Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Ұлттық патент ведомствосы шағым арыз кеңесiнiң жарғысы
Қазпатент Төрағасының бұйрығымен бекiтiлдi 1995 жылғы 5 қыркүйектегi N 23 Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1995 жылғы 21 қыркүйекте тіркелді. Тіркеу N 99. Күші жойылды - ҚР Әділет министрлігі Санаткерлік меншік құқығы жөніндегі комитеті төрайымының 2001 жылғы 1 қарашадағы N 69 бұйрығымен. ~V011712
1. Жалпы ережелер
1.1. Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Ұлттық патент ведомствосы Шағым арыз Кеңесi (бұдан әрi - Шағым арыз Кеңесi) Қазақстан Республикасының Патент заңының 22, 29 баптарында және Қазақстан Республикасының "Тауар таңбалары, қызмет көрсету белгiлерi және тауар шығу жерiнiң атаулары туралы " Заңының Z932800_ 28 бабында қарастырылған.
1.2. Шағым арыз Кеңесi Қазақстан Республикасының Министрлер Кабинетi жанындағы Ұлттық патент ведомствосының (бұдан әрi - Қазпатент) құрамына енедi және өз қызметiн Қазпатент аппаратының құрылымдық бөлiмшесi ретiнде жүзеге асырады.
1.3. Шағым арыз Кеңесi өз қызметiнде:
- Қазақстан Республикасының заңдарын;
- Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын өнеркәсiп меншiгi объектiлерiн қорғау саласындағы халықаралық шарттар және келiсiмдердi;
- Шағым арыз Кеңесi қызметiне қатысты Қазпатенттiң нормативтiк актiлерiн;
- Шағым арыз Кеңесiндегi Қазпатент Төрағасы бекiткен дауларды қарау тәртiбi жөнiндегi ереженi;
- осы Жарғыны басшылыққа алады.
2. Шағым арыз Кеңесiнiң мiндеттерi
Шағым арыз Кеңесiнiң басты мiндеттерi болып табылатындар:
2.1. Арыз берушiлердi, патент иелерiн, тауар таңбаларын, қызмет көрсету белгiлерi иелерiн, тауар шығу жерiнiң атауларын пайдалану құқығына куәлiк иелерiн заңмен қорғалатын құқықпен, сондай-ақ өнертабысқа, пайдалы моделге, өнеркәсiп үлгiсiне, тауар таңбасына қызмет көрсету белгiсiне, тауар шығу жерiнiң атауларына өтiнiмдер бойынша сараптама шешiмiне наразылықтарды қарау кезiнде жеке адам мен заңды тұлғалардың басқа да мүдделерiн және қорғау құжаттарын беруге наразылық немесе көрсетiлген өнеркәсiп меншiгi объектiлерiн тiркеудi қамтамасыз ету.
2.2. Шағым арыз Кеңесiне берiлетiн сараптау практикасы мен наразылықты қарау практикасын зерттеу негiзiнде өнеркәсiптiк меншiктi қорғау саласындағы заңдар мен заңдылық нормативтiк актілердi жетiлдiру жөнiндегi ұсыныстар жасау.
2.3. Шағым арыз Кеңесiнде практикалық анализ, халықаралық тәжiрибенi және халықаралық ұйымдардың ұсынысы негiзiнде дауларды қарауды жетiлдiру тәртiбi.

Устав Апелляционного Совета Национального патентного ведомства при Кабинете Министров Республики Казахстан
Утвержден приказом Председателя Казпатента от 5 сентября 1995 г. N 23 Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 21.09.95 г. за N 99 Утратил силу - приказом Председателя Комитета по правам интеллектуальной собственности Министерства юстиции РК от 1 ноября 2001 года N 69 ~V011712
1. Общие положения
1.1. Апелляционный Совет Национального патентного ведомства при Кабинете Министров Республики Казахстан (далее "Апелляционный Совет") предусмотрен статьями 22, 29 Z923400_ патентного Закона Республики Казахстан и статьей 28 Закона Республики Казахстан Z932800_ "О товарных знаках, знаках обслуживания и наименованиях мест происхождения товаров".
1.2. Апелляционный Совет находится в составе Национального патентного ведомства при Кабинете Министров Республики Казахстан (далее Казпатент) и осуществляет свою деятельность как структурное подразделение аппарата Казпатента.
1.3. Апелляционный Совет в своей деятельности руководствуется:
- законодательством Республики Казахстан;
- международными договорами и соглашениями в области охраны
объектов промышленной собственности, участником которых является
Республика Казахстан;
- нормативными актами Казпатента, относящимися к деятельности
Апелляционного Совета;
- Положением о порядке рассмотрения споров в Апелляционном
Совете, утвержденным председателем Казпатента;
- настоящим Уставом.
2. Задачи Апелляционного совета
Главными задачами Апелляционного Совета являются:
2.1. Обеспечение охраняемых законом прав заявителей, патентообладателей, владельцев товарных знаков, знаков обслуживания, обладателей свидетельств на право пользования наименованием места происхождения товара, а также интересов иных физических и юридических лиц при рассмотрении возражений на решения экспертизы по заявкам на изобретение, полезную модель, промышленный образец, товарный знак, знак обслуживания, наименование места происхождения товара и возражений против выдачи охранных документов или регистрации указанных объектов промышленной собственности.
2.2. Разработка предложения по совершенствованию законодательства и подзаконных нормативных актов в области охраны промышленной собственности на основе изучения практики экспертизы и практики рассмотрения возражений, подаваемых в апелляционный Совет.
2.3. Совершенствование порядка рассмотрения споров на основе анализа практики их рассмотрения в Апелляционном Совете, международной практики и рекомендаций международных организаций.

2.4. Сарапшы органдар және арыз берушiлер, немесе үшiншi жақтар арасындағы дауларды шешу саласындағы халықаралық ынтымақтастыққа қатысу.
3. Шағым арыз Кеңесiнiң iс қызметi
Өз мiндеттерiне сәйкес Шағым арыз Кеңесi:
3.1. Формалды сараптама нәтижелерi бойынша қабылданған шешiмдерге наразылықтарды, өнеркәсiп үлгiлерiне және пайдалы моделдерге өнертабыстарға - алдын ала патент беруден бас тарту жөнiнде, сондай-ақ өнертабыстарға, пайдалы моделдерге, өнеркәсiп үлгiлерiне, тауар таңбаларына, қызмет көрсету белгiлерiне және тауар шығу жерiнiң атауларын тiркеуден бас тарту жөнiндегi наразылықтарды қарайды.
3.2. Өнертабыстар мен өнеркәсiп үлгiлерiне патент беруден бас тарту жөнiндегi шешiмге, сондай-ақ тауар таңбаларын, қызмет көрсету белгiлерiн, тауар шығу жерiнiң атаулары және (немесе) мәлiмденген атаулардың мәнi және сараптамасы бойынша өтiнiм сараптамасы нәтижесiнде қабылданған тауар шығу жерiнiң атауларын пайдалану құқығын беруге наразылықтарды қарайды.
3.3. Қазақстан Республикасында қызмет ететiн КСРО авторлық куәлiктерi және өнеркәсiп үлгiлерiне КСРО куәлiгiне қарсы өнертабыстар мен өнеркәсiп үлгiлерiне алдын ала патенттер және өнертабыстарға, өнеркәсiп үлгiлерiне және пайдалы моделдерге патенттер беруге қарсы жеке адамдар мен заңды тұлғалардың наразылықтарын қарайды, сондай-ақ тауар таңбаларын, қызмет көрсету белгiлерiн, тауар шығу жерiнiң атауларын тiркеуге және тауар шығу жерiнiң атауларын пайдалану құқығына куәлiк беруге наразылықтарын қарайды.
3.4. Лицензиялық шарттарды тiркеуден бас тартуға жеке адамдар мен заңды тұлғалардың наразылықтарын қарайды.
3.5. Дауды қарау нәтижелерi бойынша Шағым арыз Кеңесiнiң шешiмiн шығарады және жариялайды.
3.6. Шағым арыз Кеңесiнде дау қаралу басталғанға дейiн Шағым арыз алқасы құрамының құпиялығын қамтамасыз етедi.
3.7. Өз құзыры шегiнде ақпараттық хаттар, шешiм нысандары және басқа да қажеттi құжаттар жасайды.
3.8. Өнертабысқа, пайдалы моделге, өнеркәсiп үлгiсiне, тауар таңбасына, қызмет көрсету белгiсiне, тауар шығу жерiнiң атауына өтiнiм сараптамасын құқылық реттеудi жетiлдiру жөнiнде ұсыныстар даярлайды, сондай-ақ Шағым арыз Кеңесiнде дау қарау тәртiбiн белгiлейдi.
3.9. Сараптаманы ұйымдастыруды, дау қарауды жетiлдiру және басқа да әдiстемелiк мәселелер жөнiнде ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзедi.
3.10. Өз қызметiнiң нәтижелерi туралы Қазпатенттiң ресми басылымдарында жарияланымдар әзiрлейдi.

2.4. Участие в международном сотрудничестве в области разрешения споров между органами экспертизы и заявителями, либо третьими лицами.
3. Функции Апелляционного совета
В соответствии со своими задачами Апелляционный Совет:
3.1. Рассматривает возражения на решения, принятые по результатам формальной экспертизы, об отказе в выдаче предварительных патентов - на изобретения и промышленные образцы и патентов на полезные модели, а также об отказе в регистрации заявок на изобретения, полезные модели, промышленные образцы, товарные знаки, знаки обслуживания и наименования мест происхождения товаров.
3.2. Рассматривает возражения на решения об отказе в выдаче патентов на изобретения и промышленные образцы, а также об отказе в регистрации товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров и/или предоставления права пользования наименованиями мест происхождения товаров, принятых по результатам экспертизы заявок по существу и экспертизы заявленных обозначений.
3.3. Рассматривает возражения физических и юридических лиц против выдачи предварительных патентов на изобретения и промышленные образцы и патентов на изобретения, промышленные образцы и полезные модели, против действующих в Республике Казахстан авторских свидетельств СССР на изобретения и свидетельств СССР на промышленные образцы, а также против регистрации товарных знаков, знаков обслуживания, наименований мест происхождения товаров и выдачи свидетельств на право пользования наименованиями мест происхождения товаров и выдачи свидетельств на право пользования наименованиями мест происхождения товаров.
3.4. Рассматривает возражения физических и юридических лиц на отказ в регистрации лицензионных договоров.
3.5. По результатам рассмотрения споров выносит и публикует решения Апелляционного Совета.
3.6. Обеспечивает конфиденциальность состава апелляционной коллегии до момента начала рассмотрения спора в Апелляционном Совете.
3.7. Разрабатывает в пределах своей компетенции информационные письма, формы решений и иные необходимые документы.
3.8. Готовит предложения по совершенствованию правового регулирования экспертизы заявок на изобретения, полезную модель, промышленный образец, товарный знак, знак обслуживания, наименование места происхождения товаров, а также порядка рассмотрения споров в Апелляционном Совете.
3.9. Ведет научно-исследовательские разработки по вопросам совершенствования организации экспертизы, рассмотрения споров и другим методическим вопросам.
3.10. Готовит публикации о результатах своей деятельности в официальных изданиях Казпатента.

3.11. Шағым арыз Кеңесiне наразылық бiлдiргенi және басқа да заңгерлiк әрекеттерiне заңмен белгiленген баж салығын төлегенi, сондай-ақ шағым арыз шығынын орнына келтiргенiн растайтын құжаттарды тiркеу мен есебiн жүргiзедi.
3.12. Өз құрылымы мен жұмыс ұйымдастырылуын жетiлдiредi, Шағым арыз Кеңесi жұмыс тәртiбiн жақсарту жөнiнде ұсыныстар даярлайды және iске асырады, Қазпатенттiң қарамағындағы ақпараттарды пайдаланады.
3.13. Шағым арыз Кеңесiнiң алдында тұрған мiндеттердi шешу және өз қызметiн жүзеге асыру үшiн Қазпатенттiң басқа құрылымдық бөлiмшелерiмен және мемлекеттiк ортақ патент қызметiне кiретiн ұйымдармен белсендi қарым-қатынас жасасады.
4. Шағым арыз Кеңесiнiң құқығы
4.1. Наразылық бiлдiрген адамдардан, сондай-ақ өзге де мүдделi адамдардан наразылықты қарауға қажеттi мәлiметтердi сұрастыруға және олармен хаттар жазысуға, қосымша сараптама тағайындауға, оны жүргiзуге тәуелсiз сарапшылар мен кеңесшiлер тартуға.
4.2. Симпозиумдар, конференциялар, мәжiлiстер, семинарлар және т.б. жұмыстарына қатысуға, сондай-ақ Шағым арыз Кеңесiне тиесiлi мәселелер жөнiнде халықаралық ынтымақтастыққа қатысуға.
4.3. Патент иелерi, тауар таңбалары, қызмет көрсету белгiсi иелерiнiң құқығын, арыз берушiлер және өнеркәсiп меншiгi объектiлерiне басқа да заңды тұлғалар мен жеке адамдардың құқықтарын қорғау саласында құқықты реттеу мәселелерi жөнiндегi ортақ мемлекеттiк саясатты қалыптастыру жөнiнде ұсыныстар енгiзуге.
4.4. Қазпатент тапсырмасы негiзiнде ұсыныстар даярлайды, сондай-ақ ғылыми және өндiрiстiк қызмет бағдарламасы және жоспары жасалған шарттар мен келiсiмдерiн жасайды.
Қазпатент төрағасы бекiткен жоспарлар бойынша осы мақсаттарға бөлiнген қаржыландыруға сәйкес ғылыми-зерттеу жұмыстарын жүргiзедi.
4.5. Шағым арыз Кеңесi қызметкерлерi мен мүшелерiн белгiленген тәртiп бойынша ТМД шеңберiнде және шетелдерге Шағым арыз Кеңесiн ұсыну үшiн қарастырылған шығындар сметасы шеңберiнде және Шағым арыз Кеңесiнiң қызмет көрсету жөнiндегi арнаулы қаражаты есебiнен iссапарларға, оқуға және тәжiрибеден өтуге жiбередi.
4.6. Қызметкерлерiнiң Республикалық ғылыми-техникалық кiтапхананың патенттiк және ғылыми-техникалық құжаттар қорына және басқа да ақпарат қорына еркiн баруларына жағдай жасайды.
5. Мүлiк. Қаржы. Еңбекақы төлеу
5.1. Шағым арыз Кеңесiнiң мүшелерi мен штаттағы қызметкерлерi Қазпатенттiң барлық мүлкiн пайдаланады және өздерiне бекiтiлген үй-жай, құрал-жабдықтар мен инвентарын күтiп ұстауға мiндеттi.
5.2. Шағым арыз Кеңесiн қаржыландыру көзi Қазпатент қаржысы, сондай-ақ шағым арыз салығы мен жинақ жарналары, ақылы қызмет көрсетуден түскен табыстар болып есептеледi.

3.11. Ведет регистрацию и учет документов, подтверждающих факт уплаты установленных законодательством пошлин за подачу возражения в Апелляционный Совет и за совершение по ним юридических действий, а также возмещения апелляционных расходов.
3.12. Совершенствует свою структуру и организацию работы, готовит и реализует предложения по улучшению регламента работы Апелляционного Совета, пользуется информацией, имеющейся в распоряжении Казпатента.
3.13. Для решения стоящих перед Апелляционным Советом задач и осуществления своей деятельности, активно взаимодействует с другими структурными подразделениями Казпатента и организациями, входящими в единую государственную патентную службу.
4. Права Апелляционного совета
4.1. Запрашивать у лиц, подавших возражение, а также других заинтересованных лиц, сведения, необходимые для рассмотрения возражения, и вести с ними переписку, назначать дополнительную экспертизу, привлекать для ее проведения независимых экспертов и консультантов.
4.2. Участвовать в работе симпозиумов, конференций, совещаний, семинаров и т.п., а также в международном сотрудничестве по вопросам, относящимся к ведению Апелляционного Совета.
4.3. Вносить предложения по формированию единой государственной политики по вопросам правового регулирования в области охраны прав патентообладателей, владельцев товарных, знаков обслуживания, прав заявителей и других юридических и физических лиц на объекты промышленной собственности.
4.4. Готовить предложения и разрабатывать на основе заданий Казпатента, а также заключаемых договоров и соглашения программы и планы научной и производственной деятельности.
Проводить научно-исследовательские работы по утвержденным председателем Казпатента планам в соответствии с выделенным на эти цели финансированием.
4.5. Направлять в установленном порядке работников и членов Апелляционного Совета в командировки, на учебу и стажировки в пределах СНГ и в зарубежные страны за счет и в пределах средств, предусмотренных сметой расходов на содержание Апелляционного Совета и специальных средств Апелляционного Совета по оказанию услуг.
4.6. Иметь для сотрудников свободный доступ к фондам патентной и научно-технической документации и другим информационным фондам Республиканской научно-технической библиотеки.
5. Имущество. Финансы. Оплата труда
5.1. Члены Апелляционного Совета и штатные работники пользуются всем имуществом Казпатента и обязаны беречь закрепленные помещения, оборудование и инвентарь.
5.2. Источниками финансирования деятельности Апелляционного Совета являются средства Казпатента, а также отчисления от апелляционных пошлин и сборов, доходы от оказания платных услуг.

5.3. Шағым арыз баж салықтары мен жинақтар, ақылы қызмет көрсетуден түскен табыстар Қазпатент есебiне аударылады және Қазпатенттiң орталық бухгалтериясы жүзеге асыратын жеке бухгалтерлiк есепке жатқызылады.
5.4. Шағым арыз Кеңесiнiң хатшысы және штаттағы басқа да қызметкерлер Қазпатентте белгiленген тәртiп бойынша еңбекақыларын алады.
6. Басқару және бақылау органдары мен олардың құзыретi
6.1. Шағым арыз Кеңесiн басқаруды Қазақстан Республикасы заңдарында белгiленген тәртiппен лауазымына тағайындалып және лауазымынан босатылатын Қазпатент Төрағасы жүзеге асырады. Қазпатент Төрағасы өз бұйрығымен Шағым арыз Кеңесi мүшелерiнiң жеке құрамын бекiтедi, оған өзгертулер мен толықтырулар енгiзедi.
6.2. Шағым арыз Кеңесiнiң бүкiл қызметiне басшылық жасау мен жұмысын ұйымдастыруды Төраға дара басшылық принциптерiнде жүргiзедi. Шағым арыз Кеңесiне жүктелген мiндеттердiң орындалуына, қаржылық және өндiрiстiк қызметтердiң нәтижелерiне, Шағым арыз Кеңесiнде наразылықтар қаралу құпиялылығы жауапкершiлiгiн қамтамасыз етедi.
6.3. Қазпатент Төрағасы Шағым арыз Кеңесi атынан сенiмхатсыз әрекет жасайды, ұйымдарда, мекемелерде оның еркiн бiлдiредi, Шағым арыз қызметiнен түскен қаржыларға белгiленген тәртiппен иелiк жасайды.
6.4. Қазпатент Төрағасы өз бұйрығымен Қазпатент аппараты қызметкерлерiнiң арасынан Шағым арыз Кеңесiнiң хатшысын тағайындайды.
6.5. Шағым арыз Кеңесiнiң хатшысы:
- Шағым арыз Кеңесiнiң күнделiктi қызметiн ұйымдастырады, iс жүргiзу мен жазбаларды жүргiзедi;
- Шағым арыз Кеңесi мәжiлiсiн ұйымдастырады және осы мәжiлiсте хаттамаларын жүргiзедi;
- нақты iстердi қарау процесiне қатысады;
- Шағым арыз Кеңесiнiң Төрағасына нақты iстi қарау нәтижесi мен барысы туралы баяндап отырады;
- Шағым арыз Кеңесiнiң Төрағасына жоғары бiлiктiлiгiмен белгiлi заңгерлер, инженерлер мен патентшiлердiң кандидатураларын шағым арыз алқасы құрамына енгiзу үшiн ұсынып отырады;
- Шағым арыз кеңесiнде қаралғанда түпкiлiктi шешiмiн таппаған даулар
бойынша Қазпатент өкiлi ретiнде халық және төрелiк соттарға қатысады;
- Қазпатент Төрағасына Шағым арыз Кеңесiнiң алдағы қаржылық жылдағы
шығындар сметасы жоспарын таныстырады;
- Шағым арыз Кеңесiнде нақты iстердi қарауға тартылған адамдарға ақы
төлеу мөлшерi мен тәртiбiн ұсынады.
7. Шағым арыз Кеңесiн тарату
7.1. Шағым арыз Кеңесiнiң қызметiн доғару Қазпатент Төрағасының
бұйрығымен жүзеге асырылады.
Оқыған:
Багарова Ж.А.

5.3. Апелляционные пошлины и сборы, доходы от оказания платных услуг зачисляются на счет Казпатента по спецсредствам и подлежат отдельному бухгалтерскому учету, осуществляемому центральной бухгалтерией Казпатента.
5.4. Секретарь Апелляционного Совета и другие штатные работники получают оплату своего труда в устанавливаемом Казпатентом порядке. 02_10_00
6. Органы управления и контроля и их компетенции
6.1. Управление апелляционным советом осуществляет Председатель Казпатента, который назначается на должность и освобождается от должности в порядке, установленном законодательством Республики Казахстан. Председатель Казпатента своим приказом утверждает персональный состав членов Апелляционного Совета, вносит в него изменения и дополнения.
6.2. Председатель руководит всей деятельностью и организует работу Апелляционного Совета на принципах единоначалия. Несет ответственность за выполнение Апелляционным Советом возложенных на него функций, результаты финансовой и производственной деятельности, обеспечение конфиденциальности рассмотрения возражений в Апелляционном Совете.
6.3. Председатель Казпатента без доверенности действует от имени Апелляционного Совета, представляет его в организациях, учреждениях, распоряжается в установленном порядке средствами, поступившими от деятельности Апелляционного Совета.
6.4. Председатель Казпатента своим приказом назначает секретаря Апелляционного Совета из числа работников аппарата Казпатента.
6.5. Секретарь Апелляционного Совета:
- организует повседневную деятельность Апелляционного Совета, ведет делопроизводство и переписку;
- организует заседания Апелляционного Совета и ведет протокол этих заседаний;
- принимает участие в процессе рассмотрения конкретных дел;
- докладывает Председателю Апелляционного Совета о результате и ходе рассмотрения конкретных дел;
- предлагает Председателю Апелляционного Совета кандидатур известных высоким профессионализмом юристов, инженеров и патентоведов для включения в состав апелляционных коллегий;
- выступает в народных и арбитражных судах в качестве представителя Казпатента по спорам, не нашедшим окончательного разрешения при рассмотрениях в Апелляционном Совете;
- представляет Председателю Казпатента проект сметы расходов Апелляционного Совета на предстоящий финансовый год;
- предлагает размеры и порядок оплаты услуг лиц, привлекаемых к рассмотрению конкретных дел Апелляционным Советом.
7. Ликвидация Апелляционного совета
7.1. Прекращение деятельности Апелляционного Совета осуществляется приказом председателя Казпатента.