Шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң табиғи монополистердiң өнiмдерiне бағалар мен тарифтердiң жобаларын тапсырудың, қараудың және бекiтудiң тәртiбi туралы нұсқаулыққа өзгертулер мен толықтырулар
Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi 1997 жылғы 5 қыркүйек N 162 Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 7 қазанда тіркелді. Тіркеу N 54. Күші жойылды - ҚР Табиғи монополияларды реттеу және бәсекелестікті қорғау жөніндегі комитеттің 1998.08.19. N 03-4 ОД бұйрығымен. ~V980644
2.2.п. екiншi абзацындағы "Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi Мемлекеттiк комитетi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi" деген сөздермен, үшiншi абзацтағы "комитеттермен" деген сөз "басқармалармен" деген сөзбен алмастырылсын.
2.3.п. мынадай түзетуде берiлсiн:
"Бағалар жобасы Қазақстан Республикасы Экономика және сауда министрлiгiнiң Бағаларды реттеу жөнiндегi комиссиясында (алқасында) қаралып, Министрдiң бұйрығымен, территориялық басқармалардың бұйрығымен (қаулысымен) бекiтiледi".
2.5.п. бiрiншi және үшiншi абзацындағы "баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi" деген сөздер "бағаларды бекiтуге өкiлеттi" деген сөздерге алмастырылсын.
2.6.п. екiншi абзацындағы "Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi Мемлекеттiк комитет" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Экономика және сауда министрлiгi" деген сөздермен; үшiншi абзацындағы "комитеттер" сөзi "басқармалар" сөзiмен; төртiншi абзацындағы "комитеттерiнiң" сөзi "басқармаларының" сөзiмен алмастырылсын.
Төмендегi пункттер мынадай түзетуде берiлсiн:
2.5.п. "Бағалар мен тарифтердi бекiтуге өкiлеттi органдар олардың деңгейiне өзгерiстер енгiзгенде туындайтын тартысты жағдайлар бағалар мен тарифтердiң жобасын ұсынған министрлiктердiң, ведомстволардың, шаруашылық жүргiзушi субъектiлердiң қатысуымен қаралады. Бiр мезетте Өндiрiсшiлер одағы, Тұтынушылар құқығын қорғау жөнiндегi қоғам сияқты өнiмдi тұтынушылардың және басқа да мүдделi тұлғалардың қатысуымен көпшiлiктi тыңдаулар өткiзiледi. Бағаларды бекiтуге өкiлеттi органдар бағалар деңгейi жөнiнде түпкiлiктi шешiм қабылдайды."
3.2.п., 5, 6, 7, 8 абзацтар:
"- өнiм (қызмет) көлемiне және пайдаға (таза пайдаға) бағалардың өзгеруiнiң ықпалын есептеу (3-шi түрi);
- ұйымның өткен мерзiмiнiң есептеушiлiк теңгермесi;
- пайданы (таза пайданы) жұмсау туралы есеп;
- өткен мерзiм (тоқсан) iшiндегi қаржы-шаруашылық жүргiзудiң нәтижелерi және алдағы есептi тоқсанда күтiлетiн нәтижелер туралы есеп."
3.3.п. үшiншi абзац: "- пайданы (таза пайданы) жұмсау туралы есеп."

Изменения и дополнения в Инструкцию "О порядке представления, рассмотрения и утверждения проектов цен и тарифов на продукцию и услуги хозяйствующих субъектов - естественных монополистов" ~V960219
Утверждены приказом Министра экономики и торговли Республики Казахстан от 5 сентября 1997 г. N 162. Зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 7.10.1997г. за N 54. Утратили силу - приказом Комитета РК по регулированию естественных монополий и защите конкуренции от 19 августа 1998 г. N 03-4 ОД ~V980644
В п. 2.2.: во втором абзаце слова "Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике" заменить на слова "Министерством экономики и торговли Республики Казахстан", в третьем абзаце слово "комитетами" - на слово "управление".
Изложить в другой редакции п.2.3.:
"Проекты цен рассматриваются на Комиссии по вопросам регулирования цен Министерства экономики и торговли Республики Казахстан (коллегии) и утверждаются приказом Министра (приказом (постановлением) территориальных управлений).".
В п.2.5. в первом и третьем абзацах слова "по ценовой и антимонопольной политике" заменить на слова "уполномоченные утверждать цены".
В п.2.6. во втором абзаце слова "Государственного комитета по ценовой и антимонопольной политике" заменить на слова "Министерства экономики и торговли Республики Казахстан"; в третьем абзаце слово "комитеты" - на слово "управления"; в четвертом абзаце слово "комитетов" - на слово "управлений".
Изложить в следующей редакции:
п.2.7.: "В случаях, когда органами, уполномоченными утверждать цены и тарифы, вносятся изменения в их уровень, разногласия рассматриваются с участием министерств, ведомств, хозяйствующих субъектов, представивших проекты цен и тарифов. Одновременно проводятся публичные слушания предлагаемого уровня цен и тарифов с привлечением потребителей продукции: Союза промышленников, Общества по защите прав потребителей и других заинтересованных лиц. Органы, уполномоченные устанавливать цены, принимают окончательное решение по уровню цен."
п.3.2. абзацы 5, 6, 7, 8:
"- расчет влияния изменения цен на объем продукции (услуг) и доход (прибыль) (форма 3);
- бухгалтерский баланс организации за предыдущий период;
- отчет об использовании дохода (прибыли);
- отчет о результатах финансово-хозяйственной деятельности за предыдущий период (квартал) и ожидаемые за отчетный квартал."
п.3.3. абзац 3: "- отчет об использовании дохода (прибыли)."

4.1.п.:
Бiрiншi абзац: "Баға жобаларын қарағанда Қазақстан Республикасының Бухгалтерлiк есеп жөнiндегi Ұлттық комиссиясы бекiткен Бухгалтерлiк есеп стандарттарын және "Қазақстан Республикасының Баға және монополияға қарсы саясат жөнiндегi Мемлекеттiк комитетi бекiткен шаруашылық жүргiзушi субъектiлер табиғи монополистер өндiретiн және сататын өнiмдердiң (жұмыстардың, қызметтердiң) бағасын қалыптастырудың ерекше тәртiбiн басшылыққа алу қажет."
Бесiншi абзац: "еңбек ақысын төлеу шығынын есептеу, басқару тобы қызметкерлерiнiң қызмет окладының сомасы, оның еңбек ақысын төлеу жөнiндегi ережеге сәйкестiгi тексерiлсiн, жобаланып отырған еңбек ақысын төлеу шығыны өткен (есептi) мерзiмде iс жүзiнде қанша болғанымен және сала бойынша орташа жалақымен салыстырылсын";
Мынадай абзацпен толықтырылсын: "Өндiрiс көлемi маусымдық толқулармен ерекшеленетiн салаларда бағаларды бекiту барысында жылдық есеп көрсеткiштерi қабылданады."
4.2.п.: "Пайда (таза пайда) деңгейiн анықтау барысында заңда
көрсетiлген салық пен төлемдердi төлеуге, сол сияқты саланы (шаруашылық
жүргiзушi субъектiнi, дамытуға арналған қажеттi сомалар есепке алынуы
тиiс. Мұндайда пайданың (таза пайданың) iс жүзiндегi деңгейiнiң оның
алдында бағалар мен тарифтердiң бекiтiлуi кезiндегi деңгейiнен алшақтау
себептерiне және пайданың қандай бағыттарға жұмсалғанына назар аударған
дұрыс."
Бiрiншi және екiншi формалардың, үшiншi қосымшаның тақырыбы
келтiрiлген бiрiншi формаға, қосымшаларға сай өзгертiлсiн.
1-шi нысан
__________________________________
/министрлiк, ведомство/
_______________________________________________________________
өнiм дайындаушы бiрлестiк /кәсiпорын/, қала, телефон N
КАЛЬКУЛЯЦИЯ
_______________________________________________________________
өнiмнiң /қызметтiң/ атауы
Қолдану бағасы, теңге _________________________________________
Бекiтiлу уақыты 199__ "____"___________________________________
Калькуляция өлшемi ____________________________________________
/теңгемен және тиынмен/
___________________________________________________________________
Шығындар мен басқа              |Алдыңғы   |Есеп берiп|Бағаны      |
көрсеткiштер                    |кезеңде   |отырған   |есептеу     |
баптарының атауы                |/тоқсанда/|тоқсандағы|үшiн        |
|iс жүзiнде|жедел     |жобаланатын |
|жұмсалғаны|деректер  |деректер    |
________________________________|__________|__________|____________|
1                 |    2     |     3    |      4     |
________________________________|__________|__________|____________|
А. Тiкелей шығындар
I. Материалдық шығындар

п.4.1.:
абзац 1: "При рассмотрении проектов цен необходимо руководствоваться Стандартами бухгалтерского учета, утвержденными Национальной комиссией Республики Казахстан по бухгалтерскому учету, также Особым порядком формирования цен на продукцию (работы, услуги), производимую и реализуемую хозяйствующими субъектами- естественными монополистами, утвержденным Государственным комитетом Республики Казахстан по ценовой и антимонопольной политике."
абзац 5: "проверить расчет расходов на оплату труда, размер должностных окладов работников управленческого персонала, их соответствие действующим положениям по оплате труда, сравнить проектируемые расходы на оплату труда с фактическими за предыдущий (или отчетный) период, а также с среднеотраслевой заработной платой;
дополнить абзацем следующего содержания: "В отраслях с сезонными колебаниями объемов производства при установлении цен принимаются данные в расчете на год."
п.4.2.: "При определении уровня дохода (прибыли) должны
учитываться необходимые средства для уплаты налогов и платежей,
предусмотренных законодательством, и для развития отрасли
(хозяйствующего субъекта). При этом, следует обратить внимание на
причины отклонения фактического уровня дохода (прибыли) от
расчетного, принятого при установлении цен и тарифов ранее, а также
его использование по направлениям."
Изменить содержание форм 1 и 2, Приложения 3 к форме 1 согласно
Приложениям.
Форма 1
____________________________
(министерство, ведомство)
___________________________________________________________________
(объединение (предприятие)-изготовитель, город, N телефона)
КАЛЬКУЛЯЦИЯ
на ____________________________________________
(наименование продукции (услуг))
Действующая цена, тенге ___________________________
Дата утверждения "___" _______________ 199 ____ г.
Калькуляционная единица ___________________________
(в тенге и тиынах)
--------------------------------------------------------------------
Наименование статей   ! Фактически  !Оперативные !Проектируемые
затрат и              !за предыдущий!данные за   !данные для
других показателей    !период       !отчетный    !расчета
!(квартал)    !квартал     ! цены
--------------------------------------------------------------------
А. Прямые затраты
I. Материальные затраты

1. Шикiзат пен материалдар
2. Сатып алынатын бұйымдар
мен жартылай фабрикаттар
3. Қосалқы материалдар
4. Технологиялық мақсаттарға
арналған отын
5. Технологиялық мақсаттарға
арналған энергия
II. Еңбек ақысын төлеу шығындары
6. Өндiрiстегi жұмысшылардың
негiзгi жалақысы, соның
iшiнде қосымша ақылар
/ақшалай сыйлықтар/
7. Өндiрiстегi жұмысшылардың
қосымша жалақысы
8. Әлеуметтiк сақтандыруға
арналған төлемдер
9. Жұмыспен қамтуға жәрдем.
десу қорына төлемдер
Б. Басқа өндiрiстiк шығындар
10. Белгiленген шығыстар
(өнiмдi өндiруге тiкелей
қатысты шығындар)
11. Нәтижеде өндiрiстiң өзiндiк
құны
В.  Маусымдық шығындар
12. Жалпы және әкiмшiлiк
шығындар (өндiрiстi басқару
мен ұйымдастыруға байланысты
шығындар)
13. Жол қорына төлемдер
14. Өнiмдi сату (өткiзу)
шығындары
15. Шығындар жиынтығы
Г.  Пайда
16. Пайда
17. Кәсiпорынның бағасы
Анықтама ретiнде:
- өзiндiк құнға шаққанда рентабельдiлiк процент есебiмен;
- заттай есептегенде өнiм /қызмет/ шығару;
- белгiлi бiр өнiмнiң /қызметтiң/ кәсiпорынның жалпы көлемiндегi үлес
салмағы.
Жоспарлау бөлiмiнiң бастығы
Бас бухгалтер
Директор
1-шi нысанды толтыруға қосымша
Өнiмнiң өзiндiк құнын калькуляциялау заттай, еңбек және басқа шығындарды қосымшалай отырып Бухгалтерлiк есеп стандарттарына сәйкес жасалады. Салалық ерекшелiктер мен өнiм өндiру және қызмет көрсету ерекшелiктерi ескерiле отырып 1-шi нысан мен оған қосымшалар бағаны бекiтушi органдармен келiсiле отырып өзгертiле алады.
Заттай, еңбек және басқа шығындарды кеңейтiп көрсету бағасы
белгiленуге тиiс өнiмнiң өзiндiк құнын жобалық калькуляциялауға арналады.
Өнiм (қызмет) бiрнеше кәсiпорында өндiрiлген жағдайда өзiндiк құнын
калькуляциялау әр кәсiпорын бойынша жүргiзiледi.
Жобаланған шығындар есептi (нормативтi) деректерден ерекшеленген
жағдайда түсiндiрме хатта мұндай өзгерiстерге нелiктен жол берiлгендiгi
көрсетiледi.
1-нысанға N 3 қосымша
Қосымша шығындардың кеңейтiлген
кестесi
___________________________________________________________________
|       Кәсiпорын бойынша тұтас алғанда
|_____________________________________________
Шығын          |Алдыңғы     |Есеп берiлiп   |Бағаны есептеу
баптары         |кезеңде     |отырған тоқсан.|үшiн
|(тоқсанда)  |дағы шұғыл     |жобаланатын
|iс жүзiнде  |деректер       |мәлiметтер
|жұмсалғаны  |               |
_____________________|____________|_______________|________________
1          |     2      |        3      |        4
_____________________|____________|_______________|________________
Қосымша шығындар
................
................
................
................
Барлығы:
Өнiм бiрлiгiне есептеу үшiн
алынған бөлiп-тарату негiзi
----------------------------
Қосымша шығындар бөлiп-
таратуға процентпен
Жоспарлау бөлiмiнiң бастығы
Бас бухгалтер

1. Сырье и материалы
2. Покупные изделия и
полуфабрикаты
3. Вспомогательные материалы
4. Топливо на
технологические цели
5. Энергия на
технологические цели
II. Затраты на оплату труда
6. Основная заработная
плата производственных
рабочих
в том числе доплаты
(премии)
7. Дополнительная
заработная плата
производственных рабочих
8. Отчисления на социальное
страхование
9. Отчисления в Фонд
содействия занятости
Б. Прочие производственные
затраты
10. Накладные расходы
(затраты, непосредственно
связанные с производством
продукции)
11. Итого производственная
себестоимость
В. Расходы периода
12. Общие и административные
расходы (эатраты,
связанные с управлением
и организацией
производства)
13. Отчисления в дорожный
фонд
14. Расходы по реализации
(сбыту) продукции
15. Всего расходов
Г. Доход
16. Доход (прибыль)
17. Цена предприятия
Справочно:
- Рентабельность к
себестоимости, в %
- Выпуск продукции (услуг)
в натуральном выражении
- Удельный вес данной
продукции (услуг)
в общем объеме предприятия
Начальник планового отдела
Главный бухгалтер
Директор
Указания к заполнению формы 1
Калькуляции себестоимости продукции составляются в соответствии со Стандартами бухгалтерского учета с приложением расшифровки материальных, трудовых и прочих затрат. С учетом отраслевых особенностей и особенностей технологии производства продукции и оказания услуг форма 1 и приложения к ней могут быть изменены по согласованию с органом, утверждающим цены.
Расшифровки материальных, трудовых и прочих затрат составляются
к проектируемой калькуляции себестоимости продукции (услуг), на
которую устанавливается цена.
В тех случаях, когда продукция (услуги) производится на
нескольких предприятиях, калькуляции себестоимости представляются по
каждому предприятию.
При значительных отклонениях проектируемых затрат по сравнению
с отчетными (нормативными) данными в объяснительной записке
указывается причина, за счет чего произошли эти изменения.
Приложение 3 к форме 1
Расшифровка
накладных расходов
(в тенге)
--------------------------------------------------------------------
!      В целом по предприятию
Статьи расходов      !---------------------------------------
!Фактически   !Оперативные!Проектируемые
!за предыдущий!данные за  !данные
!период       !отчетный   !для расчета
!(квартал)    !квартал    !цены
--------------------------------------------------------------------
Накладные расходы:
..........................
..........................
..........................
..........................
Итого:
Принятая база распределения
для расчета на единицу
продукции:
___________________________
Накладные расходы в %% к
базе распределения
Начальник планового отдела
Главный бухгалтер

1-шi нысанға 4-шi қосымша
___________________________________________________________________
Шығын         |       Кәсiпорын бойынша тұтас алғанда
_____________________|_____________________________________________
|Алдыңғы     |Есептi         |Бағаны есептеу
|кезеңде     |тоқсандағы     |үшiн
|            |шұғыл          |жобаланатын
|iс жүзiнде  |деректер       |деректер
|жұмсалғаны  |               |
_____________________|____________|_______________|________________
Жалпы және әкiмшiлiк
шығындар
.....................
.....................
.....................
.....................
Барлығы:
Өнiм бiрлiгiне есептеу үшiн
алынған бөлiп-тарату негiзi
----------------------------
Жалпы және әкiмшiлiк шығындар
бөлiп-таратуға процентпен
Жоспарлау бөлiмiнiң бастығы
Бас бухгалтер
2-нысан
-----------------------------
/министрлiк, ведомство/
-----------------------------
/кәсiпорын, ұйым/
Өндiрiске арналған шығыс сметасы
/мың теңге/
___________________________________________________________________
|       Кәсiпорын бойынша тұтас алғанда
Шығыс         |_____________________________________________
баптары *)     |Алдыңғы     |Есеп берiлiп   |Бағаны есептеу
мен басқа      |кезеңде     |тоқсандағы     |үшiн
көрсеткiштердiң   |(тоқсанда)  |жедел          |жобаланатын
атауы         |iс жүзiнде  |мәлiметтер     |мәлiметтер
|жұмсалғаны  |               |
_____________________|____________|_______________|________________
1          |     2      |        3      |        4
_____________________|____________|_______________|________________
1. Шикiзат пен
материалдар
2. Отын
3. Энергия
4. Жалақы
5. Әлеуметтiк
сақтандыруға
арналған
төлемдер
6. Негiзгi қорларды
амортизациялау
7. Басқа шығындар **
Өндiрiс шығындарының жиынтығы
Анықтама түрiнде:
- қолданымдағы бағамен
сатылған өнiмнiң құны
- пайда
- еңбек ақы қоры
соның iшiнде
өндiрiстегi жұмысшыларға
арналғаны
- жалпы саны, адам
соның iшiнде
өндiрiстегi жұмысшылардың саны
- негiзгi өндiрiс
қорларының құны
- рентабельдiлiк
- өзiндiк құнға шаққанда
өндiрiс қорларының құнына шаққанда
------------------------------------
Ескерту:
Баптардың атауы салалық ерекшелiктер ескерiлiп
көрсетiледi;
Осы бапқа кiргiзiлген шығындардың толық кестесi
жасалады.
Жоспарлау бөлiмiнiң бастығы
Бас бухгалтер
___________________________________________________________________

Приложение 4 к форме 1
Расшифровка
общих и административных расходов
(в тенге)
--------------------------------------------------------------------
!      В целом по предприятию
Статьи расходов      !---------------------------------------
!Фактически   !Оперативные!Проектируемые
!за предыдущий!данные за  !данные для
!период       !отчетный   !расчета цены
!(квартал)    ! квартал   !
--------------------------------------------------------------------
Общие и административные
расходы:
............................
............................
............................
............................
Итого:
Принятая база распределения
для расчета на единицу
продукции:
---------------------------
Общие и административные
расходы в %% к базе
распределения
Начальник планового отдела
главный бухгалтер
Форма 2
____________________________
(министерство, ведомство)
____________________________
(предприятие, организация)
СМЕТА ЗАТРАТ НА ПРОИЗВОДСТВО
(в тыс.тенге)
--------------------------------------------------------------------
!        В целом по предприятию
Наименование статей    !----------------------------------------
затрат *) и           !Фактически   !Оперативные !Проектируемые
других показателей     !за предыдущий!данные за   !данные для
!период       !отчетный    !расчета
!(квартал)    !квартал     !цены
--------------------------------------------------------------------
1. Сырье и материалы
2. Топливо
3. Энергия
4. Заработная плата
5. Отчисления на социальное
страхование
6. Амортизация основных
фондов
7. Прочие расходы **)
Итого затрат на производство
Справочно:
Стоимость реализованной
продукции в действующих
ценах
Доход (прибыль)
Фонд оплаты труда
в том числе
производственных рабочих
Общая численность, чел.
в том числе
производственных рабочих
Стоимость основных
производственных фондов
Рентабельность, в %,
к себестоимости
к стоимости
производственных фондов
------------------------------
*) Наименование статей затрат указывается с учетом отраслевых
особенностей.
**) Составляется полная расшифровка расходов, включенных в эту
статью.
Начальник планового отдела
Главный бухгалтер