Толық емес мерзiмдiк декларациялау туралы
Бұйрық Қазақстан Республикасы Кеден комитетi 1996 жылғы 31 қазандағы N 222-П Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1996 жылғы 12 желтоқсанда N 232 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрлігі Кеден комитеті төрағасының 2001 жылғы 15 ақпандағы бұйрығымен. ~V011442
Қазақстан Республикасы кәсiпорындарының сыртқы экономикалық қызметiне қолайлы жағдайлар жасау, сыртқы экономикалық байланыстарын дамытуға жәрдемдесу, кедендiк ресiмдеудi жетiлдiру мақсатында және "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Z952368_ Жарлықтың 153, 201, 202-баптарына сәйкес бұйырамын:
1. Толық емес мерзiмдiк декларацияларды пайдалана отырып, қоса
тiркелiп отырған Тауарларды кедендiк ресiмдеу тәртiбi бекiтiлсiн.
2. Кеден басқармалары мен кедендердiң бастықтары осы Бұйрықтың
мазмұнын тиiстi кеден органдарының қызметi аймағында орналасқан
декларанттар және өзге де мүдделi кәсiпорындар мен ұйымдарға жеткiзсiн.
3. Осы бұйрықтың орындалуына бақылау жасау Кеден комитетi Төрағасының
Бiрiншi орынбасары В.Д.Кирдановқа жүктелсiн.
Төраға
Қазақстан Республикасы
Кеден комитетiнiң
1996 жылғы 31 қазандағы
N 222-п бұйрығымен
Бекiтiлген
Толық емес мерзiмдiк декларацияларды пайдалана
отырып, тауарларды кедендiк ресiмдеудiң
ТӘРТIБI
1. Үздiксiз жұмыс айналымы бар және тәулiк бойы жүк тиейтiн, тұрақты және ырғақты жұмысының Қазақстан Республикасы экономикасы үшiн ерекше маңызы зор, СЭҚ-қа адал қатысушы iрi өндiрiстiк кәсiпорындардың жүйелi түрде әкететiн тауарларына қатысты ТМД-ны пайдалана отырып, тауарларды кедендiк ресiмдеудiң жүргiзiлуi мүмкiн.
2. ТМД-ны беруге жазбаша рұқсатты қызметi аймағында кәсiпорын орналасқан кеден органының бастығы кәсiпорынның дәлелдi өтiнiшiнiң, сондай-ақ атқарушы өкiметтiң арыздары негiзiнде бередi.
Рұқсатты алған соң кәсiпорын тауарларды кедендiк ресiмдеудiң технологиялық нобайын жасайды, оны кеден органының бастығы бекiтедi.
3. ТМД-ны пайдалану жолымен тауарларды декларациялауды декларацияланатын тауарлардың иесi болып табылатын өндiрушi кәсiпорын ғана жүргiзе алады.
4. ТМД-ны пайдалану жолымен декларациялауға кәсiпорынның негiзгi өнiмдерi болып табылатын тауарлары жатады.
Кәсiпорынның бiр күнтiзбелiк жылдан аспайтын белгiлi бiр мерзiм iшiнде жөнелтiлiмдер немесе құрамдардың мөлшерiне қарамастан сыртқы саудалық бiр шарт бойынша жөнелтетiн тауарлары бiр топтама ретiнде декларацияланады.
5. Декларант кемiнде он бес күнде және жоспарланып отырған тауарларды алғашқы рет тиеуге дейiнгi он күн iшiнде кеден органына:
- ТМД-ны;
- мәлiмделiнген кеден режимiне сәйкес кедендiк ресiмдеу мен кедендiк бақылауды жүргiзуге қажеттi өзге де құжаттар мен мәлiметтердi ұсынады.
ТМД төмендегi ерекшелiктер:
- вагондар мен тауар-көлiк құжаттарының нөмiрлерi көрсетiлмей тауарлардың жоспарланатын мөлшерiнiң көрсетiлуi;
- кедендiк жүк декларациясында мәлiмделiнуге жататын және тауардың санына байланысты өзге де мәлiметтердiң шамамен көрсетiлуi ескерiлiп, қолданылып жүрген кедендiк жүк декларацияларын толтыру тәртiбiне сәйкес толтырылады.

у.с. - приказом председателя Таможенного комитета МГД РК от 15.02.2001 г. N 54 ~V011442 О неполном периодическом декларировании
Приказ Таможенного комитета Республики Казахстан от 31 октября 1996 г. N 222-П Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 12 декабря 1996 г. N 232
В целях обеспечения благоприятных условий для внешнеэкономической деятельности предприятий Республики Казахстан, содействия развития внешнеэкономических связей, совершенствования таможенного оформления и в соответствии со ст. 153, 201, 202 Указа Президента Республики Казахстан Z952368_ "О таможенном деле в Республике Казахстан" приказываю:
1. Утвердить прилагаемый Порядок таможенного оформления товаров с использованием неполных периодических деклараций.
2. Начальникам таможенных управлений и таможен довести содержание настоящего Приказа до декларантов и иных заинтересованных предприятий и организаций, находящихся в регионе деятельности соответствующих таможенных органов.
3. Контроль за исполнением настоящего приказа возложить на первого Заместителя Председателя Таможенного Комитета Республики Казахстан Кирданова В.Д.
Педседатель
Утверждено
Приказом Таможенного
Комитета Республики
Казахстан
от 31.10.96 N 222-П
П О Р Я Д О К
таможенного оформления товаров с
использованием неполных периодических деклараций
1. Таможенное оформление с использованием НПД может производиться в отношении товаров, регулярно вывозимых крупными производственными предприятиями-добросовестными участниками ВЭД с непрерывным циклом работы и круглосуточными отгрузками, устойчивая и ритмичная работа которых имеет особое значение для экономики Республики Казахстан.
2. Письменное разрешение на подачу НПД дается начальником таможенного органа, в регионе деятельности которого находится предприятие, на основании мотивированного заявления предприятия, а также ходатайств исполнительной власти.
После получения разрешения, предприятием разрабатывается технологическая схема оформления товаров, которая утверждается начальником таможенного органа.
3. Декларирование товаров путем использования НПД может производить только предприятие-производитель, являющееся владельцем декларируемых товаров.
4. Декларированию путем использования НПД подлежат товары, являющиеся основной продукцией предприятия.
Декларируется как одна партия товары, отправляемые предприятием в течение определенного периода времени, не превышающего одного календарного месяца, по одному внешнеторговому договору, независимо от количества отправок или составов.
5. Декларантом не ранее чем за пятнадцать дней и не позднее чем за десять дней до планируемой первой отгрузки товаров в таможенный орган представляются:
- НПД;
- иные документы и сведения, необходимые для производства таможенного оформления и проведения таможенного контроля в соответствии с заявленным таможенным режимом.
НПД заполняются в соответствии с действующим порядком заполнения грузовых таможенных деклараций с учетом следующих особенностей:
- указывается планируемое количество товаров без указания номеров вагонов и товаро-транспортных документов;
- иные сведения, подлежащие заявлению в грузовой таможенной декларации и зависящие от количества товара, указываются ориентировочно.

6. Тауарларды кедендiк ресiмдеу кезiнде декларант ТМД-ны толтырады және ол кеден органына үш данадан (шекарадағы кеден органына жiберiлуге жататын төртiншi парақсыз) берiледi. Тасымалдау құжаттарын кедендiк ресiмдеу кезiнде кедендiк декларация нөмiрiнен кейiн "ДЕТ" - декларациялаудың ерекше тәртiбi көрсетiледi.
7. Жөнелтiлген тауарлардың нақты мөлшерi ТМД-да мәлiмделiнген мөлшерден асып кете алмайды.
8. ТМД, көлiк және өзге де құжаттарды ресiмдеудi кеден органы кедендiк жүк декларациясын беру жолымен декларацияланатын тауарларға қатысты қолданылып жүрген тәртiпке сәйкес жүргiзедi.
Кедендiк және валюталық бақылау Қазақстан Республикасы Кеден Комитетiнiң қалыпты актiлерiне сәйкес кеден органдарына жүктелген функцияларды атқаруға қажеттi шағын көлемде жүзеге асырылады.
9. Мәлiмделiнген топтаманы жөнелткеннен кейiнгi 10 күннен кешiктiрiлмей декларант кеден органына жетiспейтiн мәлiметтердi, сондай-ақ түзетiлген мәлiметтердi (тауарлардың нақты жөнелтiлген мөлшерiне байланысты ТМД-да мәлiмделiнген мәлiметтер өзгерген жағдайда) ұсынады.
Аталған мәлiметтер даналарының саны КЖД даналары санына сай келетiн кеден декларациясының бланкiсiнде жазбаша түрде берiледi, оларды декларант кедендiк жүк декларациясында мәлiмделiнетiн мәлiметтердi куәлендiру үшiн белгiленген тәртiппен куәлендiредi және бұл мәлiметтер толық емес декларацияның ажырамас бөлiгi болып табылады. Одан басқа декларант толық емес декларацияның нөмiрiн көрсетедi.
Кедендiк декларацияны толтыруды декларант кеден органының ТМД-ны қабылдаған күнi қолданылатын ережелерiне сәйкес жүргiзедi. Бұл ретте ТМД-да бұрын мәлiмделiнген және тауарды жөнелту/алу нәтижесiнде өзгермеген мәлiметтер қайталанбайды.
Қосымша мәлiметтердi қабылдауды кеден органы кедендiк декларацияларға қатысты қолданылатын тәртiппен жүзеге асырады, бұл ретте кеден органының беретiн тiркеу нөмiрi ТМД-ны тiркеу нөмiрiне сәйкес келедi.
10. Кедендiк жүк декларациясының бланкiсiнде мәлiмделiнген қосымша мәлiметтерден басқа кедендiк және валюталық бақылау мақсаттары үшiн керектi өзге құжаттарды кеден органы талап етуге құқылы, ал оларды декларант ұсынуға мiндеттi.
11. Кеден төлемдерiн төлеу және декларациялауы ТМД-ны беру жолымен жүзеге асырылатын тауарларға қатысты экономикалық саясат шараларын қолдану аталған декларацияларды кеден органының қабылдаған күнi қолданылатын нормаларға сәйкес жүргiзiледi.
12. Төленген кеден төлемдерiнiң сомасы өзгерген жағдайда оларды қайтару не болашақтағы кеден төлемдерiнiң есебiне жатқызу жүргiзiледi.

6. При оформлении товаров НПД заполняется декларантом и подается в таможенный орган в трех экземплярах (без четвертого листа, подлежащего направлению в пограничный таможенный орган). При таможенном оформлении перевозочных документов после номера таможенной декларации указывается "ОПД" - особый порядок декларирования.
7. Фактическое количество отправленных товаров не может превышать количество, заявленное в НПД.
8. Оформление НПД, транспортных и иных документов производится таможенным органом в соответствии с действующим порядком, применяемым в отношении товаров, декларируемых путем подачи грузовой таможенной декларации.
Таможенный и валютный контроль осуществляются в соответствии с действующими нормативными актами Таможенного Комитета Республики Казахстан в минимальном объеме, необходимом для выполнения функций, возложенных на таможенные органы.
9. Не позднее 10-ти дней после отправки заявленной партии декларант представляет в таможенный орган недостающие сведения, а также скорректированные (в случае изменения в зависимости от фактически отправленного количества товаров сведений, заявленных в НПД).
Указанные сведения подаются в письменном виде на бланке таможенной декларации, количество экземпляров которых соответствует количеству экземпляров ГТД, заверяются декларантом в порядке, установленном для заверения сведений, заявляемых в грузовой таможенной декларации, и являются неотъемлемой частью неполной таможенной декларации. Кроме того декларантом указывается номер неполной декларации.
Заполнение бланка таможенной декларации производится декларантом в соответствии с правилами, действующими на день принятия таможенным органом НПД. При этом сведения ранее заявленные в НПД, и не изменившиеся в результате отправки/получения товара не повторяются.
Прием дополнительных сведений осуществляется таможенным органом в порядке, применяющемся в отношении таможенных деклараций, при этом регистрационный номер, присваиваемый таможенным органом соответствует регистрационному номеру НПД.
10. Помимо дополнительных сведений, заявленных на бланке грузовой таможенной декларации таможенный орган вправе потребовать, а декларант обязан представить иные документы, необходимые для целей таможенного и валютного контроля.
11. Уплата таможенных платежей и соблюдение мер экономической политики в отношении товаров, декларирование которых осуществляется путем подачи НПД, производятся в соответствии с нормами, действующими на день приема таможенным органом указанных деклараций.
12. В случае изменения суммы уплаченных таможенных платежей производится их возврат либо зачет в счет будущих платежей.

13. ТМД-да мәлiмделiнген, ТМД-ны беру кезiнде көрсетiлгеннен аз мөлшерде тауарларды нақты әкету жағдайында ТМД-да аталған белгiлi бiр уақыт iшiнде нақты әкетiлмеген осындай тауарлар оларды кәсiпорынның одан әрi жөнелтетiн кезiнде қайта декларациялауға жатады.
Осындай тауарларға тасымалдау және тауарға iлеспелi құжаттар кеден органына қосымша мәлiметтермен және осы кеден органының пайдаланған кеден мөрлерiн, жай мөртаңбалары мен басқа да теңдестiру құралдарын жоққа шығару үшiн әкетiлмеуiнiң себептерiн түсiндiрумен бiрге ұсынылады.
14. ТМД-ны пайдалануға мүдделi кәсiпорын керек кезiнде кеден органын күзетiлетiн қызметтiк жайлармен, байланыс құралдарымен, ұйымдастыру техникасымен, есептеу техникасымен, толық емес мерзiмдiк декларацияларды пайдалана отырып, кедендiк ресiмдеудi жүзеге асыруға қажеттi бағдарламалық өнiмдермен қамтамасыз етуi тиiс.
15. Декларациялауы ТМД-ны беру жолымен жүзеге асырылатын тауарларды декларациялауға, жөнелтуге қатысы бар кәсiпорынның, онда тұрақты немесе уақытша жұмыс iстейтiн адамдардың кедендiк ережелердi және ТМД-ны қолдана отырып, кедендiк ресiмдеу тәртiбiн бұзған жағдайында кеден органының бастығы кәсiпорынды ТМД-ны пайдалану құқысынан айырады.

13. В случае фактического вывоза товаров, заявленных в НПД, в количестве меньшем чем было указано при подаче НПД, такие товары, фактически невывезенные в течение определенного периода времени, охваченного НПД, подлежат повторному декларированию при их последующей отправке предприятием.
Перевозочные и товаросопроводительные документы на такие товары представляются в таможенный орган вместе с дополнительными сведениями и объяснением причин их невывоза для аннулирования таможенных печатей, штампов и других средств идентификации, использованных этим таможенным органом.
14. Предприятие, заинтересованное в использовании НПД при необходимости должно обеспечить таможенный орган охраняемыми служебными помещениями, средствами связи, оргтехники, вычислительной техники, программным продуктом, необходимым для осуществления таможенного оформления с использованием неполной периодической декларации.
15. В случае совершения предприятием, лицами постоянно или временно занятыми на нем, имеющими отношение к декларированию, отправке товаров, декларирование которых осуществляется путем подачи НПД, нарушений таможенных правил и порядка таможенного оформления с применением НПД начальник таможенного органа может лишить предприятие права использования НПД.