Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бағамдауды жүзеге асыру құқығына лицензиялар беру тәртiбi туралы уақытша ереже
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрiнің 4 мамырдағы 1994 жылғы қаулысы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1994 жылғы 23 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 13. Қолданылуы тоқтатылды - ҚР Үкіметінің 2005 жылғы 9 ақпандағы N 124 қаулысымен.
I. Жалпы ережелер
1.1. Уақытша ереже "Жаңа тұрғын үй саясаты туралы" Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1993 жылғы 6 қыркүйектегi N 1344 U931344_ Жарлығына сәйкес талдап жасалды.
1.2. Уақытша ереже жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бағамдауды жүзеге асыру құқығына лицензиялар беру, тәртiбiн, сондай-ақ лицензияланатын субъект жауап беруге тиiстi талаптарды белгiлейдi.
1.3. Жеке тұлғалар жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бағамдауды жүзеге асыру құқығына лицензияланатын субъектiлер бола алады.
1.4. Лицензияларды иеленушiлер лицензияларда айтылған барлық құқықтарға ие болады және тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бағамдауды жүзеге асыру құқығына шарттар жасасу құқықтары бар.
1.5. Мемлекеттiк компания берген лицензиялар Қазақстан Республикасының тиiстi аумақтарда /облыстарында/ қолданылады.
1.6. Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бағамдауды жүзеге асыру құқығына бiржолғы лицензия 12 айға дейiнгi мерзiмге берiледi.
1.7. Лицензия төлем үшiн берiледi, оның мөлшерi Қазақстан Республикасының Құрылысминi белгiлеген тәртiпте анықталады. Және өтiнiш жасаушы мүмкiншiлiктерiне сараптама жүргiзуге, лицензияны ресiмдеуге және оның пайдалануын бақылауды жүзеге асыруға арналған шығындарды қамтиды. Төлем оны жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компанияның бюджеттен тыс шотына аудару жолымен бiржолғы алым түрiнде ұсталады.
1.8. Лицензияның қолданылу мерзiмiнiң өтуiне қарай оның күшi жойылады және жарамсыз деп есептеледi.
II. Лицензияларды беру тәртiбi
2.1. Жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бағамдауды жүзеге асыру құқығына лицензия алғысы келген маман /жеке тұлға/ мемлекеттiк компанияға немесе облыстық тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi басқармаға жазбаша жүгiнуге тиiс, олар маманға бағамдау жұмысын жүргiзуге лицензия беру мерзiмдерi мен жағдайлары туралы қажеттi ақпараттар бередi.
Өтiнiшке маманның бiлiктiлiк деңгейiн сипаттайтын материалдар мен құжаттар, соның iшiнде:
сертификат немесе жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi курстарды бiтiргенi туралы белгiленген мемлекеттiк нысандағы немесе халықаралық тұрғыдан қолданылатын нысандағы куәлiк;
Жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компания ұйымдастыратын лицензия алуға бiлiм даярлығы бағдарламасын өткендiгi туралы куәлiк көшiрмелерi;
тұрғын үй саласында бағамдау жүзеге асырылатын ықтималды жылжымайтын мүлiк объектiлерiнiң тiзбесi;
лицензия алу үшiн бiр мезгiлдi алымды төлегенi туралы төлем қағазы қоса берiледi.
Өтiнiш жасаушы /жеке тұлға/ лицензия беру өтiнiмiне қосылған мәлiметтердiң дәлме-дәлдiгiне жауап бередi.

Временное положение о порядке выдачи лицензии на право осуществления оценки объектов недвижимости в жилищной сфере
Утверждено приказом Заместителя Министра строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан 4 мая 1994 г. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 23.09.1994 г. N 13. Отменен - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
I. Общие положения
1.1. Временное положение разработано в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан от 06.09.1993 г. N 1344 "О новой жилищной политике".
1.2. Временное положение устанавливает порядок выдачи лицензии на право осуществления оценки объектов недвижимости, а также требования которым должен отвечать субъект лицензирования.
1.3. Субъектами лицензирования на право осуществления оценки объектов недвижимости могут являться физические лица.
1.4. Владельцы лицензии обладают всеми правами, оговоренными в лицензии, и имеют право заключать договоры на право осуществления оценки объектов недвижимости в жилищной сфере.
1.5. Выданные Государственной компанией лицензии действуют на соответствующих территориях (областях) Республики Казахстан.
1.6. Разовая лицензия выдается сроком до 12 месяцев на право осуществления оценки объектов недвижимости в жилищной сфере.
1.7. Выдача лицензии производится за плату, размер которой определяется в установленном порядке Минстроем РК и включает затраты на проведение экспертизы возможностей заявителя, оформление лицензии и осуществление контроля за ее использованием. Плата взимается в виде единовременного сбора путем его перечисления на внебюджетный счет Государственной компании по оценке недвижимости.
1.8. Лицензия утрачивает силу и считается недействительной по истечении срока ее действия.
II. Порядок выдачи лицензии
2.1. Специалист (физическое лицо), желающий получить лицензию на право осуществления оценки объектов недвижимости, должен обратиться письменно в Государственную компанию или в областные управления по оценке недвижимости в жилищной сфере, которые предоставляют специалисту необходимую информацию о сроках и условиях выдачи лицензии на проведение оценочных работ.
К заявлению прилагаются материалы и документы, характеризующие квалификационный уровень специалиста, в том числе:
копии сертификата или удостоверения об окончании курсов по оценке недвижимости установленной государственной формы или формы, имеющей международное хождение;
свидетельство о прохождении программы образовательной подготовки к получению лицензии, организуемой Государственной компанией по оценке недвижимости;
перечень предполагаемых к осуществлению оценки объектов недвижимости в жилищной сфере;
платежное поручение об уплате единовременного сбора за получение лицензии.
Заявитель (физическое лицо) отвечает за достоверность сведений, включенных в заявку на выдачу лицензии.

2.2. Берiлген құжаттар осы Уақытша ереженiң 2.1. тармағының талаптарына сай келмеген ретте жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компанияның арнаулы комиссиясы қосымша мәлiметтер беру қажеттiгi немесе қарау үшiн құжаттарды қабылдаудан дәлелдi бас тарту туралы өтiнiш жасаушыны жазбаша түрде хабардар етедi.
2.3. Маман /жеке тұлға/ мүмкiншiлiгiнiң жұмысты орындау талаптарына сай болуын бағалауды сараптама комиссиясы анықтайды және хаттамалармен ресiмделедi, олардың негiзiнде Мемлекеттiк компания лицензия беру туралы шешiм қабылдайды.
Сараптама комиссиясының құрамы және лицензияны беру туралы шешiм мемлекеттiк компания бойынша бұйрықтар /өкiмдермен/ ресiмделедi.
2.4. Құжаттарды Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компания алған күннен 30 күндiк мерзiмде олар қаралады.
2.5. Тиiстi шешiм қабылданғаннан кейiнгi 7 күндiк мерзiмде маманға лицензия беру немесе оны беруден бас тарту туралы шешiм тапсырылады.
2.6. Лицензия N 1 қосымшада аталған нысан бойынша, екi дана етiп, ресiмделедi, олардың бiрi маманға - өтiнiш жасаушыға берiледi, екiншiсi - лицензияны берген Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компанияда сақталады.
Лицензияға Қазақстан Республикасы Құрылысминiнiң Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компаниясының бас директоры /орынбасары/ қол қояды.
2.7. Лицензияларды беру барысында олар N 2 қосымша нысаны бойынша кiтапта тiркеледi.
2.8. Әрбiр маман-өтiнiш жасаушы бойынша арнаулы iс қалыптастырылады, оған лицензия алу үшiн ұсынылған құжаттар, сараптама комиссиясының хаттамасы /хаттама көшiрмесi/, лицензиялар беру туралы мәселенi қарау нәтижелерi бойынша бұйрықтар /өкiмдер/ көшiрмелер, лицензияның екiншi данасы, сондай-ақ лицензияны орындау барысын бақылау материалдары енгiзiледi.
III. Лицензияны иеленушiнiң негiзгi құқықтары
және мiндеттерi
3.1. Лицензияны иеленушiлердiң:
Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бағамдауды жүзеге асыру құқығына тапсырыс берушiлермен шарттар жасасу;
бағамдау жұмыстарының жекелеген түрлерi мен кезеңдерiн орындау үшiн осы уақытша ереже талаптарының сақталуына жауапкершiлiктi өзiне алатын қосымша орындаушыларды тарту;
лицензияны берген жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компанияға лицензия берiлген жағдайдан елеулi түрде ерекшеленетiн жағдайдың туындауы барысында оның шарттарын қайта қарау жөнiнен жүгiну құқығы бар.
3.2. Лицензияларды иеленушiлер:
тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiктi бағамдаушылар қызметi нысаны мен тәртiбiн анықтайтын, қолданылып жүрген әдiстемелiк және нормативтiк құжаттар талаптарын, сондай-ақ лицензияларда аталған жұмысты орындау шарттарын сақтауға;
бағамдау жұмыстары барысында алған құжаттамаларының сақталуын қамтамасыз етуге;
Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компания мен облыстық басқармалардың талап етулерi бойынша оларға лицензияларға енгiзiлген бағамдау жұмыстарын орындауға байланысты материалдарды беруге;
жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бағамдауды жүзеге асыру құқығына шарттар жасасу барысында алған лицензияларын тапсырыс жасаушыларға көрсетуге;
орындалған бағамдау жұмыстары материалдарының көшiрмелерiн жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компанияға тегiн беруге мiндеттi.
IV. Лицензиялардың орындалуын бақылау

2.2. В случае несоответствия представленных документов требованиям пункта 2.1. настоящего Временного Положения специальная комиссия Государственной компании по оценке недвижимости доводит в письменном виде до сведения заявителя о необходимости представления дополнительных сведений или мотивированный отказ в принятии документов для рассмотрения.
2.3. Оценка соответствия возможности специалиста (физического лица) предъявляемым требованиям к выполнению работ производится экспертной комиссией и оформляется протоколами, на основании которых Государственной компанией принимается решение о выдаче лицензии.
Состав экспертной комиссии и решения о выдаче лицензии оформляются приказами (распоряжениями) по Государственной компании.
2.4. Документы рассматриваются в 30-дневный срок с даты их получения Государственной компанией по оценке недвижимости в жилищной сфере.
2.5. Лицензия или решение об отказе ее выдачи выдается специалисту в 7-дневный срок после принятия соответствующего решения.
2.6. Лицензии оформляются по форме, указанной в приложении I, в двух экземплярах, один из которых выдается специалисту-заявителю, второй - хранится в Государственной компании по оценке недвижимости в жилищной сфере, выдавшей лицензию.
Лицензия подписывается генеральным директором (заместителем) Государственной компании по оценке недвижимости в жилищной сфере Минстроя Республики Казахстан.
2.7. При выдаче лицензии ведется их регистрация в книге по форме приложения 2.
2.8. По каждому специалисту-заявителю формируется специальное дело, в которое включаются документы, представленные для получения лицензии, протокол (выписка из протокола) экспертной комиссии, копии приказов (распоряжений) по результатам рассмотрения вопроса о выдаче лицензии, второй экземпляр лицензии, а также материалы контроля за ходом исполнения лицензии.
III. Основные права и обязанности владельца лицензии
3.1. Владельцы лицензии имеют право:
заключать договоры с заказчиками на право осуществления оценки объектов недвижимости в жилищной сфере;
привлекать для выполнения отдельных видов и этапов оценочных работ соисполнителей, которые принимают на себя ответственность за соблюдение требований настоящего временного Положения;
обращаться в Государственную компанию по оценке недвижимости, выдавшей лицензию, по поводу пересмотра ее условий при возникновении обстоятельств, существенно отличающихся от тех, при которых лицензия была выдана.
3.2. Владельцы лицензии обязаны:
соблюдать требования действующих методических и нормативных документов, определяющие предмет и порядок деятельности оценщиков недвижимости в жилищной сфере, а также указанные в лицензии условия выполнения работ;
обеспечивать сохранность документации, полученной в процессе оценочных работ;
представлять в Государственную компанию и областным управлениям по оценке недвижимости в жилищной сфере по их требованиям материалы, связанные с выполнением оценочных работ, включенных в лицензии;
при заключении договоров на право осуществления оценки объектов недвижимости предъявлять заказчику полученную лицензию;
безвозмездно передавать в Государственную компанию по оценке недвижимости копию материалов выполненных оценочных работ.
IV. Контроль за выполнением лицензий

4.1. Қазақстан Республикасы Құрылысминiнiң Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компаниясының лицензиялардың орындалуын бақылау барысында лицензияға енгiзiлген жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бағамдау жөнiндегi жұмыстарды орындауға байланысты кез келген құжатты талап етуге құқығы бар.
4.2. Жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компания бақылау барысында анықталған ағаттықтардың сипатына қарай берiлген лицензияның қолданылуын мерзiмiнен бұрын доғару немесе тоқтата тұру туралы шешiм қабылдайды, ол бұйрықпен /өкiммен/ ресiмделедi. Шаруашылық қызмет субъектiсiне N 3 және N 4 қосымшалар нысандары бойынша тиiсiнше ұйғарымдама берiледi.
4.3. Лицензиялардың қолданылуын мерзiмiнен бұрын доғару туралы шешiмдер:
маман лицензияда белгiленген шарттарды орындамаған;
тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiктi бағамдаушылар қызметi тәртiбiн белгiлейтiн, қолданылып жүрген нормативтiк және әдiстемелiк құжаттардың талаптарын сақтамаған реттерде қабылданады.
Қазақстан Республикасының Құрылыс,
тұрғын үй және аумақтарда құрылыс
салу министрiнiң орынбасары
N 1 қосымша
Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiк объектiлерiн
бағамдауды жүзеге асыру құқығына
ЛИЦЕНЗИЯ
/арнаулы рұқсаттама/
Қазақстан Республикасы Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда
құрылыс салу министрлiгiнiң Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын
мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компаниясының 199_____
жылғы__________________________N_______________________бұйрығымен
/өкiмiмен/_____________________________________________________
_______________________________________________________________
/маманның фамилиясы, аты-жөнi/
тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бағамдауды
жүзеге асыру құқығы берiледi.
Лицензия қолданылатын аумақ:_______________________________
"    Лицензияның қолданылу мерзiмi:_______________________дейiн
Айрықша жағдайлар:_________________________________________
Лицензияны иеленушiнiң қосымша құқықтары мен мiндеттерi:
_________________________________________________________________
_________________________________________________________________
Маманның мекен-жайы:_____________________________________________
_________________________________________________________________
N_____________лицензия     ____________________________бередi
Алматы қаласы              Берiлген күнi______________________
Қазақстан Республикасы Құрылыс, тұрғын
үй және аумақтарда құрылыс салу
министрлiгiнiң Тұрғын үй саласындағы
М.О._____________          жылжымайтын мүлiктi бағамдау жөнiндегi
қолы               мемлекеттiк компаниясының бас директоры
Тiркеу нөмiрi________       _____________________________________
/фамилиясы, аты-жөнi/
N 2 қосымша
Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiк
объектiлерiн бағамдауды жүзеге асыру құқығына
лицензияларды /арнаулы рұқсаттамаларды/берудi тiркеу
КIТАБЫ
Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бағамдау
жөнiндегi мемлекеттiк компания
1. N
2. Маманның жеке тұлғаның фамилиясы, аты-жөнi
3. Лицензия нөмiрi мен берiлген күнi
4. Лицензияны беру туралы бұйрық нөмiрi және күнi
5. Тiркеу нөмiрi
6. Орындалатын бағамдау жұмыстарының түрi
7. Лицензияны алушының қолы
8. Лицензияны иеленушiнiң мекен-жайы
9. Лицензия берген адамның фамилиясы, аты-жөнi, лауазымы
10. Қолы
11. Лицензияның қолданылуын доғару немесе мерзiмiн ұзарту
туралы белгi
12. Қолы
N 3 қосымша
Лицензияның қолданылуын тоқтату туралы
ҰЙҒАРЫМНАМА
Қазақстан Республикасы Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда
құрылыс салу министрлiгiнiң Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын
мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компаниясының 199______
жылғы _______N____ бұйрығының /өкiмiнiң/ негiзiнде тұрғын үй
саласындағы жылжымайтын мүлiк объектiлерiн бағамдауды жүзеге
асыру құқығына 199_____жылы___________________берiлген N
лицензияның қолданылуы тоқтатылады.
Лицензияның қолданылуы:_____________________________________
/қабылданған шешiмнiң дәлелдi
______________________тоқтатылды.
негiздемесi/
_________________________________ұсынылады.
_________________________________жойылсын.
/кемшiлiктер тiзбесi/
Лицензияның қолданылуы 199___жылғы________________дейiн тоқтатылады.
М.О.                             _____________________________
фамилиясы, аты-жөнi
N 4 қосымша
Лицензиялардың қолданылуын доғару туралы
ҰЙҒАРЫМНАМА
Қазақстан Республикасы Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда
құрылыс салу министрлiгiнiң Тұрғын үй саласындағы жылжымайтын
мүлiктi бағамдау жөнiндегi мемлекеттiк компаниясының 199______
жылғы ___________________N_________бұйрығының /өкiмiнiң/
негiзiнде тұрғын үй саласындағы жылжымайтын мүлiк объектiлерiн
бағамдауды жүзеге асыру құқығына 199____ жылы _________________
берiлген N_______________лицензияның қолданылуы_________________
қабылданған
_____________________________ себептерi бойынша доғарылады.
шешiмнiң дәлелдi негiздемесi
М.О.                          _____________________________
/фамилиясы, аты-жөнi/

4.1. В ходе контроля за исполнением лицензии Государственная компания по оценке недвижимости в жилищной сфере Минстроя Республики Казахстан имеет право затребовать любые документы, связанные с выполнением работ по оценке объектов недвижимости, включенных в лицензию.
4.2. В зависимости от характера выявленных при контроле нарушений Государственной компанией по оценке недвижимости может быть принято решение о досрочном прекращении или приостановлении действия выданной лицензии, которое оформляется приказом (распоряжением). Субъекту хозяйственной деятельности выдается соответствующее предписание по форме приложения 3 и 4.
4.3. Решения о досрочном приостановлении при прекращении действия лицензии принимаются в случаях:
невыполнения специалистом условий, определенных лицензией;
несоблюдения требований действующих нормативных и методических документов, определяющие предмет порядок деятельности оценщиков недвижимости в жилищной сфере.
Приложение N 1
Лицензия
(специальное разрешение) на право осуществления
оценки объектов недвижимости в жилищной сфере
Приказом (распоряжением) Государственной компании по оценке недвижимости в жилищной сфере Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан от "_____"____________
199_____ N ___________________ предоставляется
____________________________________________________________________
(Ф.И.О. специалиста)
право на осуществления оценки объектов недвижимости в жилищной сфере.
Территория распространения лицензии:___________________________
Сроки действия лицензии:_______________________________________
Особые условия:________________________________________________
Дополнительные права и обязанности владельца лицензии:
____________________________________________________________________
Адрес специалиста:
Лицензия N_________________           выдана________________________
Город Алматы                          Дата выдачи
М.П.__________________________  Генеральный директор Государственной
подпись Ф.И.О.            компании по оценке недвижимости в
жилищной сфере Министерство
строительства, жилья и застройки
территорий Республики Казахстан
Регистрационный номер___________________
Приложение N 2
Книга
регистрации выдачи лицензий (специальных разрешений) на
право осуществления оценки объектов недвижимости в
жилищной сфере
--------------------------------------------------------------------
Государственная компания по оценке объектов недвижимости в
жилищной сфере
--------------------------------------------------------------------
1 !   2   !   3   ! 4 !   5   ! 6 ! 7 !   8   ! 9 ! 10 ! 11 ! 12
--------------------------------------------------------------------
1 - NN п/п
2 - Ф.И.О. специалиста (физического лица)
3 - Номер лицензии и дата выдачи
4 - Номер и дата приказа о выдаче лицензии
5 - Регистрационный номер
6 - Вид выполняемых оценочных работ
7 - Подпись получившего лицензию
8 - Домашний адрес обладателя лицензии
9 - Ф.И.О. должностного лица, выдавшего лицензию
10 - Подпись
11 - Отметка о прекращении или продлении срока действия лицензий
12 - Подпись
--------------------------------------------------------------------
Приложение N 3
Предписание
о приостановлении действия лицензии
На основании приказа (распоряжения) Государственной компании по оценке недвижимости в жилищной сфере Министерства строительства, жилья и застройки территорий Республики Казахстан от "_____"
_____________199____г.    N                   приостанавливается
действие лицензии, выданной от "_____"____________________199___г.
право на осуществление оценки объектов недвижимости в жилищной
сфере.
Действие лицензии приостановлено по причинам:__________________
____________________________________________________________________
(мотивированное обоснование принятого решения)
Предлагается________________________________________________________
Устранить___________________________________________________________
(перечень недостатков)
Действие лицензии приостанавливается до "____"_____________199____г.
М.П.                                            Ф.И.О.
Приложение N 4
Предписание
о прекращении действия лицензии
На основании приказа (распоряжения) Государственной компании
по оценке недвижимости в жилищной сфере Министерства строительства,
жилья и застройки территорий Республики Казахстан от "___"__________
199____г. N__________________прекращается действие лицензии N_______
выданной от"_______" ______________199_ г. право на осуществление
оценки
объектов недвижимости в жилищной сфере.
по причинам_________________________________________________________
(мотивированное обоснование принятого решения)
М.П.           подпись