Жеке тұрғын үй аудандарының құрылысын салудың жалпы тәртiбi
Қазақстан Республикасының Құрылыс, тұрғын үй және аумақтарда құрылыс салу министрлiгi 1995 жылғы 12 наурыздағы N 13-1 қаулысы. Қазақстан Республикасының Әдiлет министрлiгiнде 12 наурыз 1996 жылы тiркелген. тiркеу N 159
Ескерту: Қаулының күші жойылды - ҚР Индустрия және сауда министрлігінің Құрылыс және тұрғын үй-коммуналдық шаруашылық істері комитеті төрағасының 2005 жылғы 27 желтоқсандағы N 400 Бұйрығымен.
------------Бұйрықтан үзінді-----------------
"Заңға тәуелді кесімдерді жетілдіру жөніндегі шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрінің 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкіміне сәйкес және Қазақстан Республикасы Құрылысминінің кейбір кесімдерін қолданыстағы заңнамаларға сәйкес келтіру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қазақстан Республикасының Құрылысмині алқасының мынадай қаулыларының күші жойылды деп танылсын:
...
3) Қазақстан Республикасының Құрылысмині алқасының 1995 жылғы 28 желтоқсандағы N 13-1 қаулысымен бекітілген, Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 12 қаңтарда тіркелген, тіркеу N 159, Жеке тұрғын үй аудандарының құрылыс салудың жалпы тәртібі...
2. Осы бұйрық қол қойған күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
-----------------------------
Қазақстан Республикасының
Құрылысминистрлiгi
алқасының 28 12 1995 жылғы
N 13-1 қаулысымен бекiтiлген
ЖЕКЕ ТҰРҒЫН ҮЙ ҚҰРЫЛЫСЫ АУДАНДАРЫНЫҢ
ҚҰРЫЛЫСЫН САЛУДЫҢ ЖАЛПЫ ТӘРТIБI
Осы тәртiп Қазақстан Республикасының қалалары мен басқа елдi мекендерiнде жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын жобалау және салу, жер учаскесiн алуға және жеке тұрғын үй мен шаруашылық-тұрмыстық құрылыстарын салуға рұқсат алуға хаттамаларды ресiмдеу, құрылыстың жүзеге асуын бақылау, аулалық құрылыстары бар жеке тұрғын үйлердi пайдалануға қабылдау, сондай-ақ жылжымайтын мүлiктердi бағалау жөнiндегi жұмыстарды жүзеге асыру тәртiбiн белгiлейдi.
I. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕ
1.1. Осы Жалпы тәртiп /бұдан әрi "Тәртiп"/ олардың ведомстволық және меншiктiлiк нысанына қарамастан барлық кәсiпорындар, ұйымдар, мекемелер және басқа заңды тұлғалар, сондай-ақ Қазақстан Республикасының елдi мекендерiндегi жеке тұрғын үй үшiн жаңадан игерiлген және қайта конструкцияланған аумақтарда құрылысты, жобалауды және тұрмысқа қолайландыруды жүзеге асырушы жеке тұлғалар үшiн мiндеттi.
1.2. Осы Тәртiп Қазақстан Республикасының "Жеке тұрғын үй құрылысы туралы" Заңының, басқа қолданылып жүрген заң актiлерiнiң, ережелерiнiң және нормативтiк талаптарының негiзiнде жасалған және жеке тұрғын үй құрылыстары аудандарын салу кезiнде бiрыңғай қала құрылысы саясатын жүргiзуге бағытталған.

1. Признать утратившими силу следующие постановления коллегии Минстроя Республики Казахстан:..
3) Общие правила застройки районов индивидуального жилищного строительства, утвержденные постановлением коллегии Минстроя Республики Казахстан от 28 декабря 1995 года N 13-1, зарегистрированные в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 января 1996 года за N 159;...
2. Настоящий приказ вступает в силу с момента подписания.
Председатель
________________________________________________________________
Во исполнение Плана мероприятий по реализации Закона Республики Казахстан  Z941100_ "Об индивидуальном жилищном строительстве", утвержденного распоряжением Премьер-министра Республики Казахстан от 29 января 1995 года N 29-р, Коллегия ПОСТАНОВЛЯЕТ:
1. Утвердить и ввести в действие с 1 марта 1996 года "Общие правила застройки районов индивидуального жилищного строительства".
2. Главному управлению науки, внешних связей, технического нормирования и инвестиций (Тастанбекову А.Т.) в срок до 1 марта 1996 года обеспечить в установленном порядке опубликование и распространение "Правил", указанных в пункте 1 настоящего Постановления.
Министр
Общие правила
застройки районов
индивидуального жилищного строительства
Настоящие Правила устанавливают порядок осуществления работ по планировке и застройке районов индивидуального жилищного строительства в городах и других населенных пунктах Республики Казахстан, оформления документации на получение земельного участка и строительство индивидуального жилого дома и хозяйственно-бытовых строений, контроля за осуществлением строительства, приемки в эксплуатацию индивидуальных жилых домов с надворными постройками, а также оценку недвижимости.
1. Общие положения
1.1. Настоящие Общие правила (далее "Правила") обязательны для всех предприятий, организаций, учреждений и других юридических лиц, независимо от их ведомственной подчиненности и форм собственности, а также физических лиц, осуществляющих проектирование, строительство и благоустройство на вновь осваиваемых и реконструируемых территориях для индивидуального жилищного строительства в населенных пунктах Республики Казахстан.
1.2. Настоящие Правила разработаны на основании Закона Республики Казахстан "Об индивидуальном жилищном строительстве", других действующих законодательных актов, положений и нормативных требований и направлены на проведение единой градостроительной политики при застройке районов индивидуального жилищного строительства.

1.3. Тәртiп нақты елдi мекен бойынша оның жергiлiктi жағдайына үйлесiмдi нормативтiк-реттеушi құжаттар жасау үшiн негiз болып табылады.
1.4. Жеке тұрғын үй аудандарын құру елдi мекендердi дамытудың бас жоспарлары, егжей-тегжейлi жоспарлау жобалары және бұл аудандардың құрылысын салудың жобалары бойынша жүзеге асуы керек.
1.5. Құрылыс салу жобасы аумақтарда инженерлiк дайындау, және құрылыс салушыларға жер учаскелерiн бөлу, қоғамдық орындарды таратып орналастыру, көшелердi жасандыру және инженерлiк желiлердi тарату жөнiндегi құрылыс жұмыстарын орындау үшiн негiз болып табылады.
1.6. Жобалау және зерттеу жұмыстары бұл жұмыстарды жүргiзуге тиiстi лицензиясы бар жобалау, зерттеу ұйымдары, кәсiпорындары немесе басқа заңды және жеке тұлғалар тарапынан орындалады.
1.7. Жеке тұрғын үй құрылыстарын салу аудандарында құрылыс жұмыстарын атқаруға тек сәулет және қала құрылыстарының жергiлiктi органының арнаулы рұқсаты болғанда ғана рұқсат етiледi.
Құрылыс жұмыстарын орындауға тиiстi жұмыстарды атқаруға лицензиясы бар құрылыс ұйымдары мен кәсiпорындарына, сондай-ақ өз күштерiмен жеке тұрғын үй құрылысын жүзеге асырушы құрылыс салушыларға жол берiледi.
2. ЖЕКЕ ТҰРҒЫН ҮЙ ҚҰРЫЛЫСЫН САЛУ АУДАНДАРЫН
СӘУЛЕТТIК-ЖОСПАРЛАУДЫ ҰЙЫМДАСТЫРУ
2.1. Жеке тұрғын үй салу аудандарын жоспарлау ұйымы, географиялық жер жағдайын, табиғи ауа-райлық және инженерлiк-геологиялық жағдайды елдi мекеннiң дамуының ауқымы мен ерекшелiгiн, тұрғындардың әлеуметтiк-демографиялық ерекшелiгiн, аумақтық қорлардың көлемi мен инженерлiк және көлiктiк инфрақұрылымдармен қамтамасыз етiлуiн, аумақтың кешендi әлеуметтiк-экономикалық орынын ескеруi керек.
2.2. Елдi мекеннiң маңындағы аумақтардан жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын ұйымдастыру үшiн алаң таңдаған кезде елдi мекен мен оның төңiрегiндегi аймақтың алдағы уақыттағы аумақтық даму бағытын ескерген жөн.
2.3. Елдi мекен шекарасының шегiнде жеке тұрғын үй құрылысын бос аумақтарға орналастырған орынды. Бұрыннан бар жеке тұрғын құрылыстарды қайта конструкциялау және тығыздандыру есебiнен, сондай-ақ тарихи құнды аз қабатты құрылыстар аудандарынан жеке тұрғын үйлер құрылысын салу қалыптасқан кеңiстiк төңiрегiн және өртке қарсы, санитарлық-жұқпалы ауруларға қарсы талаптар мен қала құрылысы нормативтерiн сақтау жағдайында жүзеге асырылуы керек.
2.4. Жеке тұрғын үй құрылыстары аумақтарында сауда, тұрмыстық қызмет көрсету кәсiпорындарын, жалпы бiлiм беретiн мектептер мен мектеп жасына дейiнгi балалар мекемелерiн, спорт және балалар алаңдарын, контейнерлiк қоқыс жинау қондырғылары, инженерлiк жабдықтар, автомобиль қоятын орындар үшiн алаңдарды орналастыру, сондай-ақ аумақтарды тұрмысқа қолайландыру және көгалдандыру, қала құрылысы нормалары мен тәртiптерiнен, әлеуметтiк кепiлдендiру деңгейiнiң есептi көрсеткiштерiнен және жергiлiктi атқару орындарының тапсырмаларынан туындайтын басқа объектiлердi орналастыру үшiн учаскелер ескерiлуi керек.

1.3. Правила являются основой для разработки нормативно-регулирующих документов по конкретному населенному пункту, применительно к его местным условиям.
1.4. Формирование районов индивидуального жилищного строительства должно осуществляться по генеральным планам развития населенных пунктов, проектам детальной планировки и проектам застройки этих районов.
1.5. Проект застройки является основой для выполнения строительных работ по инженерной подготовке территории, отводу земельных участков индивидуальным застройщикам, размещению общественных зданий, благоустройству улиц и прокладке инженерных сетей.
1.6. Проектные и изыскательские работы выполняются проектными, изыскательскими организациями, предприятиями или другими юридическими и физическими лицами, имеющими соответствующие лицензии на проведение указанных работ.
1.7. Строительные работы на территории индивидуальной жилой застройки разрешается выполнять только при наличии специального разрешения местного органа архитектуры и градостроительства.
К выполнению строительных работ допускаются строительные организации и предприятия при наличии лицензии на выполнение соответствующих работ, а также застройщик, осуществляющий строительство индивидуального жилого дома собственными силами.
2. Архитектурно-планировочная организация
районов индивидуальной жилой застройки
2.1. Планировочная организация районов индивидуальной жилой застройки должна учитывать географическое местоположение, природно-климатические и инженерно-геологические условия, величину и особенности развития населенного пункта, социально-демографические особенности населения, наличие территориальных ресурсов и обеспеченность инженерной и транспортной инфраструктурой, комплексную социально-экономическую оценку территории.
2.2. При выборе площадок для организации районов индивидуального жилищного строительства на прилегающих к населенному пункту территориях следует учитывать направления перспективного территориального развития населенного пункта и его функциональных зон.
2.3. В пределах границ населенного пункта индивидуальную жилую застройку целесообразно размещать на свободных территориях. Строительство индивидуальных жилых домов за счет реконструкции и уплотнения существующей индивидуальной жилой застройки, а также в районах исторически ценной малоэтажной застройки, должно осуществляться при условии сохранения сложившейся пространственной среды и соблюдения противопожарных, санитарно-противоэпидемических требований и градостроительных нормативов.
2.4. На территории индивидуальной жилой застройки должны предусматриваться участки для размещения предприятий торговли, бытового обслуживания, общеобразовательных школ и детских дошкольных учреждений, спортивные и детские площадки, площадки для установки контейнерных мусоросборников, сооружений инженерного оборудования, устройства автостоянок, а также благоустройство и озеленение территорий, размещение других объектов, исходя из градостроительных норм и правил, расчетных показателей социально-гарантируемого минимума и задания местного исполнительного органа.

2.5. Жеке тұрғын үй құрылысы үшiн мекендiк /жер/ учаскелерiнiң нормативтiк мөлшерi нақты қала құрылысы жағдайы мен тұрғын үй құрылысының қабылданған түрлерiне орай жергiлiктi өкiлдi орган тарапынан белгiленедi.
2.6. Жеке тұрғын үй құрылысы ауданы аумақтарының жоспарлық шешiмi елдi мекеннiң басқа аудандарымен қолайлы, функциялы және көлiктiк байланысты ескеруi және барлық мекендiк учаскелер мен әлеуметтiк-тұрмыстық тұрғыдағы объектiлерге автокөлiк жүруiн қамтамасыз етуi керек.
2.7. Жеке тұрғын үй құрылысы аудандарында көшелердiң, жолдардың және өтетiн жерлердiң қызыл жолақтарының кендiгi олардың санаттары, көлiк пен жүргiншiлер қозғалысының қарқыны, елдi мекеннiң көлiк жол инфрақұрылымын алдағы уақыттағы дамуы, санитарлық-гигиеналық және экологиялық талаптар, сондай-ақ қолданылып жүрген қала құрылысы нормативтерi ескерiлiп қабылданады.
2.8. Мекендiк учаскелерде малдар, құстар және басқа жануарлар ұстау сол елдi мекеннiң санитарлық-гигиеналық және экологиялық жағдайларына орай жергiлiктi атқару органы тарапынан шектеледi.
Iрi қара мал ұстайтын үй иелерi басым тұратын жеке тұрғын үй құрылысы аудандарында аумақтарды құру кезiнде жеке меншiк малды айдау, мекендiк учаскелерге жүк көлiгi мен тракторлар өтуi үшiн шаруашылықтық өту жолдары ескерiлуi қажет.
2.9. Жеке тұрғын үй құрылысы аумақтарында жылыту, алаумен қамтамасыз ету, құбырлар жүйесiнiң дербестiгiн ескеру қажет.
Сумен қамтамасыз ету көзi ретiнде сол жерде бар су қорғаны құрылыстары мен су ағыстарын пайдаланған жөн. Олар болмаған немесе оларды пайдалануға болмайтын жағдайда жеке құрылысты сумен қамтамасыз ету жүйесi санитарлық-жұқпалы ауруларға қарсы бақылаудың жергiлiктi органының келiсiмi бойынша жер асты суларын /жекелеме жағдайларда жер бетiндегi суларды/ пайдалануды ескеруi керек.
Орталықтандырылған инженерлiк жабдық жүйесi құрылыс ауданына жақын болса жеке тұрғын үйлер мен әлеуметтiк-тұрмыстық тұрғыдағы объектiлердi осы жерлерге немесе құрылыстарға қосуды ескерген жөн.
2.10. Магистральдық және жалғасушы инженерлiк желiлер көше мен өту жолдарының бойымен тартылуы керек.
Инженерлiк құрылыстарды - су қорғаны құрылыстарын, электр таратушы пункттердi, трансформаторлық подстанцияларды кварталдық немесе топтық құбыр жүйелерiн, тазарту құрылыстарын, алаутарату станцияларын және басқа да инженерлiк құрылыстарды орналастыру санитарлық-қорғау аймақтары мен өртке қарсы талаптар сақталып осы мақсаттар үшiн арнайы бөлiнген немесе сақталған алаңдарда жүзеге асырылуы мүмкiн.

2.5. Нормативные размеры усадебных (земельных) участков для индивидуального жилищного строительства устанавливаются местным представительным органом власти в зависимости от конкретной градостроительной ситуации и принимаемых типов жилой застройки.
2.6. Планировочное решение территории района индивидуального жилищного строительства должно предусматривать удобную функциональную и транспортную связь с другими районами населенного пункта и обеспечивать проезд автотранспорта ко всем усадебным участкам и объектам социально-бытового назначения.
2.7. Ширина красных линий улиц, дорог и проездов в районах индивидуального жилищного строительства принимается с учетом их категории, интенсивности движения транспорта и пешеходов, перспективного развития транспортно-дорожной инфраструктуры населенного пункта, санитарно-гигиенических и экологических требований, а также действующих градостроительных нормативов.
2.8. Содержание скота, птицы и других животных на усадебных участках регламентируется местными исполнительными органами в зависимости от санитарно-гигиенических условий и экологической ситуации конкретного населенного пункта.
В районах индивидуального жилищного строительства с преобладанием домовладельцев, содержащих крупный рогатый скот, при организации территории, необходимо предусматривать хозяйственные проезды для прогона личного скота и проезда грузового транспорта и тракторов к усадебным участкам.
2.9. На территории индивидуального жилищного строительства необходимо предусматривать преимущественно автономные системы отопления, газоснабжения, канализации.
В качестве источника водоснабжения следует использовать существующие водозаборные сооружения и водоводы. При отсутствии или невозможности их использования, система водоснабжения индивидуальной застройки должна предусматривать использование подземных вод (в отдельных случаях поверхностных вод) по согласованию с местным органом санитарно-эпидемиологического надзора.
При наличии в непосредственной близости от района строительства систем централизованного инженерного оборудования, следует предусматривать подключение индивидуальных жилых домов и объектов социально-бытового назначения к этим сетям или сооружениям.
2.10. Магистральные и подводящие инженерные сети должны трассироваться вдоль улиц и проездов.
Размещение инженерных сооружений - водозаборных сооружений, электрораспределительных пунктов, трансформаторных подстанций, квартальных или групповых канализационных септиков и очистных сооружений, газораспределительных станций и других инженерных сооружений, должно осуществляться на специально отводимых или резервируемых для этих целей площадках с соблюдением санитарно-защитных зон и противопожарных требований.

2.11. Әлеуметтiк-тұрмыстық тұрғыдағы объектiлер, көшелер, жолдар мен өтетiн жерлер, магистральдық инженерлiк желiлер мен ғимараттар құрылыстарын тұрмысқа қолайландыруды және көгалдандыруды қаржыландыру жергiлiктi бюджеттiң, кәсiпорындар мен ұйымдардың қаражаты есебiнен жүргiзiледi.
3. МЕКЕНДIК /ЖЕР/ УЧАСКЕСIНIҢ ҚҰРЫЛЫСЫН САЛУ
3.1. Мекен /жер/ учаскесi құрылысын салу жергiлiктi сәулет және қала құрылысы органдары жасаған және келiскен мекендiк учаскесiнiң жоспары /бас жоспары/ негiзiнде жүзеге асырылуы керек.
3.2. Мекен /жер/ учаскесiн функциональды аймақтандыру және жоспарлы ұйымдастыру жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын салу жобасы шешiмдерiмен сәйкес келуi керек.
Мекендiк учаске аумағынан үй маңы, бау-бақша және шаруашылық аймақтарын бөлу орынды.
3.3. Аралас мекен учаскелерiн аймақтандыру жоспарлы өзара ұштасулы болып және санитарлық-жұқпалы ауруларға қарсы, өртке қарсы және басқа талаптарға жауап беруi керек.
3.4. Күрделi құрылысқа қатысы жоқ мекен маңындағы учаске аймағын функциональды пайдалануды өзгерту сәулет пен қала құрылысының жергiлiктi органдарының рұқсатынсыз, аралас мекендiк учаске иелерiнiң келiсiмiмен және 3.3. тармақтың талаптарын сақтау арқылы жүзеге асырылады.
4. ЖЕКЕ ТҰРҒЫН ҮЙ ҚҰРЫЛЫСЫ ҮШIН ЖЕР УЧАСКЕСIН
БЕРУДIҢ ТӘРТIБI
4.1. Жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскесiн беру елдi мекендi дамытудың бас жоспарында осы мақсаттар үшiн ескерiлген аумақтарда жүзеге асырылады.
Жергiлiктi атқару органдары соның негiзiнде құрылыс салушыларға жер учаскелерi берiлетiн егжей-тегжейлi жоспарлау жобаларын және жаппай жеке тұрғын үй құрылысы аудандарын салу жобаларын күнi бұрын жасауды қамтамасыз етедi.
4.2. Жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскесiн алу үшiн азамат /құрылыс салушы/ құрылыс салынатын жердегi жергiлiктi атқару органына өтiнiш бередi.
Өтiнiшпен қоса мынадай құжаттар берiледi: жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер учаскесiн меншiкке алу немесе пайдалану туралы анықтама /өтiнiштiң үлгi нұсқасы қосымшада қоса берiлiп отыр/.
4.3. Құрылыс салушыға жеке тұрғын үй құрылысы үшiн жер бөлу жөнiндегi шешiмдi жергiлiктi атқару органы өтiнiш берiлген күннен бастап бiр айға дейiнгi мерзiм iшiнде қабылдайды.
Атқару органы шешiм қабылдау үшiн қажеттi материалдарды дайындауды сәулет және қала құрылысы органдары жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi органмен бiрлесiп жүзеге асырады.

2.11. Финансирование строительства объектов социально-бытового назначения, улиц, дорог и проездов, магистральных инженерных сетей и сооружений, благоустройства и озеленения производится за счет средств местного бюджета, предприятий и организаций.
3. Застройка усадебного
(земельного) участка
3.1. Застройка усадебного (земельного) участка должна осуществляться на основе разработанного и согласованного с местным органом архитектуры и градостроительства планом (генпланом) усадебного участка.
3.2. Функциональное зонирование и планировочная организация усадебного (земельного) участка должны соответствовать решениям проекта застройки района индивидуального жилищного строительства.
На территории усадебного участка, целесообразно, выделять придомовую, садово-огородную и хозяйственную зоны.
3.3. Зонирование смежных усадебных участков должно быть планировочно взаимоувязано и отвечать санитарно-противоэпидемическим, противопожарным и другим требованиям.
3.4. Изменение функционального использования зон приусадебного участка, не связанного с капитальным строительством, может осуществляться без разрешения местных органов архитектуры и градостроительства, с согласия владельцев смежных усадебных участков и при соблюдении требований п. 3.3.
4. Порядок предоставления
земельных участков для индивидуального
жилищного строительства
4.1. Предоставление земельных участков для индивидуального жилищного строительства осуществляется на территориях, предусмотренных для этих целей генеральным планом развития населенного пункта.
Местные исполнительные органы обеспечивают опережающую разработку проектов детальной планировки и проектов застройки районов массового индивидуального жилищного строительства, на основании которых производится предоставление земельных участков застройщикам.
4.2. Для получения земельного участка для строительства индивидуального жилого дома гражданин (застройщик) подает заявление в местный исполнительный орган по месту строительства.
К заявлению прилагаются следующие документы: справка о наличии в собственности или в пользовании земельного участка для индивидуального жилищного строительства; справка о наличии домовладения на правах собственности (примерная форма заявления приведена в приложении).
4.3. Решение по отводу застройщику земельного участка для строительства индивидуального жилого дома принимает местный исполнительный орган в срок не более одного месяца со дня обращения.
Подготовку необходимых материалов для принятия решения исполнительного органа осуществляет орган архитектуры и градостроительства совместно с органом по земельным отношениям и землеустройству.

4.4. Жергiлiктi атқару органы шешiмiнiң негiзiнде азаматқа /құрылыс салушыға/ жерге құқын куәлiктендiрiлетiн құжат берiледi.
5. ЖЕКЕ ТҰРҒЫН ҮЙ ҚҰРЫЛЫСЫНА ҚҰЖАТТАРДЫ
РЕСIМДЕУДIҢ ТӘРТIБI
5.1. Меншiктiлiк құқығын немесе жер пайдалану құқығын куәлiктендiретiн және сәулет пен қала құрылысының жергiлiктi органымен келiсiлген жобалау құжаттамаларынан тұратын құжаттар жеке тұрғын үй құрылысын бастау үшiн негiз болып табылады.
5.2. Жеке құрылыс салушы /серiктестiк/ тұрғын үй немесе шаруашылық-тұрмыстық құрылыстар салу үшiн кез келген, оның iшiнде нақты бiр жерге сәйкес орайластырылған, құрылыс және басқа мiндеттi нормалар мен ережелерге жауап беретiн өз бетiнше жасалған жобаны пайдалануға құқықты.
Құрылыс салушы ұсынған тұрғын үйдiң және шаруашылық-тұрмыстық құрылыстардың, мекендiк учаскенiң жоспарын қоса есептегендегi жобасын қарауды сәулет пен қала құрылысының жергiлiктi органы екi жұмалық мерзiм iшiнде жүзеге асырады.
5.3. Учаскенiң шекарасын, тұрғын үй мен шаруашылық-тұрмыстық құрылыстардың остерiн сыртқа шығаруды жеке құрылыс салушылардың тапсырысы бойынша сәулет пен қала құрылысы органы мен жер қатынастары және жерге орналастыру жөнiндегi орган қажеттiгiне қарай басқа қызметтердiң қатысуымен орындайды.
6. ТҰРҒЫН ҮЙДЕГI ҚОСАЛҚЫ ҚҰРЫЛЫСТЫ, ҮЙ ҮСТIНЕ САЛЫНАТЫН
ҚҰРЫЛЫСТЫ, ҚАЙТА ЖОБАЛАУДЫ РЕСIМДЕУ ТӘРТIБI
6.1. Жеке тұрғын үйде қосалқы, үй үстiне құрылыс салу, қайта жобалау, сондай-ақ тұрғын үйдi пайдалануға қабылдап алғаннан кейiн шаруашылық және тұрмыстық тұрғыдағы қосымша құрылыстар көтеру жергiлiктi сәулет пен қала құрылысы органының рұқсатымен, келiсiлген жобаға сәйкес жүзеге асырылады.
Үйдiң меншiк иесi ұсынған жобаны қарау екi жұмалық мерзiмде жүзеге асырылады.
Жобаға келiсiммен бiр мезгiлде құрылыс жұмыстарын жүргiзуге рұқсат берiледi.
6.2. Жеке тұрғын үйдегi қосалқы, үй үстiне құрылыс салу және қайта жобалау жөнiндегi жұмыстарды қабылдау жергiлiктi атқару органы белгiлеген тәртiппен қабылдау комиссиясы тарапынан жүргiзiледi.
Қабылдау комиссиясының құрамына сәулет пен қала құрылысы, санитарлық-жұқпалы ауруларға қарсы және өрттен қорғау органдарының өкiлдерi мен құрылыс салушы енедi.
7. ҚҰРЫЛЫСЫ АЯҚТАЛҒАН ЖЕКЕ ТҰРҒЫН ҮЙЛЕРДI
ҚОРА-ҚОПСЫ ҚҰРЫЛЫСТАРЫМЕН ПАЙДАЛАНУҒА ҚАБЫЛДАУ
7.1. Құрылысы аяқталған жеке тұрғын үйлердi қора-қопсы құрылыстарымен пайдалануға қабылдап алу кезiнде Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 25 шiлдедегi N 1018 Қаулысымен бекiтiлген "Қазақстан Республикасында құрылысы аяқталған жеке тұрғын үйлердi қора-қопсы құрылыстарымен пайдалануға қабылдау тәртiбi туралы Ереженi" басшылыққа алу қажет.
Қабылдау комиссиясының құрамын жергiлiктi атқару органы белгiлейдi. Қабылдау комиссиясының құрамына әдеттегiдей жергiлiктi атқару органдарының, сәулет пен қала құрылысы, санитарлық-жұқпалы ауруларға қарсы және өрт қадағалау органдарының өкiлдерi, жобаны жасаушы, мердiгер /егер объект мердiгерлiк әдiспен салынған болса/және құрылыс салушы енедi. Қабылдау комиссиясының актiсiнiң негiзiнде жеке құрылыс салушыға үй салуға техникалық паспорт пен жылжымайтын мүлiкке меншiктiлiк құқын куәлiктендiрiлетiн құжат берiледi.

4.4. На основании решений местного исполнительного органа гражданину (застройщику) выдается документ, удостоверяющий право на землю.
5. Порядок оформления
документов на строительство
индивидуального жилого дома
5.1. Основанием для начала строительства индивидуального жилого дома являются документы, удостоверяющие право собственности или право землепользования и наличие согласованного местным органом архитектуры и градостроительства проекта жилого дома.
5.2. Индивидуальный застройщик вправе использовать для строительства жилого дома или хозяйственно-бытовых строений любой проект, в том числе разработанный самостоятельно, отвечающий строительным и другим обязательным нормам и правилам с соответствующей привязкой к конкретной местности.
Рассмотрение проекта жилого дома и хозяйственно-бытовых строений, включая план усадебного участка, представленных застройщиком, осуществляется местным органом архитектуры и градостроительства в двухнедельный срок.
5.3. Вынос в натуру границ участка, осей жилого дома и хозяйственно-бытовых строений, выполняется по заявкам индивидуальных застройщиков органом архитектуры и градостроительства и органом по земельным отношениям и землеустройству с участием, по мере необходимости, других служб.
6. Порядок оформления
пристройки, надстройки и
перепланировки в жилом доме
6.1. Пристройка, надстройка, перепланировка в индивидуальном жилом доме, а также возведение дополнительных строений хозяйственного и бытового назначения после приемки в эксплуатацию жилого дома, может осуществляться с разрешения местного органа архитектуры и градостроительства в соответствии с согласованным проектом.
Рассмотрение проекта, представленного домовладельцем, осуществляется в двухнедельный срок.
Одновременно с согласованием проекта выдается разрешение на проведение строительных работ.
6.2. Приемка работ по пристройке, надстройке и перепланировке индивидуального жилого дома производится приемочной комиссией в порядке, установленном местным исполнительным органом. На основании акта приемочной комиссии вносятся соответствующие изменения в технический паспорт домостроения. В состав приемочной комиссии включаются представители органов архитектуры и градостроительства,санитарно-эпидемиологического и пожарного надзора и застройщик.
7. Приемка в
эксплуатацию законченных
строительством индивидуальных
жилых домов с надворными постройками
7.1. При приемке в эксплуатацию законченных строительством индивидуальных жилых домов с надворными постройками необходимо руководствоваться Положением "О порядке приемки в эксплуатацию законченных строительством индивидуальных жилых домов с надворными постройками", утвержденным Постановлением Кабинета Министров Республики Казахстан от 25 июля 1995 г. N 1018.
Состав приемочной комиссии утверждается местным исполнительным органом. В состав приемочной комиссии, как правило, включаются представители местных исполнительных органов, органов архитектуры и градостроительства, санитарно-эпидемиологического и пожарного надзора, разработчик проекта, подрядчик (если объект сооружался подрядным способом) и застройщик. На основании акта приемочной комиссии индивидуальному застройщику выдаются технический паспорт на домостроение и документ, удостоверяющий право собственности на недвижимость.

8. ЖЫЛЖЫМАЙТЫН МҮЛIКТЕРДI БАҒАЛАУ
8.1. Тұрғын үй мен аулалық /шаруашылық-тұрмыстық/ құрылыстарды, олардың жекелеме бөлiктерiн бағалауды пайдаланып жүрген Тәртiпке сәйкес бұл жұмысты жүргiзу құқына лицензиясы бар, кәсiпқой жылжымайтын мүлiктi бағалаушылар жүзеге асырады.
9. ЖЕКЕ ТҰРҒЫН ҮЙ ҚҰРЫЛЫСЫНЫҢ ЖҮЗЕГЕ
АСЫРЫЛУЫН БАҚЫЛАУ
9.1. Жалпы басшылық, жеке тұрғын үй құрылысының сапасы мен жеке тұрғын үй құрылыстары аудандарының құрылысын салу және жобалау нормалары мен тәртiптерiнiң сақталуын бақылау сәулет пен қала құрылысы жергiлiктi органдарының тарапынан жүзеге асырылады.
9.2. Сәулет пен қала құрылысының жергiлiктi органы:
- тұрғын үйдiң, шаруашылық-тұрмыстық құрылыстардың учаскеге орналасуының дұрыстығын және олардың бекiтiлген жобаға сәйкес келуiн;
- құрылысты көтеруде техникалық шарттар мен құрылыс нормаларының сақталуын;
- құрылыс жұмыстары мен пайдаланылған құрылыс материалдарының сапасын;
- бой көтерген құрылыстарды пайдалануға қабылдап алу тәртiбiнiң сақталуын бақылауды жүзеге асырады.
9.3. Қоршаған ортаның нашарлауына әкелiп соқтыратын бекiтiлген жобадан ауытқу, құрылыс нормалары мен ережелерiн бұзу анықталған кезде құрылыс салушыға жол берiлген кемшiлiктi жою қажеттiгi туралы орындалу мерзiмi көрсетiлген ресми бұйрық берiледi.
9.4. Сәулет пен қала құрылысының жергiлiктi органының тиiстi рұқсатынсыз жүргiзiлген құрылыс, қосалқы құрылыс, үй үстi құрылысы және тұрғын үйлер мен аулалық /шаруашылық-тұрмыстық/ құрылыстар, сондай-ақ жер учаскесiн таңдау және берудегi белгiлеген тәртiптi бұзып салынған құрылыстар өз бетiмен салынған құрылыс болып саналады.
9.5. Жобадан, қолданылып жүрген нормалар мен ережелерден ауытқуға жол берген құрылыс салушылар сәулет пен қала құрылысы, санитарлық-жұқпалы ауруларға қарсы қызмет және өрттен қорғау органдарының ескертуi бойынша белгiлеген мерзiм iшiнде жол берiлген ауытқушылықты жоюға мiндеттi.
9.6. Құрылыстың жүзеге асуын бақылау кезiнде анықталған өз бетiмен құрылыс салғаны және кемшiлiктi жою туралы ескертудi орындамағаны үшiн жеке құрылыс салушы заңға сәйкес жауапқа тартылады.
Сәулет пен қала құрылысы органы кiнәлiлердi жауапқа тарту және оларға заңда белгiленген санкция қолдану туралы жергiлiктi атқару органының алдында ұсыныс жасауға құқықты.
9.7. Нормалар мен белгiленген тәртiптердi бұзу арқылы бой көтерген немесе салынып жатқан тұрғын үйлер мен аула құрылыстары немесе олардың бөлiктерi, олар қоршаған тұрғылықты ортаны нашарлатқан, тұрғындардың өмiрiнiң немесе денсаулығының қауiпсiздiгiне қатер төндiрген жағдайда жол берiлген кемшiлiктi басқа жолмен жою мүмкiн болмаса жергiлiктi атқару органының немесе сот органының шешiмi бойынша өз бетiмен құрылыс салуды жүзеге асырған құрылыс салушының тарапынан немесе оның есебiнен бұзылуы керек.

8. Оценка недвижимости
8.1. Оценка жилого дома и надворных (хозяйственно-бытовых) построек, их отдельных частей осуществляется профессиональными оценщиками недвижимости, имеющими лицензии на право проведения указанных работ, в соответствии с действующим Порядком.
9. Контроль за осуществлением
индивидуального жилищного строительства
9.1. Общее руководство, контроль за качеством строительства индивидуальных жилых домов и соблюдением норм и правил планировки и застройки районов индивидуального жилищного строительства осуществляется местным органом архитектуры и градостроительства.
9.2. Местный орган архитектуры и градостроительства осуществляет надзор за:
правильностью размещения жилого дома, хозяйственно-бытовых строений на участке и соответствием их утвержденным проектам;
соблюдением технических условий и строительных норм возведения строений;
качеством строительных работ и применяемых строительных материалов;
соблюдением правил приемки возведенных строений в эксплуатацию.
9.3. При выявлении отступлений от утвержденного проекта, нарушений строительных норм и правил, влекущих за собой ухудшение среды обитания, застройщику вручается официальное предписание о необходимости устранения допущенных нарушений с указанием срока исполнения.
9.4. Строительство, пристройка, надстройка и перепланировка жилых домов и надворных (хозяйственно-бытовых) строений, производимых без согласования с местным органом архитектуры и градостроительства, а также строительство с нарушением установленного порядка выбора и предоставления земельного участка, считается самовольным строительством.
9.5. Застройщики, допустившие отступления от проекта, действующих норм и правил, обязаны по предписанию органов архитектуры и градостроительства, санитарно-эпидемиологической службы и пожарного надзора устранить в установленный срок допущенные отступления.
9.6. За самовольное строительство и невыполнение предписаний об устранении нарушений, выявленных при контроле за осуществлением строительства, индивидуальный застройщик несет ответственность в соответствии с законодательством.
Орган архитектуры и градостроительства вправе ходатайствовать перед местным исполнительным органом о привлечении виновных к ответственности и применении к ним установленных законодательством санкций.
9.7. Жилые дома и надворные строения или их части, возведенные или строящиеся с нарушением норм и установленных правил, в случае, когда они ухудшают окружающую среду обитания, создают угрозу безопасности жизни или здоровью населения, при невозможности устранения допущенных нарушений иными способами, по решению местного исполнительного органа или судебного органа должны быть снесены (разобраны) застройщиками, осуществившими самовольное строительство или за их счет.