Қазақстанның темiр жолдарында "Нөкер" тиектi қорғасын-таңбалау қондырғысын енгiзу туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi 1996 жылғы 19 тамыз N 193. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 6 қыркүйекте N 196 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Көлiк және коммуникациялар министрiнiң 2005 жылғы 8 ақпандағы N 69-І бұйрығымен.
Қазақстан Республикасы
Көлiк және коммуникациялар министрiнiң
2005 жылғы 8 ақпандағы N 69 бұйрығынан үзінді
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнің норма шығармашылық жұмысын реттеу мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. "Қазақстан темiр жолдарында "Нөкер" бекіту - пломбылау құрылғыларын енгізу туралы" Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникация министрiнiң 1996 жылғы 19 тамыздағы N 193 бұйрығының күші жойылды деп танылсын...
Министр
-----------------------------
Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен тиектi-қорғасын таңбалау және көлiктегi Шығыс УГСК басқармасының сарапты-криминалдық қорытындысы бойынша темiр жолдардан келiп түскен барлық материалдар қаралды. Қазақстан темiр жолдарында тасымал құралдарын қорғасын таңбалауға негiзiнен жауап беретiн, сенiмдi құрал ретiнде, "Нөкер" фирмасының тиектi-қорғасын таңбалау қондырғысын қолдану туралы шешiм қабылданды.
Қазақстанның темiр жолдарында тасымалданатын жүктердiң сақталуын қамтамасыз ету мен қолданылатын тиектi-қорғасын таңбалау қондырғысының бiрыңғай стандартын енгiзу мақсатымен, бұйырамын:
1. Қазақстанның темiр жолдарындағы вагондар мен контейнерлердi 1996 жылғы 1 қыркүйектен бастап, "Нөкер" фирмасының тиектi-қорғасын таңбалау қондырғысымен қорғасын таңбалау енгiзiлсiн:
2. Жол бастықтары:
2.1. Осы жылдың 15 тамызына дейiн "Нөкер" ШЖС тиектi-қорғасын таңбалау қондырғысының қажеттi санын әзiрлеу үшiн шарттар бекiтсiн.
2.2. Барлық жүк жөнелтушiлерге вагондар мен контейнерлердi қорғасын таңбалаудың жаңа тәртiбi жеткiзiлсiн.
3. Енгiзу басталған соң 3 ай мерзiм iшiнде тиектi-қорғасын таңбалау қондырғысы жұмыстары қорытындылансын және ТМД және Балтия темiр жолдарында пайдалануға ТЖКОК рұқсат алуға жiберу үшiн техникалық құжаттар әзiрленсiн.
Министр
Қазақстан Республикасының темiр жолдарындағы вагондар
мен контейнерлердi тиектi-қорғасын таңбалы қондырғылармен
қорғасын таңбалаудың Уақытша ережелерi
(Қазақстан Республикасының темiр жолдарындағы Уақытша
Жарғының 45-бабы)
1. Вагондар мен контейнерлердi бекiтiп тастау үшiн қолданылатын тиектi-қорғасын таңбалау қондырғысы (ТҚТҚ) өзiнiң конструкциясы бойынша мыналарды қамтуы тиiс:
- есiк бастырмаларының сенiмдi бекiтiлуi;
- тұтастығын бұзбай вагоннан (контейнерден) алу мүмкiндiгiнiң жоқтығы;
- қолдан жасаудан жоғары қорғалуы.

О внедрении на железных дорогах Казахстана запорно-пломбировочных устройств "Нуркен"
Приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 августа 1996 г. N 193. Зарегистрирован в Министерстве юстиции Республики Казахстан 06.09.1996 г. N 196. Утратил силу - приказом Министра транспорта и коммуникаций РК от 8.02.2005г. N 69-I
Извлечение из приказа Министра транспорта и коммуникаций РК
от 8.02.2005г. N 69-I
"В целях упорядочения нормотворческой работы Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившим силу приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 19 августа 1996 г. N 193 "О внедрении на железных дорогах Казахстана запорно-пломбировочных устройств "Нуркен".
2. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания ...
Министр".
------------------------------------------------------------------
Министерством транспорта и коммуникаций рассмотрены все поступившие с железных дорог материалы по запорно-пломбировочным устройствам и заключения экспертно-криминалистического управления Восточного УГСК на транспорте. Принято решение о применении на железных дорогах Казахстана запорно-пломбировочного устройства фирмы "Нукер", как наиболее надежного, отвечающего основному назначению пломбирования перевозочных средств.
В целях обеспечения сохранности перевозимых грузов и введения единого стандарта применяемых запорно-пломбировочных устройств на железных дорогах Казахстана, приказываю:
1. С 1 сентября 1996 г. начать внедрение пломбирования вагонов и контейнеров, обращающихся по железным дорогам Казахстана, запорно-пломбировочными устройствами фирмы "Нукер".
2. Начальникам дорог:
2.1. До 15 августа т.г. заключить договора с ТОО "Нукер" на изготовление необходимого количества запорно-пломбировочных устройств.
2.2. Довести до всех грузоотправителей о новом порядке пломбирования вагонов и контейнеров.
3. Считать целесообразным по истечении 3-х месяцев с начала внедрения обобщить итоги работы запорно-пломбировочных устройств и подготовить техническую документацию для направления в ЦСЖТ для получения согласия использования на железных дорогах СНГ и Балтии.
Министр
Утверждаю
Министр транспорта и коммуникаций
Республики Казахстан
от 15 июля 1996 г.
Временные Правила пломбирования вагонов и контейнеров
запорно-пломбировочными устройствами на железных дорогах
Республики Казахстан
(статья 45 Временного Устава железных дорог Республики Казахстан)
1. Применяемое для запирания вагонов и контейнеров запорно-пломбировочное устройство (ЗПУ) по всей конструкции должно обеспечивать:
- надежное крепление дверных накладок;
- невозможность снятия с вагона (контейнера) без нарушения целостности;
- высокую защиту от подделки.

2. Тиелген жабық вагондар (соның iшiнде изотермиялық) және цистерналар мына жағдайларда, қорғасын таңбалануы тиiс:
а) темiр жолмен жүк тиелген кезде, темiр жолдың тиектi-қорғасын таңбалы қондырғыларымен бекiту;
б) жүк жөнелтушiмен тиелген кезде жүктi жүк жөнелтушiнiң тиектi-қорғасын таңбалы қондырғылармен бекiту;
3. Жүк тасымалы Ережелерiнiң қосымшасында тiзiлген жүктердi тасымалдау, тиектi-қорғасын таңбалау қондырғысынсыз, бiрақ мiндеттi түрде сым бұраулар салу арқылы (ұзындығы 250-260 мм, диаметрi) 6 мм күйдiрiлген сыммен жүзеге асырылады.
Шекара стансалары арқылы экспортқа баратын жүктердi, ТҚТҚ жоқ болған жағдайда, вагондарда тасымалдауға рұқсат жоқ.
4. Тиелген контейнерлер жүк жөнелтушiнiң ТҚТҚ қорғасын таңбаланады.
Ауыл шаруашылығы өнiмдерi, сондай-ақ азаматтардың беретiн үй заттары бар контейнерлер, жүк жөнелтушiлерге көзiнше темiр жол ТҚТҚ, ал жүк жөнелтушiлерге көлiктiк-экспедициялық қызмет көрсетудi жүзеге асырған кезде, темiр жол көлiгi Департаментiнiң жүйесiне кiрмейтiн ұйымдардың құралдарымен қорғасын таңбаланады.
5. Жеке жүк түрлерiн тасымалдау Ережелерiне қарастырылған жағдайларда, осы жүктердi түсiрген соң, бос вагондар да қорғасын таңбаланады.
6. ТҚТҚ iлу және алу, сондай-ақ кәсiпорындарды, ұйымдар мен темiр жолдарды ТҚТҚ қамтамасыз ету жеке нұсқаумен анықталады.
7. Қазақстан Республикасының темiр жолдарына енгiзу үшiн, ТҚТҚ қабылдауға, көлiктегi криминалдық сараптау басқармасының КСБ қорытындысы және оларды Көлiк және коммуникациялар министрлiгiнде бекiту қажет.
8. Мемлекетаралық қатынаста, ЦСЖТ келiсiмi бойынша және ТМД елдерiнiң темiр жол әкiмшiлiгiмен бекiтiлген тәртiпте ТҚТҚ-ны қолдануға рұқсат берiледi.
9. Республика iшiнiң қатынасында бiрыңғай тиектi-қорғасын таңбалау қондырғысының қолданылуы мiндеттi.
10. Бiрыңғай тиектi-қорғасын таңбалау қондырғысы қабылданғанға дейiн "Жүк тасымалы ережелерiнiң" 5 бөлiмiне сай көрсетiлген қорғасын-таңбалар қолданылады.
Келiсiлдi:
Министрдiң орынбасары
Темiр жол көлiгi
Департаментiнiң директоры
КжКМ заң актiлерi мен заң
жұмыстары бөлiмiнiң бастығы
Қалыптық құжаттарды әзiрлеу
бойынша топ басшысы
ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ КӨЛIК ЖӘНЕ
КОММУНИКАЦИЯЛАР МИНИСТРЛIГI
Бекiтемiн:
Министр

2. Загруженные крытые вагоны (в том числе изотермические) и цистерны должны быть опломбированы:
а) запорно-пломбировочными устройствами железной дороги, когда груз погружен железной дорогой;
б) запорно-пломбировочными устройствами грузоотправителя, когда груз погружен грузоотправителем.
3. Без запорно-пломбировочных устройств, но с обязательным наложением проволочных закруток (из отожженной проволки длиной 250-260 мм, диаметром 6 мм.) допускается перевозка грузов, перечисленных в приложении Правил перевозок грузов.
Перевозка в вагонах (цистернах) без ЗПУ грузов, следующих на экспорт через пограничные станции, не допускается.
4. Загруженные контейнеры пломбируются ЗПУ грузоотправителя.
Контейнеры с сельскохозяйственной продукцией, а также с домашними вещами, предъявляемыми гражданами, пломбируются в присутствии грузоотправителя ЗПУ железной дороги, а при осуществлении транспортно-экспедиционного обслуживания грузоотправителей средствами организации, не входящей в систему Департамента железнодорожного транспорта, ЗПУ этой транспортно-экспедиционной организации.
5. В случаях, предусмотренных Правилами перевозок отдельных видов грузов, пломбируются также и порожние вагоны после выгрузки этих грузов.
6. Способ навешивания и снятия ЗПУ, а также обеспечение предприятий, организаций и железных дорог ЗПУ определяется отдельной инструкцией.
7. Для принятия ЗПУ к внедрению железными дорогами Республики Казахстан, необходимо заключение экспертно-криминалистического управления ГСК на транспорте и утверждение их Министерством транспорта и коммуникаций.
8. В межгосударственном сообщении применение ЗПУ допускается после согласования с ЦСЖТ и железнодорожными администрациями стран СНГ установленным порядком.
9. Во внутриреспубликанском сообщении обязательно применение единых запорно-пломбировочных устройств.
10. До принятия единых запорно-пломбировочных устройств применяются пломбы согласно раздела 5 "Правил перевозок грузов".
Согласовано:
Заместитель министра
Директор Департамента
железнодорожного транспорта
Начальник отдела
законодательных актов
и юридической работы МТиК
Руководитель группы по
разработке нормативных
документов
Временная инструкция
по обеспечению предприятий железнодорожного транспорта и
грузоотправителей пломбами-замками, порядку их учета и
правила применения запорно-пломбировочных устройств
разового использования "НУКЕР" для пломбирования вагонов
и контейнеров
Согласовано:                        Согласовано:
Директор ТОО "Нукер"          Зам.директора Департамента
_________                     железнодорожного транспорта
14 августа 1996 г.            ______________

1996 жылғы 19 тамыз
Темiр жол көлiгiнiң кәсiпорындары мен жүк жөнелтушiлердi
қорғасын таңбалы-құлыптарымен қамтамасыз ету, оларды
есептеу тәртiбi және вагондар мен контейнерлердi
қорғасын таңбалау үшiн "Нөкер" бiр жолғы
пайдаланымдағы тиектi қорғасын таңбалау қондырғысын
қолдану ережелерi бойынша
Уақытша нұсқау
Келiсiлдi:                               Келiсiлдi:
"Нөкер" ЖШС Директоры                 Зам. Темiр жол көлiгi
Департаментiнiң директоры
1996 ж. "14" августа                  1996 ж. "19" августа
1. Жалпы ережелер
1.1. Осы нұсқау темiр жол стансаларының, тиеу-түсiру жұмыстары механикаландырылған дистанциялардың (бұдан әрi - дистанциялар), темiр жол бөлiмдерiнiң, жүк жөнелтушiлердiң вагондар мен контейнерлердi бекiтiп тастауы және қорғасын таңбалауы үшiн, зауыттың бақылау белгiсi бар тиектi-қорғасын таңбалау қондырғысын (бұдан әрi - ТҚТҚ) жасауға тапсырысты ресiмдеу тәртiбi мен мерзiмiн анықтайды, оларды әзiрлеу, жеткiзу және есептеу тәртiбiн белгiлейдi.
1.2. ТҚТҚ темiр жол Басқармасымен бекiтiлген немесе келiсiлген техникалық құжатқа сай, "Нөкер" ЖШС патентiне сәйкес жасалады.
"Нөкер" ЖШС-нiң ТҚТҚ-ны жасауға монополиялық құқығы бар және патентке сай, Қазақстан Республикасының аумағында жалғыз өндiрушi болып табылады.
1.3. Сыртында зауыттық бақылау белгiсi салынғандықтан, әрбiр ТҚТҚ есептеуге алынады.
1.4. ТҚТҚ-да төмендегi зауыттық бақылау белгiлерi болуы тиiс.
1.4.1. Негiзгi-алты орынды сан нөмiрi;
1.4.2. Қосымша темiр жолдың қысқаша әрiппен жазылған аты, әзiрленушiнiң тауарлық белгiсi, шыққан жылының соңғы саны және ҚР патентi (N 1 қосымша).
2. ТҚТҚ әзiрлеуге тапсырыстарды ресiмдеу тәртiбi
2.1. Жоспардағы жылға ТҚТҚ қажеттiгi келесi тәртiппен анықталады:
2.1.1. Жүк жөнелтушiлер басталар жылға үш ай қалғанда, жүк жөнелтетiн стансаға (дистанцияға) ТҚТҚ қажеттi санын әзiрлеуге тапсырыс (екi дана) жiбередi;
2.1.2. Стансаның (дистанцияның) жауапты қызметкерi тапсырыстың екi данасын да күнтiзбелiк штемпелмен куәландырады және жүк жөнелтушi ТҚТҚ-ны тiкелей әзiрленушiнiң қоймасынан алғысы келген жағдайда, тапсырыстың бiр данасын жүк жөнелтушiге қайтарады;
2.1.3. Станса (дистанция) бiр айдың iшiнде, жол бөлiмiне мыналарды: бөлшектiң алымында-тапсырылатын ТҚТҚ жалпы саны, бөлiмiнде жүк жөнелтушiнiң тiкелей әзiрлеушi қоймасынан алатын ТҚТҚ-ның саны көрсете отырып, ТҚТҚ әзiрлеудiң бiр жылғы тапсырысын жiбередi.
2.1.4. Жол бөлiмi, он күннiң iшiнде, ТҚТҚ әзiрлеудiң жылдық тапсырысын тоқсан бойынша бөле отырып, темiр жол Басқармасына жiбередi.
2.1.5. Жол басқармасы, жыл аяқталуына бiр ай қалғанда, ТҚТҚ тапсырысын әзiрлеушiге жiбередi.

19 августа 1996 г.
1. Общие положения
1.1. Настоящая Инструкция определяет порядок и сроки оформления заказов железнодорожными станциями, механизированными дистанциями погрузочно-разгрузочных работ (в дальнейшем - дистанциями), отделениями железных дорог, грузоотправителями на изготовление запорно-пломбировочных устройств (в дальнейшем - ЗПУ), имеющих заводские контрольные знаки, для запирания и опломбирования вагонов и контейнеров, устанавливает порядок их изготовления, поставки и учета.
1.2. ЗПУ изготавливается согласно патента ТОО "Нукер" в соответствии с технической документацией, утвержденной или согласованной с Управлением железной дороги.
ТОО "Нукер" имеет монопольное право на изготовление ЗПУ и согласно патента является единственным производителем на территории Республики Казахстан.
1.3. Учету подлежит каждое ЗПУ, так как на корпусе нанесены заводские контрольные знаки.
1.4. ЗПУ должно иметь следующие заводские контрольные знаки:
1.4.1. Основные - шестизначный цифровой номер;
1.4.2. Дополнительные - сокращенное буквенное наименование
железной дороги, товарный знак изготовителя, последняя
цифра года выпуска и патент РК (Приложение N 1).
2. Порядок оформления заказов
на изготовление ЗПУ
2.1. Потребность ЗПУ на планируемый год определяется в следующем порядке:
2.1.1. Грузоотправители за три месяца до начала года сдают
заявки (в двух экземплярах) на изготовление необходимого
количества ЗПУ станции (дистанции), с которой
производится отгрузка грузов;
2.1.2. Ответственный работник станции (дистанции) заверяет оба
экземпляра заявки календарным штемпелем и если
грузоотправитель желает приобрести ЗПУ непосредственно
со склада изготовителя, один экземпляр заявки возвращает
грузоотправителю;
2.1.3. Станция (дистанция) в месячный срок направляет в
отделение дороги годовую заявку на изготовление ЗПУ с
указанием: в числителе - общее количество заказываемых
ЗПУ, в знаменателе - количество ЗПУ, получаемое
грузоотправителями непосредственно со склада
изготовителя.
2.1.4. Отделение дороги в декадный срок направляет годовую
заявку на ЗПУ с разбивкой по кварталам в Управление
железной дороги.
2.1.5. Управление дороги за один месяц до окончания года
направляет заявку на ЗПУ изготовителю.

2.1.6. Жол басқармасы, жол бөлiмi, станса (дистанция) арқылы, жүк жөнелтушiге, Жол басқармасымен, жол бөлiмiмен немесе әзiрлеушiмен жабдықтау шартын бекiту қажеттiгi туралы хабарлайды.
2.1.7. Жүк жөнелтушi, әзiрлеушiнiң қоймасынан тiкелей ТҚТҚ алу үшiн, оған стансаның (дистанцияның) күнтiзбелiк штемпелi бар тапсырыстың екiншi данасын қоса, қол қойылған шартты және алуға құқық беретiн сенiмхатты ұсынады.
2.2. Ерекше жағдайларда (жаңа кәсiпорындар, стансалар мен ТҚТҚ басқа тұтынушылары ашылған кезде) ТҚТҚ әзiрлеудiң тапсырысы, осы нұсқаудың 2.1.1-2.1.7 анықталған тәртiппен әзiрлеушiнiң келiсiмi бойынша белгiленбеген мерзiмде жiберуi мүмкiн.
3. ТҚТҚ әзiрлеу мен тиеп жiберу
3.1. Әзiрлеушi түскен тапсырыстардың негiзiнде, жол басқармасы арқылы өнiм шығарудың жылдық жоспарына ТҚТҚ өндiрiсiн кiргiзедi.
3.2. Әзiрлеушi ТҚТҚ есептеу, сақтау және тиеу тәртiбiн қарастыратын уақытша нұсқау бекiтедi. Жергiлiктi жағдайларға қатыссыз, мына талаптар қамтамасыз етiлуi тиiс.
3.2.1. ТҚТҚ барлық тапсырыстары iс номенклатурасында қарастырылған жеке iс-папкасында сақталуы, тапсырыс және тиеп жiберудi жазу журналында тiркелуi тиiс.
3.2.2. ТҚТҚ жұмыстан тыс уақытта қорғауға тапсырылатын, жеке бөлмеде буып-түюлi күйде сақталуы тиiс.
3.2.3. Жол бөлiмiне, стансаға (дистанцияға) немесе жүк жөнелтушiге жiберiлетiн ТҚТҚ-ны, әзiрлеушi, тапсырыс және тиеп жiберуді жазу журналына, сол тұлғалардың қол қоюы және олардың жеке басы мен уәкiлдiктерiн куәлауы арқылы бередi.
3.3. ТҚТҚ орауына жазылған бақылау белгiлерiнiң рет нөмiрiн сақтай отырып, тарасы мен орау қағазындағы бақылау белгiлерiнiң нөмiр ара қашықтығын көрсете отырып, он данада оралады.
3.4. ТҚТҚ жабдықтау жинақтылығы тапсырыс берушiнiң әзiрлеушiмен келiсiмi бойынша анықталады және шартта көрсетiледi.
3.5. Әзiрлеушi ТҚТҚ-ны жол бөлiмiне, стансаға (дистанцияға) немесе жүк жөнелтушiге жабдықтау шартына және қоймадан жiберiлетiн барлық ТҚТҚ нөмiрлеу шартына сай тиейдi, Жол басқармасын хабардар етедi.
4. Темiр жолдарда ТҚТҚ есептеу тәртiбi
4.1. ТҚТҚ қатаң нөмiрлеу есебiне жатады.
4.2. Темiр жол бөлiмi (мекен-жайына ТҚТҚ түскен кезде) жүк жөнелту стансаларына (дистанцияға) ТҚТҚ-ны жiбередi, бұл жағдайда, олар бағытталған стансаны (дистанция) көрсете отырып, журналда (N 2 қосымша) ТҚТҚ-ны алдын ала тiркеу жүргiзiледi (тарасындағы нөмiр қашықтығы бойынша).
4.3. Стансада (дистанцияда), тара (орау) комиссиямен ашылады және орау қағазында және тарада көрсетiлген нөмiрлермен ТҚТҚ-ның сәйкес келуi тексерiледi.

2.1.6. Управление дороги через отделение дороги, станцию
(дистанцию) информирует грузоотправителя о необходимости
заключения договора поставки с Управлением дороги, с
отделением дороги или с изготовителем.
2.1.7. Грузоотправитель для приобретения ЗПУ непосредственно со
склада изготовителя представляет ему подписанный договор
с приложением второго экземпляра заявки с календарным
штемпелем станции (дистанции) и доверенностью на право
получения.
2.2. В исключительных случаях (открытие новых предприятий, станций и других потребителей ЗПУ) заявки на изготовление ЗПУ могут направляться в неустановленные сроки по согласованию с изготовителем, в порядке, определенном в п.п. 2.1.1. - 2.1.7. настоящей Инструкции.
3. Изготовление и отгрузка ЗПУ
3.1. Изготовитель на основании поступивших заявок через управление дороги включает производство ЗПУ в годовой план выпуска продукции.
3.2. Изготовитель утверждает временную инструкцию, предусматривающую порядок учета, хранения и отгрузки ЗПУ. Независимо от местных условий должны обеспечиваться следующие требования:
3.2.1. Все заявки на ЗПУ должны храниться в отдельном деле,
предусмотренном номенклатурой дел, регистрироваться в
журнале учета заявок и отгрузки.
3.2.2. ЗПУ должны храниться и упаковываться в отдельном
помещении, оборудованном для сдачи под охрану в
нерабочее время.
3.2.3. Выдача ЗПУ изготовителем лицам, транспортирующим их для
отправки в отделение дороги, на станцию (дистанцию) или
грузоотправителю, должна производиться с росписью в
журнале учета заявок и отгрузки с удостоверением их
личности и полномочий.
3.3. ЗПУ упаковывается по десять штук с соблюдением порядковой нумерации контрольных знаков с нанесением их на упаковку, с указанием интервала нумерации контрольных знаков на таре и в упаковочном листе.
3.4. Комплектность поставки ЗПУ определяется заказчиком по согласованию с изготовителем и отражается в договоре.
3.5. Изготовитель отгружает ЗПУ в адрес отделения дороги, станции (дистанции) или грузоотправителю в соответствии с договором поставки и о нумерациях всех ЗПУ, отпускаемых со склада, информирует Управление дороги.
4. Порядок учета ЗПУ на железных дорогах
4.1. ЗПУ подлежат строгому номерному учету.
4.2. Отделение железной дороги (при поступлении ЗПУ в его адрес) рассылает ЗПУ на станции (дистанции) отправления грузов, при этом в журнале (Приложение N 2) производится предварительная регистрация ЗПУ (по интервалу номеров на таре) с указанием станции (дистанции) на которую они направлены.
4.3. На станции (дистанции) производится комиссионное вскрытие тары (упаковки) и натуральное сличение ЗПУ с номерами, указанных в упаковочном листе и на таре.

4.4. ТҚТҚ-ның нөмiрлерi орау қағазынан өзгеше болған жағдайда, жалпы нысандағы акт ресiмделедi (23-МТ).
4.5. Келiп түскен ТҚТҚ-ның бақылау белгiлерi тексерiлiп болған соң, олар есеп журналында тiркеледi.
4.6. Станса (дистанция) тексеру нәтижесi туралы бiр тәулiк iшiнде, жедел хат арқылы, келiп түскен ТҚТҚ интервалын көрсете отырып, жол бөлiмiне хабарлайды.
4.7. Жол бөлiмi стансаның (дистанция) жедел хаты бойынша ТҚТҚ нөмiрлерiн есеп журналындағы бұрынғы жазылған нөмiрлермен (4.2 тармақ) салыстырады және Жол басқармасына жедел хатпен хабарлайды. Жедел хаттар, iс номенклатурасында қарастырылған iстерде сақталады.
4.8. ТҚТҚ нөмiрлерiнiң өзгешелiгiн анықтаған темiр жол басқармасы, тергеу үшiн және Жол басқармасына, жол бөлiмiне, стансаға (дистанция) хабарлай отырып, шешiм қабылдау үшiн әзiрлеушiге хабарлайды.
4.9. Келiп түскен ТҚТҚ нөмiрлерiнiң дәлденген мәлiметi бойынша, Жол басқармасы, оларды бөлiмдер бойынша есептейдi, ал олар, стансалар (дистанциялар), станса (дистанция) жүк жөнелтушiлер бойынша есептейдi.
4.10. ТҚТҚ-ны бiр стансадан басқасына тапсыру қажет болған жағдайда, олардың тапсырылған нөмiрлерiнiң интервалдары көрсетiле отырып, жол бөлiмiнiң бұйрығы бойынша берiледi.
4.11. Стансаның жауапты қызметкерi (дистанция) кәсiпорынның сенiмхаты бойынша, есеп журналында, берiлетiн ТҚТҚ нөмiрлерiнiң интервалын көрсете отырып, жүк жөнелтушiге ТҚТҚ-ны бередi.
4.12. Сыныпсыз, бiрiншi сыныпты стансаларда ТҚТҚ иеленуге құқығы жоқ тұлғалардың, оны пайдалануын болдырмайтын, сол жердiң жағдайынан туындайтын, ТҚТҚ сақтау тәртiбi - осы кәсiпорындардың бастықтарының бұйрығымен, ал қалған стансаларда жол бөлiмi бастығының бұйрығымен белгiленедi.
4.13. ТҚТҚ тiкелей қоймадан алынған кезде, қойма меңгерушiсi тапсырыс берушiден 2.1.7 тармақта көрсетiлген құжаттарды ұсынуын талап етедi және ТҚТҚ берген соң, нөмiр интервалдары мен иесiнiң атын көрсете отырып, берген ТҚТҚ туралы жүк тиеу жүргiзiлетiн стансаға (дистанцияға), жол бөлiмi мен Басқармаға хабарлайды.
4.14. Станса (дистанция) жабдықтау қоймасынан ТҚТҚ алынғаны туралы ақпарат бойынша иесiнiң аты мен тiкелей әзiрлеушiнiң қоймасынан алынғаны туралы белгiнi есептеу журналына сала отырып, ТҚТҚ нөмiрлерiн тiркейдi.
4.15. Жүк жөнелтушiлер, басқа тұлғалар ТҚТҚ пайдаланбауы үшiн, өздерiнде сақтау және есептеу тәртiбiн белгiлейдi, жол бөлiмiнiң нұсқауы бойынша стансада тiркелген ТҚТҚ, жүк жөнелтушiлерден келiсiмдi бағамен, стансаның жауапты қызметкерлерi, қажетiне қабылдайды.

4.4. При выявлении расхождения нумерации ЗПУ с упаковочным листом или на таре, оформляется акт общей формы (ГУ - 23).
4.5. После окончания сверки контрольных знаков, поступивших ЗПУ, производится их регистрация в журнале учета.
4.6. О результатах проверки станции (дистанции) в суточный срок телеграфом информирует отделение дороги с указанием интервала поступивших ЗПУ.
4.7. Отделение дороги по телеграмме станции (дистанции) производит сверку с номерами ЗПУ ранее внесенными в журнал учета (пункт 4.2.) и телеграфом информирует Управление дороги. Телеграммы хранятся в деле, предусмотренном номенклатурой дел.
4.8. При выявлении расхождения нумерации ЗПУ Управление железной дороги извещает изготовителя для расследования и принятия решения, которое объявляется Управлению дороги, отделению дороги, станции (дистанции).
4.9. По уточненным данным о нумерации полученных ЗПУ, Управление дороги ведет их учет по отделениям, которые в свою очередь ведут учет по станциям (дистанциям), станции (дистанции) по грузоотправителям.
4.10. Передача ЗПУ с одной станции (дистанции) на другую при необходимости производится по приказу отделения дороги с указанием интервала переданных номеров.
4.11. Выдача ЗПУ грузоотправителям производится ответственным работником станции (дистанции) по доверенности предприятия с указанием в журнале учета интервала нумерации выданных ЗПУ. При приеме груза к перевозке должна обеспечиваться проверка принадлежности ЗПУ грузоотправителю.
4.12. Исходя из местных условий порядок изменения ЗПУ, исключающий использование их лицами, не имеющими на то право, устанавливается на станциях внеклассных, первого класса (дистанциях) приказами начальников этих предприятий, на остальных станциях - приказами начальника отделения дороги.
4.13. При получении ЗПУ непосредственно со склада-изготовителя последний требует от заказчика предоставление документов, указанных в п.п. 2.1.7. и после выдачи ЗПУ информирует станцию (дистанцию), с которой будет производиться отгрузка грузов, отделение и Управление дороги о выданных ЗПУ с указанием интервалов номеров и наименование их владельца.
4.14. По информации о выдаче ЗПУ со склада поставщика станция (дистанция) производит регистрацию номеров ЗПУ с указанием наименований их владельца и с отметкой о получении непосредственно со склада-изготовителя в журнале учета.
4.15. Грузоотправители устанавливают порядок хранения и учета ЗПУ, исключающий возможность использования их лицами, не имеющих на то право. ЗПУ, прошедшие установленную регистрацию станцией (дистанцией), принимаются от грузоотправителей из-за ненадобности им по указанию отделения дороги, ответственным работником станции (дистанции) по договорной цене.

4.16. Стансаларда (дистанцияларда) қабылдау-тапсыру жұмыс орындарындағы қызметкерлерге ТҚТҚ-ны беру бөлiмше бастықтары (алаң меңгерушiлерi, бригадирлер және т.б.) арқылы жүргiзiледi, олар болмаған кезде кәсiпорын бастығымен тағайындалған тұлға арқылы есеп журналына қол қойыла отырып, жүргiзiледi.
4.17. Жұмыс орындарында вагондар мен контейнерлердi қорғасын таңбалау туралы 37-МТ (N 3 қосымша) нысанда кiтап бойынша алынған ТҚТҚ тiркеледi және олардың шығыны есептеледi.
4.18. ТҚТҚ жоғалған әрбiр жағдайда, станса бiр тәулiкте жол бөлiмiнiң бастығына, темiр жолдың бастығына, желiлiк милиция
бөлiмiне, темiр жол желiлерiне хабарлайды және қызметтiк тергеу жүргiзедi, ақырғы шешiм қабылдайды.
N 1 қосымша
ҚОРҒАСЫН ТАҢБАЛЫ - ҚҰЛЫП
(схемасы)
_______________________________
|         АЛМ Н - 96          |
|         ҚР ПАТЕНТI          |
|         000001              |
|_____________________________|
ШАРТТЫ БЕЛГIЛЕРI МЕН ҚЫСҚАРТУЛАР
АЛМ.        - АЛМАТЫ ТЕМIР ЖОЛЫ
Н           - ЖАСАУШЫ ЗАУЫТТЫҢ БЕЛГIСI
96          - ШЫҒАРУ ЖЫЛЫ
ПАТЕНТ РК   - ҚАЗАҚСТАН РЕСПУБЛИКАСЫНЫҢ
ПАТЕНТIМЕН ҚОРҒАУЛЫ
N 2 қосымша
_________________________________
(ұйымның аты)
ТҚТҚ берудi (тиеудi) есептеу
ЖУРНАЛЫ
___________________________________________________________________
Рет|Тиеу|ТҚТҚ алушының   |Саны|ТҚТҚ бақылау |Түбiртек|Қолы|Ескерту|
N/N|беру|аты (ст. кәсiп. |    |белгiсi N-ден|сенiмхат|    |       |
|күнi|орын, жол бөлiмi|    |  N-дейiн    |нөмiрi  |    |       |
___|____|________________|____|_____________|________|____|_______|
|    |                |    |             |        |    |       |
___|____|________________|____|_____________|________|____|_______|
|    |                |    |             |        |    |       |
___|____|________________|____|_____________|________|____|_______|
|    |                |    |             |        |    |       |
___|____|________________|____|_____________|________|____|_______|
|    |                |    |             |        |    |       |
___|____|________________|____|_____________|________|____|_______|
|    |                |    |             |        |    |       |
___|____|________________|____|_____________|________|____|_______|
N 3 қосымша
Қорғасын таңбалау кiбатын толтыру тәртiбi
(37-МТ нысаны)
Вагондар немесе контейнерлердiң      бақылау белгiлерi
N,N
Күнi, уақыты, ТҚТҚ аты
N 0000001-ден           N 0000101-ге дейiн
Берушi:*
Ескерту: <*> ТҚТҚ пайдалану учаскесiндегi беру мен алу үшiн
жауапты қызметкердiң лауазымы көрсетiледi.
КҚП бригадирi*          қолы            Т.А.Ж.
Алушы:
пойыз қабылдаушы        қолы            Т.А.Ж.
Мысал:
01.01.95 ж.         9 сағ. 30 мин.      "Нөкер" ТҚТҚ
Берушi:
КҚП бригадирi           қолы            Иванов Н.К.
Алушы:
пойыз қабылдаушы        қолы            Райкин В.Д.
01.01.95 ж.         13 сағ. 10 мин.
22605067                            АЛМ 000001
АЛМ 000002
"Нөкер" жүйесiнiң бiр жолғы пайдаланымдағы
қорғасын таңбалы-құлпы
_____________________________
|         АЛМ 000112        |
|___________________________|
1 сурет
Техникалық сипаттамасы:

4.16. На станциях (дистанциях) выдача ЗПУ на рабочие места приемо-сдатчикам и приемщикам поездов производится через руководителей подразделений, (заведующих площадками, бригадиров и т.п.) при их отсутствии через лицо, назначаемое начальником предприятия, под роспись в журнале учета.
4.17. На рабочих местах регистрация полученных ЗПУ и их расход ведется по книге пломбирования вагонов и контейнеров формы ГУ - 37 (Приложение N 3).
4.18. По каждому случаю утраты ЗПУ станция (дистанция) в суточный срок сообщает начальнику отделения дороги, начальнику железной дороги, в линейный отдел милиции, объявляет об этом сети железных дорог и проводит служебное расследование с принятием окончательного решения.
Приложение N 1
Замок - пломба
(схема)
Чертеж
Условные обозначения и сокращения:
Алм. - Алматинская железная дорога.
Н - Знак завода-изготовителя.
96 - Год выпуска.
Патент РК - Защищен патентом Республики Казахстан.
Приложение N 2
__________________________
(наименование организации)
Журнал
учета выдачи (отгрузки) ЗПУ
--------------------------------------------------------------------
N |Дата    |Наименование |Кол-во|Контроль-|Номер|Рос-  |Примечание|
п/п|отгрузки|получателя   |      |ные      |кви- |пись в|          |
|выдачи  |ЗПУ (станция,|      |знаки    |тан- |полу- |          |
|        |предприятие, |      |ЗПУ с N  |ции, |чении |          |
|        |отделение    |      |по N     |дове-|      |          |
|        |дороги)      |      |         |рен- |      |          |
|        |             |      |         |ность|      |          |
-------------------------------------------------------------------|
|        |             |      |         |     |      |          |
-------------------------------------------------------------------|
|        |             |      |         |     |      |          |
-------------------------------------------------------------------|
|        |             |      |         |     |      |          |
-------------------------------------------------------------------|
|        |             |      |         |     |      |          |
-------------------------------------------------------------------|
|        |             |      |         |     |      |          |
-------------------------------------------------------------------|
|        |             |      |         |     |      |          |
-------------------------------------------------------------------|
|        |             |      |         |     |      |          |
-------------------------------------------------------------------|
|        |             |      |         |     |      |          |
-------------------------------------------------------------------|
|        |             |      |         |     |      |          |
-------------------------------------------------------------------|
|        |             |      |         |     |      |          |
-------------------------------------------------------------------|
|        |             |      |         |     |      |          |
-------------------------------------------------------------------|
|        |             |      |         |     |      |          |
-------------------------------------------------------------------|
Приложение N 3
Порядок заполнения книги пломбирования
(Форма ГУ - 37)
N, N вагона или контейнеров       контрольные знаки
Дата, время, наименование ЗПУ
с N 0000001            по N 0000101
Выдал: <*>
бригадир ПКО <*>       роспись          Ф.И.О.
Получил:
приемщик поездов       роспись          Ф.И.О.
Пример
01.01.95 г.         9 час. 30 мин.    "Нукер" ЗПУ
с N 000001            по N 000101
Выдал:
бригадир ПКО            роспись        Иванов Н.К.
Получил:
приемщик поездов        роспись        Райкин В.Д.
01.01.95 г.         13 час. 10 мин.
22605067                      АЛМ 000001
АЛМ 000002
Примечание:
<*> указывается должность работника, ответственного за выдачу и
получение ЗПУ на участке их пользования.
Пломба-замок разового использования
системы "Нукер"
Чертеж
Рис. 1
Техническая характеристика
+

1. Осiнiң бұзылу күшi -                 1400+(-)100 КГК
2. Болат арқанының диаметрi -           Q 6,0+(-)0,2 мм
3. Болат арқанының ұзындығы -           300 - 350 мм
4. Корпусы мен фиксаторының             жәй сапалы тiк
материалы -                          бұрышты болат
5. Корозияға қарсы түру бетi -          мырыш
6. Маркирленуi -                        әрiптi-санды
7. Салмағы -                            150 - 160 гр.
1. ЖАЛПЫ МӘЛIМЕТI
"Нөкер" құлпы темiр жол вагондарының, цистерналар мен контейнерлердiң, сондай-ақ басқа көлiк құралы түрлерiнiң есiктерi мен люктарын бекiту мен қорғасын таңбалау үшiн арналған. "Нөкер" құлпын қондыру үшiн арнайы құрал-сайман қолданылады.
II. "НӨКЕР" ҚҰЛПЫНЫҢ ҚОНДЫРҒЫСЫ
МЕН ҚҰРАЛ-САЙМАНЫ
"Нөкер" құлпы тросс және фиксатордың ұшымен мықтап бекiтiлген корпустан тұрады (3 суретi қара).
III. "НӨКЕР" ҚҰЛПЫН ҚОНДЫРУ ТӘРТIБI
1. Есiктiң немесе люктiң iлгегi арқылы құлып тросының бос ұшын өткiзу және оны құлып корпусының кесе саңылауына кiргiзу (5 суреттi қара).
2. Құрал-сайманнан бұранданы қолмен түбiне дейiн бұрап шығару.
3. Жиналған құлыпты құрал-сайманға салғанда, фиксатор алты қырлы бұранда басы жағында болуы тиiс, ал тросс ұшы сопақ саңылау арқылы құрал-сайманға өтуi тиiс (5 сурет).
4. Сонан соң төмен қарай құлып корпусы есiк бастырмасының құлағына тығыз жатқанға дейiн тросты тарту қажет (6 суреттi қара).
5. Бұранданы корпус iшiне қарай сағат тiлi бойынша фиксатор түбiне дейiн қолмен бұрап, кiргiзу (7 суреттi қара).
6. Бұранданың алты қырлы басын алты қырлы кiлт саңылауына кiргiзгенде, кiлттегi тiл сағат тiлi бойынша бағытталуы тиiс (8 сурет).
7. Бiр қолмен құрал-сайманның тұтқасынан ұстай отырып, екiншi қолмен бұранданы барынша 8 КГК күшпен, қайтармалы-айналмалы қозғалыс жасай отырып, тарту қажет.
8. Құралдан кiлттi алып, оны қондырған кезде, кiлттегi тiл сағат тiлiне қарсы болуы тиiс.
9. Құлыпты құрал-сайманнан алған сәтке дейiн, бұранданы құрал-сайманнан шығарып алынуы тиiс.
10. Құлып корпусында фиксатордың сенiмдi бекiтiлгенi мен жинақталғаны тексерiлуi тиiс. Олай болмаған жағдайда, құлыпты қайтадан құрал-сайманға салып, 5 тармақтағы операцияларды қайталау қажет.
11. Құлыпты алу үшiн, қорғасын таңбалау құрал-сайманын құлыпты алу құрал-сайманына алмастырылады және осы нұсқаудың 5 тармағындағы операциялар қайталанады.

1. Осевое разрушающее усилие -       1400 - 100 КГС
+
2. Диаметр стального каната  -       6,0 - 0,2 мм
3. Длина стального каната -          300 - 350 мм.
4. Материал корпуса и фиксатора -    угл.сталь обыкновенного
качества
5. Антикоррозийное покрытие -         цинк
6. Маркировка -                      буквенно-цифровая
7. Вес -                             150 - 160 гр.
Чертеж
Рис.3
I. Общие сведения
Замок "Нукер" предназначен для фиксации и опломбирования дверей и люков железнодорожных вагонов, цистерн и контейнеров, а также других видов транспортных средств. Для установки замка "Нукер" применяется специальное приспособление.
II. Устройство замка "Нукер"
и приспособлений
Замок "Нукер" состоит из корпуса с жестко закрепленным в нем одним концом троса и фиксатора (см. рис. 3).
III. Порядок установки замка "Нукер"
1. Продеть через петли двери или
люка свободный конец троса
замка и вставить его в
поперечное отверстие корпуса
замка (см. рис. 5).
2. Рукой вывернуть винт из
приспособления до упора.
Рис. 5 3. Вставить собранный замок в
приспособление так, чтобы
фиксатор находился со стороны
шестигранной головки винта, а
конец троса прошел через
овальное отверстие в
приспособлении (см. рис. 5).
4. После чего произвести натяжку
троса движением вниз до
плотного прилегания корпуса
замка к ушкам дверных
накладок (см. рис. 6).
Рис. 6 5. От руки ввернуть винт в
корпус по часовой стрелке
до упора в фиксатор (см. рис.
7).
6. Вставить шестигранную головку
винта в шестигранное отверстие
ключа таким образом, чтобы
стрелка на ключе была направлена
по часовой стрелке (см. рис. 8).
Рис. 7 7. Удерживая одной рукой
приспособление за рукоятку,
другой рукой затянуть винт до
отказа с усилием 8 КГС,
совершая возвратно-вращательное
движение.
8. Снять ключ с приспособления и
установить его таким образом,
чтобы стрелка на ключе была
направлена против часовой
стрелки.
Рис. 8 9. Вывентить винт из приспособления
до того момента, когда замок
можно будет вынуть из
приспособления.
10. Убедиться в том, что фиксатор
надежно закреплен и завальцован
в корпусе замка. В противном
случае замок снова установить в
приспособлении и повторить
операции с п. 5.
Рис. 9 11. Для снятие замка приспособление
для пломбировки заменить на
приспособление для снятия
замка и выполнить операции с
п. 5 данной Инструкции.