Бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн операциялар бойынша салық төлеу тәртiбi туралы НҰСҚАУЛЫҚ N 35
Қазақстан Республикасының Қаржы министрлiгi Бас салық инспекциясы 1995 жылғы 21 маусымдағы N 35 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1995 жылғы 4 шілдеде тіркелді. Тіркеу N 76. Күшi жойылды - ҚР Қаржы министрлiгi Салық комитетiнiң 1997.12.29. N 1 бұйрығымен. ~V970068
Осы Нұсқаулық Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 21 сәуiрдегi "Бағалы қағаздар және қор биржасы туралы" U952227_ Заң күшi бар Жарлығы және Қазақстан Республикасы Президентiнiң 1995 жылғы 24 сәуiрдегi N 2235 U952235_ "Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы" Заң күшi бар Жарлығы негiзiнде шығарылды.
I. Салық төлеушiлер
1. Бағалы қағаздарға меншiк құқығының ауысуына байланысты операциялар жүргiзушi, сондай-ақ олардың эмиссиясын жүзеге асырушы заңды және жеке тұлғалар бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн операцияларға салық төлеушiлер болып табылады.
II. Салық салу объектiлерi
1. Акционерлiк қоғам ұйымдастырылған кезде акцияларды шығару құны мiндеттi түрде Жарғылық қордың сомасына тең болуы тиiс.
2. Бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн операцияларға салық салудың объектiлерi мыналар:
2.1. Қазақстан Республикасының аумағында шығарылған бағалы қағаздардың бастапқы және қосымша эмиссиясының құны;
2.2. Қазақстан Республикасында шығарылған бағалы қағаздар бойынша Қазақстан Республикасы аумағында және одан тысқары жерлердегi сату, сатып алу, өтемсiз беру, құрылтайшылар арасында орналастыру, айырбастау, кепiлге салынған бағалы қағаздарды кепiл ұстаушының меншiгiне беру, мұрагерлiкке алу операциялары және оларға меншiк құқығының ауысуымен байланысты бағалы қағаздар жөнiндегi басқа операциялар кезiндегi бағалы қағаздардың нарықтық құны.
Қазақстан Республикасы аумағында шетелдiк эмитенттер айналысқа шығарған бағалы қағаздар осы Жарлыққа сәйкес басқа да бағалы қағаздармен бiрге тең жағдайлар негiзiнде бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн операцияларға салық салынады.
Айналысқа отандық және шетелдiк эмитенттер материалдық, сол сияқты материалдық емес түрде шығарған акциялар, облигациялар күйiндегi бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн аталған операциялар салық салуға жатқызылады.
Тiркеусiз шығарылған немесе заңсыз шығарылған бағалы қағаздар осы нұсқаулықтың 3 тармағында келтiрiлген ставка бойынша жалпы белгiленген тәртiппен салық салынуға жатқызылады.
III. Салық ставкалары және жеңiлдiктер
3. Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясы бағалы қағаздарды шығаруды /эмиссиясы/ тiркеген кезде эмиссияның көрсетiлген құнының 0,5 процентi мөлшерiнде салық төленедi.
1) Қазақстан Республикасының аумағындағы шығарылған бағалы қағаздар эмиссиясының алғашқы және қосымша бағасы, қолданымдағы заңға сәйкес жүргiзiлген акционерлiк қоғамның мүлкiн қайта бағамдау бағасы акциясының эмиссиясынан басқа.
Мысалы: Акционерлiк қоғам құрылған кезде оның алғашқы акциясының эмиссиясы 1000 мың теңге болды. Сосын Үкiметтiң қаулысына сәйкес мүлiкке қайтадан бағамдау жүргiзiлiп оның жарғылық қоры 5000 мың теңгеге дейiн көбейдi. 4000 мың теңгеге қосымша эмиссия жасағанда акционерлiк қоғам эмиссиясының проспектiсiн қайта тiркегенi үшiн салықтан босатылады.

Инструкция N 35 о порядке уплаты налога по операциям с ценными бумагами
Утверждена Министерством финансов Республики Казахстан 27 июня 1995 г. N 35. Зарегистрирована в Министерстве юстиции Республики Казахстан 4.07.95 г. за N 76. Утратил силу - приказом Налогового комитета Минфина РК от 29.12.97г. N 1 ~V970068.
Настоящая Инструкция издается на основании Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона U952227_ "О ценных бумагах и фондовой бирже" от 21 апреля 1995 года и Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона Z952235_ "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" от 24 апреля 1995 года N 2235.
1. Плательщики налога
1. Плательщиками налога на операции с ценными бумагами являются юридические и физические лица, совершающие операции, связанные с переходом права собственности на ценные бумаги, а также осуществляющие их эмиссию.
II. Объекты обложения
2. При учреждении акционерного общества стоимость выпуска акций в обязательном порядке должна равняться сумме Уставного фонда.
3. Объектом обложения налогом на операции с ценными бумагами является:
3.1. Стоимость первоначальной и дополнительной эмиссии ценных бумаг, выпущенных на территории Республики Казахстан, кроме эмиссии акций на стоимость переоценки имущества акционерного общества, проведенной согласно действующему законодательству.
Пример. При учреждении акционерное общество осуществило первоначальную эмиссию акций на сумму 1000 тыс. тенге. Затем согласно постановлению Правительства оно произвело переоценку имущества, увеличив уставный фонд до 5000 тыс. тенге. При осуществлении дополнительной эмиссии на 4000 тыс. тенге, акционерное общество освобождается от уплаты налога за перерегистрацию проспекта эмиссии.
Сноска. Подпункт 1 в новой редакции - приказом Председателя Государственного налогового комитета РК от 22 января 1997 г. N 16 V970033_ .
3.2. Рыночная стоимость при операциях по их купле-продаже, безвозмездной передаче, размещению между учредителями, обмену, передаче заложенных ценных бумаг в собственность залогодержателя, наследованию и других операциях по ценным бумагам, связанных с переходом права собственности на них на территории и за пределами Республики Казахстан по ценным бумагам выпущенным в Республике Казахстан.
Ценные бумаги, выпущенные в обращение иностранными эмитентами на территории Республики Казахстан, облагаются налогом на операции с ценными бумагами в соответствии с настоящим Указом на равных условиях с другими ценными бумагами.

4. Орталық атқарушы өкiмет органдары /мемлекеттiк комитеттер, министрлiктер, ведомстволар, жергiлiктi өкiлдi, атқарушы органдар/ шығарған бағалы қағаздардың қозғалысы бойынша операцияларды жүзеге асырған кезде олардың сатылу құнының 1000 теңгесiнен 1 теңге мөлшерiнде алдыңғы абзацта көзделген тәртiппен салық төленедi.
5. Басқа заңды және жеке тұлғалар шығарған бағалы қағаздардың қозғалысы бойынша операцияларды жүзеге асырған кезде олардың сатылу құнының әрбiр 1000 теңгесiнен 3 теңге мөлшерiнде салық төленедi.
6. Сатып алу бағасы көрсетiлген құнынан төмен болған жағдайда немесе ақысыз-пұлсыз басы бүтiн берiс, сыйға беру, мұраға қалдыру кезiнде бағалы қағаздың көрсетiлген құнынан сол мөлшерде салық төленедi.
Мемлекеттiк бағалы қағаздар эмиссиясы салық салуға жатпайды.
IV. Салық сомасын белгiлеу
7. Төлеушiлер салық сомасын эмиссия құны мен бағалы қағаздар қозғалысы жөнiндегi операциялар бойынша мәмiле сомасына және салық ставкаларына қарай дербес есептейдi.
Салық сомасы эмиссияның көрсетiлген құнына сүйене отырып, бағалы қағаздардың әрбiр шығарымы бойынша бөлек есептеледi.
V. Салық төлеудiң тәртiбi мен мерзiмi
8. Бағалы қағаздардың эмиссиясын тiркеген кезде эмитент тiркеушi органға тиесiлi салық сомасының бюджетке төленгенiн растайтын құжат тапсыруға мiндеттi.
Қазақстан Республикасының заңдарында көзделген шарттар мен тәртiптi бұза отырып, эмитент жүзеге асырған бағалы қағаздар эмиссиясын тiркеуден бас тартылған жағдайда, төленген салық қайтарылуға жатпайды және бағалы қағаздар эмиссиясы кейiнiрек тiркелген кезде ескерiледi.
Тiркелмеген бағалы қағаздар эмиссиясы жағдайларында бағалы қағаздар эмиссиясының басталуы салықты төлеу мерзiмi болып есептеледi.
Бағалы қағаздардың қозғалысы жөнiндегi операцияларды сатушы немесе сатушының тапсыруы бойынша делдал жүзеге асырған кезде сатып алушы /алушы/ осы операциялардың жүзеге асырылуы сәтiнде сатушының шотына салық енгiзедi. Сатушының шотына түскен салықты ол банктiк үш күн iшiнде бюджетке енгiзедi:
N 1 мысал. "А" фирмасы 100,0 мың теңге сомасында "Б" компаниясының акциясын сатып алды. Осы "А" фирмасы "Б" компаниясына бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн операцияларға салынатын салықпен бiрге 100,3 мың теңге сомасына ақшалай қаржы аударды. "Б" компаниясының акциясын сатушының шотына келiп түскен 0,3 мың теңге /0,003х100,00/ мөлшерiндегi салық банктiк үш күн iшiнде бюджетке енгiзiлуi тиiс.
Биржа нарығындағы мәмiленi жүзеге асырған кезде бағалы қағаздарды сатып алушылар /алушы/ осы мәмiлелердi бiр мезгiлде ресiмдей отырып, қор биржаларындағы есеп айырысу бөлiмдерiнiң шоттарына салық енгiзiледi. Қор биржалары салыққа тиесiлi соманы мәмiленi ресiмделгеннен кейiн банкiлiк үш күн iшiнде енгiзедi.
N 2 мысал.
Қор биржасында 200,0 мың теңге сомасында акциялар сатып алған "Б" фирмасы биржаның есеп айыру шотына 200,6 мың теңге бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн операцияларға салынатын салықпен қоса ақшалай қаржы аударды.

4. Налогообложению подлежат указанные операции со следующими ценными бумагами как в материализованном, так и в дематериализованном виде, выпущенными в обращение отечественными и иностранными эмитентами: акциями, облигациями.
Ценные бумаги, выпущенные без регистрации или незаконно выпущенные подлежат налогообложению в общеустановленном порядке по ставке, приведенной в пункте 3 настоящей инструкции.
III. Ставки налога и льготы
5. При регистрации в соответствующих органах Республики Казахстан первоначального выпуска (эмиссии) ценных бумаг налог уплачивается в размере 0,1 процента от номинальной стоимости выпуска ценных бумаг.
При регистрации дополнительной эмиссии акций, за исключением эмиссии, производимой за счет переоценки стоимости имущества акционерного общества, налог уплачивается в размере 0,5 процента от номинальной стоимости эмиссии.
Сноска. Пункт 5 в новой редакции - приказом Председателя Государственного налогового комитета РК от 22 января 1997 г. N 16 V970033_ .
6. При осуществлении операций по движению ценных бумаг, выпущенных центральными органами исполнительной власти (государственными комитетами, министерствами, ведомствами, местными представительными, исполнительными органами) налог уплачивается в размере 1 тенге с каждой 1000 тенге от продажной стоимости.
7. При осуществлении операций по движению ценных бумаг, выпущенных другими юридическими и физическими лицами, уплачивается налог в размере 3 тенге с каждой 1000 тенге в порядке, предусмотренном в предыдущем абзаце.
8. В случаях, когда цена приобретения ниже номинальной стоимости или при безвозмездной передаче, дарении, наследовании - в этом же размере от номинальной стоимости ценных бумаг.
Налогообложению не подлежит эмиссия государственных ценных бумаг.
IV. Определение суммы налога
9. Расчет суммы налога на операции с ценными бумагами составляется плательщиком самостоятельно, исходя из стоимости эмиссии и суммы сделки по операциям по движению ценных бумаг и налоговой ставки.
Сумма налога исчисляется по каждому выпуску ценных бумаг раздельно исходя из номинальной стоимости эмиссии.
V. Порядок и сроки уплаты налога
10. При регистрации эмиссии ценных бумаг эмитент обязан предоставить регистрирующему органу документ, подтверждающий уплату в бюджет причитающейся суммы налога.
В случае отказа в регистрации эмиссии ценных бумаг, осуществляемой эмитентом с нарушением условий и порядка, предусмотренного законодательством Республики Казахстан, уплаченный налог возврату не подлежит и учитывается при последующей регистрации эмиссии ценных бумаг.
В случае эмиссии ценных бумаг без регистрации, а также незаконной их эмиссии сроком уплаты налога считается начало эмиссии ценных бумаг.
При осуществлении операций по движению ценных бумаг продавцом либо посредником по поручению продавца покупатель (получатель) вносит налог на счет продавца в момент осуществления данных операций. Налог, поступивший на счет продавца, вносится им в бюджет в течение трех банковских дней.
Пример N 1. Фирма "А" приобрела акции компании "Б" на сумму 100,0 тыс.тенге. Данная фирма "А" перечислила компании "Б" вместе с налогом на операции с ценными бумагами денежные средства на сумму 100,3 тыс. тенге. Налог, поступивший на счет продавца акции компании "Б" в сумме 0,3 тыс. тенге (0,03 х 100,00) должен быть внесен в бюджет в течение трех банковских дней.
При осуществлении сделок на биржевом рынке покупатели (получатели) ценных бумаг вносят налог на счета расчетных отделов фондовых бирж одновременно с оформлением этих сделок. Фондовые биржи вносят причитающиеся суммы налога в бюджет в течение трех банковских дней после оформления сделок в бюджет.
Пример N 2.
Фирма "В", купившая акции на фондовой бирже на сумму 200,0 тыс.тенге, перечислила на расчетный счет биржи денежные средства с налогом на операции с ценными бумагами 200,6 тыс. тенге.

Қор биржасы 0,6 мың теңге мөлшерiнде салық сомасын банктiк үш күн iшiнде бюджетке аударуы тиiс.
акциялар және облигациялар бойынша операцияларды /алушыларды/ эмитенттiң шотына салық енгiзедi. Эмитент салықтардың тиесiлi сомасын осы сома есепке алынғаннан кейiнгi келесi айдың 20-да бюджетке енгiзедi.
N 3 мысал.
Акционер Иванов А.А. "А" акционерлiк қоғамынан /эмитент/ 10000 теңге сомасына акция сатып алып, бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн операцияларға салынатын салықпен қоса қоғам кассасына 10030 теңге аударды.
"А" акционерлiк қоғамы /эмитент/ 30 теңге мөлшерiндегi тиесiлi салық сомасын келесi айдың 20-на дейiн бюджетке енгiзедi.
Бағалы қағаздармен операциялар жасауға салынатын салық жөнiндегi декларацияны салық төлеушi салық қызметiнiң органдарына есеп берiлетiн тоқсаннан кейiнгi айдың 20 күнiне дейiн Бас мемлекеттiк салық инспекциясы белгiленген нысан бойынша ұсынады.
Егер тоқсандық орташа төлемдер жылына 20 ең төменгi айлық жалақыдан
кем болса, декларация жылына 1 рет ұсынылады.
VI. Төлеушiнiң жауапкершiлiгi және салық
төлеуге бақылау жасау
9. Бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн операцияларға салынатын салықты
толық әрi уақытылы төлеу жауапкершiлiгi қолданылып жүрген заңдарға сәйкес
салық төлеушiге жүктеледi.
10. Салықты дұрыс есептеу және уақытылы төлеуге Қазақстан
Республикасы заңдарына сәйкес салық органдары бақылау жасайды.
Бас салық инспекциясының
бастығы - Қазақстан
Республикасы Қаржы
министрiнiң бiрiншi
орынбасары
КЕЛIСIЛДI:
Қазақстан Республикасы
Әдiлет министрiнiң
орынбасары
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi Бас
салық инспекциясының
Нұсқаулығына N 1 қосымша
"___"_____________ 1995 ж.
N _____
_________________________
/қала, аудан/
___________ бойынша салық
инспекциясы
Табыс ету мерзiмi _______
Нақты табыс етiлдi ______
Заңды /жеке/ тұлғалардың бағалы қағаздармен
жүргiзiлетiн операциялары бойынша
ДЕКЛАРАЦИЯ
________ тоқсан 199  жыл
_______________________________________________________________
Көрсеткiштер                       Төлеушiнiң  Салық инспекция.
деректерi   сының деректерi
бойынша     бойынша
_______________________________________________________________
1. Бағалы қағаздар /акциялар,
облигациялар/ эмиссиясының
құны
2. Бағалы қағаздар эмиссиясы
құнынан эмиссия /0,5/
бөлiгiнде бағалы қағаздармен
/акциялармен, облигациялармен/
жүргiзiлген операцияларға
салынатын салық
3. Өткiзiлген бағалы қағаздар
/акциялар, облигациялар/
4. Бағалы қағаздардың
қозғалысы бөлiгiндегi
бағалы қағаздармен
жүргiзiлетiн операцияларға
салынатын салық /1000 теңгеден
1 теңге/
5. Қалған бағалы қағаздар /акциялар,
облигациялар/ өткiзiлген

Фондовая биржа в течение трех банковских дней должна перечислить в бюджет сумму налога в размере 0,6 тыс.тенге.
При осуществлении операций по акциям и облигациям покупатели (получатели) ценных бумаг вносят налог на счет эмитента. Эмитент вносит в бюджет причитающиеся суммы налогов 20 числа следующего месяца после зачисления данной суммы.
Пример N 3.
Акционер Иванов А.А. приобрел в Акционерном обществе "А" (эмитент) акции на сумму 10000 тенге и внес в кассу общества с налогом на операции с ценными бумагами 10030 тенге.
Акционерное общество "А" (эмитент) вносит в бюджет до 20-го
числа следующего месяца причитающиеся суммы налога в размере 30
тенге.
11. Декларацию по налогу на операции с ценными бумагами
налогоплательщик представляет органам налоговой службы до 20 числа
месяца, следующего за отчетным кварталом, по форме, установленной
Главной налоговой инспекцией.
Если среднеквартальные платежи за год составляют менее 20
минимальных месячных заработных плат, декларация представляется
1 раз в год.
VI. Ответственность плательщика
и контроль за уплатой налога
12. Ответственность за полноту и своевременность уплаты в
бюджет налога на операции с ценными бумагами несет налогоплательщик
в соответствии в действующим законодательством.
13. Контроль за правильностью исчисления и своевременностью
уплаты налога осуществляется налоговыми органами в соответствии
с законодательством Республики Казахстан.
Начальник Главной налоговой
инспекции - первый заместитель
Министра финансов Республики Казахстан
Приложение N 1
к Инструкции Главной налоговой
инспекции Министерства финансов
Республики Казахстан
от__________1995 г. N____________
_____________________             Налоговая инспекция по___________
(Регистрационный номер            _________________________________
налогоплательщика)                     (городу, району)
Срок представления_______________
Фактически
представлено_____________________
Декларация
по налогу на операции с ценными бумагами
юридического (физического) лица за квартал
199_____года
--------------------------------------------------------------------
Показатели        !  По данным   ! По данным налоговой
! плательщика  ! инспекции
--------------------------------------------------------------------
1. Стоимость эмиссии ценных
бумаг (акции, облигации)
2. Налог на операции с
ценными бумагами (акции,
облигации) в части эмиссии
(0,5%) от стоимости эмиссии
ценных бумаг
3. Реализовано ценных бумаг
(акции, облигации)
4. Налог на операции с ценными
бумагами в части движения
ценных бумаг (1 тенге с 1000
тенге)
5. Реализовано остальных ценных
бумаг (акции, облигации)

6. Бағалы қағаздар қозғалысы
бөлiгiндегi бағалы қағаздармен
жүргiзiлген операцияларға
салынатын салық /1000 теңгеден
3 теңге/
7. Бағалы қағаздармен жүргiзiлетiн
операцияларға салынатын салықтың
барлығы
8. Бюджетке бағалы қағаздармен
жүргiзiлген операцияларға
салынатын салық аударылды
Анықтамалық:
а/ Қор биржасының есепшотына енгiзiлген бағалы қағаздармен
жүргiзiлген операцияларға салынатын салық сомасы;
б/ сатушы мен эмитент енгiзген бағалы қағаздармен жүргiзiлген
операцияларға салынатын салықтың сомасы.
Заңды және жеке тұлғалардың есеп айырысу және басқа да шоттары
бар барлық банкiлердiң атауы:
Банк мекемесiнiң аты                 Шот нөмiрi
_________________________          ____________________________
Кәсiпорын /бiрлестiк, ұйым/        Салық инспекциясының
басшысы                                    басшысы
_________________________          ____________________________
/қолы/                          /қолы/
Бас бухгалтер                      Бөлiм бастығы
_________________________          ____________________________
/қолы/                          /қолы/

6. Налог на операции с ценными
бумагами в части движения
ценных бумаг (3 тенге с
1000 тенге)
7. Всего налога на операции
с ценными бумагами
8. Перечислено в бюджет налога
на операции с ценными
бумагами
Справочно:
а) Сумма налога на операции с ценными бумагами, внесенная на
расчетный счет фондовой биржи____________
б) Сумма налога на операции с ценными бумагами, внесенная
продавцом и эмитентом.
Наименование всех банков, в которых имеются расчетные и другие
счета юридических и физических лиц.
Наименование учреждения банка             Номер счета
____________________________________     _________________________
Руководитель предприятия                  Руководитель
(объединения, организации)               налоговой инспекции
____________________________________     ___________________________
(подпись)                              (подпись)
Главный бухгалтер                       Начальник отдела
____________________________________     __________________________
(подпись)                              (подпись)