Азаматтық хал актiлерi жазуларын өзгерту, толықтыру және түзету және жоғалған азаматтық хал актiлерi жазуларын қалпына келтiру ЕРЕЖЕЛЕРI
Қазақстан Республикасының Әдiлет министрi 1997 жылғы 11 қаңтар Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 22.01.1997 жылғы тіркелді. Тіркеу N 249. Күші жойылды - ҚР Әділет министрлігінің 1999.06.29. N 51 бұйрығымен.
Осы Ережелер Қазақстан Республикасы Үкiметiнiң 1996 жылғы 26 қыркүйектегi N 1175 P961175_ (әрi қарай мәтiн бойынша N 1175 - Ереже) қаулысымен бекiтiлген азаматтық хал актiлерi жазуларын өзгерту, қалпына келтiру және жою тәртiбi және азаматтық хал актiлерiн тiркеу кiтаптарын сақтау мерзiмдерi туралы Ережеге сәйкес дайындалған және азаматтық хал актiлерi жазуларына өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер енгiзуге және азаматтық хал актiлерi жазуларын қалпына келтiруге байланысты құжаттардың өту, қарау және орындау процедурасын көздейдi.
I-тарау. Азаматтық хал актiлерi жазуларына өзгертулер,
толықтырулар мен түзетулер енгiзу
1. Азаматтық хал актiлерi жазуларына өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер жеткiлiктi негiздер болған және мүдделi тұлғалар арасында дау болмаған жағдайда жергiлiктi атқарушы органдардың азаматтардың хал актiлерiн жазудың аудандық және қалалық бөлiмдерi (бұдан әрi мәтiн бойынша АХАЖ аудандық (қалалық) бөлiмдерi) арызы негiзiнде жүргiзедi.
2. Азаматтық хал актiлерi жазуларына өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер туралы арыздар үлгi бойынша (N 1 қосымша) жазу жасалған өтiнiш берушiнiң тұрақты тұрған жерi бойынша аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiне берiледi.
Өтiнiш анық жазылу керек, онда үлгiде көрсетiлген барлық сұрақтарға жан-жақты жауап берiледi.
2.1. Әскери училищелердiң курсанттары, жоғарғы және орта арнаулы орта оқу орындарының күндiзгi бөлiмдерiнiң, сондай-ақ кәсiптiк-техникалық училищелердiң студенттерi мен оқушылары оқу орны орналасқан жердiң АХАЖ бөлiмiне өтiнiш бере алады.
2.2. Жасы 18-толмаған балаларға қатысты азаматтық хал актiлерi жазуларына өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер туралы өтiнiштердi ата-аналары, асырап алушылары, қамқоршылар мен қорғаншылары, сондай-ақ тәрбиесiнде жасы кәмелетке толмаған балалар бар басқа адамдар мен мекемелер бередi.
Ата-анасының жазбаша келiсiмдерiн алған жағдайларда мұндай өтiнiштердi жасы 16-толған, жеке басының куәлiгi немесе төлқұжаты бар кәмелетке толмағандардың өздерi де бере алады.
2.3. Баланың тууын тiркеу кезiнде балаға ата-анасының талап-тiлегi ескерiлмей фамилия немесе есiм берiлуiне, сондай-ақ оның туу туралы акт жазуында көрсетiлген есiмнен басқа есiмде болуына байланысты баланың фамилиясын немесе атын өзгерту туралы әке-шешесiнiң өтiнiшi олар 16-жасқа жеткенше аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмдерiмен қабылданады.

Правила изменения, дополнения и исправления записей актов гражданского состояния и восстановления утраченных записей актов гражданского состояния
Утверждены Министром юстиции Республики Казахстан 11 января 1997 г. Зарегистрированы в Министерстве юстиции Республики Казахстан 22 января 1997 г. N 249. Утратили силу - Приказом Министра юстиции от 29 июня 1999 г. N 51.
Настоящие Правила разработаны в соответствии с Положением о порядке изменения, восстановления и аннулирования записей актов гражданского состояния и сроках хранения книг регистрации актов гражданского состояния, утвержденным постановлением Правительства Республики Казахстан от 26 сентября 1996 г. N 1175 P961175_ (далее по тексту Положение N 1175) и предусматривают процедуру прохождения, рассмотрения и исполнения документов, связанных с внесением изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния и восстановлением утраченных актовых записей.
Раздел I. Внесение изменений, дополнений
и исправлений в записи актов гражданского состояния
1. Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния при наличии достаточных оснований и при отсутствии спора между заинтересованными лицами производится районными и городскими отделами записи актов гражданского состояния (далее по тексту рай(гор) отделы ЗАГС) на основании заявления.
2. Заявление об изменении, дополнении и исправлении в записи актов гражданского состояния подается в рай(гор) отдел ЗАГС по месту постоянного жительства заявителя по установленной форме (приложение N 1).
Заявление должно быть написано разборчиво и содержать исчерпывающие ответы на все указанные в форме вопросы.
2.1. Курсанты военных училищ, студенты и учащиеся дневных отделений высших и средних специальных учебных заведений, а также профессионально-технических училищ могут подавать заявления в рай (гор) отдел ЗАГС по месту учебы.
2.2. Заявления об изменении, дополнении и исправлении записей актов гражданского состояния на детей, не достигших 18 лет, подаются родителями, усыновителями, опекунами и попечителями, а также другими лицами и учреждениями на воспитании которых находятся несовершеннолетние.
В случаях получения письменного согласия родителей, с такими заявлениями могут обращаться сами несовершеннолетние, достигшие 16-летнего возраста, имеющие удостоверение личности или паспорт.
2.3. Заявления родителей об исправлении фамилии или имени ребенка, в связи с тем, что при регистрации рождения ребенку были присвоены фамилия или имя без учета пожеланий родителей, а также об исправлении имени ребенка в связи с тем, что он фактически носит имя, отличное от того, которое указано в записи акта о его рождении, принимаются рай(гор) отделами ЗАГС до достижения ребенком 16-летнего возраста.

2.4. Заңмен белгiленген тәртiп бойынша есi ауысқандық немесе ақыл-парасаты кемдiгi салдарынан iс-әрекетке қабiлетсiз деп танылған адамның азаматтық хал актiсi жазуына өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер туралы арыздар оның қамқоршысымен берiледi.
2.5. Өлген адамға қатысты азаматтық хал актiсi жазуындағы өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер туралы арыздар Қазақ ССР Азаматтық Кодексiнiң (Ерекше бөлiм) 527-бабымен анықталған заң бойынша мұрагерлер тобына енетiн адамдар арқылы берiледi.
2.6. Жынысын өзгертуге байланысты фамилиясын, атын және әкесiнiң атын түзету туралы өтiнiштер жынысын өзгерту туралы қорытынды жасаған Қазақстан Республикасының денсаулық сақтау мекемесiнiң орналасқан жерi бойынша берiледi.
Қазақстан Республикасының азаматы жынысын шетел мемлекеттерi денсаулық сақтау мекемелерiнде өзгерткен жағдайда арыз берушiнiң тұрған жерiндегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiне берiледi.
2.7. Шетелде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ шетел азаматтары мен шетелде тұрақты тұратын азаматтық хал актiлерiн Қазақстан Республикасының аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмдерiнде тiркеген азаматтығы жоқ адамдар азаматтық хал актiлерi жазуларына өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер туралы өтiнiштерiн Қазақстан Республикасының консулдық мекемесiне бередi.
Бұл жағдайда жазуға өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер консулдық мекеменiң iздену хаты бойынша сәйкес актiнi тiркеген жердегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмi арқылы N 1175 P961175_ Ережемен белгiленген тәртiпте жүргiзiледi.
3. Өтiнiшке мыналар қоса берiледi:
- ауыстыруға жататын азаматтық хал актiсiн тiркеу туралы куәлiк;
- өзi және оның жақын туыстары жөнiнде толық мағлұматтарды көрсетумен арыз берушiнiң өмiрбаяны.
Арызға сонымен бiрге - азаматтық хал актiсi жазуына өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер енгiзу қажеттiгiн растайтын өзге де құжаттар қоса берiледi.
Әскери қызметшiлер сондай-ақ жазуды өзгертуге, толықтыруға және түзетуге қатысты мағлұматтармен қызмет орны бойынша әскер бөлiмiнiң анықтамасын ұсынады.
Қажет жағдайларда аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмдерi жеке және заңды тұлғалардан қосымша құжаттар талап етуi мүмкiн.
4. Өтiнiштер мен оған қоса берiлген құжаттар алпыс күн мерзiмде аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiмен қаралуға жатады. Дәлелдi себептер болған жағдайда көрсетiлген мерзiм аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiмен отыз күннен көп емес мерзiмге ұзартылуы мүмкiн.
5. Өтiнiштердi тiркеу бекiтiлген үлгi бойынша өтiнiштердi есепке алудың арнаулы журналында (N 2 қосымша) жүргiзiледi.
6. Ұсынылған құжаттар мен тексерулер нәтижесi негiзiнде арыз берушiнiң тұратын жерiндегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмi азаматтық хал актiсi жазуындағы өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер туралы немесе (N 3 қосымша) бұдан бас тарту жөнiнде қорытынды жасайды.

2.4. Заявления об изменении, дополнении, исправлении актов гражданского состояния на лицо, признанное в установленном законом порядке недееспособным вследствие душевной болезни или слабоумия, подаются его опекуном.
2.5. Заявления об изменении, дополнении и исправлении записи акта гражданского состояния в отношении умерших подаются лицами, входящими в круг наследников по закону, который определен гражданским законодательством.
2.6. Заявления об исправлении фамилии, имени и отчества в связи с изменением пола могут быть поданы по месту нахождения учреждения здравоохранения Республики Казахстан, выдавшего заключение об изменении пола.
В случае изменения гражданином Республики Казахстан пола в учреждениях здравоохранения иностранных государств, заявление подается в рай(гор) отдел ЗАГС по месту жительства заявителя.
2.7. Заявления об изменении, дополнении и исправлении в записи актов гражданского состояния граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие за границей, а также иностранцы и лица без гражданства, зарегистрировавшие акты гражданского состояния в органах ЗАГС Республики Казахстан, проживающие за границей, подают в консульские учреждения Республики Казахстан.
В этом случае изменение, дополнение и исправление записи производится рай(гор) отделом ЗАГС по месту регистрации соответствующего акта по ходатайству консульского учреждения в порядке, установленном Положением N 1175.
3. К заявлению прилагаются:
- свидетельство о регистрации акта гражданского состояния, подлежащее замене;
- автобиография заявителя с подробным указанием сведений о нем и его близких родственниках.
К заявлению могут быть приложены также иные документы, подтверждающие необходимость внесения изменений, дополнений и исправлений в запись акта гражданского состояния.
Военнослужащие представляют также справку воинской части по месту службы со сведениями, имеющими отношение к изменению, дополнению и исправлению записи.
Рай(гор) отделы ЗАГС в необходимых случаях могут истребовать от физических и юридических лиц дополнительные документы.
4. Заявление и приложенные к нему документы подлежат рассмотрению рай(гор) отделом ЗАГС в 60-дневный срок со дня принятия заявления. При наличии уважительных причин указанный срок может быть продлен заведующим рай(гор) отделом ЗАГС не более, чем на 30 дней.
5. Регистрация заявлений производится в специальном журнале учета заявлений по установленной форме (приложение N 2).
6. На основании представленных документов и результатов проверки рай(гор) отдел ЗАГС по месту жительства заявителя составляет заключение по установленной форме (приложение N 3) об изменении, дополнении и исправлении записи актов гражданского состояния или об отказе в этом.

6.1. Жазудағы өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер туралы, сондай-ақ бұдан бас тарту туралы аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң қорытындысын аумақтық Әдiлет басқармасының бастығы немесе орын орынбасарының бекiтiлуiне жатады, бұл жөнiнде қорытындының жоғарғы оң жақ бұрышында "Бекiтiлдi" деп көрсетiледi.
6.2. Қорытынды N 1175 Ереженiң 2-тармақ 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19-тармақшаларымен көзделген жағдайларда жасалады.
6.3. Азаматтық хал актiсi жазуына өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер туралы аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң қорытындысы екi данада жасалады. Қорытындының бiрiншi данасы N 1175 Ереженiң 3-тармағының 1, 2, 4, 5-тармақшаларымен көзделген жағдайларда соттың немесе жергiлiктi атқарушы органның тиiстi шешiмi, ал N 1175 Ереженiң 3-тармағының 7 және 8 тармақтарымен көзделген жағдайларда баланың шешесiнiң, сондай-ақ басқа адамдардың өтiнiшi тиiстi жазу жүргiзiлген жердегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiне орындау үшiн жiберiледi.
Қорытындының екiншi данасы мен iстiң материалдары сол жазу жазылған жердегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнде қалады.
Өзгерту, толықтыру немесе түзету енгiзiлуге тиiс жазу осы аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнде болған жағдайларда қорытынды бiр данада жасалады.
6.4. Әр түрлi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмдерiнде жатқан бiрнеше жазуларға өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер енгiзген жағдайда қорытындының бiрiншi данасы хабарламамен бiрге олардың бiрiне жiберiледi, ал басқа бөлiмдерге қорытындының көшiрмелерi жiберiледi.
Қорытынды көшiрмелерi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң мөрiмен және оның меңгерушiсiнiң қойған қолымен куәландырылуы керек.
6.5. Жазудағы өзгерту, толықтыру немесе түзету туралы аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң қорытындысы тиiстi алғашқы (қалпына келтiрiлген) жазу жазылған жердегi АХАЖ органымен мiндеттi орындалуға жатады.
6.6. Жазудағы өзгертуден, толықтырудан және түзетуден бас тартқан жағдайда АХАЖ органының қорытындысында бас тарту себептерi көрсетiлуi керек.
Азаматтық хал актiсi жазуындағы өзгертуден, толықтырудан және түзетуден бас тарту туралы қорытынды екi данада жасалады. Бiрiншi данасы барлық материалдармен бiрге бас тарту туралы қорытынды жасаған аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнде қалады, ал екiншiсi-арыз берушiге тапсырылады (жiберiледi).
Жазудағы өзгертуден, толықтырудан және түзетуден бас тартқан жағдайда арыз берушiге сотқа шағым жасау тәртiбi түсiндiрiледi.
7. N 1175 Ереженiң 2-тармағында көзделген жағдайларда өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер мына азаматтық хал актiлерi жазуларына енгiзiледi:
7.1. Бала асырап алуға (қыз асырап алуға) (N 1175 Ереженiң 1-т, 1-тармақшасы) байланысты фамилиясын, атын, әкесiнiң атын және туған күнiн өзгерткен жағдайда - асырап алған баланың тууы туралы акт жазуына.
Егер жергiлiктi атқарушы органның бала асырап алу (қыз асырап алу) туралы шешiмiмен асырап алған баланың (асырап алған қыздың) туған күнi өзгертiлсе, онда туу туралы акт жазуында туған күнi өзгертiледi және асырап алған баланың туу туралы актiнi тiркеу күнi де сәйкес өзгертiледi).
Егер баланың шешесi оның баласын бала асырап алған (қыз асырап алған) адаммен некеде тұрса және ол бала асырап алушының фамилиясында болса, онда баланың туу туралы акт жазуында шешесiнiң фамилиясын өзгерту жүргiзiледi.

6.1. Заключение рай(гор) отдела ЗАГС об изменении, дополнении и исправлении записи, а также об отказе в этом подлежит утверждению начальником или заместителем начальника территориального органа юстиции, о чем указывается в верхнем правом углу заключения словом "Утверждено".
6.2. Заключение составляется в случаях, предусмотренных подпунктами 12, 13, 14, 15, 16, 17, 18, 19 пункта 2 Положения N 1175.
6.3. Заключение рай(гор) отдела ЗАГС об изменении, дополнении и исправлении записи акта гражданского состояния составляется в двух экземплярах. Первый экземпляр заключения, а в случаях, предусмотренных подпунктами 1, 2, 4, 5, пункта 3 Положения N 1175 - соответствующие решения суда или местного исполнительного органа, заявления матери ребенка, также других лиц и извещения, в случаях предусмотренных подпунктами 7 и 8 пункта 3 Положения N 1175 - направляются для исполнения в рай(гор) отдел ЗАГС по месту нахождения соответствующей записи.
Второй экземпляр заключения и материалы дела остаются в рай(гор) отделе ЗАГС по месту его составления.
В случаях, когда запись, в которую необходимо внести изменение, дополнение или исправление, находится в данном рай(гор) отделе ЗАГС, заключение составляется в одном экземпляре.
6.4. При внесении изменений, дополнений и исправлений в несколько записей, находящихся в разных рай(гор) отделах ЗАГС, первый экземпляр заключения вместе с извещением направляется в один из этих отделов, а в другие направляются копии заключения.
Копии заключения должны быть удостоверены печатью рай(гор) отдела ЗАГС и подписью его заведующего.
6.5. Заключение рай(гор) отдела ЗАГС об изменении, дополнении или исправлении записи подлежит обязательному исполнению рай(гор) отделом ЗАГС по месту нахождения соответствующей первичной (восстановленной) записи.
6.6. В случае отказа в изменении, дополнении и исправлении записи в заключении органа ЗАГС должны быть указаны причины отказа.
Заключение об отказе в изменении, дополнении и исправлении записи акта гражданского состояния составляется в двух экземплярах. Первый экземпляр вместе со всеми материалами остается в рай(гор) отделе ЗАГС, составившем заключение об отказе, а второй - вручается (направляется) заявителю.
Заявителю в случае отказа в изменении, дополнении и исправлении записи разъясняется порядок обжалования в суд.
7. Изменения, дополнения и исправления в случаях, предусмотренных в пункте 2 Положения N 1175 вносятся в следующие записи актов гражданского состояния:
7.1. При изменении фамилии, имени, отчества, места и даты рождения в связи с усыновлением (удочерением) ребенка (подпункт 1 п. 2 Положения N 1175) в запись акта о рождении усыновленного.
Если решением местного исполнительного органа об усыновлении (удочерении) изменена дата рождения усыновленного (удочеренной), то в записи акта о рождении изменяется дата рождения и соответственно изменяется дата регистрации акта о рождении усыновленного.
Если мать ребенка состоит в браке с лицом, которое усыновило (удочерило) ее ребенка и ею принята фамилия усыновителя, то в записи акта о рождении ребенка производится исправление фамилии матери;

7.2. Некенiң бұзылуына немесе некенi жарамсыз деп тануға байланысты (N 1175 Ереженiң 2-т. 3-тармақшасы) ерiнiң (зайыбының) фамилиясын өзгерткен жағдайда - кәмелетке толмаған балалардың туу туралы акт жазуына ата-анасының екеуiнiң де немесе олардың бiреуiнiң фамилиялары өзгертiледi;
7.3. Жасы кәмелетке толмаған баланың фамилиясын өзгерткен жағдайда, ата-аналардың арасында некенi тоқтатуға немесе некенi жарамсыз деп тануға байланысты (N 1175 Ереженiң 3-тармақшасы) кәмелетке толмаған баланың тууы туралы акт жазуында баланың фамилиясы өзгертiледi, қажет жағдайда сондай-ақ ата-аналардың бiреуiнiң фамилиясы түзетiледi;
7.4. Әкелiктi анықтауды (N 1175 Ереженiң 2-т. 4-тармақшасы) тiркелген жағдайда - баланың туу туралы акт жазуына - әкесi туралы мәлiметтер енгiзiледi; баланың әкесiнiң аты өзгертiледi және ата-аналардың өтiнiшiмен оның фамилиясы өзгертiледi.
7.5. Некеде тұрмайтын шешенiң баланың туу туралы акт жазуына баланың әкесi туралы (N 1175 Ереженiң 5-тармақшасы) мәлiметтердi енгiзу туралы өтiнiшi түскен жағдайда - баланың тууы туралы акт жазуына баланың әкесiнiң атын түзету жүргiзiледi;
7.6. Бала асырап алуды (қыз асырап алуды) бұзу туралы немесе жарамсыз деп тану туралы, сондай-ақ некенi жарамсыз деп тану туралы (N 1175 Ереженiң 2-т. 6-тармақшасы) сот шешiмi болған жағдайда толықтырулар енгiзу баланың тууы туралы акт жазуында, баланың әкесi туралы мағлұматтар болмаған жағдайда ғана жүргiзiледi, егер мұндай мағлұматтар акт жазуында бар болса, бұл мағлұматтарды өзгерту N 1175 Ереженiң 2-т. 5-тармақшасымен көзделген тәртiпте жүргiзiледi.
7.7. Туу туралы акт жазуынан баланың әкесi немесе шешесi туралы (N 1175 Ереженiң 2-т. 7-тармақшасы) мәлiметтердi алып тастау туралы заңды күшiне енген соң сот шешiмiне сәйкес баланың туу туралы акт жазуынан тиiстi мағлұматтар, сондай-ақ қажет жағдайларда баланың фамилиясы мен әкесiнiң аты өзгертiледi;
7.8. Фамилиясын, атын, әкесiнiң атын өзгерткен жағдайда (N 1175 Ереженiң 2-т. 8-тармақшасы) мына жазуларға өзгертулер енгiзiледi;
Некеде тұрмайтын адамның фамилиясын өзгерткен жағдайда, - арыз берушiнiң тууы туралы акт жазуына;
Егер адам бұрын некеде тұрып фамилиясын өзгертудi тiркеу кезiнде некесi бұзылған жағдайларда өзгертулер енгiзу: 1) егер жұбайлар ажырасқаннан кейiн некеге отырғанға дейiнгi фамилияда қалса және өзiнiң тектiк фамилиясын өзгертсе, тууы туралы акт жазуына және некенi бұзу және некеге отыру туралы акт жазуына; 2) егер ерлi-зайыптылардың бiреуi ажырасқаннан кейiн екiншiсiнiң фамилиясында не оның алдындағы некесi бойынша ерiнiң (зайыбының) фамилиясында қалса, - некеге отыру және некенi бұзу туралы акт жазуына;
некенiң бұзылуына байланысты некеге дейiнгi, оның iшiнде тектiк фамилиясын өзгерткенде - некеге отыру және некенi бұзу туралы акт жазуына;
некеде тұратын адам некеге дейiнгi фамилиясын өзгерткенде - некеге отыру туралы акт жазуына ("некеге тұрғаннан кейiнгi фамилиясы" деген жолға);
некеде тұратын адамның некеге дейiнгi фамилиясын зайыбының фамилиясына өзгерткенде - некеге отыру туралы акт жазуына ("некеге тұрғаннан кейiнгi фамилиясы" деген жолға); егер некеге дейiнгi фамилия басқа фамилияға өзгертiлсе (зайыбының фамилиясына емес) - туу туралы акт жазуына және некеге отыру туралы акт жазуына ("некеге тұрғанға дейiнгi және тұрғаннан кейiнгi фамилия" деген жолға);
некеде тұратын адам, егер бұл адам некеге тiркелгеннен кейiн алдындағы неке бойынша зайыбының фамилиясында қалса, - некеге отыру туралы акт жазуына ("некеге отырғаннан кейiнгi фамилия" деген жолға);
некеде тұратын адамдарға қатысты атын немесе әкесiнiң атын өзгерткен жағдайда - сондай-ақ некеге отыру туралы акт жазуына, ал некесiн бұзған адамдарға қатысты - сондай-ақ неке бұзу туралы акт жазуына;

7.2. в случае изменения фамилии супруга (супруги) в связи с расторжением брака или признанием брака недействительным, (подпункт 2 п. 2 Положения N 1175) в записях актов о рождении несовершеннолетних детей изменяются фамилии обоих родителей или одного из них;
7.3. в случае изменения фамилии несовершеннолетнего ребенка, в связи с прекращением брака между родителями или признанием брака недействительным (подпункт 3 п. 2 Положения N 1175), в записи акта о рождении несовершеннолетнего ребенка изменяется фамилия ребенка, а при необходимости исправляется также фамилия одного из родителей;
7.4. в случае регистрации установления отцовства (подпункт 4 п. 2 Положения N 1175) в запись акта о рождении ребенка вносятся сведения об отце, изменяется отчество ребенка и по желанию родителей может изменяться фамилия ребенка;
7.5. в случае поступления заявления матери, не состоящей в браке, о внесении в запись акта о рождении ребенка сведений об отце ребенка (подпункт 5 п. 2 Положения N 1175) в записи акта о рождении ребенка производится исправление отчества ребенка;
7.6. в случае решения суда об отмене или о признании усыновления (удочерения) недействительным, а также признании брака недействительным (подпункт 6 п. 2 Положения N 1175) внесение дополнений производится лишь тогда, когда в записи акта о рождении ребенка нет сведений об его отце, если же такие сведения в записи акта о рождении уже имеются, то изменение этих сведений производится в порядке, предусмотренном подпунктом 5 п. 2 Положения N 1175;
7.7. в соответствии с вступившим в законную силу решением суда об исключении из записи акта о рождении сведений об отце или матери ребенка (подпункт 7 п. 2 Положения N 1175) из записи акта о рождении ребенка исключаются соответствующие сведения, а также в необходимых случаях изменяется фамилия и отчество ребенка;
7.8. при перемене фамилии, имени, отчества (подпункт 8 п. 2 Положения N 1175) изменения вносятся в следующие записи:
при перемене фамилии лицом, не состоящим в браке, - в запись акта о рождении заявителя;
в тех случаях, когда лицо ранее состояло в браке, который к моменту регистрации перемены фамилии был расторгнут, внесение изменений производится: 1) в запись акта о рождении и в запись акта о расторжении и заключении брака, если супруг после развода остался на добрачной фамилии и меняет свою родовую фамилию; 2) в запись акта о заключении и расторжении брака, если супруг после развода остался на фамилии другого супруга, либо на фамилии супруга по предыдущему браку;
при перемене фамилии на добрачную, в том числе на родовую фамилию, в связи с расторжением брака - в записи акта о заключении и расторжении брака;
при перемене фамилии лицом, состоящим в браке, на добрачную фамилию - в запись акта о заключении брака (в графу "фамилия после заключения брака");
при перемене лицом, состоящим в браке, добрачной фамилии на фамилию супруга - в запись акта о заключении брака (в графу "фамилия после заключения брака"); если же добрачная фамилия изменена на другую (не на фамилию супруга) - в запись акта о рождении и в запись акта о заключении брака (в графу "фамилия до заключения брака и после заключения брака");
при перемене фамилии лицом, состоящим в браке, если это лицо после регистрации брака осталось на фамилии супруга по предыдущему браку, - в запись акта о заключении брака (в графу "фамилия после заключения брака");
при перемене имени или отчества - в запись акта о рождении, в отношении лиц, состоящих в браке, - также в запись акта о заключении брака, а в отношении лиц, расторгнувших брак, - также в запись акта о расторжении брака;

7.9. Ата-аналардың фамилиясын және әкесiнiң атын өзгерткен жағдайда (N 1175 Ереженiң 2-т. 9-тармақшасы) - жасы кәмелетке толмаған балалардың туу туралы акт жазуына балалардың фамилиясы мен әкесiнiң аты өзгертiледi.
Егер ата-аналардың бiреуi фамилиясын өзгертсе, онда жасы кәмелетке толмаған балалардың фамилиясын өзгерту туралы мәселе ата-аналардың келiсiмi бойынша олардың өтiнiштерi негiзiнде, ал мұндай келiсiм болмаған жағдайда - қамқоршылық пен қорғаншылық органымен шешiледi.
Егер ата-анасының бiреуi ғана фамилиясын, атын және әкесiнiң атын өзгерткенде жасы кәмелетке толмаған, сондай-ақ кәмелетке толған балалардың тууы туралы акт жазуларында ата-аналары туралы мағлұматтар өзгертiледi. Егер бала асырап алушылар асырап алынған баланың ата-анасы ретiнде жазылса, мұндай өзгертулер асырап алынған балалардың туу туралы акт жазуына, сондай-ақ ұл асырап алу (қыз асырап алу) және әкелiктi анықтау туралы акт жазуына енгiзiледi.
Асырап алынған баланың ата-анасы ретiнде жазылмаған асырап алушылардың фамилиясы, аты, әкесiнiң аты өзгертiлгенде, ұл асырап алу (қыз асырап алу) туралы акт жазуларына ғана өзгерту енгiзiледi.
7.10. Заңды күшiне енген сот шешiмi (N 1175 Ереженiң 2-т. 10-тармақшасы) негiзiнде әкелiктi анықтау туралы сот шешiмiн бұзған жағдайда баланың туу туралы акт жазуына өзгертулер енгiзiледi, баланың фамилиясы (егер ол әкелiктi анықтауға байланысты өзгертiлген болса), сондай-ақ баланың әкесiнiң аты мен әкесi туралы мағлұматтар да өзгертiледi;
7.11. Егер туу туралы акт жазуында қос есiм немесе әкесiнiң есiмi қосарланып көрсетiлсе (N 1175 Ереженiң 12-тармақшасы) тиiстi жазуға, сондай-ақ қос есiм немесе әкесiнiң есiмi қосарланып көрсетiлген басқа да жазуларға өзгертулер енгiзiледi.
7.12. Өтiнiш берушi өзiнiң немесе әкесiнiң қосарланған есiмiнiң бiреуiн таңдауға құқылы, бұл жағдайда жаңа есiм немесе әкесiнiң жаңа есiмiн (туу туралы акт жазуында көрсетiлмеген) таңдауға болмайды. Бұл жағдайда "Қазақстан Республикасы азаматтарының фамилиясын, атын және әкесiнiң атын өзгерту туралы азаматтардың өтiнiштерiн қарау тәртiбi туралы" Ережемен көзделген тәртiпте шешiледi;
7.13. Егер азаматтық хал актiсi жазуында ата-аналардың фамилиясы, аты, әкесiнiң аты немесе ұлты көрсетiлмесе (N 1175 Ереженiң 2-т. 13-тармақшасы), өзгерту туу туралы акт жазуына, қажет жағдайда сондай-ақ бала асырап алу (қыз асырап алу) және әкелiктi анықтау туралы акт жазуына енгiзiледi;
7.14. Егер азаматтық хал актiсi жазуында қате мәлiметтер (N 1175 Ереженiң 2-т. 14-тармақшасы) көрсетiлсе, өзгертулер сәйкес жазуға, сондай-ақ ұқсас қате мағлұматтар көрсетiлген басқа да жазуға;

7.9. при перемене фамилии родителями и имени отцом (подпункт 9 п. 2 Положения N 1175) - в записях актов о рождении несовершеннолетних детей изменяются фамилии и отчества детей.
Если фамилию переменил один из родителей, то вопрос об изменении фамилии несовершеннолетних детей решается по соглашению родителей на основании их заявления, а при отсутствии такого соглашения - органом опеки и попечительства.
При перемене фамилии, имени и отчества хотя бы одним из родителей изменяются сведения о родителях в записях актов о рождении как несовершеннолетних, так и совершеннолетних детей. Такие же изменения вносятся в записи актов о рождении усыновленных детей, если усыновители записаны в качестве родителей усыновленного, а также в записи актов об усыновлении (удочерении) и установлении отцовства.
При перемене фамилии, имени, отчества усыновителями, не записанными в качестве родителей усыновленного, вносится изменение только в запись акта об усыновлении (удочерении);
7.10. в соответствии с вступившим в законную силу решением суда об установлении неправильностей в записи акта гражданского состояния, (подпункт 10 п. 2 Положения N 1175) изменения вносятся в запись акта гражданского состояния, указанную в решении суда, а в случае необходимости и в другие записи, содержащие аналогичные данные;
7.11. при отмене решения суда об установлении отцовства (подпункт 11 п. 2 Положения N 1175) изменения вносятся в запись акта о рождении ребенка, при этом изменяется фамилия ребенка (если она была изменена в связи с установлением отцовства), а также отчество ребенка и сведения об отце;
7.12. если в записи акта о рождении указано двойное имя или двойное отчество (подпункт 12 п. 2 Положения N 1175), изменения вносятся в соответствующую запись, а также в другие записи, в которых указано двойное имя или двойное отчество.
Заявитель вправе избрать любое из двойного имени или отчества, при этом избрание нового имени или нового отчества (не указанного в записи акта о рождении) не допускается. В этом случае вопрос решается в порядке, предусмотренном Положением "О порядке рассмотрения ходатайств о перемене гражданами Республики Казахстан фамилий, имен и отчеств";
7.13. если в записи акта гражданского состояния не указаны фамилия, имя, отчество или национальность родителей (подпункт 13 п. 2 Положения N 1175), изменения вносятся в запись акта о рождении, а в необходимых случаях также в запись акта об усыновлении (удочерении) и установлении отцовства;
7.14. если в записи акта гражданского состояния указаны неправильные сведения (подпункт 14 п. 2 Положения N 1175), изменения вносятся в соответствующую запись, а также в другие записи, в которых указаны аналогичные неправильные сведения;

7.15. Егер тууы тiркеу кезде балаға фамилия немесе есiм ата-анасының тiлегi ескерiлмей берiлсе, сондай-ақ, егер бала туу туралы (N 1175 Ереженiң 2-т. 15 және 16-тармақшалары) акт жазуында көрсетiлген есiмнен басқа есiмде болса - туу туралы акт жазуына қажет жағдайларда сондай-ақ бала асырап алу (қыз асырап алу) және әкелiктi анықтау туралы акт жазуына;
7.16. Егер туу туралы акт жазуында кiшiрейтiлген, еркелетiп қойылған немесе қысқартылған есiм (N 1175 Ереженiң 2-т. 17-тармақшасы) көрсетiлсе - туу туралы акт жазуына, сондай-ақ осындай ұқсас толық емес есiмдi қамтитын басқа да жазуларға;
7.17. Егер азаматтық хал актiсiн тiркеу кезiнде қателер (бұрмалаулар, мәлiметтердi немесе жекелеген сөздердi) (N 1175 Ереженiң 18-тармақшасы) жiберiлсе - осы қателер жiберiлген жазуларға;
7.18. Жынысын өзгертуге байланысты (N 1175 Ереженiң 2-т. 19-тармақшасы) фамилиясын, атын, әкесiнiң атын түзеткен жағдайда - туу туралы акт жазуына, қажет жағдайда басқа да жазуларға;
7.19. Ұлттық дәстүр бойынша (N 1175 Ереженiң 20-тармақшасы) фамилиясын әкесiнiң немесе атасының есiмiнен туындайтын (әкесi жағынан сияқты, шешесi жағынан да) фамилияға өзгерткен жағдайда - туу туралы акт жазуына, қажет жағдайларда басқа да жазуларға;
7.20. Ұлтын (N 1175 Ереженiң 2-т. 21-тармақшасы) өзгерткен жағдайда баланың туу туралы акт жазуына, сондай-ақ осындай ұқсас мәлiметтер көрсетiлген басқа да жазуларға, қажет жағдайларға сондай-ақ бала асырап алу (қыз асырап алу) және әкелiктi анықтау туралы акт жазуына. Бұл жағдайда өзгертулер iшкi iстер органдарының анықтамасы негiзiнде енгiзiледi.
8. Жазуларға өзгерту, толықтыру және түзету ондағы мәлiметтердi сызып тастау және жазудағы тиiстi жолдарға жаңа немесе қосымша мәлiметтер енгiзу жолымен жүргiзiледi.
Мағлұматтарды сызып тастау сызған сөздердi оқу мүмкiн болған жағдайда жүргiзiлу керек.
9. Азаматтық хал актiлерi жазуларына өзгертулер, толықтырулар мен түзетулер енгiзудi бастапқы (қалпына келтiрiлген жазу табылған жердегi аудандық қалалық) АХАЖ бөлiмi жасайды.
Енгiзiлген өзгертулер, толықтырулар және түзетулер туралы белгiнi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң маманы жасайды және осы бөлiмнiң мөрiмен және оның меңгерушiсiнiң қолымен куәландырылады. Бұл жағдайда азаматтық хал актiсiн тiркеу туралы жаңа куәлiк берiледi, ол арыз берушiге берiледi немесе беру үшiн арыз берушiнiң тұратын жерiндегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiне жолданады.
Азаматтық хал актiлерi жазуларына енгiзiлген өзгертулер, толықтырулар және өзгертулер туралы аудандық әдiлет органының облыстық (Алматы қалалық) АХАЖ архивiне хабарланады.
Азаматтық хал актiлерi жазуының екiншi данасына белгi соғылады. Белгi мәтiнiнде қандай өзгертулер, толықтыру немесе түзету жасалғандығы және олар енгiзiлгенде негiзге алынған құжат атауы, оның номерi, кiмнiң және қашан бергенi туралы мәлiметтер болуға тиiс.
Белгi мәтiнiне аумақтық Әдiлет органының облыстық (Алматы қалалық) АХАЖ бөлiмi архивiнiң мөртаңбасы қойылады. (N 4 қосымша).

7.15. если при регистрации рождения ребенку были присвоены фамилия или имя без учета пожеланий родителей, а также, если ребенок фактически носит имя, отличное от того, которое указано в записи акта о рождении, (подпункты 15, 16 п. 2 Положения N 1175), изменения вносятся в запись акта о рождении, а в необходимых случаях также в запись акта об усыновлении (удочерении) и установлении отцовства;
7.16. если в записи акта о рождении было указано уменьшительное, ласкательное или сокращенное имя (подпункт 17 п. 2 Положения N 1175), изменения вносятся в запись акта о рождении, а также в другие записи, содержащие аналогичное неполное имя;
7.17. если в момент регистрации акта гражданского состояния были допущены ошибки (искажения, пропуск сведений или отдельных слов) (подпункт 18 п. 2 Положения N 1175), изменения вносятся в записи, в которых были допущены эти ошибки;
7.18. при исправлении фамилии, имени и отчества в связи с изменением пола (подпункт 19 п. 2 Положения N 1175), изменения вносятся в запись акта о рождении, а в необходимых случаях также в другие записи;
7.19. при изменении фамилии на фамилию, производную от имени отца или деда (как по линии отца, так и матери) по национальным традициям (подпункт 20 п. 2 Положения N 1175), изменения вносятся в запись акта о рождении, а в необходимых случаях и в другие записи;
7.20. при изменении национальности (подпункт 21 п. 2 Положения N 1175), изменения вносятся в запись акта о рождении детей, а также в другие записи, в которых указаны аналогичные сведения, а в необходимых случаях также в запись акта об усыновлении (удочерении) и установлении отцовства.
В этом случае изменения вносятся на основании справки органов внутренних дел.
8. Изменение, дополнение и исправление записей производится путем зачеркивания в них сведений и внесения новых или дополнительных сведений в соответствующие графы записей.
Зачеркивание сведений производится таким образом, чтобы можно было прочесть зачеркнутые слова.
9. Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния производится рай(гор) отделом ЗАГС по месту нахождения первичной (восстановленной) записи.
Отметка о внесенных изменениях, дополнениях и исправлениях производится специалистом рай(гор) отдела ЗАГС и удостоверяется печатью этого отдела и подписью его заведующего. При этом выписывается новое свидетельство о регистрации акта гражданского состояния, которое выдается заявителю или пересылается в рай(гор) отдел ЗАГС по месту жительства заявителя для вручения.
Об изменениях, дополнениях и исправлениях, внесенных в записи актов гражданского состояния, сообщается в областной (Алматинский городской) архив ЗАГС территориального органа юстиции.
На втором экземпляре записи акта гражданского состояния делается отметка. Текст отметки должен содержать сведения о том, какое изменение, дополнение или исправление произведено и наименование документа, на основании которого они внесены, его номер, кем и когда выдан.
На тексте отметки проставляется штамп архива областного (Алматинского городского) отдела ЗАГС территориального органа юстиции (приложение N 4).

10. Қазақстан Республикасы аумағында тұрып жатқан және Қазақстан Республикасының АХАЖ органдарында азаматтық хал актiлерiн тiркеген шетелдiк азаматтармен азаматтығы жоқ адамдардың азаматтық хал актiлерi жазуларына өзгертулер, толықтырулар және түзетулер енгiзу N 1175 ереженiң 9 және 10 тармақтарына сәйкес жасалады.
11. Әскери мiндеттiлер мен әскерге шақырылғанда азаматтық хал актiлерi жазуларына енгiзiлген фамилияны, есiмдi, әкесiнiң атын, туған күнi мен жерiн өзгерту туралы аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмi 7 күн мерзiм iшiнде аудандық (қалалық) әскери комиссариатқа хабарлайды.
II-тарау. Жоғалған азаматтық хат актiлерi жазуларын
қалпына келтiру
12. Аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмдерiнде азаматтық хал актiлерi жазуларының (соның iшiнде қалпына келтiрiлген) жоғалуын жоғалған жазу болған жердегi азаматтық Әдiлет органы облыстық (Алматы қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң архивi арыз берушiге белгiленген нысан бойынша жазудың жоқ екендiгi туралы хабарлама жiберу жолымен растауға тиiс (N 5 қосымша).
Арыз берушiге берiлетiн (жолданатын) хабарламада акт жазуының жоқ екендiгi туралы мәлiметтер көрсетiледi, сондай-ақ акт жазуын қалпына келтiру мәселесi бойынша тұратын жерiндегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiне бару тәртiбi түсiндiрiледi.
13. Жазудың жоғалуын растайтын облыстық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң архивi арызда көрсетiлген елдi мекеннiң кiтаптары бойынша жазудың бар не жоқтығын тексеруге мiндеттi, бұл жағдайда тексеру 5 жыл үшiн жасалады (арызда көрсетiлген жыл үшiн, сондай-ақ оның алдындағы екi жыл және одан кейінгi екi жыл үшiн).
Жазу болмаған жағдайда хабарлама тек арызда көрсетiлген елдi мекеннiң азаматтық хал актiлерiн тiркеу кiтабының бiрiншi даналары сақталуға тиiс аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнде жазудың бар не жоқтығын тексерген соң берiледi (жолданады).
14. Азаматтық хал актiлерi жазуларын қалпына келтiрудi бұл жазулар жоғалған аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмдерi жасайды.
15. Азаматтық хал актiсi жазуын қалпына келтiру туралы өтiнiш өтiнiш берушiнiң тұрған жерiндегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiне белгiленген үлгi бойынша (N 6 қосымша) берiледi.
Азаматтық хал актiсiн қалпына келтiру туралы өтiнiш анық жазылуы керек және үлгiдегi барлық көрсетiлген сұрақтарға толық жауап берiледi.
16. Азаматтық хал актiсi жазуын қалпына келтiру туралы өтiнiш қатысты жазу жасалған адам арқылы берiледi.
17. Әскери училищелердiң курсанттары, әскери-оқу орындарының тыңдаушылары, жоғарғы оқу орындарының күндiзгi бөлiмдерiнiң студенттерi, орта арнаулы оқу орындарының күндiзгi бөлiмдерiнiң сондай-ақ кәсiптiк-техникалық училищелер оқушылары орны бойынша аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiне арыз бере алады.

10. Внесение изменений, дополнений и исправлений в записи актов гражданского состояния иностранных граждан и лиц без гражданства, проживающих на территории Республики Казахстан и зарегистрировавших акты гражданского состояния в органах ЗАГС Республики Казахстан, производится в соответствии с пунктами 9 и 10 Положения N 1175.
11. Об изменениях фамилии, имени, отчества, даты и места рождения, внесенных в записи актов гражданского состояния военнообязанных и призывников, рай(гор) отдел ЗАГС сообщает в 7-дневный срок в районный (городской) военный комиссариат.
Раздел II. Восстановление утраченных
записей актов гражданского состояния
12. Утрата в рай(гор) отделах ЗАГС записей актов гражданского состояния (в том числе восстановленных) должна быть подтверждена архивом областного (Алматинского городского) отдела ЗАГС территориального органа юстиции по месту, где находилась утраченная запись, путем направления заявителю извещения об отсутствии записи по установленной форме (приложение N 5).
В извещении, выдаваемом (высылаемом) заявителю, указываются сведения об отсутствии актовой записи, а также разъясняется порядок обращения по вопросу восстановления актовой записи в рай(гор) отдел ЗАГС по месту жительства.
13. Архив областного (городского) отдела ЗАГС, подтверждающий утрату записи, обязан проверить наличие записи по книгам населенного пункта, указанного в заявлении, при этом проверка производится за 5 лет (за тот год, который указан в заявлении, а также за два года, предшествующих и два года последующих).
В случае отсутствия записи извещение может выдаваться (высылаться) только после проверки наличия записи в рай(гор) отделе ЗАГС, в котором должны храниться первые экземпляры книг регистрации актов гражданского состояния населенного пункта, указанного в заявлении.
14. Восстановление записей актов гражданского состояния производится рай(гор) отделами ЗАГС в случаях утраты этих записей.
15. Заявление о восстановлении записей актов гражданского состояния подается в рай(гор) отдел ЗАГС по месту жительства заявителя по установленной форме (приложение N 6).
Заявление о восстановлении записи актов гражданского состояния должно быть написано разборчиво и содержать исчерпывающие ответы на все указанные в форме вопросы.
16. Заявление о восстановлении записи актов гражданского состояния подается лицом, в отношении которого была составлена запись.
17. Курсанты военных училищ, слушатели военно-учебных заведений, студенты дневных отделений высших учебных заведений, учащиеся дневных отделений средних специальных учебных заведений, а также профессионально-технических училищ могут подавать заявления в рай(гор) отдел ЗАГС по месту учебы.

18. Шетелде тұрақты тұратын Қазақстан Республикасының азаматтары, сондай-ақ шетел азаматтары мен азаматтық хал актiлерi жазуларын Қазақстан Республикасының АХАЖ органдарында тiркеген азаматтығы жоқ адамдар және шетелде тұрақты тұратындар азаматтық хал актiлерi жазуларын қалпына келтiру туралы арыздарын Қазақстан Республикасының консулдық мекемелерiне бередi.
19. 18 жасқа толмаған балалардың азаматтық хал актiлерi жазуларын қалпына келтiру туралы арыз олардың ата-аналары, асырап алушылар, қамқоршылары мен қорғаншылары, сондай-ақ жасы кәмелетке толмағандарды тәрбиелеуге алған басқа адамдар мен мекемелер арқылы берiледi.
Жекелеген жағдайларда мұндай арыздармен аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiне 16 жасқа толған кәмелетке толмағандардың өздерi бере алады.
20. Психикалық ауруы немесе ақыл-есiнiң кемдiгi себебiнен белгiленген тәртiпте әрекет қабiлеттiлiгi жоқ деп танылған адамдарға қатысты азаматтық хал актiлерi жазуын қалпына келтiру туралы арыз олардың қамқоршылары арқылы берiледi.
21. Қамқорлық белгiленген адамдарға қатысты азаматтық хал актiлерi жазуын қалпына келтiру туралы арыз олардың қамқоршылары арқылы берiледi.
22. Өлген адамға қатысты азаматтық хал актiлерi жазуын қалпына келтiрудi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмдерi азаматтық хал актiсiн тiркеу фактiсiн белгiлеу туралы сот шешiмi негiзiнде ғана жүргiзiледi.
23. Арызға мыналар қоса берiледi:
- жоғалған жазба болған жердегi облыстың (Алматы қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң аумақтық Әдiлет органы архивiнiң азаматтық хал актiлерiн тiркеу кiтаптарында жазудың жоқтығы туралы хабарламасы;
- арыз берушi мен оның жақын туыстары туралы мағлұматтар толық көрсетiлген өмiрбаян;
- жазбаны қалпына келтiру үшiн қажет мәлiметтердi дәлелдейтiн құжаттар аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң меңгерушiсi арқылы куәландырылған жеке бас куәлiгiнiң, әскери билетiнiң көшiрмелерi, сондай-ақ еңбек кiтапшасының, неке, некенi бұзу, балаларының, аға-iнiлерiнiң, апа-қарындастарының туу туралы куәлiктерiнiң, ал өлген адамға қатысты - аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң меңгерушiсiнiң сияқты, нотариустың да куәландырылған өлгендiк туралы куәлiгiнiң көшiрмелерi;
- екi фотосурет (бiреуi арыздың жоғарғы бұрышына жапсырылды және аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң мөрiмен куәландырылады, екiншiсi жоғалған жазуды қалпына келтiретiн және жаңа куәлiктiң көшiрмесiн беретiн жердегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiне жiберiлетiн қорытындыға жапсырылады);
- туу туралы медициналық мекеменiң анықтамасы, емдеу және мектепке дейiнгi мекемелердiң және баланың туған уақытысын растайтын басқа да оқу орындарының анықтамалары;
Әскери қызметшiлер қызмет орны бойынша азаматтық хал актiсi жазуын қалпына келтiруге қатысы бар мәлiметтермен әскер бөлiмiнiң анықтамасын ұсынады.

18. Заявления о восстановлении записей актов гражданского состояния граждане Республики Казахстан, постоянно проживающие за границей, а также иностранные граждане и лица без гражданства, зарегистрировавшие акты гражданского состояния в органах ЗАГС Республики Казахстан и постоянно проживающие за границей, подают в консульские учреждения Республики Казахстан.
19. Заявления о восстановлении записи актов гражданского состояния на детей, не достигших 18 лет, подаются их родителями, усыновителями, опекунами и попечителями, а также другими лицами и учреждениями, на воспитании которых находятся несовершеннолетние.
В случаях, не противоречащих законодательству, с такими заявлениями могут обращаться в рай(гор) отделы ЗАГС сами несовершеннолетние, достигшие 16 лет.
20. Заявления о восстановлении записи актов гражданского состояния на лиц, признанных в установленном порядке недееспособными вследствие душевной болезни или слабоумия, подаются их опекунами.
21. Заявления о восстановлении записи актов гражданского состояния в отношении лиц, над которыми установлено попечительство, подаются их попечителями.
22. Восстановление записей актов гражданского состояния в отношении умерших лиц, рай(гор) отделами ЗАГС производится только на основании решения суда об установлении факта регистрации актов гражданского состояния.
23. К заявлению прилагаются:
- извещение областного (Алматинского городского) архива отдела ЗАГС территориального органа юстиции по месту, где находилась утраченная запись, об отсутствии записи в книгах регистрации акта гражданского состояния;
- автобиография заявителя с подробным указанием сведений о нем и его близких родственниках;
- документы, подтверждающие сведения, необходимые для восстановления записи (копии удостоверения личности, военного билета, удостоверенные заведующим рай(гор) отделом ЗАГС, а также копии трудовой книжки, свидетельств о браке, разводе, рождении детей, братьев, сестер, сведения о родителях, а в отношении умерших - свидетельства о смерти, удостоверенные как заведующим рай(гор) отделом ЗАГС, так и нотариусом;
- две фотокарточки, (одна наклеивается в верхнем углу заявления и заверяется печатью рай(гор) отдела ЗАГС, вторая наклеивается на заключении, направляемом в рай(гор) отдел ЗАГС по месту восстановления утраченной записи и выписки нового свидетельства;
- справка медицинского учреждения о рождении, справки лечебных и дошкольных учреждений, школ и других учебных заведений, подтверждающие время рождения ребенка.
Военнослужащие могут представить справку воинской части по месту службы со сведениями, имеющими отношение к восстановлению записи акта гражданского состояния.

24. Арыз бен оған қоса берiлген құжаттарды аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмi мұқият зерттейдi және салыстырады. Құжаттардағы дұрыстығы күмән тудыратын жазбалар мен фактiлердi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмi тиiстi органдарға талап ету жолымен тексередi.
Өшiрiлген жерлерi мен ескертiлмеген түзетулерi бар құжаттарды аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмi ерекше мұқият тексеруге тиiс, қажет жағдайларда олар сот-сараптық ұйымға (мекемеге) сарапқа жiберiледi.
25. Қоса берiлген құжаттар мен тексерулер нәтижелерi негiзiнде аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмi белгiленген үлгiде азаматтық хал актiсi жазуын қалпына келтiру туралы немесе бұдан бас тарту туралы (N 6 қосымша) қорытынды жасайды.
Қорытындыда қалпына келтiрiлетiн жазудың тиiстi болғанына енгiзiлуге тиiс барлық мәлiметтер көрсетiледi.
26. Аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң азаматтық хал актiсi жазуын қалпына келтiру туралы немесе қалпына келтiруден бас тарту туралы қорытындысы екi данада жасалады.
27. Азаматтық хал актiсi жазуын қалпына келтiру туралы немесе одан бас тарту аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң қорытындысы осы Ереженiң 6-тармағында көзделген тәртiпте аумақтық әдiлет органы бастығының (бастығының орынбасарының) бекiтуiне жатады.
Қорытындының бiрiншi данасы қалпына келтiрiлген жазуды тiркеу үшiн жоғалған жазба болған жердегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiне жiберiледi. Екiншi данасы оның жасалған жерiндегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнде қалады.
Аудандық (қалалық) АХАЖ-дың аталған бөлiмiнде жазу қалпына келтiрiлген жағдайда қорытынды бiр данада жасалады.
28. Азаматтық хал актiсi жазуын қалпына келтiруден бас тарту туралы аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң қорытындысында бас тартудың себептерi көрсетiлуi керек.
Бiрiншi данасы барлық материалдармен бiрге бас тарту туралы қорытынды шығарған аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнде қалады, ал екiншiсi - арыз берушiге тапсырылады (жiберiледi).
Акт жазуын қалпына келтiруден бас тартқан жағдайда арыз берушiге шағым жасаудың сот тәртiбi түсiндiрiледi.
29. Туу туралы қалпына келтiрiлген акт жазуында адамның жасы егер олар бiр-бiрiне қайшы келмесе, бар құжаттардың негiзiнде (куәлiк, әскери билет, еңбек кiтапшасы, бiлiмi туралы құжат, арыз берушiнiң неке туралы, олардың балаларының туу туралы және басқа акт жазуларының көшiрмелерi) көрсетiледi.
Құжаттармен расталмаған азаматтардың жазбаша арыздары арыз берушiнiң көрсеткен жасын анықтау үшiн негiз болмайды.
30. Егер ұсынылған құжаттарда айы көрсетiлмей, тек қана туған жылы көрсетiлсе, онда туған күн осы жылдың 1-шiлдесi деп қабылданады.
30.1. Егер туған мезгiл деп жылдың бiрiншi жартысы белгiленсе, онда осы жылдың 1-сәуiрi туған күн деп көрсетiледi, егер екiншi жарты болса, онда осы жылдың 1-қазаны көрсетiледi.

24. Заявление и приложенные к нему документы изучаются и сверяются рай(гор) отделом ЗАГС. Факты, а также записи в документах, вызывающие сомнение в их достоверности, проверяются рай(гор) отделом ЗАГС путем запросов в соответствующие органы.
Документы, содержащие подчистки, неоговоренные исправления, должны проверяться рай(гор) отделом ЗАГС особенно тщательно, в необходимых случаях они направляются на экспертизу в судебно-экспертные организации (учреждения).
25. На основании представленных документов и результатов проверки, рай(гор) отдел ЗАГС составляет заключение по установленной форме о восстановлении записи акта гражданского состояния или об отказе в этом (приложение N 7).
В заключении указываются все сведения, которые должны быть занесены в соответствующие графы восстанавливаемой записи.
26. Заключение рай(гор) отдела ЗАГС о восстановлении записи актов гражданского состояния или об отказе в восстановлении составляется в двух экземплярах.
27. Заключение рай(гор) отдела ЗАГС о восстановлении записи акта гражданского состояния или об отказе в этом подлежит утверждению начальником (зам. начальника) территориального органа юстиции в порядке, предусмотренном п. 6 настоящих Правил.
Первый экземпляр заключения направляется в рай(гор) отдел ЗАГС по месту, где находилась утраченная запись для регистрации восстановленной записи. Второй экземпляр остается в рай(гор) отделе ЗАГС по месту его составления.
В случае, когда восстанавливается запись, находившаяся в данном рай(гор) отделе ЗАГС, заключение составляется в одном экземпляре.
28. В заключении рай(гор) отдела ЗАГС об отказе в восстановлении записи акта гражданского состояния должны быть указаны причины отказа.
Первый экземпляр вместе со всеми материалами остается в рай(гор) отделе ЗАГС, составившем заключение об отказе, а второй - вручается (направляется) заявителю.
Заявителю в случае отказа в восстановлении актовой записи разъясняется судебный порядок обжалования.
29. Возраст лица в восстановленной записи акта о рождении указывается на основании имеющихся документов (удостоверения, военного билета, трудовой книжки, документа об образовании, копий записей актов о браке заявителя, о рождении его детей и другие) если они не противоречат друг другу.
Письменные заявления граждан, не подтвержденные документами, не могут служить основанием для определения возраста, указанного заявителем.
30. Если в представленных документах указан только год рождения, без обозначения месяца, то за дату рождения принимается 1 июля данного года.
30.1. Если временем рождения установлена первая половина года, то датой рождения указывается 1 апреля данного года, если вторая половина, то указывается - 1 октября того же года.

30.2. Егер құжатта туған күнi деп күндi көрсетпей, жылы мен айы көрсетiлсе, онда туған күн деп тиiстi айдың 15-күнi есептеледi.
31. Арыз берушi құжаттармен өзiнiң туған жерiн растай алмаса және жүргiзiлген тексеру арыз берушiнiң туған жерiн анықтамаған ерекше жағдайларда аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмi арыз берушiнiң тұрақты тұратын жерi бойынша мерзiмдi өткiзумен туу тiркеуiн жүргiзедi. Бұл жағдайда "тұрған жерi" деген бағанда арыз берушiнiң тұрақты жерi көрсетiледi.
32. Аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмi талап еткен арыз берушi ұсынған құжаттармен ата-аналар (ата-ана) туралы мәлiметтер расталмаса, туу туралы акт жазуы мен туу туралы куәлiкте бұл мәлiметтер көрсетiлмейдi. Бұл жағдайда 23-бағанда арыз берушiнiң ата-аналары (ата-ана) туралы мәлiметтердiң расталмағандығы туралы белгi жасалады.
33. Азаматтық хал актiсiн тiркеу фактiсiн сот тәртiбiмен анықтау кезiнде аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмi қорытынды жасамастан сот шешiмi негiзiнде азаматтық хал актiсiн жазуын тiркейдi. Азаматтық хал актiсiн тiркеу фактiсiн белгiлеу туралы сот шешiмi жазуды қалпына келтiру және оны аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнде кейiн тiркеу үшiн негiз болып табылады. Бұл жағдайда арыз берушi сот шешiмiнiң көшiрмесiн азаматтық хал актiсi жазуын қалпына келтiру туралы арызбен бiрге өзiнiң тұрақты тұратын жердегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiне ұсынады.
34. Арыз берушiнiң ұсынған құжаттарында және тексеру материалдарында адамның жасы туралы мағлұматтар болмаған немесе қайшы мәлiметтер болған, жағдайларда акт жазуын қалпына келтiру кезiнде медициналық мекеменiң оның жасын анықтауға куәландыру жүргiзiледi.
16-ға дейiнгi балалардың жасы ереже бойынша, туу туралы медициналық мекеменiң анықтамасы негiзiнде белгiленедi.
Жасы туралы медициналық мекеменiң қорытындысына баланың куәландыруы аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмiнiң жолдамасы бойынша жүргiзiлген жағдайда ғана назар аударылу керек.
35. Егер тууды тiркеу туралы арыз бала туғаннан кейiн және ол 16 жасқа жеткенге дейiн бiр жыл iшiнде келiп түссе, баланың тұрақты тұратын жерiндегi аудандық (қалалық) АХАЖ бөлiмi алғашқы жазу ретiнде жалпы негiздер бойынша, бiрақ реттiк нөмiрден соң "мерзiмi кешiктiрiлген тiркеу" сөздерiн қосып тууды тiркейдi.
Бұл жағдайларда арыз берушi:
- медициналық мекеменiң туу туралы;
- баланың тұратын жерiндегi баланың есепте екендiгi туралы медициналық мекемеден;
- акт жазуының жоқтығы туралы аумақтық Әдiлет органының облыстық (Алматы қалалық) АХАЖ архивiнiң анықтамаларын ұсынады.

30.2. Если в документе о времени рождения указан год и месяц без обозначения даты, то датой рождения считается 15 число соответствующего месяца.
31. В случаях, когда заявитель не может подтвердить документами место своего рождения и проведенной проверкой место рождения заявителя не установлено, рай(гор) отдел ЗАГС по месту постоянного жительства заявителя производит регистрацию рождения с пропуском срока. При этом в графе "Место рождения" указывается место жительства заявителя.
32. Если документами, представленными заявителем, истребованными рай(гор) отделом ЗАГС, не подтверждаются сведения о родителях (родителе), в запись акта о рождении и свидетельстве о рождении эти сведения не указываются. При этом в графе 23 записи производится отметка о том, что сведения о родителях (родителе) заявителя документами не подтверждены.
33. При установлении в судебном порядке факта регистрации акта гражданского состояния рай(гор) отдел ЗАГС регистрирует запись акта гражданского состояния на основании решения суда без составления заключения. Решение суда об установлении факта регистрации акта гражданского состояния является основанием для восстановления записи и последующей регистрации ее в рай(гор) отделе ЗАГС. В этом случае заявитель представляет копию решения суда в рай(гор) отдел ЗАГС по месту своего постоянного места жительства вместе с заявлением о восстановлении записи акта гражданского состояния.
34. При восстановлении записи акта о рождении в случаях, когда в документах, представленных заявителем и в материалах проверки отсутствуют сведения о возрасте лица или содержатся противоречивые данные, для определения его возраста производится освидетельствование медицинским учреждением.
Возраст детей до 16 лет устанавливается, как правило, на основании справки медицинского учреждения о рождении.
Заключение медицинского учреждения о возрасте должно приниматься во внимание только в том случае, когда освидетельствование ребенка произведено по направлению рай(гор) отдела ЗАГС.
35. Если заявление о регистрации рождения поступило по истечении года после рождения ребенка и до достижения им 16 лет, регистрация рождения производится рай(гор) отделом ЗАГС по месту постоянного жительства ребенка в книге регистрации восстановленных записей актов о рождении на общих основаниях, как первичная, но с добавлением после порядкового номера слов "регистрация с пропуском срока". В этих случаях заявителем представляются справки:
- с медицинского учреждения о рождении;
- с медицинского учреждения о нахождении ребенка на учете по месту его жительства;
- с областного (Алматинского городского) архива ЗАГС территориального органа юстиции об отсутствии актовой записи.