Аттестациялау, тракторис-машинист мамандығын меңгерген адамдарға бiлiктiлiк беру және оларға тракторлар, басқа өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын жүргiзуге рұқсат беру тәртiбi туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасының Ауыл шаруашылығы Министрлiгi 1994 жылғы 5. желтоқсан Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1994 жылғы 5 желтоқсанда тіркелді. Тіркеу N 30. Күші жойылды - ҚР Ауыл шаруашылығы министрінің 2004 жылғы 29 қаңтардағы N 33 (V042725) бұйрығымен.
1. Осы Ереже Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1993 жылғы 26 тамызындағы N 735 қаулысына сәйкес әзiрленiп, аттестациялау, тракторист-машинист мамандығын меңгерген адамдарға бiлiктiлiк берудiң бiрыңғай тәртiбiн белгiлейдi және Қазақстан Республикасы территориясында мiндеттi түрде iске асырылады.
2. Тракторист-машинистердi даярлау және қайта даярлау кәсiптiк-техникалық училищелерде, оқу-курстық комбинаттарда (бөлiмшелерде) және оқу орталықтарында, ал бiлiм көтеру дағдыдағыдай оқу-курстық комбинаттарда (бөлiмшелерде), оқу орталықтарында және курстарда белгіленген тәртiп негiзiнде бекiтiлген оқу жоспарлары мен бағдарламасы бойынша жүзеге асырылады.
Сонымен қатар оқу бағдарламасына сәйкес тракторист-машинист мамандығын жалпы бiлiм беретiн орта мектеп, арнаулы орта ауыл шаруашылық оқу орындарының оқушылары және жоғарғы ауыл шаруашылық оқу орындарының студенттерi де меңгередi.
Бағдарламада тыңдаушылардың агротехника мен машина пайдалану негiздерiн, тракторлар, басқа машиналардың құрылғысы мен техникалық пайдалануы, жол жүру, механикаландырылған және басқа жұмыстарды орындау кезiндегi қауiпсiздiк техникасы ережелерiн, еңбек ақы және оны ұйымдастыру, нарықтық экономика жағдайында жердi пайдалану және фермерлiк шаруашылық жүргiзу жөнiндегi заң актiлерiнiң негiздерiн оқып бiлуi қамтылады.
3. Даярлау, қайта даярлау немесе бiлiм көтеру курстарын бiтiрген тыңдаушыларды аттестациялау арнайы құрылған бiлiктiлiк комиссияларына емтихан тапсыру арқылы жүргiзiледi.
4. Бiлiктiлiк комиссиясының төрағасы болып кәсiптiк-техникалық бiлiм беру органдарының өкiлi тағайындалады, ал комиссия мүшелерi - оқу орнының басшысы, арнаулы пәндердiң оқытушылары, шаруашылық әкiмшiлiгiнiң өкiлдерi. Комиссия құрамы белгiленген тәртiп бойынша бекiтiледi.
5. Тракторист-машинист даярлау бағдарламасы бойынша оқыған жалпы бiлiм беретiн орта мектептi бiтiрушiлер, өндiрiстiк практика өткен шаруашылық бiлiктiлiк комиссиясына емтихан тапсырады.

Положение о порядке аттестации и присвоения квалификации лицам, овладевающим профессией тракториста-машиниста, и допуска их к управлению тракторами и другими самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами
Утверждено Заместителем Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 5 декабря 1994 г. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 05.12.1994 г. за N 30. Утратило силу - Приказом Заместителя Премьер-Министра Республики Казахстан - Министра сельского хозяйства Республики Казахстан от 29 января 2004 года N 33 (V042725).
1. Настоящее Положение разработано на основании постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 26 августа 1993 года N 735, устанавливает единый порядок аттестации и присвоения квалификации лицам, овладевающим профессией тракториста-машиниста и является обязательным для применения на всей территории Республики Казахстан.
2. Подготовка и переподготовка трактористов-машинистов осуществляются в профессионально-технических училищах, учебно-курсовых комбинатах (пунктах) и учебных центрах, а повышение квалификации, как правило, - в учебно-курсовых комбинатах (пунктах), учебных центрах и на курсах по утвержденным в установленном порядке учебным планам и программам.
В соответствии с программой обучения профессией тракториста-машиниста овладевают также учащиеся средних общеобразовательных школ, средних специальных и студенты высших сельскохозяйственных учебных заведений.
Программой предусматривается изучение слушателями основ агротехники и машиноиспользования, устройства и технической эксплуатации тракторов и других машин, правил дорожного движения, техники безопасности при выполнении механизированных и других работ, организации и оплаты труда, основных законодательных актов, связанных с использованием земли и ведением фермерского хозяйства в условиях рыночной экономики.
3. По завершении полного курса подготовки, переподготовки или повышения квалификации проводится аттестация слушателей в виде сдачи квалификационных экзаменов созданным для этой цели соответствующим квалификационным комиссиям.
4. Председателем квалификационной комиссии назначается представитель профтехобразования, членами комиссии - руководитель учебного заведения, преподаватели специальных дисциплин, представители администрации хозяйств. Состав комиссии утверждается в установленном порядке.
5. Выпускники средних общеобразовательных школ, прошедшие обучение по программе тракториста-машииста, сдают экзамены квалификационным комиссиям хозяйств, на базе которых они проходили производственную практику.

6. Колхоз, совхоз (базалық шаруашылық) бiлiктiлiк комиссиясының төрағасы болып шаруашылықтың бас инженерi тағайындалады, комиссия мүшелерi - бас агроном, бас экономист, еңбектi қорғау мен қауiпсiздiк техникасы инженерi, жол жүру қауiпсiздiгi инженерi, хатшысы, кадр бөлiмiнiң қызметкерi.
Колхоз, совхоздарда еңбек қорғау мен қауiпсiздiк техникасы инженерi немесе жол жүру қауiпсiздiгi инженерi болмаса, комиссия құрамына аудандық ауыл шаруашылығы басқармасының жоғарыдағыдай мамандары қосылады.
Жалпы бiлiм беретiн мектептердiң оқушыларының бiлiктiлiк емтиханына мектеп өкiлi қатыстырылады.
Кәсiптiк-техникалық училище, арнаулы орта және жоғарғы ауыл шаруашылық оқу орындарының бiлiктiлiк комиссиясының құрамын жоғарғы органдарының келiсiмiмен олардың басшылары анықтайды.
7. Бiлiктiлiк емтиханына 17 жасқа толған, денсаулығы тракторлар, басқа өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарын жүргiзуге жарамды, белгiленген тәртiп бойынша бекiтiлген оқу жоспары мен бағдарламасына сәйкес теориялық және өндiрiстiк оқудың толық курсын бiтiргендер жiберiледi.
8. Бiлiктiлiк алуға аттестацияға жiберiлгендер бiлiктiлiк (сынау) жұмыстарын орындаумен қатар оқу бағдарламасы көлемiнде тракторлар, комбайндар, мелиорациялық, жол-құрылыс және ауыл шаруашылық машиналарының құрылғысы және техникалық пайдалану, жол жүру ережелерiнен, машина-трактор агрегаттарында жұмыс iстеудiң практикалық дағдыларынан емтихан тапсырады.
9. Бiлiктiлiк емтиханының қорытындысы протоколға (1-қосымша) түсiрiледi. Оған комиссия төрағасы, хатшысы және мүшелерi қол қояды.
10. Емтихандарды ойдағыдай тапсырғандарға бiлiктiлiк комиссиясының шешiмiмен таркторист-машинист мамандығы және бiлiктiлiк куәлiгi (2-қосымша) берiледi, ал орта кәсiптiк-техникалық училище бiтiргендерге жоғарыдағыларға қосымша училище бiтiргенi туралы диплом (аттестат) тапсырылады.
Тракторист-машинист мамандығын беретiн сыннан өтпегендер, қайта емтиханға бес күннен кейiн жiберiледi, ал жалпы бiлiм беретiн орта мектеп бiтiрушiлерiне орта кәсiптiк-техникалық училищелердiң қысқартылған мерзiмде оқытылатын бөлiмдерiнде оқып мамандық алуына, немесе шаруашылықта бiр жыл жұмыс iстеп белгiленген тәртiп бойынша бiлiктiлiк емтихандарын тапсырып тракторист-машинист мамандығын алуына мүмкiндiк берiледi.
11. Оқу-курстық комбинаттар, кәсiптiк-техникалық училищелер, оқу орталықтары және базалық шаруашылықтардағы курстар жекеленген жағдайда нақтылы бiр трактор, астық жинайтын және басқа өздiгiнен жүретiн комбайн, мелиорациялық, жол-құрылыс машиналарында жұмыс iстейтiн тракторист-машинист даярлауына болады. Оқу мерзiмi жергiлiктi жерде машиналардың күрделiлiгiне байланысты анықталады, бiрақ екi айдан кем болмауы керек. Оқу бiтiргендерге нақтылы категорияға сәйкес тракторист-машинист мамандығы берiлiп, куәлiкте оқыған машинасының маркасы көрсетiледi.

6. Председателем квалификационной комиссии колхоза, совхоза (базового хозяйства) назначается главный инженер, членами комиссии - главный агроном, главный экономист, инженер по охране труда и технике безопасности и инженер по безопасности дорожного движения, секретарем - работник по кадрам.
При отсутствии в колхозе, совхозе (базовом хозяйстве) инженера по охране труда и технике безопасности или инженера по безопасности дорожного движения в состав комиссии включается соответствующий специалист районного управления сельского хозяйства.
При проведении квалификационных экзаменов учащихся общеобразовательных школ в комиссию включается представитель школы.
Состав квалификационных комиссий профтехучилищ, средних специальных и высших сельскохозяйственных учебных заведений определяется их руководителями по согласованию с вышестоящими органами по подчиненности.
7. К квалификационным экзаменам допускаются лица, достигшие 17-летнего возраста, годные по состоянию здоровья к управлению тракторами и другими самоходными сельскохозяйственными, мелиоративными и дорожно-строительными машинами, прошедшие полный курс теоретического и производственного обучения по учебным планам и программам, утвержденным в установленном порядке.
8. Аттестуемый на присвоение квалификации должен самостоятельно выполнить квалификационную (пробную) работу и сдать экзамен в объеме учебной программы по устройству и правилам технической эксплуатации тракторов, комбайнов, мелиоративных, дорожно-строительных и сельскохозяйственных машин, агротехнике, правилам дорожного движения и практическим навыкам работы на машинно-тракторных агрегатах.
9. Результаты квалификационных экзаменов заносятся в протокол (приложение N 1), который подписывается председателем, секретарем и членами комиссии.
10. Лицам, успешно сдавшим экзамены, решением квалификационной комиссии присваивается квалификация тракториста-машиниста и выдается свидетельство (приложение N 2), а выпускникам средних профессионально-технических училищ, кроме того, и диплом (аттестат) об окончании училища.
Лица, не выдержавшие экзамены на присвоение квалификации тракториста-машиниста, допускаются к повторной сдаче по истечении 5-дневного срока, а выпускникам средних общеобразовательных школ предоставляется право завершить обучение на отделениях средних профтехучилищ с сокращенным сроком обучения или после одного года работы на производстве в установленном порядке сдать квалификационные экзамены м получить профессию тракториста-машиниста.
11. Учебно-курсовые комбинаты, профессионально-технические училища, учебные центры и курсы базовых хозяйств в отдельных случаях могут осуществлять подготовку трактористов-машинистов для работы на конкретном тракторе, зерноуборочном или другом самоходном комбайне, мелиоративной или дорожно-строительной машине. Срок обучения устанавливается на местах в зависимости от сложности изучаемой машины, но не менее двух месяцев. Прошедшим обучение присваивается квалификация тракториста-машиниста соответствующей категории, а в выдаваемом свидетельстве указывается марка изученной машины.

12. Тракторлар, өздiгiнен жүретiн машиналарды жүргiзу құқы үшiн оқытуға мүмкiншiлiгi жоқ елдi мекендер мен жекелеген аймақтарда мемауылтехқадағалау инспекциясының жоғарғы органдарының шешiмiне өздiгiнен даярлаған азаматтарды 14 кН (1,4 тс.) класына дейiнгi доңғалақты тракторларды және өздiгiнен жүретiн машиналарды жүргiзуге емтихан тапсыруына рұқсат берiледi.
13. Берiлген категорияға байланысты тракторист-машинистер озық технология, қауiпсiздiк техникасы және оқу жоспары мен бағдарламасы шарттарына сәйкес жұмыстарды өздiгiнен орындауы керек. Сонымен қатар куәлiгiнде рұқсат берiлген белгiсi бар категорияларға жататын тракторларда, басқа өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық, мелиорациялық және жол-құрылыс машиналарында жұмыс iстей алуы керек.
14. Тракторист-машинистерге I және II кластылық берудi бiлiктiлiк комиссиясы шешедi. Бұл жағдайда олардың өндiрiсте қол жеткен көрсеткiштерi, еңбекке қатынасуы, жұмыс стажы ескерiледi.
Тракторист-машинистердiң кластылығы үшiн қосымша ақы колхоз басқармасының шешiмiмен немесе совхоз директорының, кәсiпорын, ұйымдар, мен мекемелер басшыларының бұйрығымен рәсiмделедi.
15. Техникалық пайдалану, жол жүру және өндiрiс жұмыстары қауiпсiздiгi ережелерiн өрескел бұзғаны үшiн колхоз, совхоз, кәсiпорын бiлiктiлiк комиссиясы шаруашылық мамандарының ұсынысы бойынша белгiленген тәртiпке сәйкес тракторист-машинистердiң кластылығын төмендетуiне болады. Кластылық төмендету iсiн бiлiктiлiк комиссиясы олардың қатынасуымен қарайды. Комиссия шешiмi протоколмен рәсiмделiнедi, ол кластылық үшiн төленетiн қосымша ақы төлеудi тоқтатуға негiз болып табылады.
16. Бiр немесе бiрнеше категорияға жататын тракторлар, өздiгiнен жүретiн машиналарды жүргiзуге рұқсаты бар тракторист-машинистер өндiрiстке жаңадан қосылған немесе басқа категориялардағы трактор, комбайн, өздiгiнен жүретiн машиналарды жүргiзу үшiн белгiленген тәртiп бойынша даярлықтан (қайта даярлықтан) өтiп, мемауылтехқадағалау инспекцияларынан бұл машиналарды жүргiзу үшiн рұқсат алуы керек.
Шаруашылыққа немесе кәсiпорындарға бұрын қолданылмаған жаңа машиналар түскен жағдайда әкiмшiлiк белгiленген тәртiп бойынша, осы машиналарды жүргiзуге мүмкiндiк беретiн категория бойынша оқу (қайта даярлау) курстарын ұйымдастыруы керек. Қайта даярлық курсы аяқталған соң, тракторист-машинистердiң бiлiктiлiк куәлiктерiне жаңа машиналарды оқығаны туралы белгi жасалынып, мөрмен куәландырылады.

12. В населенных пунктах и отдельных регионах, где не может быть организовано обучение на право управления тракторами и самоходными машинами, решением вышестоящего органа госсельтехнадзора может быть разрешен допуск самостоятельно подготовившихся граждан к сдаче экзаменов в соответствующих органах госсельтехнадзора на право управления колесными тракторами и самоходными шасси класса до 14 кН (1,4 тс), находящимися в личной собственности граждан.
13. В зависимости от присвоенной категории трактористы-машинисты должны самостоятельно выполнять работы в соответствии с требованиями учебных планов и программ, прогрессивных технологий и техники безопасности и уметь работать на тракторах и других самоходных сельскохозяйственных, мелиоративных и дорожно-строительных машинах тех категорий, против которых в удостоверении имеется разрешающая отметка.
14. Присвоение квалификации тракториста-машиниста I и II классов решает квалификационная комиссия. При этом необходимо учитывать достигнутые производственные показатели тракториста-машиниста, отношение к труду и стаж работы.
Начисление надбавок к заработной плате тракториста-машиниста за классность оформляется решением правления колхоза или приказом директора совхоза, предприятия, организации или учреждения.
15. За грубое нарушение правил технической эксплуатации, правил дорожного движения и безопасного производства работ квалификационная комиссия колхоза, совхоза, предприятия по представлению специалистов хозяйств может снизить классность трактористу-машинисту в соответствии с установленном порядком.
Вопрос о снижении трактористу-машинисту классности квалификационная комиссия рассматривает в его присутствии. Решение комиссии, оформленное протоколом, является основанием для прекращения начисления надбавки за классность.
16. Трактористы-машинисты, имеющие право на управление тракторами и самоходными машинами одной или нескольких категорий, при назначении на работу на тракторы, комбайны и самоходные машины других категорий, в том числе новых марок, должны в установленном порядке пройти обучение (переподготовку) и получить в инспекции госсельтехнадзора допуск на право управления этими машинами.
При поступлении в хозяйство или на предприятие новых ранее не применявшихся машин администрация обязана организовать в установленном порядке обучение (переподготовку) трактористов-машинистов, имеющих право на управление машинами этой категории. После переподготовки в свидетельстве о присвоении квалификации тракториста-машиниста производится соответствующая запись об изучении вновь поступившей машины, которая заверяется печатью.

17. Тракторист-машинистердiң мамандығы бойынша жұмысында бiр жылдан артық үзiлiс болған жағдайда, олардың рұқсаты бар категорияға жататын тракторлар, басқа өздiгiнен жүретiн машиналарды қайта жүргiзуiне мемауылтехқадағалау инспекциясы жол жүру ережелерi мен машина жүргiзудiң практикалық дағдыларынан бiлiмдерiнен тексерген соң жiберiледi, ал үзiлiс үш жылдан артық болса медициналық куәландыру, бiлiктiлiк шарттары көлемiнде бiлiм деңгейi туралы шаруашылық анықтамасы және аттестациялық комиссиясының протоколының үзiндi көшiрмесi тапсырылуы керек.
18. Барлық тракторист-машинистер мiндеттi түрде денсаулық сақтау органдары белгiленген мерзiмдерде медициналық қайта куәландырудан өтуi керек.
Тракторист-машинистердiң денсаулығына күмәнданған жағдайда мемауылтехқадағалау, МАИ қызметкерлерi, шаруашылық басшылары, оны медициналық қайта куәландыруға белгiленген мерзiмнен бұрын жiберуiне болады. Егер медициналық комиссия тракторист-машинистi тракторлар, басқа өздiгiнен жүретiн машиналарды жүргiзуге жарамсыз деп тапса, оның тракторист-машинист куәлiгi қайтарылып алынады.
Аттестациялау, тракторист-машинист
мамандығын меңгерген адамдарға бiлiктiлiк
және оларға тракторлар, басқа өздiгiнен
жүретiн ауыл шаруашылық, мелиорациялық және
жол-құрылыс машиналарын жүргiзуге рұқсат
беру тәртiбi туралы Ереженiң
1-қосымшасы
---------------------------------------------------------
(колхоз, совхоз, кәсiпорын, оқу ұйымының толық аты)
Бiлiктiлiк комиссиясы мәжiлiсiнiң протоколы
N ______                  "  "__________________19   жыл
Комиссия төрағасы _____________________________
Хатшысы _______________________________________
Мүшелерi:______________________________________
1. Реттiк саны
2. Фамилиясы, аты, әкесiнiң аты
3. Мамандығы бойынша еңбек стажы (жыл)
4. Емтихан қорытындысы
а) тракторлар, басқа машиналардың құрылғысы, техникалық
пайдалану ережелерi
ә) агротехника
б) жол жүру ережелерi
в) машина жүргiзудiң практикалық дағдылары
г) жөндеу, сынау жұмыстары
5. Бiлiктiлiк комиссиясының мамандық беру туралы шешiмi
6. Берiлген куәлiктiң реттiк саны
7. Алғаны туралы қолы
Қолы: Төраға ___________________
Хатшы        ___________________
Мүшелерi:    ___________________
Аттестациялау, тракторист-машинист
мамандығын меңгерген адамдарға
бiлiктiлiк және оларға тракторлар,
басқа өздiгiнен жүретiн ауыл
шаруашылық, мелиорациялық
жол-құрылыс машиналарын жүргiзуге
рұқсат беру тәртiбi туралы ЕРЕЖЕНIҢ
2-қосымшасы
______________________________________________________
(оқу ұйымдары қарайтын министрлiк және
ведомстволардың аты)
_______________________________________________________
(оқуды жүргiзген ұйымның аты)
КУӘЛIК
КУӘЛIК N _____________
Бұл куәлiк азамат__________________________________________________
(фамилиясы, аты,
___________________________________________________________________
әкесiнiң аты)
берiлдi. Ол "  " ______________________ "  " ______________________
дейiн даярлау, қайта даярлау, тракторист-машинист кластылығын
көтеру бағдарламасы бойынша _______________________________________
сағат көлемiнде оқып, бiлiктiлiк емтихандарын мынадай бағаларға
("өте жақсы", "жақсы", "қанағаттанарлық") тапсырды:
Тракторлар, басқа машиналардың құрылғысымен техникалық
пайдалау ережелерi _______________________________________________
____________________________________________________________________
(оқыған тракторлар, өздiгiнен жүретiн машинаның маркасы көрсетiледi)
Агрономия негiздерi, механикаландырылған жұмыс технологиясы
және оны ұйымдастыру_______________________________________________
___________________________________________________________________
Жол жүру ережелерi ________________________________________________
Машина жүргiзудiң практикалық дағдылары ___________________________
___________________________________________________________________
Сынау (жөндеу) жұмыстары __________________________________________
Бiлiктiлiк комиссиясының "  " _________________19   ж.
шешiмi бойынша, протокол N ________________________________________
азамат ____________________________________________________________
тракторист-машинист мамандығы берiлдi.
Бiлiктiлiк комиссиясының
М.О.            төрағасы          ________________________________
Оқу орынының (шаруашылық)
басшысы           ________________________________
____________________________________________________________________     Мемауылтехқадағалау инспекциясы "  "__________________________
199  жылғы N __________________________ведомостке сәйкес сериясы
________________________________, реттiк саны _____________________
категориясы ____________________________________ тракторист-машинист
куәлiгiн бердi.
М.О.                               " " ____________________19   ж.
____________________________                                               (қолы)
Құжат трактор немесе басқа өздiгiнен жүретiн ауыл шаруашылық,
мелиорациялық, жол-құрылыс машиналарын жүргiзуге рұқсат бермейдi.

17. Трактористы-машинисты, имеющие перерыв в работе по специальности более одного года, допускаются к управлению тракторами и самоходными машинами соответствующих категорий после проверки в инспекции госсельтехнадзора знаний правил дорожного движения и практических навыков по вождению, а не работающие более трех лет, кроме того, - после медицинского переосвидетельствования, подтверждения комиссией базового хозяйства знаний в объеме требований квалификационных характеристик и сдачи выписки из протокола аттестационной комиссии.
18. Все трактористы-машинисты проходят обязательное периодическое медицинское переосвидетельствование в сроки, устанавливаемые органами здравоохранения.
В случае сомнения в состоянии здоровья тракториста-машиниста работники госсельтехнадзора, ГАИ, руководители хозяйств могут направить его на медицинское переосвидетельствование ранее установленных сроков.
Если медицинской комиссией тракторист-машинист будет признан непригодным к управлению тракторами и другими самоходными машинами, то удостоверение у него изымается.
Приложение N 1
к Положению о порядке аттестации и присвоения
квалификации лицам, овладевающим профессией
тракториста-машиниста, и допуска их к
управлению тракторами, другими самоходными
сельскохозяйственными, мелиоративными и
дорожно-строительными машинами
--------------------------------------------------------------------
(полное наименование колхоза, совхоза, предприятия, учебной
организации)
ПРОТОКОЛ N________
заседания квалификационной комиссии от "    "________19   г.
Председатель комиссии_____________________
Секретарь_________________________________
Члены комиссии____________________________
________________________________________
--------------------------------------------------------------------
1 - NN п/п
2 - Фамилия, имя, отчество
3 - Стаж работы по профессии (лет)
4 - Результаты экзаменов
4.1. - устройство и правила тех.эксплуатации тракторов и др.машин
4.2. - агротехника
4.3. - правила дорожного движения
4.4. - практические навыки вождения
4.5. - пробная работа
5 - Решение квалификационной комиссии о присвоении профессии
6 - Выдано свидетельство N
7 - Роспись в получении
--------------------------------------------------------------------
Подпись: Председатель____________________
Секретарь_______________________
Члены комиссии__________________
Приложение N 2
к Положению о порядке аттестации и присвоения
квалификации лицам, овладевающим профессией
тракториста-машиниста, и допуска их к управлению
тракторами, другими самоходными сельскохозяйственными,
мелиоративными и дорожно-строительными машинами
--------------------------------------------------------------------
(наименование министерства и ведомства, в ведении которого
находится учебная организация)
--------------------------------------------------------------------
(наименование организации, проводившей обучение)
Свидетельство
Свидетельство N __________
Настоящее свидетельство выдано гр.__________________________________
(фамилия, имя, отчество)
в том, что он (она) обучался (лась) с "   "__________ по "   "
_____________________по программе подготовки, переподготовки,
повышения классности трактористов-машинистов в объеме_______________
часов и сдал (а) квалификационные экзамены с оценками
("удовлетворительно", "хорошо", "отлично"):
Устройство и правила технической эксплуатации тракторов и других
машин_______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(указываются марки изучаемых тракторов и самоходных машин)
Основы агрономии, организация и технология производства
механизированных работ______________________________________________
Правила дорожного движения__________________________________________
Практические навыки вождения________________________________________
Пробная работа______________________________________________________
Решение квалификационной комиссии от "    "_____________19     г.
Протокол N___________, гр.__________________________________________
присвоена квалификация тракториста-машиниста.
Председатель квалификационной
М.П.             комиссии____________________________________
Руководитель учебного заведения (хозяйства)
____________________________________________
Выдано удостоверение серия___________N_________категории____________
(указать категорию)
Инспекцией госсельтехнадзора________________________________________
____________________________________________________________________
на основании ведомости N________ от "    "______________19     г.
М.П.     "   "________________ 19    г.____________________
(подпись)
Документом на право управления трактором или другой самоходной
сельскохозяйственной, мелиоративной или дорожно-строительной
машиной не служит