Темiр жол транспортымен тасылатын жүктердi кедендiк ресiмдеу кезiндегi кеден органдары мен темiр жолдардың арасындағы өзара iс-қимылдың УАҚЫТША ТЕХНОЛОГИЯСЫ
Қазақстан Республикасы Көлiк және коммуникациялар министрлiгi 1997 жылғы 21 қаңтардағы N 61-Дж/145, Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк Кеден комитетi 1997 жылғы 21 қаңтардағы N 14-П бәрлескен бұйрығы. Қазақстан Республикасы Әділет министрлігінде 1997 жылғы 3 наурызда тіркелді. Тіркеу N 267. Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 27 желтоқсандағы N 417-І, ҚР Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 14 желтоқсандағы N 466 Бірлескен бұйрығымен.
Ескерту: Бұйрықтың күші жойылды - ҚР Көлік және коммуникация министрінің 2005 жылғы 27 желтоқсандағы N 417-І, ҚР Қаржы министрлігінің Кедендік бақылау комитеті төрағасының 2005 жылғы 14 желтоқсандағы N 466 Бірлескен бұйрығымен.
--------------------Бұйрықтан үзінді---------------------
"Нормативтік құқықтық актілер туралы" Қазақстан Республикасы Заңының 27-бабы 1-тармағына сәйкес БҰЙЫРАМЫЗ:
1. Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 1997 жылғы 21 қаңтардағы N 61-Дж/145 және Қазақстан Республикасы Кедендік комитеті төрағасының 1997 жылғы 21 қаңтардағы N 14-П бұйрықтарымен бекітілген (Қазақстан Республикасы Көлік және коммуникация министрінің 1998 жылғы 4 ақпандағы N 24 және Қазақстан Республикасы Кеден комитеті төрағасының 1998 жылғы 4 ақпандағы N 34-п бұйрықтарымен енгізілген өзгерісімен Қазақстан Республикасының Нормативтік құқықтық актілерді мемлекеттік тіркеу тізілімінде N 267 болып тіркелген) Темір жол көлігімен тасымалданатын жүктерді кедендік ресімдеу кезінде кеден органдары мен темір жолдардың  өзара іс-қимылының уақытша технологиясының күші жойылды деп танылсын...
4. Осы бұйрық қол қойылған күнінен бастап күшіне енеді.
Қазақстан Республикасы
Көлік және коммуникация
министрі
Қаржы Вице-Министрі -
Қазақстан Республикасы
Қаржы министрлігінің
Кедендік бақылау комитеті
төрағасы
---------------------------------
1. Уақытша ереже
1.1. Осы технологияда темiр жол транспортымен жөнелту бағыттары, вагондар, контейнерлер және ұсақ жөнелтiлiмдер арқылы тасылатын немесе сол үшiн арналған тауарлар (материалдық құндылықтар) жүктер ретiнде түсiндiрiледi.
Осы Уақытша технологияның күшi арнайы байланыстың вагондарымен, қол жүгi жөнелтiлiмдерiмен тасылатын жүктерге, сонымен қатар жай қол жүгi мен азаматтардың қол жүгiне қолданылады.
1.2. Қазақстан Республикасының кеден аумағына әкелiнетiн және одан тысқары әкетiлетiн барлық жүктер кедендiк ресiмдеуге жатады.
Кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi Қазақстан Республикасы Мемлекеттiк кеден комитетiнiң қалыпты құжаттарымен анықталады. Кеден органдары мен темiр жолдардың арасындағы өзара iс-қимылдың тәртiбi осы Уақытша технологиямен анықталады. Уақытша технология сондай-ақ темiр жол транспортымен тасылатын жүктердi кедендiк ресiмдеудiң ерекшелiктерiн белгiлейдi.

ВРЕМЕННАЯ ТЕХНОЛОГИЯ взаимодействия таможенных органов и железных дорог при таможенном оформлении грузов, перевозимых железнодорожным транспортом
Утверждена приказом Таможенного комитета Республики Казахстан от 21 января 1997 г. N 14-П и Приказом Министерства транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 января 1997 г. N 61-Дж/145 Зарегистрировано в Министерстве юстиции Республики Казахстан 3 марта 1997 г. N 267. Утратило силу - совместным приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 27 декабря 2005 года N 417-I и Председателя Комитета таможенного контроля Министерства финансов Республики Казахстан от 14 декабря 2005 года N 466
Извлечение из совместного приказа
Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан
от 27 декабря 2005 года N 417-I
и Председателя Комитета таможенного контроля
Министерства финансов Республики Казахстан
от 14 декабря 2005 года N 466
"В соответствии с пунктом 1  статьи 27 Закона Республики Казахстан "О нормативных правовых актах", ПРИКАЗЫВАЕМ:
1. Признать утратившим силу Временную технологию взаимодействия таможенных органов и железных дорог при таможенном оформлении грузов, перевозимых железнодорожным транспортом, утвержденную приказом Министра транспорта и коммуникаций Республики Казахстан от 21 января 1997 г. N 61-Дж/145 и Председателем Таможенного комитета Республики Казахстан от 21 января 1997 г. N 14-П ...
4. Настоящий приказ вводится в действие со дня подписания.
Министр транспорта и коммуникаций   Вице-Министр финансов -
Республики Казахстан                Председатель Комитета
таможенного контроля
Министерства финансов
Республики Казахстан
_________________________________________________________________
1. Временное положение
1.1. В настоящей Технологии под грузами понимаются товары (материальные ценности), перевозимые или предназначенные для перевозки железнодорожным транспортом маршрутными, повагонными, контейнерными и мелкими отправками.
Действие настоящей Временной технологии не распространяется на воинские грузы, грузы, перевозимые вагонами спецсвязи и багажными отправками, а также на ручную кладь и багаж граждан.
1.2. Все грузы, ввозимые на таможенную территорию Республики Казахстан и вывозимые за ее пределы, подлежат таможенному оформлению.
Порядок таможенного оформления определяется нормативными документами Таможенного комитета Республики Казахстан. Порядок взаимодействия таможенных органов и железных дорог определяется настоящей Временной технологией. Временная технология определяет также некоторые особенности таможенного оформления грузов, перевозимых железнодорожным транспортом.

1.3. Жүктердi кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi Қазақстан Республикасы Президентiнiң "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығының 216-бабына сәйкес жүзеге асырылады.
1.4. Жүктердi кедендiк ресiмдеу оларды уақытша сақтау қоймаларына (бұдан әрi УСҚ) орналастыру жолымен немесе кеден органының рұқсатымен осындай қоймаларға (кәсiпорындардың кiрме жолдарындағы рұқсатпен) нақты орналастырмай-ақ жүргiзiледi.
Темiр жолдар бөлiмшелерiнiң құратын уақытша сақтау қоймалары Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң 95 ж. 16.10. N 145-П бұйрығына сәйкес жабдықталынуы тиiс.* _____________________
* Темiр жол транспортының ерекшелiктерi ескерiле отырып, кеден органдары осы уақытша сақтау қоймаларын жайғастыру мен жабдықтаудың жекелеген талаптарын қабылдамайды. Темiр жол тарнспорты кәсiпорындарының құратын уақытша сақтау қоймаларында Кеден комитетiнiң 95 ж. 16.10. N 145-П бұйрығымен бекiтiлген Уақытша сақтау (уақытша сақтау қоймалары) туралы ережелерiмен көзделген есепке алу жүйесiнен ауытқуға жол берiледi.
1.5. Темiр жолдар арқылы жүк тасымалдауды жетiлдiру мақсатында Қазақстан Республикасының Кеден комитетi мен Көлiк және коммуникация министрлiгi бақылау мен басқарудың бiрлескен автоматтандырылған жүйелерiн өндiре алады.
1.6. Кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi өзгерген жағдайда Қазақстан Республикасының Кеден комитетi мен Көлiк және коммуникация министрлiгi белгiленген тәртiппен осы Уақытша технологияға толықтырулар мен өзгерiстердi бiрлесе отырып жасайды және хабарлайды немесе жаңа технологияны жасайды.
2. Кедендiк бақылаумен жүк тасымалдаудың шарттары
2.1. Осы Уақытша технологияға кедендiк ресiмдеуi аяқталмаған (Темiр жолдардың жөнелтпе құжаттарында 1-қосымшада көрсетiлген мөртаңба қойылған) (N 4 мөртаңба) бiр кеден органынан келесi кеден органына жүктердi тасымалдау кедендiк бақылаумен, тасымалдауды жүзеге асыратын темiр жолдардың жауапкершiлiгiмен жүзеге асырылады.
Кеден органдары лауазымды адамдарының өздерiнiң құзыретi шегiнде қабылдайтын шешiмдерi кедендiк бақылаумен тасылатын жүктерге қатысты қабылдайтын шешiмдерi темiр жолдар үшiн мiндеттi болып табылады.
2.2. Кедендiк бақылаумен жүк тасымалдау Жүк тасымалдау ережелерiне, тиiстi Халықаралық жүк тасымалдары туралы келiсiмдерге сәйкес, сонымен қатар Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығын, осы Уақытша технологияны сақтау жағдайында жүзеге асырылады.

1.3. Таможенное оформление грузов осуществляется в соответствии со статьей 216 Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан".
1.4. Таможенное оформление грузов производится с помещением их на склады временного хранения (далее СВХ) или без фактического помещения на такие склады (с размещением на подъездных путях предприятий) с разрешения таможенного органа.
Склады временного хранения, учреждаемые отделениями железных дорог, должны быть оборудованы в соответствии с приказом Таможенного комитета Республики Казахстан от 16.10.95. N 145-П<*>
Сноска. Учитывая специфику железнодорожного транспорта, отдельные требования к обустройству и оборудованию этих складов временного хранения таможенными органами не принимаются. На складах временного хранения, учреждаемых предприятиями железнодорожного транспорта, с согласия таможенного органа допускается отклонение от системы учета, предусмотренной Положением о временном хранении (складах временного хранения), утвержденного приказом Таможенного комитета от 16.10.95. N 145-П.
1.5. С целью совершенствования перевозок грузов по железным дорогам Таможенный Комитет и Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан могут внедрять совместные автоматизированные системы контроля и управления.
1.6. В случаях изменения порядка таможенного оформления Таможенный комитет и Министерство транспорта и коммуникаций Республики Казахстан совместно разрабатывают и объявляют в установленном порядке дополнения и изменения к настоящей Временной технологии или разрабатывают новую технологию.
2. Условия перевозок грузов
под таможенным контролем
2.1. Перевозка грузов, в отношении которых таможенное оформление не завершено (на железнодорожных накладных проставлен штамп, указанный в Приложении N 1 (штамп N 4) к настоящей Временной технологии из одного таможенного органа в другой таможенный орган осуществляется под таможенным контролем, под ответственность железных дорог, осуществляющих перевозку.
Решения должностных лиц таможенных органов, принимаемые в рамках их компетенции, в отношении грузов, перевозимых под таможенным контролем, являются обязательными для железных дорог.
2.2. Перевозки грузов под таможенным контролем осуществляются железными дорогами в соответствии с Правилами перевозки грузов, соответствующими Соглашениями о международных грузовых сообщениях, а также при условии соблюдения Указа Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, " О таможенном деле в Республике Казахстан", настоящей Временной технологии.

2.3. Темiр жолдарда жүктер күйi жүктердiң сақталуын қамтамасыз ететiн вагондар, контейнерлер (бұдан әрi тасымалдау құралдары) арқылы кедендiк бақылау жолымен тасылады.
2.4. Жөнелтушi кеден органы жiберiлген кеден органына тауарларды жеткiзу мерзiмiн темiр жолдың мүмкiндiктерiн, тасымалдаудың белгiленген бағыты мен басқа да шарттарын ескере отырып, тасымалдаудың кәдiмгi мерзiмдерiне сәйкес, алайда бiр айға 200 шақырым есебiмен белгiленген шектi мерзiмнен асырмай белгiлейдi.
Темiр жолдар табиғи тозуы немесе тасымалдау мен сақтаудың қалыпты жағдайлары кезiндегi кемуiнен өзгерулердi қоспағанда жүктер мен құжаттарды жiберiлген стансаға жеткiзуге және қызметi аймағында аталған станса орналасқан кеден органына жүктi жеткiзу туралы хабардар етуге мiндеттi.
2.5. Темiр жол транспорты арқылы кедендiк бақылаумен жүктердi тасымалдау кезiнде кеден төлемдерiн төлеудi қамтамасыз ету талап етiлмейдi.
2.6. Темiр жолдардың қызметкерлерiнiң жүк иелерiне кедендiк бақылаумен тасылатын жүктердi кеден органдарының рұқсатынсыз беруге құқылары жоқ. Темiр жолдар Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығына сәйкес кедендiк бақылаумен орналастырылған жүктердi кеден органдарының рұқсатынсыз бергенi үшiн жауапкершiлiкте болады.
3. Қазақстан Республикасының кеден аумағына
жүктердi әкелу кезiндегi кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi
3.1. Қазақстан Республикасының кеден аумағына шет елдерден әкелiнетiн жүктердi кедендiк ресiмдеу шекаралық станса қызметкерлерiнiң кеден органы лауазымды адамдарына шет елден жүктiң келгенi туралы хабардар етуiнен кейiн басталады. Хабардар ету кеден органына тапсыру ведомосының немесе нақты парақтың (бұдан әрi тапсыру ведомосының) екi данасын, сонымен қатар тасымалдау және тауар алып жүру құжаттарын ұсыну нысанында бiлдiрiледi.
Кеден органының лауазымды адамы тапсыру ведомосының екi құжатының оң жақтағы бұрышында үлгiсi - 1-қосымшада (N 5 мөртаңба) келтiрiлген мөртаңбаны қояды.
Тапсыру ведомосының бiр данасы кеден органында егер осындай қосымша даналар келтiрiлген болса, кеден мақсаттарына арналған тауар алып жүру құжаттарының қосымша даналарымен бiрге сақталады, ал басқа данасы станса қызметкерiне кеден органына тапсыру кезiнде тапсыру ведомосына қоса тiркелген барлық құжаттармен бiрге қайтарылады.
3.2. Кеден органдарының лауазымды адамдары тапсыратын шекаралық станса қызметкерлерi стансаның технологиялық процесiмен белгiленген және кеден органымен келiсiлген мерзiмдерде қабылданатын мөртаңбалардың саны мен нөмiрлерiн, ашық жылжымалы құрамдағы жүктiң сақталуын тексерудi бiрге жүргiзедi. Осы тексеру барысында шекаралық станса қызметкерлерiнiң анықтаған сай келмеушiлiктерiнiң бәрiне жалпы нысандағы актiлер (ГУ-23), Жүк тасымалдаудың ережелерiмен көзделген жағдайларда коммерциялық актiлер жасалынады. Актiлердiң үлгiлерi 2 және 3-қосымшаларда келтiрiлген. Актiлерде мiндеттi түрде тексеруге қатысқан шекаралық кеден органының лауазымды адамының аты-тегi көрсетiледi. Аталған актiлердiң көшiрмелерi кеден органдарының талаптары бойынша оларға берiледi.

2.3. Грузы перевозятся железными дорогами под таможенным контролем в вагонах, контейнерах (далее перевозочные средства), состояние которых обеспечивает сохранность грузов.
2.4. Таможенный орган отправления устанавливает срок доставки товаров до таможенного органа назначения в соответствии с обычными сроками перевозки, исходя из возможностей железной дороги, намеченного маршрута и других условий перевозки, но не свыше предельного срока, определенного из расчета 2000 км за один месяц.
Железные дороги обязаны доставить грузы и документы на них без какого-либо изменения упаковки или состояния, кроме изменений вследствие естественного износа или убыли при нормальных условиях транспортировки и хранения на станцию назначения и уведомить о доставке груза таможенный орган, в зоне деятельности которого находится указанная станция.
2.5. При перевозках грузов под таможенным контролем железными дорогами обеспечение уплаты таможенных платежей не требуется.
2.6. Работники железных дорог не имеют права выдавать грузовладельцам грузы, перевозимые под таможенным контролем, без разрешения таможенных органов. Железная дорога несет ответственность за выдачу груза, находящегося под таможенным контролем, без разрешения таможенного органа в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан".
3. Порядок таможенного оформления
при ввозе грузов на таможенную
территорию Республики Казахстан
3.1. Таможенное оформление грузов, ввозимых из-за границы на таможенную территорию Республики Казахстан, начинается после уведомления работниками пограничной станции должностных лиц таможенного органа о прибытии груза из-за границы. Уведомление выражается в форме представления в таможенный орган двух экземпляров передаточной ведомости или натурного листа (далее передаточная ведомость), а также перевозочных и товаросопроводительных документов.
Должностное лицо таможенного органа в правом верхнем углу обоих документов передаточной ведомости проставляет штамп, образец которого приведен в Приложении 1 (штамп N 5).
Один экземпляр передаточной ведомости остается в таможенном органе вместе с дополнительными экземплярами товаросопроводительных документов, предназначенных для таможенных целей, если такие дополнительные экземпляры приведены, а другой экземпляр возвращается сотруднику станции со всеми документами, которые прилагались к передаточной ведомости при сдаче в таможенный орган.
3.2. Должностные лица таможенных органов и сотрудники пограничной передаточной станции в сроки, установленные технологическим процессом работы станции и согласованные с таможенным органом, совместно производят проверку количества и номеров принимаемых перевозочных средств, целостность пломб, сохранность груза на открытом подвижном составе и т.д. На все обнаруженные при данной проверке несоответствия работниками пограничной станции составляются акты общей формы (ГУ-23) и в случаях, предусмотренных Правилами перевозок грузов, коммерческие акты. Образцы актов приведены в Приложениях 2 и 3. В актах обязательно указывается фамилия должностного лица пограничного таможенного органа, принимавшего участие в проверке. Копии указанных актов передаются в таможенные органы по их требованию.

3.3. Шекаралық кеден органының лауазымды адамы 3.1.-тармағында көрсетiлген құжаттарды тiркейдi, әкелiнетiн жүктерге ұсынылған құжаттарды тексередi және төмендегi шешiмдердiң бiрiн қабылдайды:
а) жүктi толық кедендiк ресiмдеудi жүргiзу туралы;
б) жүк пен оған құжаттарды алып қою туралы не қосымша тексеру туралы;
в) жiберiлген кеден органына жүктi кедендiк бақылаумен жөнелту туралы.
3.4. Шекаралық кеден органында жүктi толық-кедендiк ресiмдеу Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң белгiлеген жағдайларында, iшкi кеден органында толық кедендiк ресiмдеу үшiн көзделген тәртiппен және мерзiмдерде жүргiзiледi.
3.5. Жүктi шет елге қайтару туралы шешiм "Қайтаруға жатады" мөртаңбасымен немесе қайтарудың негiзi көрсетiле отырып, темiр жол жөнелтпе құжатында жүктiң атауы қолмен жазылып расталады. Мөртаңбасы немесе жазу кеден органы лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiледi.
Техникалық, коммерциялық немесе өзге сипаттағы тасымалдаудың шарттарына байланысты қайтару кезiнде жалпы нысандағы актiлер (ГУ-23) қоса тiркеледi.
3.6. Жүк пен оған құжаттарды алып қою туралы не қосымша тексеру туралы шешiм осы шешiмге негiзi көрсетiле отырып тапсыратын құжаттардағы "Шығаруға тиым салынған" мөртаңбасымен расталады. Мөртаңбасы немесе жазу кеден органы лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiледi. Осы жағдайда станса қызметкерлерi жалпы нысандағы актiлердi (ГУ-23) жасайды, ал жүк жеткiзу мерзiмдерi кiдiртiлген уақытына ұзартылады, ол жөнiнде жөнелтпе құжатының "жеткiзу мерзiмiн ұзарту" бағытында белгi қойылады.
3.7. Жiберiлген кеден органына жүктi кедендiк бақылаумен жiберу туралы шешiм қабылданған жағдайда кеден органының лауазымды адамы осы Уақытша технологияны ескере отырып, жеткiзудi Тауарларды кедендiк бақылаумен жеткiзудiң ережелерiне сәйкес ресiмдейдi. Осындай шешiм қабылданған соң кеден органының лауазымды адамы халықаралық темiр жол жөнелтпе құжаттарының бiрiншi парағында, жол ведомосында және iшкi кедендiк тасымалдау құжаттарында (бұдан әрi IКҚ) жөнелту мөртаңбасын (1-қосымша N 4 мөртаңба) қояды.
IКҚ-ның бiр парағы темiр жолға берiледi және тасымалдау құжаттарымен бiрге жiберiледi.
3.8. Шекаралық кеден органы жүктердi кедендiк ресiмдеу мен бақылауды (толық кедендiк ресiмдеудi қоспағанда) тапсыратын шекаралық стансаның технологиялық процесiмен белгiленген және кедендiк ресiмдеу бөлiгiнде кеден органымен келiсiлген мерзiмдерде жүргiзедi.

3.3. Должностное лицо пограничного таможенного органа регистрирует документы, указанные в пункте 3.1., проверяет представленные документы на ввозимые грузы и принимает одно из следующих решений:
а) о проведении полного таможенного оформления груза;
б) об изъятии груза и документов на него либо о дополнительной проверке;
в) о направлении груза в таможенный орган назначения под таможенным контролем.
3.4. Полное таможенное оформление груза в пограничном таможенном органе производится в случаях, установленных Таможенным комитетом Республики Казахстан, в порядке и в сроки, предусмотренные для полного таможенного оформления во внутреннем таможенном органе.
3.5. Решение о возврате груза за границу подтверждается штампом "Подлежит возврату" или аналогичной записью от руки на железнодорожной накладной под наименованием груза с указанием оснований для возврата. Штамп или запись заверяется личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
При возврате, связанном с условиями перевозок технического, коммерческого или иного характера, к перевозочным документам прикладывается акт общей формы (ГУ-23).
3.6. Решение об изъятии груза и документа на него либо о дополнительной проверке груза подтверждается штампом "Выпуск запрещен" на передаточных документах с указанием оснований для такого решения. Штамп и запись заверяются личной номерной печатью должностного лица таможенного органа. Работники станции в этом случае составляют акт общей формы (ГУ-23), а сроки доставки грузов увеличиваются на все время задержки, о чем делается отметка в накладной в графе "удлинение срока доставки".
3.7. В случае принятия решения о направлении груза в таможенный орган назначения под таможенным контролем должностное лицо таможенного органа оформляет доставку в соответствии с Правилами доставки товаров под таможенным контролем с учетом настоящей Временной технологии. После принятия такого решения должностное лицо таможенного органа проставляет на первом листе в международной железнодорожной накладной, в дорожной ведомости и внутритаможенных транзитных документах (далее ВТД) - направляющий штамп (Приложение 1, штамп N 4).
Один лист ВТД передается железной дороге и следует вместе с перевозочными документами.
3.8. Таможенное оформление и контроль грузов пограничным таможенным органом (за исключением случаев полного таможенного оформления) производится в сроки, установленные технологическим процессом, работы пограничной передаточной станции и согласованные с таможенным органом в части таможенного оформления.

3.9. Шет елден әкелiнген кеден жүктерi жалпы пайдаланатын жерлерде орналасқан уақытша сақтау қоймаларында жiберiлген стансада орналастырылады.
Аталған қоймалары жоқ кiрме жолдарындағы кәсiпорындар кеден органына:
- кеден органының рұқсатынсыз ешқандай операция жасамау;
- жүктердiң кiрме жолдарына түскен күннен бастап үш сегiз сағаттық ауысым iшiнде немесе кеден органының тәулiк бойғы жұмыс тәртiбi iшiнде жүктi кедендiк ресiмдеудi аяқтау жөнiнде мiндеттемелердi ұсыну жағдайында осындай кәсiпорындардың кiрме жолдарына орналастыруға жол берiледi.
Аталған шарттарды орындайтын кәсiпорындардың тiзiмiн кеден органдары тиiстi темiр жол стансаларына жеткiзедi.
3.10. Жiберiлген стансаға келгеннен кейiн станса қызметкерлерi бұл жөнiнде кеден органы мен жүк алушыны хабардар етуге мiндеттi.
Кеден органының хабардар ету нысаны мен жүк құжаттарын берудiң тәртiбiн ҚР Кеден комитетiнiң 95 ж.16.10. N 145-П бұйрығымен бекiтiлген "Уақытша сақтау (уақытша сақтау қоймалары) туралы" ережелерi мен Жүк тасымалдаудың ережелерiн ескерiп, станса кен кеден органы бiрге жасайды және қабылдайды.
3.11. Кеден органының лауазымды адамы жүктiң келгенi туралы хабардар етудi алғаннан соң хабардар етудi тiркейдi, тасымалдау құжаттары мен IКҚ-ның парағында "Тауар түстi" мөртаңбасын қояды және тасымалдау құралдарын босату үшiн жүктiң түсiрiлуi мүмкiн екендiгi туралы шешiм қабылдайды.
IКҚ тауарлардың жеткiзiлуiне бақылау жасайтын бөлiмге берiледi.
3.12. Кеден органының талабымен шет елден әкелiнген жүктер осы органға нақты (қарау, тексерiс, сынамалар мен үлгiлердi ж.т.б. алу үшiн) ұсынылады. Кедендiк бақылаумен жатқан тауарлардың сынамалары мен үлгiлерiнiң кеден органының жазбаша шешiмiмен кедендiк ресiмдеу мен бақылау мақсатында аз мөлшерде алынуы мүмкiн. Тасымалдау құралдарын ашу мен жүк тексерiсi осы Уақытша технологияның 7-тарауында белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
3.13. Аумақтарында кеден органдарының құрылымдық бөлiмшелерi бар темiр жол стансаларында, тасымалдау құжаттарын станса қызметкерлерi арнайы кiтаптарда тапсыру фактiсiн ресiмдеп, кеден органдарының лауазымды адамдарына тiкелей тапсырады. Аталған стансаларда тасымалдау құжаттарын кеден органының лауазымды адамына бергенге дейiн оларды жүк алушыға беруге тыйым салынады.
Кеден органының лауазымды адамы ұсынылған құжаттарды тексередi және белгiленген тәртiппен кедендiк ресiмдеудi жүргiзедi. Кедендiк ресiмдеудiң нәтижелерi бойынша халықаралық темiр жол жөнелтпе құжаттары мен жол ведомосының жiберiлген стансаға арналған тиiстi бағанында себептерi көрсетiлiп, "Шығаруға рұқсат" немесе "Шығаруға тиым салынған" мөртаңбасы қойылады және құжаттар станса қызметкерлерiне қайтарылады.

3.9. Прибывшие из-за границы таможенные грузы размещаются на станциях назначения в складах временного хранения, расположенных в местах общего пользования, или подаются на подъездные пути предприятий, имеющих склады временного хранения.
Допускается размещать прибывшие из-за границы грузы на подъездных путях предприятий, не имеющих указанных складов, при условии, что такие предприятия представили в таможенный орган обязательства:
- не совершать никаких операций с грузами без разрешения таможенного органа;
- завершить таможенное оформление груза в течение трех восьмичасовых рабочих смен с даты поступления груза на подъездные пути или в течении одних суток при круглосуточном режиме работы таможенного органа.
Перечень предприятий, выполняющих указанные условия, доводится таможенными органами до соответствующих железнодорожных станций.
3.10. По прибытии груза на станцию назначения работники станции обязаны уведомить об этом таможенный орган и грузополучателя.
Форма уведомления таможенного органа и порядок представления документов на груз разрабатывается и принимается совместно станцией и таможенным органом с учетом Положения "О временном хранении (складах временного хранения)", утвержденного приказом N 145-П от 16.10.95 года Таможенного комитета КМ РК и Правил перевозок грузов.
3.11. Должностное лицо таможенного органа после получения уведомления о прибытии груза регистрирует уведомление, проставляет на перевозочных документах и на листе ВТД штамп "Товар поступил" и принимает решение о возможной выгрузке груза для освобождения перевозочных средств.
ВТД передается в отдел контроля за доставкой товаров.
3.12. По требованию таможенного органа прибывшие из-за границы грузы предъявляются этому органу фактически (для осмотра, досмотра, взятия проб и образцов и т.п.). Пробы и образцы товаров, находящихся под таможенным контролем, могут отбираться для целей таможенного оформления и контроля в минимальных количествах по письменному решению таможенного органа. Вскрытие перевозочных средств и досмотр грузов производится в порядке, установленном в разделе 7 настоящей Временной технологии.
3.13. На железнодорожных станциях, на территории которых имеются структурные подразделения таможенных органов, перевозочные документы передаются должностным лицам таможенных органов непосредственно работниками станции с оформлением факта передачи в специальных книгах. Выдача перевозочных документов на указанных станциях грузополучателю до их представления должностному лицу таможенного органа запрещается.
Должностные лица таможенного органа проверяют представленные документы и производят таможенное оформление в установленном порядке. По результатам таможенного оформления проставляется штамп "Выпуск разрешен" или "Выпуск запрещен" с указанием причины, в соответствующей графе международной железнодорожной накладной и дорожной ведомости, предназначенной для станции назначения, и возвращают документы работникам станции.

3.14. Құрылымдық бөлiмшелерi жоқ темiр жол стансаларында, байланыстың темiр жол құралдарын пайдаланып, станса қызметкерлерi кеден органдарының құрылымдық бөлiмшелерi мен жүк алушыларды жүктiң келгенi туралы хабардар етедi.
Стансаның хабардар етуiн алған соң жүк алушы кеден органына қажеттi құжаттар мен мәлiметтердi ұсынуы тиiс.
Мұндай жағдайда кедендiк ресiмдеудi жүргiзу үшiн тасымалдау құжаттарын станса қызметкерлерi құжаттарды алған күнi мен уақыты және жүк алушының тасымалдау құжаттарын кеден органының құрылымдық бөлiмшесiне ұсыну, кейiннен тауар кеңсесiне қайтару жөнiндегi мiндеттемесi көрсетiлетiн қолхат арқылы жүк алушыға бередi.
Кедендiк ресiмдеуден соң жүк алушының тасымалдау құжаттарын қайтарған кезiнде тауар кеңсесiнiң қызметкерi:
- халықаралық темiр жол жөнелтпе құжаттарының тиiстi бағанында кеден органы қызметкерiнiң жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрілген қолы қойылғандығын, кеден органының "Шығаруға рұқсат" мөртаңбасының бар екендiгiн тексеруi;
- жөнелтпе құжаттарындағы кеден органының қойған мөрлерi мен мөртаңбаларын қызметi аймағында темiр жол стансасы орналасқан кеден органының тауар кеңсесiне бұрын ұсынған үлгiлерiмен салыстыруы тиiс. Айырмашылықтар бар болса, кеден органын хабардар етуi және жүктердi бермеуi қажет.
3.15. Уақытша сақтау қоймаларынан жүктердi беруге немесе кедендiк ресiмдеу аяқталғанға дейiн (кеден органының тасымалдау құжаттарында "Шығаруға рұқсат" мөртаңбасын қойғанына дейiн) кiрме жолдарына бергеннен соң оларды иемденуге тыйым салынады.
3.16. Тасымалдау құралдарының тұрып қалуына және белгiленген мерзiмдерде жүк сақтауға байланысты туындаған темiр жол шығындарын кеден органының жүктi шығару туралы шешiмдi қабылдағанына дейiн жүк иесi өтейдi.
4. Жүктердi Қазақстан Республикасынан тысқары
әкету кезiндегi кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi
4.1. Жүктердi Қазақстан Республикасынан тысқары әкетуге олардың кедендiк ресiмдеуi аяқталған соң рұқсат етiледi.
4.2. Жүктердi темiр жолмен тасымалдауға тапсырғанға дейiн жүк жөнелтушi жүк тиеудiң жоспарланған күнiне дейiн алдын ала кеден органына:
- кедендiк бақылаудың мақсатында жөнелтпе немесе жол ведомосының қосымша данасы қоса тiркелген, олардың Тасымалдау ережелерiне (темiр жол жөнелтпе құжаты мен вагондардың нөмiрлерi көрсетiлмей) сәйкес жасаған жүктi шет елге шығару ниетi туралы хабардар ету ретiнде тасымалдау құжаттары;
- меншiктiлiк құқығы немесе осы тауарды немесе мүлiктi иемдену құқығы тиiстi түрде анықталған келiсiм-шарт;
-  тауар лицензиялауға жататын болса, өткiзудiң негiзi;
- өзге мемлекеттiк органдардың бақылауына жататын болса, осы органдардың рұқсаттары;
- Қазақстан Республикасы заңдарымен көзделген өзге де құжаттар сияқты құжаттарды ұсынуы қажет.

3.14. На железнодорожных станциях, где структурные подразделения таможенных органов отсутствуют, работники станции, используя железнодорожные средства связи, уведомляют о прибытии груза структурное подразделение таможенных органов и грузополучателя.
Грузополучатель после получения уведомления станции должен представить в таможенный орган документы и сведения, необходимые для таможенного оформления и контроля.
В этом случае для проведения таможенного оформления перевозочные документы выдаются работниками станции грузополучателю под расписку, в которой фиксируется дата и время получения документов и обязательство грузополучателя представить перевозочные документы в структурное подразделение таможенного органа, а затем вернуть в товарную контору.
При возврате грузополучателем перевозочных документов после таможенного оформления работник товарной конторы должен:
- проверить наличие штампа таможенного органа "Выпуск разрешен" с подписью сотрудника таможенного органа, заверенной личной номерной печатью в соответствующей графе международной железнодорожной накладной;
- сверить проставленные в накладных печати и штампы таможенного органа с образцами, ранее представленными в товарную контору таможенным органом, в зоне деятельности которого находится железнодорожная станция. При наличии расхождений уведомить таможенный орган и грузы не выдавать.
3.15. Выдача грузов из складов временного хранения или распоряжение ими после подачи на подъездные пути до окончания таможенного оформления (до проставления штампа таможенного органа "Выпуск разрешен" на перевозочных документах) запрещается.
3.16. Издержки железной дороги, связанные с простоем перевозочных средств и хранением грузов в установленные сроки до принятии решения таможенным органом о выпуске груза, возмещаются за счет грузовладельца.
4. Порядок таможенного оформления при вывозе
грузов за пределы Республики Казахстан
4.1. Вывоз грузов за пределы Республики Казахстан разрешается после завершения их таможенного оформления.
4.2. До сдачи грузов к перевозке по железной дороге грузоотправитель должен заблаговременно до дня планируемой погрузки груза представить в таможенный орган следующие документы:
- перевозочные документы в качестве уведомления о намерении вывезти груз за границу, выполненные им согласно Правилам перевозок (без указания номеров железнодорожной накладной и вагонов), с приложением дополнительного экземпляра накладной или дорожной ведомости для целей таможенного контроля;
- контракт, в котором соответствующим образом определено право собственности или право распоряжаться этим товаром или имуществом;
- основание для пропуска в случае, если товар подлежит лицензированию;
- разрешения иных государственных органов в случаях, если подлежит контролю этих органов;
- иные документы, предусмотренные законодательством Республики Казахстан.

4.3. Кеден органының лауазымды адамы:
- тасымалдау құжаттарын (хабардар етудi) кеден органының белгiлеген тәртiбiмен тiркейдi;
- ұсынылған құжаттарды тексередi;
- жүктiң түсiрiлуi мүмкiн екендiгi туралы шешiм қабылдайды;
- оңды шешiлсе, жөнелтпе құжат немесе жол ведомосының бiрiншi парағында тiкелей жүк атауының астында "Тиеуге рұқсат" (N 1-қосымша N 3 мөртаңба) мөртаңбасын қояды немесе осындай жазуды қолымен жазады және өзiнiң жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiредi;
- жөнелтпе құжат немесе жол ведомосының қосымша данасында жоғарғы сол жақ бұрышында "Кеден үшiн дана" белгiсiн қояды;
- түпкiлiктi кедендiк ресiмдеудiң уақытын белгiлейдi.
Кедендiк ресiмдеу кезiнде жүктiң болатын жерi уақытша сақтау қоймасы немесе кәсiпорынның кiрме жолдары болуы мүмкiн.
Кеден органының лауазымды адамы жүктi тиеуге Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығымен, Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң қалыпты актiлерiмен көзделген негiздер бар болса, бұдан бас тарта алады.
4.4. "Тиеуге рұқсат" мөртаңбасының негiзiнде темiр жол қызметкерлерi белгiленген тәртiппен жөнелтпе құжаттарына бұрыштама соғады және жүк тиеу үшiн тасымалдау құралдарын бөледi. (Тиеуге жеке вагон талап етiлмейтiн ұсақ жөнелтiлiмдер тасымалдау үшiн тек кеден органының рұқсаты бар болса ғана қойылады).
4.5. Тасымалдау құралына жүк тиелген соң жүк жөнелтушi кеден органына кедендiк жүк декларациясын, кедендiк ресiмдеу мен бақылау үшiн қажеттi барлық өзге де құжаттарды ұсынады.
4.6. Кеден органының лауазымды адамдары жүктi кедендiк ресiмдеудi белгiленген мерзiмдерде жүргiзедi және шет елге шығару туралы шешiм қабылдайды. Кеден органының шешiмi халықаралық темiр жол жөнелтпе құжатының "Кеден белгiлерi" бағанында және жөнелту жолы үшiн арналған жол ведомосының қосымша данасында, ал iшкi қатынас құжаттарында темiр жол жөнелтпе құжатының төртiншi бағанында "Шығаруға рұқсат" мөртаңбасымен куәлендiрiледi. Осы құжаттардың жоғарғы оң жақ бұрышында кедендiк жүк декларациясының нөмiрi көрсетiледi. Аталған мөртаңбалар мен жазу кеден органы лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiледi.
Жүктердi өткiзу пункттерiне жiберетiн жағдайда кеден органы шекарада кедендiк бақылаумен (белгiлi бiр кеден режимдерi аяқталған соң) кедендiк бақылаумен тауарларды жеткiзудi осы Уақытша технологияның 3.7.-тармағына сәйкес ресiмдейдi.

4.3. Должностное лицо таможенного органа:
- регистрирует перевозочные документы (уведомление) в порядке, определяемом таможенным органом;
- проверяет представленные документы;
- принимает решение о возможности выпуска груза;
- при положительном решении проставляет штамп "Погрузка разрешена" Приложение N 1 штамп N 3 на первом экземпляре накладной и дополнительном экземпляре накладной или дорожной ведомости непосредственно под наименованием груза или делает аналогичную запись от руки и заверяет указанные записи личной номерной печатью;
- делает на дополнительном экземпляре накладной или дорожной ведомости в левом верхнем углу отметку "Экземпляр для таможни";
- назначает время окончательного таможенного оформления. Местом нахождения груза во время таможенного оформления может быть склад временного хранения или подъездной путь предприятия.
Должностное лицо таможенного органа может отказать в погрузке груза при наличии для этого оснований, предусмотренных Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона,"О таможенном деле в Республике Казахстан", нормативными актами Таможенного комитета Республики Казахстан.
4.4. На основании штампа "Погрузка разрешена" работники железной дороги в установленном порядке визируют накладные, и выделяют перевозочные средства для погрузки груза. (Мелкие отправки, под погрузку которых не требуется отдельного вагона, проставляются для перевозки только при наличии разрешения таможенного органа).
4.5. После погрузки груза в перевозочное средство грузоотправитель представляет в таможенный орган грузовую таможенную декларацию, перевозочные документы и все иные документы, необходимые для таможенного оформления и контроля.
4.6. Должностные лица таможенного органа в установленные сроки производят таможенное оформление груза и принимают решение о выпуске за границу. Решение таможенного органа удостоверяется штампом "Выпуск разрешен" в графе "Отметки таможни" международной железнодорожной накладной и дополнительном экземпляре дорожной ведомости, предназначенной для дороги отправления, а в документах внутреннего сообщения - в четвертой графе железнодорожной накладной. В правом верхнем углу лицевой стороны этих же документов указывается номер грузовой таможенной декларации. Указанные штампы и записи заверяются личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
В случае направления грузов до пунктов пропуска на границе под таможенным контролем (после завершения определенных таможенных режимов) таможенным органом оформляется доставка товаров под таможенным контролем в соответствии с пунктом 3.7. настоящей Временной технологии.

4.7. Кеден органдарының мөртаңбаларымен бiрге тасымалдау құжаттары, кедендiк жүк декларациясының төртiншi парағы, қажет жағдайда iшкi транзиттiк құжат Жүктердi тасымалдау ережелерiне сәйкес жүктердi тасымалдауға қабылдау үшiн темiр жол стансасына берiледi.
Кеден органына жөнелтiлiм нөмiрi туралы мәлiметтердi декларант жүктi темiр жолдың қабылданғаннан кейiнгi келесi жұмыс күнiнен кешiктiрмей бередi.
Кеден үшiн тасымалдау құжатының қосымша данасы мен кедендiк жүк декларациясының бiрiншi парағы кеден органының iс қағаздарында қалады.
4.8. Тасымалдау құжаттарында кеден органының мөртаңбаларынсыз, кеден органының шекарадағы өткiзу пункттерiнде осы тармақтың екiншi абзацында көрсетiлген белгiсiнсiз кедендiк ресiмдеу туралы шешiм қабылдаған жағдайында стансалардан жүктердi жөнелтуге тыйым салынады.
Кеден органының өткiзу пунктiнде жүктердi кедендiк ресiмдеу туралы шешiмi халықаралық темiр жол жөнелтпе құжатының "Кеден белгiлерi" бағанында "Кедендiк ресiмдеу"... кеденiнде жүргiзiледi" көрсетiледi және кеден органы лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiледi.
Қазақстан Республикасы кеден аумағынан тысқары тасымалдануға қабылданған жүктер мен оларға құжаттар шекарадағы өткiзу пунктiне жеткiзуге жатады.
Қазақстан Республикасында кеден органының тысқары жерлерге әкету үшiн ресiмдеген жүктерiн қалдыруға Қазақстан Республикасынан жүктi тысқары әкету үшiн ресiмдеген кеден органына хабардар ете отырып, қызметi аймағында жүк орналасқан кеден органының шешiмi бойынша ғана рұқсат етiледi. Осындай рұқсатты алғанға дейiн жүктер уақытша сақтау қоймаларында сақталынуы тиiс.
4.9. Шекаралық стансаға жүк келгеннен кейiн осы станса қызметкерлерi кеден органына кедендiк жүк декларациясының төртiншi парағын, тапсыру ведомосының екi данасын, сонымен қатар әкетiлетiн жүкке тасымалдау және тауар алып жүру құжаттарын беруге мiндеттi.
4.10. Кеден органының лауазымды адамы тапсыру ведомосының екi данасының (нақты парағының) жоғарғы оң жақ бұрышында үлгiсi N 1-қосымшада (N 5 мөртаңба) келтiрiлген мөртаңбаны қояды.
4.11. Кеден органының лауазымды адамы кеден және тасымалдау құжаттары тексерiлген соң жүктi шекара арқылы өткiзу жөнiнде түпкiлiктi шешiмдi қабылдайды. Мұндай шешiм қабылданғаннан кейiн тапсыру ведомосының екi данасында "Шығаруға рұқсат" мөртаңбасы қойылып, кеден органы лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiрiледi.
4.12. Шекаралық кеден органының жүктердi кедендiк ресiмдеуi мен бақылауы (толық ресiмдеу жағдайларын қоспағанда) тапсыратын шекаралық стансаның технологиялық процесiмен белгiленген және кедендiк ресiмдеу бөлiгiнде кеден органымен келiсiлген мерзiмдерде жүргiзедi.

4.7. Перевозочные документы со штампами таможенных органов, четвертый лист грузовой таможенной декларации, а в случае необходимости внутренний транзитный документ передается на железнодорожную станцию для приема груза к перевозке согласно Правилам перевозок грузов.
Сведения в таможенный орган о номере отправки передаются декларантом не позднее следующего рабочего дня после принятия груза к перевозке железной дорогой.
Дополнительный экземпляр перевозочного документа для таможни и первый лист грузовой таможенной декларации остаются в делах таможенного органа.
4.8. Отправление грузов со станции без разрешающих штампов таможенного органа на перевозочных документах, а в случае принятия решения таможенным органом о таможенном оформлении в пунктах пропуска на границе без отметки, указанной во втором абзаце настоящего пункта, запрещается.
Решение таможенного органа о таможенном оформлении грузов в пункте пропуска на границе указывается в графе "Отметки таможни" международной железнодорожной накладной "Таможенное оформление производится в ...таможне" и заверяется личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
Принятые к перевозке за пределы таможенной территории Республики Казахстан грузы и документы на них подлежат доставке в пункт пропуска на границе.
Оставление в Республике Казахстан грузов, оформленных таможенным органом для вывоза за ее пределы, разрешается только по решению таможенного органа, в зоне деятельности которого находятся грузы, с уведомлением таможенного органа, оформившего груз для вывоза за пределы Республики Казахстан. До получения такого разрешения грузы должны храниться на складах временного хранения.
4.9. После прибытия груза на пограничную станцию работники этой станции обязаны передать таможенному органу четвертый лист грузовой таможенном декларации, два экземпляра передаточной ведомости, а также перевозочные и товаросопроводительные документы на вывозимый груз.
4.10. Должностное лицо таможенного органа в правом верхнем углу обоих экземпляров передаточной ведомости (натурного листа) проставляет штамп, образец которого приведен в Приложении 1 (штамп N 5).
4.11. Должностные лица таможенного органа после проверки таможенных и перевозочных документов принимают окончательное решение о пропуске груза через границу. После принятия такого решения на обоих экземплярах передаточной ведомости проставляется штамп "Выпуск разрешен", который заверяется личной номерной печатью должностного лица таможенного органа.
4.12. Таможенное оформление и контроль грузов пограничным таможенным органом (за исключением случаев полного оформления) производится в сроки, установленные технологическим процессом работы пограничной передаточной станции и согласованные с таможенным органом в части таможенного оформления.

4.13. Шекаралық стансаға осы Уақытша технология бұзыла отырып қабылданған жүктер немесе өздерiне қатысты қосымша талқылау қажет болатын жүктер түскен жағдайда шекаралық кеден органының лауазымды адамы тасымалдау құжаттарында "Шығаруға рұқсат" мөртаңбасын қояды және осындай шешiмнiң негiздемесiн көрсетедi. Көрсетiлген белгiлердi кеден органының лауазымды адамы куәлендiредi, ал құжаттар станса қызметкерлерiне қайтарылады. Бұл ретте станса қызметкерлерi жалпы нысандағы актiлердi (ГУ-23) жасайды.
Мақсатына қарай мұндай жүктi жеткiзу мерзiмi кедендiк ресiмдеудi аяқтау мен жүктi шығару туралы шешiм қабылдауға қажеттi уақытқа ұзартылады. Мұндай жағдайда темiр жолдың көлiк құралдарының тұрып қалуына, сондай-ақ уақытша сақтау қоймаларын пайдалануға байланысты шығындар жүк жөнелтушiден өтеледi.
Жүк кiдiртiлген кезде құжаттарды, мәлiметтер мен қосымша ақпараттарды тексеру мүмкiндiгiнше қысқа мерзiмдерде, алайда кiдiртiлген күннен он күн кешiктiрiлмей аяқталуы тиiс.
Iшкi кеден органына сұрау салу тексеруге жататын қосымша мәлiметтер мен ақпараттар анықталған соң тез арада жiберiледi.
Iшкi кеден органдары шекаралық кеден органына тексеру үшiн қажеттi күллi ақпараттарды сұрау салынғаннан кейiнгi үш күн iшiнде жiберуге мiндеттi.
4.14. Ақпараттармен жедел алмасу үшiн темiр жолдар кеден органына ведомостық телеграф және телефон байланысын қолдану құқығын бередi. Бұл ретте станса бастығы мен кеден органының бастығы жеделхаттарға қол қояды.
4.15. Жүктi шет елге шығару туралы шешiм қабылданған соң тасымалдау және тауар алып жүру құжаттары шекаралық станса қызметкерлерiне қайтарылады:
Кеден органының iс қағаздарында тапсыру ведомосының көшiрмесi мен жүкпен бiрге келген кедендiк жүк декларациясының төртiншi парағы (бұдан әрi КЖД) қалады.
Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң 95 ж.19.09. N 112-П Бұйрығымен бекiтiлген Iшкi кедендiк транзиттiң тәртiбi туралы ережеге сәйкес жөнелтушi кеден органының қол қойған жүк құжаттарында белгi бар болса, КЖД-ның төртiншi парағынсыз экспорттық жүктердi кедендiк ресiмдеуге жол берiледi. Бұл ретте шекаралық кеден органының ресiмдейтiн, Қазақстан Республикасынан тауарлардың нақты әкетiлетiнi туралы журналдар мен деректерде КЖД нөмiрi көрсетiлген соң "жоқ" деген белгi салынады.
5. Транзиттiк жүктердi кедендiк ресiмдеудiң
тәртiбi
5.1. Транзиттiк жүктердi кедендiк ресiмдеу шекаралық стансаның тиiстi кеден органын Қазақстан Республикасы кеден аумағына осындай жүктердi әкелу туралы хабардар еткенiнен соң басталады. Транзиттiк жүктердi кедендiк ресiмдеу Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнетiн жүктер үшiн белгiленген тәртiппен (осы Уақытша технологияның 3-тарауы) жүргiзiледi.

4.13. В случае поступления на пограничную станцию грузов, принятых в нарушение настоящей Временной технологии или грузов, в отношении которых необходимо дополнительное разбирательство, должностным лицом пограничного таможенного органа проставляется штамп "Выпуск запрещен" на перевозочных документах и указывается основание принятия такого решения. Указанные отметки заверяются личной номерной печатью должностного лица таможенного органа, а документы возвращаются работникам станции. В этом случае работники станции составляют акт общей формы (ГУ-23).
Срок доставки такого груза по назначению удлиняется на время, необходимое для окончания таможенного оформления и принятия решения о выпуске груза. В таком случае издержки железной дороги за простой транспортных средств, а также за пользование складами временного хранения возмещаются с грузоотправителя.
Проверка документов, сведений и дополнительной информации при задержании груза должна быть завершена в возможно короткие сроки, но не позднее десяти дней с даты задержания.
Запрос во внутренний таможенный орган направляется немедленно после выявления дополнительных сведений и информации, подлежащих проверке.
Внутренние таможенные органы обязаны направлять в пограничный таможенный орган всю необходимую информацию для проверки не позднее трех дней после получения запроса.
4.14. Для оперативного обмена информацией железные дороги предоставляют право таможенным органам пользоваться ведомственной телеграфной и телефонной связью. В этом случае телеграммы должны подписываться начальником станции и руководителем таможенного органа.
4.15. После принятия решения о выпуске груза за границу перевозочные и товаросопроводительные документы возвращаются работникам пограничной станции.
В делах таможенного органа остаются копия передаточной ведомости и четвертый лист грузовой таможенной декларации (далее ГТД), прибывший вместе с грузом.
Допускается таможенное оформление экспортных грузов без четвертого листа ГТД при наличии отметок в грузовых документах, проставленных таможенном органом отправления в соответствии с Положением о порядке внутреннего таможенного транзита, утвержденного Приказом Таможенного комитета Республики Казахстан от 19.09.95 г. N 112-п. При этом в журналах и сводках о фактическом вывозе товаров из Республики Казахстан, оформляемых пограничными таможенными органами, после указания номера ГТД делается отметка "отсутствует".
5. Порядок таможенного оформления транзитных грузов
5.1. Таможенное оформление транзитных грузов начинается после уведомления пограничной станцией соответствующего таможенного органа о ввозе таких грузов на территорию Республики Казахстан. Таможенное оформление транзитных грузов производится в порядке, установленном для ввозимых на таможенную территорию Республики Казахстан грузов (Раздел 3 настоящей Временной технологии).

5.2. Транзиттiк жүктердi тасымалдау кедендiк бақылаумен шекаралық әкелу пунктiнен шекаралық әкету пунктiне дейiн жүзеге асырылады.
5.3. Транзиттiк жүктер әкелу кеден органында Қазақстан Республикасы аумағына декларациялауға жатады.
Декларациялауды темір жол, жүк экспедиторы немесе кеден делдалы жүзеге асыра алады. Транзиттік жүктер үшін кедендік құнның 0,2%-і мөлшерінде алымдар алынады.<*>
ЕСКЕРТУ. 5.3.-тармақ өзгертілді - ҚР Мемлекеттік кеден комитетінің 1998.02.04. N 34, Көлік және коммуникация министрлігінің 1998.02.04. N 24   V980091_   бұйрығымен
5.4. Кедендiк ресiмдеуiнiң аяқталуы мүмкiн емес, сондай-ақ Қазақстан Республикасы аумағы арқылы өткiзiлуi мүмкiн емес жүктердi тасымалдау ережелерi бұзылған жағдайдағы транзиттiк жүктер тапсыратын шекаралық стансаның технологиялық процесiмен белгiленген мерзiмде шет елге қайтаруға жатады.
5.5. Кеден органының лауазымды адамы транзиттiк жүктердi тасымалдаудың мүмкiндiгi туралы шешiм қабылдаған соң транзиттiк декларацияның барлық даналарында жөнелту мөртаңбасын қояды. Шығаратын шекаралық стансада алынып қалынатын жөнелтпе құжатында және жол ведомосының қосымша данасында 1-Қосымшаға сәйкес N 4 мөртаңбасы қойылады.
Транзиттiк жүктердiң тасымалдауына бақылау Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң қалыпты актiлерiмен белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
5.6. Транзиттiк жүктi кеден органдары тасылатын жүктiң транзиттелуiне немесе Қазақстан Республикасы кеден аумағына әкелiнуiне тыйым салынған деуге жеткiлiктi негiздер бар болса, өткiзу сапары жолдарындағы кез келген пунктте тексерiлуi мүмкiн.
Мұндай жүктердi тексеру кеден органы бастығының немесе оның орынбасарының рұқсатымен станса қызметкерiнiң қатысып отыруымен жүргiзiледi. Транзиттiк жүктi тексеру кезiнде қорғасын жөнелтушiнiң (темiр жолдың) мөртаңбасы алынатын жағдайда кеден органы тексеру актiсiн жасайды, темiр жол вагонды (контейнердi) ашу туралы актiнi жасайды. Жаңа қорғасын мөртаңбаларын салуды темiр жол қызметкерiнiң қатысып отыруымен кеден органдарының қызметкерлерi жүргiзедi. Жөнелтушiнiң немесе жөнелтушi стансаның қорғасын мөртаңбаларына кеден органдарының түздiк қорғасын мөртаңбалары мен темiр жолдардың кедендiк бақылауды жүргiзу кезiнде салған қорғасын мөртаңбалары теңеледi.
Жүктердi тексеру мен ашу актiсiн жасаудың тәртiбi осы Уақытша технологияның 3.2.-тармағында көрсетiлген.
5.7. Қазақстан жүктерiн шет мемлекеттердiң аумағы арқылы транзиттеу кезiнде Қазақстан Республикасы аумағына жүк жеткiзуге бақылау Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң белгiлеген тәртiбiмен жүзеге асырылады.

5.2. Перевозка транзитных грузов осуществляется из пограничного пункта ввоза до пограничного пункта вывоза под таможенным контролем.
5.3. Транзитные грузы подлежат декларированию в таможенном органе ввоза на территорию Республики Казахстан.
Декларирование может осуществляться железной дорогой, экспедитором груза или таможенным брокером. За таможенное оформление транзитных грузов взимаются сборы в размере 0,2% от таможенной стоимости.<*>
Сноска. Подпункт 5.3 - с изменениями и дополнениями, внесенными совместным приказом Таможкома от 4.02.1998 г. N 34-П и Минтранспорта от 4.02.98г. N 24.  V980091_
5.4. Транзитные грузы, таможенное оформление которых не может быть завершено, а также в случае нарушений Правил перевозок грузов, при которых невозможно их дальнейшее следование по территории Республики Казахстан, подлежат возврату заграницу в срок, предусмотренный технологическим процессом работы пограничной передаточной станции.
5.5. Должностное лицо таможенного органа после принятия решения о возможности перевозки транзитного груза, проставляет направляющий штамп на всех экземплярах транзитной декларации. На накладной и дополнительном экземпляре дорожной ведомости, изымаемой на выходной пограничной станции, проставляется штамп N 4 в соответствии с Приложением 1.
Контроль за перевозкой транзитных грузов производится в порядке, установленном нормативными актами Таможенного комитета Республики Казахстан.
5.6. Транзитный груз может быть досмотрен таможенными органами в любом пункте в пути следования, если имеются достаточные основания полагать, что перевозимый груз запрещен к транзиту или к ввозу на таможенную территорию Республики Казахстан.
Досмотр таких грузов производится с разрешения начальника таможенного органа или лица, его замещающего, в присутствии работника станции. В случае снятия при досмотре транзитного груза пломб отправителя (железной дороги) таможенным органом составляется акт досмотра, а железной дорогой акт вскрытия вагона (контейнера). Наложение новых пломб производится сотрудниками таможенных органов в присутствии работника железной дороги. К пломбам отправителя или станции отправления приравниваются исправные пломбы таможенных органов и пломбы железных дорог, наложенные при проведении таможенного контроля.
Порядок досмотра грузов и составления акта вскрытия указаны в разделе 3.2. настоящей Временной технологии.
5.7. При транзите казахстанских грузов по территории иностранных государств контроль за доставкой груза на территорию Республики Казахстан осуществляется в порядке, определяемом Таможенным комитетом Республики Казахстан.

5.8. Шет мемлекеттiң аумағы арқылы транзитпен тасылатын жүк Қазақстан Республикасы заңдары бойынша шет мемлекеттiң органдарының немесе лауазымды адамдарының заңға қайшы әрекеттерiнiң салдарынан иелiктен шығып кеткен болса, темiр жол кеден органына оны кеден төлемдерi мен салықтарын төлеу үшiн жауапкершiлiктен босатуға негiз болатын, шет мемлекеттiң темiр жолдарына беру фактiсiн растайтын құжатты кеден органына ұсынуға мiндеттi.
6. Жүктердi өзге мекен-жаймен жiберу кезiндегi
кедендiк ресiмдеудiң тәртiбi
6.1. Жiберiлген станса немесе кеден жүгiн шығаруды (өзге мекен-жаймен жiберудi) өзгертудiң қандай болса да темiр жол қызметi аймағында өзге мекен-жаймен жiберудi талап ететiн жүк жатқан кеден органының жазбаша рұқсатымен Жүк тасымалдаудың ережелерiмен және басқа да қалыпты құқықтық актiлермен және Халықаралық келiсiмдермен белгiленген тәртiппен жүргiзедi.
6.2. Темiр жол белгiленген қалыпты құқықтық актiлерге және Халықаралық келiсiмдерге сәйкес жүк иесiнен жүктi өзге мекен-жаймен жiберу туралы өтiнiштi қабылдайды.
6.3. Өзге мекен-жаймен жiберу туралы шешiм темiр жолдың тиiстi лауазымды адамының бұйрығымен ресiмделедi, онда өзге мекен-жаймен жiберудiң кеденнiң рұқсатының бар болуымен мүмкiн екендiгi көрсетiледi. Өзге мекен-жаймен жiберу туралы бұйрық жүк жатқан стансаға белгiленген тәртiппен берiледi. Станса қызметкерлерi темiр жолдың өзге мекен-жаймен жiберу туралы бұйрығымен темiр жолдың тиiстi лауазымды адамының бұйрығының негiзiнде жүкпен келген құжаттарды қайта ресiмдеудi жүргiзедi және қызметi аймағында станса орналасқан кеден органына жүктердiң қайта кедендiк ресiмдеуден өтуi керек екенi туралы хабарлайды.
Өзге мекен-жаймен жiберу стансасында кеден органы жүктi ресiмдесе және еркiн айналымға шығарса, онда өзге мекен-жаймен жiберуге қосымша рұқсаттар талап етiлмейдi.
6.4. Өзге мекен-жаймен жiберудi ресiмдеу үшiн жүк иесi 6.1-тармағында көрсетiлген кеден органына жүктi жаңа жiберiлген стансаның мекен-жайына жiберу туралы өтiнiштi ұсынуға мiндеттi.
Кеден органы өзге мекен-жаймен жiберуге:
- жаңа жiберiлген орында кеден органы бар болса;
- банк кепiлдемесi немесе ақша депозитi нысанындағы кеден төлемдерiн төлеу - жүктердi кедендiк бақылаумен тасымалдауды жүзеге асыруды қамтамасыз еткен жағдайда рұқсат бередi.
6.5. Кеден органының лауазымды адамдары жүктi қайта ресiмдеу кезiнде төмендегiдей операцияларды жүргiзедi:
- жөнелтушi немесе жiберiлген кеден органына жүктiң ұсынылғаны және оның басқа кеден органының мекен-жайына жiберiлгенi туралы хабарлайды;
- жөнелтушi кеден органының (шекаралық кеден органының) IКҚ-дағы жөнелтетiн мөртаңбасын жоққа шығарады және жаңа мөртаңбаны қояды;
- жаңа кеден органына дейiн жүктiң кедендiк бақылаумен жеткiзiлуiне бақылау жасайды.

5.8. В случаях, если груз, перевозимый транзитом через территорию иностранного государства выбыл из владения вследствие неправомерных по законодательству Республики Казахстан действий органов или должностных лиц иностранного государства, железная дорога обязана представить в таможенный орган документ, подтверждающий факт передачи груза на железные дороги иностранного государства, который послужит основанием освобождения его от ответственности за уплату таможенных платежей и налогов.
6. Порядок таможенного
оформления при переадресовке грузов
6.1. Любое изменение станции назначения или выпуска таможенного груза (переадресовка) производится железной дорогой в порядке, установленном Правилами перевозок грузов и другими нормативными правовыми актами и международными соглашениями, при наличии письменного разрешения таможенного органа, в регионе деятельности которого находится груз, требующий переадресовки.
6.2. Железная дорога принимает заявление от грузовладельца на переадресовку груза в соответствии с установленными нормативно-правовыми актами и международными соглашениями.
6.3. Решение на переадресовку оформляется приказом соответствующего должностного лица железной дороги, в котором указывается, что переадресовка возможна при наличии разрешения таможни. Приказ о переадресовке передается на станцию, на которой находится груз, в установленном порядке. Работники станции на основании приказа железной дороги о переадресовке груза производят переоформление прибывших с грузом документов и информирует таможенный орган, в регионе деятельности которого находится станция, о необходимости переоформления грузов в таможенном отношении.
В случае, если груз оформлен и выпущен в свободное обращение таможенным органом на станции переадресовки, дополнительных разрешений от таможенных органов на переадресовку не требуется.
6.4. Для оформления переадресовки грузовладелец обязан представить в таможенный орган, указанный в пункте 6.1., заявление о переадресовке груза на новую станцию назначения.
Переадресовка разрешается таможенным органом при соблюдении следующих условий:
- наличия таможенного органа в новом месте назначения;
- обеспечения уплаты таможенных платежей в форме гарантии банка или денежного депозита - осуществления перевозки грузов под таможенным контролем.
6.5. Должностные лица таможенного органа при переоформлении груза производят следующие операции:
- информируют таможенный орган отправления или назначения о представлении груза и его переадресовке в другой таможенный орган;
- аннулируют направляющий штамп таможенного органа отправления (или пограничного таможенного органа) в ВТД и проставляют новый штамп;
- контролируют доставку груза до нового таможенного органа назначения под таможенным контролем.

6.6. Жалғыз жөнелтпе құжатымен тасылатын жеке вагондарды бағытынан немесе тобынан өзге мекен-жаймен жiберуге жол берiлмейдi.
6.7. Одан әрi тасымалдау кезiнде кедергiлер (жүктердi шектес темiр жолдарға, порттарға беру) пайда болса, осы кеден органының Қазақстаннан тысқары жүктi шығаруға рұқсат беретiн, кеден органының лауазымды адамының жеке нөмiрлiк мөрiмен және қолымен куәлендiрiлетiн кедендiк мөртаңбалары мен белгiлерiнiң күшiн жою жолымен қызметi аймағында жүк жатқан кеден органының арнайы рұқсатымен жүктердi экспорттан алып тастау жүргiзiледi. Бұл ретте жүктi экспорттан алып тастаған кеден органы бұл жөнiнде жөнелтушi кеден органына хабарлайды.
6.8. Кеден органдары мен темiр жолдың Жүктердi өзге мекен-жаймен жiберудi кедендiк ресiмдеуге байланысты жағдаяттардың салдарынан пайда болған қосымша шығындарын жүк иесi көтередi.
6.9. Шет мемлекеттердiң аумағы арқылы тарнзитпен Қазақстан Республикасының кеден органдары арасында тасылатын және қазақстандық жүк иелерге қарасты кедендiк жүктердi Қазақстан Республикасы кеден органдарының рұқсатынсыз шет мемлекеттiң аумағының мекен-жайына жiберуге болмайды.
6.10. Жүктердi бiр көлiк құралынан екiншi көлiк құралына қайта тиеу қызметi аймағында қайта тиеу жүргiзiлетiн кеден органының кедендiк бақылауымен жүзеге асырылады. Қайта тиеу мен бақылаудың тәртiбi кеден органы мен темiр жолдың бiрлескен технологияларымен анықталады. Жүктердi қайта тиеу кезiнде бақылауды жүргiзетiн кеден органының лауазымды адамы КЖД-ге немесе IКҚ-ға тиiстi өзгерiстер енгiзедi және жеке нөмiрлiк мөрiмен куәлендiредi.
7. Жүктердiң кедендiк тексерiсiн өткiзудiң тәртiбi
ұқсастандыру құралдарын салу мен алу, ашу акт iсi
7.1. Кеден органдары Қазақстан Республикасы кеден аумағына арқылы өткiзiлетiн тасымалдау құралдары мен жүктердi iрiктеп кедендiк тексерiстер өткiзедi. Кедендiк тексерiс тауарларды ұқсастандыру құралдарын салу мен алу, ашу актiсi ұқсастандыру және КЖД-да мәлiмделiнген тауарларды анықтау мақсатында тасымалдау құралдары мен жеке жүк орындарындағы орамаларды ашу жолымен өткiзiледi.
7.2. Тауарларды тексерiстен өткiзу туралы шешiмдi кеден органы Қазақстан Республикасы Кеден комитетiнiң белгiлеген тәртiбiмен қабылдайды.
7.3. Темiр жолдар кеден органдарына кедендiк тексерiстен өткiзу iсiнде жәрдемдеседi.
7.4. Кеден органының кедендiк заңдардың бұзылғандығы бар деуге жеткiлiктi негiздерi бар болса, қайта кедендiк тексерiстен өткiзудi кез келген уақытта және бұрын орын алған кедендiк бақылауға қарамастан жүргiзуге жол берiледi.
Қайта кедендiк тексерiстен өткiзу туралы шешiмдi кеден органының бастығы немесе оның орынбасары қабылдайды.

6.6. Переадресовка отдельных вагонов из маршрута или группы, следующих по одной накладной, не допускается.
6.7. Если возникли препятствия к дальнейшей перевозке (передача грузов на сопредельные железные дороги, в порты), производится снятие грузов с экспорта по специальному разрешению таможенного органа, в регионе деятельности которого находится груз, путем аннулирования этим таможенным органом таможенных штампов и отметок, разрешающих вывоз груза за пределы Казахстана, которые заверяются подписью и личной печатью должностного лица таможенного органа. При этом таможенный орган, снявший груз с экспорта, извещает об этом таможню отправления.
6.8. Дополнительные расходы таможенных органов и железной дороги, возникшие вследствие обстоятельств, связанных с переадресовкой таможенных грузов, ложатся на грузовладельца.
6.9. Таможенные грузы, следующие между таможенными органами Республики Казахстан транзитом через территорию иностранных государств и принадлежащие казахстанским грузовладельцам, не могут переадресовываться на территории иностранного государства без разрешения таможенных органов Республики Казахстан.
6.10. Перевалка грузов с одного вида транспорта на другой осуществляется под контролем таможенного органа, в зоне деятельности которого осуществляется перевалка. Порядок перевалки и контроля определяются совместными технологиями таможенного органа и железной дороги. При перевалке грузов должностное лицо таможенного органа, осуществляющее контроль, вносит соответствующие изменения в ГТД и /или ВТД и заверяет их личной номерной печатью.
7. Порядок таможенного досмотра грузов,
наложение и снятие средств идентификации, акт вскрытия
7.1. Таможенные органы проводят выборочный таможенный досмотр перевозочных средств и грузов, перемещаемых через таможенную границу Республики Казахстан. Таможенный досмотр производится путем вскрытия перевозочных средств и упаковки отдельных грузовых мест с целью идентификации товаров и обнаружения товаров, не заявленных в ГТД.
7.2. Решение о таможенном досмотре товаров принимается таможенным органом в порядке, определенном Таможенным Комитетом Республики Казахстан.
7.3. Железные дороги оказывают содействие таможенным органам в проведении таможенного досмотра.
7.4. Если у таможенного органа имеются достаточные основания полагать о наличии нарушения таможенного законодательства, допускается производить повторный таможенный досмотр в любое время и вне зависимости от ранее имевшего место таможенного контроля.
Разрешение на проведение повторного таможенного досмотра принимается начальником таможенного органа либо его заместителями.

7.5. Жүктер (тасымалдануына Жүктердi тасымалдау ережелерiне сәйкес қорғасын мөртаңбасын салмай-ақ жол берiлетiн жүктердiң тiзiмiн қоспағанда, сондай-ақ ашық жылжымалы құрамда) жүк жөнелтушiлердiң, темiр жолдардың немесе кеден органының қорғасын мөртаңбаларына кедендiк бақылаумен тасымалданады.
7.6. Жүктердi кедендiк бақылаумен тасымалдау кезiнде салынған қорғасын мөртаңбаларын кеден органдарының лауазымды адамдары ғана ала алады, жүктердiң жойылуының, iз-түссiз жоғалуының немесе айтарлықтай бүлiнуiнiң нақты қаупi бар жағдайларын қоспағанда кедендiк ресiмдеуден соң жүк иелерi немесе темiр жолдар ала алады.
7.7. Салынған қорғасын мөртаңбалары туралы кеден органы тасымалдау құжаттарында N 4 жөнелту мөртаңбасында (1-қосымша) белгi жасайды.
7.8. Кедендiк тексерiстен өткiзу үшiн қорғасын мөртаңбаларын және тасымалдау құралдары мен жеке жүк орындарындағы орамаларды ашу кезiнде кеден органдарының лауазымды адамдары станса қызметкерлерiнiң қатысып отыруымен кедендiк тексерiстен өткiзу актiсiн (Кедендiк тексерiстен өткiзу актiсiн ырықты нысанда жасайды) жасайды.
Кедендiк тексерiстен өткiзу актiсiнде жазылған тексерiстiң нәтижелерi мiндеттi түрде:
- тауарлардың нақты сипатын;
- тауарлардың шыққан елiн айқындайтын, осы тауарларға немесе олардың орамаларына салынған таңбалаудың сипатын;
- тауарлардың сандық сипаттамаларын (қосымша бiрлiк мөлшерлерiндегi тауарлардың салмағын, орын санын, мөлшерiн ж.т.б.) қамтуы қажет. Дәл мәлiметтердi көрсету мүмкiн болмайтын жағдайда бұл мәлiметтер шамамен көрсетiледi.
- тексерiске тапсырмамен белгiленген өзге де мәлiметтердi қамтуы қажет.
Кедендiк тексерiстi кедендiк ресiмдеу мен бақылау бөлiмiнiң бастықтарының немесе олардың өкiлеттiгiмен кеден органдары лауазымды адамдарының беретiн жазбаша тапсырмаларының негiзiнде кеден органының арнайы тағайындалған лауазымды адамдары жүргiзедi.
Кедендiк тексерiстен өткiзу актiсi 3 данадан тұрады және төмендегiше таратылады:
- актiнiң бiрiншi данасы кедендiк тексерiстен өткiзудi жүргiзген кеден органының iс-қағаздарында қалады;
- екiншi данасы стансаның iс-қағаздарына берiледi;
- үшiншi данасы тасымалдау құжаттарына қоса тiркеледi және жiберiлген стансаға жөнелтiледi.
Тасымалдау құралдарына жаңа қорғасын мөртаңбалары салуды кеден органы жүргiзедi. Жаңа қорғасын мөртаңбалары туралы ақпаратты кеден органы осы Уақытша технологияның 7.7-тармағында көзделген тәртiппен көрсетедi.
7.9. Шекаралық бақылау мен кедендiк тексерiстен өткiзу және гигиеналық, фитопатологиялық және басқа да тексерулердi жүргiзу мақсатында темiр жол стансаларында вагондарды, контейнерлердi, автомашиналарды, тракторлар мен өзге де өздiгiнен жүретiн машиналарды ашу актiсiмен ресiмделедi.
Ашу актiсi 3 данада жасалады. Вагоннан, контейнерден т.б. алынған қорғасын мөртаңбалармен бiрге бiр данасы актi жасаған стансада қалады, екiншiсi шекаралық жол басқармасына жiберiледi, үшiншi данасы жөнелтпе құжатына қоса тiркеледi және жүкпен бiрге алушыға беру үшiн жiберiлген стансаға жөнелтiледi.
Акт жасаған станса бұдан басқа жөнелтпе құжатының "Темiр жолдың белгiлерi" бағанына ашу актiсiн жасау туралы белгiнi енгiзуi қажет. Белгiнi станса қызметкерi қолымен және стансаның күнтiзбелiк штемпелiн салумен куәлендiредi.
Вагонды, контейнердi ж.т.б. ашу актiсiне ашу жүргiзiлген темiр жол стансасының қызметкерлерi, шекаралық органдардың, кеден органының немесе карантиндiк және басқа да органдардың өкiлдерi қол қояды және ол стансаның күнтiзбелiк штемпелiмен куәлендiрiледi.
Алынған және жаңадан салынған қорғасын мөртаңбалары туралы мәлiметтер актiнiң тиiстi бағандарына жазылады.
Шекаралық және кедендiк бақылау және басқа да тексерулердi жүргiзу мақсатында салынған кеден органдары мен темiр жолдың түзiк мөртаңбалары жөнелтушiнiң немесе жөнелтушi стансаның мөртаңбаларына теңеледi.

7.5. Грузы (за исключением перечня грузов, перевозка которых допускается без наложения пломб согласно Правилам перевозок грузов, а также на открытом подвижном составе) перевозятся под таможенным контролем за пломбами грузоотправителей, железных дорог или таможенного органа.
7.6. Пломбы, наложенные при перевозках грузов под таможенным контролем, могут сниматься только должностными лицами таможенных органов, а после таможенного оформления грузовладельцами или железной дорогой, за исключением случаев, если существует реальная угроза уничтожения, безвозвратной утраты или существенной порчи грузов.
7.7. О наложенных пломбах таможенным органом делается отметка в перевозочных документах в направляющем штампе N 4 (Приложение N 1).
7.8. При снятии пломб и вскрытии перевозочных средств и упаковки отдельных грузовых мест для таможенного досмотра должностные лица таможенных органов в присутствии работников станции составляют акт таможенного досмотра (Акт таможенного досмотра составляют в произвольной форме).
Результаты досмотра, отраженные в акте таможенного досмотра, в обязательном порядке должны содержать:
- фактическое описание товаров;
- описание маркировки, нанесенной на товары или на их упаковку, определяющей страну происхождения этих товаров;
- количественные характеристики товаров (вес, количество мест, количество товаров в дополнительных единицах измерения и т.п.). В случае невозможности указания точных сведений - эти сведения указываются ориентировочно;
- иные сведения, установленные заданием на досмотр.
Таможенный досмотр производится специально назначенными должностными лицами таможенного органа на основании письменных заданий, даваемых начальниками отделов таможенного оформления и контроля либо уполномоченными ими должностными лицами таможенного органа.
Акт таможенного досмотра составляют в З-х экземплярах и распределяется следующим образом:
- первый экземпляр акта остается в делах таможенного органа, производившего таможенный досмотр;
- второй экземпляр передается в дела станции;
- третий экземпляр прикладывается к перевозочным документам и направляется на станцию назначения.
Наложение новых пломб на перевозочные средства производится таможенным органом. Информация о новых пломбах указывается в порядке, предусмотренном в пункте 7.7. настоящей Временной технологий.
7.9. Вскрытие на железнодорожных станциях вагонов, контейнеров, автомашин, тракторов и других самоходных машин с целью пограничного контроля и таможенного досмотра и гигиенических, фитопатологических и других проверок оформляется актами вскрытия.
Акт вскрытия составляется в 3-х экземплярах. Один экземпляр с пломбами, снятыми с вагона, контейнера и т.д. остается на станции, составившей акт, второй направляется в управление пограничной дороги, а третий экземпляр прилагается к накладной и следует вместе с грузом до станции назначения для выдачи получателю. Станция, составившая акт, должна кроме того внести в накладную в графу "Отметки железной дороги" отметку о составлении акта вскрытия. Отметка заверяется подписью работника и наложением календарного штемпеля станции.
Акт вскрытия вагона, контейнера и т.д. должен быть подписан работниками железнодорожной станции, на которой производилось вскрытие, представителями пограничных органов, таможенного органа или карантинных и других органов и заверен календарным штемпелем станции.
Сведения о снятых и вновь наложенных пломбах вписываются в соответствующие графы акта.
Исправные пломбы таможенных органов или железной дороги, наложенные в целях пограничного и таможенного контроля, а также других видов проверок приравниваются к пломбам отправителя или станции отправления.

7.10. Алушыға жүктi беру кедендiк тексерiстен өткiзу актiсiнiң мазмұны ескерiлiп, белгiленген тәртiппен жүргiзiледi.
8. Авария немесе тежеусiз күш әрекетi жағдайындағы
бақылау
8.1. Жылжымалы құрамның бұзылғандығынан (авария немесе тежеусiз күш әрекетiнiң салдарынан, техникалық себептерден) кедендiк бақылаумен жүк тасымалдау кезiнде одан әрi тасымалдау құралын пайдалану мүмкiн болмаса, жүктердi темiр жол қайта тиейдi және Жүк тасымалдаудың ережелерiне сәйкес құжаттарды ресiмдейдi. Бұл ретте кедендiк бақылау мақсатында Қазақстан Республикасынан жүктi әкету кезiнде жiберiлген кеден органы немесе шекаралық кеден органы үшiн жалпы нысандағы актiнiң қосымша данасын тасымалдау құжаттарына қоса тiркейдi.
8.2. Тез бүлiнетiн жүктердi одан әрi тасымалдау мүмкiн болмаса, темiр жол жүктiң бүлiнуiне жол бермеу үшiн шаралар қолданады және бұл жөнiнде жақын жердегi кеден органын хабардар етедi. Кеден органы Жүк тасымалдаудың ережелерiмен белгiленген сақтау мерзiмдерi iшiнде аталған жүктердi кедендiк ресiмдеу үшiн шаралар қолданады.
8.3. Нәтижесiнде табиғи ортаға, адамдардың өмiрi мен денсаулығына зиян келтiрудiң нақты мүмкiн екендiгiнен қауiптi жүктердi одан әрi тасымалдау мүмкiн болмаса, темiр жол мұндай жүктерге өз бетiнше иелiк етiп, одан кейiн жақын жердегi кеден органын хабардар етедi.
Аталған жүктердi кедендiк ресiмдеу тауарды алып жүру құжаттарының негiзiнде жүргiзiледi. Тауарларды әкелу кезiнде төлеуге жататын кеден баждары мен салықтарын темiр жол оларды өткеруден түсетiн сомалардан төлейдi. Кеден баждары мен салықтарын алу кезiнде ТС-14 нысанындағы тексерiс қолы жазылып берiледi. 4-қосымша.
9. Вагондарды ажырату жағдайындағы бақылау мен
қателiкпен жiберiлген жүктердi қайтарудың
тәртiбi
9.1. Бiр темiр жол жөнелтпе құжаты бойынша бара жатқан бiр немесе бiрнеше вагондарды жолда ажырату жағдайында (жылжымалы құрамның бұзылғандығы, белгiленген салмақ нормасынан асып кетуi ж.т.б.) жалпы нысандағы актiнi (ГУ-23) жасауға, сондай-ақ жүк мақсатына қарай жөнелтiлетiн болса, станса салынғанға дейiнгi жол ведомосын жасауға мiндеттi. Актiнiң бiр данасы негiзгi тасымалдау құжаттарына, бiреуi салынғанға дейiнгi жол ведомосына қоса тiркеледi және бiреуi стансаның iс қағаздарында қалады. Аталған актiнi жасау кезiнде станса оған темiр жол жөнелтпе құжатындағы барлық кедендiк белгiлердi ауыстырып жазады. Негiзгi жөнелтпе құжаты мен жол ведомосында вагондарды ажырату туралы белгi жасалынып, актi мен салынғанға дейiнгi жол ведомосының нөмiрi көрсетiледi.
Жөнелту бағыттары бойынша Қазақстан Республикасынан вагондардың тысқары бара жатуы кезiнде шектес елдермен тапсыру стансаларында вагонның нөмiрi, негiзгi жөнелтiлiмнiң нөмiрi, салынғанға дейiнгi жол ведомосының нөмiрi, жалпы нысандағы актiлердiң нөмiрлерi мiндеттi түрде көрсетiлiп, жөнелтпе құжаты мен жол ведомосындағы белгiлердiң, сондай-ақ жөнелтпе құжатындағы кеден органдарының белгiлерiнiң негiзiнде негiзгi тасымалдау құжатымен келмеген вагондардың арнайы есебiн жүргiзедi. Жалпы нысандағы актiлердiң деректерiмен тексерiлген, салынғанға дейiнгi жол ведомосына қоса тiркелген осы деректердiң негiзiнде жүктердi Қазақстан Республикасынан тысқары шығару кеден органдарының шешiмiмен жүзеге асырылады.
Салынғанға дейiнгi құжатта ажырату стансасының алғаш жасаған жалпы нысандағы актiсi жоқ болған жағдайда немесе осы актiде кеден органдарының белгiлерi туралы мәлiметтер жоқ болған жағдайда шекаралық тапсыратын станса мұндай салынғанға дейiнгi құжатқа өзiнiң жалпы нысандағы актiсiн жасайды, оған бұрынғы негiзгi құжаттағы жазуларды көшiрiп жазады және мақсатына қарай жүктi одан әрi жөнелту туралы шешiм қабылдау үшiн барлық құжаттарды кеден органдарына жiбередi.

7.10. Выдача груза получателю производится в установленном порядке с учетом содержания актов таможенного досмотра.
8. Контроль в случае аварии или действия
непреодолимой силы
8.1. Если при перевозке грузов под таможенным контролем из-за неисправности подвижного состава (аварии, действия непреодолимой силы, технических причин) невозможно больше использовать перевозочное средство, железная дорога перегружает груз и оформляет документы в соответствии с Правилами перевозок грузов. При этом к перевозочным документам прикладывается дополнительный экземпляр акта общей формы для таможенного органа назначения или пограничного таможенного органа при вывозе груза из Республики Казахстан для целей таможенного контроля.
8.2. В случае невозможности дальнейшей перевозки скоропортящихся грузов железная дорога принимает меры к недопущению порчи грузов и уведомляет об этом ближайший таможенный орган. Таможенный орган незамедлительно принимает меры для таможенного оформления указанных грузов в течение сроков хранения, установленных Правилами перевозок грузов.
8.3. В случае невозможности дальнейшей перевозки опасных грузов, в результате чего возникает реальная возможность нанесения вреда природной среде, жизни и здоровью людей железная дорога может самостоятельно распорядиться такими грузами с последующим уведомлением ближайшего таможенного органа.
Таможенное оформление указанных грузов производится на основании товаросопроводительных документов. Таможенные пошлины и налоги, подлежащие уплате при ввозе товаров, уплачиваются железной дорогой из сумм, получаемых от их реализации. При взимании таможенных пошлин и налогов выписывается досмотровая роспись формы ТС-14, Приложение 4.
9. Контроль в случае отцепки вагонов
и порядок возврата ошибочно засланных грузов
9.1. В случае отцепки в пути одного или нескольких вагонов, следующих по одной железнодорожной накладной (неисправность подвижного состава, превышение установленной весовой нормы и т.п.), станция обязана составить об этом акт общей формы (ГУ-23), а также, если груз отправляется по назначению - досылочную дорожную ведомость. Один экземпляр акта прикладывается к основным перевозочным документам, один к досылочным и один остается в делах станции. При составлении указанного акта, станция переносит в него все таможенные отметки, имеющиеся в железнодорожной накладной на основную отправку. Об отцепке вагона в основной накладной и дорожной ведомости делается отметка с указанием номера акта и досылочной дорожной ведомости.
На передаточных станциях с сопредельными странами при следовании вагонов по маршрутным отправкам за пределы Республики Казахстан ведется специальный учет вагонов, не прибывших по основному перевозочному документу, на основании отметок в накладной и дорожной ведомости, а также актов общей формы, составленных станциями отцепки, с обязательным указанием номера вагона, номера основной отправки, номера досылочной дорожной ведомости, номера акта общей формы и отметок таможенных органов, имеющихся в накладной. На основании этих данных, сверенных с данными акта общей формы, приложенных к досылке, выпуск грузов за пределы Республики Казахстан осуществляется по решению таможенных органов.
В случае отсутствия при досылочном документе акта общей формы, первоначально составленного станцией отцепки, или отсутствия в этом акте сведений об отметках таможенных органов, передаточная пограничная станция составляет на такую досылку свой акт общей формы, переносит в него имеющиеся выписки из ранее проследовавшего основного документа и предъявляет все документы таможенным органам для принятия решения о дальнейшей перевозке груза по назначению.

9.2. Темiр жолдың жүкке құжаттардың жоқ екенiн және темiр жолдың iздестiруi барысында оның иесi шет елдiк жүк алушы екенiн анықтаған жағдайында темiр жол:
- аймағында жүк жатқан кеден органына жүктiң иесi туралы хабарлайды;
- жүктiң иесiн растайтын iздестiру хатын, стансаның коммерциялық актiсiнiң көшiрмесiн және жүк жөнелту туралы өтiнiшiн кеден органына ұсынады.
Осы материалдардың негiзiнде кеден органына жүктi мақсатына қарай жөнелту туралы шешiм қабылдайды, шекара арқылы өткiзу үшiн салынғанға дейiнгi жол ведомостарында барлық қажеттi белгiлердi қояды.
Алушының жүк алудан бас тартқан немесе жүк алушының жоқ болған кезiнде, сондай-ақ кедендiк бақылаумен жатқан жүктiң иесi анықталмаған жағдайда мұндай жүк уақытша сақтау қоймаларына мерзiмi екi айдан асырылмай орналастырылады. Осы мерзiм өткеннен кейiн жүк әкетiлмесе немесе басқа кеден режимiне мәлiмделiнбесе, кеден органдары Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығына сәйкес кеден ережелерi бұзылғандығы жөнiнде iс қозғайды және материалдарды шешiм шығару үшiн сот органына бередi, сонымен бiр мезгiлде бұл жөнiнде темiр жолға хабарлайды.
Темiр жолдың шығындары жүк өткеруден түскен қаржы есебiнен өтеледi.
9.3. Қателiкпен жiберiлген жүктердi қайтару кеден органының стансаның жазбаша қайырылуы негiзiнде қабылдайтын шешiмiмен жүргiзiледi. Стансаның жазбаша қайырылуында тасымалдау құралдарының нөмiрлерi мен жүк атауы көрсетiлуi тиiс.
10. Заттай айғақтар болып табылатын жүктердi
сақтау
10.1. Заттай айғақтар ретiнде ұсталған жүктер контрабанда немесе кеден ережелерi бұзылғандығы жөнiнде iс қозғалған соң дереу тасымалдау құралдарынан түсiрiлуге және иелерi кеден органдары болып табылатын уақытша сақтау қоймаларына орналастыруға жатады.
Кеден органының уақытша сақтау қоймасы жоқ болатын жағдайда осындай тауарлардың темiр жол құрған уақытша сақтау қоймаларында немесе өзге жерлерде кедендiк бақылаумен сақталынуы мүмкiн.
Бұл ретте темiр жолдың заттай айғақтарды тасымалдауға, оларды тиеуге, сақтауға, көлiк құралдарының тұрып қалуына байланысты шығындары кеден ережелерi бұзылғандығы жөнiнде iстерге қосылады және кеден ережелерi бұзылғандығы жөнiнде өзiне қатысты қаулы шығарылған адамнан осы сомалар алынғаннан кейiн шығындарды кеден органы темiр жолға өтейдi.

9.2. В случае обнаружения железной дорогой бездокументного груза и установления в ходе розыска железной дорогой его принадлежности иностранному получателю, железная дорога:
- информирует таможенный орган, в регионе которого находится груз, о принадлежности груза;
- представляет в таможенный орган розыскную переписку, подтверждающую принадлежность груза, копию коммерческого акта и письменное заявление станции об отправке груза.
На основании этих материалов таможенный орган принимает решение о направлении груза по назначению с проставлением всех необходимых отметок в досылочных ведомостях для пропуска через границу.
При отказе получателя в получении груза или отсутствии получателя груза, а также при неустановлении принадлежности бездокументного груза, находящегося под таможенным контролем, такой груз помещается на склад временного хранения сроком не более двух месяцев. Если по истечении этого срока груз не будет востребован или не заявлен к другому таможенному режиму, то таможенными органами заводится дело о нарушении таможенных правил в соответствии с Указом Президента Республики Казахстан, имеющим силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан" и передает материалы в судебный орган для вынесения решения с одновременным сообщением об этом железной дороге.
Расходы железной дороги, таможенных органов погашаются за счет средств, получаемых от реализации груза.
9.3. Возврат ошибочно засланных грузов производится по решению таможенного органа, принимаемому на основании письменного обращения станции. В письменном обращении станции обязательно должны быть указаны номера перевозочных средств и наименование груза.
10. Хранение грузов, являющихся
вещественными доказательствами
10.1. Грузы, задержанные в качестве вещественных доказательств, немедленно после заведения дел о контрабанде или нарушении таможенных правил подлежат выгрузке из перевозочных средств и помещению их на склады временного хранения, владельцами которых являются таможенные органы.
В случае отсутствия у таможенного органа склада временного хранения, такие товары могут храниться на складах временного хранения, учрежденных железной дорогой или в иных местах под таможенным контролем.
При этом расходы железной дороги, связанные с перевозкой вещественных доказательств, их погрузкой, хранением, простоем транспортных средств включаются в издержки по делу о нарушении таможенных правил и возмещаются таможенным органом железной дороге после получения этих сумм с лица, в отношении которого вынесено постановление о нарушении таможенных правил.

10.2. Заттай айғақтарды алу кезiнде кеден органының лауазымды адамы темiр жолға жүктi алып қою (тәркiлеу) туралы қаулыны ұсынады және жол ведомосында жүктi алып қою туралы қол қояды.
11. Жауапкершiлiк
11.1. Қазақстан Республикасы кеден шекарасы арқылы тауарлар мен тасымалдау құралдарын өткiзетiн темiр жолдар, басқа да адамдар Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығына сәйкес кеден ережелерiн бұзғаны үшiн жауапкершiлiкте болады.
11.2. Кеден органдарының лауазымды адамдары кеден ережелерi бұзылған сәтте олардың қызметтiк мiндеттерiне Қазақстан Республикасы Президентiнiң Заң күшi бар "Қазақстан Республикасындағы кеден iсi туралы" Жарлығымен, сондай-ақ Қазақстан Республикасының өзге актiлерiмен және Қазақстан Республикасының бақылауы кеден органдарына жүктелген халықаралық шарттармен белгiленген талаптардың орындалуы кiрген болса, қолданылып жүрген заңдармен көзделген, кеден ережелерiн бұзғаны үшiн жауапкершiлiкте болады.
Қазақстан Республикасы            Қазақстан Республикасы
Көлiк және коммуникация           Кеден комитетi
министрлiгi темiр жол             Кедендiк бақылауды
транспорты департаментiнiң        ұйымдастыру басқарамасының
директоры                         бастығы
Приложение N 1
1.  Таможенный комитет
Республики Казахстан
***
ВЫПУСК РАЗРЕШЕН
Инспектор_______________
"____"___________19___г.
2.  Таможенный комитет
Республики Казахстан
***
ВЫПУСК ЗАПРЕЩЕН
Инспектор ______________
"____"__________19___г.
3.  Таможенный комитет
Республики Казахстан
***
ПОГРУЗКА РАЗРЕШЕНА
Инспектор _____________
"____"__________19___г.
4.  Таможенный комитет
Республики Казахстан
***
Товар под таможенным контролем
в количестве ______________мест
за пломбами____________________
на транспортном средстве
____________________подлежат
грузовых местах
доставке в __________________
до__________19___г. ВТД ________
Инспектор ______________________
"____"___________199____г.
5.  Таможенный комитет
Республики Казахстан
***
Документы приняты таможенным
органом в "____"ч. "____"м.,
возвращены железнодорожной
станции в "____ч. "____"м.
Поезд предъявлен к досмотру
"____"ч. "_____"м.
Инспектор __________________
Агент ж/д станции __________
"_____"___________199____г.
6.   Герб
Приложение 2
Форма ГУ-23
Акт общей формы*
Станция ___________________________________________ж.д.
Поезд N **___________на перегоне ______________________________
"____"______________19___г.
Настоящий акт составлен в присутствии следующих лиц:
____________________________________________________________________
(фамилия, должность)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Станция отправления ________________________ж.д.
Станция назначения _________________________ж.д.
Отправка N _____________от "____"_________________19____г.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Вагон, контейнер N ___________________наименование груза
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Описание обстоятельств, вызвавших составление акта:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подписи: _______________________________
_______________________________
_______________________________
*Сноска. По этой форме акты составляются в тех случаях, когда
не требуется составлять коммерческий акт или акт другой специальной
формы.
**Сноска. Заполняется при составлении акта в поезде.
***Сноска. Акт подписывают лица, участвующие в удостоверении
обстоятельств, послуживших основанием для составления акта,
но не менее чем два лица.
Приложение 3
Форма ГУ-22
КОММЕРЧЕСКИЙ АКТ N ________            К акту приложены:

10.2. При изъятии вещественных доказательств должностное лицо таможенного органа представляет железной дороге постановление об изъятии (конфискации) груза и расписывается в дорожной ведомости об изъятии груза.
11. Ответственность
11.1. Железные дороги, другие лица, перемещающие товары и перевозочные средства через таможенную границу Республики Казахстан, несут ответственность за нарушения таможенных правил в соответствии о Указом Президента Республики Казахстан, имеющего силу Закона, "О таможенном деле в Республике Казахстан".
11.2. Должностные лица таможенных органов несут
ответственность, предусмотренную действующим законодательством за
нарушения таможенных правил, если в их служебные обязанности в
момент совершения ими правонарушения входило обеспечение выполнения
требований, установленных Указом Президента, имеющего силу Закона "О
таможенном деле в Республике Казахстан", а также иными актами
законодательства Республики Казахстан и международными договорами
Республики Казахстан, контроль за исполнением которых возложен на
таможенные органы.
Директор департамента         Начальник управления организации
железнодорожного транспорта   таможенного контроля
Министерства транспорта       Таможенного комитета
и коммуникаций                Республики Казахстан
Республики Казахстан
Приложение N 1
1.  Таможенный комитет
Республики Казахстан
***
ВЫПУСК РАЗРЕШЕН
Инспектор_______________
"____"___________19___г.
2.  Таможенный комитет
Республики Казахстан
***
ВЫПУСК ЗАПРЕЩЕН
Инспектор ______________
"____"__________19___г.
3.  Таможенный комитет
Республики Казахстан
***
ПОГРУЗКА РАЗРЕШЕНА
Инспектор _____________
"____"__________19___г.
4.  Таможенный комитет
Республики Казахстан
***
Товар под таможенным контролем
в количестве ______________мест
за пломбами____________________
на транспортном средстве
____________________подлежат
грузовых местах
доставке в __________________
до__________19___г. ВТД ________
Инспектор ______________________
"____"___________199____г.
5.  Таможенный комитет
Республики Казахстан
***
Документы приняты таможенным
органом в "____"ч. "____"м.,
Возвращены железнодорожной
станции в"____"ч. "_____"м.
Поезд предъявлен к досмотру
"____"ч. "_____"м. Отправление
поезда разрешено в "___"ч.
"___"м.
Инспектор __________________
Агент ж/д станции __________
"_____"___________199____г.
6.   Герб
Приложение 2
Форма ГУ-23
Акт общей формы*
Станция ___________________________________________ж.д.
Поезд N **___________на перегоне ______________________________
"____"______________19___г.
Настоящий акт составлен в присутствии следующих лиц:
____________________________________________________________________
(фамилия, должность)
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Станция отправления ________________________ж.д.
Станция назначения _________________________ж.д.
Отправка N _____________от "____"_________________19____г.
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Вагон, контейнер N ___________________наименование груза
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Описание обстоятельств, вызвавших составление акта:
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
____________________________________________________________________
Подписи: _______________________________
_______________________________
_______________________________
*Примечание. По этой форме акты составляются в тех случаях, когда
не требуется составлять коммерческий акт или акт другой специальной
формы.
**Примечание. Заполняется при составлении акта в поезде.
***Примечание. Акт подписывают лица, участвующие в удостоверении
обстоятельств, послуживших основанием для составления акта, но не
менее чем два лица.
Приложение 3
Форма ГУ-22
КОММЕРЧЕСКИЙ АКТ N ________            К акту приложены: