"Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлетiн акцизделетiн жекелеген тауарларға марка жапсырудың тәртiбi туралы" нұсқаулықты бекiту туралы
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнің Бас салық инспекциясы 1996 жылғы 5 маусымдағы N 132 бұйрығы. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 10 маусым N 173 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрiнiң 2004 жылғы 30 желтоқсандағы N 471 бұйрығымен.
-----------Күші жойылды------------
БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымшаға сәйкес кейбiр нормативтiк құқықтық актiлердiң күшi жойылды деп танылсын...
Министр
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрiнiң
2004 жылғы 30 желтоқсандағы
N 471 бұйрығына қосымша
Күші жойылған кейбiр нормативтiк
құқықтық актiлер тiзбесi
1. "Қазақстан Республикасы аумағында өндiрiлетiн жекелеген акцизделетiн тауарларды таңбалау тәртiбi туралы" нұсқаулықты бекiту туралы" Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң 1996 жылғы 5 маусымдағы N 132 бұйрығы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттiк тiркеу тiзiлiмiнде N 173 болып тiркелген)...
-----------------------------------
"Қазақстан Республикасының аумағында акциздiк алым маркаларын енгiзу және марка жапсырылуға тиiстi акцизделетiн тауарларды өткiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 28 сәуiрдегi N 592 P950592_ Қаулысының негiзiнде осы бұйрыққа қоса берiлiп отырған "Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлетiн акцизделетiн жекелеген тауарларға марка жапсырудың тәртiбi туралы" нұсқаулық бекiтiлсiн.
Министрдiң бiрiншi орынбасары,
Қазақстан Республикасы
Бас салық инспекциясының бастығы
БЕКIТЕМIН
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi Бас салық
инспекциясының бастығы
салық қызметiнiң I дәрежелi
мемлекеттiк кеңесшiсi
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлетiн
акцизделетiн жекелеген тауарларға марка
жапсырудың тәртiбi туралы
УАҚЫТША НҰСҚАУЛЫҚ I. ЖАЛПЫ ЕРЕЖЕЛЕР
1.1. "Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлетiн акцизделетiн жекелеген тауарларға марка жапсырудың тәртiбi туралы" осы нұсқаулық (бұдан әрi - нұсқаулық) "Қазақстан Республикасының аумағында акциздiк алым маркаларын енгiзу және марка жапсырылуға тиiстi акцизделетiн тауарларды өткiзу туралы" Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетiнiң 1995 жылғы 28 сәуiрдегi N 592 Қаулысын орындау мақсатында әзiрлендi.
1.2. Осы нұсқаулыққа сәйкес акцизделетiн жекелеген тауарларға марка жапсырудың тәртiбiн сақтау осы тауарлардың еркiн айналыста жүруiнiң шарты болып табылады.
Марка жапсыруға тиiстi тауарлардың тiзбесi N 1 қосымшада келтiрiлген.
1.3. Осы нұсқаулықтың 1.2-тармағында көрсетiлген тауарларға акциздiк алым маркасы жапсырылуға тиiс.
Маркалардың үлгiлерi N 2 қосымшада келтiрiлген.

Об утверждении Инструкции "О порядке маркировки отдельных подакцизных товаров, производимых на территории Республики Казахстан"
Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 132. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 10.06.1996 г. N 173. Утратил силу - приказом Министра финансов РК от 30.12.2004г. N 471
Извлечение из приказа Министра финансов РК
от 30.12.2004г. N 471
"Приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты, согласно приложению...
4. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Министр
Приложение
к приказу Министра финансов
Республики Казахстан
от 30 декабря 2004 года N 471
Перечень утративших силу
некоторых нормативных правовых актов
1. Приказ Министра финансов Республики Казахстан от 5 июня 1996 г. N 132 "Об утверждении Инструкции "О порядке маркировки отдельных подакцизных товаров, производимых на территории Республики Казахстан"...
-------------------------------------------------------------------
На основании Постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года N 592 "О введении на территории Республики Казахстан марок акцизного сбора и реализации подакцизных товаров, подлежащих маркировке" утвердить прилагаемую к настоящему приказу Инструкцию "О порядке маркировки отдельных подакцизных товаров, производимых на территории Республики Казахстан".
Первый заместитель Министра
Начальник Главной налоговой
инспекции Республики Казахстан
ВРЕМЕННАЯ ИНСТРУКЦИЯ
О порядке маркировки отдельных подакцизных товаров,
производимых на территории Республики Казахстан
I. ОБЩИЕ ПОЛОЖЕНИЯ
1.1. Настоящая Инструкция "О порядке маркировки отдельных подакцизных товаров, производимых на территории Республики Казахстан" (далее - Инструкция) разработана во исполнение Постановления Кабинета Министров Республики Казахстан от 28 апреля 1995 года N 592 "О введении на территории Республики Казахстан марок акцизного сбора и реализации подакцизных товаров, подлежащих маркировке".
1.2. Соблюдение порядка маркировки отдельных подакцизных товаров в соответствии с настоящей Инструкцией, является условием для свободного обращения таких товаров.
Перечень товаров, подлежащих маркировке приведен в приложении N 1.
1.3. Товары, указанные в пункте 1.2. настоящей Инструкции, подлежат маркировке маркой акцизного сбора.
Образцы марок приведены в приложении N 2.

1.4. Акциздiк алым маркаларының құны оларды дайындау мен акцизделетiн өнiм өндiрушiге жеткiзiп берудi ескере отырып айқындалады.
1.5 Акцизделетiн тауарларды өндiрушiлер осы тауарларға марка жапсыру үшiн жауапты болады.
1.6. Акциздiк алым маркаларын өнiм өндiрушiлерге салық органдары сатып, осы Нұсқаулықта белгiленген тәртiппен сатып алынған маркалардың пайдалануын бақылап отырады.
1.7. Өнiм өндiрушi сатып алған маркалар, салық органдарына қайтаруды қоспағанда, қайта сатуға, басқа бiреуге немесе басқаша жолмен өзге адамдарға шеттетуге жатпайды.
II. АКЦИЗДIК АЛЫМ МАРКАЛАРЫН САТЫП АЛУ ТӘРТIБI
2.1. Маркаларды өнiм өндiрушiлерге сатуды өнiм өндiрушi өзiнiң қызмет аймағында орналасқан облыстық және Алматы қалалық салық инспекциялары жүргiзедi.
2.2. Маркаларды сатып алуға арналған ақша қаражатын өнiм өндiрушi кәсiпорындардың тiркелген жерiндегi салық инспекцияларының шоттарына III "Акциздер" бөлiмiнiң 16 "Бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының сыныптамасы" парасы бойынша енгiзiледi.
2.3. Өнiм өндiрушiден Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетi жанындағы Стандарттау, метрология және сертификаттау (Мемстандарт) комитетi берген алкогольдiк өнiмдер өндiру құқығын беретiн рұқсат (лицензия) болған жағдайда салық инспекциялары маркаларды шығарылатын өнiмнiң 110 процентiнен аспайтын мөлшерде сатады.
Ескерту: 1995 жыл iшiнде алкогольдiк өнiм өндiрушiлер акциздiк маркалар алу үшiн салық инспекцияларына шығарылып отырған өнiмнiң Мемстандарт немесе оның аумақтық органдары берген нормативтiк құжаттарға сай келетiнiн куәландыратын ресми құжат бере алады.
2.4. Өнiм өндiрушi N 3 қосымшада келтiрiлген нысан бойынша маркалар сатып алуға арыз бередi.
2.5. Маркалар сатып алуға берiлген арыз онда келтiрiлген мәлiметтер тексерiлгеннен кейiн салық органында тiркелiп, оған тiркеу нөмiрi берiледi және марка жапсырылуға тиiстi акцизделетiн тауарлар өндiретiн ұйымдардың, кәсiпорындардың есеп жүргiзу журналына тиiстi жазу жазылады (N 4 қосымша).
2.6. Облыстық салық инспекциялары мен Алматы қалалық салық инспекциясы маркаларды сатудан түскен сома, уақыты, кiмге қанша марка сатылғаны туралы Бас салық инспекциясына ай сайын хабарлап тұруға мiндеттi.
2.7. Өнiм өндiрушi төлеген ақша қаражаты салық инспекциясының шоттарына нақты келiп түскеннен кейiн маркалар сатып алуға берiлген арыздардың екi данасында да "Ақшасы келiп түстi" деген белгi қойылып, қол қойып, мөр соғып куәландырылады.
Журналға да осындай белгi жасалып, қаржының төленген күнi мен салық органдарының шотына келiп түскен күнi көрсетiледi.

1.4. Стоимость марок акцизного сбора определяется с учетом изготовления и доставки до производителя подакцизной продукции.
1.5. Ответственными за маркировку подакцизных товаров являются производители таких товаров.
1.6. Марки акцизного сбора продаются производителям налоговыми органами, которые контролируют использование приобретенных марок в порядке, установленном настоящей Инструкцией.
1.7. Приобретенные производителем марки не подлежат перепродаже, передаче или отчуждению в других формах иным лицам, за исключением возврата налоговым органам.
II. ПОРЯДОК ПРИОБРЕТЕНИЯ МАРОК АКЦИЗНОГО СБОРА
2.1. Продажа марок производителям производится областными и Алматинской городской налоговыми инспекциями, в регионе деятельности которых находится производитель.
2.2. Денежные средства, предназначенные для покупки марок, вносятся производителем на счета налоговых инспекций по месту регистрации предприятий на раздел III "Акцизы" параграф 16 "Классификация доходов и расходов бюджета".
2.3. Налоговые инспекции продают марки в количестве, не превышающем 110% выпуска товара, при наличии у производителя разрешения (лицензии) на право производства алкогольной продукции, выданного Комитетом по стандартизации, метрологии и сертификации при Кабинете Министров Республики Казахстан (Госстандартом).
Примечание: в течение 1995 года для получения акцизной марки производитель алкогольной продукции может предоставить налоговой инспекции официальный документ, удостоверяющий соответствие выпускаемой продукции нормативным документам. Выданный Госстандартом или его территориальными органами.
2.4. Производитель подает заявление на покупку марок по форме, приведенной в приложении N 3.
2.5. Заявление на покупку марок после проверки содержащихся в нем сведений регистрируется налоговым органом путем присвоения ему регистрационного номера и внесения соответствующей записи в журнал учета организаций, предприятий, производящих подакцизные товары, подлежащие маркировке. (Приложение N 4)
2.6. Областные налоговые инспекции и Алматинская городская налоговая инспекция ежемесячно обязаны сообщать в Главную налоговую инспекцию о сумме поступлений за марки, дату, кому, сколько продано марок.
2.7. После фактического поступления уплаченных производителем денежных средств на счета налоговой инспекции на обоих экземплярах заявлений на покупку марок делается отметка "Денежные средства поступили", которая заверяется подписью и печатью.
Аналогичная отметка вносится в журнал с указанием даты платежа и даты поступления средств на счета налоговых органов.

2.8. Өнiм өндiрушi акциздiк алым маркаларын сатып алғаны үшiн төленген ақша сақтық инспекциясының шоттарына нақты келiп түскен соң салық төлеушiнiң тiркелген жерiнде III "Акциздер" бөлiмiнiң 16 "Бюджеттiң кiрiстерi мен шығыстарының сыныптамасы" парасына аударылып, журналдың тиiстi бағандарына мәлiметтер жазып қойылады (N 4 қосымша).
2.9. Маркалар өнiм өндiрушiнiң өкiлеттi өкiлiне төлқұжаты мен өзiнiң атына берiлген сенiмхатты көрсеткеннен кейiн берiледi.
Маркаларды берген кезде салық органының лауазымды адамы алынған маркаларға екi дана етiп түбiртек толтырады.
Түбiртектiң нысаны N 5 қосымшада келтiрiлген.
Түбiртектiң нөмiрi өнiм өндiрушiнiң маркалар сатып алуға берген арызының тiркеу нөмiрiмен бiрдей болуы керек.
2.10. Түбiртектiң даналары былай бөлiнедi:
- бiрiншi данасы өкiлеттi өкiлге берiледi;
- екiншi данасы маркаларды алуға берiлген сенiмхатпен бiрге маркаларды сатып алуға берiлген арыздың екiншi данасына қоса бекiтiлiп, сонымен бiрге сақталады.
2.11. Маркалар оларға берiлген тапсырыс санына қатаң түрде сәйкес берiледi.
2.12. Акциздiк маркаларды берген кезде сонымен бiр мезгiлде нөмiрленген құлақшалар да берiледi, олар бұдан былайғы бақылауға қажет болады.
III. ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНДА ӨНДIРIЛЕТIН АКЦИЗДЕЛЕТIН
ТАУАРЛАРҒА МАРКА ЖАПСЫРУ ТӘРТIБI
3.1. Марка жапсырудың ережелерi мен талаптары.
Арақ-шарап бұйымдарына марка жапсыру тығынының белiн бастыра екi шетiнен тең қашықтықта марка желiмдеу арқылы жүргiзiледi.
Маркаларды жапсырған кезде тауардың маркасын зақымдамай алып тастауға мүмкiндiк бермейтiн желiм қолданылуы тиiс.
IҮ. АКЦИЗДIК АЛЫМ МАРКАЛАРЫНЫҢ ЕСЕБIН
ЖҮРГIЗУ МЕН САҚТАУ ТӘРТIБI
Акциздiк маркалар қатаң түрдегi есептеме бланкiлерi болып табылады. Кәсiпорындардың алған акциздiк маркалары бухгалтерлiк есепте баланстан тыс N 006 "Қатаң түрдегi есептеме бланкiлерi" шотында есепке алынады. Бұл шот қолда бар бланкiлер, сақтаулы тұрған және есеп беретiн болып берiлген бланкiлердiң қозғалысы туралы ақпараттарды зерделеуге арналған.
Акциздiк маркалар оларды тасымалдауға жұмсалған шығындарды қоспай, есептiк құны бойынша кәсiпорынның қоймасына кiрiске алынады.
Салық органдары акциздiк маркалардың дайындаушы кәсiпорындарда дұрыс есептен шығарылуына ұдайы бақылау жасауға, ол үшiн қолда бар осы бланкiлердi ай сайын түгендеп, есептен шығарылған маркалардың санын шишаға құйылып шығарылған өнiмнiң санымен салыстырып отыруға мiндеттi.
Пайдасыз болып қалған акциздiк маркалар салық инспекциялары қызметкерлерiнiң қатысуымен акт жасалып, жойылуға тиiс.
Акциздiк маркалармен нөмiрленген құлақшалардың сақталуын қамтамасыз ету мақсатында кәсiпорындар үшiн де салық органдары үшiн де арнайы бөлме бөлу немесе оларды отқа жанбайтын жәшiктерде (сейфтерде) сақтау ұсынылады.

2.8. Фактически поступившие на счета налоговой инспекции денежные средства за покупку производителем марок акцизного сбора перечисляются на раздел III "Акцизы" параграф 16 "Классификация доходов и расходов бюджета" по месту регистрации плательщика с внесением сведений в соответствующие графы журнала. (Приложение N 4)
2.9. Выдача марок производится уполномоченному представителю производителя при предъявлении паспорта и доверенности на его имя.
При выдаче марок должностное лицо налогового органа заполняет в двух экземплярах квитанцию на получение марок.
Форма квитанции приведена в приложении N 5.
Номер квитанции должен совпадать с регистрационным номером заявления производителя на покупку марок.
2.10. Экземпляры квитанций распределяются следующим образом:
- первый экземпляр выдается уполномоченному представителю;
- второй экземпляр вместе с доверенностью на получение марок скрепляется со вторым экземпляром заявления на покупку марок и хранится вместе с ним.
2.11. Выдача марок производится в строгом соответствии с заказанным количеством марок.
2.12. При выдаче акцизных марок одновременно выдаются нумерационные корешки, которые служат для дальнейшего контроля.
III. ПОРЯДОК МАРКИРОВКИ ПОДАКЦИЗНЫХ ТОВАРОВ,
ПРОИЗВОДИМЫХ В РЕСПУБЛИКЕ КАЗАХСТАН
3.1. Правила и требования маркировки.
Маркировка винно-водочных изделий производится путем приклеивания марки на пробку по центру на равном расстоянии от краев.
При нанесении марок должен использоваться клей, не позволяющий снять марку товара без ее повреждения.
IV. ПОРЯДОК УЧЕТА И ХРАНЕНИЯ МАРОК АКЦИЗНОГО СБОРА
Акцизные марки являются бланками строгой отчетности. Полученные предприятиями акцизные марки учитываются в бухгалтерском учете на забалансовом счете N 006 "Бланки строгой отчетности". Этот счет предназначен для обобщения информации о наличии и движении находящихся на хранении и выдаваемых под отчет бланков.
Акцизные марки приходуются на склад предприятия по учетной стоимости без включения в нее расходов по их транспортировке.
Налоговые органы обязаны постоянно осуществлять контроль за правильностью списания акцизных марок на предприятия-изготовителей, для чего ежемесячно производить инвентаризацию о наличии этих бланков, сопоставлять количество списанных марок с количеством выпущенной продукции в бутылках.
Испорченные акцизные марки при участии работников налоговых инспекций должны актироваться и уничтожаться.
В целях обеспечения сохранности акцизных марок и нумерационных корешков как для предприятий, так и для налоговых органов рекомендуется выделить специальное помещение или хранить их в несгораемых ящиках (сейфах).

Сауда кәсiпорындары мен коммерциялық құрылымдар акциздiк маркаларды сатып алып, 1995 жылғы 10 маусымдағы жағдай бойынша өткiзiлмеген арақ-шарап өнiмдерiнiң қалдығына марка жапсыруға мiндеттi.
V. ПАЙДАЛАНЫЛМАҒАН НЕМЕСЕ ЗАҚЫМДАЛҒАН
АКЦИЗДIК АЛЫМ МАРКАЛАРЫН ҚАЙТАРУ
5.1. Өнiм өндiрушiнiң пайдаланылмаған акциздiк алым маркаларын қайтаруы
Марка жапсырылуға тиiстi акцизделетiн тауарлар шығару тоқтатылған жағдайда өнiм өндiрушi пайдаланылмаған маркалардың барлығын маркаларды сатқан салық органына қайтаруға мiндеттi.
Осымен бiр мезгiлде өнiм өндiрушi салық органына мынадай құжаттар тапсыруға мiндеттi:
- маркалардың қайтарылу себебi көрсетiлген және оларды сатып алған кезде төленген ақша қаражатын қайтару туралы өтiнiш жасалған жазбалай арыз;
- арызда көрсетiлген мәлiметтердi растайтын құжаттар;
- маркаларды алу туралы түбiртектiң бiр данасы;
- өнiм өндiрушiнiң маркалар сатып алуға берген арызының бiр данасы.
Өнiм өндiрушiнiң арызын салық органы қабылдап алып, маркаларды қайтару туралы өнiм өндiрушiнiң арызына тиiстi белгi соғады.
Арыз қабылдап алынғаннан кейiн қайтарылған маркалар мен жоғарыда аталған құжаттардың барлығы Бас салық инспекциясына жiберiледi.
5.2. Өнiм өндiрушiнiң зақымдалған маркаларды қайтаруы
Маркаларды тауарларға жапсыру кезiнде олар зақымдалған жағдайда өнiм өндiрушi зақымдалған маркалардың барлығын маркаларды өнiм өндiрушiге сатқан салық органына ұсынуға мiндеттi.
Зақымдалған маркалар мынадай ережелердi сақтай отырып, бөлек-бөлек қағаз беттерiне желiмделуi тиiс:
- маркалар бүктелген жерлерi жазылып, тегiс желiмделуi тиiс;
- маркалардың серия нөмiрi мен орталық бөлiгi анық көрiнiп тұратындай болып желiмделуi тиiс;
- маркалар жыртылып қалған жағдайда оның бөлек бөлiктерi бiрiктiрiлуi тиiс;
- өнiм өндiрушi керi қайтарған әрбiр зақымдалған марканың жалпы аумағы (соның iшiнде бөлек бөлiктерден жиналғандары да) оның бастапқы мөлшерiнiң кемiнде 60 процентiн құрауы тиiс.
Өнiм өндiрушi салық органына осы Нұсқаулықтың 5.1. тармағында көзделген құжаттарды ұсынуға мiндеттi.
Өнiм өндiрушiнiң арызын салық органы қабылдап алып, марканың қайтарылғаны туралы өнiм өндiрушiнiң арызына тиiстi белгi соғады.
Арыз қабылдап алғаннан кейiн қайтарылған маркалар мен жоғарыда аталған құжаттардың барлығы Бас салық инспекциясына жiберiледi.
5.3. Пайдаланылмаған немесе зақымдалған маркалар үшiн ақша қаражатын өнiм өндiрушiге маркаларды сатқан салық органы қайтарады.
Өнiм өндiрушiнiң қалауы бойынша аталған ақша қаражаты жаңа маркалар үшiн төлемақы немесе акциздердiң төлемақысы есебiне есептелуi мүмкiн.

Обязать торговые предприятия и коммерческие структуры приобрести акцизные марки и промаркировать остатки нереализованной винно-водочной продукции по состоянию на 10 июня 1995 года.
V. ВОЗВРАТ НЕИСПОЛЬЗОВАННЫХ ИЛИ ПОВРЕЖДЕННЫХ
МАРОК АКЦИЗНОГО СБОРА
5.1. Возврат производителем неиспользованных марок акцизного сбора.
В случае прекращения производства, подлежащих маркировке подакцизных товаров, производитель обязан вернуть все неиспользованные марки в налоговый орган осуществивший продажу марок.
Одновременно производитель обязан представить в налоговый орган следующие документы:
- письменное заявление с указанием причины возвращения им марок и с просьбой о возврате денежных средств, уплаченных при их покупке;
- документы, подтверждающие сведения, указанные в заявлении;
- экземпляр квитанции о получении марок;
- экземпляр заявления производителя на покупку марок.
Заявление производителя принимается налоговым органом, о чем делается соответствующая отметка на заявлении производителя о возврате марок.
После принятия заявления, возвращенные марки и все вышеперечисленные документы направляются в Главналогинспекцию.
5.2. Возврат производителем поврежденных марок
В случае повреждения марок при их нанесении на товары производитель обязан представить все поврежденные марки в налоговый орган, продавший марки производителю.
Поврежденные марки должны быть наклеены на отдельных листах бумаги с соблюдением следующих правил:
- наклеивание марок должно производиться без складок и неровностей;
- марки должны быть наклеены таким образом, чтобы четко просматривался номер серии марок и центральная часть марки;
- при разрыве марок отдельные ее части должны быть соединены;
- общая площадь каждой возвращенной производителем поврежденной марки (в том числе и собранной из отдельных частей) должна составлять не менее 60% ее первоначального размера.
Производитель обязан представить в налоговый орган документы, предусмотренные в пункте 5.1. настоящей Инструкции.
Заявление производителя принимается налоговым органом, о чем делается соответствующая отметка на заявлении производителя о возврате марок.
После принятия заявления возвращенные марки и все вышеперечисленные документы направляются в Главналогинспекцию.
5.3. Возврат денежных средств за неиспользованные или поврежденные марки производится в налоговом органе, продавшем марки производителю.
По желанию производителя указанные денежные средства могут быть зачтены в счет уплаты за новые марки или уплаты акцизов.

5.4. Ұсынылған құжаттардың негiзiнде салық органдары өнiм өндiрушiге акциздiк алым маркаларын сатып алу кезiнде төленген ақша қаражатын қайтарып, маркаларды дайындау, сақтау және тасымалдау жөнiндегi шығындарды өтеу үшiн аталған соманың 10 процентiн ұстап қалады.
ҮI. АКЦИЗДЕРДI ЕСЕПТЕУ ЖӘНЕ ТӨЛЕУ
6.1. Акциздердi есептеу және төлеу мынадай формула бойынша жүргiзiледi:
А   = А - А
уп.       м
бұл жерде
А - өткiзiлген өнiм үшiн алынған акциздердiң сомасы.
А   - теңгемен төленуге тиiстi акциздердiң сомасы.
уп.
А - маркаларды сатып алу кезiнде төленген акциздер сомасының
м бiр бөлiгi.
6.2. Осы Нұсқаулықта белгiленген талаптарды сақтамайтын өнiм өндiрушiлер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес жауап бередi.
ҮII. САУДА ЖЕЛIСIНДЕ АКЦИЗДЕЛЕТIН ТАУАРЛАРҒА
МАРКА ЖАПСЫРЫЛУЫН БАҚЫЛАУ
Сауда желiсiндегi (бөлшек және көтерме) арақ-шарап бұйымдарында акциздiк маркалардың болуын бақылауды Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк сауда инспекциясы жүзеге асырады.
Қазақстан Республикасының аумағында өндiрiлген арақ-шарап бұйымдары марка жапсырылмай саудаға түскенi байқалса, олар алынып тасталады, ал тексеру материалдары заңдармен белгiленген тәртiпте санкциялар қолдану үшiн салық органдарына берiледi.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi Бас салық
басқармасы бастығының орынбасары
Қазақстан Республикасының
Аумағында өндiрiлетiн
акцизделетiн жекелеген
тауарларға марка жапсырудың
тәртiбi туралы Уақытша
нұсқаулыққа N 1 қосымша
Марка жапсырылуға тиiстi акцизделетiн
тауарлардың тiзiмi
-------------------------------------------------------------------
рет і        Тауардың  атауы
N   і
-------------------------------------------------------------------
1.    Спирттiң барлық түрлерi *
2 .   Арақ *
3.    Тәттi шараптар, күшейтiлген сусындар мен бальзамдар *
4.    Шараптар *
5.    Коньяктар *
6.    Аққайнар
-------------------------------------------------------------------
* - соның iшiнде қаңылтыр қалбырлар мен "TETRA-PAK" үлгiсiндегi
қораптарда.
Қазақстан Республикасының
аумағында өндiрiлетiн
акцизделетiн жекелеген
тауарларға марка жапсырудың
тәртiбi туралы Уақытша
нұсқаулыққа N 2 қосымша
Акциздiк алым маркаларының үлгiлерi
1. Арақ-шарап өнiмдерiне арналған марканың үлгiсi
Қазақстан Республикасының
аумағында өндiрiлетiн
акцизделетiн жекелеген
тауарларға марка жапсырудың
тәртiбi туралы Уақытша
нұсқаулыққа N 3 қосымша
____________________________________________бастығына
(салық органының атауы)
тiркеу N_____________________________"__"_________199__ж.
(салық органы толтырады)
Акциздiк алым маркаларын сатып алуға
АРЫЗ
________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы, мекен-жайы, банктегi реквизиттерi)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
акциздiк алым маркаларын сатуды сұрайды:
саны______________________________дана сомасы_____________теңге
(марканың түрi)
саны______________________________дана сомасы_____________теңге
(марканың түрi)
жалпы сомасы______________________________________________теңге
(жазумен)
Көрсетiлген маркалар саны мынадай тауарлар шығару үшiн қажет:
________________________________________________________________
(тауардың атауы, ыдыстың түрi көрсетiлген шишалар саны)
________________________________________________________________
________________________________________________________________
Маркалар сатып алуға арналған ақша қаражаты салық инспекциясының
________шотына_________________________________________сомасында
(сомасы жазумен)
199__ж. "__"_________N_____төлем құжатымен аударылды.
"Акцизделетiн тауарларды маркалау тәртiбi туралы" Нұсқаулықтың
ережелерiмен таныстым.
Маркалар қайтаруға болмайтындай жоғалған, ұрланған және т.б.
жағдайда белгiленген акциз сомасын бюджетке төлеудi мiндетiме
аламын.
Ұйымның басшысы_________________________________
Бас бухгалтер___________________________________
Қаржының түскенi туралы салық
органының белгiсi
Қазақстан Республикасының
аумағында өндiрiлетiн
акцизделетiн жекелеген
тауарларға марка жапсырудың
тәртiбi туралы Уақытша
нұсқаулыққа N 4 қосымша
Марка жапсырылуға тиiстi акцизделетiн тауарлар
шығаратын ұйымдардың есебiн жүргiзу журналы
-------------------------------------------------------------------
Рет і Ұйым.іМаркалар ітапсырысіМаркалардың іМаркаларіАқшаіКепiлдiк
N  і ның  ісатып алуіберiлгеніақысы төлен.іүшiн тө.іқараісомасы
іатауы іға берiл.імаркаларігенi жөнiндеіленген  іжатыібанктiң
і      іген тапсыі--------ігi төлем құ.іақша    іның іреквизит.
і      ірыстың   іТү. іСа.іжатының нөм ісомасы  ітүс.ітерi
і      ітiркеу   ірi  іны іiрi мен күнiі        ікен і
і      інөмiрi   і    і   і            і        ікүнiі
і      імен күнi і    і   і            і        і    і
Қазақстан Республикасының
аумағында өндiрiлетiн
акцизделетiн жекелеген
тауарларға марка жапсырудың
тәртiбi туралы Уақытша
нұсқаулыққа N 5 қосымша
_____________________________________
салық инспекциясы
Акциздiк алым маркаларын алуға арналған
ТҮБIРТЕК
Тiркеу N_____________________________"__"___________199  ж.
(салық органы толтырады)     Берiлдi_________________________________________________________
________________________________________________________________
(ұйымның толық атауы, мекен-жайы, банктегi реквизиттерi)
________________________________________________________________
Акциздiк алым маркалары:
саны_____________________дана; сомасы______________________теңге
(марканың түрi)
жалпы сомасы____________________________________________________
(жазумен)
Маркаларды берген қызметкердiң қолы_____________________________
Алған___________________________________________________________
(қызметi, тегi, аты, әкесiнiң аты)
________________________________________________________________
Сенiмхат N____________________"__"_____________________199  ж.
Төлқұжат сериясы_____________N________берген_________________
________________________________________________________________
Алдым "__"___________199  ж. Қолы _________________
Салық органының                              Алған ұйымның
мөрi                                          мөрi

5.4. На основании представленных документов налоговые органы возвращают производителю денежные средства, уплаченные при покупке марок акцизного сбора с удержанием 10% от указанной суммы на покрытие расходов по изготовлению, хранению и транспортировке марок.
VI. ИСЧИСЛЕНИЕ И УПЛАТА АКЦИЗОВ
6.1. Исчисление и уплата акцизов производится по следующей формуле:
Ауп = А - Ам,
где
А   - сумма акцизов, полученная за реализованную продукцию,
Ауп - сумма акцизов в тенге, подлежащая уплате,
Ам  - часть суммы акцизов, уплаченных при покупке марок.
6.2. Производители, несоблюдающие требования, установленные настоящей Инструкцией, несут ответственность в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
VII. КОНТРОЛЬ ЗА МАРКИРОВКОЙ ПОДАКЦИЗНЫХ ТОВАРОВ
В ТОРГОВОЙ СЕТИ
Контроль за наличием акцизных марок на винно-водочных изделиях, находящихся в торговой сети (розничной и оптовой), осуществляется Госторгинспекцией Республики Казахстан.
Обнаруженные в продаже немаркированные винно-водочные изделия, произведенные на территории Республики Казахстан, снимаются с реализации, а материалы проверки направляются налоговым органам для применения санкций в установленном законодательством порядке.
Заместитель начальника
Главной налоговой инспекции
Минфина Республики Казахстан
Приложение N 1
к Временной Инструкции о порядке
маркировки отдельных подакцизных
товаров, производимых на
территории Республики Казахстан
Перечень подакцизных товаров,
подлежащих маркировке
-------------------------------------------------------------------
N   !       Наименование товара
п/п  !
--------------------------------------------------------------------
1. Все виды спирта *
2. Водка *
3. Ликеры, крепленные напитки и бальзамы*
4. Вина *
5. Коньяки *
6. Шампанское *
--------------------------------------------------------------------
Сноска. * - в том числе, в жестянных банках, пакетах типа
"ТЕТRА-РАК" и пластиковых стаканах.
Приложение N 2
к Временной инструкции о порядке
маркировки отдельных подакцизных
товаров, производимых на
территории Республики Казахстан
Образцы марок акцизного сбора
1. Образец марки для винно-водочной продукции
______________________________________________________
Р 1996 К        Герб      N 000111
______________________________________________________
Приложение N 3
к Временной Инструкции о порядке
маркировки отдельных подакцизных
товаров, производимых на
территории Республики Казахстан
Начальнику_____________________________________________________
(наименование налогового органа)
регистрационный N ____________________________от ___________199___г.
(заполняется налоговым органом)
ЗАЯВЛЕНИЕ
на покупку марок акцизного сбора
____________________________________________________________________
(полное наименование организации, адрес, банковские реквизиты)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
просит продать марки акцизного сбора:
___________________в количестве_______штук на сумму_________тенге
(тип марки)
___________________в количестве_______штук на сумму_________тенге
(тип марки)
на общую сумму______________________________________________тенге
(прописью)
Указанное количество марок необходимо для выпуска товаров:
____________________________________________________________________
(наименование товара, количество бутылок с указанием типов емкости)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Денежные средства на покупку марок внесены на счет__________________
налоговой инспекции платежным документом N ________от_________199_г.
в сумме_____________________________________________________________
(сумма прописью)
С положениями Инструкции "О порядке маркировки подакцизных
товаров" ознакомлен.
В случае безвозвратной утраты марок, их хищения и т.п. обязуюсь
уплатить в бюджет установленную сумму акциза.
Руководитель организации__________________________
Ф.И.О.
Главный бухгалтер_________________________________
Ф.И.О.
М.П.
Отметка налогового органа
о поступлении средств
Приложение N 4
к Временной Инструкции о порядке
маркировки отдельных подакцизных
товаров, производимых на
территории Республики Казахстан
Журнал учета организаций, производящих
подакцизные товары, подлежащие маркировке
--------------------------------------------------------------------
N !Наименование!Регистра-!Заказанные!Номер и!Сумма ! Дата  ! Сумма
п/п!организации !ционный  !  марки   !дата   !оплаты!поступ-!гарантии,
!            !номер и  !----------!платеж-!за    !ления  !реквизиты
!            !дата за- !тип !коли-!ного   !марки !денеж- !банка
!            !явки на  !мар-!чест-!докумен!      !ных    !
!            !покупку  !ки  !во   !та на  !      !средств!
!            !марок    !    !     !оплату !      !       !
!            !         !    !     !марок  !      !       !
--------------------------------------------------------------------
1 !      2     !    3    ! 4  !  5  !  6    !  7   !   8   !   9
--------------------------------------------------------------------
Приложение N 5
к Временной Инструкции о порядке
маркировки отдельных подакцизных
товаров, производимых на
территории Республики Казахстан
______________________________________
налоговая инспекция
КВИТАНЦИЯ
на получение марок акцизного сбора
Регистрационный N ___________________________от______________199__г.
(заполняется налоговым органом)
Выдано______________________________________________________________
____________________________________________________________________
(полное наименование организации, адрес, банковские реквизиты)
____________________________________________________________________
марки акцизного сбора:
________________________в кол-ве__________штук, на сумму_____тенге
(тип марки)
________________________в кол-ве__________штук, на сумму_____тенге
(тип марки)
на общую сумму______________________________________________________
(прописью)
Подпись сотрудника, выдавшего марки_________________________________
____________________________________________________________________
Получено____________________________________________________________
(должность, фамилия, имя, отчество)
____________________________________________________________________
Доверенность N______________________от_____________________199___г.
Паспорт серия________________N_______________выдан__________________
____________________________________________________________________
Получил "_____"_________________199___г. Подпись____________________
МП                                                    МП
налогового                                          организации-
органа                                             получателя