"Орталық депозитария акцияларының 49 процентiн бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушылары арасында орналастырудың ретi мен шарттары туралы"
Бірлескен қаулы Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi және Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi және Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы 1996 жылғы 9 қыркүйек N 433, N 98, N 593. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 8 қарашада N 218 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Қаржы министрлігінің Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру комитеті төрағасының 2005 жылғы 5 сәуірдегі N 111 бұйрығымен.
------------ Бұйрықтан үзінді ------------------
"Заңға тәуелдi кесiмдердi жетiлдiру жөнiндегi шаралар туралы" Қазақстан Республикасы Премьер-Министрiнiң 2004 жылғы 20 наурыздағы N 77-ө өкiмiн орындау үшiн, мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру мәселелерi жөнiндегi нормативтiк құқықтық кесiмдердi Қазақстан Республикасының заңнамалық және өзге де нормативтiк құқықтық кесiмдерiне сәйкес келтiру мақсатында БҰЙЫРАМЫН:
1. Қосымшаға сәйкес мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру мәселелерi жөнiндегi кейбiр нормативтiк құқықтық кесiмдердiң күшi жойылды деп танылсын...
3. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Мемлекеттiк мүлiк және
жекешелендiру комитетінің
2005 жылғы 5 сәуірдегі
N 111 бұйрығына қосымша
Мемлекеттiк мүлiк және жекешелендiру мәселелерi
жөнiндегi күшi жойылған кейбiр нормативтiк
құқықтық кесiмдердiң тiзбесi
20. "Орталық депозитарий акцияларының 49 пайызын бағалы қағаздар рыногының кәсiби қатысушыларының арасында орналастыру тәртiбi мен ережелерi туралы" Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1996 жылғы 9 қыркүйектегi N 593, Қазақстан Республикасы Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiнiң 1996 жылғы 9 қыркүйектегi N 433 және Қазақстан Республикасының Бағалық қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының 1996 жылғы 9 қыркүйектегi N 98 бiрлескен қаулысы (Нормативтiк құқықтық актiлердi мемлекеттік тiркеу тiзiлiмiнде N 218 нөмiрiмен тiркелген)...
------------------------------
Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Орталық депозитария туралы, бағалы қағаз ұстаушылардың тiркелiмiн жүргiзу қызметi туралы, кастодиаль қызметi туралы Ереженi бекiту туралы" 1996 жылғы 29 шiлдедегi N 944  P960944_ Қаулысын орындау үшiн, Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетi, Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетi және Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясы  қаулы етедi
Орталық депозитария акцияларын бағалы қағаздар нарығын кәсiпқой қатысушылары арасында орналастырудың берiлiп отырған рет-жөнi бекiтiлсiн.
Орталық депозитария акцияларының мемлекеттiк
пакетiн бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой
қатысушылары арасында орналастырудың ретi

О порядке и условиях размещения 49 процентов акций Центрального депозитария между профессиональными участниками рынка ценных бумаг
Совместное постановление, утвержденное Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению госимуществом 9 сентября 1996 г. N 593, Государственным комитетом Республики Казахстан по приватизации от 9 сентября 1996 г. N 433 и Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам от 9 сентября 1996 г. N 98. Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 08.11.1996 г. N 218. Утратило силу - приказом Председателя Комитета государственного имущества и приватизации МФ РК от 5.04.2005г. N 111
Извлечение из приказа Председателя Комитета государственного имущества и приватизации МФ РК от 5.04.2005г. N 111
"Во исполнение распоряжение Премьер-Министра Республики Казахстан от 20 марта 2004 года N 77-р "О мерах по совершенствованию подзаконных актов", в целях приведения нормативных правовых актов по вопросам государственного имущества и приватизации в соответствие с законодательными и иными нормативными правовыми актами Республики Казахстан, ПРИКАЗЫВАЮ:
1. Признать утратившими силу некоторые нормативные правовые акты по вопросам государственного имущества и приватизации согласно приложению...
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания.
Председатель
Приложение к приказу
Председателя Комитета государственного
имущества и приватизации МФ РК
от 5.04.2005г. N 111
Перечень утративших силу некоторых
нормативных правовых актов по вопросам
государственного имущества и приватизации
...
20. совместное постановление, утвержденное Государственным комитетом Республики Казахстан по управлению госимуществом 9 сентября 1996 г. N 593, Государственным комитетом Республики Казахстан по приватизации от 9 сентября 1996 г. N 433 и Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам от 9 сентября 1996 г. N 98 "О порядке и условиях размещения 49 процентов акций Центрального депозитария между профессиональными участниками рынка ценных бумаг"...".
--------------------------------------------------------------------
Во исполнение постановления Правительства Республики Казахстан N 944 от 29 июля 1996 года "Об утверждении Положений о Центральном депозитарии, о деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг, о кастодиальной деятельности" Государственный комитет Республики Казахстан по управлению государственным имуществом, Государственный комитет Республики Казахстан по приватизации и Национальная комиссия Республики Казахстан по ценным бумагам постановляют:
утвердить прилагаемый Порядок размещения акций Центрального депозитария между профессиональными участниками рынка ценных бумаг.
П О Р Я Д О К
размещения госпакета акций
Центрального депозитария между
профессиональными участниками рынка
ценных бумаг

Осы құжат Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң "Орталық депозитария туралы, бағалы қағаздар ұстаушылар тiркелiмiн жүргiзу қызметi туралы, кастодиаль қызметi туралы" Ережелердi бекiту туралы" 1996 жылғы 29 шiлдедегi N 944 Қаулысына сәйкес жасалған және жарғы қорының 49 процентi мөлшерiнде Орталық депозитария акционерлiк қоғамы (бұдан әрi - Депозитарийлар) акцияларының мемлекеттiк пакетiн орналастыру ретiн айқындайды.
2. Сатып алушылар және акционерлер
А) Қазақстан Республикасы Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясының қолданыстағы лицензиялары бар бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушылары-тек заңды тұлғалар Депозитария акционерлерi болуы мүмкiн.
Б) Депозитария акцияларын сатып алушылар:
- бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушылары;
- лицензиялары тiркелiп немесе қайта тiркелiп жатқан тұлғалар;
- сату мерзiмiнен жақын арадағы үш ай iшiнде лицензия алмақшы тұлғалар болуы мүмкiн.
В) Акцияларды өткiзу "бiр кәсiпқой қатысушыға-Депозитарияның бiр акциясы" принципiмен жүзеге асырылады.
3. Декларация акцияларын өткiзудiң ретi
Депозитария акцияларын өткiзу барысы мына ретпен жүзеге асырылады:
- Депозитария акцияларын сатып алу сұранысын айқындау және өтiнiмдердi тiркеу;
- өткiзiлетiн акциялар санын есептеу;
- акциялар өткiзу.
4. Депозитария акцияларын сатып алу
сұранысын айқындау
Депозитария акцияларын сатып алу сұранысы мына әдiс бойынша айқындалады:
А) Депозитария акцияларының мемлекеттiк пакетiн өткiзу туралы бұқаралық ақпарат құралдарында ресми хабарланғаннан кейiн, оларды алуға тiлек бiлдiрушiлер өтiнiмдердi қабылдаудың белгiленген мерзiмi аяқталғанға дейiн, Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi Ұлттық комиссиясы айқындаған, өтiнiм қабылдайтын орындардың бiреуiнде, белгiленген үлгiмен толтырылған өтiнiмдерiн бередi.
Б) Өтiнiм қабылдайтын орындар қабылдау аяқталғаннан кейiн бiр апта мерзiмде өтiнiмдердi Қазақстан Республикасының Бағалы қағаздар жөнiндегi ұлттық комиссиясына берудi қамтамасыз етедi.
5. Өткiзiлетiн акциялар санын есептеу
Есептеудiң мақсаты - Депозитарияның айналымға шығарылатын акциялар санын айқындау. Мұнда бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушыларына Депозитария жарғы қорының 49 процентi мөлшерiнде акциялардың мемлекеттiк пакетi өткiзiлетiн болады.
Бұл үшiн Ұлттық комиссия қабылданған өтiнiмдер санына қарап, акция сатып алушылардың есептi санын айқындайды. Сатып алушылар саны туралы мәлiмет Қазақстан Республикасының мемлекеттiк мүлiктi басқару жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне берiледi. Ол алынған деректер негiзiнде құжаттар ресiмдейдi және Депозитарияның айналымға шығарылған акцияларын көрсетiлген құнымен және санымен тiркеуге тапсырады. Мұнда сатып алушылар Депозитария акцияларының 49 процентiн иеленедi.

Настоящий документ составлен в соответствии с постановлением Правительства Республики Казахстан N 944 от 29 июля 1996 года "Об утверждении Положений о Центральном депозитарии, о деятельности по ведению реестра держателей ценных бумаг, о кастодиальной деятельности" и определяет порядок размещения госпакета акций акционерного общества Центральный депозитарий (далее - Депозитарий) в размере 49% от уставного фонда.
2. Покупатели и акционеры
а) Акционерами Депозитария могут быть только юридические лица - профессиональные участники рынка ценных бумаг, обладающие действующей лицензией Национальной комиссии Республики Казахстан по ценным бумагам. Акционерами Центрального депозитария не могут быть биржи, ассоциации и другие организации, являющиеся объединениями профессиональных участников рынка ценных бумаг;
б) покупателями акций Депозитария могут быть:
- профессиональные участники рынка ценных бумаг;
- лица, лицензии которых находятся на регистрации или перерегистрации;
- лица, предполагающие приобрести лицензию в течение ближайщих трех месяцев с даты проведения продажи;
в) реализация акций осуществляется по принципу "один профессиональный участник - одна акций Депозитария".
3. Порядок реализации акций Депозитария
Процесс реализации акций Депозитария осуществляется в следующем порядке:
- определение спроса на покупку акций Депозитария и регистрация заявок;
- расчет количества реализуемых акций;
- реализация акций.
4. Определение спроса на покупку акций Депозитария
Спрос на акции Депозитария определяется по следующей методике:
а) после официального извещения в средствах массовой информации о реализации госпакета акций Депозитария, желающие приобрести их подают заявки, заполненные по установленной форме (Приложение 1) в какой-либо из пунктов приема заявок, определенных Национальной комиссией Республики Казахстан по ценным бумагам, до установленного срока завершения приема заявок;
б) пункты приема заявок после завершения приема заявок в недельный срок обеспечивают их передачу в Национальную комиссию Республики Казахстан по ценным бумагам.
5. Расчет количества реализуемых акций
Целью расчета является определить количество эмитируемых акций Депозитария, при котором профессиональным участникам рынка ценных бумаг будет реализован госпакет акций в размере 49 % от уставного фонда Депозитария.
Для этого Национальная комиссия определяет расчетное количество покупателей акций, исходя из количества принятых заявок. Сводка о количестве покупателей предоставляется в Госкомитет Республики Казахстан по управлению госимуществом, который на основе полученных данных формирует документы и представляет на регистрацию эмиссию акций Депозитария с номинальной стоимостью и количеством при которых покупатели будут владеть 49% акций Депозитария.

6. Депозитария акцияларын өткiзу
А) Айналымға шығарылған Депозитария акциялары тiркелгеннен кейiн, бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушыларына өткiзуге арналған акциялардың есептiк саны Қазақстан Республикасының Жекешелендiру жөнiндегi мемлекеттiк комитетiне өткiзiледi. Ол акциялардың айқындалған құнын көрсетiп, өтiнiм берген жақтарға Депозитария акцияларын алуға шақырту жiбередi.
Б) Акцияның құны толық төленген кезден ол өткен болып есептеледi. Бұл Депозитарияның бағалы қағаздарын ұстаушылардың тiркелiмiнде көрсетiледi.
В) Егер өтiнiм берген жақ үш ай iшiнде Депозитария акциясына ақы төлемеген және бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушысының лицензиясын алмаған жағдайда, оның өтiнiмi жойылады.
7. Депозитария акцияларын бұдан кейiнгi өткiзу
А) Депозитария акциясын уақытында алмаған немесе сатылып болғаннан кейiн қатысқан кәсiпқой қатысушы арыз берген кезiндегi баланстық құнымен Депозитария акциясын алуға құқы бар.
Б) Егер бағалы қағаздар нарығының кәсiпқой қатысушыларына өткiзуге жататын акциялар бұған дейiн өткiзiлiп қойған жағдайда, кәсiпқой қатысушылардың Депозитария акцияларын алуға берген кейiнгi арыздары мемлекетке тиесiлi акцияларды қосымша сату немесе Депозитария акцияларын жаңадан айналымға шығару есебiнен қанағаттандырылады. Мемлекетке тиесiлi Депозитария акцияларын қосымша сату Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң шешiмдерi негiзiнде жүзеге асырылады. Депозитария акцияларын қосымша айналымға шығару туралы шешiм қолданыстағы заңға сәйкес қабылданады.
8. Депозитария акцияларын ұстаушылардың тiркелiмi
Депозитария акцияларын ұстаушылар тiркелiмiн Депозитарияның өзi жүргiзiп отырады.
Орталық депозитария акцияларын сатып алуға берiлетiн
Өтiнiм
1. Заңды тұлға _______________________________________________
атауы
2. Ұйымдық-құқықтық тұрпаты___________________________________
3. Тiркелген _________________________________________________
(тiркелу кезi, куәлiк N, орган)
4. ОКПО коды     __________________
РНН коды      __________________
5. Бағалы қағаздар нарығындағы кәсiптiк қызметi.
Қызмет түрi             Лицензия
- тiркеушi                - " "  _____________N бар
- делдал                  - тiркеу, қайта тiркеу жағдайында
- кастодиум               - ойластырылып отыр
6. Почта мекен-жайы:
Елi: ______________________  Индекс _______________________
Облысы ____________________
___________________________________________________________________
___________________________________________________________________

6. Реализация акций Депозитария
а) После регистрации эмиссии акций Депозитария расчетное количество акций, предназначенных для реализации профессиональным участникам рынка ценных бумаг, передается в Госкомитет Республики Казахстан по приватизации, который рассылает лицам, подавшим заявки приглашения к приобретению акций Депозитария с указанием определенной номинальной стоимости акции;
б) акция считается реализованной с момента полной оплаты ее стоимости, что регистрируется в реестре держателей ценных бумаг Депозитария;
в) в случае, если лицо, подавшее заявку, в течение трех месяцев не оплатил акцию Депозитария и не получил лицензию профессионального участника рынка ценных бумаг, то его заявка аннулируется.
7. Последующая реализация акций Депозитария
а) Профессиональный участник, своевременно не купивший акцию Депозитария или же образованный после завершения продажи, имеет право приобрести акцию Депозитария по ее балансовой стоимости на момент подачи заявления;
б) в случае, если все акции, подлежащие реализации профессиональным участникам рынка ценных бумаг, ранее были реализованы, то последующие заявления профессиональных участников на приобретение акций Депозитария удовлетворяются за счет дополнительной продажи акций, принадлежащих государству, или новой эмиссии акций Депозитария. Дополнительная продажа акций Депозитария, принадлежащих государству, осуществляется на основании решения Правительства Республики Казахстан. Решение о дополнительной эмиссии акций Депозитария принимается в соответствии с действующим законодательством.
8. Реестр держателей акций Депозитария
Ведение реестра держателей акций Депозитария осуществляется самим Депозитарием.
ЗАЯВКА
на покупку акции Центрального депозитария
1. Юридическое лицо__________________________________
(название)
2. Организационно-правовая форма_____________________
3. Зарегистрированное _______________________________
(дата регистрации, N свидетельства, орган)
4. Код ОКПО   _________________
Код РНН    _________________
5. Профессиональная деятельность на рынке ценных бумаг
Вид деятельности        Лицензия
__                         __
|__| - регистратор         |__| - есть N_____от "__"___
__                         __
|__| - брокер-дилер        |__| - на стадии (пере)регистрации
__                         __
|__| - кастодиум           |__| - предполагается
6. Почтовый адрес:
Страна:_________________    Индекс______________
Область_________________
_________________________________________________
_________________________________________________

7. Бiрiншi басшы _____________________________________________
(Аты-жөнi)
Бас бухгалтер_________________________________________________
(Аты-жөнi)
______________________________________________________________
Осы арқылы Орталық депозитария акциясын алуға тiлек бiлдiремiз.
Сатудың шарттарымен және Орталық депозитария туралы Ережемен
таныстық.
Бiрiншi басшы _______________________
(қолы)
Бас бухгалтер _______________________
(қолы)                  Мөрi
______________________________________________________________
Қол қою парағы қабылданды 1996 ж " "  ______________
Қол қою парақтарын қабылдау орыны ________________________
Мөрi
Өкiлеттi тұлға ____________________         ______________
(аты-жөнi)                    (қолы)
(жырту сызығы)
______________________________________________________________
(жаздырып алушы алады)
Заңды тұлға __________________________________________________
(атауы)
Қол қою парағы қабылданды 1996 ж " "  ______________
Қол қою парақтарын қабылдау орыны ________________________
Мөрi
Өкiлеттi тұлға ____________________         ______________
(аты-жөнi)                    (қолы)

7. Первый руководитель_______________________________________
(фамилия, имя, отчество)
Гл. бухгалтер_____________________________________________
(фамилия, имя, отчество)
-----------------------------------------------------------------
Настоящим изъявляем желание приобрести акцию Центрального
Депозитария. С условиями продажи и с Положением о
Центральном депозитарии ознакомлены.
Первый руководитель____________
(подпись)
Гл. бухгалтер      ____________
(подпись)              М.П.
-----------------------------------------------------------------
Подписной лист принят "___"_______1996 г.
Пункт приема подписных листов___________________________________
Уполномоченное лицо__________________  _____________  М.П.
(фамилия)          (подпись)
(линия отрыва)
================================================================
(остается у подписчика)
Юридическое лицо_______________________________________________
(название)
Подписной лист принят "___"_1996 г.
Пункт приема подписных листов__________________________________
Уполномоченное лицо_________________   _____________    М.П.
(фамилия)          (подпись)