НҰСҚАУ Қаржы министрлiгi салық қызметi лауазымды адамдарының кәсiпорындардан, мекемелерден, ұйымдардан және азаматтардан пайданы (табысты) немесе басқа да объектiлердi салық салудан жасыруды (кемiтiп көрсетудi) айғақтайтын қаржы құжаттарын алу тәртiбi туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы 1995 жылғы 18 сәуiрдегi N 63. Күшi жойылды.
Бұл Нұсқау Қазақстан Республикасының "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң салық қызметi туралы" Заңының 6-бабына сәйкес шығарылды.
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясы Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Заңдылық пен құқық тәртiбiн қамтамасыз етудiң қосымша шаралары туралы" 6.06.94 ж. N 1723 K941723_ қаулысын басшылыққа ала отырып кәсiпорындардан, мекемелерден, ұйымдардан және азаматтардан салықтарды және басқа төлемдердi есептеу мен бюджетке төлеуге және пайданы (табысты) немесе өзге де салық салынатын объектiлердi жасыруға (кемiтiп көрсетуге) байланысты құжаттарды алудың, олардың құрамы мен көлемiн анықтаудың төмендегiдей тәртiбiн белгiлейдi:
I бөлiм
АЛЫНАТЫН ҚҰЖАТТАРДЫҢ КӨЛЕМI МЕН ҚҰРАМЫ
Құжаттарды алуды жүргiзудiң негiздерi
1. Пайданы (табысты) жасыру (кемiтiп көрсету) немесе басқа да объектiлердi салық төлеуден жасыруды айғақтайтын құжаттарды алу ұйымдық-құқықтық түрлерiне қарамастан және шетелдiк заңды тұлғаларды, бiрлескен кәсiпорындарды, бiрлестiктер мен ұйымдарды, шетелдiк заңды тұлғалар мен азаматтардың, Қазақстан Республикасының азаматтарын, шетелдiк азаматтар мен азаматтықтары жоқ адамдарды (бұдан былай кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер және азаматтар деп аталатындар) қоса есептегенде кез-келген меншiк түрiне негiзделген министрлiктердi, ведомстволарды, мекемелердi, ұйымдарды, кәсiпорындарды және басқа да салық төлеушiлердi өз еркiнен тыс жағдайда әкiмшiлiк-құқықтық шараға, тарту, аталған құжаттарды пайдалану және оған иелiк ету мүмкiндiгiнен айыруды қарастырады.
2. Кәсiпорындардан, мекемелерден, ұйымдар мен азаматтардан алынатын құжаттардың көлемi мен құрамына мыналар жатқызылады: Салықтар мен басқа да мiндеттi төлемдердi бюджетке есептеу және төлеуге байланысты барлық құжаттар, сондай-ақ заң тәртiбiмен белгiленген мемлекеттiк құпиясы бар мәлiметтердi қамтыған құжаттарды есептемегенде басқа да анықтама материалдары мен есептерi.
3. Кәсiпорындардан, мекемелерден, ұйымдар мен азаматтардан құжаттарды алу тексеру жүргiзген салық инспекциясы лауазымды адамдарының жазбаша түрде тұжырымдалған қаулысы негiзiнде жүргiзiледi. Құжаттарды алу жөнiндегi қаулы осы нұсқаудың N 1 қосымшасына сәйкес белгiленген форма бланкiсiне толтырылады.
II бөлiм
ҚҰЖАТТАРДЫ АЛУ КЕЗIНДЕ ҚАТЫСАТЫН АДАМДАР

О порядке изъятия должностным лицом налоговой службы Министерства финансов документов, свидетельствующих о сокрытии (занижении) прибыли (дохода) или сокрытии иных объектов от налогообложения у предприятий, учреждений, организаций и граждан
Инструкция Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан от 18 апреля 1995 г. N 32. Фактич. утратил силу
Настоящая Инструкция издается в соответствии со статьей 6 Закона Республики Казахстан "О налоговой службе Министерства финансов Республики Казахстан".
Главная налоговая инспекция Министерства финансов Республики Казахстан, руководствуясь Постановлением Президента Республики Казахстан от 6.06.94 г. N 1723 K941723_ "О дополнительных мерах по обеспечению законности и правопорядка", устанавливает следующий порядок изъятия документов, определения их состава и объема у предприятий, учреждений, организаций и граждан, связанных с исчислением и уплатой налогов и других платежей в бюджет и свидетельствующих о сокрытии (занижении) прибыли (дохода) или иных объектов налогообложения.
Раздел I.
Объем и состав изымаемых документов.
Основание для производства изъятия документов
1. Изъятие документов, свидетельствующих о сокрытии (занижении) прибыли (дохода) или сокрытии иных объектов от налогообложения, представляет собой административно-правовую меру воздействия, состоящую в принудительном лишении министерств, ведомств, учреждений, организаций, предприятий и других налогоплательщиков, вне зависимости от организационно-правовой формы и основанных на любых формах собственности, включая иностранные юридические лица, совместные предприятия, объединения и организации с участием иностранных юридических лиц и граждан, граждан Республики Казахстан, иностранных граждан и лиц без гражданства (в дальнейшем именуемые предприятия, учреждения, организации и граждане) возможности пользоваться и распоряжаться указанными документами.
2. В объем и состав документов, подлежащих изъятию у предприятий, учреждений, организаций и граждан включаются:
все документы, связанные с исчислением и уплатой налогов и других обязательных платежей в бюджет, а также другие справочные материалы и расчеты, за исключением документов, содержащих сведения, составляющие государственную тайну, определенном в установленном законодательством порядке.
3. Изъятие документов у предприятий, учреждений, организаций и граждан производится на основании письменного мотивированного постановления должностного лица налоговой инспекции, которое производит проверку. Постановление о производстве изъятия оформляется на бланке установленной форме согласно приложению N 1 к настоящей Инструкции.
Раздел II.
Лица, присутствующие при изъятии документов

4. Құжаттарды алу сол құжаттар алынатын кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдар мен азаматтардың лауазымды адамдарының қатысуы арқылы жүргiзiледi, бұл ретте олар алу хаттамаларына тiркеуге тиiс iс-әрекеттер бойынша арыз-шағым беруге құқылы.
5. Жекелеген жағдайларда құжаттарды алуды жүргiзу кезiнде ұйымдастырушылық және техникалық көмек көрсету үшiн салық инспекциясының басшылары құжаттарды алуды жүргiзушi салық инспекциясының лауазымды адамдарына көмек көрсетуге салық инспекциясын ұстауға арналған смета есебiнен қолданылып отырған заңға сәйкес келiсiм шарт бойынша ақы төлеу арқылы тиiстi мамандарды шақыра алады ("Басқа шығындар" бабы).
6. Кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың және азаматтардың лауазымды адамдары құжаттарды алуға қарсы әрекет көрсетсе немесе оларды жойып жiберуге, жасыруға және сол секiлдi әрекеттердi жүзеге асыруға ұмтылса, мұндай жағдайларда салық милициясының қызметкерлерi салық инспекциясының лауазымды адамына құжаттарды алуға көмек көрсетедi.
III бөлiм. ҚҰЖАТТАРДЫ АЛУДЫ ЖҮРГIЗУ ТӘРТIБI ЖӘНЕ АЛУ
ХАТТАМАСЫН ЖАСАУ
7. Құжаттарды алуды жүргiзу алдында салық инспекциясының лауазымды адамы қажеттi құжаттарды тiзiмiн анықтайды және олардың тұрған немесе сақталған жерiн белгiлейдi.
8. Салық инспекциясының лауазымды адамы құжаттарды алуды жүргiзген кезде кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдар мен азаматтардың басшыларына құжаттарды алуды жүргiзу туралы қаулыны көрсетедi, ал құжаттарды өз еркiмен беруден бас тартқан жағдайда салық инспекциясының лауазымды адамы салық милициясы өкiлдерiнiң қатысуымен оларды ерiксiз алады.
9. Құжаттарды алуды жүргiзетiн салық инспекциясының лауазымды адамы алынуға жатқызылатын құжаттарды олардың сақталатын жерлерiнде жан-жақты тексеруден өткiзедi, ал олар одан әрi тексеруге жарамсыз болған жағдайда жасалынбаған құжаттардың томдарын (тiгiлмеген, нөмiрленбеген және сол сияқты) жағдайда кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың және азаматтардың лауазымды адамдарының қатысуымен Қазақстан Республикасының бухгалтерлiк есеп және есеп беру туралы Ережелерiнiң талаптарына сәйкес қайтадан жасайды.
Құжаттарды алуды жүргiзетiн салық қызметiнiң лауазымды адамы бiр мезгiлде алынған құжаттарды арнайы жазады және оның мазмұнын тiркеудi жүргiзедi, ал қажеттi жағдайларда алынған құжаттардың көшiрмелерiн ресiмдейдi, бұл туралы осы нұсқаудың N 2 қосымшасына сәйкес белгiленген форма бойынша қағаз толтырылады.
10. Кәсiпорындарда, мекемелер мен ұйымдарда құжаттарды тиiстi адамдардың әдейi жасалған iс-әрекетi арқылы жойылған жағдайларда құжаттарды алуды жүргiзетiн салық инспекциясы лауазымды адамның ұсынысы бойынша кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың басшылары бұйрықпен (жазбаша немесе ауызша өкiмi арқылы) соның себептерiн тергеу жөнiнде комиссия тағайындайды, ал жауапты адам салық инспекциясына құжаттардың жоқ екендiгiн түсiндiретiн жазбаша түрде түсiнiк бередi. Қажеттi жағдайларда құжаттарды алуды жүргiзетiн салық инспекциясының лауазымды адамдары комиссияның жұмысына қатысу үшiн өкiлеттi күзет және iшкi iстер жүйесiнiң өкiлдерiн шақырады. Комиссияның жұмыс қорытындысы актiмен ресiмделедi, оны кәсiпорындардың, мекемелердiң, ұйымдардың басшылары бекiтедi.
Актiнiң көшiрмесi құжаттарды алуды жүргiзген салық инспекциясының лауазымды адамына берiлуi керек.

4. Изъятие документов производится в присутствии должностных лиц предприятия, учреждения, организации и граждан, у которых производится изъятие документов, при этом они имеют право делать заявления по поводу этих действий, подлежащих занесению в протокол изъятия.
5. В отдельных случаях, для оказания организационной и технической помощи при производстве изъятия документов, руководители налоговой инспекции приглашают в помощь должностному лицу налоговой инспекции, производящему изъятие документов, соответствующих специалистов с оплатой по трудовому соглашению согласно действующему законодательству за счет сметы на содержание налоговой инспекции (статья "прочие расходы").
6. В тех случаях, когда должностные лица предприятия, учреждения, организации и граждане оказывают противодействие изъятию документов или существует реальная угроза их уничтожения, сокрытия и т. п., работники налоговой милиции оказывают помощь должностному лицу налоговой инспекции в изъятии документов.
Раздел III.
Порядок производства
изъятия документов и
составления протокола изъятия
7. Перед производством изъятия документов должностное лицо налоговой инспекции определяет перечень необходимых документов, подлежащих изъятию, и устанавливает место их нахождения или хранения.
8. При производстве изъятия документов должностным лицом налоговой инспекции предъявляется руководителю предприятия, учреждения, организации и гражданам постановление о производстве изъятия документов, а в случаях отказа в добровольной выдаче документы изымаются должностным лицом налоговой инспекции с участием представителей налоговой милиции.
9. Должностное лицо налоговой инспекции, производящее изъятие документов, подвергает тщательному осмотру подлежащие изъятию документы в местах их хранения, а в случае непригодности их к дальнейшему осмотру недооформленные тома документов (неподшитые, непронумерованные и т. д.) в его присутствии дооформляются должностными лицами предприятия, учреждения, организации и гражданами в соответствии с требованиями Положения о бухгалтерском учете и отчетности в Республике Казахстан.
Должностным лицом налоговой инспекции, производящим изъятие документов, одновременно составляется специальная опись изъятых документов и производится фиксация их содержания, а в необходимых случаях оформляются копии изъятых документов, о чем указывается в протоколе изъятия, который составляется по установленной форме согласно приложению N 2 к настоящей Инструкции.
10. В случае пропажи или умышленного действия соответствующих лиц, приведшего к уничтожению документов на предприятии, учреждении и организации по предложению должностного лица налоговой инспекции, производящего изъятие документов, руководитель предприятия, учреждения, организации приказом (письменным или устным распоряжением) назначает комиссию по расследованию их причин, а ответственное лицо представляет налоговой инспекции письменное объяснение отсутствия документов. В необходимых случаях для участия в работе комиссии должностное лицо налоговой инспекции, производящее изъятие документов, приглашает представителей охраны и системы внутренних дел. Результаты работы комиссии оформляются актом, который утверждается руководителями предприятия, учреждения, организации.
Копия акта должна быть представлена должностному лицу налоговой инспекции, производящему изъятие документов.