Телекоммуникациялар топтарын қорғау Ережелерi
Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгiмен бекітілген 1996 жылғы 7 қараша N 270. Қазақстан Республикасының Әділет министрлігінде 1997 жылғы 16 қаңтарда N 245 тіркелді. Күші жойылды - ҚР Ақпараттандыру және байланыс жөніндегі агенттігі төрағасының 2004 жылғы 24 қарашадағы N 264-п бұйрығымен.
----------бұйрықтан үзінді---------
Қазақстан Республикасы Заңының 40 бабының 2 тармағының 2) тармақшасына және "Телекоммуникация желілерін қорғау Ережесін бекіту туралы" Қазақстан Республикасы Үкіметінің 2004 жылғы 30 қыркүйектегі N 1010 қаулысына сәйкес бұйырамын:
1. Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникация министрлiгiнің Мемлекеттік нормативтік-құқықтық актілер тізілімінде 1997 жылғы 16 қаңтарда N 245 болып тіркелген "Телекоммуникация желілерін қорғау Ережесін бекіту туралы" 1996 жылғы 7 қараша N 270 бұйрығы күшін жойды деп танылсын...
Төраға м.а
__________________________________
1. Телекоммуникациялық (кабельдiк, радиорелейлiк, әуе байланысы және радиоландыру жүйелерi) топтарының бүлiнуi телекоммуникациялардың қалыпты жұмыс iстеуiне нұқсан келтiрiп, халық шаруашылығына және ел қорғау iстерiне зиянын тигiзетiндiгi ескерiлiп, оларды қорғау мақсатымен осы ережелер енгiзiлдi.
2. Кабельдiк және әуе байланысы, сондай-ақ радиоландыру желiлерiнiң трассаларында:
а. мынадай қорғау аумақтары белгiленедi:
- жер асты кабелi және әуе байланысы, сондай-ақ радиоландыру желiлерi үшiн - жер асты кабель трассасының және әуе байланысы желiсiнiң шектi сымдарының әрбiр жағынан 2 метр қашықтықта жүргiзiлетiн оларға параллель сызықтармен шектелетiн жер участкасы ретiнде;
- теңiз асты байланыс кабель желiлерi үшiн - трассаның екi жағынан 0,25 теңiз милi (7,4 км) арқылы теңiз табаны мен оның айдынының бетi аралығында тұрғызылатын параллель жазықтықтар аралығындағы кеңiстiк ретiнде; кемелер жүретiн және сол жүргiзiлетiн өзендер, көлдер, су қоймалары, арналар арқылы өткiзiлетiн байланыс кабельдерi үшiн - трассаның әрбiр жағынан 100 м қашықтықта тұрғызылатын параллель жазықтықтармен шектелетiн кеңiстiк ретiнде;
- кабельдiк байланыс желiлерiнiң күтiлмейтiн жер асты және жер үстi күшейткiш пункттерi үшiн - күшейткiш пункттерiнен немесе олардың төмпешiктерiнiң және олардың жабдықтарын жерге қосу контурлары участкаларының шекараларынан 3 м қашықтықты қамтып қоршалатын тұйық сызық ретiнде;
- қалалардан тыс жерлерде жер асты байланыс кабелi желiлерiнiң трассасының бағдар көрсеткiшi болып табылатын өлшеу бағаналары қойылады. Қалалар iшiнде жер асты байланыс кабелi желiлерiнiң трассасы техникалық құжаттар бойынша анықталады;
- теңiздер, кеме жүретiн және сал жүргiзiлетiн өзендер, көлдер, су қоймалары және каналдар арқылы жүргiзiлетiн кабельдiк байланыс желiлерi трассаларының қорғау аймағы - кабельдердiң енгiзiлетiн (шығарылатын) жағалауларында сигналдық белгiлер арқылы көрсетiледi. Теңiз асты байланыс кабель желiлерiнiң трассасы "Теңiз жүргiзушiлер хабарламасында" көрсетiлiп, теңiз карталарында белгiленедi.
Ормандар мен қолдан ағаштар отырғызылған көгалдандыру аймақтарында:
- кабель байланыс желiсi үшiн кеңдiгi 4 м-ден кем болмайтын ағаштары қырқылған алаптар жасалады;
- әуе байланысы және радиоландыру желiлерi үшiн:
- ағаштарының биiктiгi 4 м-ден аспайтын аймақтарда - кеңдiгi шеткi сымдардың әрбiр жағынан 2 м қашықтықтан (4м) тұратын;
- ағаштарының биiктiгi 4 м-ден асатын аймақтарда - кеңдiгi шеткi сымдардың әрбiр жағынан 3 м қашықтықтан (6м) тұратын ағаштары қырқылған қорғау алаптары (просек) жасалады;
- ағаштары жиi құлайтын аймақтарда қорғау алабының кеңдiгi екi жақтан, шеткi сымдардың ара қашықтығына ағаштардың орташа биiктiгiн қосқанға тең болуы тиiс. Сонымен, қатар, қорғау алабының шетiндегi кейбiр жеке ағаштармен ағаштар тобының биiктiгi жалпы ағаштардың орташа биiктiгiнен асатын болса - ондай ағаштар қырқылатын болады;
Телекоммуникациялар желiсi парктер, бақтар және қорықтар арқылы өтетiн жағдайларда өкiлеттi мемлекет органдарының келiсiмi негiзiнде қорғау алабының кеңдiгiн аз етiп алуға жол берiледi.
Орманды және ағаш өсiрiлген аймақтар алабын өрттен жүргiзiлетiн телекоммуникациялар желiлерiнiң қорғау алабын өрттен қауiпсiз жағдайда ұстау шаралары - телекоммуникациялар тораптарының иесi болып табылатын кәсiпорындары мен ұйымдардың күшiмен жүзеге асырылады.
Парктер, бақтар, қорықтар, қалалар мен елдi мекендер маңындағы көгалды аймақтар, егiнжайлар, автомобиль жолдары мен темiр жолдары, өзендер мен арналарды, көлдер мен басқа да су қоймаларын қорғау үшiн ағаштар отырғызылған аймақтар арқылы телекоммуникациялар желiлерiнiң қорғау алаптарын салғанда оларға мүмкiн болғанша аз нұқсан келтiрiлетiн және олардың негiзгi қорғау қасиеттерi сақталатын болуы тиiс.
Сонымен қатар ондай жерлердегi қорғау алабында бұталар мен жас ағаштар қырқылмайтын, бос топырақтардағы, көлбеу беткейлердегi (15 градустан жоғары) және су шаятын жерлердегi ағаш (бұта) түбiрлерi қопарылмайтын болуы тиiс;
байланыс және радиоландыру қондырғылары мен өзендерiнiң орнатылуы тиiстi ережелермен анықталатын болса да қондырғылардың жол берiлетiн ең жақын ара қашықтықтары белгiленедi;

Правила охраны телекоммуникационных сетей
Утверждены приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 7 ноября 1996 г. N 270. Зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 16 января 1997 г. N 245. Приказ N 270 утратил силу - приказом И.о. Председателя Агентства РК по информатизации и связи от 24 ноября 2004 года N 264-п. Отменен - постановлением Правительства РК от 9 февраля 2005 года N 124 (P050124)
Извлечение из приказа И.о. Председателя Агентства РК по
информатизации и связи от 24 ноября 2004 года N 264-п
"В соответствии с подпунктом 2) пункта 2 статьи 40 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах" и постановлением Правительства Республики Казахстан от 30 сентября 2004 года N 1010 "Об утверждении Правил охраны сетей телекоммуникаций" приказываю:
1. Признать утратившим силу приказ Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 7 ноября 1996 г. N 270 "Об утверждении Правил охраны телекоммуникационных сетей", зарегистрированный в Государственном реестре нормативных правовых актов от 16 января 1997 г. за N 245 ...
3. Настоящий приказ вступает в силу со дня подписания...
И.о.Председателя".
--------------------------------------------------------------------
1. Настоящие Правила вводятся для обеспечения сохранности телекоммуникационных сетей (кабельных, радиорелейных и воздушных линий связи и линий радиофикации), поскольку повреждение этих сетей нарушает нормальную работу телекоммуникаций и наносит ущерб народному хозяйству и обороне страны.
2. На трассах кабельных и воздушных линий связи и радиофикации:
а. устанавливаются охранные зоны:
- для подземных кабельных и воздушных линий связи и
радиофикации - в виде участка земли вдоль этих линий,
определяемого параллельными прямыми, отстоящими от трассы
подземного кабеля или от крайних проводов воздушных линий на
расстоянии 2-х метров с каждой стороны;
- для морских кабельных линий связи и для кабелей связи при
переходах через судоходные и сплавные реки, озера,
водохранилища и каналы - в виде участка водного пространства
на всей глубине от водной поверхности до дна, заключенного
между параллельными плоскостями, отстоящими от трассы
морского кабеля на расстоянии 0,25 мили (7,4 км) и от трассы
кабеля при переходах через реки, озера, водохранилища и
каналы, на расстоянии 100 метров с каждой стороны;
- для наземных и подземных необслуживаемых усилительных
пунктов на кабельных линиях связи - в виде участка земли,
определяемого замкнутой линией, отстоящей от усилительных
пунктов или границы их обваловки на расстоянии 3-х метров, а
также участка земли для оборудования контуров заземления;
- на трассах подземных кабельных линий связи вне городской
черты устанавливаются замерные столбики, являющиеся
ориентирами. В городах трассы прохождения подземных кабельных
линий связи определяется по технической документации;
- границы охранных зон на трассах морских кабелей связи и
на трассах кабелей связи при переходах через судоходные и
сплавные реки, озера, водохранилища и каналы отмечаются в
местах выведения кабелей на берег сигнальными знаками.
Трассы морских кабельных линий связи указываются в
"Извещениях мореплавателям" и наносятся на морские карты;
b. создаются просеки в лесных массивах и защитных насаждениях:
- для кабельных линий связи не менее 4 метров;
- для воздушных линий связи и радиофикации:
- в насаждениях, не превышающих 4-х метров в высоту - шириной
не менее расстояния между крайними проводами + 4 метра (по 2
метра с каждой стороны от крайних проводов до ветвей
деревьев);
- в насаждениях высотой более 4 метров, шириной не менее
расстояния между крайними проводами + 6 метров (по 3 метра
с каждой стороны от крайних проводов до ветвей деревьев);
- в насаждениях, где возможны случаи частого падения деревьев,
ширина просек должна быть равна расстоянию между крайними
проводами + средняя высота насаждений с каждой стороны. При
этом отдельные деревья или группы деревьев, растущие на краю
просеки, должны вырубаться, если их высота превышает среднюю
высоту насаждений.
В случае прохождения телекоммуникационных сетей по паркам, садам и заповедникам допускается по взаимной договоренности с уполномоченными государственными органами меньшая ширина просек.
Просеки для телекоммуникационных сетей, проходящих по лесным массивам и земельным насаждениям, должны содержаться в состоянии, безопасном в пожарном отношении, силами предприятий, организаций, в ведении которых находятся телекоммуникационные сети.
В парках, садах, заповедниках, местах зеленых зон вокруг городов и населенных пунктов, полезащитных лесонасаждениях, защитных лесных полосах вдоль автомобильных и железных дорог, защитных лесных полосах вдоль рек и каналов, вокруг озер и других водоемов, в ценных лесных массивах прокладка просек должна производиться таким образом, чтобы состоянию насаждений причинялся наименьший ущерб и предотвращалась утрата ими защитных свойств.
В частности, на просеках не должны вырубаться кустарник и молодняк, корчеваться пни на рыхлых почвах, крутых (свыше 15) склонах и в местах подверженных размыву;
с. устанавливаются минимально-допустимые расстояния (разрывы)
между сооружениями линий связи и радиофикации и ближайшими
другими сооружениями, определяемые правилами возведения
соответствующих сооружений.

3. Радиорелейлiк байланыс желiлерiнiң трассаларында радио толқындарының таралуына тосқауылдық әрекеттерiн болдырмау мақсатымен ғимараттар мен түрлi қондырғылар тұрғызуға және ағаштар отырғызуға тыйым салынатын жеке участкалардың орындары мен шекаралары радиорелейлiк желiлер құрылысының жобаларында қарастырылады.
4. Телекоммуникациялық тораптарды қорғау алабының шегiнде олардың иесi болып табылатын заңды тұлғалардың жазба түрдегi келiсiмiнсiз мынадай жұмыстар жүргiзуге тыйым салынады:
а) 0,3 м тереңдiктен асатын түрлi құрылыс, монтаж жұмыстарын және қопарылысты қажет ететiн жұмыстарды жүргiзуге; жер бетiн бульдозер және экскаватор арқылы тегiстеуге;
б) топырақ үлгiсiн алу мақсатымен скважина, шурф қазу арқылы жүргiзiлетiн геологиялық түсiру, геодезиялық т.б. iзденiс жұмыстарына;
с) ағаштар отырғызуға, дала қостарын орналастыруға, мал ұстауға, материалдар, пiшен және тыңайтқыштар жинауға, от жағуға және мылтық ататын жаттығу алаңын ұйымдастыруға;
д) автокөлiктерiнiң, тракторлар мен түрлi механизмдер қойылатын орындар жасауға, олар жүрiп өтетiн жолдар жасауға, әуе байланыс және радиоландыру желiлерiнiң астынан габариттен тыс жүктер алып өтеуге;
е) кемелер, баржалар және жүзетiн крандар тоқтайтын орындар жасауға, жүк арту, жүк түсiру жұмыстарын жүргiзуге, су астын тереңдету және су асты батпағын қотару жұмыстарын жүргiзуге, салбауыр (якорь) тастауға, кеме арқылы салбауыр, шынжыр трал, т.б. сүйретiп жүргiзуге, балық аулайтын участкалар бөлуге, балық аулауға, басқа да су жануарларын өсiруге және балық ұстау құралы болып табылатын өсiмдiктер өсiруге, суаттар жасауға, мұз жаруға және мұз дайындауға;
ж) кабель трассасы өтетiн еспе құм участкаларында жұмыстар жүргiзуге.
Автомобиль жолы мен темiр жолдарға бөлiнген алаптардағы әуе байланыс және радиоландыру желiлерiнiң алаптарын автомобиль жолы мен темiр жол иелерi байланыс және радиоландыру желiлерiнiң иесi болып табылатын заңды тұғалардың келiсiмiнсiз өз қажетiне пайдалана алады, бiрақ ол желiлердiң сақталуы мiндеттi түрде қамтамасыз етiлуi мiндеттi.
Телекоммуникациялар тораптарының қорғау аумақтарының және орманды жерлердегi қорғау алабының шегiнде жұмыс жүргiзiлген жағдайда олардың желiлерiнiң бүлiнбеуiн қамтамасыз ететiн шарттарды Қазақстан Республикасының Көлiк және коммуникациялар министрлiгi белгiлейдi (құрылыс жұмысы бөлiгi - Қазақстан Республикасы аймағында тұрғын үй және құрылыстар салу министрлiгi жанындағы мемлекеттiк архитектуралық-құрылыстық бақылау департаментiмен келiсiледi).
5. Учаскалары арқылы телекоммуникациялар тораптары өтетiн жер иеленушiлер мен жер пайдаланушылардың сол тораптардың иесi болып табылатын заңды тұлғалардың жазбаша рұқсатынсыз олардың қалыпты жұмыс iстеуiне нұқсан келтiретiн қандай да болмасын әрекеттерiне тыйым салынады. Дәлiрек айтқанда:
а) телекоммуникациялар тораптарының иесi болып табылатын заңды тұлғаның келiсiмi бойынша ғимараттарда, көпiрлерде, коллекторларда, метро туннельдерiнде және темiр жолдарда орналасқан әуе байланысы және радиоландыру бағаналарын, кабельдiк жәшiктердi және тарату қораптарын телекоммуникациялар тораптарының құрылысшылары алдын ала басқа орындарға ауыстырғанға дейiн айтылған объектiлердi қайта құруға және бұзуға;
б) өлшеу және сигнал белгiлерiн бүлдiруге немесе көмiп тастауға, жер асты кабель желiсiнiң трассасына үлкен салмақты (5 тоннадан жоғары) заттарды биiктiктен тастауға, сол трассалар үстiнен қышқылдардың, тұздардың және сiлтiлердiң ағуына жол беруге;
с) күтiлмейтiн (жер асты және жер үстi) күшейткiш пункттерiнiң, радиорелей станцияларының, телефон канализациясы құдықтарының, тарату шкафтарының және кабель жәшiктерiнiң қақпақтарын немесе есiктерiн ашуға, сондай-ақ қатысы жоқ тұлғалардың телекоммуникациялық тораптарға аппараттар арқылы қосылуына;
д) телекоммуникациялар тораптарына нұқсан келтiретiн басқа да әрекеттер жасауға (мысалы, әуе байланыс желiсiнiң бағаналарын және арматураларын сындыру, сымдарын үзу, олардың үстiне бөтен заттарды iлу т.б.) - тыйым салынады.

3. На трассах радиорелейных линий связи определяются отдельные участки земли, на которых запрещается возведение зданий и сооружений, а также посадка деревьев в целях предупреждения их экранирующего действия распространению радиоволн. Расположение и границы этих участков предусматриваются в проектах на строительство радиорелейных линий.
4. В пределах охранных зон и просек без письменного согласия юридических лиц, в ведении которых находятся телекоммуникационные сети, запрещается:
а. осуществлять всякого рода строительные, монтажные и взрывные
работы на глубине более 0,3 метров, а также планировку
грунта при помощи бульдозеров и экскаваторов;
b. производить геолого-съемочные, поисковые, геодезические и др.
изыскательские работы, связанные с устройством скважин,
шурфов и взятием проб грунта;
с. производить посадку деревьев, располагать полевые станы,
содержать скот, складировать материалы, корма и удобрения,
жечь костры и устраивать стрельбища;
d. устраивать проезды и стоянки автотранспорта, тракторов и
механизмов, провозить негабаритные грузы под проводами
воздушных линий связи и радиофикации;
е. устраивать причалы для стоянки судов, барж и плавучих
кранов,
производить погрузочно-разгрузочные, дноуглубительные и
землечерпальные работы, бросать якоря, проходить с
отданными
якорями, цепями, лотами, волокушами и тралами, выделять
рыбопромысловые участки, производить добычу рыбы, а также
других водных животных и растений преданными орудиями
лова,
устраивать водопой, производить колку и заготовку льда;
f. производить работы на участках прохождения трассы кабеля
по зонам песчаных барханов.
Охранные зоны воздушных линий связи и радиофикации в полосе отвода автомобильных и железных дорог могут использоваться дорожными и железнодорожными органами для их нужд без согласования с юридическими лицами, в ведении которых находятся эти линии, но с обязательным обеспечением сохранности линии связи и радиофикации.
Условия производства работ в пределах охранных зон и просек на трассах телекоммуникационных сетей, необходимые для обеспечения сохранности этих линий, устанавливаются Министерством транспорта и коммуникаций Республики Казахстан (в части строительных работ по согласованию с Департаментом Государственного архитектурно-строительного контроля при Министерстве жилья и застройки на территории Республики Казахстан).
5. Собственникам земельных участков и землепользователям, по землям которых проходят телекоммуникационные сети, запрещается осуществлять всякого рода работы, которые могут повлечь за собой нарушение нормальной работы телекоммуникационных сетей без письменного разрешения юридических лиц, в ведении которых находятся телекоммуникационные сети, в частности:
а. производить снос и реконструкцию зданий, мостов,
переустройство коллекторов, туннелей метрополитена и
железных дорог, где проложены кабели связи, установлены
стойки воздушных линий связи и радиофикации, кабельные
ящики
и распределительные коробки, без предварительного выноса
застройщиками телекоммуникационных сетей по согласованию с
юридическими лицами, в ведении которых они находятся;
b. производить засыпку и поломку замерных и сигнальных
знаков,
сбрасывать на трассах подземных кабельных линий большие
(свыше 5 тонн) тяжести, устраивать на этих трассах стоки
кислот, солей и щелочей;
с. открывать двери и люки необслуживаемых усилительных
пунктов
(наземных и подземных) и радиорелейных станций, кабельных
колодцев телефонной канализации, распределительных шкафов и
кабельных ящиков, а также подключаться к
телекоммуникационным
сетям лицам, не обслуживающим эти сети;
d. совершать иные действия, которые могут причинить
повреждения
телекоммуникационным сетям (например, повреждать опоры и
арматуру воздушных линий связи, обрывать провода,
набрасывать
на них посторонние предметы).

6. Телекоммуникациялар тораптарының трассасындағы қорғау аймағына және орманды жерлердегi ағаштары қырқылған қорғау алабына жататын жерлер жер иеленушiлер және пайдаланушылар иелiгiнен алуға жатпайтын. Оларды пайдалану, осы ережелердiң 4 және 5-пункттерiнде келтiрiлген талаптарды орындау арқылы жүзеге асырылады.
7. Өздерiне пайдалануға берiлген жер участкалары арқылы телекоммуникациялар тораптары өтетiн заңды және жеке тұлғалар (жердi иелену нысандарына қарамастан):
а) телекоммуникациялар тораптарының иесi болып табылатын заңды тұлғаның басталу уақыты жүргiзiлетiн орны көрсетiлген келiсiмiнсiз және оның өкiлiнiң қатысуынсыз пайдалануындағы жер участкаларында геологиялық және геодезиялық барлау, тағы сол сияқты iзденiс жұмыстар жүргiзуге жол берiлмейдi.
8. Телекоммуникациялар тораптары қарауында болатын заңды тұлғалардың техникалық қызметкерлерiн телекоммуникациялар желiсiнiң қорғау аумақтары бойынша жүрiп өтуiне, ал жөндеу - қалпына келтiру жұмыстарын жүргiзу кезiнде көлiкпен өтуiне кедергiсiз хұқық берiледi.
Егер телекоммуникациялық тораптар тыйым салынған аймақтар және арнайы объектiлер аймағы арқылы өтетiн болса, онда тиiстi ұйымдар сол тораптарға қызмет көрсететiн заңды тұлға қызметкерлерiне тәулiктiң кез келген уақытында байқау және жөндеу жұмыстарын жүргiзуге мүмкiндiк туғызатын рұқсат қағазын беруге мiндеттi.
Заңды тұлғалар өздерiнiң меншiктiк нысанына қарамастан өз қызметкерлерi үшiн телекоммуникациялар тораптарының иесi тарапынан қорғау - түсiнiктемелер жүргiзуiне көмектесуге мiндеттi.
9. Қарауында телекоммуникациялар тораптары бар заңды тұлғалар қорғау алаптарында:
а) байланыс және радиоландыру желiлерiн күтiп-қадағалауға қажеттi жолдар, көпiрлер, тағы басқа қондырғылар салуға;
б) телекоммуникациялық тораптарды жөндеу үшiн шұңқырлар, арықтар, қазан шұңқырлар қазуға;
с) орманды және ағаш өсiрiлген аймақтарда қорғау алабының белгiленген кеңдiгiн қамтамасыз ету үшiн ағаш бұтақтарын кесуге;
д) жер асты құрылыстарының бар екендiгiн көрсететiн және жер жұмыстарын жүргiзу қажет болған жағдайда байланысшылар өкiлiн шақырудың қажеттiгiн көрсететiн хабарландыру тақталарын орнатуға рұқсат берiледi.
Автомобиль жолдары мен темiр жолдардың қорғау аймақтарында а және б тармақшаларында көрсетiлген жұмыстар сол жолдардың басшы орындарының келiсiмi бойынша жүргiзiледi.
Орманды аймақтардан өтетiн телекоммуникациялар желiлерiнде авария орын алған жағдайда оны жою үшiн трассаларға жақын орналасқан жеке ағаштарды қырқуға рұқсат берiледi, ондай ағаштардың қырқылғандығы туралы мемлекеттiк өкiлеттi орындар (мемлекеттiк экология және биоресурстар органы) хабардар болуы тиiс.

6. Земли охранных зон и просек на трассах телекоммуникационных сетей не подлежат изъятию у собственников и землепользователей. Использование их осуществляется с выполнением требований, перечисленных в пунктах 4 и 5 настоящих Правил.
7. Юридические лица независимо от формы их собственности и граждане на предоставленных им в пользование земельных участках (независимо от форм владения ими), по которым проходят телекоммуникационные сети обязаны:
а. не допускать осуществления геолого-съемочных, поисковых,
геодезических и других изыскательских работ без
предварительного согласования сроков начала и места
производства этих работ с юридическими лицами, в ведении
которых находятся телекоммуникационные сети и без
присутствия представителей этих юридических лиц.
8. Техническому персоналу юридических лиц, в ведении которых находятся телекоммуникационные сети, предоставляется право беспрепятственного прохода, а при проведении ремонтно-восстановительных работ также право беспрепятственного проезда в охранных зонах и по просекам.
Если телекоммуникационные сети проходят по территории запретных зон и специальных объектов, то соответствующие организации должны выдавать работникам юридических лиц, обслуживающим эти сети, пропуска для проведения осмотров и работ в любое время суток.
Юридические лица, независимо от формы собственности, обязаны оказывать содействие в проведении охранно-разъяснительной работы своим работникам владельцами телекоммуникационных сетей.
9. Юридическим лицам, в ведении которых находятся телекоммуникационные сети, в охранных зонах и на просеках разрешается:
а. устройство дорог, подъездов, мостов и других сооружений,
необходимых для эксплуатационного обслуживания линии связи
и радиофикации;
b. открытия траншей, котлованов, ям для ремонта
телекоммуникационных сетей.
Работы, указанные в подпунктах а и b в полосе отвода автомобильных и железных дорог производятся по согласованию с дорожными и железнодорожными органами;
с. обрезка ветвей деревьев для обеспечения установленной
ширины просек;
d. установка предупредительных знаков о наличии подземных
сооружений и необходимости вызова представителей связи при
производстве земляных работ.
При авариях на телекоммуникационных сетях, проходящих через лесные массивы, разрешается в местах, прилегающих к трассе этих сетей, вырубка отдельных деревьев для ликвидации аварий, с одновременным извещением уполномоченных государственных органов (Государственные органы экологии и биоресурсов).

10. Ауыл шаруашылығының егiн даласы арқылы өтетiн телекоммуникациялар тораптарын жоспарлы жөндеу жұмыстары әдетте, егiн егiлмей тұрған мезгiлдерде жүргiзiлуi Телекоммуникациялар тораптарында орын алған аварияны жою және пайдалану барысындағы күту жұмыстары кез келген уақытта жүргiзiледi.
Көрсетiлген жұмыстар орындалғаннан кейiн телекоммуникациялар тораптарының иесi болып табылатын заңды тұлға бүлiнген жерлердi ауыл шаруашылығында қайта пайдалануға болатындай қалпына келтiруге және жер участкасының, меншiктiк иесi мен жер пайдаланушыларға келтiрiлген зиянды өтеуге мiндеттi. Келтiрiлген зиян көлемiн анықтау - Қазақстан Республикасының қолданылудағы заңдары бойынша анықталады.
11. Телекоммуникациялық тораптарды жөндеу және қалпына келтiру үшiн жүргiзiлетiн жол төсенiштерiн алу және жер қабатын ығыстыру жұмыстары олардың жүргiзiлу шарттары тиiстi жол мекемелерiмен, ал қала iшiнде - жергiлiктi үкiмет орындарымен және тиiстi басқармалармен алдын ала келiскеннен кейiн жүргiзiледi. Көрсетiлген жұмыстардың жүргiзiлу шарттары олар туралы сұраныс түскеннен кейiн үш күннен кешiкпей телекоммуникациялар тораптарының иесi болып табылатын заңды тұлғаға берiлуi тиiс.
Егер телекоммуникациялар тораптары бүлiнген жағдайда бүлiнген участканы айналып өту арқылы байланыс ұйымдастыруға болмайтын болса, онда жол төсенiштерiн ашу және жер қыртысын-ығыстыру жұмыстары алдын ала келiсiлмей-ақ жүргiзiледi, бiрақ жол мекемелерi, жергiлiктi үкiмет орындары және басқармалар өкiлдерi мiндеттi түрде шақырылады.
Мұндай жағдайда жұмыс жүргiзушi кәсiпорны (мекеме) авария орын алған жердi уақытша айналып өтетiн жолдар жасап, көлiктер мен жаяу адамдар үшiн тиiстi көрсеткiштер орнатуға мiндеттi.
Жол төсенiштерiн қалпына келтiрудi - телекоммуникациялар, тораптарының иесi болып табылатын заңды тұлға жүзеге асырады.
12. Телекоммуникациялық тораптарды тас жолдармен, темiр жолдармен, құбырлармен, кеме жүретiн және сол жүргiзiлетiн өзендермен, көлдермен, су қоймаларымен, арналармен қиылысатын жерлерде, өндiрiс кәсiпорындарының аймақтарында, аэродромдарға жақындаған аймақтарда пайдалану тәртiбi - телекоммуникациялар тораптарының иесi болып табылатын заңды тұлға тарапынан аталған объектiлер иелiгiне кiретiн кәсiпорындарымен және ұйымдармен келiсiледi.
13. Жобаланатын ғимараттар мен қондырғылардың құрылыс аймағы арқылы телекоммуникациялар желiсi өтетiн жағдайларда ондай объекттердiң құрылыс жобалары мен сметаларында телекоммуникациялар тораптарының иесi болып табылатын заңды тұлғалармен келiсiлген сол тораптардың сақталуын қамтамасыз ететiн шаралар қарастырылуы тиiс.

10. Работы по ремонту телекоммуникационных сетей, проходящих по сельскохозяйственным угодьям, должны производиться, как правило, в период, когда эти угодья не заняты полевыми культурами.
Работы по ликвидации аварий и эксплуатационному обслуживанию телекоммуникационных сетей могут производиться в любой период.
После выполнения указанных работ юридические лица, в ведении которых находятся телекоммуникационные сети, должны привести земельные угодья в состояние, пригодное для сельскохозяйственного производства, а также возместить собственникам земельных участков и землепользователям убытки, причиненные при производстве работ. Порядок определения убытков устанавливается действующим законодательством Республики Казахстан.
11. Работы по ремонту и восстановлению телекоммуникационных сетей, требующие снятия дорожных покрытий и раскопки грунта, могут производиться только после предварительного согласования условий их производства с соответствующими дорожными органами, а в пределах городов и других населенных пунктов с местными органами власти и управления. Сообщение об условиях производства указанных работ должно быть направлено юридическим лицам, в ведении которых находятся телекоммуникационные сети, в З-х дневный срок со дня получения соответствующими органами письменного извещения о необходимости производства работ.
Если при повреждении телекоммуникационных сетей отсутствует возможность организации обходной связи, работы по снятию дорожных покрытий и раскопка грунта производятся без предварительного согласования, но с обязательным вызовом на место производства работ представителя дорожного органа или местного органа власти и управления.
При этом производящее эти работы предприятие (организация) должно устраивать объезды мест аварии, с установкой необходимых предупредительных знаков для транспорта и пешеходов.
Восстановление дорожных покрытий производится юридическими лицами, в ведении которых находятся телекоммуникационные сети.
12. Порядок эксплуатации телекоммуникационных сетей в местах пересечения ими шоссейных и железных дорог, трубопроводов, судоходных и сплавных рек, озер, водохранилищ, каналов, территорий промышленных предприятий и подходов к аэродромам должен согласоваться юридическими лицами, в ведении которых находятся телекоммуникационные сети, с транспортными, промышленными и другими соответствующими предприятиями и организациями.
13. В случаях, когда на территории строительных площадок проектируемых зданий и сооружений проходят телекоммуникационные сети, в проектах и сметах на строительство этих объектов по согласованию с юридическими лицами, в ведении которых находятся телекоммуникационные сети, должны предусматриваться необходимые мероприятия по обеспечению сохранности этих сетей.

14. Телекоммуникациялық тораптар желiсiнiң қорғау аумақтарына жақын жерлерде сол тораптарға қандай да болмасын нұқсан келтiретiн жұмыстар жүргiзiлетiн заңды және жеке тұлғалар, меншiктiк нысанына қарамастан:
а) телекоммуникациялар тораптарының иесi болып табылатын заңды тұлғалармен айтылған жұмыстардың жүргiзiлу тәртiбiн қарастыратын келiсiм жасауға;
б) телекоммуникациялар тораптарының сақталуын қамтамасыз ету жөнiндегi шараларды жүзеге асыруға;
е) телекоммуникациялар тораптарының иесi болып табылатын заңды тұлғаларды жұмыстың жүргiзiлу уақыты мен орны туралы және жұмыстың жүргiзiлуiн бақылау тәртiбi туралы хабардар етуге;
д) жер қазу жұмыстарын қатаң түрде телекоммуникациялар торабының иесi болып табылатын заңды тұлға өкiлiнiң қатысуымен жүргiзуге - мiндеттi.
15. Жер қазу жұмыстарын жүргiзетiн заңды және жеке тұлғалар, меншiктiк нысанына қарамастан, жұмыс кезiнде сол жұмысты жүргiзуге арналған техникалық құжаттарда көрсетiлмеген жер асты кабелiн байқаған жағдайда оның бүлiнбеуiн қамтамасыз етумен қатар, ол туралы таяу маңдағы байланыс кәсiпорнына (ұйымына) хабарлауға мiндеттi.
16. Кеме салдауырымен немесе балық аулау жабдықтарымен су астынан кабель көтерiлген жағдайда кеме капитаны (корабль командирi) салдауырдың немесе балық аулау жабдығының шығын болуына қарамастан кабельдiң бүлiнбеуiн қамтамасыз ету шараларын қолданып, одан босану әрекеттерiн жасауға мiндеттi. Кеме капитаны (корабль командирi) су асты, кабелiнiң көтерiлгендiгi туралы уақиғаның қай уақытта және қандай координатта орын алғанын айтып, радиомен таяу маңдағы портқа хабарлайды. Кабельдiң кездейсоқ көтерiлгендiгi жөнiнде хабар қабылдаған порт ол туралы таяу маңдағы байланыс кәсiпорнына хабарлайды.
17. Жергiлiктi атқарушы органдар телекоммуникациялар желiсi өтетiн участкаларды құрылыс жүргiзу үшiн басқа тұлғаға беруге шешiм қабылдаған жағдайда ол тұлғадан телекоммуникациялар торабының иесi болып табылатын заңды тұлғамен құрылыс жүргiзу тәртiбi туралы келiсудi талап етуге мiндеттi.
18. Жергiлiктi атқарушы органдар және жер участкаларының меншiктiк иелерi телекоммуникациялар желiсi өтетiн, участкаларды жеке меншiкке сатқан жағдайда сатып алушы жеке тұлғаға немесе шаруашылық жүргiзушi субъектке сатылатын участка арқылы телекоммуникациялар желiсi өтетiнiн, олар тарапынан осы ережелер талаптарының мүлтiксiз орындалуының қажеттiгiн ескеруге мiндеттi.
19. Телекоммуникация тораптарын атқарушы техникалық мамандар егерде осы торапты жүйелерден басқа мекемелердiң кесiрiнен болған кiнәраттарды тапса, олар жергiлiктi атқарушы органдарға, сонымен қоса прокуратура немесе iшкi iстер органдарына шағым жасауға мiндеттi.

14. Юридические лица, независимо от формы собственности, и граждане, которые производят вблизи охранных зон и просек на трассах телекоммуникационных сетей какие-либо работы, способные причинить повреждение указанным сетям (взрывные, карьерные и т.п.) обязаны:
а. заключать с юридическими лицами, в ведении которых
находятся
телекоммуникационные сети, соглашения, предусматривающие
порядок проведения этих работ;
b. осуществлять мероприятия по обеспечению сохранности
телекоммуникационных сетей;
с. извещать юридические лица, в ведении которых находятся
телекоммуникационные сети, о времени и месте производства
работ и о порядке наблюдения за их проведением;
d. земляные работы производить строго в присутствии
представителя юридического лица, в ведении которого
находятся телекоммуникации.
15. Юридические лица, независимо от формы собственности, и граждане, производящие земляные работы, при обнаружении подземных кабелей связи, не значащихся в технической документации на производство этих работ, обязаны немедленно прекратить их вблизи обнаруженного кабеля, принять меры к обеспечению сохранности кабеля и сообщить об этом ближайшему предприятию (организации) связи.
16. В случае подъема кабеля якорем или рыболовной снастью капитаны судов (командиры кораблей) обязаны принять все меры к освобождению кабеля без причинения ему повреждения, не считаясь с потерей якоря или снасти. О подъеме кабеля капитаны судов (командиры кораблей) немедленно сообщают по радио в ближайший порт с указанием координат места, а также времени подъема кабеля. Порт, принявший донесение о случайном подъеме кабеля, сообщает об этом ближайшему предприятию (организации) связи.
17. Местные исполнительные органы при предоставлении земельных участков для строительства, по территории которых проходят телекоммуникационные сети, должны требовать от застройщиков предварительного согласования этого строительства с соответствующими юридическими лицами, в ведении которых находятся указанные сети.
18. Местные исполнительные органы и собственники земельных участков при продаже в частную собственность земельных участков, по территории которых проходят телекоммуникационные сети, обязаны поставить в известность хозяйствующий субъект или частное лицо о наличии на покупаемом земельном участке телекоммуникаций и об обеспечении неуклонного выполнения требования настоящих Правил.
19. Технический персонал, обслуживающий телекоммуникационные сети, в случае обнаружения повреждений этих сетей обязан обратиться в местные исполнительные органы, а также органы прокуратуры или внутренних дел для оказания содействия.

20. Телекоммуникациялар тораптарын қорғау ережелерiнiң талаптарын орындамаған айыпты, сондай-ақ сол тораптардың қалыпты жұмысына нұқсан келтiрген лауазымды тұлғалар мен азаматтар белгiленген тәртiп бойынша жауапқа тартылады.

20. Должностные лица и граждане, виновные в невыполнении требований Правил охраны телекоммуникационных сетей, а также в нарушении нормальной работы этих сетей, привлекаются к ответственности в установленном законодательством Республики Казахстан порядке.