере отырып белгiленедi.
2.3. Учаскелiк инспекторлардың қосымша санын ұстауға жергiлiктi өкiмет және атқару органдары iшкi iстер органы бастығының дәлелдi ұсынысы бойынша өз бюджеттерiнiң есебiнен қаржы бөле алады.
2.4. Әр учаскелiк инспектор учаске паспортын жүргiзедi (1 қосымша), онда учаскенiң әлеуметтiк-экономикалық, демографиялық және басқа да ерекшелiктерiн сипаттайтын деректер жинақталады.
Аталған ақпаратты учаскелiк инспектор өзiне бекiтiлген учаскеде жұмыс iстеу және зерттеу барысында, халықпен жеке қатынаста, сондай-ақ қалалық, аудандық орган бөлiмшелерден, мемлекеттiк органдар мен қоғамдық бiрлестiктерден алады.

1.8. Продолжительность рабочего времени участкового инспектора устанавливается в соответствии с трудовым законодательством Республики Казахстан. Режим работы определяется начальником горрайоргана, исходя из оперативной обстановки на обслуживаемой территории, так, чтобы участковый инспектор основную часть служебного времени находился на участке, занимался непосредственным выполнением возложенных на него обязанностей.
1.9. Организация работы участковых инспекторов возлагается на начальника горрайоргана, его заместителя по службе, руководителей подразделения по руководству участковыми инспекторами. Организационно-методическое обеспечение деятельности участковых инспекторов осуществляют соответствующие подразделения МВД Республики Казахстан, ГУВД г. Алматы, УВД областей и г. Ленинска.
Службы органов внутренних дел осуществляют методическое обеспечение деятельности участковых инспекторов по линиям своей работы, оказывают необходимую методическую и практическую помощь в выполнении возложенных на них задач, повышению профессионального мастерства, внедрению в их деятельность передовых форм и методов работы.
2. Организация работы участкового инспектора
2.1. За участковым инспектором приказом начальника горрайоргана закрепляется административный участок с присвоением ему порядкового номера. Размеры и границы участка определяются и при необходимости пересматриваются начальником горрайоргана по представлению начальника подразделения по руководству участковыми инспекторами, с учетом численности и состава населения, состояния оперативной обстановки, особенностей территории и административного деления района, города с таким расчетом, чтобы у каждого участкового инспектора был примерно равный объем работы.
2.2. Штатная численность участковых инспекторов устанавливается с учетом количества обслуживаемого населения:
- в городах - не свыше трех тысяч жителей в расчете на одного участкового инспектора;
- в сельской местности - не свыше двух тысяч жителей.
2.3. На содержание дополнительной численности участковых инспекторов местные представительные и исполнительные органы могут выделять средства за счет своих бюджетов по мотивированному представлению начальника органа внутренних дел.
2.4. Каждый участковый инспектор ведет паспорт на участок (приложение 1), в котором сосредоточиваются сведения, характеризующие социально-экономические, демографические и другие особенности участка.
Указанную информацию участковый инспектор получает в процессе работы и изучения закрепленного за ним участка, личного общения с населением, а также в подразделениях горрайоргана, государственных органах и общественных объединениях.

2.4.1. Учаске паспорты қалалық, аудандық орган секретариатында (кеңсесiнде) тiркелiнiп, учаскелiк инспекторға қол қоюмен берiледi. Паспортқа жазу сиямен жазылады (арнайы аталған жағдайларда - қарандашпен). Паспорт беттерi нөмiрленiп, тiгiледi және мөрмен басылады.
2.4.2. Учаске шекарасын өзгерткен кезде, жаңа паспорт рәсiмделедi, оған қайта құрылған учаскеге қатысты ақпарат жазылады, бұрын жүргiзiлген паспорт қалалық, аудандық органның секретариатына (кеңсесiне) тапсырылып, белгiленген тәртiпте жойылады.
2.4.3. Паспорт жүргiзу тәртiбiн қалалық, аудандық орган бастығы, оның қызмет жөнiндегi орынбасары жарты жылда бiр рет, милицияның учаскелiк инспекторларының қызметiн ұйымдастыру жөнiндегi бөлiмше бастығы бiр тоқсанда кем дегенде бiр рет тексередi.
2.4.4. Паспорт және жиналған iс қағаздар (құпия материалдардан басқа) учаскелiк инспектордың қызмет бөлмесiндегi темiр шкафта (сейфте) сақталады.
2.5. Учаскенi қабылдау тапсырушы учаскелiк инспектордың қатысуымен милицияның учаскелiк инспекторларға басшылық жасау жөнiндегi бөлiмше бастығы немесе қалалық, аудандық орган бастығы орынбасарының бақылауымен жүргiзiледi.
Қайта тағайындалған учаскелiк инспектор учаске ерекшелiктерiмен, жедел жағдай күйiмен, кәсiпорын, мекеме, ұйым, қоғамдық құрамалардың басшыларымен таныстырылады, қажет кезде ол тиiстi мемлекеттiк органдардың басшыларымен таныстырылады.
Учаскенi қабылдау мен тапсыру туралы паспортқа тиiстi жазу жазылады.
2.6. Учаскелiк инспектор қалалық, аудандық орган белгiлеген шаралар мен қалыптасқан жедел жағдайда ескерiлген бiр айға және әр күнге арналған жұмыс дәптерiне (2 қосымша) жазылатын жеке жоспар бойынша жұмыс iстейдi. Бiр күнгi және бiр айдағы жұмыс нәтижелерi жұмыс дәптерiне жазылады.
2.7. Учаскелiк инспектор өз қызметiнде қалалық, аудандық органның басқа қызметкерлерiмен тығыз өзара iс қимыл жасайды. Өзара iс қимыл ақпарат алмасумен, жеке өз мүддесiмен немесе тiкелей басшысының, қалалық, аудандық орган бастығының немесе оның қызмет бойынша орынбасарының өкiмi бойынша өткiзiлетiн бiрлескен шараларды жоспарлау мен жүзеге асыру жолдарымен қамтамасыз етiледi.
2.8. Қалаларда әр үш-төрт милицияның учаскелiк инспектор лауазымына және ауылды мекемеде екi-үш лауазымға бiр милицияның аға учаскелiк инспекторы тағайындалады. Оны учаскелiк инспекторлардың тобын басқара алатын және әдетте, жоғары заң бiлiмi мен жұмыс тәжiрибесi бар адам ауыстыра алады.
Аға учаскелiк инспекторға бiр мың адамнан аспайтын, сол жерде тұратын халқы бар учаске бекiтiледi.
Бекiтiлген учаскеге қызмет көрсетумен бiрге, аға учаскелiк инспектор қылмысты ашу жөнiндегi учаскелiк инспекторлардың жұмысын ұйымдастырады, қылмысты ашу мен тергеу жөнiндегi жедел және тергеу бөлiмшелердiң қызметкерлерiмен олардың өзара iс-қимылын байланыстырады, сондай-ақ учаскелiк инспекторлар тобы қызмет көрсететiн аумақта құрама жедел-iздестiру шараларын өткiзуде олардың қатысуын қамтамасыз етедi.
Ескерту: Қ. I, КТIИ аймақтық жедел өкiлдерi және осы аймақта қызмет өтеушi барлық наряд түрлерi аға учаскелiк инспектордың жедел бағыныштылығына берiледi.

2.4.1. Паспорт на участок регистрируется в секретариате (канцелярии) горрайоргана и выдается участковому инспектору под подпись. Записи в паспорте ведутся чернилами (в случаях, специально оговоренных, - карандашом). Листы паспорта нумеруются, прошиваются и скрепляются печатью.
2.4.2. При изменении границ участка оформляется новый паспорт, в который переносится информация, имеющая отношение к вновь созданному участку; заведенный ранее паспорт сдается в секретариат (канцелярию) горрайоргана и уничтожается в установленном порядке.
2.4.3. Порядок ведения паспорта проверяется начальником горрайоргана, его заместителем по службе - один раз в полугодие, начальником подразделения по организации деятельности участковых инспекторов милиции - не реже одного раза в квартал.
2.4.4. Паспорт и накопительные дела (за исключением секретных материалов) хранятся в металлическом шкафу (сейфе) в служебном помещении участкового инспектора.
2.5. Прием участка производится под контролем заместителя начальника горрайоргана или руководителя подразделения по руководству участковыми инспекторами милиции в присутствии участкового инспектора, сдающего участок.
Вновь назначенного участкового инспектора знакомят с особенностями участка, состоянием оперативной обстановки, руководителями предприятий, учреждений, организаций, формирований общественности, при необходимости представляют его соответствующим руководителям государственных органов.
О приеме и сдаче участка делается соответствующая запись в паспорте.
2.6. Участковый инспектор работает по личному плану, составляемому в рабочей тетради (приложение 2) на месяц и каждый день с учетом намеченных горрайорганом плановых мероприятий и складывающейся оперативной обстановки. Итоги работы за день и месяц отражаются в рабочей тетради.
2.7. Участковый инспектор в своей деятельности тесно взаимодействует с сотрудниками других служб горрайоргана. Взаимодействие обеспечивается путем обмена информацией, планирования и осуществления совместных мероприятий, проводимых по собственной инициативе либо по указанию непосредственного руководителя, начальника горрайоргана либо его заместителя по службе.
2.8. На каждые три-четыре должности участковых инспекторов милиции в городах и две-три в сельской местности вводится должность старшего участкового инспектора милиции, которая замещается лицом, способным руководить группой участковых инспекторов и имеющим, как правило, высшее юридическое образование и опыт работы.
За старшим участковым инспектором закрепляется участок с проживающим на нем населением не более одной тысячи человек.
Наряду с обслуживанием закрепленного участка, старший участковый инспектор организует работу участковых инспекторов по раскрытию преступлений, а также обеспечивает их участие в проведении комплексных оперативно-розыскных мероприятий на территории зоны, обслуживаемой группой участковых инспекторов.
Примечание. Зональные оперуполномоченные УР, ИДН и все виды нарядов, несущих службу на территории зонального участка, передаются в оперативное подчинение старшего участкового инспектора.

2.8.1. Учаскелiк инспекторларға кәсiби шеберлiгiн арттыру, штаттан тыс милиция қызметкерлерiн iрiктеу мен жұмысын ұйымдастыру, қоғамдастықтармен өзара iс-қимылды нығайту, құқық бұзушылықтармен жеке алдын ала жұмыс өткiзу, азаматтардың хаттары мен арыздарын қарау мәселелерiне, қызмет бойынша басқа да мiндеттердi орындауға көмек көрсетедi.
2.8.2. Бiр айлық, тоқсан, жарты жылдық, жылдық нәтижелерi бойынша учаскелiк инспекторлар тобының жұмыс нәтижелерiн қорытып, бағалайды және оны тиiстi ұсыныстармен учаскелiк инспекторлар қызметiн ұйымдастыру жөнiндегi бөлiмше басшысына баяндайды (3 қосымша).
2.8.3. Аймақтық учаскедегi жедел жағдай күйiн талдайды, бiр айға учаскелiк инспектор тобының жұмысын жоспарлайды, белгiленген шараларды орындау түрлерi мен тәсiлдерiн белгiлейдi, оның өткiзiлуiн бақылайды.
2.8.4. құқық бұзушылықтың алдын алу қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi жұмыста учаскелiк инспекторлардың қоғамдық құрамалармен өзара iс-қимылын қамтамасыз етедi.
2.8.5. Қылмыскерлердi, құқық бұзушыларды iздестiру мен ұстауды ұйымдастырады, оған жеке өзi қатысады.
2.8.6. Аймақтық учаскеде қоғамдық тәртiптi сақтау мен құқық бұзушылармен күрес жөнiндегi мiндеттердi орындауға жiберiлген күштер мен құралдарды бөлудi қамтамасыз етедi.
2.8.7. Тiкелей учаскелiк инспекторлар тобына басшылық жасау жөнiндегi мiндеттердi орындау үшiн:
2.8.7.1. Қажет кезде учаскелiк инспекторларға қызметтiк мiндеттердi орындау мерзiмi, түрлерi мен тәсiлдерi туралы өкiм беру;
2.8.7.2. Учаскелiк инспекторлардың жұмысын бағалау, қызмет нәтижелерi туралы оларды таңдау, учаскелiк инспекторларға қызметтiк мiнездемелер, аттестациялар, ұсыну дайындауға қатысу;
2.8.7.3. Iшкi iстер органының немесе қоғамдық тәртiптi сақтау қызметiнiң бастығына:
- учаскелiк инспекторлар қызметiн жетiлдiру;
- аймақтық учаскенiң аумағында күзет-пост нарядтарын қою;
- кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың қоғамдық тәртiптi сақтауды ұйымдастырудағы кемшiлiктерi туралы жергiлiктi өкiмет және атқару органдарын хабардар ету;
- бекiтiлген аумақтағы учаскелiк инспекторлардың жұмыс режимi;
- қызмет көрсетiлген учаскелердiң шекарасын өзгерту;
- учаскелiк инспекторлардың жұмыс iстеуiне қажеттi жағдайлар жасау, оларды тұрғын жаймен, қызмет жайларымен, көлiкпен, байланыспен, жедел-техникалық, құралдармен қамтамасыз ету;
- учаскелiк инспекторларды көтермелеу мен тәртiптiк жаза беру мәселелерi жөнiнде ұсыныс жасауға хұқы берiледi.
2.9. Милицияның аға учаскелiк инспектор болмаған кезде (оқу, демалыс, ауырып қалу), оның мiндеттерiн қалалық, аудандық орган бастығының жазбаша өкiмi бойынша ең бiр даярланған учаскелiк инспекторлардың бiреуi орындайды.

2.8.1. Оказывает помощь участковым инспекторам в вопросах повышения их профессионального мастерства, подбора и организации работы внештатных сотрудников милиции, укрепления взаимодействия с общественностью, проведения индивидуальной профилактической работы с правонарушителями, рассмотрения писем и заявлений граждан, выполнения других обязанностей по службе.
2.8.2. Обобщает и оценивает результаты работы группы участковых инспекторов по итогам за месяц, квартал, полугодие, год и докладывает их с соответствующими предложениями руководителю подразделения по организации деятельности участковых инспекторов (приложение 3).
2.8.3. Анализирует состояние оперативной обстановки на зональном участке, планирует работу группы участковых инспекторов на месяц, определяет формы и методы выполнения намеченных мероприятий, контролирует их реализацию.
2.8.4. Обеспечивает взаимодействие участковых инспекторов с общественными формированиями в работе по профилактике правонарушений и охране общественного порядка.
2.8.5. Организует розыск и задержание преступников, правонарушителей, принимает в нем личное участие.
2.8.6. Обеспечивает распределение на зональном участке сил и средств, приданных для выполнения задач по охране общественного порядка и борьбе с правонарушениями.
2.8.7. Для выполнения обязанностей по непосредственному руководству группой участковых инспекторов имеет право:
2.8.7.1. Давать при необходимости указания участковым инспекторам о сроках, формах и способах выполнения ими служебных заданий.
2.8.7.2. Оценивать работу участковых инспекторов, заслушивать их о результатах служебной деятельности, участвовать в подготовке на участковых инспекторов служебных характеристик, аттестаций, представлений.
2.8.7.3. Вносить начальнику органа внутренних дел или службы охраны общественного порядка предложения по вопросам:
- совершенствование деятельности участковых инспекторов;
- расстановки патрульно-постовых нарядов на территории зонального участка;
- информирования местных представительных и исполнительных органов о недостатках в организации охраны общественного порядка в работе предприятий, учреждений, организаций и общественных объединений;
- режима работы участковых инспекторов на закрепленной территории;
- изменения границ обслуживаемых участков;
- создание участковым инспекторам необходимых условий для работы, обеспечения их жильем, служебными помещениями, транспортом, связью, оперативно-техническими средствами;
- поощрения и наложения на участковых инспекторов дисциплинарных взысканий.
2.9. На время отсутствия старшего участкового инспектора милиции (учеба, отпуск, болезнь) его обязанности по письменному распоряжению начальника горрайоргана исполняет один из наиболее подготовленных участковых инспекторов.

2.10. Қызметтiк мiндеттердi табысты орындау мақсатында учаскелiк инспектор қызмет көрсететiн учаскедегi және жақын аумақтағы жедел жағдайда бiлуi керек және:
2.10.1. Учаске аумағын, қызмет көрсететiн аумақтың ерекшелiктерiн, жол жүйесiн, байланыс торабын, транзиттiк және жергiлiктi көлiк қозғалысын, азаматтардың бұқаралық демалыс, дiни және басқа да әдеп-ғұрыптардың өткiзiлетiн жерлерiн жақсы бiлуi керек. Құрамында есiрткесi бар жабайы және мәдени өсiмдiктердiң өсетiн жерлерiн бiлуi керек. Дүкендер, тауар-материалдық бағалы заттар сақталатын орындар, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың колхоздар мен совхоздардың кассалары орналасқан жерлердi, олардың техникалық берiктiгi мен күзет жүйесiн, жұмысшыларға, колхозшыларға қызметкерлерге айлық ақысы берiлетiн күндi, картотекада есепке алынған адамдардың iшiндегi автомото көлiк иелерiн, қоғамдық тәртiптi сақтауда қатысушы күштер мен құралдарды, олардың орналасқан жерiн, олармен байланыс тәртiбi мен тәсiлiн жақсы бiлуi керек.
2.10.2. Қылмыстардың санын, олардың сипатын, қызмет көрсететiн аумақта жасалған ашылмаған қылмыстардың санын, оны жасауға мүмкiндiк туғызған жағдайларды жақсы бiлу керек. Қылмыс жасаған адамдар туралы деректердi, күдiктiлер мен жасырынып жүрген қылмыскерлердiң белгiлерiн, зақымданған, ұрланған заттар, бұзылған немесе жойылған мүлiктер туралы деректердi жақсы бiлуi керек.
2.10.3. Қоғамға қарсы өмiр сүретiн адамдардың топталатын жерлерiн, сондай-ақ жиi қоғамдық тәртiп бұзылатын және қылмыс жасалатын жерлердi жақсы бiлуi керек.
3. Учаскелiк инспекторлардың негiзгi мiндеттерi
3.1. Азаматтардың жеке және мүлiктiк қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету жөнiндегi учаскелiк инспектордың мiндеттерi:
3.1.1. Қылмыстық және басқа да құқыққа қарсы қолсұғушылықтардан азаматтардың өмiрiн, денсаулығы мен мүлiктерiн қорғау.
3.1.2. Қылмыстан, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтан және сәтсiз жағдайлардан зақымданған, сондай-ақ дәрменсiз немесе басқа да денсаулығы мен өмiрiне қауiптi күйде болған азаматтарға көмек, соның iшiнде дәрiгер келгенге дейiнгi көмек көрсету.
3.1.3. Апат, катастрофа, табиғи зiлзала, өрт апаттар мен басқа да төтенше жағдайлар болған кезде адамдарды құтқару, оларға алғашқы медициналық жәрдем беру, ол жөнiнде iшкi iстер органының басшылығымен, халықты, қоғамды, мекемелердiң, кәсiпорындардың, ұйымдардың тиiстi басшыларын уақтылы хабардар ету жөнiндегi кезек күттiрмейтiн шаралар қолдану.
3.2. Қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi учаскелiк инспекторлардың мiндеттерi:
3.2.1. Өзiне бекiтiлген учаске аумағында қоғамдық тәртiптi сақтауды ұйымдастыру.

2.10. В целях успешного выполнения служебных задач участковый инспектор должен владеть оперативной обстановкой на обслуживаемом участке и прилегающей к нему территории и хорошо знать:
2.10.1. Территорию участка, особенности обслуживаемой территории, систему дорог, линий связи, движения транзитного и местного транспорта, места массового отдыха граждан, проведения религиозных и других обрядов; места произрастания дикорастущих и культурных наркотикосодержащих растений; дислокацию магазинов, мест хранения товарно-материальных ценностей, касс предприятий, учреждений и организаций, колхозов и совхозов, их техническую укрепленность и систему охраны, дни выдачи зарплаты рабочим, колхозникам, служащим, владельцев автомототранспорта из числа лиц, учтенных в картотеке, силы и средства, участвующие в охране общественного порядка, их дислокацию, порядок и способы связи с ними.
2.10.2. Количество преступлений, их характер, число нераскрытых преступлений, совершенных на обслуживаемой территории, обстоятельства, способствовавшие их совершению. Сведения о лицах, совершивших преступления, приметы подозреваемых и скрывшихся преступников, сведения о пострадавших, похищенных вещах, поврежденном или уничтоженном имуществе.
2.10.3. Места концентрации лиц, ведущих антиобщественный образ жизни, а также места, где чаще всего допускаются нарушения общественного порядка и совершаются преступления.
3. Основные обязанности участкового инспектора
3.1. По обеспечению личной и имущественной безопасности граждан участковый инспектор обязан:
3.1.1. Защищать жизнь, здоровье и имущество граждан от преступных и иных противоправных посягательств.
3.1.2. Оказывать помощь, в том числе доврачебную, гражданам, пострадавшим от преступлений, административных правонарушений и несчастных случаев, а также находящимся в беспомощном либо ином состоянии, опасном для их здоровья и жизни.
3.1.3. Принимать неотложные меры по спасению людей при авариях, катастрофах, стихийных бедствиях, пожарах, авариях и других чрезвычайных событиях, оказанию им первой медицинской помощи, своевременному информированию об этом руководства органа внутренних дел, населения, общественности, руководителей соответствующих учреждений, предприятий, организаций.
3.2. По охране общественного порядка участковый инспектор обязан:
3.2.1. Организовывать охрану общественного порядка на территории закрепленного за ним участка.

3.2.2. Күзет-пост және басқа да милицияның нарядтарымен өзара iс-қимыл жасау, учаскедегi қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi олардың қызметiн бақылау; олармен аулаларды, үйлердiң подъездерiн аралап шығу, там төбесi астыңғы жайларды, сондай-ақ қоғамға қарсы өмiр сүрушi адамдарды табу мақсатында олардың болуы мүмкiн басқа да жерлердi қарап шығу, осындай адамдарға қатысты тиiстi ықпал шараларын қолдану.
Өткiзiлетiн шаралар барысында iшкi iстер органдарының қызметкерлерiн және қоғамдық бiрлестiктердiң мүшелерiн қызмет көрсететiн учаскедегi жедел жағдай жөнiнде, әкiмшiлiк қадағалауда болған адамдар туралы, iздестiрiлуде болған қылмыскерлердiң белгiлерi, ұрланған заттар және олардың өткiзiлуi мүмкiн жерлер туралы хабарлап отыру.
3.2.3. Жедел жағдай өзгерiстерi жөнiнде қалалық, аудандық орган бастығы белгiлеген тәртiпте қалалық, аудандық орган басшылығына және кезекшiге баяндау.
3.2.4. Милицияның күзет-пост нарядтарын ең орынды қою туралы ұсыныс жасау, ал қажет кезде қалалық, аудандық орган басшыларымен немесе кезекшiсiмен келiсiм бойынша олармен учаске аумағында маневр жасауды жүзеге асыру. Кешiктiруге болмайтын жағдайларда, жедел жағдай өзгерген кезде, алдын ала келiсiмсiз учаскеде нарядтармен маневр жасауына болады.
3.2.5. Қоғамдық орындардан адам қадiр-қасиетiн және қоғамдық құлықтылықты қорлайтын мас күйiнде болған адамдарды аластатуға шаралар қолдану; мұндай адамдарды медициналық айықтыру орындарында, қалалық, аудандық органның кезекшiлiк бөлiмiне жеткiзу.
3.2.6. Қоғамдық бiрлестiктермен күнделiктi өзара iс-қимыл жасап тұру, оларға жұмысты жоспарлауға, қоғамдық тәртiптi сақтау жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға, iшкi iстер органдарында есепте тұрған адамдармен жұмыс iстеуiне практикалық көмек көрсету.
Қоғамдық бiрлестiктердiң белсендiлерiн учаскеде жасалған құқық бұзушылықтар туралы, оны жасау себептерi мен жағдайлар туралы хабардар ету, iшкi iстер органдары үшiн ықылас тудыратын ақпаратты қоғам өкiлдерiнен алу. Қажет кезде, қоғамдық тәртiптi бұзушы адамдардың жүрiс-тұрысын талқылауға қатысу.
3.2.7. Жол және өрт қауiпсiздiгi саласында қолданылатын белгiленген ережелердiң сақталуына бақылау жасауға қатысу, осы ережелердi бұзушылардың жолын кесуге қажеттi шаралар қолдану.
3.2.8. Азаматтар мен лауазымды адамдардың белгiленген паспорт жүйесi ережелерiн сақтауына, сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтығы жоқ адамдардың олар үшiн белгiленген Қазақстан Республикасы аумағына кiру, тұру, шығу мен транзиттiк өту ережелерiн сақталуына бақылау жасау.

3.2.2. Взаимодействовать с патрульно-постовыми и другими нарядами милиции, контролировать их деятельность по охране общественного порядка на участке; проводить с ними обход дворов, подъездов домов, осмотр чердачных и подвальных помещений, а также других мест возможного появления лиц, ведущих антиобщественный образ жизни, в целях их выявления, принимать в отношении таких лиц соответствующие меры воздействия.
В ходе проводимых мероприятий информировать работников органов внутренних дел и членов общественных объединений об оперативной обстановке на обслуживаемом участке, о лицах, состоящих под административным надзором, о приметах разыскиваемых преступников, похищенных вещах и возможных местах их сбыта.
3.2.3. В порядке, установленном начальником горрайоргана, докладывать руководству и дежурному горрайоргана об изменениях оперативной обстановки.
3.2.4. Вносить предложения о наиболее целесообразной расстановке патрульно-постовых нарядов милиции, а при необходимости, по согласованию с руководителями или дежурным горрайоргана, осуществлять маневрирование ими на территории участка. В случаях, не терпящих отлагательства, при изменении оперативной обстановки допускается маневрирование нарядами на участке без предварительного согласования.
3.2.5. Принимать меры к удалению из общественных мест лиц, находящихся в пьяном виде, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность; доставлять таких лиц в медицинский вытрезвитель, дежурную часть горрайоргана.
3.2.6. Поддерживать повседневное взаимодействие с общественными объединениями, оказывать им практическую помощь в планировании работы, осуществлении мероприятий по охране общественного порядка, профилактической работы с лицами, состоящими на учете в органах внутренних дел.
Информировать актив общественных объединений о совершенных на участке правонарушениях, причинах и условиях их совершения, получать от представителей общественности информацию, представляющую интерес для органов внутренних дел. При необходимости принимать участие в обсуждении поведения лиц, допускающих нарушения общественного порядка.
3.2.7. Участвовать в осуществлении контроля за соблюдением установленных правил, действующих в сфере дорожной и пожарной безопасности, принимать необходимые меры к пресечению нарушений этих правил.
3.2.8. Контролировать соблюдение гражданами и должностными лицами установленных правил паспортной системы, а также соблюдение иностранными гражданами и лицами без гражданства установленных для них правил въезда, проживания, выезда и транзитного проезда через территорию Республики Казахстан.

3.2.9. Кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың азаматтары мен лауазымды адамдарының атыс, газды қару, олардың оқ-дәрiлерiн, жарылғыш, күштi әсер ететiн улы, химиялық заттар мен материалдарды, түрлi-түстi көбейткiш техниканы сақтаудың белгiленген ережелерiн сақтауына бақылау жасау.
3.2.10. Денсаулық сақтау органдарының қызметкерлерiне күшi жүретiн заңдардың талаптарына сәйкес созылмалы маскүнемдiк аурумен, нашақорлықпен, адамның имунно-дефициттiк ауруына шалдыққан (ВИЧ), шақыруға әдейi келмей жүрген, жұқпалы аурулармен ауыратын (агрессивтi) адамдарды денсаулық сақтау мекемелерiне әкелуге көмектесу.
3.3. Қылмыс пен құқық бұзушылықтың алдын алу, жолын кесу жөнiндегi учаскелiк инспектордың мiндеттерi:
3.3.1. құқық бұзушылық жасауға мүмкiндiк туғызатын себептер мен жағдайларды ашу, жеке өзi шаралар қолдану немесе оларды жою жөнiнде қалалық, аудандық орган бастығына ұсыныс жасау.
3.3.2. Қылмыстар немесе әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар туралы деректерi жоқ арыздар немесе хабарламалар алу кезiнде учаскелiк инспектор арыз берушiнi қабылданған шешiм туралы ауызша немесе жазбаша тексеру жүргiзусiз құлақтандырумен шектелуге хұқылы. Арыз берушiнi ауызша құлақтандыру кезiнде учаскелiк инспектор анықтама жазады, онда жауап беру датасы мен мазмұны көрсетiледi. Бұрын тексерiлген және ол бойынша қаралып болған тексеру материалдары бар мәселелер бойынша қайта келу қалалық, аудандық орган басшылығының келiсiмi бойынша қайта тексеруге жатпайды, ол туралы арыз берушiге хабарланады, қолы жоқ, тегi, аты, әкесiнiң аты, мекен-жайы немесе жұмыс орны не арыз берушiнiң оқу орны көрсетiлмеген жазбаша арыздар анонимдi деп танылып, жедел мүдделiк бiлдiретiннен басқа (iшкi iстер органы бастығының шешiмi бойынша) деректер қарауға жатпайды.
3.3.3. Қоғамдық тәртiптi нығайту және қылмыспен күрес мәселелерi жөнiнде жергiлiктi өкiметтi және атқару органдарына, қоғамдық бiрлестiктерге, кәсiпорындардың, мекемелер мен ұйымдардың басшыларына ақпарат дайындауға қатысу.
3.3.4. Халықпен, еңбек ұжымдарымен әрдайым байланыс ұстап тұру. Қызмет көрсететiн учаскеде тұратын халық алдында орындалған жұмыс туралы кем дегенде тоқсанында бiр рет және қалалық, аудандық орган бастығының алдында - айына бiр рет есеп беру.
3.3.5. Қызмет көрсететiн учаскеде тұратындардың арасынан заңсыз есiрткi құралдарын жасаушы, сатып алушы, сақтаушы, тасымалдаушы және өткiзушi сондай-ақ құрамында есiрткiсi бар заттарды егуге тыйым салынған өсiмдiктердi егумен немесе өсiрумен айналысатын адамдарды анықтау.

3.2.9. Контролировать соблюдение гражданами и должностными лицами предприятий, учреждений и организаций установленных правил хранения огнестрельного, газового оружия, боеприпасов к нему, взрывчатых, сильнодействующих химических, ядовитых веществ и материалов, множительной техники цветного изображения.
3.2.10. Оказывать содействие работникам здравоохранения в осуществлении привода в учреждения здравоохранения злостно уклоняющихся от явки по вызову лиц, больных хроническим алкоголизмом, наркоманией, венерическими заболеваниями, зараженных вирусом иммунодефицита человека (ВИЧ), а также лиц, психически больных (с агрессивными намерениями), состоящих на учете в органах здравоохранения, в соответствии с требованиями действующего законодательства.
3.3. По предупреждению, пресечению преступлений и административных правонарушений участковый инспектор обязан:
3.3.1. Выявлять причины и условия, способствующие совершению правонарушений, принимать меры самостоятельно или вносить начальнику горрайоргана предложения по их устранению.
3.3.2. При получении заявления либо сообщения, не содержащего сведений о преступлениях или административных правонарушениях, участковый инспектор вправе без проведения проверки ограничиться уведомлением заявителя о принятом решении устно или письменно. При устном уведомлении заявителя участковый инспектор составляет справку, где указывается дата и содержание ответа. Повторные обращения, ранее проверявшиеся и по которым имеются исчерпывающие материалы проверок, с согласия руководства горрайоргана дополнительной проверке не подлежат, о чем сообщается заявителю. Письменные заявления, в которых нет подписи, не указаны фамилия, имя, отчество, данные о месте жительства или работы либо учебы заявителя, признаются анонимными и рассмотрению не подлежат, кроме сведений, представляющих оперативный интерес (по решению руководителя органа внутренних дел).
3.3.3. Принимать участие в подготовке информаций в местные представительные и исполнительные органы, общественные объединения, руководителям предприятий, учреждений и организаций по вопросам укрепления общественного порядка и борьбы с преступностью.
3.3.4. Поддерживать постоянную связь с населением, трудовыми коллективами. Не реже одного раза в квартал отчитываться о проделанной работе перед жителями обслуживаемого участка и один раз в месяц - перед начальником горрайоргана.
3.3.5. Устанавливать среди проживающих на обслуживаемом участке лиц, незаконно изготавливающих, приобретающих, хранящих, перевозящих и сбывающих наркотические средства, а также занимающихся незаконным посевом или выращиванием запрещенных к возделыванию наркотикосодержащих культур.

3.3.6. Арақ-шарап бұйымдарын сатудың белгiленген ережелерiн бұзушы, арнаулы рұқсатсыз (лицензия) өткiзу мақсатымен спирттiк iшiмдiктер, сондай-ақ сыра жасаушы және сақтаушы адамдарды анықтау.
Мұндай адамдарды қолданылатын заңдарға сәйкес жауапкершiлiкке тарту жөнiнде шаралар қолдану.
3.3.7. Есiрткi iшiп, токсикоманиямен айналысып, спирттiк iшiмдiктер iшiп жүрген, кәмелетке толмағандарды маскүнемдiкке, нашақорлыққа және қылмысқа итермелеушi адамдарды анықтау; мұндай адамдарды жауапкершiлiкке тарту жөнiнде шаралар қолдану.
3.3.8. Қоғамдық тәртiптi әрдайым бұзушыларға, нашақорлар мен созылмалы маскүнемдерге, немесе басқа адамдардың құқықтарына мас күйiнде қысым жасайтындарға материалдар ресiмдеу.
3.3.9. Бас бостандығынан айыру орындарынан босатылған адамдардың заңға сәйкес белгiленген шектеулердi сақтауына бақылау жасау.
3.3.10. Жедел қызметкерлерiмен өзара iс-қимыл жасауда қылмыстық топтарды ұйымдастырушыларды, арандатушыларды және басқа құқық бұзушылық жасаған адамдарды, оларға қатысқандарды, ұрланған заттарды сатып алушыларды анықтау.
Ұйымдасқан қылмыстық топтар жөнiнде деректер немесе есiрткi бизнесiмен, қорқытып алумен айналысушы адамдар туралы хабар, сондай-ақ мемлекеттiк емес құрылымдардағы жемқорлық фактiлерi туралы хабар алған кезде, сол ақпаратты ұйымдасқан қылмыспен және жемқорлықпен күрес жөнiндегi бөлiмшеге жеткiзетiн iшкi iстер органының бастығына рапортпен баяндайды.
Тексеру ұйымдастыру үшiн жедел қызметтердiң басшыларын ескертуге және басқа қолданылған шараларға қарамастан құқыққа қарсы өмiр сүрiп отырған, есепке алынғандар, қылмыс немесе басқа құқық бұзушылық жасауға қатысқандар туралы деректер бар жазбаша хабардар ету.
3.3.11. Учаскелiк инспекторларға құқық бұзушы адам көрсетiлмеген қылмыс туралы арыздар мен хабар бойынша тергеуге дейiнгi тексеру жүргiзудi, алдын-ала тергеу органдарының мiндетiне кiретiн қылмыстық iстер қозғау мен тергеудi тапсыруға тыйым салынады.
3.4. Қылмыстарды ашу, жасырынған қылмыскерлердi және басқа да iздестiрiлуде болған адамдарды анықтау жөнiндегi учаскелiк инспектордың мiндеттерi:
3.4.1. Қылмыстар туралы арыздар, хабарламалар мен басқа да ақпараттар, әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар мен жеке адамға немесе қоғамдық қауiпсiздiкке қауiп тудыратын басқа да оқиғалар туралы ақпарат қабылдау, оны алғаны жөнiнде қалалық, аудандық органның кезекшiсiне кешiктiрмей хабарлау; заңмен көзделген шараларды уақтылы қолдану.

3.3.6. Выявлять лиц, нарушающих установленные правила торговли винно-водочными изделиями, изготавливающих и хранящих с целью сбыта без специального разрешения (лицензии) спиртные напитки, а также пиво. Принимать меры по привлечению таких лиц к ответственности в соответствии с действующим законодательством.
3.3.7. Устанавливать лиц, представляющих помещения для употребления наркотиков, занятия токсикоманией, распития спиртных напитков, вовлекающих несовершеннолетних в пьянство, наркоманию и преступную деятельность; принимать меры по привлечению таких лиц к ответственности.
3.3.8. Оформлять материалы на наркоманов и хронических алкоголиков, систематически нарушающих общественный порядок либо ущемляющих права других лиц на почве пьянства и алкоголизма.
3.3.9. Контролировать соблюдение лицами, освобожденными из мест лишения свободы, установленных для них в соответствии с законом ограничений.
3.3.10. Во взаимодействии с сотрудниками оперативных служб выявлять организаторов преступных групп, подстрекателей, и иных лиц, совершающих правонарушения, их соучастников, скупщиков краденого.
При получении сведений об организованных преступных группах или сообществах, о лицах, занимающихся наркобизнесом, вымогательством, а также о фактах коррупции в органах государственной власти и управления и негосударственных структурах, докладывать рапортом начальнику органа внутренних дел, который представляет данную информацию в подразделение по борьбе с организованной преступностью и коррупцией.
Письменно информировать руководителей оперативных служб о подучетных, которые, несмотря на предупреждение и другие принимаемые меры, продолжают вести противоправный образ жизни, о лицах, в отношении которых имеются сведения о причастности их к совершению преступлений или других правонарушений, для организации проверки.
3.3.11. Запрещается поручать участковым инспекторам проведение доследственных проверок по заявлениям и сообщениям о преступлениях без указания о личности правонарушителя, возбуждение и расследование уголовных дел, отнесенных к компетенции органов предварительного следствия.
3.4. По раскрытию преступлений, установлению скрывшихся преступников и других разыскиваемых лиц участковый инспектор обязан:
3.4.1. Принимать заявления, сообщения и иную информацию о преступлениях, административных правонарушениях и других событиях, угрожающих личной или общественной безопасности, незамедлительно сообщать об их получении дежурному по горрайоргану; своевременно принимать меры, предусмотренные законодательством.

3.4.2. Алдын ала тергеу жүргiзу мiндеттi емес қылмыстар учаскеде анықталған кезде, қылмыстық-iс жүргiзу заңдарымен көзделген кезек күттiрмейтiн тергеу iс-қимылын және қылмыс iздерiн және басқа маңызы бар жағдайларда анықтау мен бекiту жөнiнде жедел-iздестiру шараларын жеке өткiзу.
3.4.3. Алдын ала тергеу жүргiзу мiндеттi емес қылмыстарға қылмыстық-iс жүргiзу заңдарының нормаларына сәйкес тергеу жүргiзу; хаттама түрiнде материалдарды сотқа дейiн дайындау.
3.4.4. Алдын ала тергеу жүргiзу мiндеттi қылмыстарды учаскеде анықталған кезде, оқиға болған жердi күзету, куәгерлердi анықтау, жәбiрленушiлерге көмек көрсету, қылмыс жасағанға күдiктi адамдарды анықтау мен ұстау, қылмыстық құралдар мен басқа да айғақ дәлелдердi, ұрланған мүлiктердi табу мен алу жөнiнде шаралар қолдану.
3.4.5. Тергеу жедел тобы немесе қалалық, аудандық орган басшылары келгенге дейiн учаскелiк инспектор учаскедегi қоғамдық тәртiптi сақтау мен құқық бұзушылармен күрес жөнiндегi мiндеттердi орындаушы iшкi iстер органдарының қызметкерлерiне "iзiн суытпай" қылмыскерлердi әшкерелеу мен ұстау жөнiндегi мiндеттi орындауға жататын өкiм беруге хұқылы.
3.4.6. Қабылданған шаралар туралы оқиға болған жерге келген қалалық, аудандық орган басшыларына, кезекшiсiне немесе жедел-тергеу тобының басшысына баяндау; оларға кезек күттiрмейтiн тергеу iс-қимылын жүргiзуiне көмек көрсету.
3.4.7. Жасалған қылмысқа қызмет көрсететiн учаскеде тұратын бұрын сотталғандардың және басқа да жүрiс-тұрыс қоғамға қарсы адамдардың қатыстылығын (қылмыс жасаудың сыртқы белгiлерi, сипаты мен тәсiлдерi, оқиға болған жерде қалған қылмыскердiң iздерi, сондай-ақ жәбiрленушiнiң денесiнде және киiмiнде анықталғандар, ұрланғанның жеке белгiлерi бойынша) тексеру. Егер қылмыс жасауға қатысты деп тапса, жекелеген адамдарды жедел қызметтерi қызметкерлерiнiң күшiмен тексеру қажеттiгi туралы қалалық, аудандық орган бастығына рапортпен баяндау.
3.4.8. Қылмыс жасаған, тергеуден, анықтама алудан, соттан жасырынып жүрген, қылмыстық жаза өтеуден немесе әкiмшiлiк қадағалаудан жалтарушы адамдарды, хабар ошарсыз кеткендердi, дезертирлердi, сондай-ақ iздестiру iшкi iстер органдарына жүктелген басқа да адамдарды жедел және басқа да қызметтерi қызмтекерлерiнiң iздестiруiне көмек көрсету.
3.4.9. Iздестiру жарияланған адамдар туралы ақпаратты қызмет көрсететiн учаске аумағындағы мекен-жайы, жұмыс және оқу орны бойынша тексеру, iздестiрудегi адамның туыстары мен таныстары арқылы оның болатын жерiн анықтау.

3.4.2. При обнаружении на участке преступлений, по которым производство предварительного следствия не обязательно, самостоятельно проводить комплекс предусмотренных уголовно-процессуальным законодательством неотложных следственных действий и оперативно-розыскных мероприятий по установлению и закреплению следов преступления и иных обстоятельств, имеющих значение для дела.
3.4.3. Проводить в соответствии с нормами уголовно-процессуального законодательства расследование преступлений, по которым предварительное следствие не обязательно; осуществлять досудебную подготовку материалов по протокольной форме.
3.4.4. При обнаружении на участке преступлений, по которым обязательно производство предварительного следствия, принимать меры к охране места происшествия, выявлению свидетелей, оказанию помощи потерпевшим, установлению и задержанию лиц, подозреваемых в совершении преступления, обнаружению и изъятию похищенного имущества, орудий преступления и других вещественных доказательств.
3.4.5. До прибытия следственно-оперативной группы или руководителей горрайоргана участковый инспектор вправе давать обязательные для исполнения указания по изобличению и задержанию преступников по горячим следам сотрудникам органов внутренних дел, выполняющим обязанности по охране общественного порядка и борьбе с правонарушениями на участке.
3.4.6. Докладывать о принятых мерах руководству горрайоргана, дежурному или старшему следственно-оперативной группы, прибывшим на место происшествия; оказывать им помощь в производстве неотложных следственных действий.
3.4.7. Проверять на причастность к совершенному преступлению ранее судимых и иных лиц с антиобщественным поведением, проживающих на обслуживаемом участке (по внешним признакам, характеру и способу совершения преступления, следам, оставленным преступником на месте происшествия, а также зафиксированным на теле и одежде потерпевшего, индивидуальным признакам похищенного). Докладывать рапортом начальнику горрайоргана о необходимости проверки силами работников оперативных служб отдельных лиц, если есть основания полагать, что они причастны к совершению преступлений.
3.4.8. Оказывать содействие сотрудникам оперативных и других служб в розыске лиц, совершивших преступления, скрывшихся от следствия, дознания суда, уклоняющихся от отбытия уголовного наказания или административного надзора, пропавших без вести, дезертиров, а также других лиц, розыск которых возложен на органы внутренних дел.
3.4.9. Проверять информацию о лицах, объявленных в розыск по месту их жительства, работы и учебы на территории обслуживаемого участка, устанавливать через родственников и знакомых разыскиваемого место его нахождения.

3.5. Алдын ала ықпал етуге жататын адамдарды анықтау мен есепке алу жөнiндегi учаскелiк инспектордың мiндеттерi:
3.5.1. Алдын ала ықпал етуге жататын адамдарды паспорт қызметiнiң (Ф N 26 карточкалары), кезекшi бөлiмнiң, жедел қызметтердiң, түзеу жұмыстары инспекциясының ақпаратын, халық соттарының, еңбекпен-түзету мекемелерiнiң, милицияның штаттан тыс қызметкерлерiнiң, қоғам өкiлдерiнiң хабарламасын, сондай-ақ азаматтар мен лауазымды адамдардың хаттары мен арыздарына жазылған, құқық бұзушыларды әкiмшiлiк және басқа да жауапкершiлiкке тарту туралы құжаттардағы ақталмау негiзiнде қылмыстық iс қозғаудан бас тарту жөнiндегi материалдардағы, қылмыскер туралы арыздар мен хабарламаларды есепке алу, қалалық, аудандық органға, ПРН, медициналық айықтыру орындарына жеткiзiлгендердi есепке алу картотекалардағы, кiтаптар мен журналдардағы ақпаратты пайдалана отырып уақтылы анықтауды қамтамасыз ету.
3.5.2. Алдын ала ықпал етуге жататын адамдардың (4 қосымша);
- әкiмшiлiк қадағалауда - қадағалау мерзiм бойы тұрғындардың картотекалық есебiн жүргiзу.
- Жаза мерзiмi немесе үкiм орындалуы кейiнге қалдырылуы кезеңiнде бас бостандығынан айырумен байланысты емес жаза шараларына сотталғандардың.
- Қасақана қылмысы үшiн сотталғандардың және бас бостандығынан айыру орындарынан босатылғандардың - босатылған күннен бастап үш жыл бойы.
- Дәрiгердiң белгiлеуiнсiз есiрткiлер iшетiндердiң және денсаулық сақтау органдарында есепте тұрғандардың, сондай-ақ есiрткi сақталуына байланысты әкiмшiлiк жаза немесе қоғамдық ықпал ету шаралар қолданылғандардың - әкiмшiлiк жаза немесе қоғамдық ықпал ету шаралары қолданылған сәттен үш жыл бойы.
- Притондар ұстаушылардың және оған баратындардың, сондай-ақ есiрткi iшу, токсикоманиямен айналысу, спирттiк iшiмдiктер iшу үшiн жай ұсынатын адамдардың, кәмелетке толмағандарды маскүнемдiкке, нашақорлыққа және қылмысқа итермелейтiндердiң бiр жыл бойы.
- Отбасы тұрмыс саласында құқық бұзушылық жасайтындардың аталған құқық бұзушылық үшiн ықпал ету шаралары қабылданған күннен бастап бiр жыл бойы.
- Спирттiк iшiмдiктер iшетiндер мен маскүнемдердiң, сондай-ақ бiр жыл iшiнде екi рет медициналық айықтыру орнына жеткiзiлген адамдардың немесе спирттiк iшiмдiктер iшкенi немесе қоғамдық ықпал ету шаралары бiр жыл iшiнде екi және одан көп қолданылғандардың; сондай-ақ самогон қайнатумен байланысты құқық бұзушылығы үшiн бiр рет осындай жазаларға ұшырағандардың
- медициналық айықтыру орнына жеткiзiлген, әкiмшiлiк жаза берiлген немесе қоғамдық ықпал ету шаралары қолданылған сәттен бiр жыл бойы.
- Бiр жыл iшiнде екi рет ұсақ, бұзақылық және ұсақ ұрлық жасағандардың - соңғы рет әкiмшiлiк жаза немесе қоғамдық, ықпал ету шаралары қолданылған сәттен бiр жыл бойы.
- Кәмелетке толмағандар iсi жөнiндегi бөлiмшелерде есепке қоюмен бiрге құқық бұзушы кәмелетке толмағандардың және балаларды құқық бұзуға итермелеген ата-аналардың картотекалық есебiн жүргiзу.
Ескерту: Қадағалау тоқтатылғаннан кейiн, осы сипаттағы адамдар қасақана қылмыс үшiн бұрын сотталғандар ретiнде есепке алына алады.

3.5. По выявлению и учету лиц, подлежащих профилактическому воздействию, участковый инспектор обязан:
3.5.1. Обеспечивать своевременное выявление лиц, подлежащих профилактическому воздействию, используя информацию паспортной службы (карточка ф. N 26), дежурной части, оперативных служб, инспекций исправительных работ, сообщения (извещения) народных судов, исправительно-трудовых учреждений, внештатных сотрудников милиции, представителей общественности, а также информацию, содержащуюся в письмах и заявлениях граждан и должностных лиц, в документах о привлечении правонарушителей к административной и иной ответственности, материалах об отказе в возбуждении уголовных дел по нереабилитирующим основаниям, в картотеках, книгах и журналах учета заявлений и сообщений о преступлениях, учета доставленных в горрайорган, ПРН, медицинский вытрезвитель.
3.5.2. Вести картотечный учет лиц, подлежащих профилактическому воздействию (приложение 4):
- состоящих под административным надзором - в течение срока надзора.
Примечание. После прекращения надзора данная категория лиц может ставиться на учет как ранее судимые за умышленные преступления;
- осужденных к мерам наказания, не связанным с лишением свободы, - в течение срока наказания или отсрочки исполнения приговора;
- судимых за умышленные преступления и освобожденных из мест лишения свободы - в течение трех лет со дня освобождения;
- потребляющих наркотики без назначения врача и состоящих на учете в органах здравоохранения, а также подвергавшихся административному взысканию или мерам общественного воздействия за правонарушения, связанные с хранением наркотиков, - в течение трех лет с момента наложения административного взыскания или принятия мер общественного воздействия;
- содержащих притоны и их посещающих, а также лиц, предоставляющих помещения для употребления наркотиков, занятия токсикоманией, распития спиртных напитков, вовлекающих несовершеннолетних в пьянство, наркоманию и преступную деятельность - в течение года;
- допускающих правонарушения в сфере семейно-бытовых отношений - в течение года со дня принятия мер воздействия за указанное правонарушение;
- злоупотребляющих спиртными напитками и алкоголиков, а также лиц, дважды в течение года доставлявшихся в медицинский вытрезвитель, либо два и более раз в течение года подвергавшихся административному взысканию или мерам общественного воздействия за распитие спиртных напитков или появление в пьяном виде в общественных местах; а также один раз - за правонарушения, связанные с самогоноварением, - в течение года с момента последнего доставления в медвытрезвитель, наложения административного взыскания или принятия мер общественного воздействия;
- дважды в течение года совершивших мелкое хулиганство и мелкое хищение - в течение года с момента наложения последнего административного взыскания или принятия мер общественного воздействия;
- несовершеннолетних правонарушителей и родителей, способствующих правонарушениям детей, с одновременной постановкой на учет в подразделениях по делам несовершеннолетних.

3.5.3. Есепке алынған алдын ала тексерiлетiн адамға бақылау карточкасын (4 қосымша) жүргiзу, ол қалалық, аудандық iшкi iстер органы милициясының учаскелiк инспекторларына басшылық жасау жөнiндегi бөлiмше бастығында болатын алдын ала тексерiлетiн (5 қосымша) адамдарға жүргiзiлетiн бақылау карточкаларын есепке алу журналында тiркеледi.
Алдын ала тексерiлетiн адамға бақылау карточкасын жүргiзу дәлелдiгi қалалық, аудандық орган бастығымен немесе қызмет жөнiндегi орынбасарымен тексерiледi, ол туралы карточкаға тиiстi белгi қойылады.
Алдын ала жұмыс жүргiзу барысында қалалық, аудандық орган бастығының қызмет жөнiндегi орынбасары немесе милицияның учаскелiк инспекторларына басшылық жасау жөнiндегi бөлiмше басшысы бақылау жасайды.
Алдын ала тексерiлетiн адамдардың карточкалары алфавиттiк тәртiпте қойылып, картотекаларға салынады, ол учаскелiк инспекторлардың қызмет жайларындағы темiр шкафтарда (сейфтерде) салынады.
Бақылау және алдын ала тексеру жұмыстары тоқтатылатын сотталған адамдардың карточкалары алдын ала тексерiлетiн адамдардың картотекаларының мұражай бөлiмiне салынып, сотталғандығын өтегенге дейiн сақталады, одан кейiн алынып, жойылады.
Алдын ала тексерiлетiн адамдардың қалған санаттарындағы адамдардың карточкалары да, оларға қатысты алдын ала жұмыстары тоқтатылғаннан кейiн, жойылады. Карточкалар жойылғандығы жөнiнде тiркеу журналында белгi қойылады.
Алдын ала тексерiлетiн адамдардың барлық қажеттi материалдары жиналған iстерде сақталады, олар құқық бұзушылар туралы ақпарат жинау және оларға алдын ала тексеру және қолданылатын заңдарға сәйкес басқа да шараларды уақтылы қолдану мақсатында жүргiзiледi.
Алдын ала тексерiлетiн адам жаңа мекен жайға көшiп кеткен жағдайда, карточка аумақ бойынша қалалық, аудандық органға жiберiледi.
3.6. Лауазымды адамдарға, кәсiпорындарға, мекемелер мен қоғамдық бiрлестiктерге заңды құқықтары мен мүдделерiн жүзеге асыруына көмек көрсету жөнiндегi учаскелiк инспектордың мiндеттерi:
3.6.1. Халық депутаттарына, халық депутатына кандидаттарға, мемлекеттiк органдар мен мекемелердiң лауазымды адамдарына, қоғамдық бiрлестiктердiң өкiлдерiне қызмет көрсететiн учаскеде, егер оларға қарсы iс-әрекет жасалса немесе қауiп төнсе, олардың заңды қызметiн жүзеге асыруына көмек көрсету.
3.6.2. Мемлекеттiк салық қызметiнiң қызметкерлерiне қызмет мiндеттерiн орындауына қажеттi көмек көрсету; заңда көзделген салық қызметi қызметкерлерiнiң өз лауазымды мiндеттерiн орындауына бөгет болған адамдарды жауапкершiлiкке тарту жөнiндегi шараларды қолдану.
3.6.3. Халық сотының шешiмi бойынша тұрғын жайынан азаматтарды шығару кезiнде қоғамдық тәртiптiң сақталуын қамтамасыз ету.
Ескерту: учаскелiк инспектордың мiндеттерiне жабық жайларды ашу, мүлiктердi шығару, оны сақтау, тұрғын үйден шығарумен байланысты құжаттар толтыру кiрмейдi.

3.5.3. Заводить на профилактируемое лицо, взятое на учет, контрольную карточку (приложение 4), которая регистрируется в журнале учета контрольных карточек на профилактируемых лиц (приложение 5), находящегося у начальника подразделения по руководству участковыми инспекторами милиции горрайоргана внутренних дел.
Обоснованность заведения контрольной карточки на профилактируемое лицо проверяется начальником горрайоргана или его заместителем по службе, о чем в карточке делается соответствующая отметка.
Контроль за ходом ведения профилактической работы осуществляет заместитель начальника горрайоргана по службе либо руководитель подразделения по руководству участковыми инспекторами милиции.
Карточки на профилактируемых лиц располагаются в алфавитном порядке и формируются в картотеку, которая хранится в металлическом шкафу (сейфе) в служебном помещении участкового инспектора.
Карточки на судимых лиц, в отношении которых прекращается наблюдение и осуществление профилактической работы, помещаются в архивный раздел картотеки на профилактируемых лиц и хранятся до погашения судимости, после чего изымаются и уничтожаются. Карточки на остальные категории профилактируемых лиц после прекращения в отношении их профилактической работы также уничтожаются. Об уничтожении карточек делается отметка в журнале регистрации.
Все необходимые материалы на профилактируемых лиц хранятся в накопительных делах, которые ведутся с целью сбора информации о правонарушителях и своевременного принятия к ним профилактических либо иных мер в соответствии с действующим законодательством.
В случае переезда профилактируемого лица на новое место жительства карточка направляется в горрайорган по территориальности.
3.6. По оказанию помощи должностным лицам, предприятиям, учреждениям и общественным объединениям в осуществлении их законных прав и интересов участковый инспектор обязан:
3.6.1. Оказывать помощь народным депутатам, кандидатам в народные депутаты, должностным лицам государственных органов и учреждений, представителям общественных объединений в осуществлении на обслуживаемом участке их законной деятельности, если им оказывается противодействие или угрожает опасность.
3.6.2. Оказывать необходимое содействие работникам государственной налоговой службы при исполнении ими служебных обязанностей, принимать предусмотренные законодательством меры по привлечению к ответственности лиц, препятствующих выполнению работниками налоговой службы своих должностных функций.
3.6.3. Обеспечивать охрану общественного порядка при выселении граждан из жилых помещений по решению народного суда.
Примечание. Вскрытие закрытых помещений, вынос имущества, его хранение, составление документов, связанных с выселением, в обязанности участкового инспектора не входят.

3.6.4. Тiкелей бастығының өкiмi бойынша және өз құзыры шеңберiнде қылмыстық-iс жүргiзу заңдарына сәйкес жүргiзуiнде болған iстер мен материалдар жөнiндегi соттардың қаулылары мен прокурорлардың, тергеушiлердiң жазбаша тапсырмаларын орындау, олардың жеке iс жүргiзу iс-әрекетiн жүргiзуiне көмек көрсету.
4. Учаскелiк инспектордың негiзгi құқықтары
4.1. Азаматтар мен лауазымды адамдардан қоғамдық тәртiптi сақтауды, құқық бұзушылық пен iшкi iстер органдарының өкiлеттiгiн жүзеге асыруға бөгет жасайтын iс-қимылдарды тоқтатуды талап ету; осындай талаптарды орындамаған жағдайда тиiстi мәжбүр ету шараларын, Қазақстан Республикасының iшкi iстер органдары туралы заңында белгiленген арнаулы құралдар мен атыс қаруына дейiн қолдану.
4.2. Жүргiзуiнде болған iстер мен материалдар бойынша азаматтарды қызмет жайына шақыру, азаматтардан түсiнiктеме, анықтама, құжаттарын алып, олардың көшiрмелерiн түсiрiп алу.
4.3. құқық бұзушылық жасауына дәлелдi күдiктену кезiнде азаматтардың жеке басын куәландыратын құжаттарын, сондай-ақ орындауына бақылау iшкi iстер органына жүктелген тәртiп сақталуын тексеру үшiн қажеттi басқа да құжаттарды тексеру.
4.4. Iшкi iстер органдарының мiндетiне кiретiн әкiмшiлiк құқық бұзушыларды iшкi iстер органдарының жайларына немесе учаскелiк инспекторлардың қызмет жайларына жеткiзу, оларды ұстау, адамдарды, заттарын, көлiк құралдарын тiнту, заттары мен құжаттарын алу, заңмен көзделген әкiмшiлiк құқық бұзушылықтар жөнiндегi iстер бойынша жүргiзiлуiн қамтамасыз ететiн басқа да шаралар қолдану.
4.5. Өз құзыры шеңберiнде жедел-iздестiру, соның iшiнде азаматтармен сенiмдi қатынас орнатумен шаралар жүргiзу. Техникалық құралдарды, кино, бейне және заңмен көзделген жағдайлар мен тәртiпте дыбысын жазып алу құралдарын қоса қолдану.
4.6. Арнаулы медициналық мекемелерге немесе iшкi iстер органдарының кезекшiлiк бөлiмiне қоғамдық орындарда адам қадiр-қасиетiн және қоғамдық құлықтылықты қорлайтын мас күйiнде болған немесе айналасына немесе өзiне зиян келтiруi мүмкiн адамдарды, ал үйiнде болып, құқық бұзушылық жасағандарды онымен бiрге тұратын азаматтардың арызы бойынша жеткiзу.
4.7. Қылмыстық жолын кесу мақсатында заңмен көзделген негiз болған кезде қылмыс жасауға күдiктi адамдардың iзiне түсу, табиғи зiлзала кезiнде және қоғамдық тәртiп пен азаматтардың жеке қауiпсiздiгiне қауiп төндiретiн басқа да төтенше жағдайларда азаматтардың тұрғын және басқа да жайларына, кәсiпорындар мен ұйымдардың (дипломатикалық өкiлдiктерден басқа) жер учаскелерiне аумағына және жайларына тәулiктiң кез келген уақытында кiру, қарап шығу, сондай-ақ онда өткiзiлетiн шаралар аяқталғанға дейiн болу.

3.6.4. По указанию непосредственного начальника и в пределах своей компетенции исполнять в соответствии с уголовно-процессуальным законодательством определения судов, постановлений судей и письменные поручения прокуроров, следователей по делам и материалам, находящимся в их производстве, оказывать содействие при производстве ими отдельных процессуальных действий.
4. Основные права участкового инспектора
4.1. Требовать от граждан и должностных лиц соблюдения общественного порядка, прекращения правонарушений и действий, препятствующих осуществлению полномочий органов внутренних дел; в случае невыполнения этих требований принимать соответствующие меры принуждения, вплоть до применения специальных средств и огнестрельного оружия, определенных Законом об органах внутренних дел Республики Казахстан.
4.2. Вызывать в служебное помещение граждан по делам и материалам, находящимся в его производстве, получать от граждан объяснения, справки, документы и снимать копии с них.
4.3. Проверять у граждан при обоснованном подозрении в совершении правонарушений документы, удостоверяющие их личность, а также другие документы, необходимые для проверки соблюдения правил, контроль за выполнением которых возложен на органы внутренних дел.
4.4. Составлять протоколы об административных правонарушениях, отнесенных к компетенции органов внутренних дел, доставлять правонарушителей в помещение органов внутренних дел или служебное помещение участкового инспектора, задерживать их, производить досмотр лиц, вещей, транспортных средств, изъятие вещей и документов, применять другие, предусмотренные законом меры обеспечения производства по делам об административных правонарушениях.
4.5. Осуществлять в пределах своей компетенции оперативно-розыскные мероприятия, в том числе с установлением доверительных отношений с гражданами. Использовать технические средства, включая кино-, видео- и звукофиксацию в случаях и порядке, предусмотренном законом.
4.6. Доставлять в специальные медицинские учреждения либо в дежурные части органов внутренних дел лиц, находящихся в общественных местах в пьяном виде, оскорбляющем человеческое достоинство и общественную нравственность либо могущих принести вред окружающим или себе, а находящихся в жилище и совершающих правонарушения, - по заявлению проживающих с ними граждан.
4.7. При наличии предусмотренных законом оснований, в целях пресечения преступлений, преследования лиц, подозреваемых в совершении преступлений, при стихийных бедствиях и других чрезвычайных обстоятельствах, угрожающих общественному порядку и личной безопасности граждан, проникать в любое время суток в жилые и иные принадлежащие гражданам помещения и на земельные участки, на территорию и в помещения предприятий и организаций (кроме дипломатических представительств), обследовать их, а также находиться там до завершения проводимых мероприятий.

4.8. Әкiмшiлiк қадағалауда болған адамдардың үйiне тәулiктiң кез келген уақытында кiру, олардың әкiмшiлiк қадағалаудың белгiленген шектеулерi мен басқа да ережелерiн орындауына бақылау жасау.
4.9. құқық бұзушылық жасаған әскери қызметшiлердi ұстап, әскери коменданттарға, әскери комиссарларға тапсыру.
4.10. Жол қозғалысы қауiпсiздiгiн қамтамасыз ету мен құқық бұзушылықтардың алдын алу мақсатында көлiк құралдарын тоқтатып; жүргiзушiлердiң көлiк пайдалану мен жүргiзу құқын беретiн құжаттарын, жүк тасымалдауға жол қағаздары мен құжаттарын тексеру; заң мен көзделген жағдайларда көлiк құралдарын тексерiп қарау; мас күйiнде болған, сонымен бiрге көлiк құралдарын жүргiзу немесе пайдалану құқына құжаттары жоқ адамдарды және көшелер мен жолдарда жаяу жүргiншiлердiң қозғалысын уақытша шектеу немесе қажет кезде тоқтату; заңдарға сәйкес көлiк құралдарын тоқтату және арнаулы алаңдарға уақытша сақтау үшiн жеткiзу.
4.11. Қолданылатын заңдарға сәйкес адамдардың спирттiк iшiмдiк, есiрткi және басқа да жүйке қоздырғыш құралдарын iшуiн тексеру немесе оларды медициналық мекемелерге тексеруден өтеу үшiн жiберу немесе жеткiзу.
4.12. Қоғамдық тәртiп пен қоғамдық қауiпсiздiктi қамтамасыз ету мақсатында, сондай-ақ жедел-iздестiру шаралары мен тергеу әрекеттерiн жүргiзу кезiнде азаматтардың жекеленген учаскелер мен аумақтарға кiруiн шектеу немесе уақытша тиым салу, оларды белгiлi жерден кетуге мiндеттеу.
4.13. Кәсiпорын, мекеме мен ұйым әкiмшiлiгiнiң қатысуымен атыс және газды қару, түрлi-түстi көбейткiш техника, оқ-дәрiлер, жарылғыш күштi әсер ететiн химиялық, улы заттар, құралдар мен материалдар болған жайларды және оларды Қазақстан Республикасының заңдарымен белгiленген тiзiмдер бойынша тексеру, азаматтардың рұқсат ету жүйесiн сақтауын тексеру мақсатында азаматтардың қаруын, оқ-дәрiлерiн және олар сақталатын орындарды тексеру.
4.14. құқық бұзушылықтар туралы арыздарды тексеру кезiнде кәсiпорын, мекеме, ұйымның бағыныштылығы мен меншiк нысанына қарамастан лауазымды адамдары мен басқа да қызметкерлерiнен, сондай-ақ, iскерлiк қызметпен айналысатын адамдардан құжаттары мен жазбаша түсiнiктемелер алу; кассаларды, басқа да ақша, тауарлық-материалдық бағалы заттар мен құжаттар сақталатын жерлердi мөрлеу, олардың сақталуын қамтамасыз ететiн басқа да шаралар қолдану; бақылау үшiн сатып алу, шикiзат, жартылай фабрикат пен өнiм үлгiлерiн алу.

4.8. Посещать в любое время суток жилище лиц, состоящих под административным надзором, контролировать выполнение ими установленных ограничений и других правил административного надзора.
4.9. Задерживать военнослужащих, совершивших правонарушения, и передавать их военным комендантам, командирам воинских частей и военным комиссарам.
4.10. В целях обеспечения безопасности дорожного движения и предупреждения правонарушений останавливать транспортные средства и проверять у водителей документы на право пользования и управления ими, путевые листы и документы на перевозимый груз; производить в предусмотренных законом случаях досмотр транспортных средств; отстранять от управления транспортными средствами лиц, находящихся в состоянии опьянения, а равно не имеющих документов на право управления или пользования транспортными средствами; временно ограничивать или запрещать при необходимости движение транспорта и пешеходов на улицах и дорогах; в соответствии с законодательством задерживать и доставлять на специальные площадки транспортные средства для временного хранения.
4.11. Проводить в соответствии с действующим законодательством освидетельствование лиц на предмет употребления алкоголя, наркотических и других психотропных средств либо направлять или доставлять их для его проведения в медицинские учреждения.
4.12. Ограничивать или временно запрещать доступ граждан на отдельные участки и территории, обязывать их покидать определенное место в целях обеспечения общественного порядка и общественной безопасности, а также при проведении оперативно-розыскных мероприятий и следственных действий.
4.13. Осматривать с участием администрации предприятия, учреждения и организации помещения, где находится огнестрельное и газовое оружие, множительная техника цветного изображения, боеприпасы, взрывчатые, сильнодействующие химические, ядовитые и другие предметы, вещества и материалы по перечням, определенным законодательством Республики Казахстан, осматривать имеющееся у граждан оружие, боеприпасы и места их хранения с целью проверки соблюдения ими правил разрешительной системы.
4.14. Получать от должностных лиц и других работников предприятий, учреждений, организаций независимо от подчиненности и форм собственности, а также от лиц, занятых предпринимательской деятельностью, документы и письменные объяснения при проверке заявлений о правонарушениях; опечатывать кассы, другие места хранения денег, товарно-материальных ценностей и документов, принимать иные меры, обеспечивающие их сохранность; производить контрольные закупы, изымать образцы сырья, полуфабрикатов и продукции.

4.15. Бағыныштылығы мен меншiк нысанына қарамастан кәсiпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда өрт қауiпсiздiгi мәселелерi жөнiндегi жергiлiктi өкiлеттi және атқару органдарының актiлерiн орындауына бақылау жасау, әкiмшiлiк өкiлдерiнiң қатысуымен өрттен сақтау нормалары мен ережелерiнiң орындалуын тексерудi өткiзу.
4.16. Мыналарға қол қойып, жiбередi:
4.16.1. Хаттама түрiндегi материалдар бойынша өтетiн азаматтарды, сондай-ақ алдын ала жұмыс жүргiзiлетiн адамдарды, тексеру туралы, оларды сотталғандығы немесе олармен әкiмшiлiк құқық бұзушылық жасалған туралы деректер болғаны туралы - ақпарат орталығына; азаматтардың арызын тексеруге, кәсiпорын, мекеме мен бiрлестiктердiң сұрауларын орындауға, алдын ала жұмыстар жүргiзуге қажеттi оларға мiнездемелер, анықтамалар мен басқа да құжаттар беру туралы - құқық бұзушылардың жұмыс орнына; құқық бұзушылар мен алдын ала жұмыс жүргiзiлетiн адамдардың медициналық есепте тұратыны, маскүнемдiкпен немесе нашақорлықпен олардың ауырғандығы, емделуге деген олардың көзқарасы туралы - наркологиялық, психо-неврологиялық диспансерлер мен денсаулық сақтау органдарының басқа да мекемелерiне; жәбiрленушiге келтiрiлген дене зақымының ауырлық дәрежесi туралы деректердi ұсыну туралы - травматологиялық пункттерге жiберiлетiн сұрауларға.
4.16.2. Алимент төлеуден жалтарушы, әкiмшiлiк жауапкершiлiкке тартылатын адамдардың, әскери, комиссариаттың шақыруынан қашып жүрген әскерге шақырылғандардың болатын жерi туралы кәсiпорын, мекеме, ұйым сұрауларын орындау жөнiндегi жауаптарға.
4.16.3. Қадағалаудағы адамның жұмыс орны бойынша әкiмшiлiк қадағалау орнату мен тәрбиелеу жұмысын жүргiзу жөнiндегi хабарламаға.
4.16.4. Маскүнемдiкпен күрес жөнiндегi комиссияға, алдын ала жұмыс жүргiзiлетiн адамдардың жүрiс-тұрысын талқылау мен олармен тәрбиелеу жұмыстарын жүргiзу жөнiнде тәртiп сақтау пункттерiнiң қоғамдық кеңестерiне басқа да бiрлестiктерге жiберiлетiн ұсынысқа.
5. Қолдану ережелерi бойынша зачеттер тапсырғаннан кейiн табельдiк
және газды қару, қол кiсендерiн, резеңке құралдар мен басқа да арнаулы
құралдарды сақтау мен ұстау.
6. Учаскелiк инспектор Қазақстан Республикасының "Iшкi iстер
органдары туралы" Заңымен көзделген құқықтық және әлеуметтiк қорғау
кепiлдемелерiн пайдаланады.
7. Учаскелiк инспекторлардың жұмысына баға беру
белгiлерi
7.1. Учаскелiк инспекторлардың жұмысына баға берудiң негiзгi
белгiлерi оның абыройы мен халық арасындағы қадiр-қасиетi болып табылады.
Учаскелiк инспектордың жұмыс нәтижелерi:
- Қызмет көрсететiн учаскенiң маңында тұратын азаматтардың пiкiрi
бойынша;
- Учаскедегi нақты қоғамдық тәртiп күйi бойынша;
- Қылмыстар мен әкiмшiлiк құқық бұзушылықтардың алдын алудағы, жолын
кесудегi, ашудағы жеке үлесi бойынша;
- Анықтама алуды уақытылы өткiзу, соның iшiнде сотқа дейiн
материалдарды хаттама түрiнде дайындауы бойынша;
- Азаматтардың сұрауларын сапалы қарауы бойынша;
- Жеке атқару тәртiбi деңгейi пен заңды күйi бойынша;
- Алдын ала жұмыс жүргiзiлетiн адамдардың толық, уақытылы есепке
алынуы мен алдын ала жұмыс жүргiзiлу деңгей бойынша бағаланады.
Қоғамдық тәртiптi сақтау
бас басқармасы
Нұсқауға
1 қосымша
(210 х 30 формат)
________________________________________________________________
(iшкi iстер органының атауы)
________________________________________________________________
____________________________нөмiрлi учаскенiң
Паспорты
19__ж. ________________басталды.
19__ж. ________________аяқталды.
Паспорт жүргiзу мен сақтау
Ережесi

4.15. Осуществлять на предприятиях, в учреждениях и организациях, независимо от их принадлежности и форм собственности, контроль исполнения актов местных представительных и исполнительных органов по вопросам пожарной безопасности, проводить в присутствии представителей администрации проверку выполнения противопожарных норм и правил.
4.16. Подписывать и направлять:
4.16.1. Запросы в информационные центры - о проверке граждан, проходящих по материалам протокольной формы, а также лиц, в отношении которых проводится профилактическая работа, о наличии у них судимостей или сведений о совершенных ими административных правонарушениях; по месту работы правонарушителей - о выдаче на них характеристик, справок и других документов, необходимых для проверки заявлений граждан, исполнения запросов предприятий, учреждений и объединений, проведения профилактической работы; в наркологические, психоневрологические диспансеры и другие учреждения органов здравоохранения - о нахождении на медицинском учете правонарушителей и профилактируемых лиц, наличии у них заболеваний алкоголизмом или наркоманией, их отношении к лечению; в травматологические пункты - о предоставлении сведений о степени тяжести телесных повреждений, причиненных потерпевшему.
4.16.2. Ответы об исполнении запросов предприятий, учреждений, организаций о местонахождении лиц, уклоняющихся от уплаты алиментов, привлекаемых к административной ответственности, допризывников, уклоняющихся от явки в военкоматы.
4.16.3. Сообщения по месту работы поднадзорных об установлении административного надзора и проведении воспитательной работы.
4.16.4. Предложения в комиссии по борьбе с пьянством, советы общественности пунктов охраны порядка, иные общественные объединения об обсуждении поведения профилактируемых лиц и проведении с ними воспитательной работы.
5. Хранить и носить табельное и газовое оружие, наручники,
резиновые изделия и другие специальные средства после сдачи зачета
по правилам их применения.
6. Участковый инспектор пользуется гарантиями правовой и
социальной защиты, предусмотренной Законом Республики Казахстан
"Об органах внутренних дел".
7. Критерии оценки работы участкового инспектора
7.1. Основным критерием оценки работы участкового инспектора
являются его авторитет и уважение со стороны населения.
Результаты работы участкового инспектора оцениваются:
- по мнению граждан, проживающих на территории обслуживаемого
участка;
- по реальному состоянию общественного порядка на участке;
- по личному вкладу в предупреждение, пресечение, раскрытие
преступлений и административных правонарушений;
- по своевременному проведению дознания, в том числе по
осуществлению досудебной подготовки материалов по протокольной
форме;
- по качественному рассмотрению обращений граждан;
- по уровню личной исполнительской дисциплины и состоянию
законности;
- по полноте, своевременности учетов профилактируемых лиц и
уровню ведения профилактической работы.
Главное управление охраны общественного порядка
МВД Республики Казахстан
Приложение 1
к инструкции
П А С П О Р Т
на участок номер______________
____________________________________________________________________
(наименование органа внутренних дел)
Начат_________________________19___г.
Окончен_________________________19___г.
(Формат 210х300 мм)
Правила ведения и хранения паспорта

1. Паспорт учаскесiнiң әлеуметтiк-экономикалық, демографиялық және басқа ерекшелiктерi, қылмыс пен қоғамдық тәртiп күйi, қоғамдық тәртiп сақтауға қатысатын қоғамдық құрамалардың болуы туралы ақпараттың және басқа да деректердiң жиналуына жүргiзiледi.
2. Бұл паспорт iшкi iстер органның секретариатында (кеңсесiнде) тiркелiнiп, қол қоюмен учаскелiк инспекторға берiледi. Паспортқа жазу сиямен, ал арнайы жазылғанда - қарандашпен нақты, байыппен жүргiзiледi. Паспорт беттерi нөмiрленiп, тiгiлiп, мөр басылады.
3. Паспорт, жиналған iстер мен картотекалар учаскелiк инспектордың
қызмет бөлмесiндегi темiр шкафта (сейфте) сақталады.
4. Учаскенiң шекаралары өзгертiлген кезде, жаңа паспорт ресiмделедi,
оған қайта құрылған учаскеге қатысты ақпараттар жазылады; бұрын
жүргiзiлген паспорт iшкi iстер органның секретариатына (кеңсесiне)
тапсырылып, белгiленген тәртiпте жойылады.
5. Паспорт жүргiзу тәртiбi iшкi органның бастығымен немесе оның
қызмет жөнiндегi орынбасарымен бiр рет, милицияның учаскелiк
инспекторларына басшылық жасау жөнiндегi бөлiмше бастығымен тоқсан сайын
тексерiледi.
Мазмұны
1. Учаске қабылдау мен тапсыру туралы деректер.
2. Учаске жоспары (кескiндемесi).
3. Учаскенi сипаттайтын деректер.
4. Кәсiпорындар, соның iшiнде акционерлiк қоғамдар,
ұйымдар, мекемелер. Совхоздар, колхоздар, фермерлiк
шаруашылықтар, емдеу-сауықтыру, мәдени-ағарту және оқу
орындары. Тұрғын-үй шаруашылығы мекемелерi.
5. Сауда және қоғамдық тамақтану объектiлерi, базалар,
қоймалар.
6. Жатақханалар.
7. Рұқсат ету жүйесiндегi объектiлер.
8. Жеке пайдалануында кесiмдi, тегiс оқпанды атыс қаруы бар
адамдардың тiзiмi.
9. Штаттан тыс милиция қызметкерлерi.
10. құқық тәртiбiн сақтау жөнiндегi қоғамдық бiрлестiктер.
11. Учаскеде жасалған қылмыстарды есепке алу.
Учаске қабылдау мен тапсыру туралы
Деректер
_________________________________________________________________
Нөмiр |  Милицияның | Учас.  |Учас. |Учаске қабыл.|Учаске қабылдау.
рет   |учаскелiк ин.|қабылдау|тапсы.|дауда қатыс. |шының немесе
бойын.|спекторының  |датасы, |ру    |қан басшының |тапсырушының
ша    |(аға) әскери | қолы   |датасы|лауазымы, әс.|ескертуi, арызы
|атағы, тегi, |        | қолы |кери атағы,  |ұсынысы, 110
|аты, әкесiнiң|        |      |тегi,әкесiнiң|басшысының өкiлi
|  аты        |        |      |     аты     |
_________________________________________________________________
1  |       2     |    3   |  4   |       5     |      6
_________________________________________________________________
Учаске жоспары
(кескiндемесi)
Учаскенi сипаттайтын деректер
__________________________________________________________________
Нөмiр |                            |      Күйi бойынша
рет   |                            |______________________________
бойын.|                            | 19...ж. | 19...ж. | 19...ж.

1. Паспорт заводится для накопления информации о социально-экономических, демографических и других особенностях участка, состоянии преступности и общественного порядка, наличии формирований общественности, участвующих в охране общественного порядка, и иных сведений.
2. Настоящий паспорт регистрируется в секретариате (канцелярии) органа внутренних дел и выдается участковому инспектору под расписку. Записи в паспорте ведутся четко и аккуратно чернилами, а в случаях, специально оговоренных, - и карандашом. Листы паспорта нумеруются, прошиваются и скрепляются печатью.
3. Паспорт, накопительные дела и картотека хранятся в металлическом шкафу (сейфе) в служебном кабинете участкового инспектора.
4. При изменении границ участка оформляется новый паспорт, в который переносится информация, имеющая отношение к вновь созданному участку; ранее заведенный паспорт сдается в секретариат (канцелярию) органа внутренних дел и уничтожается в установленном порядке.
5. Порядок ведения паспорта проверяется начальником органа внутренних дел либо его заместителем по службе один раз в полугодие, начальником отделения по руководству участковыми инспекторами милиции - ежеквартально.
С О Д Е Р Ж А Н И Е
1. Сведения о приеме и сдаче участка.
2. План участка (вставка).
3. Сведения, характеризующие участок.
4. Предприятия, в том числе акционерные общества, организации, учреждения. Совхозы, колхозы, фермерские хозяйства, лечебно-оздоровительные, культурно-просветительные и учебные заведения. Учреждения жилищно-коммунального хозяйства.
5. Объекты торговли и общественного питания, базы, склады.
6. Общежития.
7. Объекты разрешительной системы.
8. Список лиц, имеющих в личном пользовании нарезное,
гладкоствольное огнестрельное оружие.
9. Внештатные сотрудники милиции.
10. Общественные объединения по охране правопорядка.
11. Учет преступлений, совершенных на участке.
С В Е Д Е Н И Я
о приеме и сдаче участка
1 - Номер п/п
2 - Звание, фамилия, имя, отчество участкового (старшего
участкового) инспектора милиции
3 - Дата приема участка, подпись
4 - Дата сдачи участка, подпись
5 - Должность, звание, фамилия, имя, отчество руководителя,
участвовавшего в приеме участка
6 - Замечания, заявления, предложения принявшего или сдавшего
участок, указания руководителя ОВД
____________________________________________________________________
1  !       2       !     3     !     4      !   5    !     6
--------------------------------------------------------------------
ПЛАН УЧАСТКА
(вставка)
С В Е Д Е Н И Я
характеризующие участок
--------------------------------------------------------------------
N !                             !      По состоянию на
п/п!                             !----------------------------------

1  |           2        |       3      |          4
__________________________________________________________________
|                    |              |
|                    |              |
|                    |              |
|                    |              |
|                    |              |
Паспорт тексеру туралы белгiлер
Нөмiрi ___________ учаскенiң  паспортын ____________________
(тексерушiнiң лауазымы,
____________________тексердi  ___________________________________
әскерi атағы, тегi)               (тексеру нәтижелерi)
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Нұсқауға
2 қосымша
(170 х 210 мм. формат)
_________________________________________________________________
(iшкi iстер органы)
милицияның учаскелiк инспекторы
_________________________________________________________________
(әскери атағы, тегi, аты, әкесiнiң аты)
Жұмыс дәптерi
19__ж.________________басталды
19__ж.________________аяқталды
Жұмыс дәптерiн жүргiзу
Ережесi
1. Жұмыс дәптерi iшкi iстер органының секретариатында (кеңсесiнде) тiркелiнiп, милицияның учаскелiк инспекторына қол қою арқылы берiледi. Жұмыс дәптерiнiң беттерi нөмiрленiп, тiгiлiп, мөр басылуы керек.
2. Жұмыс дәптерiне жазу сиямен нақты, анық жазылуы керек, жұмыспен
байланысты емес жазу жазуға болмайды.
3. Жұмыс дәптерiне жоспарланған шаралар, сондай-ақ бiр айғы жұмыс
нәтижелерi жазылады.
4. Милицияның учаскелiк инспекторы лауазымынан босатылған немесе
жұмыс дәптерi аяқталған кезде, ол секретариатқа (кеңсеге) тапсырылып,
белгiленген тәртiпте жойылады.
_________________________________________
(лауазымы)
_________________________________________
(әскери атағы)
_________________________________________
(ҚАIIО бастығының немесе оның қызмет
жөнiндегi орынбасарының тегi)
Бекiтемiн
19__ж.__________________айының
Жұмыс жоспары
________________________________________________________________
нөмiр рет   | Жоспарланатын шаралар  |   Орындалғаны жөнiнде
|                        |       белгiлер
________________________________________________________________
1      |            2           |            3
________________________________________________________________
|                        |
|                        |
|                        |
|                        |
|                        |
Кiмге берiледi______________________________________________
________________________________________________________________
(алушының атауы мен мекен-жайы)
Кiм берiп отыр_____________________________________________
(жiберушiнiң атауы
________________________________________________________________
мен мекен-жайы)
Статистикалық ақпарат
N 7 нысан
милиция учаскелiк инспекторларының
19__ж.______________________________________қызметiнiң
(айы және айлар қос нәтижелерi туралы)
Нұсқауға
3 қосымша
________________________________________________________________
|          |         |      |       |          |      |
|          |         |      |       |          |      |
_________|__________|_________|______|_______|__________|______|

1     !       2       !          3          !         4
--------------------------------------------------------------------
Отметки о проверке паспорта
Паспорт на участок номер ______________проверил________________
(должность,
--------------------------------------------------------------------
звание, фамилия проверившего, результаты проверки)
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------
Приложение 2
к инструкции
Рабочая тетрадь
участкового инспектора милиции
____________________________________________________________________
(горрайорган внутренних дел)
____________________________________________________________________
(звание, фамилия, инициалы)
Начата____________________________19___г.
Окончена__________________________19___г.
(Формат 170х210 мм)
П Р А В И Л А
ведения рабочей тетради
1. Рабочая тетрадь регистрируется в секретариате (канцелярии) органа внутренних дел и выдается участковому инспектору милиции под подпись. Листы рабочей тетради должны быть пронумерованы, прошиты и скреплены печатью.
2. Записи в рабочей тетради ведутся чернилами, четко и
аккуратно, запрещается делать записи, не связанные с работой.
3. В рабочей тетради учитываются планируемые мероприятия, а
также итоги работы за месяц.
4. При освобождении от должности участкового инспектора
милиции либо окончании рабочей тетради она сдается в секретариат
(канцелярию) и уничтожается в установленном порядке.
У Т В Е Р Ж Д А Ю
______________________________________
(должность)
_______________________________________
(звание)
_______________________________________
(фамилия начальника ГОРОВД или его
заместителя по службе)
ПЛАН РАБОТЫ
на____________________19____г.
(месяц)
--------------------------------------------------------------------
Номер п/п ! Планируемые мероприятия !  Отметка об исполнении
--------------------------------------------------------------------
1     !             2           !             3
--------------------------------------------------------------------
Кому представляется_________________________________________________
(наименование и адрес получателя)
--------------------------------------------------------------------
Кем представляется__________________________________________________
(наименование и адрес отправителя)
--------------------------------------------------------------------
Форма N 7
СТАТИСТИЧЕСКАЯ ИНФОРМАЦИЯ
о результатах деятельности участковых инспекторов
милиции
за______________19____г.
(месяц и сумму месяцев)
Приложение 3
к инструкции
--------------------------------------------------------------------
--------------------------------------------------------------------

1    |    2     |    3    |   4  |    5  |     6    |   7  |
_________|__________|_________|______|_______|__________|______|
Құжаттың |Құжатты   |СООГУ    |басқар. бөлiм.| СОАТО    |      |
ОКУД     |СКПО бойын. бойынша |ма    | ше    | бойынша  |      |
бойынша  |жасаушы   |министрлiк      |       |  аумақ   |      |
нысаны   |ұйымдар   |         |      |       |          |      |
_______________________________________________________________
К О Д Т А Р Ы                             |
_______________________________________________________________|
Қазақстан Республикасы Мемстаткомының
________________________ N ______________қаулысымен бекiтiлген.
Қазақстан Республикасы IIМ 1993 жылғы желтоқсанның 31-iндегi
N 471 бұйрығымен енгiзiлдi.
Почталық - тоқсандық
Қазақстан Республикасы IIМ АЕО IIББ, IIБ ҚТСБ (ҚТСБ)
есептi кезеңнен кейiнгi 8-iне дейiн тапсырады.
1-бөлiм. Тiркелген қылмыстар туралы деректер
_________________   _______  _______  __________  _______
|   |   |   |   |   |  |  |  |  |  |  |4 | 5 |4 | |0 | 1|
-----------------   -------  -------  ----------  -------
110 коды          жылы     кезең     нысан     бөлiм
________________________________________________________________
________________________________________________|_______|Барлығы
А                          |   В   |
________________________________________________|_______|_______
Барлық жүйелер бойынша тiркелген қылмыстар      |   1   |
________________________________________________|_______|_______
Қылмыстық iздестiру жүйесi бойынша тiркелген    |   2   |
қылмыстар                                       |       |
________________________________________________|_______|_______
Қылмыстар арасынан,   | бұрын  сотталғандар     |   3   |
тергеу аяқталған қыл. |_________________________|_______|_______
мыстық iстер, материал.  мас күйiнде____________|   4   |_______
дар және хаттама iстерi  жұмыс iстемейтiндер    |   5   |_______
не есептi кезеңде     |_________________________|       |_______
шешiлгенi, жасалғаны  |   тұрмыс саласында      |   6   |_______
________________________________________________________________
2 бөлiм. Милицияның учаскелiк инспекторының
функциялық мiндеттемелерi жөнiндегi деректер
_________________  _______   _______  __________  _______
|   |   |   |   |  |  |  |   |  |  |  |4 |5 |4 |  | 0 | 2 |
-----------------  -------   -------  ----------   --------
110 коды       жылы      кезең     нысаны      бөлiм
_________________________________________________________________
_____________________________________________|__________|Барлығы
|     В    |
_____________________________________________|__________|________
Аяқталған қылмыстық     | МУИ жеке iз. түсу. |    1     |
iстер бойынша және      |____________________|__________|________
шешiлген материалдар    | МУИ қатысуымен     |    2
қылмыс ашылды           |____________________|__________|________
Хаттама нысаны бойынша аяқталған iстер      |    3     |
_____________________________________________|__________|________
Соның| ҚI жүйесi бойынша                     |    4     |
iшiн.|_______________________________________|__________|________
де  |экономика саласындағы қылмыстар бойынша|    5     |
|_______________________________________|__________|________
|әкiмшiлiк қадағалау ережесiн бұзу           6
|бойынша                                |          |
|_______________________________________|__________|________
| паспорт ережесiн бұзу бойынша         |    7     |
|_______________________________________|__________|________
_________________________________________________________________
A                         |  Б   | Барлығы
______________________________________________|______|___________
Қозғалған қылмыстық iстер                        8         1
_________________________________________________________________
Соның iшiнде анықтау жүргiзiлгенi                9
тергелуi бойынша тапсырылғаны       10
_________________________________________________________________
Қылмыстық iс қозғаудан бас тартылғаны            11
қаралған азаматтардың шағымдары, өтiнiштерi      12
_________________________________________________________________
қайта келген өтiнiштердi қарау        13
Соның iш.  тұрмыс отбасы саласындағы бұзушы.     14
лықтар туралы
мерзiмiн бұза отырып қаралғаны        15
_________________________________________________________________
Еңбекке жарамдылығын шектеу туралы тапсырылған   16
материал.
Самогон қайнатқаны үшiн қылмыстық жауапқа       17
тартылғаны
Медициналық айықтырғышқа мастардың жеткiзiлуi    18
Кезбелердi қабылдау - бөлу орнына жiберу         19
Өткiзiлген рейдтер, отработкалар                 20
Паспорт режимiн тексеру үшiн қамтылған халық     21
Алынған қару                                     22
_________________________________________________________________
иiр ойықты                            23
Соның iш.  тегiс стволды                         24
газды қару                            25
суық қару                             26
_________________________________________________________________
Тексерiлген материалдық құндылықтары бар         27
объектiлер
_________________________________________________________________
жарамсыз деп танылғаны                28
Соның iш.  паспортталғаны                        29
_________________________________________________________________
Жоғары орындарға жiберiлген ұсыныстар            30
Жасалған барлық әкiмшiлiк хаттамалар             31
_________________________________________________________________
Соның | шағын бұзақылығы үшiн                    32
iшiн.|ұсақ ұрлығы үшiн                          33
де   |паспорт ережесiн бұзғаны үшiн             34
|рұқсат ету жүйесi ережесiн бұзғаны үшiн   35
|сауда ережесiн бұзғаны үшiн               36
|маскүнемдiкке қарсы заңды бұзғаны үшiн    37
|самогон қайнатқаны үшiн                   38
|дәрiгердiң белгiлеуiнсiз есiрткi затын    39
|қолданғаны үшiн
|ЖҚЕ бұзғаны үшiн                          40
|құмар ойыны үшiн                       41
|қала әкiмшiлiгi (аудан) шешiмiн           42
|бұзғаны үшiн
|басқа әкiмшiлiк хаттамалар                43
_________________________________________________________________
3 бөлiм. Профилактика жүргiзушi адамдармен жұмыс
_________________  _______   _______   __________  _______

1    !    2    !    3    !    4    !    5     !    6     !   7
--------------------------------------------------------------------
Формы    !Организ. !Минист-ва!Главка   !Подраздел.!Территории!
документа!-составит!по СООГУ !         !          !по СОАТО  !
по ОКУД  !документа!         !         !          !          !
!по ОКПО  !         !         !          !          !
--------------------------------------------------------------------
К О Д Ы
--------------------------------------------------------------------
Утверждена постановлением Госкомстата Республики Казахстан
от ___________19_____г. N________
Введена в действие приказом МВД Республики Казахстан
от 31 декабря 1993 года N 471
Почтовая - квартальная
Представляют УООП (ОООП) ГУВД, УВД в ИВЦ МВД Республики
Казахстан к 8 числу после отчетного периода.
Раздел 1. Сведения о зарегистрированных преступлениях
___________     ________    ________    ____________     ________
!  !  !  !  !    !   !   !   !   !   !   ! 4 ! 5 ! 4 !    ! 0 ! 1 !
------------    --------    ---------   -------------    ---------
код ОВД       год      период    форма         раздел
--------------------------------------------------------------------
!          ! Всего  !
--------------------------------------------------------------------
А                        !     Б    !   1    !
--------------------------------------------------------------------
Зарегистрировано преступлений по всем линиям   !     1    !
--------------------------------------------------------------------
Зарегистрировано преступлений по линии УР      !     2    !
--------------------------------------------------------------------
Из числа преступлений,     ! ранее судимыми    !     3    !
уголовные дела, материалы  !----------------------------------------
и протокольные производства!в состоянии опьянен.!    4    !
о которых закончены        !----------------------------------------
расследованием либо        !неработающими       !    5    !
разрешены в отчетном       !----------------------------------------
периоде, совершены         !в сфере быта        !    6    !
--------------------------------------------------------------------
Раздел 2. Сведения по функциональным обязанностям участковых
инспекторов милиции (УИМ)
-------------    --------    --------    -------------    ---------
!  !  !  !  !    !   !  !    !   !  !    ! 4 ! 5 ! 4 !    ! 0 ! 2 !
-------------    --------    --------    -------------    ---------
код ОВД          год       период        форма          раздел
--------------------------------------------------------------------
!        !  Всего
--------------------------------------------------------------------
А                         !   Б    !    1
--------------------------------------------------------------------
По законченным уголовным! личным сыском УИМ     !   1    !
делам и разрешенным     !-------------------------------------------
материалам              !с участием УИМ         !   2    !
преступления раскрыты   !___________________________________________
Закончено по протокольной форме                 !   3    !
--------------------------------------------------------------------
в     !по линии УР                              !   4    !
том   !-------------------------------------------------------------
числе !по преступлениям в сфере экономики       !   5    !
!-------------------------------------------------------------
!по нарушениям правил адм. надзора        !   6    !
!-------------------------------------------------------------
!по нарушениям паспортных правил          !   7    !
--------------------------------------------------------------------
Возбуждено уголовных дел                        !   8    !
--------------------------------------------------------------------
в т.ч. проведено дознание                           9
переведено по подследственности             10
--------------------------------------------------------------------
Отказано в возбуждении уголовного дела             11
Рассмотрено жалоб, заявлений граждан               12
--------------------------------------------------------------------
рассмотрено повторных заявлений            13
в т.ч.  о нарушениях в семейно-бытовой сфере       14
рассмотрено с нарушением сроков            15
--------------------------------------------------------------------
Представлено материалов об ограничении             16
дееспособности
Привлечено к уголовной ответственности за          17
самогоноварение
Доставлено пьяных в медицинские вытрезвители       18
Водворено бродяг в приемник-распределитель         19
Проведено отработок, рейдов                        20
Охвачено населения проверкой паспортного
режима                                             21
Изъято оружия                                      22
--------------------------------------------------------------------
нарезного                             23
гладкоствольного                      24
в т. ч.      газового                              25
холодного                             26
--------------------------------------------------------------------
Обследовано объектов с товарно-материальными       27
ценностями
--------------------------------------------------------------------
признано непригодными                 28
в т.ч.       паспортизировано                      29
--------------------------------------------------------------------
Направлено представлений в инстанции               30
Составлено административных протоколов всего       31
--------------------------------------------------------------------
! за мелкое хулиганство                     32
! за мелкое хищение                         33
в том ! за нарушение паспортных правил            34
числе  ! за нарушение правил разрешит. системы     35
! за нарушение правил торговли              36
! за нарушение антиалкогольного законодат.  37
! за самогоноварение                        38
! за употреб. наркот. вещ. без назнач. врача39
! за нарушение ПДД                          40
! за азартные игры                          41
! за нарушение решений городских (районных) 42
! администраций
! прочие административные протоколы         43
--------------------------------------------------------------------
Раздел 3. Работа с профилактируемыми лицами
-------------    -------   -------   -------------   ---------

|   |   |   |   |  |  |  |   |  |  |   |4 |5 |4 |  |0 |3 |
-----------------  -------   -------   ----------  -------
IIО коды         жыл      кезең      нысаны     бөлiмi
__________________________________________________________________
|    |Есептi|Есептi ке.
|    |кезең.|зеңде есепке
|    |нiң ба. алынғаны
|    |сында |
__________________________________________________________________
А                   | В  |   1  |      2
__________________________________________________________________
| 1  |      |
Әкiмшiлiк қадағалауда                    | 2  |      |
Қасақана қылмысы үшiн бұрын сотталғандары| 3  |      |
Олардың iшiнде қағаз жүзiнде әкiмшiлiк   | 4  |      |
қадағалаушы тап болатын                  |    |      |
Бас бостандығынан айырумен байланысты    | 5  |      |
емес жазалау шарасына сотталғандары      |    |      |
Дәрiгердiң тағайындауынсыз есiрткi       | 6  |      |
қолданатындары                           |    |      |
Қорда орнын ұстайтындар мен есiрткi      | 7  |      |
қолдану, токсикоманиямен айналысу, iшiм. |    |      |
дiк iшу үшiн бөлме беретiндер, кәмелетке |    |      |
толмағандарды қылмысқа тартатындар       |    |      |
Отбасы-тұрмыстық қатынаста құқық         | 8  |      |
бұзушылыққа жол беретiндер               |    |      |
Спирттi iшiмдiктер iшетiндер мен         | 9  |      |
жасағандар                               |    |      |
Жылына екi рет шағын бұзақылық жасағандар  10 |      |
Жылына екi рет шағын ұрлық жасағандар    | 11 |      |
Кәмелетке толмаған құқық бұзушылар       | 12 |      |
Балаларына қылмыс жасауға жағдай         | 13 |      |
жасайтын ата-аналар
___________________________________________________________________
Соның iшiнде     |Барлығы |      Соның iшiнде          |Есептi
_____________________|есептен |____________________________|кезеңнiң
"А" п.| "Б"п. |"В" п.|шығарыл.|әкiм қада.|Қылмыс |емдеуге  |соңында
|       |      |ған     |ғалау ор. |жасай  |жiбере   |
|       |      |        |натып     |отырып |отырып   |
___________________________________________________________________
3   |   4   |   5  |    6   |     7    |   8   |    9    |   10
___________________________________________________________________
*    |   *   |   *  |        |     *    |       |    *    |
*    |   *   |   *  |        |     *    |       |    *    |
*    |   *   |   *  |        |     *    |       |    *    |
*    |   *   |   *  |        |     *    |       |    *    |
*    |   *   |   *  |        |     *    |       |    *    |
|       |      |        |          |       |         |
*    |   *   |   *  |        |     *    |       |    *    |
|       |      |        |          |       |         |
*    |   *   |   *  |        |     *    |       |    *    |
*    |   *   |   *  |        |     *    |       |    *    |
*    |   *   |   *  |        |     *    |       |    *    |
*    |   *   |   *  |        |     *    |       |    *    |
*    |   *   |   *  |        |     *    |       |    *    |
|       |      |        |          |       |         |
|       |      |        |          |       |         |

!  !  !  !  !    !  !  !   !  !  !   ! 4 ! 5 ! 4 !   ! 0 ! 3 !
-------------    -------   -------   -------------   ---------
код ОВД          год      период        форма       раздел
--------------------------------------------------------------------
!    !На начало !Взято на учет
!    !отчетного !за отчетный
!    !периода   !период
--------------------------------------------------------------------
А                  !  Б !    1     !     2
--------------------------------------------------------------------
Всего                                    1
Под административным надзором            2
Ранее судимых за умышленные преступления 3
Из них формально подпадающих под
адмнадзор                                4
Осужденных к мерам наказания, не
связанным с лишением свободы             5
Потребляющих нарковещества без
назначения врача                         6
Содержащих притоны и представляющих
помещения для употребления наркотиков,   7
занятия токсикоманией, распития
спиртных напитков, вовлекающих
несовершеннолетних в преступную
деятельность
Допускающих правонарушения в сфере
семейно-бытовых отношений                8
Злоупотребляющих спиртными напитками
и алкоголиков                            9
Дважды в течение года совершивших мелкое
хулиганство                             10
Дважды в течение года совершивших мелкое
хищение                                 11
Несовершеннолетних правонарушителей     12
Родителей, способствующих правонарушениям
детей                                   13
(продолжение таблицы)
--------------------------------------------------------------------
В том числе     !Снято с!       в том числе          !На конец
----------------------!учета  !--------------------------- !отчетного
п." А"!п."Б"  !п."В"  !всего  !с устан.!с совер.!направлено!периода
!       !       !       !адмнадз.!преступ.!на лечение!
--------------------------------------------------------------------
3   !   4   !   5   !   6   !   7    !   8    !     9    !  10
--------------------------------------------------------------------
*                  *
*       *       *               *                  *
*       *       *                                  *
*       *       *               *                  *
*       *       *               *
*       *       *               *                  *
*       *       *               *                  *
*       *       *               *
*       *       *               *                  *
*       *       *               *                  *
*       *       *               *                  *
*       *       *               *                  *

4-бөлiм.  Жұртшылықпен жұмыс
_____________    _______  _______  ___________ _______
|  |  |  |  |    |  |  |  |  |  |  |4 |5  |4 | |0 |4 |
-------------    -------  -------  -----------  ------
IIО коды       жыл      кезең     нысаны     бөлiмi
_________________________________________________________________
А                |   Б    |    I
_________________________________________________________________
Қоғамдық құқық тәртiбiн сақтау пункттерiнiң  |   1    |
саны                                         |        |
Халық жасақтарының саны                      |   2    |
Жасақтардың саны                             |   3    |
ДНД қатысуымен ашылған қылмыстар             |   4    |
ДНД қатысуымен ұсталған құқық бұзушылар      |   5    |
Қоғамдық құрамалардың саны                   |   6    |
(КОС, ақсақалдар алқасы, т.б.)             |        |
Өткiзiлген мәжiлiстер                        |   7    |
Оларда талқыланған құқық бұзушылар           |   8    |
Штаттан тыс қызметкерлер саны                |   9    |
Штаттан тыс қызметкерлердiң қатысуымен       |  10    |
ашылған қылмыстар                            |        |
Штаттан тыс қызметкерлер қатысуымен ұсталған |  11    |
құқық бұзушылар                              |        |
Қызмет көрсетiлетiн учаскеде өткiзiлген      |  12    |
жиындар                                      |        |
Халықтың алдында және еңбек ұжымдарында      |  13    |
өткiзiлген есеп беру                         |        |
Халық және еңбек ұжымдарымен өткiзiлген      |  14    |
сұхбаттар, лекциялар                         |        |
IIББ (IIББ) бастығы
(атағы, тегi)
Орындаушы
(атағы, тегi)
5-бөлiм.  Кадрлармен жұмыс
_____________   _______  _______  __________  _______
|  |  |  |  |   |  |  |  |  |  |  |4 |5 |4 |  |0 |5 |
-------------   -------  -------  ----------  -------
IIО коды       жыл     кезең    нысаны      бөлiмi
_________________________________________________________________
А                     |   В   |   I
_________________________________________________________________
Штат бойынша учаске инспекторлар.             |   1   |
Соның iшiнде есеп. кезең. соңында уақыт.      |   2   |
атқар.                                        |       |
______________________________________________|       |
Оның    | қалада жұмыс iстейтiндерi          |   3   |
iшiнде  | селолық жерде жұмыс iстейтiндерi   |   4   |
______________________________________________|       |
Заң бiлiмi барлары                            |   5   |
Қызметте 1 жыл жұмыс iстейтiндерi             |   6   |

Раздел 4. Работа с общественностью
----------   --------    --------    -------------     ---------
!  !  !  !   !   !  !    !  !   !    ! 4 ! 5 ! 4 !     ! 0 ! 4 !
----------   --------    --------    -------------     ---------
код ОВД      год        период         форма          раздел
--------------------------------------------------------------------
А                   !     Б     !     1
--------------------------------------------------------------------
Количество общественных пунктов охраны           1
правопорядка
Количество народных дружин                       2
Количество дружинников                           3
Раскрыто преступлений с участием ДНД             4
Задержано правонарушителей с участием ДНД        5
Количество общественных формирований             6
(КОСы, Советы старейшин, аксакалов и т.п.)
Проведено заседаний                              7
На них обсуждено правонарушителей                8
Количество нештатных сотрудников                 9
Раскрыто преступлений с участием внештатных     10
сотрудников
Задержано правонарушителей с участием           11
внештатных сотрудников
Проведено сходов на обслуживаемом участке       12
Проведено отчетов перед населением и в          13
трудовых коллективах
Проведено лекций, бесед с населением и в        14
трудовых коллективах
Начальник ГУВД, УВД________________________________________________
(звание, фамилия)
Исполнитель________________________________________________________
(звание, фамилия)
Раздел 5. Работа с кадрами
------------    --------    -------      -------------   --------
!  !  !  !  !   !   !  !    !  !  !      ! 4 ! 5 ! 4 !   ! 0 ! 5 !
------------    --------    -------      -------------   --------
код ОВД         год        период          форма        раздел
--------------------------------------------------------------------
А                 !      Б      !       1
--------------------------------------------------------------------
Количество участковых инспекторов по          1
штату
в т.ч. замещено на конец отчетного периода    2
-------------------------------------------
Из       !   работает в городах               3
них      !   в сельской местности             4
-------------------------------------------
С юридическим образованием                    5
Работают в должности до 1 года                6

Қызметте 10 жылдан астам уақыт iстейтiндерi   |   7   |
Жергiлiктi бюджетте тұрғандары                |   8   |
Шарт бойынша ұсталатындары                    |   9   |
МУИ құқыққа қарсы iс-әрекеттерге жол беруi    |   10  |
Жазаланған учаскелiк инспекторлар             |   11  |
Ынталандырылған учаскелiк инспекторлар        |   12  |
Тиiстi мақсат бойынша пайдаланылатын МУИ      |   13  |
Учаскеде тыс жұмысқа жұмсалған күндер         |   15  |
Телефон                     19__ж._____________________
Милицияның учаскелiк инспекторы қызметiнiң
нәтижелерi туралы N 7 нысанды (454 шифр)
статистикалық есептi әзiрлеу және жасау жөнiндегi
Методикалық ұсыныстар
Тоқсан сайынғы N 7 нысанды есеп қалалық, аудандық IIБ көлемiнде милицияның учаскелiк инспекторы қызметiнiң нәтижелерi бойынша жасалады, Мұнан соң облыстық (қалалық) IIББ-ның ҚТСБ (ҚТСБ) және IIББ-ның, IIБ-ның ақпарат орталығына жiберiледi. Облыстық (қалалық) IIББ-ның, IIБ-ның қоғамдық тәртiп сақтау басқармасы (бөлiмi) тиiстi IIББ-ның, IIБ-ның ақпарат орталығынан келiп түскен мәлiметтердi салыстырып, оны есептi
кезеңнен кейiнгi айдың 8-iне дейiн Қазақстан Республикасы IIМ ақпарат -
есептеу орталығына жiбередi.
Қалалық, аудандық IIБ-де:
Есептi жасау кезiнде аға учаскелiк инспекторлар тапсырған сандар
төмендегiлермен салыстырылады:
1 бөлiм бойынша:
- N 1 "А" нысанмен - "Тiркелген ашылған және ашылмаған
қылмыстар туралы" (ай сайын)
Қисынды бақылау шарты:
1. 2 жол              - 1 жолдан кiшi немесе тең.
2. 3,4,5,6 жолдар (әрқайсы) - 2 жолдан кiшi немесе тең.
2 бөлiм бойынша:
- 1 жолдан
10 жолға дейiн   - АО деректерiмен салыстырылады.
- 11 жол      - қылмыстық iс қозғаудан бас тарту туралы
материалдарды тiркеу кiтабы бойынша;
- 12 жол      - секретариаттағы алфавиттiк өтiнiштер
кiтабы бойынша, ОДҮ - дағы өтiнiштердi
есепке алу кiтабы бойынша;
- 16 жол      - прокуратурадағы кiрiс материалдарының
кiтабы бойынша;
- 17 жол      - қалалық IIБ қылмысты iстердi тiркеу кiтабы
бойынша;
- 18 жол      - медициналық айықтырғышқа жеткiзiлген
адамдарды есепке алу кiтабы бойынша;
- 19 жол      - қабылдау - бөлу орнына жатқызылған
адамдарды есепке алу кiтабы бойынша;
- 21 жол      - қалалық IIБ паспорт бөлiмiнiң материалдары
бойынша;
- 22 жол      - қалалық IIБ рұқсат ету жүйесi жөнiндегi
инспектордағы алынған қаруды есепке алу
кiтабы бойынша;
- 33-43 жол   - қалалық IIБ әкiмшiлiк хаттамаларды тiркеу
кiтабы бойынша.
Қисынды бақылау шарттары:
1.  4, 5, 6, 7 жолдардың           - 3 жолдан кiшi немесе тең.
қосындысы
2. 9 және 10 жолдар (әрқайсысы)    - 8 жолдан кiшi немесе тең.
3. 13, 14, 15 жолдар (әрқайсысы)   - 12 жолдан кiшi немесе тең.

Работают в должности свыше 10 лет             7
Находится на местном бюджете                  8
Содержится по договорам                       9
Допущено неправомерных действий УИМ          10
Наказано участковых инспекторов              11
Поощрено участковых инспекторов              12
Используется УИМ не по назначению            13
Затрачено дней на работу вне участка         14
Телефон                               _________________19____г.
МЕТОДИЧЕСКИЕ РЕКОМЕНДАЦИИ
по подготовке и составлению статистической отчетности
формы N 7 (шифр 454) о результатах деятельности
участковых инспекторов милиции
Отчетность формы N 7 ежеквартально составляется по результатам деятельности участковых инспекторов милиции в масштабе ГОРОВД, после чего направляется в УООП, (ОООП), ГУВД, УВД города (области) и ИЦ ГУВД, УВД, УООП (ОООП) ГУВД, УВД города (области), сверив данные с ИЦ соответствующих ГУВД, УВД, направляют отчетность в ИВЦ МВД
Республики Казахстан к 8 числу следующего за отчетным периодом
месяца.
В ГОРОВД:
При составлении отчетности цифры, представляемые старшими
участковыми инспекторами, сверяются:
По разделу 1
- с формой N 1 "А" - "О зарегистрированных раскрытых и
нераскрытых преступлениях" (ежемесячная).
Условия логического контроля:
1. Строка 2     - меньше или равна строке 1.
2. Строки 3, 4, - меньше или равна строке 2.
5,6 (каждая)
По разделу 2
- строки с 1 по 10 - сверяются с данными ИЦ;
- строка 11        - по книге регистрации материалов об
отказе в возбуждении уголовных дел;
- строка 12        - по алфавитной книге заявлений в
секретариате (канцелярии), книге учета
заявлений ОДЧ;
- строка 16        - по книге входящих материалов прокуратуры;
- строка 17        - по книге регистрации уголовных дел ГОРОВД;
- строка 18        - по книге учета лиц, доставленных в
медвытрезвитель;
- строка 19        - по книге учета лиц, водворенных в
приемник-распределитель;
- строка 21        - по материалам паспортного отдела ГОРОВД;
- строка 22        - по книге учета изъятого оружия,
находящейся у инспектора по разрешительной
системе ГОРОВД;
- строки с 33 по 43- по книге регистрации административных
протоколов ГОРОВД.
Условия логического контроля
1. Сумма строк 4, 5, 6, 7    - меньше или равна строке 3.
2. Строки 9 и 10 (каждая)    - меньше или равна строке 8
3. Строки 13, 14, 15 (Каждая)- меньше или равна строке 12.

4. 23, 24,25, 26 жолдардың         - 22 жолдан кiшi немесе тең.
қосындысы
5. 28, 29 жолдар (әрқайсысы)       - 27 жолдан кiшi немесе тең.
6. 32,37, 39-43 жолдардың          - 31 жолдан кiшi немесе тең.
қосындысы
7. 38 жол                           - 37 жолдан кiшi немесе тең.
3 бөлiм бойынша.
Сандар профилактикадағы адамдардың бақылау карточкаларын тiркеу
журналымен, сондай-ақ мүдделi қызметтердiң деректерiмен және басқа
ведомстволардың деректерiмен (ГНД, Қ.Р. Денсаулық министрлiгiнiң СПИД
орталығы) салыстырылады.
Қисынды бақылау шарттары.
1. 2 жол бойынша 3, 4, 5 графалардың қосындысы - 2 графаға тең.
2. 6, 8 жолдар бойынша 7, 8 графалардың қосындысы - 6 графаға
тең.
3. Барлық жолдар бойынша (1 гр. 2) - 6 гр. - 10 гр
(1 және 2 графалардың қосындысы минус 6 графа тең 10 графаға).
4 бөлiм бойынша.
Қисынды бақылау шарты:
1. 3 жол кiшi 2 жолдан.
5 бөлiм бойынша.
Қисынды бақылау шарты:
1. 3,4 жолдардың қосындысы 2 жолға тең.
2. 8,9 жолдардың қосындысы 2 жолға тең.
Нысанааралық қисынды бақылау
(есеп беру нысандары арасындағы бақылау)
_________________________________________________________________
нысан,  бөлiм,  жолы, графа,  қатынасы, нысан, бөлiм, жолы, графа
_________________________________________________________________
N 7      1        1     1       тең      N 1А    1      1     2
N 7      1        2     1       тең      N 1А    1      3     2
N 7      1        3     1       тең      N 1А    4      1     5
N 7      1        4     1       тең      N 1А    4      1     7
N 7      1        5     1        -       IIБ АО анықтама. бойынша
N 7      2        1     1       тең      N 1А    7      4     1
N 7      2        3     1       тең      N 1А    1      1     3
N 7      2                      тең      N 1     3      1     2
(1, 2 жолдар қосындысы)
N 7      2        18    1    кiшi,тең    N 9     2      5     1
N 7      2        32    1    кiшi,тең    N 9     7      1     1
N 7      2        37    1    кiшi,тең    N 9     1      1     1
N 7      2        38    1       тең      N 9     5      2     1
N 1А нысан      "Тiркелген, ашылған және ашылмаған қылмыстар
туралы" - ай сайын.
N 1  нысан      "Тiркелген, ашылған және ашылмаған қылмыстар
туралы" - жарты жылдық.
N 9 нысан       "110 маскүнемдiкке қарсы күрес, самогон
қайнатуды жою жөнiндегi жұмыс нәтижелерi
туралы" - жарты жылдық.
Қазақстан Республикасы IIМ ҚТСББ МУИIБ
Нұсқауға
4 қосымша
________________________бақылау карточкасы
Жүргiзу датасы 19__ж.___________________________________
Тегi_____________________________
Аты _____________________________
Әкесiнiң аты____________________________
Туған датасы____________________________
Туған жерi  ____________________________
Мекен-жайының адресi, телефон нөмiрi____________________________
________________________________________________________________
Жұмыс орны, лауазымы____________________________________________
________________________________________________________________
Отбасы құрамы___________________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Алдын ала жұмыс жүргiзуге негiз_________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________

4. Сумма строк 23, 24, 25, 26- меньше или равна строке 22.
5. Строки 28, 29 (каждая)    - меньше или равна строке 27.
6. Сумма строк 32-37, 39-43  - меньше или равна строке 31.
7. Строка 38                 - меньше или равна строке 37.
По разделу 3
Цифры сверяются с журналом регистрации контрольных карточек на профилактируемых лиц, а также со сведениями заинтересованных служб и сведениями других ведомств (наркологические диспансеры, Центры СПИД Минздрава РК).
Условия логического контроля.
1. По строке 2 - сумма граф 3,4,5 равна графе 2.
2. По строкам 6,8 - сумма граф 7,8 равна графе 6.
3. По всем строкам - гр. 1 + гр. 2 - гр. 6 = гр. 10 (сумма
граф 1 и 2 минус графа 6 равна графе 10).
По разделу 4
Условия логического контроля.
1. Строка 3 меньше строки 2.
По разделу 5
Условия логического контроля.
1. Сумма строк 3,4 равна строке 2.
2. Сумма строк 8,9 равна строке 2.
Межформенный логический контроль
(контроль между формами отчетности)
--------------------------------------------------------------------
Форма!Раздел!Строка!Графа!  Отношение   !Форма!Раздел!Строка!Графа
--------------------------------------------------------------------
N 7     1      1     1       равна       N 1А    1       1     2
N 7     1      2     1       равна       N 1А    1       3     2
N 7     1      3     1       равна       N 1А    4       1     5
N 7     1      4     1       равна       N 1А    4       1     7
N 7     1      5     1                      по справке ИЦ УВД
N 7     2      1     1       равна       N 1А    7       4     1
N 7     2      3     1    меньше, равна  N 1А    1       1     3
N 7     2 (сумма стр. 1,2)   равна       N 1     3       1     2
N 7     2     18     1    меньше, равна  N 9     2       5     1
N 7     2     32     1    меньше, равна  N 9     7       1     1
N 7     2     37     1    меньше, равна  N 9     1       1     1
N 7     2     38     1       равна       N 9     5       2     1
Форма N 1А "О зарегистрированных, раскрытых и нераскрытых
преступлениях" - ежемесячная.
Форма N 1 "О зарегистрированных, раскрытых и нераскрытых
преступлениях" - полугодовая.
Форма N 9 "О результатах работы ОВД по борьбе против пьянства
и алкоголизма, искоренения самогоноварения" - полугодовая.
ОДУИМ ГУООП МВД Республики Казахстан
Приложение 4
КОНТРОЛЬНАЯ КАРТОЧКА_________
Дата заведения____________________________19____г.
Фамилия___________________________________
Имя_______________________________________
Отчество__________________________________
Дата рождения______________________________
Место рождения_____________________________
Адрес места жительства, номер телефона______________________________
____________________________________________________________________
Место работы, должность_____________________________________________
____________________________________________________________________
Состав семьи________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Основания для ведения профилактической работы_______________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________

(3.5.2. тармақтарын көзделген негiз көрсетiледi)
Сотталғандығы (сотталу датасы мен жаза өтеуi, жаза түрi мен
мерзiмi, ҚҚ, бабы)______________________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Сотталғандардың өтеу датасы_____________________________________
Қадағалаудағыларға немесе үкiм орындауы кейiнге қалдырылған
адамдарға қатысты шектеулер____________________________________
________________________________________________________________
________________________________________________________________
"Келiстiм"              Учаскелiк инспектор________________
ҚАII  бастығы __________________________________________________
________________________________________________________________
қолы__________________________  қолы____________________________
Жiберiлген құқық бұзушылықтар
туралы деректер
________________________________________________________________
Дата  | құқық бұзушылық түрi    | Қолданылған шаралар
________________________________________________________________
|                         |
|                         |
|                         |
|                         |
|                         |
|                         |
|                         |
|                         |
Өткiзiлетiн жұмыстар туралы белгiлер
_________________________________________________________________
Дата   |      Шара мазмұны, iстiң беттерi
_________________________________________________________________
|
|
|
|
|
|
|
Өткiзiлетiн жұмыстар туралы белгiлер
_________________________________________________________________
Дата  |           Шара мазмұны, iстiң беттерi
_________________________________________________________________
|
|
|
|
|
|
|
|
|
Нұсқауға
5 қосымша
____________________________________________________________
(қалалық, аудандық iшкi iстер органының атауы)
алдын ала жұмыс жүргiзiлетiн адамдардың
бақылау карточкаларын есепке алу
Журналы
19__ж.__________________басталды.
19__ж.__________________аяқталды.
___________________________________________________________________
N нөмiр|Алдын ала  |Мекен-жайы.|Алдын ала  | Есептен   |Бақылау
рет  |жұмыс жүр. |ның адресi |есепке алу |шығару да. |жасаушы
бойынша|гiзiлетiн  |           |түрi,есепке|тасы,қандай|учаскелiк
|адамның    |           |қою датасы |себептер   |инспектордың
|тегi, аты, |           |           |           |тегi,аты,
|           |           |           |           |әкесiнiң аты
___________________________________________________________________
1   |     2     |     3     |     4     |     5     |     6
___________________________________________________________________
|           |           |           |           |
|           |           |           |           |
|           |           |           |           |
|           |           |           |           |
|           |           |           |           |
|           |           |           |           |

(указываются основания, предусмотренные п. 3.5.2.)
Судимости (дата осуждения и отбытия наказания, вид и срок
наказания, ст. УК)____________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Дата погашения судимости____________________________________________
Ограничения в отношении поднадзорного или лица, имеющего отсрочку
исполнения приговора________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Согласен
Начальник ГОРОВД_______________________
Участковый инспектор___________________
СВЕДЕНИЯ О ДОПУЩЕННЫХ ПРАВОНАРУШЕНИЯХ
--------------------------------------------------------------------
Дата    !     Вид правонарушения     !    Принятые меры
--------------------------------------------------------------------
ОТМЕТКИ О ПРОВОДИМОЙ РАБОТЕ
--------------------------------------------------------------------
Дата     !    Содержание мероприятия, листы дела
--------------------------------------------------------------------
Приложение 5
к инструкции
Ж У Р Н А Л
учета контрольных
карточек на профилактируемых лиц
-------------------------------------------------------------------
(наименование горрайоргана)
Начат_____________________19____г.
Окончен_____________________19____г.
---------------------------------------------------------------------
N !Фамилия, имя, !Адрес    !Вид       !Дата снятия!Ф.И.О.участкового
п/п!отчество      !места    !профилакт.!с учета, по!инспектора,
!профилактируем!жительств!учета.Дата!каким      !осуществляющего
!лица          !         !постановки!причинам   !контроль
!              !         !на учет   !           !
--------------------------------------------------------------------