Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Бас салық инспекциясының 1995 жылғы 26 маусымдағы N 37 ~V950077 "Қосылған құнға салынатын салықты есептеу мен төлеу тәртiбi туралы" Нұсқаулығына өзгерiстер мен толықтырулар енгiзу туралы
Бұйрығы Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық комитетi 1997 жылғы 29 желтоқсандағы N 1. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1998 жылғы 13 қаңтарда тіркелді. Тіркеу N 58. Күші жойылды - ҚР Мемлекеттік кіріс министрінің 2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығымен.
-------------------Бұйрықтан үзінді----------------
Мемлекеттік кіріс министрінің
2002 жылғы 9 сәуірдегі N 416 бұйрығы
"Салық және бюджетке төленетiн басқа да мiндеттi төлемдер туралы"
Қазақстан Республикасының
K010209_
Кодексiн (Салық Кодексiн) қолданысқа
енгiзу туралы" Қазақстан Республикасының 2001 жылғы 12 шiлдедегi Заңына
сәйкес
БҰЙЫРАМЫН:
Күшiн жоғалтқан жекелеген бұйрықтарының тiзбесi:
29. "Қосылған құн салығын есептеу мен төлеу тәртiбi туралы" N 37
Нұсқаулыққа өзгерiстер мен толықтыруларды бекiту туралы" Қазақстан
Республикасының Қаржы министрлiгі Салық комитетiнiң 1997 жылғы 29
желтоқсандағы N 1
V970058_
бұйрығы.
-----------------------------------------------------
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгi
Салық комитетi Төрағасының
1997 жылғы 29 желтоқсандағы
N 1 Бұйрығымен бекiтiлген
1. II тарау:
2-тармақтағы:
бiрiншi азатжолдағы "осы Нұсқаулықтың 31-тармағының 1-12-тармақшаларына сәйкес" деген сөздер алынып тасталсын;
үшiншi азатжолдағы "нөлдiк ставка бойынша салық салынатын" деген сөздер "осы Нұсқаулықтың 31-тармағына сәйкес қосылған құнға салынатын салықтан босатылған" деген сөздермен ауыстырылсын;
2-тармақ мынадай мазмұндағы төртiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Қосылған құнға салынатын салық айналысына, сондай-ақ жұмыс тауарларын жiберу немесе бiр кәсiпорынның құрылымдық бөлiмшелерi арасындағы қызмет көрсетулер жатады, егер олар осы Нұсқаулықтың 10-тармағына сәйкес қосылған құнға салынатын салықты өз бетiнше төлейтiн болып табылса."
6-тармақтағы "9-12-тармақшалармен" деген сөздер "31а тармақпен" деген сөздермен ауыстырылсын.
8-тармақтағы:
бiрiншi азатжолдағы "есептен шығару" деген сөздер "қызметiнiң тоқтатылуы" деген сөздермен ауыстырылсын.
екiншi азатжолдағы "қосылған құнға салынатын салық бойынша есептен шығару сәтiнде" деген сөз "кәсiпорынды жою сәтiнде" деген сөзбен ауыстырылсын.
2. III тарау:
бiрiншi азатжолдағы 9-тармақтың "қосылған құнға салынатын салық бойынша есепке тұрған немесе есепке тұратын" деген сөздер алынып тасталсын.
9а-тармақтағы "және қосылған құнға салынатын салық бойынша есепке тұрмаған" деген сөздер алынып тасталсын.
екiншi азатжол мынадай мазмұндағы сөздермен ауыстырылып, алынып тасталсын:
"ҚР резидентiнiң бюджетке төленетiн салығы оларға тауарларды (жұмыстарды және қызмет көрсетулердi) жеткiзiлген есептi кезеңге жүргiзiледi.
Бұл ретте резидент еместiң айналысына салынатын салық Қазақстан Республикасының резидентiнен алынатын түсiм болып табылады.
Бұл тәртiп Қазақстан Республикасының резидентi сыртқы шарттар бойынша республика аумағында әкелiнетiн импорт тауарларға төленген жағдайда қолданылады.
Егер Қазақстан Республикасының резидентi қосылған құнға салынатын салықты төлеушi болып табылса, онда резидент үшiн қосылған құнға төленетiн салық сомасы оның бюджетке төленген фактiлерiн растайтын құжаттар бар болған жағдайда қосылған құнға салынатын салық бойынша төлемдер есепке (кемiтiлiп) қабылданады.
Егер Қазақстан Республикасының резидентi қосылған құнға салынатын салық төлеушi болып табылмаса, резидент үшiн және қосылған құнға төленген салық сомасы есепке қабылданбайды.
10-тармақтағы "Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң келiсiм бойынша Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi" деген сөздер "Қазақстан Республикасының Мемлекеттiк салық комитетi" деген сөздермен ауыстырылсын.
11-тармақтағы "қосылған құнға салынатын салық бойынша оларды есепке қою" деген сөздер алынып тасталсын.
12-тармақ мынадай мазмұндағы сөздермен толықтырылсын:

О внесении изменений и дополнений в Инструкцию Главной налоговой инспекции Министерства финансов Республики Казахстан "О порядке исчисления и уплаты налога на добавленную стоимость от 26.06.95 года N 37 ~V950077
Утверждено Приказом Председателя Налогового комитета Министерства финансов Республики Казахстан от 29 декабря 1997 г. N 1. Зарегистрирован Министерством юстиции Республики Казахстан 13.01.1998 г. N 58. Утратил силу - приказом Министра государственных доходов РК от 9.04.2002 № 416 (извлечение из приказа см. ниже).
Извлечение из приказа Министра государственных доходов
Республики Казахстан от 9 апреля 2002 года № 416
В соответствии с Законом Республики Казахстан от 12 июня 2001 года
Z010210_
"О введении в действие Кодекса Республики Казахстан "О налогах и
других обязательных платежах в бюджет" (Налоговый кодекс)" приказываю:
1. Признать утратившими силу некоторые приказы согласно приложению:
...Приказ Налогового комитета Министерства финансов Республики
Казахстан от 29 декабря 1997 года N 1 "Об утверждении изменений и
дополнений в Инструкции N 37 "О порядке исчисления и уплаты налога на
добавленную стоимость"...
Министр
---------------------------------------------------------------------------
1. Раздел II:
В пункте 2:
в первом абзаце слова "в соответствии с подпунктами 1-12 пункта
31 настоящей Инструкции" исключить;
в третьем абзаце слова "облагаемой по нулевой ставке" заменить словами "освобожденной от налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 31 настоящей Инструкции".
Пункт 2 дополнить абзацем четвертым следующего содержания:
"К оборотам, облагаемым налогом на добавленную стоимость, относится также отгрузка товаров работ или услуг между структурными подразделениями одного предприятия, если они являются самостоятельными плательщиками налога на добавленную стоимость в соответствии с пунктом 10 настоящей Инструкции."
В пункте 6 слова "подпунктами 13-18" заменить словами "пунктом 31а".
В пункте 8:
в первом абзаце слова "снятия с учета" заменить словами "прекращения деятельности";
во втором абзаце слова "на момент снятия с учета по налогу на добавленную стоимость" заменить словами "на момент ликвидации предприятия".
2. Раздел III:
В первом абзаце пункта 9 слова "которые встали или обязаны встать на учет по налогу на добавленную стоимость" исключить.
В пункте 9а слова "и не вставшими на учет по налогу на добавленную стоимость" исключить.
Абзац второй исключить, заменив текстом следующего содержания:
"Уплата налога в бюджет резидентами РК производится в том отчетном периоде, когда произведена им поставка товаров (работ, услуг).
При этом, облагаемым оборотом является выручка нерезидента, получаемая от резидента Республики Казахстан.
Данный порядок не применяется в случаях оплаты резидентами Республики Казахстан импортных товаров, ввозимых на территорию республики по внешнеторговым контрактам.
Если резидент Республики Казахстан является плательщиком налога на добавленную стоимость, то суммы налога на добавленную стоимость, уплачиваемые за нерезидента, принимаются в зачет (уменьшение) платежей по налогу на добавленную стоимость при наличии подтверждающих документов факта его уплаты в бюджет.
Если резидент Республики Казахстан не является плательщиком налога на добавленную стоимость, то суммы налога на добавленную стоимость, уплаченные за нерезидента, в зачет не принимаются."
В пункте 10 слова "Государственный налоговый комитет Республики Казахстан по согласованию с Министерством финансов Республики Казахстан" заменить словами "Налоговый комитет Министерства финансов Республики Казахстан".
В пункте 11 слова "постановки их на учет по налогу на добавленную стоимость" исключить.
Дополнить пунктом 12 следующего содержания:

"12. Кепiлге берiлген мүлiктердi өткiзу кезiнде қосылған құнға салынатын салық төлеушi кепiлге салынған мүлiктi ұстаушы болып табылады."
3. IV тарау алынып тасталсын.
4. V тарау:
екiншi азатжолдағы 16-тармақтың "өзара есеп айырысулар" деген сөздерден кейiн "бұл елдердiң шаруашылық жүргiзушi субъектiлерi арасында (басқа тәртiптер көздейтiн, халықаралық келiсiмдер жасалған елдерден басқалары)."
5. VI тарау:
17-тармақ "сауда-делдалдық қызметтер үшiн және кәсiпкерлiк қызметке арналған нақтылы орын алып отырған шығындардан төмен емес" деген сөздермен толықтырылсын.
19а және 19б-тармақтары мынадай мазмұндағы сөздермен толықтырылсын:
"19а. Табиғи монополияшылар үшiн мүлiктерi бөлiнген, жоғалған (табиғи сипаттағы төтенше жағдайлар нәтижесiнде пайда болған жағдайлардан басқа жағдайларда), сондай-ақ нормативтен тыс шығындарға ұшыраған жағдайда осы мүлiктiң құны мен нормативтен тыс ұшыраған шығындар мүлiк құнынан және нормативтен тыс шығындардан, бiрақ нақтылы орын алған шығындардан төмен емес, шыға отырып көлемi айқындалатын, айналысқа салық салу ретiнде қарастырылады.
19б. Шаруашылық жүргiзушi субъектiлер тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзген жағдайда тауарларды, (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) және сатып алушыдан алынған салық сомасы бойынша есептелген салық сомасы арасындағы пайда болған айырмашылық оларды сатып алу (нақтылы орын алып отырған шығындар) бағасынан төмен болған жағдайда бюджетке қайтаруға жатады және салық салынатын табысты айқындау кезiнде шегерiп тастауға жатпайды."
20-тармақтағы "қосылған құнға салынатын салықты төлеушi шаруашылық жүргiзушi субъект-төлеушi есептен шығарылған"деген сөздер "қызметiнiң тоқтатылуы" деген сөздермен ауыстырылсын.
22-тармақтағы "кәсiпорындардың шығындарына" деген сөздер "құрылыс құнын арттыруға" деген сөздермен ауыстырылсын.
26-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"26. Өнеркәсiптiк-өндiрiстiк мұқтаждар үшiн қосылған құнға салынатын дербес салықты төлеушi болып табылмайтын осы кәсiпорынның басқа құрылымдық бөлiгi (заводiшiлiк айналыс) кәсiпорынның басқа құрылымдық бөлiгi өнiмдердi, жартылай фабрикаттарды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi өткiзу бойынша айналыстардың қосылған құнына салынатын салыққа жатпайды."
6. VII тарау:
27-тармақ мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Бұл ретте, тауарларды (жұмыстарды, қызмет көрсетулердi) өткiзу бойынша айналысқа салынатын салық көлемi оларды сатып алу (нақтылы орын алып отырған шығындардан) бағасынан төмен болмауы керек.
28-тармақтағы "борыштар" деген сөз "талаптар" деген сөзбен ауыстырылсын.

"12. При реализации залогового имущества плательщиком налога на добавленную стоимость является залогодержатель."
3. Раздел IV исключить.
4. Раздел V:
Во втором абзаце пункта 16 после слов "взаимные расчеты" включить слова "между хозяйствующими субъектами этих стран (за исключением стран, с которыми заключены международные соглашения, предусматривающие иные условия)".
5. Раздел VI:
Пункт 17 дополнить словами "для торгово-посреднической деятельности и не ниже фактически сложившихся затрат для производственной деятельности.".
Дополнить пунктами 19а и 19б следующего содержания:
"19а. При порче, утрате имущества (за исключением случаев, возникших в результате чрезвычайных ситуаций природного характера), а также сверхнормативных потерях для естественных монополистов стоимость данного имущества и сверхнормативных потерь рассматривается в качестве облагаемого оборота, размер которого определяется исходя из стоимости имущества и сверхнормативных потерь, но не ниже фактически сложившихся затрат.
19б. В случае реализации хозяйствующими субъектами товаров (работ, услуг) ниже цен их приобретения (фактически сложившихся затрат) возникающая разница между суммой налога, исчисленной по реализации товаров (работ, услуг), и суммой налога, полученной от покупателей, подлежит возврату в бюджет и не подлежит вычету при определении налогооблагаемого дохода."
В пункте 20 слова "снятия с учета хозяйствующего субъекта-плательщика налога на добавленную стоимость" заменить словами "прекращения деятельности".
Во втором абзаце пункта 22 слова "на затраты производства" заменить словами "на увеличение стоимости строительства."
Пункт 26 изложить в следующей редакции:
"26. Не подлежат обложению налогом на добавленную стоимость обороты по реализации продукции, полуфабрикатов, работ и услуг одними структурными единицами предприятия для промышленно-производственных нужд другим структурным единицам этого же предприятия (внутризаводской оборот), не являющихся самостоятельными плательщиками налога на добавленную стоимость."
6. Раздел VII:
Пункт 27 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"При этом, размер облагаемого оборота по реализации товаров (работ, услуг) не должен быть ниже цен их приобретения (фактически сложившихся затрат)."
В пункте 28 слово "долгам" заменить словом "требованиям".

7. IХ тарау мынадай редакцияда жазылсын:
"31. Мынадай тауарларды, жұмыстарды, және қызмет көрсетулердi өткiзу бойынша айналыс құнына салынатын салықтан босатылады:
1) жердi жалға беру, сату құқығына иелiк ету және пайдалану немесе ғимараттарды жалға беру және сату, қонақ үйлерде тұрғаны үшiн төленетiн төлемдерден басқалары, автомобильдердi немесе басқа көлiк құралдарының тұрағы және сақтауға арналған учаскелерi үшiн төленетiн, салынған объектiнi алғашқы сатудан түскен төлемдер.
Ғимаратты жалға бергенi үшiн төленетін төлемдер амортизациялық аударымдар мен жалға беру процентiнiң (кiрiстiң) сомаларынан құралатын төлем деп ұғынылады.
Осы Нұсқаулықтың 2-тармағына сәйкес пәтер меншiк кооперативтерiнiң (ПМК) тұрғындардан алған және кооператив мүшелерi тұрып жатқан тұрғын үйлердi ұстауға және пайдалануға арналып алынған қаражаттар қосылған құнға салынатын салықтан босатылады. ПМК-ның сыртқа көрсетiлген қызметтерi жалпы белгiленген тәртiпте қосылған құнға салынатын салық алуға жатады.
2) қаржылық қызмет көрсетулер, сейфтiк операция жасаулардан, инкассациялаудан, банкноттарды, меттердi және құндылықтарды жiберуден сондай-ақ бағалы қағаздарды сақтау жөнiндегi қызмет көрсетулерден басқалары.
Қаржылық қызмет көрсету деп:
а) банктермен жасалатын операциялар;
б) бағалы қағаздармен жасалатын операциялар;
в) сақтандыру және қайта сақтандыру бойынша жасалатын операциялар;
г) чектердiң, вексельдердiң, депозиттi сертификаттардың айналыстарына байланысты жасалатын операциялар түсiндiрiледi.
3) почта маркалары (коллекциялық маркалардан басқалары), маркiленген конверттер және открыткалар;
4) коммерциялық емес ұйымдар жүзеге асыратын жұмыстар немесе қызмет көрсетулерге, егер олар медициналық көмек көрсетуге балаларды, қарттарды және мүгедектердi қорғау мен әлеуметтiк қамсыздандыру бойынша қызмет көрсетуге бiлiм беру, мәдениет, дене тәрбиесi және спорт саласындағы қызмет көрсетулерге, дiни ұйымдардың дәстүрлер мен рәсiмдерi өткiзуге байланысты болса;
5) мемлекеттiк баж алуға байланысты оған өкiлеттi органдардың орындайтын қызметтерi;
6) жерлеу-рәсiмдiк қызмет көрсетулер, жерлеу және крематорий қызметтерiн көрсету;
7) геологиялық барлау және геологиялық iздеу жұмыстары;
8) лотерея билеттерiн сату бойынша айналыстар, оларды сату бойынша көрсетiлген қызметтерден басқалары;
9) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi жүзеге асыратын тауарларды, жұмыстарды және қызмет көрсетулердi өткiзу бойынша айналыстар;
10) Қазақстан Республикасының Ерiктi мүгедектер қоғамының Асырауында балалары бар мүгедек әйелдердiң республикалық қоғамы "Бибi-ана", Қазақ зағиптар қоғамы, Қазақ саңыраулар қоғамы, сондай-ақ осы қоғамдардың меншiгi болып табылатын және толығымен солардың қаражаттары есебiнен құрылған өндiрiстiк ұйымдардың тауарлар сату (жұмыс орындау, қызмет көрсету) бойынша айналымдары, болған сауда-делдалдық қызметiндегi тауарлар сату (жұмыс орындау, қызмет көрсету) жөнiндегi айналымдар және акцизделетiн тауарларды өндiру мен сату жөнiндегi айналымдар қосылмайды;

7. Раздел IX изложить в следующей редакции:
"31. Освобождаются от налога на добавленную стоимость обороты по реализации следующих товаров, работ или услуг:
1) аренда, продажа права владения и пользования землей или аренда и продажа зданий, за исключением платы за проживание в гостиницах, платы за предоставление участка для парковки и хранения автомобилей или иных транспортных средств, первой реализации построенного объекта.
Плата за пользование (аренду) помещениями здания, в том числе квартирная плата, за исключением платы за проживание в гостиницах, подлежит освобождению от налога на добавленную стоимость.
Под платой за аренду здания понимается плата, состоящая из суммы амортизационных отчислений и арендного процента (дохода).
В соответствии с пунктом 2 настоящей Инструкции средства, полученные кооперативами собственников квартир (КСК) от жильцов и предназначенные для содержания и эксплуатации жилых домов, в которых проживают члены кооператива, освобождаются от налога на добавленную стоимость. Услуги КСК, оказываемые на сторону, подлежат обложению налогом на добавленную стоимость в общеустановленном порядке;
2) финансовые услуги, за исключением сейфовых операций, инкассации, пересылки банкнот, монет и ценностей, а также услуг по хранению ценных бумаг.
Под финансовыми услугами понимаются:
а) банковские операции;
б) операции с ценными бумагами;
в) операции по страхованию и перестрахованию;
г) операции, связанные с обращением чеков, векселей, депозитных сертификатов;
3) почтовые марки (кроме коллекционных), маркированные конверты и открытки;
4) работы или услуги, осуществляемые некоммерческими организациями, если они связаны с оказанием медицинской помощи, с оказанием услуг по защите и социальному обеспечению детей, престарелых и инвалидов, услуг в области образования, культуры, физкультуры и спорта, проведением обрядов и церемоний религиозными организациями;
5) услуги, выполняемые уполномоченными на то органами, в связи с которыми взимается государственная пошлина;
6) похоронно-ритуальные услуги, услуги кладбищ и крематориев;
7) геологоразведочные и геолого-поисковые работы;
8) обороты по реализации лотерейных билетов, за исключением услуг по их реализации;
9) обороты по реализации товаров, работ и услуг, осуществляемых Национальным Банком Республики Казахстан;
10) обороты по реализации товаров (работ, услуг) Добровольного общества инвалидов Республики Казахстан, Республиканского общества женщин-инвалидов, имеющих на иждивении детей "Бибi-Ана", Казахского общества слепых, Казахского общества глухих, а также производственных организаций, являющихся собственностью этих обществ и полностью созданных за счет их средств, кроме оборотов по реализации товаров (работ, услуг) от торгово-посреднической деятельности и оборотов по производству и реализации подакцизных товаров;

11) тауарларды немесе жолаушыларды халықаралық тасымалдауға байланысты қызмет көрсету немесе жұмыстарды атқару бойынша айналымдар, атап айтқанда тыс Қазақстан Республикасының кедендiк аумағына (аумақтарына) әкелiнетiн (әкетiлетiн) экспортталатын (импортталатын) тауарларды жөнелту, түсiру, қосып артуға байланысты қызмет көрсетулер, сондай-ақ Тәуелсiз Мемлекеттер Достастығы мемлекеттерi-мүшелерi шегiнен тыс аумағынан (аумақтарынан) әкелiнетiн транзиттiк жүктерге қызмет көрсетуге байланысты қызметтер (басқа шарттар қарастырылған, халықаралық келiсiмдер жасалған мемлекеттерден басқалары).
Бұл жеңiлдiк Қазақстан Республикасының аумағы арқылы өтетiн жолдармен бiр ТМД мүше-елдерiнiң аумағынан екiншi бiр ТМД мүше-елдерiнiң аумағына жөнелтiлетiн тауарларды тасымалдау, тиеу, түсiру қосып тиеу бойынша жұмыстарды орындау мен қызмет көрсетуге қатысты қолданылмайды.
12) мемлекеттiк меншiктi жекешелендiру;
13) жарғылық капиталға жарналар;
14) мектеп оқулықтар мен мектеп оқу құралдарын, сондай-ақ арнаулы орта және жоғары оқу орындарына арналған, уәкiлеттi орган пайдалануға рұқсат берген оқу құралдарын шығару және сату бойынша айналым;
15) "SОS-Қазақстан Балалар қалашықтары" қорының ұйымдастырылуына, құрылысына және жұмыс iстеуiне байланысты қызметтi жүзеге асыру үшiн Қазақстан Республикасының резиденттерi сатып алатын тауарлар, орындалатын жұмыстар мен көрсетiлетiн қызметтер.
31а. Қосылған құнға салынатын салықтан босатылатын тауарлардың импорты:
1) ұлттық валютаның, шетел валютасының (нумизматтық мақсатта пайдаланылатындарынан басқасының), сондай-ақ бағалы қағаздардың импорты;
2) осы Нұсқаулықтың V тарауының ережелерiне сәйкес импортталатын тауарлар;
3) жеке тұлғалардың Қазақстан Республикасының Үкiметi бекiткен тауарларды басшысыз әкелу нормаларына сәйкес нормалар бойынша тауарлар импорты;
4) бюджет қаражаты есебiнен сатып алынатын және мемлекеттiк бюджет есебiнен ұсталатын ұйымдар әкелетiн тауарлардың импорты, сондай-ақ Қазақстан Республикасының мемлекеттiк кепiлдiгiмен қамсыздандырылған шетел несие желiлерi бойынша сатып алынатын тауарлардың импорты.
Бұл ретте қосылған құнға салынатын салық бойынша жеңiлдiк берудiң мынадай тәртiбi белгiленедi:
а) мынадай құжаттарды мiндеттi көрсеткенде бюджеттiк мекемелер мен ұйымдардың импортталған және алған тауарлары бойынша:
- бюджеттiк қаражаттардың бөлiнгендiгi туралы ұйымның бiрiншi басшысының қолы қойылған анықтама;
- бюджеттiк шоттан алынатын тауардың (өнiмнiң) төленгендiгi туралы банктiң растауы;
Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң, мемлекет кепiлдiгiмен қамтамасыз етiлген шетел несие жүйелерi бойынша сатып алынатын импорт тауарларын растайтынын ұсынуы қажеттi, мемлекеттiк кепiлдiкпен қамтамасыз етiлген шетел несие жүйелерi бойынша.

11) обороты по оказанию услуг или выполнению работ в связи с международными перевозками товаров или пассажиров, а именно услуги, связанные с погрузкой, разгрузкой, перегрузкой товаров, экспортируемых (импортируемых) с (на) таможенной(ую) территории(ю) Республики Казахстан за (из-за) пределы(ов) государств-членов Содружества Независимых Государств (за исключением стран, с которыми заключены международные соглашения, предусматривающие иные условия), а также услуги, связанные с обслуживанием транзитных грузов, следующих за (из-за) пределы(ов) государств-членов Содружества Независимых Государств (за исключением стран, с которыми заключены международные соглашения, предусматривающие иные условия).
Данная льгота не применяется в отношении работ и услуг по транспортировке, погрузке, разгрузке, перегрузке товаров, отправляемых с территории одного государства-члена СНГ на территорию другого государства-члена СНГ, путь следования которых проходит через территорию Республики Казахстан;
12) приватизация государственной собственности;
13) взносы в уставный капитал;
14) оборот по производству и реализации школьных учебников и школьных учебных пособий, а также учебных пособий для среднеспециальных и высших учебных заведений, допущенных к использованию уполномоченным государственным органом;
15) товары, работы и услуги, приобретаемые и оказываемые резидентами Республики Казахстан для осуществления деятельности, связанной с организацией, строительством и функционированием фонда "SOS - Детские деревни Казахстана"."
31а. Импорт товаров, освобождаемый от налога на добавленную стоимость:
1) импорт национальной валюты, иностранной валюты (кроме используемой в нумизматических целях), а также ценных бумаг;
2) товаров, импортируемых в соответствии с положениями Раздела V настоящей Инструкции;
3) импорт товаров физическими лицами по нормам, соответствующим нормам беспошлинного ввоза товаров, утвержденным Правительством Республики Казахстан;
4) импорт товаров, приобретаемых за счет средств бюджета и ввозимых содержащимися за счет государственного бюджета организациями, а также импорт товаров, приобретаемых по иностранным кредитным линиям, которые обеспечены государственной гарантией Республики Казахстан.
При этом устанавливается следующий порядок предоставления льгот по налогу на добавленную стоимость:
а) по товарам, импортируемым и приобретаемым бюджетными учреждениями и организациями, обязательно предоставление следующих документов:
- справка организации за подписью первого руководителя о выделении бюджетных средств;
- подтверждение банка об оплате получаемого товара (продукции) с бюджетного счета;
б) по иностранным кредитным линиям, которые обеспечены гарантией государства, необходимо представление подтверждения Министерства финансов Республики Казахстан, что импорт товаров, приобретаемых по иностранным кредитным линиям, обеспечен гарантией государства;

5) Қазақстан Республикасының Ұлттық Банкi өз мұқтаждары үшiн жүзеге асыратын тауарлар импорты;
6) Қазақстан Республикасының Үкiметi белгiлейтiн тәртiппен iзгiлiк көмек ретiнде әкелiнетiн тауарлардың импорты;
7) техникалық көмек көрсетудi қоса алғанда, мемлекет, үкiметтер, халықаралық ұйымдар желiсi бойынша қайырымдылық мақсатында әкелiнетiн тауарлардың импорты;
8) шетелдiк дипломатиялық және оларға теңестiрiлген өкiлдiктердiң ресми пайдалануы үшiн, сондай-ақ Қазақстан Республикасы қатысушы болып табылатын халықаралық шарттарға сәйкес босатылатын, өздерiмен бiрге тұратын отбасы мүшелерiн қоса алғанда, осы өкiлдiктердiң дипломатиялық және әкiмшiлiк-техникалық қызметкерлерiнiң жеке пайдалануы үшiн әкелiнетiн тауарлардың импорты;
9) Қазақстан Республикасының кеден шекарасы арқылы өткiзiлетiн Қазақстан Республикасының кеден заңдарымен белгiленген кеден режимдерiнiң шеңберiнде босатылатын тауарлардың импорты, бұған "Еркiн айналысқа арналған тауарларды шығару" режимi қосылмайды.
32. Егер салық төлеушi жұмыс iстеп тұрған кәсiпорында немесе кәсiпорынның дербес жұмыс iстеп тұрған бөлiгiн басқа салық төлеушiге берсе (сатса), мұндай беру (сату) қосылған құнға салынатын салықтан босатылады. Осы Ереже жер қойнауын пайдалануға арналған келiсiм-шартпен жасалатын құқықтарды қайта беруге де қолданылады. Жұмыс iстеп тұрған кәсiпорынды
немесе дербес жұмыс iстейтiн кәсiпорынның бөлiгiн беру (сату) бөлшектенген
және алдын ала берiлген немесе кәсiпорынның жойылған балансы негiзiнде
қосылған құнға салынатын салықтан босатылады."
8. Х тарауда:
33-тармақта:
екiншi азатжолдағы екiншi сөйлем алынып тасталсын.
Үшiншi азатжолдан кейiн мынадай мазмұндағы азатжолмен толықтырылсын:
"Нөлдiк ставканы қолдану үшiн салық органдарына мынадай құжаттарды
ұсыну негiз болып табылады:
- тауарларды жеткiзу үшiн шетел фирмасымен жасалған шарт (келiсiм);
- кеденнiң "Шығуға рұқсат" штампы соғылған жүк кеден декларациясы;
- алыс шетелдердiң, сондай-ақ басқа да шарттар көзделген, халықаралық
келiсiм жасалған елдердiң шекарасын жүкпен өтуiн растайтын тауар iлеспе
құжаттары. Мұндай құжаттар коносамент, халықаралық автокөлiкпен тасымалдау
туралы халықаралық тауар-көлiктiк жүк құжаттамасы, халықаралық әуе
тасымалының жүк құжаттамасы, темiр жол жүк құжаттамасы бола алады."
9. ХII тарау алынып тасталсын.
10. ХVII тарауда:
40-тармақтағы "33-38-тармақтарындағы" деген сөз "33, 34 және
38-тармақтарындағы" деген сөзбен ауыстырылсын.
11. ХVI:
43-тармақ мынадай мазмұндағы екiншi азатжолмен толықтырылсын:
"Қайтарымсыз алынған мүлiк бойынша қосылған құнға салынатын салық
есептеуге жатпайды".

5) импорт товаров, осуществляемый Национальным банком Республики Казахстан для собственных нужд;
6) импорт товаров, ввозимых в качестве гуманитарной помощи в порядке, определяемом Правительством Республики Казахстан;
7) импорт товаров, ввозимых в благотворительных целях по линии государства, правительств, международных организаций, включая оказание технического содействия;
8) импорт товаров, ввезенных для официального пользования иностранными дипломатическими и приравненными к ним представительствами, а также для личного пользования дипломатического и административно-технического персонала этих представительств, включая членов их семей, проживающих вместе с ними, и освобождаемых в соответствии с международными договорами, участником которых является Республика Казахстан;
9) импорт товаров, перемещенных через таможенную границу Республики Казахстан, освобождаемые в рамках таможенных режимов, установленных таможенным законодательством Республики Казахстан, за исключением режима "Выпуск товаров для свободного обращения".
32. В случае, если налогоплательщик передает (продает) действующее предприятие или самостоятельно функционирующую часть предприятия другому налогоплательщику, то такая передача (продажа) освобождается от налога на добавленную стоимость. Настоящее положение
применяется также к переуступке прав, предоставляемых контрактом на
недропользование.
Передача (продажа) действующего предприятия или самостоятельно
функционирующей части предприятия освобождается от налога на
добавленную стоимость на основании разделительного и передаточного
или ликвидационного баланса предприятия."
8. В Разделе Х:
В пункте 33:
во втором абзаце исключить второе предложение.
После третьего абзаца дополнить абзацем следующего содержания:
"Основанием для применения нулевой ставки является представление
налоговым органам следующих документов:
- контракт (договор) с иностранной фирмой на поставку товаров;
- грузовая таможенная декларация со штампом таможни "Выпуск
разрешен";
- товаросопроводительные документы, подтверждающие пересечение
грузом границы дальнего зарубежья, а также стран, с которыми
заключены международные соглашения, предусматривающие иные условия.
Такими документами могут быть коносамент, международная
товаротранспортная накладная о перевозках международным
автотранспортом, международная авиационная накладная, железнодорожная
накладная."
9. Раздел XII исключить.
10. В Разделе ХIV:
В пункте 40 слова "в пунктах 33-38" заменить словами "в пунктах
33, 34 и 38"
11. В Разделе ХVI:
Пункт 43 дополнить абзацем вторым следующего содержания:
"По безвозмездно полученному имуществу налог на добавленную
стоимость в зачет не относится."

44-тармақта "осы Нұсқаулықтың 31-тармағының 1-12-тармақтарына сәйкес"
деген сөз алынып тасталсын.
45-тармақта "күмәндi борыш" және "күмәндi борыштың" деген сөздер тиiсiнше "күмәндi талап" және "күмәндi талаптың" деген сөздермен ауыстырылсын.
45а-тармақ мынадай мазмұнда толықтырылсын:
"45а. Нөлдiк ставка бойынша айналымы бар салық төлеушiнiң тауар
сатудан (жұмыс атқарудан, қызмет көрсетуден) алынған табысының көлемi оны
алумен байланысты шегерiмдерге жатқызылатын шығындарының төмен болған
жағдайда қосылған құнға салынатын салықтың өтелетiн сомасы жинақталған
зиян сомасына кемiтiледi (жиынтық жылдық табыстан көзделген шегерiмдерден
артса)."
46а-тармақтағы "есепте тұратын" және "есепте тұрмайтын" деген сөздер
тиiсiнше "салық төлеушiлер болып табылатын" және "салық төлеушiлер болып
табылмайтын" деген сөздермен ауыстырылсын.
12. XVII тарауда:
47-тармақтағы "қосылған құнға салынатын салық бойынша есепте тұрған"
деген сөздер алынып тасталсын.
48-тармақ мынадай мазмұндағы үшiншi және төртiншi азатжолдармен
толықтырылсын:
"Айналымға салынатын салық құны мен қосылған құнға салынатын салық
сомасының салық шот-фактурасы Қазақстан Республикасының Ұлттық валютасында
көрсетiледi.
Салық шот-фактурасы қағазға басылады немесе электрондық жазбаларда
сақталады."
49-тармақ алынып тасталсын.
50-тармақтағы "есепке тұрмаған" деген сөздер "төлеушi болып
табылмайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
"осы Нұсқаулықтың 31-тармағының 1-13-тармақшасына сәйкес" деген
сөздер алынып тасталсын.
50а-тармақтың бiрiншi азатжолындағы "есепке тұрмаған" деген сөздер "төлеушi болып табылмайтын" деген сөздермен ауыстырылсын;
екiншi азатжолдағы "мөрiмен" деген сөзден кейiн "немесе штампымен" деген сөздермен толықтырылсын.
51-тармақтағы "жiберiлетiн күнi" деген сөздер "жiберiлетiн күннен кешiктiрмей" деген сөздермен ауыстырылсын.
13. XVIII тарауда:
53-тармақтың екiншi азатжолы алынып тасталсын.
55а-тармақтың бiрiншi азатжолы мынадай редакцияда жазылсын:
"Ауылшаруашылық өндiрiсiнде пайдаланылатын тауарлардың импорты, сондай-ақ Қазақстан Республикасы Үкiметi айқындаған тiзбе бойынша жабдықтардың, шикiзаттардың, материалдардың, қосалқы бөлшектердiң және дәрi-дәрмектердiң импорты бойынша қосылған құнға салынатын салықты салық төлеушiлер Қазақстан Республикасы Қаржы министрлiгiнiң Салық және Кеден комитеттерi белгiлеген тәртiпте төлейдi".
14. ХIХ тарауда:
57-тармақтың соңғы азатжолындағы "және қосылған құнға салынатын салық бойынша есепке тұрмаған" деген сөздер алынып тасталсын.
15. ХХI тарауда:
62-тармақ мынадай редакцияда жазылсын:
"Есептi кезең үшiн есептелген салық сомасынан есепке жатқызылатын салық сомасының артуы қосылған құнға салынатын салық бойынша алдағы есептелетiн төлемге есептеледi.
Нөлдiк ставка бойынша салық салынатын айналымға ие салық төлеушiлерге мұндай сома салық төлеушiнiң салық қызметiнiң сұранысын алған сәттен бастап 90 күн iшiнде қайтарылады.
Бюджеттен орнын толтыруға ұсынылған салық сомасының растығын тексергеннен кейiн және басқа салықтар бойынша бюджет алдында берешектерi болмаған жағдайда ғана қайтарым жүргiзiледi.
Егер өткен есептi кезең үшiн есептелген салық сомасынан жоғары есепке
жатқызылған салық сомасына артқан жағдай қалыптасса және егер нөлдiк
ставка бойынша салық салынатын айналымы бар салық төлеушi қосылған құнға
салынатын салық сомасының орнын толтыру туралы арызбен салық органдарына
өтiнiш бiлдiрмесе, онда көрсетiлген сомасының артуы есептi кезеңнен
кейiнгi кезеңге есептеледi."
Осы Нұсқаулықтың N 3-қосымшасының күшi жойылсын.
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлiгiнiң Әдiстеме
Кеңесiмен келiсiлген
1997 жылғы 26 желтоқсандағы N 19 хаттама

В пункте 44 слова "в соответствии с подпунктами 1-12 пункта 31
настоящей Инструкции" исключить.
В пункте 45 слова "сомнительным долгом" и "сомнительного долга" заменить словами "сомнительным требованием" и сомнительного требования" соответственно.
Дополнить пунктом 45а следующего содержания:
"45а. В случае, если у налогоплательщика, имеющего обороты по нулевой ставке, объем дохода от реализации товаров (работ, услуг) ниже расходов, относимых на вычеты, связанных с его получением, возмещаемая сумма налога на добавленную стоимость, уменьшается на сумму образованного убытка от предпринимательской деятельности (превышение предусмотренных вычетов над совокупным годовым доходом)."
В пункте 46а слова "состоящим на учете" и "не состоящим на учете" заменить словами "являющимся налогоплательщиками" и "не являющимся налогоплательщиками" соответственно.
12. В Разделе ХVII:
В пункте 47 слова "который встал на учет по налогу на добавленную стоимость" исключить.
Пункт 48 дополнить абзацами вторым и третьим следующего содержания:
"Стоимость облагаемого оборота и сумма налога на добавленную
стоимость в налоговом счете-фактуры указываются в национальной валюте
Республики Казахстан.
Налоговые счета-фактуры печатаются на бумаге или хранятся в
электронных носителях."
Пункт 49 исключить.
В пункте 50 слова "не встало на учет" заменить словами "не
является плательщиком";
слова "в соответствии с подпунктами 1-12 пункта 31 настоящей
Инструкции" исключить.
В первом абзаце пункта 50а слова "не состоящее на учете"
заменить словами "не являющееся плательщиком";
во втором абзаце после слова "печатью" дополнить "или штампом".
В пункте 51 слова "в день отгрузки" заменить словами "не позднее
даты отгрузки".
13. В Разделе ХVIII:
Абзац второй пункта 53 исключить.
Первый абзац пункта 55а изложить в следующей редакции:
"Налог на добавленную стоимость по импорту товаров, используемых в сельскохозяйственном производстве, а также импорту оборудования, сырья, материалов, запасных частей и медикаментов по перечню, определяемому Правительством Республики Казахстан, уплачивается налогоплательщиками в порядке, устанавливаемом Налоговым и Таможенным комитетами Министерства финансов Республики Казахстан."
14. В Разделе ХIХ:
В последнем абзаце пункта 57 слова "и вставшие на учет по налогу на добавленную стоимость" исключить.
15. В Разделе ХХI:
Пункт 62 изложить в следующей редакции:
"Превышение суммы налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога за отчетный период, зачитывается в счет предстоящих платежей по налогу на добавленную стоимость.
Налогоплательщикам, имеющим обороты, облагаемые по нулевой ставке, такая сумма возвращается в течение 90 дней с момента получения налоговой службой заявления налогоплательщика.
Возврат производится только после проверки достоверности сумм налога, предъявленного к возмещению из бюджета и при условии отсутствия задолженности перед бюджетом по другим налогам.
Если за предыдущий отчетный период образовалось превышение суммы
налога, относимого в зачет, над суммой начисленного налога и если
налогоплательщик, имеющий обороты, облагаемые по нулевой ставке, не
обратился в налоговый орган с заявлением о возмещении сумм налога на
добавленную стоимость, то указанное превышение зачитывается в
периоде, следующем за отчетным."
Приложение N 3 к настоящей Инструкции отменить.
Председатель Налогового
комитета Министерства
финансов Республики Казахстан