Қазақстан Республикасы Әділет министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы ЕРЕЖЕ
Қазақстан Республикасының Әділет министрімен бекітілген 1996 жылғы 27 қараша. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1996 жылғы 28 қарашада тіркелді. Тіркеу N 223. Күші жойылды - ҚР Әдлет министрлігінің 1998.02.06. N 129 ~V980478 бұйрығымен.
I. Жалпы ережелер
1. Осы ереже Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің және оның аумақтық органдарының құрылатын, қайта құрылатын және таратылатын заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу республика аумағында орналасқан олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу жөніндегі қызметін реттейді.
2. Әділет органдары жүзеге асыратын мемлекеттік тіркеу субъектілерге заңды тұлға мәртебесін беру жолы болып табылады. Субъектінің заңды тұлға мәртебесін иеленуінің ресми дәлелдемесі әділет органдары беретін мемлекеттік тіркеу туралы куәлік болып табылады.
Тіркелмеген заңды тұлға, оның филиалы және өкілдігі қызметіне тыйым салынады. Тіркелмеген қызметтен түскен кірістер Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес бюджет кірісіне алынады.
3. Тіркеу кезінде заңды тұлға құрудың, филиал немесе өкілдік ашудың орындылығы жөніндегі мәселелер назарға алынбайды, оның өндірістік- шаруашылық және қаржылық қызметіне бақылауды жүзеге асыру және араласу мақсаты көзделмейді.
4. Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу және республика аумағындағы олардың филиалдары мен өкілдіктерін есептік тіркеу;
- заңды тұлғаның, филиалдың немесе өкілдіктің құрылу, қайта құрылу және таратылу фактісін куәландыру;
- құрылған, қайта құрылған және таратылған заңды тұлғаларды, филиалдарды және өкілдіктерді есепке алу, сондай-ақ олардың мемлекеттік тізбесін жүргізу;
- заңды тұлғалардың, олардың филиалдары мен өкілдіктерінің құрылтай құжаттарының республика заңдарына сәйкес келуі;
- заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкілдіктері туралы ақпаратты (қызметтік немесе коммерциялық құпияға кіретін ақпаратты қоспағанда) шарт негіздерінде сату мақсаттарында жүзеге асырылады.
5. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі және оның аумақтық органдары заңды тұлғалардың тізбесін жүргізеді, онда құрылған, қайта құрылған және таратылған заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкілдіктері туралы мәліметтер болады.
Заңды тұлғалар тізбесінде бірыңғай әдістемелік және бағдарлама- технологиялық принциптерге негізделген бірыңғай мағлұматтар банкі болады. Мағлұматтардың бірыңғай банкін құруды Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі оның аумақтық органдарынан алынатын құрылған, қайта құрылған және таратылған заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкілдіктері туралы мағлұматтар негізінде жүзеге асырады. Аумақтық мағлұматтар банкін әділет министрлігінің жергілікті жерлердегі органдары құрады.

Положение "О порядке государственной регистрации юридических лиц органами Министерства юстиции Республики Казахстан"
Утверждено Министром юстиции Республики Казахстан от 27 ноября 1996 г. Утратило силу - приказом Министра юстиции Республики Казахстан от 6 февраля 1998 года N 129 ~V980478
1. Общие положения
1. Настоящее Положение регламентирует деятельность регистрационных служб Министерства юстиции Республики Казахстан и его территориальных органов по государственной регистрации создаваемых, реорганизуемых и ликвидируемых юридических лиц, учетной регистрации их филиалов и представительств, расположенных на территории республики.
2. Государственная регистрация, осуществляемая органами юстиции, является способом придания субъектам статуса юридического лица. Официальным подтверждением обладания субъектом правами юридического лица является свидетельство о государственной регистрации, выдаваемое органами юстиции.
Деятельность незарегистрированного юридического лица, его филиала или представительства запрещается. Доходы, полученные от деятельности без регистрации, изымаются в доход бюджета в соответствии с законодательством Республики Казахстан.
3. При регистрации не принимаются во внимание вопросы целесообразности образования юридического лица, открытия филиала или представительства, не преследуется цель осуществления контроля и вмешательства в его производственно-хозяйственную и финансовую деятельность.
4. Государственная регистрация юридических лиц и учетная регистрация их филиалов и представительств на территории республики осуществляется в целях:
- удостоверения факта создания, реорганизации и ликвидации юридического лица, филиала или представительства;
- учета созданных, реорганизованных и ликвидированных юридических лиц, филиалов и представительств, а также ведения их государственного регистра;
- соответствия учредительных документов юридических лиц, их филиалов и представительств законам республики;
- реализации информации о юридических лицах, их филиалах и представительствах (за исключением информации, составляющей служебную или коммерческую тайну) заинтересованным лицам на договорных условиях.
5. Министерство юстиции Республики Казахстан и его территориальные органы ведут реестр юридических лиц, содержащий сведения о созданных, реорганизованных и ликвидированных юридических лицах, их филиалах и представительствах.
Реестр юридических лиц содержит единый банк данных, основанный на единых методологических и программно-технологических принципах. Формирование единого банка данных осуществляется Министерством юстиции Республики Казахстан на основании сведений о созданных, реорганизованных и ликвидированных юридических лицах, их филиалах и представительствах, получаемых от его территориальных органов. Территориальный банк данных формируется органами Министерства юстиции на местах.

6. Мемлекеттік статистика органдары тіркеуші органдардың хабарламалары негізінде мемлекеттік тіркеу мағлұматтарын және заңды тұлға, оның филиалы мен өкілдігі туралы басқа қажетті мәліметтерді бірыңғай мемлекеттік тізбеге оларға жүйелік-есептік код тағайындап енгізеді.
7. Осы ереже:
- 1994 жылғы 27 желтоқсандағы Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексі (жалпы бөлім) (1996 ж. 1 қарашадағы жағдай бойынша енгізілген өзгертулерімен және толықтыруларымен);
- Қазақстан Республикасы Президентінің 1996 жылғы 17 сәуірдегі "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы" U952198_ заң күші бар жарлығы (1996 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша енгізілген өзгертулермен және толықтырулармен);
- Қазақстан Республикасының 1994 жылғы 27 желтоқсандағы "Шетелдік инвестициялар туралы" Z949000_ заңы (1996 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша енгізілген өзгертулермен және толықтырулармен);
- Қазақстан Республикасының 1992 жылғы 15 қаңтардағы "Дінге сену бостандығы және діни бірлестіктер туралы" Z924000_ заңы (1996 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша енгізілген өзгертулермен және толықтырулармен);
- Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 2 мамырдағы "Шаруашылық серіктестіктер туралы" U952255_ заң күші бар жарлығы (1996 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша енгізілген өзгертулерімен және толықтыруларымен);
- Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 19 маусымдағы "Мемлекеттік кәсіпорын туралы" U952335_ заң күші бар жарлығы;
- Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 5 қазандағы "Өндірістік кооператив туралы" Z952486_ жарлығы;
- Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 31 мамырдағы "Қоғамдық бірлестіктер туралы" Z960003_ заңы;
- Қазақстан Республикасының 1996 жылғы 2 шілдедегі "Саяси партиялар туралы" Z960016_ заңы;
- Қазақстан Республикасы Министрлер Кабинетінің 1995 жылғы 27 сәуірдегі нөмірі 564 P950564_ "Қазақстан Республикасының Азаматтық кодексін (жалпы бөлімі) күшіне енгізу туралы", "Қазақстан Республикасы Жоғарғы Кеңесінің 1994 жылғы 27 желтоқсандағы нөмірі 269 қаулысын жүзеге асыру жөніндегі шаралар туралы" қаулысы;
- басқа заң және заңға тәуелді актілер негізінде дайындалды.
II. Тіркеу алымы
8. Қазақстан Республикасы Президентінің 1995 жылғы 24 сәуірдегі нөмірі 2235 "Салық және бюджетке төленетін басқа да міндетті төлемдер туралы" Z952235_ жарлығына сәйкес (1996 жылғы 1 қарашадағы жағдай бойынша енгізілген өзгертулері мен және толықтыруларымен) заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу үшін Республика Үкіметі белгілеген тәртіпте және мөлшерде алым алынады.
Заңды тұлғалар Қазақстан Республикасы Азаматтық кодексі (жалпы бөлім) нормаларына сәйкес келтіруге байланысты тіркелген және қайта тіркелген кезде олар тіркеу алымын төлеуден босатылады.
III. Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу тәртібі

6. Органы государственной статистики на основании извещений регистрирующих органов включают данные государственной регистрации и иные необходимые сведения о юридическом лице, его филиале или представительстве в единый государственный регистр с присвоением им системно-учетных кодов.
7. Настоящее Положение разработано на основании:
- Гражданского  Кодекса  Республики Казахстан (общая часть) от 27 декабря 1994 г. (с внесенными изменениями и дополнениями по состоянию на 1 ноября 1996 г.);
-  Указа  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 17 апреля 1995 г. "О государственной регистрации юридических лиц" (с внесенными изменениями и дополнениями по состоянию на 1 ноября 1996 г.);
-  Закона  Республики Казахстан от 27 декабря 1994 г. "Об иностранных инвестициях" (с внесенными изменениями и дополнениями по состоянию на 1 ноября 1996 г.);
-  Закона  Республики Казахстан от 15 января 1992 г. "О свободе вероисповедания и религиозных объединениях" (с внесенными изменениями и дополнениями по состоянию на 1 ноября 1996 г.);
-  Указа  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 2 мая 1995 г. "О хозяйственных товариществах" (с внесенными изменениями и дополнениями по состоянию на 1 ноября 1996 г.);
-  Указа  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 19 июня 1995 г. "О государственном предприятии";
-  Указа  Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, от 5 октября 1995 г. "О производственном кооперативе";
-  Закона  Республики Казахстан от 31 мая 1996 г. "Об общественных объединениях";
-  Закона  Республики Казахстан от 2 июля 1996 г. "О политических партиях";
-  постановления  Кабинета Министров Республики Казахстан от 27 апреля 1995 г. N 564 "О мерах по реализации постановления Верховного Совета Республики Казахстан от 27 декабря 1994 г. N 269-XIII "О введении в действие Гражданского Кодекса Республики Казахстан (общая часть)";
- других законодательных и подзаконных актов.
II. Регистрационный сбор
8. В соответствии с  Указом  Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, от 24 апреля 1995 г. N 2235 "О налогах и других обязательных платежах в бюджет" (с внесенными изменениями и дополнениями по состоянию на 1 ноября 1996 г.) за государственную регистрацию юридического лица взимается сбор в порядке и размерах, установленных Правительством республики.
Юридические лица освобождаются от уплаты регистрационного сбора при их регистрации и перерегистрации в связи с приведением в соответствие с нормами Гражданского Кодекса Республики Казахстан (общая часть).
III. Порядок государственной
регистрации юридического лица

9. Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу құрылатын заңды тұлғалардың құрылтай құжаттарының Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкестігін тексеруден, оларға тіркеу нөмірін тағайындап мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беруден, заңды тұлғалар туралы мағлұматтарды бірыңғай мемлекеттік тізбеге енгізуден тұрады.
10. Олардың құрылу мақсаттарына, олардың қызметінің тегі мен сипатына, қатысушылар құрамына қарамастан, республика аумағында құрылатын барлық заңды тұлғалар мемлекеттік тіркеуге жатады.
11. Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу төмендегі тәртіп бойынша жасалады:
11.1. Тіркеуші органға ұйымдастырушы немесе оның өкілі тапсырады:
- қоса беріліп отырған үлгідегі (нөмірі 1 қосымшаны қараңыз) тіркеу туралы өтініш;
- белгіленген тәртіпте куәландырылған құрылтай және заңды тұлғаны тіркеу үшін қажетті басқа құжаттар пакеті (құжаттар тізбесі нөмірі 2 қосымшада көрсетілген);
- тіркеу үшін алымның төленгендігі туралы квитанция немесе төлем тапсырмасының көшірмесін береді.
11.2. Жоғарыда аталған құжаттар берілген соң, тіркеуші орган мыналарды тексеруге міндетті:
- ұсынылған құжаттар пакетінің толықтығын;
- құжаттардың дұрыс жасалғандығын;
- заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкестігін;
Кемшіліктер болмаған жағдайда тіркеуші орган статистикалық карточка алу үшін мемлекеттік статистика органына жолдама береді (нөмірі 3 қосымшаны қараңыз).
11.3. Субъект тіркеуші органға заңды тұлғалардың мемлекеттік тізбесінің тағайындалған жүйелік-есептік кодтары бар статистикалық карточка беруге міндетті. Статистика органы тіркеуші орган берген жолдаманы субъект ұсынған сәттен бастап 7 күннен кешіктірмей екі данада статистикалық карточка береді. Статистикалық карточка ресімделген кезеңде тіркеу мерзімі үзіледі.
11.4. Статистикалық карточка берілген соң тіркеуші орган оның дұрыс ресімделгенін тексеріп:
- құрылтай құжаттар заңдарға сәйкес болған жағдайда заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы бұйрық шығаруға (бұйрықты тіркеу қызметінің заңды тұлға құжаттарын қараған маманы екі данада дайындайды және осы маманның, сондай-ақ тіркеу бөлімінің бастығының не оның орынбасарының қолы қойылады, осыдан соң әділет органының бастығына немесе оның орынбасарына қол қоюға беріледі);
- тізбеге заңды тұлғалар туралы мағлұматтарды енгізуге;
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы куәлік беруге (нөмірі 4,5 қосымшаларды қараңыз);

9. Государственная регистрация юридических лиц включает в себя проверку соответствия учредительных документов создаваемых юридических лиц законам Республики Казахстан, выдачу им свидетельства о государственной регистрации с присвоением регистрационного номера, занесение сведений о юридических лицах в единый государственный регистр.
10. Государственной регистрации подлежат все юридические лица, создаваемые на территории республики, независимо от целей их создания, рода и характера их деятельности, состава участников.
11. Государственная регистрация юридического лица производится в следующем порядке:
11.1. В регистрирующий орган учредитель либо уполномоченное им лицо представляет:
- заявление о регистрации прилагаемого образца (см. приложение N 1);
- пакет учредительных и других документов, необходимых для регистрации юридического лица, заверенных в установленном порядке (перечень документов приводится в приложении N 2);
- квитанцию или копию платежного поручения об уплате сбора за государственную регистрацию.
11.2. После представления вышеуказанных документов, регистрирующий орган обязан проверить:
- полноту пакета представленных документов;
- правильность составления документов;
- соответствие учредительных документов юридического лица законам Республики Казахстан.
В случае отсутствия недостатков регистрирующий орган выдает направление в орган государственной статистики для получения статистической карточки (см. приложение N 3).
11.3. Субъект обязан представить в регистрирующий орган статистическую карточку с присвоенными системно-учетными кодами Государственного регистра юридических лиц. Орган статистки выдает статистическую карточку в двух экземплярах не позднее 7 дней с момента представления субъектом направления, выданного регистрирующим органом. На период оформления статистической карточки срок регистрации прерывается.
11.4. После представления статистической карточки регистрирующий орган, проверив правильность ее оформления, обязан:
- издать приказ о государственной регистрации юридического лица в случае соответствия учредительных документов законам (приказ готовится в двух экземплярах специалистом регистрационной службы, рассматривавшим документы юридического лица, и визируется этим специалистом, а также начальником отдела регистрации либо его заместителем, после чего представляется на подпись руководителю органа юстиции или его заместителю);
- внести в реестр данные о юридическом лице;
- выдать свидетельство о государственной регистрации юридического лица (см. приложения N 4, 5);

- 10 күн ішінде мемлекеттік статистика органдарына жасалған мемлекеттік тіркеу туралы хабарлауға (нөмірі 6 қосымшаны қараңыз);
- құрылтайшы немесе оның өкілі тіркеуші органға берген, құжаттардың бір-бір данасы бар істі ресімдеуге міндетті. Іс ресімделген соң құрылтай құжаттардың түпнұсқалары құрылтайшыға немесе оның өкіліне қайтарылады.
12. Аумақтық әділет органы ай сайын Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің заңды тұлғаларды тіркеу Бас басқармасына қатаң тізбе нысанында тіркелген, қайта тіркелген және таратылған заңды тұлғалар тізбесін жіберіп отыруға міндетті.
IV. Заңды тұлға филиалын немесе өкілдігін
есептік тіркеу тәртібі
13. Қазақстан Республикасы аумағында орналасқан заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері заңды тұлға құқықтарын алмай есептік тіркеуге жатады. Оларға оларды құрған заңды тұлға мүлкі беріледі және олар бекіткен ережелер негізінде қызмет етеді.
Заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктер туралы ережелердің республика заңдарына сәйкестігін тексеруден, оларға тіркеу нөмірін тағайындап оларға есептік тіркеу туралы куәлік беруден, филиалдар мен өкілдіктер туралы мағлұматтарды бірыңғай мемлекеттік тізбеге енгізуден тұрады.
Заңды тұлға филиалы (өкілдігі) туралы Ережеде мыналар айқындалады: филиалдың (өкілдіктің) атауы және орналасқан жері; филиалды (өкілдікті) құрған заңды тұлғаның атауы және орналасқан жері; филиалдың (өкілдіктің) қызмет ету мерзімдері; филиалдың (өкілдіктің) мақсаты және өкілеттіктері; филиалды (өкілдікті) басқару; филиал (өкілдік) қызметінің тоқтатылу шарттары;
Филиал (өкілдік) туралы ережені заңды тұлғаның өкілетті органы бекітеді, заңды тұлғаның мөрі және оның басшысының қолы қойылады.
14. Заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктерін тіркеу келесі тәртіпте жүргізіледі:
14.1. Заңды тұлға өкілеттік берген субъект тіркеуші органға:
- қоса беріліп отырған үлгідегі (нөмірі 7 қосымшаны қараңыз) тіркеу туралы арыз;
- филиалды немесе өкілдікті есептік тіркеу үшін қажетті, белгіленген тәртіпте ресімделген (құжаттар тізбесі нөмірі 8 қосымшада көрсетілген) құжаттар пакетін:
- тіркеу үшін алымның төленгендігі туралы квитанция немесе төлем тапсырмасының көшірмесін береді.
14.2. Ұсынылған құжаттардың дұрыс құрылғандығын және филиал немесе өкілдік туралы ереже мазмұнының республика заңдарына сәйкестігін тексеріп, тіркеуші орган (оларда кемшілік болмаған жағдайда) статистикалық карточка алу үшін (нөмірі 9 қосымшаны қараңыз) мемлекеттік статистика органына жолдама береді.

- уведомить в течение 10 дней органы государственной статистики о произведенной государственной регистрации (см. приложение N 6);
- оформить дело, содержащее по одному экземпляру документов, представленных учредителем или его представителем в регистрирующий орган. После оформления дела подлинники учредительных документов возвращаются учредителю или его представителю.
12. Территориальный орган юстиции обязан ежемесячно направлять в Главное управление регистрации юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан перечень зарегистрированных, перерегистрированных и ликвидированных юридических лиц строго по форме реестра.
IV. Порядок учетной регистрации
филиала или представительства юридического лица
13. Филиалы и представительства юридических лиц, расположенные на территории Республики Казахстан, подлежат учетной регистрации без приобретения ими прав юридических лиц. Они наделяются имуществом создавшим их юридическим лицом и действуют на основании утвержденных им положений. Учетная регистрация филиалов и представительств юридических лиц включает в себя проверку соответствия положений о филиалах и представительствах законам республики, выдачу им свидетельства об учетной регистрации с присвоением регистрационного номера, занесение сведений о филиалах и представительствах в единый государственный регистр.
В Положении о филиале (представительстве) юридического лица определяются: наименование и местонахождение филиала (представительства); наименование и местонахождение юридического лица, создавшего филиал (представительство); срок деятельности филиала (представительства); цель и полномочия филиала (представительства); управление филиалом (представительством); условия прекращения деятельности филиала (представительства).
Положение о филиале (представительстве) утверждается уполномоченным органом юридического лица, скрепляется печатью юридического лица и подписью его руководителя.
14. Учетная регистрация филиала и представительства юридического лица производится в следующем порядке:
14.1. В регистрирующий орган уполномоченный юридическим лицом субъект представляет:
- заявление о регистрации прилагаемого образца (см. приложение N 7);
- пакет документов, необходимых для учетной регистрации филиала или представительства, оформленных в установленном порядке (перечень документов приводится в приложении N 8);
- квитанцию или копию платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
14.2. Проверив правильность составления представленных документов и соответствие содержания положения о филиале или представительстве законам республики, регистрирующий орган (в случае отсутствия в них недостатков) выдает направление в орган государственной статистики для получения статистической карточки (см. приложение N 9).

14.3. Статистикалық орган берген карточка оның дұрыс ресімделгендігін тексеруді жүзеге асыру міндетіне кіретін тіркеуші органға беріледі (статистикалық карточканы беру осы ереженің 11.3. тармағының ережелері бойынша жүзеге асырылады).
14.4. Статистикалық карточканы алған соң тіркеуші орган:
- заңды тұлға филиалын немесе өкілдігін есептік тіркеу туралы бұйрық шығаруға (бұйрықтың дайындау тәртібін осы ереженің 11.4. тармағынан қараңыз);
- тізбеге филиал немесе өкілдік туралы мағлұматтар енгізуге;
- заңды тұлға филиалын немесе өкілдігін есептік тіркеу туралы куәлік беруге (нөмірі 10, 11 қосымшаларды қараңыз);
- жасалған есептік тіркеу туралы 10 күн ішінде мемлекеттік статистика органдарына хабарлауға (нөмірі 12 қосымшаны қараңыз);
- құжаттардың бір-бір данасы бар, өкілетті адам тіркеуші органға берген істі ресімдеуге міндетті. Іс ресімделген соң филиал немесе өкілдік туралы ереженің түпнұсқасы өкілеттік берілген адамға қайтарылады.
15. Аумақтық әділет органы Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің заңды тұлғаларды тіркеу бас басқармасына ай сайын заңды тұлғалардың тіркелген, қайта тіркелген және таратылған филиалдары мен өкілдіктерінің тізбесін тізбе нысанында жіберіп отыруға міндетті.
V. Заңды тұлғаны қайта тіркеу
16. Азаматтық кодекстің 42-бабының 6-тармағына сәйкес заңды тұлға мына жағдайда тіркеуге жатады: 1) жарғының қор мөлшері азайтылған; 2) атауы өзгертілген; 3) ашық акционерлік қоғамдарды қоспағанда, шаруашылық серіктестіктердегі қатысушылар құрамы өзгертілген жағдайда;
Бұған қоса, заңды тұлға ел қайта құрылған жекелеген жағдайларда қайта тіркелуге жатады (Азаматтық кодекстің 45-47-баптары). Заңдар қайта ұйымдастырудың бес түрін көздейді: бірігу, қосылу, бөліну, бөлініп шығу, қайта құрылу. Заңды тұлғаны қайта тіркеу ол қайта тіркеу жолымен қайта ұйымдастырылған жағдайда, ал қосылу немесе бөлініп шығу жағдайларында шаруашылық серіктестік қатысушыларының құрамы (ашық акционерлік қоғамдарды қоспағанда) немесе заңды тұлға атауы өзгергенде, немесе оның жарғылық қоры азайтылғанда жасалады.
Біріктіру кезінде екі және одан көп заңды тұлғалар қызметі тоқтатылады, олардың негізінде тіркеуге жататын бір заңды тұлға құрылады. Өз қызметін тоқтатқан әрбір заңды тұлғаның мүліктік құқықтары мен міндеттері беру актісіне сәйкес жаңадан құрылған заңды тұлғаға ауысады. Жаңадан құрылған заңды тұлғаны тіркеуді жүзеге асыру кезінде әділет органы тізбеден өз қызметін тоқтатқан заңды тұлғаларды алып тастауға міндетті, бұл жөнінде құрылған заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы бұйрықта көрсетіледі.
Қосылу кезінде бір және одан көп заңды тұлғалар тоқтатылады, оның базасында жаңадан құрылған осы тармақтың екінші абзацында көрсетілген жағдайларда тіркеуге жататын заңды тұлға үлкейтіледі. Қосылған заңды тұлғалардың мүліктік құқықтары мен міндеттері беру актісіне сәйкес жаңадан құрылған заңды тұлғаға ауысады. Қосылған заңды тұлғалар тізбеден алынып тасталуға тиіс, бұл жөнінде мемлекеттік қайта тіркеу туралы бұйрықта көрсетіледі. Егер қосылу нәтижесінде заңды тұлға қайта тіркеуге жатпаса, онда тіркеуші орган қосылған заңды тұлғаны тізбеден алып тастауға міндетті. Бұйрықта қосылған заңды тұлғалардың толық атауын және оларды қосқан заңды тұлғаның толық атауын көрсету қажет.
Бөлу кезінде бір заңды тұлға тоқтатылады, оның базасында бір және одан көп заңды тұлғалар құрылады. Жаңадан құрылған заңды тұлғалар әділет органдарында тіркелуге тиіс. Бөлінуге тиіс заңды тұлғаның мүліктік құқықтары мен міндеттері бөлу балансына сәйкес жаңадан құрылған заңды тұлғаларға ауысады. Өз қызметін тоқтатқан заңды тұлға тізбеден алып тастауға жатады, бұл жөнінде жаңадан құрылған заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы бұйрықтарда көрсетіледі.
Қайта құрылу нәтижесінде (бірігу, қосылу немесе бөліну) өз қызметін тоқтатқан заңды тұлғаларды тізбеден алып тастау Қазақстан Республикасы Азаматтық Кодексінің (жалпы бөлім) 50-бабы белгілеген тәртіптің сақталуын талап етпейді.
Өз қызметін тоқтатқан заңды тұлғалардың тізбеден алынғандығы туралы әділет органы 10 күн мерзім ішінде статистика органдарына хабарлауға міндетті.
Бір заңды тұлға құрамынан бөлініп шығу кезінде екі және одан көп заңды тұлғалар құрылады, бұл жағдайда бастапқы заңды тұлғаның қызметі тоқтатылмайды. Қайта құрылудың бұл түрі осы тармақтың екінші абзацында аталған жағдайларда бастапқы заңды тұлғаның қайта тіркелуін талап етеді, ал бөлініп шыққан (жаңадан пайда болған) заңды тұлғалар мемлекеттік тіркелуге тиіс. Қайта құрылған заңды тұлғаның мүліктік құқықтары мен міндеттері бөлу балансына сәйкес одан бөлінген әрбір заңды тұлғаға ауысады.
Қайта құрылған заңды тұлға өзінің ұйымдық-құқықтық нысанын өзгертеді. Заңды тұлға ол қайта құрылу жолымен қайта ұйымдастырылған жағдайда қайта тіркеуге жатады, бұл жағдайда тіркеуші органға беру актісі ұсынылады.

14.3. Выданная статистическим органом карточка представляется в регистрирующий орган, в обязанности которого входит осуществление проверки правильности ее оформления (выдача статистической карточки осуществляется по правилам п. 11.3 настоящего Положения).
14.4. После получения статистической карточки регистрирующий орган обязан:
- издать приказ об учетной регистрации филиала или представительства юридического лица (порядок подготовки приказа см. в п. 11.4 настоящего Положения);
- внести в реестр данные о филиале или представительстве;
- выдать свидетельство об учетной регистрации филиала или представительства юридического лица (см. приложения N 10, 11);
- уведомить в течение 10 дней органы государственной статистики о произведенной учетной регистрации (см. приложение N 12);
- оформить дело, содержащее по одному экземпляру документов, представленных уполномоченным лицом в регистрирующий орган. После оформления дела подлинник положения о филиале или представительстве возвращается уполномоченному лицу.
15. Территориальный орган юстиции обязан ежемесячно направлять в Главное управление регистрации юридических лиц Министерства юстиции Республики Казахстан перечень зарегистрированных, перерегистрированных и ликвидированных филиалов и представительств юридических лиц строго по форме реестра.
V. Перерегистрация юридического лица
16. Согласно п. 6. ст.42 Гражданского кодекса юридическое лицо подлежит перерегистрации в следующих случаях: 1) уменьшения размера уставного фонда; 2) изменения наименования; 3) изменения состава участников в хозяйственных товариществах, за исключением открытых акционерных обществ.
Кроме того, юридическое лицо подлежит перерегистрации в отдельных случаях его реорганизации (статьи 45-47 Гражданского кодекса). Законодательство предусматривает пять видов реорганизации: слияние, присоединение, разделение, выделение, преобразование. Перерегистрация юридического лица производится при его реорганизации путем преобразования, а в случаях присоединения или выделения при изменении состава участников хозяйственного товарищества (за исключением открытых акционерных обществ) либо наименования юридического лица, или уменьшения его уставного фонда.
При слиянии происходит прекращение деятельности двух и более юридических лиц, на базе которых создается одно юридическое лицо, подлежащее регистрации. Имущественные права и обязанности каждого из прекративших свою деятельность юридических лиц переходят к вновь возникшему в соответствии с передаточным актом. При осуществлении регистрации вновь созданного юридического лица орган юстиции обязан исключить из реестра прекративших свою деятельность юридических лиц, о чем указывается одновременно в приказе о государственной регистрации образованного юридического лица.
При присоединении происходит прекращение одного и более юридических лиц, укрупнение вновь возникшего на их базе юридического лица, которое в указанных в абзаце втором настоящего пункта случаях подлежит перерегистрации. Имущественные права и обязанности присоединенных юридических лиц переходят к вновь возникшему в соответствии с передаточным актом. Присоединенные юридические лица должны быть исключены из реестра, о чем одновременно указывается в приказе о государственной перерегистрации. Если в результате присоединения юридическое лицо не подлежит перерегистрации, то регистрирующий орган обязан вынести приказ об исключении из реестра присоединенных юридических лиц. В приказе необходимо указывать полное наименование присоединенных юридических лиц и полное наименование присоединившего их юридического лица.
При разделении происходит прекращение одного юридического лица, на базе которого создаются два и более юридических лиц. Вновь созданные юридические лица должны пройти регистрацию в органах юстиции. Имущественные права и обязанности юридического лица, подлежащего разделу, переходят к вновь возникшим в соответствии с разделительным балансом. Прекратившее свою деятельность юридическое лицо подлежит исключению из реестра, о чем указывается в приказах о государственной регистрации вновь созданных юридических лиц.
Исключение из реестра прекративших свою деятельность юридических лиц в результате реорганизации (слияния, присоединения или разделения) не требует соблюдения порядка, установленного статьей 50 Гражданского кодекса Республики Казахстан (общая часть).
Об исключении из реестра прекративших свою деятельность юридических лиц орган юстиции обязан в 10-дневный срок известить органы статистки.
При выделении из состава одного юридического лица создаются два и более юридических лиц, при этом прекращение деятельности первоначального юридического лица не происходит. Этот вид реорганизации в указанных в абзаце втором настоящего пункта случаях требует перерегистрации первоначального, а выделившиеся (вновь) возникшие) юридические лица подлежат государственной регистрации. Имущественные права и обязанности реорганизованного юридического лица переходят к каждому выделенному из него юридическому лицу в соответствии с разделительным балансом.
При преобразовании юридическое лицо изменяет свою организационно-правовую форму. Юридическое лицо в случае его реорганизации путем преобразования подлежит перерегистрации, при этом в регистрирующий орган представляется передаточный акт.

17. Заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу төмендегі тәртіпте жасалады:
17.1. Заңды тұлға тіркеуші органға мыналарды ұсынады:
- қоса беріліп отырған үлгідегі заңды тұлғаны қайта тіркеу туралы арыз (нөмірі 13 қосымшаны қараңыз);
- өкілетті органның құрылтай құжаттарға өзгертулер (толықтырулар) енгізу туралы шешімі;
- енгізілген өзгертулері (толықтырулары) бар құрылтай құжаттар. Бұл жағдайда өзгертулер мен толықтырулар енгізу екі жолмен ресімделе алады: жаңа редакциядағы құрылтай құжаттар жасау не өзгертулерді (толықтыруларды) бұрынғы құрылтай құжаттарға қосымша түрінде ресімдеу жолымен.
- заңды тұлғаның бұрынғы құрылтай құжаттары және статистикалық карточкасы (түпнұсқалар);
- мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәліктің түпнұсқасы;
- қайта тіркеу үшін алымның төленгендігі туралы квитанция немесе төлем тапсырмасының көшірмесі.
Құжаттардың аталған тізбесі барлық қайта тіркеуден өту жағдайларында беріледі.
17.2. Қайта тіркеу негізіне қарай, заңды тұлға тіркеуші органға Қазақстан Республикасының заң актілеріне сәйкес басқа құжаттар беруге тиіс. Атап айтқанда, шаруашылық серіктестік құрамынан шығу жағдайында (ашық акционерлік қоғамдарды қоспағанда), шығып жатқан қатысушының тиісті түрде ресімделген арызы беріледі (қатысушы-заңды тұлғаның арызына оның бірінші басшысы қол қояды және заңды тұлғаның мөрімен куәландырылады, қатысушы-жеке тұлғаның арызына ол өзі қол қояды және нотариалды тәртіпте куәландырылады). Жауапкершілігі шектеулі серіктестік оның жарғылық қорының азаюына байланысты қайта тіркелген жағдайда, бұл жөнінде барлық кредит берушілерге жазбаша түрде хабарланғандығы және құрылтай құжаттарда мәлімденген жарғылық қордың бұрынғы мөлшерін қалыптастыру туралы құжаттар беру қажет. Заңды тұлға қайта ұйымдастырылған жағдайда, тіркеуші органға тармақта аталған құжаттардан басқа, қайта ұйымдастырылған заңды тұлғаның міндеттемелері бойынша құқық мұрагерлігі туралы ережелер (мәліметтер) көрсетілген беру актісі немесе бөлу балансы беріледі.
17.3. Құжаттар берілген соң тіркеу органы:
- ұсынылған құжаттар пакетінің толықтығын;
- құжаттардың дұрыс құрылғандығын және ресімделгендігін;
- заңды тұлғаның құрылтай құжаттарының Қазақстан Республикасы заңдарына сәйкестігін тексеруге міндетті.

17. Государственная перерегистрация юридического лица производится в следующем порядке:
17.1. Юридическое лицо представляет в регистрирующий орган:
- заявление о перерегистрации юридического лица прилагаемого образца (см. приложение N 13);
- решение полномочного органа о внесении изменений (дополнений) в учредительные документы;
- учредительные документы с внесенными изменениями (дополнениями). При этом внесение изменений и дополнений может быть оформлено двумя способами: путем составления учредительных документов в новой редакции либо оформления изменений (дополнений) в виде приложений к прежним учредительным документам;
- прежние учредительные документы и статистическую карточку юридического лица (подлинники);
- подлинник свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации);
- квитанцию или копию платежного поручения об уплате сбора за перерегистрацию.
Указанный перечень документов представляется во всех случаях прохождения перерегистрации.
17.2. В зависимости от основания перерегистрации, юридическое лицо должно представить в регистрирующий орган другие документы в соответствии с законодательными актами Республики Казахстан. В частности, в случае выхода из состава хозяйственного товарищества (за исключением открытых акционерных обществ) представляется оформленное надлежащим образом заявление выбывающего участника (заявление участника-юридического лица подписывается его первым руководителем и заверяется печатью юридического лица, заявление же участника физического лица подписывается им и удостоверяется в нотариальном порядке). При перерегистрации товарищества с ограниченной ответственностью в связи с уменьшением его уставного фонда необходимо представить документы о письменном уведомлении об этом всех кредиторов и формировании заявленного в учредительных документах прежнего размера уставного фонда. При реорганизации юридического лица в регистрирующий орган представляется, помимо перечисленных в п.17.1. документов, также передаточный акт или разделительный баланс с указанием положений (сведений) о правопреемстве по обязательствам реорганизованного юридического лица.
17.3. После представления документов орган регистрации обязан проверить:
- полноту пакета представленных документов;
- правильность составления и оформления документов;
- соответствие учредительных документов юридического лица законам Республики Казахстан.
В случае отсутствия недостатков регистрирующий орган выдает направление в орган государственной статистики для получения статистической карточки в порядке, предусмотренном пунктами 11.2. и 11.3 настоящего Положения.

17.4. Статистикалық карточка берілген соң тіркеуші орган, оның дұрыс ресімделгендігін тексеріп:
- қолданып жүрген заңдар бұзылмаған жағдайда, осы ереженің 11.4. тармағында жазылған тәртіпке сәйкес заңды тұлғаны қайта тіркеу туралы бұйрық шығаруға;
- тізбеге заңды тұлға жаңа мағлұматтар енгізуге;
- заңды тұлғаны қайта тіркеу туралы куәлік беруге (нөмірі 14,15 қосымшаларды қараңыз);
- іске бұрынғы құрылтай құжаттардың (егер заңды тұлға қайта тіркелу кезінде жаңа құрылтай құжаттар берсе) және статистикалық карточканың бірінші даналарын тігуге;
- істі жаңа құрылтай құжаттармен не бұрынғы құжаттарға қосымша түрінде ресімделген құрылтай құжаттарға енгізілетін өзгертулермен және толықтырулармен, сондай-ақ статкарточкамен және заңды тұлғаның басқа құжаттарымен толықтыруға. Іс ресімделген соң құрылтай құжаттардың түпнұсқалары өкілетті адамға қайтарылады;
- 10 күн ішінде мемлекеттік статистика органдарына жасалған заңды тұлғаны мемлекеттік қайта тіркеу туралы хабарлауға міндетті (нөмірі 6 қосымшаны қараңыз);
17.5. Оның құрамына шетелдік қатысушының кіруіне немесе шығуына байланысты шаруашылық серіктестікті қайта тіркеуді жүзеге асырған кезде шетел қатысатын серіктестіктердің Әділет министрлігінде тіркелуге (қайта тіркелуге) тиіс екендігінен және олар туралы мағлұматтар министрліктің заңды тұлғаларды тіркеу бас басқармасы жүргізетін заңды тұлғалар тізбесіне енгізілетіндігінен туындайтын ерекшеліктерді ескерту қажет.
Азаматтық әділет басқармасы тіркелген шаруашылық серіктестік құрамына шетелдік қатысушы кірген жағдайда ол Әділет министрлігінде қайта тіркелуге тиіс. Министрліктің жазбаша сұрау салуы негізінде аумақтық орган серіктестіктің құжаттарын Заңды тұлғаларды тіркеу бас басқармасына жібереді. Серіктестікті қайта тіркеу жүзеге асырылған соң бұйрық көшірмесі серіктестікті ол бұрын тіркелген (қайта тіркелген) жердегі заңды тұлғалар тізбесінен алып тастау үшін аумақтық органға жіберіледі.
Әділет министрлігі тіркеген шаруашылық серіктестік құрамынан шетелдік қатысушы шыққан жағдайда ол аумақтық әділет басқармасында қайта тіркелуге тиіс. Аумақтық органның жазбаша түрде сұрау салуы негізінде министрлік серіктестіктің құжаттарын облыстық (қалалық) әділет басқармасына жібереді. Облыстық (қалалық) әділет басқармасы бұйрығының көшірмесі Әділет министрлігіне жіберілуге тиіс. Аталған бұйрықтың негізінде министрлік тіркеген серіктестік туралы мағлұматтар заңды тұлғалар тізбесінен алынып тасталады.

17.4. После представления статистической карточки регистрирующий орган, проверив правильность ее оформления, обязан:
- издать приказ о перерегистрации юридического лица в случае отсутствия нарушений действующего законодательства в соответствии с порядком, изложенным в п.11.4. настоящего Положения;
- внести в реестр новые данные о юридическом лице;
- выдать свидетельство о перерегистрации юридического лица (см. приложения N 14, 15);
- подшить в дело первые экземпляры прежних учредительных документов (в том случае, если юридическим лицом при перерегистрации представлены новые учредительные документы) и статистической карточки;
- дополнить дело новыми учредительными документами либо экземпляром вносимых в учредительные документы изменений и дополнений, оформленных как приложение к прежним учредительным документам, а также статкарточкой и другими документами юридического лица. После оформления дела подлинники учредительных документов возвращаются уполномоченному лицу;
- уведомить в течение 10 дней органы государственной статистики о произведенной государственной перерегистрации юридического лица (см. приложение N 6).
17.5. При осуществлении перерегистрации хозяйственного товарищества в связи с вхождением или выбытием из его состава иностранного участника необходимо учитывать особенности, вытекающие из того, что товарищества с иностранным участием подлежат регистрации (перерегистрации) в Министерстве юстиции и сведения о них включаются в реестр юридических лиц, который ведется Главным управлением регистрации юридических лиц министерства.
При вхождении в состав хозяйственного товарищества, зарегистрированного территориальным органом юстиции, иностранного участника, оно подлежит перерегистрации в Министерстве юстиции. На основании письменного запроса министерства документы товарищества направляются территориальным органом в Главное управление регистрации юридических лиц. После осуществления перерегистрации товарищества копия приказа высылается территориальному органу для исключения товарищества из реестра юридических по прежнему месту его регистрации (перерегистрации).
При выбытии из состава хозяйственного товарищества, зарегистрированного Министерством юстиции, иностранного участника, оно подлежит перерегистрации в территориальном органе юстиции. На основании письменного запроса территориального органа документы товарищества высылаются министерством в областное (городское) управление юстиции. Копия приказа областного (городского) управления юстиции о государственной перерегистрации товарищества должна быть направлена в Министерство юстиции. На основании данного приказа сведения о зарегистрированном министерством товариществе исключаются из реестра юридических лиц.

18. Заңды тұлғаны қайта тіркемей заңда көзделген негіздер бойынша құрылтай құжаттарға енгізілген өзгертулер жарамсыз болып табылады.
Заңды тұлғаны қайта тіркемей қызметті жүзеге асыру Қазақстан Республикасының қолданылып жүрген заңдарында көзделген жағдайларда лауазымды адамдарға ең төмен еңбекақының жиырма еседен қырық есеге дейінгі мөлшерінде айыппұл салуға әкеледі (Қазақ КСР-нің Әкімшілік құқық бұзушылықтар туралы кодексінің 169-3 бабы), ал осыдан алынған кірістер қолданылып жүрген заңдарға сәйкес республикалық бюджет кірісіне алынуға тиіс.
19. Заңды тұлғалар құрылтай құжаттарға оларды енгізу қайта тіркеуге әкелмейтін және алым алусыз жүзеге асырылатын басқа мағлұматтардың өзгеруі туралы хабарлауға міндетті (орналасқан жерінің, басқарушы орган құрамының, басшының, телефон, телекс нөмірінің және басқалардың өзгеруі). Бұндай өзгертулер мен толықтырулар құрылтай құжаттарға енгізілген жағдайда заңды тұлға бұл туралы тіркеуші органға бір ай мерзімде хабарлайды.
20. Заңды тұлғаны қайта тіркеуге әкелмейтін, оның құрылтай құжаттарына өзгертулер мен толықтырулар енгізу төмендегі тәртіпте жүзеге асырылады:
20.1. Заңды тұлға тіркеуші органға:
- өз еркінше жазылатын арыз;
- құрылтай құжаттарға өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы заңды тұлғаның шешімін;
- заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына енгізілетін өзгертулер мен толықтыруларды ұсынады (екі данада). Өзгертулер мен толықтырулар заңды тұлға шешімінде жазыла алады, бұл жағдайда шешім екі данада беріледі. Егер құрылтай құжаттар заңға сәйкес нотариалды куәландыруға тиіс болса, онда оған енгізілетін өзгертулер мен толықтырулар нотариалды тәртіпте куәландырылуға тиіс.
20.2. Аталған құжаттарды алған соң тіркеу органы:
- олардың дұрыс құрылғандығын және енгізілетін өзгертулер мен толықтырулардың республика заңдарына сәйкестігін тексеруге;
- кемшіліктер болмаған жағдайда құрылтай құжаттарға өзгертулер мен толықтырулар енгізу туралы бұйрық шығаруға;
- тізбеге заңды тұлға туралы жаңа мағлұматтарды енгізуге (тізбеде тиісті бағандар болған жағдайда);
- іске заңды тұлға берген құжаттарды тігуге. Заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына енгізілетін өзгертулер мен толықтырулар мәнінің түпнұсқасы өкілетті органға қайтарылады;
- 10 күн ішінде мемлекеттік статистика органдарына заңды тұлғаның құрылтай құжаттарына енгізілген өзгертулер мен толықтырулар туралы хабарлауға міндетті (нөмірі 16 қосымшаны қараңыз).

18. Изменения, внесенные в учредительные документы по предусмотренным в законе основаниям без перерегистрации юридического лица, являются недействительными.
Осуществление деятельности без перерегистрации юридического лица в случаях, предусмотренных действующим законодательством Республики Казахстан, влечет штраф на должностных лиц в сумме от двадцати до сорока минимальных заработных плат (ст.169-3 Кодекса КазССР об административных правонарушениях), а полученные при этом доходы подлежат изъятию в доход республиканского бюджета в соответствии с действующим законодательством.
19. Юридические лица обязаны сообщать об изменениях других данных, внесение которых в учредительные документы не влечет перерегистрацию и осуществляется без взимания сбора (изменение местонахождения, состава руководящего органа, руководителя, номера телефона, телекса и др.). В случае внесения таких изменений и дополнений в учредительные документы юридическое лицо извещает об этом регистрирующий орган в месячный срок.
20. Внесение изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица, не влекущих его перерегистрацию, осуществляется в следующем порядке:
20.1. Юридическое лицо представляет в регистрирующий орган:
- заявление, составляемое в произвольной форме;
- решение юридического лица о внесении изменений и дополнений в учредительные документы;
- текст вносимых изменений и дополнений в учредительные документы юридического лица (в двух экземплярах). Изменения и дополнения могут быть изложены в решении юридического лица, в этом случае представляется решение в двух экземплярах. Если учредительные документы в соответствии с законом подлежат нотариальному удостоверению, то и вносимые в него изменения и дополнения должны быть заверены в нотариальном порядке. #
20.2. После получения указанных документов орган регистрации обязан:
- проверить правильность их составления и соответствие вносимых изменений и дополнений законам республики;
- издать приказ о внесении изменений и дополнений в учредительные документы в случае отсутствия недостатков;
- внести в реестр новые данные о юридическом лице (при наличии соответствующих граф в реестре);
- подшить в дело представленные юридическим лицом документы.
На обоих экземплярах текста изменений и дополнений, вносимых в учредительные документы юридического лица, проставляется штамп регистрирующего органа. Подлинник текста изменений и дополнений возвращается уполномоченному лицу;
- уведомить в течение 1О дней органы государственной статистики о внесенных изменениях и дополнениях в учредительные документы юридического лица (см. приложение N 16).

20.3. Заңды тұлғаның орналасқан жерінің бір облыстан басқа облысқа ауысуына байланысты құрылтай құжаттарға өзгертулер енгізілген жағдайда, аумақтық тіркеу органы бұйрық шығарылғанға дейін қосымша мына әрекеттерді жасауға міндетті:
- заңды тұлғаның құжаттарын оның бұрын орналасқан жеріндегі әділет органынан сұратуға;
- статистикалық карточка алу үшін заңды тұлғаның жаңадан орналасқан жеріндегі статистика органына жолдама беруге;
Құрылтай құжаттарға өзгертулер енгізу туралы бұйрық шығарылған соң тіркеуші орган:
- тізбеге заңды тұлға туралы мағлұматтарды енгізуге;
- оның жаңадан орналасқан жерін көрсетіп заңды тұлғаны тіркеу (қайта тіркеу) туралы куәлік беруге;
- бұрынғы куәлікті және статистикалық карточканы (түпнұсқаларын), сондай-ақ жаңадан берілген құжаттарды іске тігуге;
- 10 күн ішінде мемлекеттік статистика органына жаңа куәліктің берілгендігі жөнінде хабарлауға (нөмірі 17 қосымшаны қараңыз);
- бұйрық көшірмесін заңды тұлғаның бұрын орналасқан жеріндегі әділет органына жіберуге міндетті. Алынған бұйрық көшірмесі негізінде әділет органы бұрын тіркелген заңды тұлға туралы мәліметтерді заңды тұлғалар тізбесінен алып тастайды. Бұрын заңды тұлға орналасқан жердегі әділет органы 10 күн мерзім ішінде мемлекеттік статистика органына аталған заңды тұлғаның облыс аумағындағы қызметінің тоқтатылғандығы туралы хабарлайды.
VI. Заңды тұлға филиалын, өкілдігін қайта тіркеу
21. Азаматтық Кодекстің 42-бабының 4-тармағына сәйкес заңды тұлғалардың филиалдары мен өкілдіктері атауларын өзгерткен жағдайда қайта тіркелуге тиіс.
22. Заңды тұлға филиалын, өкілдігін қайта тіркеу осы ереженің 17.1., 17.3., 17.4. тармақтарында көзделген тәртіпте жүзеге асырылады. Филиалға, өкілдікке есептік қайта тіркеу туралы куәлік беріледі (нөмірі 18-21 қосымшаларды қараңыз).
23. Заңды тұлғаның қайта тіркелуіне әкелмейтін оның филиалы, өкілдігі
туралы ережеге өзгертулер мен толықтырулар енгізу осы ереженің 20.1.-20.3.
тармақтарында көзделген тәртіпте жүзеге асырылады.
VII. Тіркеу туралы куәлік көшірмесін беру
24. Заңды тұлғаның, оның филиалының немесе өкілдігінің арызы бойынша
тіркеуші орган 7 күн ішінде мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) туралы
куәліктің көшірмесін береді.
Заңды тұлғаны (филиалды, өкілдікті) мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу)
туралы куәлік көшірмесін беру үшін Үкімет белгілеген тәртіпте және
мөлшерлерде алым алынады.
VIII. Заңды тұлғаның таратылуын тіркеу

20.3. В случае внесения изменений в учредительные документы в связи с переменой местонахождения юридического лица из одной области в другую, территориальный орган регистрации обязан до издания приказа дополнительно совершить следующие действия:
- запросить документы юридического лица из органа юстиции по прежнему месту его нахождения;
- выдать направление в орган статистики по новому месту нахождения юридического лица для получения статистической карточки. После издания приказа о внесении изменений в учредительные документы регистрирующий орган обязан:
- внести в реестр данные о юридическом лице;
- выдать свидетельство о регистрации (перерегистрации) юридического лица с указанием нового его местонахождения;
- подшить в дело прежние свидетельство и статистическую карточку (подлинники), а также вновь представленные документы;
- уведомить в течение 1О дней орган государственной статистики о выдаче нового свидетельства (см. приложение N 17);
- направить копию приказа в орган юстиции по прежнему месту нахождения юридического лица. На основании полученной копии приказа орган юстиции исключает сведения о ранее зарегистрированном юридическом лице из реестра юридических лиц. Орган юстиции по прежнему месту нахождения юридического лица в 10-дневный срок уведомляет орган государственной статистики о прекращении деятельности данного юридического лица на территории области.
VI. Перерегистрация филиала,
представительства юридического лица
21. Согласно п.4 статьи 42 Гражданского кодекса филиалы и представительства юридических лиц подлежат перерегистрации в случае изменения наименования.
22. Перерегистрация филиала, представительства юридического лица осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 17.1., 17.3., 17.4. настоящего Положения. Филиалу, представительству выдается свидетельство об учетной перерегистрации (см. приложения N 18-21).
23. Внесение изменений и дополнений в положение о филиале, представительстве юридического лица, не влекущих его перерегистрацию, осуществляется в порядке, предусмотренном пунктами 20.1-20.3 настоящего Положения.
YII. Выдача дубликата свидетельства о регистрации
24. По заявлению юридического лица, его филиала или представительства регистрирующий орган в течении 7 дней производит выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации).
За выдачу дубликата свидетельства о государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица (филиала, представительства) взимается сбор, в порядке и размерах, установленных Правительством.
YIII. Регистрация ликвидации юридического лица

25. Заңды тұлғаның таратылуын тіркеу төмендегі тәртіпте жүзеге
асырылады:
25.1. Заңды тұлға мүлкінің меншік иесі немесе заңды тұлғаны тарату туралы шешім қабылдаған өкілетті орган (ҚР АК 49-бабының 1 тармағы және 50-бабының 1-тармағы) тиісті тіркеуші органға мына құжаттарды береді:
- заңды тұлғаны тарату туралы (соттың, өкілетті органның, заңды тұлға мүлкінің меншік иесінің және т.б.) шешімнің көшірмесін;
- құрылтай құжаттардың және статистикалық карточканың түпнұсқаларын;
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу немесе қайта тіркеу туралы куәлікті;
- заңды тұлғаның таратылуы туралы мәліметтердің жарияланғандығын растайтын және кредиторлардың наразылықтар мәлімдеу тәртібі мен мерзімі туралы құжат. Заңды тұлғаны тарату, сондай-ақ оның кредиторларының наразылық мәлімдеу тәртібі мен мерзімі туралы ақпарат Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінің ресми басылымдарында жариялануға тиіс.
25.2. Осы ереженің 25.1. тармағында аталған құжаттарды, сондай-ақ салық инспекциясы органының бюджет алдында қарыздың жоқтығы туралы қорытындысын, банкінің есепшоттарды табу туралы анықтамасын және милиция органының заңды тұлға мөрі мен мөртаңбаларының тапсырылғандығы туралы анықтамасын алған соң, тіркеуші орган тізбеге тиісті жазуды енгізеді және статистика органдарына заңды тұлғаның тарату процесінде екендігін хабарлайды (нөмірі 22 қосымшаны қараңыз);
25.3. Тіркеу органы тарату өндірісінің аяқталу немесе тарату балансын беру сәтінен бастап 10 күнге дейінгі мерзімде (ҚР АК 50-бап);
- Қазақстан Республикасының заңдарында және заңды тұлғаның жарғысында көзделген тарату тәртібінің сақталуын тексеруге;
- тарату тәртібінің сақталу жағдайында тізбеге заңды тұлғаның қызметін тоқтату туралы мәліметтерді енгізу туралы бұйрық шығаруға. Заңды тұлғаны таратудың белгіленген тәртібінің бұзылғандығын айқындау кезінде тіркеу органы тіркеуден бас тарту туралы бұйрық шығарады;
- тізбеге заңды тұлғаның қызметін тоқтату туралы жазу енгізуге;
- құрылтай құжаттары мен статистикалық карточкалардың түпнұсқаларын әділет органының архивіне өткізуге;
- статистика органдарын заңды тұлғаның таратылуы аяқталғандығы туралы хабардар етуге міндетті (нөмірі 23 қосымшаға қараңыз).
IХ. Мемлекеттік тіркеу мерзімдері.
Тіркеуден бас тарту
26. Заңды тұлғаның мемлекеттік тіркелуі қажетті құжаттарды қоса бере отырып, арыз беру күнінен бастап 15 күннен кешіктірмей жасалуға тиіс. Бұл мерзімге статистика органдары беретін статистикалық карточка ресімделетін уақыт қосылмайды.
27. Құжаттардың толық емес пакетін беру, оларды қарау барысында айқындалған ондағы кемшіліктердің болуы, құрылтай құжаттары бойынша сарапшының (маманның) қорытындысын алу қажеттілігі кезінде, сондай-ақ Қазақстан Республикасының заң актілерінде көзделген өре негіздер бойынша мемлекеттік тіркеу мерзімі тоқтатылады.

25. Регистрация ликвидации юридического лица осуществляется в следующем порядке:
25.1. Собственник имущества юридического лица или уполномоченный орган, принявший решение о ликвидации юридического лица (п.1 ст.49 и п.1 ст.50 ГК РК), представляет в соответствующий регистрирующий орган следующие документы:
- копию решения (суда, уполномоченного органа, собственника имущества юридического лица и т.п.) о ликвидации юридического лица;
- подлинники учредительных документов и статистической карточки;
- свидетельство о государственной регистрации или перерегистрации юридического лица;
- документ, подтверждающий публикацию сведений о ликвидации юридического лица и о порядке и сроке заявления претензий кредиторами. Информация о ликвидации юридического лица, а также о порядке и сроке заявления претензий его кредиторами должна быть опубликована в официальных печатных изданиях Министерства юстиции Республики Казахстан.
25.2. Получив указанные в пункте 25.1. настоящего Положения документы, а также заключение органа налоговой инспекции об отсутствии задолженности перед бюджетом, справку банка о закрытии счетов и справку органа милиции о сдачи печати и штампов юридического лица, регистрирующий орган вносит соответствующую запись в реестр и извещает органы статистики о том, что юридическое лицо находится в процессе ликвидации (см. приложение N 22).
25.3. Регистрирующий орган в срок до 10 дней с момента окончания ликвидационного производства или представления ликвидационного баланса (ст. 50 ГК РК) обязан:
- проверить соблюдение порядка ликвидации, предусмотренного законами Республики Казахстан и уставом юридического лица;
- издать приказ о внесении в реестр сведений о прекращении деятельности юридического лица в случае соблюдения порядка ликвидации. При выявлении нарушений установленного порядка ликвидации юридического лица регистрирующий орган выносит приказ об отказе в регистрации;
- внести в реестр запись о прекращении деятельности юридического лица;
- сдать подлинники учредительных документов и статистической карточки в архив органа юстиции;
- известить органы статистики о завершении ликвидации юридического лица (см. приложение N 23).
IХ. Сроки государственной регистрации.
Отказ в регистрации
26. Государственная регистрация юридического лица должна быть произведена не позднее 15 дней со дня подачи заявления с приложением необходимых документов. В этот срок не включается время, в течение которого оформляется статистическая карточка, выдаваемая органами статистики.
27. При представлении неполного пакета документов, наличия в них недостатков, выявленных в ходе их рассмотрения, необходимости получения по учредительным документам заключения эксперта (специалиста), а также по иным основаниям, предусмотренным законодательными актами Республики Казахстан, срок государственной регистрации прерывается.

28. Заңды тұлғаны, оның филиалын немесе өкілдігін мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) бас тартуға оларды құрудың заңмен белгіленген тәртібінің бұзылуы немесе олардың құрылтай құжаттарының Қазақстан Республикасының заңдарына сәйкес келмеуі жағдайларында жол беріледі.
29. Тіркеуден бас тартылған не тіркеу мерзімі үзілген жағдайда әділет органы, нақты заңның (оның нақты бабының) бұзылуына сілтемесі бар бұйрық шығарады. Мемлекеттік тіркеуден (қайта тіркеуден) бас тартылған кезде құрылтайшыларға мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) үшін төленген алым қайтарылмайды. Мемлекеттік тіркеу (қайта тіркеу) үшін берілген құжаттар қайтаруға жатпайды.
Х. Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу жөніндегі
қызметті Әділет министрлігі мен оның аумақтық
органдары арасында анықтап айыру
30. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі:
- заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу жөніндегі аумақтық әділет органдарының қызметіне әдістемелік басшылық етуді;
- заңды тұлғалардың және Әділет министрлігі аумақтық органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу мәселелері жөніндегі заң актілері мен осы Ереженің талаптарын сақтауын қадағалауды;
- мынадай заңды тұлғалардың тіркелуін: Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан шетел қатысатын кәсіпорындардың; шетел қатысатын қоғамдық қорлардың; шетел қатысатын қауымдастық (одақ) нысанындағы заңды тұлғалар бірлестіктерінің; республиканың және аймақтың мәртебесі бар қоғамдық бірлестіктердің; республиканың екі және одан да көп облыстарының аумағында қызмет етіп жүрген діни басқармалардың (орталықтардың), бірлестіктердің, сондай-ақ солар құратын діни оқу орындарының, монастырлер мен басқа бірлестіктердің;
- аумақтық әділет органдарынан құрылған, қайта құрылған және тартылған заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкілдіктері туралы ақпаратты қабылдауды;
- Қазақстан Республикасының аумағында орналасқан заңды тұлғалардың, олардың филиалдары мен өкілдіктерінің бірегей мағлұматтар банкін құруды;
- өз ресми баспа органында Қазақстан Республикасының аумағында құрылған, қайта құрылған және таратылған заңды тұлғалардың, олардың филиалдары мен өкілдіктерінің тізімін квартал сайын жариялауды;
- заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу мәселелері бойынша оның аумақтық органдарының әрекеттеріне деген шағымдарды қарауды жүзеге асырады.
31. Әділет министрлігінің аумақтық органдары: тіркелуге жататындардан басқа, құрылған, қайта құрылған және таратылған заңды тұлғаларды, олардың филиалдары мен өкілдіктерін тіркеуді;
- Қазақстан Республикасының тиісті облысы бойынша тізбе жүргізуді;
- ақпаратты Қазақстан Республикасының Әділет министрлігіне беруді жүзеге асырады.

28. Отказ в государственной регистрации (перерегистрации) юридического лица, его филиала или представительства допускается в случаях нарушения установленного законом порядка их образования или несоответствия их учредительных документов законам Республики Казахстан.
29. В случае отказа в регистрации либо перерыва срока регистрации органом юстиции издается приказ, содержащий ссылку на нарушение конкретного закона (его конкретной статьи). При отказе в государственной регистрации (перерегистрации) учредителям уплаченный сбор за государственную регистрацию (перерегистрацию) не возвращается. Представленные для государственной регистрации (перерегистрации) документы возврату не подлежат.
Х. Разграничение функции по государственной
регистрации юридических лиц между Минюстом и
его территориальными органами
30. Министерство юстиции Республики Казахстан осуществляет:
- методическое руководство деятельностью территориальных органов юстиции по государственной регистрации юридических лиц;
- контроль за соблюдением юридическими лицами и территориальными органами Министерства юстиции требований законодательных актов по вопросам государственной регистрации юридических лиц и настоящего Положения;
- регистрацию следующих юридических лиц: предприятий с иностранным участием, расположенных на территории Республики Казахстан; общественных фондов с иностранным участием; объединений юридических лиц в форме ассоциации (союза) с иностранным участием; общественных объединений с республиканским и региональным статусами; структурных подразделений (филиалов и представительств) иностранных и международных некоммерческих неправительственных объединений; религиозных управлений (центров), объединений, действующих на территории двух или более областей республики, а также образуемых ими духовных учебных заведений, монастырей и других объединений;
- прием информации о созданных, реорганизованных и ликвидированных юридических лицах, их филиалах и представительствах от территориальных органов юстиции;
- формирование единого банка данных юридических лиц, их филиалов и представительств, расположенных на территории Республики Казахстан;
- ежеквартальную публикацию в своем официальном органе печати списка созданных, реорганизованных и ликвидированных юридических лиц, их филиалов и представительств на территории Республики Казахстан;
- рассмотрение жалоб на действия его территориальных органов по вопросам государственной регистрации юридических лиц.
31. Территориальные органы Министерства юстиции осуществляют:
- регистрацию созданных, реорганизованных и ликвидированных юридических лиц, их филиалов и представительств, кроме тех, которые подлежат регистрации в Министерстве юстиции Республики Казахстан;
- ведение реестра по соответствующей области Республики Казахстан;
- передачу информации в Министерство юстиции Республики Казахстан.

32. Әділет органдары заңды тұлғалар, олардың филиалдары мен өкілдіктері туралы ақпаратты (қызмет немесе коммерциялық құпияны құрайтын ақпаратты қоспағанда) шартты негіздерде мүдделі адамдарға беруді жүзеге асыруға құқылы (Қазақстан Республикасы Президентінің, заң күші бар, "Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы" Жарлығының 2-б.).
Қазақстан Республикасы Әділет
Министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы ережеге N 1 Қосымша
_________________________________________
Заңды тұлғаны тіркеуді жүзеге асыратын
_________________________________________
органның аты
Өтініш
___________________________________________________________________________
Құрылтайшының не оның өкілінің фамилиясы, аты-жөні,
___________________________________________________________________________
тұрақты тұратын жері
___________________________________________________________________________
заңды тұлғаны құру туралы шешім
__________________________________________________________________ құрылған
(жиналыс хаттамасы)
__________________________________________________________ тіркеуге ұсынады
заңды тұлғаның аты
Қызметінің негізгі түрлері ________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның ұйымдастыру-құқықтық нысаны ________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Меншік түрі _______________________________________________________________
Заңды тұлғаның орналасқан жері (мекен-жайы) _______________________________
___________________________________________________________________________
Өтініш беруші
___________________
қолы
19 __ ж. " ___ " _________
Қазақстан Республикасы Әділет
Министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы ережеге N 2 Қосымша
Субъектілерді заңды тұлғалар ретінде тіркеу үшін солар беретін
құжаттардың тізбесі
I. Шетел қатыспайтын заңды тұлғалар беретін құжаттардың тізбесі
1. Мемлекеттік кәсіпорындар:
1.1. Шаруашылық жүргізу құқығына негізделген кәсіпорын:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтайшы (өкілеттенген орган) бекіткен жарғы;
- өкілеттенген мемлекеттік органның кәсіпорынды құру туралы шешімі;
- жарғылық қордың құрылуын растайтын құжат;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеу үшін ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем
тапсырмасының көшірмесі.

32. Органы юстиции вправе осуществлять реализацию информации о юридических лицах, их филиалах и представительствах (за исключением информации, составляющей служебную или коммерческую тайну) заинтересованным лицам на договорных условиях (ст. 2 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О государственной регистрации юридических лиц).
Приложение N 1
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
_____________________________________
Наименование органа, осуществляющего
_____________________________________
регистрацию юридического лица
3 А Я В Л Е Н И Е
_______________________________________________________________
ф.и.о., адрес постоянного проживания учредителя
____________________________________________________________________
либо его представителя
Представляет на регистрацию____________________________________
наименование юридического лица
образованного(ую)___________________________________________________
решение (протокол собрания) об образовании
____________________________________________________________________
юридического лица
Основные виды деятельности__________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Организационно-правовая форма юридического лица_____________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Вид собственности___________________________________________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес) юридического лица___________________________
____________________________________________________________________
Заявитель:                                    ________________
подпись
"___"______19__г.
Приложение N 2
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
П е р е ч е н ь  д о к у м е н т о в,
представляемых субъектами для
регистрации их в качестве юридических лиц
I. Перечень документов, представляемых
юридическими лицами без иностранного участия
1. Государственные предприятия:
1.1. Предприятие, основанное на праве хозяйственного ведения:
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем (уполномоченным органом);
- решение уполномоченного государственного органа о создании предприятия;
- документ, подтверждающий формирование уставного фонда;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.

1.2. Оперативтік басқару құқығына негізделген кәсіпорын (қазыналық
кәсіпорын):
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтайшы (өкілеттенген орган) бекіткен жарғы;
- Үкіметтің немесе жергілікті атқару органының кәсіпорынды құру
туралы шешімі;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеу үшін ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем
тапсырмасының көшірмесі.
2. Шаруашылық серіктестіктер:
2.1. Толық серіктестік:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай жиналысының белгіленген тәртіпте куәландырылған хаттамасы;
- құрылтайшылар бекіткен жарғы;
- құрылтай шарты;
- құрылтайшылар паспорттарының ксерокөшірмелері;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.
2.2. Командит серіктестігі:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай жиналысының белгіленген тәртіпте куәландырылған хаттамасы;
- құрылтайшылар бекіткен жарғы;
- құрылтай шарт;
- егер жарнашылардың біреуі мемлекеттік кәсіпорын болып табылса, онда
меншік иесінің немесе сол өкілеттік берген органның осыған деген келісімі
беріледі;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.
2.3. Қосымша жауапкершілігі бар серіктестік:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай жиналысының (құрылтайшылардың саны бірден көп болған
жағдайда) белгіленген тәртіпте куәландырылған хаттамасы;
- құрылтайшы(лар) бекіткен жарғы;
- (құрылтайшылардың саны бірден көп болған кезіндегі) құрылтай шарты;
- банк депозитіне құрылтай құжаттарда көрсетілген жарғылық қордың
кемінде 25% енгізгендігі туралы банк анықтамасы, не құрылтайшылардың
жарнасын ақшалай бағалау жөніндегі тәуелсіз аудиторлық тексеру өткізу
туралы құжат;
- егер құрылтайшылардың біреуі мемлекеттік кәсіпорын болып табылса,
онда меншік иесінің немесе сол өкілеттік берген органның осыған деген
келісімі беріледі;
- құрылтайшы-заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің және
статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
- құрылтайшы-жеке тұлға төлқұжатының ксерокөшірмесі;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.

1.2. Предприятие, основанное на праве оперативного управления (казенное предприятие):
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем (уполномоченным органом);
- решение Правительства или местного исполнительного органа о создании предприятия;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
2. Хозяйственные товарищества:
2.1. Полное товарищество:
- заявление о регистрации;
- протокол учредительного собрания, заверенный в установленном порядке;
- устав, утвержденный учредителями;
- учредительный договор;
- ксерокопии паспортов учредителей;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
2.2. Коммандитное товарищество:
- заявление о регистрации;
- протокол учредительного собрания, заверенный в установленном порядке;
- устав, утвержденный учредителями;
- учредительный договор;
- если одним из вкладчиков выступает государственное предприятие, то на это представляется согласие собственника или уполномоченного органа;
- нотариально удостоверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки вкладчика, являющегося юридическим лицом; ксерокопия паспорта вкладчика-физического лица;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбор за регистрацию.
2.3. Товарищество с дополнительной ответственностью:
- заявление о регистрации;
- протокол учредительного собрания, заверенный в установленном порядке (при числе учредителей более одного);
- устав, утвержденный учредителем(ями);
- учредительный договор (при числе учредителей более одного);
- справка банка о внесении на его депозит не менее 25% уставного фонда, указанного в учредительных документах, либо документ о проведении независимой аудиторской проверки по денежной оценке вклада учредителей;
- если одним из учредителей выступает государственное предприятие, то на это представляется согласие собственника или уполномоченного им органа;
- нотариально удостоверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки учредителя-юридического лица; ксерокопия паспорта учредителя-физического лица;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.

2.4. Жауапкершілігі шектеулі серіктестік:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай жиналысының куәландырылған хаттамасы белгіленген тәртіпте
(құрылтайшылардың саны бірден көп болған кезде);
- құрылтайшы(лар) бекіткен жарғы;
- (құрылтайшылардың саны бірден көп болған кездегі) құрылтай шарт;
- банк депозитіне құрылтай құжаттарда көрсетілген жарғылық қордың
кемінде 25% енгізгендігі туралы банк анықтамасы, не құрылтайшылардың
жарнасын ақшалай бағалау жөніндегі тәуелсіз аудиторлық тексеру өткізу
туралы құжат;
- егер құрылтайшылардың біреуі мемлекеттік кәсіпорын болып табылса,
онда меншік иесінің немесе өкілеттік берген органның осыған деген келісімі
беріледі;
- құрылтайшы-заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің және
статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
- құрылтайшы-жеке тұлға төлқұжатының ксерокөшірмесі;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.
2.5. Акционерлік қоғам (ашық және жабық):
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтайшы (құрылтай жиналысы) бекіткен жарғы;
- (құрылтайшылардың саны бірден көп болған кездегі) құрылтай шарт;
- құрылтай жиналысының (құрылтайшылардың саны бірден көп болған кездегі) белгіленген тәртіпте куәландырылған хаттамасы;
- банк депозитіне құрылтай құжаттарда көрсетілген жарғылық қордың кемінде 50% енгізгендігі туралы банк анықтамасы, не құрылтайшылардың жарналарын ақшалай бағалау жөніндегі тәуелсіз аудиторлық тексеру өткізу туралы құжат;
- егер құрылтайшылардың біреуі мемлекеттік кәсіпорын болып табылса, онда меншік иесінің немесе сол өкілеттік берген органның соған деген келісімі беріледі;
- құрылтайшы-заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің және статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері; құрылтайшы-жеке тұлға төлқұжатының ксерокөшірмесі;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының көшірмесі.
Ескерту:
Шаруашылық серіктестігінің жарғысына құрылтайшы, құрылтай шартқа сәйкес тағайындалған осы серіктестікті басқарушы, не шаруашылық серіктестікке қатысушылар оның бірінші басшысы ретінде тағайындаған адам (жоғары лауазымды адам) қол қояды.
Бір құрылтайшыдан тұратын шаруашылық серіктестіктің құрылтай шартына
құрылтайшы қол қояды.
Шаруашылық серіктестіктің құрылтай шартына құрылтайшы, не
(құрылтайшылардың саны бірден көп болған кезде) оның барлық құрылтайшылары
қол қояды.
Шаруашылық серіктестіктің құрылтай құжаттары (жарғысы мен құрылтай
шарты) нотариалдық куәландыруға жатады.

2.4. Товарищество с ограниченной ответственностью:
- заявление о регистрации;
- протокол учредительного собрания, заверенный в установленном порядке (при числе учредителей более одного);
- устав, утвержденный учредителем(ями);
- учредительный договор (при числе учредителей более одного);
- справка банка о внесении на его депозит не менее 25% уставного фонда, указанного в учредительных документах, либо документ о проведении независимой аудиторской проверки по денежной оценке вклада учредителей;
- если одним из учредителей выступает государственное предприятие, то на это представляется согласие собственника или уполномоченного им органа;
- нотариально удостоверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки учредителя-юридического лица; ксерокопия паспорта учредителя-физического лица;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
2.5. Акционерное общество (открытое и закрытое):
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем (учредительным собранием);
- учредительный договор (при числе учредителей более одного);
- протокол учредительного собрания (при числе учредителей более одного), заверенный в установленном порядке;
- справка банка о внесении на его депозит 50% уставного фонда указанного в учредительных документах, либо документ о проведении независимой аудиторской проверки по денежной оценке вклада учредителей;
- если одним из учредителей выступает государственное предприятие, то на это представляется согласие собственника или уполномоченного им органа;
- нотариально удостоверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки учредителя-юридического лица; ксерокопия паспорта учредителя-физического лица;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
Примечание:
Устав хозяйственного товарищества подписывается учредителем, назначенным в соответствии с учредительным договором управляющим данного товарищества, либо лицом, назначенным участниками хозяйственного товарищества его первым руководителем (высшим должностным лицом).
Устав хозяйственного товарищества, учредителем которого является одно лицо, подписывается этим учредителем.
Учредительный договор хозяйственного товарищества подписывается учредителем, либо всеми его учредителями (при числе учредителей более одного).
Учредительные документы хозяйственного товарищества (устав и учредительный договор) подлежат нотариальному удостоверению.

3. Өндірістік кооператив:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай жиналысының белгіленген тәртіпте куәландырылған хаттамасы;
- құрылтайшы(лар) бекіткен жарғы;
- (құрылтайшылардың қалауы бойынша) құрылтай шарт;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.
Ескерту: Егер өндірістік кооперативті құру кезінде құрылтай шарт
жасалмайтын болса, онда тіркеу органына өндірістік кооператив мүшелерінің
фамилиясын, атын, әкесінің атын, туған жылын, тұрақты тұратын жерін
қойылған жеке қолын көрсете отырып, тізімін беру қажет.
4. Мекеме:
- тіркеу туралы арыз;
- меншік иесінің (өкілеттенген мемлекеттік органның) мекеме құру
туралы шешімі;
- меншік иесі (құрылтайшы(лар) бекіткен ереже (жарғы));
- (меншік иесінің (құрылтайшылардың) саны бірден көп болған кездегі)
құрылтай шарт немесе соған ұқсас келісім;
- құрылтайшы-заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің және
статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
құрылтайшы-жеке тұлға төлқұжатының ксерокөшірмесі;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.
5. Тұтыну кооперативі:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай жиналысының белгіленген тәртіпте куәландырылған хаттамасы;
- құрылтайшы бекіткен жарғы;
- (құрылтайшылардың қалауы бойынша) құрылтай шарт;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеу ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.
Ескерту: Егер тұтыну кооперативін құру кезінде құрылтай шарт
жасалмайтын болса, онда тіркеу органына өндірістік кооператив мүшелерінің
фамилиясын, атын, әкесінің атын, туған жылын, тұрақты жері мен өзі қойған
жеке қолын көрсете отырып, тізімін беру қажет.
6. Қоғамдық қор:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтайшы(лар) бекіткен жарғы;
- құрылтайшылар (құрылтайшылардың саны бірден көп болған кезде) қол
қойған құрылтай шарт;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- құрылтайшы-заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің және
статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
құрылтайшы-жеке тұлға төлқұжатының ксерокөшірмесі;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.

3. Производственный кооператив:
- заявление о регистрации;
- протокол учредительного собрания, заверенный в установленном порядке;
- устав, утвержденный учредителем(ями);
- учредительный договор (по желанию учредителей);
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
Примечание:
Если при создании производственного кооператива учредительный договор не заключается, то необходимо представление в регистрирующий орган списка членов производственного кооператива с указанием фамилии, имени, отчества, года рождения, места постоянного жительства и личной подписи.
4. Учреждение:
- заявление о регистрации;
- решение собственника (уполномоченного государственного органа) о создании учреждения;
- положение (устав), утвержденное(ый) собственником(ами)\учредителем(ями);
- учредительный договор или аналогичное соглашение (при числе собственников (учредителей) более одного);
- нотариально заверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки учредителя-юридического лица;
ксерокопия паспорта учредителя-физического лица;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
5. Потребительский кооператив:
- заявление о регистрации;
- протокол учредительного собрания, заверенный в установленном порядке;
- устав, утвержденный учредителями;
- учредительный договор (по желанию учредителей);
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
Примечание:
Если при создании потребительского кооператива учредительный
договор не заключается, то необходимо представление в регистрирующий
орган списка членов производственного кооператива с указанием
фамилии, имени, отчества, года рождения, места постоянного
жительства и личной подписи.
6. Общественный фонд:
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем(ями);
- учредительный договор, подписанный учредителями (при числе учредителей более одного);
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- нотариально удостоверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки учредителя-юридического лица; ксерокопия паспорта учредителя-физического лица;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.

7. Қоғамдық бірлестік:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай съезіне (конференциясында, жиналысында) қабылданған жарғы;
- съездің (конференциясының, жиналысының) төрағасы мен хатшысы қол қойған, жарғыны қабылдаған құрылтай съезінің (конференцияның, жиналыстың) хаттамасы;
- тіркелетін бірлестіктің құрылымдық бөлімшелерін құру туралы азаматтар конференцияларының (жиналыстарының) хаттамалары:
а) республикалық бірлестік республика облыстарының жартысынан көбінен хаттамалар әкеледі;
ә) аймақтық бірлестік республиканың екі немесе бірнеше облыстарынан хаттамалар әкеледі;
- қоғамдық бірлестік азаматтары-бастамашыларының фамилиясын, атын,
әкесінің атын; туған күнін, айын, жылын; мекен-жайын, үйінің және
жұмысының телефонын; қойған жеке қолын көрсете отырып, тізімі;
- қоғамдық бірлестіктің басқарушы органы мүшелерінің фамилиясын,
атын, әкесінің атын, сайланған лауазымын, туған жылын, мекен-жайын, үйінің
және жұмысының телефонын көрсете отырып, тізімі;
- қоғамдық бірлестік басқарушы органының орналасқан жерін растайтын
құжат;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.
Ескерту:
1. Саяси партияларды тіркеу кезінде:
- партияның бағдарламасы;
- партия мүшелерінің кемінде 3000 азаматтардың фамилиясын, атын,
әкесінің атын, туған жылын, тұрақты жерін көрсете отырып тізімі қоса
беріледі.
2. Республикалық немесе аймақтық қоғамдық бірлестікті тіркеу кезінде
қоғамдық бірлестіктің филиалдары мен өкілдіктері туралы үлгілі ережелер
беріледі.
8. Діни бірлестік:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай съезінде (конференциясында, жиналысында) қабылданған жарғы
(ереже);
- жарғыны (ережені) қабылдаған жиналыстың (конференцияның, съездің,
құрылтайдың) нөмірленген, шнурланған, өкілеттенген адамның қолымен
куәландырылған хаттамасы;
- діни бірлестікті құрған азаматтар-бастамашылардың фамилиясын, атын,
әкесінің атын; туған күнін, айын, жылын; мекен-жайын, үйінің және
жұмысының телефондарын; қойған жеке қолын көрсете отырып, тізімі;
- діни бірлестіктің орналасқан жерін растайтын құжат;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.
Ескерту:
1. Республика аумағынан тыс басқарушы орталығы бар діни бірлестік:
- шетел орталығының қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған, нотариалды куәландырылған аудармасы бар жарғысының көшірмесін;
- тізбеден жасалған үзіндіні немесе діни орталық өз елінің заңдары бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын, қазақ және орыс тілдерінде жасалған, нотариалды куәландырылған аудармасы бар басқа құжатты қосымша береді.

7. Общественное объединение:
- заявление о регистрации;
- устав, принятый на учредительном съезде (конференции, собрании);
- протокол учредительного съезда (конференции, собрания), принявшего устав, подписанный председателем и секретарем съезда (конференции, собрания);
- протоколы конференций (собраний) граждан об образовании структурных подразделений регистрируемого объединения:
а) республиканское объединение представляет протоколы из более половины областей республики;
б) региональное объединение представляет протоколы из двух или нескольких областей республики;
- список граждан-инициаторов общественного объединения с указанием фамилии, имени, отчества; числа, месяца, года рождения; адреса, домашнего и служебного телефонов; личной подписи;
- список членов руководящего органа общественного объединения с указанием фамилии, имени, отчества, выборной должности, года рождения, адреса, домашнего и служебного телефонов;
- документ, подтверждающий местонахождение руководящего органа общественного объединения;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
Примечание:
1. При регистрации политических партий дополнительно представляются:
- программа партии;
- список членов партии не менее 3000 граждан, с указанием фамилии, имени, отчества, года рождения, места постоянного жительства.
2. При регистрации республиканского или регионального общественного объединения представляются типовые положения о филиалах или представительствах общественного объединения.
8. Религиозное объединение:
- заявление о регистрации;
- устав (положение), принятый(ое) на учредительном съезде (конференции, собрании);
- протокол собрания (конференции, съезда, курултая), принявшего устав (положение), пронумерованный, прошнурованный, заверенный подписью уполномоченного лица;
- список граждан-инициаторов, создавших религиозное объединение, с указанием фамилии, имени, отчества; числа, месяца, года рождения; адреса, домашнего и служебного телефонов; личной подписи;
- список членов руководящего органа религиозного объединения с указанием фамилии, имени, отчества, выборной должности, года рождения, адреса, домашнего и служебного телефонов;
- документ, подтверждающий местонахождение религиозного объединения;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
Примечание:
1. Религиозное объединение, имеющее руководящий центр вне пределов республики дополнительно представляет:
- копию устава зарубежного центра с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык;
- выписку из реестра или другой документ, удостоверяющий, что религиозный центр является юридическим лицом по законодательству своей страны с нотариально заверенным переводом на казахский или русские язык.

2. Шетел діни орталықтарының Қазақстан Республикасының аумағында жұмыс істеп жүрген діни бірлестіктердің басшыларын тағайындауы республиканың тиісті өкімет органдарымен жасалған келісім бойынша жүзеге асырылады.
3. Діни оқу орны діни басқармасы (орталығы) құзыретті органының оқу орнын құру туралы шешімін және оның жергілікті атқарушы органындағы аккредитациясын растайтын құжатты қоса береді.
4. ҚР АК-нің (ж.б.) 109-бабының 2-тармағы тәртібінде діни басқармаларымен (орталықтарымен) құрылған оқу орындарының, мешіттердің, монастыр мен өзге діни бірлестіктердің жарғылары (ережелері) осы діни басқармалармен (орталықтармен) бекітіледі. Тіркеу үшін діни басқарманың (орталықтың) өкілеттенген органының оларды құру туралы шешімі беріледі.
5. Екі және одан да көп облыстардың аумағында жұмыс жасайтын діни
бірлестікті тіркеу үшін діни бірлестіктің филиалдары немесе өкілдіктері
туралы үлгі ережесі беріледі.
9. Заңды тұлғалардың қауымдастық (одақ) нысанындағы бірлестігі:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтайшылар бекіткен жарғы;
- бірлестіктің барлық қатысушылары қол қойған және солардың
мөрлерімен куәландырылған құрылтай шарты;
- бірлестік құрылтайшыларының мемлекеттік тіркеу туралы куәліктерінің
және статистикалық карточкаларының нотариалдық тәртіпте куәландырылған
көшірмелері;
- егер құрылтайшылардың біреуі мемлекеттік кәсіпорын болып табылса,
онда меншік иесінің немесе ол өкілеттік берген органның соған деген
келісімі беріледі;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.
II. Шетел қатысатын заңды тұлғалар беретін құжаттардың тізбесі
1. Шетел қатысатын өндірістік кооператив:
- тіркеу туралы арыз;
- мекемені құру туралы меншік иесінің(лерінің) (құрылтайшы(лардың))
шешімі;
- (меншік иелерінің (құрылтайшылардың) саны бірден көп болған кезде)
құрылтай шарты немесе соған ұқсас келісім;
- сауда тізбесінен жасалған ресмилендірілген үзінді немесе құрылтайшының шет мемлекеттің заңдары бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын, қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған, нотариалды куәландырылған аудармасы бар басқа құжат; құрылтайшы- қазақстандық заңды тұлғаның мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің және статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
- шетел жеке тұлға-құрылтайшы төлқұжатының немесе оның жеке басын
куәландыратын, қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған, нотариалды
куәландырылған аудармасы бар басқа құжатының ксерокөшірмесі; құрылтайшы-
Қазақстан Республикасының азаматы төлқұжатының ксерокөшірмесі;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.

2. Назначение зарубежными религиозными центрами руководителей религиозных объединений, действующих на территории Республики Казахстан осуществляется по согласованию с соответствующими органами власти республики.
3. Духовное учебное заведение дополнительно представляет решение компетентного органа религиозного управления (центра) об учреждении учебного заведения и документ, подтверждающий его аккредитацию в местном исполнительном органе.
4. Уставы (положения) духовных учебных заведений, мечетей, монастырей и иных религиозных объединений, основанных религиозными управлениями (центрами) в порядке пункта 2 статьи 109 ГК РК (о.ч.), утверждаются этими религиозными управлениями (центрами). Для регистрации представляется решение уполномоченного органа религиозного управления (центра) об их создании.
5. Для регистрации религиозного объединения, действующего на территории двух и более областей, представляется типовое положение о филиалах или представительствах религиозного объединения.
9. Объединение юридических лиц в форме ассоциации (союза):
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителями;
- учредительный договор, подписанный всеми участниками объединения и заверенный их печатями;
- копии свидетельств о государственной регистрации и статистических карточек учредителей объединения, удостоверенных в нотариальном порядке;
- если одним из учредителей выступает государственное предприятие, то на это представляется согласие собственника или уполномоченного им органа;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию;
II. Перечень документов,
представляемых юридическими
лицами с иностранным участием
1. Производственный кооператив с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем(ями);
- учредительный договор (по желанию учредителей);
- ксерокопия паспорта или другого документа, удостоверяющего личность иностранного физического лица с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; ксерокопия паспорта гражданина Республики Казахстан;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.

2. Учреждение с иностранным участием:
<*>
Ескерту: 2-тармақтың ресми аудармасы болмағандықтан мәтіннің
орысшасын қараңыз.
3. Шетел қатысатын қоғамдық қор:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтайшы(лар) бекіткен жарғы;
- (құрылтайшылардың саны бірден көп болған кезде) құрылтайшылар қол
қойған құрылтай шарты;
- сауда тізбесінен жасалған ресмилендірілген үзінді немесе құрылтайшының шет мемлекеттің заңдары бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын, қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған, нотариалды куәландырылған аудармасы бар басқа құжат; Қазақстандық заңды тұлғаның-құрылтайшының мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің және статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
- шетел жеке тұлға-құрылтайшы төл құжатының немесе оның жеке басын
куәландыратын, қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған, нотариалды
куәландырылған аудармасы бар басқа құжатының ксерокөшірмесі; құрылтайшы-
Қазақстан Республикасының азаматы төлқұжатының ксерокөшірмесі;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.
4. Шетел қатысатын толық серіктестік:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай жиналысының белгіленген тәртіпте куәландырылған хаттамасы;
- нотариалдық тәртіпте куәландырылған құрылтай құжаттары (құрылтайшы
бекіткен жарғы және құрылтай шарты);
- шетел жеке тұлғалары төлқұжаттарының немесе олардың жеке басын
куәландыратын, қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған, нотариалды
куәландырылған аудармасы бар басқа құжаттар; қазақстандық құрылтайшылар
төлқұжаттарының ксерокөшірмелері;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының
көшірмесі.
5. Шетел қатысатын коммандит серіктестігі:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай жиналысының белгіленген тәртіпте куәландырылған хаттамасы;
- нотариалдық тәртіпте куәландырылған құрылтай құжаттары (құрылтайшы
бекіткен жарғы және құрылтай шарты);
- құрылтайшының шет мемлекеттің заңдары бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын, қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған, нотариалды куәландырылған аудармасы бар басқа құжат; қазақстандық заңды тұлға-құрылтайшының мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің және статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
- шетел жеке тұлға-құрылтайшы төлқұжатының немесе оның жеке басын куәландыратын, қазақ немесе орыс тілдеріне жасалған, нотариалды-сауда тізбесінен жасалған ресмилендірілген үзінді немесе куәландырылған аудармасы бар басқа құжаттың ксерокөшірмесі; құрылтайшы-Қазақстан Республикасы азаматты төлқұжатының ксерокөшірмесі;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының көшірмесі.
6. Шетел қатысатын қосымша жауапкершілігі бар серіктестік:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай жиналысының белгіленген тәртіпте куәландырылған (құрылтайшылардың саны бірден көп болған кезде) хаттамасы;
- құрылтайшы(лар) бекіткен және нотариалдық тәртіпте куәландырылған жарғы;
- нотариалдық тәртіпте куәландырылған (құрылтайшылардың саны бірден көп болған кезде) құрылтай шарты;
- сауда тізбесінен жасалған ресмилендірілген үзінді немесе құрылтайшының шет мемлекеттің заңдары бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын, қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған, нотариалды куәландырылған аудармасы бар басқа құжат; қазақстандық заңды тұлға-құрылтайшының мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің және статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
- шетел жеке тұлға-құрылтайшы төлқұжатының немесе оның жеке басын куәландыратын, қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған, нотариалды куәландырылған аудармасы бар басқа құжаттың ксерокөшірмесі; құрылтайшы- Қазақстан Республикасы азаматы төлқұжатының ксерокөшірмесі;
- банк депозитіне құрылтай құжаттарында аталған жарғылық қордың кемінде 25% енгізу туралы банк анықтамасы; не құрылтайшылардың жарнасын ақшалай бағалау бойынша тәуелсіз аудиторлық тексеру өткізу туралы құжат;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының көшірмесі.

2. Учреждение с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- решение собственника(ов) \учредителя(ей)\ о создании учреждения;
- положение (устав), утвержденное(ый) собственником(ами) учредителем(ями);
- учредительный договор или аналогичное соглашение (при числе собственников \учредителей\ более одного);
- легализованная выписка из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что учредитель является юридическим лицом по законодательству зарубежного государства, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; нотариально заверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки учредителя-казахстанского юридического лица;
- ксерокопия паспорта или другого документа, удостоверяющего личность иностранного физического лица-учредителя с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; ксерокопия паспорта учредителя-гражданина Республики Казахстан;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
3. Общественный фонд с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителем(ями);
- учредительный договор, подписанный учредителями (при числе учредителей более одного);
- легализованная выписка из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что учредитель является юридическим лицом по законодательству зарубежного государства, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; нотариально заверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки казахстанского юридического лица-учредителя;
- ксерокопия паспорта или другого документа, удостоверяющего личность иностранного физического лица-учредителя с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; ксерокопия паспорта учредителя-гражданина Республики Казахстан;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
4. Полное товарищество с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- протокол учредительного собрания, заверенный в установленном порядке;
- учредительные документы (устав, утвержденный учредителем, и учредительный договор), удостоверенные в нотариальном порядке;
- ксерокопии паспортов или других документов, удостоверяющих личность иностранных физических лиц с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; ксерокопии паспортов казахстанских учредителей;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
5. Коммандитное товарищество с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- протокол учредительного собрания, заверенный в установленном порядке;
- учредительные документы (устав, утвержденный учредителем, и учредительный договор), удостоверенные в нотариальном порядке;
- легализованная выписка из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что учредитель является юридическим лицом по законодательству зарубежного государства, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык, нотариально заверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки казахстанского юридического лица-учредителя;
- ксерокопия паспорта или другого документа, удостоверяющего личность иностранного физического лица-учредителя с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; ксерокопия паспорта учредителя-гражданина Республики Казахстан;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
6. Товарищество с дополнительной
ответственностью с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- протокол учредительного собрания, заверенный в установленном порядке (при числе учредителей более одного);
- устав, утвержденный учредителем(ями) и удостоверенный в нотариальном порядке;
- учредительный договор (при числе учредителей более одного), удостоверенный в нотариальном порядке;
- легализованная выписка из торгового реестра или другой документ, подтверждающий, что учредитель является юридическим лицом по законодательству зарубежного государства, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; нотариально заверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки казахстанского юридического лица-учредителя;
- ксерокопия паспорта или другого документа, удостоверяющего личность иностранного физического лица-учредителя с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; ксерокопия паспорта учредителя-гражданина Республики Казахстан;
- справка банка о внесении на его депозит не менее 25% уставного фонда, указанного в учредительных документах, либо документ о проведении независимой аудиторской проверки по денежной оценке вклада учредителей;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.

7. Шетел қатысатын жауапкершілігі шектеулі серіктестік:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай жиналысының белгіленген тәртіпте куәландырылған (құрылтайшылардың саны бірден көп болған кезде) хаттамасы;
- құрылтайшы(лар) бекіткен және нотариалдық тәртіпте куәландырылған жарғы;
- нотариалдық тәртіпте куәландырылған (құрылтайшылардың саны бірден көп болған кезде) құрылтай шарты;
- сауда тізбесінен жасалған ресмилендірілген үзінді немесе құрылтайшының шет мемлекеттің заңдары бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын, қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған, нотариалды куәландырылған аудармасы бар басқа құжат; қазақстандық заңды тұлға-құрылтайшының мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің және статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
- шетел жеке тұлға-құрылтайшы төлқұжатының немесе оның жеке басын куәландыратын, қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған, нотариалды куәландырылған аудармасы бар басқа құжаттың ксерокөшірмесі; құрылтайшы- Қазақстан Республикасы азаматы төлқұжатының ксерокөшірмесі;
- банк депозитіне құрылтай құжаттарында аталған жарғылық қордың кемінде 25% енгізу туралы банк анықтамасы, не құрылтайшылардың жарнасын ақшалай бағалау бойынша тәуелсіз аудиторлық тексеру өткізу туралы құжат;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының көшірмесі.
8. Шетел қатысатын (ашық және жабық) акционерлік қоғам:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтай жиналысының белгіленген тәртіпте куәландырылған (құрылтайшылардың саны бірден көп болған кезде) хаттамасы;
- құрылтайшы (құрылтай жиналысы) бекіткен және нотариалдық тәртіпте куәландырылған жарғы;
- нотариалдық тәртіпте куәландырылған (құрылтайшылардың саны бірден көп болған кезде) құрылтай шарты;
- банк депозитіне құрылтай құжаттарында аталған жарғылық қордың кемінде 50% енгізу туралы банк анықтамасы, не құрылтайшылардың жарнасын ақшалай бағалау бойынша тәуелсіз аудиторлық тексеру өткізу туралы құжат;
- сауда тізбесінен жасалған ресмилендірілген үзінді немесе құрылтайшының шет мемлекеттің заңдары бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын, қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған, нотариалды куәландырылған аудармасы бар басқа құжат; қазақстандық заңды тұлға-құрылтайшының мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің және статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері; құрылтайшы-Қазақстан Республикасы азаматы төлқұжатының ксерокөшірмесі;
- шетел жеке тұлға-құрылтайшы төлқұжатының немесе оның жеке басын куәландыратын басқа құжаттың, қазақ немесе орыс тілдерінде жасалған нотариалды куәландырылған аудармасы бар басқа құжаттың ксерокөшірмесі;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының көшірмесі.
Ескерту: Мемлекеттік кәсіпорын тек меншік иесінің немесе ол өкілеттік берген органның келісімімен ғана бірлескен кәсіпорынның (коммандит серіктестігінің, жауапкершілігі шектеулі серіктестіктің, қосымша жауапкершілігі бар серіктестіктің, акционерлік қоғамның) құрылтайшысы бола алады.

7. Товарищество с ограниченной
ответственностью с иностранным участием :
- заявление о регистрации;
- протокол учредительного собрания, заверенный в установленном порядке (при числе учредителей более одного);
- устав, утвержденный учредителем(ями) и удостоверенный в нотариальном порядке;
- учредительный договор (при числе учредителей более одного), удостоверенный в нотариальном порядке;
- легализованная выписка из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что учредитель является юридическим лицом по законодательству зарубежного государства, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; нотариально заверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки казахстанского юридического лица-учредителя;
- ксерокопия паспорта или другого документа, удостоверяющего личность иностранного физического лица-учредителя с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; ксерокопия паспорта учредителя-гражданина Республики Казахстан;
- справка банка о внесении на его депозит не менее 25% уставного фонда, указанного в учредительных документах, либо документ о проведении независимой аудиторской проверки по денежной оценке вклада учредителей;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
8. Акционерное общество
(открытое и закрытое) с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- протокол учредительного собрания, заверенный в установленном порядке (при числе учредителей более одного);
- устав, утвержденный учредителем (учредительным собранием) и удостоверенный в нотариальном порядке;
- учредительный договор (при числе учредителей более одного), удостоверенный в нотариальном порядке;
- справка банка о внесении на его депозит 50% уставного фонда, указанного в учредительных документах, либо документ о проведении независимой аудиторской проверки по денежной оценке вклада учредителей;
- легализованная выписка из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что учредитель является юридическим лицом по законодательству зарубежного государства, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; нотариально заверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки казахстанского юридического лица-учредителя; ксерокопия паспорта учредителя-гражданина Республики Казахстан;
- ксерокопия паспорта или другого документа, удостоверяющего личность иностранного физического лица-учредителя с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
Примечание:
Государственное предприятие может быть учредителем совместного предприятия (коммандитного товарищества, товарищества с ограниченной ответственностью, товарищества с дополнительной ответственностью, акционерного общества) только с согласия собственника или уполномоченного им лица.

9. Шетел қатысатын заңды тұлғалар бірлестігі:
- тіркеу туралы арыз;
- құрылтайшылар бекіткен жарғы;
- бірлестіктің барлық қатысушылары қол қойған және олардың мөрлерімен куәландырылған құрылтай шарты;
- сауда тізбесінен жасалған ресмилендірілген үзінді немесе құрылтайшының шет мемлекеттің заңдары бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын, қазақ орыс тілдерінде жасалған нотариалды куәландырылған аудармасы бар басқа құжат; қазақстандық заңды тұлға- құрылтайшының мемлекеттік тіркеу туралы куәлігінің және статистикалық карточкасының нотариалды куәландырылған көшірмелері;
- егер құрылтайшылардың біреуі мемлекеттік кәсіпорын болып табылса, онда меншік иесінің немесе ол өкілеттік берген органның келісімі беріледі;
- статистика органдары беретін статистикалық карточка;
- заңды тұлғаның орналасқан жерін растайтын құжат;
- тіркеуге ақы төлегендігі туралы түбіртек немесе төлем тапсырмасының көшірмесі;
Субъектілерді заңды тұлғалар ретінде тіркеу үшін олар өткізетін
құжаттардың барлық тізбесіне деген ескертулер:
1. Заңды тұлғаны тіркеу туралы арыз Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен белгіленген нысанда, қазақ немесе орыс тілінде беріледі.
2. Мәнісі банк болып табылатын заңды тұлғаны тіркеу кезінде Қазақстан Республикасы Ұлттық банкінің оның ашылуына деген рұқсаты талап етіледі.
3. Заңды тұлғаның құрылтай құжаттары шнурланған және нөмірленген түрде беріледі, қазақ немесе орыс тілінде, екі данада жасалады.
4. Құрылтай құжаттарына тіркеу органының мөрі басылады.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы Ережесіне N 3-қосымша
Статистика органы _______________________
_________________________________________
Жолдама
Тіркеу үшін _______________________________________________________________
заңды тұлғаның атауы
___________________________________________________________________________
жазылған кодтармен екі данада статистикалық карточка берілсін.
Тіркеуші орган және оның мекен-жайы: ______________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Заңды тұлғаларды тіркеу Бас
басқармасының бастығы        ______________  ______________________________
қолы            фамилиясы, аты және
әкесінің аты
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы Ережесіне N 4-қосымша
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы
КУӘЛІК
______________________                                 ____________________
тіркеу нөмірі                                           ОКПО коды
______________________                             "___"__________ 199 _ ж.
қаласы
Заңды тұлғаның атауы: _____________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Орналасқан жері (мекен-жайы): _____________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Куәлік құрылтай құжаттарға сәйкес Қазақстан Республикасының заңдары
шектерінде қызметті жүзеге асыру құқығын береді.
___________________        _____________        ___________________________
басшысы                   қолы                       аты-жөні
М.О.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы Ережесіне N 5-қосымша
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
Әділет басқармасы ____________________________________________
Заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу туралы
КУӘЛІК
___________________                                     ___________________
тіркеу нөмірі                                              ҚҰЖҚ коды
______________________                             "___"__________ 199 _ ж.
қаласы
Заңды тұлғаның атауы: _____________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Орналасқан жері (мекен-жайы): _____________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Куәлік құрылтайшы құжаттарға сәйкес Қазақстан Республикасының заңдары
шектерінде қызметті жүзеге асыру құқығын береді.
___________________        _____________        ___________________________
басшысы                   қолы                       аты-жөні
М.О.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы Ережесіне N 6-қосымша
Статистика органы ______________________________________
________________________________________________________
Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы
Хабарлау
_________________________________________________________________________
| N |    Заңды тұлғаның    | Заңды мекен-жайы |    Куәліктің    |  Коды   |
|   |        атауы         |                  |    нөмірі мен   |         |
|   |                      |                  |  берілген күні  |         |
|___|______________________|__________________|_________________|_________|

9. Объединение юридических лиц с иностранным участием:
- заявление о регистрации;
- устав, утвержденный учредителями;
- учредительный договор, подписанный всеми участниками объединения и заверенный их печатями;
- легализованная выписка из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что учредитель является юридическим лицом по законодательству зарубежного государства, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык; нотариально заверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки казахстанского юридического лица-учредителя;
- если одним из учредителей выступает государственное предприятие, то на это представляется согласие собственника или уполномоченного им органа;
- статистическая карточка, выдаваемая органами статистики;
- документ, подтверждающий местонахождение юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за регистрацию.
***
ПРИМЕЧАНИЯ ко всему перечню документов,
представляемых субъектами для регистрации
их в качестве юридических лиц:
1. Заявление о регистрации юридического лица подается по форме, установленной Министерством юстиции Республики Казахстан, на казахском или русском языке.
2. При регистрации юридического лица, предметом которого является банковская деятельность, требуется разрешение Национального банка Республики Казахстан на его открытие.
3. Учредительные документы юридического лица представляются в прошнурованном и пронумерованном виде, составляются на казахском и русском языке, в двух экземплярах.
4. Учредительные документы скрепляются печатью регистрирующего органа. #
Приложение N 3
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
Н А П Р А В Л Е Н И Е
Для регистрации________________________________________________
наименование
____________________________________________________________________
юридического лица
выдать статистическую карточку с проставленными кодами в двух
экземплярах
Регистрирующий орган и его адрес:______________________________
____________________________________________________________________
Начальник Главного управления
регистрации юридических лиц       ____________  _____________
подпись         Ф.И.О.
Приложение N 4
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
МИНИСТЕРСТВО ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
С В И Д Е Т Е Л Ь С Т В О
о государственной регистрации юридического лица
_______________________                    ____________________
регистрационный номер                           код ОКПО
_______________________                    "___"_______19___г.
город
Наименование юридического лица:________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес)________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
СВИДЕТЕЛЬСТВО ДАЕТ ПРАВО ОСУЩЕСТВЛЯТЬ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
В СООТВЕТСТВИИ С УЧРЕДИТЕЛЬНЫМИ ДОКУМЕНТАМИ
В РАМКАХ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
________________       _______________   _______________
руководитель             подпись         имя, фамилия
М.П.
Приложение N 5
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
МИНИСТЕРСТВО ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
УПРАВЛЕНИЕ ЮСТИЦИИ ________________________________
С В И Д Е Т Е Л Ь С Т В О
о государственной регистрации юридического лица
______________________               _____________________
регистрационный номер                     код ОКПО
______________________               "____"_______19__г.
город
Наименование юридического лица:________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес):_______________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
СВИДЕТЕЛЬСТВО ДАЕТ ПРАВО ОСУЩЕСТВЛЯТЬ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
В СООТВЕТСТВИИ С УЧРЕДИТЕЛЬНЫМИ ДОКУМЕНТАМИ
В РАМКАХ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
________________       _____________    _____________________
руководитель            подпись            имя, фамилия
М.П.
Приложение N 6
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
Орган статистики__________
__________________________
И 3 В Е Щ Е Н И Е
о государственной регистрации юридических лиц
_____________________________________________________________________
No і  Наименование і Юридический і Номер и дата   іКод ОКПО
і  юридического і    адрес    і    выдачи      і
і  лица         і             і свидетельства  і
_____________________________________________________________________

| 1 |           2          |         3        |         4       |    5    |
|___|______________________|__________________|_________________|_________|
|   |                      |                  |                 |         |
|   |                      |                  |                 |         |
|   |                      |                  |                 |         |
|   |                      |                  |                 |         |
|   |                      |                  |                 |         |
|   |                      |                  |                 |         |
|   |                      |                  |                 |         |
|___|______________________|__________________|_________________|_________|
Заңды тұлғаларды тіркеу Бас
басқармасының бастығы        ________________________________ аты-жөні
Ескерту:
1. Заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу туралы хабарлау осы үлгі
бойынша жіберіледі.
2. Хабарлау статистика органына әрбір 10 күнде жіберіледі.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы Ережесіне N 7-қосымша
__________________________________________
филиалдың (өкілдіктің) тіркеуін жүзеге
__________________________________________
асырушы органның атауы
АРЫЗ
___________________________________________________________________________
құрылтайшының немесе оның өкілінің фамилиясы, аты, әкесінің аты,
___________________________________________________________________________
тұрақты тұратын мекен-жайы
___________________________________________________________________________
заңды тұлға филиалының (өкілдігінің) атауы
есептік тіркеуге ұсынады __________________________________________________
филиал (өкілдік) туралы Ереже _____________________________________________
атауы,
___________________________________________________________________________
кіммен және қашан бекітілген
Филиалдың (өкілдіктің) қызметінің негізгі түрлері _________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның атауы ______________________________________________________
___________________________________________________________________________
Меншік түрі _______________________________________________________________
Заңды тұлғаның орналасқан жері (мекен-жайы) _______________________________
___________________________________________________________________________
Арыз беруші:                                     __________________________
қолы
"___"_____________ 199 ж.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы Ережесіне N 8-қосымша
Филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу үшін
субъектілер ұсынатын құжаттардың тізімі

1 і       2       і     3       і       4        і     5
_____________________________________________________________________
Начальник Главного управления
регистрации юридических лиц           _____________________Ф.И.О.
Примечание:
1. По такому же образцу направляется извещение о государственной перерегистрации юридических лиц.
2. Извещение направляется в орган статистики через каждые 10 дней.
Приложение N 7
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
____________________________
Наименование органа,
____________________________
осуществляющего регистрацию
____________________________
филиала (представительства)
3 А Я В Л Е Н И Е
_______________________________________________________________
Ф.И.О., адрес постоянного проживания
____________________________________________________________________
учредителя или его представителя
____________________________________________________________________
Представляет на учетную регистрацию_________________________________
наименование филиала
____________________________________________________________________
(представительства) юридического лица
Положение о филиале (представительстве)_____________________________
наименование,
____________________________________________________________________
кем и когда утверждено
Основные виды деятельности филиала (представительства)______________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Наименование юридического лица______________________________________
____________________________________________________________________
Вид собственности___________________________________________________
Местонахождение (адрес) юридического лица___________________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес) филиала (представительства)_________________
____________________________________________________________________
Заявитель:                           __________________
подпись
"___"_____19__г.
Приложение N 8
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
П е р е ч е н ь  д о к у м е н т о в,
представляемых субъектами для учетной
регистрации филиалов и представительств

1. Қазақстандық заңды тұлға филиалын немесе өкілдігі:
- есептік тіркеу туралы арыз;
- заңды тұлға органымен бекітілген филиал немесе өкілдік туралы ереже;
- заңды тұлға органының филиалдық немесе өкілдіктің басшысына берген сенім хаты;
- заңды тұлға органының филиалды немесе өкілдікті құру туралы шешімінен көшірме;
- заңды тұлғаны мемлекеттік тіркеу және оның статистикалық карточкасы туралы куәлігінің нотариалды куәландырылған көшірмелері;
- заңды тұлғаның құрылтайшы құжаттарының нотариалды куәландырылған көшірмелері немесе оның қызметі түрлерін көрсетумен олардан үзінділер;
- филиалдың немесе өкілдіктің орналасқан жерін растайтын куәлік;
- есептік тіркеу үшін жинауға төлеу туралы төлем тапсырмасының түбіртегі немесе көшірмесі.
2. Шетел заңды тұлғасының филиалы немесе өкілдігі:
- есептік тіркеу туралы арыз;
- заңды тұлға органымен бекітілген филиал немесе өкілдік туралы ереже;
- заңды тұлға органының қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аудармасымен филиал немесе өкілдік басшысына берген сенімхаты;
- филиалды немесе өкілдікті құру туралы қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған аудармасымен заңды тұлға органының шешімінен үзінді;
- сауда реестрінен ресмилендірілген үзінді немесе Қазақстан Республикасында филиалды (өкілдікті) ашатын осы субъектінің өз елінің заңы бойынша заңды тұлға болып табылатындығын куәландыратын қазақ немесе орыс тілдерінде нотариалды куәландырылған басқа құжат;
- заңды тұлғаның нотариалдық куәландырылатын құрылтайшы құжаттарының көшірмелері немесе қазақ және орыс тілдеріндегі нотариалды куәландырылған аудармамен оның қызметінің түрлерін көрсеткен олардан үзінділер;
- шетел заңды тұлғасы филиалының немесе өкілдігінің орналасқан жерін растайтын құжат;
- мемлекеттік тіркеу үшін жинауға төлеу туралы төлем тапсырмасының түбіртегі немесе көшірмесі.
Ескерту:
1. Филиалдың немесе өкілдіктің есептік тіркеуі туралы өтініш қазақ және орыс тілінде Қазақстан Республикасының Әділет министрлігімен белгіленген үлгі бойынша беріледі.
2. Филиалды немесе өкілдікті ашу туралы шешім және оның басшысына сенімхат бір құжат түрінде дайындалады.
3. Мәні банктік қызмет болып табылатын филиалды немесе өкілдікті есептік тіркеу кезінде оның ашылуына Қазақстан Республикасы Ұлттық банкісінің келісімі талап етіледі.
4. Мемлекеттік кәсіпорын филиал құрған жағдайда меншік иесінің немесе оған өкілеттенген органның филиалды құруға келісімі туралы құжат ұсынылуы керек.

1. Филиал или представительство казахстанского юридического лица:
- заявление об учетной регистрации;
- положение о филиале или представительстве, утвержденное органом юридического лица;
- доверенность, выданная органом юридического лица руководителем филиала или представительства;
- выписка из решения органа юридического лица о создании филиала или представительства;
- нотариально удостоверенные копии свидетельства о государственной регистрации и статистической карточки юридического лица;
- нотариально удостоверенные копии учредительных документов юридического лица либо выписки из них с указанием видов его деятельности;
- документ, подтверждающий местонахождение филиала или представительства;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за учетную регистрацию.
2. Филиал или представительство иностранного юридического лица:
- заявление об учетной регистрации;
- положение о филиале или представительстве, утвержденное органом юридического лица;
- доверенность, выданная органом юридического лица руководителю филиала или представительства, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык;
- выписка из решения органа юридического лица о создании филиала или представительства с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык;
- легализованная выписка из торгового реестра или другой документ, удостоверяющий, что данный субъект, открывающий филиал (представительство) в Республике Казахстан, является юридическим лицом по законодательству своей страны, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык;
- копии нотариально удостоверенных учредительных документов юридического лица либо выписки из них с указанием видов его деятельности, с нотариально заверенным переводом на казахский или русский язык;
- документ, подтверждающий местонахождение филиала или представительства иностранного юридического лица;
- квитанция или копия платежного поручения об уплате сбора за государственную регистрацию.
***
Примечания:
1. Заявление об учетной регистрации филиала или представительства подается по форме, установленной Министерством юстиции Республики Казахстан, на казахском или русском языке.
2. Решение об открытии филиала или представительства и доверенность на его руководителя могут быть оформлены в виде одного документа.
3. При учетной регистрации филиала или представительства, предметом которого является банковская деятельность, требуется согласие Национального банка Республики Казахстан на его открытие.
4. В случае создания филиала государственным предприятием необходимо представить документ о согласии собственника или уполномоченного им органа на создание филиала.

5. Филиал немесе өкілдік туралы Ереже бау тігілген және нөмірленген түрде беріледі, қазақ немесе орыс тілдерінде екі данада жасалады.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы Ережесіне N 9-қосымша
Статистика органы ______________________________________
________________________________________________________
Жолдама
Есептік тіркеу үшін _______________________________________________________
___________________________________________________________________________
филиалдың немесе өкілдіктің атауы
Жазылған кодтармен екі данада статистикалық карточка берілсін.
Филиал немесе өкілдік ашушы заңды тұлғаның атауы және ОКПО коды ______
___________________________________________________________________________
Тіркеуші орган және оның мекен-жайы: _________________________________
___________________________________________________________________________
Заңды тұлғаларды тіркеу
Бас басқармасының бастығы ________________________      ___________________
қолы                      аты-жөні
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы Ережесіне N 10-қосымша
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
Заңды тұлға филиалын есептік тіркеу туралы
(вариант: заңды тұлға өкілдігін есептік тіркеу туралы)
КУӘЛІК
______________________                                 ____________________
тіркеу нөмірі                                           ОКПО коды
______________________                             "___"__________ 199 _ ж.
филиалдың атауы: __________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның атауы: _____________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның орналасқан жері (мекен-жайы) _______________________________
___________________________________________________________________________
Филиалдың орналасқан жері (мекен-жайы): ___________________________________
___________________________________________________________________________
Куәлік Ережеге сәйкес Қазақстан
Республикасының заңдары шектерінде
қызметті жүзеге асыру құқығын береді.
___________________        _____________        ___________________________
басшысы                   қолы                       аты-жөні
М.О.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы Ережесіне N 11-қосымша
Қазақстан Республикасының Әділет министрлігі
Әділет басқармасы _________________________________________________________
Заңды тұлға өкілдігін есептік тіркеу туралы
(вариант: заңды тұлға филиалын есептік тіркеу туралы)
______________________                                 ____________________
тіркеу нөмірі                                           ОКПО коды
______________________                             "___"__________ 199 _ ж.
қаласы
Өкілдіктің атауы: _________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның атауы: _____________________________________________________
___________________________________________________________________________
___________________________________________________________________________
Заңды тұлғаның орналасқан жері (мекен-жайы) _______________________________
___________________________________________________________________________
Өкілдіктің орналасқан жері (мекен-жайы):
___________________________________
___________________________________________________________________________
Куәлік Ережеге сәйкес Қазақстан
Республикасының заңдары шектерінде
қызметті жүзеге асыру құқығын береді.
___________________        _____________        ___________________________
басшысы                   қолы                       аты-жөні
М.О.
Қазақстан Республикасының
Әділет министрлігі органдарының заңды тұлғаларды мемлекеттік тіркеу тәртібі туралы Ережесіне N 12-қосымша
Статистика органы ______________________________________
________________________________________________________
Филиалдар мен өкілдіктерді есептік тіркеу туралы
Хабарлау
_________________________________________________________________________
| N |     Заңды тұлға      | Заңды мекен-жайы |    Куәліктің    |  ОКПО   |
|   |  филиалының немесе   |                  |    нөмірі мен   |  коды   |
|   |  өкілдігінің атауы   |                  |  берілген күні  |         |
|___|______________________|__________________|_________________|_________|

5. Положение о филиале или представительстве представляется в прошнурованном и пронумерованном виде, составляется на казахском или русском языке, в двух экземплярах.
Приложение N 9
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
Орган статистики____________
____________________________
Н А П Р А В Л Е Н И Е
Для учетной регистрации________________________________________
наименование
____________________________________________________________________
филиала или представительства
выдать статистическую карточку с проставленными кодами в двух экземплярах.
Наименование и код ОКПО юридического лица, открывающего
филиал или представительство________________________________________
____________________________________________________________________
Регистрирующий орган и его адрес:______________________________
____________________________________________________________________
Начальник Главного управления
регистрации юридических лиц    ____________     ______________
подпись           Ф.И.О.
Приложение N 10
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
МИНИСТЕРСТВО ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
С В И Д Е Т Е Л Ь С Т В О
об учетной регистрации филиала юридического лица
(вариант: об учетной регистрации представительства юридического лица)
_____________________                  __________________
регистрационный номер                     код ОКПО
_____________________                   "___"______19__г.
город
Наименование филиала:__________________________________________
____________________________________________________________________
Наименование юридического лица:________________________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес) юридического лица:_____________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес) филиала:_______________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
СВИДЕТЕЛЬСТВО ДАЕТ ПРАВО ОСУЩЕСТВЛЯТЬ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
В СООТВЕТСТВИИ С ПОЛОЖЕНИЕМ
В РАМКАХ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_________________    _____________     __________________
руководитель         подпись            имя, фамилия
М.П.
Приложение N 11
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
МИНИСТЕРСТВО ЮСТИЦИИ РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
УПРАВЛЕНИЕ ЮСТИЦИИ__________________
С В И Д Е Т Е Л Ь С Т В О
об учетной регистрации представительства юридического лица
(вариант: об учетной регистрации филиала юридического лица)
_______________________             ______________________
регистрационный номер                   код ОКПО
______________________              "___"_________19___г.
город
Наименование представительства:________________________________
____________________________________________________________________
Наименование юридического лица:________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес) юридического лица:_____________________
____________________________________________________________________
Местонахождение (адрес) представительства:_____________________
____________________________________________________________________
СВИДЕТЕЛЬСТВО ДАЕТ ПРАВО ОСУЩЕСТВЛЯТЬ ДЕЯТЕЛЬНОСТЬ
В СООТВЕТСТВИИ С ПОЛОЖЕНИЕМ
В РАМКАХ ЗАКОНОДАТЕЛЬСТВА РЕСПУБЛИКИ КАЗАХСТАН
_________________        ________________   ____________________
руководитель               подпись            имя, фамилия
М.П.
Приложение N 12
к Положению о порядке
государственной регистрации
юридических лиц органами
Министерства юстиции
Республики Казахстан
Орган статистики ___________
____________________________
И 3 В Е Щ Е Н И Е
об учетной регистрации филиалов и представительств
____________________________________________________________________
Nі Наименование филиала  іЮридический і Номер и дата   і  Код ОКПО
і или представительства і   адрес    і    выдачи      і
і   юридического лица   і            і свидетельства  і
___________________________________________________________________